Rotator zdjęć

Główna treść strony 2021 rok

Budowa chodnika od ul. Mickiewicza

Rozpoczęto prace związane z budową chodnika w ciągu ulicy Warszawskiej na odcinku od ul. Mickiewicza do istniejącego ciągu pieszego w rejonie przejścia dla pieszych i przystanku autobusowego. W najbliższych dniach powstaną warstwy podbudowy a następnie nawierzchnia z kostki. Chodnik ma zapewnić połączenie budowanego obecnie chodnika w ul. Mickiewicza z chodnikiem istniejącym w ul. Warszawskiej.

Bieg Wojciechowy za nami

#serockdlaziemi

Miło nam poinformować, że 10 maja 2021 r. zakończyły się prace komisji konkursowej polegające na ocenie prac zgłoszonych w ramach konkursu #serockdlaziemi zorganizowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi.

Jednym z zadań konkursowych było przygotowanie lapbooka, przedstawiającego różnorodność lokalnej fauny i flory. Każde z nadesłanych zgłoszeń podlegało wnikliwej ocenie komisji konkursowej. Głównymi kryteriami branymi pod uwagę przez komisję był wkład pracy własnej, poniesionej przy stworzeniu lapbooka oraz zawartość merytoryczna, dotycząca zobrazowania  różnorodności  miejscowej fauny i flory.

W drugiej kategorii tiktok nie wpłynęła żadna praca.

Wyłonienie laureatów w tegorocznym konkursie nie było łatwym zadaniem. Wszystkie nadesłane prace wyróżniały się pomysłowością i starannością wykonania. Komisja wyłoniła miejsca I-III, a w ramach podziękowania za udział w konkursie postanowiła również przyznać wyróżnienia pozostałym uczestnikom.

Wyniki konkursu:

I miejsce – Amelia Więch, Szadki

II miejsce – Oliwia Jasińska, Stasi Las

III miejsce – Natalia Szczepańska, Dosin

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za  zgłoszenia, a laureatom gratulujemy zajętych miejsc.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć nadesłanych prac.

 • #serockdlaziemi
 • #serockdlaziemi
 • #serockdlaziemi
 • #serockdlaziemi
 • #serockdlaziemi
 • #serockdlaziemi
 • #serockdlaziemi
 • #serockdlaziemi
 • #serockdlaziemi
 • #serockdlaziemi
 • #serockdlaziemi
 • I miejsce
 • II miejsce
 • II miejsce
 • III miejsce
 • III miejsce

Otwarcie Ośrodka Zdrowia Zegrze

Okolicznościowe przemówienia, powitanie pracowników i symboliczne przekazanie kluczy - to wszystko towarzyszyło otwarciu Ośrodka Zdrowia Zegrze, 10 maja br. Pierwsi pacjenci, którzy tuż po otwarciu placówki przybyli aby złożyć tutaj deklarację o wyborze lekarza i pielęgniarki, podkreślali jak ważna to realizacja dla mieszkańców Zegrza i okolic. Inwestorem prac pod zaadaptowanie lokalu na ośrodek zdrowia była spółka Serockie Inwestycje Samorządowe, która będzie administratorem lokalu. Ośrodek Zdrowia Zegrze działa jako filia Ośrodka Zdrowia w Serocku. 

Godziny otwarcia przychodni i grafik pracy lekarza - dr. Artura Banaszka dostępny TUTAJ
Przypominamy, że od jutra - 11 maja - w tym samym lokaly będzie funkcjonował Punkt Szczepień Powszechnych. Więcej informacji TUTAJ

 • ośrodek zdrowia zegrze
 • ośrodek zdrowia Zegrze
 • ośrodek zdrowia Zegrze
 • ośrodek zdrowia Zegrze
 • ośrodek zdrowia Zegrze
 • ośrodek zdrowia Zegrze
 • ośrodek zdrowia Zegrze
 • ośrodek zdrowia Zegrze
 • ośrodek zdrowia Zegrze
 • ośrodek zdrowia Zegrze
 • ośrodek zdrowia Zegrze
 • ośrodek zdrowia Zegrze

Plac zabaw w Dębem

1 maja został otwarty zmodernizowany i nieco powiększony plac zabaw w Dębem.
W wyniku prac budowlanych, rozpoczętych jesienią ubiegłego roku, powstało atrakcyjne miejsce do rodzinnego wypoczynku.
Oprócz urządzeń zabawowych dla dzieci - zarówno młodszych, jak i starszych - utworzono także niewielkie boisko wielofunkcyjne do kilku dyscyplin sportowych oraz siłownię plenerową. Poza tym, obok wyposażenia w liczne urządzenia, zadbano o atrakcyjność terenu poprzez wykonanie licznych nasadzeń roślinnych - zarówno drzew jak i krzewów. W ich sąsiedztwie umieszczono leżaki i hamak - dla amatorów mniej aktywnej formy spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Serdecznie zapraszamy do korzystania ze wszystkich atrakcji tego miejsca.
 • plac zabaw Dębe
 • plac zabaw Dębe

Punkt Szczepień Powszechnych w Zegrzu

Punkt Szczepień Powszechnych – Ośrodek Zdrowia Zegrze, filia SP ZOZ w Serocku – rusza 11 maja. Pierwsi zarejestrowani pacjenci będą szczepieni już od godziny 8.00. Rejestracja i więcej informacji pod nr telefonu 22 782 66 00/01. Więcej TUTAJ.

Uwaga!
Punkt Szczepień Powszechnych będzie działał poza godzinami pracy lekarza i pielęgniarki, przyjmujących w Ośrodku Zdrowia Zegrze ul. Płk. Kazimierza Drewnowskiego 1, 05-131 Zegrze.
Przypominamy: Ośrodek Zdrowia Zegrze przyjmie pierwszych, zdeklarowanych, pacjentów 10 maja.
Więcej informacji TUTAJ.

Zachowaj ostrożność podczas Biegów Wojciechowych

9 maja odbędą się IX Biegi Wojciechowe. Prosimy o zachowanie ostrożności w godzinach 12.00 - 16.00, w okolicach trasy biegu. 
Przypominamy, że ze względu na ograniczenia impreza odbywa się bez udziału publiczności, ale jeśli spotkacie Państwo biegaczy na trasie - zachęcamy, abyście zdipingowali ich dobrym słowem. 

 • biegi mapa

Oznaczmy swoje posesje tabliczkami zgodnymi z SIM

Od bieżącego roku w gminie Serock pojawiać się będą nowe elementy wprowadzonego Systemu Informacji Miejskiej, który ma za zadanie ujednolicić, pod względem wizualnym, informacje pojawiające się w przestrzeni miasta i gminy. Nowy system jest przejrzysty, czytelny, intuicyjny i spójny pod względem konstrukcyjnym i architektonicznym. Porządkuje wizualnie przestrzeń publiczną poprzez wprowadzenie jednolitych zasad graficznych, kolorystycznych i spójnej linii wzornictwa dla wszystkich kategorii informacji oraz nośników, na których są one prezentowane. Jednym z elementów informacji w  ramach systemu jest informacja adresowa - ujednolicony dla całej gminy projekt tabliczek porządkowych (numerycznych).

Właściciel nieruchomości lub inny podmiot nią zarządzający ma obowiązek ustawowy umieścić w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczkę z numerem porządkowym nieruchomości. Spełnienie tego obowiązku pozwala na szybszą identyfikację adresu przez karetkę pogotowia, straż pożarną, kuriera, listonosza czy gości. 

Obowiązek ten reguluje Ustawa prawo geodezyjne i kartograficzne z dnia 17 maja 1989 roku. W przypadku nieruchomości zabudowanych bądź posiadających już adres swojej posesji obowiązek umieszczenia tabliczki spoczywa na właścicielu.

Oprócz numeru porządkowego budynku, na tabliczce powinna również znajdować się nazwa ulicy lub placu oraz nazwa samej miejscowości. Taka tabliczka umieszczona na frontowej ścianie budynku oraz na ogrodzeniu (jeżeli budynek znajduje się w głębi posesji) powinna być dobrze widoczna. W ramach opracowanego Systemu Informacji Miejskiej znalazły się projekty m.in. tabliczek adresowych.

 

Tablice numeryczne zaprojektowane zostały w czterech szerokościach:

Tablica 350 mm x 350 mm – dla cyfry

Tablica 350 mm x 400 mm – dla liczby dwucyfrowej.

Tablica 350 mm x 525 mm – dla liczby trzycyfrowej

Tablica o wysokości 350 mm z szerokością dostosowaną do długości numeru.

Rodzaj pisma i kształt liter zapewnia właściwą czytelność tablicy. Krój pisma używany w tabliczkach to font Montserrat w odmianach Regular i Bold.

 

 

 • tabliczki numeryczne
 • kolorystyka SIM

Prezentowane tablice elewacyjne montowane są na płasko. Materiał preferowany do ich wykonania to aluminium o gr. 1,5 mm, z licem z odblaskowej, drogowej folii 1 typu, zadrukowanej cyfrowo i zabezpieczonej laminatem anty-UV. Tabliczka tak wykonana odporna będzie na działanie czynników atmosferycznych. Tabliczka może być wykonana jednak także z innego materiału - najczęściej właściciele nieruchomości wybierają tabliczki pcv. 

Tabliczkę numeryczną możecie Państwo zamówić w każdej firmie, która ma taką usługę w ofercie.

TUTAJ udostępniamy specyfikację graficzną, którą należy dostarczyć firmie wykonującej tabliczkę, aby była ona zgodna z założeniami SIM dla Miasta i Gminy Serock.

Poniżej natomiast i TUTAJ znajduje się lista partnerów Karty Serocczanina, którzy wykonują tabliczki zgodnie z serockim SIM. Realizując zamówienie u Partnerów Karty, będziecie mieć Państwo pewność, że tabliczka spełnia założenia wdrażanego Systemu Informacji Miejskiej.

IMPRINEO Marcin Wroniak (tel. 605 860 680)

e-mail: biuro@imprineo.pl; www.imprineo.pl 

INTRO-RAFTER Rafał Wiraszka (tel. 668 858 437)

e-mail: biuro@intro-rafter.pl; www.intro-rafter.pl

Jak wyrobić Kartę Serocczanina?

Regulamin programu wraz z wymaganymi dokumentami dostępny jest TUTAJ.

Wniosek o wydanie karty należy złożyć w Referacie Spraw Obywatelskich UMiG w Serocku. Składając wniosek trzeba mieć ze sobą dowód osobisty i aktualną fotografię oraz oświadczenie o wskazaniu w swoim rozliczeniu PIT miejsca zamieszkania na terenie Miasta i Gminy Serock. Rodzice lub opiekunowie prawni uprawnieni do otrzymania Karty Serocczanina mogą wnioskować o wydanie karty dla swoich dzieci.

Karta wydawana jest bezpłatnie na okres 2 lat.

Rabat na wykonanie tabliczki, to oczywiście nie jedyny profit z posiadania Karty Serocczanina. Z tym, jakie korzyści oferują wszyscy partnerzy akcji możecie Państwo zapoznać się na stronie www.serock.pl.

Przygotowany system Informacji Miejskiej dla Miasta i Gminy Serock jest czytelny, przyjazny i otwarty dla mieszkańców oraz gości odwiedzających gminę Serock. Mamy nadzieję, że przyjmiecie Państwo te rozwiązania pozytywnie i poczujecie się ambasadorami marki Serock.

Tarcza 9.0 - można składać wnioski

ZUS podaje, że można wnioskować o pomoc w ramach najnowszej Tarczy antykryzysowej

Od wtorku 4.05.2021r. przedsiębiorcy z ponad 60 branż mogą starać się o zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 roku i kolejne świadczenie postojowe. Wnioski należy składać przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). 

"To już 9 odsłona Tarczy antykryzysowej. Do tej pory Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał ponad 33 mld złotych wsparcia, przyjęliśmy ponad 8 mln wniosków. Z nowej tarczy może skorzystać kilkadziesiąt branż. Ważny jest kod PKD. Należy również wykazać 40 proc. spadek przychodów w danych miesiącach. Szacujemy, że tylko ze zwolnienia z opłacania składek może skorzystać około 400 tys. firm" - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Z tzw. Tarczy 9.0 będą mogli skorzystać m.in. przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce COVID-19. To ponad 60 branż z określonymi kodami PKD m.in. działalność taksówek osobowych, działalność obiektów sportowych, restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne, salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych.

O wsparcie będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, którzy działali przed listopadem 2020 roku i na 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu.

Według rozporządzenia umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z lutego 2020 r., albo z września 2020 r.

Nowa odsłona tarczy wprowadza także zmiany w świadczeniu postojowym. Przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli otrzymać świadczenie postojowe od jednego maksymalnie do pięciu razy, przy czym liczba możliwych do otrzymania świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń (tj. z 19 grudnia 2020 r. i 26 lutego 2021 r.). Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Więcej na temat tarczy INFOR

Inspektorat ZUS w Legionowie
zaprasza na dyżur telefoniczny dedykowany osobom prowadzącym działalność gospodarczą lub tym, które myślą o jej rozpoczęciu. Podczas dyżuru ekspert ZUS będzie odpowiadał na pytania dotyczące ulgi na start, preferencyjnych składek oraz „małego ZUS +”. W załączniku przesyłam szczegóły. Zachęcam do skorzystania z dyżuru: może wśród Państwa pracowników lub klientów znajdują się osoby, które chciałyby dowiedzieć się nieco więcej na ten temat?

Informacje o kolejnych dyżurach mogą Państwo znaleźć na stronie internetowej zus.pl – w zakładce „O ZUS” i dalej „Kalendarium” (https://www.zus.pl/o-zus/kalendarium

 

 

 • Zus -maly

IX Bieg Wojciechowy

W niedzielę 9 maja odbędzie się IX Bieg Wojciechowy. Zapraszamy do oglądania wejść na żywo na fanpejdżu Urzędu Miasta i Gminy w Serocku. 

W ramach IX Biegu Wojciechowego odbędą się:

1. Biegi dla dzieci i młodzieży:

V Mistrzostwa Powiatu Legionowskiego dzieci i młodzieży w biegach ulicznych

z podziałem wiekowym od rocznika 2014- 2003 poniżej 18 r.ż

2. Bieg rodzinny z ksiażką dla Martynki

3. Bieg główny na dystansie 10 km dla kobiet i mężczyzn (trasa szybka z atestem PZLA, Open pow.18 r.ż)

4. Marsz Nordic Walking na dystansie 5 km Open

Przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

- bieg odbywa się bez udziału publiczności,
- zawodnicy będą startować w grupie po max 50 osób,
- uczestnicy mają obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości,
- obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust (zawodnik może zdjąć maseczkę po starcie)
- będzie możliwość skorzystania z punktów dezynfekcji rąk,

Razem postarajmy się by ten dzień był bezpieczny i pełny radości.

 

PROGRAM ZAWODÓW

 

Kategoria

Dystans

Godzina

startu

1.    Bieg chłopców i dziewcząt z rocznika 2014 i młodsi

350 m.

09:02

2.    Bieg chłopców z rocznika 2013-2012

350 m.

09:10

3.    Bieg dziewcząt z rocznika 2013-2012

350 m.

09:15

4.    Bieg chłopców z rocznika 2011-2010

550 m.

09:20

5.    Bieg dziewcząt z rocznika 2011-2010

550 m.

09:25

6.    Bieg chłopców z rocznika 2009-2008

550 m.

09:35

7.    Bieg dziewcząt z rocznika 2009-2008

550 m.

09:45

8.    Dekoracje biegów dzieci

-----

10:00

9.    Bieg chłopców z rocznika 2007-2006

800 m.

11:05

10. Bieg dziewcząt z rocznika 2007-2006

800 m.

11:15

11. Bieg chłopców z rocznika 2005-2003

1600m.

11:25

12. Bieg dziewcząt z rocznika 2005-2003

1100m.

11:35

13. Dekoracje biegów młodzieży

-----

11:45

14. Bieg Główny kobiet

10km.

12:05

15. Nordic Walking

5km.

12:15

16. Dekoracja Bieg Kobiet i NW

-----

13:45

17. Bieg rodzinny z książką dla Martynki

300m.

14:00

18. Bieg Główny mężczyzn

10 km

 

Bieg Główny mężczyzn grupa 1

 

14:15

Bieg Główny mężczyzn grupa 2

 

14:25

Bieg Główny mężczyzn grupa 3

 

14:35

18. Dekoracja biegu głównego

-----

16.00

 

Bieg z książką dla Martynki

Zapraszamy w godzinach 12.00 - 16.00 na kiermasz książek, z którego cały dochód jest przeznaczony na leczenie i rehabilitację Martynki.
1. Bieg odbędzie się na dystansie ok. 300 m.
2. Zgłoszenia w biurze zawodów zgodnie z harmonogramem.
3. Warunkiem wydania numeru startowego w BIEGU RODZINNYM Z KSIĄŻKĄ DLA Martynki będzie podpisanie „Oświadczenia dla osoby niepełnoletniej” ,,Oświadczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych”, ,,RODO” i ,,Oświadczenie od NNW”, ,,Oświadczenie Covid19” przez rodzica lub prawnego opiekuna (lista w biurze zawodów).
4. Prawo startu mają WSZYSCY CHĘTNI 🙂.
5. Opłata startowa wynosi 0zł - dobrowolna wpłata do puszki na leczenie Martynki.
6. Uczestnicy otrzymują dyplomy za udział oraz słodka niespodziankę.
7. Podczas trwania imprezy będą dostępne puszki przy stoiskach (kiermasz książek pod namiotem)w godz. 12.00-16.00
100% Waszych wpłat trafi na rehabilitację Martynki.
Zapraszamy na tę rodzinną i radosną imprezę.

 

Nowy numer Informatora Gminy Serock

Oddajemy w Państwa ręce kolejny numer Informatora Gminy Serock. Prezentujemy w nim przede wszystkim opracowany dla Miasta i Gminy Serock System Informacji Miejskiej. Tablice kierunkowe, tablice numeryczne, tablice informacyjne – naścienne i wolnostojące, wszystkie odpowiadające opracowanym obszarom i tematom już niedługo zaczną sukcesywnie pojawiać się w przestrzeni gminy. Już teraz zapraszamy Państwa do wykonania tabliczek porządkowych, zgodnych z serockim SIM. Możecie to zrobić na przykład u nowych partnerów Karty Serocczanina, którzy na tę usługę zaproponowali rabat dla posiadaczy Karty.

Ponadto opisujemy działania inwestycyjne, zapraszamy do nowo otwartego ośrodka zdrowia w Zegrzu, zachęcamy do skorzystania z dotacji służących ochronie środowiska. Tutaj również mamy niespodziankę dla posiadaczy Karty Serocczanina, którzy mogą uzyskać wyższe kwoty dotacji.

Nie zapominamy o ważnych okazjach. W tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, 200. rocznicę śmierci Napoleona Bonapartego czy 140. rocznicę Ochotniczej Straży Pożarnej w Serocku. Zachęcamy do przeczytania artykułów okolicznościowych oraz wywiadu z Panem Sławomirem Czerwińskim – prezesem OSP Serock.

Zapraszamy także do udziału w planowanych na maj przedsięwzięciach – aktualne informacje, ze względu na zmieniające się obostrzenia, znajdują się na stronach organizatorów: www.kultura.serock.pl i www.sis.serock.pl.

 

 • Informator Gminy Serock

Życzenia dla Strażaków

 • życzenia dla strażaków

Majowe Święta

1 maja – Międzynarodowe Święto Pracy

Święto robotników, przypadające 1 maja, było przez kilkadziesiąt lat zawłaszczone przez komunistów i z nimi kojarzone, a tymczasem obchodzono je w Polsce od czasów zaborów. Zostało ustanowione dla uczczenia protestów i masakry robotników w Chicago w 1886 roku.

Pierwsze obchody tego święta w Polsce odbyły się w 1890 roku w zaborze rosyjskim. Masowe demonstracje pierwszomajowe miały miejsce w 1905 roku. Pod odzyskaniu niepodległości przez Polskę podjęto pierwszą próbę ustanowienia 1 maja dniem wolnym od pracy. Świętem państwowym i dniem wolnym jest 1 maja od 1950 roku. Po latach komunizmu, czasów, w których tego dnia odbywały się obowiązkowe pochody, święto jest obchodzone spontanicznie.

Warto dodać, że pierwszego dnia maja w Kościele Katolickim obchodzone jest, zgodnie z kalendarzem liturgicznym, wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika, patrona ludzi pracy. 1 maja to także data wejścia Polski do Unii Europejskiej. W tym roku przypada 17. rocznica tego ważnego wydarzenia.

