Rotator zdjęć

Główna treść strony 2018 rok

Powstanie Warszawskie w 75. rocznicę wybuchu

Debata historyczna w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki
W środę, 24 lipca br. w Klubie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki odbyła się debata historyczna pod tytułem „Powstanie Warszawskie w 75. rocznicę wybuchu" oraz koncert patriotyczny „Piosenki Walczącej Warszawy".
W debacie uczestniczył senator RP prof. dr hab. Jan Żaryn, prof. dr hab. Wiesław Wysocki, prof. dr hab. Janusz Odziemkowski, przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Legionowie dr inż. Wojciech Jeute, oficerowie Armii Krajowej, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, żołnierze Centrum, Legii Akademickiej, podchorążowie WAT, słuchacze kursów specjalistycznych oraz okoliczni mieszkańcy.
Spotkanie poprowadził Komendant CSŁiI płk dr Ireneusz Fura, który rozpoczynając powiedział, że także w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki chcemy oddać hołd bohaterskim żołnierzom walczącym w Warszawie, jak również w pobliskim Legionowie.
Debata historyczna była wymianą poglądów na temat Powstania Warszawskiego, a na jej zakończenie zaproszeni honorowi goście otrzymali pamiątkowe wyróżnienia od  Komendanta Centrum.
Po spotkaniu odbył się koncert patriotyczny pod tytułem „Piosenki Walczącej Warszawy" w wykonaniu Kwintetu Dętego Favori oraz solistów Anny Nadwodnej (sopran) i Krzysztofa Ciupińskiego – Świątka (tenor). Artyści zaprezentowali najbardziej znane utwory związane z Powstaniem Warszawskiem m.in. Warszawskie Dzieci czy też Sanitariuszka Małgorzatka

Zdjęcia: Dariusz Adamczyk

 • autor: kpt. Krzysztof Baran
 • 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
 • 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Ławka Niepodległości

W dniu 20 grudnia br. oddana została do użytkowania Ławka Niepodległości, którą usytuowano w strefie przed głównym wejściem do Ośrodka Kultury w Serocku przy ul. Pułtuskiej.  Ławka ta stanowi funkcjonalny, nowoczesny i estetycznie wyglądający element małej architektury, który pozwoli każdej osobie korzystającej na zapoznanie się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły Polskę do odzyskania niepodległości oraz wydarzeniami z historii regionu Serocka i okolicy.
Na wykonanie przedmiotowego zadania Miasto i Gmina Serock otrzymała dotację, przyznaną w kwocie 23 400,00 zł. na podstawie umowy o dofinansowanie zawartej z Ministerstwem Obrony Narodowej.
Poszczególne elementy zakresu rzeczowego w ramach przedmiotowego zadania, jakie wynikały z zawartej umowy o dofinansowanie, zostały wykonane zgodnie z tą umową: wykonany został odlew ławki zgodnie z projektem wykonawczym, następnie wykonano detale ozdobne stanowiące nieodłączne elementy ławki, tj. logo programu „Niepodległa”, logo „Służymy Niepodległej”, orzeł Ministerstwa Obrony Narodowej, fotokod QR. W dalszej kolejności wykonano wszelkie roboty budowlane związane z zainstalowaniem ławki oraz budową przyłącza energetycznego i przyłącza internetowego, po czym dokonano instalacji oświetlenia ławki oraz instalacji nagrań audio, które obejmują: fragment Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego – Marsz I Brygady, fragment Depeszy Józefa Piłsudskiego notyfikującej powstanie niepodległego Państwa Polskiego z dnia 16 listopada 1918 r., tekst pt. „Szlak Wojny 1920 r.” oraz tekst odnoszący się do lokalnych tradycji oręża polskiego związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości (dostępny do odsłuchania tutaj).

W efekcie realizacji zadania społeczność lokalna uzyskała dostęp do Ławki Niepodległości, której podstawowym walorem, oprócz wymiaru praktycznego (poprzez wyposażenie Ławki w ładowarkę urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi), są walory edukacyjne.
 

 • Ławka Niepodległości
 • Ławka Niepodległości

Grudniowy Informator Gminy Serock

Zapraszamy do lektury grudniowego wydania Informatora. 

Od nowego roku rusza „Mały ZUS”

Mały ZUS to nowy rodzaj ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne. Od 1 stycznia 2019 r., będą one uzależnione od obrotów przedsiębiorcy. 

Aby skorzystać z „małego ZUS” przedsiębiorca:

 • musi prowadzić działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub innych przepisów szczególnych,
 • przychód z tytułu działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym, jeśli prowadziłeś ją przez cały rok, nie może przekroczyć trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku.

Szczegóły na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
 

Zwierzęta w Noc Sylwestrową

Wkrótce Sylwestrowa Noc i jak co roku właściciele psów zastanawiają się, co zrobić z pupilem w najbardziej huczną noc w roku. Wystrzały fajerwerków szczególnie silnie oddziałują na psy, które wpadają w panikę, kulą się i uciekają przed hałasem, potrafią być agresywne. Musimy pomóc przetrwać tę noc zwierzakom. Kilka rad jak przygotować i pomóc zwierzakowi przetrwać Noc Sylwestrową.
Jeśli ma ktoś możliwość, może warto rozważyć wyjazd za miasto, z dala od głośnych miejsc imprezowych, w miejsca gdzie  hałas będzie mniejszy.
Nie zostawiajmy psa samego w domu, zamknijmy i zasłońmy okna, a w trakcie wystrzałów fajerwerków starajmy się odwrócić uwagę naszego pupila.
Warto wyjść z psem na długi spacer w ciągu dnia, aby pies miał możliwość wybiegania się i zmęczenia.
W ostateczności, jeżeli nasz pies okazuje silny lęk z powodu wystrzału fajerwerków może warto zabrać go przed sylwestrem do weterynarza, który pomoże dobrać odpowiednie leki uspokajające dla naszego pupila.
Fajerwerki to koszmar nie tylko dla psów i kotów, ale także dla dzikich zwierząt. Dlatego też  najlepszym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z głośnych fajerwerków, do czego warto namówić też swoich sąsiadów.
Pamiętajmy jeszcze o jednej ważnej rzeczy, aby nasz pies zawsze był oznakowany  numerem telefonu, bądź adresem właściciela. Warto przy obroży umieścić adresatkę, aby w momencie zaginięcia naszego pupila, szybko trafił do nas z powrotem.
Jednocześnie przypominamy o możliwości bezpłatnego zachipowania naszego  psa. Wystarczy przyjść do Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, pokój nr 11 wypełnić oświadczenie i z otrzymanym zleceniem udać się do weterynarza.  

 

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

Tylko do 28 grudnia zapisy na zimowe półkolonie dla uczniów!

Szanowni Państwo,

Miasto i Gmina Serock planuje zorganizować zimowe półkolonie dla uczniów szkół podstawowych, w terminach:

 I turnus feryjny od 28.01.2019r. do 01.02.2019r.

II turnus feryjny od 04.02.2019r. do 08.02.2019r.

w godzinach od 7.00 do 17.00  w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Serocku oraz w Szkole Podstawowej im. Jerzego Szaniawskiego w Jadwisinie.

 Przewidujemy ciekawe zajęcia różnotematyczne i rozwijające (o charakterze plastycznym, rekreacyjnym, konkursy, zabawy), udział w warsztatach i zajęciach organizowanych przez Centrum Kultury i Czytelnictwa oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Serocku. Oferujemy wykwalifikowaną kadrę wychowawców z gminnych placówek oświatowych.

Koszt jednego turnusu dla dziecka wyniesie 200 zł i obejmie: realizację programu, w tym wyjazdy - dwa dłuższe np. do Warszawy, Pułtuska  i jeden krótszy po terenie gminy, wraz z ceną biletów wejściowych, ubezpieczenie NNW i wyżywienie.

Szczegółowe programy będą podane po zebraniu chętnych dzieci na półkolonie i dostosowane do ich wieku.

Zapraszamy na półkolonie - zapis drogą mailową na adres: zosip@serock.pl  do dnia 28 grudnia 2018r. Zgłoszenie powinno zawierać: imię i nazwisko uczestnika, jego wiek, termin turnusu i miejsce (SP Serock, SP Jadwisin) oraz  telefon kontaktowy do rodziców/ opiekunów.

Podstawowym warunkiem zorganizowania półkolonii w wyżej wymienionych placówkach, będzie odpowiednia ilość uczestników min. 15 dzieci na jeden turnus feryjny. 

Po potwierdzeniu utworzenia grupy rodzice będą dokonywali wpłat na półkolonie w pierwszym tygodniu stycznia 2019r.

Kontakt telefoniczny - 22 768 35 65.

 

                                                                    Dyrektor 

                                                                    Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Serocku

 

 

Ferie zimowe Serock 2019 – propozycje placówek gminnych

 • Zimowe półkolonie dla uczniów szkół podstawowych nabór został zamknięty! Szczegółowych informacji udziela zainteresowanym Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli w Serocku. Tel. - 22 768 35 65.
 • Zima w Mieście 2019 OFERTA Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku
 • Ferie Zimowe z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Serocku OFERTA Ośrodka Sportu i Rekreacji

Zapraszamy do zapoznania się z feryjnymi propozycjami.

 • -
 • -

Życzenia świąteczno-noworoczne

Szanowni Państwo,

serdecznie dziękujemy za wszelkie wsparcie, jakie okazaliście nam Państwo w tym roku. Dziękujemy za udział w gminnych przedsięwzięciach, za wspólne działania i konstruktywną krytykę.

Niech nadchodzące święta pozwolą nam odetchnąć od codziennych obowiązków i nabrać sił do realizacji nowych wyzwań. Niech będą czasem, w którym najwięcej uwagi poświęcimy bliskim. Niech przyniosą spełnienie przekazywanych sobie życzeń.
Wszystkiego dobrego!

Święta w duchu „zero waste”

Zacznijmy od tego czym jest „zero waste”. To jedna z koncepcji spojrzenia na ochronę środowiska, która opiera się na prostej zasadzie 5 x R: refuse, reduce, reuse, recycle, rot, czyli odmawiaj przyjęcia rzeczy, których nie potrzebujesz, ogranicz ilość posiadanych i nabywanych przedmiotów, użyj ponownie zamiast wyrzucić i kupować nowe, odzyskaj do użytku, zmień zastosowanie, w ostateczności oddaj do przetworzenia, kompostuj. Lista możliwych działań jest bardzo długa i w zasadzie do końca niezdefiniowana, bo każdy z nas może być autorem fajnych i skutecznych rozwiązań, także w kontekście zorganizowania pięknych i kolorowych Świąt Bożego Narodzenia.

 1. Nie kupuj więcej niż potrzebujesz – co roku okazuje się, że „nie jedz – to na święta” a potem, w święta „jedz – bo się zmarnuje” kończy się wyrzuceniem żywności do kosza. Marnotrawstwo a przecież wystarczy ugotować tyle porcji ile osób zamierzacie Państwo w święta ugościć. A jeśli się nie da wtedy trzeba „nadprodukcje żywności” zamrozić.
 2. Choinka - Bez choinki trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie. Dzięki udekorowanemu drzewku dom nabiera świątecznej magii, dlatego nie namawiamy, żeby z niej rezygnować. 
  Świerk pospolity to gatunek rodzimy. Po wstawieniu do pomieszczenia roztacza się charakterystyczny zapach. Wadą świerka jest niestety to, że jego igły szybko opadają, szczególnie gdy postawimy go w ogrzewanym pomieszczeniu. Aby przedłużyć żywotność drzewka, można umocować go w stojaku zaopatrzonym w naczynie z wodą (nie zapominajmy o systematycznym uzupełnianiu wody w naczyniu) albo umieśćmy w dużym pojemniku wypełnionym ziemią ogrodową dbając o to, by podłoże zawsze było wilgotne. Innym jest świerk kłujący. Jak sama nazwa wskazuje ma on igły mocniejsze niż świerk pospolity i bardziej kłujące, ale za to trwalsze. Igły poszczególnych odmian świerka kłującego mają mniej lub bardziej srebrzysty kolor, z tego powodu jest nazywany często świerkiem srebrzystym lub srebrnym. 
  Jodła pospolita to gatunek rodzimy. Pięknie pachnie po wstawieniu do pomieszczenia, a do tego jej igły długo utrzymują się na drzewku. Co prawda po jakimś czasie zasychają, ale pozostają przytwierdzone do gałązek i nie opadają. Jej igły są delikatniejsze od igieł świerka (nie kłują) i mają ciemnozielony kolor. 
  Jodła kaukaska to gatunek jodły produkowanej na dużą skalę w szkółkach. Często dostępna w pojemnikach. Ma miękkie, delikatne i długie igły o intensywnie zielonym kolorze (od spodu z białym nalotem). Długo wytrzymuje w pomieszczeniach jako choinka.
  W naszym kraju sosna jest rzadziej wybierana na choinkę. To gatunek rodzimy – rośnie w całej Polsce. Zaletą sosny jest to, że jej igły długo utrzymują się na gałązkach. 
 3. Oświetlenie – tworzy świąteczną atmosferę, ale pamiętajmy, że najlepiej wybierać energooszczędne oświetlenie led.
 4. Dekoracje świąteczne – nie ma potrzeby kupować „gotowców”… Orzechy, szyszki, plastry pomarańczy, pierniki – nie dość, że można je pięknie własnoręcznie udekorować to wspólne ozdabianie stwarza świetną okazję do spędzenia razem trochę więcej niż zazwyczaj czasu. 
 5. Świąteczne prezenty – najcenniejsze to te dane z serca i z sercem. Oto kilka prezentowych propozycji, które mogą ucieszyć każdego a same z siebie idealnie wpiszą się w zasadę „zero waste” – i nie chodzi tylko o kupowanie rzeczy bez zbędnych opakowań czy tych wykonanych z naturalnych produktów. Mogą to być bilety do teatru czy kina, świece dekoracyjne z resztek świec, ciasteczka lub słodkości czy domowe przetwory, własnoręcznie wykonany kosmetyk – możliwości są w zasadzie nieograniczone!

Podzielcie się z nami swoimi pomysłami! Czekamy na Wasze fotorelacje!

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

Od 1 stycznia 2019 r. użytkowanie wieczyste zamienia się we własność…

Dnia 05.10.2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 20.07.2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.

O skutkach wejścia w życie nowej ustawy informowaliśmy już na początku sierpnia >> https://www.serock.pl/2761,2018-rok?tresc=17720.

Nowi właściciele będą musieli wnosić roczną opłatę za przekształcenie przez 20 lat. Wysokość opłaty będzie odpowiadała wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, obowiązującej w dniu przekształcenia tj. w dniu 1 stycznia 2019 r.

Ze względu na długi okres wnoszenia opłaty przekształceniowej, będzie mogła być ona waloryzowana. Waloryzacji będzie można dokonać z urzędu lub na wniosek nowego właściciela – nie częściej niż raz na 3 lata.

Aby uniknąć waloryzacji będzie można wpłacić wszystkie 20 opłat jednorazowo (opłata jednorazowa) – będzie można zgłosić ten zamiar w każdym czasie trwania obowiązku wznoszenia opłat. W tym wypadku opłata jednorazowa będzie równa kwocie pozostającej do spłaty.

Jeżeli ww. opłata zostanie wniesiona w trakcie pięciu lat, od roku, którym nastąpiło przekształcenie, tj. między 2019 r. – 2023 r., dla nieruchomości zabudowanych w dniu wejścia w życie ustawy, Rada Miejska w Serocku przewidziała 30 % bonifikaty od opłaty jednorazowej za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego.

W tym celu na sesji w dniu 19 grudnia 2018 r. Rada Miejska w Serocku jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody i określenia warunków udzielania bonifikat od jednorazowych opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów stanowiących własność Miasta i Gminy Serock zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Bonifikata może zostać udzielona osobom fizycznym, będącym właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych oraz spółdzielniom mieszkaniowym. 

Warunkiem udzielenia bonifikaty jest pisemne zgłoszenie zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej oraz brak zaległości względem Gminy z tytułu jakichkolwiek zobowiązań finansowych.

Tekst uchwały dostępny >> https://esesja.pl/32333.

W celu uzyskania informacji w powyższej sprawie można kontaktować się z pracownikami Referatu Gospodarki Gruntami, Planowania Przestrzennego i Rozwoju UMiG Serock, w siedzibie urzędu (pok. 51, 52) lub telefonicznie pod nr /22/ 782 88 26, 782 88 31.

 • autor: Referat Gospodarki Gruntami, Planowania Przestrzennego i Rozwoju

Podsumowanie II etapu konsultacji dotyczące projektu planu w Dębem

Zakończył się okres wyłożenia do publicznego wglądu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego  gminy Serock – sekcja B1, obejmującego tereny strefy przemysłowej zlokalizowanej w sąsiedztwie zamkniętego składowiska odpadów w Dębem, a tym samym zakończyliśmy drugi etap konsultacji w tej sprawie. Wczorajszego dnia zostało opublikowane zarządzenie ws. rozpatrzenia uwag do projektu planu przez Burmistrza Miasta i Gminy Serock.
W tym miejscu pragniemy podsumować wszystkie spotkania, które odbyły się w ramach II etapu konsultacji.
W dniach 08.11.2018 i 12.11.2018 r. w OSP w Woli Kiełpińskiej odbyły się dwa spotkania warsztatowe połączone z dyskusją publiczną nad przyjętymi rozwiązaniami w wyłożonym projekcie planu miejscowego. Na spotkaniach omówiony został kształt projektu planu, a w szczególności zapisy dotyczące tego co projekt planu po wejściu w życie będzie wykluczał. Na obu spotkaniach rozmowy były merytoryczne i rzeczowe, a każdy z zadających pytanie otrzymał odpowiedź.  Dodatkowo, uczestnicy spotkań (mieszkańcy i przedsiębiorcy) zadeklarowali chęć podjęcia rozmów dotyczących wypracowania kompromisu nad zapisami  planu.
W dniu 21.11.2018 r. odbyło się pierwsze spotkanie tzw. grupy roboczej, która składała się z przedstawicieli Stowarzyszenia Czysta Gmina Serock oraz sołtysów miejscowości najbardziej zainteresowanych ustaleniami nowego planu – reprezentujących interesy mieszkańców oraz przedstawicieli części przedsiębiorców funkcjonujących  na terenie objętym planem. Przedmiotem prac zespołu było wypracowanie kompromisu pomiędzy zainteresowanymi  uczestnikami procesu tworzenia nowego planu. W rozmowach uczestniczył ekspert w dziedzinie gospodarki odpadami – dr inż. Piotr Manczarski – pracownik Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, kierownik Zespołu Gospodarowania Odpadami działającego przy wydziale a także projektanci tworzący projekt planu.
Ze względu na bardzo skomplikowany charakter poruszonych zagadnień, w dniu 11.12.2018 r., odbyło się kolejne spotkanie grupy roboczej, na którym kontynuowano rozmowy. Ponieważ spotkanie odbyło się już po terminie składania uwag do projektu planu, przedstawiono propozycje rozpatrzenia uwag dla poszczególnych terenów funkcjonalnych. Większość z propozycji nie spotkała się ze sprzeciwem zgromadzonych.
Ze względu na konieczność wprowadzenia daleko idących zmian w zapisach projektu miejscowego planu, konieczne będzie jego ponowne uzgodnienie z odpowiednimi instytucjami oraz ponowne wyłożenie do publicznego wglądu.  O postępach w pracach będziemy Państwa na bieżąco informować.
    Pragniemy podziękować wszystkim Państwu, za bardzo aktywny udział we wszystkich zorganizowanych spotkaniach, chęć współpracy oraz za dostrzeżenie konieczności wspólnego dialogu. II etap konsultacji kończymy z przeświadczeniem o osiągnięciu ich celu, jakim było przekucie zainteresowania strony społecznej w konstruktywny dialog między mieszkańcami, przedsiębiorcami i władzami lokalnymi, a także z nadzieją, że ostatecznie przyjęte rozwiązania będą stanowiły najlepszy możliwy do osiągnięcia kompromis dla przedmiotowego terenu.

 

 • autor: Referat Gospodarki Gruntami, Planowania Przestrzennego i Rozwoju

Wigilia Seniorów 2018

18 grudnia 2018 r.  odbyła się Wigilia dla serockich seniorów. Zaproszenie  na tę uroczystość przyjęło blisko 150 przedstawicieli tej grupy mieszkańców z terenu naszej gminy. Spotkanie tak licznej grupy seniorów było okazją do wspólnego kolędowania i składania życzeń, a także podziękowań  za zaangażowanie  w wiele inicjatyw i przedsięwzięć na rzecz lokalnej społeczności.

Na spotkaniu wigilijnym obecni byli  Burmistrz Miasta i Gminy Serock Pan Artur Borkowski, Proboszcz parafii w Serocku ks. Dariusz Rojek, Przewodniczący  Rady Miejskiej w Serocku Pan Mariusz Rosiński, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Serock Pan Józef Zając, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Anna Orłowska, Dyrektor Centrum Kultury i Czytelnictwa Pani Renata Mulik.

 

Fot. Maria Wal

 

 • autor: Anna Orłowska Kierownik OPS
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Spotkanie opłatkowe w Nowej Wsi - grudzień 2018 r.

Święta Bożego Narodzenia to okres o wyjątkowej atmosferze, to czas kultywowania tradycji, do których należą m.in szopki bożonarodzeniowe, rodzinne spotkania opłatkowe w katolickich domach  i wśród społeczności lokalnych.

W tym roku, w Nowej Wsi spotkanie opłatkowe odbyło się w nowym miejscu –  na terenie obiektu rekreacyjno-sportowego Sokolik - w  ładnej nowo wybudowanej  altanie, powstałej  ze środków funduszu sołeckiego Nowej Wsi, Kani Nowej i Cupla.

Społeczność Nowej Wsi  i jej sympatycy – tradycyjnie,  jak ma to miejsce już od wielu lat,  postanowili i w tym roku wystawić okazałą szopkę z figurami Św. Marii,    Św. Józefa, ze żłóbkiem z Dzieciątkiem i zwierzątkami. Ponadto zostało przygotowane przez  mieszkańców kolorowe oświetlenie choinki i altany – dodatkowo  wzbogacone przez piękne świąteczne dekoracje wykonane przez jedną z mieszkanek Nowej Wsi. Wszystko to wzbudziło ogromy podziw  wśród okolicznych mieszkańców i przybyłych gości. Przygotowana przez mieszkańców kolacja wigilijna z tradycyjnym opłatkiem i kolędami wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój; był to też czas na miłe pogawędki sąsiedzkie.
Na uroczystość wigilijną, zorganizowaną przez ww. wioski, przybył ks. Remigiusz Stacherski - proboszcz naszej parafii,   włodarze naszej gminy -   pan Artur Borkowski - Burmistrz  Miasta i Gminy Serock  i pan Józef Zając – zastępca  burmistrza. Miło nam było też gościć pana Sylwestra Sokolnickiego – pełniącego do niedawna  funkcję burmistrza  gminy. W tym roku spotkanie wigilijne było wyjątkowe  ze względu na uroczyste poświęcenie i otwarcie altany.   
Szczególne podziękowania składamy w imieniu organizatorów Panu Andrzejowi Rakowskiemu, z Nowej Wsi, za wybudowanie wspaniałej szopki oraz Pani Barbarze Osowskiej za wykonanie przepięknej dekoracji świątecznej do altanki.
Zapraszamy do nas,  warto zobaczyć.

 • autor: Jadwiga Stradomska
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Poprawa efektywności energetycznej czyli jaśniej, taniej i bardziej eko

Z końcem listopada br. dokonano odbioru robót budowlanych wykonanych w ramach zadania pn. „Poprawa efektywności energetycznej na terenie gminy w miejscowościach: Jadwisin, Serock, Izbica”. Zadanie to związane było z wymianą wyeksploatowanych opraw oświetleniowych z sodowym źródłem światła o dużej mocy na oprawy, w których źródłem światła są diody elektroluminescencyjne (tzw. diody LED).  W roku bieżącym wymienione zostały 122 oprawy oświetleniowe. Prace związane z wymianą opraw zostały wykonane w Serocku (ul. Kwiatowa, teren rekreacyjny przy ul. Radzymińskiej) oraz w Jachrance (droga przy ośrodku GUS), w Izbicy (ulice Serocka i Wiejska), w Borowej Górze (ul. Długa), w Jadwisinie (ul. Szkolna i Ogrodowa).

Wykonawcą wyłonionym w drodze przetargu nieograniczonego była  firma ELEKTRO-BUD Paweł Łazicki z Marek. Na realizację zadania przyznano dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie częściowo umarzalnej pożyczki. Koszt inwestycji wyniósł 327.991,80 zł.

 

 • autor: Referat Przygotowania i Realizacji Inwestycji
 • -

Świąteczny jarmark w Serocku

Świąteczny jarmark zorganizowany 16 grudnia przez Centrum Kultury i Czytelnictwa we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Serocku, przyciągnął prawdziwe tłumy. Liczne kramy gwarantowały, że każdy kupujący znalazł coś dla siebie. Kupić można było ozdoby choinkowe, świąteczne stroiki, wigilijne potrawy, miód, świeczki, ręcznie malowane kubki, zabawki i inne upominki. Nie straszne było zimno – gorąca herbata, lub kto wolał - grzane wino, zupa rybna czy inne ciepłe potrawy, które można było zjeść na miejscu – ogrzewały i dodawały energii. Blisko trzydziestu sprzedających przygotowało swoje stoiska m.in. rękodzielnicy, Koła Gospodyń, Sołectwo Jadwisin, Złoty Lin oraz inni lokalni przedsiębiorcy.     
 

 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • -
 • -
 • -
 • -

Świąteczny Jarmark i Wigilia na serockim rynku

Świąteczny jarmark zorganizowany w niedzielę 16 grudnia przez Centrum Kultury i Czytelnictwa we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Serocku, przyciągnął prawdziwe tłumy. Liczne kramy gwarantowały, że każdy kupujący znalazł coś dla siebie. A kupić można było ozdoby choinkowe, świąteczne stroiki, wigilijne potrawy, miód, świeczki, ręcznie malowane kubki, zabawki i inne upominki. Nie straszne było zimno – gorąca herbata, lub kto wolał - grzane wino, zupa rybna czy inne ciepłe potrawy, które można było zjeść na miejscu – ogrzewały i dodawały energii. Tej nie zabrakło również podczas Wigilii przygotowanej dla mieszkańców Miasta i Gminy Serock. Na ośnieżonym miejskim rynku rozbrzmiewały kolędy i pastorałki w wykonaniu Fasolinek i Pani Anny Osmakowicz, oraz serockiego chóru Cantores Adalberti, do śpiewania których chętnie dołączyli zebrani. Życzenia spokojnych i rodzinnych świąt oraz spełnienia marzeń w nadchodzącym roku złożyli Burmistrz Artur Borkowski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Rosiński. Podczas spotkania rozdane zostały nagrody w tegorocznym Konkursie Bożonarodzeniowym, organizowanym przez CKiCz, które wręczał - sam Św. Mikołaj. Tak naprawdę, to kilku Mikołajów spędzało wieczór na serockim rynku rozdając dzieciom – i tym młodszym, i tym zdecydowanie starszym - słodkie upominki. Zmotoryzowani Mikołaje, którzy przybyli wprost z sołectwa Jadwisin, poprowadzili również pochód Mikołajów wokół rynku. Podczas wigilii nie zabrakło oczywiście świątecznego poczęstunku – barszczu i wigilijnego bigosu, o którego przygotowanie zadbał serocki Ośrodek Pomocy Społecznej. 
Spotkanie przebiegło w bardzo serdecznej i miłej, prawdziwie świątecznej atmosferze. Sądząc po uśmiechach mieszkańców licznie zebranych na rynku – wszyscy doskonale się bawili. 

 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark świąteczny i Wigilia na Rynku
 • Jarmark i Wigilia na serockim rynku
 • Jarmark i Wigilia na serockim rynku
 • Jarmark i Wigilia na serockim rynku
 • Jarmark i Wigilia na serockim rynku
 • Jarmark i Wigilia na serockim rynku
 • Jarmark i Wigilia na serockim rynku
 • Jarmark i Wigilia na serockim rynku
 • -

Wigilia w Świetlicy Środowiskowej w Wierzbicy.

W dniu 14 grudnia 2018 r . odbyło się wspólne  spotkanie wigilijne społeczności Świetlicy Środowiskowej oraz społeczności sołectwa Wierzbica. Na spotkaniu obecni był burmistrz - Artur Borkowski, a także jego zastępca - Józef Zając, Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku - Mariusz Rosiński oraz  radni: Bożena Kalinowska, Sławomir Czerwiński i Krzysztof Bońkowski i kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Serocku - Anna Orłowska.

W atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wprowadził zebranych występ wychowanków świetlicy. Wspólne dzielenie się opłatkiem i zaśpiewanie kolędy wytworzyło rodzinną atmosferę wieczerzy wigilijnej.

       

 Koordynator GZŚŚ Barbara Wróblewska

 

 

 

 • -
 • -
 • -

Budowa oświetlenia w Dosinie

5 grudnia br. rozpoczęte zostały prace budowlane związane z realizacją ostatniego już w 2018 roku zadania inwestycyjnego z zakresu budowy oświetlenia drogowego. Zadanie to obejmuje budowę linii kablowej oświetlenia drogowego o długości łącznej Lc~3127 m, 65 szt. słupów stalowych o wysokości 8 m, 6m i 5m oraz oprawy LED o mocy 38W, 20W i 14W. Nowo budowane oświetlenie zostanie zasilone z dwóch nowych szaf oświetlenia ulicznego (SOK).

Linia kablowa została ułożona już w ulicach bocznych tj. ul. Borówkowej, Laurowej i Zapiecek. Ustawiono też już część słupów oświetleniowych. Obecnie trwają prace na głównej drodze łączącej ulicę Długą w Borowej Górze z droga powiatową nr 1803W (Jachranka – Wola Kiełpińska).

Umowa w sprawie realizacji tego zadania została podpisana 28 września 2018 r. Wykonawcą wyłonionym w drodze przetargu nieograniczonego jest  firma ELEKTRO-BUD Paweł Łazicki z Marek. Przypominamy, że brak możliwości zagwarantowania w budżecie na rok bieżący pełnej kwoty środków finansowych na wykonanie zadania wymusił rozłożenie realizacji zadania w czasie. Zgodnie z zawartą umową, termin zakończenia robót wyznaczono na koniec stycznia 2019 roku. Pogoda dopisuje zatem termin wykonania prac wydaje się być niezagrożony. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że większość robót ziemnych i montażowych (fundamenty pod słupy) zostanie zrealizowane do końca roku. Kto wie, może nawet uda się „sprawić” części mieszkańcom prezent na święta….     

 

 • autor: Referat Przygotowania i Realizacji Inwestycji
 • -
 • -

Jak co roku w Skubiance odbyła się Wigilia

9 grudnia na boisko sportowe w Skubiance zawitał Mikołaj. Mimo iż pogoda była deszczowa licznie przybyli też mieszkańcy oraz goście, a wśród nich  burmistrz - Artur Borkowski, jego zastępca - Józef Zając, Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku - Mariusz Rosiński, sekretarz - Tadeusz Kanownik, radna Powiatu Legionowskiego - Anna Gajewska, radni z naszej gminy oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Dosina.   
Wigilijny stół z tradycyjnymi potrawami: kapustą, śledziami, barszczem, pierogami, kompotem, ciastami przygotowały gospodynie z Koła Gospodyń ze Skubianki.
Mikołaj wręczał „grzecznym” prezenty, a "niegrzecznym" rózgi.  Obecny na uroczystej wieczerzy ksiądz proboszcz Andrzej Marchlewski opowiedział zebranym o cudzie Bożego Narodzenia, a z pomocą księdza wikariusza razem zaśpiewaliśmy kolędy. Wszyscy, jak zwyczaj każe, przełamali się opłatkiem i składali sobie życzenia.

