Rotator zdjęć

Główna treść strony 2023 rok

Dyskusja nad raportem o stanie gminy

Przedstawiamy Państwu raport o stanie Miasta i Gminy Serock za 2022 rok, który został przygotowany w oparciu o art. 28 aa ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2023 r. poz. 40 z późn. zm.) jako odpowiedź na obowiązek przedstawienia Radzie Miejskiej podsumowania działalności burmistrza w roku poprzednim. W przedstawianym Państwu dokumencie znajdują się kompleksowe informacje na temat realizacji polityki miejskiej, programów i strategii przyjętych przez Radę Miejską w Serocku, przyjętych w roku poprzednim Uchwał Rady Miejskiej, finansów gminy oraz efekty innych działań prowadzonych przez jednostki Miasta i Gminy. Raport został przekazany Radzie 31 maja 2023 r.

Podczas najbliższej, czerwcowej sesji, na której będą trwały prace nad uchwałą w sprawie udzielenia burmistrzowi absolutorium, Rada Miejska będzie rozpatrywać załączony raport. Zostanie nad nim także przeprowadzona debata, w której mogą zabierać głos mieszkańcy gminy.

Zgodnie z przywołaną wyżej ustawą mieszkaniec, który chciałby zabrać głos w debacie, składa do Przewodniczącego Rady Miejskiej pisemne zgłoszenie, poparte podpisami co najmniej 20 osób. Zgłoszenie składa się najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który zwołana została sesja, podczas której ma być przedstawiany raport o stanie gminy. Liczba mieszkańców mogących zabrać głos w debacie wynosi 15, chyba że Rada postanowi o zwiększeniu tej liczby.

Formularz zgłoszenia do zabrania głosu w debacie można pobrać poniżej.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z raportem i zapraszamy do dyskusji.

Zmiany rozkładu jazdy LKA - kolej do Zegrza Płd

W związku ze zbliżającym się uruchomieniem Linii SKM S-4 do Zegrza Południowego, od 12 czerwca 2023 r. zmianie ulegnie rozkład jazdy LKA Linii  5 i 6 oraz Linii 4 (rozkład obowiązujący w soboty, niedziele i święta).

Strefa zdrowia w weekend na serockim rynku! Przebadaj się bezpłatnie u specjalistów

Już 10 i 11 czerwca w godz. 10:00-19:00 w Serocku będzie działać mobilna strefa zdrowia. Na serockim rynku będzie można skorzystać z bezpłatnych badań specjalistycznych i konsultacji lekarskich.

Podobnie jak w poprzednich lokalizacjach, podczas odwiedzin mobilnej strefy zdrowia będzie można skorzystać z szerokiego wachlarza badań specjalistycznych, konsultacji lekarskich oraz farmaceutycznych oraz otrzymać szczegółowe informacje dotyczące profilaktycznych programów NFZ. Ze względu na duże zainteresowanie, jakim za każdym razem cieszy się strefa zdrowia, zachęcamy do wcześniejszego przybycia na wydarzenia, aby móc zarejestrować się do wybranych specjalistów.

Mobilna Strefa Zdrowia to element projektu „Zdrowe Życie”, który patronatem objęli Prezydent RP Andrzej Duda oraz Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser–Duda. To druga edycja ogólnopolskiego projektu poświęconego profilaktyce zdrowotnej, przygotowanego przy współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Edukacji i Nauki, NFZ oraz PZU.

W strefie będą dostępne m.in. następujące badania i wydarzenia:

 • pomiar: glukozy, cholesterolu, ciśnienia krwi, natlenienia krwi + konsultacja internistyczna;
 • badanie spirometrii + konsultacja pulmonologiczna;
 • badanie EKG;
 • badanie USG płuc + konsultacja radiologa;
 • konsultacje dietetyczne;
 • konsultacje dermatologiczne;
 • mammografia (badania dla pań w wieku 50–69 lat);
 • analiza składu ciała wraz z poradą dietetyczną;
 • wystawianie kart EKUZ;
 • możliwość założenia Internetowego Konta Pacjenta/mojeIKP;
 • potwierdzanie profilu zaufanego;
 • informacje o programach profilaktycznych;
 • konsultacja farmaceutyczna;
 • stanowisko Narodowego Instytutu Kardiologicznego (NIKard) i pracowni pomocy palącym (NIO);
 • przegląd dentystyczny dla dzieci i młodzieży;
 • dla najmłodszych: konkursy, malowanie buzi, zmywalne tatuaże, skręcanie balonów, kolorowanki, gry, quizy, zabawy i dużo więcej!

UWAGA! Niektóre usługi wymagają wcześniejszej rejestracji, kóra odbywała się będzie w namiocie organizatorów na rynku. Wizyta odbędzie się tego samego dnia ale w kolejności zgłoszeń.

Wszystkie konsultacje i badania będa bezpłatne.

Wiecej: https://www.pzu.pl/zdrowe-zycie

Informacje o parkingach:
Na rynku będzie ograniczona możliwość parkowania, prosimy o pozostawianie swoich aut na poniższych parkingach:

– ul. Pułtuska 49 (przy stadionie miejskim)
– wjazd do SP im. M. Kopernika od ul. Pułtuskiej
– parking SP im. M. Kopernika przy ul. Wolskiego (środa, sobota w godz. 7.00 – 16.00)
– wzdłuż ul. Zdrojowej
– wzdłuż ul. Retmańskiej
– ul. Wolskiego przy szkołach
– Park Miejski od ul. Wolskiego
– Park Miejski od ul. Pułtuskiej
– przy ul. Chrobrego i CKiC
– wzdłuż ul. Niskiej
– ul. Nasielska i parking przy sali widowiskowej CKiC
– ul. 11 Listopada
– wzdłuż ul. Pułtuskiej
- ul Pułtuska 25 i 27
– wzdłuż ul. Kościuszki
– naprzeciw Domu Handlowego „Wodnik”
– wzdłuż ul. Radzymińskiej i na placu przy tej ulicyInformacja o targowisku:

Z uwagi na organizację mobilnego miasteczka zdrowia w ramach ogólnopolskiej akcji o charakterze profilaktycznym „Zdrowe życie”
10 czerwca 2023 roku nie będzie możliwości prowadzenia handlu na targowisku zlokalizowanym w Serocku przy ul. Rynek 21.

W związku z powyższym zapraszamy Państwa na teren spółki Serockie Inwestycje Samorządowe w Serocku
przy ul. Pułtuskiej 59A.

Jednocześnie informujemy, że tego dnia opłata targowa od handlujących nie będzie pobierana.

(Wjazd na targowisko dla handlujących jest od strony ul. Pułtuskiej, natomiast dla kupujących od ul. Zacisze.) • Zdrowe Życie
 • uwolnij rynek

Wakacje pod żaglami z ZYGZAKIEM

Wakacje pod żaglami z ZYGZAKIEM

 

Marzysz o wakacyjnej przygodzie, chcesz spędzić 9 wspaniałych dni i poznać nowych ludzi? Związek Gmin Zalewu Zegrzyńskiego zaprasza do udziału w szkoleniu żeglarskim przygotowującym do egzaminu na patent Żeglarza Jachtowego.

Bezpłatne szkolenie dedykowane jest mieszkańcom Gmin Zalewu Zegrzyńskiego. Aby wziąć w nim udział, trzeba spełnić dwa wymagania

 • minimalny wiek uczestników 14 lat
 • status mieszkańca jednej z gmin (Dąbrówka, Jabłonna, Legionowo , Nieporęt, Serock, Radzymin, Wieliszew)

Mamy dla Was dwa terminy szkoleń: 4 lipca – 15 lipca 2023 (termin szkolenia z egzaminem, minimalny wiek 14 lat) w godzinach 9.00 do 16.00 17 lipca – 27 lipca 2023.

Jedyna opłatą, jaką ponoszą uczestnicy to wpisowe, które wynosi 400 zł.

Aby wziąć udział w kursie prosimy o zgłoszenia na adres: zgzz@wp.pl

 

Podając w wiadomości imię i nazwisko uczestnika, wiek, zamieszkałą gminę oraz wybrany termin kursu. Informujemy, że liczy się kolejność zgłoszeń, a każdy kursant, który weźmie udział w szkoleniu, zgadza się na upowszechnienie wizerunku w celach promujących Związek Gmin Zalewu Zegrzyńskiego. Decyduje kolejność zgłoszeń.

 • Żaglówka

Wyróżnienia dla Kół Gospodyń Wiejskich

31 maja odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego. Konkurs był skierowany do producentów żywności z terenu całego województwa mazowieckiego. Jego celem było nagrodzenie producentów wyróżniających się wysoką jakością produkcji oraz promowanie różnorodności i smaków lokalnych wyrobów.

W wydarzeniu mogły wziąć udział zarówno firmy komercyjne jak i inne pomniejsze organizacje wywarzające żywność np. koła gospodyń wiejskich, gospodarstwa ekologiczne czy agroturystyczne, a także osoby fizyczne. Spośród 105 produktów jury wybrało 24 przysmaki w 12 kategoriach – 8 w grupie producentów indywidualnych i 4 w grupie przedsiębiorców.

Na łamach wyróżnień dla „producentów indywidualnych” zostały przyznane dwie nagrody, dla wytwórców na terenie powiatu legionowskiego. Otrzymały je:

 • w kategorii ryby i przetwory rybne – Koło Gospodyń Wiejskich Skubianka w Skubiance za pieróg zegrzyński,
 • w kategorii wyroby piekarnicze – Koło Gospodyń Wiejskich z Dosina za chleb mazowiecki z czarnuszką.

Zwycięzcom gratulujemy zdobytych nagród i życzymy kolejnych kulinarnych sukcesów.  

 • KGW
 • KGW

Uroczystość nadania imienia w Przedszkolu w Woli Kełpińskiej

31 maja w Przedszkolu w Woli Kiełpińskiej odbyła się uroczystość nadania imienia. Społeczność szkolna wybrała imię „Leśna Akademia’’. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy gminnych placówek oświatowych, nauczyciele, rodzice i dzieci oraz pracownicy przedszkola. Dyrektor, Pani Dorota Perczyńska, serdecznie powitała zgromadzonych. Burmistrz, wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej, Mariuszem Rosińskim dokonali uroczystego przekazania sadzonki Sosny Czarnej. Drzewo - rosnąc przy przedszkolu - przypominać będzie o tym ważnym dniu. Nazwa Leśna Akademia niesie szerokie przesłanie. Wskazuje na atrakcyjny, pełen innowacji wysoki poziom nauczania już od najmłodszych lat. Kojarzy się z instytucjami naukowymi, co może dodatkowo podkreślić wagę kształcenia w przedszkolu. Położenie placówki skłania do podejmowania aktywności w bliskości z naturą Umożliwia liczne wycieczki, spacery obcowanie z przyrodą.

Jesteśmy przekonani, że nazwa przedszkola stanie się inspiracją dla maluchów i stworzy bezpieczny azyl do codziennego funkcjonowania, a dzisiejsza uroczystość zapisze się na zawsze w pamięci młodego pokolenia i na kartach historii przedszkola.

 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej
 • Uroczystość nadania imienia Przedszkolu w Woli Kełpińskiej

Spotkanie konsultacyjne Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

29 maja w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku odbyło się spotkanie konsultacyjne Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W spotkaniu na zaproszenie Piotra Uścińskiego - Wiceministra Rozwoju i Technologii oraz przedstawicieli Łódzkiej Strefy udział wzięli lokalni przedsiębiorcy, zainteresowani rozwojem swojej działalności na terenie Miasta i Gminy Serock.

Zgromadzonych powitał Burmistrz Artur Borkowski, który podkreślił jak ważną rolę pełnią mali i średni przedsiębiorcy w regionalnym rozwoju gospodarczym.

Następnie głos zabrał Piotr Uściński, który wskazał, że Polska jest dobrym miejscem do inwestycji. Zauważył, że dzięki programowi prowadzonemu przez ŁSSE, przedsiębiorca może skorzystać z ulgi podatkowej w wysokości do 55% kosztów nowej inwestycji.

Po wystąpieniu Pana Ministra, głos zabrał Marek Michalik, Prezes Zarządu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pan Prezes przyznał, że głównym celem funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych jest dotarcie do polskich przedsiębiorców, w szczególności z małych i średnich firm. Podkreślił, że od 2018 r. wzrasta procentowa ilość polskich inwestorów na terenie całego kraju, a według wiarygodnych prognoz, liczba tych inwestycji w kolejnych latach ma się jeszcze zwiększyć.

Kolejnym elementem spotkania była dwuczęściowa prezentacja prowadzona przez przedstawicieli ŁSSE. Pierwszą część wystąpienia przygotowała Pani Agnieszka Sobieszek -Zastępca Dyrektora Pozyskiwania i Obsługi Inwestora, która przedstawiła m.in. fakty i mity na temat inwestycji w ramach Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dalszą część prezentacji poprowadził Pan Piotr Matulka Specjalista ds. Pozyskiwania i Obsługi Inwestora, który opowiadał o podstawowych warunkach formalnych, niezbędnych do uzyskania dofinansowania na rzecz inwestycji.

Następnie głos zabrał Pan Jakub Szymański, Kierownik Referatu Gospodarki Gruntami, Planowania Przestrzennego i Rozwoju, który przedstawił prezentację dotyczącą strefy inwestycyjnej na terenie Serocka.

Po prezentacjach poświęcono czas na pytania, dzięki czemu obecni przedsiębiorcy mieli okazję do omówienia interesujących ich kwestii.

Przypominamy: Jeśli pragniesz rozwijać prowadzoną firmę, masz możliwość skorzystać ze wsparcia, jakie dla serockich przedsiębiorców przygotowała Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Jeśli myślisz o rozwoju swojej firmy i nowych inwestycjach, sprawdź, czy Twój pomysł ma szansę uzyskać wsparcie w formie zwolnienia z podatku CIT lub PIT.

Dzięki swojemu położeniu, przedsiębiorcy planujący rozwijać swoją działalność w gminie Serock mogą skorzystać z najwyższego dostępnego dla województwa mazowieckiego wskaźnika wsparcia, który dla micro i małych przedsiębiorstw może osiągnąć nawet 55% kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji. Co warto odnotować, koszty takie poza zakupem technologii czy nakładami budowlanymi, mogą obejmować również nabycie nieruchomości.

Informacje na temat wsparcia możecie Państwo uzyskać kontaktując się z pracownikami Referatu Gospodarki Gruntami, Planowania Przestrzennego i Rozwoju w Urzędzie Miasta i Gminy Serock, pod adresem: planowanie@serock.pl lub pod nr telefonów: 22 782 88 31; 22 782 88 27.

 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców
 • Spotkanie przedsiębiorców

Dotacje gminne

Przypominamy, że do końca maja trwa drugi nabór wniosków na udzielenie dotacji gminnej na wymianę systemów grzewczych oraz na przedsięwzięcia służące gospodarce wodnej polegające na likwidacji funkcji zbiornika bezodpływowego na nieczystości ciekłe poprzez budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Osoby zainteresowane uzyskaniem dotacji gminnej do wymiany źródła ogrzewania lub przydomowej oczyszczalni ścieków, muszą pamiętać, aby złożyć wypełniony wniosek wraz z wymaganymi załącznikami, jeszcze przed demontażem starego oraz przed zakupem nowego źródła ogrzewania, a także przed zakupem przydomowej oczyszczalni ścieków. Zakup może zostać poniesiony dopiero po zawarciu umowy z Miastem i Gminą Serock. O dotację mogą ubiegać się osoby posiadające prawo własności lub użytkowania wieczystego w szczególności: osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne, przedsiębiorcy. Wysokość dotacji do wymiany źródła ogrzewania wynosi do 4000 zł, zaś do przydomowej oczyszczalni ścieków do 3500 zł. Wnioskodawca, będący osobą fizyczną posiadający ważną, tj. obowiązującą na dzień złożenia wniosku gminną Kartę Serocczanina jest uprawniony do uzyskania podwyższonej kwoty dotacji o 1000 zł. Ponadto informujemy, że istnieje możliwość łączenia programu gminnego na wymianę źródła ogrzewania z innymi źródłami pozyskania dodatkowych środków np. z rządowego programu priorytetowego Czyste Powietrze, który jest realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wszystkie osoby zainteresowane uzyskaniem dotacji zapraszamy do zapoznania się z Uchwałą oraz regulaminem udzielania dotacji na stronie internetowej Urzędu: www.serock.pl w zakładce Ochrona Środowiska. Dodatkowe informacje można uzyskać bezpośrednio w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku, Referat Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa stanowisko nr 4, lub telefonicznie pod numerem (22) 782 88 53. Następny nabór wniosków zostanie przeprowadzony w sierpniu.