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Drugi dzień maja był w czasach komunizmu dniem zdejmowania flag po święcie pierwszomajowym. Władze pilnowały, by ten symbol narodowy nie pojawiał się w przestrzeni publicznej 3 maja, w dniu wielkiego święta Polaków.

Po przemianie ustrojowej, 15 października 2003 roku, do laski marszałkowskiej trafił projekt zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP. Jego autorem był poseł Edward Płonka. Święto flagi zostało ustanowione na 2 maja na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku.

Tradycją stało się noszenie 2 i 3 maja kokard w barwach narodowych oraz wywieszanie flag, nie tylko na gmachach urzędowych, ale także na prywatnych domach i balkonach mieszkań. Na budynkach pojawiają się również iluminacje w barwach narodowych.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest łącznie ze Światowym Dniem Polonii.

3 maja - Święto Narodowe 3 Maja

Jedno z najważniejszych świąt państwowych, ustanowione na pamiątkę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 Maja, pojawiło się w polskim kalendarzu w 1919 roku, ale dzień ten był uważany za świąteczny już od roku, w którym konstytucja powstała. Święto celebrowano także w latach zaborów.

W 1946 roku komuniści zabronili obchodów 3 Maja, a w 1951 roku oficjalnie zniesiono to święto. Dopiero w roku 1981 ponownie świętowano to historyczne wydarzenie. W stanie wojennym 3 maja odbywały się brutalnie tłumione demonstracje. Na ponowne oficjalne ustanowienie święta 3 Maja trzeba było czekać do przemiany ustrojowej. Przywrócono je ustawą z 6 kwietnia 1990 roku (weszła w życie 28 kwietnia).

Porządkujemy informacyjną przestrzeń gminy

W Serocku pojawiają się zwiastuny Systemu Informacji Miejskiej dedykowanego naszemu miastu i gminie. System wprowadza jednolity pod względem wizualnym i architektonicznym zespół wzorników zaprojektowanych z myślą o serockich nośnikach informacji publicznej. Wprowadzenie jednolitej estetyki tych nośników ułatwi identyfikację informacji gminnych, usprawni poruszanie się w otaczającej nas przestrzeni oraz umożliwi szerszy i łatwiejszy dostęp do informacji o mieście i gminie.

Naszym założeniem było stworzenie przejrzystego i uniwersalnego projektu oznakowania wpisanego w tkankę miasta i gminy w sposób jak najbardziej neutralny. Kierowaliśmy się nowoczesnymi rozwiązaniami stosowanymi w bardziej rozwiniętych pod tym względem miastach europejskich. Uporządkowanie informacji i zaprojektowanie systemu zgodnie ze współczesnym wzornictwem i designem, stanowi również bardzo ważny element wizerunku miasta czy gminy, który przekłada się na odbiór i promocję regionu -  Artur Borkowski, Burmistrz Miasta i Gminy Serock.

Obecnie w mieście  i gminie  funkcjonują różnego rodzaju nośniki informacyjne (tablice informacyjne, tabliczki kierunkowe, tabliczki z nazwami ulic, wszelkiego rodzaju oznakowania ścieżek, tras i kierunków), którym brakuje spójności wizualnej tak w sferze projektowej, jak i wykonawczej.  Niezwykle ważną kwestią jest również miejscowe, nadmierne nagromadzenie nośników informacyjnych lub ich brak. Nowy System Informacji Miejskiej ma wprowadzić pożądane ujednolicenie pod względem wizualnym oraz wprowadzić porządek w przestrzeni publicznej.

System oznakowania będzie obejmować kilka poziomów informacji:

 • tablice adresowe,
 • tablice z nazwami ulic,
 • tablice kierujące do ważniejszych obiektów użyteczności publicznej, obiektów kulturalnych i rekreacyjnych,
 • tablice tematyczne odnoszące się do historii oraz różnych atrakcji miasta i gminy  
 • elementy oznakowania turystycznego

Pilotażowe wdrażanie założeń SIM to pierwszy etap porządkowania, zmiany estetyki przestrzeni publicznej  miasta i gminy. Pierwsze projektySIM zostaną wdrożone już wkrótce w obszarze plaży miejskiej, ul. Kościuszki w Serocku oraz w Wierzbicy.

W dalszej kolejności skupimy się na ujednolicaniu i porządkowaniu również małej architektury miejskiej, w skład której wchodzą takie elementy jak ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci czy barierki krawężnikowe Marek Bąbolski, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Serock.

W projekcie SIM zostały wyróżnione poszczególne obszary tematyczne w zakresie funkcjonowania miasta i gminy, dedykowane dla określonych grup docelowych. Stali mieszkańcy z pewnością docenią obszar i informacje w zakresie życia codziennego, kultury czy biznesu, turystów zaś zainteresuje rekreacja, sport oraz szlaki i ścieżki turystyczno-historyczne czy przyrodnicze. W tym względzie pomocne będą nowoczesne tablice informujące o najważniejszych obiektach, pokazujące uproszczony plan miasta czy proste tablice kierunkowe.

Gmina Serock jest zróżnicowana przestrzennie. Historyczna zabudowa Rynku stanowiącego punkt zbiegu wszystkich traktów komunikacyjnych sąsiaduje z nieco nowszą architekturą centrum miasta i jego okolic. Dlatego System Informacji Miejskiej musi być na tyle wszechstronny i jednocześnie uniwersalny, by sprawdził się w zróżnicowanym otoczeniu architektonicznym i krajobrazowym, jak również był odpowiedni dla różnych grup odbiorców (mieszkańców, inwestorów, turystów, gości). W nawiązaniu do tej różnorodności oraz potencjału gminy i miasta Serock powstało nowe hasło, idealnie identyfikujące naszą przestrzeń i zasoby: „Serock - na szlaku możliwości”. A tych możliwości u nas jest bardzo wiele - tak inwestycyjnych, rekreacyjnych jak i turystycznych” Artur Borkowski, Burmistrz Miasta i Gminy Serock.

Dodatkowo dla wzmocnienia w ramach Systemu Identyfikacji Serock powstał nowy znak marki - miasta i gminy. Zostanie on umiejscowiony na wielu zaprojektowanych nośnikach informacji. Znak marki nawiązuje w swojej koncepcji do herbu miejskiego i postaci św. Wojciecha, co stanowi ukłon w kierunku tradycji i historii miasta. W sferze wizualnej projekt wyróżnia nowoczesny design i współczesne liternictwo.

Nowy System Informacji Miejskiej to ważny element infrastruktury, który warunkuje ergonomię i wygodę korzystania z zasobów oraz uroków miasta i gminy. Ma również  bezpośrednie przełożenie na wizerunek i promocję regionu.

Zachęcamy do zajrzenia na podstronę dedykowaną SIM TUTAJ. 

 

 • nośniki
 • numeryczne
 • ratusz
 • ścieżki
 • tablica historyczna
 • znak marki

Dotacje na wymianę pieców i budowę oczyszczalni

Już w maju rusza kolejny nabór wniosków na udzielenie dotacji gminnej na wymianę systemów grzewczych oraz na przedsięwzięcia służące gospodarce wodnej polegające na likwidacji funkcji zbiornika bezodpływowego na nieczystości ciekłe poprzez budowę przydomowej oczyszczalni ścieków.

W celu umożliwienia skorzystania z dotacji gminnej jak największej liczbie osób oraz dostosowania zapisów regulaminu do potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców, w ostatnim czasie wprowadziliśmy zmiany do regulaminu, m.in. podwyższoną o 1.000 zł kwotę dotacji dla Wnioskodawców, którzy posiadają Kartę Serocczanina. Należy pamiętać, że ważnym warunkiem uzyskania dotacji gminnej jest wymiana oraz zakup nowego źródła ogrzewania, przydomowej oczyszczalni ścieków dopiero po zawarciu umowy z Miastem i Gminą Serock.

Ponadto przypominamy, że istnieje możliwość łączenia programu gminnego na wymianę źródła ogrzewania z innymi źródłami pozyskania dodatkowych środków np. z rządowego programu priorytetowego Czyste Powietrze, który jest realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Szczególnie mając na uwadze zapisy Uchwały antysmogowej oraz Programu Ochrony Powietrza dla województwa mazowieckiego, już teraz serdecznie Państwa zachęcamy do zaplanowania zmiany źródeł ogrzewania oraz uzyskania dotacji gminnej na wymianę kotłów „bezklasowych”, czyli niespełniających wymogów dla klas 3,4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012.

Z Uchwałą oraz regulaminem udzielania dotacji można zapoznać się TUTAJ,  bezpośrednio w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku, Referat Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa stanowisko nr 2, lub telefonicznie pod numerem (22) 782 88 53.

Przywracamy obsługę bezpośrednią

Od 26 kwietnia Urząd Miasta i Gminy w Serocku będzie ponownie otwarty dla interesantów.
Obsługa odbywać się będzie na parterze urzędu, gdzie interesanci wpuszczani będą przez pracownika dyżurnego. Obowiązuje nakaz noszenia maseczki ochronnej i dezynfekcja rąk.

Przyjęcia interesantów przez burmistrza i jego zastępcę odbywać się będą wg poniższego schematu:

Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Artur Borkowski przyjmuje: 
w godz. 12.00 – 14.00 - osobiście (co 15 minut) w sali nr 15 na parterze urzędu (przyjmowanie interesantów odbywa się zgodnie z wymogami sanitarnymi obowiązującymi z powodu epidemii Covid-19)
w godz. 14.00 – 15.00 - telefonicznie (22 782 88 05) lub za pomocą videokonferencji.

Link do meetingu  https://meetingsemea14.webex.com/join/burmistrz będzie aktywny w godzinach 14.00 – 15.00. Użytkownicy korzystający z tej formy rozmowy będą zapraszani do rozmowy w kolejności zgłoszeń przez aplikację.
Zapytania i wnioski można również kierować na adres e-mail: umg@serock.pl.


Zastępca burmistrza, Marek Bąbolski przyjmuje telefonicznie pod nr. 22 782 88 05 w godzinach 12.00 - 15.00.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku Mariusz Rosiński natomiast będzie pełnił dyżur telefoniczny w godz. 18.30 – 20.30 pod nr. 798 894 440.
Zapytania i wnioski można również kierować na adres e-mail: m.rosinski@serock.pl

Życzenia z okazji Święta Patrona Serocka

Szanowni Państwo,
drugi rok z rzędu przyjdzie nam obchodzić Święto Naszego Patrona, Św. Wojciecha, w towarzystwie jakże niechcianego gościa, jakim jest rzutująca na wszystkie aspekty naszego życia samorządowego ale też prywatnego pandemia. Jej niekorzystne oddziaływanie na życie i zdrowie przekłada się również na formę, treść i sposób obchodów święta tak mocno zakorzenionego w świadomości mieszkańców i chętnie odwiedzających gminę osób z zewnątrz.

Niezależnie od powyższych okoliczności przekazuję Państwu najlepsze życzenia z okazji naszego święta, zdrowia, pomyślności w realizacji własnych zamierzeń ale też poczucia satysfakcji z funkcjonowania w świecie lokalnego samorządu. Chciałbym także przekazać serdeczne podziękowania za każdy przejaw zaangażowania w życie społeczne, za aktywność, inicjatywy, ale też za wyrozumiałość i obywatelską postawę w tym jakże trudnym dla samorządów czasie weryfikacji ich roli i kondycji. Dziękuję za współpracę partnerom ze świata samorządu, w tym samorządom partnerskim z kraju i zagranicy, instytucjom ze sfery administracji rządowej, organizacjom społecznym i biznesowym.
Z najlepszymi życzeniami,

Artur Borkowski
Burmistrz Miasta i Gminy Serock
 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Chętnych Państwa zapraszamy do uczestnictwa w Mszy świętej, 25 kwietnia o godzinie 11.00, która odprawiona zostanie w intencji mieszkańców gminy Serock. Msza transmitowana będzie na kanale Parafii Serock w serwisie YouTube.

Również w niedzielę o godzinie 15.00 na fanpejdżu Izby Pamięci wyemitowana zostanie prelekcja dr. Radosława Lolo, pt. Żywot św. Wojciecha, patrona Serocka, w kontekście drzwi gnieźnieńskich.

Jak wskazuje dr Radosław Lolo: „Trudno dziś jednoznacznie określić dokładnie, od kiedy Serock wiązać należy z kultem św. Wojciecha (…). Według badań ks. Tadeusza Żebrowskiego w wielu miastach północnego Mazowsza już wówczas (początek XV w. - red) rozpowszechnione było przekonanie, że św. Wojciech podążał na swoją misję do Prus właśnie szlakiem prowadzącym przez północne Mazowsze. Musiał więc nawiedzić i zatrzymać się w tutejszych ośrodkach grodowych. To spowodowało, że właśnie w XIV i początkach XV wieku wiele miast w tym rejonie przyjmowało św. Wojciecha jako swego patrona. (…) W roku 1618 serocki kościół farny zmienił wezwanie na obecne, czyli Zwiastowania NMP (…). Zawirowania polityczne w XIX i XX wieku sprawiły z kolei, że św. Wojciech przestał być oficjalnym patronem miasta. Powrócił on w tej funkcji dzięki uchwale samorządu w 1995 roku. W swym obecnym oficjalnym heraldycznym wizerunku jego postać nawiązuje do najstarszych przedstawień znanych ze sfragistyki miejskiej”.

Umowy o dofinansowanie w formie pożyczek

W dniu 20 grudnia br. Miasto i Gmina Serock podpisała z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie aż dwie umowy o dofinansowanie w formie pożyczek:

- umowę o dofinansowanie w formie pożyczki na realizację zadania pn. Budowa kanalizacji sanitarnej Borowa Góra – Stasi Las ul. Słoneczna i drogi wewnętrzne dz. Nr 125/4, 154/2, 154/7.”  Przyznana kwota pożyczki udzielanej na preferencyjnych warunkach wynosi 250 000,00 zł., przy czym na warunkach określonych przez WFOŚiGW  kwota ta będzie mogła zostać częściowo umorzona. W wyniku realizacji tego zadania na odcinkach ulic: Słonecznej i drogi wewn. Dz. Nr 125/4, 154/2, 154/7, Długiej i Prostej w Stasi, Lesie – Borowej Górze powstaje sieć kanalizacji sanitarnej, a mieszkańcy uzyskają możliwość wykonania przyłączy i odprowadzania ścieków do zbudowanej sieci;

- umowę o dofinansowanie w formie pożyczki na realizację zadania pn. Budowa kanalizacji sanitarnej Serock ul. Jaśminowa.”  Przyznana kwota pożyczki udzielanej na preferencyjnych warunkach wynosi 1 978 500,00 zł. przy czym wypłata zostanie podzielona na dwie transze przypadające kolejno na 2019 r. i 2020 r.  Również ta kwota, na warunkach określonych przez WFOŚiGW,  będzie mogła zostać częściowo umorzona. W wyniku realizacji tego zadania w ul. Jaśminowej w Serocku powstaje sieć kanalizacji sanitarnej oraz pompownia ścieków. Wobec dużego zainteresowania mieszkańców, planuje się iż co najmniej 48 osób uzyska możliwość wykonania przyłączy i odprowadzania ścieków w ekologiczny sposób.

rEijlErijgK6UPwt9eroEdAnYSAI60NlIsPqwugR0CZQeCehAV3qehT4TXQK6BGwkAR3obCRYfVhdAroESo8EdKArPc9Cn4kuAV0CNpKADnQ2Eqw+rC4BXQKlRwI60JWeZ6HPRJeALgEbSUAHOhsJVh9Wl4AugdIjAR3oSs+z0GeiS0CXgI0k8P82Wj71X2ezAgAAAABJRU5ErkJggg==

Budowa kanalizacji sanitarnej

W 2019 roku Gmina Serock podpisała następujące umowy na budowę kanalizacji sanitarnej:

 1. W kwietniu br. na budowę sieci kanalizacji sanitarnej w ulicy Słodkiej w Serocku z firmą Usługi Wodno-Kanalizacyjno-Gazowe KAN-POL z siedzibą w Markach. Wykonawca w ramach zawartej umowy wybuduje kanał sanitarny z rur PVC o średnicy 200 mm o długości 221,8 m na podstawie projektu opracowanego na zlecenie mieszkańców. Ponadto wykona przyłącza do granicy działki, a mieszkańcom, którzy podpiszą umowy z Gminą, do pierwszej studzienki na działce licząc od kanału głównego. Wartość umowy to 190 527,00 zł. Termin zakończenia zadania przewidziano na dzień 31.10.2019 roku.
 2. W kwietniu br. na budowę sieci kanalizacji sanitarnej w ulicy Słonecznej w Stasim Lesie, drogach wewnętrznych nr ew, 194/2, 125/1, 125/4, 154/2, 154/7 obręb 3, przy ulicy Długiej w Borowej Górze oraz w ulicy Prostej w Ludwinowie Zegrzyńskim (82 m kanału na podstawie projektu opracowanego przez mieszkańców) z firmą Tomasz Mianowski Zakład Usług Budowlanych INWOKAN z siedzibą w Wyszkowie. Firma w ramach zawartej umowy wybuduje łącznie 730 m kanalizacji grawitacyjnej. Ponadto wykona przyłącza do granicy działki, a mieszkańcom, którzy podpiszą umowy z Gminą, do pierwszej studzienki na działce licząc od kanału głównego. Wartość umowy to 684 495, 00 zł. Termin zakończenia zadania przewidziano na dzień 31.08.2020 roku.
 3. W maju br. na budowę sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przepompownią ścieków w ulicy Jaśminowej w Serocku z firmą INWOKAN z Wyszkowa. W ramach zawartej umowy wykonawca wybuduje główny kanał grawitacyjny z rur PVC o średnicy 200 mm i długości 594,7 m oraz podwójny kanał tłoczny 2x588,9 m i przepompownię ścieków zlokalizowaną przy ulicy Zakroczymskiej. Ponadto wykona przyłącza do granicy działki, a mieszkańcom, którzy podpiszą umowy z Gminą, do pierwszej studzienki na działce licząc od kanału głównego. Wartość umowy to 2 115 600,00 zł. Planowany termin zakończenia prac przewidziano na dzień 31.08.2020 roku.

Prace przy budowie w ulicy Jaśminowej w Serocku oraz w ul. Słonecznej i drogach wewnętrznych                          w Stasim Lesie i  Borowej Górze już trwają. Dzięki wnioskowanemu wsparciu finansowemu w postaci częściowo umarzalnych pożyczek o preferencyjnym oprocentowaniu, udzielanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, uda się wkrótce zrealizować obydwie inwestycje. Miasto i Gmina Serock już złożyła stosowne wnioski o przyznanie takiego wsparcia                               i oczekuje na ich rozpatrzenie. 

Konkursy z okazji Dnia Ziemi

Zachęcamy uczniów szkół podstawowych oraz gospodarstwa domowe z terenu Miasta i Gminy Serock do wzięcia udziału w konkursie #serockdlaziemi, którego celem jest propagowanie konieczności ochrony środowiska w miejscu zamieszkania oraz wzbudzenie zainteresowania różnorodnością lokalnej fauny i flory.

Zadaniem konkursowym dla uczniów szkół podstawowych jest wykonanie lapbooka, przedstawiającego różnorodność lokalnej fauny i flory. Zadanie dla gospodarstw domowych polega na nagraniu filmu za pomocą aplikacji TikTok, którego motywem przewodnim będą codzienne działania podejmowane przez wszystkich domowników na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Tematyka filmu dotyczyć musi działań służących ochronie środowiska, realizowanych podczas dnia codziennego, np. w domu, w czasie spacerów, czy podczas zakupów.

Warunkiem udziału w konkursie jest wypełnienie i dostarczenie do siedziby urzędu formularza zgłoszeniowego, wykonanego lapbooka lub filmu nagranego na płytę CD.

Gotowe prace należy składać w terminie od 21 kwietnia do 04 maja br. w kancelarii ogólnej Urzędu Miasta i Gminy w Serocku.

Pełny regulamin konkursu dostępny TUTAJ:

 

Zachęcamy do udziału w konkursie! Na Laureatów czekają nagrody!

 • plakat konkursowy

Odprowadzanie wód z posesji

W związku z powtarzającymi się w ostatnim czasie zgłoszeniami złego stanu gminnych dróg gruntowych wskutek zalewania wodami roztopowymi czy opadowymi oraz mając na uwadze porządek i bezpieczeństwo wszystkich użytkowników naszych dróg oraz terenów przyległych do nich przypominamy, że obowiązujące prawo budowlane nakłada na właścicieli posesji obowiązek zagospodarowania „własnych” wód deszczowych tak, by ich odpływ nie naruszał stosunków wodnych na działkach sąsiednich.

Zagospodarowanie wody deszczowej należy zapewnić w obrębie swojej działki. To obowiązek, o którym nie wszyscy wiedzą lub pamiętają.

