Rotator zdjęć

Główna treść strony Opisznia

Opisznia

Gromada Opisznia znajduje się we wschodniej części regionu Potławy. Miasteczko położone jest na siedmiu malowniczych wzgórzach nad rzeką Worskla. Liczba mieszkańców wynosi ok. 10 tys.

Historia miasta sięga XVII wieku, choć pierwsze źródłowe wzmianki na temat miejscowości sięgają XII wieku. Pomimo tego, że Opisznia nie należy do dużych miejscowości, zasłynęła jako garncarska stolica Ukrainy.

W ciągu ostatnich trzech tysiącleci na terenie osady intensywnie rozwijała się ta dziedzina rzemieślnicza. Na przełomie XIX i XX wieku, w mieście pracowało blisko 1 tys. garncarzy, których wyroby były eksportowane na niemal wszystkie kontynenty świata. W 1894 r. w Opiszni otwarto pierwszy wiejski wzorcowy warsztat garncarski na lewobrzeżnej Ukrainie, który do dziś stał się jedynym ośrodkiem rozwoju szkolnictwa garncarskiego .

W Opiszni wytwarzana jest zarówno ceramika do użytku codziennego jak i dekoracyjna. Wśród wyrobów znaleźć można garnki, dzbanki, miski, czy kolby. Naczynia zdobione są elementami roślinnymi lub też wizerunkami zwierząt. Wyroby te cechuje niezwykle zróżnicowany asortyment, doskonałość form, jaskrawość barw oraz wysokie walory techniczne.

Miasteczko znane jest z corocznych festiwali i konkursów garncarskich, które stanowią atrakcję turystyczną dla gości z innych regionów, a nawet krajów. Goście mogą podziwiać przyrodę, zapoznać się z lokalną kulturą, tradycjami oraz kuchnią, a także zwiedzić Muzeum

Narodowe - Rezerwat Ceramiki Ukraińskiej.

Główne atrakcje:

  • Galeria sztuki Ośrodka Rozwoju Kultury Duchowej,
  • Muzeum Narodowe - Rezerwat Ceramiki Ukraińskiej,
  • Muzeum rodziny Krichevskich,
  • Muzeum-pomnik rodziny garncarskiej Poshyvailo,
  • Zabytki archeologiczne i ceramiczne w okolicach Opiszni: Osada Bilske.