Rotator zdjęć

Główna treść strony Celleno

CELLENO WE WŁOSZECH

Włoskie miasto Celleno położone jest niedaleko Rzymu. Ciepły klimat i życzliwość tamtejszej ludności sprawia, że chce się tam wracać. Atrakcją są ruiny średniowiecznego zamku Orsini, a także coroczne Święto Czereśni, zwane Festa delle Ciliegie i Święto Krucyfiksu. Stare Centrum, jest już niezamieszkałe, znajduje się na szczycie góry, trochę oddalone od Nowego Miasta. Celleno składa się z małych domków ze skały, wykończonych tynkiem, lecz opuszczonych po katastrofalnych trzęsieniach ziemi, które zniszczyły centrum mieszkalne. Pierwsze osady, o których są wzmianki, powstały w XIII wieku p.n.e., ale prawdopodobnie strefa była zamieszkała już w neolicie, o czym świadczy odnalezienie broni z kamienia, z tego okresu.
Usytuowane w miejscu strategicznym na drodze do Viterbo, Celleno okazało się cenne dla Rzymian, którzy podbili je w 264 r. p.n.e. wyganiając Etrusków. Nazwa Celleno pochodzi od łacińskiego słowa cella – cela, które znaczy wgłębienie – jama. W wielu dokumentach i freskach w salach map geograficznych Muzeum Watykanu, miejscowość jest wskazywana jako Cellenum. Celleno zachowało do dziś dobra artystyczne. Są to między innymi:
- pochądzący z drugiej połowy V w. Wielki Krzyż Drewniany, znajdujący się w Kościele Świętego Rocha, jednym z trzech kościołów antycznego przedmieścia otwartych dla wiernych.
- z tego samego okresu pochodzi Fresk Madonny, Chrystusa i Świętych: Madonna w prawej dłoni trzyma ptaka – symbol męki Chrystusa.
- w tym samym kościele znajdują się dwie tkaniny z VIII wieku:
- Madonna na tronie z Dzieciątkiem, św. Dominikiem i św. Antonim.
- ukrzyżowanie Jezusa, ze św. Rochem, Magdaleną i Nikodemem.
Wśród dóbr architektonicznych ważnym miejscem jest były zakon św. Jana. Z X – XI w. zachował się Klasztor z dziedzińcem klasztornym, dzwonem i kościołem klasztornym
Z pobytu w Celleno, oprócz zapierających dech wrażeń, przywozi się wyroby szklane z motywami czereśni, a także doskonałe wina.

 

http://www.arpiacellenese.it/