Dziękujemy za przybycie na wigilijny wieczór do Skubianki i zapraszamy za rok.

 

M. i M. Bilińscy

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Spotkanie wigilijne przedsiębiorców

13 grudnia, w serockim ratuszu odbyło się spotkanie wigilijne z lokalnymi przedsiębiorcami. Uroczystość była okazją do podziękowań za dobrą współpracę z serockim samorządem oraz za działania podejmowane na rzecz społeczności lokalnej. Burmistrz Artur Borkowski wręczył gratulacje i wyróżnienia:

Pani Katarzynie Tulin - za działania odpowiadające potrzebom mieszkańców w sferze aktywności sportowej,

Pani Marzenie Litwinek - za działania służące poprawie standardów życia społeczności lokalnej,

Panu Sławomirowi Mokos - za rozwój gospodarstwa rolnego oraz kultywowanie tradycji rodzinnych,

Panu Andrzejowi Wilkowskiemu - za konsekwentny rozwój firmy,

Panu Zbigniewowi Szumerze - za działania promocyjne i wzbogacanie oferty turystycznej gminy Serock.

Spotkanie umilił występ dzieci, które zostały przygotowane wokalnie przez Panią Elżbietę Zapendowską. Kolędy i pastorałki zaśpiewali: Ola Dąbrowska, Weronika Małecka, Matylda Świerczyńska, Kasia Kiraga i wiktoria Maciejewska.

Serdecznie dziękujemy za obecność. Raz jeszcze życzymy radosnych, rodzinnych świąt Bożego Narodzenia oraz sukcesów zawodowych i wszelkiej pomyślności w nowym, 2019 roku.

 • autor: Referat Komunikacji Społecznej
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Jarmark świąteczny na serockim rynku

Już w najbliższą niedzielę, na serockim rynku odbędzie się spotkanie wigilijne dla mieszkańców miasta i gminy Serock. Wcześniej jednak – od godziny 16.00 zapraszamy Państwa na przedświąteczny jarmark. Na zachętę, i niejako obietnicę udanych zakupów – galeria produktów, które między innymi można będzie kupić. Serdecznie zapraszamy!    

 • Jarmark świąteczny w Serocku
 • Jarmark świąteczny w Serocku
 • Jarmark świąteczny w Serocku
 • Jarmark świąteczny w Serocku
 • Jarmark świąteczny w Serocku
 • Jarmark świąteczny w Serocku
 • Jarmark świąteczny w Serocku
 • Jarmark świąteczny w Serocku
 • Jarmark świąteczny w Serocku
 • Jarmark świąteczny w Serocku
 • Jarmark świąteczny w Serocku
 • Jarmark świąteczny w Serocku
 • Jarmark świąteczny w Serocku
 • Jarmark świąteczny w Serocku
 • Jarmark świąteczny w Serocku

Spotkanie wigilijne Gospodyń w Woli Kiełpińskiej

11.12.2018 r. w sali OSP w Woli Kiełpińskiej odbyło się spotkanie opłatkowe, którego organizatorem był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne, TZD w Legionowie oraz Stowarzyszenie Wspólnota Lokalna Powiatu Legionowskiego.

Wśród zaproszonych  gości obecni byli: Jarosław Grabowski  - Dyrektor Oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Poświętne, Robert Wróbel  - Starosta Powiatu Legionowskiego, Przemysław Cichocki - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Anna Gajewska Radna Powiatu, Roman Mańk - Przewodniczący Powiatowej Izby Rolniczej, Artur Borkowski - Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Józef Zając - Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Serock, Józef Lutomirski - Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Serocku oraz radni  Rady Miasta i Gminy Serock, Beata Leszczyńska -  Dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku, Joanna Kajdanowicz - Kierownik Wydziału Promocji w Starostwie, Renata Mulik - Dyrektor Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, Katarzyna Szmyt - Kierownik Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w UMiG Serock, ksiądz Andrzej Marchlewski Proboszcz  Parafii Zegrze w Woli Kiełpińskiej, Marian Malinowski – Prezes  Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Kiełpińskiej, Grzegorz Jaworski - Prezes Związku Sadowników Grupa Dębe,  Józef Zaremba, Sławomir Wroniak, śpiewający duet w osobach Pani Bogusi i Jana Segiet, Członkinie Kół Gospodyń Wiejskich Dosin, Guty, Marynino, Skubianka oraz panie współpracujące z Mazowieckim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Warszawie – autorki wszystkich potraw wigilijnych.

Po tradycyjnym przełamaniu opłatkiem i złożeniu świątecznych życzeń goście zasiedli do stołu. Kosztowaniu wigilijnych potraw towarzyszyło śpiewanie tradycyjnych, polskich kolęd. Wszystkie dania były wyśmienite – przygotowane według rodzinnych receptur, aromatyczne i pyszne. Pomocnicy św. Mikołaja przekazali zgromadzonym upominki.  
Wszystkim osobom, które przygotowały potrawy na spotkanie opłatkowe  bardzo serdecznie dziękuję.

W imieniu organizatorów pragnę również podziękować Państwu Teresie i Zenonowi Wiadrowskim za coroczne darowanie choinki, która mile wprowadza nas w świąteczny nastrój.   
Za coroczną pomoc w przygotowaniu spotkania opłatkowego bardzo serdecznie pragniemy podziękować Panu Marianowi Malinowskiemu.

 

 • autor: Teresa Krzyczkowska
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Podłączenie Wspólnot Groszkowskiego 18 i 20 w Zegrzu do nowego systemu kanalizacji gminnej

Trwają prace budowlane  w celu podłączenia Wspólnot Groszkowskiego 18 i 20 w Zegrzu do nowego systemu kanalizacji gminnej na terenie osiedla. Tak, jak informowaliśmy Państwa w lipcu br. kanalizacja w miejscowości Zegrze została wybudowana, niestety w podstawowym zadaniu nie udało się przełączyć wszystkich Wspólnot ze względu na błąd projektowy. Po otrzymaniu od wykonawcy informacji o zaistniałej sytuacji, zgłosiliśmy się do projektanta oraz jego ubezpieczyciela o zwrot kosztów wynikających z konieczności wykonania robót dodatkowych. Jednocześnie przeprowadziliśmy postępowanie na wykonanie odcinków sieci w celu podłączenia do nowo wybudowanej sieci dwóch budynków wielorodzinnych Groszkowskiego 18 i 20. Roboty budowlane rozpoczęliśmy w dniu 16.11.2018 roku, planujemy je zakończyć 14.12.2018 roku. Mimo faktu, że stan infrastruktury pod ziemią nie odpowiada temu, co jest zinwentaryzowane na podkładach geodezyjnych, a pogoda nie sprzyja  realizacji zadania, działania planujemy zakończyć w terminie umownym. 

,

 • autor: Referat Przygotowania i Realizacji Inwestycji
 • -
 • -

Zmiana opłaty śmieciowej od 2019 roku

W wyniku wzrostu kosztów funkcjonowania systemu odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych, o którego przyczynach Urząd Miasta i Gminy w Serocku informował w artykule ,,Dlaczego opłaty za odbiór odpadów komunalnych muszą wzrosnąć?”, od 1 stycznia 2019 roku zmianie ulegnie tzw. opłata śmieciowa.
Zgodnie z Uchwałą Nr 16/III/2018 Rady Miejskiej  w Serocku z dnia 10 grudnia 2018 roku nowa stawka wyniesie 20,00 zł od osoby zamieszkującej daną nieruchomość w przypadku segregacji śmieci oraz 40,00 zł za każdą osobę zamieszkującą, która nie segreguje odpadów.
Natomiast ryczałtowa stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, za rok od domku letniskowego lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe wyniesie 240,00 zł za rok, jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny oraz 480,00 zł za rok, jeżeli odpady nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny - na podstawie Uchwały Nr 17/III/2018 Rady Miejskiej w Serocku z dnia 10 grudnia 2018 roku.

 

 

 

Dotacje dla Kół Gospodyń Wiejskich

Informujemy, że na mocy nowych uregulowań Koło Gospodyń Wiejskich może zarejestrować się w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W jednej miejscowości może działać tylko jedno KGW – to, które pierwsze zarejestruje się w ARiMR.

Przepisy ustalają, że na terenie jednej wsi może mieć siedzibę jedno koło gospodyń wiejskich.
Dotyczy to także dotychczas działających Kół Gospodyń Wiejskich, które mogą składać wnioski o wpis koła gospodyń wiejskich do rejestru lub złożyć oświadczenie o rezygnacji z prawa pierwszeństwa. Takie stanowisko winno zostać zajęte w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy o KGW, tj. do 29 grudnia bieżącego roku. Po upływie tego terminu wpis do rejestru będzie dokonywany zgodnie z kolejnością złożonych wniosków dla danej miejscowości.

To ważny zapis ze względu na możliwość uzyskania dofinansowania na działalność KGW.
Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy o KGW, w okresie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy Koło Gospodyń Wiejskich może otrzymać z budżetu państwa pomoc finansową przeznaczoną na realizację zadań, a pomoc finansowa, jest przyznawana w drodze decyzji Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na wniosek złożony przez Koło Gospodyń Wiejskich (art. 35 ust. 2 ustawy o KGW).

Zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 28 listopada 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz rozliczania przez Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pomocy finansowej z budżetu państwa dla kół gospodyń wiejskich oraz jej wysokości – pomoc ta wynosi:

 • 3000 złotych – jeżeli Koło Gospodyń Wiejskich ma nie więcej niż 30 członków,
 • 4000 złotych – jeżeli Koło Gospodyń Wiejskich ma od 31 do 75 członków,
 • 5000 złotych – jeżeli Koło Gospodyń Wiejskich ma ponad 75 członków.

W 2018 roku wniosek o przyznanie pomocy może być złożony nie później niż do dnia 27 grudnia. Za datę złożenia wniosku o przyznanie pomocy uważa się datę wpływu tego wniosku do Agencji. Przyznane środki należy wydać do 31 marca 2019 r.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę internetową www.kobietygospodarnewyjatkowe.pl oraz podajemy numer telefonu dyżurnego koordynatora biura Pełnomocnika rządu ds. MŚP (22) 273-79-61.

 

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
 • -

Dlaczego opłaty za odbiór odpadów muszą wzrosnąć?

Większość z Państwa słyszała, że wiele podwarszawskich gmin boryka się z problemem funkcjonowania systemu odbioru odpadów komunalnych oraz, że nieuchronnie zbliżają się podwyżki opłat, jakie właściciele nieruchomości wnoszą z tego tytułu do gmin. Problemy te nie omijają również Miasta i Gminy Serock, a przyczyn tego zjawiska jest kilka.

Warto również zaznaczyć, że większość decyzji dotyczących zasad działania systemu gospodarki odpadami zapada na wyższych szczeblach administracji niż gmina. Szczególnymi uprawnieniami w tym zakresie dysponuje marszałek województwa. Nie oznacza to jednak, że w obliczu źle działającego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi władze Miasta i Gminy Serock pozostają bierne. Już w marcu tego roku z samorządowcami powiatu legionowskiego wystąpiliśmy do marszałka województwa ze wspólnym stanowiskiem w sprawie usprawnienia funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi, aktywnie uczestniczymy także
w spotkaniach „odpadowych” (ostatnio w listopadzie w Grodzisku Maz). Kilka dni temu poparliśmy, razem z innymi samorządowcami, apel o utworzenie „mazowieckiego okrągłego stołu odpadowego”.

Co o gminnym systemie gospodarki odpadami wiedzieć należy?
W dniu 1 stycznia 2012 r. weszła w życie Ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2011 r. Nr 152 poz. 897), która zmieniła dotychczasowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi. Nowelizacja ustawy nałożyła obowiązek odbioru odpadów z terenu danej gminy na każdy samorząd lokalny.

Ideą, która przyświecała „reformie śmieciowej” było objęcie wszystkich mieszkańców systemem zbierania odpadów, co prowadzić miało do wyeliminowania tzw. „dzikich wysypisk” oraz zwiększenie poziomu recyklingu
i odzysku odpadów selektywnie zebranych także poprzez utworzenie punktów selektywnej zbiorki odpadów komunalnych, tzw. PSZOKów.

Wszyscy właściciele nieruchomości zostali objęci systemem, w którym w zamian za uiszczoną stawkę każda ilość odpadów ma zostać od nich odebrana i zagospodarowana.
Ustawa pozostawiła gminom możliwość wyboru realizacji zadania ustawowego – zgodnie z art. 6r ust. 2d ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zapewnienie właścicielom nieruchomości pozbywania się odpadów komunalnych poprzez:
1. odbieranie odpadów z terenu nieruchomości,
2. przyjmowanie odpadów przez PSZOKi lub
3. zapewnianie przyjmowania tych odpadów przez gminę w inny sposób.
Samorządy województw zostały ustawowo zobligowane do opracowania i uchwalenia wojewódzkich planów gospodarowania odpadami.

Mazowsze jako jedyne województwo nie posiada zaktualizowanego kluczowego dokumentu jakim jest Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami (WPGO). Procedura uchwalenia nowego WPGO drastycznie się przedłuża, za co odpowiedzialnością przerzucają się wzajemnie Marszałek Województwa Mazowieckiego i Minister Środowiska. Niestety ich brak współpracy mocno negatywnie rzutuje na sprawne funkcjonowanie systemu gospodarowania odpadami.

Co ważne, ustalenia zawarte w obecnie obowiązującym nie odzwierciedlają realiów bieżącego gospodarowania odpadami. Życie zdefiniowało prognozy ilości wytwarzanych odpadów jako niedoszacowane, a wciąż to one stanowią podstawę do określenia dalszych działań. To na ich podstawie wyznacza się regiony gospodarki odpadami komunalnymi oraz określa instalacje, tzw. Regionalne Instalacje Przetwarzania Odpadów Komunalnych, w których wybrane frakcje odpadów (zmieszane odpady komunalne oraz odpady zielone) muszą zostać zagospodarowane.

Po co nam te regiony?
Regiony, to w pewnym uproszczeniu wydzielone części województw. W województwie mazowieckim aktualnie takich regionów jest 5, a gmina Serock przynależy do regionu warszawskiego. Wyznaczenie regionów gospodarowania odpadami stanowić ma zabezpieczenie realizacji tzw. „zasady bliskości” wymienionej w art. 20 ust. 7 ustawy o odpadach. Chodzi o to, żeby odpady wytworzone w danym regionie, również w nim zostały poddane zagospodarowaniu. Zagospodarowanie zmieszanych odpadów komunalnych i odpadów zielonych możliwe jest tylko w regionalnych instalacjach przetwarzania odpadów komunalnych. Pozostałe rodzaje odpadów komunalnych objęte gminnym systemem, czyli odpady zbierane selektywnie, takie jak papier, plastik czy szkło, mogą zostać zagospodarowane poza regionem, w którym zostały wytworzone.

Władze gminy Serock niejednokrotnie postulowały o „uwolnienie regionów” do poziomu województwa – opowiadając się za zwiększeniem dostępności instalacji RIPOK, do których mogłyby trafiać odpady z miasta i gminy Serock, co w efekcie wpłynęłoby na obniżenie kosztów z uwagi na większą konkurencję.

Co z tymi RIPOKami?
Regionalne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych są przedsiębiorstwami działającymi w oparciu o decyzje właściwych organów (w tym m.in. o pozwolenia zintegrowane) oraz są ujęte w wojewódzkich planach gospodarki odpadami.
Zgodnie z art. 35 ust 6 ustawy o odpadach RIPOK to zakład zagospodarowania odpadów o mocy przerobowej wystarczającej do przyjmowania i przetwarzania odpadów z obszaru zamieszkałego co najmniej przez 120 tys. Mieszkańców, spełniający wymagania najlepszej dostępnej techniki, o której mowa w art. 207 Prawa ochrony środowiska lub technologii, o której mowa art. 143 tej ustawy, w tym wykorzystujący nowe dostępne technologie przetwarzania odpadów lub zapewniający m.in. mechaniczno – biologiczne przetwarzanie zmieszanych odpadów komunalnych.
Każda z takich instalacji dokonuje zagospodarowania 1 tony zmieszanych odpadów komunalnych (lub odpadów zielonych) w określonej cenie. Na początku 2017 r. stawki te wynosiły około 270 zł/tonę, w ciągu ostatniego roku jednak drastycznie wzrosły, w zależności od regionu – nawet do 450 zł/tonę. Należy zauważyć,
że w ostatnim czasie spośród 6 instalacji RIPOK wskazanych w uchwale Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sprawie wykonania WPGO 2012 – 2023 do obsługi regionu warszawskiego tylko spalarnia i jeden zakład mechaniczno – biologicznego przetwarzania posiada prawomocne decyzje zezwalające na ich funkcjonowanie. Miało to bezpośrednie przełożenie na problemy z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych na terenie naszej gminy. Bo, co ważne, odpady odebrane od właścicieli nieruchomości przez specjalistyczne pojazdy na koniec każdego dnia, zgodnie z obowiązującymi przepisami, muszą zostać z nich usunięte.

„Samofinansowanie systemu”
Ważnym aspektem gminnych systemów gospodarowania odpadami jest fakt, że powinny one być systemami samofinansującymi się. Oznacza to, że środki zebrane od właścicieli nieruchomości (z wnoszonych przez nich opłat) muszą, zgodnie z wymogami ustawy, wystarczyć na sfinansowanie odbioru odpadów i ich zagospodarowanie, w tym także na administracyjną obsługę całego systemu, np. koszty pocztowe, programy komputerowe, wynagrodzenie osób zajmujących się obsługą – w szczególności kontrolą funkcjonowania systemu.

Wymagania dotyczące segregacji odpadów
29 grudnia 2016 r. Minister Środowiska wydał rozporządzenie ustalające jednolity system segregacji odpadów. Określono w nim, że odpady komunalne muszą być selektywnie zbierane w podziale na następujące frakcje: papier, tworzywa sztuczne, szkło, metal, odpady biodegradowalne, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów. To ważny dokument z punktu widzenia osiągnięcia poziomów odzysku i recyklingu, choć konieczność zorganizowania odbioru odpadów biodegradowalnych, w tym w szczególności bioodpadów stanowi dla gmin nie lada wyzwanie.

O ile miasto i gmina Serock realizuje odbiór odpadów zielonych to na wdrożenie skutecznego i efektywnego systemu odbioru bioodpadów – definiowanego jako odpady kuchenne wydzielane ze strumienia odpadów zmieszanych, najprawdopodobniej będzie procesem długotrwałym, jak również kosztownym.

Podsumowanie:
Biorąc pod uwagę, że strumień wytwarzanych przez nas odpadów komunalnych rośnie – dane GUS mówią o wzroście masy odpadów komunalnych wytworzonych na Mazowszu o 1% (przy czym ilość odpadów pochodzących z gospodarstw domowych wzrosła o 2,4%) w porównaniu z rokiem poprzednim, drastycznie rosną również koszty ich zagospodarowania; wciąż brak jest nowego WPGO dla Mazowsza, którego projekt zakłada połączenie m.in. regionu warszawskiego w większy region – centralny, z większą liczbą instalacji; procedowany jest projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, który nakłada na gminy nowe obowiązki; realnie zmierzamy w kierunku wzrostu opłat za gospodarowanie odpadami.
Konieczne jest podjęcie działań zmierzających do ustabilizowania na rynku sytuacji gospodarowania odpadami komunalnymi - w tej chwili bowiem, nie tylko nasza gmina, lecz także inne gminy województwa mazowieckiego, stoją w przededniu poważnego kryzysu, któremu bez wsparcia i zmian w polskim porządku prawnym, nie da się zapobiec.

 

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

Opieka nad zwierzętami zimą

Czy dokarmiać ptaki zimą?

Dokarmianie ptaków to jedna z bardziej popularnych form pomagania zwierzętom zimą, niemniej jednak jest to zagadnienie do dyskusji. Niektóre z badań dowodzą, że dokarmianie ptaków zimą może negatywnie wpływać na kondycję całej populacji - przeżywają osobniki słabsze, co powoduje, że na świat przychodzi słabsze potomstwo. Inne badania wskazują, że dokarmianie korzystnie wpływa na zdrowie, odporność i kondycję ptaków.
Ważny głos w dyskusji zabrało Towarzystwo Ochrony Ptaków, według którego nie dokarmiamy ptaków dopóki dostępny jest pokarm naturalny np. owoce na drzewach i krzewach. Momentem, w którym można rozważyć dokarmianie ptaków jest pojawienie się i utrzymywanie przez dłuższy czas pokrywy śnieżnej, uniemożliwiającej im żerowanie.
Dwa elementy wydają się być najistotniejsze. Po pierwsze, miejsce, w którym zamierzamy dokarmiać ptaki   powinno być zabezpieczone przed drapieżnikami i utrzymywane w czystości i porządku, także po to, aby zmniejszyć ryzyko przenoszenia chorób zakaźnych i pasożytów. Po drugie – musimy wiedzieć czym dokarmiać.
Do karmienia ptaków należy używać tylko naturalnych produktów takich jak: kasze, zboża, płatki owsiane, ziarna słonecznika, dyni, orzechy, suszone owoce oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków. 
Dla wielu ptaków min. dzięciołów i sikorek przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy. Kawałki słoniny nie mogą być  solone, a po 2 – 3 tygodniach należy je usunąć, ponieważ zjełczała słonina może zaszkodzić ptakom. Ptaków nie należy karmić produktami solonymi, bardzo niebezpieczny jest dla nich spleśniały chleb. Nie należy karmić ptaków „na zapas”. Wkładamy odpowiednią ilość pokarmu, aby ptaki zjadły go szybko, żeby się nie zepsuł. Dokarmianie kończymy wraz z nadejściem wiosny.
Pamiętajmy, aby dokarmianie ptaków odbywało się w sposób przemyślany i odpowiednim pokarmem. Niewłaściwy pokarm może spowodować więcej szkody niż pożytku, a głodne ptaki zjedzą wszystko. 

 

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

Jak zimą dokarmiać zwierzęta leśne?

W okresach srogiej zimy leśnicy wykonują szereg prac stanowiących częściową pomoc zwierzętom w trudnych warunkach, tak aby ułatwić bytowanie zwierzyny. Podczas łagodnych zim zwierzęta powinny radzić sobie same w zdobywaniu pokarmu. Wtedy najczęściej wystarcza odśnieżanie dróg leśnych i miejsc występowania naturalnego pokarmu, jak borówka czernica czy wrzos.
Dokarmiać należy systematycznie i w stałych miejscach. Nie należy podawać karmy przez cały rok, w pozostałych sezonach – las
i pola wyżywią dzikie zwierzęta.
Należy pamiętać, że zwierzęta leśne można dokarmiać tylko w porozumieniu z leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego. Osoby takie wskażą miejsca, gdzie można wyłożyć karmę. Trzeba zwrócić uwagę również na rodzaj dostarczanego pożywienia, ponieważ podanie niewłaściwej karmy może spowodować u zwierząt choroby, osłabienie organizmu, a nawet śmierć.
Wykładanie karmy ma zatrzymać jak najwięcej zwierzyny w lesie. Poszukujące jedzenia zwierzęta znacznie rzadziej podchodzą
w okolice dróg, a tym samym zmniejsza się ryzyko kolizji z pojazdami. Poza tym zwierzęta rzadziej wychodzą na pola uprawne, tym samym wyrządzając mniej szkód rolnikom. 
Podczas prac leśnych pozostawiana jest część drzew do spałowania, czyli ogryzania kory przez zwierzęta, np. jelenie i daniele. Przed niedostatkiem wody chroni natomiast podanie soczystej karmy – buraków, marchwi, ziemniaków czy jabłek. Karma jest dostępna w stałych punktach dokarmiania takich jak paśniki czy buchtowiska. Samego siana corocznie w Lasach Państwowych wykłada się ponad 1 tys. ton. Poza tym w tych leśnych stołówkach można znaleźć także inne smakołyki, np. 12 tys. ton karmy soczystej, czyli buraków lub sianokiszonki oraz 4 tys. ton zbóż.
Dużą rolę w odżywianiu zwierzyny i zapobieganiu chorobom odgrywają składniki mineralne, zwłaszcza sól. Zapotrzebowanie na nią pokrywane jest z naturalnego żeru, karmy oraz częściowo z lizawek. Lizawka to drewniany słupek z kostką soli umieszczoną na  jego wierzchołku. Sól, która jest źródłem ważnych pierwiastków, pod wpływem wilgoci rozpuszcza się i spływa po słupku. Zwierzęta chętnie ją zlizują. Corocznie leśnicy do lizawek wykładają 220 ton soli.
Tylko na jeden zimowy sezon Lasy Państwowe kupują ok. 1 tys. ton suchej karmy (siana), 4 tys. ton nasion zbóż oraz 12 tys. ton buraków lub sianokiszonki.

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, na podstawie informacji ze strony internetowej Lasów Państwowych

Święta tuż, tuż - już teraz zapraszamy na świąteczne przedsięwzięcia

Święta tuż, tuż. Jak co roku chcemy w tym magicznym czasie spotkać się z Państwem na serockim rynku, by podzielić się opłatkiem i dobrym słowem, aby wspólnie zaśpiewać kolędy i przy świątecznych potrawach podsumować wydarzenia minionego roku.

Zanim jednak spotkamy się na świątecznym rynku, zapraszamy Państwa na Jasełka z sercem na dłoni - 15 grudnia do Sali Widowiskowej CKiCz w Serocku. W niedzielę, natomiast, 16 grudnia o godzinie 12.00 spotkamy się w Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku, aby porozmawiać o regionalnych obrzędach kolędowych, zwyczajach świątecznych, potrawach wigilijnych.

Również 16 grudnia, już od godziny 16.00 nieść się będzie po Serocku zapach wigilijnych potraw i dźwięk świątecznych piosenek, zachęcając do udziału w jarmarku bożonarodzeniowym. Tego wieczoru można będzie nabyć mnóstwo najróżniejszych produktów świątecznych, różnego rodzaju dekoracje, światełka, ozdoby, stroiki, potrawy, własnoręcznie zrobione cudeńka.

Podczas wigilii od godz. 18.00 będziemy kolędować z chórem Cantores Adalberti i Fasolinkami, wręczymy nagrody laureatom konkursów świątecznych oraz przekażemy do licytacji bombki z podpisami artystów. Spróbujemy również pobić serocki rekord w ilości świętych Mikołajów zgromadzonych na rynku! Koniecznie załóżcie mikołajowe czapki, zapuśćcie białe brody, zwołajcie również znajome Śnieżynki i Elfy :). Tradycyjnie rozgrzejemy się również świątecznymi potrawami. Przez cały wieczór będzie można się ogrzać również przy rozstawionych koksownikach - żaden mróz nie będzie nam straszny!

18 grudnia będzie miała miejsce Wigilia seniorów i osób samotnych. Zaproszenia do odbioru w Ośrodku Pomocy Społecznej.

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w naszych świątecznych przedsięwzięciach.

 

 • autor: Referat Komunikacji Społecznej
 • -
 • -
 • -
 • -

Odbiór odpadów wg bieżących harmonogramów

Szanowni Państwo
Od początku bieżącego tygodnia firma MS – EKO Sp. z o.o., z którą w dniu 21 listopada 2018 roku podpisana została umowa na odbiór i zagospodarowanie odpadów z terenu miasta i gminy Serock, po nadrobieniu zaległości po poprzednim Wykonawcy, realizuje już odbiory zmieszanych odpadów komunalnych i odpadów segregowanych wg obowiązujących harmonogramów.
Prosimy zatem o wystawianie odpadów w terminach, jakie zostały zaplanowane dla poszczególnych miejscowości w harmonogramie grudniowym.

Odpady biodegradowalne, z powodu bardzo dużej ilości tych odpadów, a także z powodu niezależnych od gminy problemów z przekazywaniem odpadów biodegradowalnych do kompostowni, odbierane są z opóźnieniem. Prosimy o cierpliwość. Maksymalny termin ich odbioru zaplanowany został przez firmę MS – EKO Sp. z o.o. do połowy grudnia.

 

 • autor: Miejsko-Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Serocku

Oddanie do użytkowania ulic w Serocku

Do użytkowania została oddana inwestycja związana z budową ul. Traugutta i ul. Zielonej w Serocku. Inwestycja była prowadzona na  podstawie zawartej  w dniu 29 czerwca 2018r. umowy z firmą: DROGI i MOSTY  Jan Kaczmarczyk  z siedzibą w  Kacicach. Wykonawca został wyłoniony w drodze przetargu nieograniczonego i za kwotę 2.626.262,62 zł brutto zrealizował inwestycję. W jej zakresie  była budowa ul. Traugutta w Serocku na odcinku 438 m od skrzyżowania z ul. Polną w kierunku północnym oraz budowa ul. Zielonej na odcinku od skrzyżowania z ul. Traugutta do km 0+330 i  remont ul. Zielonej od km 0+330 do skrzyżowania z ul. Pułtuską. Wykonano między innymi: budowę bitumicznej nawierzchni jezdni, budowę chodników, zjazdów i dojść do furtek z betonowej kostki brukowej, budowę odcinka kanalizacji sanitarnej w rejonie skrzyżowania z ul. Słodką, budowę odcinka sieci wodociągowej (odejście w ul. Serdeczną), budowę przyłącza kanalizacyjnego i wodociągowego, przebudowę napowietrznej linii średniego napięcia (zmiana lokalizacji słupa SN kolidującego z projektowanymi elementami ulicy), budowę elementów odwodnienia oraz  wprowadzenie nowej stałej organizacji ruchu.

 

 • autor: Referat Przygotowania i Realizacji Inwestycji
 • -
 • -

Podpisanie umowy na dofinansowanie Klubów Kluczowych Kompetencji

W dniu 4 grudnia 2018 r. Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Artur Borkowski podpisał w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych umowę na dofinansowanie projektu Kluby Kluczowych Kompetencji, w ramach konkursu zamkniętego nr RPMA.10.01.01-IP.01-14-061/17 dla Osi Priorytetowej X „Edukacja dla rozwoju regionu”, Działania 10.01 „Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży”, Poddziałania 10.01.01 „Edukacja ogólna (w tym w szkołach zawodowych)” RPO WM 2014 – 2020.

Wartość projektu 1.256.217,00 zł, z czego gmina otrzyma 1.173.657, 00 zł.

W ramach projektu we wszystkich szkołach prowadzonych przez Miasto i Gminę Serock będą realizowane:

- zajęcia matematyczno – przyrodnicze w Klubach Naukowca, informatyczne - Klub Informatyka, językowe - Klub Poligloty, zajęcia wyrównawcze,

- szkolenia dla nauczycieli podnoszące ich kompetencje cyfrowe w zakresie nauczania metodą eksperymentu, efektywnego nauczania języków obcych, a także umiejętności cyfrowych w obszarze korzystania z narzędzi TIK zakupionych dla szkół w ramach niniejszego projektu,

- zakup wyposażenia szkół w pomoce dydaktyczne do realizacji wyżej wymienionych zajęć tj. komputery przenośne, tablety, roboty, tablice interaktywne, powstanie także międzyszkolna pracownia przyrodnicza.

Rekrutacja uczniów na zajęcia rozpocznie się w szkołach w grudniu 2018r.,  planowane rozpoczęcie zajęć – luty 2019r.

Zachęcamy wszystkie dzieci do uczestnictwa w projekcie!

ZOSiP Serock

Konwent włodarzy z Powiatu Legionowskiego w Serocku

Dnia 4 grudnia 2018 r. odbył się pierwszy po tegorocznych wyborach samorządowych Konwent Wójtów, Burmistrza, Prezydenta i Starosty Legionowskiego oraz ich zastępców.
W Urzędzie Miasta i Gminy Serock rozmawiano o aktualnej sytuacji związanej z zagospodarowaniem odpadów komunalnych w rejonie warszawskim. Omówiono sprawy związane z ustaleniem opłat za gospodarowanie odpadami w gminach. Przedstawiono informacje na temat funkcjonowania ambulatorium NZOZ w Legionowie w 2018 roku oraz perspektywy dalszej współpracy samorządów w tej kwestii. Rozmowy dotyczyły również realizacji innych ważnych dla społeczności lokalnej przedsięwzięć.

