Urząd Miasta i Gminy w Serocku

Wyszukiwarka

Menu

Banery

niepodleglosc

Nawigacja:

Treść strony

Wojciechowe świętowanie na żywo

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej galerii fotograficznej z Wojciechowego świętowania.

Zakończenie Półmaratonu Zegrzyńskiego w Serocku

I Półmaraton Zegrzyński organizowany przez Związek Gmin Zalewu Zegrzyńskiego miał swój finisz przy Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku. Ponad 200 maratończyków wystartowało z Wieliszewa, by przebiec urokliwymi trasami nad jeziorem do naszego miasta. Uroczystej dekoracji zwycięzców biegu dokonali dwaj włodarze -  uczestnik półmaratonu, wójt Wieliszewa, Paweł Kownacki i Burmistrz Serocka, Sylwester Sokolnicki.

Gratulujemy wszystkim zawodnikom

Życzenia z okazji Dnia Matki

Wszystkim Mamom z okazji ich święta
życzymy dużo ciepła, radości i satysfakcji z każdej chwili
poświęconej wychowaniu dzieci.
Dziękujemy w ich imieniu za anielską cierpliwość,
stalowe nerwy i wytrwałość.
Niech miłość i wdzięczność dzieci
będzie największą nagrodą za Wasz wysiłek.

Ze Szkołą Podstawową w Serocku świętujemy 600-lecie

Niezwykła uroczystość odbyła się 25 maja w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Serocku. Innowacja pedagogiczna z okazji 600-lecia nadania praw miejskich naszemu Serockowi była formą uczczenia jubileuszu miasta, w ramach której przez ponad rok w serockiej placówce organizowane były różnego rodzaju lekcje i zajęcia tematyczne poświęcone historii Serocka.

Więcej o projekcie – poniżej.

Dziś chcielibyśmy jednak podzielić się z Państwem relacją fotograficzną z tej pięknej uroczystości, podczas której zaprezentowane zostało sprawozdanie z innowacji, chór szkolny wykonał krótki recital piosenek serockich, uczniowie biorący udział w konkursach szkolnych otrzymali nagrody, a na koniec uczniowie i zaproszeni goście obejrzeli barwny spektakl ukazujący dzieje flisaków i serockiej Barbary. W scenariusz widowiska autorka Pani Ewa Żmijewska wplotła serockie ciekawostki, a wątek miłości flisaka i Barbary można uznać za jedną z legend miejskich. Legendy, wiersze i wspomnienia mieszkańców Serocka zostały zresztą zebrane i wydane w formie publikacji, które możemy obejrzeć w Bibliotece miejskiej i szkolnej.

Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Krystynie Affek, Pani Barbarze Pszczole – zastępcy dyrektora, wszystkim nauczycielom i pracownikom Szkoły Podstawowej zaangażowanym w realizację Innowacji i przygotowanie dzisiejszej uroczystości. Największe podziękowania składamy uczniom, którzy z ogromnym zaangażowaniem i wielkim entuzjazmem zaprezentowali się podczas akademii, a także wszystkim uczniom biorącym udział w konkursach okolicznościowych zorganizowanych przez szkołę w Serocku.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mój mały Serock

Serock to magiczne miasto,

kto tu mieszka, to dobrze o tym wie,

że w naszym miasteczku wiele się dzieje.

Jest dużo zieleni, kwiatów i przestrzeni,

wszędzie widać ład i porządek,

bo jest to uroczy Mazowsza zakątek.

Tutaj Bug z Narwią się spotyka,

a piękna plaża i molo turystów wita.

Jest też średniowieczny rynek brukowany,

i nowy wspaniały ratusz murowany.

Wokół mnóstwo kamieniczek i zabytki

i piękny kościół górujący nad wszystkim.

Serock, choć mały, to bardzo miły,

tu me marzenia się spełniły.

Tu mój dom i szkoła, i me serce małe.

Kocham to miasto wspaniałe!

Tak o Serocku, o swojej "Małej Ojczyźnie" napisała uczennica z klasy IV b.

Wielu wybitnych badaczy, filozofów, pisarzy próbowało bliżej określić, czym jest „Mała Ojczyzna”. Chciałabym przytoczyć definicję filozofa Leszka Kołakowskiego, który pisał, że „mała ojczyzna” „To miasto, czy wieś, w której się urodziliśmy, to środek świata. To przestrzeń niewielka, w której się obracamy - nasze domy, ulice, cmentarze, kościoły, to przestrzeń niewielka wielkim wysiłkiem ludzkim zbudowana, przez wojny niszczona i odbudowywana, to centrum świata. Myślę, że dla większości naszych uczniów i wychowanków Serock jest właśnie takim centrum świata. Dlatego też, nawiązując do tegorocznego jubileuszu Serocka, postanowiliśmy zrealizować innowację pedagogiczną, której nadaliśmy poetycki tytuł "Serock - miasto moje, a w nim..." wzięty z pięknej piosenki Czesława Niemena "Sen o Warszawie

Uznaliśmy to za dobry pomysł, gdyż w trakcie swojej pracy pedagogicznej zaobserwowaliśmy, iż uczniowie z ciekawością i zaangażowaniem odnoszą się do tego, co jest im bliskie. Są ciekawi historii i tradycji rodzinnych, a to przekłada się później na ich zainteresowania najbliższą okolicą, regionem, a następnie dziejami narodu polskiego.

Autorką innowacji jest p. Ewa Żmijewska – nauczycielka języka polskiego, a wspierał ją zespół nauczycieli: Elżbieta Borkowska, Małgorzata Gańska-Niemczyk, Monika Melnicka-Bachańska, Teresa Dytyniak, Krystyna Affek oraz cała rada pedagogiczna.

Projekt miał służyć kształtowaniu u uczniów tożsamości lokalnej i regionalnej, poznawaniu historii oraz zwyczajów i tradycji naszej „Małej Ojczyzny” - Serocka. Myślę, że ten cel został w pełni zrealizowany, co zostało zobrazowane w prezentacji przedstawiającej wszystkie działania objęte innowacją.

Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem poznawali historię Serocka, gdyż należy on do najstarszych miast mazowieckich, a jego dzieje są niezwykle bogate i interesujące. W działania innowacyjne zaangażowali się nie tylko uczniowie, ale cała rada pedagogiczna, rodzice, pracownicy szkoły. Efektem tej pracy jest bogata ekspozycja prac uczniowskich oraz materiałów historycznych, do obejrzenia których zachęcam. Opracowaliśmy też zbiory wierszy uczniowskich, spisaliśmy pomysły na legendy o Serocku, przeprowadziliśmy rozmowy z ciekawymi ludźmi, dla których właśnie Serock stał się „centrum świata”. Z ich ust padło wiele pięknych słów. Pojawiły się też przesłania:

- Przyszli mieszkańcy Serocka powinni mieć otwarte serca. Powinni pomagać sobie nawzajem, a szczególnie tym, którzy pracują dla dobra tego środowiska i ich dzieci.

- Przyszłym mieszkańcom Serocka życzę, żeby byli ludźmi sprawiedliwymi, żeby kochali swoje miasto, dbali o jego rozwój, troszczyli się o współmieszkańców, dostrzegali potrzeby dzieci, młodzieży i przedstawicieli najstarszego pokolenia. Apeluję, aby ci, którzy przyjdą po nas, troszczyli się o historię tej metropolii, przekazywali ją swoim dzieciom i pielęgnowali prawdę historyczną. Marzę o tym, żeby mieszkańcy naszego miasta tworzyli wspólnotę serockich bratnich dusz.

Podziękowania:

 • Ewa Żmijewska - autorka innowacji

 • Elżbieta Borkowska, Małgorzata Gańska-Niemczyk, Monika Melnicka-Bachańska, Teresa Dytyniak, Krystyna Affek - zespół nauczycieli odpowiedzialny za realizację

 • p. Anecie Nasalskiej, chórowi i zespołowi SP i Gimnazjum

 • uczniom występującym w inscenizacji oraz ich rodzicom

 • wychowawcom świetlicy oraz całej Radzie Pedagogicznej oraz pracownikom szkoły

 • paniom z Referatu Komunikacji Społecznej UMiG - p. Beacie Roszkowskiej i Agnieszce Woźniakowskiej – za całoroczne wparcie w realizacji innowacji

 • wszystkim uczestnikom konkursów oraz ich rodzicom

Za wsparcie finansowe i materialne:

 • Rada Rodziców

 • Artur Arbaszewski – najemca sklepiku szkolnego

 • p. Marek Portasiewicz – rodzic ucznia z kl. V b

 • Artur Ochenkowski – rodzic ucznia klasy III c

 • p. Mariusz Rosiński - za pomoc w przygotowaniu upominków

 • p. Agnieszka Oktaba – rodzic uczniów kl. VI a i IV c

 • P. Mirosławowi Świerczyńskiemu – za obsługę poligraficzną

 

Krystyna Affek - dyrektor Szkoły Podstawowej im. M.Kopernika w Serocku

 

Zapraszamy do wspólnego świętowania

W sobotę, 27 maja spotkamy się na serockim rynku z okazji Wojciechowego Świętowania i Dnia Samorządu Terytorialnego. Będzie to kolejne wydarzenie w ramach obchodów jubileuszu 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich.

Korowód

Tegoroczny festyn tradycyjnie poprzedzi korowód setek mieszkańców Miasta i Gminy Serock, którzy wystąpią tym razem w stylizacjach nawiązujących do wielowiekowej historii naszego miasta.
Serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w korowodzie, który o godzinie 17:00 wyruszy ze stadionu miejskiego i przejdzie na rynek, gdzie wspólnie będziemy uczestniczyć w kolejnych atrakcjach przygotowanych na Wojciechowy festyn.

Festyn

Tego wieczoru obejrzymy inscenizację przedstawiającą nadanie praw miejskich Serockowi oraz koncert piosenek 600-lecia. Na scenie zaprezentuje się Chór Miasta i Gminy Serock Cantores Adalberti i Chór Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Grupa wokalno-aktorska "Szafa gra" z udziałem Marka Sierockiego. Festyn zakończy się koncertem zespołu Blue Cafe.

Poczta Specjalna

Z myślą o mieszkańcach i gościach już od 12:30 otwarte zostanie na rynku specjalne, okolicznościowe, stoisko Poczty Polskiej, na którym będzie można nadać jubileuszową kartkę z Serocka.

Poczta Specjalna dedykowana jest kolekcjonerom filatelistom, ale nie tylko. Wszyscy, którzy chcą w nietypowy sposób upamiętnić udział w Wojciechowym festynie 27 maja 2017 roku, towarzyszącym obchodom jubileuszu 600 lecia nadania praw miejskich Serockowi, mogą już od 12:30 przygotować swoją przesyłkę do Poczty Specjalnej. Wydana specjalnie na tą okazję kartka okolicznościowa zostanie na pocztowym stoisku zaopatrzona w znaczek (odpłatnie), odatowana datownikiem okolicznościowym oraz ostemplowana stemplem Poczty Specjalnej. Następnie wszystkie przesyłki powędrują do worka pocztowego i zostaną przeniesione w korowodzie, ze stadionu do Urzędu Pocztowego w Serocku,  przez pracownika Poczty Polskiej w stroju Pocztyliona z 1854 roku. Kolejne przesyłki będą przyjmowane w stoisku pocztowym na rynku do godziny 19:00.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z tej wyjątkowej okazji.

Stoisko promocyjne

Na stoisku promocyjnym Miasta i Gminy Serock - wszyscy, którzy wezmą udział w zabawach i konkursach, otrzymają pamiątkowy gadżet. To także okazja, żeby otrzymać pamiątkową monetę 600-lecia.

Po korowodzie zapraszamy przed ratusz, gdzie będzie można zrobić sobie na  pamiątkę zdjęcie ze świętym Wojciechem.

Izba Pamięci i Tradycji Rybackich

Od 11.00 do 17.00 (jak zawsze w weekend) zapraszamy do zwiedzania Izby Pamięci i Tradycji Rybackich - placówki o charakterze muzealnym, w której poprzez multimedialną ekspozycję prezentujemy najważniejsze dzieje Serocka i okolic.

Kibicujemy biegaczom

Tego dnia odbędzie się również I Półmaraton Zegrzyński organizowany przez Związek Gmin Zalewu Zegrzyńskiego. Start biegu nastąpi w Wieliszewie, natomiast metę wyznaczono w Serocku przy Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych (ul. Wolskiego 8, opodal serockiego rynku). Zakończenie biegu przewidziano do godziny 12:00.

 

 

27 maja - Dzień Samorządu Terytorialnego

27 maja
Dzień Samorządu Terytorialnego

Dzień Samorządu Terytorialnego, to święto uchwalone przez Sejm RP w 2000 r., obchodzone  na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych w Polsce. W 1990 roku utworzono gminy, jako wspólnoty mieszkańców z mocy prawa, z odrębnym budżetem i mieniem komunalnym. Wprowadzono bezpośrednie wybory do rad gminnych, odpowiedzialność lokalną władzy wykonawczej (wójta, burmistrza) przed odpowiednią władzą legislacyjną (rada gminy), samodzielność finansową ośrodków samorządowych, kontrolę władzy wykonawczej nad lokalną administracją (urzędem gminy). Po 45 latach rządów komunistycznych Polska stała się krajem w pełni demokratycznym, a 27 maja 1990 roku przeprowadzono pierwsze w pełni wolne, demokratyczne wybory samorządowe. Powstała także gmina Serock, a w pierwszych demokratycznych wyborach, na burmistrza Miasta i Gminy Serock, wybrano Sylwestra Sokolnickiego.

W 1998 roku, w drugim etapie reformy samorządowej, powstał samorządowy powiat i województwo. Dzisiaj przed samorządem stoją nowe wyzwania, wyzwania podnoszone  poprzeczką europejską, wyzwania na rzecz rozwoju lokalnego. Nadajemy tym wyzwaniom kształt współpracy z mieszkańcami naszej gminy, poszanowaniem ich praw i dbałością o ich dobro.

Zmiany w organizacji ruchu w dn. 27.05.2017 r.

W dniach 26 – 28  maja 2017 r. przy ul. Rynek w Serocku na czas imprezy „ Wojciechowe świętowanie ” wprowadza się czasową zmianę organizacji ruchu drogowego, która będzie następująca:

26 maja 2017 od godz. 15.00 – 28 maja 2017 r. do godz. 12.00

całkowite wyłączenie z ruchu ul. Rynek pomiędzy ul. Kościuszki a ul. 11-go  Listopada (usytuowana scena pomiędzy ul Rynek 17 i 11-go Listopada 8)

27 maja 2017 r. od godz. 8.00 do godz. 23.00

- zakaz parkowania i od 14.00 całkowite wyłączenie z ruchu ul. Rynek pomiędzy ul. Poniatowskiego, a ul. Farnej (odcinek przy posesji Rynek od nr  12  do  nr 16)

- zakaz parkowania i od 14.00 całkowite wyłączenie z ruchu ul. Rynek pomiędzy ul. Wolskiego, a ul. Brukową (odcinek przy posesji Rynek od nr  1  do  nr 7)

27 maja 2017 r. od godz. 14.00 do godz. 17.30

- wyłączenie z ruchu ul. Kościuszki w części przeznaczonej na miejsca parkingowe /trasa korowodu – prosimy o nie parkowanie pojazdów na całej długości ulicy Kościuszki/

Ruch pojazdów w w/w okresie w okolicy Rynku odbywać się będzie ulicami: Kościuszki (wjazd), Poniatowskiego, Św. Wojciecha, Farna, Rynek (przy posesji nr 8 – 11), Brukowa, Retmańska, Zdrojowa, Wolskiego i 11-go Listopada (wyjazd). Mając na uwadze powyższe zwracam się do Państwa z prośbą o zaparkowanie swoich pojazdów w miejscu innym niż wyłączone z ruchu. Przepraszamy za czasowe utrudnienia w ruchu zapraszając jednocześnie do wzięcia udziału w imprezie.

