Rotator zdjęć

Główna treść strony 2017

Noworoczne życzenia

Koniec roku to czas refleksji, przygotowań do sylwestrowej zabawy
i nadejścia Nowego Roku.
Każdy z nas dokonuje ocen i snuje plany z nadzieją na przyszłość.

Korzystając z okazji życzymy Państwu – mieszkańcom, sympatykom, gościom Miasta i Gminy Serock – udanego Sylwestra.
Życzymy również, by w Nowym 2018 Roku nie opuszczały Państwa
zdrowie, nadzieja i szczęście,
by towarzyszyła Wam wszelka pomyślność
w życiu osobistym i zawodowym
.

Do siego roku!

 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku             Burmistrz Miasta i Gminy  Serock

Artur Borkowski                                                                            Sylwester Sokolnicki

 • -

„Serock 600” – piosenka o Naszym mieście już w Internecie

Na zakończenie obchodów jubileuszu 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich, 25 grudnia 2017 roku, ukazał się w Internecie utwór poświęcony Serockowi.

To finałowe, muzyczne wydarzenie tegorocznego jubileuszu jest dziełem przedstawicieli społeczności lokalnej.

W realizacji utworu „Serock 600” i towarzyszącego mu teledysku wzięli udział mieszkańcy Serocka zaproszeni do współpracy przez Sokomata – rapującego Serocczanina, który tak oto przedstawia utwór i jego wykonawców:

Z ogromną dumą, radością i satysfakcją przedstawiam piosenkę napisaną specjalnie w ramach obchodów 600. rocznicy nadania praw miejskich naszemu miastu. Dziękuję wszystkim za udział w projekcie i za pomoc w jego realizacji. Mam nadzieję, że każdy z Was "przesiąknięty tym powietrzem" może "robić wielkie rzeczy', tak jak my właśnie - AVE 600!

Wokal/Tekst: Sokomat, InCanto, Kantyczki I, Kantyczki II, Karpiu, Lewy
Podkład: Anno Domination
Realizacja oraz miks i mastering: Krzysztof Wilusz
Montaż: Mikołaj Sokolnicki
Instruktorzy grup: Maja Radomska, Monika Misiura.

Gratulując pomysłu dziękujemy za cenną inicjatywę i ogromne zaangażowanie w realizację projektu.

Utwór znajduje się na YouTobe pod linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=FPlYsEZg1EU

Kantyczki jadą na Festiwal Kolęd i Pastorałek

Bardzo miło nam poinformować, że zespół wokalny Kantyczki będzie reprezentował naszą gminę Serock, a tym samym powiat legionowski i okręg warszawski w największym w Polsce XXIV Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika.


Dziewczęta w składzie: Kasia Lipska, Paula Śledziewska, Julka Pawlak i Ania Życińska podczas eliminacji do festiwalu w warszawskim Ośrodku Kultury Świt, ujęły jury wyjątkową interpretacją i wrażliwością w utworach: „Mizerna cicha”, „Mario, czy już wiesz?” oraz „Betlejem polskie”.


Finał Festiwalu odbędzie się w dn. 11-13 stycznia w Będzinie. Koncert finałowy „na żywo” będzie można obejrzeć 14 stycznia w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu oraz na stronie Festiwalu.
Trzymajcie kciuki!
 

 • autor: Kantyczki i opiekun zespołu Monika Misiura
 • -

Płatności w urzędzie na koniec roku

Urząd Miasta i Gminy w Serocku uprzejmie informuje, iż wpłat gotówkowych w oddziale Banku Spółdzielczego w Serocku można dokonywać do dnia 29 grudnia 2017 roku, do godziny 14.00.

Natomiast wpłaty w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku, za pośrednictwem kart płatniczych, będą przyjmowane do dnia 28 grudnia do godziny 16.00.

Betlejemskie Światło Pokoju w Serocku

13 WWDH "Horn" niesie światu Betlejemskie Światło Pokoju! Harcerze odebrali je z Katedry im. Jana Chrzciciela w Warszawie i przekazali do Szkoły Podstawowej im. Jerzego Szaniawskiego w Jadwisinie, Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Serocku, Urzędu Miasta i Gminy Serock, a także Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku. Dziękujemy za pamięć, życzenia i ciepło przyniesione wraz ze światełkiem.

 

 • -

Przeżyjmy to jeszcze raz - tak świętowaliśmy jubileusz 600-lecia

Rok 2017 był rokiem wyjątkowym dla naszego miasta. Świętowaliśmy 600-lecie nadania praw miejskich Serockowi. Przypomnijmy sobie – w dużym skrócie - wszystkie inicjatywy i wydarzenia wpisane w obchody jubileuszu.

Już w 2016 roku przygotowany został jubileuszowy logotyp oraz dwa murale nawiązujące do symboli miasta i jego historii. Mural przy ul. Kościuszki - przedstawiający flisaka na tratwie płynącej po rzece – w domyśle rzece Narew. Flisak ten jest symbolem dawnego mieszkańca Serocka, którego życie codzienne i działalność koncentrowały się wokół rzeki. Mural przy Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich  nawiązuje  w artystyczny sposób do ekspozycji muzealnej w Izbie, jest symboliczną wizją historii Serocka, którego początki sięgają średniowiecza.

Również w 2016 zorganizowano konferencję naukowo-historyczną „Serock i Mazowsze na przestrzeni wieków”. Wygłoszone przez historyków referaty, wzbogacone prezentacjami multimedialnymi, przedstawiły słuchaczom nie tylko dzieje miasta i jego mieszkańców. Pokazały również ważne momenty w historii Serocka, determinujące jego rozwój i mające wpływ na znaczenie gospodarcze, polityczne czy społeczne na przestrzeni wieków.                                                  

Jubileuszowy rok 2017  rozpoczął się wielkim koncertem inauguracyjnym. Impreza odbyła się 29 stycznia, w Hotelu Narvil Conference & Spa, gdzie na zaproszenie burmistrza przybyły setki mieszkańców i sympatyków miasta.
29 kwietnia, na serockim rynku, została umieszczona Kapsuła Czasu. 16 delegacji reprezentujących, m.in. środowiska oświatowe i serockich seniorów złożyło pamiątki dla przyszłych mieszkańców Serocka. Kapsuła otwarta zostanie w 2056 roku, w 1100. urodziny św. Wojciecha.

Tego samego dnia nastąpiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej jubileusz nadania praw miejskich - umieszczonej na ścianie ratusza.
30 kwietnia podczas uroczystej Mszy świętej Biskup Piotr Libera przekazał mieszkańcom dekret papieski, potwierdzający patronat św. Wojciecha nad miastem. Po Eucharystii, nastąpiło uroczyste otwarcie Izby Pamięci i Tradycji Rybackich – placówki o charakterze muzealnym, w której za pomocą multimedialnej ekspozycji przedstawiana jest historia gminy i okolic.
7 maja w ramach Wojciechowego Świętowania odbył się Bieg 600-lecia. Wzięli w nim udział mieszkańcy Serocka ubrani w koszulki, których barwy odpowiadały kolorom serockiej flagi.

Festyn z okazji Święta Patrona Serocka św. Wojciecha, 27 maja, poprzedził barwny korowód mieszkańców i sympatyków gminy Serock, których stroje i prezentacje nawiązywały do różnych wydarzeń z dziejów miasta i gminy. Na rynku odbyła się inscenizacja przekazania praw miejskich przez księcia mazowieckiego Janusza I Starszego w 1417 roku, koncert piosenek 600-lecia a na koniec występ gwiazdy - zespołu Blue Cafe oraz tradycyjnie - pokaz sztucznych ogni.

Wielkim wydarzeniem jubileuszowym był Piknik Historyczny - 30 lipca – podczas którego grupy rekonstrukcyjne z różnych okresów historycznych, odtworzyły na serockim rynku, ważne okresy w dziejach miasta.

Z kolei 23 listopada 2017 roku w Ośrodku Orange Szkolenia odbyło się spotkanie podsumowujące jubileusz, podczas którego miała miejsce promocja publikacji historycznej pt.  „Serock i Mazowsze na przestrzeni wieków – studia z okazji 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich”. Publikacji niezwykłej, bo ukazującej – po raz pierwszy – tak szerokie spojrzenie na dzieje Serocka jako całość. Współautorami książki są historycy, którzy wygłosili referaty na konferencji w roku 2016.

W ramach jubileuszu zorganizowana została akcja ,,Drzewo 600-lecia”. Jej celem było rozdanie 600 sadzonek drzew, które będą żywą i trwałą pamiątką obchodów.  Drzewo z numerem 1 zostało uroczyście posadzone w Parku Miejskim w Serocku, a symboliczne drzewo z numerem 600 przy Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich. Inną akcją, związaną z obchodami jubileuszu była Dynia 600-lecia. Konkurs rozstrzygnięty został podczas Święta Dyni, które już po raz piąty zorganizowane zostało w październiku w Stanisławowie.

W ramach obchodów 600-lecia uruchomiona została strona internetowa www.historia.serock.pl, powstał jubileuszowy kalendarz ścienny na 2017 r. z dwunastoma fotografiami stanowiącymi montaż zdjęć współczesnych z historycznymi, a Informator Gminy Serock zyskał nowy layout. Ponadto w miesięczniku ukazywały się wywiady z mieszkańcami, którzy dzielili się swoimi wspomnieniami o dawnym Serocku.

Jubileusz widoczny był również w małej architekturze miasta. W centrum informowały o nim billboardy promocyjne, ze zdjęciami lotniczymi autorstwa Pawła Kozarzewskiego, a przy obwodnicy – billboardy, wykonane wspólnie z Hotelem Narvil – partnerem jubileuszowych obchodów. W chodniku przed ratuszem umieszczono studzienki wodociągowe z okolicznościowym tłoczeniem. Na placu obok ratusza, do końca sezonu letniego, można było oglądać wystawę outdoorową „600 lat doświadczeń”.
W serockim Urzędzie Pocztowym można było zakupić jubileuszową kartkę i ostemplować ją okolicznościowym datownikiem, w Izbie Pamięci - otrzymać pamiątkową naklejkę na samochód, a na stoisku promocyjnym Urzędu Miasta i Gminy Serock, podczas wielu gminnych wydarzeń – wybitą specjalnie na tę okoliczność – monetę. Na stronie internetowej Urzędu udostępniony został film historyczny opowiadający o historii Serocka.

Do wielkiego świętowania przyłączyły się również gminne placówki. Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Serocku przeprowadziła Innowację pedagogiczną "Serock – miasto moje, a w nim...”  Przez cały rok uczniowie poznawali historię miasta. Podczas finału Innowacji zaprezentowany został spektakl ukazujący dzieje flisaków i serockiej Barbary. W ramach innowacji powstały także publikacje, które można obejrzeć w bibliotece szkolnej i bibliotece miejskiej: "Bliżej korzeni - wspomnienia mieszkańców serocka spisane przez brać szkolną ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Serocku z okazji 600-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu", "Jak to z Zabłockim było - serockie legendy" oraz "Nadnarwiańskie panta rhei, czyli strofy o Serocku i dla Serocka". Uczniowie i nauczyciele zakopali również swoją kapsułę czasu. Zostanie ona otwarta za 50 lat.    
            
Także serockie przedszkolaki poznawały historię miasta, biorąc udział w spacerach z przewodnikiem oraz w zajęciach przygotowanych przez wychowawców. Zwieńczeniem programu "Serock widziany oczami przedszkolaka" było wydanie publikacji o tym samym tytule, w której zaprezentowano prace plastyczne dzieci, ukazujące najważniejsze miejsca historyczne w mieście. Dzieci zasadziły również przy przedszkolu Drzewo 600-lecia.

Również Serocka Akademia Seniora aktywnie włączyła się w obchody jubileuszu, zapraszając do Serocka przyjaciół z Legionowa, Nasielska, Nieporętu, Wieliszewa i Jabłonny i opowiadając im o dziejach miasta.   

Zachęcamy do śledzenia strony www.historia.serock.pl, na której znajdą się materiały podsumowujące 600-lecie oraz śledzenia kanału na YouTube „Serocka Kronika”, gdzie można obejrzeć relacje filmowe z jubileuszowych przedsięwzięć, film opowiadający o historii gminy, a także film podsumowujący obchody.  

 

 • autor: Referat Komunikacji Społecznej
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Podziękowania za wspólne świętowanie jubileuszu 600-lecia

Rok 2017, w którym obchodziliśmy jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi, to rok szczególny dla nas wszystkich. Jako mieszkańcy wspólnie świętowaliśmy tę rocznicę, przywołując znaczące fakty i osoby zapisane w kilkusetletnim dziedzictwie stworzonym przez pokolenia Serocczan. Byliśmy twórcami i zarazem uczestnikami wielu wydarzeń. Rocznicowe obchody, towarzyszące im konferencje, spektakle, festyny, wystawy, prezentacje i publikacje, stały się okazją do integracji społeczności lokalnej wokół dziejów miasta, jako wartości podstawowej dla rozwoju poczucia tożsamości i tworzenia więzi społecznych. Dziękuję Państwu za wspólne świętowanie oraz nieoceniony wkład w realizację rocznicowych przedsięwzięć. Mam nadzieję, że wspomnienia z roku jubileuszowego pozostaną w naszej pamięci na długo.

Sylwester Sokolnicki
Burmistrz Miasta i Gminy Serock

 

Jak świętowaliśmy? Przeczytamy i obejrzymy TUTAJ

 

Życzenia świąteczne

 • -

Walka z niską emisją

Urząd Miasta i Gminy w Serocku od wielu lat podejmuje szereg działań mających na celu poprawę jakości powietrza poprzez ograniczanie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, w szczególności tzw. niskiej emisji.

Już w 2014 r. Rada Miejska w Serocku podjęła uchwałę w sprawie określenia zasad dofinansowania wymiany systemów grzewczych na systemy proekologiczne na terenie gminy Miasto i Gmina Serock. W ramach tego dofinasowania mieszkańcy mogą wymieniać stare piece i kotły węglowe na systemy proekologiczne o wysokiej sprawności, posiadające stosowne certyfikaty - otrzymując zwrot poniesionych kosztów w wysokości do 3 000 zł. W ciągu trzech lat z gminnego programu dofinansowania wymiany pieców skorzystało 79 gospodarstw domowych.

Kolejnym krokiem było uchwalenie Planu gospodarki niskoemisyjnej dla gminy Miasto i Gmina Serock (Uchwała nr 160/XVI/2015 Rady Miejskiej w Serocku z dnia 21 grudnia 2015 r.). Celem uchwalonego Planu była poprawa efektywności energetycznej obiektów z terenu Miasta i Gminy Serock. W jego ramach podejmowane są m.in. działania polegające na pracach termomodernizacyjnych budynków będących własnością Miasta i Gminy Serock, wymianie energochłonnego oświetlenia ulicznego, czy też na podejmowaniu działań związanych z gazyfikacją budynków komunalnych.

Konsekwentnie prowadzone są akcje edukacyjne informujące o tym, czego w piecach domowych spalać nie można. Artykuły na ten temat zamieszczane są w Informatorze Gminy Serock oraz na stronie www.serock.pl. Organizowane są również bezpośrednie spotkania z mieszkańcami.  

Ważnym elementem prowadzonych akcji mających na celu poprawę jakości powietrza są także kontrole Straży Miejskiej. W ubiegłym sezonie grzewczym Straż Miejska przeprowadziła 73 kontrole planowe i interwencyjne w tym zakresie.

Urząd na bieżąco monitoruje programy wsparcia w walce z niską emisją, czego wyrazem był udział w 2017 roku w programie „Poprawa jakości powietrza na terenie województwa mazowieckiego - ograniczenie emisji zanieczyszczeń poprzez modernizację kotłowni”, realizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. W ramach programu kolejnych 41 gospodarstw domowych z terenu Miasta i Gminy Serock zmodernizowało swoje kotłownie indywidualne.

Aby sprawdzić efektywność podejmowanych działań, a także aby na bieżąco monitorować stan jakości powietrza atmosferycznego w ostatnich tygodniach zakupiono sensory do pomiarów jakości powietrza. Zainstalowane zostały one na obiektach gminnych w Serocku oraz w miejscowościach: Borowa Góra i Jachranka. Sensory odczytują w czasie rzeczywistym serię parametrów na temat aktualnego powietrza w lokalizacji, w której są umieszczone. Mamy nadzieję, że instalacja systemu monitorującego pozwoli na lokalizację źródeł zanieczyszczeń oraz na zwiększenie świadomości wszystkich, którzy w sposób bezpośredni wpływają na jakość powietrza. Pomiary można na bieżąco śledzić na stronie https://map.airly.eu/pl/.

Pamiętajmy jednak, że to każdy z nas ma wpływa na poprawę jakości powietrza, którym oddychamy. Dlatego apelujemy, aby w piecach spalać tylko te paliwa, które są do tego przeznaczone.

Nie spalajmy w domowych paleniskach odpadów komunalnych, lakierowanego drewna, płyt pochodzących z rozbiórki mebli itp. W ramach spalania tych odpadów w piecach wydziela się cała lista niebezpiecznych substancji, groźnych dla naszego zdrowia. Wszystkie te odpady możemy oddać w ramach obecnie obowiązującego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Jednocześnie zachęcamy wszystkich do kontaktu z Referatem Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa lub Strażą Miejską w Serocku w przypadku podejrzenia, że osoba z sąsiedztwa spala ,,śmieci” w piecu. Pamiętajmy, że leży to w naszym wspólnym interesie!

 

 

 

Uchwalono budżet Miasta i Gminy Serock na 2018 rok

Na sesji w dniu 18 grudnia 2017r. Rada Miejska jednomyślnie uchwaliła Wieloletnią Prognozę Finansową Miasta i Gminy Serock na lata 2018 – 2027 oraz budżet Miasta i Gminy Serock na rok 2018r. w kształcie zaproponowanym przez Burmistrza Miasta i Gminy Serock.

Budżet gminy jest podstawowym instrumentem zarządzania finansami gminy. W związku z powyższym projekt budżety oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej podlegał opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz stałych Komisji Rady Miejskiej w Serocku, które pozytywnie zaopiniowały projekty uchwał.  
Dochody oraz wydatki budżetu zostały zaplanowane z uwzględnieniem aktualnej sytuacji gospodarczej i finansowej, co pozwoli na realizację wielu oczekiwań i potrzeb mieszkańców. Budżet roku 2018 został powiązany z Wieloletnią Prognozą Finansową, co umożliwi zintegrowanie z wieloletnim działaniem zawartym w Planie Rozwoju Lokalnego Miasta i Gminy Serock.
Wysokość dochodów jak i wydatków, zawartych w budżecie jest szacunkowa i została określona na podstawie przewidywanego wykonania roku 2017 oraz na podstawie informacji uzyskanych z MF i Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Dochody budżetu Miasta i Gminy Serock zaplanowano na poziomie 71.490.361,74 zł
i tworzą je:
- dochody własne, na które składają się przede wszystkim podatki i opłaty lokalne – 21.004.899 zł (w tym podatek od nieruchomości – 13.610.000 zł),
- dotacje – 16.628.229,74 zł,
- udziały w podatku dochodowym od osób fizycznych – 16.309.723 zł
- subwencja oświatowa – 14.185.170 zł,
- dochody majątkowe – 3.362.340 zł.

Warto wspomnieć, iż system podatkowy w gminie jest stabilny, czego wyrazem jest pozostawienie stawek podatkowych na niezmiennym poziomie od roku 2013.

Po stronie dochodów zaplanowano również dotacje uzyskane z:
- Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w wysokości 775.000 zł na zadanie „Rozbudowa sieci kanalizacyjnej w gminie Serock: przebudowa systemu kanalizacji w Zegrzu”,                 
- budżetu państwa w kwocie 958.790 zł na dofinansowanie zadania inwestycyjnego pn.: „Budowa ul. Długiej w Stasim Lesie” w ramach programu wieloletniego pn.: „Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019”,
- Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze 2014-2020 w wysokości 300.000 zł na dofinansowanie projektu pn. „Zagospodarowanie terenu rekreacyjnego w Stasim Lesie”.

Zaplanowano również środki w wysokości 1.147.965,31 zł na realizację w latach 2018 – 2019 projektu pn.: „Serockie Centrum Usług Społecznych”, który jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem projektu jest:
- usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania,
- utworzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego,
- stacjonarna opieka dzienna.

Wydatki budżetowe zaplanowano na poziomie 73.767.700,27 zł, tym:
- wydatki bieżące – 58.903.641,60 zł
- wydatki majątkowe – 14.864.058,67 zł.

Największe wydatki wg. klasyfikacji budżetowej zostaną przeznaczone na:
- oświatę i opiekę wychowawczą – 20.185.550 zł,
- pomoc społeczną – 17.698.022,46 zł,
- gospodarkę komunalną – 9.442.935,51 zł.

Zaplanowano również środki na komunikację lokalną oraz na działania związane z szeroko rozumianą poprawą jakości powietrza, między innymi poprzez modernizację indywidualnych kotłowni na terenie gminy Miasto i Gmina Serock.

Ponadto zabezpieczono środki na kontynuację wdrożonych programów osłonowych, tj. Serocką Kartę Dużej Rodziny 3+ oraz program związany ze zmniejszeniem wydatków ponoszonych przez mieszkańców na zakup leków.

Gminę czeka wiele zadań inwestycyjnych – tych kontynuowanych, jak i nowych przedsięwzięć.
W ramach tej kwoty (prawie 15 milionów zł) realizowane będą zadania m.in. z zakresu gospodarki wodno – ściekowej, modernizacji dróg gminnych, poprawy bezpieczeństwa. W każdym z wymienionych zakresów, zadania określone w planie budżetowym, stanowią konsekwencję wcześniej podjętych działań, wykonanych dokumentacji, złożonych wniosków o dofinansowania zewnętrzne oraz uzyskanych już dofinansowań. Realizacja zadań inwestycyjnych możliwa jest w dużej mierze, dzięki pozyskanym środkom unijnym.

Zaplanowano również środki w wysokości 50.000 zł stanowiące pomoc rzeczową dla Województwa Mazowieckiego polegającą na wykonaniu dokumentacji projektowej na budowę chodnika w ciągu drogi wojewódzkiej nr 632 na odcinku  od km 44+600 do km 45+300 w miejscowości Ludwinowo Dębskie – Stanisławowo.

Zachęcamy państwa do zapoznania się z krótką prezentacją ukazującą najważniejsze założenia uwzględnione w uchwale budżetowej  na rok 2018 oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2018 – 2027.