Na spotkaniu zaprezentowano Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii dla Legionowskiego Klastra Energii za pionierski przedsięwzięcia w sektorze energetyki rozproszonej. Dokument podpisał Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski.

 

 • -

Nowy numer Informatora

Już jest nowy numer Informatora Gminy Serock. Zapraszamy do lektury.

 • -

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

W dniu 30 listopada br. odbyła się konferencja podsumowująca Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który odbył się w dniach 16 – 22 września. Rok 2018 był rokiem multimodalności, promowanym hasłem „Przesiadaj się i jedź”. W tegorocznej edycji aż 160 miast i gmin z Polski zarejestrowało swoje aktywności na ww.mobilityweek.eu. Serock także obchodził Dzień Bez Samochodu. Różnorodność podejmowanych działań i wszystkich rodzajów aktywności (Tydzień Działań, Działania Trwałe i Dzień Bez Samochodu) było świetnym polem do dyskusji i wymiany doświadczeń między uczestnikami ETZT.

Warto przypomnieć definicję „zrównoważonego transportu”.
Jest to promocja tych form mobilności, które dają najlepsze efekty dla środowiska i mieszkańców. Efekty zorientowane na jakość powietrza, jakość życia, ograniczanie hałasu, zatłoczenia, estetyzujące przestrzeń publiczną, optymalnie wykorzystujące wszystkie rodzaje transportu przy dbałości o grupy wykluczone transportowo.
Wykorzystując tegoroczne doświadczenia swoje i innych uczestników kampanii przygotowujemy się do kolejnych działań.

 

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
 • -

PUP zaprasza na konferencję

Konferencja Partnerstwo Lokalne na Rzecz Ożywienia Gospodarczego w Powiecie Legionowskim z udziałem przedstawicieli samorządu lokalnego, przedsiębiorców, III sektora, sektora ekonomii społecznej i aktywnych mieszkańców powiatu legionowskiego, odbędzie się 11 grudnia 2018 r.  w sali widowiskowej w legionowskim ratuszu w godzinach 9.00-12.30


Liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o potwierdzenie przybycia do 7 grudnia br. na adres e-mail: sekretariat@puplegionowo.pl lub tel. 22 76 40 305.

 • -

Maluchy pierwszej pomocy - Zdrowie w Bajce 2018

W dniach 26-28 listopada br. dzieci z powiatowych szkół i przedszkoli już po raz dziesiąty rywalizowały w konkursie teatralnym „Zdrowie w Bajce”.

Konkursowa rywalizacja tradycyjnie odbyła się w sali widowiskowej legionowskiego ratusza. Wzięło w niej udział 38 grup z placówek przedszkolnych i szkolnych. Uczestników podzielono na trzy kategorie wiekowe, w ramach których prezentowali autorskie występy o tematyce zdrowotnej. Mali artyści podeszli do zadania niezwykle profesjonalnie i kreatywnie, a początkową tremę szybko zastępowały uśmiech i dobra zabawa. Nie bez znaczenia była, dodająca otuchy, obecność wychowawców oraz gorący doping rodziców, którzy troskliwie wspierali swoich podopiecznych i z dumą podziwiali efekty wspólnej, wielotygodniowej pracy. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: Pierwsza pomoc. Prezentacje charakteryzowała kolorowa i bajeczna oprawa z dużą dawką humoru. Rywalizacja była zacięta i bardzo wyrównana. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe statuetki oraz nagrody rzeczowe w postaci zabawek i gier.

Konkurs ma na celu kształtowanie postaw prozdrowotnych oraz pogłębianie świadomości na temat zdrowego trybu życia wśród najmłodszych mieszkańców naszego powiatu. Format cieszy się niesłabnącą popularnością  z uwagi na fakt, że w atrakcyjny sposób łączy ze sobą walory edukacyjne, aktywność artystyczną i dobrą zabawę.
Organizatorami konkursu byli Wydział Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Legionowie, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Legionowie oraz klasa ID Szkoły Podstawowej nr 7 w Legionowie.

Laureaci konkursu:

Kategoria „Przedszkola”:
I miejsce – Przedszkole Miejskie z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 w Legionowie, Mali ratownicy
II miejsce –Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Kiełpińskiej, Bądźmy odważni
III miejsce –Gminne Przedszkole w Zegrzu Południowym, Zdążyć z pomocą

Kategoria „Zerówki”:
I miejsce - Szkoła Podstawowa im. J. Szaniawskiego w Jadwisinie, Niesforna żaba
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Wieliszewie, Pierwsza pomoc to super moc
III miejsce – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Kiełpińskiej, Pomocne Misie

Kategoria „Klasy I-III”:
I miejsce – Szkoła Podstawowa im B. Tokaja w Nieporęcie, Pomoc ma wielką moc
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 7 w Legionowie, Leśny wyścig
III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 w Legionowie, Akcja życie

źródło: powiat-legionowski.pl

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Zmiana mpzp sekcja B1 – protokoły z dyskusji publicznych

Zapraszamy do zapoznania się z protokołami z dyskusji publicznych nad przyjętymi rozwiązaniami w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Serock - sekcja B1, gm. Serock, które odbyły się w dnia 08.11.2018 r. i 12.11.2018 r.
Jeżeli macie Państwo zastrzeżenia do treści protokołów, dysponujemy nagraniami audio z dyskusji. W celu weryfikacji prosimy o kontakt mailowy na adres planowanie@serock.pl.

Relacja ze spotkań - TUTAJ.

 

“Ławka Niepodległości" w Serocku!

W dniu 20 listopada br. Miasto i Gmina Serock w związku z rozstrzygniętym przez Ministerstwo Obrony Konkursem Ofert pt. “Ławka Niepodległości dla samorządów,” podpisała umowę o dofinansowanie realizacji zadania obejmującego budowę Ławki Niepodległości w Serocku przy ul. Pułtuskiej. Ławka Niepodległości w sposób godny upamiętni polską państwowość, ale także będzie miała walory edukacyjne oraz praktyczne. Siedząc na ławce, każdy będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Duży nacisk postawiono na nowoczesność – pomnik będzie posiadać fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych oraz ułatwienia, takie jak ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi. Ławka będzie podświetlana systemem LED. Koszt inwestycji został oszacowany na kwotę 39 000,00 zł. z czego przyznana Gminie kwota dotacji wynosi 23 400,00 zł.

 • autor: Referat Przygotowania i Realizacji Inwestycji

Sukcesja firm – jak ułatwić następcom kontynuowanie działalności

Zasady kontynuowania działalności po śmierci przedsiębiorcy.
Myślisz o przyszłości firmy i chciałbyś, żeby twoi spadkobiercy mogli płynnie kontynuować prowadzenie działalności? Już od 25 listopada 2018 r. możesz wskazać i samodzielnie zgłosić online (bezpłatnie i bez zbędnych formalności) zarządcę sukcesyjnego, który będzie prowadził sprawy firmy do czasu załatwienia formalności spadkowych.
Ważne! Nowe ułatwienia dotyczą tylko przedsiębiorców wpisanych do CEIDG.
Co się zmieniło
Dotychczasowe przepisy uniemożliwiały prowadzenie przedsiębiorstwa przez następców. Firma de facto przestawała istnieć z chwilą śmierci przedsiębiorcy. Nowe przepisy o sukcesji wprowadzają możliwość płynnej kontynuacji działalności w ramach tzw. zarządu sukcesyjnego.
Na czym polega zarząd sukcesyjny
Zarząd sukcesyjny to forma tymczasowego kierowania przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy. Do wykonywania zarządu należy powołać zarządcę sukcesyjnego. Jest on odpowiedzialny za prowadzenie przedsiębiorstwa (umowy z pracownikami, kontakty z kontrahentami, sprawy podatkowe, ZUS) do czasu uregulowania formalności spadkowych.
Ważne! Zarząd sukcesyjny jest rozwiązaniem tymczasowym – daje następcom prawnym czas na podjęcie decyzji co do dalszych losów firmy (kontynuowanie działalności na własny rachunek, sprzedaż, zamknięcie).
Więcej na ten temat w linku: https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zamykanie-firmy/chce-zakonczyc-dzialalnosc-jednoosobowa/zarzad-sukcesyjny-ulatwienie-w-przekazywaniu-firmy-nastepcom/zarzad-sukcesyjny-jak-plynnie-przekazac-firme-nastepcom
                                                                                                                                                                                            Źródło: www.biznes.gov.pl

 

Udział zespołu „Violinki” w Powiatowym Konkursie Piosenki Legionowej

Dnia 22 maja w ramach obchodów 100 lecia Niepodległości Polski, Dziecięcy Zespół „Violinki” wziął udział w Powiatowym Konkursie Piosenki Legionowej. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Chotomowie.  Piosenką „Niepodległa-niepokorna” dziewczęta wyśpiewały sobie II miejsce. Odbiór nagród odbył się  dnia 14 czerwca 2018 r.
Serdecznie gratulujemy.

                                      

 • autor: Agata Dutkiewicz, Agnieszka Lipska
 • -
 • -
 • -
 • -

I sesja nowo wybranej Rady Miejskiej w Serocku

I sesja nowo wybranej Rady Miejskiej w Serocku - na kadencję 2018-2023 - została zwołana  przez Komisarza Wyborczego w Warszawie i odbyła się w dniu 23 listopada 2018 r.

Obrady sesji rozpoczął, zgodnie z przepisami prawa, najstarszy wiekiem radny senior obecny w trakcie sesji, Pan Wiesław Winnicki. Powitał on uczestników uroczystej sesji, wśród których byli obecni m.in. nowo wybrani Radni Rady Powiatu Legionowskiego z gminy Serock: Anna Gajewska, Mariusz Śledziewski, przedstawiciele miasta partnerskiego Dzierżoniow.

Na wstępie, nowo wybrani Radni Rady Miejskiej w Serocku złożyli uroczyste ślubowanie o treści:  "Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców".

Następnie ślubowanie złożył wybrany na stanowisko Burmistrza Miasta i Gminy Serock Pan Artur Borkowski wypowiadając słowa:
"Obejmując urząd Burmistrza Miasta i Gminy Serock uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców Miasta i Gminy Serock. Tak mi dopomóż Bóg".

Dotychczasowy Burmistrz Sylwester Sokolnicki przekazał Panu Arturowi Borkowskiemu klucz do miasta oraz insygnia władzy samorządowej.

Zgodnie z zaleconym przez Komisarza Wyborczego porządkiem obrad, wybrano Komisję Skrutacyjną, która czuwała nad przeprowadzeniem wyborów na Przewodniczącego Rady oraz jego zastępców.

W tajnym głosowaniu na Przewodniczącego Rady Miejskiej w Serocku wybrano Pana Mariusza Rosińskiego. Po przyjęciu insygniów poprowadził on dalszą część sesji.
Zastępcami Przewodniczącego Rady zostali  wybrani Pan Józef Lutomirski oraz Pan Marek Biliński. 

Zgodnie z przepisami, sesja transmitowana była na żywo. Zapis mogą Państwo obejrzeć TUTAJ. Materiały z sesji dostępne są TUTAJ.

 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji
 • I sesja Rady Miejskiej VIII kadencji

Z powodu nieobecności podczas sesji w dniu 23 listopada, Radny Krzysztof Bońkowski złożył ślubowanie podczas sesji w dniu 30.11.2018 r.

 • -
 • -
 • -

Uroczyste zakończenie obchodów 65-lecia KS Sokół Serock

17 listopada w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku odbyła się uroczystość wieńcząca obchody 65-lecia KS „Sokół” Serock, na którą oprócz zaproszonych gości, przybyły wszystkie pokolenia zawodników, trenerów, działaczy i sympatyków klubu.

Spotkanie otworzyła projekcja kilkuminutowego filmu, przedstawiającego krótką historię klubu, jego dotychczasowe osiągnięcia, fragmenty meczów oraz wypowiedzi zawodników, trenerów i działaczy. Podczas pokazu można było zaobserwować wyraźne wzruszenie na twarzach gości.

Pan Artur Borkowski – prezes klubu „Sokół” Serock, opowiedział o ostatnich latach funkcjonowania klubu, podkreślając przy tym znaczący wkład „Sokoła” nie tylko w rozwój sportu na terenie gminy, ale również jego  istotną rolę w integracji lokalnej społeczności.

W dalszej części spotkania głos zabrał Pan Mariusz Rosiński – członek zarządu „Sokoła”, a także trener piłkarskiej młodzieży, który zaprezentował w formie prelekcji uzupełnionej pokazem slajdów, historię rozwoju klubu od momentu jego powstania w 1953 roku, kiedy to pierwotnie przyjął nazwę „Sparta”, poprzez rok 1957, kiedy nastąpiła zmiana nazwy na obecnie używaną „Sokół”, aż po dzień dzisiejszy. W prezentowanym pokazie wspomniał o wszystkich sekcjach sportowych działających w klubie na przestrzeni 65 lat, a także o największych w historii zawodnikach reprezentujących klub.

W kolejnej odsłonie nastąpiły przemówienia zaproszonych gości, którzy z okazji wspaniałego jubileuszu złożyli serdeczne gratulacje całej społeczności klubowej, a także przekazali na ręce prezesa okolicznościowe upominki.

W kolejnej, najbardziej uroczystej części spotkania nastąpiło wręczanie odznaczeń, wyróżnień i nagród osobom szczególnie zasłużonym dla klubu. Podniosłą oraz niezwykle wzruszającą ceremonię zwieńczyło wystąpienie Pana Włodzimierza Szymańskiego – jednego z najstarszych weteranów-założycieli i byłego zawodnika „Sokoła”, który w poruszających słowach, niejednokrotnie łamiącym się głosem, opowiadał o trudnych początkach klubu. W tamtych czasach  brakowało nie tylko strojów sportowych czy podstawowej infrastruktury (boiska, szatnie, łazienki). Jednym z takich elementarnych  problemów, z uwagi na brak środków transportu, była kwestia dojazdów na mecze. Pan Włodzimierz ciesząc się z osiągnięć dnia dzisiejszego, przekazał podziękowania wszystkim, którzy przez 65 lat przyczynili się do budowy naszego wspólnego dobra.

Prezes MZPN Pan Zdzisław Łazarczyk dokonał odznaczenia Brązową Odznaką Honorową Polskiego Związku Piłki Nożnej: Mariusza Śledziewskiego, Arkadiusza Siemińskiego oraz Mariusza Rosińskiego; srebrną odznaką honorową MZPN: Tomasza Jaczyńskiego, Adriana Koza, Leszka Wierzbowskiego, Pawła Żurawskiego; złotą odznaką honorową MZPN: Artura Borkowskiego, Zygmunta Kojro, Dariusza Śledziewskiego. Wśród odznaczonych odznaką Ministerstwa Sportu znaleźli się Zbigniew Chodkowski oraz Antoni Wieczorek.

Na koniec spotkania został odczytany list gratulacyjny przekazany przez prezesa PZPN Zbigniewa Bońka na ręce prezesa „Sokoła” Artura Borkowskiego, w którym prezes Boniek w pięknych słowach pogratulował klubowi osiągnięć, długoletniej tradycji i dotychczasowej działalności oraz życzył dalszych sukcesów w kolejnych latach.

Pamiątkowymi medalami z okazji 65-lecia KS Sokół Serock zostali wyróżnieni:
zawodnicy, trenerzy, działacze: Benedykt Jarosiński, Rajmund Orłowski, Konrad Brodnicki, Witold Goluba, Krzysztof Humięcki, Barbara Klik, Tomasz Luks, Mieczysław Mróz, Stefan Parzuch, Wilhelm Smagło, Norbert Smyk, Andrzej Stępkowski, Bartosz Szydłowski, Szymański Włodzimierz, Mirosław Świerczyński,  Cezariusz  Wrona.

Sponsorzy i osoby współpracujące z klubem: Władysław Ciszkowski, Wiesław Kanigowski, Grażyna Kowalczyk, Zdzisław Łazarczyk, Agata Kowalik, Alicja Nowakowska, Arkadiusz Pająk, Piotr Stępień, Sylwester Tomaszewski, Ernest Waś, Jerzy Wichowski;byli i obecny dyrektor OSiR: Maciej Goławski, Piotr Kowalczyk, Piotr Mulik, Janusz Pawlak.

źródło: http://kssokol.serock.pl

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

„Bogu na chwałę ludziom na pożytek”

W dniu 22.11.2018r. na terenie Remizy Strażackiej w Woli Kiełpińskiej odbyło się uroczyste przekazanie nowo zakupionego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki MAN. Kluczyki do tego nowoczesnego pojazdu na ręce Naczelnika OSP w Woli Kiełpińskiej przekazał Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki. Zakup tak drogiego sprzętu możliwy był dzięki dużemu wsparciu finansowemu Gminy Serock, Wojewódzkiego  Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Marszałka Województwa Mazowieckiego i innych podmiotów, którym w imieniu strażaków z OSP w Woli Kiełpińskiej, serdecznie dziękujemy.

ZKOC

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Co w inwestycjach wodociągowych?

Schyłek jesieni jest zazwyczaj końcowym okresem inwestycji wodociągowych. Tegoroczne wysokie temperatury i warunki pogodowe, jakie mieliśmy w miesiącach październik i listopad pozwalały wykonawcom  pracować w terenie.

I tak zakończyliśmy budowę kolejnego odcinka magistrali wodociągowej w Serocku. Jednocześnie został uzbrojony w wodę ppoż teren tak zwanej „strefy ekonomicznej” znajdującej się w okolicach węzła drogowego Zakroczymska. Magistrala ta nabierze znaczenia szczególnie po uruchomieniu nowej stacji uzdatniania wody, której inwestycja planowana jest na lata 2019-2022. Na ukończeniu jest również inny odcinek wyżej opisanej magistrali wodociągowej w ulicy Niepodległości (przy nowo powstającym markecie DINO). Do wybudowania na lata następne pozostaje odcinek około 500 mb łączących ulice Niepodległości z ul. Zakroczymską.

Zakończyła się też budowa wodociągu w ulicy Skośnej w Borowej Górze. Wodociąg nie tylko uzbroił teren przyległych działek ale również połączył hydraulicznie ulicę Nasielską z ulicą Lipową. Rozbudowane węzły wodociągowe w tych skrzyżowaniach pozwalają na lepszą pracę hydrauliczną całego układu sieci wodociągowej oraz umożliwiają zasilanie z dwóch stacji wodociągowych Stasiego Lasu lub Borowej Góry.

W trakcie prac jest również porządkowanie infrastruktury wodociągowej w ulicach Sadowa i Kuligowskiego w Serocku. Istniejące sieci wodociągowe w tych ulicach są ślepo zasilone od ulicy Pułtuskiej (Sadowa) lub Traugutta (Kuligowskiego). Dobudowane odcinki połączą sieć w układ pierścieniowy poprzez ulicę Polną.  
Nadchodzący okres zimy to czas na przygotowanie nowych inwestycji na rok 2019, o których napiszemy wkrótce.

 

 • autor: Miejsko Gminny Zakład Wodociągowy
 • -

Nabór wniosków w sprawie dotacji

Powiatowy Urząd Pracy w Legionowie od dnia 14.11.2018 r. do dnia 21.11.2018 r. ogłasza nabór wniosków w sprawie przyznania jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej w ramach środków z  Funduszu Pracy.

O przyznanie środków mogą ubiegać się wyłącznie osoby bezrobotne zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Legionowie z ustalonym I lub II profilem pomocy, w tym 2 osoby spełniające poniższe kryteria:

 • Osoba bezrobotna długotrwale - oznacza to bezrobotnego pozostającego w rejestrze PUP łącznie przez okres 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych. 
 • Osoba bezrobotna zamieszkująca na obszarach wiejskich.

Szczegóły w załączonym pliku.

 • autor: Powiatowy Urząd Pracy w Legionowie

Spektakl „Zielony Kopciuszek”

W dniu 13 listopada 2018 r. w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, przy ul. Pułtuskiej 35 odbył się spektakl pt. ,,Zielony Kopciuszek”. Spektakl adresowany był do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych z terenu gminy Serock. Tego dnia, dzieci dzięki przedstawieniu i wspaniałej grze aktorskiej przeniosły się do magicznego świata Kopciuszka i jej wiernych przyjaciół  – Motylka Emilki i Szczurka Burka. Razem z bohaterami opowieści dzieci odtwarzały historię Kopciuszka, jak również uczyły się szacunku do przyrody.
Kopciuszek razem ze swoimi przyjaciółmi zapoznał najmłodszych widzów z zasadami prawidłowej segregacji odpadów i właściwego gospodarowania odpadami. Ponadto spektakl podkreślił, jak ważna jest ochrona powietrza oraz walka z niską emisją. Ukazał negatywne skutki palenia odpadów w domowych paleniskach i ogrzewania domów węglem. Mamy nadzieję, że spektakl zachęcił najmłodszych do zagłębiania się w tematykę prawidłowej segregacji odpadów, a zdobytą wiedzę dzieci będą wykorzystywały w przyszłości.
„Zielony Kopciuszek” to interaktywne przedstawienie muzyczne, które dzięki licznym piosenkom, konkurencjom i animacjom przeniosło najmłodszych w świat baśni o Kopciuszku, jakiej z pewnością dotąd nie znały. Wspólnie z aktorami dzieci stworzyły niepowtarzalny i ekologiczny świat na scenie, w którym przyroda ustawiona była na pierwszym miejscu. Całe przedstawienie zakończyło się wspólnym świętowaniem zaślubin Kopciuszka z Księciem von Bałaganem.
Dzieci, po przedstawieniu z uśmiechem na twarzy i w rytmach ekologicznych piosenek wróciły do szkół. Mamy nadzieję, że podejmowane działania na rzecz edukacji ekologicznej wśród najmłodszych będą odnosiły efekty w przyszłości.
 

 

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Ostatnia sesja Rady Miejskiej w Serocku

Rada Miejska w Serocku podjęła w dniu 13 listopada 2018 r. ostatnie w tej kadencji uchwały. Przewodniczący Rady Artur Borkowski, po przywitaniu gości, stwierdzeniu quorum oraz przyjęciu porządku obrad, dokonał otwarcia posiedzenia. 

Podczas kończącego kadencję posiedzenia przyjęto uchwałę w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Pogodnej w obrębie Wierzbica, gm. Serock. Potrzeba sporządzenia planu podyktowana była przede wszystkim koniecznością skorygowania przebiegu drogi gminnej – ul. Pogodnej, w związku z trudnościami z zagospodarowaniem działek przyległych do południowej strony ul. Pogodnej.
Następnie rozpatrzono uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Serock - sekcja G1, obejmującego działkę 154/30 w obrębie Wierzbica, gmina Serock, zmiana planu podyktowana jest m.in. potrzebą zwiększenia możliwości inwestycyjnych terenu objętego planem. 
W dalszej kolejności Radni wyrazili zgodę na obniżenie średniej ceny żyta, przyjmowanej jako podstawa obliczenia podatku rolnego na obszarze Miasta i Gminy Serock na 2019 rok. Cenę obniża się z kwoty 54,36 zł za 1 dt, do kwoty 40 zł za 1 dt. 
Rada Miejska wprowadziła zmiany w projekcie regulaminu dostarczania wody, które były uzupełnieniem projektu regulaminu przyjętego uchwałą 507/XLVI/2018 z dnia 25 czerwca 2018 r. 
W dalszej części przyjęto uchwałę w sprawie przyjęcia Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych gminy Miasto i Gmina Serock na lata 2018-2023. Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych uwzględnia m. in. diagnozę sytuacji społecznej, prognozę zmian w zakresie objętym strategią, określa cele strategiczne projektowanych zmian, kierunki niezbędnych działań, sposoby realizacji strategii oraz wskaźniki realizacji działań.  
Radni przyjęli również protokół Komisji Rewizyjnej z kontroli Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Serocku w zakresie gospodarki finansowej szkół i przedszkoli za 2017 rok na przykładzie Szkoły Podstawowej im. Jerzego Szaniawskiego w Jadwisinie. 


Na zakończenie swoją mowę wygłosił przewodniczący Rady Miejskiej, Burmistrz-elekt Artur Borkowski, który podziękował Radnym, Burmistrzowi Sylwestrowi Sokolnickiemu, Burmistrzowi Józefowi Zającowi, Sekretarzowi Tadeuszowi Kanownikowi, Skarbnik Monice Ordak, wszystkim urzędnikom, kierownikom komórek, dyrektorom jednostek organizacyjnych za wymagającą owocną i dobrą współpracę. Wiceprzewodniczący Rady Józef Lutomirski podziękował Przewodniczącemu Arturowi Borkowskiemu za wieloletnie kierowanie pracami Rady Miejskiej oraz Radnym, których nie zobaczymy w VIII kadencji: Pani Jolancie Kaczmarskiej, Panu Kazimierzowi Sosnowskiemu oraz Panu Stanisławowi Krzyczkowskiemu.

Przewodniczący Rady Artur Borkowski zamknął posiedzenie ostatniej LIII sesji Rady Miejskiej. Następne posiedzenie Rada Miejska odbędzie 23 listopada 2018 r. już w nowym składzie. 
 

 • LIII sesja Rady Miejskiej w Serocku
 • LIII sesja Rady Miejskiej w Serocku
 • LIII sesja Rady Miejskiej w Serocku

Podsumowanie II etapu konsultacji dotyczące projektu planu w Dębem

Zakończył się okres wyłożenia do publicznego wglądu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego  gminy Serock – sekcja B1, obejmującego tereny strefy przemysłowej zlokalizowanej w sąsiedztwie zamkniętego składowiska odpadów w Dębem, a tym samym zakończyliśmy drugi etap konsultacji w tej sprawie. Wczorajszego dnia zostało opublikowane zarządzenie ws. rozpatrzenia uwag do projektu planu przez Burmistrza Miasta i Gminy Serock.
W tym miejscu pragniemy podsumować wszystkie spotkania, które odbyły się w ramach II etapu konsultacji.
W dniach 08.11.2018 i 12.11.2018 r. w OSP w Woli Kiełpińskiej odbyły się dwa spotkania warsztatowe połączone z dyskusją publiczną nad przyjętymi rozwiązaniami w wyłożonym projekcie planu miejscowego. Na spotkaniach omówiony został kształt projektu planu, a w szczególności zapisy dotyczące tego co projekt planu po wejściu w życie będzie wykluczał. Na obu spotkaniach rozmowy były merytoryczne i rzeczowe, a każdy z zadających pytanie otrzymał odpowiedź.  Dodatkowo, uczestnicy spotkań (mieszkańcy i przedsiębiorcy) zadeklarowali chęć podjęcia rozmów dotyczących wypracowania kompromisu nad zapisami  planu.
W dniu 21.11.2018 r. odbyło się pierwsze spotkanie tzw. grupy roboczej, która składała się z przedstawicieli Stowarzyszenia Czysta Gmina Serock oraz sołtysów miejscowości najbardziej zainteresowanych ustaleniami nowego planu – reprezentujących interesy mieszkańców oraz przedstawicieli części przedsiębiorców funkcjonujących  na terenie objętym planem. Przedmiotem prac zespołu było wypracowanie kompromisu pomiędzy zainteresowanymi  uczestnikami procesu tworzenia nowego planu. W rozmowach uczestniczył ekspert w dziedzinie gospodarki odpadami – dr inż. Piotr Manczarski – pracownik Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, kierownik Zespołu Gospodarowania Odpadami działającego przy wydziale a także projektanci tworzący projekt planu.
Ze względu na bardzo skomplikowany charakter poruszonych zagadnień, w dniu 11.12.2018 r., odbyło się kolejne spotkanie grupy roboczej, na którym kontynuowano rozmowy. Ponieważ spotkanie odbyło się już po terminie składania uwag do projektu planu, przedstawiono propozycje rozpatrzenia uwag dla poszczególnych terenów funkcjonalnych. Większość z propozycji nie spotkała się ze sprzeciwem zgromadzonych.
Ze względu na konieczność wprowadzenia daleko idących zmian w zapisach projektu miejscowego planu, konieczne będzie jego ponowne uzgodnienie z odpowiednimi instytucjami oraz ponowne wyłożenie do publicznego wglądu.  O postępach w pracach będziemy Państwa na bieżąco informować.
    Pragniemy podziękować wszystkim Państwu, za bardzo aktywny udział we wszystkich zorganizowanych spotkaniach, chęć współpracy oraz za dostrzeżenie konieczności wspólnego dialogu. II etap konsultacji kończymy z przeświadczeniem o osiągnięciu ich celu, jakim było przekucie zainteresowania strony społecznej w konstruktywny dialog między mieszkańcami, przedsiębiorcami i władzami lokalnymi, a także z nadzieją, że ostatecznie przyjęte rozwiązania będą stanowiły najlepszy możliwy do osiągnięcia kompromis dla przedmiotowego terenu.

 

W dniach 8.11.2018 i 12.11.2018 r. w OSP w Woli Kiełpińskiej odbyły się dwa spotkania warsztatowe połączone z dyskusją publiczną, dotyczące omówienia projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Serock – sekcja B1, obejmującego tereny strefy przemysłowej zlokalizowanej w sąsiedztwie zamkniętego składowiska odpadów w Dębem.
Oba spotkania zostały przeprowadzone analogicznie – w pierwszej kolejności uczestnikom dyskusji została przedstawiona prezentacja (do wglądu załączona poniżej), w której przypomniano wyniki pierwszego etapu konsultacji oraz proces tworzenia nowego projektu planu. Następnie przypomniano kształt obecnie obowiązującego na tym terenie planu, a na końcu w szczegółach zaprezentowano i omówiono wyłożony do publicznego wglądu projekt miejscowego planu, zwracając szczególną uwagę na to, co po wejściu w życie będzie wykluczał.  
W następnej kolejności przeprowadzone zostały dyskusje publiczne, podczas których obecni na spotkaniach mieszkańcy, przedsiębiorcy i inni zainteresowani kształtem planu zadawali pytania przedstawicielom urzędu, urbanistom, a także dzielili się swoimi przemyśleniami z innymi uczestnikami dyskusji. 
Rozmowy na obu spotkaniach były merytoryczne i rzeczowe, a każdy z zadających pytanie otrzymał odpowiedź. Podkreślić warto fakt, że spotkania przyniosły dodatkową korzyść, jaką niewątpliwie jest założony w pierwszym etapie konsultacji cel, tj. przekucie zainteresowania strony społecznej w konstruktywny dialog między mieszkańcami, przedsiębiorcami i władzami lokalnymi oraz deklaracja podjęcia rozmów dotyczących wypracowania kompromisu nad zapisami  planu.
Dla przypomnienia informujemy, że do dnia 28.11.2018 r. można składać uwagi do projektu planu, które będą przedmiotem rozstrzygnięcia zarówno przez Burmistrza Miasta i Gminy Serock, jak i przez Radę Miejską w Serocku. Uwagi należy składać na piśmie (podpisać i opatrzyć danymi umożliwiającymi identyfikację nadawcy - dane osobowe nie będą upubliczniane), a w przypadku pism składanych drogą elektroniczną, należy korzystać z profilu zaufanego ePUAP lub podpisu kwalifikowanego.
Poniżej fotorelacja z obu spotkań.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Dąb pamięci posadzony przy Centrum Kultury

9 listopada, tuż po zakończeniu uroczystej sesji Rady Miejskiej, zorganizowanej dla uczczenia jubileuszu odzyskania niepodległości, posadzony został dąb pamięci. Drzewo poświęcone zostało Henrykowi Sobolewskiemu, strażakowi-ochotnikowi, który w historii serockiej OSP zapisał się szczytnymi działaniami. W czasie II wojny światowej druh Sobolewski uratował historyczny sztandar Straży, ufundowany przez mieszkańców Serocka w 1904 r.  Posadzenie drzewa było jedną z niewielu okazji zobaczenia sztandaru, który
z uwagi na swój wiek jest bardzo rzadko prezentowany poza strażnicą, gdzie znajduje się na co dzień.  
 