 • autor: Komendant Straży Miejskiej w Serocku

Atrakcje na weekend

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z atrakcji weekendowych:

AKCJA KRWIODAWSTWA
20 maja (sobota) w godz. 9.30 - 13.30
przy Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku
 

Noc Muzeów w Muzeum Historycznym w Legionowie
20 maja 9sobota)

Szczegóły:  TUTAJ

Zwiedzanie Izby Pamięci i Tradycji Rybackich
sobota, niedziela, godz. 11.00 - 17.00.

Więcej: TUTAJ

Warszawa i Serock – Sezon wiślanej żeglugi

1 maja ruszył sezon wiślanej żeglugi, a wraz z nią rozpoczęły swoje rejsy Warszawskie Linie Turystyczne. Wśród nich znajdują się m.in. wycieczki po Jeziorze Zegrzyńskim statkiem Zefir do Serocka (statek odpływa z przystanku Żerań Cementownia, dojazd autobusami linii 705, 735 i 126 oraz pociągami SKM linii S3). Za rejs do Serocka trzeba zapłacić 36 zł (ulgowy – 18 zł). Statek „Zefir" wypływa o godz. 9.30 z przystani na Kanale Żerańskim w okolicy przystanku Cementownia 02. O godzinie 12.30 przybija do brzegu w Serocku, aby o 14.30 wyruszyć do Warszawy. Rejs kończy się około godziny 18.00. Godziny te, poza rozpoczęciem wycieczki, mogą ulec zmianie. „Zefir" zabiera na pokład 110 pasażerów. Na statku znajduje się grill oraz bufet z ciepłymi i zimnymi napojami. W tym sezonie zaplanowana została dodatkowa atrakcja - statek dopłynie aż do zapory w Dębem. Znajdujące się na terenie Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu Jezioro Zegrzyńskie to prawdziwy raj dla wędkarzy oraz amatorów sportów wodnych. W Serocku wycieczkowicze mają około dwugodzinną przerwę na spacer czy odpoczynek na plaży. Trasa rejsu prowadzi fragmentem wodnego szlaku Batorego.

Więcej informacji na temat wiślanej żeglugi na stronie www.mazowsze.travel

Szczegóły dotyczące rozkładu rejsów, sprzedaży biletów TUTAJ  

 

 

 

 

 

 

Starosta Legionowski z wizytą w izbie

Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku cieszy się dużym zainteresowaniem. Kolejni goście, którzy odwiedzają placówkę wypowiadają się o jej ekspozycji z uznaniem. Do osób, które odwiedziły izbę, 16 maja dołączyli Starosta Powiatu Legionowskiego Robert Wróbel oraz Wicestarosta Jerzy Zaborowski, którzy w towarzystwie Burmistrza Miasta i Gminy Serock Sylwestra Sokolnickiego obejrzeli ekspozycję.

Mamy nadzieję, że serocka Izba Pamięci wzbogaci ofertę turystyczną i kulturalną powiatu legionowskiego, stając się interesującą atrakcją dla turystów i mieszkańców okolicznych miejscowości.

Gminny dzień strażaka

Uroczyste gminne obchody Dnia Strażaka połączone z jubileuszem 85 rocznicy po-wstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Kiełpińskiej odbyły się w dniu 13 maja 2017 r. w Sali Widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku.
Zgodnie ze scenariuszem uroczystość obejmowała część oficjalną i artystyczną – występ Kabaretu Kopydłów „Tak jest Komendancie”.

W uroczystości uczestniczyli Strażacy Ochotnicy ze wszystkich gminnych jednostek OSP /Gąsiorowa, Serocka, Woli Kiełpińskiej i Stanisławowa/ w towarzystwie żon i osób towarzyszących.

Ponadto gminne Święto Dnia Strażaka zaszczycili swoją obecnością:
st. Bryg. Arkadiusz Pich - Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Legionowie,
mł. chor. Andrzej Woźniak – Komendant Wojskowej Straży Pożarnej w Zegrzu,
dh. Jacek Cendrowski - Prezes Zarządu  Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Legionowie, Koło nr 5,
a także, Pan Artur Borkowski - Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku oraz radni Rady Miejskiej w Serocku.

W wystąpieniu okolicznościowym Burmistrz Miasta i Gminy Serock przywitał wszystkich gości, którzy zechcieli osobiście uczestniczyć w uroczystych obchodach Dnia Strażaka w Serocku i jubileuszu 85 lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Kiełpińskiej.
Burmistrz Miasta i Gminy w krótkich słowach odniósł się do szczególnej roli jaką pełnią strażacy ochotnicy w niesieniu pomocy poszkodowanym oraz w ratowaniu ludzi i mienia. Po-informował zebranych o osiągnięciach gminnych jednostek OSP oraz o planach ich doposażenia. Pogratulował dotychczasowych osiągnięć szczególnie jubilatom z Woli Kiełpińskiej oraz złożył życzenia w związku z obchodzonym świętem i jubileuszem. Nie zabrakło okolicznościowych prezentów, które odebrali Prezesi Zarządów OSP z terenu gminy.

W imieniu jednostki OSP w Woli Kiełpińskiej – współorganizatora i jubilata, referat nt. „Historia OSP w Woli Kiełpińskiej” wygłosił druh Andrzej Mękarski. Z poruszeniem przekazywał najistotniejsze informacje z przeszłości jednostki. Ochotnicza Straż Pożarna z Woli Kiełpińskiej to jedna z najstarszych Ochotniczych Straży Pożarnych na Mazowszu.

Osobiste życzenia dla strażaków w trakcie uroczystości przekazali:
bryg. Arkadiusz Pich – Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Legionowie
Pan Artur Borkowski - Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku

Pisemne gratulacje i życzenia dla Strażaków Ochotników z terenu gminy nadesłali Mini-ster Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, Prezes Zarządu Głównego ZOSP RP dh. Waldemar Pawlak, Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSPRP dh Antoni Tarczyński.
Z okazji obchodzonego święta i jubileuszu 85 lecia OSP w Woli Kiełpińskiej w trakcie uroczy-stości zostali odznaczeni  niżej wymienieni Strażacy ochotnicy:

1)    Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Głównego Związku Ochotniczych Straży Po-żarnych Rzeczypospolitej Polskiej nr 283/41/2017 z dnia 06.04.2017r. ZŁOTYM ZNAKIEM ZWIĄZKU został wyróżniony druh Jerzy Trześniewski.

2)    Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej nr 5/2017 z dnia 21.03.2017r.
 ZŁOTYM MEDALEM ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA  zostali wyróżnieni:
- druh Jarosław Brzeziński;
- druh Mirosław Kaczmarczyk;
- druh Waldemar Lewandowski;
- druh Waldemar Kęsak;

SREBRNYM MEDALEM ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA  zostali wyróżnieni:
- druh Dariusz Kaczmarczyk;
- druh Andrzej Mękarski;

BRĄZOWYM MEDALEM ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA  zostali wyróżnie-ni:
- druh Waldemar Sowiński;
- druh Łukasz Zapiór;

3)    Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej nr 1/WS/2017 z dnia 20.04.2017r.
   ODZNAKĄ WZOROWY STRAŻAK zostali wyróżnieni:
- druh Andrzej Nowicki;
- druh Piotr Puzio;

4)    Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej nr 1/2017 z dnia 20.04.2017r.

ODZNAKĄ „ZA WYSŁUGĘ LAT” zostali wyróżnieni:

Za 50 lat pełnienia służby w OSP:
- druh Stefan Brzeziński;
- druh Jerzy Malinowski
Za 45 lat pełnienia służby w OSP:
- druh Stanisław Krzyczkowski;;
- druh Zbigniew Rokicki;
Za 35 lat pełnienia służby w OSP:
- druh Tomasz Skoroszewski;
Za 30  lat pełnienia służby w OSP:
- druh Waldemar Kęsak;
Za 25 lat pełnienia służby w OSP:
- druh Robert Walkowski;
- druh Jarosław Malinowski;
- druh Krzysztof Malinowski;
Za 20 lat pełnienia służby w OSP:
- druh Mirosław Kaczmarczyk;
- druh Waldemar Lewandowski;
- druh Jarosław Brzeziński;
Za 15 lat pełnienia służby w OSP:
- Dariusz Kaczmarczyk;
Za 10 lat pełnienia służby w OSP:
- druhna  Kamila Walczak;
- druh Andrzej Mękarski;
- druh Waldemar Sowiński;

Na podstawie wyżej wymienionej uchwały
ZŁOTĄ ODZNAKĄ „MŁODZIEŻOWA DRUŻYNA POŻARNICZA” zostali wyróżnieni:
- druh Sławomir Lewandowski,
- druh Grzegorz Pawlak;
SREBRNĄ ODZNAKĄ „MŁODZIEŻOWA DRUŻYNA POŻARNICZA” zostali wyróżnieni:
- druh Marcin Guzowski;
- druh Przemysław Szczęsny;
BRĄZOWĄ ODZNAKĄ „MŁODZIEŻOWA DRUŻYNA POŻARNICZA” zostali wyróżnieni:
- druh Kamil Maciejewski;
- druhna Aleksandra Malinowska;
- druh Mateusz Malinowski;
- druhna Luiza Srebnik;
- druhna Anita Żarnoch;
- druh Aleks Kovalenko;

Aktu wręczenia medali i odznaczeń dokonali wspólnie Burmistrz Miasta i Gminy Serock Pan Sylwester Sokolnicki, Z-ca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej brygadier Arkadiusz Pich oraz Prezes Miejsko Gminnego Zarządu OSPRP druh Marian Mali-nowski.

W imieniu odznaczonych i wyróżnionych podziękował druh Waldemar Lewandowski z OSP w Woli Kiełpińskiej. Bardzo sympatycznym elementem uroczystości było podziękowanie wieloletniemu członkowi OSP w Serocku druhowi Sławomirowi Królowi za długotrwałą służbę. Podziękowanie wygłosił Naczelnik OSP w Serocku druh Sławomir Czerwiński. Na pamiątkę wieloletniej służby druh Sławomir Król otrzymał piękną replikę bojowego samochodu ratowniczo-gaśniczego.  
  Organizatorem i gospodarzem części artystycznej było Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku.
Tradycyjnie z okazji tego święta, część artystyczną pełną humoru i zabawy wypełnił pro-gram kabaretowy. W tym roku dla strażaków wystąpił Kabaret Kopydłów „Tak jest Komendancie”. Aktorzy rozbawili publiczność programem pełnym inteligentnych i zabawnych dialogów.
Artyści z humorem opowiadali o sprawach ważnych i codziennych. Po koncercie goście mogli spędzić czas podczas miłych rozmów przy słodkim poczęstunku, nie zabrakło także wspaniałych tortów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • autor: Referat Zarządzania Kryzysowego, Obrony Cywilnej i Bezpieczeństwa

Międzynarodowy Dzień Rodzin

Wszystkim serockim rodzinom
życzymy mnóstwa ciepła płynącego z domowych ognisk,
jak najwięcej czasu spędzanego wspólnie w rodzinnym gronie.
Zrozumienia, mnóstwa pięknych wzruszeń
i sił do pokonywania trudności.

Weekend w Serocku

13 maja - od godziny 17.00 - 18.30

WIECZÓR Z BIBLIOTEKĄ W SEROCKU

od godz. 19.00 - SPOTKANIE Z TOMASZEM LERSKIM

Szczegóły na plakacie poniżej.

Pierwsi goście w Izbie Pamięci

9 maja oficjalnie udostępniliśmy Izbę Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku zwiedzającym. Pierwszymi gośćmi, którzy odwiedzili placówkę byli uczniowie trzeciej klasy szkoły podstawowej w Serocku. Pani Marlena Strojecka - pracownik Izby - oprowadziła dzieci po ekspozycji i wprowadziła je w historię Serocka. Zachęciła dzieciaki do niejednokrotnego odwiedzania Izby - ekspozycja bowiem jest tak skonstruowana, że za każdym razem można się skupić na różnych jej treściach.

Burmistrz Sylwester Sokolnicki podziękował najmłodszym za zainteresowanie historią, zachęcił dzieci do dzielenia się pamiątkami oraz poprosił, aby odwiedzać Izbę z rodzicami.

Przypominamy, że Izba Pamięci i Tradycji Rybackich jest czynna we wtorki i czwartki w godz. 10.00 - 15.00 oraz w piątki, soboty i niedziele w godz. 11.00 - 17.00. Wstęp bezpłatny.

 

Piknik Ekologiczny na serockim rynku

W dniu 7 maja 2017 roku, na Rynku Miejskim w Serocku, już po raz piąty odbył się Piknik Ekologiczny.

W ramach pikniku zorganizowane zostało Ekostoisko, które jak zwykle miało funkcję edukacyjną. Dzięki przeprowadzanym w stoisku zabawom i konkursom wszyscy uczestnicy pikniku mogli poszerzyć swoją wiedzę z dziedziny edukacji ekologicznej, dowiedzieć się m.in. jak ważna jest idea recyklingu, prawidłowej segregacji odpadów i właściwego postępowania z elektro-odpadami. Udział w konkursach nagradzany był ekoupominkami i sadzonkami kwiatów ogrodowych.

Ekoupominki mogły odebrać również osoby, które przyniosły do stoiska zużyte baterie i nakrętki od butelek plastikowych. Wszystkie zebrane nakrętki przekażemy na szczytny cel.

Dodatkowo osoby, które w dniach poprzedzających piknik dostarczyły do Miejsko – Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Serocku zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, podczas trwania imprezy, mogły odebrać sadzonki krzewów ozdobnych i kwiatów ogrodowych.

Kulinarnie Piknik Ekologiczny wzbogacały niezawodne Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Gutów, Marynia, Dosina i Skubianki, które przygotowały eko-smakołyki m.in. pyszne ciasta, pierogi, krokiety i chleb ze smalcem.

Podczas pikniku, chętni mogli wziąć udział w warsztatach z decoupage, które prowadziła Pani Danuta Steczka – Rękodzieło Artystyczne oraz w warsztatach tworzenia kwiatów z krepiny, które prowadziły nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Jadwisinie. Dodatkowo piknikowi towarzyszyła barwna wystawa prac o tematyce ekologicznej, których autorami byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jadwisinie.

Podczas Pikniku Ekologicznego zaprezentowała się Szkółka bylin ze Skubianki „Ogrody o Zielonych Progach” prowadzona przez Biankę i Przemka Godlewskich. Wszyscy zainteresowani mogli nie tylko zakupić wyhodowane w szkółce sadzonki roślin, ale również mogli skorzystać z profesjonalnych porad ogrodniczych.

Piknik ekologiczny, pomimo lekko kapryśnej pogody cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, a jego organizacja pokazała, że impreza na stałe wpisała się do kalendarza imprez organizowanych przez Urząd Miasta i Gminy w Serocku.

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

Bieg Wojciechowy i Piknik Ekologiczny przyciągnęły tłumy

7 maja na serockim rynku odbył się V Bieg Wojciechowy. Mieszkańcy i sympatycy Serocka oraz amatorzy aktywności fizycznej mogli wziąć udział w Biegu 600-lecia, zmierzyć się w Biegu Rodzinnym, Biegu z książką, Biegu na dystansie 10 km oraz Marszu Nordic Walking. Na zwycięzców czekały efektowne nagrody ufundowane przez sponsorów, a na wszystkich uczestników - pamiątkowe medale.

Jak co roku biegom towarzyszył Piknik Ekologiczny, podczas którego można było m.in. uzyskać informacje o selektywnej zbiórce odpadów i działaniach proekologicznych podejmowanych na terenie gminy Serock. Można było również odebrać sadzonkę i upominki za przekazane elektrośmieci, baterie i nakrętki oraz spróbować ekosmakołyków przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich.