Wigilijnie na serockim rynku

Jak co roku w niedzielę poprzedzającą Wigilię Bożego Narodzenia, 17 grudnia 2017 r.,  mieszkańcy gminy Serock spotkali się na rynku, aby złożyć sobie życzenia, podzielić się opłatkiem, wysłuchać koncertu kolęd i skosztować potraw świątecznych.

Wcześniej, bo już od godziny 10.00 na serockim rynku trwał jarmark świąteczny, podczas którego można było kupić ozdoby świąteczne, choinki, stroiki.  Zgromadzonych na wieczornym Spotkaniu Wigilijnym powitał burmistrz Sylwester Sokolnicki, przekazując najserdeczniejsze życzenia i podziękowania za wspólne świętowanie w roku jubileuszowym.

W wigilijny klimat wprowadził gości Chór Miasta i Gminy Serock Cantores Adalberti, śpiewając kolędy i pastorałki. Tego wieczoru miało miejsce również wręczenie nagród w konkursie na motyw bożonarodzeniowy, organizowanym przez Centrum Kultury i Czytelnictwa oraz w konkursie na ceramicznego karpia, organizowanym przez Pracownię Ceramiki i Witrażu Mecholówka.

Tradycyjnie na koniec spotkania, dzięki uprzejmości Ośrodka Pomocy Społecznej, uczestnicy spotkania wigilijnego mogli skosztować barszcz czerwony i wigilijną kapustę.

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Zapraszamy na wspólną Wigilię i kiermasz bożonarodzeniowy na serockim rynku - 17 grudnia

W najbliższą niedzielę zapraszamy na serocki rynek:

10:00 - kiermasz bożonarodzeniowy do późnego wieczora

18:00 - XXII Spotkanie Wigilijne i wspólne kolędowanie.

 

 • -
 • -

Kolejny etap konsultacji społecznych za nami

W dniach 12 i 14 grudnia 2017 r., w siedzibie firmy WIMET, Dębe 83, odbyły się spotkania warsztatowe, będące kolejnym z zaplanowanych wydarzeń w ramach prowadzonych konsultacji społecznych nowo tworzonego projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego tereny wokół nieczynnego składowiska odpadów w Dębem. W warsztatach konsultacyjnych wzięło w sumie udział około 80 osób. Na spotkaniach wśród zgromadzonych pojawili się mieszkańcy gminy, przedstawiciele kilku przedsiębiorstw działających na terenie objętym zmianą miejscowego planu oraz pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Serocku. Obecni byli również Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki oraz z-ca Burmistrza Józef Zając. Spotkaniu towarzyszyli reprezentanci Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych oraz Fundacji Napraw Sobie Miasto. Wszystkiemu przysłuchiwali się projektanci, którzy będą zajmowali się sporządzeniem projektu nowego planu.

Spotkania warsztatowe przyjęły formułę „World Cafe”. Ich głównym punktem była praca przy stolikach w grupach do 10 osób. Ta forma konsultacji dała przestrzeń do wspólnej dyskusji, umożliwiając przedstawienie swoich opinii i poglądów z zachowaniem poszanowania dla każdego uczestnika. Pozwoliła na zebranie uwag i pomysłów uczestników warsztatów, którzy dzielili się swoimi spostrzeżeniami, aktywnie włączali się do dyskusji przy stolikach i na forum, a także zadawali pytania przedstawicielom samorządu i przedsiębiorcom.

Ta bezpośrednia forma dialogu zwiększyła wiedzę urzędników o tym jak mieszkańcy widzą i nazywają problem, wokół którego toczą się konsultacje oraz jakie mają propozycje rozwoju i dopuszczalnych form zagospodarowania terenu.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w warsztatach konsultacyjnych, za okazaną aktywność i zaangażowanie w naszą wspólną sprawę. Państwa głos doradczy w konsultacjach pomoże nam podjąć optymalne decyzje przy sporządzaniu projektu nowego planu, z uwzględnieniem ograniczeń, jakie przed nami stoją.

Raport z przeprowadzonych konsultacji zostanie opublikowany 22 stycznia 2018 r. na stronie internetowej www.serock.pl, jego wersja papierowa będzie dostępna w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku. Informacja dotycząca miejsca i terminu spotkania podsumowującego konsultacje zostanie ustalona i podana do Państwa wiadomości przed publikacją raportu.

Wszystkich zainteresowanych prowadzonym procesem konsultacyjnym zapraszamy do punktu informacyjnego, w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku, parter, sala ślubów w poniedziałki w godzinach 16-17 oraz w środy w godzinach 15-16. Zapraszamy również do kontaktu, za pośrednictwem poczty elektronicznej konsultacje@serock.pl lub pod numerem telefonu /22/ 782 88 26.

Poniżej przedstawiamy krótką fotorelację z obu spotkań warsztatowych.

 

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Lokalni przedsiębiorcy spotkali się na Wigilii w ratuszu

Jak co roku w okresie przedświątecznym lokalni przedsiębiorcy spotkali się w ratuszu na Wigilii dla Przedsiębiorców. Spotkanie rozpoczął krótki koncert piosenek świątecznych w wykonaniu podopiecznych z Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku – zespołu In Canto – pod kierunkiem Pani Mai Radomskiej.

Burmistrz Sylwester Sokolnicki, w towarzystwie swojego zastępcy oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej powitał gości, złożył im świąteczne życzenia i podziękował za owocną współpracę.

Tradycyjnie już kilku przedsiębiorców zostało wyróżnionych okolicznościową statuetką Lidera Przedsiębiorczości za rozwój swoich firm, innowacyjne działania i odpowiadanie na potrzeby lokalnej społeczności. W roku jubileuszowym wyróżnione zostało również grono osób, które swoimi działaniami wsparły serocki samorząd w działaniach  towarzyszących obchodom jubileuszu 600-lecia.  
Również Artur Borkowski, który występował tego dnia także jako Prezes Zarząd Klubu Sportowego „Sokół” OSiR Serock wręczył podziękowania kilku osobom wspomagającym działalność klubu.

Aby tradycji świątecznej stało się zadość, zgromadzeni przełamali się opłatkiem, składając sobie życzenia i dzieląc się dobrym słowem.

Poniżej lista wyróżnionych osób:

Lider Przedsiębiorczości:
Państwo Marzena i Wiesław Kanigowscy
Pani Barbara Sowińska, Pan Bartłomiej Janyga - P.P.H.U. EKON spółka cywilna
Państwo Dominika i Stanisław Nalewajek
Państwo Irena i Krzysztof Tolak - Firma MIG – MAG Krzysztof Tolak


Wyróżnienia:

Pani Marzena Baranowska – serocki przewodnik
Pan Henryk Olszewski – firma „Kamieniarstwo”
Pan Bartłomiej Latawski - BM EVENTS
Pani Agnieszka Topczewska – Dyrektor serockiego oddziału Poczty Polskiej
Pani Marlena Radomska - Dom Pracy Twórczej Rybaczówka
Pani Marzenna Zacharzewska - AURORA Technika Świetlna

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

UWAGA!!! ZAGROŻENIE ASF!!!

Celem niniejszej akcji informacyjnej jest wsparcie działań zmierzających do eliminacji wirusa, poprzez usuwanie ze środowiska martwych dzików, potencjalnie zakażonych ASF. Ścisłe przestrzeganie poniższych zasad zminimalizuje ryzyko ewentualnego rozprzestrzenienia się choroby, w tym ryzyko wprowadzenia ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.

Próbne uruchomienie syren

Referat Zarządzania Kryzysowego, Obrony Cywilnej i Bezpieczeństwa informuje, że w dniu 15 grudnia 2017 r., w godzinach od 9:00 do 16:00, przeprowadzane będą głośne próby sprawności funkcjonowania syren alarmowych.

Zimowy Serock zachęca do spacerowania

Serock przygotowuje się do świąt. Rynek zdobi okolicznościowe oświetlenie i duża choinka. Przy ratuszu stanęła szopka bożonarodzeniowa. Na latarniach zawieszone zostały dekoracje świetlne. Zapraszamy na zimowe spacery, szczególnie teraz, kiedy "sypnęło śniegiem" i choć przez chwilę można poczuć prawdziwie zimowy klimat.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Wigilia w Skubiance

10 grudnia w Skubiance, na boisku sportowym pod nową wiatą odbyła się –  kolejna już – wigilia. Obawy gospodarzy związane ze zmianą lokalizacji rozwiała rekordowo wysoka frekwencja. Sołtys Marek Biliński przywitał przybyłych gości:

- Burmistrza Miasta i Gminy Serock - Sylwestra Sokolnickiego

- Przewodniczącego Rady Miejskiej - Artura Borkowskiego

- Panią Annę Gajewską - członka Zarządu Rady Powiatu

- Józefa Zająca - Zastępcę Burmistrza Miasta i Gminy  

- Księdza Proboszcza Andrzeja Marchlewskiego

- Radnych, Sołtysów, przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich i wszystkich mieszkańców

Po oficjalnych życzeniach, zaśpiewanych kolędach i podzieleniu się opłatkiem, rozpoczęła się wigilijna wieczerza przygotowana przez Koło Gospodyń ze Skubianki.
Ciepły barszcz rozgrzał zmarzniętych gości, kapusta z grzybami, ziemniaki, śledzie i ryba w galarecie szybko znikały z talerzy a kompot z suszonych z owoców roztaczał wigilijny zapach. Również ciasto znalazło swoich amatorów. Oczywiście nie mogło zabraknąć gościa z dalekiej Laponii, który nagradzał grzecznych słodkim prezentem - na niegrzecznych czekała rózga. 
Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują wszystkim obecnym na wigilii i do zobaczenia za rok!

 • autor: Małgorzata Bilińska - Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Skubiance
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Wigilia MODR w Woli Kiełpińskiej

W dniu 13.12.2016 r. w sali OSP w Woli Kiełpińskiej odbyło się spotkanie opłatkowe, którego organizatorem był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne, TZD w Legionowie oraz Stowarzyszenie Wspólnota Lokalna Powiatu Legionowskiego. Wśród zaproszonych gości byli:

 1. Dyrektor Terenowego Oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – Jerzy Wal 
 2. Kierownik Powiatowego Oddziału KRUS Nowy Dwór Mazowiecki – Małgorzata Zofińska
 3. Wicestarosta Powiatu Legionowskiego – Jerzy Zaborowski
 4. Członkowie  Zarządu Rady Powiatu Legionowskiego – Anna Gajewska i Michał Kobrzyński
 5. Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Serock – Artur Borkowski oraz radni Rady Miasta i Gminy Serock
 6. Burmistrz Miasta i Gminy Serock – Sylwester Sokolnicki i Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Serock – Józef Zając
 7. Ksiądz Michał z Parafii Zegrze w Woli Kiełpińskiej
 8. Pracownicy  Referatu Rolnictwa i Ochrony Środowiska UMiG Serock
 9. Komendant Gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych – Marian Malinowski
 10.  Grzegorz Jaworski – Prezes Związku Sadowników Grupa Dębe
 11.  Pan Józef Zaremba
 12.  Członkinie Kół Gospodyń Wiejskich Dosin, Guty, Marynino, Skubianka oraz Panie współpracujące z Mazowieckim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Warszawie – autorki wszystkich kulinarnych potraw wigilijnych                                                                                  

Po tradycyjnym łamaniu opłatkiem i złożeniu najlepszych życzeń goście zasiedli do wigilijnego stołu. Wszystkie dania były wyjątkowe a ich smak pozostanie długo w pamięci. Według opinii uczestników spotkania mistrzowska była zupa grzybowa oraz kompot z suszu, których autorką była Iwona Garbulińska – Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Dosin.

Biesiadników odwiedził również Mikołaj, który zostawił upominki tym, które przyczynili się smacznego akcentu spotkania. Wszystkim osobom, które przygotowały potrawy na spotkanie opłatkowe bardzo serdecznie dziękuję. Organizatorzy pragną również podziękować Państwu Teresie i Zenonowi Wiadrowskim, którzy – jak co roku – podarowali choinkę, która mile wprowadziła nas w świąteczny nastrój.  

 • autor: Teresa Krzyczkowska
 • -
 • -
 • -

Stan środowiska w województwie mazowieckim w 2016 r.

Informujemy o zamieszczeniu na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie opracowania „Stan środowiska w województwie mazowieckim w 2016 r.” Przedstawione zostały w nim oceny podsumowujące wyniki badań i pomiarów wykonanych w 2016 roku, w ramach państwowego monitoringu środowiska (PMŚ), w zakresie następujących komponentów: jakości powietrza, hałasu, pól elektromagnetycznych. W publikacji przedstawiono także informacje o gospodarce odpadami w województwie mazowieckim oraz o oddziaływaniu na poszczególne elementy środowiska. Raport ten zamieszczony jest na stronie internetowej pod adresem www.wios.warszawa.pl.

Zmiana godzin dyżuru radcy prawnego

Informujemy, że w dniu dzisiejszym 13.12.2017 r. dyżur radcy prawnego w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej czynny będzie do godziny 10.30.

Burmistrz Miasta i Gminy Serock ogłasza otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadania publicznego

Burmistrz Miasta i Gminy Serock ogłasza otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadania publicznego.

Burmistrz Miasta i Gminy Serock ogłasza otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, na wsparcie realizacji zadania publicznego pt. „wspieranie aktywności seniorów poprzez prowadzenie działalności kulturalnej, edukacyjnej, integracyjnej oraz popularyzację zdrowego stylu życia.”


Informacje:

https://www.bip.serock.pl/75,ogloszenia 

 • autor: Referat Organizacyjno-Prawny i Obsługi Rady Miejskiej

13 grudnia 1981 roku wprowadzono w Polsce stan wojenny

Stan wojenny wprowadzony w grudniu 1981 roku należy do najbardziej dramatycznych wydarzeń w powojennej historii Polski. Nie słabną również dyskusje wśród historyków i polityków nad oceną o celowości jego wprowadzenia.

Rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zwykło się w mediach tytułować „niedzielą bez teleranka”. To określenie zapewne przypomina emocje towarzyszące Polakom 13 grudnia 1981 roku, kiedy od 6.00 rano w telewizji puszczano co chwilę przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował o wprowadzeniu stanu wojennego. Dzieci nie rozumiały, czemu nie będą mogły obejrzeć ulubionego „teleranka”, dorosłym trudno było im wytłumaczyć groźbę wojny, tym bardziej, że sami nie wiedzieli, z czym ów stan się wiąże, a jeżeli wojna, to z kim.


Władze komunistyczne obawiając się jej utraty w związku z silnymi działaniami Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, 13 grudnia, na mocy podjętej niejedno głośnie uchwały Rady Państwa z 12 grudnia, na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego wprowadziły stan wojenny. Podjęcie decyzji o jego wprowadzeniu argumentowano jednak groźbą zamachu stanu, załamaniem gospodarki, możliwością interwencji ze strony radzieckiej.


O północy z soboty na niedzielę oddziały ZOMO rozpoczęły aresztowania przedstawicieli opozycji, uznanych za groźnych dla bezpieczeństwa państwa. Wyłączono obiekty teletransmisyjne i centrale telefoniczne, wprowadzono cenzurę korespondencji. Zakazano organizowania strajków, zgromadzeń działalności związkowej i społecznej. Zdeponowano broń i amunicję rezerwistów. Wprowadzono godzinę milicyjną oraz zakaz wyjazdów zagranicznych, zawieszono zajęcia szkolne, wprowadzono system kartkowej dystrybucji artykułów pierwszej potrzeby. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, zniesiony 22 lipca 1983 roku. Ulice zapełniły się czołgami, słychać było strzały do demonstrantów, rozgorzały zamieszki. Już pierwszego dnia internowano blisko 3,5 tysiąca osób. Ostatecznie ich liczna wzrosła do 10000.

 

Jarmark Świąteczny już 17 grudnia!

17 grudnia, na serockim rynku, odbędzie się Jarmark Świąteczny. Do kupienia będą artykuły świąteczne, prezenty, choinki, zabawki i wiele innych. Czas w trakcie kiermaszu umili świąteczna muzyka i przyjazna atmosfera. Serdecznie zapraszamy na rynek, szczegóły dotyczące wydarzenia znajdują się na plakacie.

 • -

Uchwała antysmogowa

W dniu 24 października 2017 r. Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął uchwałę Nr 162/17 w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa mazowieckiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (Dz. Urz. Woj. Maz. z 27.10.2017 r., poz. 9600), tzw. „uchwałę antysmogową”.

Głównym celem uchwały jest doprowadzenie do obniżenia poziomów stężeń płynów zawieszonych PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)piranu poprzez wprowadzenie ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji o mocy do 1 MW, w których następuje spalanie paliw.

Uchwała wprowadza konieczność wymiany nieekologicznych źródeł ciepła (kotłów, pieców, kominków) oraz zakaz spalania najgorszych jakościowo paliw.

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie zamieścił na swojej stronie internetowej, w dziale „uchwała antysmogowa” praktyczne informacje dotyczące przyjętych regulacji.

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

Zapraszamy na warsztaty w ramach konsultacji społecznych

Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby na kolejny etap konsultacji społecznych, dotyczących planu zagospodarowania terenu wokół dawnego składowiska odpadów w Dębem.

12 i 14 grudnia odbędą się warsztaty konsultacyjne.

12 grudnia (w tym terminie szczególnie zapraszamy mieszkańców Dębego i Stanisławowa) i 14 grudnia (na to spotkanie szczególnie zapraszamy mieszkańców Ludwinowa Dębskiego, Bolesławowa i Gutów), w siedzibie firmy WIMET, Dębe 83. Początek spotkania punktualnie o godzinie 18.00.

Wszystkich zainteresowanych prowadzonym procesem konsultacyjnym zapraszamy do punktu informacyjnego w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku, parter, sala ślubów w poniedziałki w godzinach 16-17 oraz w środy w godzinach 15-16. Zapraszamy również do kontaktu, za pośrednictwem poczty elektronicznej konsultacje@serock.pl lub pod numerem telefonu /22/ 782 88 26.

Osoby planujące uczestniczyć w spotkaniach warsztatowych szczególnie zapraszamy do zapoznania się z szerszym kontekstem sprawy, który szczegółowo przedstawiony został TUTAJ.

 

 • -
  mapa dojazdu
 • -

Chór z czeskiego Lanškroun wystąpił w serockim kościele

Serock odwiedził chór z miasta partnerskiego Serocka - czeskiego Lanškroun. W czasie swej 25-letniej kariery Chór Mieszany z Lanškroun występował w wielu europejskich miastach np. Wiedniu, Norymberdze, Castiglione, Keżmaroku. W Polsce czescy chórzyści śpiewali w  partnerskim Dzierżoniowie.
Do Serocka przyjechali w 33 osobowym składzie, by zobaczyć  nasze miasto oraz stolicę w świątecznej odsłonie i w bożonarodzeniowym podarku ofiarować Serocczanom koncert pieśni adwentowych i kolęd.

W piątkowy wieczór, w serockim ratuszu obejrzeli film promocyjny, po czym z zachwytem oglądali rozświetlony serocki rynek, kościół i Izbę Pamięci i Tradycji Rybackich. W sobotę już rano wyruszyli do Warszawy, by zwiedzić zamek królewski, stare miasto i świąteczne jarmarki. Warszawiacy i liczni turyści z radością i zainteresowaniem słuchali ich spontanicznych kolędowych występów, które przyciągały na placu zamkowym czy rynku starego miasta wielu słuchaczy.
Wieczorne wystąpienie chóru w serockim kościele parafialnym było niezwykłym wydarzeniem muzycznym. Kolędy i pieśni bożonarodzeniowe wykonywane acapella lub z akompaniamentem gitary, fletu, dzwonków czy grzechotek nagradzane były gromkimi brawami.

Dziękujemy naszym wspaniałym gościom z Czech za piękny przedświąteczny koncert, a księdzu proboszczowi Dariuszowi Rojkowi i mieszkańcom za serdeczne przyjęcie chóru z Lanškroun.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Zaproszenie na weekendowe wydarzenia

W najbliższą sobotę, 9 grudnia 2017 r., zapraszamy Państwa na poniższe wydarzenia :

 g.10:00 - II Mikołajkowy Turniej Szachowy dla dzieci , młodzieży i dorosłych w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku

g.11:00 - Spotkanie z Książką na Boże Narodzenie w serockiej Bibliotecer

g.14:00 - 17:00 - warsztaty "Rodzinny Konkurs na Świątecznego Ceramicznego Karpia" - Klub Aktywności Społecznej w Serocku

g.19:00 - koncert adwentowy Chóru  z Lanskroun - miasta partnerskiego Serocka - w serockim kościele

W ratuszu można oglądać wystawę "Podsumowanie obchodów 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich" przygotowaną przez Referat Komunikacji Społecznej UMiG w Serocku.

Szczegóły na plakatach poniżej.

 • -
 • -
 • -
 • -

Konsultacje w toku

Za nami pierwsze z zaplanowanych wydarzeń w ramach prowadzonych konsultacji społecznych nowo tworzonego projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, obejmującego tereny wokół nieczynnego składowiska odpadów w Dębem.  

W środę 6 grudnia odbył się spacer badawczy, w trakcie którego wspólnie z grupą około 20 osób - mieszkańców Dębego, Bolesławowa i Ludwinowa Dębskiego, mieliśmy możliwość wizytowania 6 obiektów zlokalizowanych na terenie objętym zmianą planu.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu, a także przedsiębiorcom, którzy zgodzili się nas w tym dniu gościć na terenie działania swoich firm. Pomimo niesprzyjającej pogody, dzięki Państwa aktywność pozyskaliśmy obszerny materiał, który będzie pomocny w procesie przygotowywania raportu z konsultacji, a także podczas prac nad przyszłym planem.

Już teraz zapraszamy wszystkich zainteresowanych na warsztaty konsultacyjne, które odbędą się 12 grudnia (w tym terminie szczególnie zapraszamy mieszkańców Dębego i Stanisławowa) i 14 grudnia (na to spotkanie szczególnie zapraszamy mieszkańców Ludwinowa Dębskiego, Bolesławowa i Gutów), w siedzibie firmy WIMET, Dębe 83. Początek spotkania punktualnie o godzinie 18.00.

Wszystkich zainteresowanych prowadzonym procesem konsultacyjnym zapraszamy do punktu informacyjnego, w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku, parter, sala ślubów w poniedziałki w godzinach 16-17 oraz w środy w godzinach 15-16. Zapraszamy również do kontaktu, za pośrednictwem poczty elektronicznej konsultacje@serock.pl lub pod numerem telefonu /22/ 782 88 26.