 • Dąb pamięci posadzony przy Centrum Kultury
 • Dąb pamięci posadzony przy Centrum Kultury
 • Dąb pamięci posadzony przy Centrum Kultury
 • Dąb pamięci posadzony przy Centrum Kultury
 • Dąb pamięci posadzony przy Centrum Kultury

Biało-czerwono, radośnie, solidarnie - dla Niepodległej

11 listopada w całej Polsce świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania Niepodległości. Nie inaczej było w Serocku. O 11.00 spotkaliśmy się w kościele parafialnym, gdzie pod przewodnictwem księdza proboszcza Dariusza Rojka pomodliliśmy się za wolność Ojczyzny, dobro Polaków i prosiliśmy o wieczny pokój dla tych, którzy oddali życie za Polskę. Na placu koło ratusza, w południe, wraz z całą Polską odśpiewaliśmy hymn. Wokół sztandarów, flag, chorągiewek, balonów i symbolicznych kotylionów popłynął Mazurek Dąbrowskiego. Z nieskrywanym wzruszeniem śpiewali go dorośli i najmłodsi Serocczanie - serdecznie dziękujemy. 

Po odczytaniu Apelu Pamięci, kompania Centrum Łączności i Informatyki w Zegrzu oddała salwę honorową. Tradycyjnie delegacje różnych środowisk złożyły pod tablicą pamięci wiązanki i znicze. 

Burmistrz Miasta i Gminy Serock przekazał zgromadzonym życzenia radosnego świętowania. Radosnym akcentem - krótkim koncertem pieśni patriotycznych chórów Cantores Adalberti i Gaudete - zakończyła się rocznicowa uroczystość. Zmarzniętych uczestników rozgrzała tradycyjna wojskowa grochówka. 

Dziękujemy Państwu za liczną obecność i wspólne - całoroczne - świętowanie tej pięknej rocznicy. 

 • _MG_7577.JPG
 • _MG_7579.JPG
 • _MG_7583.JPG
 • _MG_7586.JPG
 • _MG_7590.JPG
 • _MG_7592.JPG
 • _MG_7594.JPG
 • _MG_7597.JPG
 • _MG_7614.JPG
 • _MG_7616.JPG
 • _MG_7617.JPG
 • _MG_7620.JPG
 • _MG_7623.JPG
 • _MG_7628.JPG
 • _MG_7633.JPG
 • _MG_7638.JPG
 • _MG_7639.JPG
 • _MG_7641.JPG
 • _MG_7643.JPG
 • _MG_7644.JPG
 • _MG_7647.JPG
 • _MG_7649.JPG
 • _MG_7658.JPG
 • _MG_7661.JPG
 • _MG_7663.JPG
 • _MG_7666.JPG
 • _MG_7667.JPG
 • _MG_7669.JPG
 • _MG_7672.JPG
 • _MG_7674.JPG
 • _MG_7676.JPG
 • _MG_7677.JPG
 • _MG_7678.JPG
 • _MG_7679.JPG
 • _MG_7680.JPG
 • _MG_7684.JPG
 • _MG_7687.JPG
 • _MG_7689.JPG
 • _MG_7692.JPG
 • _MG_7695.JPG
 • _MG_7698.JPG
 • _MG_7702.JPG
 • _MG_7706.JPG
 • _MG_7708.JPG
 • _MG_7709.JPG
 • _MG_7711.JPG
 • _MG_7716.JPG
 • _MG_7734.JPG
 • _MG_7740.JPG
 • _MG_7744.JPG
 • _MG_7746.JPG
 • _MG_7748.JPG
 • _MG_7754.JPG
 • _MG_7755.JPG
 • _MG_7758.JPG
 • _MG_7765.JPG
 • _MG_7770.JPG
 • _MG_7775.JPG
 • _MG_7779.JPG
 • _MG_7784.JPG
 • _MG_7788.JPG
 • _MG_7790.JPG
 • _MG_7795.JPG
 • _MG_7797.JPG
 • _MG_7800.JPG
 • _MG_7803.JPG
 • _MG_7804.JPG
 • _MG_7808.JPG
 • _MG_7811.JPG
 • _MG_7813.JPG
 • _MG_7817.JPG
 • _MG_7819.JPG
 • _MG_7825.JPG
 • _MG_7828.JPG
 • _MG_7831.JPG
 • _MG_7832.JPG
 • _MG_7834.JPG
 • _MG_7836.JPG
 • _MG_7837.JPG
 • _MG_7838.JPG
 • _MG_7839.JPG
 • _MG_7841.JPG
 • _MG_7844.JPG
 • _MG_7847.JPG
 • _MG_7849.JPG
 • _MG_7851.JPG
 • _MG_7860.JPG
 • _MG_7861.JPG
 • _MG_7865.JPG
 • _MG_7874.JPG
 • _MG_7881.JPG
 • _MG_7885.JPG
 • _MG_7886.JPG
 • _MG_7887.JPG
 • _MG_7890.JPG
 • _MG_7897.JPG
 • _MG_7898.JPG
 • _MG_7899.JPG
 • _MG_7900.JPG
 • _MG_7901.JPG
 • _MG_7904.JPG
 • _MG_7907.JPG
 • _MG_7908.JPG
 • _MG_7910.JPG
 • _MG_7911.JPG
 • _MG_7912.JPG
 • _MG_7915.JPG
 • _MG_7921.JPG
 • _MG_7922.JPG
 • _MG_7925.JPG
 • _MG_7929.JPG
 • _MG_7930.JPG
 • _MG_7941.JPG
 • _MG_7944.JPG
 • _MG_7946.JPG
 • _MG_7952.JPG
 • _MG_7954.JPG
 • _MG_7956.JPG
 • _MG_7961.JPG
 • _MG_7963.JPG
 • _MG_7964.JPG
 • _MG_7966.JPG
 • _MG_7968.JPG
 • _MG_7971.JPG

"Niepodległościowa" sesja Rady Miejskiej

Trwają obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 9 listopada w sali widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Serocku. Podczas uroczystości zgromadzeni wysłuchali prelekcji Janusza Odziemkowskiego "Decyzje, które ocaliły niepodległość". Jak co roku nagrodzono i wyróżniono grono osób za wysokie osiągnięcia w dziedzinie kultury i sportu, przekazano również podziękowania za kultywowanie dziedzictwa regionalnego oraz budowanie pozytywnego wizerunku gminy Serock. Goście wysłuchali wzruszającego koncertu piosenek patriotycznych, niebanalnego, bo akompaniament stanowiły w nim melodie grane na cymbałach (takich, na jakich grał Jankiel w mickiewiczowym Panu Tadeuszu) i na lirze. Nie zabrakło również symbolicznego tortu, przy którym zgromadzeni świętowali ten radosny jubileusz. Uroczystość zakończyło wkopanie dębu pamięci, poświęconego druhowi Sobolewskiemu, który zapisał się szczytnymi działaniami w historii serockiej Ochotniczej Straży Pożarnej. 

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć. 

 • _MG_7244.JPG
 • _MG_7249.JPG
 • _MG_7257.JPG
 • _MG_7261.JPG
 • _MG_7268.JPG
 • _MG_7269.JPG
 • _MG_7275.JPG
 • _MG_7278.JPG
 • _MG_7281.JPG
 • _MG_7285.JPG
 • _MG_7289.JPG
 • _MG_7295.JPG
 • _MG_7299.JPG
 • _MG_7306.JPG
 • _MG_7310.JPG
 • _MG_7314.JPG
 • _MG_7319.JPG
 • _MG_7322.JPG
 • _MG_7327.JPG
 • _MG_7329.JPG
 • _MG_7334.JPG
 • _MG_7335.JPG
 • _MG_7339.JPG
 • _MG_7342.JPG
 • _MG_7345.JPG
 • _MG_7351.JPG
 • _MG_7354.JPG
 • _MG_7361.JPG
 • _MG_7364.JPG
 • _MG_7366.JPG
 • _MG_7371.JPG
 • _MG_7375.JPG
 • _MG_7379.JPG
 • _MG_7383.JPG
 • _MG_7387.JPG
 • _MG_7391.JPG
 • _MG_7395.JPG
 • _MG_7401.JPG
 • _MG_7405.JPG
 • _MG_7412.JPG
 • _MG_7416.JPG
 • _MG_7418.JPG
 • _MG_7424.JPG
 • _MG_7427.JPG
 • _MG_7431.JPG
 • _MG_7436.JPG
 • _MG_7440.JPG
 • _MG_7453.JPG
 • _MG_7458.JPG
 • _MG_7462.JPG
 • _MG_7468.JPG
 • _MG_7474.JPG
 • _MG_7476.JPG
 • _MG_7480.JPG
 • _MG_7482.JPG
 • _MG_7484.JPG
 • _MG_7494.JPG
 • _MG_7502.JPG
 • _MG_7504.JPG
 • _MG_7518.JPG
 • _MG_7526.JPG
 • _MG_7530.JPG
 • IMG_7549.JPG
 • IMG_7550.JPG
 • IMG_7552.JPG
 • IMG_7557.JPG
 • IMG_7565.JPG

Uczniowie śpiewają hymn

Serockie szkoły biorą udział w ogólnopolskim projekcie "Dzień dla Niepodległej" . Dziś, 9 listopada o symbolicznej godzinie 11.11, uczniowie, nauczyciele i wychowawcy polskich szkół bili #rekorddlaniepodległej śpiewając hymn Polski.

 • śpiewamy hymn
 • śpiewamy hymn
 • śpiewamy hymn
 • śpiewamy hymn
 • śpiewamy hymn
 • śpiewamy hymn
 • śpiewamy hymn
 • śpiewamy hymn
 • śpiewamy hymn
 • śpiewamy hymn
 • śpiewamy hymn
 • śpiewamy hymn
 • śpiewamy hymn
 • śpiewamy hymn
 • śpiewamy hymn
 • śpiewamy hymn
 • śpiewamy hymn
 • śpiewamy hymn
 • śpiewamy hymn
 • śpiewamy hymn
 • śpiewamy hymn
 • śpiewamy hymn
 • śpiewamy hymn
 • śpiewamy hymn
 • śpiewamy hymn
 • śpiewamy hymn
 • śpiewamy hymn
 • śpiewamy hymn
 • śpiewamy hymn
 • śpiewamy hymn
 • śpiewamy hymn

Świętujmy z Niepodległą!

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, to radosne święto, które jednoczy wszystkich Polaków. Nie ma chyba samorządu, który nie włączyłby się w to wielkie świętowanie. Również serockie instytucje organizują szereg przedsięwzięć, upamiętniających ten piękny jubileusz.

W tygodniu poprzedzającym Narodowe Święto Niepodległości w gminnych placówkach oświatowych odbywały się uroczyste apele i prelekcje. Szkoły brały udział w ogólnopolskim projekcie "Dzień dla Niepodległej" - 9 listopada o 11.11 uczniowie, nauczyciele i wychowawcy polskich szkół bili #rekorddlaniepodległej śpiewając hymn Polski.

9 listopada na sali widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Serocku, podczas której uczestnicy wysłuchali prelekcji prof. Janusza Odziemkowskiego "Decyzje, które ocaliły niepodległość".

Tego dnia, również w sali widowiskowej, o godzinie 19.00 odbył się Koncert "Nasza Niepodległa" w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Serocku oraz członków Serockiej Akademii Seniora.

9 i 10 listopada w Integracyjnym Centrum Opieki, Wychowania, Terapii KKWR w Serocku odbyło się niepodległościowe spotkanie, połączone z jubileuszem 100. urodzin Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Kulminacja niepodległościowych obchodów przypadła oczywiście na 11 listopada. Główne uroczystości gminne odbyły się tego dnia w Serocku. Uczestniczyliśmy w Eucharystii o godzinie 11.00. Tuż po niej udaliśmy się na serocki rynek, gdzie o 12.00 wspólnie - włączając się w ogólnopolską akcję "Niepodległa do hymnu!" - zaśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Jak co roku podczas Apelu Pamięci przy ratuszu została oddana salwa honorowa kompanii Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, mieszkańcy i przedstawiciele środowisk gminnych złożyli wiązanki i zapalili symboliczne znicze, a na koniec wysłuchaliśmy koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu chórów Gaudette i Cantores Adalberti. Uczestnikom, biorącym udział w uroczystości rozdaliśmy biało-czerwone chorągiewki, balony i symboliczne wstążeczki.

W serockim ratuszu można obejrzeć wystawę okolicznościową, pt. "Tak powstawała Niepodległa" przygotowaną przez Biuro Programu Niepodległa (niepodlegla.gov.pl). Hol ratusza ozdobiły również piękne, biało-czerwone bibułkowe kwiaty zrobione przez wychowanków świetlicy szkolnej w Jadwisinie pod kierunkiem Pani Anny Tuszyńskiej, prowadzącej w placówce koło bibułkarskie.

Zachęcamy również do zapoznania się z wystawą outdoorową "Polskie drogi do Niepodległości" prezentowaną przy serockim ratuszu.

Wciąż możecie Państwo przysyłać do nas życzenia dla Polski. Życzenia płyną do nas również od zagranicznych Przyjaciół.

Zachęcamy również do wywieszenia na swoich posesjach, nieruchomościach flagi Polski.

Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainicjowaliśmy już na początku tego roku. Przypomnijmy, co zostało zorganizowane pod hasłem "Serockie drogi do Niepodległości".

Dziękujemy za udziału w gminnych przedsięwzięciach niepodległościowych.

 

 

 • -
 • -
 • -

100. urodziny Pani Henryki

Dostojna Jubilatka, Pani  Henryka z Marynina, obchodziła swoje  setne urodziny 5 listopada. Rodzinne  obchody 100-lecia urodzin rozpoczęły  się  w poniedziałkowe przedpołudnie. Na przyjęcie urodzinowe przybyli wnukowie, prawnukowie oraz praprawnukowie. Jubilatka dostała kwiaty, upominki i życzenia  długich lat życia w dobrym  zdrowiu,  w rodzinnym gronie.
Z okazji urodzin odwiedził Jubilatkę również Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Sylwester Sokolnicki wraz z Magdaleną Kawałowską, Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w Serocku.

Pan Burmistrz zwrócił się  do Jubilatki słowami:  ,,… na lata Pani młodości przypadł okres budowania tożsamości naszego narodu, pełen bolesnych doświadczeń - był to trudny okres dziejów dla Polski, a zapewne również trudny okres dla Pani i rodziny. Patrząc z perspektywy czasu nie sposób nie dostrzec, jak wielką rolę w życiu rodzinnym i społecznym odgrywają osoby starsze. Są nie tylko źródłem wiedzy, dzięki której możliwe jest zachowanie ciągłości tradycji i kultury, ale przede wszystkim osoby starsze pomagają młodym w kształtowaniu własnej tożsamości…”

Pełnia życia Jubilatki przypadła na  okres dwóch wojen światowych, których wydarzenia zapewne odcisnęły piętno na Jej życiu. Całą swoją miłość do Ojczyzny przelała na swoje dzieci, a później wnuki, które bardzo kochają swoją babcię i przyjeżdżają, by cieszyć się czasem spędzonym z Nestorką rodu.  

Z okazji pięknego jubileuszu 100 lat życia, życzymy Pani Henryce dalszego dobrego zdrowia i wielu łask bożych  na dalsze pomyślne dni i lata.

 

Córce Pani Henryki, dziękujemy za bardzo ciepłe i miłe przyjęcie.  

 • -
 • -
 • -

Konkurs „Pomnik przyrody - okazały i dostojny” rozstrzygnięty!

Informujemy, że w dniach 21 maja – 28 września 2018 r. został przeprowadzony konkurs przyrodniczy ,,Pomnik przyrody – okazały i dostojny”. Główną ideą konkursu było zaproszenie mieszkańców gminy Serock do aktywnego udziału w poznawaniu bogactwa przyrodniczego gminy Serock oraz poszerzenie wiedzy na temat form ochrony przyrody obowiązujących w Polsce. Konkurs skierowany był do mieszkańców Miasta i Gminy Serock. Prace zgłaszane do konkursu miały opisać lub zobrazować i przedstawić pomniki przyrody znajdujące się na terenie gminy Serock. Prace mogły być wykonywane w różnych formach artystycznych (fotografia, praca literacka, praca plastyczna). Konkurs został przeprowadzony w czterech kategoriach wiekowych: dzieci w wieku do lat 6, dzieci w wieku powyżej 6 lat do 14 lat, młodzież w wieku powyżej 14 lat do 18 lat, dorośli powyżej 18 roku życia.
Do konkursu ogółem zgłoszono 23 prace, wśród których były: fotografie cyfrowe, rysunki wykonane pastelami, kolaże ze zdjęć, rzeźby ceramiczne, prace wykonane techniką fusing (gorącego szkła). Wśród prac było również opowiadanie dotyczące historii starego drzewa.
Wyłonienie prac tych najlepszych spośród wszystkich stanowiło nie lada wyzwanie dla Komisji Konkursowej, zwłaszcza, że każda z prac była inna, na swój sposób oryginalna.  W związku z czym postanowiono wyłonić i nagrodzić dwie prace:
- Pani Ewa Jasik  - praca wykonana trybem manualnym. Zdjęcia głazu narzutowego i zdjęć pejzażu (okolice Serocka), wykonane techniką podwójnej ekspozycji.
- Pani Krystyna Wszołek – kolaż ze zdjęć wykonanych przez autora. Dąb szypułkowy widziany z różnej perspektywy, o różnych porach dnia, przedstawiony w okolicy, w której się znajduje.
Z uwagi na wysoki poziom wykonania pozostałych prac, uwzględniając walory artystyczne, wkład pracy własnej oraz pomysłowość autorów prac Komisja Konkursowa postanowiła wyróżnić autorów wszystkich prac zgłoszonych do konkursu.
Nagrody w konkursie zostały wręczone uczestnikom 15 listopada (czwartek) 2018 r. w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku. Wszystkie prace konkursowe, które brały udział w wystawie,  można oglądać do dnia 15 listopada 2018 r., podczas zorganizowanej wystawy w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Nowy sprzęt dla gminnych OSP

W dniu dzisiejszym na terenie siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Serocku odbyło się uroczyste przekazanie sprzętu ochrony przeciwpożarowej zakupionego ze środków Funduszu Sprawiedliwości (Program I, Priorytet III B). Wszystkie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Serock zostały doposażone w specjalistyczny sprzęt przeznaczony do działań ratowniczo-gaśniczych za niespełna 40 tys. zł. W skład zakupionego sprzętu wchodziły między innymi podkszesywarki spalinowe, defibrylator AED, elektryczna piła szablasta, parawan zdarzeniowy i inne. Przekazania dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Serock – Sylwester Sokolnicki, a za przekazany sprzęt podziękował w imieniu strażaków ochotników Prezes Miejsko–Gminny OSP – dh. Marian Malinowski.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Świętujmy wspólnie Niepodległość!

Zapraszamy na serockie obchody Narodowego Święta Niepodległości - 9 i 11 listopada. Szczegóły na plakacie poniżej.

Zachęcamy do wzięcia udziału we wspólnym śpiewaniu hymnu o godzinie 12.00 na serockim rynku!
11 listopada 2018 roku w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w samo południe będziemy śpiewać hymn państwowy. Dołącz do nas! Pokażmy, że w stulecie odzyskania niepodległości jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną. Zademonstrujmy to w najbliższy sercom Polaków sposób – śpiewając wspólnie hymn.

Zachęcamy również do wywieszenia na swoich posesjach biało-czerwonych flag. Można je bezpłatnie dostać w Urzędzie Miasta i Gminy Serock (od 2 listopada), w Referacie Administracyjno-Gospodarczym (parter pok. nr 2) w godzinach pracy urzędu.

UWAGA! Na 100-ną osobę odbierającą flagę czeka NIESPODZIANKA!

 • -
 • -

Trwają prace związane z wymianą opraw oświetlenia ulicznego w naszej gminie

Jak informowaliśmy Państwa w październiku, w roku bieżącym w budżecie zarezerwowana została kwota blisko 328 tyś. zł na realizację inwestycji oświetleniowej w ramach poprawy efektywności energetycznej. W chwili obecnej trwają już zaawansowane prace związane z wymianą opraw ulicznych.  W roku bieżącym zaplanowaliśmy wymianę 122 szt. opraw oświetleniowych z sodowym źródłem światła na oprawy LED. Prace związane z wymianą opraw zostały już wykonane w Serocku (ul. Kwiatowa) oraz w Jachrance (droga przy ośrodku GUS), w Izbicy (ulice Serocka i Wiejska) i w Borowej Górze (ul. Długa). W najbliższym czasie wymienione zostaną oprawy w Jadwisinie (ul. Szkolna i Ogrodowa) oraz w Serocku (teren rekreacyjny przy ul. Radzymińskiej). Wszystkie prace zostaną zakończone do połowy listopada.

Umowa w sprawie realizacji tego zadania została podpisana w połowie sierpnia bieżącego roku. Wykonawcą wyłonionym w drodze przetargu nieograniczonego jest  firma ELEKTRO-BUD Paweł Łazicki z Marek. Przypominamy, że zadanie realizowane jest przy udziale środków finansowych pochodzących z dofinansowania w formie pożyczki częściowo umarzalnej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

 

 • autor: Referat Przygotowania i Realizacji Inwestycji
 • -

Pierwsza dyskusja publiczna w sprawie projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Dębe już w tym tygodniu

Informujemy, że już w najbliższy czwartek (08.11.2018 r.) o godz. 18.00 oraz poniedziałek (12.11.2018 r.) o godz. 18.00 w OSP Wola Kiełpińska (Szadki 6) zaplanowane są spotkania warsztatowe połączone z dyskusją publiczną, na które zapraszamy w szczególności mieszkańców Dębego, Stanisławowa (pierwsze spotkanie) oraz Ludwinowa Dębskiego, Bolesławowa i Gutów (drugie spotkanie). Podczas spotkań przedstawimy i przybliżymy projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego tereny strefy przemysłowej zlokalizowanej w sąsiedztwie zamkniętego składowiska odpadów w Dębem oraz założenia w nim zawarte, a także, wspólnie z urbanistami którzy będą obecni na obu spotkaniach, postaramy się odpowiedzieć na pytania dotyczącego jego zapisów.

Projekt planu  jest obecnie dostępny do wglądu w siedzibie Urzędu (pok. 51) oraz w wersji elektronicznej pod adresem: www.serock.pl (w aktualnościach oraz w zakładce konsultacje społeczne), www.serock.e-mapa.net (drzewko warstw, zagospodarowanie przestrzenne) lub na platformy mobilne pod adresem: www.serock.e-mapa.mobi.

Nie karm smogu

Czyste powietrze – od niedawna kojarzone głównie z rządowym programem priorytetowym, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. A tak naprawdę? Na lekcjach przyrody dzieci uczą się, iż jest to mieszanina gazów w ponad 78% azotu, niespełna 21% tlenu oraz w 1% innych gazów wśród których przeważa argon. Powietrze to jeden z czterech żywiołów, obok ognia, wody i ziemi. Jest substancją niezbędną do życia człowieka oraz większości organizmów na Ziemi.
Powietrze obecne jest wszędzie, a jego skład zależny jest nie tylko od czynników naturalnych, ale także od tego jak człowiek korzysta ze środowiska. Zróbmy więc wszystko, aby to nasze „korzystanie” było jak najmniej uciążliwe dla środowiska. Jednym ze sposobów na realizację tego, wydawałoby się górnolotnego, hasła jest pamiętanie o ograniczaniu tzw. niskiej emisji z wykorzystywanych w naszych domach urządzeniach grzewczych.

Jak to zrobić? Myśl globalnie, działaj lokalnie - to hasło znanej kampanii prospołecznej jest ciągle aktualne.

Bardzo ważne jest to czym palimy w piecu i jaki jest to piec. Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął w dniu 24 października 2017 roku tzw. „ustawę antysmogową”. Uchwała ta stanowi akt prawa miejscowego, obowiązuje wszystkich mieszkańców województwa mazowieckiego, samorządy oraz podmioty działające na jego terenie.
Szczegółowe informacje o ograniczeniach i zakazach w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw znajdują się pod poniższym linkiem:
https://www.mazovia.pl/ekologia-i-srodowisko/ochrona-powietrza/art,3,uchwala-antysmogowa.html 

Przypominamy czym nie można palić w piecu:

 • muły i flotokoncentraty węglowe oraz mieszanki produkowane z ich wykorzystaniem,
 • węgiel brunatny oraz paliwa stałe produkowane z wykorzystaniem tego węgla,
 • węgiel kamienny w postaci sypkiej o uziarnieniu 0–3 mm,
 • paliwa zawierające biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20% (np. mokre drewno).

Ponadto zachęcamy do:

 • rozpalania palenisk z góry oraz do ciągłej pracy urządzeń grzewczych – bez porannego wygaszania i popołudniowego rozpalania,
 • kupowania tylko certyfikowanych paliwa z wiarygodnych źródeł, 
 • stosowania paliw odpowiednich do rodzaju urządzeń grzewczych,
 • dbania o stan instalacji spalania,
 • przeprowadzania regularnego czyszczenia urządzeń grzewczych,
 • przeprowadzania regularnego czyszczenia przewodów kominowych,
 • palenia efektywnie – prawidłowe spalanie to bezdymne spalanie.

Pamiętajmy, że smog negatywnie wpływa na organizm człowieka: m. in. zwiększa ryzyko zachorowania na raka, powoduje wiele chorób układu oddechowego, krwionośnego i nerwowego, a także zwiększa ryzyko patologii ciąży. 
 

 • Nie karm smogu

Rozbudowa i modernizacja przedszkola w Serocku

Jak już wcześniej informowaliśmy, w dniu 10 października 2018 r. podpisana została umowa na realizację zadania pn. Rozbudowa i modernizacja przedszkola w Serocku. Wykonawcą robót wyłonionym w drodze przetargu nieograniczonego jest firma WŁOD-BUD DACHY 2 Paweł Włodkowski z siedzibą w miejscowości Gostomin gm. Ojrzeń. Koszt inwestycji wyniesie 2.000.541,38 zł a zakres zadania obejmuje rozbudowę  budynku przedszkola o salę ruchu, salę do integracji sensorycznej (SI), szatnię, łazienkę, WC, komunikację oraz wiatrołap. Wszystkie wymienione pomieszczenia zostaną wyposażone w meble oraz w przypadku sali ruchu w sprzęt sportowy. Oprócz dobudowy nowego budynku wykonane zostaną również prace związane z dociepleniem istniejącego budynku przedszkola, budową niezbędnej infrastruktury technicznej: instalacja kanalizacji deszczowej, kanalizacji sanitarnej, oświetlenie terenu, budową placu zabaw, budową nowego ogrodzenia od strony parkingu i budynku szkoły podstawowej oraz wykonaniem drogi pożarowej i zieleńców. Ponadto w odpowiedzi na zgłoszone przez Dyrekcję Przedszkola problemy komunikacyjne z częścią szkolną wykonany zostanie łącznik umożliwiający przemieszczanie się dzieci pomiędzy szkołą a przedszkolem bez konieczności wychodzenia na zewnątrz budynków. Łącznik powstanie w miejscu istniejącego okna i zostanie połączony z zabudową wejścia do oddziału „zerówkowego”. Miejsce postoju rowerów zyska przy okazji budowy łącznika zadaszenie.

Wykonawca został wprowadzony na budowę w dniu podpisania umowy. Do dnia dzisiejszego zrealizowane zostały już prace związane z wykonaniem ław fundamentowych, ścianek z bloczków betonowych oraz tzw. „chudziak” a także ułożone zostały już odpływy kanalizacji sanitarnej. Jak zapowiada generalny wykonawca, postara się on dołożyć wszelkich starań aby do końca bieżącego roku wykonać stan surowy zamknięty nowego budynku przedszkola.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia obrazujące zaawansowanie prac budowlanych.

 

 • autor: Referat Przygotowania i Realizacji Inwestycji
 • -
 • -

Podziękowania od Burmistrza Sylwestra Sokolnickiego

Za nami już kolejne wybory samorządowe. Powoli opadają emocje, cichną komentarze, większość z nas wraca do codziennych obowiązków. Jestem bardzo wdzięczny tym wszystkim mieszkańcom, którzy w  niedzielę 21 października wzięli udział w głosowaniu. Udział w wyborach, to nie tylko obywatelski obowiązek ale również wyraz troski o losy naszej wspólnoty. To także niezwykle cenna postawa dla kształtowania ładu demokratycznego w Polsce. Nie ma bowiem rozwiniętej i trwałej demokracji bez zaangażowania i aktywności obywateli.

Szczególnie serdecznie pragnę podziękować Państwu za oddanie na mnie głosu w wyborach do Rady Powiatu.

W  ciągu ostatnich kilku tygodni odbyłem wraz z Komitetem Wyborczym Artura Borkowskiego wiele spotkań. Każde inne, ale każde jakże ciekawe i pouczające. Te spotkania a zwłaszcza poruszane na nich sprawy i problemy zapadły mi głęboko w pamięci. Dotykają one bowiem w różnym wymiarze każdego z nas. Trzeba się z tymi problemami i potrzebami mieszkańców zmierzyć, choć nie będzie to łatwe. To również wielkie wyzwanie dla nowo wybranego burmistrza, Pana Artura Borkowskiego i Radnych Rady Miejskiej VIII kadencji. Dla mnie to była również okazja, by podziękować raz jeszcze mieszkańcom za lata wspólnej pracy na rzecz naszej wspólnoty lokalnej.

Bardzo dziękuje Paniom i Panom sołtysom, gospodarzom, wszystkim, którzy organizowali i przyjmowali nas w świetlicach, na swoich posesjach i w domach. Bardzo dziękuję Państwu, którzy dość licznie gromadziliście się na spotkaniach. Dziękuje za wiele życzliwości, której doświadczałem zwłaszcza w ostatnich dniach. Panu Arturowi Borkowskiemu, mojemu następcy na stanowisku Burmistrza Miasta i Gminy Serock, oraz Radnym Rady Miejskiej w Serocku gratuluję wyboru i z serca życzę samych sukcesów.  

Koniec jednego jest początkiem czegoś nowego. Mam nadzieję, że będzie jeszcze niejedna okazja  do wspólnych działań, podejmowanych z korzyścią dla naszej Ojczyzny i wspólnoty lokalnej.

Wszystkim Państwu życzę wszelkiej pomyślności osobistej, rodzinnej i zawodowej!

Burmistrz Miasta i Gminy Serock

Sylwester Sokolnicki

 

Odebraliśmy azbest w 2018 roku

Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa informuje, że w dniu 19 października 2018 roku zakończone zostały prace polegające na „Usuwaniu i unieszkodliwianiu wyrobów zawierających azbest z terenu miasta i gminy Serock w 2018 roku”. Realizacją prac zajmowała się firma Środowisko i Innowacje Sp. z o.o. ul. Marywilska 15, 02-674 Warszawa. Prace zostały przeprowadzone w terminie od 8 do 19 października br. W ramach zadania odebrano 105,110 Mg wyrobów zawierających azbest i zdemontowano 27,890 Mg pokryć dachowych. Łącznie do unieszkodliwienia przekazano 133 Mg eternitu pochodzącego z 53 nieruchomości. Całkowity koszt realizacji zadania wyniósł 55.128,22 zł. Zgodnie z umową dotacji Nr 0278/18/OZ/D z dnia 10 października 2018 roku zadanie zostanie dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w  wysokości 28.666,14 zł (52%). Pozostała część w kwocie 26.462,08 zł (48%) sfinansowana zostanie z budżetu gminy.