 

Życzenia z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego

Z nieukrywaną radością pragnę Państwu przekazać najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Samorządy, to przede wszystkim wspólnota mieszkańców, która tworzy swoje miejsca do życia, pracy, nauki. To wspólnota, która dzień po dniu kształtuje rzeczywistość w oparciu o dostępne możliwości i rozwiązania prawne. Jestem szczerze wdzięczny, że swoją obywatelską postawą dajecie Państwo wyraz jedności, solidarności i włączacie się w podejmowane przez władze gminne inicjatywy. W imieniu swoim i swoich współpracowników dziękuję za każdy przejaw Państwa życzliwości i wsparcia, za inicjatywy, pomysły i konstruktywną krytykę. Wspólnie budujemy naszą Małą Ojczyznę i wierzę, że – podobnie, jak ja –  jesteście Państwo z niej dumni.

Przy tej szczególnej okazji życzę Państwu niegasnącego entuzjazmu, radości, która pozwoli podejmować nowe wyzwania i sprzyjających okoliczności do ich realizowania.

Pragnę także złożyć najlepsze życzenia wszystkim pracownikom samorządowym, moim współpracownikom, którym jestem szczególnie wdzięczny za codzienne zaangażowanie w pracę na rzecz społeczności lokalnej, za troskę, z jaką realizują sprawy interesantów, za ogromne wsparcie, dzięki któremu serocki samorząd się tak pięknie rozwija.

Najlepsze życzenia przekazuję także wszystkim samorządowcom, radnym Rady Miejskiej, sołtysom i wszystkim osobom, które na co dzień kształtują polską samorządność i dbają o nasze najbliższe otoczenie.

 

Wszystkiego dobrego!

Artur Borkowski
Burmistrz Miasta i Gminy Serock

ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ DZIECKA!

W ramach obchodów Dnia Dziecka💛 zapraszamy na imprezy organizowane z tej okazji w naszej gminie.🙂
Szczegółowe informacje dostępne na zamieszczonych plakatach.
 • obchody Dnia Dziecka

Miasto i Gmina Serock zawarła umowę dotacji z WFOŚiGW w Warszawie na utylizację azbestu w 2023 r.

Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa informuje, że w dniu 22 maja 2023 roku Gmina Serock zawarła z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie umowę dotacji Nr 1624/23/OZ/DA na dofinansowanie realizacji zadania  pn. „Usuwanie i unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest z terenu miasta i gminy Serock  w 2023 r.”. Zgodnie z umową Fundusz udzieli gminie dotacji w wysokości 33.768,00 zł, przy czym kwota dotacji nie przekroczy 40,00% kosztu kwalifikowanego brutto zadania, określonego na kwotę 84.420,00 zł. Zakończenie realizacji zadania ustalono do dnia 29 września 2023 roku. W ramach zawartej umowy planuje się usunąć i unieszkodliwić ok. 174 Mg wyrobów zawierających azbest znajdujących się na 57 nieruchomościach.

Osoby, które są zainteresowane bezpłatnym unieszkodliwieniem azbestu w 2024 roku już teraz zachęcamy do składania wniosków. Druki formularzy dostępne są w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku (Biuro Obsługi Mieszkańca - stanowisko nr 4) lub na stronie internetowej www.serock.pl w zakładce dbamy o środowisko – zadania – odbiór azbestu. Więcej informacji w sprawie uzyskać można pod nr tel. /22/ 782-88-39 i /22/ 782-88-53.

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L8AAwBUSl8iAELZSwAAAABJRU5ErkJggg==2Q==

 

 

WFoSiGW w Warszawie na Wojciechowym świętowaniu

W czasie trwania tegorocznego Wojciechowego Świętowania wśród licznych, przygotowanych atrakcji, mieszkańcy Miasta i Gminy Serock mieli możliwość odwiedzenia stoiska Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, gdzie mogli pozyskać informacje dotyczące Projektu Doradztwa Energetycznego oraz dowiedzieć się więcej na temat programu „Czyste Powietrze”.

Pomocą służył doradca energetyczny, który przybliżył zainteresowanym możliwości uzyskania dofinansowań do budynków mieszkalnych w zakresie wymiany źródeł ogrzewania czy termomodernizacji. Na stoisku możliwe było także pozyskanie materiałów promocyjnych i informacyjnych w tym zakresie.
Bezpośredni kontakt oraz wiedza ekodoradcy pozwoliły na dokładniejsze zapoznanie się z programem oraz poznanie korzyści płynących z wykorzystania odnawialnych źródeł energii i sposobami na poprawę efektywności energetycznej budynków. Uczestnicy wydarzenia, z zainteresowaniem podchodzili do stoiska Funduszu, tym samym wykazując chęci skorzystania z fachowych porad. Udział doradcy energetycznego został przeprowadzony w ramach zawartego porozumienia o współpracy pomiędzy Miastem i Gminą Serock, a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Wizyta służb mundurowych w przedszkolu w Zegrzu

W dniu 17 maja 2023r. przedszkolaków w Zegrzu odwiedzili seroccy strażnicy miejscy oraz policjanci Komendy Powiatowej Policji w Legionowie i Posterunku Policji w Serocku. Z wielką przyjemnością i zaangażowaniem opowiadali o swojej pracy. Pokazali również wiele atrybutów używanych w codziennej służbie. Głównym celem spotkania było utrwalenie wiedzy wśród przedszkolaków na temat obowiązujących zasad bezpieczeństwa na ulicy, w przedszkolu i domu, a także wdrożenie u dzieci obowiązku ich przestrzegania. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci zostały obdarowane upominkami w postaci odblaskowych wisiorków, pasków i kamizelek ufundowanych przez UMiG w Serocku.

 • Wizyta służb mundurowych w przedszkolu

VI Półmaraton Zegrzyński w jubileusz 60-lecia Jeziora Zegrzyńskiego

 

To był bardzo intensywny i gorący weekend. VI Półmaraton Zegrzyński organizowanego przez Związek Gmin Zalewu Zegrzyńskiego w jubileusz 60-lecia Jeziora Zegrzyńskiego. Malownicza trasa, wielkie zainteresowanie uczestników, wspaniała pogoda - wszystko to złożyło się na powodzenie tego sportowego przedsięwzięcia.

Dorośli biegli dystans 21 kilometrów w przepięknych okolicznościach przyrody na trasie Serock, Zegrze, Wieliszew, dzieciaki podczas Dnia Sportu rywalizowały w sprincie na dystansie 200 metrów.

Ogromne gratulacje i brawa dla Wszystkich.

 • połmaraton Zegrzyński
 • połmaraton Zegrzyński
 • połmaraton Zegrzyński

Jubileusz 30-lecia parafii w Zegrzu

W tym roku Parafia Wojskowa pw. św. Gabriela Archanioła w Zegrzu obchodzi jubileusz 30-lecia. Samo zaś duszpasterstwo wojskowe w Zegrzu ma 100-letnią już tradycję. Z tych okazji 11 maja w zegrzyńskim kościele odbyła się uroczysta Msza święta.

Uroczystości przewodniczył J.E. Biskup Polowy Wiesław Lechowicz, w zgromadzeniu wzięło udział wielu innych duchownych związanych z parafią.

Podczas obchodów 30-lecia odbyła się również uroczystość sakramentu bierzmowania, do którego przystąpiło ponad 30 kandydatów z rodzin wojskowych.

Za uroczystą oprawę Mszy Świętej odpowiadał Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod kierownictwem pana Artura Małeckiego, oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Obrony Terytorialnej z Radomia pod batutą st. chor. sztab. Tomasza Czwalińskiego wraz z koordynatorem płk Łukaszem Baranowskim.

Po zakończeniu uroczystości mszalnych, goście i parafianie zostali zaproszeni na obejrzenie wystawy prezentującej historię 100-lecia duszpasterstwa wojskowego w Zegrzu.

 

Źródło:

http://parafia-zegrze.pl/?p=5653

 • Obchody 30-lecia parafii w Zegrzu
 • Obchody 30-lecia parafii w Zegrzu
 • Obchody 30-lecia parafii w Zegrzu
 • Obchody 30-lecia parafii w Zegrzu
 • Obchody 30-lecia parafii w Zegrzu
 • Obchody 30-lecia parafii w Zegrzu
 • Obchody 30-lecia parafii w Zegrzu
 • Obchody 30-lecia parafii w Zegrzu

WOJCIECHOWE ŚWIĘTOWANIE RELACJA Z UROCZYSTOŚCI

Wojciechowe świętowanie, to kluczowa impreza w kalendarzu gminnych eventów, nie mogło jej więc zabraknąć także w tym roku. Nie zabrakło także ogromnego zainteresowania nią przez mieszkańców i turystów, którzy licznie wzięli udział w festynie.

Ale po kolei.

Na początku było… głośno i kolorowo. Choć niespodziewany deszcz próbował pokrzyżować nam plany, to wyruszyliśmy z miejskiego stadionu z przekonaniem, że to będzie dobre popołudnie. I było. Rozpoczęło się barwnym korowodem, prowadzonym przez Orkiestrę na Dużym Rowerze. Szkoły, sekcje sportowe, organizacje pozarządowe, sołectwa, instytucje i różnego rodzaju grupy działające na ternie gminy zaprezentowały się w przebraniach, wyposażone w najróżniejsze „przeszkadzajki” narobiły hałasu i nastroiły dobrą energią.

Ta energia towarzyszyła nam podczas festynu na rynku, który rozpoczął się powitaniem przez władze samorządowe i gości z naszych miast partnerskich. W tym roku odwiedziły nas grupy z Dzierżoniowa, włoskiego Celleno, z którym obchodzimy 25-lecie współpracy, litewskiej Ignaliny, czeskiego Lanskroun, węgierskiego Balatonalmadi, bułgarskiego Drynova, ukraińskich Wielkiego Byczkowa i Opiszni.

Początek festynu był także dobrym momentem, aby uhonorować naszych młodych sportowców: tenisistów: Martynę Sochocką i Nataniela Domałę - za wybitne osiągnięcia sportowe oraz grupę korfabllistów z klubu Sokół Serock, którzy w kwietniu zdobyli puchar w Mistrzostwach Polski.

Potem scena należała do młodych artystów lokalnych, których występy – jak zwykle – przyniosły wiele wzruszeń ich najwierniejszym fanom – rodzinie i bliskim, a wszystkim gościom zapewniły dobrą zabawę. Tej nie zabrakło także podczas występów gwiazd wieczoru – zespołu Ex Maanam i Dawida Kwiatkowskiego, na którego najwytrwalsi fani czekali od samego rana.

Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę, udział w konkursach, zabawach, loteriach, za Wasze dobre słowa i radość, dzięki której to świętowanie ma wyjątkowy charakter.

 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Korowód
 • Scena
 • Scena
 • Scena
 • Scena
 • Scena
 • Scena
 • Scena
 • Scena
 • Scena
 • Scena
 • Scena
 • Scena
 • Scena
 • Scena
 • Scena
 • Scena
 • Scena
 • Scena
 • Scena
 • Scena
 • Scena
 • Scena
 • Scena
 • Scena
 • Scena
 • Scena
 • Scena
 • Scena
 • Scena
 • Scena
 • Scena
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Występy lokalnych artystów
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Goście
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Występy gwiazd
 • Goście zagraniczni
 • Goście zagraniczni
 • Goście zagraniczni
 • Goście zagraniczni
 • Goście zagraniczni
 • Goście zagraniczni
 • Goście zagraniczni
 • Goście zagraniczni
 • Goście zagraniczni
 • Goście zagraniczni
 • Goście zagraniczni
 • Goście zagraniczni
 • Goście zagraniczni
 • Goście zagraniczni
 • Goście zagraniczni
 • Goście zagraniczni
 • Goście zagraniczni
 • Goście zagraniczni
 • Goście zagraniczni
 • Goście zagraniczni

Program szkolenia Interwencje rolno-środowiskowo-klimatyczne w WPR 2023-2027

mP8Dt4nEv61pBJMAAAAASUVORK5CYII=

Program szkolenia

Interwencje rolno-środowiskowo-klimatyczne w WPR 2023-2027

OSP Wola Kiełpińska Szadki 6,
 05-140 Serock
24.05.2023
godz. rozpoczęcia 10.00

Wykładowcy:  

Justyna Seroka MODR Warszawa
Magdalena Wyrzykowska ARiMR

Zakres tematyczny:

 1. Zasady wypełniania wniosku
 2. Zmiany i warunki płatności rolno-środowiskowo klimatycznych na lata 2023-2027
 3. Najczęściej popełniane błędy
 4. Pytania i odpowiedzi

WOJCIECHOWE ŚWIĘTOWANIE 13.05

Już w najbliższą sobotę WOJCIECHOWE ŚWIĘTOWANIE!! ;-)
 
Długa lista różnorodnych atrakcji czeka na najmłodszych, jak i na całe rodziny z Miasta i Gminy Serock, które w sobotę odwiedzą nasze promocyjne stoisko:
 
- loteria z nagrodami
- malowanie hasła  🖤 Serock
- tatuaże wodne
- ️balony
 
Ponadto od godz. 16.00:
 
- barwnym korowód 
- Orkiestra na dużym rowerze 
- występy lokalnych artystów
- Ex Maanam
- DAWID KWIATKOWSKI 
- stoiska gastronomiczne 
- fotobudka
- dmuchańce i wiele innych.
 
Nie zabraknie również małej dawki historii. Od godz. 18.00 do 22.00 zapraszamy również na Serocką Noc Muzeów!
Będzie można obejrzeć między innymi:
 
- niemiecki karabin maszynowy MG 42
- rosyjski Maxim wz.1910
- amerykańskie i niemieckie telefony polowe
- słynną amerykańską radiostację SCR-536 skonstruowaną przez polskiego inżyniera Henryka Magnuskiego.
 
Partnerami przedsięwzięcia będą:Oddział Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności, Muzeum Pól Bitewnych Przyczółek Serocki w Zalesiu Borowym oraz Muzeum Techniki Wojskowej i Cywilnej w Markach.
 
Zapraszamy do wspólnego świętowania!🙂
 • obchody patrona
 • obchody patrona
 • obchody patrona
 • obchody patrona
 • obchody patrona

Z pamięcią o żołnierzach i ofiarach okupantów

8 maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa. Data ta związana jest z dniem podpisania aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec przez feldmarszałka Wilhelma Keitel w 1945 r. Dokument ten kończył II wojnę światową w Europie.

W związku z dzisiejszym świętem przedstawiciele władz samorządu serockiego odwiedzili cmentarze parafialne w Serocku i na Woli Kiełpińskiej. Z wyrazami pamięci zapalili znicze na grobach saperów, poległych od wybuchów min w 1945 r., na symbolicznym grobie Stanisława i Mieczysława Głowackich zamordowanych przez okupantów oraz sióstr Kasiakówien zamordowanych przez Niemców w 1944 r.