Poniżej przedstawiamy krótką fotorelację z przeprowadzonego spaceru badawczego.

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Zapraszamy na koncert czeskiego chóru mieszanego

Lanškrounský chór mieszany w tym roku obchodził 25-lecie istnienia. Na swoim koncie ma wystąpienia w takich miastach jak Wiedeń czy Norymberga oraz w miastach partnerskich Lanskroun: Dzierżoniowie, Keżmaroku, Castiglione  i innych. Do Serocka przybywają z koncertem pieśni adwentowych i kolęd.
Zapraszamy - sobota 9 grudnia, godz 19:00 po wieczornej Mszy świętej.

 

 • -
 • -

Rodzinny konkurs na ceramicznego karpia

Zapraszamy rodziny do udziału w konkursie organizowanym przez Pracownię Ceramiki i Witrażu Mecholówka.

 

 • -

Najstarsi mieszkańcy naszej gminy

,,Nie sposób nie dostrzegać, jak wielką rolę w życiu rodzinnym i społecznym odgrywają osoby starsze. Są nie tylko źródłem wiedzy, dzięki któremu możliwe jest zachowanie ciągłości tradycji i kultury, ale przede wszystkim pomagają młodym w kształtowaniu własnej tożsamości. To przecież w cieniu opowieści dziadków o dawnym życiu, rodzi się wiele postaw i sposobów postrzegania świata przez dzieci i młodzież. Bezsprzecznie więc ludzie starsi  to prawdziwy skarb dla całego społeczeństwa. Całe Pani/Pana życie, cała historia Pani/Pana życia, wszystkie przeżycia, praca i doświadczenia doskonale wpisują się w historię naszej wspólnoty narodowej. To część dziedzictwa naszej Ojczyzny, która w tym roku obchodzi 99-tą rocznicę Odzyskania Niepodległości.(…)„

Takimi słowami Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki zwrócił się do najstarszych mieszkańców naszej gminy, którzy ukończyli w tym roku 90 lat i więcej. W miejscowości Marynino mieszka najstarsza mieszkanka gminy Serock- Pani Henryka. Od urodzenia czyli od 1918 roku jest związana z naszą gminą, bowiem pochodzi z Ludwinowa Zegrzyńskiego. W 1937 roku Pani Henryka wyszła za mąż za Edwarda. W tym samym roku zamieszkali w Maryninie. Tam również urodziły się ich dzieci: Marianna oraz Janusz. Pani Henryka doczekała się siedmiorga wnucząt, 11 prawnucząt i 12 praprawnucząt. Nasza jubilatka poświęciła całe życie rodzinie oraz pracy, głównie w gospodarstwie, a także pomagając mężowi Edwardowi, który trudnił się szewstwem. Pani Henryce życzymy przede wszystkim zdrowia i pogody ducha na wiele kolejnych lat.
W tym roku odwiedziliśmy z życzeniami jubilatów, którzy ukończyli 90 lat i więcej. Na okoliczność urodzin wszystkich jubilatów nie pozostało życzyć nic innego, jak tylko 200 lat!

Podsumowano projekt Powiat Legionowski - Stolica Kultury Mazowsza

Koncertem Lory Szafran, który 2 grudnia odbył się w sali widowiskowej legionowskiego ratusza, zakończono projekt Powiat Legionowski – Stolica Kultury Mazowsza, realizowany przez cały bieżący rok w Powiecie Legionowskim.

Konkurs Stolica Kultury Mazowsza organizowany jest rokrocznie przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Komisja konkursowa, wyłaniająca laureatów konkursu w ubiegłym roku, doceniła różnorodność i bogactwo planowanych w Powiecie Legionowskim przedsięwzięć kulturalnych. Nie bez znaczenia były inicjatywy organizowane przez Miasto i Gminę Serock z okazji jubileuszu 600—lecia nadania praw miejskich Serockowi. Nagrodą w konkursie było 100 tys. zł, które Powiat Legionowski otrzymał na realizację zaplanowanych wydarzeń kulturalnych. Miasto i Gmina Serock otrzymała na realizację wybranych przedsięwzięć 16.000 zł. W całym powiecie w ramach projektu Stolica Kultury Mazowsza odbyło się 130 mniejszych lub większych imprez.

fot. powiat-legionowski.pl

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Gmina Serock laureatem nagrody Ambasador Wschodu

W sobotę, 2 grudnia,  na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim odbyła się czwarta edycja gali Ambasadorów Wschodu.

Projekt realizowany jest przez wydawcę magazynu Kraina Bugu. Statuetki Ambasadora Wschodu są przyznawane w kategoriach: samorząd, biznes, projekt, turystyka, kultura i sztuka oraz odpowiedzialny społecznie. W tym roku, w kategorii „samorząd” nominowana była gmina Serock. Co roku przyznawana jest także Nagroda Specjalna, a od 2016 roku również tytuł Honorowego Ambasadora Wschodu.

- Każdy ambasador jest ważny dla regionu – mówi Sławomir Sosnowski marszałek województwa lubelskiego. – Wszędzie tam gdzie liczy się permanentna, zgodna ze wszystkimi regułami gra, czy to w samorządzie czy biznesie, to należy to wyróżniać i pokazywać jako wzór do naśladowania – podkreśla Sosnowski.

W kategorii samorząd statuetkę otrzymało miasto Supraśl, gmina Serock otrzymała natomiast wyróżnienie. W kategorii turystyka zwyciężyło Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Statuetkę przyznano też w kategorii społecznie odpowiedzialny, a otrzymała ją Fundacja AMF Nasza Droga. Wyróżniono też Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, z kolei w kategorii kultura i sztuka wyróżniono Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice. Kapituła przyznała też Fundacji Pogranicze w Sejnach nagrodę specjalną. Tytuł Honorowego Ambasadora Wschodu otrzymała pisarka Barbara Wachowicz.

Projekt „Ambasador Wschodu” został zainicjowany w 2013 r. przez wydawcę magazynu Kraina Bugu. Jego misją jest odkrywanie, wspieranie i promowanie działań mających szczególną wartość dla obszaru wschodniej Polski. Statuetki Ambasadora Wschodu są przyznawane w kategoriach: samorząd, biznes, projekt, turystyka, kultura i sztuka oraz odpowiedzialny społecznie. Co roku przyznawana jest także Nagroda Specjalna, a od 2016 r. również tytuł Honorowego Ambasadora Wschodu.

Formuła projektu jest trzy etapowa i zakłada nieustanne monitorowanie określonych przestrzeni i podejmowanych w nich działań, nominowanie najlepszych, a następnie powołanie Kapituły i wyłonienie laureatów. W Kapitule zasiadają przedstawiciele wszystkich obszarów życia społecznego: kultury, mediów, biznesu, samorządu oraz sektora NGO.

źródła:

http://www.dziennikwschodni.pl/
http://ambasadorwschodu.pl/

 

 

 • -

Zapraszamy do udziału w konsultacjach

Zapraszamy Państwa do udziału w konsultacjach społecznych, dotyczących projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu w sąsiedztwie dawnego składowiska odpadów w Dębem. Konsultacje są otwarte – do udziału w nich zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a w szczególności mieszkańców miejscowości zlokalizowanych najbliżej terenu objętego zmianą planu, tzn. Dębego, Ludwinowa Dębskiego, Bolesławowa, Stanisławowa i Gutów.

Konsultacje będą prowadzone w terminie od 30 listopada 2017 r. do 21 grudnia 2017 roku. W tym okresie przeprowadzimy badania ankietowe oraz zorganizujemy spotkania konsultacyjne. Zależy nam na tym, żeby wszyscy zainteresowani tematem mogli się wypowiedzieć. Dlatego też większość wydarzeń będziemy organizować w terminach i miejscach, ułatwiających Państwu udział.

Po zakończeniu konsultacji zostanie opracowany raport, w którym szczegółowo omówimy wszystkie poruszane zagadnienia. Raport udostępnimy na stronie internetowej (www.serock.pl). Szczegółowe informacje na temat prowadzonego procesu konsultacji znajdziecie Państwo w tej zakładce - będą one na bieżąco aktualizowane.


Konsultacje przygotowaliśmy i organizujemy przy wsparciu merytorycznym i grantowym w ramach projektu „Przestrzeń dla Partycypacji” organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju. Dzięki uczestnictwu w projekcie gmina Serock podjęła współpracę z ekspertami Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych oraz Fundacji Napraw Sobie Miasto.

Wszystkie informacje dotyczące konsultacji społecznych znajdziesz TUTAJ.

Wypełnij ankietę TUTAJ.

 • -

Będzie światłowód w Serocku!

Szanowni Państwo,
Internet stał się już częścią naszego codziennego życia. Korzystamy z niego praktycznie wszyscy i coraz częściej, co sprawia, że potrzebujemy dostępu do coraz szybszych usług.

Biorąc pod uwagę potrzeby lokalnej społeczności oraz działania zainicjowane na przełomie 2016 roku zwiększające dostępność infrastruktury szerokopasmowej, Urząd Miasta i Gminy w Serocku oraz Orange Polska rozpoczęli współpracę w celu budowy sieci światłowodowej. Nawiązana współpraca będzie miała znaczący wpływ na proces inwestycyjny oraz terminy realizacji sieci światłowodowej, których rozpoczęcie planowane jest na 2018 rok. Orange Światłowód zapewni mieszkańcom Internet o imponującej prędkości 300 Mb/s, bogatą ofertę telewizji i telefonię najwyższej jakości.

Inwestycja będzie realizowana w dwóch etapach. Pierwszy etap inwestycji obejmie 350 punktów adresowych skupionych w centrum Serocka. W drugim etapie, obejmującym blisko 1900 gospodarstw domowych położonych na terenie Miasta i Gminy Serock oraz 5 szkół, Orange skorzysta z dofinansowania z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Lista punktów adresowych planowanych do objęcia zasięgiem sieci dostępna jest na stronie Centrum Projektów Polska Cyfrowa: https://cppc.gov.pl/wp-content/uploads/obszar_3_1_14_29_28.pdf.
Planowany zakres inwestycji został przedstawiony w postaci mapy, którą udostępniamy poniżej.

Na ostateczną decyzję o realizacji przyłączy światłowodowych wpływ będą miały deklaracje mieszkańców potwierdzające zainteresowanie szerokopasmowymi usługami. Zapraszamy do wypełnienia załączonej deklaracji a następnie wrzucenie papierowej wersji do jednej z urn znajdujących się w następujących lokalizacjach:


1. Urząd Miasta i Gminy w Serocku, ul. Rynek 21
2. Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, ul. Pułtuska 35
3. Biblioteka w Serocku, ul. Tadeusza Kościuszki 15
4. Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli, ul. Tadeusza Kościuszki 15
5. Ośrodek Sportu i Rekreacji w Serocku, ul. Pułtuska 47
6. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej - ul. A. A. Kędzierskich 2
7. Miejsko-Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Serocku, ul. Nasielska 21
8. Miejsko Gminny Zakład Wodociągowy w Serocku, ul. Nasielska 21
9. Ośrodek Pomocy Społecznej w Serocku, ul. Tadeusza Kościuszki 15
lub przesłanie skanu deklaracji na adres:cyfrowyserock@orange.com.

W każdej chwili, można także zadzwonić na dedykowaną infolinię 800 606 606 i przekazać swoje zgłoszenie telefonicznie.

Poznaj Internet z najlepszej strony
Orange planuje przeprowadzić darmowe szkolenia dotyczące Internetu. Chętni dowiedzą się, jak robić zakupy w sklepach internetowych i jak sprzedawać w nich własne produkty. Specjaliści opowiedzą również, jak podnosić własne kwalifikacje i szukać pracy przez Internet oraz jak korzystać z bankowości elektronicznej i z usług administracji publicznej.

 

Deklaracja do pobrania TUTAJ

Przebudowa sieci wodociągowej w ulicy Szkolnej w Jadwisinie dobiega końca

W ramach zawartej umowy z Wykonawcą w pasie drogowym został wybudowany wodociąg o długości 391 m i średnicy 160 mm na odcinku od ulicy Królewskiej w kierunku szkoły. Do nowobudowanego wodociągu zostały przepięte 24 istniejące przyłącza wodociągowe oraz wykonano dwa nowe. Ponadto wykonano niezależne przyłącze od ulicy Szkolnej do domków Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Po zakończeniu prac została odtworzona na całej szerokości nawierzchnia asfaltowa.

Dotychczas budynki mieszkalne jednorodzinne zlokalizowane przy ulicy Szkolnej w Jadwisinie zaopatrywane w wodę były z sieci wodociągowej przebiegającej po prywatnych działkach. Sieć ta wybudowana była wiele lat temu i obecnie charakteryzowała się częstą awaryjnością. Brak dostępu do sieci oraz brak odpowiedniego uzbrojenia, uniemożliwiał odcięcie dopływu wody do poszczególnych budynków w przypadku awarii, co stwarzało trudności w eksploatacji oraz uciążliwość dla mieszkańców.

Przedmiotowa inwestycja dofinansowana jest z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie pożyczki, w kwocie 230 900 zł

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Rozbudowa sieci kanalizacyjnej Borowa Góra - Stasi Las II etap

Rozbudowa sieci kanalizacyjnej Borowa Góra - Stasi Las II etap

Zakończyły się prace przy budowie sieci kanalizacji sanitarnej w ulicy Cichej, Tęczowej oraz w Zacisze w Stasim Lesie w ramach zadania pn. Rozbudowa sieci kanalizacyjnej Borowa Góra – Stasi Las II etap. Przedmiotowa inwestycja była kontynuacja dużego przedsięwzięcia realizowanego w latach 2013-2015. W ramach umowy wykonawca wybudował sieć kanalizacji o łącznej długości 459 m. Inwestycja dofinansowana była z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie pożyczki na preferencyjnych warunkach z możliwością częściowego umorzenia po uzyskaniu efektu ekologicznego rozumianego przez podłączenie wskazanej liczby nieruchomości do nowo wybudowanej kanalizacji sanitarnej, które to musi być udokumentowane podpisaną umową z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie na odbiór ścieków. Dlatego też mieszkańcy objęci zakresem zadania po odbiorze inwestycji przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st Warszawie zobowiązani są do wybudowania odcinka od studzienki do budynku zgodnie z wytycznymi MPWiK i pod ich nadzorem, a następnie do podpisania umowy na odbiór ścieków. O wszelkich szczegółach dotyczących terminów oraz procedury będziemy Państwa powiadamiać.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Widoczni i bezpieczni w gminie Serock

Dnia 21 XI 2017 roku w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Serocku odbyła się niecodzienna lekcja. Było to inauguracyjne spotkanie w ramach kampanii społecznej prowadzonej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Zajęcia z uczniami klas pierwszych poprowadził pan Sławomir Bakalarski – egzaminator, pracownik wydziału szkoleń i bezpieczeństwa ruchu drogowego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Posługując się ciekawą prezentacją multimedialną przekonywał wszystkich, jak ważne jest bycie widocznym, a tym samym bezpiecznym na drodze. Dzieci z uwagą słuchały i aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Na zakończenie każde z nich otrzymało zestaw elementów odblaskowych.

W spotkaniu uczestniczyli również: Wicedyrektor Szkoły Podstawowej pani Barbara Pszczoła, zastępca dyrektora WORD pan Waldemar Przeździęk oraz Burmistrz Miasta i Gminy Serock pan Sylwester Sokolnicki, który podarował dzieciom książeczki ze szlakami rowerowymi w naszej gminie i poczęstował je cukierkami.

Dzięki temu wydarzeniu wszyscy nasi pierwszoklasiści staną się świadomymi użytkownikami ruchu drogowego.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Podsumowaliśmy obchody jubileuszu 600-lecia

23 listopada 2017 roku w Ośrodku Orange Szkolenia odbyło się spotkanie podsumowujące jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi. Można powiedzieć, że  było ono kolejnym rozdziałem opowieści o Mieście - które obchodziło swoje wielkie święto - i o jego Mieszkańcach, którzy podejmowali działania, aby to Miasto nie tylko liczyło się w regionie, ale przede wszystkim było znane dzięki wielowiekowej historii i współczesnemu potencjałowi.

Przez ponad rok opowiadaliśmy historię Serocka – przy okazji wielu wydarzeń zorganizowanych w ramach jubileuszu, ale również poprzez wiele przedsięwzięć, w które włączyli się mieszkańcy. I to na nich chcieliśmy zwrócić szczególną uwagę podczas spotkania podsumowującego obchody. Bez pomocy i zaangażowania Mieszkańców Miasta i Gminy Serock ten wielki jubileusz nie miałby tak wielkiego znaczenia i nie zyskałby tak wyjątkowej formy. Izba Pamięci i Tradycji Rybackich - otwarta w kwietniu bieżącego roku  – powstała w dużej mierze dzięki przychylności Serocczan, którzy podarowali nam swoje dokumenty, fotografie, pamiątki. Dzielili się z nami swoimi wspomnieniami o dawnym Serocku i opowiadali różnego rodzaju ciekawostki. Przy współpracy z mieszkańcami powstał film promocyjny opowiadający o historii Serocka. Serocczanie zaprezentowali się w Wojciechowym korowodzie w strojach i prezentacjach nawiązujących do dziejów miasta. To także mieszkańcy gminy i jej sympatycy wsparli nas w organizacji lipcowego Pikniku Historycznego.

Mieszkańcy świętują i współtworzą jubileusz
Czwartkowe spotkanie rozpoczął burmistrz Sylwester Sokolnicki. Podsumowując zrealizowane w ramach jubileuszu działania zaprosił gości do obejrzenia filmu obrazującego jubileuszowe przedsięwzięcia. Dopiero na przygotowanym filmie można było zobaczyć jak wiele akcji – dzięki współpracy wielu, wielu osób – udało się w roku jubileuszowym zorganizować, jaką nadano im rangę i jak wielkie emocje towarzyszyły wszystkim przedsięwzięciom.

Warto jeszcze raz podkreślić, że to wielkie święto miasta nie mogłoby się odbyć bez jego Mieszkańców, tak silnie związanych z tym miejscem! Pamiątkowymi Medalami 600-lecia chcieliśmy podczas spotkania podziękować wszystkim osobom, które w różny sposób włączyły się w obchody jubileuszu. Podziękowaliśmy sponsorom, przedstawicielom placówek oświatowych, duchowieństwa, stowarzyszeń, dzięki których wsparciu i zaangażowaniu wszystkie te przedsięwzięcia mogły być zrealizowane.
Szczególne wyrazy wdzięczności przekazaliśmy grupie historyków, którzy są współautorami tak wyczekiwanej przez nas publikacji historycznej pt.  „Serock i Mazowsze na przestrzeni wieków – studia z okazji 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich”. O publikacji i jej autorach – opowiemy w dalszej części.

Pisma gratulacyjne przekazaliśmy szerokiej grupie mieszkańców i sympatyków Serocka, którzy wnieśli osobisty wkład i pomoc podczas tworzenia Izby Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku.


Publikacja, jakiej jeszcze w Serocku – i o Serocku – nie było
Kolejna część spotkania poświęcona była promocji publikacji historycznej pt.  „Serock i Mazowsze na przestrzeni wieków – studia z okazji 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich”. Publikacji – co podkreślają jej współautorzy – niezwykłej, bo ukazującej – po raz pierwszy – tak szerokie spojrzenie na dzieje Serocka jako całość.

Autorami publikacji są historycy, którzy rok temu wygłosili wykłady podczas konferencji „Serock i Mazowsze na przestrzeni wieków” i - co chcemy szczególnie podkreślić – którzy w wyjątkowy sposób wsparli nasze jubileuszowe działania. Ponoć nieczęsto zdarza się tak owocna współpraca szerokiej grupy historyków z samorządami – o czym wspomniał profesor Radosław Lolo – redaktor naukowy serockiej publikacji. Profesor na wstępie opowiedział o tym, o czym przy powstawaniu tego typu publikacji się nie mówi, czyli o całym trudnym procesie nadawania jej kształtu i współpracy redaktorów ze współautorami, korektorami, wydawnictwem i osobami współpracującymi. Zwrócił jednak uwagę na wysoki poziom współpracy na wszystkich szczeblach przy działaniach nad niniejszą książką.  „Publikacja ma układ chronologiczny. Otwiera ją tekst Elżbiety Kowalczyk – Heyman ukazujący gród serocki na tle procesów tworzenia się sieci grodowej Mazowsza w okresie państwa wczesnopiastowskiego i wczesnej fazy rozbicia dzielnicowego. (…) Całość zamyka zaś bibliografia (…). Jest to pierwsze tak obszerne zestawienie źródeł i literatury dziejów Serocka w historiografii. Autorzy sięgnęli do zasobów sześciu polskich archiwów państwowych i kościelnych oraz jednego zagranicznego. Wykorzystali łącznie niemal dwadzieścia tytułów prasowych – lokalnych i ogólnopolskich. Nie mniej bogaty jest tu różnoraki i dotyczący różnych epok historycznych materiał źródłowy wydany drukiem” (ze wstępu Sławomira Jakubczaka i Radosława Lolo – redaktorów wydania).

Autorzy publikacji opowiedzieli uczestnikom spotkania o swoich artykułach w niej zawartych, o wyborze tematów, a także o tym, co nie znalazło się w publikacji i nad czym warto w przyszłości pracować. „Niniejsza książka w swym założeniu nie miała być monografią dziejów i współczesności Serocka, bo po prostu być nią nie mogła. Główna przyczyna jest taka, że Serock rzadko stanowił dotychczas przedmiot monograficznych badań historyków, historyków sztuki czy etnologów. A bez nich w miarę kompletna monografia powstać przecież nie może, bo nikt nie podejmie się w dzisiejszych czasach pisania syntezy dziejów głównie na podstawie źródeł. Stąd też wynikają luki chronologiczne w niniejszym tomie” (wstęp). Na potrzeby wydania monografii uwagę zwrócił również dr Sławomir Jakubczak proponując jako datę jej powstania rok 2023 – setną rocznicę odzyskania przez Serock praw miejskich.

Każdy z uczestników spotkania otrzymał egzemplarz publikacji, w podziękowaniu za wspólne świętowanie serockiego jubileuszu.
Uroczystość zakończyła się krótkim koncertem pieśni inspirowanych muzyką Jacka Kaczmarskiego oraz zapowiedzią obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości „Serockie drogi do Wolności”.
W imieniu władz samorządowych Miasta i Gminy Serock, jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim Mieszkańcom i Sympatykom gminy za wspólne świętowanie.