Osoby, które do tej pory nie złożyły jeszcze wniosku, a są zainteresowane bezpłatnym unieszkodliwieniem azbestu z nieruchomości zachęcamy do składania wniosków na 2019 rok. Druk wniosku dostępny jest w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku, pok. nr 11 lub na stronie internetowej www.serock.pl w zakładce ochrona środowiska- odbiór azbestu.  
Więcej informacji w sprawie udziela Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa pod nr tel. /22/ 782-88-39 lub 782-88-40.

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
 • -

Zachęcamy do wywieszenia flagi RP

Niech flaga Rzeczypospolitej Polskiej, symbol naszej tożsamośsci i państwowości oraz znak naszego przywiązania do Ojczyzny, którą współtworzą lokalne wspólnoty, będzie stale obecna pośród nas, a zwłaszcza w roku obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Niech w roku wielkiego narodowego jubileuszu biało-czerwona flaga ozdobi nasze domy i połączy nas wokół wspólnego celu, jakim jest pomyślność i dobro Polski. (Prezydent RP Andrzej Duda).

Serock na PAIH Expo 2018

25 października, na Stadionie Narodowym w Warszawie, odbyło się ogólnopolskie Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą. W wydarzeniu, organizowanym przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, uczestniczyli polscy przedsiębiorcy zainteresowani rozwojem swojej działalności na rynkach zagranicznych, przedstawiciele polskich agencji wsparcia biznesu, Biur Zagranicznych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Specjalnych Stref Ekonomicznych, samorządów, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. 
O wysokiej randze wydarzenia świadczy udział Premiera Rzeczpospolitej Polskiej Pana Mateusza Morawieckiego oraz Minister Przedsiębiorczości i Technologii, Pani Jadwigi Emiliewicz.

W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy w Serocku oraz przedsiębiorca z terenu gminy Serock, Pan Marian Moroz, właściciel firmy Z.H.U. Sevroll-Bis, specjalizującej się w produkcji mebli i ich elementów. 
W trakcie Forum prowadziliśmy rozmowy z przedstawicielami Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, o potencjalnych korzyściach płynących dla samorządu z uczestnictwa w tej inicjatywie, z przedstawicielami Agencji Rozwoju Mazowsza S.A. oraz Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu o możliwościach wsparcia promocji terenów inwestycyjnych zlokalizowanych na terenie Miasta i Gminy Serock, o możliwościach wsparcia lokalnych producentów żywności w poszukiwaniu zagranicznych kontrahentów. 

Nasz udział w tym wydarzeniu jest elementem szerszych działań nakierunkowanych na zainteresowanie krajowych lub zagranicznych inwestorów, zlokalizowaniem swojego kapitału na terenie gminy Serock. W tym celu prowadzimy promocję terenów inwestycyjnych zlokalizowanych na terenie Miasta i Gminy, ale również sukcesywnie staramy się budować robocze kontakty z przedstawicielami agencji zajmujących się obsługą inwestorów zagranicznych, jak również wsparciem samorządów w ich pozyskiwaniu.  
 

 • Serock na PAIH Expo 2018

Wekendowe wydarzenia 27 - 28 października w Serocku

 • 27.10.2018 r.MARATON ZUMBY W SEROCKUzapraszamy na 2,5 godziny wspólnej zabawy w rytmach zumby - godz. 17:00, sala widowiska Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku – wstęp wolny.
 • 27.10.2018 r.RZEŹBA W DYNI - warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci i młodzieżyimpreza towarzysząca maratonowi zumby, godz. 17:00, Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku - udział płatny.
 • 28.10.2018 r. – XVI BIEG NIEPODLEGŁOŚCI W SEROCKU – NARODOWY BIEG 100-LECIA OD BAŁYKU DO TATR, godz. 12:45, start i meta na serockim rynku
 • ZOBACZYĆ ŚWIAT OCZAMI ANNY – wystawa fotografii Anny Borkowskiej w serockim ratuszu. Będzie prezentowana do  31 października 2018 r. - wstęp bezpłatny.
 • 27- 28.10.2018 - IZBA PAMIĘCI I TRADYCJI RYBACKICH w Serocku zaprasza do zwiedzania ekspozycji multimedialnej poświęconej historii Serocka i okolic w godz. 11:00 - 17:00
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Dębe – wyłożenie do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Dębe (sekcja B1)

Dnia 23 października 2018 r. rozpoczęliśmy oficjalny proces wyłożenia do publicznego wglądu  projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Dębe (sekcja B1), obejmującego tereny strefy przemysłowej w sąsiedztwie zamkniętego składowiska odpadów. Proces ten objęty jest etapem konsultacji społecznych. Wyłożenie do publicznego wglądu będzie trwało do 13.11.2018 r.

PROJEKT PLANU - ZAŁOŻENIA

Projekt planu został, w znacznym stopniu, oparty na wnioskach wynikających z konsultacji społecznych, przeprowadzonych na przełomie 2017 i 2018 roku. Oznacza to, że podczas jego tworzenia najważniejsze były założenia przewidujące jak najszersze ograniczenie możliwości rozwoju, na terenie objętym zmianą, działalności związanych z gospodarowaniem odpadami. Plan nie mógł natomiast całkowicie wykluczyć tej formy działalności z obszaru Dębego.

Mamy jednak przekonanie, że zaproponowane rozwiązania spełniają nadrzędny cel jaki sobie postawiliśmy przystępując do sporządzania tego planu, a więc że zapewniają one mieszkańcom Dębego i przyległych miejscowości, poczucie, że w ich niedalekim sąsiedztwie nie powstanie zakład, mogący negatywnie wpłynąć na stan lokalnego środowiska, a przez to pogorszyć ich komfort życia.

OGRANICZENIE DZIAŁALNOŚCI ZWIĄZANYCH Z GOSPODAROWANIEM ODPADAMI

Wyłożony projekt planu zakłada całkowite wykluczenie możliwości realizacji przedsięwzięć uznanych w trakcie konsultacji za szczególnie uciążliwe oraz możliwie najszersze ograniczenie działalności gospodarczej związanej z gospodarowaniem odpadami – w projekcie wykluczono taką możliwość na przeważającej części terenu objętego planem. Plan wydziela tereny na których są obecni już przedsiębiorcy i na nich dopuszcza jako uzupełnienie urządzenia i obiekty gospodarowania odpadami. Plan ogranicza prowadzenie tej formy działalności wyłączenie do obiektów związanych ze zbieraniem odpadów z tworzyw sztucznych papieru, makulatury, metali, szkła, drewna i inne niezawierające substancji niebezpiecznych. Ustalenia te nie dotyczą zezwoleń uzyskanych przed wejściem w życie planu. Tak sformułowane zapisy mają za zadanie stopniowe wygaszenie przedsiębiorstw prowadzących działalność w tej branży wraz z wygasaniem posiadanych przez nie zezwoleń.

Na całym obszarze zakazano realizacji instalacji zbierania i przetwarzania odpadów komunalnych, realizacji nowych składowisk odpadów, spalarni  i kompostowni odpadów.

OBOWIĄZEK REALIZACJI STREF ZIELENI IZOLACYJNEJ

W projekcie planu ustalono nakaz realizacji ciągów zieleni izolacyjnej od północnej, południowej i zachodniej granicy jego obszaru. Zadbano aby tworzone strefy izolacyjne były skuteczne – posiadały odpowiednie parametry – określono m.in. ich minimalną szerokość, nakaz stosowania w tej strefie trzech rzędów drzew i ich uzupełnienia krzewami. Zieleń izolacyjna ma za zadanie maskowanie strefy przemysłowej i  poprawienie jej estetyki. Była  jednym z postulatów mieszkańców wypracowanych podczas pierwszego etapu konsultacji społecznych.

OBSŁUGA KOMUNIKACYJNA

Ulica Słoneczny Stok została poszerzona od 6,5 do 8,5 metrów w celu zapewnienia lepszej komunikacji. Był to również jeden z postulatów zgłoszonych przez mieszkańców podczas pierwszego etapu konsultacji społecznych.

WYŁOŻENIE DO PUBLICZNEGO WGLĄDU  - W  JAKI SPOSÓB  POZNASZ TREŚĆ PROJEKTU PLANU

Projekt planu  w wersji papierowej dostępny jest od 23 października, w siedzibie Urzędu (pok. 51) oraz w wersji elektronicznej pod adresem: www.serock.pl (w aktualnościach oraz w zakładce „konsultacje społeczne”), www.serock.e-mapa.net lub na platformy mobilne pod adresem: www.serock.e-mapa.mobi. Aby skorzystać z wirtualnej prezentacji projektu planu należy otworzyć „drzewko warstw” i zaznaczyć warstwę „zagospodarowanie przestrzenne”, a następnie „projekty planów”, przesuwając jednocześnie widok na interesujący nas teren na mapie.

W ramach II etapu konsultacji społecznych poświęconych zaprezentowaniu przygotowanego projektu planu, odbędą się dwa spotkania warsztatowe połączone z dyskusją publiczną, zaplanowane w dniach 8.11.2018 r. i 12.11.2018 r. w siedzibie OSP Wola Kiełpińska (Szadki 6). Spotkania rozpoczniemy o godzinie 18.00.

W trakcie trwania konsultacji oraz po ich zakończeniu (do 28.11.2018 r.) będzie można składać uwagi do projektu planu, które będą przedmiotem rozstrzygnięcia zarówno przez Burmistrza Miasta i Gminy Serock, jak i przez Radę Miejską w Serocku.

UWAGI DO PLANU – TWOJE PRAWO

Wyłożenie do publicznego wglądu, jest tym etapem sporządzania planu miejscowego, w trakcie którego każdy zainteresowany może zapoznać się z jego proponowanym kształtem, a także złożyć uwagę, jeśli uzna, że zaproponowane rozwiązania wymagają zmiany. Każda złożona uwaga, która spełni wymagania formalne, będzie rozpatrywana przez organ sporządzający plan – Burmistrza Miasta i Gminy Serock. Każda uwaga, której nie uwzględni organ sporządzający plan, będzie poddana pod obrady Rady Miejskiej, która ostatecznie zadecyduje czy należy ją uwzględnić.

Składane do organu uwagi, mają odpowiadać dwóm zasadom:

Należy je składać w wyznaczonym przez organ sporządzający plan terminie (od 23.10.2018 roku, do 28.11.2018 roku) oraz podpisać i opatrzeć danymi umożliwiającymi identyfikację nadawcy (dane osobowe nie będą upubliczniane), a w przypadku pism składanych drogą elektroniczną, należy korzystać z profilu zaufanego ePUAP lub podpisu kwalifikowanego

PRZYJDŹ, ZAPOZNAJ SIĘ, PYTAJ

Jeszcze raz, wszystkich Państwa zainteresowanych kształtem nowo tworzonego dokumentu, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jego treścią za pośrednictwem dedykowanej zakładki na stronie www.serock.pl, „dla mieszkańca”, „konsultacje społeczne” oraz w „aktualnościach”, a także na portalu mapowym gminy www.serock.e-mapa.net

Na co dzień, szczegółowo na Państwa pytania będą odpowiadać pracownicy Referatu Gospodarki Gruntami, Planowania Przestrzennego i Rozwoju Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, a w trakcie planowanych spotkań także urbaniści opracowujący projekt planu.

Zapraszamy do kontaktu bezpośredniego w godzinach pracy urzędu – poniedziałki godz. 8.00 – 18.00,  wt – pt 8.00 – 16.00, jak również telefonicznego, pod numerem telefonu 22 782 88 27, jak i mailowego, pod adresem: konsultacje@serock.pl.

Wyniki wyborów samorządowych w Mieście i Gminie Serock

Szanowni Państwo!

Serdecznie dziękujemy za udział w wyborach samorządowych. Jesteśmy dumni, że tak licznie oddali Państwo swoje głosy. Są one  świadectwem tego, jak silne w Mieście i Gminie Serock jest społeczeństwo obywatelskie - świadome swej roli w samorządności i odpowiedzialne za losy wspólnoty lokalnej. Dziękujemy również wszystkim osobom pracującym w Obwodowych Komisjach Wyborczych.

Frekwencja w Mieście i Gminie Serock wyniosła 57,82%.

Poniżej prezentujemy wyniki wyborów samorządowych w Mieście i Gminie Serock. Zachęcamy również do odwiedzenia strony Państwowej Komisji Wyborczej, gdzie znajdują się szczegółowe informacje dotyczące tegorocznego głosowania. W Radzie Powiatu Legionowskiego Miasto i Gminę Serock reprezentować będą: SOKOLNICKI Sylwester Edwin, GAJEWSKA Anna Katarzyna, ŚLEDZIEWSKI Mariusz Robert. 

 

Wyniki wyborów samorządowych 2018 r.

 

 • -
 • -

Nadnarwiański wschód słońca w Serocku

Cisza towarzysząca brzaskowi i oczekiwanie na pierwsze promienie nieśmiało przedzierające się przez jesienną mgłę... Jest coś magicznego w nadnarwiańskich wschodach słońca.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Niepodległa do hymnu!

Spot promujący akcję "Niepodległa do hymnu!" jest już dostępny w ogólnopolskich mediach. W nagraniu spotu wzięli udział m.in. mieszkańcy gminy Serock.

Kliknij TUTAJ, aby zobaczyć.
 

Zaproszenie do wspólnego śpiewania:

11 listopada 2018 roku w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w samo południe będziemy śpiewać hymn państwowy. Dołącz do nas! Pokażmy, że w stulecie odzyskania niepodległości jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną. Zademonstrujmy to w najbliższy sercom Polaków sposób – śpiewając wspólnie hymn.

„Niepodległa do hymnu” to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, możliwość wspólnego zaśpiewania hymnu przez każdego Polaka. Zaśpiewajmy razem z bliskimi, przyjaciółmi, sąsiadami. Uczcijmy najważniejsze święto i jedyny taki jubileusz w naszym życiu!

Hymn zostanie wykonany 11 listopada podczas oficjalnych uroczystości państwowych i podczas niewielkich uroczystości lokalnych w kraju i za granicą. Mazurka wyemitują stacje radiowe i zagrają orkiestry straży pożarnej, wojska, policji. Zespoły polskich teatrów, oper, filharmonii również planują zaproszenie lokalnych społeczności do wspólnego świętowania. Ty też przyłącz się do akcji i wspólnie z nami zaśpiewaj hymn!

Zapraszamy na 12.00 na serocki rynek - 11 listopada 2018 r.

Uroczysta sesja Rady Miejskiej

18 października 2018 roku w sali widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa odbyła się L. sesja Rady Miejskiej. Uroczystość była okazją do podziękowania radnym VII kadencji, sołtysom i innym grupom społecznym za współpracę z samorządem serockim w latach 2014 – 2018.

W imieniu władz samorządowych oraz pracowników Urzędu Miasta i Gminy Serock i jednostek organizacyjnych  serdecznie dziękujemy za wsparcie, którego z Państwa strony doświadczaliśmy, wspólne inicjatywy i pracę na rzecz społeczności lokalnej.

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Rozpoczynamy sezon grzewczy

Chłodne wieczory, zimne noce powoli przybliżają nas do rozpoczęcia sezonu grzewczego. Na razie jeszcze tylko ,,przepalamy” , ale już teraz warto wiedzieć co możemy, a czego nie możemy palić w piecach.
Zdecydowanie w piecach nie wolno nam spalać odpadów! Pamiętajmy, ze odpadem są także stare meble, drewno nasączone substancjami konserwującymi, pochodzącymi z rozbiórek. Nie wolno nam w piecach spalać także odpadów komunalnych pochodzących z gospodarstw domowych (odzieży, butelek i opakowań plastikowych itp.).
Wybierany przez nas materiał opałowy również powinien charakteryzować się odpowiednimi parametrami. Wymagania dla materiału opałowego wprowadza tzw. „uchwała smogowa”, która na terenie województwa mazowieckiego zaczęła obowiązywać od 11 listopada 2017 r. 
Zgodnie z ww. uchwałą, od dnia 1 lipca 2018 r. obowiązuje zakaz spalania w kotłach, piecach i kominkach następujących rodzajów paliw: 
•    mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
•    węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
•    węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm,
•    paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20% (np. mokrego drewna)

Pamiętajmy, że niezastosowanie się do wymienionych zakazów grozi wysokimi mandatami. Jednocześnie spalanie odpadów w piecach, słabej jakości węgla i mokrego drewna przyczynia się do pogarszania jakości powietrza, którym oddychamy, a w efekcie prowadzi do złego samopoczucia oraz wpływa negatywnie na nasze zdrowie. 
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z treścią uchwały antysmogowej, której treść dostępna jest pod linkiem: http://www.edziennik.mazowieckie.pl/#/legalact/2017/9600/

Wymagania dla kotłów: 
Uchwała antysmogowa wprowadza także wymagania dla urządzeń grzewczych, których należy przestrzegać, kupując kocioł grzewczy. Zgodnie z zapisami uchwały, od 11 listopada 2017 r., w przypadku nowych instalacji (kotłowni) na paliwo stałe, można montować wyłącznie kotły spełniające normy emisyjne zgodne z wymogami ekoprojektu (wynikającymi z treści rozporządzenia Komisji UE).
W przypadku instalacji już użytkowanych, w uchwale wprowadzono okresy przejściowe na wymianę przestarzałych urządzeń, zgodnie z którymi: 
•    od 1 stycznia 2023 r. nie będzie można użytkować kotłów na węgiel lub drewno nie spełniających wymogów dla klas 3,4 lub 5 wg normy PN-EN 303-5:2012;
•    od 1 stycznia 2028 r. nie będzie można użytkować kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 wg normy PN-EN 303-5:2012;
•    użytkownicy kotłów klasy 5 wg normy PN-EN 303-5:2012 będą mogli z nich korzystać do końca ich żywotności; 
•    posiadacze kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 r. na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu, lub wyposażyć je w urządzenia ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.
 

Inteligentne ławki już w Serocku

Mieszkańcy i goście odwiedzający Serock mogą już korzystać z inteligentnych ławek solarnych – nowoczesnych rozwiązań typu smart. Znajdują się one na plaży miejskiej i serockim rynku. Ławki mają nowoczesny design - wykonano je ze stali i hartowanego szkła.
Do zasilania ławek wykorzystywane są panele słoneczne, a zgromadzona w nich energia może służyć do naładowania drobnego sprzętu elektronicznego – smartfony, tablety - przy pomocy metody indukcyjnej lub portów USB. Dodatkowo urządzenia umożliwiają bezprzewodowy dostęp do darmowego Internetu. 
Powyższe rozwiązanie stanowi połączenie nowoczesnych technologii z dbałością o środowisko naturalne, ułatwia funkcjonowanie w przestrzeni miejskiej i zapewne zwiększa atrakcyjność miasta. 


 

 • Inteligentne ławki już w Serocku
 • Inteligentne ławki już w Serocku
 • Inteligentne ławki już w Serocku
 • Inteligentne ławki już w Serocku

Zasłużony dla Mazowsza

Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki otrzymał Odznakę Honorową „Zasłużony dla Mazowsza”.
Wyróżnienie wręczone zostało 18 października 2018 r. podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Serocku podsumowującej kończącą się kadencję. Odznakę nadał Sejmik Województwa Mazowieckiego - na wniosek Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika - za szczególne zasługi dla województwa. W imieniu Przewodniczącego Sejmiku Ludwika Rakowskiego odznakę wręczył Artur Pozorek p.o. dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Pan Pozorek odczytał również - skierowany do Pana Burmistrza - okolicznościowy list Marszałka WM z podziękowaniem za wieloletnią współpracę.  

 • List Marszałka Województwa Mazowieckiego
 • Zasłużony dla Mazowsza
 • Zasłużeni dla Serocka
 • Zasłużony dla Mazowsza
 • -

Jak efektywnie uczyć futbolu i tenisa stołowego? Konferencja na 65-lecie Sokoła

W dniu 13 października w Sali widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku odbyła się konferencja na temat ogólnych przesłanek do budowy systemu szkolenia w piłce nożnej i tenisie stołowym, której organizatorem był KS Sokół Serock. 
Powodem do zorganizowania konferencji było 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 65-lecie istnienia KS Sokół Serock. Adresatem spotkania byli przede wszystkim trenerzy, nauczyciele wychowania fizycznego, rodzice wychowanków KS Sokół Serock oraz wszyscy ci, którym temat sportowego kształcenia dzieci i młodzieży jest szczególnie bliski. 

Zebranych uczestników i gości powitał prowadzący konferencję członek zarządu klubu Sokół Serock Mariusz Rosiński, kolejno prezentując program konferencji i sylwetki prelegentów, omawiając genezę i przesłanki do organizacji konferencji. Następnie głos zabrali Prezes Klubu Sokół Serock Artur Borkowski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki. 
Obecni na sali widowiskowej goście mogli dowiedzieć się, jakie zmiany w podejściu do szkolenia najmłodszych sportowców stały się faktem w ciągu ostatnich lat, jakie tendencje panują zarówno w ujęciu krajowym, jak i międzynarodowym, a także jak w panujące trendy wpisują się rozwiązania na co dzień stosowane w trakcie szkolenia młodych wychowanków ‘Sokoła’. 

Na temat panujących koncepcji w tenisie stołowym wykład poprowadzili Jerzy Grycan i dr Antoni Wieczorek. Panowie podkreślili istotną kwestię koncepcji integralnej, dokonali analizy czterech czynników – umysłu, ciała, kultury oraz organizacji – które w szkoleniu młodych adeptów tenisa stołowego mają znaczenie kluczowe. Został również szczegółowo omówiony zaproponowany przez p. Grycana program „FUNdamenty - od marzenia do mistrzostwa”, który w założeniu ma przyczynić się do krzewienia gry w tenisa stołowego od najmłodszych lat, a który to program został przyjęty przez PZTS jako Narodowy Program Tenisa Stołowego na lata 2018-33. Do tej pory w ramach pierwszego poziomu programu FUNdamenty przeszkolono niemal 300 trenerów, uczestniczyło w nim 1500 dzieci. Założenia na kolejne lata są równie imponujące – powołanie 640 szkółek tenisa stołowego, 250 ośrodków wyższego szczebla, a także akademii liderów dla 60 trenerów tenisa stołowego z całego kraju. Omówiono również lokalne założenia programu, który przyczyni się do rozwoju tenisa stołowego w gminie Serock - dr Wieczorek podkreślił potrzebę utworzenia lokalnego zespołu ds. wdrożenia programu na najbliższe 5-10 lat. 

Kolejny prelegent, Bartłomiej Zdrzałek, przedstawił funkcjonalności i zalety programu do zarządzania klubem piłkarskim ProTrainUp. Program stanowi zaawansowaną platformę wymiany informacji między trenerami, młodymi zawodnikami oraz ich rodzicami – dzięki zastosowanym rozwiązaniom pozwala trenerom na modułowe stworzenie szkolenia dla konkretnej grupy wiekowej, jest bazą konkretnych ćwiczeń i rysunków, zaś rodzicom pozwala na śledzenie postępów oraz sprawdzanie frekwencji na prowadzonych zajęciach. Dzięki aplikacji mobilnej program pozwala również na mierzenie aktywnego posiadania piłki. Program ProTrainUp już od kilku miesięcy jest wykorzystywany również przy szkoleniu młodych adeptów piłki nożnej w KS Sokół Serock, co pozwala na znaczne usprawnienie zajęć i jeszcze lepsze rozwijanie piłkarskich talentów dzieci i młodzieży. 

Największym zainteresowaniem zdecydowanie cieszyła się prelekcja ostatniego gościa - Marka Śledzia, pt. „Budowa systemu szkolenia w Akademii Piłkarskiej jako pełnoprawnego elementu klubu piłkarskiego na podstawie RKS Raków Częstochowa oraz pracy w innych klubach. Tworzenie własnego modelu gry”. Zaproszony gość szczegółowo przedstawił swoje bogate doświadczenia z pracy zarówno w Akademii Lecha Poznań, jak i obecnie prowadzonej przez niego akademii RKS Raków Częstochowa, przedstawił wiele cennych wskazówek przydatnych w codziennej pracy trenerów, jak również zwrócił uwagę widzów na istotę synergii wszystkich elementów pozwalających na sprawne i efektywne działanie piłkarskiej akademii. Temat szczególnie ważny dla trenerów i 
zarządu klubu, ponieważ klub jest na etapie tworzenia własnego systemu szkolenia i własnego modelu gry. „Chcąc podążać drogą wyznaczaną przez najlepszych, którzy mają doświadczenie i efekty związane z pracą w najlepszych akademiach piłkarskich został zaproszony Marek Śledź. Prelekcja Marka Śledzia utwierdziła nas , ze jesteśmy na dobrej drodze w tym co robimy i jak wiele 
pracy jeszcze przed nami ale teraz jesteśmy mądrzejsi o wiedzę zdobytą podczas konferencji”- podsumował Mariusz Rosiński.

Zarząd Klubu Sportowego Sokół Serock dziękuje bardzo wszystkim prelegentom, gościom, uczestnikom, dyrektorowi Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku pani Renacie Mulik za pomoc w organizacji konferencji i udostępnienie sali widowiskowej. 

 • Konferencja na 65-lecie Sokoła
 • Konferencja na 65-lecie Sokoła
 • Konferencja na 65-lecie Sokoła
 • Konferencja na 65-lecie Sokoła
 • Konferencja na 65-lecie Sokoła
 • Konferencja na 65-lecie Sokoła
 • Konferencja na 65-lecie Sokoła
 • Konferencja na 65-lecie Sokoła
 • Konferencja na 65-lecie Sokoła
 • Konferencja na 65-lecie Sokoła
 • Konferencja na 65-lecie Sokoła
 • Konferencja na 65-lecie Sokoła

Już po raz 25. latawce popłynęły po jadwisińskim niebie

Gdy się puszcza latawce – myśli wędrują wraz z nimi.
Khaled Hosseini, Chłopiec z latawcem

13 października w Szkole Podstawowej im. Jerzego Szaniawskiego w Jadwisinie obchodziliśmy XXV Święto Latawca. W tym roku oprócz sołectwa Jadwisin i szkoły, w organizację święta zaangażowała się także 13. Wodna Wielopoziomowa Drużyna Harcerska "Horn". 
W górę wzniosły się latawce biało-czerwone z symbolami narodowymi, by uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak co roku zorganizowany został konkurs na najlepszy latawiec w różnych kategoriach, do którego przystąpiło 21 drużyn oraz uczestników indywidualnych.  Były latawce płaskie i pudełkowe, każdy inny, każdy wyjątkowy. Dzięki sprzyjającej, słonecznej pogodzie z lekkimi podmuchami wiatru te najstarsze i najprostsze konstrukcyjnie urządzenia latające wznosiły się wyjątkowo wysoko.


Do konkursu przystąpiło: 12 latawców w kategorii szkolnej, 7 latawców w kategorii  rodzinnej i 2 latawce w kategorii indywidualnej. 
W kategorii szkolnej:
- pierwsze miejsce o puchar Burmistrza zdobyły 2 latawce  z klasy 5a i klasy 1
- drugie miejsce zajęła klasa 2 i 6a
- trzecie miejsce klasa 3  i oddziały przedszkolne


W kategorii rodzinnej:
- pierwsze miejsce zdobyła rodzina Kucińskich
- drugie miejsce zdobyła rodzina Lipskich
- trzecie miejsce zajęła rodzina Ziółkowskich


W kategorii indywidualnej przedszkolnej i szkolnej: 
- pierwsze miejsce Lena  i Amelia Podgórne


Wszystkim zwycięzcom  i nagrodzonym gratulujemy!
Zawody umilały występy Kasi Lipskiej oraz szkolnego zespoły Violinki a także energetyczny występ zespołu tanecznego Alexia Dance. Wielką atrakcją były pokazy ratownictwa przygotowane przez Dziecięcą Drużynę Pożarniczą OSP z Kałuszyna.
Zawody sportowe cieszyły się także ogromnym zainteresowaniem. Na najmłodszych czekała loteria, dmuchańce i malowanie buziek. Stoisko „Niepodległa” zapewniło zabawy, quizy, zagadki o tematyce historycznej. Nie zabrakło kącika kulinarnego i kawiarenki. 
Licznie przybyli goście, którzy zaszczycili swoją obecnością to wyjątkowe Święto: Burmistrz Miasta i Gminy Serock - pan  Sylwester Sokolnicki, Zastępca Burmistrza – pan Józef Zając, przewodniczący Rady Miasta - pan Artur Borkowski i radni: pan Józef Lutomirski, oraz pan Krzysztof Pielach, który jako współorganizator imprezy dbał o to, by wszyscy, którzy przybyli na nasze święto dobrze się bawili. Pieniądze, które  zebraliśmy, przeznaczymy na zakup serwera do pracowni komputerowej w naszej szkole. 
Dziękujemy wszystkim darczyńcom za hojność i dobre serce. 
Do zobaczenia za rok!

 • autor: Sołectwo Jadwisin i Społeczność Szkoły Podstawowej im. J. Szaniawskiego w Jadwisinie
 • Już po raz 25. latawce popłynęły po jadwisińskim niebie
 • Już po raz 25. latawce popłynęły po jadwisińskim niebie
 • Już po raz 25. latawce popłynęły po jadwisińskim niebie
 • Już po raz 25. latawce popłynęły po jadwisińskim niebie
 • Już po raz 25. latawce popłynęły po jadwisińskim niebie
 • Już po raz 25. latawce popłynęły po jadwisińskim niebie
 • Już po raz 25. latawce popłynęły po jadwisińskim niebie
 • Już po raz 25. latawce popłynęły po jadwisińskim niebie
 • Już po raz 25. latawce popłynęły po jadwisińskim niebie
 • Już po raz 25. latawce popłynęły po jadwisińskim niebie
 • Już po raz 25. latawce popłynęły po jadwisińskim niebie

Dębe - II etap konsultacji społecznych

Wyłożenie do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego strefy przemysłowej w Dębem – II etap konsultacji społecznych

ZACZYNAMY!

Informujemy, że w dniu 23.10.2018 r. rozpoczynamy oficjalny proces wyłożenia do publicznego wglądu  projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Dębe (sekcja B1), obejmującego tereny strefy przemysłowej w sąsiedztwie zamkniętego składowiska odpadów. Proces ten będzie objęty etapem konsultacji społecznych. Wyłożenie do publicznego wglądu będzie trwało do 13.11.2018 r.

PROJEKT PLANU - PROCES TWORZENIA

Niezwłocznie po opublikowaniu raportu z I etapu konsultacji społecznych (28 stycznia 2018 roku), przystąpiono do opracowywania projektu nowego planu miejscowego terenów przemysłowych w sąsiedztwie zamkniętego składowiska odpadów w Dębem.
Ze względu na konieczność pogodzenia wielu, często skrajnie różnych interesów, proces opracowywania planu trwał dłużej niż przy innych podobnych opracowaniach i ostatecznie zakończył się z końcem kwietnia 2018 roku. Projekt planu był przedstawiany sołtysom i radnym Rady Miejskiej w Serocku już w maju 2018 roku, tuż przed jego skierowaniem do uzgodnień i opiniowania. 
Projekt planu został uzgodniony i zaakceptowany przez wszystkie instytucje właściwe do jego opiniowania/uzgodnienia, w tym przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich, który w pierwszej próbie, w czerwcu br. odmówił jego uzgodnienia. Po licznych rozmowach z przedstawicielami Zarządu udało się wypracować rozwiązanie zyskujące akceptację zarządcy drogi. Dlatego też, po wyłączeniu
z zakresu obszaru opracowania planu obszaru pasa drogowego drogi wojewódzkiej nr 632, dokument został ostatecznie zaakceptowany. Uzgodnienie z Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich nastąpiło w formie tzw. „milczącej zgody”.