 • _MG_2868
 • _MG_2878
 • _MG_2882
 • _MG_2893
 • _MG_2899
 • _MG_2908
 • _MG_2921
 • _MG_2925
 • _MG_2927
 • _MG_2940

Spotkanie z  Ekolandią  - „Spacer w koronach drzew”

Spotkania z  „Ekolandią” to coroczne działania na rzecz środowiska przyrodniczego podejmowane przez placówki oświatowe z terenu Miasta i Gminy Serock. Uczniowie klas trzecich szkół podstawowych po prawie trzyletniej przerwie rozpoczęli  swoją przygodę z  poznawaniem przyrody. 26 kwietnia 2023 r. 40 osobowa grupa uczniów udała się do Pomiechówka do Doliny Wkry.  

W tym roku skupiliśmy się na bioróżnorodności, która występuje na określonych obszarach chronionych.
Przyświecała nam myśl: „Chcemy oddychać świeżym powietrzem”. Podczas spaceru pracownicy Parku posiadający obszerną wiedzę w przystępny sposób wyjaśnili nam, kim jest ekolog i czym jest ochrona środowiska. Sporo można było dowiedzieć się z przygotowanych tablic dydaktycznych, które przedstawiają życie lasu w czterech porach roku. Jak wiadomo, świeże powietrze zawdzięczamy  dużej ilości drzew różnych gatunków - zwłaszcza  drzewom liściastym. Chociaż cały Park i wszystkie jego atrakcje robią niesamowite wrażenie, dla nas cudownym doświadczeniem był spacer w koronach drzew. Kładki wiją się dość wysoko i pozwalają nie tylko zobaczyć las z innej, cudownej perspektywy, ale też odbyć lekcję biologii. Można dosłownie posłuchać lasu. Wieża widokowa nie tylko pozwala zobaczyć las i okolicę z wysokości, ale daje wiele możliwości obserwacji ptaków przez lornetki, posłuchać ich odgłosów i poczytać o nich na tablicach dydaktycznych. Tablice te ponadto pomagają przyswoić informacje o drzewach i innych zwierzętach zamieszkujących lasy. W Parku widzieliśmy również Łąkę Motyli z modelami motyli, nasadzeniami kwiatowymi, które przyciągają żywe motyle. Obcowanie z przyrodą to najlepszy sposób, aby ją poznać, zrozumieć i chronić. 

Dzięki integracji środowisk szkolnych można w sposób bardziej świadomy dzielić się zdobytą wiedzą o świecie przyrody i ekologii.
Dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Serock - Panu Arturowi Borkowskiemu i Referatowi  Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa za sfinansowanie naszego wyjazdu oraz zakupienie drzewek do posadzenia w każdej placówce. Wspierając nasze działania pomagacie i umożliwiacie rozwijać postawy proekologiczne i prośrodowiskowe na terenie gminy. 

Maria Jacak

 • Ekolandia
 • Ekolandia
 • Ekolandia
 • Ekolandia
 • Ekolandia
 • Ekolandia
 • Ekolandia
 • Ekolandia
 • Ekolandia
 • Ekolandia
 • Ekolandia

Uroczyste obchody Dnia Strażaka

Uroczystość z okazji dnia strażaka odbyła się w Sali Widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku w dniu 5 maja br.

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku przez Komendanta OSP Sławomira Czerwińskiego Prezesowi Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP druhowi Krzysztofowi Goślickiemu.

Następnie zebranych gości oraz strażaków i ich rodziny powitał Burmistrz Miasta i Gminy Serock Artur Borkowski. W swoim przemówieniu Burmistrz nawiązał do niedawnej uroczystej Mszy Św. w intencji św. Floriana (patrona strażaków), oddania hołdu zmarłym strażakom pochowanym na cmentarzu w Serocku i na Woli Kiełpińskiej a także miejsca uroczystości, gdyż Sala Widowiskowa była wcześniej strażnicą OSP Serock. Burmistrz podziękował strażakom za ich służbę i wsparcie okazywane mieszkańcom gminy.

Następnie druh Dariusz Roskosz z OSP Stanisławowo przedstawił krótki rys historyczny gminnej strażnicy, która obchodzi w tym roku 70. rocznicę powołania. Głos zabrał także komendant tamtejszej OSP Mariusz Pielach, który z rąk Burmistrza Artura Borkowskiego otrzymał pamiątkowy obraz i list z okazji 70. rocznicy powołania OSP.

Burmistrz wręczył wyróżnionym strażakom listy gratulacyjne a komendantom jednostek przekazał podarki w postaci sprzętu gaśniczego.

Na zakończenie części uroczystej odbyły się przemówienia gości. Za pracę, wsparcie lokalnej społeczności i służbę podziękowania a także życzenia dalszych sukcesów strażakom złożyli: Starosta Legionowski Sylwester Sokolnicki, Szef Gabinetu Politycznego MSWiA Michał Prószyński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku Mariusz Rosiński oraz komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Radosław Parapura. Ponadto odczytano listy gratulacyjne od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Prezesa WFOŚiGW Marka Ryszki oraz Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Mazowieckiego Antoniego Jana Tarczyńskiego.

Następnie rozpoczęła się część artystyczna w wykonaniu kabaretu "Rozumisz", po którym nastąpiło podzielenie się tortem.

Bardzo dziękujemy wszystkim zebranym za przybycie. 

 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody
 • Dzień Strażaka obchody

Bolt uruchomi elektryczne hulajnogi w Serocku 

Bolt wprowadzi nową opcję bezpiecznego i szybkiego transportu dla mieszkanek i mieszkańców Serocka. Na ulicach miasta już 1 maja pojawią się elektryczne hulajnogi – sposób na szybkie i ekologiczne przemieszczanie się po mieście.

Serock to już kolejne miasto, w którym dostępne będą zielone hulajnogi elektryczne Bolt. Mieszkańcy miasta będą od teraz mogli sprawnie przemieszczać się np. z restauracji na północy miasta, aż do plaży miejskiej nad Narwią. Odblokowanie elektrycznej hulajnogi w Serocku jest bezpłatne, a za minutę jazdy użytkownicy będą płacić 99 groszy .

Hulajnogi Bolt dostępne w Serocku pozwalają na pokonanie nawet 40 km na jednym ładowaniu. Przednie i tylne oświetlenie zapewniają bezpieczeństwo podczas korzystania w godzinach późno popołudniowych. Dostosowana amortyzacja poprawia przyczepność do podłoża i płynną jazdę. Maksymalna prędkość jazdy hulajnogami Bolt została ograniczona do 20 km/h zgodnie z wymogami prawa.

 

 • Edukacja i rozmowy z przedstawicielami miast na każdym etapie prowadzenia wypożyczalni to kluczowe elementy naszej działalności. Dopasowujemy nasze operacje do potrzeb lokalnej społeczności, wprowadzamy konieczne ograniczenia w zakresie prędkości jazdy i parkowania. To, że serocczanki i serocczanie już mogą korzystać z naszych rozwiązań mikromobilnych potwierdza, że obrana strategia jest skuteczna. Naszym celem jest zwiększenie mobilności mieszkańców miast poprzez udostępnianie innowacyjnych metod transportu mając na uwadze dbałość o środowisko naturalne - mówi Bartosz Małecki, Senior Operations Manager w Bolt Rentals.

Popularność hulajnóg elektrycznych nieustannie rośnie – tylko w 2022 roku Bolt odnotował blisko dwa razy większą liczbę wypożyczeń, niż w roku poprzednim oraz zwiększył swoją flotę ponad czterokrotnie.

Jak uruchomić i korzystać z hulajnogi?

Użytkownicy aplikacji Bolt, zobaczą symbol hulajnogi w swojej aplikacji. Wybranie symbolu przenosi do “wypożyczalni” jednośladów. Elektryczną hulajnogę można odblokować, skanując kod QR umieszczony na kierownicy urządzenia. Przed rozpoczęciem pierwszego przejazdu każda użytkowniczka i użytkownik będzie się musiał zapoznać z instrukcją i wskazówkami w aplikacji dotyczącymi bezpiecznej jazdy oraz parkowania pojazdu. Osoby, które nie mają jeszcze aplikacji Bolt, mogą pobrać ją z Google Play (Android) lub App Store (iOS). Należy pamiętać, że z hulajnóg elektrycznych Bolt mogą korzystać wyłącznie osoby pełnoletnie.

Korzystanie z hulajnóg Bolt jest niezwykle proste, jednak zalecane jest stosowanie się do ogólnych zasad bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy:

 • korzystania z kasku oraz wygodnego obuwia na płaskiej podeszwie,
 • jeżdżenia tylko w dozwolonych miejscach,
 • jeżdżenia w linii prostej, unikania ostrych zakrętów,
 • niekorzystania z hulajnogi w czasie ekstremalnych warunków pogodowych,
 • niekorzystania z hulajnogi pod wpływem środków odurzających,
 • korzystania z hulajnogi samemu – hulajnoga jest przeznaczona do użytku wyłącznie jednej osoby.

Zasady prawidłowego parkowania

Parkowanie jest równie ważnym elementem odpowiedzialnego korzystania z miejskich hulajnóg i zostało uregulowane w skali kraju w maju 2021. Zasady te opisane są również w aplikacji:

 • Jednoślad, po zakończeniu jazdy, należy pozostawić w miejscu do tego przeznaczonym, tzw. punkcie mobilności, które są już dostępne w niektórych miastach.
 • W przypadku jeśli nie ma takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi.
 • Przepisy nakazują zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo osób z niepełnosprawnościami i zachowanie miejsca na chodniku o szerokości 1,5 m.

 

Przestrogą powinny być przejścia dla pieszych, dobrze wybrać miejsce oddalone od nich na tyle, by pojazd nie zagrażał bezpieczeństwu pieszych i pozostałych uczestniczek i uczestników ruchu drogowego. Na koniec należy pamiętać o ustawieniu urządzenia na nóżce, by zachowało równowagę.

Działania Bolt na rzecz bezpiecznej jazdy hulajnogami elektrycznymi

W ostatnim roku Bolt podjął liczne działania, mające na celu podnoszenie bezpieczeństwa użytkowników hulajnóg elektrycznych. Dzięki tej działalności w pierwszej połowie 2022 roku firma odnotowała już o 31% mniej wypadków, niż w analogicznym okresie 2020 roku, przy trzykrotnym wzroście przejazdów hulajnogami.

Aby zainaugurować tegoroczny sezon, Bolt opublikował swoje zobowiązanie na rzecz bezpieczeństwa hulajnóg elektrycznych. ​​Zobowiązanie Bolt na rzecz bezpieczeństwa hulajnóg elektrycznych obejmuje kwestie, które są niezbędne w budowaniu bezpiecznej usługi mikromobilności. Zawarte w nich informacje mają na celu rozwiązanie kluczowych problemów branży, zidentyfikowanych w badaniu dotyczącym bezpieczeństwa przeprowadzonym przez firmę konsultingową Steer. Zobowiązanie Bolt zostało opracowane z uwzględnieniem opinii decydentów na temat bezpiecznego użytkowania hulajnóg elektrycznych  w miastach. Tworząc dokument, firma Bolt wykorzystała również własne doświadczenie operacyjne zdobyte w 260 miastach w całej Europie. 

 

Więcej informacji: www.bolt.eu

 

 

 

 

Pociąg w Zegrzu Południowym już 11 czerwca 2023 r.

PKP PLK opublikowało pełny rozkład jazdy pociągów ze stacji Zegrze Południowe, co jednocześnie potwierdziło informację, że pociągi mają ruszyć  11 czerwca 2023 r.

Do Zegrza Południowego dojedzie linia Szybkiej Kolei Miejskiej S4 z Piaseczna przez Warszawę Gdańską. Pociągi linii S4 w kierunku Piaseczna odjeżdżać będą cyklicznie co godzinę, około 15 minut po pełnej godzinie. Pełny rozkład dostępny jest na stronie PKP PLK. Ze swojej strony rozpoczęliśmy już działania mające na celu dostosowanie obowiązujących rozkładów jazdy Lokalnej Komunikacji Autobusowej, do godzin kursowania pociągów, tak aby zapewnić sprawną i szybką komunikację do Warszawy. Ewentualne sugestie można zgłaszać na adres e-mail: komunikacja@serock.pl

Dni Patrona szkoły w Jadwisinie

Od 36 lat Szkoła Podstawowa w Jadwisinie nosi imię wybitnego dramatopisarza – Jerzego Szaniawskiego, zaś od 2003 roku w sposób szczególny społeczność szkolna kultywuje pamięć o Patronie, organizując w miesiącach lutym i marcu, tzw. Dni Patrona.

Uroczyste 20-lecie obchodów Dnia Patrona, które było jednocześnie podsumowaniem miesięcznych przedsięwzięć związanych z życiem i twórczością Jerzego Szaniawskiego, odbyło się w Szkole Podstawowej w Jadwisinie 30 marca. Uczennice: Lena Żółtek, Zuzanna Zając oraz Aleksandra Żurawska przypomniały ciekawe inicjatywy, które w ciągu 20. lat zostały podjęte, by upamiętnić wybitnego dramatopisarza. Wspomnieniom towarzyszyła oprawa muzyczna w wykonaniu nauczyciela muzyki - Bartosza Szymborskiego. Niezwykle ciekawą prelekcję o Jerzym Szaniawskim - mieszkańcu Zegrzynka wygłosił dr nauk humanistycznych w zakresie historii, autor m.in. publikacji „Bitwa warszawska 1920 r.” Pan Mirosław Pakuła. Wieczornicę uświetnił także spektakl w wykonaniu Członków Serockiej Akademii Seniora pt. „Milczący sfinks albo trubadur złudzenia. Rzecz o Jerzym Szaniawskim.”

Podczas uroczystości Pani Dyrektor Małgorzata Leszczyńska wręczyła dyplomy laureatom konkursów towarzyszącym Dniom Patrona. Przepięknym akcentem kończącym Wieczornicę była recytacja „Hymnu do Jerzego Szaniawskiego” – wiersza napisanego przez absolwentkę naszej szkoły - Panią Dorotę Pawlak, w wykonaniu Szymona Dźwigacza – ucznia klasy VII.

Dziękujemy wszystkim gościom, którzy uświetnili Wieczornicę swoją obecnością: Przedstawicielom Lokalnego Samorządu, Dyrekcji Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli, Przedstawicielom Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, Przedstawicielom Lokalnych Instytucji Kultury: CKiCz w Serocku i  MOK w Legionowie oraz Emerytowanym Nauczycielom  i Pracownikom naszej szkoły. Podziękowania za wspaniałą prelekcję składamy również p. Mirosławowi Pakule oraz Członkom Serockiej Akademii Seniora za niezwykłe widowisko teatralne.

Dziękujemy wszystkim Nauczycielom, Pracownikom, Rodzicom oraz Uczniom naszej szkoły, którzy włączyli się w organizację zarówno miesięcznych inicjatyw upamiętniających Jerzego Szaniawskiego jak i samej Wieczornicy z Patronem.

Zwieńczeniem uroczystości było miłe spotkanie przy kawie dla wszystkich gości, którzy postanowili spędzić wieczór z Jerzym Szaniawskim.

 

Społeczność Szkoły Podstawowej im. Jerzego Szaniawskiego w Jadwisinie

 • święto patrona szkoły w Jadwisinie
 • święto patrona szkoły w Jadwisinie
 • święto patrona szkoły w Jadwisinie
 • święto patrona szkoły w Jadwisinie
 • święto patrona szkoły w Jadwisinie
 • święto patrona szkoły w Jadwisinie

Bieżące inwestycje

17 kwietnia upłynął termin składania ofert w postępowaniu o udzielenie zamówienia, którego przedmiotem jest „Budowa drogi gminnej w Borowej Górze między ul. Zegrzyńską a Lipową”. W postępowaniu wpłynęło 5 ofert. Ofertę z najniższą ceną złożył wykonawca Roboty Ziemne-Budowlane Janusz Mróz z Legionowa. Na realizację zadania Miasto i Gmina Serock pozyskała dofinansowanie w kwocie 874 751,40 zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Przypominamy, że zadanie obejmuje budowę łącznika stanowiącego przedłużenie drogi serwisowej w kierunku ul. Zegrzyńskiej. Wybudowanie przedmiotowej drogi gminnej umożliwi mieszkańcom Borowej Góry bezpośredni wjazd do miejscowości bez konieczności korzystania z wiaduktu na węźle drogowym „Jadwisin” w ciągu drogi krajowej nr 61. Realizacja zamówienia potrwa zgodnie z warunkami zamówienia 120 dni.