Kwestia ta została uregulowana w wielu aktach prawnych, m.in. w ustawie o drogach publicznych, rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie czy też w ustawie Prawo wodne.

Niestety obecny stan zagospodarowania części nieruchomości powoduje, że woda z działki prywatnej, czy też z dachów budynków jest najczęściej poprzez ukształtowanie spadków na zjazdach i chodnikach odprowadzana w pas drogowy.  Powoduje to dużą korozję i degradację dróg oraz nadmierne gromadzenie się wód powierzchniowych w pasach drogowych.

Apelujemy zatem, o przyjrzenie się swoim nieruchomościom i w przypadkach, gdzie tego typu rozwiązania występują usunięcie tych nieprawidłowości.  

Jednocześnie informujemy, że właśnie ruszył kolejny nabór na udzielenie dotacji na instalacje do retencjonowania wód opadowych „Moja woda”, który jest realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Program skierowany jest do osób fizycznych, będących właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której zlokalizowany jest budynek jednorodzinny, z wyjątkiem nieruchomości dla których udzielono już dofinansowania z Programu. Dofinansowanie udzielane jest w formie dotacji w kwocie do 5000 zł na jedno przedsięwzięcie, jednak nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych instalacji. Więcej szczegółów można uzyskać pod nr telefonu: (22) 504-41-00 lub na stronie internetowej: www.nfosigw.gov.pl/moja-woda/.

Odbiór odpadów wielkogabarytowych

Zastanawiasz się co zrobić z niepotrzebnymi, starymi lub zepsutymi meblami, zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEiE), których nie będziesz już używać?

Urząd Miasta i Gminy w Serocku prowadzi zbiórkę odpadów wielkogabarytowych i ZSEiE sprzed terenu posesji 2 razy do roku (zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów dla poszczególnych miejscowości).

Właściciele nieruchomości, którzy mają złożoną deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i uiszczają opłatę za gospodarowanie odpadami mogą również bezpłatnie przekazać „gabaryty” do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, przy ul. Nasielskiej 21.

Czego nie wolno wrzucać do odpadów wielkogabarytowych?

Niestety, otrzymujemy sygnały od firmy świadczącej usługę odbioru odpadów komunalnych, że w terminie odbioru odpadów wielkogabarytowych wystawiane są odpady budowlane, poremontowe (umywalki, wanny, toalety, kabiny prysznicowe, drzwi, stare okna, itp.), części samochodowe, odpady niebezpieczne (puszki po farbach, kanistry po paliwie) wskutek czego nie są one odbierane.

Odpady budowlane i poremontowe pochodzące z niewielkich remontów, przeprowadzanych we własnym zakresie, mogą zostać nieodpłatnie przekazane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów.

Wszelkie uwagi dotyczące odbioru odpadów należy składać do Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, ul. Rynek 21, tel. 22 782 88 40, ochronasrodowiska@serock.pl.

Przebudowa szkoły w Woli Kiełpińskiej

15 kwietnia została zawarta umowa na realizację robót budowlanych, polegających na rozbudowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Kiełpińskiej. Wykonawcą prac została firma JL Sp. z o.o. z siedzibą w Piątnicy Poduchownej. Wartość robót wynosi: 4 303 480,80 zł brutto.

Projekt przebudowy zakłada utworzenie pięciu nowoczesnych sal  przedszkolnych – każda z bezpośrednim dostępem do łazienki. W ramach rozbudowy powstaną także dodatkowe pomieszczenia do zajęć terapeutycznych oraz pomieszczenia magazynowe. W wyniku przebudowy przemodelowana zostanie komunikacja w budynku - część przedszkolna będzie stanowiła samodzielną, zamkniętą przestrzeń, zupełnie wydzieloną od szkoły. Wpłynie to w znaczny sposób na wzrost bezpieczeństwa najmłodszych podopiecznych. Taki ruch spowoduje także, że część pomieszczeń, obecnie funkcjonujących jako odziały przedszkolne, zostanie przydzielona szkole. Co istotne - w ramach zadania planuje się wybudowanie windy osobowej, która zwiększy dostępność budynku dla osób niepełnosprawnych.

W ramach inwestycji nowo powstała część zostanie także wyposażona meble w systemie zabudowy stałej a także meble wolnostojące.

Obecnie Wykonawca przystępuje do czynności związanych z organizacją procesu budowlanego i  placu budowy. Najbliższe tygodnie, to czas na opracowanie harmonogramu prac i dostaw materiałów, opracowanie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia na placu budowy. Konieczne będzie także wydzielenie stref wyłączonych z korzystania przez osoby niezwiązane z inwestycją, przy zachowaniu bezpiecznych dróg komunikacyjnych dla użytkowników obiektu.

Z pewnością prowadzenie robót budowlanych w obrębie funkcjonującej szkoły nie będzie zadaniem łatwym i będzie powodowało pewne utrudnienia dla dzieci i ich opiekunów. Postaramy się jednak aby niedogodności były jak najmniej odczuwalne dla wszystkich osób przebywających na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego - Monika Głębocka-Sulima, Kierownik Referatu Przygotowania i Realizacji Inwestycji. 

Planuje się, że we wrześniu przyszłego roku dzieci przedszkolne będą mogły już w pełni korzystać z nowego obiektu.

 • przebudowa szkoły w Woli Kiełpińskiej
 • wizualizacja holu
 • wizualizacja sali
 • wizualizacja sali
 • wizualizacja szatni

Ośrodek Zdrowia w Zegrzu

14 kwietnia dokonano komisyjnego odbioru prac związanych z przebudową lokalu usługowego w budynku wielorodzinnym przy ul. Drewnowskiego 1 w Zegrzu z przeznaczeniem na Ośrodek Zdrowia. W trakcie odbioru nie zostały stwierdzone żadne wady czy usterki, zatem mamy zielone światło aby uruchomić proces przeprowadzenia wszystkich czynności poprzedzających uzyskanie pozwolenia na użytkowanie lokalu.
 
Według wstępnych założeń pozwolenie na użytkowanie powinniśmy uzyskać na przełomie kwietnia i maja, co realnie pozwoli uruchomić przychodnię w Zegrzu. Planujemy, że pierwsi pacjenci mogliby skorzystać z usług przychodni od 10 maja. 

Według wstępnych założeń lekarz podstawowej opieki zdrowotnej będzie przyjmował pacjentów w poniedziałki w godz. 8-11, w środy w godz. 11-14 oraz w piątki w godz. 12-15. W tych samych godzinach będzie czynny też gabinet, w którym pielęgniarka wykona podstawowe zabiegi np. poda leki, pobierze krew do badania, zrobi zastrzyk, zmierzy ciśnienie czy zmieni opatrunek.

W pozostałych godzinach, o ile uzyskamy akceptację Ministerstwa Zdrowia, będzie działał punkt szczepień masowych (PSM).
 • Ośrodek Zdrowia w Zegrzu
 • Ośrodek Zdrowia w Zegrzu
 • Ośrodek Zdrowia w Zegrzu
 • Ośrodek Zdrowia w Zegrzu

Lemowskie konstelacje/instalacje

Cenisz sobie niełatwo poddające się szufladkowaniu utwory Lema? Jesteś fanką „Dzienników gwiazdowych”, fanem „Cyberiady”? Lubisz futurystyczne rozważania i snucie utopijnych/dystopijnych wizji przyszłości? Czujesz sympatię do lemowskich bohaterów – marzycielskie roboty, cybermistyków, genialnych wynalazców, filozofów o nieograniczonej wyobraźni, nieustraszonych badaczy i dzielnych międzyplanetarnych podróżników? A może dopiero chcesz ich poznać? Interesuje Cię sztuka w różnych jej odmianach – literatura, teatr, taniec, muzyka, plastyka, film? Masz ochotę na artystyczny międzygalaktyczny eksperyment?

Wyrusz z nami w kosmiczną odyseję inspirowaną niezwykłą twórczością Stanisława Lema!

Na grupę ochotników czeka siedem „kosmicznych” warsztatów:

08.05.2021 r., godz. 11.00-16.00, Warsztat teatralno-biblioteczny „Pamiętnik znaleziony w wannie”, prowadzenie: Betina Dubiel, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a): Na podstawie wyszukanych w zasobach biblioteki cytatów z książek Lema, wykorzystując różne techniki teatralne, dramy, języka migowego, uczestnicy warsztatów spróbują stworzyć rodzaj kosmiczno-teatralno-literackiego chóru, przetwarzającego myśl Lema na nowo.

15.05.2021 r., godz. 11.00-16.00, Warsztat plastyczno-rzeźbiarski „Powrót z gwiazd”, prowadzenie: Grzegorz Wajda, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a): Tworzenie wielkoformatowych ambalaży i asamblaży w oparciu o wybrane fragmenty z twórczości Lema (z użyciem folii, kartonów, papierów, drutów i innych materiałów zaproponowanych przez uczestników). Podążając za główną osią fabuły „Powrotu z gwiazd", uczestnicy postarają się odpowiedzieć na pytanie: czym dla mnie jest miejsce, z którego pochodzę, w którym żyję? Twórczość S. Lema zostanie tu skonfrontowana z twórczością T. Kantora.

22.05.2021 r., godz. 11.00-16.00, Warsztat filmowy „Wizja lokalna”, prowadzenie: Andrzej Wysocki, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a): Uczestnicy będą pracować z filmami, które wcześniej nakręcili telefonami. Tematyka oscyluje wokół cytatów z twórczości Lema. Ideą jest stworzenie jednego, wspólnego, oryginalnego dzieła, swoistego kolażu filmowego, który będzie stanowić oprawę filmową finałowego widowiska.

23.05.2021 r., godz. 11.00-16.00, Warsztat tworzenia animacji „Powrót z gwiazd II”, prowadzenie: Andrzej Wysocki, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a): Tworzenie animacji na bazie powstałych podczas wcześniejszych warsztatów dzieł wizualnych (asamblaży i ambalaży). Będzie to połączenie trzech różnych gatunków wyrazu artystycznego: literatury, plastyki i filmu (technika animacji poklatkowej).

29.05.2021 r., godz. 11.00-16.00, Warsztat dźwiękowy „Summa technologiae”, prowadzenie: Natalia Tchoń, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a): tworzenie udźwiękowienia powstałych wcześniej animacji oraz utworów interpretujących wybrany fragment z twórczości Lema (miksowanie, przetwarzanie dźwięków). Do stworzenia dźwięków będą używane przedmioty codziennego użytku.

19.06 i 20.06.2021 r., godz. 11.00-17.00, Warsztat taneczno-ruchowy „Filozofia przypadku” (dwudniowy, 2x6 h), prowadzenie: Janusz Szymański, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a) i plaża w Serocku: Podczas tych warsztatów uczestnicy poznają siłę wyrazu ruchu i tańca współczesnego. W efekcie powstaną trzy etiudy choreograficzne inspirowane twórczością Lema.

25.06.2021 r., godz. 11.00-19.00, Warsztat reżysersko-sceniczny „Czas nieutracony”, prowadzenie: Betina Dubiel, plaża w Serocku: połączenie wszystkich elementów powstałych na wcześniejszych warsztatach i stworzenie lemowskiej konstelacji/instalacji.

Zwieńczeniem warsztatów będzie futurystyczne widowisko – performance „Lemowskie konstelacje/instalacje”, zaprezentowane w lipcową noc w kosmicznej scenerii serockiej plaży!

Jeśli czujesz, że to może być coś dla Ciebie – zgłoś się! Do 7 maja 2021 r. do godz. 16.00 przyślij podpisaną kartę zgłoszeniową na adres lem@pik.legionowski.pl (Przed wysłaniem maila należy zapoznać się z informacjami o ochronie danych osobowych w zakładce O NAS: https://pik.legionowski.pl/m-onas/m-pik/informacja-rodo.html).

 

W warsztatach mogą uczestniczyć uczniowie i uczennice szkół ponadpodstawowych, mieszkający na terenie powiatu legionowskiego.

W przypadku zagrożenia epidemicznego prawie wszystkie warsztaty mogą być zrealizowane w formule online na platformie ZOOM, a premiera widowiska może się odbyć bez udziału publiczności.

 

Organizator: Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie

Partnerzy: Powiat Legionowski, Miasto i Gmina Serock, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie, Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym, Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury   

Karta zgłoszenia TUTAJ.

e-Urząd Skarbowy

 • Wiele spraw z urzędem skarbowym możesz załatwić on-line, m.in. przez serwis e-Urząd Skarbowy.
 • Jeśli musisz przyjść do urzędu skarbowego, umów wcześniej wizytę.
 • Obie usługi dostępne są na podatki.gov.pl. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo.

Trwa akcja rozliczania PIT za 2020 r., w czasie której miliony podatników składają swoje roczne zeznanie podatkowe. Wiele spraw z urzędem skarbowym możesz załatwić bez wychodzenia z domu on-line, m.in. poprzez uruchomiony od lutego 2021 r. serwis e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl

e-Urząd Skarbowy

Jest budowany etapami do września 2022 r. Już teraz masz dostęp m.in. do zeznań podatkowych w usłudze Twój e-PIT, e-mikrofirmy, wykazu mandatów karnych. Masz możliwość płatności online na rzecz organów skarbowych, zobaczysz  historię płatności. Możesz również sprawdzić swoje dane osobowe, które posiada urząd skarbowy. W serwisie złożysz w formie elektronicznej niektóre pisma np. zawiadomienie ZAW-NR, pismo w sprawie wyjaśnienia przeznaczenia wpłaty, wniosek o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań. Swoje sprawy załatwiaj z każdego miejsca 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Wizyta w urzędzie skarbowym

W sytuacjach, gdy nie możesz załatwić swojej sprawy elektronicznie lub przez telefon i chcesz osobiście  udać  się do urzędu skarbowego, umów się i zarezerwuj termin i godzinę swojej wizyty.  Najprościej zrobić to przez internet za pomocą elektronicznego formularza, dostępnego na stronie podatki.gov.pl. Szybko i komfortowo załatwisz sprawę, bez konieczności stania w kolejkach i z zachowaniem środków ostrożności.

Wizyty nie musisz umawiać jeśli jedynie chcesz zostawić dokumenty w urnie (bez potwierdzenia odbioru).

Wejdź na podatki.gov.pl i dowiedz się więcej.

Dbajmy o swoje bezpieczeństwo!

Wodociąg w ul. Polnej

12 kwietnia odbyło się wprowadzenie firmy PHU KOWALSKI na zadanie związane z przebudową sieci wodociągowej w ul.Polnej. Przebudowane zostanie około 120 mb wodociągu PVC Dz 160 mm na odcinku od ul. Głowackiego w kierunku wiaduktu.
 
Wodociąg będzie miał przebieg w pasie drogowym a odcinek biegnący środkiem działek zostanie wyłączony z eksploatacji. Wszyscy odbiorcy zasilani z przebudowywanego fragmentu sieci wodociągowej zostaną przepięci do nowego fragmentu sieci.

Plany odnośnie SUW

Mniej więcej w połowie roku 2021 planowane jest uruchomienie zmodernizowanej stacji uzdatniania wody przy ul. Nasielskiej w Serocku – "SUW Nasielska". Jednocześnie z tą inwestycją budowana jest nowa siedziba Miejsko-Gminnego Zakładu Wodociągowego. Po oddaniu i uruchomieniu stacji planujemy wyremontować "SUW Pułtuska" i wyłączyć zupełnie z eksploatacji "SUW Kwiatowa".

W połowie roku uzyskamy pozwolenie na budowę i modernizację "SUW Stasi Las". Inwestycja ta planowana jest na następne lata. W międzyczasie chcemy wykonać dokumentację modernizacji "SUW Borowa Góra" i wprowadzić tam uzdatnienie wody.

Kanalizacja w ul. Stokrotki

Kontynuujemy prace związane z budową kanalizacji sanitarnej w ul. Stokrotki w Serocku. Obecnie wykonawca rozpoczął już montaż przepompowni ścieków zlokalizowanej po przeciwnej stronie ul. Warszawskiej, która docelowo obsłuży - oprócz wspomnianej ulicy Stokrotki – znacznie większą część terenów położonych na zachód od ul. Warszawskiej.

Droga w Borowej Górze

30 marca został wybrany wykonawca dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla zadania pn.: „Budowa drogi gminnej w Borowej Górze między ul. Zegrzyńską a ul. Lipową”.

Jest to pierwszy krok do wybudowania połączenia drogi serwisowej biegnącej wzdłuż DK 61 w Borowej Górze w kierunku Zegrza, z drogą powiatową ul. Zegrzyńską w rejonie skrzyżowania z DK 61.

Odcinek pozwoli skomunikować tę część Borowej Góry ale także Stasiego Lasu i dalszych miejscowości ze skrzyżowaniem w ciągu DK 61, dając możliwość wjechania do wymienionych miejscowości z każdego kierunku drogi krajowej i łatwego wyjechania z nich w każdym kierunku.

Rozbudowa szkoły w Jadwisinie

31 marca uzyskaliśmy decyzję o pozwoleniu na rozbudowę Szkoły Podstawowej w Jadwisinie o dodatkowe sale lekcyjne i pełnowymiarową salę gimnastyczną z zapleczem sanitarnym.

Na realizację robót budowlanych będziemy wnioskować o przyznanie dofinansowania w ramach programu „Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej” - edycja 2021. Pozyskanie środków umożliwi rozpoczęcie prac budowlanych już na przełomie 2021/2022.

Zakładamy, że inwestycja będzie realizowana przez Serockie Inwestycje Samorządowe Sp. z o.o.

Wnioski w ramach MIAS

W marcu złożyliśmy dwa wnioski o dofinansowanie w ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw 2021.

Jeden z nich dotyczy zagospodarowania terenu placu zabaw w m. Cupel – to pierwszy etap prac związanych z tworzeniem terenu rekreacyjnego w tej miejscowości. Drugi z wniosków dotyczy budowy chodnika przy ul. J. Szaniawskiego w Jadwisinie.

W obu przypadkach wnioskowana kwota wynosi 10.000 zł i jest to maksymalny możliwy poziom dofinansowania przewidziany programem.

 • autor: Referat Przygotowania i Realizacji Inwestycji

Wprowadzono regulamin dot. patronatu Burmistrza

8 kwietnia Zarządzeniem Burmistrza Miasta i Gminy Serock  wprowadzony został Regulamin obejmowania i sprawowania patronatu Burmistrza Miasta i Gminy Serock.

Regulamin patronatu wraz z wnioskiem dostępny jest w zakładce „Dla mieszkańca/Patronat Burmistrza”.

Obchody katyńskie

13 kwietnia obchodzić będziemy Dzień Pamięci Zbrodni Katyńskiej. W sobotę, 10 kwietnia w serockim kościele parafialnym o godz. 11.00 zostanie odprawiona Msza święta w intencji ofiar zbrodni i ich rodzin. 

13 kwietnia pod tablicą pamięci na ścianie ratusza Burmistrz Miasta i Gminy Serock złoży w imieniu mieszkańców symboliczną wiązankę. Zapalimy także znicze w intencji pomordowanych, szczególnie serockich Katyńczyków. Również tego dnia o godzinie 15.00 na fanpejdżu Izby Pamięci i Tradycji Rybackich przypomnimy prelekcję dr. Mirosława Pakuły "Zbrodnia Katyńska 1940". 

Zachęcamy do obejrzenia wystawy outdoorowej przed ratuszem "Seroccy Katyńczycy" oraz do zapoznania się z wystawą "Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit". 

 

 

 • obchody katyńskie

Jak wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym 2021?

Spis jest naprawdę łatwy! Wystarczy wejść na stronę internetową Narodowego Spisu Powszechnego 2021 (NSP 2021) oraz skorzystać z wygodnej i bezpiecznej aplikacji spisowej. Zrób to jak najszybciej!

Z obowiązku spisowego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) możemy się wywiązać już od 1 kwietnia. Wtedy zacznie działać aplikacja spisowa NSP 2021 – podstawowa i OBOWIĄZKOWA metoda spisu. Nie warto z tym zwlekać!

Do aplikacji zalogujemy się korzystając z Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej lub podając numer PESEL wraz z nazwiskiem rodowym matki. Dla cudzoziemców bez numeru PESEL przewidziano odrębny tryb logowania z wykorzystaniem poczty e-mail.

Można również spisać się przez telefon dzwoniąc na infolinię spisową pod nr 22 279 99 99.

Jeśli z ważnych powodów nie spisaliśmy się przez Internet – w domu lub w Urzędzie Gminy/Miasta – musimy spodziewać się telefonu od rachmistrza lub jego wizyty. WAŻNE – gdy skontaktuje się z nami rachmistrz, nie możemy już odmówić udziału i musimy się spisać. Z tego względu – podkreślmy to raz jeszcze – warto spisać się samemu przez Internet w dogodnym dla nas terminie.