PROJEKT PLANU - ZAŁOŻENIA

Projekt planu został, w przeważającej mierze, oparty na wnioskach wynikających z konsultacji społecznych, przeprowadzonych na przełomie 2017 i 2018 roku. Założenia te przede wszystkim zakładały jak najszersze ograniczenie możliwości funkcjonowania, na terenie objętym zmianą, działalności związanych z gospodarowaniem odpadami. Jak staraliśmy się na każdym kroku przypominać, nie było możliwe całkowite wykluczenie tej formy działalności z obszaru Dębego.
Mamy jednak przekonanie, że zaproponowane rozwiązania spełniają nadrzędny cel jaki sobie postawiliśmy przystępując do sporządzania tego planu. Celem tym było zapewnienie mieszkańcom Dębego i przyległych miejscowości, poczucia, że w ich niedalekim sąsiedztwie nie powstanie przedsiębiorstwo, mogące negatywnie wpłynąć na stan lokalnego środowiska, a przez to pogorszyć ich komfort życia.
Poniżej prezentujemy, przedstawione w syntetycznej formie, założenia, jakie postawiliśmy sobie przystępując do tworzenia projektu tego planu.

 • Wykluczenie możliwości realizacji przedsięwzięć uznanych w trakcie konsultacji za szczególnie uciążliwe (m.in. kompostownie)
 • Możliwie najszersze ograniczenie działalności gospodarczej związanej z gospodarowaniem odpadami
 • Docelowe wyeliminowanie gospodarowania odpadami komunalnymi
 • Wprowadzenie w planie obowiązku realizacji stref zieleni izolacyjnej
 • Zabezpieczenie interesów mieszkańców sąsiadujących z przedmiotowym terenem poprzez zastosowanie odpowiednich zapisów w MPZP

WYŁOŻENIE DO PUBLICZNEGO WGLĄDU
W  JAKI SPOSÓB  POZNASZ TREŚĆ PROJEKTU PLANU


Projekt planu  w wersji papierowej będzie dostępny od 23.10.2018 r. w siedzibie Urzędu (pok. 51) oraz w wersji elektronicznej pod adresem: www.serock.pl (w aktualnościach oraz w zakładce „konsultacje społeczne”), www.serock.e-mapa.net lub na platformy mobilne pod adresem: www.serock.e-mapa.mobi. Aby skorzystać z wirtualnej prezentacji projektu planu należy otworzyć „drzewko warstw” i zaznaczyć warstwę „zagospodarowanie przestrzenne”, przesuwając jednocześnie widok na interesujący nas teren na mapie.
W ramach II etapu konsultacji społecznych poświęconych zaprezentowaniu przygotowanego projektu planu, odbędą się dwa spotkania warsztatowe połączone z dyskusją publiczną, zaplanowane w dniach 8.11.2018 r. i 12.11.2018 r. w siedzibie OSP Wola Kiełpińska (Szadki 6). Spotkania rozpoczniemy o godzinie 18.00.
W trakcie trwania konsultacji oraz po ich zakończeniu (do 28.11.2018 r.) będzie można składać uwagi do projektu planu, które będą przedmiotem rozstrzygnięcia zarówno przez Burmistrza Miasta i Gminy Serock, jak i przez Radę Miejską w Serocku.
     

UWAGI DO PLANU – TWOJE PRAWO

Wyłożenie do publicznego wglądu, jest tym etapem sporządzania planu miejscowego, w trakcie którego każdy zainteresowany może zapoznać się z jego proponowanym kształtem, a także złożyć uwagę, jeśli uzna, że zaproponowane rozwiązania wymagają zmiany. Każda złożona uwaga, która spełni wymagania formalne, będzie rozpatrywana przez organ sporządzający plan – Burmistrza Miasta i Gminy Serock. Każda uwaga, której nie uwzględni organ sporządzający plan, będzie poddana pod obrady Rady Miejskiej, która ostatecznie zadecyduje czy należy ją uwzględnić. 
Składane do organu uwagi, mają odpowiadać dwóm zasadom: 

 1. Należy je składać w wyznaczonym przez organ sporządzający plan terminie (od 23.10.2018 roku, do 28.11.2018 roku);
 2. Należy je podpisać i opatrzeć danymi umożliwiającymi identyfikację nadawcy (dane osobowe nie będą upubliczniane),
  a w przypadku pism składanych drogą elektroniczną, należy korzystać z profilu zaufanego ePUAP lub podpisu kwalifikowanego

 

SZCZEGÓŁY W TWOJEJ OKOLICY

Jak poprzednio, szczegóły dotyczące samego procesu konsultacji, jego harmonogramu, a także o możliwościach i sposobie składania uwag do planu, przekazujemy Państwu w przystępnej formie, za pośrednictwem ulotek i plakatów, które pojawią się w miejscach użyteczności publicznej, w miejscowościach najbardziej zainteresowanych kształtem nowego planu. 
Ulotki będzie można pobrać w okolicznych sklepach, u sołtysów miejscowości Dębe, Ludwinowo Dębskie, Stanisławowo, Bolesławowo, Guty i Izbica. Plakaty informacyjne poza tablicami ogłoszeń (sołeckimi i Urzędu Miasta i Gminy Serock), pojawią się także w okolicznych sklepach.


PRZYJDŹ, ZAPOZNAJ SIĘ, PYTAJ


Jeszcze raz, wszystkich Państwa zainteresowanych kształtem nowo tworzonego dokumentu, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jego treścią za pośrednictwem dedykowanej zakładki na stronie www.serock.pl, „dla mieszkańca”, „konsultacje społeczne” oraz w „aktualnościach”, a także na portalu mapowym gminy www.serock.e-mapa.net.  
Na co dzień, szczegółowo na Państwa pytania będą odpowiadać pracownicy Referatu Gospodarki Gruntami, Planowania Przestrzennego i Rozwoju Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, a w trakcie planowanych spotkań także urbaniści opracowujący projekt planu.

Zapraszamy do kontaktu bezpośredniego w godzinach pracy urzędu – poniedziałki godz. 8.00 – 18.00,  wt – pt 8.00 – 16.00, jak również telefonicznego, pod numerem telefonu 22 782 88 27, jak i mailowego, pod adresem: konsultacje@serock.pl. 

 • Harmonogram - II etap konsultacji
 • Ulotka - II etap konsultacji

Podpisano umowę na rozbudowę i modernizację przedszkola w Serocku.

W dniu 10 października 2018 roku została podpisana  umowa na rozbudowę i modernizację Samorządowego Przedszkola  im. Krasnala Hałabały w Serocku.   Planowana rozbudowa będzie polegała na dobudowie parterowego, niepodpiwniczonego budynku o powierzchni zabudowy - 255,7 m2, powierzchni użytkowej - 209,95 m2. W budynku przewidziana została sala do zajęć  ruchowych dla dzieci przedszkolnych oraz klas I-IV  o powierzchni  122,91 m2, sala do integracji sensorycznej (SI) -  34,65 m2, szatnia, łazienka, toaleta dla osób niepełnosprawnych oraz część komunikacyjna.  W zakresie zamówienia jest również pełne wykończenie budynku wraz z wyposażeniem, docieplenie starej części przedszkola oświetlenie terenu oraz budowa placu zabaw  na dziedzińcu budynku. Całość prac zostanie zrealizowana przez firmę: „WŁOD-BUD-DACHY 2”  z miejscowości Gostomin, gm. Ojrzeń. Wartość prac została określona na podstawie przetargu nieograniczonego na kwotę: 2.000.541,38 zł brutto. W dniu podpisania umowy odbyło się wprowadzenie Wykonawcy na budowę. Pierwsze prace mają się rozpocząć już na początku przyszłego tygodnia. Całość zadania ma zostać zakończona w terminie do końca czerwca 2019 roku. Naszym celem jest, aby z dniem 1 września 2019 roku nasi najmłodsi mogli w pełni korzystać  z nowego obiektu.

 • autor: Referat Przygotowania i Realizacji Inwestycji

Weekendowe wydarzenia 13 -14 września w Gminie Serock

 • 13.10.2018 r.Konferencja - Ogólne Przesłanki do Budowy Systemu Szkolenia w Piłce Nożnej i Tenisie Stołowym. Organizatorem konferencji jest Klub Sportowy Sokół Serock. Konferencja odbywa się z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 65-lecia istnienia KS Sokół Serock. Wstęp wolny po wcześniejszym zgłoszeniu na adres mariusz.rosinski@kssokol.serock.pl godz. 12:00, sala widowiska Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku.
 • 13.10.2018 r. XXV Święto Latawca w Jadwisinie – „Latawce dla Niepodległej”. Organizatorzy - Szkoła Podstawowa im. J. Szaniawskiego oraz Sołectwo Jadwisin zapraszają na kolorową, rodzinną imprezę z tradycjami – godz. 13:00; ul. Szkolna 46 w Jadwisinie.
 • 14.10.2018 r. – Plum i Blum czyli problemy z wodą spotkanie z bajką w sali widowiskowej CKiC w Serocku – godz. 14:00. Bilety do nabycia w CKiC.
 • 14.10.2018 r. – Kiermasz rzeczy używanych – ostatni kiermasz w tym sezonie. Zapraszamy w godz. 9:00 – 14:00 na serocki rynek. Stoiska handlowe gratis.
 • Zobaczyć Świat oczami Annywystawa fotografii Anny Borkowskiej w serockim ratuszu. Będzie prezentowana do  31 października 2018 r. - wstęp bezpłatny.
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Zakończenie budowy parkingu przy Szkole Podstawowej w Jadwisinie

W dniu 4 października zostały zakończone i odebrane roboty związane z budową parkingu przy Szkole Podstawowej w Jadwisinie przy ul. Szkolnej. Prace były prowadzone na podstawie zawartej w dniu   3 sierpnia 2018 roku umowy pomiędzy Miastem i Gminą Serock a Wykonawcą firmą: TOMBUD Firma Handlowo – Usługowa Tomasz Anuszkiewicz z siedzibą w miejscowości Wieliszew.  Wartość robót na podstawie przedłożonej w przetargu nieograniczonym oferty wynosiła kwotę: 440.711,50 zł brutto. W zakresie zadania (oprócz wykonania zatok parkingowych)  była również przebudowa całości ciągów pieszych na terenie pomiędzy domkami ośrodka OSiR, wymiana ogrodzenia, dwóch bram wjazdowych i furtek, przebudowa kolizji w postaci słupa telefonicznego oraz słupów oświetlenia drogowego oraz wprowadzenie nowej stałej organizacji ruchu wraz z wyniesionym przejściem dla pieszych. Pierwotnie w zakresie zadania uwzględniona była również wymiana nawierzchni bitumicznej ul. Szkolnej na odcinku od bramy wjazdowej do szkoły do ul. Akacjowej, jednak ze względu na niewspółmiernie wysokie koszty w porównaniu do całości zadania zmuszeni byliśmy  zrezygnować z wykonania robót asfaltowych.  Jednakże mamy nadzieję, że dodatkowe miejsca parkingowe przyczynią się do zapewnienia wszystkim rodzicom dowożącym swoje pociechy do szkoły na sprawniejsze i bezpieczniejsze poruszanie się w rejonie szkoły, szczególnie w godzinach porannego szczytu. Do  tematy robót bitumicznych na pewno jeszcze powrócimy.

 

 • autor: Referat Przygotowania i Realizacji Inwestycji
 • -
 • -

Konkurs kulinarny Najlepsza Potrawa Tradycyjna - Wola Kiełpińska 2018

W dniu 05.10.2018 r. w Woli Kiełpińskiej już po raz dwunasty odbył się konkurs kulinarny o zasięgu powiatowym Najlepsza Potrawa Tradycyjna.

Imprezę swoją obecnością zaszczycili:

-  Jan Zwoliński  - Wice Prezes Polskiej Izby Produktu Tradycyjnego i Lokalnego,

- Jerzy Wal  – Dyrektor Terenowego Oddziału Krajowego Wsparcia Rolnictwa w Warszawie, - Małgorzata Zofińska – Kierownik Oddziału KRUS w Nowym Dworze Mazowieckim

- Przedstawiciele Mazowieckiego Ośrodka Rolniczego w Warszawie Oddział Poświętne 

- Anna Gajewska - członek Zarządu Rady Powiatu w Legionowie

- Artur Borkowski  - Przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Serock , Radni MiG Serock,

- Sylwester Sokolnicki - Burmistrz Miasta i Gminy Serock oraz jego Zastępca - Józef Zając

- Beata Leszczyńska – Dyr  Powiatowego Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych w Serocku,

- Sołtysi z terenu Gminy Serock,

- Marian Malinowski – Prezes  Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Kiełpińskiej,

 

W konkursie brało udział 68 uczestników z terenu powiatu legionowskiego. Uczestnicy przygotowali 95 potraw w czterech kategoriach:

1. Potrawy jarskie i półmięsne

2. Wyroby i potrawy mięsne

3. Ciasta i chleby

4. Napoje

5. Młode talenty kulinarne

Z każdym kolejnym rokiem konkurs cieszy się coraz większa popularnością. Zwiększa się ilość jego uczestników - zauważalny jest też większy udział panów, co bardzo oczywiście cieszy. Budujący jest również udział młodzieży z PZSP w Serocku.

Wyniki konkursu

 

Komisja oceniająca 37 potraw jarskich i półmięsnych w składzie:  Przewodniczący – Andrzej Kołodziejczyk,  członkowie: Jan Zwoliński, Mariola Chmiel, Małgorzata Zofińska i Paulina Wasiak, przyznała kolejno miejsca :

1. Joanna Dyga z Gąsiorowa za ser z białej tynki,

2. Maria Pietrzak  z Gutów  za kotlety mięsno ziemniaczane

3. Grażyna Gierek z. Marynina za risotto warzywne,

oraz wyróżnienie dla Edyty Godlewskiej  z Marynina za racuszki z dynią.

 

Komisja oceniająca 18  produktów  w kategorii ciasta i chleby  w składzie:  Przewodniczący – Artur Borkowski ,  członkowie: Agnieszka Oktaba,  Agnieszka Sipika,  oraz Piotr Przybysz, przyznała kolejno miejsca:

1. Iwona Korzeniewska   z. Zabłocia  za ciasto MURZYŃSKIE WDZIĘKI

2. Janina Jakubowska z Woli Kiełpińskiej za ciasto WESOŁY GÓRAL

3. Joanna Płocharska   z. Jachranki   za SERNIK Z ZSIADŁEGO MLEKA

 

Komisja oceniająca 12 wyrobów i potraw mięsnych  w składzie:  Przewodnicząca – Anna Gajewska, członkowie: Józef Zając, Jan Zwoliński, Alicja Maciejewska,   przyznała kolejno miejsca :

1. Joanna Płocharska z Jachranki  za POLICZKI WIEPRZOWE DUSZONE W CZERWONYM WINIE

2. Maria Wóltańska  z Popowa Borowego   za DUSZONY SCHAB NA LEŚNYM RUNIE,

3. Iwona Garbulińska   z. Dosina   za KĄSKI MIĘSNE,

 

Komisja oceniająca  20 napojów składzie:  Przewodnicząca - Justyna Matuszewska, członkowie: Magdalena Malatyńska, Wiesław Winnicki, Krzysztof Zakolski, Marian Malinowski, przyznała kolejno miejsca:

 

1. Emiliana Welc  z Jachranki za WINO Z CIEMNYCH WINOGRON,

2. Nałęcz Halina   z Marynina za NALEWKĘ Z CZEREMCHY

3. Wanda Winnicka  z Dębego za NALEWKĘ PIGWOWĄ NA MIODZIE

 

Komisja oceniająca  12 potraw w kategorii MŁODE TALENTY KULINARNE      

w składzie:  Przewodnicząca - Małgorzata Bilińska -  Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Skubianka, członkowie: Halina Nałęcz - Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Marynino, Iwona Garbulińska -  Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Dosin i Agnieszka Pietrzak - Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Guty,  przyznała kolejno miejsca :

 

1. Patryk Leśniewski  z. Zegrza za nalewkę KUKUŁECZKA KUKA,

2. Julia Karasiewicz z Legionowa  za BABECZKI Z ŁOSOSIA

3. Sylwia Górzkowska  z Legionowa za SAŁATKĘ SYLWI

 

Sponsorem nagród dla uczestników konkursu był Starosta Powiatu Legionowskiego – Robert Wróbel.

Specjalne nagrody ufundował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oddział Warszawa, którego przedstawiciele ocenili wszystkie potrawy w następujący sposób:

I miejsce – Jadwiga Wołynik z Legionowa za KACZKĘ Z JABŁKAMI

II miejsce – Karolina Poreda z Jachranki za KOPĘ ŚLĄSKĄ

III miejsce – Elżbieta Gródek z Zabłocia za PIEROGI Z KURKAMI

 

Bardzo dziękuję wszystkim uczestniczkom i uczestnikom konkursu, a laureatom serdecznie gratuluję.  Do smacznego zobaczenia.
 

Teresa Krzyczkowska

 

Więcej TUTAJ
 

Fot. Powiat Legionowski

 

 

 

Wniosek na budowę Książęcej w Jadwisinie złożony do PROW-u

W dniu 5 października br. Miasto i Gmina Serock w odpowiedzi na ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, złożyła wniosek o dofinansowanie inwestycji pn. “Budowa ulicy Książęcej wraz z infrastrukturą w Jadwisinie.” Zakres prac obejmuje m.in. budowę jezdni z nawierzchni asfaltowej, budowę chodników, budowę progów zwalniających z punktowymi elementami odblaskowymi i skrzyżowania wyniesionego, budowę oświetlenia ulicznego. Koszt inwestycji został oszacowany na podstawie kosztorysu inwestorskiego na kwotę 865 717,11 zł. z czego wnioskowana przez Gminę kwota dotacji wynosi 550 855,00 zł.

 • autor: Referat Przygotowania i Realizacji Inwestycji

Serocczanie będą promowali akcję Niepodległa do hymnu!

11 października na serockim rynku nagrywany był spot promujący akcję "Niepodległa do hymnu!". W imieniu organizatorów (niepodlegla.gov.pl) i naszym serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w nagraniu. Najserdeczniejsze podziękowania kierujemy do najmłodszych "aktorów", którzy dzielnie znieśli wysoką temperaturę i śpiewali do ostatnich minut nagrania.

Spot emitowany będzie w ogólnopolskich mediach. Już teraz zachęcamy Państwa do włączenia się do akcji Niepodległa do hymnu! Zaśpiewamy z całą Polską 11 listopada o godzinie 12.00.

 • Niepodległa do hymnu
 • Niepodległa do hymnu
 • Niepodległa do hymnu
 • Niepodległa do hymnu
 • Niepodległa do hymnu
 • Niepodległa do hymnu
 • Niepodległa do hymnu
 • Niepodległa do hymnu
 • Niepodległa do hymnu
 • Niepodległa do hymnu
 • Niepodległa do hymnu
 • Niepodległa do hymnu
 • Niepodległa do hymnu
 • Niepodległa do hymnu
 • Niepodległa do hymnu
 • Niepodległa do hymnu
 • Niepodległa do hymnu
 • Niepodległa do hymnu
 • Niepodległa do hymnu
 • Niepodległa do hymnu
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Zaproszenie na II Forum Gospodarcze Powiatu Legionowskiego

Zaproszenie na II Forum Gospodarcze Powiatu Legionowskiego, które odbędzie się w dniu 30 października br. w Poczytalni w Centrum Komunikacyjnym w Legionowie przy ulicy Kościuszki 8 A, w godz. 11.00-15.00.

Do udziału w wydarzeniu zaproszono ponad 200 przedsiębiorców. Ponadto, uczestnikami spotkania będą reprezentanci administracji publicznej, samorządów lokalnych, instytucji rynku pracy, instytucji pomocy społecznej, podmiotów ekonomii społecznej z terenu powiatu legionowskiego oraz powiatów sąsiednich.

Wśród gości honorowych będą m.in. Prezesi i Dyrektorzy Biur Powiatowych Izb Gospodarczych z województwa mazowieckiego.

W załączeniu Program spotkania wraz z klauzulą informacyjną RODO.

 

 • autor: Referat Organizacyjno - Prawny i Obsługi Rady Miejskiej

Złote gody!

10 października w Serocku odbył się  jubileusz Złotych oraz Diamentowych Godów Małżeńskich. W złożonej przysiędze trwa niezłomnie 15 par z terenu gminy Serock.

Podczas uroczystości w Sali Widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku aktu dekoracji przyznanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej medalami „Za długoletnie pożycie małżeńskie” dokonał Burmistrz Miasta i Gminy w Serocku Sylwester Sokolnicki w towarzystwie Przewodniczącego Rady Miejskiej w Serocku Artura Borkowskiego.
Jubilaci otrzymali również listy gratulacyjne oraz życzenia miłości i zdrowia na dalsze wspólne lata.
Po oficjalnej części na Jubilatów i zaproszonych gości czekała muzyczna niespodzianka w postaci występu Pani Anny Osmakowicz ze znanymi utworami we własnej kompozycji.         

Nie zabrakło również okazjonalnego tortu. Serocki jubileusz Złotych i Diamentowych Godów Małżeńskich  zakończył się wykonaniem wspólnego zdjęcia wszystkich par.

Serdecznie gratulujemy wszystkim Jubilatom.

 

 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody
 • Złote gody

Święto Dyni w Stanisławowie

Dyniowe święto w Stanisławowie - zorganizowane przez Radę Sołecką przy wsparciu strażaków miejscowej OSP - odbyło się już po raz szósty. Jak zwykle zgromadziło wielu uczestników konkursów z dyniami w roli głównej oraz gości. Byli wśród nich: Burmistrz - Sylwester Sokolnicki, Zastępca Burmistrza – Józef Zając, Radne Powiatu Legionowskiego - panie Anna Gajewska i Janina Osińska.  Pełnili oni również role członków kapituły sędziowskiej w konkursie kulinarnym.  Oglądający warzywną wystawę podziwiali kunsztownie wykonane dyniowe płaskorzeźby, figurki i kompozycje. Zgłoszone do oceny okazy zachwycały wielkością oraz różnorodnością kształtów i kolorów.  Goście zachwycali się  również dyniowymi smakołykami zgłoszonymi do corocznej dyniowo-kulinarnej rywalizacji. Imprezę i dyniowo-sportowe zawody sołectw tradycyjnie prowadziła pani sołtys Anna Romanowska.
Więcej informacji i zdjęć TUTAJ

Słoneczne południe w otoczeniu dyń upłynęło w miłej atmosferze. Dziękujemy Państwu w imieniu organizatorów za udział i wspólnie spędzony czas.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Spotkanie z przedsiębiorcami

5 października w ratuszu odbyło się spotkanie z lokalnymi przedsiębiorcami i przedstawicielami instytucji współpracujących z serockim samorządem. Uroczystość była okazją do wspólnej refleksji nad zmianami jakie zaszły w gminie. Bez wątpienia są one wynikiem dobrej, często wieloletniej, współpracy Urzędu z osobami prowadzącymi różnego rodzaju działalność gospodarczą oraz z instytucjami, które działają w różnych sferach życia społecznego i gospodarczego.

Serdecznie dziękujemy Państwu za obecność.

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Czyste Powietrze - spotkanie z mieszkańcami

W dniu 4 października 2018 r. o godz. 18.00 w Szkole Podstawowej w Serocku odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące rządowego programu „Czyste Powietrze” kierowanego do osób fizycznych.

Spotkanie prowadzone przez przedstawicielki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, zgromadziło około 80 zainteresowanych.

Celem programu jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery z istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza, pochodzących z nowo budowanych jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Prowadzące spotkanie po zakończeniu prezentacji wprowadzającej odpowiadały na indywidualne zapytania mieszkańców. Zachęcały także do korzystania z wniosku on-line, który w sposób intuicyjny prowadzi beneficjenta krok po kroku i ułatwia jego złożenie. Poinformowały także, że w związku z dużym zainteresowaniem Programem priorytetowym Czyste Powietrze w centrali Funduszu w Warszawie oraz w wydziałach zamiejscowych funkcjonują punkty konsultacyjne, w których można uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące Programu oraz pomoc w wypełnieniu wniosku.

Godziny przyjęć w punktach konsultacyjnych od 03.10.2018 r. wyznaczono w dni robocze od 10:00 do 14:00.

Szczegółowe informacje na temat programu można uzyskać pod numerem tel. (22) 504 41 00 oraz na stronie internetowej www.wfosigw.pl w zakładce „Czyste Powietrze”.
 

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

Weź udział w nagraniu spotu dla Niepodległej

Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w nagraniu spotu filmowego promującego 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Spot promował będzie w mediach ogólnopolskich akcję "Niepodległa do hymnu!".

Nagranie będzie miało miejsce w CZWARTEK, 11 października o godz. 12:00 na rynku w Serocku (potrwa około godziny). Zabierzcie biało czerwone flagi, rodziny, znajomych i sąsiadów!  Niech cała Polska zobaczy Serock!

 

 

 • -

Budowa oświetlenia ulicznego – ostatnie zadanie w tym roku

Jest nam bardzo miło poinformować, że przystąpiliśmy do realizacji ostatnich zadań związanych z budową i modernizacją oświetlenia ulicznego na terenie Miasta i Gminy Serock w roku bieżącym.

Z końcem września zakończone zostały roboty budowlane związane z wykonaniem oświetlenia na ul. Wczasowej i Porannej Rosy w miejscowości Jachranka oraz na drodze wewnętrznej w Borowej Górze.

Pierwsza z inwestycji obejmowała rozbudowę - przedłużenie istniejącego ciągu oświetleniowego ulicy Polnego Wiatru o ulicę Wczasową i Porannej Rosy. W ramach zadania wybudowana została  linia kablowa oświetlenia drogowego o długości blisko 550 mb, zamontowano  16 szt. słupów stalowych o wysokości 6 m oraz opraw LED o mocy 10W, 14W i 55W. Wykonawcą prac była  firma ELVOT Bogdan Uziębło z Warszawy. Koszt wykonania prac wyniósł niespełna 74 tys. zł.

Inwestycja zrealizowana w Borowej Górze obejmowała wybudowanie ok. 456m linii kablowej wraz z montażem 12 szt. słupów stalowych o wysokości 6 m  i opraw LED o mocy 19W. Wykonawcą robót była firma ELEKTRO-BUD Paweł Łazicki z Marek. Koszt inwestycji wyniósł niespełna 47 tys. zł.

W dniu 28 września 2018 r. podpisaliśmy umowę z Wykonawcą na realizację zadania pn. Budowa punktów świetlnych Dosin ul. Długa – oświetlenie drogi gminnej. Zakres zadania oprócz ulicy Długiej obejmuje również ulice: Zapiecek w Skubiance oraz Laurową, Borówkową i Hiacyntową w Dosinie. Budowa obejmuje wykonanie linii kablowej o długości ok. 3127 m wraz z montażem 65 słupów stalowych o wysokości 8 m, 6m i 5m. Punkty świetlne zostaną wyposażone w oprawy LED o mocy 38W, 20W i 14W – w zależności od klasy oświetleniowej obliczonej dla danej ulicy. Koszt realizacji inwestycji wyniesie 293.834,70 zł brutto. Wykonawcą robót będzie firma ELEKTRO-BUD Paweł Łazicki z Marek.

Wspomnieć należy również o inwestycji oświetleniowej realizowanej przez naszą gminę w ramach poprawy efektywności energetycznej. W roku bieżącym zaplanowaliśmy wymianę 122 szt. opraw oświetleniowych z sodowym źródłem światła na oprawy LED. Zadanie to realizowane będzie w bieżącym roku w Serocku (ul. Kwiatowa, teren rekreacyjny przy ul. Radzymińskiej) oraz w Jachrance (droga przy ośrodku GUS), w Izbicy (ulice Serocka i Wiejska),  w Jadwisinie (ul. Szkolna i Ogrodowa) i w Borowej Górze (ul. Długa). Koszt inwestycji wyniesie 327.991,80 zł. W ramach zadania wykonane zostaną również prace związane z poprawą warunków oświetlenia poszczególnych dróg poprzez dobudowę dodatkowych punktów świetlnych, wymianę wysięgników wraz z przewodami i bezpiecznikami oraz oczyszczeniem i pomalowaniem wysięgników, które nie podlegają wymianie. Zdemontowane oprawy poddane zostaną utylizacji. Umowa w sprawie realizacji tego zadania została podpisana w połowie sierpnia bieżącego roku. Wykonawca,  firma ELEKTRO-BUD Paweł Łazicki z Marek, w najbliższym czasie przystąpi do realizacji prac instalacyjno-montażowych. Zadanie realizowane jest przy udziale środków finansowych pochodzących z dofinansowania w formie pożyczki częściowo umarzalnej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

 

 • autor: Referat Przygotowania i Realizacji Inwestycji
 • -
 • -
 • -
 • -

Zaproszenie na targi EXPO 2018

Zapraszamy serockich eksporterów i inwestorów do udziału w targach PAIH EXPO 2018 - Pierwsze Forum Wsparcia Polskiego Biznesu Za Granicą, które odbędą się 25 października 2018 r. na PGE Narodowy w Warszawie. Wydarzenie będzie miało charakter warsztatowy, co umożliwi firmom pozyskanie praktycznej wiedzy o sposobach działania w zróżnicowanych kulturowo regionach świata. W targach będą uczestniczyć przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy w Serocku. W celu pozyskania szczegółowych informacji, zachęcamy do kontaktu z pracownikami Urzędu pod nr tel. (22) 782 88 27.
Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje o targach przekazane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu:
 
25 października 2018 r. zapraszamy na PGE Narodowy w Warszawie, gdzie odbędzie się PAIH EXPO 2018 - Pierwsze Forum Wsparcia Polskiego Biznesu Za Granicą. Krystalizująca się sieć Zagranicznych Biur Handlowych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu jest kluczowym elementem nowego modelu internacjonalizacji polskiego biznesu jako jednego z filarów Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Krystalizująca się sieć Zagranicznych Biur Handlowych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu jest kluczowym elementem nowego modelu internacjonalizacji polskiego biznesu jako jednego z filarów Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Forum jako wydarzenie nie mające precedensu, ma za zadanie wypełnić lukę w edukacji krajowych środowisk biznesowych odnośnie narzędzi administracyjnej asysty ekspansji zagranicznej. Oprócz przekazywania solidnej i aktualnej wiedzy, możliwości dzielenia się dobrymi praktykami, wymiany myśli i pozyskiwania kontaktów, PAIH EXPO ma ambicję wpisania się na stałe w kalendarze polskich przedsiębiorców i awansowania do miana święta polskiego handlu zagranicznego.

12 pawilonów tematycznych zaprojektowanych zgodnie z kluczem geograficznym spowoduje, iż każdy region świata zostanie profesjonalnie i merytorycznie zaprezentowany przez lokalnych ekspertów biur handlowych PAIH. Dodatkowo dostępny będzie pawilon inwestycyjny, gdzie nasi pracownicy doradzą w zakresie pakietu usług PAIH dla inwestorów, a w dyskusjach panelowych z udziałem wyśmienitych gości, uczestnicy Forum będą mieli możliwość czerpania biznesowych inspiracji od największych inwestorów zagranicznych obecnych w Polsce. Forma pracy z uczestnikami warsztatów ma skutkować uzyskaniem praktycznej i kompleksowej wiedzy dotyczącej prowadzenia operacji biznesowych na ściśle zdefiniowanych rynkach. Każdy z prezentowanych kierunków przedstawi podczas Forum po trzy raporty sektorowe charakteryzujące branże o największym potencjale wzrostu w danym kraju czy regionie wraz z przekrojowym przewodnikiem po rynku. Wszystkie warsztaty będą się odbywać w języku polskim.
Uroczystego otwarcia wydarzenia dokona Premier Mateusz Morawiecki.