Wyniki TUTAJ .

Szczegółowa relacja z biegu na stronie Ośrodka Sportu i Rekreacji TUTAJ

Fotorelacja Fundacji Przetarty Szlak TUTAJ

8 maja - Dzień Zwycięstwa

To był dzień zwycięstwa nad nazizmem i kilkuletnim koszmarem, jaki ogarnął cały świat. Kiedy 8 maja 1945 roku o godzinie 15.00 ogłoszono koniec wojny światowej, nie spodziewano się, że jeszcze długo nie będziemy cieszyć się  wolnością. W 1945 roku na konferencjach w Jałcie oraz Poczdamie rządy Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, w porozumieniu z ZSRR, oddały państwa Europy Środkowej i Wschodniej w sowiecką strefę wpływów. Dla nas oznaczało to jedno – znowu nie byliśmy wolni. Pozostało tak aż do 1989 r. kiedy rozpoczęliśmy budowanie polskiej demokracji. Ale wtedy 8 maja 1945 r. Polska, która zbrojnie uczestniczyła w większości kampanii wojennych i bitew II wojny światowej, odniosła niepodważalny triumf.

Święto ustanowione zostało w 2015 roku „w celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami”. Narodowy Dzień Zwycięstwa jest świętem państwowym.

 

Zapraszamy do zwiedzania Izby Pamięci i Tradycji Rybackich

Od 9 maja zapraszamy do zwiedzania nowo otwartej Izby Pamięci i Tradycji Rybackich. 

Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku, to placówka o charakterze muzealnym. W zrewitalizowanym budynku dawnej szkoły utworzono nowoczesną multimedialną ekspozycję, poświęconą dziejom Serocka i okolic.

adres placówki:

Serock, ul. św. Wojciecha 1
tel. 22 768 32 95
izbapamieci@serock.pl

godziny otwarcia:

wtorek, czwartek  10:00 – 15:00 
piątki, soboty i niedziele – 11:00 – 17:00

W uzasadnionych przypadkach, dla grup zorganizowanych, po wcześniejszym uzgodnieniu możliwe jest udostępnienie ekspozycji w innym niż ww. czasie. (tel. do Izby - 22 768 32 95 lub tel. do Ref. Komunikacji Społecznej UMiG w Serocku - 22 782 88 43).

Opis ekspozycji TUTAJ

Regulamin Izby w załączeniu.

4 maja Dzień Strażaka

Z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka wszystkim strażakom
Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie gminy Serock,
składamy najserdeczniejsze życzenia.
Niech nie opuszcza Was odwaga, niech dopisuje zdrowie i kondycja
pozwalające nieść pomoc potrzebującym w ratowaniu ich życia, zdrowia i mienia.
Życzymy, by wdzięczność płynąca od tych, którzy owej pomocy doświadczyli
dawała nowe siły do służby dla dobra innych.
Niech nie zabraknie Wam wszelkiej pomyślności
w zamierzeniach zawodowych i osobistych.

Przekazanie dekretu papieskiego mieszkańcom Serocka oraz otwarcie Izby Pamięci i Tradycji Rybackich

Eucharystia, którą 30 kwietnia 2017 roku celebrował Biskup diecezji płockiej Piotr Libera miała szczególnie podniosły charakter. Ordynariusz przekazał mieszkańcom Serocka, na ręce Burmistrza Sylwestra Sokolnickiego, dekret papieski potwierdzający patronat św. Wojciecha nad miastem. Dokument ten jest ważnym elementem w budowaniu tożsamości lokalnej i edukacji historycznej mieszkańców.

Postać tego świętego i męczennika od wieków istniejąca w świadomości Serocczan znajduje potwierdzenie w herbie miasta, pierwotnym wezwaniu serockiego kościoła oraz zachowanych dokumentach historycznych sygnowanych wizerunkiem św. Wojciecha. Podczas Mszy świętej, sprawowanej za parafian, koncelebrowanej przez Księdza Dariusza Rojka – proboszcza parafii pw. św. Anny w Serocku oraz Księdza Andrzeja Marchlewskiego – proboszcza parafii pw. św. Antoniego w Woli Kiełpińskiej - wystawione zostały relikwie świętego Wojciecha. Liturgię uświetniły wzruszające występy  aktorów Teresy Lipowskiej i Tomasza Gęsikowskiego, serockiego Chóru „Cantores Adalberti” i Chóru Centrum myśli Jana Pawła II.    

Ksiądz Biskup w homilii w niezwykły sposób przedstawił najważniejsze dzieje Serocka w wymiarze duchowej opieki świętego Wojciecha. Również temat wzruszającego przemówienia Burmistrza Sylwestra Sokolnickiego, oscylował wokół postaci patrona Serocka – dekret papieski stanowi piękną klamrę jego wielowiekowego patronowania miastu i jego mieszkańcom.

Po Mszy świętej nastąpiło otwarcie pierwszej placówki o charakterze muzealnym pod nazwą Izba Pamięci i Tradycji Rybackich, gdzie w zrewitalizowanej starej szkole powstaje nowoczesna multimedialna ekspozycja poświęcona dziejom Serocka. Przygotowanie ekspozycji było wielkim dziełem szerokiego grona osób, wśród których wymienić należy serockiego regionalistę, doktora Sławomira Jakubczaka, od wielu, wielu lat związanego z Serockiem, inicjującego i wspierającego działania mające na celu krzewienie historii gminy, doktora Mirosława Pakułę, kierownika Filii Muzeum Historycznego w Legionowie, który wsparł nas swą wiedzą dotyczącą nie tylko historii Zegrza oraz doktora habilitowanego Jacka Emila Szczepańskiego, twórcę i dyrektora Muzeum Historycznego w Legionowie wspierającego nasze działania korektą merytoryczną i życzliwymi sugestiami.

Podczas otwarcia placówki Burmistrz Sylwester Sokolnicki nawiązał do historii gminy i przedsięwzięć jakie podjęliśmy w kierunku krzewienia jej dziejów. Izba Pamięci i Tradycji Rybackich jest jednym z nich. W jednym miejscu zgromadziliśmy obszerny materiał o dziejach Serocka i okolic, historie związanych z gminą postaci, zaprezentowaliśmy kopie najważniejszych dokumentów, zabytków archeologicznych, artefaktów.

Biskup Piotr Libera dokonał poświęcenia Izby. Goście, którzy odwiedzili placówkę przekazali organizatorom mnóstwo słów uznania, za które serdecznie dziękujemy.

Przedsięwzięcie swą obecnością uświetnili: Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł z małżonką, włodarze miast i gmin z terenu powiatu legionowskiego, włodarze miast partnerskich Serocka: Radzionkowa, Dzierżoniowa, litewskiej Ignaliny, czeskiego Lanskroun, włoskiego Celleno i węgierskiego Balatonalmadi, zaproszeni goście i mieszkańcy gminy.  Serock odwiedzili również członkowie Bractwa Flisackiego z Ulanowa, reprezentując Burmistrza tego miasta.

Otwarcie Izby Pamięci, to dopiero początek historycznej przygody. Mamy nadzieję, że inicjowane za jej pośrednictwem przedsięwzięcia przyciągną wielu miłośników historii regionu oraz sprawią, że mieszkańcy gminy Serock będą się identyfikowali z tą placówką, zachowując i przekazując innym pamięć o ważnych wydarzeniach.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy outdoorowej na serockim rynku "600 lat doświadczeń" oraz wystawy wewnętrznej w holu ratusza, poświęconej postaci św. Wojciecha. Na serockim rynku znajdują się też włazy kanalizacyjne z okolicznościowym logotypem.

Do zwiedzania Izby Pamięci i Tradycji Rybackich zapraszamy już w maju. Więcej informacji o placówce znajdą Państwo TUTAJ

Zapraszamy do zapoznania się z treścią listów okolicznościowych, gratulacji, życzeń oraz obejrzenia upominków przekazanych przez Gości uczestniczących w uroczystościach jubileuszowych mieszkańcom Miasta i Gminy Serock, za pośrednictwem Pana Burmistrza Sylwestra Sokolnickiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Serocku Artura Borkowskiego https://www.serock.pl/2206,2017?tresc=13692

 • autor: Referat Komunikacji Społecznej

Rozpoczęliśmy wielkie świętowanie

Obchody 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich to wielkie święto miasta i jego mieszkańców, to wędrówka  przez jego historię i refleksja nad jej znaczeniem dla współczesnego Serocka. 

29 kwietnia miało miejsce kolejne ważne wydarzenie  w tegorocznym kalendarzu  jubileuszowych obchodów 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich, odbywające się pod patronatem Prezydenta RP, Andrzeja Dudy.  Była to uroczysta sesja Rady Miejskiej w Serocku inaugurująca czas Wojciechowego  Świętowania. Serocki samorząd nadał mu szczególną rangę  zapraszając znamienitych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Rozpoczynający sesję Przewodniczący Rady Miejskiej, Artur Borkowski  oraz Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Sylwester Sokolnicki nawiązali w swych wystąpieniach do dziejów miasta i jego współczesności, nierozłącznie związanych od średniowiecza z patronatem Świętego Wojciecha. Okolicznościowe listy i przemówienia kolejnych mówców: ministra Andrzeja Dery - sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, attache ds. prasy i kultury Gabora Lagzi, reprezentujacego panią ambasador Węgier w Polsce Orsoyę Zsuzsannę Kovacs, Posła  Jana Grabca, przedstawiciela Wojewody Mazowieckiego Andrzeja Kalinowskiego - Radnego Miasta Legionowo, Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego - Radosława Rybickiego, przedstawiciela Starosty Powiatu Legionowskiego - Roberta Wróbla, dr. Sławomira Jakubczaka oraz przedstawiciela rodziny Grosbardów potomków dawnych żydowskich mieszkańców Serocka, wskazywały  na bardzo liczne atuty naszego miasta, których na co dzień jako jego mieszkańcy często nie dostrzegamy.  Przedstawiciele miast partnerskich Serocka z włoskiego Celleno, litewskiej  Ignaliny, czeskiego Lanskroun, Dzierżoniowa i Radzionkowa opowiadali  o wieloletniej, owocnej współpracy i serdecznych związkach jakie łączą nasze społeczności. Nie szczędzono komplementów serockim włodarzom gratulując rozkwitu  miasta i gminy, dostrzegając jego zrównoważony rozwój zaplanowany z poszanowaniem niezwykłych walorów krajobrazowych i dziedzictwa historycznego,  wykorzystujący jednocześnie zdobycze współczesności. Wiele serdecznych słów uznania przekazano również pod adresem serockiej społeczności, która bierze czynny udział w życiu społecznym gminy wpływając na jej integrację, a także  budowanie pozytywnego wizerunku. Wyrazem wdzięczności dla tych osób było wyróżnienie dziewięciu wyjątkowych mieszkańców zaangażowanych dawniej lub  dzisiaj w działania dla dobra społeczności serockiej Medalem za Zasługi dla Miasta i Gminy Serock. Uczestnicy uroczystości mieli okazję obejrzeć  film opowiadający w skrócie dzieje Serocka, zrealizowany przy współpracy z mieszkańcami, jak również mogli pogłębić swą wiedzę o św. Wojciechu w czasie wykładu poświęconego naszemu Patronowi.

Ważnym wydarzeniem uroczystej sesji z okazji jubileuszu i Święta serockiego Patrona było podpisanie Porozumienia Partnerskiego z Węgierskim miastem  Balatonalmadi. W obecności przedstawiciela pani Ambasador Węgier w Polsce, burmistrz Balatonalmadi Janos Keszey oraz Burmistrz Serocka, Sylwester Sokolnicki  podpisali dokument rozpoczynający współpracę między samorządami i społecznościami  naszej gminy i węgierskiego, balatońskiego kurortu.

Po podniosłych wydarzeniach uroczystej sesji przyszedł czas na kolejne wydarzenia uświetniające jubileusz 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich. W obecności ekip telewizyjnych, w towarzystwie zacnych gości i mieszkańców dokonano uroczystego posadzenia w parku miejskim jednego z sześciuset Drzew 600-lecia. Mamy nadzieję, że ta okazała sadzonka dębu będzie świadkiem następnych wieków historii naszego miasta.

Kolejne wydarzenie tego dnia  nawiązywało tak do współczesności, jak i do przyszłości naszego miasta, a szczególnie jego mieszkańców.  Na serockim rynku została umieszczenia Kapsuła Czasu, do której uroczyście - 16 delegacji reprezentujących środowiska oświatowe, serockich seniorów, jednostki samorządowe  - złożyło pamiątki dla przyszłych mieszkańców Serocka. Umieszczono w niej listy, okazjonalne wiersze, fotografie, rysunki, laurki, zdjęcia, plakaty, karty z kronik, statuty, uchwały, przesłania, medale, materiały promocyjne i wiele innych przedmiotów, które w 1100. urodziny św. Wojciecha, przypadające w 2056 roku, odkryją przyszli mieszkańcy Serocka. Dziękujemy pomysłodawcom i fundatorom kapsuły Państwu Magdzie i  Cezaremu Kawałowskim.

Po tej miłej uroczystości nastąpiło  jeszcze odsłonięcie  tablicy pamiątkowej umieszczonej na ścianie serockiego ratusza, upamiętniającej  tegoroczny jubileusz potwierdzenia lokacji miasta w 1417 roku.

Zwieńczeniem uroczystego  dnia było wspólne spotkanie mieszkańców i gości w ratuszu przy wielkich tortach 600-lecia.

 

 

 • autor: Referat Komunikacji Społecznej

Majowe rocznice i święta

1 maja
12. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej

1 maja 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Jednak zanim to nastąpiło, nasz kraj musiał przejść długą drogę, aby wstąpić do unijnych struktur. Pierwszym krokiem było podpisanie 16 grudnia 1991 roku Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie pomiędzy Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi. W czerwcu 1993 szefowie państw i rządów krajów wspólnotowych w czasie szczytu w Kopenhadze potwierdzili, iż przystąpienie krajów Europy Środkowej i Wschodniej do UE jest wspólnym celem, ale uwarunkowanym spełnieniem przez te kraje tzw. kryteriów kopenhaskich. Symbolicznym momentem było złożenie przez Polskę formalnego wniosku o członkostwo: przesłanego (faksem) 5 kwietnia 1994 roku przez premiera Waldemara Pawlaka do siedziby Rady Unii Europejskiej oraz następnie złożonego 8 kwietnia 1994 r. w Atenach przez ministra spraw zagranicznych Andrzeja Olechowskiego na ręce greckiej prezydencji. Właściwe negocjacje rozpoczęły się 3 kwietnia 1998 roku, a ich pierwszy etap polegał na porównaniu prawa polskiego z prawem unijnym. Ukoronowaniem negocjacji był szczyt Rady Europejskiej, który odbył się 12–13 grudnia 2002 r. w Kopenhadze. Podjęto wtedy ostateczną decyzję dotyczącą polskiego członkostwa w UE. Dopełnieniem działań dyplomatów było podpisanie 16 kwietnia 2003 roku w Atenach traktatu akcesyjnego i jego późniejsza akceptacja w ogólnonarodowym referendum przeprowadzonym 7–8 czerwca 2003 roku. Traktat został następnie ratyfikowany przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w dniu 23 lipca 2003 r. W efekcie 1 maja 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. (źródło: http://telewizjarepublika.pl/12-rocznica-wejscia-polski-do-unii-europejskiej,32945.html)

2 maja
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Święto państwowe ustanowione zostało przez Sejm w lutym 2004 r. Obchodzone 2 maja kieruje nasze myśli ku narodowym symbolom – znakom państwa polskiego, które towarzyszą nam od wieków, które są zewnętrznym emblematem naszej przynależności narodowej. Zachęcamy wszystkich, by 2 maja uczcić Święto Flagi wywieszając ją, doceniając fakt, że żyjemy w czasach, które nie odżegnują się od narodowych symboli.