Zachęcamy do śledzenia strony www.historia.serock.pl, na której znajdą się materiały podsumowujące 600-lecie, do oglądania wystawy w ratuszu oraz śledzenia kanału na youtube „Serocka Kronika”, gdzie można obejrzeć relacje filmowe z jubileuszowych przedsięwzięć, film opowiadający o historii gminy, a niebawem – film podsumowujący obchody.

 

 • autor: Referat Komunikacji Społecznej
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Przerwa w dostawie wody

UWAGA

W dniu 23.11.2017 r. w godzinach 8:00 - 18:00 nastąpi przerwa w dostawie wody dla mieszkańców Serocka na odcinku:

od Komisariatu Policji ul. Pułtuska do sklepu Biedronka ul. Warszawska obie strony oraz ul. Wyzwolenia odcinek do ul. Sienkiewicza

ul. Kędzierskich, ul. Hubickiego, ul. Szczygielskiego, ul. Syrkusów.

Za utrudnienia przepraszamy.

 

Infrastruktura światłowodowa w Serocku

W związku z realizowaną inwestycją  „Światłowód w Serocku” pragniemy poinformować, ze dzięki staraniom władz gminy i zaangażowaniu mieszkańców Serocka nawiązano współpracę z firmą Orange Polska do realizacji takiego projektu na terenie miasta Serock.

W chwili obecnej prace projektowo-koncepcyjne zostały zakończone a operator Orange przystępuje do realizacji pierwszego etapu czyli wykonania magistrali światłowodowej, która przyczyni się do upowszechnienia nowoczesnych technologii mieszkańcom Serocka. Prace prowadzone są w centrum miasta i po ich zakończeniu będzie możliwe przystąpienie do udostępniania łącza światłowodowego wszystkim zainteresowanym.

Wszelkie informacje dotyczące wspomnianej inwestycji będą umieszczane na bieżąco na stronie internetowej urzędu.

W czwartek 23.11.2017 r., Izba Pamięci będzie nieczynna

UWAGA!!!

23.11.2017 r., w czwartek Izba Pamięci i Tradycji Rybackich  będzie nieczynna.

Zapraszamy następnego dnia, w piątek - 24.11. 2017 r.,

 w godz. 10.00 – 15.00.

Przepraszamy za utrudnienia.

Trzecioklasiści z gminy Serock potrafią pływać

Od dwóch lat trzecioklasiści ze szkół podstawowych Miasta i Gminy Serock uczęszczają na zajęcia nauki pływania. Ubiegłoroczny projekt „Pływam na 6” oraz tegoroczny pn.„Umiem pływać w gminie Serock” przygotowała oświata i jest dofinansowany ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów Ministerstwa Sportu i Turystyki. Program obejmuje 20 godzin zajęć, na których uczestnicy oswajają się z wodą, uczą się podstawowych technik pływackich i doskonalą pływanie. Poznają zasady bezpiecznego przebywania nad wodą, które przydają się im w okresie letnim.

Lekcje są bezpłatne dla uczniów i odbywają się na basenie w Stanisławowie Pierwszym i w hotelu Warszawianka w Jachrance. Dzieci dowożone są na pływalnie autokarami, pod opieką nauczycieli, którzy czuwają nad nimi również podczas zajęć. Lekcje prowadzą instruktorzy pływania. W program zaangażowani są również rodzice - wolontariusze, którzy jeżdżą na zajęcia w roli opiekunów.

Zajęcia w wodzie przynoszą dzieciom same korzyści, dostarczają im dodatkowej aktywności ruchowej, poprawiają sprawność fizyczną, wzmacniają odporność organizmu, a ponadto stanowią profilaktykę dla uczniów z wadami postawy, nadwagą lub otyłością.

W projekcie „Pływam na 6” realizowanym od lutego do czerwca 2016r. wzięło udział 114 uczniów, natomiast na zajęcia z projektu „Umiem pływać w gminie Serock” od lutego do grudnia 2017r.uczęszcza łącznie 223 uczniów. W okresie od września 2016r. do lutego 2017r. gmina Serock realizowała na tych samych zasadach program nauki pływania wyłącznie z własnych środków, wzięło w nim udział 120 trzecioklasistów.

Program cieszy się dużą popularnością wśród uczniów, dlatego przygotowywany jest kolejny wniosek do Ministerstwa Sportu i Turystyki na dofinansowanie zajęć w okresie od lutego do grudnia 2018r.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Program badań przesiewowych słuchu dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych z województwa mazowieckiego

 

Uczniowie wszystkich szkół podstawowych z terenu  gminy  Serock, zostali objęci Programem badań przesiewowych słuchu dla uczniów klas pierwszych, realizowanym przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu. Program badań jest kompleksowym działaniem realizowanym we współpracy z rodzicami, pracownikami szkół oraz lekarzami. Jego podstawowym celem jest wczesne wykrycie zaburzeń słuchu u dzieci rozpoczynających naukę w szkole podstawowej.  Dotychczasowe programy pokazały, że aż ok. 60% dzieci może mieć różnego rodzaju problemy ze słuchem, które mają istotne znaczenie dla ich  rozwoju i wyników nauczania. Dlatego cieszymy się, że wszystkie szkoły zaangażowały się w realizację przedsięwzięcia  i zachęciły rodziców do udziału dzieci w badaniach.
                            

Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli
                                w Serocku

Budowa międzysystemowego gazociągu

Budowa międzysystemowego gazociągu stanowiącego połączenie systemów przesyłowych Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi.

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. poinformował Burmistrza Miasta i Gminy Serock, o zmianie przebiegu części trasy projektowanego gazociągu poprzez przeniesienie punktu początkowego z Tłoczni Gazu w Rembelszczyźnie pod Warszawą do Tłoczni Gazu w miejscowości Hołowczyce koło Siemiatycz. Zmianę przebiegu części trasy projektowanego gazociągu przedstawia poniższa mapa poglądowa.

W związku z powyższym dalsze prace projektowe na terenie gminy Miasto i Gmina Serock zostają zawieszone i na chwilę obecną nie będą uzyskiwane kolejne decyzje administracyjne, w tym decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie terminalu czy pozwolenia na budowę.

 • -

Zapraszamy na spotkanie podsumowujące jubileusz 600-lecia

Zapraszamy na spotkanie podsumowujące obchody jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi, które odbędzie się 23 listopada 2017 roku o godzinie 11.00 w Ośrodku Orange Szkolenia ul. Wyzwolenia 57 w Serocku.

W programie m.in.:

- projekcja filmu podsumowującego wydarzenia towarzyszące obchodom Jubileuszu 600-lecia
- promocja książki „Serock i Mazowsze na przestrzeni wieków – studia z okazji 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich”

- koncert pieśni Jacka Kaczmarskiego

Pojedyncze zaproszenia można odebrać osobiście w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku, pokój 12, w dniach 20-21 listopada, w godzinach pracy urzędu. Ilość miejsc ograniczona.

Życzenia z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora

Kochani Seniorzy, z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora składamy Wam najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pogody ducha i samych radosnych dni a przede wszystkim życzliwości i miłości na co dzień. Życzymy również cierpliwości i wyrozumiałości, jednocześnie dziękując za mądrość, którą chętnie się z nami dzielicie i wsparcie, którym nas obdarzacie. Drodzy Seniorzy - wszystkiego najlepszego!

Budowa chodnika w miejscowości Łacha

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wznowiła prace w ciągu Drogi Krajowej Nr 62 w m. Łacha. W ramach inwestycji przewiduje budowę chodnika na odcinku od mostu na rzece Narew do projektowanej zatoki autobusowej w rejonie skrzyżowania z ul. Mazowiecką wraz z budową tej zatoki.

Inwestor przewiduje, że prace zostaną zakończone w tym roku.

To już ostatnie dni zgłoszeń do konkursu "Odpowiedzialni Społecznie 2017"

Do udziału w konkursie mogą przystąpić pracodawcy, w tym przedsiębiorcy, firmy z udziałem Skarbu Państwa, instytucje, bez względu na profil i rodzaj prowadzonej działalności, które są zarejestrowane i/lub prowadzą działalność na terenie powiatu legionowskiego. W ramach konkursu laureatom przyznawany jest honorowy  tytuł: Przedsiębiorca Odpowiedzialny Społecznie, Instytucja Odpowiedzialna Społecznie, Pracownik Odpowiedzialny Społecznie. Na zgłoszenia czekamy od 15 września do 17 listopada.  Nagrodami w konkursie są statuetki w każdej kategorii za I miejsce wraz z aktem nadania tytułu oraz dyplomy dla dwóch kolejnych wyróżnień w każdej z kategorii. Wręczenia tytułu dokona starosta legionowski wraz z dyrektorem Powiatowego Centrum Integracji Społecznej oraz przedstawicielem Mazowieckiej Federacji na rzecz Ekonomii Społecznej podczas uroczystej sesji Rady Powiatu.

Pracodawców, którzy chcieliby w przyszłości włączyć się, w nasze działania serdecznie zapraszamy do kontaktu: tel. 22 732 15 58, biuro@cis.legionowski.pl.

Regulamin i formularze TUTAJ.

Zobacz zaproszenie TUTAJ.

Powiatowe Centrum Integracji Społecznej (CIS) współpracuje z przedsiębiorcami i instytucjami z terenu powiatu legionowskiego. Poprzez spotkania i wspólne projekty stara się zachęcić do szukania partnerskich rozwiązań w obszarze pomocy społecznej. Nadszedł czas, aby uhonorować tych, którzy angażują się w te, bardzo trudne, działania. Stąd pomysł na konkurs „Odpowiedzialni społecznie”, który stanowi inicjatywę Starosty Legionowskiego, Powiatowego Centrum Integracji Społecznej w Legionowie oraz Mazowieckiej Federacji na rzecz Ekonomii Społecznej. Jego celem jest popularyzacja idei odpowiedzialnego, solidarnego społecznie biznesu i uhonorowanie pracodawców, instytucji i pracowników z terenu powiatu legionowskiego, którzy  swoją postawą  zwiększają  świadomość i wiedzę na temat społecznej odpowiedzialności biznesu, wpływają na unowocześnianie i rozwój lokalnej gospodarki oraz budują jej pozytywny wizerunek.

 

Kolejne złoto dla Mateusza Zalewskiego

Mateusz Zalewski, który swoją pasję do tenisa stołowego rozwijał w sekcji sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Serocku, a dziś jest podopiecznym Zielonogórskiego Klubu Sportowego zwyciężył w 2. Grand Prix Polski Młodzików na obiektach Hali Sportowej Blicza. Turniej odbył się 12.11.2017 r.

Serdecznie gratulujemy Mateuszowi i jego Rodzinie!

 • -
  fot. album prywatny
 • -
 • -
 • -
  fot: pzts.pl

Pamiętaj o płatności IV raty za podatki

Szanowni Państwo, przypominamy o zbliżającej się, ostatniej racie podatków i opłat lokalnych. Do 15 listopada należy uiścić opłaty za podatek od nieruchomości, podatek rolny, leśny oraz opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Terminowe płacenie podatków zapewnia stabilną i pewną realizację zadań zaplanowanych w budżecie miasta i gminy Serock. Prawidłowo i terminowo realizowane dochody pozwalają na prawidłową realizację wcześniej planowanych wydatków.

Ściąganie i dochodzenie podatków powoduje dla każdej ze stron (podatnik i organ) konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów, naraża na zapłatę odsetek. Ważne jest więc wykonywanie swoich obowiązków podatkowych wobec miasta i gminy w należyty sposób.

Przypominamy, że w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku opłat można dokonać wyłącznie kartą płatniczą lub przez telefon (z wykorzystaniem kodów Blik).

 

Stowarzyszenie Sympatyków Nowej Wsi gościło w Pałacu Prezydenckim

Zarząd Stowarzyszenia Sympatyków Nowej Wsi we wrześniu 2017 r. złożył wniosek o Nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Dla Dobra Wspólnego”.

Nagroda ma na celu promowanie postaw, działań i projektów obywatelskich na rzecz dobra wspólnego; ma honorować szczególnie zaangażowane osoby, organizacje pozarządowe i wartościowe przedsięwzięcia społeczne budujące wspólnotę obywatelską.

Przyznanie tej nagrody następuje poprzez rekomendację członków Kapituły Nagrody. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach:

   • Człowiek – lider
   • Dzieło – przedsięwzięcie, projekt
   • Instytucja – organizacja.

W tym roku zostało złożonych ponad 300 wniosków. Nasze Stowarzyszenie miało bardzo silną konkurencję i nie udało się zdobyć nagrody, ale dostrzeżono nasz wkład pracy w działalność społeczną i zostaliśmy zaproszeni do Pałacu Prezydenckiego na Galę Finałową wręczenia nagród.

Pan Prezydent RP Andrzej Duda przed wręczeniem nagród, w ciepłych słowach podziękował wszystkim, którzy działają dla dobra wspólnego – budują społeczeństwo obywatelskie. Podkreślił, że im więcej z nas będzie się angażowało w takie działania, im więcej polskich obywateli będzie dostrzegało taką potrzebę działania, im więcej będzie pamiętało o tym, aby dać coś od siebie, i im więcej będzie wolontariuszy, tym bardziej będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy społeczeństwem obywatelskim.

Podkreślił, że budowanie takiego społeczeństwa, to nic innego jak dostrzeganie drugiego człowieka oraz dostrzeganie potrzeb i problemów otaczającej nas rzeczywistości.

Na Gali Finałowej, podczas prezentacji nagrodzonych, mogliśmy zobaczyć prace społeczną tych ludzi, którzy z oddaniem zmieniają na lepsze nasz najbliższy świat.

Wśród nagrodzonych były osoby, które pomagają ludziom doświadczającym cierpienia z powodu niepełnosprawności, czy krytycznej sytuacji życiowej, osoby pracujące z trudną młodzieżą, a także osoby zaangażowane w budowanie patriotycznych postaw i wspólnotowych więzi.

Mimo, że nie otrzymaliśmy nagrody, to warto było być uczestnikiem tej uroczystości, bowiem działania społeczne innych, to inspiracja do dalszej – dla nas – pracy dla dobra wspólnego.

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia
Jadwiga Stradomska

 • -
 • -
 • -

Zmiany w rozkładzie jazdy lokalnej komunikacji autobusowej

Burmistrz Miasta i Gminy Serock informuje, że od dnia 13 LISTOPADA 2017 roku autobus relacji Serock  (Wierzbica)– Zegrze (Osiedle) – Legionowo SKM godz. 06:55 będzie realizowały kurs według nowego rozkładu jazdy.

Nabór na wolne stanowisko urzędnicze - aplikant do Straży Miejskiej w Serocku

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej  Miasta i Gminy Serock w zakładce praca TUTAJ

 

Wyniki rankingu najszybciej rozwijających się gmin

Ranking JST Zrównoważonego Rozwoju, opracowany przez Politechnikę Warszawską, obejmuje wszystkie miasta i gminy w Polsce - 2478 samorządów. Ma na celu monitorowanie zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego, a także promocję rozwoju na bazie opracowanych wzorców.

Został stworzony na podstawie 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS. Pod uwagę wzięte zostały m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na tysiąc mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na tysiąc mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na tysiąc mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.  

Serock zajął 182 miejsce na 616 gmin miejsko-wiejskich.

 

Źródło: PAP, http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_pap/178688/

Nowa taryfa za wodę

Podczas sesji 30 października, serocka Rada Miejska podjęła uchwały okołobudżetowe. Wszystkie podatki i opłaty lokalne pozostały na poziomie z roku 2017. Jedynie, uchwałą numer 392/XXXVI/2017, zmieniona została taryfa za zbiorowe zaopatrzenie w wodę na terenie miasta i gminy. Od 1 stycznia 2018 r. cena za  1 m³ dostarczonej wody wyniesie 2,99 zł (netto).  Nie ulegnie zmianie opłata stała – wynosić będzie 39 zł od wodomierza rocznie. Więcej na temat zmiany taryfy za wodę TUTAJ.    

Zapraszamy do udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości

99 lat temu, po 123 latach zaborów Polska odzyskała suwerenność. Niezależna. Wolna. Niepodległa Polska! 
Narodowe Święto Niepodległości to radosny czas, kiedy ciesząc się z wolności nie zapominamy o tych, którzy za tę wolność oddali życie. Za wolny kraj, za wolnych obywateli, za nas. 


W imieniu władz samorządowych serdecznie zapraszamy do udziału w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Organizacje, instytucje i mieszkańców, którzy chcą złożyć kwiaty przy tablicy pamięci prosimy o zgłoszenie swojej obecności telefonicznie, dzwoniąc pod numer 22 782 80 70 lub mailowo, na adres biuro@kultura.serock.pl.


Szczegółowy program obchodów znajduje się na plakacie informacyjnym. 
 

 • -

Dyżur Przewodniczącego Rady Miejskiej odwołany

Informujemy, że w dniu 6 listopada 2017 r. dyżur Przewodniczącego Rady Miejskiej w Serocku - Artura Borkowskiego zostaje odwołany. 
Za utrudnienia przepraszamy.
 

Zapraszamy na wystawę z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, od poniedziałku 6 listopada, w serockim ratuszu prezentowana jest wystawa Legiony Polskie w Zegrzu Południowym i w Białobrzegach (Beniaminowie) 1916 – 1918. Zapraszamy do oglądania.

Serdecznie dziękujemy za udostępnienie wystawy Gminie Nieporęt.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Modernizacja kotłowni indywidulanych – projekt na 2018 r.

Burmistrz Miasta i Gminy w Serocku informuje, że od poniedziałku 6 listopada 2017 r. w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku przyjmowane będą deklaracje udziału w programie ograniczenia emisji zanieczyszczeń poprzez modernizację kotłowni na terenie Miasta i Gminy Serock. Program polega na pozyskaniu dofinansowania
z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na zadanie polegające na likwidacji starych systemów grzewczych i zastąpienie ich nowymi, ekologicznymi. Dofinansowaniem mogą być objęte przedsięwzięcia polegające na modernizacji indywidualnych źródeł ciepła tj. wymianie kotłowni lub palenisk węglowych na gazowe, olejowe lub opalane biomasą, zastąpienie pieców gazowych, olejowych lub opalanych biomasą na źródło o wyższej niż dotychczas sprawności wytwarzania ciepła (z wyłączeniem montażu pieca na węgiel lub eko - groszek). Z uwagi na fakt, że do tej pory nie podano szczegółowych warunków programu jakie będą obowiązywały w 2018 r., zbierając informacje od Państwa bazujemy na doświadczeniu z roku bieżącego. Warunkiem przystąpienia do programu jest wypełnienie i złożenie deklaracji, którą zamieszczamy poniżej.

Wymagane dokumenty do deklaracji:

- zgoda wszystkich współwłaścicieli nieruchomości na zmianę ogrzewania (lub podpisanie druku deklaracji przez wszystkich współwłaścicieli),

- tytuł prawny do nieruchomości,

- oferta cenowa i dokumentacja techniczna wybranego kotła

- w przypadku wymiany źródła ogrzewania na piec gazowy - wymagana jest kopia prawomocnego pozwolenia na budowę instalacji gazowej dla budynku - potwierdzona za zgodność z oryginałem wraz z kopią ostatniego rachunku za gaz lub umowa na dostarczanie gazu wraz z kopią ostatniego rachunku za gaz.

Program ten zostanie uruchomiony jedynie w sytuacji uruchomienia programu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Złożenie deklaracji udziału w programie nie jest równoznaczne z otrzymaniem dofinansowania do wymiany pieca.

W związku z powyższym zapraszamy Państwa bardzo serdecznie do składania deklaracji. Deklaracje przyjmowane są do 20 grudnia 2017 r. Szczegółowe informacje dostępne są pod numerem telefonu: 22 782 88 40.

W najbliższych dniach w Serocku…

Weekend w Serocku nie może być nudny i nie będzie, bo jak zawsze czeka sporo atrakcji. Centrum Kultury i Czytelnictwa zaprasza dzieci na spotkanie w bibliotece – pod nazwą Dzień postaci z bajek. W programie m.in. czytanie książek i konkurs plastyczny.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w piątek zaprasza na turniej tenisa stołowego, w niedzielę – turniej piłki siatkowej open a w czwartek możemy pokibicować gimnazjalistkom, walczącym w V Grand Prix Jeziora Zegrzyńskiego, w siatkówce.  

4-5 listopada, to pierwszy weekend miesiąca, co oznacza że Izba Pamięci i Tradycji Rybackich będzie otwarta. Zapraszamy w godz. 12.00-17.00. Oczywiście zwiedzanie Izby jest bezpłatne.

W kolejnych dniach - 10 listopada – w serockim ratuszu odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej, w związku z 99. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Następnego dnia oficjalne obchody Święta. 

Jesienny plener malarski

Plener malarski - Zaździerz

W dniach 27-29.10.2017r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jadwisinie i Woli Kiełpińskiej wyjechali na plener malarski. Była to już VIII edycja, tym razem w Ośrodku Rehabilitacyjnym w miejscowości Zaździerz koło Płocka. Uczniowie doskonalili technikę malowania farbą akrylową na płótnie, poznawali możliwości kredek akwarelowych. Mieli okazję zmierzyć się z dziełem Leonarda da Vinci i podjęli temat tegorocznego pleneru „Ulica”. Znalazł się czas na mały relaks na basenie i zabawę na powietrzu. Mimo deszczowej pogody udało się namalować prace w plenerze. Trudne warunki atmosferyczne mobilizowały młodych artystów i hartowały tych, którzy byli pierwszy raz. Obrazy uczestników będą wystawione na wernisażu poplenerowym w gmachu Biblioteki Powiatowej w Legionowie od 17.11.2017r. Zapraszamy do odwiedzania wystawy.

Agata Dutkiewicz

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Koncert pełen niespodzianek z okazji Dnia Seniora

Koncert z okazji Dnia Seniora odbył się 28 października, w serockim Centrum Kultury i Czytelnictwa. Był pełen muzycznych niespodzianek... Podczas koncertu zaprezentowali się absolwenci akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, skrzypaczka Kornelia Gadzka, wiolonczelistka Karolina Pływaczewska oraz pianista Jakub Kitowski. Publiczność oczarował iluzjonista i komik Tomasz Bieliński. Widzowie bardzo szybko weszli w interakcje z magikiem, który szybko pozyskiwał asystentów do swych iluzji. Jak za dawnych lat poczuli się widzowie słuchając artystów z teatru muzycznego Sabat. Artyści Mariusz Jaśko, Tomasz Czerski oraz Agnieszka Wojciechowska zabrali wszystkich w sentymentalną podróż muzyczną. To był naprawdę miły i sympatyczny wieczór, a pełna relację z wydarzenia znajduje się TUTAJ.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Odbierz flagę Polski w urzędzie

Zbliża się Narodowe Święto Niepodległości. Zapraszamy Państwa do udziału w gminnych obchodach tego radosnego święta. Zachęcamy również do wywieszenia na swoich posesjach biało-czerwonych flag. Można je bezpłatnie dostać w Urzędzie Miasta i Gminy Serock, w Referacie Administracyjno-Gospodarczym (parter pok. nr 2) w godzinach pracy urzędu.