Projekt kierujemy do polskich małych i średnich firm, które planują lub już działają za granicą. Zakres merytoryczny wydarzenia skoncentrowany będzie wokół następujących zagadnień:
• informacja o rynku i branżach priorytetowych
• nawiązywanie relacji biznesowych
• identyfikacja potencjalnych partnerów
• identyfikacja barier wejścia
• kultura biznesowa
• dostępne instrumenty wsparcia

Wydarzenie zwieńczy PAIH EXPO Night. Gwiazdą wieczoru będzie Anna Maria Jopek z zespołem Kroke.
PAIH EXPO to pionierska impreza inwestycyjno-handlowa, która gwarantuje:
• 12 pawilonów tematycznych z całego świata
• Dostępność ekspertów z 56 Zagranicznych Biur Handlowych PAIH ze wszystkich kontynentów
• Pawilon dla inwestorów
• 58 praktycznych warsztatów
• 168 raportów sektorowych i 56 przewodników po rynku
• Wieczorną sesję networkingową - PAIH EXPO Night
• Udział w imprezie jest BEZPŁATNY

Program i rejestracja dostępne pod adresem: https://paihexpo.gov.pl/


Wydarzenie jest realizowane we współpracy z Grupą PFR.

 

Zobaczyć świat oczami Anny - wystawa fotografii w serockim ratuszu

Zapraszamy serdecznie do serockiego ratusza, gdzie w holu zaprezentowane zostały fotografie Elżbiety Anny Borkowskiej. Jak mówi sama autorka - pasję do podróżowania łączy z pasją do fotografowania.


"(...) Zachwyca mnie świat. Jego różnorodność kulturowa, przyrodnicza i architektoniczna. Wszystkie jego zapachy, dźwięki i barwy. (...) Szukam kontrastów  i magii w codzienności. Oprócz dużej dawki wspomnień i dobrej energii, fotografie są jedynymi pamiątkami, jakie przywożę z moich wypraw. Dlatego też pragnę pokazać Państwu mój świat - świat widziany oczami Anny."   

Wystawę można oglądać do końca października. 

 • Wystawa fotografii Elżbiety Anny Borkowskiej

Rewitalizacja zabytkowych obiektów sakralnych w gminie Serock przy wsparciu LGD

Powstała 14 lat temu - z inicjatywy gmin Serock, Nieporęt i Wieliszew - Lokalna Grupa Działania Zalew Zegrzyński, realizuje już czwarty budżet oraz czwartą Lokalną Strategię Rozwoju. W tym czasie beneficjenci pozyskiwanych funduszy zrealizowali ponad 300 różnego rodzaju projektów. Władze samorządowe gminy Serock od początku aktywnie włączyły się do wspólnych działań mających na celu osiągnięcie maksymalnych efektów wsparcia. Działania te polegały przede wszystkim na organizowaniu i motywowaniu stowarzyszeń, przedsiębiorców i mieszkańców do udziału w szkoleniach, warsztatach czy wyjazdach studyjnych celem zdobycia wiedzy i doświadczenia dla realizacji rozmaitych inicjatyw i pomysłów. Działania te przyniosły pozytywne efekty - społeczność lokalna wdrożyła wiele projektów inwestycyjnych (tzw. twardych) lub też małych projektów społecznych (tzw. miękkich). Część z tych projektów służyła zachowaniu i ochronie obiektów zabytkowych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego ziemi serockiej wśród mieszkańców i sympatyków gminy Serock.

Zarząd LGD Zalew Zegrzyński  w  swej  strategii rozwoju dostrzegł między innymi konieczność przyjścia z pomocą parafiom posiadającym stare, objęte opieką konserwatora zabytków obiekty sakralne. Z tego powodu zaplanowano  znaczące środki na rewitalizację i remont takich obiektów.

W Lokalnej Strategii Działania na lata 2016 – 2023 wprowadzono Cel Szczegółowy 3.3 „Promocja lokalnej kultury i zachowanie dziedzictwa kulturowego” , w ramach którego ujęte zostało przedsięwzięcie pn. „Kultura czyni człowieka, historia tworzy naród”. W ramach tego przedsięwzięcie przeznaczono w budżecie 1 5000 000 zł wsparcia na remont sakralnych obiektów zabytkowych.

Przy wsparciu władz samorządowych, dwie parafie z terenu Miasta i Gminy Serock złożyły wnioski i otrzymały  fundusze na remont obiektów zabytkowych w wysokości 75% wartości kosztorysowej. Na  osuszenie kościoła w Woli Kiełpińskiej i remont jego elewacji parafia otrzymała 300 000 zł wsparcia. Parafia w Serocku wystąpiła z dwoma wnioskami na łączną kwotę 236 000 zł. Oprócz robót konserwatorskich zainstalowany zostanie  monitoring wizyjny zabezpieczający jeden z najstarszych zabytków sakralnych na Mazowszu.

Te dwa przykłady świadczą o dobrej współpracy władz samorządowych gminy Serock z parafiami, a także o zrozumieniu potrzeby ratowania obiektów sakralnych zlokalizowanych na terenie naszej gminy. Gratulujemy księdzu dziekanowi Dariuszowi Rojkowi i księdzu proboszczowi Andrzejowi Marchlewskiemu podjęcia działań w celu skorzystania ze środków LGD. Dziękujemy też za współpracę w tym zakresie .

Fundusze zdobyte przez LGD i przeznaczone na ochronę zabytków, znacząco wspierają zgromadzone przez parafie środki na ten cel. Z ich udziałem możliwe jest przeprowadzenie prac konserwatorskich z konieczną starannością, dokładnością i pieczołowitością.

Edward Trojanowski

Prezes Lokalnej Grupy Działania Zalew Zegrzyński

28 lat Samorządowej Polski – konferencja w Kleszczowie

Nasza Polska bardzo się zmieniła. To efekt wspólnej pracy samorządowców każdej gminy. Nowa infrastruktura wodociągowa, kanalizacyjna, drogowa, nowoczesne oświetlenie, nowe szkoły i przedszkola, nowoczesne centra sportowe i kulturalne, kolorowe place zabaw i rekreacji, zrewitalizowane centra miast i gmin, to wszystko powstało w ostatnich 28 latach, w wyniku intensywnej pracy samorządów. Ten dorobek zapisze się złotymi literami w historii Polski. Gratulujemy”

Tymi słowy organizatorzy konferencji podsumowali efekty pracy polskich samorządowców od 1990 r. Uczestnikami spotkania byli między innymi wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, marszałkowie województw i starostowie powiatów sprawujący swe funkcje przez kilka kadencji.

Wśród grona odznaczonych, zasłużonych, wielokadencyjnych samorządowców jest Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Sylwester Sokolnicki pełniący swą funkcję nieprzerwanie przez 7 kadencji.

Gratulujemy

Konferencję zorganizowało Wydawnictwo Temida z Gdańska

 • -
 • -

Weekendowe wydarzenia w Serocku -29-30 września

Wydarzenia ostatniego wrześniowego weekendu:

 • 27-30.09.2018 r. - III Mistrzostwa Polski Teamów w Wędkarstwie Spinningowym organizuje Okręg Mazowiecki PZW wraz z Burmistrzem Miasta i Gminy w Serock  - na zlecenie Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego. Uroczyste zakończenie mistrzostw odbędzie się na serockim rynku w niedzielę (30 września) o godzinie 17:00. Więcej informacji o wydarzeniu TUTAJ
 • 30.09.2018 r.I Nadnarwiańskie spotkania ze Sztuką –  tym razem z poezją, fotografią, rzeźbą i muzyką- od godz. 18:00 w sali widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku – wstęp bezpłatny.

                W ramach spotkania zapraszamy na:

 • finisaż wystawy rzeźby Janusza Dłużniewskiego – prace można oglądać przed salą widowiskową  CKiC w Serocku
 • wernisaż wystawy fotografii Anny Borkowskiej - „Zobaczyć świat oczami Anny”. Wystawa będzie prezentowana w dniach 1 -  31 października 2018 r. w serockim ratuszu.

 

 • Foto w oprawie medialnej – do spojrzenia w ekrany telewizyjne w trochę inny sposób zaprasza autor wystawy fotograficznej pan Czesław Wroniak –  wystawę można oglądać w ratuszu do 30 października.

 

 • 30.09.2018 r. – kiermasz rzeczy używanych w godz. 9:00 14:00, serocki rynek

 

 

 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku przy ul. Św. Wojciecha 1 zaprasza do zwiedzania ekspozycji multimedialnej poświęconej historii Serocka i okolic. Przypominamy, że od 1.10.2019 placówka będzie otwarta dla zwiedzających zgodnie z regulaminem obowiązującym w sezonie jesienno-zimowym.

 

 • 29.09.2018 – Tradycja w miodzie zaklęta – pszczelarze zapraszają na imprezę plenerową do Chotomowa w godz. 11:00 -15:00

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Zaproszenie do udziału w operacji

Burmistrz Miasta i Gminy Serock zaprasza rolników, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, właścicieli gospodarstw agroturystycznych działających na terenie gminy Serock  do udziału w operacji pn. „Produkty tradycyjne oraz promocja lokalnych gospodarstw agroturystycznych”.

Termin realizacji operacji 2-3 października 2018 r.

Warunkiem uczestnictwa w operacji jest telefoniczne (22 782 88 39 i  22 782 88 40) lub osobiste (Urząd Miasta i Gminy w Serocku, ul. Rynek 21, 05-140 Serock, pok. nr 11) zgłoszenie udziału w operacji.

Szczegółowe informacje na temat operacji dostępne są pod numerem telefonu 22 782 88 39 , 22 782 88 40 oraz w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku, ul. Rynek 21, 05-140 Serock, pok. nr 11.

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Zaproszenie opracowane przez Miasto i Gminę w Serocku

Operacja wspófinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich”  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych: www.mazowieckie.ksow.pl gdzie można znaleźć informacje o bieżących inicjatywach i wsparciu KSOW, oraz www.ksow.pl gdzie można zarejestrować się, jako Partner KSOW.

Zaproszenie poniżej.

 

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
 • -
 • -
 • -
 • -

Szkoła Magii w Woli Kiełpińskiej

Kto z nas nie marzył o Hogwarcie? Teraz czarodziejami mogą zostać uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Kiełpińskiej. W roku szkolnym 2018/2019 nauczycielka języka angielskiego Magdalena Jakubczak razem z Samorządem Uczniowskim i ich opiekunem Danielem Kęsakiem, korzystając z przychylności pani dyrektor Doroty Perczyńskiej, realizują  innowacyjny autorski projekt „Pierwszy Szkolny Turniej Magiczny”.
W związku z tym, w roku szkolnym otwarto filię Szkoły Magii w Woli Kiełpińskiej. Uczniowie klas IV-VIII i gimnazjum zostali podzieleni na domy: Gryffindor, Slytherin, Ravenclaw,  Hufflepuff.
W Hogwarcie domy konkurowały ze sobą przez cały rok szkolny, zdobywając i tracąc punkty za różne działania - tak samo będzie w naszej szkole. Za nami rozdanie zadań wrześniowych, które związane są z Europejskim Dniem Języków Obcych przypadającym na 26 września.  Jak poradzą sobie uczniowie? Czy zadania będą łatwe?
Oczekujcie kolejnej sowy z wiadomościami z filii Szkoły Magii w Woli Kiełpińskiej.

M.J.
 

 

 • -
 • -

Przygotowania do wyłożenia do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego strefy przemysłowej w Dębem

Pragniemy Państwa poinformować, że etap uzgadniania projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Dębe, obejmującego tereny w sąsiedztwie zamkniętego składowiska odpadów (sekcja B1) został zakończony.

Wszystkie właściwe instytucje uzgodniły/zaopiniowały pozytywnie przedłożony projekt planu.  Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie, który w czerwcu br. odmówił uzgodnienia projektu planu, ostatecznie zaakceptował zmodyfikowany projekt, w którym wyłączono z zakresu obszaru opracowania planistycznego drogę wojewódzką nr 632. Uzgodnienie planu nastąpiło na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2017 r. poz. 1073 z późn. zm.) w formie tzw. „milczącej zgody”.

Obecnie projekt planu jest przygotowywany do wyłożenia do publicznego wglądu, które planowane jest na drugą połowę października br.

W ramach konsultacji społecznych, które poświęcone będą zaprezentowaniu przygotowanego projektu planu oraz dyskusji nad zaproponowanymi w nim rozwiązaniami, planowane jest przeprowadzenie dwóch spotkań warsztatowych i dyskusji publicznej. W trakcie trwania konsultacji oraz po ich zakończeniu będzie można składać uwagi do projektu planu, które będą przedmiotem rozstrzygnięcia zarówno przez Burmistrza Miasta i Gminy Serock, jak i przez Radę Miejską w Serocku.

Szczegółowe informacje na temat wyłożenia projektu planu do publicznego wglądu oraz terminów konsultacji przekażemy Państwu w najbliższym czasie.

 

 • autor: Referat Gospodarki Gruntami, Planowania Przestrzennego i Rozwoju
 • -

Jesienne sprzątanie świata

W dniach 21-23 września br. organizowana jest międzynarodowa Akcja Sprzątania Świata 2018.  W tym roku, w Polsce przebiega ona pod hasłem „Akcja-segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”.

Celem tegorocznej edycji jest edukacja w zakresie selektywnej zbiórki odpadów. W związku z tym, również i na terenie naszej gminy czas na jesienne porządki, podczas których wspólnie uprzątniemy tereny publiczne z zalegających śmieci. Zapraszamy Państwa do włączenia się w akcję i wspólnego sprzątania terenów publicznych. Razem weźmy odpowiedzialność za czystość i porządek na terenie naszej gminy.

W tym roku, akcję jesiennego sprzątania zaplanowaliśmy w terminie 24 września – 26 października 2018 r. Do udziału w akcji zapraszamy szkoły, przedstawicieli sołectw z mieszkańcami, dzieci, młodzież a także zorganizowane grupy społeczne.

Zainteresowanych włączeniem się w akcję prosimy o kontakt z Referatem Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa tel.: 22 782 88 39 i 22 782 88 40, e-mail: ochronasrodowiska@serock.pl, w celu ustalenia terminu oraz obszaru sprzątania. Urząd zapewni odpowiednią ilość worków i rękawic do sprzątania oraz odbiór zebranych śmieci.

 

 

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

Wyłożenie do publicznego wglądu projektu MPZP w rejonie ul. Pogodnej

Referat Gospodarki Gruntami Planowania Przestrzennego i Rozwoju informuje, że od dnia 26 września 2018 r. do dnia 19 października 2018 r. będzie wyłożony do publicznego wglądu projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Pogodnej w obrębie Wierzbica, gm. Serock wraz z prognozą oddziaływania na środowisko.

Nowy plan koryguje przebieg linii rozgraniczającej ulicy Pogodnej poprawiając warunki zagospodarowania sąsiednich nieruchomości.
Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie planu rozwiązaniami obędzie się w dniu 11 października 2018 r. o godzinie 14.00 w Sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Serocku.

Każdy kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego, może wnieść uwagi.
Uwagi należy składać na piśmie do Burmistrza Miasta i Gminy Serock z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu, oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 5 listopada 2018 r.
Projekt planu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko będzie również dostępny w zakładce ogłoszenia na stronie www.bip.serock.pl

 

 • autor: Referat Gospodarki Gruntami, Planowania Przestrzennego i Rozwoju

Laury Marszałka dla mieszkańców gminy Serock

Samorząd Województwa Mazowieckiego, mając na uwadze potrzebę promowania produktów żywnościowych wytwarzanych przez mazowieckich producentów żywności organizuje Konkursy o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego dla mazowieckich producentów żywności za najlepszy produkt roku.  Konkursy planowane są z myślą o jak najszerszym gronie producentów żywności z terenu Województwa Mazowieckiego. Szeroka formuła konkursu pozwala na skierowanie zaproszenia do udziału nie tylko do firm komercyjnych, ale także do podmiotów i organizacji zajmujących się wytwarzaniem żywności na mniejszą skalę, takich jak:

 • koła gospodyń wiejskich,
 • stowarzyszenia,
 • gospodarstwa agroturystyczne,
 • gospodarstwa ekologiczne,
 • osoby fizyczne,

które mogą udokumentować swoją działalność posiadanymi certyfikatami, dyplomami, zaświadczeniami lub innymi dokumentami np. potwierdzającymi prezentację produktu na targach, wystawach, imprezach lokalnych i regionalnych

Do XI edycji Konkursu zgłoszono 144 produkty żywnościowe, wytwarzane przez mazowieckich producentów. Kapituła Konkursu wyłoniła zdobywców Laura i wskazała Wyróżnionych w grupie producentów indywidualnych i grupie przedsiębiorców. W tym roku przyznano 16 nagród i 12 wyróżnień. Uroczystość wręczenia nagród, w której wziął udział Marszałek Adam Struzik, odbyła się 10 września 2018 roku w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie.

W grupie producentów indywidualnych Laur zdobyła - w kategorii napoje - Halina Nałęcz z Marynina za Nalewkę długowieczności, która jak  sama nazwa wskazuje – zapewnia nam długowieczność. Ale spośród wszystkich nalewek wyróżnia ją wyjątkowy i niepowtarzalny smak. Dzięki odpowiedniej technice produkcji trunek jest przejrzysty i klarowny. Głównym składnikiem nalewki są mleko i cytryny.  

Wyróżnienia w grupie przedsiębiorców zdobyło - w kategorii owoce, warzywa, przetwory owocowe i warzywne, produkty pochodzenia roślinnego – Gospodarstwo Rolne Stanisław Nalewajek ze Stasiego Lasu za Ogórki kiszone ze Stasiego Lasu, które są produktem w całości pozyskiwanym z ogórków gruntowych, uprawianych we własnym gospodarstwie rolnym. Odpowiednia technologia uprawy oparta na własnym doświadczeniu pozwala otrzymać warzywo charakteryzujące się właściwą jędrnością, aromatem i  co najważniejsze – smakiem. Do kiszenia wykorzystywane są zdrowe i jędrne ogórki zbierane rano, przed południem. Dokładnie umyte wkładane są warstwami do beczek i przekładane przyprawami. Następnie całość zalewana jest wodą o odpowiednim nasoleniu. Ważnym elementem jest zapewnienie mikroklimatu podczas okresu fermentacji i przechowalnictwa.

Ponadto, wyróżniono również panią Dorotę Dygę z Gąsiorowa za ser wędzony podpuszczkowy, który prezentowała w Mazowieckim Konkursie Serów Zagrodowych.

Laureatom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za promocję gminy Serock

 • -
 • -
 • -

22 września jedź za darmo

„ETZT promuje ekologiczne formy mobilności, takie jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny. Ma na celu pokazanie różnorodnych korzyści wynikających ze zrównoważonego transportu, takich jak: oszczędność pieniędzy i czasu, poprawa zdrowia i bezpieczeństwa na drogach, pozytywny wpływ na środowisko i poprawę jakości powietrza, przyjazna przestrzeń miejska, rozwój przedsiębiorczości lokalnej oraz zwiększenie atrakcyjności miast dla inwestorów.”*

Kulminacyjnym dniem ETZT będzie 22 września (sobota), który został nazwany „Dniem bez Samochodu”. Tego dnia Lokalna Komunikacja Autobusowa organizowana przez Miasto i Gminę Serock będzie darmowa.  

Zachęcamy Państwa także do korzystania w tym dniu (i nie tylko) z roweru, jako środka lokomocji. W Serocku mamy wiele interesujących szlaków rowerowych, a także ścieżkę rowerową. Korzystając z rowerów ograniczamy nie tylko emisję spalin do powietrza którym oddychamy, ale też wzmacniamy kondycję.

Przypominamy, że w Referacie Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa dostępne są mapki szlaków rowerowych wraz z opisem najciekawszych atrakcji znajdujących się na terenie gminy Serock.

Referat Administracyjno- Gospodarczy, Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
 *www.gdos.gov.pl/

 • autor: Referat Administracyjno - Gospodarczy

Samorządowy Serock

14 września 2018 r. odbyło się spotkanie "Samorządowy Serock" podsumowujące działania lokalnego  samorządu w latach 1990 - 2018. Podczas uroczystości zarówno Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki, jak i zaproszeni przez niego na scenę przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku wszystkich kadencji opowiedzieli o kształtowaniu serockiego samorządu, problemach z jakimi radni i pracownicy samorządowi musieli zmierzyć się w ciągu blisko trzydziestu lat oraz o sukcesach, jakie tej wspólnej drodze towarzyszyły. Zmiany jakie zaszły w naszej gminie można było obejrzeć na zaprezentowanym tego wieczoru krótkim filmie.

Uroczystość stała się okazją do podziękowania rzeszy osób, które od reformy ustrojowej w 1990 roku aż do teraz, budowały markę Serocka, wykorzystując jego wielowiekowy potencjał i zdobycze współczesności.

Spotkanie poprowadził Pan Leszek Zduń, a uświetnił je występ Olgi Bończyk.

Serdecznie dziękujemy Państwu za obecność w tej - pełnej wzruszeń - uroczystości.

 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu
 • podsumowanie samorządu

Zakończenie budowy sieci kanalizacji sanitarnej w Zegrzu

Pod koniec sierpnia br. zakończono prace związane z kompleksową przebudową systemu kanalizacji w Zegrzu. Firma INŻYNIERIA RZESZÓW z siedzibą przy ulicy Podkarpackiej w Rzeszowie w ramach zawartej umowy wybudowała 3,55 km sieci kanalizacji sanitarnej oraz dwie przepompownie ścieków, odtworzyła nawierzchnię ulicy Groszkowskiego oraz chodnik wzdłuż drogi. W ramach inwestycji przepięte zostały do nowej sieci gminnej Wspólnoty, przedszkole, szkoła oraz ośrodek WAT. Zadanie to było realizowane od 24 października 2016 roku. Przedmiotowa inwestycja jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura Środowisko 2014-2020 Gospodarka Wodno Ściekowa. Po sprawdzeniu dokumentacji powykonawczej oraz monitoringu wybudowanej sieci przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie wspólnoty będą mogły podpisać umowy na odbiór ścieków z MPWiK. O postępach będziemy Państwa informować indywidualnie.

 

 • autor: Referat Przygotowania i Realizacji Inwestycji
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Foto w oprawie medialnej - zapraszamy na wystawę

Foto w oprawie medialnej - taki tytuł nosi wystawa fotografii Pana Czesława Wroniaka, mieszkańca Borowej Góry. Wystawę można oglądać w holu serockiego ratusza do końca września. Serdecznie zapraszamy.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Woda zdrowia doda

„ZDROWIA DODA” - taki jest temat kolejnego muralu, który pojawił się na ścianach stacji wodociągowej, tym razem w Skubiance. Budynek został poddany generalnemu remontowi budowlanemu: wymieniono poszycie dachowe, ściany wyrównano i ocieplono, założono nowe rynny i rury spustowe, wymieniono drzwi oraz wykonano opaskę i dojście do budynku.

Temat muralu nawiązuje oczywiście do znanego sloganu: „woda zdrowia doda”.  Woda nie tylko wypełnia wszystkie komórki organizmów żywych, ale również je otacza. Organizm każdego człowieka składa się w 70-75 proc. z wody, podobnie Ziemia - ok. 75 proc. jej powierzchni pokrywa woda. Woda jest potrzebna do oddychania, nawilża wdychane powietrze i chroni ważne dla życia narządy. Nie zawiera kalorii, więc nie jest składnikiem energetycznym, ale umożliwia przemianę pożywienia w energię.

Czytaj więcej TUTAJ.

O wszystkich muralach z projektu WODAWIL przeczytasz TUTAJ.

 • -
 • -
 • -
 • -

Konkurs "odpowiedzialni społecznie"

Po raz drugi starosta legionowski Robert Wróbel wspólnie z Powiatowym Centrum Integracji Społecznej w Legionowie (PCIS) zaprasza pracodawców z terenu naszego powiatu do wzięcia udziału w konkursie "Odpowiedzialni Społecznie".

W 2017 roku po raz pierwszy nagrodzono lokalnych przedsiębiorców, którzy we współpracy z Powiatowym Centrum Integracji Społecznej szukają sposobów na rozwiązywanie problemów społecznych, i którzy w swojej działalności kierują się społeczną odpowiedzialnością biznesu. Do zeszłorocznej edycji plebiscytu zgłosiło się aż siedemnaście podmiotów, co dla organizatorów było miłą niespodzianką i utwierdziło ich w przekonaniu o potrzebie tego przedsięwzięcia.

Konkurs „Odpowiedzialni Społecznie 2018” skierowany jest do pracodawców, firm i instytucji, które prowadzą swoją działalność na terenie powiatu legionowskiego, i które włączają się w rozwiązywanie problemów społecznych, definiując swoją firmę nie tylko poprzez wymiar finansowy. Celem konkursu jest popularyzacja biznesu odpowiedzialnego społecznie, a tytuł zostanie przyznany firmom, instytucjom oraz ich pracownikom, którzy swoją postawą zwiększają świadomość i wiedzę na temat społecznej odpowiedzialności w biznesie, wpływając w ten sposób na jego pozytywny wizerunek.

Laureaci konkursu zostaną wyłonieni w trzech kategoriach: Przedsiębiorca Odpowiedzialny Społecznie, Instytucja Odpowiedzialna Społecznie oraz Pracownik Odpowiedzialny Społecznie.

Warunkiem udziału w konkursie jest złożenie kompletu dokumentów do 17 listopada br., które są do pobrania na: www.cis.legionowski.pl oraz www.powiat-legionowski.pl. Zgłoszenie można przesłać drogą elektroniczną na adres: biuro@cis.legionowski.pl lub złożyć osobiście w siedzibie Powiatowego Centrum Integracji Społecznej w Legionowie przy ul. Warszawskiej 74. Szczegółowe informacje można uzyskać pod telefonem 22 732 15 58.

 • -

Nowe ambulanse w powiecie

Dwa nowe ambulanse zasilą powiatowy tabor. Pierwszy już jest. Pojazdy zastąpią wysłużone karetki w Serocku i Jabłonnie.

To kolejna dobra wiadomość na powiatowym rynku usług medycznych. W marcu br. uruchomiono nową karetkę w Legionowie, pracującą, tak jak pozostałe, w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. Tym samym liczba ambulansów obsługujących teren powiatu wzrosła do pięciu. Teraz dwa z nich zostaną wymienione na fabrycznie nowe pojazdy marki Volkswagen Crafter, typ „C”. Są to najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane ruchome jednostki intensywnej opieki, które posiadają specjalistyczny sprzęt do skomplikowanego transportu i leczenia pacjentów. Nowe karetki z podstawowym zespołem ratownictwa medycznego trafią do Serocka i Jabłonny.

Ambulanse to pojazdy mocno eksploatowane. W 2017 roku karetki na terenie powiatu wzywane były 9140 razy, co oznacza ponad 760 wyjazdów w miesiącu. Regularna wymiana taboru i jego wyposażenia jest więc koniecznością. - Obie karetki zakupiliśmy ze środków własnych. Chcemy sukcesywnie wymieniać ambulanse na nowe. Najstarsze, które służą w powiecie pochodzą z 2009 roku i mają już bardzo duży przebieg. Pierwsza z nowych karetek trafi do Serocka, bo tamtejszy ambulans ma na liczniku 460 tys. kilometrów. W tej gminie odległości są największe, bo do warszawskich szpitali jest ponad 40 kilometrów - mówi Dorota Glinicka, prezes zarządu Zespołu Opieki Zdrowotnej „Legionowo” Sp. z o.o.

Pierwszy z ambulansów został już uroczyście odebrany i rozpocznie służbę zaraz po dokonaniu niezbędnych formalności związanych z rejestracją i ubezpieczeniem. Drugi pojawi się w styczniu przyszłego roku. Koszt zakupu pojazdów to blisko 700 tys. zł.

 • autor: powiat-legionowski.pl

Ławka Niepodległości

W dniu 10 września b.r. w odpowiedzi na ogłoszony przez Ministerstwo Obrony Narodowej konkurs złożony został wniosek na realizację Ławki Niepodległości. Zgodnie z założeniami konkursu maksymalna kwota dofinansowania może wynieść 30 000 zł brutto jednak nie więcej niż 80% wartości inwestycji.

„Ławka Niepodległości”  to nowy program Ministerstwa Obrony Narodowej, którego głównym celem jest uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzięki programowi na terenie całej Polski zostaną wybudowane pomniki upamiętniające tradycję, chwałę i sławę oręża polskiego w formie multimedialnych ławek pomnikowych. Jednym z kryteriów wyboru w konkursie jest wielkość wkładu własnego w realizację przedsięwzięcia. Mając na uwadze powyższe Gmina zadeklarowała chęć  wkładu własnego w wysokości  15.600 zł brutto czyli 40% wartości całego przedsięwzięcia, które zostało oszacowane na 39.000 zł brutto. Chcielibyśmy aby ławka powstała w okolicach wejścia do Centrum Kultury i Czytelnictwa przy ul. Pułtuskiej w Serocku.

W załączeniu przedstawiamy dokumentację techniczną ławki wraz z wizualizacją, która została wyłoniona w drodze konkursu przez MON.

 

Zawody wędkarskie

KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY

 

Okręg Mazowiecki PZW wraz z Burmistrzem Miasta i Gminy w Serock  - na zlecenie Zarządu Głównego PZW - w dniach 27-30.09.2018 r. organizuje III Mistrzostwa Polski Teamów w Wędkarstwie Spinningowym cześć II.3 Regulamin Zawodów Wędkarstwa Spinningowego.

 

Zawody zostaną rozegrane w klasyfikacji teamów zgodnie z obowiązującymi Zasadami Organizacji Sportu Wędkarskiego.

 

W III Mistrzostwach Polski Teamów w dyscyplinie spinningowej prawo startu mają:

 

- ubiegłoroczny Mistrz Polski teamów;

- aktualni mistrzowie okręgów teamów, (jeśli takie zawody były rozegrane w danym okręgu);

- drużyny złożone z dwóch zawodników, mających w danym roku prawo startu w zawodach GPP Teamów;

- drużyny złożone z zawodników, z których jeden ma prawo startu w GPP Teamów;

- drużyny złożone z zawodników nie posiadających prawa startu w GPP.

 

 Liczba startujących teamów uzależniona jest od pojemności łowiska z pierwszeństwem startu według ww. zasad.
 

W przypadku zgłoszenia Teamu Mistrza Okręgu wymagany jest protokół z Mistrzostw Okręgu zgodnie z punktem 2.7. ZOSW.

Wszyscy zawodnicy zgłoszeni do zawodów muszą posiadać licencje sportowca oraz aktualne badania   lekarskie,

Opłata startowa wynosi 600,00 zł od Teamu, koszt osoby towarzyszącej wynosi  160,00 zł. Opłata od osób towarzyszących obejmuje pakiet powitalny, oraz posiłki po turze zawodów. Zgłoszenia wg załączonego wzoru wraz z potwierdzeniem dokonanej wpłaty, należy przesłać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 14 września 2018 r., do Biura Zarządu Okręgu  Mazowieckiego PZW, 00-831 Warszawa, ul. Twarda 42.  lub na adres e:mail : sport@ompzw.pl . Wpłaty należy dokonać na konto: Bank Zachodni WBK S.A. 11 1090 2574 0000 0006 44 00 0281 do dnia 15 września 2018 r.

 

Teren zawodów : Jezioro Zegrzyńskie :

 

SEKTOR - od Przystani koła PWZ nr 3 Warszawa Mokotów w Pogorzelcu do końca ujścia rzeki Rządza z wyłączeniem rzeki Bug i Rządza.

