Rotator zdjęć

Główna treść strony 2017

Przeżyjmy to jeszcze raz - tak świętowaliśmy jubileusz 600-lecia

Rok 2017 był rokiem wyjątkowym dla naszego miasta. Świętowaliśmy 600-lecie nadania praw miejskich Serockowi. Przypomnijmy sobie – w dużym skrócie - wszystkie inicjatywy i wydarzenia wpisane w obchody jubileuszu.

Już w 2016 roku przygotowany został jubileuszowy logotyp oraz dwa murale nawiązujące do symboli miasta i jego historii. Mural przy ul. Kościuszki - przedstawiający flisaka na tratwie płynącej po rzece – w domyśle rzece Narew. Flisak ten jest symbolem dawnego mieszkańca Serocka, którego życie codzienne i działalność koncentrowały się wokół rzeki. Mural przy Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich  nawiązuje  w artystyczny sposób do ekspozycji muzealnej w Izbie, jest symboliczną wizją historii Serocka, którego początki sięgają średniowiecza.

Również w 2016 zorganizowano konferencję naukowo-historyczną „Serock i Mazowsze na przestrzeni wieków”. Wygłoszone przez historyków referaty, wzbogacone prezentacjami multimedialnymi, przedstawiły słuchaczom nie tylko dzieje miasta i jego mieszkańców. Pokazały również ważne momenty w historii Serocka, determinujące jego rozwój i mające wpływ na znaczenie gospodarcze, polityczne czy społeczne na przestrzeni wieków.                                                  

Jubileuszowy rok 2017  rozpoczął się wielkim koncertem inauguracyjnym. Impreza odbyła się 29 stycznia, w Hotelu Narvil Conference & Spa, gdzie na zaproszenie burmistrza przybyły setki mieszkańców i sympatyków miasta.
29 kwietnia, na serockim rynku, została umieszczona Kapsuła Czasu. 16 delegacji reprezentujących, m.in. środowiska oświatowe i serockich seniorów złożyło pamiątki dla przyszłych mieszkańców Serocka. Kapsuła otwarta zostanie w 2056 roku, w 1100. urodziny św. Wojciecha.

Tego samego dnia nastąpiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej jubileusz nadania praw miejskich - umieszczonej na ścianie ratusza.
30 kwietnia podczas uroczystej Mszy świętej Biskup Piotr Libera przekazał mieszkańcom dekret papieski, potwierdzający patronat św. Wojciecha nad miastem. Po Eucharystii, nastąpiło uroczyste otwarcie Izby Pamięci i Tradycji Rybackich – placówki o charakterze muzealnym, w której za pomocą multimedialnej ekspozycji przedstawiana jest historia gminy i okolic.
7 maja w ramach Wojciechowego Świętowania odbył się Bieg 600-lecia. Wzięli w nim udział mieszkańcy Serocka ubrani w koszulki, których barwy odpowiadały kolorom serockiej flagi.

Festyn z okazji Święta Patrona Serocka św. Wojciecha, 27 maja, poprzedził barwny korowód mieszkańców i sympatyków gminy Serock, których stroje i prezentacje nawiązywały do różnych wydarzeń z dziejów miasta i gminy. Na rynku odbyła się inscenizacja przekazania praw miejskich przez księcia mazowieckiego Janusza I Starszego w 1417 roku, koncert piosenek 600-lecia a na koniec występ gwiazdy - zespołu Blue Cafe oraz tradycyjnie - pokaz sztucznych ogni.

Wielkim wydarzeniem jubileuszowym był Piknik Historyczny - 30 lipca – podczas którego grupy rekonstrukcyjne z różnych okresów historycznych, odtworzyły na serockim rynku, ważne okresy w dziejach miasta.

Z kolei 23 listopada 2017 roku w Ośrodku Orange Szkolenia odbyło się spotkanie podsumowujące jubileusz, podczas którego miała miejsce promocja publikacji historycznej pt.  „Serock i Mazowsze na przestrzeni wieków – studia z okazji 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich”. Publikacji niezwykłej, bo ukazującej – po raz pierwszy – tak szerokie spojrzenie na dzieje Serocka jako całość. Współautorami książki są historycy, którzy wygłosili referaty na konferencji w roku 2016.