Więcej informacji: https://spis.gov.pl/

Przedłużone zasady bezpieczeństwa

Do 18 kwietnia przedłużone zostały obowiązujące zasady bezpieczeństwa.

Handel - ograniczenia

 • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
 • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:  

 • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
 • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetycznepozostają zamknięte

Żłobki i przedszkolanadal są nieczynne. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Sport działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Więcej TUTAJ. 

Powietrze - wspólna sprawa

Miasto i Gmina Serock od wielu lat walczy z problemem niskiej emisji, która jest głównym źródłem zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. Jednym z najważniejszych działań jest prowadzony od 2014 roku program dofinansowania z budżetu gminy wymiany pieców węglowych na piece ekologiczne.

Regulamin udzielania dotacji jest praktycznie co roku dostosowywany do potrzeb naszych mieszkańców, bo też każdy kolejny nabór weryfikuje jego zapisy i każe szukać najlepszych rozwiązań. Ostatnie zmiany umożliwiły zainteresowanym mieszkańcom ubieganie się o dodatkowe środki np. z rządowego programu priorytetowego Czyste Powietrze czy też skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej. Wprowadziliśmy także nowy, wyższy poziom dotacji dla tych z naszych mieszkańców, którzy posiadają Kartę Serocczanina. Szczegóły odnośnie nowych zasad podamy przed drugim naborem wniosków, tj. przed 1 maja. 

Celem strategicznym programu jest likwidacja przestarzałych źródeł ogrzewania z terenu gminy i ich wymiana na spełniające standardy emisyjne urządzenia grzewcze. Nie wolno jednak zapomnieć o kluczowej kwestii - działaniach edukacyjnych w tym zakresie. Aby uświadomić mieszkańcom jak ważna jest odpowidzialność każdego z nas za poprawę jakości powietrza, Miasto i Gmina Serock dołączyła do wspólnej kampanii koordynowanej przez Legionowski Alarm Smogowy, która ma na celu skłonienie mieszkańców powiatu do wymiany pieców tzw. kopciuchów na ekologiczne źródła ciepła.

W ramach kampanii powstał SPOT zachęcający do dbania o czyste powietrze, głównie poprzez wymianę przestarzałych kotłów, jak i świadomości co do spalania odpowiedniego opału w tych istniejących. Występujący w nagraniu samorządowcy z terenu powiatu legionowskiego oraz znani i lubiani mieszkańcy powiatu wyjaśniają, czym jest smog i jakie skutki niesie za sobą oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. W spocie i na plakatach znalazła się także informacja o możliwości pozyskania z gmin dofinansowania na wymianę źródła ciepła. Zgodnie z prawem wszystkie bezklasowe kotły na paliwa stałe muszą zostać wymienione od końca 2022 roku.

 

Światowy Dzień Zdrowia

 • życzenia światowy dzień zdrowia

Życzenia wielkanocne

 • życzenia wielkanocne

Studium linii kolejowej Zegrze-Przasnysz

30 marca podpisana została umowa na „Opracowanie Wstępnego Studium Planistyczno-Prognostycznego linii kolejowej Zegrze – Przasnysz". Wykonawcą studium będzie konsorcjum firmy Metroprojekt Sp. z o.o. ul. Kosmatki 8, 03-982 Warszawa oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej – Zarząd Krajowy, 00-043 Warszawa. Zadanie opiewać będzie na kwotę 1.131.600,00 zł.

Przypominamy: Zamówienie realizuje Miasto i Gmina Serock, jako lider grupy samorządów reprezentujących region północnego Mazowsza przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Środki na sfinansowanie sporządzenia studium będą pochodziły z budżetu samorządów zaangażowanych w proces realizacji nowego połączenia kolejowego, przy czym największy ciężar w tym zakresie przejmie Samorząd Województwa Mazowieckiego, pokrywając 60% kosztów opracowania studiu. Analizujemy również możliwości pozyskania dodatkowych środków zewnętrznych mogących przyczynić się do zmniejszenia obciążenia finansowego samorządów realizacją zadania. Co warto odnotować, jeśli projekt pozytywnie przejdzie II etap rekrutacji w programie „Kolej+” i zostanie do niego zakwalifikowany, samorządy mogą liczyć na zwrot 85% kosztów poniesionych na przygotowanie Wstępnego Studium Planistyczno-Prognostycznego.

Podpisanie umowy rozpoczyna proces tworzenia dokumentu, którego powstanie zadecyduje o przyszłej możliwości realizacji szlaku. Sporządzenie Wstępnego Studium Planistyczno-Prognostycznego nie tylko pozwoli wytypować potencjalne warianty przebiegu linii, ale również umożliwi kontynuację procesu jej budowy.

 • autor: Referat Gospodarki Gruntami Planowania Przestrzennego i Rozwoju

Nowy numer Informatora!

Już jest nowy numer Informatora Gminy Serock.

Przeczytamy w nim między innymi:
o działaniach w kierunku rozwoju gminy: kolejnych krokach w kwestii planowanej Kolei Północnego Mazowsza, budowie placu zabaw w Maryninie, rozbudowie sieci wodociągowych, funkcjonowaniu spółdzielni energetycznej "Słoneczny Serock"
o działaniach służących ochronie środowiska: programie priorytetowym "Moja woda", obowiązkach dla właścicieli posiadających zbiorniki na nieczystości ciekłe, o odbiorach odpadów sprzed posesji
o działaniach oświatowych: rekrutacji do przedszkoli, dofinansowaniu zajęć dla uczniów, realizacji projektów zewnętrznych
o przedsięwzięciach kulturalnych w czasie pandemii
o historii w kontekście marcowych i kwietniowych rocznic
o planach na najbliższe tygodnie.

Zachęcamy do lektury! 

 • marcowa okładka Informatora

Uwaga! Ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

1 kwietnia ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, będący najważniejszym badaniem statystycznym w Polsce. Spis taki przeprowadzany jest w naszym kraju raz na 10 lat i jest to podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności, które ma na celu zebranie informacji o jej stanie i strukturze wg ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych, w oznaczonym momencie, na określonym terytorium. Spisy stanowią bezcenne źródło informacji o tym jacy jesteśmy, jak żyjemy i co zmieniło się w naszym życiu w ciągu minionej dekady. Są dorobkiem kulturowym i bezcennym dziedzictwem narodowym. Ich największą wartością jest ciągłość i porównywalność danych.

Spisy powszechne to czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy”. Spisy powszechne obejmują całą populację ludności i mieszkań (w przypadku narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań) lub gospodarstw rolnych (w przypadku powszechnego spisu rolnego). Oznacza to, że dane uzyskiwane w wyniku spisu powszechnego pochodzą od wszystkich obywateli. Co istotne, w przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, jak np. wyznanie, narodowość czy stopień niepełnosprawności, spisy powszechne są dla państwa jedynym źródłem danych.

Uzyskane podczas spisu powszechnego dane indywidualne są opracowywane i przedstawiane w postaci agregatów danych o różnych przekrojach i na różnych poziomach podziału terytorialnego i administracyjnego kraju. Wyniki spisu umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych w dowolnych przekrojach. Na ich podstawie rząd podejmuje najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata.

Powszechny spis ludności powinien spełniać trzy warunki: powszechności (obejmować całą ludność), jednoczesności (musi być przeprowadzony w określonym czasie), imienności (każda osoba ma zostać spisana z imienia i nazwiska). Dodatkowo w Polsce stosuje się zasady periodyczności (spisy odbywają się wg zaleceń ONZ co 10 lat) oraz bezpośredniości (odpowiedzi na pytania spisowe udziela bezpośrednio osoba spisywana, w wyjątkowych sytuacjach jej najbliżsi domownicy).

Możliwości przekazania danych

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. odbędzie się w terminie od 1 kwietnia do 30 czerwca (lub do 30 września) i  będzie realizowany następującymi metodami:

 • obowiązkowo:
  • metodą samospisu internetowego (CAWI)
 • uzupełniająco:
  • metodą wywiadu telefonicznego (CATI)
  • metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI)

Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy będzie obowiązkowy. Oczywiście jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie będzie się w stanie samospisać, pomogą mu w tym nasi rachmistrze – bezpośrednio i telefonicznie.

Samospis internetowy odbywa się, jak każdy spis powszechny, w wyznaczonym terminie. Respondenci na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełniają wymagane dane w interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie internetowej GUS. Każda osoba dokonująca samospisu jest uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym. Aby uzyskać dostęp do danych, osoba spisująca się używa unikalnego hasła. Aplikacja na bieżąco sygnalizuje, czy respondent właściwie wypełnia rubryki.

Respondenci, którzy nie będą mogli samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy, zostaną spisani jedną z dwóch innych metod:

 • wywiadu telefonicznego przez rachmistrza spisowego wspieranego programem komputerowym (CATI)
 • wywiadu bezpośredniego prowadzonego przez rachmistrza spisowego i rejestrowanego na elektronicznym urządzeniu przenośnym wyposażonym w oprogramowanie do przeprowadzenia spisu (CAPI)

Obie metody, wywiad telefoniczny i bezpośredni, polegają na zebraniu danych od osób fizycznych objętych spisem powszechnym. Wobec każdego respondenta jest dobierana i stosowana jedna, odpowiednia dla niego metoda. Bardzo ważne jest przy tym bezpieczeństwo danych.

Więcej na www.spis.gov.pl

Inwestycje wodociągowe

W budżecie na 2021 rok ujęte zostały plany związane z budową kolejnych odcinków sieci wodociągowych. Wśród nich znalazły się następujące zadania:

 • przebudowa odcinka sieci wodociągowej w ulicy Polnej w Serocku
 •  zwodociągowanie całej ulicy Waniliowej w Maryninie
 • zwodociągowanie całej ulicy Tolka Banana we wsi Nowa Wieś
 • budowa odcinka sieci wodociągowej w ul. Dosińskiej w Jachrance (od ul. Jasnej do Szczęśliwej)
 • zwodociągowanie ulicy Piwonii w Skubiance
 • budowa odcinków sieci wodociągowej w ulicach Radosna i Pogodna w Stasim Lesie
 • przebudowa przyłączy wodociągowych w Stanisławowie i wyłączenie z eksploatacji starego wodociągu

Przychodnia w Zegrzu coraz bliżej

Przychodnia lekarska w Zegrzu nabiera kształtów z każdym dniem. Obecny stan zaawansowania robót budowlanych można ocenić na 90%. Wykonawca zrealizował już wszystkie prace związane z wykonanym okładzin ścian, podłóg i sufitów. Trwają końcowe prace montażowe wentylacji mechanicznej, co wstrzymuje możliwość montażu sufitów modułowych, dla których została już wykonana konstrukcja montażowa.

Zainstalowano już wszystkie urządzenia sanitarne, wymieniono grzejniki oraz elementy instalacji wod-kan. Zainstalowana została też już nowa stolarka okienna i drzwiowa. Czekamy na dostawę mebli oraz pozostałego wyposażenia gabinetów i pomieszczeń sanitarno-socjalnych. Dobiegają również końca prace na zewnątrz lokalu związane z wykonaniem nowej okładziny schodów oraz pochylni dla osób niepełnosprawnych.

Z niecierpliwością czekamy na zgłoszenie gotowości do odbioru robót budowlanych, co pozwoli wszcząć procedurę oddania lokalu do użytkowania

 • przychodnia
 • przychodnia
 • przychodnia

Masz szczelny zbiornik na nieczystości ciekłe?

Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych.

Właściciele nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych, są obowiązani do udokumentowania wykonywania tego obowiązku w formie umowy i dowodów uiszczania opłat (faktura lub rachunek) za usługi asenizacyjne. Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu szamba, co reguluje ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1439 t.j).

Brak udokumentowanego wywozu nieczystości może skutkować konsekwencjami finansowymi, zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

W związku z powyższym, właściciele nieruchomości są zobowiązani do zawarcia umowy na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i wywóz szamba oraz zbierania rachunków lub faktur za wywóz nieczystości ciekłych. Należy zwrócić uwagę, że usługę wywozu nieczystości ciekłych mogą wykonywać jedynie przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych wydane przez Burmistrza Miasta i Gminy Serock.

Lista przedsiębiorców posiadających takie zezwolenia dostępna jest w zakładce Dbamy o  środowisko – zadania – wywóz nieczystości ciekłych.

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

Zawieszenie pracy stacjonarnej przedszkoli do 11 kwietnia 2021r.

Do 11 kwietnia ograniczona została praca stacjonarna przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego z pewnymi wyjątkami.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 26 marca 2021r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19:  Dyrektor przedszkola lub szkoły podstawowej albo osoba kierująca inną formą wychowania przedszkolnego, na wniosek:

1) rodziców dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,

2) rodziców dzieci, którzy:

 1. a) są zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą,
 2. b) realizują zadania dotyczące koordynacji ratownictwa medycznego,
 3. c) realizują zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,
 4. d) pełnią służbę w jednostkach zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny,
 5. e) wykonują działania ratownicze,
 6. f) są zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej w rozumieniu art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1876 i 2369),
 7. g) są zatrudnieni w ogrzewalniach i noclegowniach, o których mowa w art. 48a ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,
 8. h) są zatrudnieni w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, o których mowa w art. 67 i art. 69 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,
 9. i) są zatrudnieni w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych oraz w interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych,
 10. j) są zatrudnieni w formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3,
 11. k) są zatrudnieni w jednostkach systemu oświaty, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe i realizują zadania na terenie tych jednostek

ma obowiązek zorganizować zajęcia w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego, do których uczęszczają te dzieci.”

 • autor: Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli

Firma ze wsparciem ŁSSE

Z radością informujemy, że Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna przyznała decyzję o wsparciu spółce WELOX Sp. z o.o. z Borowej Góry, producenta m.in. piankowych mebli dla dzieci i młodzieży. Spółka WELOX jest jednym z pierwszych inwestorów, którzy postanowili rozwinąć firmę i zlokalizować zakład produkcyjny w Strefie Aktywności Gospodarczej w Serocku.

Decyzja o wsparciu to pomoc publiczna w postaci zwolnienia z podatku CIT lub PIT z działalności prowadzonej w Polsce Centralnej na gruntach prywatnych lub publicznych. Łącznie przyznanych zostało 26 decyzji o wsparciu dla nowych inwestorów na terenie ŁSSE. Uroczystość wręczenia decyzji o wsparciu odbędzie się 29 marca 2021 roku w formule on-line. Gratulujemy!
 • autor: Referat Gospodarki Gruntami Planowania Przestrzennego i Rozwoju

Nowe zasady bezpieczeństwa od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r.

Aby opanować tempo rozwoju COVID-19, musimy ograniczyć mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z koronawirusem. Wszystkie decyzje w sprawie obostrzeń podejmujemy wspólnie z naszymi ekspertami z dziedziny zdrowia publicznego, wirusologami i epidemiologami. Co zmieni się od soboty, 27 marca?

Handel

 • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte.
 • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:  

 • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
 • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny

Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

Żłobki i przedszkola tylko dla medyków

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola.  Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Ważne! Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Sport – tylko zawodowy

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

W Święta Wielkanocne zostańmy w domu

Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – także podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. W okresie świąt powinniśmy więc ograniczyć nasze kontakty wyłącznie do najbliższych domowników, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę.

Praca zdalna – wszędzie tam, gdzie możesz

W całym kraju zalecamy także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Pamiętaj o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Jeśli masz telefon komórkowy, poproś bliskich o zainstalowanie aplikacji STOP COVID ProtegoSafe, która powiadomi Cię o możliwym kontakcie z osobą zarażoną.

Pozostałe ograniczenia – bez zmian

Pozostałe zasady bezpieczeństwa nadal obowiązują:

 • Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.
 • Hotele – obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy – katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu).
 • Kultura – wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
 • Sport – zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/od-27-marca-zmiany-w-zasadach-bezpieczenstwa 

Rewitalizacja placu zabaw w Maryninie

Z nadejściem wiosny co raz więcej działań inwestycyjnych będzie zauważalnych w terenie.

Jednym z większych przedsięwzięć zaplanowanych na ten rok, obok chociażby rozbudowy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Kiełpińskiej, czy planowanych inwestycji drogowych, jest rewitalizacja placu zabaw w Maryninie. 23 marca została zawarta umowa na realizację tego zadania. Wykonawcą robót jest firma BAOBAB BRANDYS Sp. z o.o. z Warszawy. W ramach przedsięwzięcia powstanie boisko wielofunkcyjne o sztucznej nawierzchni, przestrzenie zabaw dla dzieci z podziałem na strefy wiekowe, siłownia zewnętrzna z elementami street workout. Oprócz tego - jako swego rodzaju nowość na gminnych placach zabaw – stworzona tu zostanie łąka umożliwiająca odwiedzającym organizację „pikniku na kocu”. Zostanie ona wyposażona w leżaki i hamaki, które z pewnością będą stanowić atrakcję dla zwolenników mniej aktywnej formy spędzania wolnego czasu. Aranżując przestrzeń staraliśmy się kierować ideą utworzenia miejsca wypoczynku w otoczeniu przyrody – stąd przewidziane w projekcie liczne nasadzenia drzew i krzewów.

Ponadto wśród atrakcji jakie zaoferuje nowe miejsce znajdą się między innymi: dziesięciometrowa zjeżdżalnia, trampoliny ziemne, zjazd linowy, huśtawki, bujaki sprężynowe, wielofunkcyjne urządzenie do zabaw piaskiem. Projekt przewiduje także wykorzystanie urządzeń zainstalowanych w ubiegłych latach na terenie rekreacyjnym, pozostających w dobrym stanie technicznym. Cały teren oświetlony zostanie lampami LED i objęty monitoringiem wizyjnym.

Planujemy, że już w wakacje tego roku będzie można bawić się na zmodernizowanym placu zabaw w Maryninie, do czego serdecznie zachęcamy.

Plany nabycia gruntów w Jadwisinie

Ze względu na brak pozytywnych efektów dotychczasowej wymiany korespondencji między Miastem i Gminą Serock, a Instytutem Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie, na temat uporządkowania nieruchomości zlokalizowanej przy ul. Dworkowej w Jadwisinie zabudowanej starymi komórkami, których zły stan techniczny wymusza natychmiastowe działania w ich obrębie, Burmistrz Miasta i Gminy Serock w ostatnim czasie odbył spotkanie z dyrektorem Instytutu, Panem Profesorem Henrykiem Bujakiem, w wyniku którego ustalono warunki na jakich może się odbyć przekazanie rzeczonej nieruchomości na rzecz Gminy, co umożliwi rozwiązanie kwestii ww. zabudowań i przywróci teren lokalizowany dziś pod tymi zabudowaniami, do użytku publicznego.

W wyniku ustaleń poczynionych podczas spotkania przystąpiono do szacowania wartości gruntu oraz znajdujących się na nim naniesień budowlanych. Jest to warunek niezbędny do pozytywnego zakończenia sprawy.

Inną kwestią poruszoną podczas spotkania była sprawa dalszych losów nieruchomości gruntowych, na których znajduje się rezerwat przyrody „Wąwóz Szaniawskiego”, które formalnie pozostają pod zarządem Instytutu. Ponieważ grunty te częściowo wykorzystywane są przez Miasto i Gminę Serock – po ich terenie poprowadzona jest m.in. ścieżka pieszo-rowerowa Serock – Jadwisin, w ich obrębie  znajdują się również pozostałości dawnego dworu rodzinnego Jerzego Szaniawskiego, analizowane są obecnie możliwości pozyskania tych terenów do zasobu nieruchomości gminnych.

Pozyskanie przedmiotowych gruntów z jednej strony rzuciłoby nowe światło na sprawę odbudowy zabudowań dawnego dworu, na cele publiczne, z drugiej strony zaś umożliwiłoby sporządzenie aktualnego Planu Ochrony Rezerwatu, co jest niezbędne z uwagi na utratę ważności przez poprzedni opracowany w tej sprawie dokument i potrzebę zachowania ciągłości we właściwym utrzymywaniu tego miejsca - Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Artur Borkowski

 • autor: Referat Gospodarki Gruntami Planowania Przestrzennego i Rozwoju

Odbiór odpadów sprzed posesji

Przypominamy, że odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości położonych na terenie Miasta i Gminy Serock realizowany jest od godziny 7 rano, w terminach wskazanych w harmonogramie odbioru odpadów.

W związku z tym prosimy o wystawienie pojemników i otwarcie altan śmietnikowych do godziny 7 rano. Reklamacje w sprawie nieodebranych odpadów należy zgłaszać w dniu następującym po terminie określonym w harmonogramie. Reklamacje dotyczące adresów, na których odpady nie były wystawione na czas, nie będą realizowane.