19 kwietnia rozstrzygnęliśmy postępowanie o udzielenia zamówienia na budowę punktów świetlnych w Święcienicy na ul. Pasieki. Podpisanie umowy nastąpi po 24 kwietnia 2023 r. Wykonawcą robót będzie firma ELEKTRO-BUD Paweł Łazicki z Marek. Koszt zadania wyniesie 33 210,00 zł brutto. Wykonawca będzie miał 90 dni na wybudowanie oświetlenia. Zamówienie realizowane będzie przy udziale środków finansowych pochodzących z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2023 – „Mazowsze dla sołectw 2023” których dysponentem jest Zarząd Województwa Mazowieckiego.   
 

17 kwietnia rozpoczęły się prace budowlane przy przebudowie drogi gminnej ul. Jerzego Szaniawskiego w Jadwisinie. Wykonawcą robót jest firma Werbena Art. Drogi Sp. z o.o. z Warszawy. Roboty budowlane obejmują wykonanie nowej nawierzchni jezdni na odcinku od ul. Dworkowej do ul. Jabłoniowej oraz zatok parkingowych. W ramach robót towarzyszących na odcinku drogi objętym przebudową wybudowana zostanie kanalizacja teletechniczna umożliwiająca ułożenie sieci światłowodowej. Koszt robót budowlanych wynosi niespełna 800 tys. zł. Miasto i Gmina Serock pozyskała dofinansowanie realizacji zadania w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład III Edycja. Zgodnie z zawartą w dniu 22 marca 2023r. umową wykonawca ma 90 dni na wykonanie robót budowlanych. Przebudowa obejmuje odcinek o umiarkowanym natężeniu ruchu pojazdów w związku z czym prosimy o zachowanie ostrożności i stosowanie się do ograniczeń wynikających z oznakowania wprowadzonego w ramach czasowej organizacji ruchu.

20 kwietnia dokonaliśmy wyboru wykonawcy dokumentacji projektowej dla zadania pn. Modernizacja drogi Skubianka ul. Korzenna i Baśniowa. W ramach zamówienia zaprojektowana zostanie przebudowa i remont dróg gminnych w Skubiance – ul. Baśniowej oraz ul. Korzennej wraz z wykonaniem elementów odwodnienia jezdni. Wykonawcą dokumentacji będzie firma ALK-BUD – Usługi Inwestycyjne – Leszek Kamiński z Jadwisina. Koszt wykonania dokumentacji to blisko 50 tyś. zł.

Nowy lokal na zagospodarowanym nabrzeżu w Zegrzu

Pragniemy poinformować, że w wyniku przeprowadzonej oceny ofert wynajmu lokali, które powstały w ramach zagospodarowania nabrzeża w Zegrzu, podjęta została decyzja o rozdzieleniu wynajmu obiektu hangaru (przeznaczonego na cele rekreacji wodnej) i wynajmu lokalu usługowego na dachu hangaru, na oddzielne podmioty.

Zakończyliśmy proces oceny ofert, przesłanych przez podmioty zainteresowane wydzierżawieniem obiektu. Jako stwarzająca największą szansę na wykorzystanie potencjału miejsca, powstałego w sąsiedztwie linii brzegowej Jeziora, oceniona została oferta złożona przez firmę W&B Joanna Sobotkowska. Przedsiębiorca wykazał się dużym doświadczeniem w prowadzeniu podobnych lokali i posiadaniem kadry gotowej do uruchomienia działalności w krótkim terminie, zgodnie z oczekiwaniami społeczności lokalnej.

Przez wzgląd na nieznany charakter rynku, na którym funkcjonował będzie lokal, podjęto decyzję o jego bezprzetargowym wydzierżawieniu i indywidualnym ustaleniu stawki czynszu, która będzie weryfikowana po pierwszym sezonie letnim. Pierwsza umowa będzie obowiązywała do 3 lat, po czym kontynuacja wynajmu najprawdopodobniej będzie możliwa w następstwie postępowania przetargowego.

Mamy nadzieję, że utworzone w Zegrzu miejsce uatrakcyjni ofertę rekreacyjną gminy, tętniąc życiem także poza sezonem letnim i zachęcając do aktywnego wypoczynku w sąsiedztwie Jeziora.

 • lokal w Zegrzu
 • lokal w Zegrzu
 • WV2A6975

Wojciechowe świętowanie 2023

21 kwietnia odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Serocku z okazji Święta Patrona, św. Wojciecha.
Sesję rozpoczęto od wystąpień Przewodniczącego Rady Miejskiej w Serocku, Pana Mariusza Rosińskiego i Burmistrza Miasta i Gminy Serock, Pana Artura Borkowskiego.
Przewodniczący powitał wszystkich zaproszonych gości. Zwrócił uwagę na głęboko zakorzenioną tradycję czczenia Patrona - ogólnopolską i lokalną - podkreślając jak mocno w świadomości mieszkańców Serocka zakorzeniona jest potrzeba wstawiennictwa Świętego Wojciecha. Burmistrz wspominał o naszej tożsamości historycznej, budowanej od wieków w oparciu o dziedzictwo lokalne i o rozwoju gminy realizowanym sukcesywnie w oparciu o siłę jej wspólnoty.
W czasie sesji podjęto uchwałę w sprawie uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Serock praw miejskich.
Podczas uroczystości mieliśmy okazję wysłuchać dwóch prelekcji. Pierwszy wykład pt. „Odzyskanie praw miejskich przez Serock w 1923 r., został wygłoszony przez dr. Mirosława Pakułę. Drugie wystąpienie pt. „Św. Wojciech - patron Serocka”, zostało przygotowane przez Bartłomieja Błachnio.
W ramach obchodów 100-lecia odzyskania praw miejskich, symbolicznie wyróżniono osoby, które budowały samorządowy Serock po przemianach ustrojowych i działają na jego rzecz obecnie.
Wręczono także podziękowania i gratulację Panu nadkom. Zbigniewowi Prusinowskiemu, byłemu Komendantowi Policji w Serocku, a obecnie I Zastępcy Komendanta Powiatowego w Nowym Dworze Mazowieckim.
Głos zabrali również: Starosta Legionowski, Pan Sylwester Sokolnicki, Wójt Gminy Wieliszew, Pan Paweł Kownacki, oraz były Przewodniczący Rady Miejskiej, Pan Sławomir Jakubczak.
Chwilą ciszy uczczono również pamięć o samorządowcach i lokalnych działaczach, których już z nami nie ma.
 
 
 • Zdjęcia z sesji
 • Zdjęcia z sesji
 • Zdjęcia z sesji
 • Zdjęcia z sesji
 • Zdjęcia z sesji
 • Zdjęcia z sesji
 • Zdjęcia z sesji
 • Zdjęcia z sesji
 • Zdjęcia z sesji
 • Zdjęcia z sesji
 • Zdjęcia z sesji
 • Zdjęcia z sesji
 • Zdjęcia z sesji
 • Zdjęcia z sesji
 • Zdjęcia z sesji
W dniu wspomnienia św. Wojciecha, odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji mieszkańców.
Zgromadzeni na liturgii koncelebrowanej przez ks. Dariusza Rojka - proboszcza parafii pw. św. Anny w Serocku i ks. Rafała Winnickiego - wikariusza serockiej parafii wypraszali wstawiennictwo swojego Patrona.
 
 
 • Uroczysta Msza
 • Uroczysta Msza
 • Uroczysta Msza
 • Uroczysta Msza
 • Uroczysta Msza
 • Uroczysta Msza
 • Uroczysta Msza
 • Uroczysta Msza
 • Uroczysta Msza
 • Uroczysta Msza
 • Uroczysta Msza
 • Uroczysta Msza
 • Uroczysta Msza
 • Uroczysta Msza
 • Uroczysta Msza
 • Uroczysta Msza
 • Uroczysta Msza
 • Uroczysta Msza
 • Uroczysta Msza
 • Uroczysta Msza
 • Uroczysta Msza
 • Uroczysta Msza
 • Uroczysta Msza
 • Uroczysta Msza

W ramach obchodów Wojciechowego Świętowania, odbył się Bieg Wojciechowy, któremu towarzyszyły starty przedszkolaków, dzieci i młodzieży, Bieg Open i marsz Nordic Walking. W ramach Biegu z książką, zbierano fundusze na wsparcie Martynki Siemińskiej.

 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe
 • Biegi Wojciechowe

Życzenia z okazji Święta Patrona Serocka, św. Wojciecha

Co roku w okolicach imienin Świętego Wojciecha – Patrona Serocka – spotykamy się, aby wspólnie świętować ten wyjątkowy czas. Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Serocku, Msza Święta o wstawiennictwo patrona nad mieszkańcami, Wojciechowe świętowanie na sportowo, a w końcu majowy festyn – wszystkie te przedsięwzięcia integrują, są dobrą okazją do spotkań, rozmów i radosnego przeżywania naszego święta.  

Z tej okazji pragnę przekazać Państwu najserdeczniejsze życzenia. Niech nasze dni będą pełne zdrowia, spokoju i życzliwości. Niech towarzyszy nam radość i wszelkie spełnienie.

Chciałbym także przekazać podziękowania za każdy przejaw Państwa zaangażowania w życie społeczne, podejmowane inicjatywy i realizowane wspólnie działania. Dziękuję za Państwa wsparcie, wyrozumiałość i obywatelską postawę w tych niełatwych latach, w których najpierw doświadczyliśmy pandemii, a teraz funkcjonujemy w obliczu wojny na Ukrainie, której skutki odczuwamy z pewnością na wielu płaszczyznach. Bardziej dziś, niż kiedykolwiek, potrzeba nam jedności i wspólnych kierunków działania, serdecznie dziękuję, że z budzącą szacunek dojrzałością i zaangażowaniem odpowiadacie Państwo na te szczególne wyzwania.

Serdecznie dziękuję także wszystkim sympatykom Miasta i Gminy Serock, partnerskim samorządom, zaprzyjaźnionym instytucjom i grupom społecznym – wszystkim, z którymi spotykamy się w Serocku, na szlaku możliwości.

Z najlepszymi życzeniami z okazji Święta Patrona Serocka, zapraszam do wspólnego świętowania poprzez udział w naszych gminnych przedsięwzięciach.

 

Burmistrz Miasta i Gminy Serock
Artur Borkowski

Piękny jubileusz, 100 urodziny Pani Henryki Chrzanowskiej

Dzisiejszego dnia piękny jubileusz obchodzi jedna z mieszkanek naszej gminy, Pani Henryka Chrzanowska, która świętuje 100 rocznicę urodzin. Z tej okazji Jubilatkę odwiedził burmistrz Artur Borkowski wraz z delegacją. Na ręce Seniorki przekazano serdeczne życzenia, kwiaty i upominki. 100-latkę odwiedzili również przedstawiciele Serockiej Akademii Seniorów.
Pani Henryka przez wiele lat pełniła funkcję sołtysa w Jadwisinie.
Podczas dzisiejszej wizyty seniorka cieszyła się pogodą ducha, a samo spotkanie dostarczyło wszystkim obecnym wielu wzruszeń.
 
Jubilatce życzymy wielu lat zdrowia i radości z obecności najbliższych.
 • 100-latka urodziny
 • 100-latka urodziny
 • 100-latka urodziny
 • 100-latka urodziny
 • 100-latka urodziny
 • 100-latka urodziny
 • 100-latka urodziny
 • 100-latka urodziny
 • 100-latka urodziny
 • 100-latka urodziny
 • 100-latka urodziny
 • 100-latka urodziny
 • 100-latka urodziny
 • 100-latka urodziny
 • 100-latka urodziny
 • 100-latka urodziny

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Serocku z okazji święta patrona

Zapraszamy na transmisję z uroczystej sesji Rady Miejskiej w Serocku, z okazji święta patrona Serocka św. Wojciecha, 21 kwietnia o godzinie 12.00 na naszej oficjalnej stronie na platformie Facebook i kanale Youtube (Serock - na szlaku możliwości).

Uroczystej sesji Rady Miejskiej w Serocku towarzyszyć będą dwie prelekcje:

Dr. Mirosław Pakuła pt.: „Odzyskanie praw miejskich przez Serock w 1923 r.”,

Bartłomiej Błachnio pt.: „Św. Wojciech - patron Serocka”.

W niedzielę 23 kwietnia, o godz. 11.00 w serockim kościele będzie miała miejsce uroczysta Msza Święta z okazji święta Patrona, a na serockim rynku odbędą się tradycyjne biegi Wojciechowe.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystościach .

 • Plakat_sesja

Wojciechowe Świętowanie

Jak co roku obchodzimy święto patrona Serocka - św. Wojciecha.
 
21.04 - 23.04 Zapraszamy na uroczystą sesję Rady Miejskiej, Mszę Świętą oraz Xl Bieg Wojciechowy.
 
13.05 Zaplanowany jest korowód, występy podopiecznych CKiCz oraz artystów takich jak Orkiestra Na Dużym Rowerze, Ex Maanam czy Dawid Kwiatkowski. Całą imprezę poprowadzi Sonia Bohosiewicz. Oczywiście nie zabraknie stoisk promocyjnych, fotobudki oraz wesołego miasteczka.
 
Zapraszamy serdecznie na wspólne Wojciechowe Świętowanie!
 
Więcej informacji oraz zapisy tutaj:
 • Plakat przedstawia obchody święta patrona
 • Plakat przedstawia obchody święta patrona
 • Plakat przedstawia obchody święta patrona
 • Biegi

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej uczciliśmy pamięć zamordowanych w 1940 roku przez Rosjan 21 768 obywateli Polski, w tym w tym ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej. O 10.00 w Centrum Kultury i Czytelnictwa odbyła się prelekcja dr. Mirosława Pakuły,, Przerwane życiorysy- ofiary katyńskie z Serocka i okolic.’’
O godz. 12.00 Pani Renata Mulik oraz Mirosław Pakuła dokonywali odczytu fragmentów listów i wspomnień ofiar katyńskiej zbrodni.
Delegacje - przedstawiciele gminnych i powiatowych środowisk złożyli pod tablicą pamięci symboliczne wiązanki i zapalili znicze. Miasto i Gminę Serock reprezentowali Burmistrz Miasta i Gminy Serock Artur Borkowski, Zastępca Marek Bąbolski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Rosiński. W imieniu Komendanta Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki wystąpili ppłk Krzysztof Bernecki i Kapitan Sławomir Szymański. W imieniu powiatu legionowskiego Starosta- Sylwester Sokolnicki oraz przedstawiciele Rady Powiatu Anna Gajewska i Mariusz Śledziewski. Ponadto symboliczny hołd oddali przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych Miasta i Gminy Serock, delegacja Oddziału Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności, przedstawiciele Serockiej Rady Seniora, Klubu Aktywnego Seniora i Serockiej Akademii Seniora, delegacja ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Serocku oraz Rady Rodziców Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Serocku, delegacja ze Szkoły Podstawowej im. Jerzego Szaniawskiego w Jadwisinie, delegacja z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego im. Witolda Zglenickiego w Woli Kiełpińskiej, delegacja ze szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Zegrzu, delegacja z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Włodzimierza Wolskiego w Serocku oraz delegacja z Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku.
 
Dziękujemy wszystkim obecnym za przybycie.
 
Do załączonej relacji dołączamy również fragmenty listów i wspomnień, które zostały odczytane podczas obchodów.
 
Z pamiętników ofiar Katynia:
 
Z listu Konrada Bocka wysłanego ze Lwowa do żony, wrzesień 1939 r.
Jestem internowany. Jadę na Wschód. Nie zapomnij mnie.
Z pamiętnika Dobiesława Jakubowicza, 1 marca 1940 r.
Odwilż, deszcz ze śniegiem. Śniłaś mi się Kochanie wraz z Bożenką. Zasypiam zawsze z myślą o Was.
 