3 maja
Konstytucja 3 maja

Ustawa Rządowa, czyli Konstytucja 3 Maja, była drugą na świecie, a pierwszą w Europie ustawą zasadniczą. Uchwalona na Sejmie Czteroletnim w 1791 roku przez stronnictwo patriotyczne jako rezultat kompromisu ze stronnictwem królewskim, była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczpospolitej po I rozbiorze - ustalała podstawy ustroju nowożytnego w Polsce.

Historyczna sesja izb połączonych obradująca 3 V 1791 w Sali Senatorskiej na Zamku Królewskim obfitowała w gwałtowne spory i dramatyczne gesty ze strony zwolenników i przeciwników konstytucji. Przekupiony poseł kaliski Jan Suchorzewski wielokrotnie występował przeciwko projektowi, którego nie czytałem wprawdzie, ale który, jak mi mówiono, „wywraca wolność polską”. Ostatecznie król zaprzysiągł konstytucję na ręce bpa krakowskiego Feliksa Turskiego, dodając: „Przysięgałem Bogu, żałować tego nie będę”. Następnie w kolegiacie św. Jana nastąpiło powtórne zaprzysiężenie konstytucji, jako wyraz sankcji ze strony Kościoła katolickiego. Ustawa Rządowa została uchwalona (bez dokładnego przeliczenia głosów) w nadzwyczajnym trybie, przy zastosowaniu uproszczonej procedury, co uzasadnia twierdzenie, że akt ten doszedł do skutku w drodze swoistego zamachu stanu. Protestacja opozycjonistów (4 V 1791) okazała się bezskuteczna. Po dokonaniu oblaty w grodzie warszawskim Ustawa Rządowa stała się z dniem 5 V 1791 aktem prawnie obowiązującym. Uchwalona tego samego dnia Deklaracja Stanów Zgromadzonych uchyliła moc prawną aktów sprzecznych z konstytucją. Upamiętnieniem uchwalenia konstytucji miał być kościół „najwyższej Opatrzności poświęcony”. (Za prof. dr. hab. Marianem Kallasem)

Konstytucja, będąca kompromisem między stronnictwem królewskim a patriotycznym przyniosła ze sobą gruntowane reformy państwowe. Wprowadzała dziedziczność tronu, znosiła złote wolności, zgubne liberum veto oraz podział na Koronę i Wielkie Księstwo Litewskie. W konstytucji widoczne są również wpływy oświeceniowe, jak na przykład myśl Monteskiusza o trójpodziale władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Powołanie instytucji odpowiedzialności parlamentarnej ministrów, instytucje kontrasygnaty, prawo o miastach to kolejne dokonania ustawy zasadniczej z 1971 roku. Konstytucja uderzyła w interesy magnaterii, wzmacniając tym samym pozycję szlachty średniej, wzięła również pod opiekę chłopów, łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Jej twórcy podejmując się trudnego zadania reformy państwa chylącego się ku upadkowi, wyparli istniejącą anarchię na rzecz demokratycznej monarchii konstytucyjnej. Konstytucja obowiązywała do 1792 r., obalona przez Targowicę.

8 maja
Dzień Zwycięstwa

To był dzień zwycięstwa nad nazizmem i kilkuletnim koszmarem, jaki ogarnął cały świat. Kiedy 8 maja 1945 roku o godzinie 15.00 ogłoszono koniec wojny światowej, nie spodziewano się, że jeszcze długo nie będziemy cieszyć się  wolnością. W 1945 roku na konferencjach w Jałcie oraz Poczdamie rządy Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, w porozumieniu z ZSRR, oddały państwa Europy Środkowej i Wschodniej w sowiecką strefę wpływów. Dla nas oznaczało to jedno – znowu nie byliśmy wolni. Pozostało tak aż do 1989 r. kiedy rozpoczęliśmy budowanie polskiej demokracji. Ale wtedy 8 maja 1945 r. Polska, która zbrojnie uczestniczyła w większości kampanii wojennych i bitew II wojny światowej, odniosła niepodważalny triumf.

27 maja
Dzień Samorządu Terytorialnego

Dzień Samorządu Terytorialnego to święto uchwalone przez Sejm RP w 2000 r., obchodzone  na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych w Polsce. W 1990 roku utworzono gminy, jako wspólnoty mieszkańców z mocy prawa, z odrębnym budżetem i mieniem komunalnym. Wprowadzono bezpośrednie wybory do rad gminnych, odpowiedzialność lokalną władzy wykonawczej (wójta, burmistrza) przed odpowiednią władzą legislacyjną (rada gminy), samodzielność finansową ośrodków samorządowych, kontrolę władzy wykonawczej nad lokalną administracją (urzędem gminy). Po 45 latach rządów komunistycznych Polska stała się krajem w pełni demokratycznym, a 27 maja 1990 roku przeprowadzono pierwsze w pełni wolne, demokratyczne wybory samorządowe. Powstała także gmina Serock, a w pierwszych demokratycznych wyborach, na burmistrza Miasta i Gminy Serock, wybrano Sylwestra Sokolnickiego.

W 1998 roku, w drugim etapie reformy samorządowej, powstał samorządowy powiat i województwo. Dzisiaj przed samorządem stoją nowe wyzwania, wyzwania podnoszone  poprzeczką europejską, wyzwania na rzecz rozwoju lokalnego. Nadajemy tym wyzwaniom kształt współpracy z mieszkańcami naszej gminy, poszanowaniem ich praw i dbałością o ich dobro.

Odbierz i wywieś flagę

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Narodowej. To dzień, w którym nasze mysli biegną ku narodowym symbolom – znakom państwa polskiego, które towarzyszą nam od wieków, a które są zewnętrznym emblematem naszej przynależności narodowej. Zachęcamy wszystkich, by 2 maja uczcili Święto Flagi wywieszając ją, doceniając fakt, że żyjemy w czasach, które nie odżegnują się od narodowych symboli.

Z tej właśnie okazji Urząd Miasta i Gminy w Serocku zaprasza wszystkich mieszkańców do odbioru bezpłatnych flag, dostępnych w Referacie Administracyjno-Gospodarczym (parter pok. nr 2) w godzinach pracy urzędu.

Wojciechowe Świętowanie

29 kwietnia 2017 r. (sobota) o godz. 10.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury i czytelnictwa w Serocku odbędzie się uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Po sesji zasadzone zostanie w parku miejskim „Drzewo 600-lecia”, pierwsze z 600. drzew, które mieszkańcy Miasta i Gminy Serock posadzą w tym roku na swoich posesjach. Tego samego dnia odbędzie się również odsłonięcie tablicy upamiętniającej wyjątkowy jubileusz, a na rynku umieszczona zostanie „kapsuła czasu”, pamiątka dla następnych pokoleń Serocczan.

30 kwietnia 2017 r. (niedziela) o godz. 11.00 odbędzie się uroczysta Msza święta, podczas której Biskup Diecezji Płockiej Piotr Libera dokona przekazania Dekretu Papieskiego potwierdzającego patronat św. Wojciecha, postaci od wieków istniejącej w świadomości Serocczan i widniejącej w herbie miasta. Uroczystości tej towarzyszyć będzie występ aktorów, Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Chóru Miasta i Gminy Serock „Cantores Adalberti”.

Tego samego dnia odbędzie się uroczyste otwarcie Izby Pamięci i Tradycji Rybackich, placówki o charakterze muzealnym. Jej podstawowym celem będzie ochrona dziedzictwa historycznego i kulturowego regionu poprzez gromadzenie i udostępnianie zbiorów. Nowoczesny charakter ekspozycji muzealnej, będzie opierać się na multimedialnym i interaktywnym przekazie.

 

 

 

Zapraszamy na Wojciechowe Świętowanie

23 kwietnia to uroczystość Św. Wojciecha - biskupa, patrona Polski. Św. Wojciech to również patron Serocka.
Uroczystości związane z Wojciechowym świętowaniem rozpoczniemy za tydzień. Poniżej znajdą Państwo zaproszenie na uroczystości inaugurujące to świętowanie. Festyn z okazji Święta Patrona odbędzie się 27 maja.
Zapraszamy serdecznie!

Zapisz się do newslettera

Startujemy z nową funkcją na naszej stronie - newsletter.
Jeżeli chcą Państwo być na bieżąco z informacjami z gminy, zapraszamy do zapisania się do listy subskrybentów. Aby to zrobić należy kliknąć w metkę "newsletter" po prawej stronie i w bramce rejestracji wpisać swój adres mailowy.
Mamy nadzieję, że ta forma komunikacji pozwoli nam być w jeszcze lepszym kontakcie.

 

 • autor: Referat Komunikacji Społecznej

Życzenia wielkanocne

Rozdano pierwsze sadzonki „Drzewa 600-lecia”!

Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa informuje, że w dniu 11 kwietnia 2017 r.  w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku uroczyście rozpoczęliśmy wydawanie sadzonek „Drzewa 600-lecia” – akcji towarzyszącej obchodom 600 – lecia nadania praw miejskich Serockowi. Na specjalne zaproszenie Burmistrza Sylwestra Sokolnickiego, okolicznościową sadzonkę odebrali przedstawiciele instytucji działających na terenie gminy Serock, delegacje szkół, przedstawiciele różnych środowisk społecznych oraz mieszkańcy. Akcję rozpoczęło krótkie przemówienie burmistrza dotyczące przebiegu akcji, symboliki posadzenia drzewa z uwzględnieniem jego roli w ekosystemie, zwłaszcza w świetle obecnych przepisów ustawy o ochronie przyrody, zezwalających niestety na nieprzemyślaną wycinkę drzew. Burmistrz podkreślił także, że sadząc drzewo wpisujemy się w historię naszej gminy, dając temu wyraz dla kolejnych pokoleń.

Mieszkańcy z uśmiechem i ogromnym zainteresowaniem odbierali sadzonki. Akcja spotkała się z wielkim uznaniem wśród przybyłych gości, słyszeliśmy wiele miłych słów od wszystkich obecnych. Każda z przybyłych osób otrzymała pamiątkowy imienny certyfikat upamiętniający obchody posadzenia drzewa, a także wybraną sadzonkę.

Ogromne zainteresowanie akcją pokazuje jak wiele osób utożsamia się z naszą małą ojczyzną, jak wiele osób chce tworzyć jej historię, że takie hasła jak przyroda, ekologia, ekosystem nie są nikomu obce.

Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie. Mamy nadzieję że drzewa, które posadzicie na swojej nieruchomości będą kojarzyły się z Naszym Serockiem, że będą wspomnieniem wspaniałych chwil i  będą kojarzyły się z ważną rocznicą 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi. Mamy także nadzieję, że będziecie Państwo przekazywali następnym pokoleniom historię związaną z sadzonką.

Kolejne sadzonki będą wydawane od wtorku 18 kwietnia 2017 r. W pierwszej kolejności należy odebrać imienny certyfikat – w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku, w Referacie Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa – parter pokój nr 11, z którym następnie należy udać się do szkółki ogrodniczej w Borowej Górze, przy ul. Nasielskiej 41 po wybraną w deklaracji udziału w akcji sadzonkę drzewa. Szkółka jest oznaczona specjalnym banerem, który ułatwi Państwu trafienie do niej. Sadzonki będzie można odbierać w podanych godzinach: poniedziałek – piątek 9.00 – 18.00, sobota 9.00 – 17.00, niedziela 9.00 – 15.00, z wyłączeniem dni świątecznych.

Wszystkie osoby, które odebrały sadzonkę bardzo prosimy o przesłanie pamiątkowej fotografii z jej posadzenia wraz z osobami, które uczestniczyły w sadzeniu. Zdjęcia trafią do pamiątkowej kroniki. Zdjęcia prosimy wysyłać na adres e-mail: ochronasrodowiska@serock.pl lub na fanpage Urzędu Miasta i Gminy w Serocku.

Osoby, które chciałyby jeszcze otrzymać okolicznościową sadzonkę, a do tej pory nie przyłączyły się do akcji, zachęcamy do złożenia deklaracji, którą zamieszczamy poniżej. Informujemy, że pozostało niewiele sadzonek, więc należy się śpieszyć. Do wyboru pozostały jeszcze sadzonki następujących gatunków: lipa drobnolistna, kasztanowiec czerwony a także jarząb szwedzki.

Więcej informacji na temat akcji dostępnych jest w Referacie Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa pod numerem telefonu: 22 782 88 40.

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
 • banner przy szkółce

Tajemnicza postać w wodach Narwi

UWAGA! W ostatnich dniach jeden z mieszkańców gminy spotkał w Serocku tajemniczą postać. Dostaliśmy maila o zaskakującej treści: „Spacerowałem sobie w kierunku Jadwisina nadrzeczną ścieżką, korzystając z pierwszych wiosennych promieni słońca. Nic nie zakłócało towarzyszącej mi ciszy. Zmęczony dość długą wędrówką, chciałem odpocząć na ławce przy dzikiej plaży. Nagle mój wzrok przykuła postać kobiety o pięknej figurze - niewiasta wygrzewała się na piasku, twarz skierowaną miała ku słońcu, nie widziała mnie. Mała tak piękne włosy, że nie mogłem oderwać od nich oczu. Kiedy spostrzegła, że ją obserwuję w jednej chwili zniknęła. Dam sobie rękę uciąć, że miała wielki rybi ogon! Wskoczyłbym za nią do wody, ale z wrażenia nie mogłem dać kroku. Proszę o pomoc w znalezieniu informacji, kim mogła być ta postać”.  

Dotarliśmy do źródeł opisujących podobne spotkania na terenie gminy z postaciami, o których autorzy mówią „ni to kobieta, ni ryba”. Najprawdopodobniej są to legendarne nimfy wodne zamieszkujące wody Narwi i Jeziora Zegrzyńskiego. Tę, którą spotkał nasz mieszkaniec nazwaliśmy Narwiana.

Temat jest jednak tak gorący i tak zaskakujący, że podjęliśmy kroki, aby sprawdzić autentyczność przekazanego zgłoszenia. O postępach będziemy informować Państwa na bieżąco.

Piknik ekologiczny już 7 maja!

Zapraszamy wszystkich na Piknik Ekologiczny który odbędzie się na Rynku Miejskim w Serocku w dniu 7 maja 2017 roku. W ramach pikniku zorganizowane zostanie EKOSTOISKO, w którym będzie można wziąć udział w konkursach z dziedziny ekologii, poszerzyć wiedzę w zakresie recyklingu, prawidłowej segregacji odpadów, a także właściwego postępowania z elektro – odpadami. Udział w konkursach nagradzany będzie ekoupominkami i sadzonkami kwiatów ogrodowych. Dodatkowo każdy, kto w dniu Pikniku Ekologicznego przyniesie do EKOSTOISKA co najmniej 30 plastikowych nakrętek od butelek lub co najmniej 10 zużytych baterii, zostanie nagrodzony gadżetem ekologicznym.

W EKOSTOISKU będzie można odebrać również sadzonki roślin oraz ekoupominki za oddane w dniach od 3 do 28 kwietnia 2017 roku do Miejsko – Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Serocku, ul. Nasielska 21. elektroodpady (uszkodzone, niesprawne urządzenia np. lodówki, telewizory, pralki, żelazka).

Do udziału w pikniku zaproszone zostaną firmy ogrodnicze z terenu naszej gminy, które będą udzielać porad ogrodniczych, a kulinarnie Piknik Ekologiczny wzbogacą koła gospodyń wiejskich z terenu gminy.

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

Do wydzierżawienia budynek pod działalność handlową lub usługową

Burmistrz Miasta i Gminy Serock informuje, że posiada do wydzierżawienia nieruchomość zabudowaną budynkiem parterowym, zlokalizowaną przy drodze krajowej nr 62 Serock - Nowy Dwór Mazowiecki, w sąsiedztwie OSP w Woli Kiełpińskiej.