Jednocześnie przypominamy, że odpady komunalne należy gromadzić w pojemnikach o pojemności 120 l lub 240 l. Zasady doboru wielkości pojemników niesegregowane odpady komunalne określa §6 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta i Gminy Serock, przyjętym uchwałą Nr 316/XXIX/2020 Rady Miejskiej w Serocku z dnia 02 grudnia 2020 r. (Dz. U. Woj. Maz. z 2020 poz. 12678 z dnia 11 grudnia 2020 r.). Pojemniki o pojemności 120 l przeznaczone są dla nieruchomości, którą zamieszkuje do 4 osób włącznie, pojemniki 240 l lub dwa pojemniki po 120 l dla nieruchomości, którą zamieszkuje od 5 do 8 osób włącznie. Dodatkowo, pojemnik 120 l na każde kolejne 4 osoby, dla nieruchomości, którą zamieszkuje powyżej 8 osób.

Pojemniki o pojemności powyżej 240l do 1100 l, zgodnie z ustaleniami regulaminu, o którym mowa wyżej mogą być użytkowane w zabudowie wielolokalowej, stąd też takie pojemniki nie będą opróżniane przez firmę realizującą odbiór odpadów z nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi.

Czego nie wolno wrzucać do odpadów zmieszanych?

Niedopuszczalne jest umieszczanie w workach lub pojemnikach na zmieszane odpady komunalne odpadów budowlanych, poremontowych, w tym wiader po farbach, a także części samochodowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego czy mebli.

Niestety, ciągle otrzymujemy sygnały od firmy świadczącej usługę odbioru odpadów komunalnych, że właśnie takie odpady często znajdują się w pojemnikach na odpady zmieszane, wskutek czego nie są one odbierane.

Odpady pochodzące z niewielkich remontów, przeprowadzanych we własnym zakresie, meble, mogą zostać nieodpłatnie przekazane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów, przy ul. Nasielskiej 21, który czynny jest od wtorku do soboty w godzinach 7.00-15.00

Wszelkie uwagi dotyczące odbioru odpadów należy składać do Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, ul. Rynek 21, tel. 22 782 88 40, ochronasrodowiska@serock.pl.

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

Kolej Zegrze–Przasnysz na właściwych torach

17 marca 2021 roku Rada Miejska w Serocku podjęła uchwałę o zmianach w budżecie Miasta i Gminy Serock, które umożliwiają zawarcie umowy na wykonanie Wstępnego Studium Planistyczno-Prognostycznego (WSPP) dla linii kolejowej Zegrze – Przasnysz.

Ten niezwykle istotny krok rozpoczyna proces opracowania pierwszego dokumentu strategicznego dedykowanego tej inwestycji. W następstwie opracowanego dokumentu (który powinien powstać do 29 października bieżącego roku) poznane zostaną m.in. potencjalne warianty trasy przyszłej linii kolejowej. Opracowanie dokumentu będzie stanowiło podstawę do prowadzenia dalszego procesu inwestycyjnego, a w konsekwencji - miejmy nadzieję, na nieodległą perspektywę budowy linii kolejowej.

Przypomnijmy, że inicjatywa realizacji nowej linii kolejowej jest wspólnym przedsięwzięciem samorządów reprezentujących region północnego Mazowsza oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego. Projekt został zgłoszony do krajowego programu „Kolej+”, w którym pozytywnie przeszedł pierwszy etap rekrutacji. Opracowanie WSPP dla nowej linii kolejowej jest natomiast elementem II etapu rekrutacji, który trwał będzie do końcówki listopada bieżącego roku. Decyzją wszystkich samorządów zaangażowanych w proces liderem projektu jest Miasto i Gmina Serock. Opracowanie WSPP, jako wspólne przedsięwzięcie grupy samorządów wiąże się z uzyskaniem przez Miasto i Gminę Serock dotacji na ten cel ze środków poszczególnych partnerów. Do grupy samorządów, które podjęły już uchwały niezbędne do zabezpieczenia środków finansowych w formie dotacji dla Miasta i Gminy Serock zaliczają się:

 • Województwo Mazowieckie,
 • powiaty: przasnyski, makowski i pułtuski,
 • gminy i miasta: Pokrzywnica, Winnica, Pułtusk, Karniewo, Maków Mazowiecki, Szelków, Krasne, Płoniawy-Bramura, Przasnysz (miasto).

Część samorządów zaangażowanych w proces, jest jeszcze na etapie wprowadzania niezbędnych korekt w obrębie własnych uchwał budżetowych, dlatego przedstawione wyliczenie ma charakter otwarty. Kwota dotacji założona w budżecie Miasta i Gminy Serock wynosi 1,345 mln zł. Co godne odnotowania, we wtorek podczas sesji Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Samorząd Województwa uchwałą Sejmiku Nr 27/21 z dnia 16 marca 2021 roku zadecydował o przyznaniu wsparcia na potrzeby opracowania WSPP w kwocie nie większej niż 1 mln zł (60% kosztów całości przedsięwzięcia). Dotacja Samorządu Województwa  stanowi dodatkowe i niezwykle istotne wsparcie, które umożliwi znacznie obniżyć zaangażowanie finansowe poszczególnych samorządów powiatowych i gminnych, w tym Miasta i Gminy Serock, niezbędne do opracowania dokumentacji. 

Przewidujemy, że zawarcie umowy na opracowanie studium, nastąpi na przełomie marca i kwietnia.

Zakończenie pierwszego etapu gromadzenia środków niezbędnych do przygotowania Wstępnego Studium Planistyczno-Prognostycznego linii kolejowej Zegrze Przasnysz to bardzo ważny krok, który umożliwia podjęcie kroków zmierzających do podpisania umowy z wykonawcą tego dokumentu. Tym cenniejsze jest wsparcie, które na obecnym etapie Miasto i Gmina Serock otrzymuje od partnerów samorządowych również zaangażowanych w ten proces - Artur Borkowski, Burmistrz Miasta i Gminy Serock

 • autor: Referat Gospodarki Gruntami Planowania Przestrzennego i Rozwoju

Bitwa Regionów

Zaczynamy przyjmowanie zgłoszeń do pierwszego etapu w województwie mazowieckim. Po roku przerwy spowodowanej pandemią zapraszamy do rywalizacji w nowej formule: jury będzie oceniać pomysł na potrawę regionalną oraz jej prezentację w formie krótkiego filmu wideo.

Idea konkursu zrodziła się z zamiłowania do polskiej kuchni regionalnej i rodzimego folkloru oraz chęci promocji polskiej żywności i szerzenia patriotyzmu konsumenckiego. W ubiegłych latach „Bitwa Regionów” cieszyła się ogromną popularnością. W piątej edycji w 2019 r. wzięło udział prawie 800 KGW. Najlepsze danie – nadzianą roladę z kaczki w towarzystwie gołąbków z modrej kapusty – przygotowała drużyna z Gorzykowa w woj. wielkopolskim.

Liczymy na rekordową frekwencję w wydarzeniu będącym prezentacją różnorodności kulinarnych tradycji regionów Polski. Który zespół stanie na podium, przekonamy się podczas wielkiego finału już jesienią. W tym roku pula nagród wyniesie ponad 35 tys. zł.

Więcej szczegółów oraz regulamin dostępny na www.bitwaregionow.pl oraz profilu Polska smakuje na Facebooku jak i na Facebooku Oddziału Terenowego KOWR w Warszawie.

Narodowy Spis Powszechny - jakie będą pytania?

Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) odpowiedzą na pytania: ile nas jest, jacy jesteśmy i jak żyjemy. Informacje o tym będziemy mogli podać w aplikacji spisowej lub podczas rozmowy z rachmistrzem. Przede wszystkim badana będzie sytuacja rodzinna, zawodowa i mieszkaniowa wszystkich mieszkańców Polski. Udzielone odpowiedzi będą bezwzględnie chronione tajemnicą statystyczną.

Formularz spisowy będzie miał jeden wzór dla wszystkich i będzie podzielony na dwie części: osobową i mieszkaniową. W formularzu znajdzie się osiem bloków tematycznych: https://spis.gov.pl/jakie-dane-bedziemy-zbierac-w-narodowym-spisie-powszechnym-ludnosci-i-mieszkan-2021/

Wykaz pytań do Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021: https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/

Warto zapoznać się z formularzem jeszcze przed spisem – wprawdzie odpowiedź na zdecydowaną większość pytań nie powinna nastręczać żadnych trudności, ale być może w niektórych przypadkach pojawią się jakieś wątpliwości (np. dane dotyczące mieszkania, informacje o osobach z rodziny przebywających za granicą). 

Czy musimy odpowiedzieć na wszystkie pytania? Tak, mamy taki obowiązek, ale w kilku miejscach będzie dostępna opcja „Nie chcę odpowiadać na to pytanie”. Pojawi się ona w pytaniach dotyczących kwestii zdrowotnych, wyznania religijnego oraz związków niesformalizowanych.

Pamiętajmy, że jeśli będziemy spisywać się za pośrednictwem rachmistrza terenowego lub telefonicznego, nie mają oni prawa zadawać pytań wykraczających poza zakres formularza! To kolejny dobry powód, by zapoznać się z treścią pytań jeszcze przed rozpoczęciem NSP 2021.

Udzielone przez nas odpowiedzi będą chronione tajemnicą statystyczną – jednostkowe dane dotyczące poszczególnych osób i gospodarstw domowych nie mogą być ujawniane ani przekazywane innym podmiotom.

Więcej informacji znajduje się na stronie https://spis.gov.pl.

Jerzy Szaniawski - samotnik z Zegrzynka

Dziś przypada 51. rocznica śmierci wybitnego dramaturga Jerzego Szaniawskiego, postaci nietuzinkowej, którą chcemy przypomnieć nie tylko ze względu na jego wybitny dorobek, ale też z uwagi na fakt, że urodził się i część swoich dzieł stworzył w Zegrzynku (dziś Jadwisin) w gminie Serock.

Szaniawski to autor obecnie nieco zapomniany i, niesłusznie, niedoceniany w kulturalnej przestrzeni publicznej. Był autorem cieszących się uznaniem krytyków i publiczności dramatów, w swoim dorobku posiadający również opowiadania, m.in. doskonale znany wielu czytelnikom cykl z Profesorem Tutką w roli głównej, czy słuchowiska. Utalentowany i poważany, był człowiekiem zagadką. Jego twórczość jest ponadczasowa.

Jako człowiek był skryty, niewiele i niechętnie mówił o swoim życiu prywatnym. Z nielicznych relacji o nim wiemy jednak, był uważnym i troskliwym zarządcą rodzinnego majątku i życzliwym ludziom sąsiadem, który niejednokrotnie wspierał w potrzebie miejscową ludność.

To wszystko sprawia, że chcemy przywrócić pamięć o nim nie tylko mieszkańcom powiatu legionowskiego, ale znaczniej szerszej publiczności. Powiat Legionowski, Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie i Gmina Serock nawiązały współpracę, by przekaz sławiący Jerzego Szaniawskiego był mocniejszy, z większą siłą dotarł do publiczności. Choć warto zaznaczyć, że proces ten trwa już od lat, postać dramaturga była upamiętniana na wiele sposobów. Jednym z nich jest, organizowany od 2018 roku przez Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie (MOK), Festiwal Szaniawskiego Legionowo. Podczas jego drugiej odsłony w 2019 roku MOK ogłosił konkurs na plakat. Na stronie starostwa powiatu legionowskiego udostępnione zostały prace konkursowe.

Nieustannie także samorząd serocki podejmuje działania upamiętniające postać tego wielkiego pisarza. W tym roku - ze względu na obowiazujące obostrzenia - zachęcamy Państwa do obejrzenia wystawy „Miłość i rzeczy poważne. Kobiety i mężczyźni w utworach Jerzego Szaniawskiego”, która jest dostępna przy Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku.  Na kanale Izby Pamięci na youtube można obejrzeć prelekcję dr. Sławomira Jakubczaka „Nasz ziomek, pisarz rodem stąd”.

 

Serock BLISKO mieszkańców

Pobierz na smartfona bezpłątną aplaikację BLISKO, aby nie ominąć najważniejszych informacji z gminy. 

Aplikacja BLISKO:

• jeśli masz smartfona pobierz bezpłatną aplikację BLISKO
• wpisz w wyszukiwarce swoją miejscowość
• sprawdź z jakich kanałów komunikacji korzystają nadawcy (Aplikacja Blisko, SMS, E-mail)
• jeśli chcesz otrzymywać wiadomości SMS lub E-mail, zarejestruj się przez formularz on-line
• w każdej chwili możesz zmieniać swoje ustawienia: nadawców i ich serwisy, kanały komunikacji

Wybierz nadawców:

Każdy nadawca proponuje własny zestaw serwisów – wybierz te serwisy, które Cię interesują (powiadomienia będą przychodzić tyko z wybranych serwisów).

W każdej chwili możesz zmieniać swoje ustawienia: nadawców i ich serwisy, kanały komunikacji.

W aplikacji „Blisko” można również włączyć inne powiadomienia:
– Child Alert – ogólnopolski kanał z komunikatami na temat poszukiwania zaginionych dzieci,
– RSO – czyli Regionalny System Ostrzegania nadający komunikaty o zagrożeniach pogodowych i nie tylko,
– wyłączenia prądu – informacje od operatorów energetycznych o planowanych i awaryjnych wyłączeniach prądu z dokładnością do ulicy i numeru bloku (po podaniu nazwy ulicy i numeru),
– jakość powietrza – komunikaty o jakości powietrza dowolnie wybranej stacji (należy wybrać z listy dostępnych stacji).

Aplikacja jest darmowa, a korzystanie z niej całkowicie bezpłatne. Komunikator wymaga jedynie połączenia z internetem. Aplikację można pobrać na wszystkie systemy mobilne w Google Play, APP Store oraz Windows Store, wpisując w wyszukiwarkę „Blisko”.

 • aplikacja BLISKO

O planowanej drodze S50 na komisji Sejmiku Województwa Mazowieckiego

11 marca Burmistrz Artur Borkowski wziął udział w posiedzeniu Komisji Rozwoju Gospodarczego Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu - Sejmiku Województwa Mazowieckiego, podczas którego przedstawił radnym sejmiku stanowisko Miasta i Gminy Serock odnośnie planowanej inwestycji GDDKiA dotyczącej budowy drogi ekspresowej S50. 

Władze Serocka, Radzymina i innych samorządów zjednoczonych wokół tematu potencjalnego przebiegu trasy prowadzą wspólne rozmowy odnośnie planowanego przedsięwzięcia. Według samorządowców podstawę do dyskusji o docelowym przebiegu, powinien stanowić tzw. wariant północny. Będzie on mniej ingerował w środowisko naturalne, infrastrukturę gminną, czy układ przestrzenny wszystkich zainteresowanych  miast i gmin. W tej chwili działania włodarzy zmierzają do wypracowania wspólnego stanowiska, które w formie listu intencyjnego zostanie przekazane przedstawicielom Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Ministerstwu Infrastruktury.

Budowa drogi S50 i projekt planowanej dużej obwodnicy aglomeracji warszawskiej budzi ogromne emocje społeczne w wielu polskich samorządach. Trudno nie odnieść wrażenia, że żaden z proponowanych wariantów dla gminy Serock i innych miejscowości nie jest idealny. Patrząc jednak realnie na sytuację możemy zjednoczyć siły, aby wypracować rozwiązanie, które zrekompensuje społecznościom lokalnym niedogodności związane z przebiegiem trasy, kierując uwagę na możliwości rozwoju, jakie mogą pojawić się po wdrożeniu rozwiązań zaproponowanych przez samorządy. 

Umożliwienie przedstawicielom władz samorządów, zjednoczonych wokół tego tematu, wystąpienia podczas komisji, daje nadzieję na poparcie ich stanowiska przez radnych sejmiku. Mamy nadzieję, że w dalszej kolejności umożliwi to realny dialog z inwestorem – GDDKiA – i wzięcie przez niego pod uwagę proponowanych rozwiązań.

 • autor: Referat Komunikacji Społecznej

Dzień Sołtysa

 • życzenia Dzień Sołtysa

Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2021/2022

Poniedziałek 22 marca 2021 r. jest ostatnim dniem na składanie wniosków o przyjęcie dziecka do przedszkola w ramach prowadzonej rekrutacji

Do 22 marca br. do godziny 15:00 można przesyłać elektronicznie lub składać w wersji papierowej wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola, oddziału przedszkolnego. Razem z wnioskiem należy złożyć dokumenty/ oświadczenia potwierdzające spełnianie kryteriów.

Wniosek w formie elektronicznej wraz z kompletem dokumentów/oświadczeń potwierdzających spełnianie kryteriów i po podpisaniu profilem zaufanym można przesłać do placówki wychowania przedszkolnego za pomocą systemu Formico - adres: https://serock.formico.pl

Jeżeli wniosek nie został wypełniony w systemie można pobrać druk w zakładce „Pliki do pobrania, instrukcja” wypełnić ręcznie i złożyć w placówce pierwszego wyboru.

Ważne, aby wnioski, dokumenty/oświadczenia  zostały podpisane przez rodziców.

 

UWAGA ZMIANY

Szanowni Państwo, rodzice dzieci uczestniczących w rekrutacji do przedszkoli/ oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2021/2022

Od dnia 9 marca 2021 r. istnieje możliwość podpisania profilem zaufanym wniosku wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie kryteriów naboru i przesłania kompletu dokumentów do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole pierwszego wyboru za pomocą elektronicznego systemu rekrutacji,  dostępnego na stronie internetowej pod adresem: serock.formico.pl

Pod adresem: serock.formico.pl  znajdziecie też Państwo informacje dotyczące sposobu wypełniania i przesyłania dokumentów drogą elektroniczną.

Więcej informacji na temat rekrutacji TUTAJ.

 

 • autor: Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli

Prace na SUW w Serocku

Pomimo niezbyt łaskawej tegorocznej zimy wewnątrz budynku Stacji Uzdatniania Wody w Serocku prace były prowadzone nieustannie. Ich skutkiem jest zrealizowanie niemal w całości prac wykończeniowych części administracyjnej a także montaż wyposażenia hali technologicznej.
 
Jeśli tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne – rozpoczniemy prace związane z zagospodarowaniem trenu na zewnątrz.
 
 Planujemy, że roboty w ramach inwestycji zostaną zakończone latem, co pozwoli na rozpoczęcie procedur uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie i ich zakończenie najpóźniej jesienią br. - Monika Głębocka-Sulima, Kierownik Referatu Przygotowania i Realizacji Inwestycji
 • stacja uzdatniania wody w Serocku

Rozbudowa przedszkola w Woli Kiełpińskiej

5 marca 2021 r. upłynął termin składania ofert w postępowaniu dotyczącym Rozbudowy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Kiełpińskiej.

Aż 18 firm złożyło propozycję realizacji zadania. Obecnie - zmierzając do wyłonienia wykonawcy - przystępujemy do weryfikacji złożonych ofert.  

Zakładamy, że najpóźniej w kwietniu uda się podpisać umowę na realizację tego przedsięwzięcia.

 

 • autor: Referat Przygotowania i Realizacji Inwestycji

Życzenia z okazji Dnia Kobiet

 • życzenia na Dzień Kobiet

PIT W SEROCKU SIĘ OPŁACA

Podając w zeznaniu podatkowym Serock jako miejsce zamieszkania, sprawiamy, że około 40% naszego podatku wraca do budżetu gminy.

Dzięki tym środkom:

 • rozbudowujemy infrastrukturę drogową, kanalizacyjną, wodociągową i rekreacyjną
 • poszerzamy ofertę edukacyjną, kulturalną i sportową
 • finansujemy programy zdrowotne dla mieszkańców
 • prowadzimy i wspieramy działania proekologiczne

W ramach kampanii PIT W SEROCKU SIĘ OPŁACA realizowane są następujące programy:

 •    Bon żłobkowy
 •    Serocka Karta Dużej Rodziny 3+
 •    Karta Serocczanina

Pamiętaj! Aby rozliczyć PIT w gminie Serock nie musisz być tutaj zameldowany. Wystarczy, że w deklaracji podatkowej jako miejsce zamieszkania wskażesz Miasto i gminę Serock.

Przypominamy, że możesz pomóc także naszym mieszkańcom, przekazując konkretnemu Beneficjentowi 1%. Opisy potrzebujących mieszkańców znajdziesz pod tym linkiem: https://www.serock.pl/4129,1-dla-serocczan?tresc=24426

 • PIT w Serocku

Bezpiecznie na wsi mamy... - konkurs KRUS-u

KRUS zaprasza dzieci do udziału w 11. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy”

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego organizuje XI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci, który w 2021 roku przebiega pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy - od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy” skierowany do uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich. Patronat honorowy nad konkursem sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Celem Konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego oraz popularyzowanie Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat

Uczestnik Konkursu wykonuje pracę plastyczną w formacie A3 (dwuwymiarową), w dowolnej technice, obrazującą sposoby zapobiegania wypadkom przy pracy w gospodarstwie rolnym oraz rolniczym chorobom zawodowym, od 30 lat upowszechniane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Na każdym etapie konkursu zgłoszone prace oceniane będą w podziale na dwie kategorie wiekowe (kl. 0-III i IV-VIII), według następujących kryteriów: zgodność z tematyką konkursu i jej trafne przedstawienie, oryginalność, pomysłowość w zobrazowaniu przesłania konkursu oraz walory estetyczne pracy. Uczestnik może zgłosić tylko jedną pracę plastyczną.