Z pamiętnika Maksymilina Trzepałki, 24 marca 1940 r.
Dziś dzień pierwszy Wielkiej Nocy niczym się nie rożni od dni poprzednich. Zamiast jajek święconych mieliśmy chleb i sól i tym dzieliliśmy się w drużyny. Kiełbasy i szynki, i jajek nie było, bo trudno w tym kraju dostać. Mieliśmy to zrobione z drzewa, które imitowały. Boże! Jakie to przykre. Każdy z nas myślą był przy swoich.
 
Z pamiętnika Kazimierza Szczekowskiego, 4-7 kwietnia 1940 r.
Mówią, że do końca miesiąca wszystkich nas wywiozą, ale nie wiadomo dokąd.
Dziś wyjechało znów paruset jeńców jakoby do obozów rozdzielczych na zachód. A na dworze pochłodniało jak na złość.
Dalszy ciąg wyjazdów. Ja jestem też gotów – bielizna wyprana, buty naprawione.
Dziś wyjechała duża grupa z trzema generałami. Dnie pogodne, w nocy mróz i zimny wiat.
 
Z pamiętnika Józefa Trepiaka, 20-22 kwietnia 1940 r.
Zabrano Kowalewicza Leszka, Prausę, Jabłońskiego, prof. Moraczewskiego, Paciorkowskiego i innych. Wywieziono około 300. Dzień ciepły, niebo zamglone, od południa słońce.
 
Z niewysłanego listu Mariana Gąsowskiego do rodziny w Krakowie, 23 kwietnia 1940 r.
Kochani! Jadę z Kozielska do Smoleńska w nieznane. Kazik wyjechał 2 dni wcześniej. Całuję Was – Kochający Marian.
 
Z pamiętnika Bronisława Wajsa, 11-12 kwietnia 1940 r.
Wyjechali z Kozielska z obozu: Wajs, Ulrichs i Skupień. 19.30 mój odjazd z Kozielska – dokąd?
 
Z pamiętnika Włodzimierza Wajdy, 11-12 kwietnia 1940 r.
Godz. 16. Siedzę w wagonie więziennym w maleńkim przedzialiku – jest nas 6-ciu miejsca na 3-ech. Stoimy na stacji w Kozielsku. Gdzie jedziemy, jeszcze nie wiadomo. Od nas wzięli Dezia i mnie, ale niestety on siedzi w innym przedziale.
Godz. 11.00. My jeszcze w pociągu. Dobiliśmy zaledwie do (zdaje się) Smoleńska. Jeszcze nie jesteśmy na stacji. Jeść naturalnie dotąd nie dali. Jak zwykle naturalnie byłem tego pewien. Z kartek jakie znaleźliśmy, wiemy, że mamy wyładować się za Smoleńskiem około 10 km. Zobaczymy.
 
Postój w Smoleńsku. Godz. 22, zupa z kaszy już zimna.
Z pamiętnika nieznanego oficera, 17 kwietnia 1940 r.
O godz. 1-szej naszej 11-ej odjazd w kierunku Smoleńska na południe. Podobno mamy wysiadać w Smoleńsku. Stacje Jelnia, Kołodnia, Smoleńsk. Godz. 17-ta, za Smoleńskiem 5 km jest letnisko, ludzi 127, przygotowano karetki więzienne.
 
Z pamiętnika Władysława Kruka, 9 kwietnia 1940 r.
Zajeżdżamy do Smoleńska. Na razie stoimy na dworcu towarowym. Jest to podobnie jak przeważająca część dworców, stacja olbrzym, tor dworca towarowego ciągnie się na przestrzeni kilku kilometrów. Jest to wieczór, minęliśmy Smoleńsk, dojechaliśmy do stacji Gniezdowo. Wygląda tak jakbyśmy mieli tu wysiadać bo kręci się wielu wojskowych. W każdym razie dotychczas nie dali nam nic dosłownie do jedzenia. Od wczorajszego śniadania żyjemy porcją chleba i skromną dawką wody.
 
Z pamiętnika Andrzeja Solskiego, 9 kwietnia 1940 r.
Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!). Przywieziono nas gdzieś do lasu; coś w rodzaju letniska. Tu szczegółowa rewizja. Zabrano mi zegarek, na którym była godzina 6.30. Pytano mnie o obrączkę. Zabrano ruble, pas główny, scyzoryk.
Między 3 kwietnia a 16 maja 1940 r. sowieci zamordowali w Katyniu, Miednoje i Charkowie co najmniej 22 tysiące oficerów, policjantów i urzędników…
 
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń
 • upamietnienie, pamięć, katyń

Nowa stacja ładowania pojazdów elektrycznych

Działa już nowa stacja ładowania pojazdów elektrycznych przy ul. Pułtuskiej, obok Parku Miejskiego w Serocku. Stacja jest dwustanowiskowa.

Aby skorzystać ze stacji, konieczne jest pobranie aplikacji na telefon. Na stacji umieszczone zostały kody QR kierujące bezpośrednio do pobrania aplikacji. Aplikację „Horyzont EV”, można również pobrać w AppStore oraz Google Play. Każdy kto będzie chciał naładować pojazd będzie musiał zarejestrować się w aplikacji oraz dodać kartę płatniczą, poprzez którą będzie możliwe opłacanie sesji ładowania. Uruchomienie sesji ładowania będzie odbywać się poprzez podłączenie kabla/wtyczki do samochodu, wybranie odpowiedniej stacji i naciśnięcie przycisku „Ładuj” w aplikacji lub poprzez kartę RFiD, którą uzyskać można przy pierwszej rejestracji w aplikacji mobilnej.

Opłaty za ładowanie samochodów elektrycznych pobierane będą zgodnie z cennikiem operatora.

Droga Zabłocie – Stanisławowo oficjalnie otwarta

5 kwietnia została uroczyście przekazany do użytkowania przebudowany odcinek drogi powiatowej nr 1801W – od drogi wojewódzkiej nr 632 do drogi wojewódzkiej nr 622, na odcinku Zabłocie – Stanisławowo w gminie Serock.
 
W ramach inwestycji na ponad trzykilometrowym odcinku droga została rozbudowana, zyskując nową nawierzchnię, wybudowano odwodnienie punktowe, chodniki, zjazdy do posesji, parkingi, zatoki autobusowe, pobocza, powstało oświetlenie uliczne, a także wykonano oznakowanie poziome i pionowe.
 
Zadanie uzyskało dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Zadanie było realizowane przez Powiat Legionowski.
 • droga Zabłocie-Stanisławowo

Budujemy kanalizacje sanitarne

Planowanie inwestycji z zakresu sieci kanalizacji sanitarnych, szczególnie tych bardziej rozbudowanych obszarowo, wbrew pozorom nie jest zadaniem łatwym, a rozwiązania nie są tak oczywiste jakby się mogło wydawać. Planując inwestycje sieciowe należy przede wszystkim właściwie zidentyfikować potrzeby i możliwości techniczne, a w samym procesie projektowania uwzględnić wiele aspektów takiego przedsięwzięcia – oprócz technicznych również ekonomiczne, funkcjonalne i inne.

Podstawowy aspekt - techniczny
Jest on zawsze punktem wyjściowym przy planowaniu sieci. Analiza zadania pod tym kątem polega na ocenie możliwości skanalizowania zadanego obszaru i doboru technologii. Tu większość uwagi skupia się na wypracowaniu rozwiązań, pozwalających na maksymalne wykorzystanie tańszej i bardziej niezawodnej technologii grawitacyjnej. Mówiąc wprost - na tym etapie analizujemy teren i zabudowę mieszkaniową i staramy się tak dobrać układ sieci, aby jak największą jego część objąć systemem grawitacyjnym.

System grawitacyjny to taki, w którym ścieki płyną do odbiornika wyłącznie w wyniku działania sił grawitacji, bez wykorzystania urządzeń mechanicznych. Właściwie skonstruowana sieć w tym systemie jest praktycznie niezawodna (niski wskaźnik występowania awarii) a jej eksploatacja i budowa  dużo tańsza niż w przypadku systemu tłocznego. System tłoczny z kolei to taki, w którym ścieki odprowadzane z danego obszaru w dużej mierze prowadzone są w sposób wymuszony pracami pomp. W przypadku takiego systemu konieczna jest budowa tzw. przepompowni ścieków, czyli zestawu urządzeń powiązanych ze sobą systemami autoamatyki, którego zadaniem jest zbieranie ścieków i za pomocą pomp i kanałów tłocznych - transportowanie ich do punktu, z którego będą mogły płynąć istniejącą infrastrukturą do oczyszczalni ścieków. Oczyszczalnia ścieków, do której trafiają wszystkie nieczystości płynne  z terenu gminy zlokalizowana jest w w miejscowości Dębe i jest własnością Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawa. Budowa przepompowni i kanałów tłocznych jest dość kosztownym elementem całej sieci. Z uwagi na duże potencjalne ryzyko awarii i spore negatywne konsekwencje w przypadku jej niezidentyfikowania na czas – wymaga stałego 24-godzinnego monitoringu prowadzonego przez służby eksploatacyjne (co również generuje spore koszty). Biorąc pod uwagę powyższe – podstawowym założeniem przy projektowaniu sieci, jest takie jej kształtowanie, aby przepompowni i systemów tłocznych było jak najmniej, a każda z przepompowni obsługiwała jak największy obszar.

Względy ekonomiczne
Budowa infrastruktury kanalizacyjnej szczególnie w przypadkach, kiedy nie da się uniknąć budowy przepompowni ścieków, należy do dość kosztownych zadań. Dlatego bardzo ważnym aspektem przy planowaniu sieci kanalizacyjnych jest możliwość pozyskania na ich budowę środków zewnętrznych. Dla przykładu - w dotychczas obowiązującej perspektywie unijnej możliwe było pozyskanie dofinansowań w ramach „Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko”. Gmina Serock w kilku przypadkach skorzystała z tego programu, jednak biorąc pod uwagę wymagania w zakresie tzw. „efektu ekologicznego” wyczerpaliśmy katalog projektów, dających się zrealizować przy wykorzystaniu tych środków. Ten program unijny wymagał uzyskania przyłączenia do sieci nieruchomości, dających co najmniej 120 osób/km. W zasadzie ogranicza to możliwość aplikowania wyłącznie dla miejscowości silnie zurbanizowanych z zabudową wielorodzinną. W przestrzeni branży sanitarnej funkcjonują również inne programy, które mają z kolei inne ograniczenia i wymagania. W przypadku programów powtarzalnych – jesteśmy w stanie tak przygotować nasze inwestycje, aby moc aplikować o takie środki.

Dlatego też projektując i planując sieci – oprócz kwestii technicznych – pod uwagę bierzemy także możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych. Analizujemy dostępne programy i fundusze oraz ich wymagania, a następnie dostosowujemy plany do określonych w nich parametrów.

Komunikacja z mieszkańcami
Projektując sieci nie zapominamy oczywiście o tym, że infrastruktura ma przede wszystkim jak najlepiej służyć mieszkańcom. W myśl tej zasady każdy projekt sieci na danym obszarze, w kwestiach mających znaczenie dla mieszkańców, jest indywidualnie z nimi omawiany. Reprezentujący nas projektanci (a w przypadkach bardziej skomplikowanych - urzędnicy) zwracają się do każdego z właścicieli nieruchomości zlokalizowanych na trasie projektowanej sieci, z informacją o naszych zamierzeniach, sposobie ich realizacji i proponowanym modelu współpracy w trakcie budowy. Jednak przede wszystkim ten kontakt ukierunkowany jest na wypracowanie najbardziej dogodnego z punktu widzenia mieszkańców technicznego rozwiązania przyłączenia nieruchomości do sieci. Często poświęcamy sporo czasu na pomoc w uregulowaniu stanu formalnego istniejącej na działkach naszych mieszkańców infrastruktury tak, aby możliwe było jej włączenie do planowanej do budowy sieci. Do każdego staramy się podchodzić indywidualnie, szukając jak najlepszych rozwiązań.

Sieć w ul. Jasnej w Jachrance
Po przebrnięciu przez wszystkie procedury projektowe, po uzyskaniu uzgodnień i pozwoleń, a ostatecznie także po uzyskaniu finansowania i znalezieniu wykonawcy – przychodzi pora na realizację robot budowlanych. Przykładem takiej inwestycji jest budowa sieci kanalizacji sanitarnej w ul. Jasnej w Jachrance. Jest ona częścią obszernego projektu, zakładającego skanalizowanie dużego obszaru Jachranki (nie tylko ul. Jasnej). Pod koniec lutego została zawarta umowa na realizację prac budowlanych, polegających na wykonaniu odcinka sieci w ul. Jasnej wraz z odejściami w kierunku prywatnych nieruchomości. Oprócz tego – w rejonie skrzyżowania ul. Jasnej z ul. Zegrzyńską –  zostanie wybudowana przepompownia ścieków, której zadaniem będzie zebranie ścieków z dużej części Jachranki. Z uwagi na ograniczenia terenowe przepompownia została zaprojektowana w pasie drogowym jako „przejezdna”, czyli taka, gdzie większość urządzeń znajduje się w studniach i zbiornikach, po których może odbywać się ruch kołowy. Ponadto, w ramach inwestycji, po zakończeniu robót instalacyjnych, planuje się wykonanie docelowej nawierzchni ul. Jasnej w technologii betonowej kostki brukowej. Zakończenie zadania zaplanowane jest na drugą połowę przyszłego roku. Wartość robót określona w drodze przetargu wynosi: 2 982 605,46 zł. Warto nadmienić że na realizację zadania w części dotyczącej budowy sieci kanalizacji sanitarnej udało się pozyskać dofinansowanie w kwocie niewiele ponad 900 000,00 zł.

Monika Głębocka-Sulima
Kierownik Referatu Przygotowania i Realizacji Inwestycji

 

 

 

 

 

 

Co nowego w inwestycjach

Dokumentacja techniczna przebudowy ulic: Baśniowej i Korzennej w Skubiance
5 kwietnia powtórnie ogłosiliśmy postępowanie dotyczące opracowania dokumentacji technicznej przebudowy ulic: Baśniowej i Korzennej w Skubiance. Poprzednie zakończono unieważnieniem z uwagi na wartości ofert, przekraczające wielkość środków przeznaczonych na realizacje zadania. Otwarcie ofert w toczącym się obecnie – drugim postępowaniu – zaplanowano na 14 kwietnia.

Projekt będzie dotyczył wykonania nawierzchni utwardzonej na obu ulicach oraz wykonanie ich odwodnienia. Prace budowalne będą realizowane w latach kolejnych.

Budowa budynku komunalnego w Borowej Górze
Toczy się postępowanie o udzielenie zamówienia na budowę budynku komunalnego w Borowej Górze. Nowy obiekt będzie usytuowany na działce za placem zabaw (w kierunku południowo wschodnim). W wyniku zadania powstanie 25 mieszkań o różnej wielkości – każde z przynależną komórką lokatorską. Oprócz tego w budynku zostanie wyodrębniona przestrzeń, mająca funkcjonować jako miejsce spotkań mieszkańców sołectwa. Zadanie obejmuje także budowę fragmentu drogi łączącej i sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Planujemy, że roboty zakończymy jesienią przyszłego roku.

Na realizację zadania udało się pozyskać środki zewnętrzne w kwocie ponad 8,4mln zł pochodzące z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Przebudowa ul. Szaniawskiego w Jadwisinie
Lada moment rozpoczną się prace związane z przebudową ul. Szaniawskiego w Jadwisinie. Przedsięwzięcie – oprócz remontu nawierzchni jezdni – obejmuje także budowę miejsc parkingowych po stronie północnej. Umowa na realizację zadania została zawarta 22 marca z firmą Werbena Art drogi Sp. z o.o. Planujemy, że w ciągu najbliższych 3 miesięcy zadanie będzie już zakończone.