Dobra lokalizacja, obok przystanek autobusowy, po przeciwnej stronie drogi kościół, w odległości ok. 120 m szkoła.

Przedmiotowa nieruchomość stanowi część działki nr 86/4 z obrębu Szadki.

Powierzchnia pod dzierżawę – 578 m2.  Powierzchnia budynku  - 109 m2.

W budynku: sala sprzedażowa, zaplecze/magazyn, toaleta, wszystkie media.

Przed budynkiem, na przedmiotowej nieruchomości parking.

Dobre miejsce do prowadzenia działalności handlowej lub usługowej.

 

Dodatkowych informacji dotyczących ww. nieruchomości można uzyskać w Referacie Gospodarki Gruntami, Planowania Przestrzennego i Rozwoju Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, ul. Rynek 21 (pok. nr 50 i 52) lub telefonicznie: /22/ 782-88-29, 782-88-31.

 

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2 kwietnia 2017 roku, na tydzień przed 77. rocznicą zbrodni katyńskiej na serockim rynku odbyły się uroczystości poświęcone Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wcześniej w kościele parafialnym wierni modlili się w intencji poległych w Katyniu oraz za tych, którzy zginęli przed siedmiu laty w katastrofie smoleńskiej.

Zebrani na rynku, przy tablicy pamięci, usłyszeli krótki rys historyczny zbrodni, wysłuchali wspomnień jednego z więźniów i wzruszającej piosenki, opowiadającej o emocjach więźnia tuż przed śmiertelnym strzałem. Po uroczystym apelu pamięci i salwie honorowej oddanej przez żołnierzy Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, przedstawiciele gminnych instytucji złożyli pod tablicą kwiaty i zapalili znicze.

Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe gminnych instytucji, kompania honorowa CSŁiI w Zegrzu oraz reprezentacja serockich harcerzy – 13 WWDH Horn.

Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna – NKWD ZSRS – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski. Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Egzekucję więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. Władze ZSRS postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych jeńców, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali żarliwymi patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Polskę.

Źródło. http://katyn.ipn.gov.pl/

 

 

 

Remont ul. Kościuszki w Serocku

Urząd Miasta i Gminy w Serocku informuje, że w dniach od 03.04.2017 r. do 14.04.2017r. prowadzone będą prace związane z budową kanalizacji deszczowej i remontem nawierzchni ul. Kościuszki w Serocku.

W związku z inwestycją w tych dniach ulica Kościuszki w Serocku będzie zamknięta dla ruchu.

Jednocześnie zwracamy się z prośbą o usunięcie do godz. 6.00 dnia 03.04.2017 r. pojazdów parkujących w ciągu ul. Kościuszki.

W związku z planowanym zamknięciem ul. Kościuszki - ulicą 11-go Listopada będzie odbywał się ruch dwukierunkowy.

W celu umożliwienia sprawnego jej wprowadzenia prosimy o usunięcie do godziny 6.00 dnia 03.04.2017 r. pojazdów parkujących również w ul. 11-go Listopada.

Organizację ruchu na czas robót przedstawia załącznik.

Za utrudnienia przepraszamy.

 • autor: Referat Przygotowania i Realizacji Inwestycji

Zmiana lokalizacji przystanku przy ulicy Groszkowskiego w Zegrzu

W związku z prowadzonymi pracami przy budowie sieci kanalizacji sanitarnej w Zegrzu od dnia 5 kwietnia 2017 roku zostanie przestawiony przystanek autobusowy w okolice skrzyżowania ulic Drewnowskiego i Groszkowskiego.

Przystanek autobusowy zostanie przywrócony w miejsce pierwotne po wykonaniu kanału w ulicy Groszkowskiego, po około 2 miesiącach.  

ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY.

 • autor: Referat Przygotowania i Realizacji Inwestycji

Dni Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2 kwietnia 2017 r. - zapraszamy, do udziału w uroczystościach poświęconych Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, które odbędą się w Serocku  
godz. 11:00 - Msza św. w kościele parafialnym
godz. 12:00 - Apel pamięci na serockim rynku  

Zachęcamy Państwa do składania kwiatów oraz zapalenia symbolicznych zniczy pod płytą pamięci przy ratuszu.

Zgłoszenia osób i delegacji, które chciałyby dokonać uroczystego złożenia kwiatów w czasie uroczystości 2 kwietnia, prosimy kierować do Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku osobiście w godzinach pracy centrum, tel. pod nr. 22 782 80 70 lub e-mailowo biuro@kultura.serock.pl

5 kwietnia o godz. 12:00 - zapraszamy do sali widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku na wykład dr Jolanty Załęczny pt. „ Zbrodnia Katyńska”

Uroczystym obchodom rocznicy katyńskiej towarzyszyć będzie wystawa outdoorowa na rynku pt. „Seroccy Katyńczycy”.

Zgromadzenie Ogólne ZMP - spotkanie samorządowców w Serocku

Tegoroczne Zgromadzenie Ogólne delegatów do Związku Miast Polskich odbyło się w atmosferze obchodów jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi oraz 100-lecia współpracy i partnerstwa miast, którą zapoczątkował w 1917 roku powstały na ziemiach polskich pod zaborem rosyjskim Związek Miast Królestwa Polskiego, zarejestrowany następnie jako Związek Miast Polskich.

W obradach Zgromadzenia Ogólnego ZMP wzięło udział 300 samorządowców, prezydentów, burmistrzów, przewodniczących Rad Miejskich z miast członkowskich.

Wśród gości pojawili się: Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, Andrzej Maciejewski, przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Piotr Zientarski, przewodniczący senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Wiesław Mariusz Raboszuk, wicemarszałek województwa mazowieckiego, Paweł Mucha, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP (który na ręce Pana Burmistrza przekazał mieszkańcom Serocka życzenia od Prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji jubileuszu 600-lecia).

Podczas pierwszego dnia (wtorek) delegaci z miast członkowskich ZMP, m.in. przyjęli sprawozdania z działalności w minionym roku, projekt budżetu oraz wypracowali wnioski do programu działania Związku w roku 2017. Przeprowadzone zostały wybory uzupełniające do Zarządu ZMP. Reprezentanci władz lokalnych miast dyskutowali o aktualnej sytuacji samorządu terytorialnego oraz pracowali nad stanowiskiem środowiska samorządowego w tej sprawie.

Na zakończenie obrad pierwszego dnia Kamil Durczok przedstawił wystąpienie „Zło w Internecie. Czarny PR i hejt - czy można z nim wygrać?”.

Drugiego dnia spotkania w Serocku samorządowcy rozmawiali o Kodeksie Urbanistyczno-Budowlanym i przyjęli stanowisko w tej sprawie.

Przedsięwzięciu towarzyszyło stoisko promocyjne Urzędu Miasta i Gminy Serock, w którym samorządowcy z całej Polski mogli usłyszeć o walorach regionu, skosztować serockich precli, czy jabłek z lokalnego sadu oraz otrzymać publikacje promocyjne.
Na wstępie zgromadzenia zaprezentowany został nowy film, opowiadający o historii Serocka.

W imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Serock serdecznie dziękujemy za słowa uznania oraz przekazane gratulacje i życzenia z okazji jubileuszu 600-lecia.

na podstawie: http://www.zmp.poznan.pl

Atrakcyjne działki gminne na sprzedaż

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą nieruchomości stanowiących własności gminy Miasto i Gmina Serock przeznaczonych do sprzedaży. Wśród wystawionych nieruchomości można znaleźć działki położone w samym Serocku, jak również w okolicznych miejscowościach.

Szczegółowe informacje o nieruchomościach TUTAJ

Dodatkowe informacje można uzyskać w Referacie Gospodarki Gruntami, Planowania Przestrzennego i Rozwoju Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, ul. Rynek 21 (pok. 50 i 52) lub telefonicznie (22) 782 88 28 lub (22) 782 88 31.

Zmiana przewoźnika – od 01.04.2017 r. nowe bilety miesięczne Lokalnej Komunikacji Autobusowej

Urząd Miasta i Gminy w Serocku informuje, iż w związku z podpisaniem umowy z nowym przewoźnikiem obsługującym Lokalną Komunikację Autobusową na lata 2017 -2018, od dnia 01.04.2017r. nastąpi zmiana dotychczasowych biletów miesięcznych normalnych oraz ulgowych.

Zakupu nowych biletów u nowego przewoźnika, tj. PKS Tarnobrzeg Sp. z o.o. dokonać będzie można bezpośrednio u kierowców autobusów, bądź po wcześniejszym zamówieniu:
- telefonicznie pod nr tel. 667-662-409
- e-mailowo: kasa2tbb@wp.pl (DW: dominik.rzeznik@pmks.tarnobrzeg.pl )
- osobiście w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku, Rynek 21, pok. 2.

Zamówione bilety będzie można odebrać u kierowców autobusów wg wcześniejszych ustaleń oraz w wersji do samodzielnego wydruku za pośrednictwem poczty e-mail lub telefonicznie za pośrednictwem MMS.


Ważne !!!
Przy zakupie pierwszego biletu miesięcznego wymagane są szczegółowe dane takie jak: imię i nazwisko, adres zamieszkania, nr dowodu/ nr legitymacji oraz w przypadku biletu szkolnego ulgowego numer PESEL.

Przy zakupie biletu w kolejnych miesiącach wystarczy podanie wyłącznie imienia i nazwiska oraz rodzaju biletu (normalny czy ulgowy).

Mateusz Zalewski wśród najlepszych młodych tenisistów stołowych w Polsce

W  dniach 10-12 marca w hali sportowej im. Andrzeja Grubby w Gdańsku odbyło się 3 Grand Prix Polski Młodziczek i Młodzików. W turnieju wziął udział Mateusz Zalewski – jedenastoletni tenisista stołowy z gminy Serock, który pierwsze sportowe kroki stawiał pod okiem Pani Barbary Klik, a potem Pana Zbigniewa Chodkowskiego – trenera Sokoła Serock. Obecnie Mateusz mieszka w internacie, uczy się w zielonogórskiej szkole i gra w klubie ZKS Drzonków z Zielonej Góry.

Mateusz w tym turnieju od razu zaprezentował się w turnieju głównym, ponieważ po dwóch poprzednich Grand Prix posiadał limit punktów i nie musiał przechodzić eliminacji, które odbyły się w piątek. Pierwszy etap liczył szesnaście grup po czterech zawodników w każdej grupie. Mateusz swoją grupę wygrał i z pierwszego miejsca wkroczył do pierwszej rundy, w której zmierzył się Dawidem Michną z Sierakowic wygrywając 3:0 (7,9,3). Na Mateusza w 1/8 finału czekał Miłosz Plewik z Lublina, którego Serocczanin pokonał swobodnie 3:0 ( 1,5,7). 1/4 finału to najważniejszy mecz w turnieju, bowiem zwycięzca z tego pojedynku ma zapewniony medal. To był najlepszy mecz Mateusza. Zawodnik z Bydgoszczy - Aleksander Majchrzak - nie miał szans. Mateusz zwyciężył 3:0 (2,4,3).

W półfinale Mateusz musiał uznać wyższość swojego kolegi z klubu Filipa Krzywniaka, kończąc mecz z wynikiem 0:3. To był dobry turniej i ogromny sukces. Mateusz pierwszy rok występuje w kategorii młodzików  i gra z chłopcami starszymi o rok! Obecnie przygotowuje się do majowym Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostw Polski w Krośnie.

Mateuszowi i jego rodzicom gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki za powodzenie w kolejnych turniejach.

 

 • źródło: http://www.pzts.pl
  źródło: http://www.pzts.pl

Michał Malinowski w "Tańcu z gwiazdami"

Michał Malinowski - młody aktor, znany szczególnie z seriali "Barwy szczęścia', "Na dobre i na złe", "Na Wspólnej" - pochodzący z Zalesia Borowego występuje w obecnej edycji "Tańca z Gwiazdami". Michał tańczy w parze z Agnieszką Kaczorowską. Do kolejnych odcinków przechodzą pary, które uzyskają odpowiednią ilość głosów od telewidzów. Dlatego w imieniu Michała zachęcamy do głosowania  na niego i Agnieszkę, wysyłając podczas trwania programu SMS o treści 4 na numer: 7370.

Życzenia z okazji Dnia Kobiet

W Dniu Kobiet

wszystkim Paniom

życzymy dużo radości,

ciepła, zadowolenia z ról,

jakie pełnią w życiu osobistym

i zawodowym

oraz wdzięczności od najbliższych.

Obyście – Drogie Panie

potrafiły swoim szczęściem,

pięknem i wyjątkowością

zarażać innych,

sprawiając, że codzienność będzie spokojna,

pełna ciepła i pozytywnych emocji.

Wystawa fotograficzna "Kobiety"

Zapraszamy do obejrzenia wystawy fotograficznej Marty Ciszkowskiej, pt. "Kobiety".

Marta Ciszkowska - od urodzenia związana z Serockiem.
Aparatem fotograficznym czaruje rzeczywistość, tworząc niebanalne sesje, szczególnie kobiece, noworodkowe, dziecięce, rodzinne, ciążowe. Zajmuje się również fotografią kreatywną.
Wystawa kobiety jest fotograficzną opowieścią o pięknie, sile i wyjątkowości pań. Przedstawia klimatyczne portrety dwunastu kobiet, uwiecznionych w lekkim półmroku, z którego wydobywające się światło nieśmiało otula kobiece twarze.

W imieniu autorki fotografii serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy.

Wystawa dostępna jest w holu ratusza w dniach 6 marca - 7 kwietnia.

Kartka pocztowa na pamiątkę

W roku jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi w serockim Urzędzie Pocztowym można zakupić kartkę okolicznościową. Cena kartki: 1 zł.

Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych

Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę Miasto i Gmina Serock na rok szkolny 2017/2018 rozpocznie się pod koniec marca bieżącego roku z uwagi na zmiany w prawie oświatowym, ale już w pierwszej połowie marca zapraszamy dzieci sześcioletnie i ich rodziców na spotkania otwarte w oddziałach przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Serocku oraz w Szkole Podstawowej w Zegrzu.

Terminy spotkań w poszczególnych placówkach oświatowych:
1. Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Serocku zaprasza w dniu 9 marca 2017 r. o godz. 17 30
2. Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Zegrzu zaprasza  w dniu 9 marca 2017 r.o godz. 17 30

 

Tak dzieci i młodzież bawiły się podczas ferii w serockich placówkach

Ferie w Gminnym Zespole Świetlic Środowiskowych

W dniach od 13 do 17 lutego 2017 r. Gminny Zespół Świetlic Środowiskowych zorganizował program feryjny w formie półkolonii. Program był adresowany do dzieci, które są wychowankami świetlic środowiskowych.
 Celem półkolonii było między innymi :
- integracja wychowanków Świetlic Środowiskowych z Wierzbicy, Woli Kiełpińskiej i Jadwisina,
- popularyzacja historii regionu mazowieckiego,
- aktywne i bezpieczne spędzanie wolnego czasu.
Program półkolonii zapewnił dzieciom wiele atrakcji poprzez udział w warsztatach historycznych, lekcjach muzealnych, warsztatach cukierniczych oraz kino.
W półkoloniach wzięło udział 30 dzieci.