Termin nadsyłania prac konkursowych do PT KRUS w Nowym Dworze Mazowieckim, za pośrednictwem szkół, upływa z dniem 31 marca 2021 r.

Na stronie internetowej www.krus.gov.pl w zakładce „Bezpieczne dziecko w gospodarstwie rolnym” znaleźć można źródło wiedzy, z której dzieci dowiedzą się co można zrobić, żeby wspomóc rodziców w dbaniu o własne bezpieczeństwo. Tu znajdują się min.: film pt.: „Gra o zdrowie i bezpieczeństwo”, który zabierze dzieci na wirtualny spacer po gospodarstwie oraz szkolenie e-learningowe: „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”, w którym wraz z trojgiem sympatycznych dzieci poznać  można najczęściej występujące w gospodarstwach sytuacje niebezpieczne.

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji na temat konkursu udzieli: Placówka Terenowa KRUS w Nowym Dworze Mazowiecki ul. Okrzei 3(tel. 22-775 26 26, 22-765 84 17, e-mail: nowydwormazowiecki@krus.gov.pl. ).

Poland Bike Marathon w Serocku

Pieniądze na podjęcie działalności gospodarczej

Powiatowy Urząd Pracy w Legionowie ogłasza nabór wniosków w sprawie przyznania jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej w ramach projektu „Aktywizacja osób w wieku 30 lat i więcej pozostających bez pracy w powiecie legionowskim (IV)" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 - 2020, Oś Priorytetowa VIII, Działanie 8.1. Nabór rozpocznie się 08.03.2021 r. i będzie trwał do 12.03.2021 r.
Szczegóły TUTAJ

Uwaga przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą!

Urząd Miasta i Gminy Serock przypomina, iż zgodnie z ustawą z dnia 13  września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2020 r., poz. 1439) każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą jest zobowiązany do zawarcia indywidualnej umowy na odbiór odpadów komunalnych z podmiotem, wpisanym do rejestru działalności regulowanej w zakresie realizacji usług odbioru odpadów komunalnych na terenie Gminy Serock. Powyższy obowiązek dotyczy każdego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, w wyniku której powstają odpady komunalne.

Niedopuszczalne jest mieszanie odpadów powstających w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej z odpadami komunalnymi z gospodarstwa domowego. 

W przypadku, gdy nieruchomość posiada dwie części: przeznaczoną na cele mieszkaniowe oraz przeznaczoną na działalność gospodarczą, właściciel nieruchomości zobowiązany jest do:

- uiszczania w gminie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w części zamieszkałej, zgodnie ze złożoną deklaracją;

-zawarcia dodatkowej umowy na odbiór odpadów komunalnych z części niezamieszkałej, w której prowadzona jest działalność gospodarcza.

Brak posiadania aktualnych umów na odbiór odpadów komunalnych może skutkować nałożeniem kary grzywny na podst. art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o  utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2020 r., poz. 1439).

 

Wyimki z historii Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Coroczne święto ma przypomnieć żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia po II wojnie światowej. Bojownicy ci walczyli o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconej siłą władzy komunistycznej. Żołnierze podziemia działali także na naszym terenie.

Podziemne struktury
Na terenie gminy Zegrze, obejmującej w przybliżeniu teren dzisiejszej gminy Serock, istniały po wojnie struktury Ruchu Oporu Armii Krajowej (ROAK). Organizacja ta skupiała byłych żołnierzy Armii Krajowej, którzy nie godzili się z utratą suwerenności przez Polskę. Członkowie ROAK walczyli z UB, zrywali plakaty komunistyczne, wymierzali kary fizyczne członkom Polskiej Partii Robotniczej (PPR), wykonali też, chociaż rzadko, wyroki śmierci. 


Doktor Sławomir Jakubczak przypomniał kiedyś postać Artura Maciejewskiego z Serocka związanego Grupą Operacyjną Armii Krajowej (GOAK). Grupa ta miała na celu, zwalczanie ustroju komunistycznego, początkowo bez przeprowadzania akcji zbrojnych,  a przede wszystkim poprzez uświadomienie społeczeństwu zagrożeń płynących z narzuconego ustroju. GOAK liczyła około 20 członków, głównie pochodzenia robotniczego i chłopskiego. Została rozpracowana i rozbita przez UB na skutek zainstalowania w jej strukturze agenta. Artur Maciejewski został skazany na 10 lat więzienia.

Z działalnością niepodległościową byli też związani księża: Franciszek Kuligowski (parafia Serock) i Stanisław Zając (parafia Zegrze w Woli Kiełpińskiej).


Niezwykła akcja
Najbardziej spektakularną akcją żołnierzy podziemia niepodległościowego na naszym terenie był atak na pułtuskie więzienie przeprowadzony wieczorem 25 listopada 1946 r. W brawurowej akcji wzięli udział ludzie z oddziału Stanisława Łaneckiego „Przelotnego”, grupa Bolesława Borczyńskiego „Kruka”, Zygmunta Godlewskiego „Skowronka”, oddział Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”, partyzanci Jana Kmiołka „Mazurka” oraz kilku innych ochotników, razem około 40 ludzi. 

Akcja trwała około dwóch godzin i przebiegła w trzech etapach. Na początku zajęto pocztę, zniszczono znajdującą się tam centralę telefoniczną i obstawiono siedziby MO i UB. Następnie atakujący weszli do budynku w którym były pomieszczenia dla funkcjonariuszy służby więziennej oraz obstawili pobliskie mostki. W trzecim etapie z cel uwolniono około 70 więźniów politycznych i wycofano się bez większych strat.

Operacja zakończyła się sukcesem głównie dzięki wielkiemu zaskoczeniu. Żołnierze podziemia przyjechali do Pułtuska ciężarówkami i wysiedli na rynku. Wyglądali na oddział LWP. Stamtąd udali się do więzienia. Funkcjonariusze UB i MO początkowo nie byli w stanie podjąć żadnej kontrakcji. Zaczęli działać dopiero jak nastąpiło wycofanie bojowców. Zawiadomiono centralę KBW w Warszawie, która wysłała dwie grupy pościgowe. Nie zdołały one jednak wytropić partyzantów.

Słynny dowódca i jego oddział
St. sierż. Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. „Rój” był dowódcą oddziału, który operował na północnym Mazowszu, także na terenie powiatu pułtuskiego gdzie leżała gmina Zegrze.  Grupa bojowa „Roja”, licząca około 40 ludzi podzielonych na trzy patrole, działała bardzo długo bo w latach 1946-1951. Miała na swym koncie wiele ataków na placówki MO i UB oraz na członków PPR i konfidentów komunistycznych.

W 1950 r. wywiadowcza działalność UB zaczęła dawać efekty.  Wiosną i latem prowadzono pierwsze obławy na patrole „Roja” ale koniec przyszedł dopiero w 1951 r. W wyniku donosu, 13 kwietnia 1951 r. „Rój”, który przebywał wówczas wraz z Bronisławem Gniazdowskim „Mazurem” w gospodarstwie państwa Burkackich we wsi Szyszki (gm. Kozłowo, pow. pułtuski) został otoczony. W akcji brało udział ponad trzystu żołnierzy KBW oraz funkcjonariuszy UB i MO. Po kilku godzinach od rozpoczęcia akcji „Rój” i „Mazur” wyszli z ukrycia i podjęli próbę ucieczki w czasie której zostali zastrzeleni.

Jeszcze za życia „Roja” komuniści kreowali jego czarną legendę nazywając go zbirem, gadem, wrogiem ludu i faszystą. Po zabiciu ubecy założyli na jego ciało części niemieckiego munduru oraz beret z trupią główką i zrobili zdjęcia. Tak zakończyła się historia jednego z najsłynniejszych dowódców oddziałów podziemia niepodległościowego.

 • St. sierż. Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. „Rój”, dowódca...
  St. sierż. Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. „Rój”, dowódca oddziału operującego między innymi w powiecie pułtuskim (fot. IPN)
 • Ppor. Stanisław Łanecki ps. „Przelotny”, który zginął w...
  Ppor. Stanisław Łanecki ps. „Przelotny”, który zginął w ataku na więzienie w Pułtusku 25 listopada 1946 r. (fot. IPN)

80. rocznica Zbrodni w wąwozie

28 lutego na serockim cmentarzu, tuż po Mszy świętej w parafialnym kościele, odbyła się uroczystość upamiętniająca mieszkańców Serocka i okolic, którzy 80 lat temu zostali zamordowani w nadnarwiańskim wąwozie.
Burmistrz Artur Borkowski w towarzystwie Przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Mariusza Rosińskiego oraz Starosty Powiatu Legionowskiego Pana Sylwestra Sokolnickiego - w imieniu mieszkańców gminy Serock i w imieniu rodzin osób pomordowanych - złożyli symboliczne wiązanki i zapalili znicze. Pan Sławomir Jakubczak, autor okolicznościowej publikacji, przedstawił rys historyczny tego tragicznego wydarzenia. Ksiądz proboszcz Dariusz Rojek dokonał poświęcenia odnowionej mogiły, do której w 1957 roku przeniesiono ekshumowane szczątki 22. osób.
Cześć Ich pamięci!
Niedzielna uroczystość była transmitowana na naszym fanpejdżu. Film można obejrzeć na fp Izby Pamięci i Tradycji Rybackich, gdzie dostępna jest również prelekcja dr. Sławomira Jakubczaka.
 • 80. rocznica zbrodni w wąwozie
 • 80. rocznica zbrodni w wąwozie
 • 80. rocznica zbrodni w wąwozie
 • 80. rocznica zbrodni w wąwozie
 • 80. rocznica zbrodni w wąwozie
 • 80. rocznica zbrodni w wąwozie
 • 80. rocznica zbrodni w wąwozie
 • 80. rocznica zbrodni w wąwozie

Plany budowy oświetlenia w Karolinie

W ubiegłym roku opracowaliśmy dokumentację techniczną budowy oświetlenia drogowego w ciągu drogi powiatowej nr 1807W w m. Karolino. Na ten rok Starostwo Powiatowe w Legionowie zaplanowało budowę drogi, dlatego też podjęliśmy decyzję o zrealizowaniu wspólnej inwestycji i wybudowaniu równolegle z drogą powiatową  gminnego oświetlenia.

Jesteśmy przekonani, że taka współpraca między samorządami przynosi wymierne pozytywne skutki - Monika Głębocka-Sulima, Kierownik Referatu Przygotowania i Realizacji Inwestycji.

 • autor: Referat Przygotowania i Realizacji Inwestycji

80. rocznica zbrodni w wąwozie nad Narwią

28 lutego 1941 roku, w wąwozie nad Narwią rozstrzelano 22 osoby – mieszkańców ziemi serockiej i okolicznych wsi –  wcześniej pojmanych w wyniku prowokacji gestapo i osadzonych w więzieniach w Ciechanowie, a potem w Pułtusku. Nazwisk dziesięciu osób straconych w wąwozie wciąż nie udało się ustalić.


28 lutego, w 80. rocznicę zbrodni, oddamy hołd ofiarom podczas oficjalnej uroczystości. O godzinie 11.00 w kościele parafialnym odbędzie się okolicznościowa Msza święta. Po niej, w imieniu mieszkańców gminy Serock i okolicznych miejscowości, w imieniu rodzin zamordowanych w wąwozie, zostaną złożone symboliczne kwiaty na grobie Ofiar na serockim cmentarzu – transmisję będzie można obejrzeć na fanpejdżu Urzędu Miasta i Gminy w Serocku na Facebooku. O godzinie 15.00 na fanpejdżu Izby Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku odbędzie się emisja prelekcji dr. Sławomira Jakubczaka, pt. „Czarny piątek 28 lutego 1941 roku w Serocku”. Od 1 marca w Izbie Pamięci i Bibliotece, będzie dostępna bezpłatna publikacja autorstwa dr. Jakubczaka, poświęcona temu tragicznemu wydarzeniu. Tymczasem zachęcamy do przeczytania artykułu dr. Jakubczaka Czarny piątek 28 lutego 1941 roku w Serocku, opisującego tragiczne wydarzenie. Artykuł opublikowany został w Informatorze Gminy Serock (1/2021 str. 20).


Wierzymy, że przypomnienie tej tragedii zainicjuje także w Państwa rodzinach wspomnienia i rozmowy, dzięki którym poznamy więcej faktów o samym wydarzeniu, ale też osobach, które w serockim wąwozie straciły życie.
 
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia transmisji z cmentarza i emisji prelekcji okolicznościowej. 

 • plakat

Dotacje na usunięcie azbestu

Miasto i Gmina Serock jak co roku planuje do realizacji zadanie z zakresu ochrony ziemi polegające na usuwaniu wyrobów zawierających azbest z terenu miasta i gminy Serock. W związku z tym, iż planujemy pozyskać środki finansowe na ten cel z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, osoby zainteresowane unieszkodliwieniem azbestu w br. powinny niezwłocznie złożyć kompletny wniosek do Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, ul. Rynek 21, 05-140 Serock. Druk wniosku wraz z załącznikami dostępny jest na stronie internetowej www.serock.pl w zakładce Dbamy o środowisko-Zadania-Wnioski o odbiór azbestu lub biurze obsługi mieszkańca – stanowisko nr 2.

Wnioski złożone po terminie ogłoszenia naboru przez WFOŚiGW w Warszawie, będą realizowane w kolejnym roku kalendarzowym, tj. w 2022 r.  

Informacje w sprawie można uzyskać pod nr tel. /22/ 782-88-53 lub /22/ 782-88-39.

 

 

 

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

Remont budynku pod ośrodek zdrowia

Za nami pierwszy miesiąc realizacji prac budowalnych związanych z „Przebudową lokalu usługowego w budynku wielorodzinnym przy ul. Drewnowskiego 1 w Zegrzu z przeznaczeniem na Ośrodek Zdrowia w Zegrzu”. Pierwsze prace przygotowawcze Wykonawca rozpoczął 13 stycznia 2021r. Do 15 lutego wykonane zostały już wszystkie prace rozbiórkowe wewnątrz lokalu. Wykonano posadzki, instalacje: elektryczną, c.o., wod.-kan., internetową, alarmową oraz wentylacji mechanicznej – bez montażu centrali. Postawione zostały już ściany działowe nowego układu funkcjonalnego oraz wyrównano ściany zewnętrzne w lokalu. Obecnie trwa montaż konstrukcji sufitu modułowego oraz wykonywane są okładziny ścian z glazury w pomieszczeniach socjalnych i łazienkach. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, a ich stopień zaawansowania sprawia, że termin realizacji zadania, wyznaczony na dzień 8 kwietnia 2021r., zdaje się być niezagrożony.

 • ośrodek zdrowia Zegrze
 • ośrodek zdrowia Zegrze
 • ośrodek zdrowia Zegrze
 • ośrodek zdrowia Zegrze

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

1 kwietnia rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, będący najważniejszym badaniem statystycznym w Polsce. Spis taki przeprowadzany jest w naszym kraju raz na 10 lat i jest to podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności, które ma na celu zebranie informacji o jej stanie i strukturze wg ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych, w oznaczonym momencie, na określonym terytorium. Spisy stanowią bezcenne źródło informacji o tym jacy jesteśmy, jak żyjemy i co zmieniło się w naszym życiu w ciągu minionej dekady. Są dorobkiem kulturowym i bezcennym dziedzictwem narodowym. Ich największą wartością jest ciągłość i porównywalność danych.

Spisy powszechne to czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy”. Spisy powszechne obejmują całą populację ludności i mieszkań (w przypadku narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań) lub gospodarstw rolnych (w przypadku powszechnego spisu rolnego). Oznacza to, że dane uzyskiwane w wyniku spisu powszechnego pochodzą od wszystkich obywateli. Co istotne, w przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, jak np. wyznanie, narodowość czy stopień niepełnosprawności, spisy powszechne są dla państwa jedynym źródłem danych.

Uzyskane podczas spisu powszechnego dane indywidualne są opracowywane i przedstawiane w postaci agregatów danych o różnych przekrojach i na różnych poziomach podziału terytorialnego i administracyjnego kraju. Wyniki spisu umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych w dowolnych przekrojach. Na ich podstawie rząd podejmuje najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata.

Powszechny spis ludności powinien spełniać trzy warunki: powszechności (obejmować całą ludność), jednoczesności (musi być przeprowadzony w określonym czasie), imienności (każda osoba ma zostać spisana z imienia i nazwiska). Dodatkowo w Polsce stosuje się zasady periodyczności (spisy odbywają się wg zaleceń ONZ co 10 lat) oraz bezpośredniości (odpowiedzi na pytania spisowe udziela bezpośrednio osoba spisywana, w wyjątkowych sytuacjach jej najbliżsi domownicy).

Możliwości przekazania danych

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. odbędzie się w terminie od 1 kwietnia do 30 czerwca (lub do 30 września) i będzie realizowany następującymi metodami:

 • obowiązkowo:
  • metodą samospisu internetowego (CAWI)
 • uzupełniająco:
  • metodą wywiadu telefonicznego (CATI)
  • metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI)

Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy będzie obowiązkowy. Oczywiście jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie będzie się w stanie samospisać, pomogą mu w tym nasi rachmistrze – bezpośrednio i telefonicznie.

Samospis internetowy odbywa się, jak każdy spis powszechny, w wyznaczonym terminie. Respondenci na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełniają wymagane dane w interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie internetowej GUS. Każda osoba dokonująca samospisu jest uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym. Aby uzyskać dostęp do danych, osoba spisująca się używa unikalnego hasła. Aplikacja na bieżąco sygnalizuje, czy respondent właściwie wypełnia rubryki.

Respondenci, którzy nie będą mogli samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy, zostaną spisani jedną z dwóch innych metod:

 • wywiadu telefonicznego przez rachmistrza spisowego wspieranego programem komputerowym (CATI)
 • wywiadu bezpośredniego prowadzonego przez rachmistrza spisowego i rejestrowanego na elektronicznym urządzeniu przenośnym wyposażonym w oprogramowanie do przeprowadzenia spisu (CAPI)

Obie metody, wywiad telefoniczny i bezpośredni, polegają na zebraniu danych od osób fizycznych objętych spisem powszechnym. Wobec każdego respondenta jest dobierana i stosowana jedna, odpowiednia dla niego metoda. Bardzo ważne jest przy tym bezpieczeństwo danych.

Więcej na www.spis.gov.pl

Spółdzielnia energetyczna "Słoneczny Serock"

15 lutego powołana została serocka spółdzielnia energetyczna "Słoneczny Serock", która zaoferuje mieszkańcom gminy dostęp do ekologicznego, niskoemisyjnego źródła energii. Spółdzielnia pozwoli każdemu chętnemu na zaspokojenie własnych potrzeb energetycznych. Podstawą działania spółdzielni będzie zrealizowana jej staraniem centralna instalacja fotowoltaiczna o szacowanej mocy 0,5 – 0,7 MW.

Panele, będące źródłem wytwórczym, zostaną zainstalowane na terenie dawnego składowiska odpadów w Dębem, wieńcząc jednocześnie proces jego rekultywacji. Po spełnieniu kryteriów formalno-prawnych i wybudowaniu pierwszego źródła wytwórczego spółdzielnia zacznie prowadzić działalność jako czynny podmiot. Założenia czasowe przewidują, że stanie się to w przeciągu mniej więcej dwunastu miesięcy. Grono założycielskie spółdzielni wynosi 30 osób.

Spółdzielnia będzie posiadała formułę otwartą - zachęcamy Państwa do kontaktu, zadawania pytań i dołączania do tej konkurencyjnej na rynku energetycznym formuły.

kontakt:
tel.: 22 782 88 27 lub 22 782 88 31 e-mail: konsultacje@serock.pl. 