Na wykonanie prac udało się pozyskać środki zewnętrzne pochodzące z Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” (edycja dla miejscowości, w których funkcjonowały PGR-y) w kwocie ponad 780 tys. zł

Informator marzec

Zachęcamy do lektury najnowszego numeru miesięcznika Informator Gminy Serock.

 

 • Informator marzec

Rozpoczynamy akcję wiosennych porządków

Ko­niec śnie­gu!
Wio­sna w bie­gu!
Już bo­cia­ny po­wra­ca­ją,
Już skow­ron­ki kon­cert dają.
Tu kro­ku­sy, tam żon­ki­le
Spo­glą­da­ją na świat mile.
Tra­wa zmie­nia swo­ją zie­leń,
Chęt­nie ją po­lu­bi je­leń.
Bu­dzi się przy­ro­da wko­ło,
Bę­dzie pięk­nie i we­so­ło.
Słoń­ce te­raz czę­ściej świe­ci,
Na dwór wzy­wa wszyst­kie dzie­ci.

„Przedwiośnie” Joanna Guściora

Rozpoczynamy akcję Wiosennych Porządków!

Wiosenne promienie słońca oraz ciepłe powietrze budzą w nas wszystkich chęć do wiosennych porządków. Zachęcamy Państwa do udziału w akcji wiosennego sprzątania wspólnych terenów publicznych. Celem akcji jest uprzątniecie miejsc publicznie dostępnych, lasów i trawników z odpadów tam zalegających. Poprzez aktywny udział w akcji zmniejsza się nasz negatywny wpływ na środowisko, zwiększa się nasza świadomość ekologiczna, wyrabiamy w sobie właściwe nawyki postępowania z odpadami, a także integrujemy się społecznie. W tym roku akcja prowadzona będzie do 31 maja br.

Do udziału w akcji zapraszamy szkoły, przedstawicieli sołectw, dzieci, młodzież a także zorganizowane grupy społeczne. Zainteresowanych włączeniem się w akcję prosimy o kontakt z Referatem Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa tel.: 22 782 88 50, 22 782 88 40, e-mail: ochronasrodowiska@serock.pl, w celu ustalenia terminu, obszaru sprzątania oraz miejsca skąd zostaną odebrane odpady. Urząd zapewni odpowiednią ilość rękawic oraz oznakowanych i dedykowanych worków wyłącznie na potrzeby akcji sprzątania, a także odbiór zebranych odpadów.

Wspólnie zadbajmy o czystość i porządek naszej gminy.

 • Akcja wiosennych porządków

Życzenia Wielkanocne

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych składamy Państwu najserdeczniejsze życzenia🙂

 • Życzenia Wielkanocne

Seroccy Seniorzy budują strategię

24 marca w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku odbyło się trzecie spotkanie zespołów eksperckich w ramach projektu „Seroccy Seniorzy budują Strategię” finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele –Fundusz Regionalny. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym „Nadzieja”.
W spotkaniu uczestniczyli koordynatorzy opracowania strategii oraz eksperci. Zebrani dyskutowali nad propozycjami celów oraz działań ze sfer tematycznych: zdrowie i rekreacja, edukacja i kultura, sfera obywatelska.
 • Seroccy Seniorzy budują strategię
 • Seroccy Seniorzy budują strategię

Relacja z I Polsko-Ukraińskiego Forum Samorządowego

I Polsko-Ukraińskie Forum Samorządowe, to nie tylko konferencja, która odbyła się 21 marca lecz także liczne wyjazdy po Mazowszu, podczas których uczestnicy forum zapoznali z funkcjonowaniem odwiedzonych instytucji i działalnością polskich samorządów.
Podczas pierwszego dnia forum (21 marca) oprócz konferencji w Narvil Conference&Spa uczestnicy zwiedzili miasto i gminę Serock. Odwiedzili między innymi szkołę w Jadwisinie, gdzie mogli zobaczyć nowoczesne boisko sportowe. Następnie Mirosław Pakuła (Izba Pamięci i Tradycji Rybackich) oprowadził grupę po ekspozycji Izby oraz po mieście.

Kolejny dzień goście rozpoczęli w Legionowie, gdzie odwiedzili stację uzdatniania wody oraz przedszkole nr 7 i Szkołę Podstawową nr 2. Następnie uczestnicy pojechali do Radzymina, gdzie na przykładzie firmy Coca-Cola HBC Polska omówiono jaką rolę odgrywa duży inwestor przemysłowy w rozwoju gminy, oraz zaprezentowano kompleks Panattoni Park Warsaw North II, gdzie powyższa firma się znajduje. Przedostatnim punktem wyjazdu tego dnia była wizyta w zakładzie „Waflex”. Dzień zakończył się dyskusją na temat współpracy pomiędzy samorządem a lokalnym środowiskiem gospodarczym, która miała miejsce w „Scena Cegielnia” w Radzyminie. W dyskusji udział wzięli także burmistrz miasta Krzysztof Chaciński oraz przedstawiciele Radzymińskiego Klubu Biznesu.

23 marca uczestnicy odwiedzili Wieliszew, gdzie mieli możliwość zwiedzenia nowo powstającego Centrum Społeczno-Kulturalnego oraz remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kałuszynie. Omówiono organizację i wyposażenie jednostki OSP. Ponadto zebrani mieli możliwość przećwiczenia na fantomie pierwszej pomocy przedmedycznej a strażacy zaprezentowali osiąganie gotowości do działania. Następnie grupa udała się do Winnicy, gdzie odwiedziła gospodarstwo rolno-ogrodnicze, oczyszczalnię ścieków oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Golądkowie, gdzie przedstawiono jej odnawialne źródła energii.

Ostatniego dnia I Polsko-Ukraińskiego Forum Samorządowego uczestnicy wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez Lokalną Grupę Działania a także zwiedzili KEZO Centrum Badawcze PAN - Konwersja Energii i Źródła Odnawialne oraz odwiedzili Polską Agencję Inwestycji i Handlu w Warszawie. Koniec dnia jak i całego forum zwieńczyło spotkanie podsumowujące, podczas którego odbyło się wręczenie certyfikatów.

Serdecznie dziękujemy partnerskim samorządom i instytucjom za przyjęcie gości i zorganizowanie interesującego programu pobytu.
 • IMG_1515
 • IMG_1521
 • IMG_1526
 • IMG_1527
 • IMG_1529
 • IMG_1541
 • IMG_1553
 • IMG_1561
 • IMG_1562
 • IMG_1564
 • IMG_1572
 • IMG_1581
 • IMG_1582
 • IMG_1588
 • IMG_1591
 • IMG_1595
 • IMG_1608
 • IMG_1610
 • IMG_1616
 • IMG_1626
 • IMG_1634
 • IMG_1641
 • IMG_1651 — kopia — kopia
 • IMG_1658 — kopia
 • IMG_1773
 • IMG_1791
 • IMG_1800
 • IMG_1808
 • IMG_1819
 • IMG_1823
 • IMG_1839
 • IMG_1854
 • IMG_1866
 • IMG_1891
 • IMG_1901
 • IMG_1910
 • IMG_1936
 • IMG_1954
 • IMG_2033
 • DSC04735
 • DSC04820
 • DSC04829
 • DSC04848
 • DSC04878
 • DSC04908
 • DSC04921
 • DSC04938
 • DSC05005
 • DSC05041
 • DSC05076
 • IMG_2045
 • IMG_2051
 • IMG_2062
 • IMG_2074
 • IMG_2097
 • IMG_2134
 • IMG_2152
 • DSC05172.
 • DSC05175
 • DSC05177
 • DSC05246
 • DSC05355
 • DSC05162
 • DSC05449
 • DSC05267
 • DSC05269
 • DSC05281
 • DSC05391
 • DSC05456
 • DSC05530
 • DSC05621
 • DSC05662
 • DSC05721
 • DSC05765
 • DSC05894
 • DSC05192
 • DSC05194
 • DSC05881

21 marca odbyła się konferencja polsko-ukraińska

21 marca 2023 r. w Hotelu Narvil Conference&Spa w Serocku odbyła się konferencja zrealizowana w ramach  I Polsko-Ukraińskiego Forum Samorządowego, które potrwa do 24 marca. Podczas konferencji dyskutowano o współpracy administracji rządowej i samorządowej, wyzwaniach, jakie stają przed samorządami a jednym ze zdefiniowanych celów spotkania było wypracowanie możliwych kierunków wsparcia Ukrainy tak dziś, jak i po odbudowie po rosyjskiej agresji i stały rozwój ukraińskich samorządów.


Organizatorami konferencji byli: Miasto i Gmina Serock, Stowarzyszenie Społeczny Komitet Pomocy Miastu i Gminie Serock, spółka Serockie Inwestycje Samorządowe oraz Centrum Rozwoju Samorządu Lokalnego i Polsko-Ukraińskie Stowarzyszenie Agrarne.

Konferencja została objęta patronatem honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów Henryka Kowalczyka,a także patronatami:
- Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji,
- Ministerstwa Aktywów Państwowych,
- Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
- Ministerstwa Rozwoju i Technologii,
oraz
- Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej,
- Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego,
- Związku Miast Polskich,
- Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego.

Partnerami i sponsorami konferencji byli:
- PGNiG Grupa ORLEN,
- Fundacja PKO Banku Polskiego
- Hotel Narvil Conference&SPA w Serocku.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej i biznesu. Zaproszenie na konferencję przyjął Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński oraz Szef Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Michał Prószyński, uczestników powitała także Pani Ołena Szulak – deputowana Rady Najwyższej Ukrainy (online).

W I panelu dyskusyjnym, poświęconym współpracy rządu i samorządów, udział wzięli:

Moderator: dr Gracjana Dutkiewicz – Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni

Uczestnicy panelu:

Pani Patrycja Dubaniewicz - z Radzymińskiego Klubu Biznesu
Pan Wiktor Karpinec – Dyrektor Centrum Rozwoju Biznesu Ukraińsko-Polskiego Kredobanku
Pan prof. Piotr Kosiak – profesor Collegium Civitas w Warszawie
Pan Karol Kubica – Kierownik Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Kijowie
Pan Michał Prószyński – Szef Gabinetu Politycznego MSWiA
Pan Dariusz Szymczycha – wiceprezes zarządu Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej
Pan Arkadiusz Urban – Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości
Pan Piotr Uściński – Wiceminister Rozwoju i Technologii
Pan Mateusz Walewski - Dyrektor Departamentu Badań i Analiz, Główny Ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego

Podczas drugiego panelu dyskutowano o współczesnych wyzwaniach samorządowych. Uczestnikami tego panelu byli:
Moderator: dr Mariya Pelekh – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Uczestnicy panelu:

Pan Mariusz Ambroziak – Wiceprezes Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej
Pani Anna Brzezińska – Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego
Pani Maria Czernienko – sołtys wsi Rohan, obwód charkowski
Pan Oleksandr Jesin – sołtys wsi Nowowodolaz, obwód charkowski
Pan Paweł Kownacki – Przewodniczący Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego
Pani Marta Olczak – doradca energetyczny, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Pan Mirosław Skurka – prezes Związku Ukraińców w Polsce
Pan Edward Trojanowski – Prezes Lokalnej Grupy Działania „Zalew Zegrzyński”

Konferencja była pierwszą częścią, trwającego pięć dni forum. Podczas kolejnych dni, przedstawiciele 21 samorządów ukraińskich, w ramach studium dobrych praktyk, odwiedzą Legionowo, Radzymin, Wieliszew i Winnicę. Zdobyte doświadczenia i nabytą wiedzę, będą starali się przekuć w realne działania, służące rozwojowi samorządności ukraińskiej i odbudowie kraju po agresji rosyjskiej.

Serdecznie dziękujemy sponsorom, partnerom i patronom za pomoc w organizacji tego szczególnego wydarzenia.

 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • spotkanie, forum
 • DSC03749
 • DSC04041
 • DSC04050
 • DSC04082
 • DSC04140
 • DSC04366
 • DSC04699
 • DSC04706
 • forum, spotkanie
 • forum, spotkanie
 • DSC04297
 • DSC04296
 • konferencja polsko-ukraińska
 • konferencja polsko-ukraińska
 • konferencja polsko-ukraińska
 • konferencja polsko-ukraińska
 • konferencja polsko-ukraińska
 • konferencja polsko-ukraińska
 • konferencja polsko-ukraińska
 • konferencja polsko-ukraińska
 • konferencja polsko-ukraińska
 • konferencja polsko-ukraińska
 • konferencja polsko-ukraińska
 • konferencja polsko-ukraińska
 • konferencja polsko-ukraińska
 • konferencja polsko-ukraińska
 • konferencja polsko-ukraińska
 • konferencja polsko-ukraińska

I Polsko-Ukraińskie Forum Samorządowe

W dniach 21-24 marca 2023 r. odbędzie się I Polsko-Ukraińskie Forum Samorządowe, którego myślą przewodnią jest „Skuteczny samorząd”. W ramach przedsięwzięcia 21 marca 2023 r. w Hotelu Narvil Conference&Spa w Serocku będzie miała miejsce konferencja, podczas której uczestnicy dyskutować będą m.in. o partnerstwie administracji rządowej i samorządowej, działalności samorządu terytorialnego w warunkach Unii Europejskiej oraz o współczesnych wyzwaniach samorządów.

Wraz z partnerami ze strony ukraińskiej: przedstawicielami Centrum Rozwoju Samorządu Lokalnego oraz Polsko-Ukraińskiego Stowarzyszenia Agrarnego zdefiniowaliśmy główny cel projektu, którym jest wypracowanie możliwych kierunków wsparcia Ukrainy tak dziś, jak i po odbudowie po rosyjskiej agresji i stały rozwój ukraińskich samorządów.

Konferencja została objęta patronatem honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów Henryka Kowalczyka, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, a także patronatami: Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej, Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, Związku Miast Polskich i Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego.

Partnerami i sponsorami konferencji są: PGNiG Grupa ORLEN, Fundacja PKO Banku Polskiego oraz hotel Narvil Conference&SPA w Serocku.

Udział w wydarzeniu potwierdził Wiceprezes Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński, Szef Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Michał Prószyński, a także m.in. przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego, Krajowego Zasobu Nieruchomości, Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, czy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Ze strony ukraińskiej natomiast w konferencji udział wezmą, m.in: Ołena Szulak – deputowana Rady Najwyższej Ukrainy (online), a także: przedstawiciel Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawiciel Kredo Bank oraz 21. przedstawicieli ukraińskich samorządów.

Na kolejne dni zaplanowane zostało studium dobrych praktyk, które będą okazją do teoretycznego wprowadzenia 21. uczestników z Ukrainy w zagadnienia funkcjonowania samorządów w Polsce i współpracy między jednostkami wspierającymi samorządy w rozwoju. W tym celu uczestnicy odwiedzą cztery samorządy: Legionowo, Radzymin, Wieliszew i Winnicę. Partnerami tej części Forum są także: Mazowiecka Agencja Energetyczna oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu. 

 

 • plakat konferencja polsko-ukrainska

Historia Międzynarodowego Dnia Kobiet

„Kobieta to piękny kwiat, niedoceniane zioło, które zajmuje cały świat, o którym się mówi wkoło. Mówi, nie znając istoty ciała, mówi, nie znając doliny duszy. Kobieta to nie tylko kwiat, to kamień, co z czasem się kruszy.” (autor nieznany)

W 2023 roku obchodzimy 112 Międzynarodowy Dzień Kobiet. Święto 8 marca znane jest niemal na całym świecie. Jego historia związana jest z ruchami feministycznymi i emancypacją kobiet z początków XX wieku. Na przestrzeni dekad wokół Dnia Kobiet narodziło się wiele mitów i święto to było częstym elementem propagandy i kronik filmowych z okresu PRL.