W ramach jubileuszu zorganizowana została akcja ,,Drzewo 600-lecia”. Jej celem było rozdanie 600 sadzonek drzew, które będą żywą i trwałą pamiątką obchodów.  Drzewo z numerem 1 zostało uroczyście posadzone w Parku Miejskim w Serocku, a symboliczne drzewo z numerem 600 przy Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich. Inną akcją, związaną z obchodami jubileuszu była Dynia 600-lecia. Konkurs rozstrzygnięty został podczas Święta Dyni, które już po raz piąty zorganizowane zostało w październiku w Stanisławowie.

W ramach obchodów 600-lecia uruchomiona została strona internetowa www.historia.serock.pl, powstał jubileuszowy kalendarz ścienny na 2017 r. z dwunastoma fotografiami stanowiącymi montaż zdjęć współczesnych z historycznymi, a Informator Gminy Serock zyskał nowy layout. Ponadto w miesięczniku ukazywały się wywiady z mieszkańcami, którzy dzielili się swoimi wspomnieniami o dawnym Serocku.

Jubileusz widoczny był również w małej architekturze miasta. W centrum informowały o nim billboardy promocyjne, ze zdjęciami lotniczymi autorstwa Pawła Kozarzewskiego, a przy obwodnicy – billboardy, wykonane wspólnie z Hotelem Narvil – partnerem jubileuszowych obchodów. W chodniku przed ratuszem umieszczono studzienki wodociągowe z okolicznościowym tłoczeniem. Na placu obok ratusza, do końca sezonu letniego, można było oglądać wystawę outdoorową „600 lat doświadczeń”.
W serockim Urzędzie Pocztowym można było zakupić jubileuszową kartkę i ostemplować ją okolicznościowym datownikiem, w Izbie Pamięci - otrzymać pamiątkową naklejkę na samochód, a na stoisku promocyjnym Urzędu Miasta i Gminy Serock, podczas wielu gminnych wydarzeń – wybitą specjalnie na tę okoliczność – monetę. Na stronie internetowej Urzędu udostępniony został film historyczny opowiadający o historii Serocka.

Do wielkiego świętowania przyłączyły się również gminne placówki. Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Serocku przeprowadziła Innowację pedagogiczną "Serock – miasto moje, a w nim...”  Przez cały rok uczniowie poznawali historię miasta. Podczas finału Innowacji zaprezentowany został spektakl ukazujący dzieje flisaków i serockiej Barbary. W ramach innowacji powstały także publikacje, które można obejrzeć w bibliotece szkolnej i bibliotece miejskiej: "Bliżej korzeni - wspomnienia mieszkańców serocka spisane przez brać szkolną ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Serocku z okazji 600-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu", "Jak to z Zabłockim było - serockie legendy" oraz "Nadnarwiańskie panta rhei, czyli strofy o Serocku i dla Serocka". Uczniowie i nauczyciele zakopali również swoją kapsułę czasu. Zostanie ona otwarta za 50 lat.    
            
Także serockie przedszkolaki poznawały historię miasta, biorąc udział w spacerach z przewodnikiem oraz w zajęciach przygotowanych przez wychowawców. Zwieńczeniem programu "Serock widziany oczami przedszkolaka" było wydanie publikacji o tym samym tytule, w której zaprezentowano prace plastyczne dzieci, ukazujące najważniejsze miejsca historyczne w mieście. Dzieci zasadziły również przy przedszkolu Drzewo 600-lecia.

Również Serocka Akademia Seniora aktywnie włączyła się w obchody jubileuszu, zapraszając do Serocka przyjaciół z Legionowa, Nasielska, Nieporętu, Wieliszewa i Jabłonny i opowiadając im o dziejach miasta.   

Zachęcamy do śledzenia strony www.historia.serock.pl, na której znajdą się materiały podsumowujące 600-lecie oraz śledzenia kanału na YouTube „Serocka Kronika”, gdzie można obejrzeć relacje filmowe z jubileuszowych przedsięwzięć, film opowiadający o historii gminy, a także film podsumowujący obchody.  

 

  • autor: Referat Komunikacji Społecznej
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

wstecz