Nowy system ostrzegania na terenie Miasta i Gminy Serock

Natychmiastowe powiadamianie ludności o zagrożeniach jest jednym z warunków prawidłowego funkcjonowania lokalnego systemu bezpieczeństwa. Mając to na uwadze, 26 października 2017 r. na terenie Miasta i Gminy Serock uruchomiony został nowy, zintegrowany system ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach, składający się z dziewięciu nowoczesnych syren szczelinowych, każda o mocy 600W. Syreny zostały zainstalowane w miejscowościach: Serock, Gąsiorowo, Nowa Wieś, Jadwisin, Zegrze, Jachranka, Dębe, Stanisławowo, Wola Kiełpińska. 
Nowe syreny alarmowe znacząco poprawią słyszalność sygnałów ostrzegawczych przed różnego rodzaju zagrożeniami. Nowy system daje również możliwość przekazywania komunikatów głosowych, informujących o zbliżającym się niebezpieczeństwie.
System wdrożony został dzięki współpracy Miasta i Gminy Serock ze Starostwem Powiatowym w Legionowie, w ramach uruchomionego w grudniu 2015 r. projektu „budowa zintegrowanego systemu ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach dla powiatu legionowskiego”.


 

XV Bieg Niepodległości za nami!

Ani wiatr, ani deszcz ani przeszywające zimno nie powstrzymało amatorów sportu przed startem w XV Biegu Niepodległości i Mistrzostwach Powiatu Legionowskiego dzieci i młodzieży w biegach ulicznych, które odbyły się w niedzielę, 29 października w Serocku. 


W ramach Biegu Niepodległości odbyły się - Bieg Główny 6. SEROCKA DYCHA - biegi na dystansie 5 i 10 km dla kobiet i mężczyzn, SEROCKI CHAMPION - mistrzostwa dla mieszkańców gminy Serock na dystansach 5 km i 10 km w kategoriach kobiet i mężczyzn, marsz Nordic Walking na dystansie 5 km, biegi młodzieżowe oraz bieg rodzinny. 


Pierwsze biegi rozpoczęły się w południe. Parę minut po 12.00 wystartowały dzieci i młodzież - chłopcy i dziewczęta, podzielone według kategorii wiekowej. W zależności od wieku do pokonania mieli dystans 500, 1000 lub 1500 m.  Następnie – również w ramach Mistrzostw Powiatu Legionowskiego, które odbyły się po raz pierwszy, wystartował bieg rodzinny. Po dekoracji zwycięzców – rozpoczął się marsz Nordic Walking, następnie biegi dorosłych - w większości doświadczonych biegaczy z całej Polski. 


I choć, jak w każdych zawodach, ktoś musiał stanąć na podium, to wszystkich uczestników śmiało możemy nazwać zwycięzcami. Nie każdy bowiem, przy tak niekorzystnych warunkach pogodowych, zdecydowałby się wyjść z domu, a co dopiero wystartować w biegach. Oczywiście nad zabezpieczeniem imprezy czuwał sztab ludzi z ratownikami medycznymi na czele.
Celem imprezy oprócz promocji aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia było upamiętnienie 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz promocja walorów turystycznych Miasta i Gminy Serock. Imprezę objął honorowym patronatem Burmistrz Miasta i Gminy Serock.


Organizatorami biegu był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Serocku, Miasto i Gmina Serock oraz Starostwo Powiatowe w Legionowie. 
Wyniki biegów dostępne będą na stronie www.osir.serock.pl
 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Centrum Kultury zaprasza na swoje przedsięwzięcia

Przedsięwzięcia kulturalne organizowane przez Centrum kultury i Czytelnictwa w Serocku cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców i sympatyków Serocka. W jesiennym repertuarze Centrum warto zwrócić szczególną uwagę na trzy pozycje:

Spektakl "Przyszedł mężczyzna do kobiety" - 19.11.2017 godz. 18.00

„Przyszedł mężczyzna do kobiety” czyli mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością. Wzruszająca komedia o miłości, poszukiwaniu zrozumienia i bliskości drugiego człowieka. Historia o potarganych życiem ludziach, których smutne i powszednie troski przemieniają się w namiętne uczucie. Miłość Niny i Wiktora jest dowodem na to, że życie bez ukochanej osoby jest jałowe i smutne. Przekonaj się, że to sztuka także o Tobie i że na miłość nie jest nigdy za późno. Może ten spektakl stanie się dla ciebie pomocą w rozwiązaniu uczuciowych dylematów?
Przyjdź, zobacz! Przyjdź i zacznij bardziej kochać!
(źródło)

Autor: Siemion Złotnikow
Reżyseria: Viola Arlak i Tadeusz Chudecki
Obsada: Viola Arlak i Tadeusz Chudecki

Spotkanie autorskie z Piotrem Gąsowskim - "Co mi w życiu nie wyszło" - 22.11.2017 r. godz. 18.00

Jego twarz brzmi znajomo. Ale tych historii jeszcze nikt nie słyszał. Piotr Gąsowski przez pięć lat pracowicie spisywał swoje wspomnienia, co komentuje z właściwym sobie lekko sardonicznym poczuciem humoru: no może trochę długo, ale to dlatego, że robiłem to sam! Co go łączyło z Robinem Williamsem, jak skończyła się jego przygoda na planie filmu porno i czego dowiedział się o sobie od Gustawa Holoubka – o tym w książce o tytule tak przewrotnym, jak prawdziwym.
(źródło)

Podczas spotkania autor opowie o okolicznościach powstania publikacji. To również dobra okazja, aby zdobyć autograf, zamienić z aktorem kilka słów, czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Koncert Zbuntowanej Orkiestry Podwórkowej HAŃBA! 8.12.2017 godz. 19.00

Andrzej Zamenhof - banjo, śpiew
Wiesław Król - akordeon, klarnet
Adam Sobolewski - bęben, grzebień, śpiew
Ignacy Woland - tuba, śpiew

Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba! to czterej muzycy, których oryginalną twórczość najlepiej przedstawiają ich własne słowa: Wyobraźmy sobie, że punk rock nie powstaje na wyspach brytyjskich w latach siedemdziesiątych, lecz w międzywojennej Polsce, jako wyraz buntu przeciwko autorytarnym rządom sanacji. Oto, czym jest Hańba!. Na ich muzyce znaczący ślad zostawiły lata spędzone w folkowych, punkowych, metalowych, indie-rockowych, a nawet elektronicznych zespołach. Wspólnie postanowili założyć zespół będący fikcją muzyczną, swoistym wehikułem czasu przenoszącym słuchaczy do międzywojennej Polski. Uzbrojeni w instrumentarium kapeli podwórkowej, m.in. banjo, akordeon, tubę i grzebień, grają energiczny, prosty punk, inspirowany z jednej strony polskim folklorem, a z drugiej dokonaniami współczesnymi. W 2015 roku ukazał się debiutancki album Hańby wydany nakładem wydawnictwa Antena Krzyku.

Hańba! jest laureatem nagrody specjalnej im. Czesława Niemena 17. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia  Nowa Tradycja "za szczególną ekspresję i odwagę sceniczną" i jest to tylko jedno z wielu wyróżnień jakie Hańba, zasłużenie zresztą, otrzymała. Polecamy!
(źródło)

Szczegóły na plakatach poniżej:

 

 • -
 • -
 • -

Zapraszamy na weekendowe przedsięwzięcia

W najbliższy weekend zapraszamy Państwa na poniższe przedsięwzięcia:

28 października - Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku - Koncert pełen niespodzianek z okazji Dnia Seniora - przedsięwzięcie biletowane.

29 października - rynek w Serocku - 15. Bieg Niepodległości, 6. Serocka Dycha/Piątka, 11. Marsz Nordic Walking, I Mistrzostwa Powiatu Legionowskiego dzieci i młodzieży

W ratuszu miejskim można oglądać wystawę "Drzewo" przygotowaną przez serocki Fotoklub.

Szczegóły na plakatach poniżej.

 • -
 • -
 • -
 • -

Koncert poetycko - muzyczny "Przyjaciele dla Przyjaciół"

22 października odbył się spektakl „Przyjaciele dla Przyjaciół” poświęcony wspomnieniom o Małgorzacie Bartyzel wybitnej kobiecie, która była cenionym teatrologiem, krytykiem literackim, dziennikarzem, posłanką na Sejm RP, działaczką opozycyjną. Była osobą wyjątkowo skromną, życzliwą i przyjacielską, dla której region gminy Serock i Nowej Wsi stał się oazą spokoju i wytchnienia, gdzie przyjeżdżała przez kilka lat z największą radością biorąc czynny udział w życiu społeczności nowowiejskiej.

Wraz z Agatą Steczkowską była pomysłodawczynią i uczestniczką poetycko -muzycznych Koncertów Pod Brzozami, które organizowane są od 4. lat przez Stowarzyszenie Sympatyków Nowej wsi, i które na stałe zagościły w kalendarium imprez Nowowiejskich.
„Przyjaciele dla Przyjaciół” - koncert, w którym wzięła udział plejada znakomitych muzyków, kompozytorów, aktorów i piosenkarzy był spotkaniem przyjaciół artystów z przyjaciółmi życiowej drogi Małgosi. Wszyscy przyjechali tu do Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, aby przypomnieć nam tą znakomitą i niezłomną w walce kobietę, kochającą teatr, sztukę i Polskę, a w niej polskie Tatry.

Na scenie w Serocku pojawili się Andrzej Frajndt – kompozytor, piosenkarz, solista zespołu Partita. Kazimierz Mazur – reżyser i aktor filmowy, Alicja i Andrzej Wysoccy - znakomici instrumentaliści i nauczyciele akademiccy. Bożena Intrator - światowej sławy pisarka i scenarzystka, Krzysztof Wnuk - uznany kompozytor pianista koncertujący na scenach ponad 60. krajów jako Chris Rafael Wnuk, Hubert Giziewski – akordeonista, twórca zespołu Harmonium Duo. Na scenę w Serocku przybył prosto z lotniska po koncertach w Japonii. Nie zabrakło Agaty Steczkowskiej i jej chóru dziecięco-żeńskiego z piosenkami, które grzały serce Małgorzaty. Wielką niespodzianką dla gości koncertu były wywiady z prof. Jackiem Bartyzelem i Katarzyną Gartner - kompozytorką i przyjaciółką Małgorzaty oraz naszej nowowiejskiej społeczności.

Akademia Wilanowska Witolda Plusa i młodzi aktorzy Sceny Młodych z Wilanowa wspominali czas wilanowskiej pracy naszej bohaterki. Młodzi adepci sztuki aktorskiej przedstawili fragment sztuki Sławomira Mrożka „Strip-tease”.

Założeniem Fundacji Nowa Wieś jest promocja młodych zdolnych artystów, twórców. W koncercie nie zabrakło wyjątkowo zdolnej młodzieży, a wśród nich Anety Strzeszewskiej i Magdy Zimny, a także piszącego wiersze dojrzałego już mieszkańca Nowej Wsi Dariusza Stradomskiego – prezesa Stowarzyszenia Sympatyków Nowej Wsi.
Uchwałą Rady Fundacji, której przewodniczy Kazimierz Mazur powołany został Klub Kultury im. Małgorzaty Bartyzel, którego inauguracją jest spektakl „Przyjaciele dla Przyjaciół”.

Zapraszamy na kolejne spotkania, gdyż będzie to impreza cykliczna promująca kulturę przez duże „K” oraz na debaty o kulturze i koncerty z artystycznym przesłaniem.

Fundacja Nowa Wieś
Irena Buczyńska, Ewa Kopeć, Grzegorz Kowalski

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Komunikat

W dniu 25.10.2017r nie odbył się kurs na trasie Serock-Wierzbica-Kania, co spowodowane było awarią autobusu. Pozostałe kursy odbywają się zgodnie z rozkładem jazdy. Za zaistniałe problemy przepraszamy.

Uroczyste rozpoczęcie budowy nowego budynku mieszkalnego w Jadwisinie

25 października w Jadwisinie przy ul. Konwaliowej odbyło się uroczyste rozpoczęcie budowy wielorodzinnego budynku mieszkalnego.

Jest to kolejna tego typu inwestycja w Jadwisinie - zgodnie z jednym z priorytetowych założeń serockiego samorządu, jakim jest poprawianie warunków mieszkaniowych w gminie. Podkreślał to, w czasie oficjalnego wbicia łopat, Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki, który zauważył również, że to samorządowe przedsięwzięcie jest jedną z wielu inwestycji mieszkaniowych w Jadwisinie, realizowanych przez firmy deweloperskie i osoby prywatne.

Wraz z Burmistrzem w otwarciu budowy udział wzięli: sołtys Jadwisina – Jarosław Pielach, Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku –  Artur Borkowski  i Rafał Nałęcz, dyrektor firmy budowlanej Budomur, która będzie odpowiedzialna za realizację inwestycji. Wyłoniony w procedurze przetargowej wykonawca do końca lipca 2019 roku wybuduje budynek mieszkalny, 2-kondygnacyjny, częściowo podpiwniczony z 14 mieszkaniami, niezbędną infrastrukturą techniczną a także drogi, chodniki, parkingi i oświetlenie terenu. W budynku znajdzie się jedno - jednopokojowe mieszkanie, dwanaście – dwupokojowych oraz jedno mieszkanie trzypokojowe. Powierzchnie użytkowe lokali mieszkalnych zajmą od 27m² do 47m². Każde z mieszkań będzie miało zapewnioną komórkę lokatorską w części podpiwniczonej.  Na przedmiotową inwestycję gmina uzyskała dofinansowanie  w wysokości 751 549,57 zł. ze środków Funduszu Dopłat.

Więcej informacji TUTAJ

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Wymiana oświetlenia na LEDowe

W dniu 19 października br. zakończono prace instalacyjno-montażowe związane z realizacją zadania pn. „Poprawa efektywności energetycznej na terenie gminy w miejscowościach: Bolesławowo, Ludwinowo Zegrzyńskie, Święcienica, Kania Nowa, Serock”. Zadanie inwestycyjne obejmowało wymianę nieefektywnych, wyeksploatowanych opraw drogowych z żarówkami sodowymi na energooszczędne, nowoczesne oprawy drogowe z LED-owym źródłem światła. Głównym ale nie jedynym celem realizacji inwestycji jest redukcja zużycia energii elektrycznej przez oświetlenie drogowe zainstalowane we wskazanych miejscowościach. Wymiana opraw, oprócz oszczędności jakie pozwoli nam osiągnąć w kolejnych latach, przyczynia się również w dużej mierze do poprawy parametrów oświetlenia dróg. Przypominamy, iż zrealizowane zadanie stanowi kontynuację działań gminy w zakresie wymiany opraw oświetleniowych. Działania te zostały zapoczątkowane w roku ubiegłym, kiedy to wymienione zostało 226 opraw drogowych w miejscowościach: Stanisławowo, Zabłocie, Skubianka, Marynino, Jachranka. W roku bieżącym wymienione zostało łącznie 157 opraw oświetleniowych. Oprócz samej wymiany opraw dokonano również w celu zapewnienia równomiernego oświetlenia dróg i ulic uzupełnienia punktów świetlnych, wymiany części wysięgników do opraw oraz szafy sterowania oświetleniem w Święcienicy. Wykonawcą zadania, wyłonionym w drodze przetargu nieograniczonego, była firma ELES-BUD Ewa Konopka-Strusińska z Kobyłki. Koszt realizacji inwestycji wyniósł 233.725,17 zł. Zadanie finansowane jest przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, który pozytywnie rozpatrzył wniosek Miasta i Gminy Serock w sprawie przyznania dofinansowania w formie umarzalnej. Przyznana kwota pożyczki wynosi 203 900,00 zł, a umorzenie części pożyczki nastąpi w wysokości od 10% do 40% na warunkach obowiązujących w Programie “Modernizacja oświetlenia elektrycznego” ze środków WFOŚiGW w 2017 r.
Poniżej przedstawiamy zdjęcia z realizacji zadania.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Zapraszamy na weekendowe przedsięwzięcia

22 października, na prośbę mieszkańców gminy Serock, odbędzie się dodatkowy kiermasz rzeczy używanych. Wystawców i kupujących zapraszamy na rynek w godzinach 9.00 - 14.00. Stoisko handlowe - jak zwykle - GRATIS.

Również 22 października, o godzinie 16.00, w Centrum Kultury i Czytelnictwa odbędzie się Koncert poetycko - muzyczny "Przyjaciele dla przyjaciół" - koncert wspomnień o Małgorzacie Bartyzel. Reżyseria - Kazimierz Mazur, prowadzący - Andrzej Frajndt. Zapraszają: Fundacja Nowa Wieś, Sołectwo Nowa Wieś oraz Stowarzyszenie Sympatyków Nowej Wsi.
Bilety do odbioru w CKiCZ, ul. Pułtuska 35.

W weekend warto wybrać się również do ratusza, aby zobaczyć wystawę fotograficzną Drzewo zorganizowaną przez Fotoklub Serock.

Szczegóły na plakatach poniżej.
Zapraszamy serdecznie!

 • -
 • -
 • -

Stowarzyszenie Miłośników Skubianki odwiedziło Bieszczady

Jesień, to idealna pora roku to wędrówek po górach. Jesienne słońce i barwy malują piękne górskie krajobrazy. To właśnie dla takich widoków między innymi Stowarzyszenie Miłośników Skubianki udało się na wycieczkę integracyjną w Bieszczady. Fundusze na wyjazd zbierali od początku roku, między innymi częstując Państwa pysznościami na gminnych przedsięwzięciach. Zachęcamy do przeczytania relacji uczestników podróży.  

W dniu przyjazdu wszyscy udaliśmy się na Połoninę Wetlińską i w najpopularniejszym schronisku Chatce Puchatka mieliśmy nocleg. Wszyscy w porę dotarliśmy  na szczyt, żeby móc podziwiać piękny zachód słońca, a o godzinie 23:30 pan Paweł - Gwiezdny Przewodnik zabrał nas w podróż po nocnym rozgwieżdżonym niebie. Tam zobaczyliśmy gwiazdozbiory, planety i jakże wielką Drogę Mleczną.

Rankiem kolejnego dnia obudził nas przepiękny wschód słońca. Chatka Puchatka słynie z niezwykłych wschodów i zachodów słońca i mieliśmy okazję przekonać się o tym osobiście. Po śniadaniu przekazaliśmy nasz medal Wyjątkowa Osobowość Panu Lutkowi Pińczukowi, który przez  ponad pół wieku był gospodarzem schroniska i dzięki swojej pracy i zaangażowaniu stał się legendą Bieszczadów. Poranne zejście z góry nie było łatwym zadaniem i poczuliśmy ulgę, gdy wreszcie znaleźliśmy się na dole. Po drodze zobaczyliśmy żubry stojące przy drodze.

Po południu pojechaliśmy do miejscowości Majdan, skąd wyruszyliśmy w malowniczą podróż starą Bieszczadzką Kolejką Leśną i było to naprawdę wspaniałym przeżyciem. Wieczorem odwiedziliśmy planetarium pana Pawła, gdzie przez duże teleskopy  zobaczyliśmy z bliska najciekawsze skarby nocnego nieba, koronkowy Księżyc, pierścienie Saturna  i mnóstwo gwiazd.
Trzeciego dnia znów ruszyliśmy w góry, tym razem na najwyższy szczyt bieszczadzki Tarnicę znajdujący się 1346 m npm. Oj, była to droga przez mękę! Ale daliśmy radę. Dumni z siebie podziwialiśmy widoki, a po długim i męczącym zejściu najszybsi z nas przywitani zostali gratulacjami, a wszyscy w nagrodę dostali smaczne batoniki Góralki. Nie było jednak czasu na długi odpoczynek, bo od razu udaliśmy się nad Jezioro Solińskie, gdzie przeszliśmy przez największą zaporę wodną w Polsce do portu, w którym czekał na nas statek. Wieczorem był czas na ognisko, kiełbaski i śpiew.

Zakończeniem wyjazdu była wycieczka do Rzeszowa, gdzie odwiedziliśmy rynek z ratuszem, najstarszy kościół w Rzeszowie i okolicach, deptak rzeszowski z pomnikiem gitarzysty, kompozytora i wokalisty Tadeusza Nalepy. Zwiedziliśmy Muzeum Dobranocek, w którym dorośli powspominali dawne czasy, a młodsze pokolenie zapoznało się z tym, co kiedyś oglądano. W kolorowych fontannach Cyprian i Kamil próbowali przejść wodny labirynt i oczywiście nie obyło się bez kąpieli. Tym akcentem zakończyła się nasza przygoda z Bieszczadami, z której wspomnienia pozostaną w naszej pamięci na długo.
Uczestniczka wycieczki Ania Krajewska

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Dzień Ziemniaka w szkole, w Jadwisinie

Puree, zapiekanki, frytki, chipsy, w mundurkach, placki ziemniaczane. Aż ślinka cieknie na myśl o królu polskiego stołu – ziemniaku. Niezwykle popularny i często niedoceniany ziemniak gościł tym razem w ławach szkolnych. 27 września, w Szkole Podstawowej im. Jerzego Szaniawskiego w Jadwisinie obchodzono Świetlicowy Dzień Ziemniaka.

O ziemniakach opowiadała dzieciom Krystyna Zarzyńska z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Jadwisinie. Świetliczaki dowiedziały się skąd pochodzi to popularne warzywo, jakie ma wartości odżywcze i gdzie jest wykorzystywane. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały „Bajki o ziemniaku”, która przybliżyła historię pojawienia się tej smacznej bulwy na polskich stołach. Ponadto uczniowie obejrzeli wystawę prezentującą różne odmiany ziemniaka, stworzyli też własne dzieła - ziemniaczane cudaki. Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały drobne upominki i słodkości.