Historia powstania Dnia Kobiet ma związek z ruchami sufrażystek i walką o prawa kobiet. Chociaż niektórzy historycy uważają, że tradycja tego święta sięga aż czasów starożytnych, największy związek z obecnym Dniem Kobiet mają wydarzenia z 28 lutego 1909. To właśnie wtedy Socjalistyczna Partia Ameryki postanowiła upamiętnić protest zorganizowany rok wcześniej – 8 marca 1908. Domagano się wtedy równych praw zarobkowych i politycznych dla kobiet, odbywały się strajki pracownic branży włókienniczej.

Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony oficjalnie – 8 marca 1910 roku. Pierwsze świętowania i obchody odbyły się w 1911 roku w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Na przestrzeni kolejnych lat manifestacje, w których opowiadano się za prawami kobiet, łączono także z protestami antywojennymi. Od tamtych czasów Dzień Kobiet uznawany jest przez wszystkie kraje należące do Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). 

W Dniu Kobiet popularne było wręczanie paniom kwiatów. Za czasów PRL-były to najczęściej goździki. Kobiety otrzymywały też czasami rajstopy, mydło czy ręcznik, zaliczane w tamtych czasach do towarów luksusowych. Obchodzenie Dnia Kobiet było w zakładach pracy obowiązkowe.

Dzień Kobiet na świecie obchodzony jest w ok. 30 krajach. Nie w każdym z nich obchody przypadają na 8 marca. W niektórych krajach świętuje się dłużej niż jeden dzień. W Armenii obchodzi się Miesiąc Kobiet, który trwa od 8 marca do 7 kwietnia. Ostatni dzień tego miesiąca jest Dniem Piękna i Macierzyństwa. We Włoszech świętowanie zaczyna się tydzień wcześniej. Wtedy na murach i płotach zawisają plakaty i ulotki związane z Dniem Kobiet. Natomiast 8 marca we Włoszech panie otrzymują od panów gałązki akacji srebrzystej, ale co ciekawe, kobiety sobie nawzajem też dają kwiaty w prezencie. Z kolei w Wietnamie dwa dni kojarzone są ze świętem kobiet: 8 marca oraz 20 października. W Portugalii i Rumunii kobiety świętują Dzień Kobiet we własnym gronie, organizując sobie „babskie spotkania”. W Wielkiej Brytanii Dzień Kobiet jest dniem, w którym odbywają się wykłady i prelekcje związane z emancypacją kobiet oraz ich historycznymi osiągnięciami. W niektórych częściach świata dzień ten celebruje się w mniej typowy sposób. W prowincji Guangdong w Chinach mężczyźni organizują wycieczki górskie... w makijażu i butach na wysokim obcasie. Chińczycy oferują także kobietom aż pół dnia wolnego z okazji ich święta.
W wielu miejscach na świecie takich jak Pakistan, Arabia Saudyjska czy Chile Dzień Kobiet wykorzystywany jest jako okazja do organizacji manifestacji w interesie praw kobiet. Kobiety walczą o równe płace, zaostrzenie kar wobec sprawców przemocy domowej, a także o prawo do decydowania o sobie i swoim ciele. W Iranie obchodzenie Dnia Kobiet jest zabronione. Ma to związek z rewolucją kulturową, a właściwie z jej cofnięciem, które dokonało się w 1979 roku. Od tego czasu prawa kobiet w tym kraju są ponownie coraz bardziej ograniczane.

Dzień Kobiet w Polsce nie jest dniem wolnym od pracy, choć takim przywilejem cieszą się kobiety Europy wschodniej. Polki są w miejscach pracy najczęściej obdarowywane symbolicznym kwiatem, czasami otrzymują też drobne upominki – słodycze, kosmetyki. W wielu polskich szkołach świętuje się 8 marca – chłopcy wręczają wtedy kwiaty swoim koleżankom, a także nauczycielkom.

Z okazji Dnia Kobiet pragniemy złożyć wszystkim mieszkankom Miasta i Gminy Serock  najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności, nieskończonej kobiecej siły oraz dobrej energii, która pozwoli realizować płynące z kobiecego serca pasje i marzenia.

źródło: https://mamotoja.pl/rodzina/swieta-i-uroczystosci/dzien-kobiet-historia-i-pochodzenie-30871-r1/

 

 

 • Dzień kobiet

Kampania „Plastik nie do pieca – piec nie do plastiku”

Kampania „Plastik nie do pieca – piec nie do plastiku”

Trudno złapać oddech? Czujesz gryzący dym w gardle? To tylko niektóre konsekwencje dla zdrowia, jakie pociąga za sobą spalanie odpadów, w tym m.in. plastików, w domowych piecach. Czy wiesz, że proceder ten jest niezgodny z prawem? Masz świadomość, że prawidłowa segregacja odpadów pozwala odzyskać z nich cenne surowce i oszczędzić zasoby naturalne? Zapraszamy do zapoznania się z materiałami kolejnej edycji kampanii „Plastik nie do pieca – piec nie do plastiku”, przygotowanej przez fundację PlasticsEurope Polska. Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem, zadbajmy o siebie i nasze środowisko!

Więcej informacji pod adresem: https://plasticseurope.org/pl/

 • plastik do pieca

Przekazanie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Gąsiorowo

3 marca przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Gąsiorowie miało miejsce uroczyste przekazanie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Gąsiorowo. Nowy samochód zastąpił stare auto, które było używane przez gąsiorowskich druhów przez ponad trzydzieści lat. Nowoczesny sprzęt wesprze nie tylko akcje gaśnicze, ale posłuży także do pomocy poszkodowanym w wypadkach i innych sytuacjach zagrożenia życia.
 
Zakup samochodu był możliwy dzięki wsparciu finansowemu z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i dofinansowaniu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Swoją cegiełkę dołożyło także sołectwo Kania Nowa. Ogromne znaczenie ma także pożyczka udzielona przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Przypomnijmy, że w ostatnim czasie, również dzięki dofinansowaniom i przychylności wielu osób i instytucji, o nowe pojazdy wzbogaciły się także jednostki w Serocku i Woli Kiełpińskiej.
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego
 • Przekazanie wozu strażackiego

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych delegacje z gminy Serock i powiatu legionowskiego złożyły kwiaty pod tablicą pamięci na ścianie ratusza. W Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku odbyła się prelekcja Bartłomieja Błachnio, pracownika Izby Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku, pod tytułem "Konspiracja antykomunistyczna na ziemi serockiej". Podczas niej przedstawił zebranej młodzieży szkolnej z Serocka i Jadwisina struktury organizacji konspiracyjnych, które swoim działaniem obejmowały Serock i okolice, a także przedstawił sylwetki wybranych osób związanych z z działalnością antykomunistyczną.

 • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Z pamięcią o pomordowanych w serockim wąwozie

Dziś mija 82. rocznica zbrodni w serockim wąwozie. Egzekucja 22 mieszkańców Serocka i okolic była efektem prowokacji Gestapo, w ramach której niemiecki agent zawiązał antyniemiecką konspirację.

Z tej okazji dziś z wyrazami pamięci przedstawiciele władz samorządu serockiego złożyli wieniec oraz zapalili znicze na grobie pomordowanych na serockim cmentarzu.

 • _MG_1489
 • _MG_1492
 • _MG_1501
 • _MG_1507

Edukacji w szkołach ciąg dalszy

Na przełomie stycznia i lutego br. pracownicy Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa (OŚRiL) w ramach prowadzonych działań edukacyjnych odwiedzili pierwszoklasistów w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Serocku (31 stycznia i 2 luty) oraz w Szkole Podstawowej im. Jerzego Szaniawskiego w Jadwisinie (8 luty). Podczas tych spotkań z uczniami rozmawiano na temat źródeł pochodzenia odpadów, zasad segregacji odpadów komunalnych, a także kwestii związanych z ich końcowym zagospodarowaniem. Z pierwszoklasistami rozmawiano na temat codziennych, prostych  działań, których podejmowanie może przyczynić się do ograniczania ilości wytwarzanych odpadów. Pracownicy urzędu wyjaśnili czym jest prawidłowa segregacja, jakie rodzaje odpadów nadają się do recyklingu i czym jest proces recyklingu.

Drugim poruszonym tematem była ochrona powietrza oraz jak bardzo jest ono ważne w życiu człowieka. Przedstawiono najważniejsze kwestie związane z tym zagadnieniem. Z najmłodszymi rozmawiano jakie są źródła zanieczyszczeń powietrza oraz jakie mogą być skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Dzieci z dużym zainteresowaniem rozmawiały o poczuciu odpowiedzialności i troski o najbliższe środowisko. W ramach edukacji, w klasach przeprowadzono konkursy o  tematyce ekologicznej, w których dzieci bardzo chętnie brały udział. Dla najbardziej zaangażowanych przewidziane były eko-nagrody, przygotowane przez Referat OŚRiL.

Celem naszej edukacji jest zainteresowanie dziecka światem ekologii, zrozumienie jakie miejsce zajmuje w nim człowiek. Podczas bezpośrednich spotkań chcemy pokazać najmłodszym jak bardzo jesteśmy zależni od świata przyrody i jak dużą odpowiedzialność ponosimy za niego. Jest to bardzo duży zakres informacji, który staramy się przedstawiać dzieciom w prosty, a zarazem ciekawy i interesujący sposób.  

W tym miejscu chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować dyrekcji oraz nauczycielom, za możliwość przeprowadzenia zajęć w placówkach.

 • zajęcia edukacyjne
 • zajęcia edukacyjne
 • zajęcia edukacyjne
 • zajęcia edukacyjne
 • zajęcia edukacyjne
 • zajęcia edukacyjne
 • zajęcia edukacyjne
 • zajęcia edukacyjne

Laureaci konkursu „Odpowiedzialni Społecznie 2022”

Konkurs jest wspólną inicjatywą Starosty Legionowskiego oraz Powiatowego Centrum Integracji Społecznej w Legionowie. Jego celem jest zwiększenie świadomości na temat biznesu odpowiedzialnego społecznie, a tytuł przyznawany jest firmom, instytucjom oraz ich pracownikom, którzy się do tego przyczyniają swoją postawą.

Ubiegłoroczny konkurs kierowany był do pracowników, firm i instytucji prowadzących działalność na terenie powiatu legionowskiego, którzy w swojej pracy kierują się ideą społecznej odpowiedzialności biznesu, uwzględniają interesy społeczne, dobro środowiska, budują relacje ze swoimi pracownikami oraz z lokalną społecznością.

Wśród laureatów konkursu są też aktywni działacze naszej gminy:
Jadwiga i Sławomir Jackowscy (Osobowości Odpowiedzialne Społecznie) podejmujący działania społeczne, edukacyjne i kulturalne na rzecz środowisk senioralnych na terenie gminy oraz powiatu legionowskiego

Fundacja eBIZNES Club (wyróżnienie: Instytucje Odpowiedzialne Społecznie) zajmująca się poszukiwaniem i inicjowaniem nowatorskich rozwiązań w biznesie i administracji oraz podejmująca szereg działań wolontariakich i charytatywnych na rzecz mieszkańców.

Laureatom statuetki i dyplomy wręczyli Starosta legionowski Sylwester Sokolnicki, przewodniczący Rady Powiatu Leszek Smuniewski, radna Rady Powiatu Anna Gajewska oraz dyrektor PCIS Dorota Wróbel-Górecka.

Jesteśmy dumni i wzruszeni, że przedstawiciele naszej gminy swoimi działaniami, z wielką uwagą i troską wcielają w życie szeroko pojętą odpowiedzialność społeczną.

Serdeczne gratulacje!

 

Harmonogram rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych

Burmistrz Miasta i Gminy Serock podpisał Zarządzenie Nr 11/B/2023 w sprawie ustalenia harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2023/2024 do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych oraz do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Miasto i Gminę Serock.

 

Treść Zarządzenia i harmonogram TUTAJ

Zasady i kryteria rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Miasto i Gminę Serock na rok szkolny 2023/2024

Rekrutacja do przedszkoli  i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Miasto i Gminę Serock będzie prowadzona od 13 marca 2023 r. do 27 marca 2023 r. do godz. 15:00 z wykorzystaniem systemu informatycznego.

Logowanie do systemu rekrutacyjnego możliwe będzie od dnia 13 marca 2023 r. od godz. 8:00 (za pomocą nr PESEL dziecka – kandydata do przedszkola), pod adresem: https://serock.formico.pl

Pod adresem: https://serock.formico.pl znajdziecie też Państwo informacje dotyczące sposobu wypełniania i przesyłania dokumentów drogą elektroniczną.

Informacje ogólne

 1. W postępowaniu rekrutacyjnym biorą udział dzieci urodzone w latach 2017-2020 oraz dzieci z odroczonym obowiązkiem szkolnym, zamieszkujące na terenie Miasta i Gminy Serock
 2. Rekrutację prowadzi komisja powołana przez dyrektora przedszkola lub szkoły.
 3. Przydział do poszczególnych oddziałów odbywa się po zakończeniu rekrutacji.
 4. Dzieci urodzone w 2021 r. nie biorą udziału w rekrutacji. Rodzice mogą ubiegać się o przyjęcie dopiero po ukończeniu przez dziecko 2,5 lat. Decyzję podejmuje dyrektor przedszkola lub szkoły.

Dzieci sześcioletnie (urodzone w 2017 r.) muszą odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego. Na wniosek rodziców dziecko sześcioletnie może rozpocząć również naukę w klasie I.

Dzieci z odroczonym obowiązkiem szkolnym kontynuują przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego.

Dzieci pięcioletnie (urodzone w 2018 r.), dzieci czteroletnie (urodzone w 2019 r.) oraz dzieci trzyletnie (urodzone od stycznia do grudnia 2020 r.) mogą korzystać z wychowania przedszkolnego. Aby zapisać dziecko do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole należy wziąć udział w rekrutacji. W sytuacji nieprzyjęcia dziecka w postępowaniu rekrutacyjnym do żadnego z przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych wskazanych przez rodziców we wniosku burmistrz skieruje dziecko do innego przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej na terenie gminy.

Warunkiem udziału w rekrutacji jest złożenie wniosku:

1. Rodzice składają wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej w terminach określonych w harmonogramie stanowiącym załącznik nr 1 do Zarządzenia Nr 11/B/2023 Burmistrza Miasta i Gminy Serock z dnia 30 stycznia 2023 r.

2. Wnioski złożone po terminie określonym w harmonogramie nie zostaną uwzględnione w rekrutacji.

3. Zgodnie z art. 156 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r.  Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r., poz. 1082 ze zm.) wniosek o przyjęcie do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej można złożyć* do przedszkola/szkoły pierwszego wyboru ze wskazaniem przedszkola/szkoły drugiego i trzeciego wyboru, które prowadzą postępowanie rekrutacyjne dla dzieci w określonym wieku, w tym do:

 1. Samorządowego Przedszkola Krasnala Hałabały w Serocku,
 2. Samorządowego Przedszkola im. Wodnika Szuwarka w Zegrzu,
 3. Przedszkola w Woli Kiełpińskiej zorganizowanego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Woli Kiełpińskiej,
 4. Oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej im. Jerzego Szaniawskiego w Jadwisinie,
 5. Oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Zegrzu,

Placówka wskazana jako  pierwsza to przedszkole/oddział przedszkolny pierwszego wyboru.

4. Aby poprawnie złożyć wniosek rodzice mogą skorzystać z następujących możliwości:
a) wypełnić wniosek w elektronicznym systemie i podpisać profilem zaufanym

 • w tym celu należy:
 • - wypełnić w systemie informatycznym wniosek,
 • - dołączyć w systemie skany (zdjęcia) dokumentów/oświadczeń potwierdzających spełnianie kryteriów rekrutacyjnych,
 • - podpisać wniosek profilem zaufanym

b) wypełnić wniosek w elektronicznym systemie i dostarczyć do placówki pierwszego wyboru

 • w tym celu należy:
 • - wypełnić w systemie informatycznym wniosek,
 • - wydrukować wypełniony wniosek i po podpisaniu złożyć, razem z dokumentami/oświadczeniami potwierdzającymi kryteria rekrutacyjne, w przedszkolu/szkole pierwszego wyboru.

c) wypełnić odręcznie papierowy wniosek i dostarczyć do placówki pierwszego wyboru

 • w tym celu należy:
 • - wypełnić papierowy wniosek i po podpisaniu złożyć, razem z dokumentami/oświadczeniami potwierdzającymi kryteria rekrutacyjne,
  w przedszkolu/szkole pierwszego wyboru,
 • - informacje zawarte we wniosku wprowadzi do systemu informatycznego dyrektor przedszkola lub szkoły.