Starszy Wychowawca
Barbara Wróblewska

 

Ferie w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Serocku

Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował bogatą ofertę dla miłośników aktywnego wypoczynku w ferie. Dzieci i młodzież uczestniczyły w wyjazdach, brały udział w turniejach, zjeżdżały na sankach na specjalnie przygotowanej do tego górce. Dodatkową atrakcją były piłkarzyki oraz dart w sali klubowej OSiR. W ramach ferii OSiR zorganizował:
13 lutego: Turniej gier i zabaw ruchowych klas I-III i IV-VI szkół podstawowych
16 lutego: Turniej piłki siatkowej szkół podstawowych
21 lutego: Turniej piłki siatkowej szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
22 lutego: wyjazd do Aquaparku Warszawianka na warszawskim Mokotowie
24 lutego: Turniej piłki nożnej szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz turniej tenisa  stołowego
Oprócz turniejów i wyjazdów dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach z animatorami na terenie szkół w naszej gminie.
W dniach 12-19 lutego odbyło się także zimowisko dla dzieci ze szkół z terenu naszej gminy, w ramach wymiany miast partnerskich z Dzierżoniowem. Grupa uczestniczyła w atrakcjach zapewnionych przez naszych partnerów z Dzierżoniowa. Dzieci i młodzież odwiedził Wrocław, jeździły na łyżwach, jednak największą atrakcją była możliwość nauki jazdy na nartach. W tym roku warunki do nauki były wyśmienite.

 

Ferie w szkołach

W dniach 13 – 24 lutego 2017r. podczas ferii zimowych szkoły zorganizowały 41 wyjazdów, w których uczestniczyło 1130 uczniów. Uczniowie wyjeżdżali do:
- kina, Parku Trampolin, Domu Zagadek, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Planetarium, sal zabaw, oraz na:
- basen, kręgle, lodowisko i ściankę wspinaczkową.
Te formy wypoczynku cieszyły się największym zainteresowaniem.
Odbywały się także zajęcia stacjonarne w szkołach. Uczniom spędzającym ferie w miejscu zamieszkania zaproponowano zajęcia:
- plastyczne,
- kulinarne,
- muzyczne,
- sportowe,
- warsztaty robotyki.
Jednakże szkoła jako miejsce odbywania zajęć była już mniej atrakcyjna i cieszyła się mniejszym zainteresowaniem.
Dziękujemy za skorzystanie z naszej oferty i zapraszamy za rok.  

Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli

 

Ferie w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku

Centrum Kultury i Czytelnictwa, jak co roku przygotowało interesujący program na aktywne i ciekawe  spędzenie ferii w Serocku.  

Akcję „Zima w mieście” rozpoczęliśmy od zajęć plastycznych poprowadzonych przez instruktorów Fundacji Nowolipki, podczas których dzieci poznały kulturę i sztukę innych krajów. Dzieci wykonały maski inspirowane danymi kulturami i krajami. Drugie zajęcia plastyczne poprowadziła ilustratorka bajek Aleksandra Michalska-Szwagierczak. Zajęcia te połączono z formą warsztatów bajkoterapii. Najpierw wspólnie wysłuchaliśmy bajki o Duchu Gór, a potem uczestnicy pod czujnym okiem ilustratorki wykonali prace plastyczne.
Kolejną propozycją na radosne spędzanie czasu były spektakle teatralne, które cieszyły się największą popularnością. Zaproszono aktorkę i lalkarkę Natalię Leszczyńską z zabawkami, która przedstawiła nam własne interpretacje bajek z serii „Poczytaj mi mamo”. Drugi spektakl był opowieścią polarną z elementami edukacyjnymi, jak dbać o środowisko. Po spektaklu poprowadzono dodatkowo animacje i zabawy taneczne dla dzieci. Równie wysoką frekwencję miał pokaz iluzjonistyczny, który zaprezentowała Marta Jasińska (jedna z niewielu kobiet iluzjonistek). Zakończeniem każdego tygodnia były seanse filmowe z bajkami: „Strażnicy Marzeń”, „Epoka lodowcowa”, „Masza i Niedźwiedź”, „Star Wars”.
Przygotowano także warsztaty astronomiczne, które poprowadziły studentki z Politechniki Warszawskiej. Warsztaty te obejmowały część naukową i zabawową. Drugą propozycją o podobnej metodzie pracy były warsztaty fotograficzne, podczas których dzieci poznały historię fotografii, a potem indywidualnie wywołały zdjęcia metodą naświetlania w przygotowanej do tego ciemni.
Poza zajęciami, które odbywały się w Centrum Kultury odbyły się także dwa wyjazdy - do Galerii Figur Stalowych i Muzeum Geologicznego.
Dzieci chętnie brały udział w zajęciach w Bibliotece, podczas których wspólnie czytano i malowano. Wszystkie atrakcje związane były z tematyką książek i baśni.
W czasie „Zimy w Mieście” Centrum Kultury i Czytelnictwa odwiedziły 932 osoby.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Ustawą z dnia 3 lutego 2011 roku został wprowadzony Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony 1 marca jako święto państwowe ustanowione dla uczczenia pamięci członków antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. To dzień, który jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za ich męstwo, niezłomną postawę patriotyczną i przywiązanie do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest także formą zadośćuczynienia za ból i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r. 

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia, w 1951 r., w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Źródło: ipn.gov.pl

Wystawa pt. „Czas Niezłomnych. Polskie podziemie niepodległościowe 1944-1956.” będzie dostępna w serockim ratuszu w terminie od 27 lutego do 5 marca.

1 marca 2017 r. o godz. 12.00  w sali widowiskowej CKiC w Serocku odbędzie się spotkanie z dr. Wojciechem Łukaszewskim na temat "Żołnierze Niezłomni Mazowsza Północnego 1944 - 1953". Serdecznie zapraszamy.

 

Ruszają zapisy na Bieg Wojciechowy

Impreza odbędzie się w niedzielę 7 maja 2017 roku.

Start imprezy biegowej – godz. 12.15

W ramach V Biegu Wojciechowego odbędą się:

 1. historyczny bieg 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi na dystansie około 600m.
 2. bieg rodzinny na dystansie ok. 330 m.,
 3. bieg z książką na dystansie ok. 330 m.,
 4. bieg główny na dystansie 10 km dla kobiet i mężczyzn,
 5. marsz Nordic Walking na dystansie 5 km

Więcej informacji TUTAJ.

Korowód historyczny - spotkanie organizacyjne 1.03.2017 r. godz. 15:00 w ratuszu

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu dotyczącym organizacji korowodu historycznego z okazji 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich, podczas Wojciechowego Świętowania w dniu 27 maja 2017 r. (sobota).

Spotkanie odbędzie się 1 marca 2017 r. (środa) o godz. 15.00  w sali konferencyjnej (I piętro) UMiG w Serocku.

 • autor: Referat Komunikacji Społecznej

Honorowy Patronat Prezydenta RP nad obchodami Jubileuszu 600-lecia

Jubileusz 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich jest dla nas wszystkich wydarzeniem szczególnym. Tym bardziej miło jest nam poinformować, iż obchody tego niezwykłego jubileuszu objął swoim Honorowym Patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Serocku z okazji 600-lecia nadania praw miejskich

Uroczysta część XXX sesji Rady Miejskiej w Serocku, która odbyła się 21 lutego 2017 r. w sali widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, została poświęcona obchodom 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich. Przewodniczący Rady Artur Borkowski powitał przedstawicieli samorządów powiatu legionowskiego, służb mundurowych, Ochotniczych Straży Pożarnych, duchownych, szkół i przedszkoli, gminnych stowarzyszeń oraz obecnych na sesji gości.

W wystąpieniu okolicznościowym Przewodniczący Rady przedstawił historyczny zarys dziejów Serocka, w którym szczególnie zwrócił uwagę na procesy związane z powstawaniem i rozwojem miasta, budowaniem społeczeństwa lokalnego i jego tożsamości, które w dużej mierze zdecydowały o współczesnym charakterze Miasta i Gminy Serock.

Wystąpienie Burmistrza Miasta i Gminy Serock Sylwestra Sokolnickiego również nawiązywało do historii Serocka i jego dawnych mieszkańców, z doświadczenia których korzystamy obecnie. Pielęgnując wielowiekowe tradycje i dbając o miejsca, które dały początek miastu decydujemy o jego współczesnym charakterze. Burmistrz przypomniał przedsięwzięcia, jakie w ramach obchodów jubileuszu zostały zorganizowane do tej pory oraz zaprosił gości na zaplanowane na ten rok uroczystości i wydarzenia:
- 30 kwietnia święto Patrona Serocka św. Wojciecha, podczas którego będzie miało miejsce przekazanie dekretu papieskiego oraz otwarcie Izby Pamięci i Tradycji Rybackich  
- 27 maja dzień Samorządu terytorialnego na Rynku w Serocku, które będzie próbą odtworzenia nadania praw miejskich,
- 30 lipca piknik historyczny z prezentacją grup rekonstrukcyjnych poszczególnych epok na rynku w Serocku.

W dalszej części sesji miały miejsca wystąpienia zaproszonych gości. Jerzy Zaborowski, Wicestarosta Powiatu Legionowskiego zwrócił uwagę na znaczenie społeczeństwa obywatelskiego w życiu miast i gmin, podkreślając, że zintegrowane, aktywne społeczeństwo, czerpiąc z doświadczeń przodków w dużej mierze determinuje rozwój samorządów. Zwrócił uwagę również na ważność reformy administracyjnej sprzed 18 lat, w wyniku której utworzono powiaty. Społeczeństwo czterech gmin tworzących Powiat Legionowski łączą dziś wspólne wartości i cele, a ich działania opierają się na owocnej współpracy władz samorządowych, które podejmują zadania na rzecz promocji i rozwoju regionu.

Paweł Kownacki, Wójt Gminy Wieliszew, gratulując pięknego jubileuszu 600-lecia określił Serock jako perłę wśród lokalnych samorządów. Zwracając uwagę na dobre relacje łączące sąsiednie samorządy życzył władzom Serocka i jego mieszkańcom udanego świętowania tej ważnej rocznicy.  

Również Jarosław Chodorski, Wójt Gminy Jabłonna podkreślił znaczenie przepięknej historii Serocka  i procesu budowania społeczności lokalnej. Wyraził uznanie dla zaangażowania mieszkańców w obchody jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi oraz na ręce władz samorządowych złożył mieszkańcom serdeczne życzenia z okazji jubileuszu.
Okolicznościowe wystąpienia zakończyła wypowiedź Pani Małgorzaty Kuźniewicz–Czerko, Przewodniczącej Rady Miejskiej w Serocku I Kadencji w latach 1990-1994. Podkreśliła ona szczególne znaczenie jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi dla współczesnych mieszkańców gminy. Wskazując na wydarzenia ostatnich 30 lat, na przestrzeni których gmina Serock dokonała radykalnych przemian społeczno-gospodarczych, podkreśliła, że Serock jest stawiany za wzór wśród innych samorządów. Podziękowała za wysiłek podejmowany przez radnych, władzę wykonawczą oraz urzędników w budowanie pozytywnego wizerunku Miasta i Gminy Serock.  

Podczas sesji uhonorowano mieszkanki Miasta i Gminy Serock, które zdobyły nagrody i wyróżnienia w Mazowieckim Konkursie Serów Zagrodowych zorganizowanym przez Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego przy współudziale Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie. Gratulacje odebrały nagrodzone Panie: Jadwiga Tyska, Regina Rataj oraz Dorota Dyga.

Rada Miejska w Serocku podjęła okolicznościową Uchwałę w sprawie inauguracji obchodów jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi. Na zakończenie części uroczystej XXX sesji Rady Miejskiej w Serocku wystąpił chór Cantores Adalberti, któremu dyrygował Pan Jan Krutul.

W imieniu Przewodniczącego Rady Miejskiej w Serocku Artura Borkowskiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Serock serdecznie dziękujemy za obecność na uroczystej sesji Rady Miejskiej oraz zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych w ramach jubileuszu.

 

Podniebny Mistrz z Serocka

18 lutego 2017 roku poznaliśmy zwycięzcę 2. plebiscytu na 10. najlepszych polskich sportowców lotniczych - Cumulusy 2016.


Wielu Polaków to uznawani na całym świecie, niekwestionowani Mistrzowie w różnych dyscyplinach sportów lotniczych. Często bywa i tak, że są Oni bardziej znani poza granicami naszego kraju, niż w Polsce. Plebiscytem CUMULUSY 2016 organizatorzy chcieli docenić Ich talent, pasję, ambicję, sportowe zacięcie, konsekwentny trening i najwyższej klasy umiejętności lotnicze. To także doskonała  okazja, by podziękować Im za pełne zaangażowanie i nieustępliwą walkę podczas zawodów, za niesamowite emocje, jakie dzięki Nim przeżywamy, a także za godne reprezentowanie Polski i zdobyte trofea w sezonie 2016.

Zwycięzca plebiscytu został ogłoszony podczas Gali Finałowej, która odbyła się 18 lutego w Airport Hotel Okęcie.
Miło nam poinformować, że został nim PAWEŁ KOZARZEWSKI – motoparalotniarz z naszej gminy, który zgromadził największą ilość głosów! To kolejna ważna nagroda naszego lokalnego mistrza.

Pawłowi serdecznie gratulujemy wszystkich sukcesów sportowych, a Państwa zapraszamy do obejrzenia materiału o plebiscycie CUMULUSY 2016 (TUTAJ) . Poniżej zamieszczamy również wywiad z Pawłem Kozarzewskim z pierwszego tegorocznego numeru Informatora Gminy Serock.

Źródło: cumulusy.pl

 

Odwiedź Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to innowacyjne narzędzie, mające służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców, w wersji pilotażowej będzie funkcjonowało na terenie garnizonu stołecznego Warszawy, Podlasia i Pomorza. Później swoim zasięgiem obejmie również cały kraj. „Mapa” jest dostępna na stronie internetowej Komendy Stołecznej Policji, a jej obsługa została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł z niej skorzystać każdy obywatel.

Informacje wykorzystywane w mapie zagrożeń opierają się na trzech filarach:

 • w pierwszym filarze gromadzone są informacje z policyjnych systemów informatycznych;
 • drugi filar to część interaktywna z bezpośrednim udziałem mieszkańców, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych;
 • trzeci filar opiera się o informacje pozyskane od obywateli z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Mapy zostały opracowane w oparciu o informacje własne Policji, czyli m.in. statystyki policyjne, a także na podstawie informacji przekazanych przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych oraz w oparciu o wyniki badań opinii publicznej oraz informacje różnych instytucji.

Na mapie znajdą się informacje m.in. o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie: kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, rozbój, uszkodzenie rzeczy, wymuszenie, bójka, pobicie, uszczerbek na zdrowiu, oszustwo na wnuczka i na policjanta oraz przestępstwa na tle seksualnym, przestępstwa narkotykowe związane z posiadaniem i udzielaniem innej osobie środków odurzających lub substancji psychotropowych, przestępczość nieletnich, uwzględnione zostały także wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwoli na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w miejscach wskazanych przez mieszkańców regionu.

Podczas tworzenia mapy zagrożeń na terenie całego kraju przeprowadzono ponad 11 tysięcy spotkań, podczas których mieszkańcy zgłaszali swe uwagi, mówili o potrzebach i zagrożeniach w swojej okolicy. W spotkaniach wzięło udział ponad 217 tysięcy osób.

Źródło: www.policja.waw.pl

Więcej informacji oraz Mapa TUTAJ

 

Serockie billboardy w nowej odsłonie

Od kilku dni w przestrzeni miejskiej i na terenie gminy pojawiły się nowe odsłony billboardów zawierające okolicznościowy logotyp przygotowany z okazji rocznicy 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich. Te powstałe przy współpracy z Hotelem Narvil Conference & Spa znajdują się  przy wjazdach do miasta z obwodnicy Serocka, a billboardy gminne, z pięknymi zdjęciami lotniczymi naszego mistrza Polski w Motoparalotniarstwie Pawła "Lojaka" Kozarzewskiego,  w centrum miasta przy ul. Pułtuskiej.

Nowe bilbordy to nie jedyne efekty działań promocyjnych związanych z serockim jubileuszem. Tegoroczny Jubileusz to bez wątpienia wielkie święto mieszkańców i sympatyków miasta. Od dawna przygotowujemy się do jego obchodów mając na uwadze nie tylko działania promocyjne, ale również wszelkie wydarzenia kulturalne, sportowe czy społeczne.