Monika Krajewska, Anna Tuszyńska, Monika Prusik

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Wystawa Fotoklubu Serock w Ratuszu Miejskim

Powiało, zaszumiało! -
Dąb gada uroczyście
I z wyraźną pochwałą
Zniża ku tobie liście... 


Ten fragment wiersza Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej pt. „Dębowe liście” uświetnia jedną z fotografii, którą można podziwiać w Ratuszu Miejskim. Członkowie Fotoklubu Serock prezentują tu swoje dzieła. Wyboru poezji dokonał Zdzisław Lewandowski a całość nosi tytuł „Drzewo”. Wystawę prezentowana będzie do 3 listopada. 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Muralowe warsztaty uczniów z Zegrza

Ogłoszony na początku roku szkolnego konkurs plastyczno–przyrodniczy „Zwierzęta znad Zalewu Zegrzyńskiego” rozstrzygnięty! 9 października, podczas warsztatów plastycznych z Rafałem Roskowińskim - artystą, autorem ilustracji, grafik, komiksów i murali – m.in. muralu zegrzyńskiego, zwycięzcy przenieśli swoje dzieła - rysunki zwierząt - z kartek na ścianę. Pod okiem artysty powstała kompozycja, którą można już podziwiać na szczytowej ścianie garażu przy ul. prof. Janusza Groszkowskiego. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Zegrzu wnieśli dzięki temu wkład w aranżowanie przestrzeni, która służyć będzie nie tylko mieszkańcom, ale i turystom odwiedzającym Zegrze. Ponadto warsztaty okazały się też wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu. 

Mimo niekorzystnej pogody młodzi artyści dołożyli starań i doprowadzili zadanie do końca. Do szkoły wracali dumni ze swojej pracy.  Poniżej fotorelacja z wydarzenia. Zapraszamy również do obejrzenia muralu na żywo. 

                                        Ewa Lisowska

Organizatorami konkursu byli:  Ewa Lisowska – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, Anna Futyma – nauczycielka plastyki i Mariusz Kusiak – przedstawiciel Rady Osiedla Zegrze. 

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Serocki weekend z Szarmachem, Jaksonem i latawcami

 • Już w piątkowy wieczór 13 października 2017 r. spotkali się w sali widowiskowej CKiC w Serocku wielbiciele piłki nożnej i dobrej książki.  Legenda polskiego futbolu, „król strzelców” - Andrzej Szarmach  i autor jego biografii, znany dziennikarz sportowy TVP - Jacek Kurowski, dostarczyli gościom niezwykłych wrażeń. Oto relacje z wydarzenia przygotowane przez Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku oraz Ośrodek Sportu i Turystyki w Serocku.
 • W sobotę 14 października w Jadwisinie mieszkańcy gminy spotkali się na corocznym Święcie Latawca zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Jadwisinie, Sołectwo Jadwisin oraz Urząd Miasta i Gminy w Serocku. O święcie: tutaj.
 • W niedzielny wieczór 16 października  mogliśmy natomiast uczestniczyć  w koncercie zespołu Fair Play Quartet  w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku. Zespół zaprezentował serockiej publiczności swój najnowszy projekt Jackson on strings - przeboje Michaela Jacksona w dźwiękowej kombinacji wynikającej z połączenia instrumentów smyczkowych i muzyki pop. O koncercie czytamy na stronie Centrum Kultury.

 

 

Kolejna inwestycja mieszkaniowa serockiego samorządu w Jadwisinie

Jednym z priorytetowych założeń serockiego samorządu jest poprawianie warunków mieszkaniowych w gminie w każdej czteroletniej kadencji władz samorządowych. Znajduje to swoje urzeczywistnienie w przystąpieniu do budowy kolejnego wielorodzinnego budynku mieszkalnego w Jadwisinie, który powiększy mieszkaniowy zasób gminny.

Wyłoniony w procedurze przetargowej wykonawca do końca lipca 2019 roku wybuduje budynek mieszkalny, 2-kondygnacyjny, częściowo podpiwniczony z 14 mieszkaniami, niezbędną infrastrukturą techniczną oraz drogi, chodniki i parkingi oraz oświetlenie terenu. W budynku znajdą się mieszkania jednopokojowe w ilości 1 szt., dwupokojowe w ilości 12 szt. oraz 1 mieszkanie trzypokojowe. Każde z mieszkań będzie miało zapewnioną komórkę lokatorską w części podpiwniczonej. Na każdej kondygnacji przewidzianych zostało po 7 mieszkań.

W związku z zamiarem przystąpienia do realizacji inwestycji mieszkaniowej w Jadwisinie odbędzie się uroczystość oficjalnego rozpoczęcia budowy.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu 25 października 2017 r godz. 15:00, plac budowy w Jadwisinie przy ul. Konwaliowej.

PODATKI I OPŁATY LOKALNE W 2017 ROKU

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy terminowo dokonali wpłaty trzeciej raty podatku za 2017 rok.

Terminowe płacenie podatków zapewnia stabilną i pewną realizację zadań zaplanowanych w budżecie miasta i gminy Serock. Prawidłowo i terminowo realizowane dochody pozwalają na prawidłową realizację wcześniej planowanych wydatków.

Ściąganie i dochodzenie podatków powoduje dla każdej ze stron (podatnik i organ) konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów, naraża na zapłatę odsetek. Ważne jest więc wykonywanie swoich obowiązków podatkowych wobec miasta i gminy w należyty sposób.

Przypominamy o kolejnych termiach:

PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI

Terminy płatności: osoby fizyczne –do 15 listopada.

Terminy płatności: osoby prawne –do 15 dnia każdego miesiąca.

PODATEK ROLNY

Terminy płatności: osoby fizyczne –do 15 listopada.

Terminy płatności: osoby prawne – do 15 listopada.

PODATEK LEŚNY

Terminy płatności: osoby fizyczne –do 15 listopada.

Terminy płatności: osoby prawne – do 15 dnia każdego miesiąca.

 • -

Wyróżnienia dla nauczycieli

Zawód Nauczyciela to naprawdę wyjątkowa profesja, od której oczekujemy bardzo dużo, ale i jesteśmy wdzięczni za trud, zaangażowanie i zrozumienie dla codziennych spraw uczniów, rodziców.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej skierowaliśmy do nauczycieli życzenia i podziękowania oraz wyróżniliśmy nagrodami finansowymi.
W 2017r. nauczycielom nagrody przyznali: Mazowiecki Kurator Oświaty, Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Dyrektorzy Szkół i Przedszkoli.

Nagrody otrzymali:

• Mazowieckiego Kuratora Oświaty:
Pani Ewa Żmijewska – nauczycielka Szkoły Podstawowej w Serocku

• Burmistrza Miasta i Gminy Serock:
1. Szkoła Podstawowa w Serocku:
- Pani Barbara Pszczoła,
- Pani Elżbieta Borkowska,
- Pani Ilona Firmanty.

2. Szkoła Podstawowa w Zegrzu:
- Pani Danuta Prusinowska,
- Pani Magdalena Zalewska.

3. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Kiełpińskiej:
- Pani Małgorzata Kolon,
- Pani Wioletta Niezgoda.

4. Szkoła Podstawowa w Jadwisinie:
- Pani Maria Jacak.

5. Samorządowe Przedszkole w Serocku:
- Pani Anna Szymańska – nauczycielka

• Dyrektora szkoły:
1. Szkoła Podstawowa w Serocku:
- Pani Agnieszka Murza-Rzewnicka,
- Pani Aneta Nasalska,
- Pani Anna Korbuszewska,
- Pani Ewa Modzelewska,
- Pani Iwona Wykowska,
- Pan Janusz Nożykowski,
- Pani Katarzyna Humięcka,
- Pani Katarzyna Krokwińska,
- Pani Katarzyna Różycka,
- Pan Mariusz Rosiński,
- Pani Teresa Dytyniak.
2. Szkoła Podstawowa w Zegrzu:
- Pani Aleksandra Korytkowska,
- Pani Anna Futyma,
- Pani Anna Jaskulska,
- Pani Elżbieta Małecka,
- Pani Ewa Lisowska,
- Pani Maria Woźniak,
- Pani Maria Zielińska-Moch
- Pan Tomasz Jaczyński.

3. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Kiełpińskiej:
- Pani Agata Augustyniak,
- Pani Agnieszka Szaga,
- Pani Anna Januszek,
- Pani Anna Oleszko,
- Pani Ewa Bella-Więcka,
- Pan Daniel Kęsak,
- Pani Danuta Parys,
- Pani Dorota Perczyńska,
- Pani Dorota Piotrkowska.

4. Szkoła Podstawowa w Jadwisinie:
- Pani Anna Tuszyńska,
- Pani Anna Wrońska,
- Pani Katarzyna Godlewska,
- Pani Monika Krajewska.

5. Samorządowe Przedszkole w Serocku:
- Pani Beata Agacińska,
- Pani Dorota Wiktorzak,
- Pani Monika Zegadło.

6. Samorządowe Przedszkole w Zegrzu:
- Pani Izabela Miegoć,
- Pani Marzena Blak.

Nagrody od dyrektorów placówek otrzymali także pracownicy administracji i obsługi szkół i przedszkoli.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.


                                                                                                                     

 

 

 • autor: Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli w Serocku
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Święto Latawca w Jadwisinie

14 października jak co roku w Jadwisinie odbyło się Święto Latawca, którego organizatorem byli: Szkoła Podstawowa w Jadwisinie, Sołectwo Jadwisin oraz Urząd Miasta i Gminy Serock. Dzieci - często z pomocą rodziców - puszczali po niebie barwne latawce.

Niezwykły wyczyn polskich pilotów Motoparalotniowej Kadry Narodowej

Paweł Kozarzewski oraz Marcin Krakowiak z Motoparalotniowej Kadry Narodowej, to pierwsi piloci na świecie, którzy wykonali lot motoparalotniami wewnątrz obiektu. Pionierski lot z pobitymi rekordami odbył się pod zamkniętym dachem PGE Narodowego w Warszawie.

12 października 2017 w warszawskim Centrum Olimpijskim PKOl odbyła się premiera filmu z tego wyjątkowego widowiska.

Jest odwaga, jest wyzwanie i są już rekordy
Miasto i Gmina Serock jest jednym z partnerów wspierających Pawła Kozarzewskiego  w lataniu zwodniczym oraz jego projektach lotniczych. Nasz Mistrz w roku 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi promuje gminę Serock występując w kombinezonie opatrzonym jubileuszowym logotypem.

Na motoparalotni w zamkniętym obiekcie nie poleciał dotąd nikt. Paweł Kozarzewski i Marcin Krakowiak udowodnili, że w lotnictwie wciąż jest miejsce dla pionierów. Piloci wystartowali z płyty PGE Narodowego – Marcin Krakowiak na wózku jednoosobowym, a Paweł Kozarzewski z napędem, startując z nóg. W trakcie lotu oprócz oblotu wnętrza warszawskiego giganta sportowego, wykonali slalomy pomiędzy pylonami, takie jak wykonują zawodniczo podczas międzynarodowych imprez sportowych.

- To było fascynujące i trudne zadanie - zgodnie stwierdzili piloci. Mimo wielomiesięcznych przygotowań, doświadczenia w pilotażu i wielu medali na koncie sam lot okazał się wyzwaniem. - Oczywiście było mało miejsca. Jednak wbrew naszym założeniom, najtrudniejsza była… pogoda i warunki panujące wewnątrz stadionu. Nie spodziewaliśmy się tak silnych podmuchów powietrza, które wpadało górnymi wejściami na trybuny. To wymagało od nas olbrzymiego skupienia i opanowania skrzydeł – powiedzieli Paweł Kozarzewski i Marcin Krakowiak. Udało się, a dodatkowo piloci pobili kilka światowych rekordów.

Polak potrafi
W trakcie pionierskiego lotu wewnątrz PGE Narodowego, polscy piloci ustanowili kilka rekordów. Pierwszy raz na świecie w zamkniętym obiekcie poleciała trajka motoparalotniowa. Polacy stali się także prekursorami w wykonaniu lotów w budynku przez dwóch pilotów motoparalotniowych w tym samym momencie. To była również pierwsza konkurencja zawodnicza - slalomy pomiędzy pylonami - wykonana w takich warunkach i najlepszy osiągnięty czas slalomowy wewnątrz budynku.

Piloci wykonali na PGE Narodowym także najdłuższy lot w obiekcie zamkniętym, jeden z lotów trwał blisko 30 minut.

Obejrzyj film TUTAJ.
Obejrzyj zdjęcia TUTAJ.

Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

W Dniu Edukacji Narodowej nauczycielom, pedagogom i wszystkim pracownikom oświaty, w imieniu władz samorządowych Miasta i Gminy Serock, składamy podziękowania za Państwa zaangażowanie w przekazywanie uczniom wiedzy. Za kształtowanie odpowiednich postaw, naukę wartości i rozbudzanie pasji.

Niech Państwa praca będzie źródłem zawodowej satysfakcji i osobistego spełnienia. Niech nie zabraknie Państwu zdrowia, cierpliwości i wszelkiej pomyślności. Wszystkiego dobrego!

 

Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej składa również Przewodniczący Komisji Kultury, Oświaty i Sportu Pan Mariusz Rosiński:

Niebawem startują kolejne nabory LGD Zalew Zegrzyński

Lokalna Grupa Działania Zalew Zegrzyński informuje, że od 30 października do 20 listopada br. do godziny 14.00 będzie prowadzony nabór wniosków w ramach poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego PROW na lata 2014-2020 oraz w ramach Priorytetu 4 PO "Rybactwo i Morze".

Doradztwo w zakresie wdrażanych programów jest świadczone w Biurze Lokalnej Grupy Działania Zalew Zegrzyński ul. Gen. Wł. Sikorskiego 11, pok. 413 oraz pod numerem telefonu (22) 76 40 413. Jest ono realizowane w oparciu o Regulamin Organizacyjny Biura LGDZZ.

Więcej TUTAJ.

 

Warsztaty w zakresie konsultacji społecznych

Jak już Państwa informowaliśmy projekt mpzp terenów w sąsiedztwie dawnego składowiska odpadów w Dębem zakwalifikował się do projektu „Przestrzeń dla partycypacji” realizowanego przez grupę organizacji pozarządowych z terenu Polski na zlecenie Ministerstwa Rozwoju,. Dzięki udziałowi w akcji  pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Serocku poszerzają umiejętności w zakresie skutecznego przeprowadzania konsultacji społecznych.

21 września 2017 roku rozpoczął się cykl szkoleniowy dla pracowników Urzędu dotyczący procesu konsultacji społecznych, prowadzony przez ekspertów z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych oraz Fundacji Napraw Sobie Miasto. Kolejne szkolenia miały miejsce 28 września, 4 i 5 października - przed nami jeszcze ostatnie spotkanie warsztatowe.

Konsultacje społeczne dotyczące planów zagospodarowania przestrzennego są dla gmin obowiązkowe, jednak prace związane z ich powstawianiem wiążą się często z trudnościami zarówno dla mieszkańców, jak i realizujących je urzędników. Szkolenia są realizowane w celu lepszego poznania oczekiwań i potrzeb lokalnej społeczności oraz usprawnienia całego procesu konsultacji. Zdobyte umiejętności przy wsparciu grantu w wysokości ok. 20 tys. zł zostaną wykorzystane do przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Serock – sekcja B1. Planowanym terminem przeprowadzenia konsultacji jest przełom listopada i grudnia 2017 r.

Szczegółowe informacje o harmonogramie i etapach konsultacji podamy wkrótce. Konsultacje społeczne są dobrym narzędziem do wspólnego wypracowania korzystnych z punktu widzenia interesu społecznego rozwiązań oraz stanowią istotny elementem w budowaniu świadomego społeczeństwa obywatelskiego.

 

 • autor: Referat Gospodarki Gruntami, Planowania Przestrzennego i Rozwoju
 • -
 • -
 • -

Dyniowy festyn w Stanisławowie

Święto Dyni w Stanisławowie ma już 5-letnią tradycję. Tegoroczny dyniowy festyn zorganizowany przez Radę Sołecką przy współudziale strażaków miejscowej OSP zgromadził wielu gości. Wśród nich znaleźli się uczestnicy konkursów i zawodów, których to popularne, ozdobne i niezwykle zdrowe warzywo nie tylko zachwycało wielkością, kształtami, kolorystyką, ale również inspirowało do tworzenia kulinarnych przysmaków czy dyniowych rzeźb. Jak zwykle prowadząca imprezę pani sołtys Anna Romanowska powoła kapituły sędziowskie, które wyłoniły zwycięzców w konkursach "Rzeźba z Dyni”, „Dynia na słodko”, „Dynia inaczej” i w specjalnym konkursie pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Serock - „Dynia 600-lecia” - ogłoszonym z okazji jubileuszu 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich. Pana Burmistrza Sylwestra Sokolnickiego reprezentowali i wręczali nagrody: pani Monika Ordak – Skarbnik MiG Serock oraz pan Tadeusz Kanownik – Sekretarz MiG Serock. Miłym akcentem dyniowego spotkania była obecność pana Tomasza Gęsikowskiego Dyrektora Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku oraz występ Ani Malinowskiej - wychowanki pani Mai Radomskiej prowadzącej zajęcia wokalne w serockim Centrum, które zapewniło nagłośnienie imprezy.

Oprócz artystyczno-kulinarnej dyniowej rywalizacji rozegrano tradycyjnie Zawody Sołectw o Puchar Jesieni. Zgłosiło się do nich 5 międzypokoleniowych, damsko-męsko-dziecięcych reprezentacji, które dzielnie walczyły o puchary i nagrody w rzucie strażackim kaloszem, w biegu z dynią i rzucie dynią do donicy. Wszyscy uczestnicy tej sportowej rywalizacji wykazali się niezwykłą wolą walki, kondycją i poczuciem humoru.

Sobotnie popołudnie w Stanisławowie, mimo typowo jesiennej aury, upłynęło w sympatycznej atmosferze. W imieniu organizatorów dziękujemy uczestnikom konkursów za przygotowanie smakołyków, wykonanie pięknych rzeźb, wyhodowanie imponujących rozmiarami okazów dyń i za przywiezienie ich do Stanisławowa. Reprezentantom sołectw dziękujemy za zaangażowanie w sportową rywalizację, a gościom za wspólną zabawę. Do zobaczenia za rok.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Uwaga! Prognozowany silny wiatr i intensywne opady deszczu

Na dzisiejszy wieczór i noc prognozowany jest na Mazowszu silny wiatr i intensywne opady deszczu , przed którym ostrzega w swoim komunikacie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Szczegóły TUTAJ.

Centrum Komunikacyjne w Legionowie już dostępne dla podróżnych!

W Legionowie zakończona została inwestycja pn. „Centrum Komunikacyjne w Legionowie”, podnosząca jakość obsługi pasażerów publicznego transportu zbiorowego.
Centrum Komunikacyjne to przede wszystkim nowoczesny obiekt dworca wraz z komercyjną ofertą handlową oraz Multimedialną Strefą Obsługi Pasażera realizującą funkcje kulturalne, węzeł autobusowy m.in. dla linii ZTM, transportu lokalnego i regionalnego. Ponadto mieszkańcom i użytkownikom transportu publicznego udostępniono wielopoziomowe parkingi na łączną liczbę ponad 1000 miejsc, stacje i ścieżki rowerowe. Centrum Komunikacyjne to idealny punkt przesiadkowy łączący zarówno transport autobusowy jak i kolejowy. 

 

 • -
 • -
 • -

Zapraszamy na dodatkowy kiermasz rzeczy używanych

Aura pogodowa w tym roku nie była zbyt łaskawa dla uczestników Kiermaszu Rzeczy Używanych. Pomimo, iż w 2017 roku na to wydarzenie zaplanowaliśmy siedem terminów, tak naprawdę odbyło się tylko pięć. Idąc za głosem uczestników postanowiliśmy zorganizować dodatkowy kiermasz już wkrótce tj. 22 października 2017 r. Mamy nadzieję, że pogoda dopisze, za co już dziś trzymamy kciuki. Serdecznie zapraszamy.
Referat Administracyjno – Gospodarczy UMiG
 • -

Mateusz Zalewski najlepszy w tenisie stołowym młodzików!

Zwycięstwem Anny Brzyskiej (PKS KOLPING Jarosław) i Mateusza Zalewskiego (ZKS Drzonków) zakończyło się 1. Grand Prix Polski Młodzików w tenisie stołowym, rozgrywane na obiektach Centrum Sportu „Bronowianka” w Krakowie.

W klasyfikacji końcowej młodziczek Anna Brzyska wyprzedziła: Zuzannę Wielgos (LZS Kąkolówka), Emilię Skuba (KS BRONOWIANKA Kraków) oraz Wiktorię Wróbel (MLUKS DWÓJKA Rawa Mazowiecka).

Wśród młodzików natomiast wyższość Mateusza Zalewskiego musieli uznać sklasyfikowani na kolejnych miejscach: Dawid Michna (UKS LIS Sierakowice), Miłosz Sawczak (UKS PŁOMIEŃ Limanowa) i Hubert Kośkiewicz (UKS Niedźwiada Dolna).

Gratulujemy Mateuszowi sukcesów w tenisie stołowym!

 • -

„WIWISEKCJA” - wystawa grafiki artystycznej Anny Dybowskiej i Marcina Dybowskiego

Zapraszamy na wystawę grafiki artystycznej „WIWISEKCJA” Anny Dybowskiej i Marcina Dybowskiego. Wystawa można oglądać w Ratuszu w Serocku od 2 do 15 października 2017.

WIWISEKCJA to wystawa prac dwojga autorów, którzy w swojej twórczości podejmują kwestie odmienne formalnie i treściowo. Grafiki Anny Dybowskiej są esencją wewnętrznego świata autorki, wyrazem indywidualnych właściwości postrzegania. Ukazany fragment cyklu „Omamy” został wykonany w technice linorytu z wykorzystaniem technik mieszanych. Prace uzewnętrzniają osobiste przeżycia inspirowane obserwacją tworów natury, stanowiąc zarazem o relacji dzieła artystycznego w kontekście odbioru świata z psychologicznymi wrażeniami fenomenu widzenia rzeczy zobaczonej wzrokiem twórcy. Każde z przedstawień zawiera w sobie rodzaj metaprzestrzeni silnie oddziaływującej uchwyconym kontekstem. Idea wewnętrznego pejzażu przekazana przez doznania wzrokowe i przetworzona poprzez potencjał twórczy autorki ulega sformalizowaniu w interpretacji dla niej najbliższej. Prace graficzne Marcina Dybowskiego ujęte w oszczędnej stylistyce ukazują charakterystyczną inwencję artystyczną autora. Grafiki powstały w technice suchej igły. Prezentowane prace cechuje jednolite napięcie plastyczne z idealnym wykorzystaniem kompozycji oraz iluzyjnymi półtonami, co daje im wyraz właściwej przestrzeni i dystansuje poszczególne formy. Wzajemna zależność relacji fizycznych i społecznych, cielesności i duchowości nasuwa efekty przeskalowania, redefiniując zasady proporcji i równowagi. Fragment cyklu „Proste historie” to obraz codzienności i życiowych sytuacji ujęty w groteskowej konwencji, skonfrontowanej ze sceptycznym spojrzeniem na życie. Wystawa podkreśla istotę własnej, odrębnej eksploracji zagadnień z otaczającej rzeczywistości, podejmowanej środkami graficznego języka. Niejednorodne wypowiedzi artystyczne autorów są ciekawym elementem ogromnego wachlarza realizacji zgłębiającego tajemnice świata nam bliskiego, jak i tego nieoczywistego, będącego głębią naszych indywidualnych osobowości.