 • spółdzielnia "Słoneczny Serock"
 • spółdzielnia "Słoneczny Serock"
 • spółdzielnia "Słoneczny Serock"
 • spółdzielnia "Słoneczny Serock"

Budujemy kolejne oświetlenia

Zgodnie z ustalonym planem zamówień publicznych zarysowanym na 2021 r w ubiegłym tygodniu upłynął termin składania ofert w 3 postępowaniach przetargowych dotyczących budowy oświetleń drogowych: ul. Szafirowa w Skubiance, ul. Nad wąwozem w Jadwisinie i oświetlenie drogi gminnej w Zalesiu Borowym. Najkorzystniejsze oferty w tych postępowaniach mieszczą się w kwocie jaką zamierzamy przeznaczyć na realizację, dlatego też po zweryfikowaniu dokumentacji przetargowej – z pewnością uda się zawrzeć umowy na realizację.

Nowe zasady, ale nadal w reżimie sanitarnym

Informacja gov.pl w sprawie nowych zasad sanitarnych obowiązujących w czasie pandemii

W ramach określonego reżimu sanitarnego otwieramy hotele, stoki, kina, teatry, baseny. Nowe zasady będą obowiązywały na razie do 28 lutego. Chcemy powoli i ostrożnie wracać do normalności, stale jednak przypominając, że pandemia trwa. Każdego dnia do szpitali trafiają nowi chorzy, niektórzy przegrywają walkę z wirusem. Pamiętajmy zatem o zasadach bezpieczeństwa i higieny. Miejmy zdrowie

Wprowadzamy nowe, łagodniejsze zasady bezpieczeństwa. Wsłuchujemy się w głosy przedsiębiorców, ale też jesteśmy w stałym kontakcie z medykami. Ponieważ liczba zajętych łóżek i respiratorów jest teraz na stabilnym poziomie, chcemy wracać do normalności. Robimy to z dużą ostrożnością. Wirus wciąż jest groźny – każdego dnia do szpitali trafiają kolejne osoby z Covid-19. Chcemy uniknąć nowej fali zachorowań. Nadmierne poluzowanie zasad mogłoby doprowadzić do ponownego, dużego wzrostu liczby pacjentów. Dla niektórych Covid-19 jest chorobą śmiertelną. Dlatego otwieramy niektóre placówki, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. 

Nowe zasady. Nadal w reżimie sanitarnym

Luzujemy obostrzenia, ale na razie wprowadzamy łagodniejsze rozwiązania warunkowo – na dwa tygodnie. Najważniejsze dla nas są zdrowie i życie Polaków. Dlatego nadal – to bardzo ważne - obowiązują nas wszystkich zasady bezpieczeństwa.

NOWE OBOSTRZENIA - OD 12 LUTEGO DO 28 LUTEGO

 • Wdrożone warunkowo na dwa tygodnie
 • Nadal obowiązuje reżim sanitarny
 1. Hotele  – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).
 2. Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
 3. Otwarte baseny. UWAGA! Aquaparki nadal będą nieczynne.
 4. Stoki otwarte.
 5. Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
 6. Siłownie dalej zamknięte.
 7. Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.
   

Bezpieczeństwo nadal najważniejsze

Koronawirus zaatakował ludzkie zdrowie, ale też i gospodarkę wielu państw na całym świecie. Zależy nam na ochronie życia Polaków. Pamiętamy też o potrzebujących teraz wsparcia przedsiębiorcach. Chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, ale każdy krok należy stawiać rozważnie. Stale przypominamy zatem, to bardzo ważne, że wiele zależy od nas samych. Wirus wciąż jest groźny. Możemy starać się go uniknąć myjące regularnie ręce, zachowując dystans, nosząc maseczki. Także zimą regularnie wietrzmy mieszkania. Te proste czynności mają duże znaczenie.

Największe nadzieje na pokonanie pandemii daje szczepionka przeciwko Covid-19. Od 27 grudnia 2020 r. w ponad 5 tys. polskich punktach przeprowadzono ok. 1,5 mln szczepień. Najpierw szczepionki podawane są osobom z ośrodków zdrowia, tym, którzy są najbardziej narażeni na zachorowanie. Szczepimy także seniorów, a w przyszłym tygodniu zaczniemy podawać szczepionki nauczycielom. Na efekty szczepień trzeba jeszcze trochę poczekać, jesteśmy nadal na początku tego procesu. Dlatego teraz – dbajmy o siebie i innych.

źrodło

W poszukiwaniu rozwiązań SMART CITY

Nie zwalniamy tempa w poszukiwaniu dróg prowadzących Serock do świata miast aktywnie wykorzystujących nowe technologie w rozwiązaniach samorządowych i codziennym życiu mieszkańców.

10 lutego 2021 roku odbyło się spotkanie z kolejnym potencjalnym partnerem technologicznym w budowie serockiej infrastruktury miasta inteligentnego. Tym razem rozmawialiśmy z przedstawicielami spółki Orange. Spotkanie było dobrą okazją do podsumowania dotychczasowych działań spółki w gminnej przestrzeni, szczególnie jeśli chodzi o rozbudowę sieci światłowodowej.

To właśnie ten czynnik jest postrzegany jako najważniejszy element wymagający rozbudowy w kontekście wprowadzania na terenie miasta i gminy nowych rozwiązań technologicznych. W trakcie spotkania omówiono m.in. wyzwania jakie czekają samorząd w związku z tym tematem. Kolejne podobne spotkania powinny dać odpowiedź co do fizycznych możliwości rozbudowy sieci na terenie gminy. Jak najszerszy dostęp do szerokopasmowego internetu postrzegamy jako niezbędny warunek funkcjonalności wszystkich rozwiązań cyfrowych, jakie w perspektywie możemy Państwu zaoferować, bądź jakie możemy wdrożyć aby usprawnić proces zarządzania miastem.

Nie pozostając obojętni również na Państwa potrzeby w temacie wdrażania w gminie nowych technologii, z pewnością w najbliższym czasie będziemy podejmować kolejne aktywności w poszukiwaniu jak najlepszych rozwiązań wyjścia im naprzeciw.

Trend smart city

Trudno nie odnieść wrażenia, że żyjemy dziś w technologicznym ekosystemie, w którym każda rodzina, każde przedsiębiorstwo i każda dziedzina nauki zależna jest od coraz nowszych i wydajniejszych rozwiązań cyfrowych.

W sposób szczególny pokazuje nam to rzeczywistość, w którą musieliśmy wejść z zaskoczenia i bez odpowiedniego przygotowania, kiedy globalna epidemia wyznaczyła nowe formy komunikacji, niepowszechne standardy pracy, nauki, dostarczania usług.
Bez wątpienia fala cyfryzacji przelewa się dziś przez świat i potrzeba coraz bardziej zdecydowanych kroków, aby się na niej utrzymać. XXI wiek przynosi światu niespotykane możliwości rozwoju. W jego centrum niezmiennie stoi człowiek. Niezmiennie to ludzie determinują również rozwój miast, a jednocześnie są podstawą wszystkich wyzwań, które ów rozwój miastom przynosi.

W jaki sposób miasto może wpływać na jakość życia osób, które w nim przebywają? Oferując różnego rodzaju rozwiązania technologiczne, które zapewnią odbiorcom silną gospodarkę cyfrową, bezpieczeństwo, wysoką jakość usług i innowacyjne mechanizmy biznesowe. Rozwiązania technologiczne coraz powszechniej pomagają w walce z niską emisją, poprawiają bezpieczeństwo na drogach, czy umożliwiają zapobieganie różnego rodzaju zagrożeniom. Cyfryzacja objęła wszelkie sektory wielkich miast i małych miasteczek od rolnictwa, opieki zdrowotnej, przez transport, edukację, aż do codziennego funkcjonowania każdej rodziny. Cyfrowe rozwiązania odpowiadają na potrzeby mieszkańców i podnoszą komfort ich życia.

To właśnie doświadczenia związane z budowaniem miast inteligentnych były głównym tematem naszych rozmów z przedstawicielami jednego z liderów w tym temacie – firmą Huawei - które miało miejsce 29 stycznia w Serocku.

Światowy trend smart city jest coraz powszechniejszy również w naszym kraju – polskie samorządy chętnie wykorzystują nowe technologie w swoich działaniach, co widać na przykładach dużych miast i małych miejscowości. Będziemy ten wątek rozwijać również w gminie Serock.

Nowy numer Informatora

Pierwszy w tym roku, styczniowy, numer Informatora Gminy Serock jest już dostępny w wybranych punktach miasta i gminy. Udostępniamy Państwu również wersję elektroniczną miesięcznika.

Oprócz istotnych komunikatów przeczytają Państwo tutaj również o planach inwestycyjnych na najbliższy rok, o działaniach podejmowanych w kierunku ochrony środowiska, o kwestiach związanyzh z oświatą oraz o profilaktyce zdrowotnej. Nie zabrakło także artykułu o zbrodni w wąwozie z 1941 roku, której 80. rocznicę obchodzić będziemy 28 lutego. Zachęcamy także do przeczytania dwóch wywiadów: z Burmistrzem, Panem Arturem Borkowskim, który podsumował ubiegłoroczne działania samorządu oraz opowiedział o zamierzeniach na najbliższe miesiące oraz z Prezesem spółki Serockie Inwestycje Samorządowe, Panem Markiem Bąbolskim, który opowiedział o działaniach SISu.

Zapraszamy do lektury.

 

 • Informator gminy Serock

Nabór na rachmistrzów spisowych

Burmistrz Miasta i Gminy Serock - Gminny Komisarz Spisowy w  Serocku ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych wykonujących czynności w ramach prac spisowych związanych z przeprowadzeniem na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w 2021 r. spisu powszechnego NSP 2021.

Nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych dokonywany jest na podstawie art. 24 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz.U. poz.1775, z późn.zm.) - zwany dalej NSP 2021.

NSP 2021 jest przeprowadzany w terminie od dnia 1 kwietnia do dnia 30 czerwca 2021 r., według stanu na dzień 31 marca 2021 r., godz. 24.00.

Obecnie procedowana jest zmiana ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. poz. 1775 oraz z 2020 r. poz. 1486) wydłużająca czas trwania spisu do 30 września 2021 r. (i– co za tym idzie – okres pracy rachmistrzów spisowych do 30 września 2021 r.).

Termin składania ofert Decyzją Dyrektora Centralnego Biura Spisowego został przedłużony do 16 lutego 2021 r.

Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki:

 • mieć ukończone 18 lat,
 • cieszyć się nieposzlakowaną opinią,
 • posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
 • posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie,
 • nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Dodatkowe umiejętności:

 • posiadanie umiejętności obsługi komputera i funkcjonowania obsługi GPS,
 • praktyczna umiejętność korzystania z map cyfrowych,
 • pełna sprawność fizyczna,
 • komunikatywność i umiejętności interpersonalne (łatwe nawiązywanie kontaktów, skuteczne komunikowanie się, asertywność),
 • obowiązkowość, rzetelność, staranność oraz umiejętność organizacji własnejpracy,6) posiadanie prawo jazdy kat. B

Do głównych zadań rachmistrza spisowego należeć będzie:

 1. przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji związanej z epidemią COVID-19 z wykorzystaniem urządzenia mobilnego wyposażonego z zainstalowaną aplikacją formularzową;
 2. zebranie danych według ustalonej metodologii i zgodnie z kluczem pytań w aplikacji formularzowej.
 3. przejęcie części zadań innych rachmistrzów spisowych w sytuacji awaryjnej, np. gdy zmniejszy się liczba rachmistrzów w gminie (np. w przypadku rezygnacji, zachorowań itp.) lub dotrzymanie terminu realizacji spisu będzie zagrożone.

Do złożenia oferty przez kandydata na rachmistrza spisowego można skorzystać z formularza „Formularz – oferta kandydata na rachmistrza spisowego do narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań w 2021 r. (druk do pobrania), zawierającego:

 1. dane osobowe i kontaktów:
 2. imię (imiona) i nazwisko,
 3. datę urodzenia,
 4. adres zamieszkania,
 5. numer telefonu,
 6. adres e-mail,
 7. oświadczenie o:
  1. nieskazaniu prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwa lub umyślne przestępstwa skarbowe,
  2. posiadaniu co najmniej średniego wykształcenia,
  3. znajomości języka polskiego w mowie i piśmie,
  4. świadomości odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Informacje ogólne:

1. Dane kandydatów na rachmistrzów spisowych są rejestrowane w Systemie Ewidencji Rachmistrzów (SER) przez upoważnionego pracownika Urzędu Miasta i Gminy w Serocku. Kandydat na rachmistrza spisowego, którego dane zostaną zarejestrowane w systemie SER, otrzyma login do aplikacji e -learning. Na wskazany w ofercie adres e-mail zostanie wysłane hasło umożliwiające dostęp do systemu e-learning.

2. Na podany w ofercie adres e-mail będą przekazywane informacje o terminie i formie szkolenia, którego ukończenie z wynikiem pozytywnym będzie warunkiem koniecznym do uzyskania możliwości kwalifikacji na rachmistrza spisowego.

3. Kandydat na rachmistrza zobligowany jest do wzięcia udziału w szkoleniu przeprowadzanym w trybie zdalnym. Szkolenia dla rachmistrzów spisowych obejmować będą część teoretyczną oraz część praktyczną. Egzamin kandydata na rachmistrza spisowego, przeprowadzany po szkoleniu, będzie realizowany za pomocą aplikacji e-learning. Kandydat podczas szkolenia i egzaminu po szkoleniu posługuje się własnym urządzeniem z dostępem do Internetu (rekomendujemy laptop, komputer, tablet). Kandydat, który nie weźmie udziału w całości szkolenia, nie może przystąpić do egzaminu kończącego szkolenie.

4. Kandydaci, którzy uzyskają pozytywny wynik z egzaminu (co najmniej 60% poprawnych odpowiedzi), zostaną wpisani na listę osób zakwalifikowanych do pełnienia roli rachmistrza. O kolejności na liście decydować będzie najwyższa liczba punktów uzyskanych na egzaminie przez kandydatów z danej gminy (jako pierwsze kryterium) oraz najkrótszy czas, w jakim został napisany test w przypadku takiej samej liczby uzyskanych punktów (jako drugie kryterium). Na liście będą zamieszczone przy każdym z kandydatów wyniki obu tych kryteriów.

5. Kandydaci, którzy uzyskają najwyższe miejsce na liście, zostaną powołani na rachmistrzów spisowych
(w liczbie adekwatnej do potrzeb), a następnie podpiszą umowę zlecenia z dyrektorem urzędu statystycznego – jako zastępcą wojewódzkiego komisarza spisowego. Pozostali kandydaci, których liczba przekracza zapotrzebowanie w danej gminie, stanowić będą zasób rezerwowy.

6. Kandydat ma prawo wglądu do swojego testu i uzyskanego wyniku - niezwłocznie po ogłoszeniu wyników egzaminu testowego oraz żądania sprawdzenia WBS poprawności tego wyniku.

7. Kandydat, po powołaniu na rachmistrza spisowego, zobowiązany jest do przesłania za pośrednictwem aplikacji e-learning danych niezbędnych do zawarcia umowy zlecenia oraz zdjęcia do identyfikatora, które powinno spełniać określone wymagania:

a. jednolite tło, oświetlone, pozbawione cieni i elementów ozdobnych oraz innych osób,

b. format pliku - JPG,

c. rozmiar rzeczywisty zdjęcia – 23x30mm, co odpowiada:

  • przy rozdzielczości 300 dpi, rozmiarowi 272x354 pixeli,
  • przy rozdzielczości 600 dpi, rozmiarowi 543x709 pixeli.

Rachmistrz spisowy, wyłoniony w trybie otwartego naboru na zasadach określonych w ustawie o NSP 2021, wykonuje czynności w ramach prac spisowych na podstawie umowy zlecenia zawartej z dyrektorem urzędu statystycznego, z wykorzystaniem urządzenia mobilnego wyposażonego w oprogramowanie dedykowane do przeprowadzenia spisu. Urządzenie zostanie przekazane rachmistrzowi na podstawie protokołu przekazania, stanowiącego załącznik do umowy zlecenia.

Składanie ofert:

 1. Wymagane dokumenty aplikacyjne na rachmistrza spisowego NSP 2021 winny być przez kandydata własnoręcznie podpisane i złożone osobiście lub doręczone listownie w zaklejonych kopertach z dopiskiem „Dotyczy naboru kandydatów na rachmistrzów spisowych NSP 2021” w Biurze podawczym Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, ul. Rynek 21, 05-140 Serock (pok. 1) w poniedziałki w godzinach: 8.00-18.00; od wtorku do czwartku w godzinach: 8.00-16.00; w piątki w godzinach: 8.00-14.00, lub za pośrednictwem poczty (decyduje data wpływu do Urzędu Miasta i Gminy Serock, ul. Rynek 21, 05-140 Serock). Aplikacje, które wpłyną po wyżej określonym terminie (decyduje data wpływu do Urzędu) nie będą rozpatrywane.
 2. Więcej informacji na temat spisu można uzyskać na stronie internetowej Urzędu Gminy oraz w Gminnym Biurze Spisowym w Serocku – nr tel. 22 782-88-35 e-mail: edg@serock.pl .

Zastępca Gminnego Komisarza Spisowego
           Rafał Karpiński

Informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w celu realizacji naboru kandydatów na rachmistrzów spisowych

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1 z późn.zm.) „RODO”, administrator informuje o zasadach oraz o przysługujących Pani/Panu prawach związanych z przetwarzaniem Pani/Pana danych osobowych.

 1. Administrator

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gminny Komisarz Spisowy w Serocku, ul. Rynek 21, 05-140 Serock

      2. Inspektor ochrony danych

Z inspektorem ochrony danych (IOD) może się Pani/Pan kontaktować:

 • pocztą tradycyjną na adres: Urząd Miasta i Gminy w Serocku ul. Rynek 21, 05-140 Serock
 • pocztą elektroniczną na adres e-mail: iod@serock.pl

Do IOD należy kierować wyłącznie sprawy dotyczące przetwarzania Pani/Pana danych osobowych przez administratora, w tym realizacji Pani/Pana praw wynikających z RODO.

     3. Cele oraz podstawa prawna przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie:

 • 6. ust. 1 lit. c RODO, tj. przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze wynikającego z art. 24 ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. 2019 r. poz. 1775, z późn.zm.), dalej „ustawa o NSP 2021”.

Podanie innych danych w zakresie nieokreślonym przepisami prawa, zostanie potraktowane jako zgoda (art. 6 ust. 1 lit. a RODO) na przetwarzanie tych danych osobowych. Wyrażenie zgody w tym przypadku jest dobrowolne, a zgodę tak wyrażoną można odwołać w dowolnym czasie.

    4. Odbiorcy danych osobowych

Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych będą podmioty określone w rozdziale 6 ustawy o NSP 2021, podmioty współpracujące z administratorem, dostawcy usług technicznych i organizacyjnych umożliwiających przeprowadzenie naboru oraz przechowywanie dokumentacji dotyczącej naboru, osoby działające na polecenie administratora, osoby i podmioty upoważnione na podstawie przepisów prawa powszechnie obowiązującego.

    5. Okres przechowywania danych osobowych

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres 5-ciu lat od zakończenia procesu naboru na rachmistrza spisowego.

    6. Prawa osoby, której dane dotyczą

Przysługuje Pani/Panu prawo do:

 • dostępu do danych osobowych, w tym prawo do uzyskania kopii tych danych,
 • sprostowania (poprawiania) danych osobowych,
 • ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 • przenoszenia danych,
 • sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych,
 • cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w przypadku, w którym przetwarzanie Państwa danych odbywa się na podstawie zgody,
 • wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (na adres Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa), jeżeli Pani/Pana zdaniem przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych narusza przepisy RODO.

  7. Dobrowolność/ Obowiązek podania danych osobowych

Podanie danych zawartych w dokumentach rekrutacyjnych nie jest obowiązkowe, jednak jest warunkiem umożliwiającym ubieganie się kandydata o przyjęcie na rachmistrza spisowego i udzielenie mu dostępu do aplikacji szkoleniowej e-learning.

         8. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji, w tym profilowanie

Pani/Pana dane osobowe nie będą profilowane ani też nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji.

 

Będzie przychodnia w Zegrzu

Spółka Serockie Inwestycje Samorządowe informuje, że w dniu 8.01.2021 r. podpisana została z wykonawcą robót budowlanych umowa w sprawie realizacji zadania związanego z przebudową i adaptacją lokalu Z/U/185 w budynku przy ul. Drewnowskiego 1 na cele utworzenia przychodni lekarskiej w Zegrzu. Z dniem 13 stycznia br. wykonawca przystąpi do realizacji robót.

Termin ich wykonania określony został do dnia 8.04.2021 r. Wykonawcą robót będzie firma Usługi Ogólno-Budowlane Tadeusz Głowiński z m. Nowy Modlin (05-180 Pomiechówek).

Roboty prowadzone będą z zachowaniem ustalonych z zarządcą nieruchomości warunków, niemniej jednak w przypadku wykonywania robót rozbiórkowych ścian wewnętrznych mogą wystąpić krótkotrwałe niedogodności powodowane przez hałas. Liczymy na wyrozumiałość właścicieli lokali mieszkalnych sąsiadujących z remontowanym lokalem.