W 2016 roku przygotowaliśmy jubileuszowy logotyp oraz dwa murale nawiązujące do symboli miasta i jego historii. Zorganizowaliśmy konferencję naukowo-historyczną „Serock i Mazowsze na przestrzeni wieków”. Busy, kursujące w ramach Autobusowej Komunikacji Lokalnej, zostały oklejone naklejką z jubileuszowym logotypem, a mieszkańcy dostają małe naklejki na swoje prywatne samochody. Uruchomiliśmy jubileuszową stronę internetową www.historia.serock.pl i wydaliśmy niezwykły kalendarz ścienny na 2017 r. z dwunastoma fotografiami stanowiącymi montaż zdjęć współczesnych z historycznymi. Informator Gminy Serock zyskał nowy layout i będą się w nim ukazywać wywiady z mieszkańcami, którzy zechcą podzielić się swoimi wspomnieniami o dawnym Serocku.

Serockim obchodom towarzyszy akcja Drzewo 600-lecia. Zapraszamy do niej mieszkańców oraz instytucje, by na własnej posesji posadzili jedno z 600 drzew certyfikowanych z okazji obchodów 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich. Będą to drzewa  4 gatunków, które wzbogacą miejscowy ekosystem.

Z wiosną przypomnimy o Akcji Dynia 600-lecia, w której zachęcamy do wyhodowania super dyni. Będzie można ją pokazać na Jubileuszowym Święcie Dyni (7.10.2017 r. w Stanisławowie).

Jubileuszowy rok 2017  zaczęliśmy wielkim koncertem inauguracyjnym, w gościnnym Hotelu Narvil Conference & Spa, gdzie na zaproszenie burmistrza przybyły setki mieszkańców i sympatyków Serocka, a 21 lutego spotkamy się na uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Serocku z okazji obchodów tegorocznego jubileuszu naszego miasta.

W kalendarzu przedsięwzięć na 2017 rok zaplanowaliśmy wydarzenia, które uświetnią obchody i co niezwykle istotne, przypomną ważne postaci oraz momenty w dziejach naszego miasta - w Serocku bowiem dbamy o budowanie tożsamości lokalnej i chcemy, by mieszkańcy identyfikowali się ze społecznością, którą współtworzą. Najważniejsze z tych wydarzeń to:

- Przekazanie serockiej społeczności dekretu papieskiego potwierdzającego patronat św. Wojciecha oraz otwarcie pierwszej placówki muzealnej w gminie pod nazwą Izba Pamięci i Tradycji Rybackich -30 kwietnia.

- Święto Patrona Serocka św. Wojciecha. Festyn na rynku - 27 maja - tradycyjnie poprzedzi korowód – w tym roku obowiązkowo w stylu  historycznym. W części artystycznej wydarzenia odbędzie się inscenizacja przekazania praw miejskich przez księcia mazowieckiego Janusza I Starszego w 1417 roku.

-  Piknik Historyczny -30 lipca gdzie grupy rekonstrukcyjne z okresów: średniowiecznego, napoleońskiego, niepodległościowego i  międzywojennego odtworzą w różnych częściach serockiego rynku ważne okresy z historii miasta.

Do udziału w ww. i wielu innych tegorocznych wydarzeniach jak np. Bieg Wojciechowy 600-lecia (7 maja), odsłonięcie tablicy upamiętniającej jubileusz na ratuszu, czy zamknięcie kapsuły czasu na rynku serdecznie zapraszamy.

Informacje o wszelkich wydarzeniach znajdziecie Państwo na  plakatach i banerach, na naszych stronach internetowych: www.serock.pl oraz www.historia.serock.pl w miesięczniku Informator Gminy Serock, na fanpejdżach funkcjonujących na Facebooku: Urząd Miasta i Gminy w Serocku oraz Informator Gminy Serock.

Zachęcamy również do ściągnięcia aplikacji Blisko na smartfony, przez którą będziemy przekazywać informacje o planowanych wydarzeniach.

 

Światłowód w Serocku

Informujemy, że firma Orange Polska zadeklarowała zamiar budowy światłowodowej sieci internetowej na terenie miasta Serock. Obecnie prowadzone są badania popytowe. Decyzja o podjęciu inwestycji przez Orange uzależniona będzie od potwierdzonego przez mieszkańców zapotrzebowania na usługi. Im więcej osób zadeklaruje chęć skorzystania z oferty, tym większe będzie prawdopodobieństwo budowy Orange Światłowodu 300 MBit/s.

Więcej informacji TUTAJ

Deklaracja do pobrania TUTAJ

Styczniowy numer Informatora Gminy Serock

Ustawa "metropolitalna" - komunikat Rady Miejskiej w Serocku

W związku ze złożeniem do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej poselskiego projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, dotyczącego stworzenia na obszarze tworzącym metropolię warszawską nowego rodzaju jednostki samorządu terytorialnego o charakterze metropolitalnym, w dniu 9 lutego 2017r. odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Rady Miejskiej w Serocku. W trakcie posiedzenia komisji, Rada Miejska w Serocku wyraziła zaniepokojenie nad trybem prowadzonych prac nad przedmiotowym projektem ustawy. Brak konsultacji z przedstawicielami samorządów lokalnych, a przede wszystkim z mieszkańcami gmin, których proponowana zmiana dotyczy wzbudza szczególne zaniepokojenie. W związku z powyższym Rada Miejska w Serocku informuje, iż podejmie stanowisko w formie uchwały w przedmiotowej sprawie na najbliżej sesji Rady Miejskiej w Serocku w dniu 21 lutego 2017 r. 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku
Artur Borkowski

Rozbudowa budynku przedszkola w Serocku

W związku z rosnącymi potrzebami dotyczącymi zapewnienia właściwej opieki dla naszych najmłodszych, w zeszłym roku została podpisana umowa na realizację dokumentacji projektu dla zadania pod ww. nazwą. Głównym celem rozbudowy budynku przedszkola jest budowa obiektu posiadającego:

 1. salkę do zajęć ruchowych (sportowo - rekreacyjnych) wraz z niezbędną komunikacją, z zapleczem na sprzęt i szatnią. Salka przeznaczona będzie  dla dzieci przedszkolnych i młodszych klas szkolnych (I - III).
 2. salę do zajęć specjalistycznych dla dzieci, w której można będzie prowadzić terapie integracji sensorycznej o wymiarach ok. 7m x 5m,
 3. pomieszczenie gospodarcze, do przechowywania drobnego sprzętu – magazynek sportowy,
 4. zagospodarowanie istniejącego terenu zielonego pomiędzy budynkiem przedszkolnym a szkołą w formie ciągu komunikacyjnego oraz placu zabawa dla dzieci najmłodszych,
 5. remont ciągów pieszych oraz kanalizacji deszczowej wokół budynku przedszkola,
 6. remont elewacji całego budynku przedszkola wraz z wymianą obróbek blacharskich, rur spustowych itp,
 7. zagospodarowanie terenu „dziedzińca” w środku budynku przedszkola.

Na obecną chwilę udało się wypracować koncepcję architektoniczną wraz z układem pomieszczeniem i bryłą budynku. W tej chwili trwają prace nad projektem budowlanym na podstawie, którego uzyskamy pozwolenia na budowę.

W tym roku chcemy zakończyć fazę projektowo – kosztorysową celem zaplanowania dalszych działań zmierzających do rozpoczęcia budowy w latach przyszłych.

Poniżej przedstawiamy kilka wizualizacji oraz rzut układu pomieszczeń budynku.

 • autor: Referat Przygotowania i Realizacji Inwestycji

Obejrzyj wykłady z konferencji historycznej

Zapraszamy do obejrzenia cyklu wykładów wygłoszonych podczas konferencji "Serock i Mazowsze na przestrzeni wieków", która odbyła się 22 listopada 2016 roku.

Część pierwsza konferencji dostępna TUTAJ, pozostałe części sa do wyboru w menu po prawej stronie.

Wielkie show 600-lecia

Niedzielny koncert był wyjątkowy z dwóch powodów. Po pierwsze – rozpoczynał wielkie świętowanie jubileuszu 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich, po drugie – po raz pierwszy tak wielu Serocczan zgromadziło się w jednej sali na przedsięwzięciu zorganizowanym specjalnie dla Nich.

Koncert inauguracyjny, na który Burmistrz Miasta i Gminy Serock zaprosił mieszkańców i sympatyków Serocka odbył się 29 stycznia 2017 roku w Hotelu Narvil Conference & Spa. I to właśnie hotelowi Narvil – współorganizatorowi przedsięwzięcia i naszemu partnerowi w obchodach 600-lecia już na początku chcemy serdecznie podziękować za dobra współpracę, życzliwość i wysoki poziom organizacji eventu.

Niedzielnym wieczorem w sali jednego z najnowocześniejszych hoteli w Polsce spotkało się blisko sześćset osób. Liczba sześćset jest w tym roku, jak widać, symboliczna. Gości powitał gospodarz przedsięwzięcia burmistrz Sylwester Sokolnicki oraz Pani Grażyna Kowalczyk – dyrektor generalny Hotelu Narvil. Uczestnicy show zgromadzeni przed sceną, na której aktorzy teatrów muzycznych zaprezentowali najbardziej znane hity musicalowe, mogli poczuć się jak jubilaci, dla których przygotowano specjalny występ. Wyeksponowany na ścianach sali i korytarza logotyp 600-lecia oraz prezentacja fotografii z tegorocznego gminnego kalendarza promowały jubileusz miasta.

Goście obejrzeli barwne, muzyczne widowisko. W brodwayowskim show znalazły się utwory m.in. z musicali: "Hair", "Cabaret", "Cats", "Grease", "The Phantom of the Opera", "New York, New York", "Sweet Charity", "Notre Dame de Paris", "My Fair Lady", "Evita", "Chicago", "Fiddler on the roof"  oraz z repertuaru niezapomnianych amerykańskich gwiazd: Barbry Streisand, Franka Sinatry, Lizy Minnelli, Olivii Newton - John, Paula Anki, Deana Martina, Andy Williamsa. Wykonali je Piotr Bajtlik , Anna Sokołowska, Łukasz Lech, Mariusz Jaśko, Marta Wilk, Janusz Kruciński, Tomasz Czerski i Jakub Oczkowski. Solistom towarzyszyło krakowskie studio tańca „Styl” pod kierownictwem Iwony Florczyk.

Podczas przerwy koktajlowej dało się słyszeć rozmowy na tematy najróżniejsze. Nie zabrakło słów podziwu nad hotelem, który wielu z Państwa miało możliwość odwiedzić po raz pierwszy, a także ciepłych słów w kierunku organizatorów eventu, za które najserdeczniej Państwu dziękujemy. Dziękujemy również za tak liczne przybycie i za ogromne zainteresowanie koncertem (warto dodać, że na liście rezerwowej zapisanych było jeszcze ponad dwieście osób – mamy nadzieję, że następne przedsięwzięcia wynagrodzą Państwu niemożność wzięcia udziału w niedzielnej Rewii). To był dla nas wielki zaszczyt spotkać się z Wami tego wieczoru i wspólnie świętować piękny jubileusz naszego miasta.

Wierzymy, że zaplanowane na cały rok przedsięwzięcia spotkają się z równie wielkim Państwa zainteresowaniem i już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w nich.

Współorganizatorami niedzielnego koncertu byli: Centrum Kultury i Czytelnictwa oraz Referat Komunikacji Społecznej UMiG Serock.

 

 • autor: Referat Komunikacji Społecznej

Serock - gmina atrakcyjna inwestycyjnie

W publikacji "Atrakcyjność inwestycyjna regionów 2016" przygotowanej na zlecenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w Instytucie Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej województwo mazowieckie zostało uznane za najbardziej rozwinięte ekonomicznie i najbardziej atrakcyjne inwestycyjnie województwo, dystansując wszystkie regiony Polski. Wśród najlepszych gmin znalazła się gmina Serock otrzymując złotą gwiazdę, czyli najwyższe wyróżnienie, co oznacza najwyższą ocenę wszystkich analizowanych sekcji gospodarczych w danym powiecie lub gminie. We wszystkich wybranych sekcjach, tj. gospodarka narodowa, przemysł, handel i naprawy, zakwaterowanie i gastronomia oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna gmina Serock otrzymała najwyższą ocenę A.

Raport powstały pod kierunkiem prof. dr hab. Hanny Godlewskiej-Majkowskiej to już kolejna edycja publikacji o atrakcyjności regionów. Raporty te przygotowywane są corocznie od 2008 r.

 

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie: http://www.paiz.gov.pl/publikacje/wojewodztwa

 • autor: Referat Gospodarki Gruntami, Planowania Przestrzennego i Rozwoju

Bądź na bieżąco z informacjami z gminy

Mobilny system informacji SISMS

Od kilku lat Urząd Miasta i Gminy Serock oferuje mieszkańcom bezpłatny system informacji SMS, za pomocą którego przekazujemy najważniejsze informacje z gminy. Wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników w tym roku poszerzamy usługi informacyjne  o możliwość pobrania aplikacji mobilnej na smartfony.

Bezpłatny system informacji lokalnej działa już w kilkuset gminach i miastach.
Za jego pomocą samorządy i różne podmioty przekazują na bieżąco informacje o sprawach wpływających na komfort życia mieszkańców. System pozwala na komunikację kanałami (do wyboru): SMS oraz przez aplikację Blisko.

Wybierz system powiadamiania i bądź na bieżąco z informacjami z Urzędu Miasta i Gminy Serock.

UWAGA: Prosimy, aby wybrać tylko jedną usługę – użytkownicy tradycyjnych telefonów komórkowych – usługę informacyjną sms, natomiast użytkownicy smartfonów aplikację BLISKO. Ściągając aplikację BLISKO mają Państwo możliwość podania swojego numeru telefonu, wówczas będziecie mogli również otrzymywać wiadomości SMS.

Aplikacja BLISKO:

• jeśli masz smartfona pobierz bezpłatną aplikację BLISKO
• wpisz w wyszukiwarce swoją miejscowość
• sprawdź z jakich kanałów komunikacji korzystają nadawcy (Aplikacja Blisko, SMS, E-mail)
• jeśli chcesz otrzymywać wiadomości SMS lub E-mail, zarejestruj się przez formularz on-line
• w każdej chwili możesz zmieniać swoje ustawienia: nadawców i ich serwisy, kanały komunikacji

Wiadomości SMS:

• tradycyjne krótkie komunikaty tekstowe dostępne na wszystkie typy telefonów komórkowych
• rejestracja przez formularz on-line lub kod SMS

Szczegóły rejestracji na plakacie poniżej:

 

Zaszczytne 152 miejsce w rankingu najbogatszych gmin.

Ministerstwo Finansów co roku publikuje wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jest to wskaźnik G, który mówi o wielkości dochodów osiąganych z podatków lokalnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca gminy. Źródła dochodów, które stanowią o wielkości  tego wskaźnika to: podatek od nieruchomości, podatek rolny, podatek leśny, podatek od środków transportowych.

Ranking pokazuje dochody 2.478 gmin w Polsce. Średni krajowy dochód na jednego mieszkańca wyniósł 1.596,67 zł. Najwyższy dochód i pierwsze miejsce w rankingu osiągnęła gmina Kleszczów z dochodem 34.825,79 zł na jednego mieszkańca. To około 22 razy więcej niż średnia krajowa. Po raz kolejny to gmina Kleszczów jest najbogatszą  gmina w kraju.

Najniższy dochód przypadł gminie Radogoszcz z woj. małopolskiego. W tej gminie dochód na jednego mieszkań wyniósł 424,77 zł .