Anna Dybowska - magister sztuki, twórca z dziedziny grafiki warsztatowej, malarstwa i rysunku. Reprezentuje polską grafikę na międzynarodowych przeglądach - Biennale i Triennale Sztuki. Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w sztuce. Jej prace znajdują się w publicznych międzynarodowych oraz krajowych zbiorach grafiki. m. in. w Międzynarodowym Centrum Ekslibrisu w Sint-Niklaas w Belgii, w Bułgarii, we Włoszech, były prezentowane w Muzeum Narodowym w Szczecinie. W roku 2015 jej prace zostały zakwalifikowane do XI Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego w Olsztynie, który od ponad 40 lat jest jednym z czołowych przeglądów twórców współczesnej grafiki polskiej. Autorka prac malarstwa biorących udział w wystawach w Domach Aukcyjnych.

Wybrane wystawy:

 • „Ulica Themersonów” – Płocka Galeria Sztuki, 2014
 • IX Międzynarodowy Przegląd Exlibrisu im. Pawła Stellera, Katowice 2015
 • XI Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego w Olsztynie - wystawa pokonkursowa towarzysząca Międzynarodowemu Triennale Grafiki – Kraków, 2015
 • 11 Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej – InSpiracje OKSYDAN – wystawa finalistów w Muzeum Narodowym w Szczecinie, 2016
 • XVI Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu, Ostrów Wielkopolski 2016 - wystawa w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego
 • XII Międzynarodowy Przegląd Ekslibrisu ”Ex Vino – Ex Veritas”- Ruse, Bułgaria, 2016
 • 3 Aukcja Charytatywna dla Przylądka – wystawa zbiorowa, Galeria Xanadu, Warszawa, 2016
 • 2 Międzynarodowe Triennale Rysunku Studenckiego – ASP Katowice 2017
 • Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu 2017, Sint Niklaas, Belgia
 • XVI Międzynarodowe Triennale Małej Formy Grafiki Polska, Łódź 2017

 

Marcin Dybowski – magister sztuki, grafik, malarz. Autor prac stanowiących elementy publikacji dokumentujących krajowe i międzynarodowe przeglądy sztuk plastycznych, obejmujące literaturę specjalistyczną dla tego obszaru nauki. Bierze udział w wystawach w Domach Aukcyjnych oraz na portalu Artinfo.pl. Jego prace wchodzą w skład publicznych krajowych i międzynarodowych zbiorów grafiki (m.in. Belgia, Bułgaria, Serbia, Muzeum w Macedonii). Dwukrotny stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w sztuce. Laureat nagród i wyróżnień z dziedziny grafiki i malarstwa. W tym roku po raz kolejny jego prace były prezentowane na XIII Międzynarodowym Biennale Grafiki – Sucha Igła w Uzice w Serbii.

Wybrane wystawy:

 • XVI Międzynarodowe Triennale Małej Formy Grafiki Polska, Łódź 2017
 • XIII Międzynarodowe Biennale Grafiki – Sucha Igła, Uzice, Serbia – 2017
 • Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu 2017, Sint Niklaas, Belgia
 • III Międzynarodowa Wystawa Ekslibrisu Skopje, Macedonia 2016
 • XII Międzynarodowy Przegląd Ekslibrisu „Ex Vino - Ex Veritas” – Ruse, Bułgaria, 2016
 • „Cielesność – od młodej sztuki po klasyków” - Pragaleria, Warszawa, 2016
 • „Ulica Themersonów 3” – II Nagroda, Płocka Galeria Sztuki, 2016
 • XII Międzynarodowe Biennale Grafiki – Sucha Igła, Uzice, Serbia – 2015
 • Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch – wystawa finalistów, Warszawa, 2015
 • IX Międzynarodowy Przegląd Exlibrisu im. Pawła Stellera, Katowice 2015
 • „Ulica Themersonów 2” – wyróżnienie honorowe, Płocka Galeria Sztuki, 2015
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Zapraszamy na Święto Dyni w Stanisławowie

Do tegorocznego Święta Dyni w Stanisławowie przygotowywaliśmy się już od początku ubiegłego roku. A wszystko dlatego, że w związku z jubileuszem 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi, wybierać będziemy Dynię 600-lecia.

W Informatorze Gminy Serock zachęcaliśmy Państwa do uprawy dyni, opisywaliśmy w jaki sposób pielęgnować uprawy, kiedy dokonywać zbiorów. Zamieszczaliśmy również przepisy na potrawy z dyni oraz sposoby na wykorzystanie dyni do dekoracji.

Wszystkich miłośników dyń i dobrej zabawy zapraszamy 7 października do Stanisławowa. Przynieście swoje dynie, zgłoście je do konkursu, zróbcie smakołyki dyniowe lub dekoracje. Mile widziany będzie tego dnia pomarańczowy element w ubiorze :).

Do zobaczenia!

 • -

100 lat Jubilatom !

W piątkowe popołudnie, 29 września 2017 roku, sala widowiskowa serockiego Centrum Kultury i Czytelnictwa była miejscem spotkania par małżeńskich szczycących się 25, 50 oraz 60-letnim pożyciem małżeńskim. Pary powitał burmistrz Sylwester Sokolnicki w towarzystwie przewodniczącego Rady Miejskiej Artura Borkowskiego i zastępcy burmistrza Józefa Zająca. W składanych życzeniach podkreślano wartości szczególne w życiu człowieka, jakimi są miłość i rodzina, a także przekazywanie wiedzy, doświadczeń i tradycji z pokolenia na pokolenie. Po raz pierwszy w tej niecodziennej uroczystości, oprócz par obchodzących 50-lecie ślubu, uczestniczyły pary obchodzące 60-lecie oraz 25-lecie ślubu. Pary obchodzące Diamentowy Jubileusz otrzymały statuetki upamiętniające ten doniosły jubileusz, natomiast pary obchodzące Złoty Jubileusz otrzymały specjalnie przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na tę okazję Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Srebrni Jubilaci otrzymali pamiątkowe gratulacje. Całą uroczystość uświetnił występ artystyczny Agnieszki Wojciechowskiej i Mariusza Jaśko - solistów teatrów muzycznych, oraz Michała Junga - instruktora nauki gry na pianinie w Centrum Kultury, a także Łukasza Parchety - skrzypka. Na koniec wspólnie zaśpiewano sto lat, a na salę wjechał piękny tort.

Tegoroczni Jubilaci:

 1. Krystyna i Jerzy Jakubczakowie
 2. Janina i Zenon Książyk
 3. Wiesława i Stanisław Adamowscy
 4. Alicja i Grzegorz Bąk
 5. Waleria i Marian Godlewscy
 6. Agnieszka i Marian Grabowscy
 7. Janina i Jan Kopka
 8. Kazimiera i Tadeusz Kowalewscy
 9. Teresa i Witold Kowalscy
 10. Barbara i Władysław Pielach
 11. Halina i Antoni Sosnowscy
 12. Jadwiga i Edward Wichiciel
 13. Krystyna i Stanisław Wszołek
 14. Alicja i Tadeusz Zdunek
 15. Danuta i Arkadiusz Danił
 16. Dorota i Józef Dyga
 17. Dorota i Jerzy Gajewscy
 18. Ewa i Stanisław Gryc
 19. Elżbieta i Piotr Kopka
 20. Martyna i Jan Kulikowscy
 21. Renata i Włodzimierz Zdunek

Wszystkim jubilatom życzymy przede wszystkim zdrowia, szczęścia i dalszych lat życia w spokoju i radości.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Inwestowanie w oświatę

Rozbudowa Szkoły Podstawowej w Jadwisinie, remont instalacji CO, łazienek, sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Zegrzu, remont zaplecza sportowego w Szkole Podstawowej w Serocku, remont pomieszczeń w Przedszkolu w Zegrzu – to zadania, które gmina zrealizowała w tym roku.
Rozbudowa szkoły w Jadwisinie trwała ponad 2 lata, prace zostały zakończone w tym roku, i od 1 września budynek został oddany do użytkowania. W ramach rozbudowy powstała nowa część przedszkola, ciągi komunikacyjne łączące poszczególne części kompleksu szkolnego, przebudowano i zmodernizowano świetlicę szkolną, toalety szkolne oraz szatnie szkolne. Budynek wyposażony jest w windę. Wartość zadania 2.164.367,00 zł.
 

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

W wakacje został przeprowadzony remont kapitalny w budynku Szkoły Podstawowej w Zegrzu, polegający na wymianie instalacji wodociągowej, sanitarnej i centralnego ogrzewania wraz z remontem 4 łazienek i wymianą podłogi w sali gimnastycznej. Koszt zadania 569.386,00 zł.

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

W Szkole Podstawowej w Serocku wykonano remont zaplecza sportowego sali gimnastycznej; przebudowano pomieszczenia dzięki czemu powstały funkcjonalne łazienki oraz szatnie dla uczniów z nowym wyposażeniem, wyremontowany został także pokój nauczycieli wychowania fizycznego oraz magazynek sprzętu sportowego. Prace obejmowały również remont instalacji wodno – kanalizacyjnej. Koszt zadania 327.858,00 zł. W wakacje wykonano też szereg drobnych remontów typu: adaptacja i malowanie sal lekcyjnych, stołówki szkolnej - za kwotę 30.000,00 zł.
 

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Remont przeprowadzony w przedszkolu w Zegrzu polegał na wymianie stolarki drzwiowej i podłóg w sali przedszkolnej. Dzięki remontowi wnętrze placówki uzyskało przestronność i estetyczny wygląd. Koszt zadania 35.335,00 zł.

 • -
 • -

W Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Woli Kiełpińskiej zaaranżowano na nowo i wyremontowano łazienkę przedszkolną. Koszt zadania 14.500,00 zł
W przedszkolu w Serocku – wyremontowano podłogę w sali przedszkolnej za kwotę 7.300,00 zł

Wszystkie główne prace remontowe wykonano w wakacje 2017r.
    
 

 

 • autor: Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli

Weekend w Serocku

W najbliższą niedzielę, 1 października 2017 r. zapraszamy na:

 • ostatni w tym roku Kiermasz Rzeczy Używanych, odbędzie się on tradycyjnie na serockim rynku w godzinach 9:00 – 14:00. Stanowiska handlowe będą udostępnione bezpłatnie.
 • Koncert Papieski – po Mszy św. o godz. 16:00 w kościele, w Woli Kiełpińskiej. Wystąpi Chór Centrum Myśli Jana Pawła II pod dyrekcją Jana Krutula.
 • Zapraszamy również do odwiedzenia Izby Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku, która od 1.10.2017 r. do 30.04.2018 r. będzie otwarta dla zwiedzających w każdy czwartek od godz. 10:00 do 15:00 oraz w pierwszy weekend miesiąca (sobota, niedziela) w godz. 12:00 – 17:00. Więcej informacji na www.historia.serock.pl
 • -
 • -

Nowy pracownik samorządowy

Pani Marlena Strojecka z pozytywnym wynikiem ukończyła służbę przygotowawczą uprawniającą do pracy w Urzędzie Miasta i Gminy Serock na stanowisku podinspektora ds. obsługi Izby Pamięci i Tradycji Rybackich.
29 września Pani Marlena przyjęła gratulacje od Burmistrza Miasta i Gminy Serock – Sylwestra Sokolnickiego i w jego obecności złożyła uroczyste ślubowanie. Tekst wypowiedzianej roty brzmiał: „Ślubuję uroczyście, że na zajmowanym stanowisku będę służyć państwu polskiemu i wspólnocie samorządowej, przestrzegać porządku prawnego i wykonywać sumiennie powierzone mi zadania.
Serdecznie gratulujemy zakończenia służby przygotowawczej. Życzymy samych sukcesów w pracy na stanowisku urzędniczym.

 

 • -
 • -
 • -

Uczniowie z Woli Kiełpińskiej z wizytą w ratuszu

Uczniowie klasy IIIa z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Woli Kiełpińskiej 28 września odwiedziły ratusz. Podczas spotkania z burmistrzem Sylwestrem Sokolnickim dzieci dowiedziały się jak funkcjonuje gmina i jakie zadania realizuje Urząd Miasta i Gminy w Serocku wraz z jednostkami organizacyjnymi. Najmłodszych najmocniej zainteresował fakt, że Pan Burmistrz był również wychowankiem szkoły w Woli Kiełpińskiej. Wypytywały o nauczycieli, którzy go uczyli, o to, jak wyglądała wówczas szkoła, jakie przedmioty lubił najbardziej, ale nie tylko... Dzieci interesowało również na przykład, jakiej drużynie piłkarskiej kibicuje gospodarz gminy.

Uczniowie robili sobie pamiątkowe zdjęcia na fotelu burmistrza. Na koniec otrzymały gminne upominki i przeszły do Izby Pamięci i Tradycji Rybackich, gdzie poznają historię Serocka i okolic.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Zmiany w harmonogramie pracy Izby Pamięci i Tradycji Rybackich

Szanowni Państwo,

Informujemy, że od 1 października 2017 r. do 30 kwietnia 2018 r. Izba Pamięci i Tradycji Rybackich otwarta będzie:

w każdy czwartek w godz. 10:00-15:00

pierwszy weekend miesiąca (sobota, niedziela) w godz. 12:00-17:00

 • -

Informacje o przyjęciu interesantów

Informujemy, że w poniedziałki: 02.10.2017 r., 09.10.2017 r., 16.10.2017 r., interesantów będzie przyjmował wyłącznie Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Serock, Józef Zając.
Za utrudnienia przepraszamy.

 

Konsultacje społeczne w sprawie projektu mpzp części wsi Dębe

Mamy przyjemność poinformować Państwa, że gmina Serock, znalazła się w grupie 26 gmin z terenu Polski biorących udział w projekcie „Przestrzeń dla partycypacji”. W ostatnich dniach została podpisana deklaracja współpracy pomiędzy Fundacją Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” a Miastem i Gminą Serock.
„Przestrzeń dla partycypacji” to projekt, realizowany przez grupę organizacji pozarządowych z terenu Polski na zlecenie Ministerstwa Rozwoju, który wspiera samorządy w konsultowaniu dokumentów planistycznych przy aktywnym udziale mieszkańców. W ramach projektu otrzymujemy wsparcie merytoryczne polegające na zaplanowaniu przebiegu konsultacji dokumentu planistycznego, jak również na doborze i udostępnieniu narzędzi pomocnych w prowadzeniu konsultacji. Ponadto są prowadzone szkolenia, warsztaty i doradztwo ekspertów z dziedziny planowania przestrzennego i partycypacji obywatelskiej. Pierwsze warsztaty dla pracowników UMiG w Serocku miały miejsce 21 września 2017 r. Oprócz wsparcia merytorycznego gmina otrzyma także wsparcie finansowe, tj. grant w wysokości ok. 20 tys. zł, który możemy przeznaczyć na proces organizacji i prowadzenia konsultacji społecznych.
Efektem współpracy  ma być opracowanie Indywidualnego Planu Konsultacji dla miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Serock – sekcja B1. Dzięki zaangażowaniu szerokiego grona specjalistów z dziedziny urbanistyki i partycypacji obywatelskiej, w tym zrzeszonych w organizacjach pozarządowych, mamy nadzieję, że wspólnie opracujemy dokument, który będzie odzwierciedlał oczekiwania wszystkich zainteresowanych grup.
Projekt „Przestrzeń dla partycypacji” jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój.
O otwarciu i organizacji konsultacji w sprawie przedmiotowego planu będziemy Państwa szczegółowo informowali w najbliższym czasie.

 

 • autor: Referat Gospodarki Gruntami, Planowania Przestrzennego i Rozwoju
 • -

Zapraszamy dostojnych Jubilatów

MAMY ZASZCZYT ZAPROSIĆ DOSTOJNYCH JUBILATÓW

NA UROCZYSTE OBCHODY JUBILEUSZU
60, 50 i 25-LECIA MAŁŻEŃSTWA,

KTÓRE ODBĘDĄ SIĘ

W PIĄTEK 29 WRZEŚNIA 2017 R.

O GODZINIE 14.00

W SALI WIDOWISKOWEJ

CENTRUM KULTURY I CZYTELNICTWA W SEROCKU

ZAPRASZAMY !

RELACJA Z CAŁEJ UROCZYSTOŚCI ZOSTANIE ZAMIESZCZONA NA STRONIE INTERNETOWEJ URZĘDU ORAZ W PAŹDZIERNIKOWYM NUMERZE INFORMATORA GMINY SEROCK

Spotkanie nauczycieli z dyrekcją Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Legionowie

Publiczna Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Legionowie wspomaga przedszkola i szkoły prowadzone przez Miasto i Gminę Serock w zakresie warunków  organizowania  kształcenia uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego

W dniu 20 września 2017 roku, z inicjatywy Dyrektora Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Serocku – Pani Alicji Melion odbyło się kolejne spotkanie kadry zarządzającej szkół i przedszkoli, przedstawicieli organu prowadzącego oraz nauczycieli uczestniczących        w organizacji kształcenia specjalnego uczniów, z dyrekcją Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Legionowie.

Głównym tematem spotkania była kwestia odpowiedniej organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży  posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, a pobierających naukę w szkołach ogólnodostępnych. Z uwagi na fakt, iż w sierpniu 2017 r., zmieniły się przepisy odnośnie warunków kształcenia ww. grupy uczniów, zasadne stało się zorganizowanie spotkania z dyrekcją poradni, aby dokładnie omówić zadania szkoły wynikające z zaleceń wydawanych przez Poradnię.

Podczas spotkania, Pani Grażyna Okarska – dyrektor poradni w przygotowanej prezentacji  w jasny i czytelny sposób przedstawiła zasady i sposób organizacji kształcenia i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym. Ponadto wszyscy uczestnicy spotkania, które odbyło się w poszerzonym gronie, mieli możliwość skonsultowania i przedyskutowania wątpliwych kwestii ze specjalistami,  aby zespoły nauczycielskie w szkołach, mogły właściwie opracować dla danego ucznia z orzeczeniem indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny.    

Bardzo dziękujemy dyrekcji Poradni za udzielenie merytorycznego wsparcia naszym  szkołom, które będą wspierały swoich uczniów w procesie edukacji odpowiednio do indywidualnych potrzeb.  

 • autor: Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli
 • -
 • -
 • -
 • -

Strażacy wzięli udział w rozgrywkach

W dniu 16 września 2017 r. na Stadionie Miejskim w Legionowie, po raz pierwszy po 17-letniej przerwie odbyły się powiatowe zawody w sporcie pożarniczym. W szranki stanęli strażacy ochotnicy z 10 jednostek funkcjonujących na terenie powiatu legionowskiego, w tym aż 5 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych oraz 1 Dziecięca Drużyna Pożarnicza. Miasto i Gminę Serock reprezentowały: Ochotnicza Straż Pożarna Serock wraz z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą z Woli Kiełpińskiej.

Zawody zainaugurowane zostały uroczystą zbiórką uczestników. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie, st. bryg. Mieczysław Klimczak.

9 drużyn seniorów rywalizowało w dwóch konkurencjach: sztafecie pożarniczej z przeszkodami (7x50m)  oraz w ćwiczeniach bojowych. Młodzież oraz dzieci prezentowały swoje umiejętności wyłącznie w ćwiczeniach bojowych.

W sztafecie z przeszkodami jak i w ćwiczeniu bojowym seniorów najlepszy rezultat uzyskała OSP Wieliszew (w sztafecie 61 sekund, w ćwiczeniu bojowym 41 sekund). Jednakże najlepszym rezultatem w ćwiczeniu bojowym mogła pochwalić się tego dnia…Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z OSP Janówek Góra, która zadanie wykonała w 37 sekund.

Powiatowe zawody sportowo pożarnicze zakończyły się uroczystym wręczeniem pucharów, medali i dyplomów.
 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Diecezjalna Pielgrzymka Małżonków Jubilatów

17 września w Sanktuarium Matki Bożej Popowskiej Pani Nadziei w Popowie Kościelnym miała miejsce niecodzienna uroczystość z udziałem abp. Salvatore Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce oraz Piotra Libery, Biskupa płockiego. Swój jubileusz świętowały pary z 60, 50 i 25-letnim stażem małżeńskim.
Jubilaci uczestniczyli we Mszy świętej, podczas której odnowili małżeńskie przyrzeczenia oraz otrzymali błogosławieństwo abp. Salvatore Pennacchio. Wspólnie podziękowali Panu Bogu za lata wspólnego życia, za to, co dobre i za to, co trudne. W czasach, gdy bardzo często podkreśla się słabość rodziny i aż do przesady eksponuje to, że wiele małżeństw się rozpada, jubilaci są przypomnieniem, że mamy także bardzo wiele udanych małżeństw i szczęśliwych rodzin.

Serdecznie gratulujemy Parom tych pięknych jubileuszy i życzymy zdrowia, spokoju, wzajemnego zrozumienia i wszelkiej pomyślności.

Zapraszamy również do przeczytania relacji z tego wydarzenia po linkiem: http://plock.gosc.pl/gal/pokaz/4189985.Malzonkowie-jubilaci-w-Popowie-Czesc-1/55#gt.

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Uroczyste otwarcie muralu w Zegrzu

15 września w Zegrzu odbyło się uroczyste przekazanie muralu historycznego. Pan Mariusz Kusiak - Przewodniczący Zarządu Rady Osiedla Zegrze oraz Pan Sławomir Osiwała - Radny Rady Miejskiej w Serocku podziękowali zgromadzonym gościom za przybycie i opowiedzieli o idei powstania muralu.
Fundatorzy muralu, goście honorowi i gospodarze zaproszeni zostali do przecięcia wstęgi i przybicia elementów z ich nazwiskami na tabliczce pamiątkowej.