 • przychodnia w Zegrzu

Dotacje gminne dla mieszkańców

Przypominamy o możliwości uzyskania dotacji do wymiany starych pieców węglowych oraz likwidacji zbiorników bezodpływowych poprzez budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Już 1 lutego rusza pierwszy w 2021 roku nabór wniosków o udzielenie dotacji do wskazanych przedsięwzięć, który potrwa do 28 lutego 2021 r. Kolejne realizowane będą przez cały maj i cały sierpień.

Jednocześnie informujemy, że trwają prace nad zmianą dotychczasowych warunków udzielania dotacji. Zmiany, które chcielibyśmy wprowadzić dotyczą m.in. możliwości łączenia gminnej dotacji z innymi bezzwrotnymi formami dotacji, co oznacza, że beneficjenci naszego gminnego programu - po spełnieniu określonych warunków - będą mogli ubiegać się o dofinansowanie np. z Programu Czyste Powietrze, oraz wprowadzenia nowego, wyższego poziomu dotacji dla tych z Państwa, którzy posiadają Kartę Serocczanina.

Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na stronie www.serock.pl w zakładce: ochrona środowiska/dotacja do wymiany kotłów oraz pod numerami tel. 22 782 88 53.

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

29. finał WOŚP

29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w niedzielę. To pierwszy finał organizowany w czasie pandemii.
 
Aby wziąć udział w tegorocznej akcji charytatywnej WOŚP w niedzielę 31 stycznia w godz. 10.00 – 18.00 wybierzcie się
Państwo na zimowy spacer po Serocku. Na placu przed SALĄ WIDOWISKOWĄ Centrum Kultury i Czytelnictwa będą oczekiwali na Was Wolontariusze z puszkami WOŚP. Prosimy - pamiętajcie o zachowaniu zasad bezpieczeństwa.
Gorąco zachęcamy wraz z serocką młodzieżą uczącą się w LO im. Marii Konopnickiej w Legionowie do udziału w aktywnościach sztabu WOŚP KONOPNICKA zarejestrowanego przy #3687 w PZSO w Legionowie https://legionowo-3687.wosp.pl/
Przedmioty wystawione do licytacji znajdziecie na aukcji: https://allegro.pl/uzytkownik/WOSP_Konopnicka
 • autor: Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku

Plany inwestycyjne na 2021 rok

Od strony inwestycyjnej rozpoczęty nowy rok budżetowy będzie kontynuacją ubiegłego.

Najważniejsze z zadań, które przewidzieliśmy do realizacji, to rozbudowa budynku Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Woli Kiełpińskiej. Zadanie ma na celu rozbudowę istniejącego obiektu, co ma skutkować powstaniem nowoczesnego, funkcjonalnego przedszkola składającego się z pięciu sal zajęciowych, łazienek, szatni i pomieszczeń dodatkowych. Przewiduje się, że budynek będzie gotowy do użytkowania jesienią przyszłego roku. Dokumentacja projektowa dla tego zadania została opracowania w ubiegłym roku, a z początkiem grudnia uzyskaliśmy pozwolenie na budowę.

W ubiegłym roku została także opracowana dokumentacja projektowa rozbudowy szkoły podstawowej w Jadwisinie o dużą salę gimnastyczną z zapleczem sanitarnym i sale lekcyjne. Obecnie trwają formalności zmierzające do uzyskania pozwolenia na budowę. W drugiej połowie roku będziemy przygotowywać się do rozpoczęcia prac budowlanych. 

Kolejnym zadaniem z zakresu modernizacji infrastruktury oświatowej jest remont i rozbudowa szkoły podstawowej w Serocku. Na ten rok zaplanowaliśmy przeprowadzenie generalnego remontu kuchni obsługującej zarówno przedszkole jak i szkołę, a także opracowanie kilkuetapowej dokumentacji projektowej remontu i rozbudowy budynku szkoły. Założeniem do projektowania jest poprawa warunków prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego, tj. budowa nowej sali gimnastycznej a także rozwiązanie problemu niefunkcjonalnych szatni ubrań wierzchnich czy stołówki. Rozbudowa obiektu przewiduje także budowę windy obsługującej wszystkie kondygnacje oraz dodatkowych pomieszczeń pozwalających na zwiększenie funkcjonalności całego obiektu. Kolejnym etapem planowanych prac w tym budynku będzie remont istniejących instalacji (sanitarnej i elektrycznej), wykonanie sieci internetowej obejmującej swym zasięgiem wszystkie sale lekcyjne i inne prace remontowe - ogólnobudowlane. Realizacja wszystkich założeń z uwagi na specyfikę prac budowlanych, będzie musiała zostać odpowiednio rozłożona w czasie. Na ten rok planujemy opracowanie dokumentacji projektowej, na przyszły – kwestie formalno-prawne w tym zakresie. Rozpoczęcie pierwszych prac budowlanych będzie możliwe w 2023 roku.

Modernizacja infrastruktury oświatowej w 2021 r. to także przebudowa przedszkola w Zegrzu wraz z rozbudową mającą na celu utworzenie grupy żłobkowej. Na ten rok przewidziane jest opracowanie dokumentacji projektowej dla tego zadania.

Oprócz inwestycji oświatowych, które tak naprawdę są najbardziej pracochłonne i najtrudniejsze ze względów organizacyjnych (wszystkie prace budowlane realizujemy w funkcjonujących obiektach, więc często wiąże się to z pewnymi niedogodnościami zarówno dla dzieci, rodziców ale i wykonawcy), na rok 2021 zaplanowaliśmy mnóstwo mniejszych zadań polegających na budowie dróg (np. ul. Mickiewicza w Serocku, droga łącząca Jadwisin z Zegrzem), kanalizacji sanitarnej i wodociągów (budowa kanalizacji w ul. Stokrotki, zakończenie budowy Stacji Uzdatniania Wody w Serocku, budowa wodociągu Dębe - Bolesławowo) i terenów rekreacyjnych (budowa pierwszego etapu ścieżki łączącej Zegrze z Jadwisinem wraz z zagospodarowaniem terenu przy ul. Pułku Radio w Zegrzu, budowa placu zabaw w Maryninie czy zakończenie budowy placu zabaw w miejscowości Dębe). W planach finansowych na ten rok znajdziemy również liczne przedsięwzięcia z zakresu budowy oświetlenia (opracowanie dokumentacji projektowych i roboty budowlane) a także liczne drobne zadania realizowane na wniosek mieszkańców w ramach funduszu sołeckiego.

Uporawszy się z trudnościami w realizacji zadań inwestycyjnych, które w związku z pandemią przyniósł nam ubiegły rok, jesteśmy przekonani, że rok 2021 będzie tylko lepszy, i wszystkie nasze plany uda się zrealizować w zaplanowanym zakresie – Monika Głębocka, kierownik Referatu Przygotowania i Realizacji Inwestycji.

 

 

Informacja w sprawie realizacji drogi ekspresowej S50 na terenie Miasta i Gminy Serock

26 stycznia miało miejsce spotkanie informacyjne z przedstawicielami samorządów, na terenie których planowany jest przebieg poszczególnych korytarzy przyszłej drogi ekspresowej S50, stanowiącej tzw. obwodnicę aglomeracyjną m.st. Warszawy. Organizatorem była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

W trakcie spotkania przedstawiono stan zaawansowania prac nad projektem. Potwierdzono, że analizowane obecnie są 4 korytarze, w obrębie których będą trasowane przyszłe koncepcje przebiegu drogi. Na terenie Miasta i Gminy Serock warianty 1  i 3 oraz warianty 2 i 4 przebiegają analogicznymi trasami, co realnie powoduje, że w granicach gminy wyróżnić możemy dwa warianty trasy, określane roboczo „wariantem północnym” – wykorzystującym korytarz drogi krajowej 62
i przeprawę mostową w Wierzbicy oraz „wariantem południowym” – przewidującym budowę nowej przeprawy mostowej w rejonie Arciechowa i Serocka lub Jadwisina. Potwierdzono również, że na chwilę obecną nie są znane konkretne propozycje przebiegów trasy, które umożliwiałyby ich odniesienie do konkretnych działek.

W trakcie spotkania oznajmiono, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jako preferowany wariant trasy obiera tzw. wariant południowy. Wybór preferowanego wariantu determinuje, w jakim kierunku będą prowadzone dalsze prace analityczne i projektowe, oraz w obrębie którego opracowana zostanie koncepcja trasy drogi. Obecnie GDDKiA przystępuje do realizacji Studium Techniczno-Ekonomiczno -Środowiskowego (STEŚ), w trakcie którego prowadzone będą kolejne analizy wybranego preferowanego wariantu.

Zaproponowane rozwiązania powodują szereg obaw związanych z zachowaniem integralności wewnętrznej gminy w następstwie realizacji tej strategicznej inwestycji, wprowadzenia wewnętrznych podziałów oraz ingerencji w najcenniejsze przyrodniczo rejony gminy – w tym dolinę Narwi i Jezioro Zegrzyńskie, a także kompleks leśny leśnictwa Zegrze usytuowany w centralnej części gminy. Wobec powyższego niezbędne jest przyjęcie aktywnej postawy samorządu i społeczności lokalnej, wobec zaproponowanych rozwiązań.

W celu wypracowania spójnego stanowiska samorządów, w rejonie których planowana jest realizacja trasy, uzgodniono termin pierwszego spotkania roboczego między władzami Serocka, Radzymina i Klembowa, na dzień 3 lutego. Do udziału w spotkaniu będą również zaproszeni przedstawiciele kolejnych  samorządów zainteresowanych sprawą. Mamy nadzieję, że jednoczesne wielostronne spostrzeżenie o potrzebie skoordynowania stanowiska jest wyrazem spójnych interesów występujących między poszczególnymi samorządami, co pozwoli na bardziej skuteczne działania zmierzające w kierunku wprowadzenia w przestrzeni gminnej najlepszych możliwych do zastosowania rozwiązań.

Link do prezentacji TUTAJ.

 • autor: Referat Gospodarki Gruntami Planowania Przestrzennego i Rozwoju

Życzenia z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka

Wszystkim Babciom i Dziadkom, z okazji ich święta życzymy wszystkiego cudownego. Niech chwile spędzane z wnukami będą źródłem radości i wyjątkowych wzruszeń, niech silne rodzinne więzy będą wzmacniane wspólnymi doświadczeniami i życiowymi przygodami. Niech nie zabraknie Państwu zdrowia i pogody ducha. Wszystkiego dobrego!

Covidowa „Dopłata do czynszu”

Pomoc dla wynajmujących dotkniętych ekonomicznymi skutkami COVID-19, którzy otrzymują dodatek mieszkaniowy.

Najemcy oraz podnajemcy mieszkań mogą, po spełnieniu odpowiednich warunków, otrzymać dopłatę do dodatku mieszkaniowego, tzw. „dopłatę do czynszu”. Nowe przepisy dotyczą najemców mieszkań komunalnych, towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielczych czy też wynajętych od osoby prywatnej lub firmy. Dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę do czynszu nie przysługuje osobom zamieszkującym własne mieszkanie.

Powyższe wsparcie przewiduje możliwość ubiegania się o dodatki mieszkaniowe powiększone o dopłatę z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Dzięki temu wsparciu wyższe dodatki mieszkaniowe przysługiwać będą najemcom, w tym także na rynku komercyjnym. Wysokość dodatku mieszkaniowego powiększonego o dopłatę do czynszu nie może przekroczyć 75% czynszu opłacanego przez najemcę oraz nie może być wyższa niż 1500 zł.

Dopłata do czynszu, finansowana z budżetu państwa (ze środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19) będzie przyznawana przez gminę razem z dodatkiem mieszkaniowym tym gospodarstwom domowym, które wniosek o te świadczenia złożą do 31 marca 2021 r.
Osoby te będą zobowiązane do wykazania, że w ostatnich trzech miesiącach ich średni miesięczny dochód nie tylko upoważnia do otrzymania dodatku mieszkaniowego, ale też był  o co najmniej 25 % niższy niż w 2019 r. (np. na podstawie PIT za 2019 r.). Ponadto dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę będzie przysługiwał, jeżeli najemca był najemcą lokalu mieszkalnego przed 14 marca 2020 r. oraz ubiegającemu się o dodatek mieszkaniowy nie przysługiwał wcześniej dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę do czynszu.

Wysokość dopłaty stanowi różnicę między kwotą dodatku mieszkaniowego powiększonego o dopłatę do czynszu, przyznanego w oparciu o obowiązujące przepisy, a kwotą dodatku mieszkaniowego, jaka zostałaby przyznana na zasadach ogólnych ustawy. Więcej informacji pod numerem telefonu 22 782-88-35.

 

Kalendarz Imprez Miasta i Gminy Serock 2021

W kalendarzu imprez znajdują się wydarzenia planowane do realizacji na terenie Miasta i Gminy Serock w 2021 r. Z powodu epidemii koronawirusa część z nich może zostać zrealizowana w innym terminie lub całkowicie odwołana.

Wydarzenia oznaczone gwiazdką (*) mogą zostać zrealizowane w formie on-line.

Główni Organizatorzy wydarzeń gminnych wskazani w kalendarzu imprez

CKiC - Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku;  tel. (22) 782 80 70
SIS - Serockie Inwestycje Samorządowe  Sp. z o.o.; tel. (22) 782 73 50
OPS - Ośrodek Pomocy Społecznej w Serocku; tel. (22) 782 61 18
PZW - Polski Związek Wędkarski; tel. (22) 782 76 13; 780 142 145

Zaśnieżyło Serock

Cieszymy się z pierwszego większego śniegu tej zimy. Zapraszamy do obejrzenia galerii fotografii.

 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021
 • serocka zima 2021

Pierwszy rok działalności spółki

Zapraszamy do przeczytania krótkiego wywiadu z Prezesem Spółki Serockie Inwestycji Samorządowych - Markiem Bąbolskim.

Mamy za sobą rok działania nowo powołanej spółki - Serockie Inwestycje Samorządowe, która rozszerzyła swój obszar działania w porównaniu do poprzedniej struktury, którą pełnił Ośrodek Sportu i Rekreacji (OSiR).
Jak Pan ocenia pierwszy rok działalności Spółki?

Witam serdecznie. Rzeczywiście za nami pierwszy pełny rok działania Spółki, który z dzisiejszej perspektywy był okresem pełnym zmian, rotacji ale i uczenia się siebie nawzajem. Nowi ludzie, zmiana modelu zarządzania, sukcesywne zwiększanie zakresu działania. Dużo się działo i myślę, że wszyscy nabywaliśmy nowe doświadczenia. Mam jednak wrażenie, że udało nam się zbudować sprawny, zaangażowany zespół oraz wyzwolić w ludziach nową energię do działania. Spółka zrealizowała zamierzone cele na rok 2020 poza jedną kwestią. Niestety nie udało się nam rozpocząć procedury przetargowej na wykonanie dokumentacji projektowej dot. budowy hali sportowej w Serocku. Będziemy nad tym pracować w roku obecnym.

Jakie działania w kompetencji Spółki sprawiły Panu największą satysfakcję, z czego jest Pan najbardziej dumny?

Najbardziej dumny jestem ze zbudowania zespołu ludzi, którzy mogą stanowić trzon pewnej drużyny, która chce coś osiągnąć. Rok 2020 był rokiem trudnym ze względu na panującą pandemię. Praktycznie udało się zrealizować tylko  połowę imprez sportowych, które planowaliśmy.  Dobrze, że kilka, mimo iż w nieco okrojonej wersji, się odbyło. Bardzo fajnym pomysłem, który na pewno będziemy chcieli powtórzyć w tym roku były Półkolonie na sportowo na bazie Ośrodka Wypoczynku Letniego (OWL) w Jadwisinie.  Była to frajda dla dzieci, a samo przedsięwzięcie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem oraz powodzeniem. Właśnie ta inicjatywa sprawiła mi najwięcej przyjemności. Sam jestem ojcem 13-letniej dziewczynki, która wyczynowo uprawia sport i wiem na ile ważny jest w życiu ruch oraz spotkania z rówieśnikami dla takich dzieci.

 Co w tym roku było najtrudniejsze? Nowa spółka musiała się zmierzyć z bardzo ciężkim czasem:  Covid-19, zamknięcie szkół, ograniczony zasób ludzki i wiele innych. Czy wszystko działało tak jak Pan zakładał?

Zawsze najtrudniejsze są początki. Spółka powołana została do życia we wrześniu 2019 roku. Praktycznie zaczęła funkcjonować z początkiem 2020 roku. Pamiętam, jak w Święta Bożego Narodzenia i Sylwestra siedziałem i przygotowywałem Regulaminy Organizacyjne oraz układałem model zarządzania dla zupełnie nowej instytucji. Zastanawiałem się, jak to będzie funkcjonować i czy będzie to miało swoje realne odzwierciedlenie w codziennym życiu. Pamiętam, jak byłem na spotkaniu wigilijnym w Ośrodku Sportu i Rekreacji i patrzyłem ludziom w oczy. Widziałem w nich strach. W końcu kilka dni wcześniej oznajmiliśmy im, że zlikwidujemy ich zakład pracy i przejdą wkrótce do całkiem nowej jednostki. To chyba było dla mnie rzeczą najtrudniejszą: zbudować zaufanie, autorytet i wejść w całkiem dla mnie nowe otoczenie ludzkie. A czy mi się udało? Nie mnie to oceniać, ale dziś, każdy kto z tamtego składu chciał ze mną pracować, pracuje nadal.

Jakie plany ma "Spółka" na następny rok?

Tu pewnie by można sporo pisać. Postaram się jednak skupić na głównych celach:

Po pierwsze, zmiana systemu zarządzania szkołami spowodowała, że możemy więcej środków finansowych przeznaczyć na niezbędne, drobne i bieżące remonty. Będziemy chcieli pracować nad poprawą jakości infrastruktury oświatowej i systematycznie podnosić jej jakość.

Po drugie, chciałbym się skupić na tym, aby sekcje oraz imprezy organizowane przez SIS były dobre pod względem jakości a nie ilości. Zależy mi na dobrej i sprawnej organizacji oraz na rozwiązaniach, które wpłyną na podniesienie ich poziomu. Nawet gdyby miało się to odbyć kosztem faktycznej liczby zrealizowanych wydarzeń sportowych.

Po trzecie: inwestycje. Ten rok będzie pierwszym, w którym zaczniemy materializować działania przygotowywane w roku 2020. Dotychczas nie były one widoczne na zewnątrz, bo przygotowania do inwestycji są mozolne ale mało efektowne.  W dniu 08.01.2021r. podpisaliśmy umowę na remont lokalu w Zegrzu z przeznaczaniem na filię Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. W przyszłym tygodniu wykonawca wchodzi na plac budowy, by rozpocząć działania. Z końcem stycznia kończymy projekt budowy boiska sportowego w Jadwisinie. Na przełomie maja i czerwca chcielibyśmy i tam rozpocząć prace budowlane. Dziś, w zasadzie, mogę też potwierdzić, że spółka będzie realizowała rozbudowę Szkoły Podstawowej w Jadwisinie. Inwestycja planowana jest na lata 2021–2023. Do końca I kwartału bieżącego roku, ogłosimy przetarg na projekt Hali Sportowej w Serocku na terenie należącym do gminy przy ul. Warszawskiej i ul. Czeskiej.

Oprócz tego, oczywiście jest szereg działań bieżących, w które jest zaangażowany cały zespół.

Przygotowujemy również nową imprezę biegową. Chcemy powtórzyć organizację Triathlonu. Włączyliśmy sekcję boksu w struktury SIS. Mam tylko nadzieję, że sytuacja pandemiczna pozwoli nam zagospodarować Państwa wolny czas w jak najlepszy możliwy sposób.Zapraszam do śledzenia naszej strony www.sis.serock.pl oraz FB.

Bardzo dziękuję i życzę sukcesów w realizacji tych planów.

Odbiór śmieci

Przypominamy, że odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości położonych na terenie Miasta i Gminy Serock realizowany jest od godziny 7 rano. W związku z tym prosimy o wystawienie pojemników i otwarcie altan śmietnikowych DO godziny 7 rano. Reklamacje spod adresów, na których odpady nie były wystawione na czas, nie będą realizowane. 

Nowe zasady wsparcia (COVID-19)

W grudniu 2020 roku zostały uchwalone nowe zasady wsparcia dla branż najbardziej dotkniętych epidemią COVID-19, przede wszystkim poprzez rozszerzenie zakresu kodów PKD, które uprawniają do otrzymania wsparcia. Przeczytaj TUTAJ, czy wsparcie dotyczy twojej działalności.

 

 

 • autor: biznes.gov.pl