W województwie mazowieckim najbogatszą gminą jest gmina Nadarzyn  o dochodzie 4.923,92 zł zajmując 10 miejsce, następnie na 11 miejscu jest gmina Kampinos z dochodem 4.490,53 zł. Najbiedniejszą  w woj., mazowieckim  jest gmina Rusinów z dochodem na jednego mieszkańca w wysokości 440,57 zł. 

Z gmin powiatu legionowskiego Gmina Nieporęt osiągnęła  dochód w wysokości 2.712,83 zł  na jednego mieszkańca, co plasuje ją na 59 miejscu wśród najbogatszych gmin. Wieliszew zajął 96 miejsce z dochodem 2.395,24 zł na jednego mieszkańca. Nasza Gmina Serock znalazła się na 152 miejscu, z dochodem na jednego mieszkańca 2.140,66 zł.  Zwrócić należy uwagę, że dochód ten z roku na rok systematycznie wzrasta (w roku 2015 gmina zajęła 187 miejsce z dochodem 1.757,60 zł ). Kolejne miejsca w rankingu zajęły Gmina Jabłonna - 202 miejsce z dochodem 1.997,77 zł na jednego mieszkańca oraz miasto Legionowo - 297 miejsce z dochodem 1.767,95 zł.

Wśród najbogatszych gmin znalazły się ponadto :

Rząśnia woj. Łódzkie o dochodzie 8.090,04 zł,

Mielnik woj. Podlaskie o dochodzie 6.168,21 zł,

Polkowice woj. dolnośląskie  o dochodzie 6.108,40 zł,

Jerzmanowa woj. dolnośląskie  o dochodzie  5.975,16 zł.

Dane do rankingu pochodzą ze sprawozdań PDP jednostek samorządu terytorialnego  za 2015 rok i  są podstawą do ustalenia subwencji ogólne i wyrównawczej na 2017 roku dla jednostek samorządu terytorialnego.

      

Koncert „Z kolędą przez świat”

13 stycznia 2017 r. w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku odbył się muzyczny koncert pt. „Z kolędą przez świat”. Chór i Zespół Instrumentalny Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Serocku wraz z opiekunami zaprosili melomanów w muzyczną podróż dookoła świata.

Zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać kolęd w języku polskim, angielskim, hiszpańskim, portugalskim, włoskim, francuskim, niemieckim oraz ukraińskim.

Słuchacze nagrodzili artystów gromkimi brawami i owacjami na stojąco. Były bisy, gratulacje i podziękowania.

Cieszymy się, że mogliśmy z wieloma osobami podzielić się swoją pasją i radością, którą dają wspólne śpiewanie i granie. Ogromną przyjemność sprawiła nam też możliwość zaprezentowania naszej pracy na deskach sali widowiskowej.

Życzymy wszystkim dużo szczęścia w Nowym Roku.

 • autor: Julia - chórzystka

Dzień Babci i Dziadka!

Wszystkim Babciom i Dziadkom

życzymy dużo zdrowia,

młodzieńczej energii

oraz pociechy z wnuków.

Nadziei w to, że każdy

dzień będzie lepszy!

Wielka orkiestra, wielkie sumy również w gminie Serock!

Około 36 tysięcy złotych ze sztabu w Jadwisie oraz ponad 25 tysięcy złotych, garść Euro i około kilograma centów ze sztabu w Serocku popłynęło do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku w całej Polsce zabrała rekordową sumę ponad 62 milionów złotych!  

15 stycznia 2017 roku odbył się 25 finał WOŚP. Tysiące wolontariuszy zbierało środki na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz na zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom.

W gminie Serock w tym roku działały dwa sztaby. W Serocku zorganizowany przez Panią Agnieszkę Oktabę i  Olgę Rawę-Siarkowską, którym towarzyszyło grono bliskich i przyjaciół oraz w Jadwisinie,  gdzie szefową sztabu była Pani Monika Krajewska, wspierana m.in. przez dyrekcję, grono pedagogiczne i Radę Rodziców Szkoły Podstawowej im. J.Szaniawskiego w Jadwisinie oraz Sołectwo Jadwisin.

Atrakcji było co niemiara
Zarówno w Serocku, jak i w Jadwisinie organizatorzy – jak co roku - zadbali o moc atrakcji. Jak co roku nie zabrakło również ogromnego zaangażowania mieszkańców, dzięki którym w programie znalazły się występy lokalnych artystów, na salach można było skosztować smaczne potrawy przygotowane przez lokalne podmioty gastronomiczne, koła gospodyń i osoby prywatne oraz kupić lub wylicytować wiele różnych przedmiotów i usług przekazanych przez lokalnych fundatorów.
W Jadwisinie wystąpili muzycy, aktorzy, sportowcy, zespoły: SMS Skubianka, Violinki, pani Karolina Bilińska z zespołem, pani Alicja Herod, pan Janusz Godlewski, pan Bartłomiej Krzemiński. Na scenie odbyły się również pokazy tańca i pantomimy oraz niezwykły pokaz baristy z Palarni Kawy „Praska”.

O kulinarną część przedsięwzięcia zadbały: Tradycyjne Koło Gospodyń z Dosina, Smażalnia „Cicha Zatoka” z Wierzbicy, znana wszystkim Pani Małgosia oraz dzieci z rodzicami – mieszkańcy Jadwisina.
Również w Serocku na gości czekało wiele atrakcji. Na scenie zaprezentowali się: dzieci z Samorządowego Przedszkola im. Krasnala Hałabały w Serocku, Violinki, SMS Skubianka oraz artyści z Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku: Kantyczki, Incanto, Alexia oraz dziecięca grupa fitness pod opieką pani Katarzyny Tulin. Tego dnia wystąpili również: chór Szkoły Podstawowej w Serocku oraz gwiazda wieczoru – zespół Aż po świt. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz szermierki w wykonaniu medalistów olimpijskich, mistrzostw świata i Europy, z Robertem Andrzejukiem na czele. Chętni mogli spróbować swoich sił w szermierczym starciu z najlepszymi. Harcerze – za szkołą – zorganizowali punkt strzelniczy. Sztab w Serocku wsparli również seroccy strażacy ochotnicy, którzy między innymi przygotowali pokazy pierwszej pomocy i organizowali przejazdy wozem strażackim. Dużym zainteresowaniem cieszyły się licytacje Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności odział Zegrze prowadzone przez prezesa stowarzyszenia.

Ukłon w stronę wolontariuszy
Sukces Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy leży w dobrej woli ludzi – tych, którzy tego dnia kwestują, występują, fundują przedmioty i usługi na licytacje, wspierają organizatorów, jak i tych, którzy przekazują środki finansowe. W Serocku i Jadwisinie kwestowało kilkudziesięciu wolontariuszy – najczęściej dzieci i młodzieży. Jeszcze więcej osób bezpłatnie wsparło organizatorów sztabów. Dzięki nim wszyscy, którzy przyszli tego dnia na finał mieli zapewnioną dobrą zabawę. Przede wszystkim jednak – mogli dorzucić grosik do jednej z największych skarbonek w Polsce.

 • autor: Referat Komunikacji Społecznej

15 stycznia zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

 SZTAB WOŚP w JADWISINIE

Gramy i gotujemy dla Orkiestry i dla Was
w Szkole Podstawowej w Jadwisinie 15 stycznia 2017

od 13:00 do 19:00

Na scenie wystąpią muzycy, aktorzy, sportowcy, zespoły SMS Skubianka, Violinki,  pani Karolina Bilińska z zespołem, pani Alicja Herod, pan Janusz Godlewski, pan Bartłomiej Krzemiński. Odbędą się pokazy tańca i pantomimy. Pomiędzy występami artystów zaprosimy na licytację upominków od sponsorów takich, jak sprzęt AGD firmy Kenwood, kolacja dla dwóch osób w Restauracji Złoty Okoń w Serocku,  koszulki sportowców, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i wiele, wiele innych atrakcyjnych okazji.

ATRAKCJE

 • Loteria fantowa – ogromne ilości upominków od sponsorów i darczyńców na rzecz Fundacji - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
 • Niezwykły pokaz Baristy z Palarni Kawy „Praska”

NA OBIAD - DO NAS

 • Tradycyjne Koło Gospodyń  z Dosina zaprosi smakoszy na pyszne flaczki,  pierogi, paszteciki, chleb ze smalcem i ogórkami z domowej  spiżarni
 • Smażalnia „Cicha Zatoka” z Wierzbicy zaserwuje smażoną rybę z frytkami i surówką
 • Do kawiarenki z ciastami, kawą i herbatą zaproszą rodzice  i dzieci
 • Pani Małgosia poda jak zwykle swoje specjały bigos i grochówkę.

IMPREZĘ ORGANIZUJĄ: Szkoła Podstawowa  im. J. Szaniawskiego  w Jadwisinie, Sołectwo  Jadwisin, Rada RodzicówSzkoły Podstawowej w Jadwisinie

                                                                                                                                                                                                                                 SZTAB WOŚP w Serocku

Zapraszamy na 25 finał WOŚP
 do sali sportowej Powiatowego Zespołu Szkół
Ponadgimnazjalnych
 w Serocku przy ul. Wolskiego 8

15 stycznia od godz. 13:00

W tym roku przygotowaliśmy wiele atrakcji!
Tradycyjnie będzie można posłuchać i obejrzeć występy naszych lokalnych talentów, posmakować pyszności przygotowane przez lokale gastronomiczne oraz samych mieszkańców Gminy Serock.

Dobra zabawa ma towarzyszyć szczytnemu celowi
– zbieramy pieniądze na pomoc medyczną dla maluszków i seniorów.

 • Wspieramy Orkiestrę wrzucając pieniądze do puszek wolontariuszy lub biorąc udział w licytacjach wielu atrakcyjnych gadżetów; będą to m.in. koszulki 25 finału WOSP, vouchery na usługi fryzjerskie i kosmetyczne oraz wiele innych niespodzianek.
 • Szczegóły prezentujemy na stronie Sztabu WOŚP Serock na Facebooku  https://www.facebook.com/wospserock

W PROGRAMIE

 • Rozpoczynamy z najmłodszymi – grupą z Samorządowego Przedszkola im. Krasnala Hałabały. Wystąpią Violinki, SMS oraz grupy z Centrum Kultury i Czytelnictwa: Kantyczki, Incanto i Alexia. Na scenie zobaczymy również Chór ze Szkoły Podstawowej w Serocku oraz Grupę Sołtysek i Sołtysów z Gminy Serock.
 • Gwiazdą wieczoru będzie zespół  muzyczny „Aż po świt” www.facebook.com/AzpoSwit
 • Podczas imprezy odbędą się pokazy pierwszej pomocy
 • Będzie malowanie buziek dla dzieci i profesjonalny makijaż dla dorosłych

KWESTOWANIE

 • Przez cały czas trwania imprezy na hali oraz na ulicach Serocka będzie kwestowało 25 wolontariuszy z puszkami - najmłodsza wolontariuszka ma 5 lat.
 • Wspierać Nas będzie jeszcze większy zespół wolontariuszy pomagający w organizacji całej imprezy.

NIE MOŻE CIĘ TU ZABRAKNĄĆ – PRZYJDŹ I ZAGRAJ Z NAMI DLA  RATOWANIA ŻYCIA DZIECI
I GODNEJ OPIEKI MEDYCZNEJ SENIORÓW

Zapraszamy Wszystkich Ludzi Dobrego Serca!

Czekamy na zgłoszenia par na Złote Gody

Osoby, które zawarły związek małżeński w 1967 r. i w 2017 roku obchodzą tzw. Złote Gody, mogą zostać odznaczone medalem za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznawanym przez Prezydenta RP.

Czekamy na Państwa zgłoszenia do końca lutego 2017 r. w Urzędzie Stanu Cywilnego w Serocku pokój nr. 20, tel.22 782 88 32

 • autor: Urząd Stanu Cywilnego

Uwaga! Awaria wodociągu

Uwaga! Awaria wodociągu przy ul Pułtuskiej 12! Awaria jest w trakcie usuwania, naprawa powinna zakończyć się do godziny 15:00. Ze względu na trudne warunki pogodowe prosimy o cierpliwość i zrozumienie dla pracowników usuwających awarię.
(data: niedziela, 8.01.2017).

Koncert Inauguracyjny - informacje dla gości

KONCERT INAUGURACYJNY

obchodów 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi

 • Od dnia 16 stycznia 2017 r. zapraszamy po odbiór zarezerwowanych wcześniej ZAPROSZEŃ do pokoju nr 12 w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku w godz. pracy urzędu.
 • Koncert odbędzie się w Hotelu Narvil Conference & Spa w Serocku dnia 29 stycznia 2017 r. (niedziela) o godz. 18.00.
 • Możliwy bezpłatny dojazd na koncert o godz. 17.20 z rynku przed ratuszem.
 • Nieodpłatny parking wielopoziomowy przed hotelem
 • Zajmowanie miejsc na Sali koncertowej od godz. 17.30, po okazaniu imiennych zaproszeń.
 • Szatnia (bezpłatna) obowiązkowa w Sali Akwarium na parterze.
 • Koncert adresowany jest do widzów dorosłych oraz młodzieży powyżej 13 roku życia.

PROGRAM

18.00 – rozpoczęcie koncertu „Rewii musicalowej” z udziałem aktorów teatrów muzycznych

Piotr Bajtlik – wokalista, aktor warszawskich scen m.in.: Teatru Polskiego, Teatru Polonia, Teatru Sabat, Teatru Buffo. Znany z seriali „M jak miłość” i „Plebania”.
Anna Sokołowska - wokalistka, aktorka. Współpracuje z warszawskim Teatrem Polonia, a obecnie jest solistką Teatru Sabat Małgorzaty Potockiej w Warszawie.
Łukasz Lech - aktor i współtwórca sceny muzycznej krakowskiego Teatru Faktu. Jeden z autorów cyklu programów rozrywkowych „Ludzie Estrady”.
Mariusz Jaśko - wokalista, aktor. Współpracował m.in.: z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatrem Broadway w Szczecinie. Obecnie jest solistą warszawskiego Teatru Sabat.
Marta Wilk - wokalistka, aktorka, współpracowała z chorzowskim Teatrem Rozrywki. Obecnie prowadzi działalność koncertową występując z recitalami w Polsce i za granicą.
Janusz Kruciński - aktor, wokalista współpracujący m.in.: z warszawskimi Teatrami Roma i Rampa, chorzowskim Teatrem Rozrywki oraz Operą na Zamku w Szczecinie.
Tomasz Czerski – solista teatru Sabat.
Jakub Oczkowski - solista teatrów muzycznych, koncertujący w Polsce i za granicą. W Serocku zaprezentował się wspaniale podczas „Fontanny Muzyki” oraz Koncertu z okazji Święta Niepodległości.

Solistom towarzyszy krakowskie studio tańca „Styl” pod kierownictwem Iwony Florczyk.

19.00 – przerwa koktajlowa w holu głównym

19.30 – II część Koncertu

Wieczór Kolęd w Szkole Podstawowej w Serocku pt. „Z kolędą przez świat”

W środę 21 grudnia w naszej szkole odbył się po raz drugi Wieczór Kolęd. W tym roku członkowie Chóru oraz Zespołu Instrumentalnego Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Serocku zabrali licznie zgromadzonych gości w niezapomnianą podróż dookoła świata. Młodzi artyści zaprezentowali w ośmiu językach fantastyczne aranżacje znanych i nieznanych kolęd oraz piosenek bożonarodzeniowych z różnych zakątków świata. Niezwykle barwny montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów i nauczycieli dostarczył wielu emocji, wprawiając publiczność w prawdziwie świąteczny nastrój. Ogromną radość sprawiły nam owacje na stojąco i bisy. Ponownie wystąpimy w piątek 13 stycznia o godz. 19.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku. Już teraz wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy.

 • autor: Szkoła Podstawowa w Serocku
Copyright 2009-2017 - Urząd Miasta i Gminy Serock. Wszelkie prawa zastrzeżone.