5. Rodzice dzieci, które nie posiadają nr PESEL:

 • - występują do dyrektora przedszkola czy szkoły pierwszego wyboru z wnioskiem o wydanie numeru identyfikacyjnego do systemu informatycznego
 • - następnie postępują jak w pkt 4- w polu nr PESEL wpisując nr identyfikacyjny oraz podają serię i nr paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość dziecka.

6. Podpisy obojga rodziców dziecka są potwierdzeniem zgodności ze stanem faktycznym informacji zawartych we wniosku.

7. Gdy jeden z rodziców nie może podpisać wniosku należy dołączyć do wniosku oświadczenie wyjaśniające, dlaczego tylko jeden z rodziców go podpisuje i/lub oświadczenie, że oboje rodzice zgodnie podjęli decyzję o udziale dziecka w rekrutacji oraz uzgodnili dane zawarte we wniosku zgodnie z art. 97 § 1 oraz § 2 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1359), w których określono odpowiednio: 

- § 1. „Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania

- § 2. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy”.

8. Do wniosku o przyjęcie należy dołączyć dokumenty/oświadczenia potwierdzające spełnianie kryteriów. Oświadczenia muszą zawierać klauzulę „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”

W postępowaniu rekrutacyjnym do samorządowych  przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2023/2024 obowiązują:

 • kryteria określone w art. 131 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r., poz. 1082 ze zm.)  tzw. kryteria ustawowe,

oraz

 • kryteria określone w uchwale NR 315/XXX/2017 Rady Miejskiej w Serocku z dnia 21 lutego 2017 r. w sprawie określenia kryteriów rekrutacji do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest gmina Miasto i Gmina Serock,  tzw. kryteria samorządowe.

W przypadku liczby kandydatów większej niż liczba wolnych miejsc, w pierwszej kolejności brane są pod uwagę kryteria ustawowe (pierwszy etap), a następnie kryteria samorządowe (drugi etap).

Każdemu kryterium przypisana jest określona liczba punktów.

Spełnianie kryteriów należy potwierdzić, dołączając do wniosku wymienione niżej dokumenty.

 

L.p.

                                                    Kryteria

Liczba punktów

                                               

                                                          Kryteria ustawowe 

                brane pod uwagę na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego

 

1.

Wielodzietność rodziny kandydata*

Zgodnie z art. 131 ust. 3  ustawy Prawo oświatowe kryteria ustawowe mają jednakową wartość.

Na potrzeby rekrutacji elektronicznej każdemu
z tych kryteriów nadano wartość 200 pkt.

2.

Niepełnosprawność kandydata

3.

Niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata

4.

Niepełnosprawność obojga rodziców kandydata

5.

Niepełnosprawność rodzeństwa kandydata

6.

Samotne wychowywanie kandydata w rodzinie**

7.

Objęcie kandydata pieczą zastępczą

                                                  

                                                      Kryteria samorządowe -

                    brane pod uwagę na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego

 

1.

Dziecko (sześcioletnie) objęte obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym, ubiegające się o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, które ma siedzibę w obwodzie szkoły podstawowej właściwej dla miejsca zamieszkania dziecka60 pkt.

2.

Dziecko, którego oboje rodzice/opiekunowie prawni są zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę, wykonują pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, uczą się w trybie dziennym, prowadzą gospodarstwo rolne lub działalność gospodarczą – kryterium stosuje się również do rodzica/opiekuna prawnego samotnie wychowującego dziecko


20 pkt.

3.

Dziecko 5-letnie ubiegające się o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, które ma siedzibę w obwodzie szkoły podstawowej właściwej dla miejsca zamieszkania dziecka25 pkt.

4.

Dziecko, którego rodzic/opiekun prawny rozliczając podatek dochodowy, wskazuje adres zamieszkania na terenie Miasta i Gminy Serock 6 pkt.

5.

Dziecko, którego rodzeństwo w kolejnym roku szkolnym będzie kontynuowało edukację przedszkolną w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, do którego o przyjęcie ubiega się kandydat2 pkt.

6.

Wysokość dochodu na osobę w rodzinie dziecka

a) w przypadku dochodu w wysokości mniejszej lub równej 90% kwoty, o której mowa w art. 5 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 615 z późn. zm.) - 1 pkt;

b) w przypadku dochodu w wysokości przekraczającej 90% kwoty, o której mowa w lit. a, liczbę punktów oblicza się dzieląc tę kwotę przez dochód na osobę w rodzinie dziecka.

Wzór:

                                 90% kwoty, o której mowa w art w art.5 

                                 pkt.1 ustawy o oświadczeniach rodzinnych***

liczba punktów =    ------------------------------------------------------------

                                  dochód na osobę w rodzinie dziecka (kwota netto)

 

 

*Wielodzietność rodziny kandydata oznacza rodzinę, która wychowuje troje i więcej dzieci
(art. 4 pkt 42 ustawy Prawo oświatowe).

**Samotne wychowywanie dziecka oznacza wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem (art. 4 pkt 43 ustawy Prawo oświatowe).

***wysokość  kwoty, o której mowa w art. 5 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2022 r., poz. 615 z późn. zm.) – podana zgodnie z § 1 pkt 1 Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 2021 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz. U. z 2021 r. poz. 1481) – 674 zł.

 

Dokumenty, które rodzice/prawni opiekunowie dołączają do wniosku:  

I. Dokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów ustawowych

(art. 150 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo oświatowe)

1) Oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata.

2) Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100 ze zm. ).

3) Prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem.

4) Dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2022 r. poz. 447 ze zm.).

Dokumenty składa się w oryginale, notarialnie poświadczonej kopii albo w postaci urzędowo poświadczonego odpisu lub wyciągu z dokumentu lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez rodzica/prawnego opiekuna.

II. Dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata kryteriów samorządowych
(uchwała nr 315/XXX/2017 Rady Miejskiej w Serocku z dnia 21 lutego 2017 r.)

1) Zaświadczenie pracodawcy o zatrudnieniu albo zaświadczenie o wykonywaniu pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej,

2) Zaświadczenie szkoły/uczelni potwierdzającej naukę w trybie dziennym,

3) Wydruk ze strony internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo informacja  z Krajowego Rejestru Sądowego,

4) Zaświadczenie o prowadzeniu gospodarstwa rolnego,

5) Oświadczenie rodzica/prawnego opiekuna dziecka, że przy rozliczaniu podatku dochodowego za rok poprzedni wskazany został adres zamieszkania w gminie Miasto i Gmina Serock,

6) Oświadczenie rodziców/prawnych opiekunów dziecka, o kontynuacji edukacji przedszkolnej w danym przedszkolu/oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej przez  rodzeństwo kandydata w kolejnym  roku szkolnym,

7) Oświadczenie o wysokości dochodu na osobę w rodzinie, liczbie osób w rodzinie orazwysokości dochodu w rodzinie będącej podstawą obliczenia wysokości dochodu na osobę w rodzinie kandydata.

UWAGA

W terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego rodzice/prawni opiekunowie dzieci, które obecnie uczęszczają do przedszkoli/oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych składają deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2023/2024 w przedszkolu/szkole, do której uczęszcza dziecko.

Deklaracje o kontynuacji przez dziecko wychowania przedszkolnego przyjmowane będą w terminie  od 3 marca do 10 marca 2023r. do godz. 15:00. Wzór deklaracji do pobrania będzie dostępny od dnia 02.03.2023 r. w sekretariatach poszczególnych przedszkoli/szkół oraz na ich stronach internetowych.

Załączniki :

źródło: https://www.oswiata.serock.pl/4760,2023-rok?tresc=29094 

Harmonogram do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych TUTAJ

Z eko-warsztatami u najmłodszych

Dzieci uczą się dbania o środowisko od najmłodszych lat. Aby jednak chętnie stosowały się do tego, czego się dowiedzą, powinny rozumieć, dlaczego jest to tak bardzo istotne. Dlatego staramy się wyjść im naprzeciw, aby móc sprostać tym trudnym dla nich pytaniom.

W związku z tym w dniu 26.01.2023 r w Samorządowym Przedszkolu im. Krasnala Hałabały w Serocku odbyły się zajęcia w dwóch grupach przedszkolnych „Jeżykach i Niedźwiadkach”. Pracownicy Referatu Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta i Gminy w Serocku poprowadzili zajęcia, których głównym celem było zachęcanie dzieci do segregowania śmieci oraz dbania o nasze powietrze i środowisko. Zajęcia rozpoczęły się od wysłuchania przez najmłodszych opowiadania czym jest ekologia oraz jak bardzo jest ważna w naszym życiu. Następnie dzieci zostały zapoznane z takimi pojęciami jak recykling czy segregacja, jakie są ich główne założenia oraz jak prawidłowo segregować odpady komunalne. Poruszona została kwestia również, jakie działania należy podejmować w życiu codziennym, aby ograniczać ilości wytwarzanych odpadów. Następnie w formie zabawy, dzieci pod okiem pracowników Referatu OŚRiL posegregowały odpady do odpowiednich worków (papier, szkło, plastik, bioodpady, odpady zmieszane), a także rozpoznawały materiały z których wykonane były odpady

Druga część spotkania poświęcona została ważnej kwestii dotyczącej ochronie powietrza i jego zanieczyszczeń. Z najmłodszymi rozmawialiśmy na temat rodzajów zanieczyszczeń, jakie są ich źródła oraz w jaki sposób nasze codzienne funkcjonowanie może wpłynąć na poprawę jakości powietrza.

Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem oraz radością uczestniczyły w zabawach i rozmowach związanych ekologią i ochroną środowiska.
W tym miejscu chcielibyśmy bardzo podziękować kadrze przedszkola za możliwość przeprowadzenia tego typu zajęć.

 

 

 • spotkanie eco w przedszkolu
 • spotkanie eco w przedszkolu
 • spotkanie eco w przedszkolu
 • spotkanie eco w przedszkolu

1,5% dla mieszkańców gminy Serock

Zachęcamy do przekazania 1,5% z deklaracji PIT dla mieszkańców gminy Serock.

Poniżej plakaty z apelami.

Jeżeli jesteś mieszkańcem gminy Serock lub Twoja organizacja działająca na rzecz mieszkańców gminy Serock ma tu swoją siedzibę i potrzebujesz wsparcia 1,5% z podatku PIT. Wyślij swoją ulotkę na adres promocja@serock.pl (apel powinien zawierać treść na jednej stronie).
 
Twój apel z prośbą o wsparcie zostanie zamieszczony w aplikacji mobilnej Serock, na stronie urzędu miasta oraz na fb.
 • Maja Krych
 • Kostrzeński
 • Martynka Siemińska
 • Michał Woźniakowski
 • Julia Borowska
 • pomoc, 1,5

Nowa firma odbierająca odpady

10 stycznia 2023 r. zostały podpisane umowy na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych sprzed posesji oraz z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Serocku, które będą obowiązywały od 1 lutego 2023 roku do 31 stycznia 2024 roku. Umowy zostały zawarte z firmą PARTNER Dariusz Apelski, Aleja Jana Pawła II 80/158, 00-175 Warszawa.

Wartości zawartych umów wynoszą:

- Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z  nieruchomości położonych na terenie Miasta i Gminy Serock - 5 827 539,60 zł;

- Odbiór i zagospodarowanie odpadów zbieranych w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów w Serocku przy ul. Nasielskiej 21 - 455 257,80 zł.

Tym samym pragniemy zaznaczyć, że nie jest to ta sama firma, która świadczyła usługę odbioru i zagospodarowania odpadów w 2022 r. i w styczniu 2023 roku, dlatego też prosimy Państwa o wyrozumiałość, jeżeli na początku współpracy z nowym Wykonawcą, odpady w niektórych miejscach nie zostaną odebrane terminowo.

Przypominamy, aby w takiej sytuacji zgłaszać do Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa reklamacje dotyczące nieodebranych odpadów. Jednocześnie informujemy, że zasady segregacji i sposób świadczenia usługi nie zmienia się i odbiór odpadów będzie odbywał się w taki sam sposób jak dotychczas. Obecnie skupiamy się także na ułożeniu harmonogramu odbioru odpadów, który będzie udostępniony dla mieszkańców najszybciej jak to będzie możliwe.

Reklamacje należy zgłaszać następnego dnia po terminie wskazanym w harmonogramie, pod numerem telefonu: 22 782 88 40. Informujemy, że odbiór odpadów trwa od godziny 7.00 do godziny 20.00, stąd też prośba do Państwa, aby odpady wystawiać do godziny 7.00 rano przed posesję w dniu odbioru zgodnie z harmonogramem. Podobnie należy pamiętać o otworzeniu altan śmietnikowych do godziny 7.00.

Przypominamy także o obowiązującym jednolitym systemie segregacji odpadów (JSSO), w ramach którego odpady komunalne zbiera się w podziale na pięć głównych frakcji:

 • PAPIER (kolor worka niebieski);
 • METALE I TWORZYWA SZTUCZNE (kolor worka żółty);
 • SZKŁO (kolor worka zielony);
 • BIO (kolor worka brązowy);
 • ZMIESZANE (kolor worka czarny).

Każda nieruchomość powinna być wyposażona we własny pojemnik i miejsce gromadzenia odpadów, w taki sposób aby umożliwić jego identyfikację z właściwym lokalem, celem stwierdzenia wypełniania obowiązku segregacji odpadów przez właściciela nieruchomości. Obowiązek segregacji odpadów dotyczy każdego.

Przypominamy również, że od 1 stycznia 2023 r. obowiązują nowe stawki za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Zgodnie z uchwałą Nr 636/LX/2022 Rady Miejskiej w Serocku z dnia 30 listopada 2022 r. w sprawie wyboru metody ustalenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki takiej opłaty na terenie Miasta i Gminy Serock oraz zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym, stawki te wynoszą:

- w zabudowie jednorodzinnej:

 • 34,50 zł za miesiąc od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość;
 • 69,00 zł za miesiąc od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość – opłata podwyższona za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny;

- w zabudowie wielolokalowej:

 • 11,50 zł za 1 m3 zużytej wody miesięcznie;
 • 23,00 zł za 1 m3 zużytej wody miesięcznie – opłata podwyższona za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny.

Ulga za kompostowanie w kompostowniku przydomowym

Informujemy o możliwości zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym.

Wysokość zwolnienia wynosi 15% od obliczonej wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zwolnienie w części z opłaty za odpady komunalne ma na celu stworzenie większej zachęty ekonomicznej dla zagospodarowywania bioodpadów we własnym zakresie. Osoby, chcące skorzystać z opisanej ulgi są zobowiązane do złożenia stosownej deklaracji w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęli kompostowanie.

Osoby, które już w latach 2021-2022 zadeklarowały posiadanie kompostownika i kompostowanie w nim wytworzonych przez siebie odpadów, nie muszą składać deklaracji ponownie.

Zniżka w ramach „Serocka Karta Dużej Rodziny 3+”

Przypominamy także, że zgodnie z uchwałą nr 633/LX/2022 Rady Miejskiej w Serocku z dnia 30 listopada 2022 r. w sprawie wprowadzenia zmian w gminnym programie „Serocka Karta Dużej Rodziny 3+” w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi pobieranymi przez Urząd Miasta i Gminy w Serocku, rodzinom wielodzietnym, które regulują bieżące opłaty za odbiór odpadów komunalnych, przysługuje ulga w wysokości 25%.

Budowa kanalizacji w ul. Jasnej w Jachrance

W ubiegłym tygodniu upłynął termin składania ofert