Rotator zdjęć

Główna treść strony 2017

„Założę czerwone spodnie” - pokaz filmu dokumentalnego

Rada Seniorów Miasta i Gminy Serock wspólnie z Fundacją Suwak zorganizowała pokaz filmu dokumentalnego „Założę czerwone spodnie” w reżyserii Elżbiety Rutkowskiej. W spotkaniu wzięły udział bohaterki filmu - pani Wirginia Szmyt, czyli DJ Wika oraz artystka plastyk Elżbieta Hołoweńko, kobieta o wielorakich zainteresowaniach artystycznych i ogromnej pasji twórczej, autorka m.in. oprawy plastycznej do książki Wisławy Szymborskiej „Zielniki”.

Film mówił o kobietach, które nie godzą się na smutną i skrzypiącą starość, o kobietach pełnych życia i energii, które chcą i potrafią dzielić się z innymi ludźmi, zarażać ich własnym entuzjazmem i pogodą ducha.

Każda z przedstawianych pań prezentowała własny sposób na życie i aktywizację najbliższej sobie społeczności. Fragmenty relacjonowanych działań pań „w czerwonych spodniach” uzupełniały wypowiedzi lekarza i psycholożki.

Film niewątpliwie dawał wiele do myślenia, ale prawdziwym rarytasem były wypowiedzi zaproszonych pań - bohaterek filmu. W przystępnej, lekkiej formie omawiały tematy trudne, o których na ogół nie rozmawia się nawet między najbliższymi. Otwartość, bezpośredniość i szczerość pani Wiki i pani Eli sprawiały, że kruszyły się stereotypy, że uczestnicy spotkania uśmiechali się, pytali o interesujące ich rzeczy, przełamywali tabu dotyczące życia osób w starszym wieku.

To było bardzo wartościowe spotkanie, bardzo potrzebne! Oby takich więcej!


  • autor: Barbara Biardzka
  • -
  • -
  • -
  • -

wstecz