Jezioro Zegrzyńskie w miejscu rozgrywania zawodów ma około 400 m. szerokości, głębokość wody od 1,5 do 9 m. Ryby dominujące: okoń, szczupak, sandacz, sum. Jednostki pływające Teamy zabezpieczają  we własnym zakresie. W przypadku rezygnacji z udziału w zawodach organizator nie zwraca dokonanych wpłat. Zawodnicy  zobowiązani są do potwierdzenia swojego uczestnictwa w zawodach lub dokonania zmian  w dniu 27.09.2018 r. od godziny 12.00 do godziny 15.00 w sekretariacie zawodów, w Stanicy Koła PZW nr 6 Warszawa Wola w Serocku przy ul. Retmańskiej 75. Wszelkie sprawy nieujęte w komunikacie, związane z przebiegiem zawodów, wyjaśnione zostaną na odprawie kierowników ekip w dniu 27.09.br.(zgodnie z programem zawodów). W dniach 24-27.09.br zabrania się trenowania w sektorze. Organizator przewiduje suchy prowiant i wodę dla każdego zawodnika na każdą turę zawodów oraz ciepły posiłek na po każdej turze.

Obsada sędziowska :

Sędzia Główny                            Tadeusz Potasiński

Zastępca Sędziego Głównego       Waldemar Grzelak

Sędzia Sekretarz                          Waldemar Pastusiak

Sędzia Sektorowy                        Stefan Nargiełło

 

Wszelkich informacji organizacyjnych udziela pracownik działu sportu Biura Zarządu Okręgu

Mazowieckiego PZW w Warszawie pod nr tel. (22) 654-57-05.

 Sponsorzy zawodów :

 

 1. Firma „Konger” – Sponsor Główny
 2. Centrum Wędkarstwa – Warszawa Wybrzeże Gdyńskie 2
 3. Firma „Relax Bielawa”
 4. Koło PZW nr 6 Warszawa Wola

 

Patronat medialny Wiadomości Wędkarskie

 

Uczestnicy zawodów we własnym zakresie rezerwują zakwaterowanie i wyżywienie oraz pokrywają opłaty parkingowe tam gdzie jest to przewidziane.

 

LISTA HOTELI I OŚRODKÓW

 

 1. SCHRONISKO WĘDKARSKIE WIERZBICA 10  tel. (22) 782-74-85
 2. SCHRONISKO WĘDKARSKIE POGORZELEC  tel. (23) 691-04-10
 3. SCHRONISKO WĘDKARSKIE SEROCK ul. Retmańska tel. (022) 782-76-13
 4. SCHRONISKO WĘDKARSKIE ZEGRZE  tel. (22) 782-25-67
 5. WOJSKOWY DOM WYPOCZYNKOWY W RYNI  k/ WARSZAWY 

05-127 Białobrzegi  od godz. 8.00 do godz. 16.00  tel. (22) 768-01-66

   6.    HOTEL 500  Zegrze Południowe  ul. Warszawska 31 a   tel.. (22) 774-67-80

   7.    HOTEL MARINA  Białobrzegi ul. Wczasowa 24  tel. (22) 768-01-41

   8.    OŚRODEK REKREACYJNO – KONFERENCYJNY PROMENADA Rynia  tel. (22) 774-86-17

   9.    OŚRODEK WCZASOWO WYPOCZYNKOWY PRACOWNIKÓW ŁĄCZNOŚCI Białobrzegi  tel. (22) 774-87-78

 10.     HOTEL DANTUS Białołęka ul. Żywiczna 51 tel. (22) 774-53-83

 11.     OŚRODEK KEMPINGOWY OSIR w JDWISINIE  tel. 0691239268

 

 

 

III Mistrzostwach Polski Teamów w Dyscyplinie Spinningowej

 

PROGRAM  ZAWODÓW

 

Lp.

Czas

Przedsięwzięcie

Miejsce

Uczestnicy

Uwagi

Czwartek 27 września 2018 r.

 1.  

12.00 – 15.00

Przyjmowanie ekip w sekretariacie zawodów

Stanica Koła PZW nr 6 Warszawa Wola w Serocku       ul. Retmańska 75

Zawodnicy, kierownicy ekip, trenerzy, 

 

 1.  

16.30

Uroczyste otwarcie zawodów plac przy Urzędzie Miasta i Gminy Serock ul. Rynek 21

Plac przy Urzędzie Miasta i Gminy Serock ul. Rynek 21

Zawodnicy, kierownicy ekip, trenerzy, sędziowie, zaproszeni goście, sponsorzy, osoby towarzyszące.

 

 1.  

17.30

Odprawa techniczna, losowanie numerów startowych drużyn              (teamów ), stanica koła PZW  nr 6             ul. Retmańska 75 w Serocku.

 

Stanica Koła nr 6 Wola w Serocku       ul. Retmańska 75

Kierownicy ekip, trenerzy, sędziowie sektorowi.

 

Piątek 28 września 2018 r.

 1.  

Do 8:30

Zbiórka zawodników w  potwierdzenie udziału

W przydzielonym punkcie startu

Zawodnicy, kierownicy ekip, trenerzy, sędziowie.

 

 1.  

9:00

I sygnał - 30 minut przed rozpoczęciem tury zawodów - oznacza zezwolenie na wyjście lub wypłynięcia zawodników na wybrane stanowiska w sektorze

Sektor

Zawodnicy, sędziowie.

 

 1.  

9:30

II sygnał rozpoczęcie I tury zawodów

Sektor

Zawodnicy, sędziowie

 

 1.  

16:30

III sygnał - koniec I tury zawodów

Sektor

Zawodnicy, sędziowie

 

 1.  

 

17:00 

Koniec czasu przeznaczonego na zdawanie kart startowych

Sektor

Zawodnicy, sędziowie

 

 1.  

Ok. 19:00

Ogłoszenie wyników pierwszej tury w sekretariacie zawodów w Serocku

 

Sędzia Główny, sędzia sekretarz

 

 

 1.  

19.00

Grill integracyjny

Stanica Koła nr 6 Wola w Serocku       ul. Retmańska 75

 

 

Sobota 29 września 2018 r.

 1.  

Do 8:30

Zbiórka zawodników w  potwierdzenie udziału

W przydzielonym punkcie startu

 

 

 1.  

9:00

I sygnał - 30 minut przed rozpoczęciem tury zawodów - oznacza zezwolenie na wyjście lub wypłynięcia

Sektor

Zawodnicy, sędziowie.

 

 1.  

9:30

II sygnał rozpoczęcie II tury zawodów

Sektor

Zawodnicy, sędziowie

 

 1.  

16:30

III sygnał - koniec II tury zawodów

Sektor

Zawodnicy, sędziowie

 

 1.  

17:00 

Koniec czasu przeznaczonego na zdawanie kart startowych

Sektor

Zawodnicy, sędziowie

 

 1.  

Ok. 19:00

Ogłoszenie wyników drugiej tury w sekretariacie zawodów w Serocku

 

Sędzia Główny, sędzia sekretarz

 

 

Niedziela 30 września 2018 r.

 1.  

Do 6:30

Zbiórka zawodników w  potwierdzenie udziału

W przydzielonym punkcie startu

Zawodnicy, kierownicy ekip, trenerzy, sędziowie.

 

 1.  

7:00

I sygnał - 30 minut przed rozpoczęciem tury zawodów - oznacza zezwolenie na wyjście lub wypłynięcia zawodników na wybrane stanowiska w sektorze

Sektor

Zawodnicy, sędziowie.

 

 1.  

7:30

II sygnał rozpoczęcie III tury zawodów

Sektor

Zawodnicy, sędziowie

 

 1.  

14:30

III sygnał - koniec III tury zawodów

Sektor

Zawodnicy, sędziowie

 

 1.  

15:00 

Koniec czasu przeznaczonego na zdawanie kart startowych

Sektor

Zawodnicy, sędziowie

 

 

 1.  

~ 17:00

Uroczyste zakończenie zawodów, ogłoszenie oficjalnych wyników , dekoracja zwycięzców i  wręczenie nagród. Plac przy Urzędzie Miasta                   i Gminy Serock ul. Rynek 21

Plac przy Urzędzie Miasta i Gminy Serock ul. Rynek 21

Zawodnicy, kierownicy ekip, trenerzy, sędziowie, zaproszeni goście, sponsorzy, osoby towarzyszące.

 

 

Po każdej turze zawodów zostanie wydany gorący posiłek na Plaży Miejskie przy pomoście w Serocku ul. Retmańska.

 

 

           

 

                                                                      

   Wiceprezes Zarządu Okręgu Mazowieckiego

   do spraw Sportu i Młodzieży

 

     Wojciech Szubierajski

 

 

 

 

 

Zakończenie budowy sieci kanalizacji sanitarnej w ulicy Książęcej w Jadwisinie

We wrześniu br. zakończono zadanie pn. „Rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej w ulicy Książęcej w Jadwisinie”. Firma INWOKAN z Wyszkowa w ramach zawartej umowy wybudowała 410,55 m sieci grawitacyjnej oraz 20 przyłączy kanalizacyjnych. Zadanie to było realizowane przez Gminę od 30 listopada 2017 roku. Planowane jest dofinansowanie przedmiotowej inwestycji z pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w kwocie 673 200 zł na preferencyjnych warunkach z możliwością częściowego umorzenia.
Na początku września br. dokumentacja powykonawcza sieci i przyłączy została przekazana do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie. Dokumentacja przyłączy obejmuje te przyłącza, które zostały wykonane przez Gminę jako Inwestora Zastępczego na podstawie uprzednio zawartych  umów z mieszkańcami. MPWiK po sprawdzeniu dokumentacji oraz monitoringu wybudowanej sieci i przyłączy będzie rozsyłało do mieszkańców dokumenty niezbędne do zawarcia umowy na odbiór ścieków.
W przypadku nie podpisania przez właściciela posesji umowy z Gminą na budowę przyłącza kanalizacyjnego przez Wykonawcę wyłonionego w przetargu, mieszkaniec, aby przyłączyć się do wybudowanej sieci zobowiązany jest wykonać przyłącze we własnym zakresie zgodnie z procedurą MPWiK, jako przyszłego eksploratora sieci, dostępnej na stronie internetowej www.mpwik.com.pl.
Poniżej opisujemy w skrócie kolejne kroki, które należy wykonać, aby wybudować i podpisać umowę na odbiór ścieków z MPWiK:
KROK 1 – Uzyskanie wstępnej informacji technicznej (w celu jej uzyskania należy złożyć wniosek do MPWiK).
KROK 2 – Uzyskanie warunków technicznych (należy wystąpić z wnioskiem o wydanie warunków i na ich podstawie na zlecenia mieszkańca projektant z uprawnieniami powinien opracować projekt techniczny przyłącza kanalizacyjnego).
KROK 3 - Uzgodnienie projektu przyłącza (opracowany projekt należy uzgodnić w MPWiK).
KROK 4 - Nadzór nad budową przyłącza, (w tym celu należy złożyć wniosek o zawarcie umowy o pełnienie nadzoru nad budową  przyłącza załączając m.in.  oryginał uzgodnionego projektu przyłącza, aktualny dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości, decyzja właściwego organu administracji publicznej o nadaniu lub zmianie adresu nieruchomości, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, informacje dotyczące kierownika robót (imię i nazwisko, adres zamieszkania, nr uprawnień budowlanych). Nadzór MPWiK nad budową przyłącza jest nieodpłatny.
KROK 5 - Odbiór techniczny przyłącza (polega na kontroli przez MPWiK wybudowanego przyłącza oraz konieczności przygotowania dokumentacji powykonawczej dla MPWiK- powykonawcza inwentaryzacja geodezyjna, 5 egz. protokołu kontroli i odbioru technicznego przyłącza kanalizacyjnego oraz 3 egz. szkicu powykonawczego przyłącza kanalizacyjnego).
UWAGA!!!
Jeśli działka objęta została dokumentacją projektową opracowaną na zlecenie Gminy, należy zgłosić się do Urzędu (pokój nr 60) po kopie fragmentu projektu i na jego podstawie wybudować przedmiotowe przyłącze. Mieszkańcy w takim przypadku nie muszą wykonywać kroku nr 1 - 3.

 

 • autor: Referat Przygotowania i Realizacji Inwestycji
 • -
 • -
 • -

Zapraszamy do zabawy na placu w Stasim Lesie

7 września w Stasim Lesie odbyło się oficjalne otwarcie placu sportowo – rekreacyjnego. Inwestycja została zrealizowana z inicjatywy sołectwa Stasi Las i na podstawie projektu technicznego opracowanego w poprzednich latach przy udziale mieszkańców,  ze środków tzw. funduszu sołeckiego.

Wykonawcą prac była firma ZUK – OGRODY Dominik Goźliński  z miejscowości Stasi Las.
Obszar został podzielony na kilka stref o różnym przeznaczeniu:
- sportowa - wyposażona w boisko wielofunkcyjne
- dla młodzieży - wyposażona w elementy street workout
- plac zabaw dla starszych dzieci
- plac zabaw dla dzieci najmłodszych, na którym znajdą się urządzenia zabawowe dedykowane dla przedszkolaków
- siłownia plenerowa
- altana wraz z miejscem na ognisko

Wstęgę w czasie otwarcia przecięły osoby zaangażowane w powstanie obiektu na czele z Burmistrzem Sylwestrem Sokolnickim i Przewodniczącym Rady Miejskiej w Serocku Arturem Borkowskim. W ramach pikniku, który towarzyszył uroczystemu otwarciu odbył się mini turniej czwórek piłkarskich chłopców do lat 13. W turnieju uczestniczyły drużyny KS Sokół Serock przygotowane przez trenera Mariusz Rosińskiego. Ponadto w czasie pikniku najmłodsze dzieci mogły skorzystać z wielu atrakcji takich jak: dmuchana zjeżdżalnia, zabawa z animatorem czy malowanie twarzy.

Gospodarz terenu – Radny Rady Miejskiej w Serocku i jednocześnie sołtys Stasiego Lasu Pan Józef Lutomirski wraz z mieszkańcami przygotował dla zaproszonych gości poczęstunek.

Zapraszamy do zabawy!

Realizacja inwestycji pn. Teren rekreacyjny w miejscowości Stasi Las została dofinansowana przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” dla priorytetu IV - działanie 4.2 Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność, w tym koszty bieżące i aktywizacja.                                             

Kwota przyznanego na podstawie umowy zawartej z Województwem Mazowieckim dofinansowania wynosi 300 000,00 zł., w tym współfinansowanie ze środków UE, w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, stanowi kwotę 255 000,00 zł.

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Seniorzy z Dzierżoniowa w Serocku

W dniach od  7 do 10 września 2018 na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Serock gościliśmy seniorów z partnerskiego miasta Dzierżoniowa. Organizacje i stowarzyszenia skupiające seniorów rozwijają się i coraz prężniej działają, dlatego spotkania służące wymianie informacji  i doświadczeń są niezwykle cenne. Mamy nadzieję, że w przyszłości powstanie  projekt partnerski  skierowany do seniorów z Serocka i Dzierżoniowa.

 • autor: Ośrodek Pomocy Społecznej
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Wola Kiełpińska dożynkowo

Dożynki w tradycji ludowej są ukoronowaniem całorocznego trudu i pracy rolników oraz czasem odpoczynku i radosnego świętowania po żniwach. Ten kultywowany w wielu wsiach do dziś zwyczaj ma charakter ludowy i religijny. W ceremonii dożynkowej najważniejszy jest wieniec symbolizujący zebrane plony. Niegdyś wiły go kobiety, dziś jednak wielu gospodarzy na ołtarzu składa również kosze z darami pochodzącymi z ich pól, sadów, lasów, wód, przygotowywane często przez całe rodziny.

Obrzędowo na ludowo
Na gminnym Święcie Darów Ziemi w Woli Kiełpińskiej spotkaliśmy się 9 września. Jak co roku to właśnie tradycji poświęcono najwięcej uwagi. O dożynkowe obrzędy liturgiczne zadbał ksiądz Andrzej Marchlewski – proboszcz parafii w Woli Kiełpińskiej, który odprawił uroczystą Eucharystię. Barwnymi koszami, obfitującymi w owoce i warzywa, i efektownymi wieńcami lokalni gospodarze złożyli dziękczynienie za tegoroczne plony. W uroczystym korowodzie zanieśli je na plac opodal, gdzie odbywał się dożynkowy festyn. Zgodnie ze zwyczajem – po powitaniu gości przez gospodarzy uroczystości – Burmistrza Sylwestra Sokolnickiego i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Serocku Artura Borkowskiego połamano chleb – owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich - symbol życia, radości, sytości, szczęścia. Z serdecznymi życzeniami uczennice ósmych klas, w ludowych strojach, rozniosły chleb wśród uczestników.

Renata Mulik – Dyrektor Centrum Kultury i Czytelnictwa w towarzystwie Wojciecha Bardowskiego – prowadzącego przedsięwzięcie – rozpoczęli festyn. Po krótkiej prezentacji Orkiestry Dętej, we wspólnym występie zaprezentowały się chóry: Myśli Jana Pawła II i Cantores Adalberti pod kierownictwem Jana Krutula.

Po żniwach czas na zabawę
Mnóstwo pięknych emocji podarowała publiczności Halinka Mlynkova. Ci, którzy pamiętają wokalistkę jedynie z Brathanków byli zdumieni jej solowym repertuarem. Jednak na dożynkach nie mogło zabraknąć również znanych folkowych utworów: „Czerwone korale”, „Stała Hanka nad potokiem”, czy „W kinie, w Lublinie”.

Na placu w części wystawowej, gdzie prezentowane były maszyny rolnicze, mini ZOO, czy kury rasowe rozegrane zostały konkursy dla sołectw. Jak zwykle przyniosły one wiele śmiechu i dobrej zabawy.

Na scenie głównej wręczono nagrody zwycięzcom konkursu na najładniejszą posesję i najładniejszy balkon oraz konkursów ogólnopolskich, w których mieszkańcy naszej gminy odnieśli sukcesy.  

Festyn zakończył się koncertem zespołu Exelent, który rozbawił publiczność takimi hitami jak „Poczuła miętę”, „Podobasz mi się” czy „Tylko Ty”.

W imieniu gospodarzy uroczystości i organizatorów festynu serdecznie dziękujemy Państwu za udział w tegorocznym Święcie Darów Ziemi. Najserdeczniej dziękujemy wszystkim osobom, które przygotowały piękne wieńce i kosze, a także wszystkim wystawcom, którzy jak co roku stworzyli w Woli Kiełpińskiej piękny, ludowy klimat. Niech się Państwu dobrze wiedzie – w Waszych gospodarstwach i domostwach.

Podczas obchodów Święta Darów Ziemi 2018 zostało przygotowane stoisko z degustacją produktów regionalnych. Uczestnicy imprezy mogli spróbować serów twarogowych, wędzonych, masła, serów podpuszczkowych z czarnuszką, czosnkiem niedźwiedzim, z suszonymi pomidorami, naturalnych, ricotty podawanej z dżemami.

Stoisko zostało dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego Województwo Mazowieckie. W ramach podpisanego porozumienia Województwo pokryło koszty dekoracji oraz przygotowania degustacji z produktów regionalnych dla uczestników imprezy.

 

 

 • autor: Referat Komunikacj Społecznej
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • dary ziemi 2018
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Ludowo i swojsko na festiwalu sołectw

IX Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw organizowany przez Lokalną Grupę Działania Zalew Zegrzyński pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, odbył się w sobotę 8 września 2018 r. na terenie zespołu pałacowo-parkowego PAN w Jabłonnie.

W tegorocznej edycji konkursu Miasto i Gminę Serock reprezentowało Sołectwo Izbica. Nazwa wsi położonej nad Narwią pochodzi od słowa „izbica” (drewniane izbice ustawiano przed palami mostowymi dla ich ochrony przed lodem). Wśród dóbr należących do klasztoru kanoników regularnych w Czerwińsku już w XIII w. wymieniono m.in. Izbicę, Nasielsk, Wieliszew, Skrzeszew, Łaziska, czyli Łajski, Pomiechówek i Powielin. W początkowym okresie istnienia wieś Izbica obejmowała również obszar obecnej wsi Dębe, o czym informują zapisy zakroczymskich ksiąg sądowych. W XVIII w. właściciele lasów pomiędzy Serockiem i Nasielskiem przewozili tu drzewo na spław gdański. W 1821 roku w posiadanie połowy wsi wszedł Józef Wawrzyniec Krasiński. W ten sposób aż do 1945 roku wieś, a później już tylko sam folwark, były w rękach Krasińskich i ich sukcesorów Radziwiłłów.

Dziś w Izbicy mieszka 386 osób. Wieś znana jest przede wszystkim z owocowych sadów. I właśnie do sadowniczych tradycji tej miejscowości nawiązywał zarówno wystrój stoiska jak też prezentowane  smaki regionalnej kuchni. Wyborne powidła śliwkowe, jabłkowe i gruszkowe świetnie smakowały z domowym, drożdżowym ciastem lub serami, a smak pysznego pasztetu, karkówki i boczku podkreślały np. śliwki w occie. Sceniczny występ Izbicy był eksplozją dźwięku i wdzięku kobiet, które sprostają każdemu wyzwaniu – z artystycznym włącznie.

Dziękujemy pani sołtys Iwonie Jończyk oraz wszystkim osobom wspierającym ją w trudach przygotowania prezentacji  festiwalowych.

 

 • autor: Referat Komunikacj Społecznej
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • Festiwal sołectw w Jabłonnie
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Najładniejszy ogród wybrany!

Miło nam poinformować, że Komisja Konkursowa rozstrzygnęła konkurs ,,Moja posesja-moja pasja”. Ideą organizowanego konkursu jest popularyzacja estetycznego i ekologicznego zagospodarowania swojego miejsca zamieszkania. Komisja konkursowa dokonała przeglądu ogrodów w dniach od 16 do 31 sierpnia 2018 r. Łącznie do konkursu zostało zgłoszonych 10 ogrodów, w następujących kategoriach: Zabudowana nieruchomość, Gospodarstwo rolne oraz Działka rekreacyjna. Jednym z głównych kryteriów konkursowych branym pod uwagę była obecność roślin miododajnych oraz wyposażenie ogrodu w domki dla owadów.  Wyłonienie tego najpiękniejszego stanowiło nie lada wyzwanie dla Komisji. Każdy zgłoszony ogród był niepowtarzalny oraz został stworzony z pasją oraz z pełną dbałością o szczegóły. Po długich dyskusjach i rozmowach wśród Komisji, konkurs został rozstrzygnięty. Poniżej prezentujemy Państwu wyniki:

I.    W kategorii „Zabudowana nieruchomość”:
1)    Pan Krzysztof Jońca - Serock
2)    Pani Elżbieta Nalewajek – Stasi Las
3)    Pan Albert Sowiński – Serock
Wyróżnienia: Pan Piotr Piwowar – Skubianka i Pan Edward Ciesielski – Serock, Pan Konstanty Mużyński - Łacha
II.    W kategorii „Gospodarstwo rolne”:
1)    Pani Edyta Sosnowska - Jachranka
2)    Pan Wojciech Podgórski - Nowa Wieś
III. W kategorii „Działka rekreacyjna”:
1)    Pan Tadeusz Pontek - Nowa Wieś
2)    Państwo Ewa i Wiesław Ciułek – Gąsiorowo
Uroczyste wręczenie nagród nastąpi tradycyjnie podczas obchodów Święta Darów Ziemi w Woli Kiełpińskiej, już w najbliższą niedzielę 9 września, na które bardzo serdecznie zapraszamy. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy i gratulujemy!

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

30 września mija termin opłaty III raty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych

Urząd Miasta i Gminy w Serocku przypomina wszystkim przedsiębiorcom, których działalność  gospodarcza polega na sprzedaży napojów alkoholowych o terminie opłaty III raty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
Za dzień dokonania opłaty uważa się dzień uznania rachunku bankowego kwotą przypadającą do zapłaty.

Zapraszamy na weekendowe wydarzenia

Narodowe  Czytanie

Serock czyta "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie w dniu 7 września 2018 roku o godzinie 12:00.

Otwarcie nowego placu zabaw

Również dnia 7 września 2018 roku będzie miało miejsce uroczyste otwarcie nowego obiektu sportowo-rekreacyjnego w Stasim Lesie o godzinie 18:00.  Serdecznie zapraszamy  do korzystania z tego miejsca. Mamy nadzieję, że zrealizowana inwestycja spełni oczekiwania wszystkich użytkowników.

Festiwal Sołectw

Serdecznie zapraszamy na IX Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw organizowany przez Lokalną Grupę Działania Zalew Zegrzyński pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który odbędzie się w sobotę 8 września 2018 r. na terenie zespołu pałacowo-parkowego PAN w Jabłonnie.

Święto Darów Ziemi

Tegoroczne Święto Darów Ziemi odbędzie się 9 września w Woli Kiełpińskiej. Zaczynamy o godzinie 11:30 Gwiazdą festynu towarzyszącego przedsięwzięciu będzie HALINKA MLYNKOVA! Serdecznie zapraszamy do udziału w „dożynkach”.

Izba Pamięci i Tradycji Rybackich

Warto zajrzeć do współczesnej placówki muzealnej, aby poznać historię Serocka i jego mieszkańców. Obok Izby znajduje się mural historyczny przedstawiający rodowód miasta.

 

Zobacz plakaty tych wydarzeń.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

IX Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw

Serdecznie zapraszamy na IX Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw organizowany przez Lokalną Grupę Działania Zalew Zegrzyński pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który odbędzie się w sobotę 8 września 2018 r. na terenie zespołu pałacowo-parkowego PAN w Jabłonnie.

W tegorocznej edycji konkursu weźmie udział siedem sołectw: Sołectwo Dąbrówka (Gmina Dąbrówka), Sołectwo Trzciany (Gmina Jabłonna), Sołectwo Józefów (Gmina Nieporęt), Sołectwo Izbica (Gmina Serock), Sołectwo Kręgi (Gmina Somianka), Sołectwo Kałuszyn (Gmina Wieliszew), Sołectwo Rżyska (Gmina Radzymin), które będą rywalizowały ze sobą w następujących kategoriach: prezentacja stoiska; smaki, kuchnia regionalna; występ sceniczny. Będzie zacięta rywalizacja, pyszne jedzenie oraz przednia zabawa.
Zapraszamy!

IX Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucją Zarządzającą Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

 • -

HALINKA MLYNKOWA będzie gwiazdą niedzielnych "dożynek"

9 września w Woli Kiełpińskiej odbędzie się tegoroczne Święto Darów Ziemi. Gwiazdą festynu towarzyszącego przedsięwzięciu będzie HALINKA MLYNKOVA!
Serdecznie zapraszamy do udziału w „dożynkach”. Szczegóły na plakacie poniżej.

 

 • -

Plany zagospodarowania na portalu serock.e-mapa.net

Z przyjemnością informujemy, że na portalu www.serock.e-mapa.net wprowadzona została funkcja przeglądania obowiązujących miejscowych planów i studium gminy Serock.
Aby włączyć możliwość przeglądania planów, należy rozwinąć menu „warstwy”.

 • -

Następnie należy włączyć warstwę „zagospodarowanie przestrzenne”.

 • -

W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat przeznaczenia terenu, należy wybrać ikonkę „i” i kliknąć myszką na dany teren funkcjonalny. Po tej czynności ukaże się „informacja o obiekcie”, gdzie znajduje się link do pełnej treści planu.

 • -

Jednocześnie informujemy, że udostępnione dane mają charakter poglądowy i nie mogą stanowić samodzielnej podstawy do podejmowania czynności prawnych.

 • autor: Referat Gospodarki Gruntami, Planowania Przestrzennego i Rozwoju

Plon, niesiemy plon - czwarte spotkanie Niedzielnej Szkółki Tradycji za nami

2 września Izba Pamięci i Tradycji w Serocku gościła uczestników czwartego spotkania poświęconego poszukiwaniu serockiej obrzędowości. Tym późnojesiennym przedsięwzięciem rozpoczęliśmy temat dożynek, plonów, darów ziemi.

Rozmawialiśmy o ziołach, zbożach, grzybach, owocach i związanych z nimi dekoracjach, przetworach i ogólnym ich wykorzystaniu w domostwach. Nie zabrakło oczywiście opowieści o żniwach i związanych z nimi obrzędach, które w wielu wsiach praktykowane są do dziś.

Serdecznie dziękujemy Państwu za udział w Niedzielnej Szkółce Tradycji. Na ostatnie – piąte – spotkanie, kończące rok, zaprosimy Państwa najpewniej w grudniu.

 

 • -
 • -
 • -

Życzenia z okazji rozpoczęcia roku szkolnego

Wszystkim uczniom rozpoczynającym nowy rok szkolny życzymy wielu sukcesów i radosnej przygody związanej z nauką, zdobywaniem wiedzy i nabywaniem nowych umiejętności. Niech czas spędzony w szkole będzie dla Was owocny i pełen wyzwań. Nauczycielom, pedagogom, wychowawcom i pracownikom placówek oświatowych życzymy spełnienia zawodowego i wszelkiej pomyślności.

 

Zwierzęta znalezione w minionym tygodniu

Poniżej zamieszczamy opisy i zdjęcia zwierząt, które zostały znalezione w minionym tygodniu. Być może ktoś z Państwa rozpozna swojego pupila lub zwierzę sąsiada.

1. Dwa owczarki niemieckie znalezione 23.08.2018 r. w miejscowości Dębe
2. Młoda sunia znaleziona w miejscowości Dębe 27.08.2018r.
3. Czarny pies wielkości do kolan, znaleziony na osiedlu Nowy Świat w Serocku w dniu 30.08.2018r.
4. Kudłaty piesek, w typie teriera z czerwoną obrożą znaleziony na osiedlu Nowy Świat w dniu 30.08.2018r.
5. Czarny, podpalany pies wielkości do kolan znaleziony na ul. Pobyłkowskiej w Serocku w dniu 31.08.2018r.

Właścicieli lub osoby, które rozpoznają zwierzęta prosimy o kontakt z Referatem Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa 22 782 88 39 lub 22 782 88 40 lub Strażą Miejską w Serocku 603 873 290.

 

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Zapraszamy na weekendowe przedsięwzięcia

W najbliższy weekend, ostatni weekend wakacji, zapraszamy na serockie przedsięwzięcia:

MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ - 31 sierpnia - 1 września na serockim stadionie.

NIEDZIELNĄ SZKÓŁKĘ TRADYCJI  - 2 września o godz. 12.15 w Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku

JĘZYKOWĄ GRĘ MIEJSKĄ - 2 września od godz. 13.00 na serockim rynku

KIERMASZ RZECZY UŻYWANYCH - 2 września od godziny 9.00 na serockim rynku

Jak co weekend zapraszamy również do odwiedzenia Izby Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku.

To także ostatni weekend, kiedy będzie można wyruszyć w (sponsorowany przez Miasto i Gminę Serock) rejs po Jeziorze Zegrzyńskim

Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 • -
 • -
 • -
 • -

"Lepszy Biznes" - odbyło się szkolenie dla przedsiebiorców

Co zrobić, aby Twój biznes stał się lepszy? Jakie techniki marketingowe zastosować w firmie, aby przyciągnąć i zatrzymać klienta? Jak zweryfikować wiarygodność kontrahenta, oraz wiele innych ciekawych informacji uzyskali uczestnicy szkoleń zorganizowanych w dniach 28 – 29 sierpnia w serockim ratuszu.

„LEPSZY BIZNES Szkolenia dla przedsiębiorców” pokazały, że takie spotkania są potrzebne - świadczyła o tym chociażby frekwencja. Z tego powodu myślimy już o kontynuacji spotkań. Zachęcamy obecnych i przyszłych przedsiębiorców do kontaktu z urzędem w celu przesyłania tematów, przedstawiania problemów, o których warto porozmawiać, które warto poruszyć po to, aby biznes stał się faktycznie lepszy.

Osoba do kontaktu:
Małgorzata Popowicz
Inspektor ds.ewidencji działalności gospodarczej
22 782 88 35
e-mail: edg@serock.pl

 

 

 • -
 • -