Rotator zdjęć

Główna treść strony Opis przedsięwzięć

W Serocku przez cały rok "coś się dzieje"

Organizowane w gminie Serock wydarzenia przyciągają wielu uczestników. Kalendarz imprez plenerowych rozpoczyna się już w kwietniu – w okolicy imienin św. Wojciecha – patrona miasta, a kończy dopiero w grudniu.

Bieg Wojciechowy
Bieg Wojciechowy inauguruje Wojciechowe świętowanie, czyli najważniejsze święto mieszkańców gminy Serock. Z roku na rok cieszy się większym zainteresowaniem biegaczy, licznie reprezentowanych przez mieszkańców Miasta i Gminy Serock. Bieg główny na 10 km rozgrywany jest na trasie atestowanej przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Towarzyszą mu biegi rodzinne, marsz nordic walking oraz bieg z książką. 

Podczas biegu na serockim rynku odbywa się Piknik Ekologiczny. W ekostoisku można zdobyć wiedzę o segregacji odpadów lub recyklingu. Za udział w licznych konkursach czekają ekoupominki, a na zgłodniałych – ekosmakołyki przygotowane przez panie z gminnych Kół Gospodyń Wiejskich. 

Wojciechowe świętowanie
Główną imprezą w serockim kalendarzu imprez jest festyn z okazji Święta Patrona Serocka – św. Wojciecha. Poprzedza go korowód mieszkańców i sympatyków miasta i gminy Serock, w którym prezentują się różne grupy lokalne. Następnie na serockim rynku trwa zabawa z występami lokalnych artystów oraz koncertem gwiazdy wielkiego formatu. 

Wianki
Organizowane w czerwcu na plaży miejskiej Wianki są imprezą, która nawiązuje do obrzędów słowiańskich. Przed wiekami panny i kawalerowie gromadzili się nad rzeką, by przy rozpalonych ogniskach bawić się, wróżyć i zaklinać rzeczywistość. Na wodę dziewczęta rzucały wianki z płonącym łuczywem, w nadziei, że gdzieś opodal wyłowią je młodzieńcy. Noc wiosenno–letnia, zwana niegdyś nocą Kupały lub sobótką była pełna zabaw. Współcześnie w Wianki na serockiej plaży organizowane są zawody sportowe, a wieczorem - zabawy i konkursy, wśród których najbardziej oczekiwanym jest konkurs na najpiękniejszy wianek. 

Serock folkowo
Podczas Serocka Folkowo publiczność przenosi się w muzyczną podróż po całym świecie. Zaproszone zespoły prezentują folklor z różnych stron świata. Tego dnia w jednym miejscu mamy okazję poznać różne kultury i tradycje. Koncertowi towarzyszą stoiska lokalnych rękodzielników. 

Warsztaty rzemieślnicze
Warsztaty rzemieślnicze na podgrodziu „To Barbarki robota”, to lipcowe przedsięwzięcie, w którym dorośli i młodzież mogą wziąć udział w wielu różnego rodzaju warsztatach i pokazach. Choć rzemieślnicy są współcześni, to cała impreza organizowana jest w klimacie średniowiecznym. W przygotowanym obozowisku można podejrzeć codzienność dawnych mieszkańców, spróbować staropolskich potraw, obejrzeć walki rycerzy. 

Święto Darów Ziemi
W Woli Kiełpińskiej, podobnie jak w wielu innych polskich wsiach, na zakończenie letnich zbiorów organizowane są dożynki. W Serocku noszą one nazwę Święto Darów Ziemi i organizowane są zwykle w pierwszą niedzielę września. Podczas uroczystej Eucharystii gospodarze składają na ołtarzu dary z plonów pół, sadów i lasów. Następnie w korowodzie przenoszą je na plac przy kościele, gdzie odbywa się dożynkowy festyn z występami, konkursami i zabawami. 

Fontanny muzyki
W okresie wakacyjnym przy fontannie na serockim rynku organizowane są kameralne koncerty, prezentujące różne style muzyczne. Wokół fontanny gromadzą się amatorzy jazzu, muzyki klasycznej, folkowej, etnicznej , ale przede wszystkim ci, którzy chcą przyjemnie spędzić niedzielne popołudnie. 

Pamięć
Pamięć mieszkańców Serocka koncentruje się wokół rocznic historycznych. Poprzez symboliczne spotkania różnych grup środowiskowych przy tablicy pamiątkowej na ścianie ratusza, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy mieszkańcy wyrażają wdzięczność Bohaterom poległym w walkach za Ojczyznę. Obchodom narodowym świąt i rocznic towarzyszą wystawy okolicznościowe oraz patriotyczne koncerty i prelekcje. Obchodom Narodowego Święta Niepodległości towarzyszy Bieg Niepodległości, który cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród mieszkańców Serocka, ale również wśród sportowców z całej Polski.  

Spotkanie wigilijne na rynku
W niedzielę poprzedzającą Wigilię Bożego Narodzenia mieszkańcy spotykają się na rynku, przełamują opłatkiem, składają sobie życzenia, śpiewają kolędy, kosztują wigilijne potrawy. Na bożonarodzeniowym jarmarku mogą kupić tradycyjne potrawy, produkty ekologiczne, wyroby rękodzielników i ozdoby świąteczne.