Artysta i twórca zegrzyńskiego muralu Rafał Roskowiński poprzez malowanie tego typu dzieł spełnia swoje marzenia z dzieciństwa – o malowaniu historycznych postaci, w konwencji nawiązującej do ilustracji, którymi opatrzone były dawne  książki historyczne. Pan Rafał zaprosił zgromadzonych do spaceru wzdłuż muralu, podczas którego opowiedział o etapach powstawania dzieła oraz o widocznych scenach.

Mural zajmuje powierzchnię 200m2. Podzielony został na kilka części, z których każda przedstawia osobną scenę nawiązującą do wydarzeń i osób, które w historii Zegrza się pojawiły i miały wpływ na obecny charakter tej znanej nad Jeziorem Zegrzyńskim miejscowości.

Inicjatorem przedsięwzięcia był Przewodniczący Zarządu Rady Osiedla Zegrze Mariusz Kusiak oraz Radny Rady Miejskiej w Serocku Sławomir Osiwała.
Autorem i wykonawcą projektu jest Rafał Roskowiński (autor projektu muralu historycznego w Legionowie). W wykonaniu malowidła pomagała mu Katarzyna Jurga.

To oryginalne dzieło sztuki ulicznej z pewnością stanie się nie tylko atrakcją turystyczną, ale również trwałym elementem edukacji społecznej.
Mural został sfinansowany ze środków Miasta i Gminy Serock, Powiatu Legionowskiego i Pałacu Zegrzyńskiego.
Dziękujemy Panu Mariuszowi Kusiakowi, Panu Sławomirowi Osiwale oraz wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie muralu za społeczne zaangażowanie i działania podejmowane w kierunku podnoszenia atrakcyjności turystycznej gminy Serock. Dziękujemy również wszystkim gościom za obecność na dzisiejszej uroczystości.

Więcej o muralu - TUTAJ.

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Burmistrz Sokolnicki wyróżniony

Wyróżnienie za wkład w rozwój legionowskiego rynku pracy oraz zaangażowanie w aktywizację zawodową osób bezrobotnych otrzymał Burmistrz Sylwester Sokolnicki z rąk Starosty Legionowskiego i Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Legionowie.

Uroczyste wręczenie wyróżnień odbyło się 14 września w Legionowie podczas konferencji "Lider Legionowskiego Rynku Pracy", poświęconej promocji aktywnych przedsiębiorców wspierających rozwój lokalnego rynku pracy.

Wydarzenie otworzyło cykl spotkań i dyskusji o możliwościach rozwoju legionowskiego rynku pracy.

 • -
  fot. Katarzyna Leszczyńska, Powiat Legionowski
 • -
  fot. Katarzyna Leszczyńska, Powiat Legionowski
 • -
  fot. Katarzyna Leszczyńska, Powiat Legionowski

Zapraszamy na serocką wycieczkę

Pierwsza z pięciu bezpłatnych wycieczek pieszo-autokarowych Szlakiem Polski Walczącej dla mieszkańców powiatu legionowskiego odbędzie się 23 września. Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami, młodzieży i dorosłych. Tym razem zwiedzimy Serock i okolice.     

Organizacja przez Chorągiew Stołeczną ZHP Hufiec Legionowo i Powiat Legionowski cyklu pięciu wycieczek ma na celu rozbudzanie wśród uczestników zainteresowania historią naszego rejonu, zapoznanie, zwłaszcza młodzieży szkolnej, z miejscami pamięci znajdującymi się na trasie powiatowego Szlaku Polski Walczącej, a także zachęcenie do aktywnego spędzania czasu i uprawiania turystyki pieszej. Zapraszamy do udziału dzieci wraz z opiekunami, młodzież i dorosłych. W trakcie wycieczek przeprowadzone zostaną tematyczne mini konkursy z wiedzy o historii powiatu, w których do wygrania będą atrakcyjne nagrody z logo Powiatu Legionowskiego (m.in. kubek, czapka, ręcznik, książki, albumy). Dodatkowo przebycie tras będzie stwarzało możliwość ubiegania się o jeden z trzech stopni odznaki turystycznej Szlaku Polski Walczącej.

Pierwsza wycieczka z przewodnikiem zaplanowana została na sobotę, 23 września br. Organizatorzy zadbali o dowóz bezpłatnym autokarem około 50 uczestników z miejsca zbiórki, tj. spod Areny Legionowo, na początek trasy wymarszu do Wierzbicy. Stamtąd piechurzy pokonają blisko 9,5 km malowniczej trasy przez Serock, brzegiem Narwi, przez rezerwaty przyrody do Jadwisina. Po drodze zwiedzą między innymi wały twierdzy napoleońskiej, najstarszy zabytek architektury w powiecie – murowany kościół w stylu późnogotyckim zbudowany po 1524 roku, serocki Rynek z pamiątkową tablicą pomordowanych za wolność Ojczyzny, cmentarz parafialny, na którym znajduje się grobowiec mjr. Konstantego Mikołaja Radziwiłła – oficera AK ps. Korab, a także ruiny dworku Szaniawskiego
z 1838 r. Z końca trasy marszu turystów odwiezie do Legionowa autokar.

Wycieczki z przewodnikami zaplanowane są na soboty: 23-09 serocka, 30-09 nieporęcka, 14-10 wieliszewska, 28-10 jabłonowska i 11-11 legionowska. Szczegóły kolejnych tras podamy w terminie późniejszym. Zapraszamy. Liczba miejsc jest ograniczona, zapisy odbywają się telefonicznie pod nr
+ 48 66 16 16 430 (p. Maciej Modrzejewski z ZHP) i 22 764 0 595 (powiat) oraz na e-mail: maciej.modrzejewski@zhp.net.pl lub szlak@powiat-legionowski.pl

Więcej - TUTAJ.

 • -

Zapraszamy na weekendowe przedsięwzięcia

Najbliższy weekend obfitował będzie w atrakcje gminne i powiatowe. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

16 września odbędzie się X jubileuszowy wrześniowy pieszy Rajd Pamięci. Zapisy są już zamknięte, ale zapraszamy do dopingowania zawodników. Start o godzinie 10.00, Trasa 1: Serock - Jadwisin - Zegrze, Trasa 2 - Jadwisin Zegrze. Szczegóły na www.sport.serock.pl.

Również 16 września, w Centrum Kultury i Czytelnictwa o godzinie 18.30 odbędzie się koncert "Pożegnanie lata", organizowany przez Fundację Nowa Wieś.

Tego dnia, na stadionie miejskim w Legionowie, od godziny 9.00 trwać będą Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze.

17 września na serockim rynku odbędzie się przedostatni w tym roku kiermasz rzeczy używanych. Wystawców i kupujących zapraszamy w godzinach 9.00 - 14.00. Stanowiska handlowe - gratis.

Filia Piaski Muzeum Historycznego w Legionowie zaprasza na Niedzielę z wojskiem. Pokazy sprzętów wojskowych, prezentacja grupy rekonstrukcyjnej, koncerty muzyki wojskowej, prelekcje i konkursy będą miały miejsce w godzinach 12.00 - 17.00.

Zachęcamy również do odwiedzenia Izby Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku - placówki o charakterze muzealnym. Szczegóły - TUTAJ

 

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Nowe bilety miesięczne na Lokalną Komunikację Autobusową

Urząd Miasta i Gminy w Serocku informuje, że zakupu nowych biletów miesięcznych dokonać można u przewoźnika tj. PKS Tarnobrzeg Sp. z o.o.
- telefonicznie pod nr tel. 667-662-409
- e-mailowo: kasa2tbb@wp.pl (DW: dominik.rzeznik@pmks.tarnobrzeg.pl).

Zamówione bilety będzie można odebrać u kierowców autobusów wg wcześniejszych ustaleń z przewoźnikiem oraz w wersji do samodzielnego wydruku za pośrednictwem poczty e-mail lub telefonicznie za pośrednictwem MMS.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pasażerów informujemy, że Urząd Miasta i Gminy w Serocku pośredniczy w zakupie biletów miesięcznych.
Zamówienia na nowy bilet miesięczny należy składać do 15 dnia każdego miesiąca w Urzędzie Miasta pokój nr. 2 (parter), tel. 22 782 88 43

Ważne !!!
Przy zakupie pierwszego biletu miesięcznego wymagane są szczegółowe dane takie jak:
imię i nazwisko, adres zamieszkania, nr dowodu/ nr legitymacji.
Przy zakupie biletu w kolejnych miesiącach wystarczy podanie wyłącznie imienia i nazwiska oraz rodzaju biletu.

Zapraszamy na wystawę powarsztatową

W Klubie Aktywności Społecznej przy ul. Kościuszki 8A w czasie wakacji odbywały się warsztaty pn. Szkoła Młodych Artystów, na które dzieci i młodzież zaprosiła Pani Bogusława Żaczkiewicz. Prowadzone we wtorki i piątki warsztaty cieszyły się wielką popularnością. Od 11 do 31 września w serockim ratuszu można będzie oglądać wystawę prac wykonanych przez dzieci i młodzież podczas warsztatów.

Bardzo dziękuję wszystkim Młodym Artystom za twórcze spędzenie dziewięciu tygodni wakacyjnych.
Poznałam podczas nich wspaniałych, młodych ludzi o wielkim sercu.
Mieliśmy okazję uczyć się od siebie nawzajem, obżerać się słodyczami i bawić w wesołej atmosferze.
Odkrywaliśmy swoje możliwości i upodobania.
Fantastycznie było patrzeć jak z symbolicznych pąków dzieci przeobrażały się we wspaniałe  kwiaty. Z niezgrabnych poczwarek rodziły się wspaniałe motyle.
Po wakacjach będziemy kontynuować nasze spotkania w Klubie Aktywności Społecznej,  począwszy od września.
Wraz z dziećmi serdecznie dziękuję władzom samorządowym za dofinansowanie i pomoc w organizacji warsztatów. Dziękuję również Pani Sylwii Kobus za cierpliwość i pomoc w doprowadzaniu sali klubu do stanu użyteczności po każdych zajęciach.

Bogusława Żaczkiewicz pracownia Mecholówka oraz Młodzi Artyści – uczestnicy letnich warsztatów

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Stanisławowo na Festiwalu Sołectw

Już po raz ósmy, Lokalna Grupa Działania Zalew Zegrzyński zorganizowała Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw. Wydarzenie miało miejsce 9 września 2017 r. na terenie zespołu pałacowo-parkowego PAN w Jabłonnie.

Miasto i Gminę Serock reprezentowało Stanisławowo. Stoisko promocyjne tej miejscowości, zgodnie z jej tradycjami, miało wystrój dyniowo-strażacki. Dynie stanowiły nie tylko elementy dekoracji i pełniły rolę naczyń, ale były również składnikiem niemal wszystkich potraw i napojów. Właśnie za oryginalne, dyniowe smakołyki Stanisławowo otrzymało III miejsce w kategorii smaki kuchni regionalnej. Dyniowe były także konkursy rysunkowe z nagrodami. Przyciągały one do stoiska mnóstwo dzieci, które w zamian za rysunki losowały m.in. małe modele samochodów strażackich. Duże modele strażackich aut, wraz z księga pamiątkową OSP w Stanisławowie – prowadzoną od 1953 r. – i pucharami zdobytymi przez strażaków były częścią wystroju stoiska. O historii i społeczności Stanisławowa można było przeczytać, że: obecnie liczy ono 170 mieszkańców, a jego rodowód sięga początków XIX wieku i związany jest z dobrami rodziny Krasińskich. W latach powojennych powołano tu Ochotniczą Straż Pożarną, która funkcjonuje do dzisiaj angażując do strażackiej służby dużą część lokalnej społeczności. Mieszkańcy Stanisławowa zawsze byli aktywni w działaniach dla dobra wspólnoty. Budowali drogę, elektryfikowali wieś, założyli spółkę wodną, kółko rolnicze, zbudowali świetlicę wiejską, strażnicę OSP, boisko i plac zabaw. Każdego roku jesienią organizują Święto Dyni. 7 października br. zapraszają na wyjątkową edycję tej imprezy plenerowej w Stanisławowie, bowiem spośród zgłoszonych do konkursu dyń największa uzyska miano dyni 600-lecia!

Festiwal jest imprezą cykliczną organizowaną od 2010 roku w pierwszej połowie września na terenie jednej z gmin wchodzących w skład Lokalnej Grupy Działania Zalew Zegrzyński. Festiwal ma na celu pobudzenie aktywności i integrację mieszkańców sołectw z gmin położonych w regionie Jeziora Zegrzyńskiego oraz uspołecznienie działań na rzecz rozwoju wsi i obszarów zależnych od rybactwa. Służy również prezentacji dorobku społecznego i kulturalnego poszczególnych sołectw oraz miejscowego rękodzieła i regionalnych potraw.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział siedem sołectw: Sołectwo Guzowatka (Gmina Dąbrówka), Sołectwo Boża Wola (Gmina Jabłonna), Sołectwo Stanisławów Drugi (Gmina Nieporęt), Sołectwo Stanisławowo (Gmina Serock), Sołectwo Wólka Somiankowska (Gmina Somianka), Sołectwo Góra (Gmina Wieliszew), Sołectwo Cegielnia (Gmina Radzymin), które rywalizowały ze sobą w następujących kategoriach: prezentacja stoiska, smaki, kuchnia regionalna, występ sceniczny.

Dziękujemy pani sołtys Annie Romanowskiej i towarzyszącym jej mieszkankom Stanisławowa (Mirosławie Gajewskiej, Annie Ugodzińskiej, Karolinie Szajkowskiej oraz Paulinie Szajkowskiej) za przygotowanie festiwalowej prezentacji i gratulujemy kulinarnego sukcesu.

Zapraszamy także do przeczytania relacji TUTAJ

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Inauguracja roku szkolnego 2017/2018 w Szkole Podstawowej w Jadwisinie

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jerzego Szaniawskiego w Jadwisinie powitali nowy rok szkolny w zmodernizowanej szkole. Do dawnego budynku dobudowane zostały nowe sale dla przedszkolaków i łącznik, którym uczniowie przejdą bezpiecznie do świetlicy oraz stołówki. Jest także winda, która pozwoli niepełnosprawnym pokonać bariery architektoniczne. Sale są nowocześnie wyposażone i stwarzają dogodne warunki do nauki i zabawy. Ponadto w budynku zostały wyremontowane toalety szkolne oraz szatnie. Nowy obiekt został poświęcony i tradycyjnie dokonano przecięcia wstęgi. Uroczystość uświetniła obecność Burmistrza Miasta i Gminy Serock p. Sylwestra Sokolnickiego, zastępcy burmistrza p. Józefa Zająca, Przewodniczącego Rady Miejskiej p. Artura Borkowskiego, radnych, Przewodniczącej ZNP w Legionowie p. Elżbiety Pazio, dyrektorów gminnych placówek oświatowych oraz jednostek organizacyjnych gminy, a także wielu zacnych gości. Dziękujemy wszystkim za przybycie i świętowanie z nami tych ważnych dla Szkoły chwil.

Burmistrz bardzo uroczyście przywitał nowego dyrektora naszej szkoły Panią Małgorzatę Leszczyńską, która zapoznała uczniów z organizacją nauki w nadchodzącym roku szkolnym. Przekazała też przesłanie do tego jak dążyć do wiedzy, pokonywać trudności i cieszyć się nawet z najmniejszych sukcesów. Wierzymy, że wszyscy skorzystają z tych podpowiedzi i będą zdobywać laury.

ZOSiP

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Zapraszamy na weekendowe przedsięwzięcia

Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw
Jak co roku na początku września Lokalna Grupa Działania zaprasza na Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw. Tym razem odbędzie się on 9 września w Jabłonnie i towarzyszył będzie Świętu Gminy Jabłonna.
Gminę Serock na festiwalu reprezentować będzie sołectwo Stanisławowo. Warto wybrać się do Jabłonny, aby kibicować naszej grupie i oddać na nią głosy w konkursie publiczności. Serdecznie zapraszamy.

Święto Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu
Klub Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu zaprasza na festyn, podczas którego na uczestników czeka wiele atrakcji: występy artystyczne, pokaz iluzjonistyczny, gry, zabawy, konkursy, symulator, gigantyczne piłkarzyki i wiele innych. Zapraszamy w godzinach 14.00 - 18.00.

Zapraszamy również do odwiedzenia Izby Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku - placówki o charakterze muzealnym, która w sobotę i niedzielę jest czynna w godzinach 11.00 - 17.00.

 

 • -
 • -
 • -
 • -

Zapraszamy na mecz III rundy Pucharu Polski

W dniu 06 września 2017 r. (środa) o godzinie 18:30 na Stadionie Miejskim w Serocku odbędzie się mecz III rundy Pucharu Polski.

Sokół OSiR Serock (LO) - Przyszłość Włochy (LO)

Niestety nasza drużyna przystępuje do meczu w dużym osłabieniu spowodowanym kontuzjami: na pewno nie zagrają Michał Dużyński, Bartosz Szydłowski i Adrian Koza.

Zawodnicy grający w barwach Sokoła OSiR Serock są ubezpieczeni od następstw niebezpiecznych wypadków. OSiR z roku na rok zwiększa zarówno zakres ubezpieczenia, jak też jego sumę. To samo dotyczy ubezpieczenia przez KS Sokół Serock zawodników Akademii Piłkarskiej Sokół OSiR Serock.

Ponadto zawodnicy zostają otoczeni opieką ze strony Ośrodka Sportu i Rekreacji w Serocku w imieniu Miasta i Gminy Serock. W tym zakresie mogą być pokrywane wydatki specjalne na leczenie zawodników nie objęte ubezpieczeniem.

Pełni optymizmu zapraszamy na mecz.

 • autor: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Serocku

Zapraszamy na VIII Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw

Już wkrótce VIII Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw. W tym roku impreza odbędzie się 9 września na terenie zespołu pałacowo-parkowego PAN w Jabłonnie przy ul. Modlińskiej 105.

Festiwal jest imprezą cykliczną organizowaną od 2010 roku w pierwszej połowie września na terenie jednej z gmin wchodzących  skład Lokalnej Grupy Działania Zalew Zegrzyński. Festiwal ma na celu pobudzenie aktywności i integrację mieszkańców sołectw z gmin położonych w regionie Jeziora Zegrzyńskiego oraz uspołecznienie działań na rzecz rozwoju wsi i obszarów zależnych od rybactwa. Służy również prezentacji dorobku społecznego i kulturalnego poszczególnych sołectw oraz miejscowego rękodzieła i regionalnych potraw.

W tegorocznej edycji konkursu weźmie udział siedem sołectw: Sołectwo Guzowatka (Gmina Dąbrówka), Sołectwo Boża Wola (Gmina Jabłonna), Sołectwo Stanisławów Drugi (Gmina Nieporęt), Sołectwo Stanisławowo (Gmina Serock), Sołectwo Wólka Somiankowska (Gmina Somianka), Sołectwo Góra (Gmina Wieliszew), Sołectwo Cegielnia (Gmina Radzymin).

Sołectwa będą rywalizowały ze sobą w następujących kategoriach: prezentacja stoiska, smaki, kuchnia regionalna, występ sceniczny.

Start imprezy o godz. 13.00. Zapraszamy!
 

 • -

Wesele Wyspiańskiego przed serockim ratuszem

Serock po raz kolejny włączył się w akcję Narodowe czytanie. Na serockim rynku, 4 września, pracownicy urzędu, jednostek organizacyjnych, przedstawiciele szkół i mieszkańcy gminy czytali "Wesele" Wyspiańskiego.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą Quo vadis przeczytano w ponad 2200 miejscach.

Wesele - dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego - powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.

źródło: prezydent.pl

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Witaj szkoło!

Dzieci i młodzież rozpoczynają nowy rok szkolny.

Życzymy, aby dni w szkole były pełne pasjonujących zajęć, odnajdowania pasji i nawiązywania dobrych znajomości.
Nauczycielom, pedagogom i pracownikom placówek edukacyjnych życzymy niesłabnącego zapału do przekazywania wiedzy, cierpliwości do uczniów i satysfakcji z pracy.

Wszystkiego dobrego!

Święto Darów Ziemi 2017 - pogodny festyn w Woli Kiełpińskiej

Święto Darów Ziemi obchodzone co roku na początku września w Woli Kiełpińskiej jest okazją dla mieszkańców gminy Serock do dziękczynienia za tegoroczne zbiory. 

W niedzielne południe 3 września 2017 roku, na ołtarzu kościoła w Woli Kiełpińskiej gospodarze złożyli dary ziemi – wieńce zbożowe, kosze z owocami, warzywami, miodami, grzybami, kwiatami, dziczyzną czy rybami. W uroczystym korowodzie prowadzonym przez orkiestrę dętą, poczty sztandarowe: Rady Miejskiej w Serocku, gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych oraz szkół przenieśli dary  na plac opodal kościoła, gdzie odbył się świąteczny festyn dożynkowy.

Zgromadzonych w Woli Kiełpińskiej mieszkańców i gości powitał Burmistrz Miasta i Gminy Sylwester Sokolnicki w towarzystwie Przewodniczącego Rady Miejskiej Artura Borkowskiego. Zaszczycili nas swą obecnością: Radosław Rybicki – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Artur Pozorek – Kierownik Wydziału Osób Niepełnosprawnych w Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej, Robert Wróbel – Starosta Powiatu Legionowskiego, Radni Rady Powiatu Legionowskiego, Zbigniew Prusinowski - Komendant Policji w Serocku, księża: Roman Bagiński – z Kurii Diecezji Płockiej, który celebrował dożynkową Mszę świętą, Andrzej Marchlewski – Proboszcz Parafii w Woli Kiełpińskiej oraz Dariusz Rojek – Proboszcz Parafii w Serocku. Festyn poprowadził Tomasz Gęsikowski - dyrektor Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku. Symbolicznym podzieleniem chleba włodarze przekazali obecnym życzenia i podziękowania za trud pracy w gospodarstwach.

Nietypowo, bo na scenie a nie na ulicy - jak to jest w zwyczaju – dokonano otwarcia drogi powiatowej nr 1803 w Woli Kiełpińskiej, realizowanej wspólnie z Powiatem Legionowskim.

Podczas festynu można było odwiedzić stoiska gminnych i zaprzyjaźnionych instytucji (m.in. MODRu, IHARu i KRUSu), stowarzyszeń, okolicznych rękodzielników, obejrzeć pokazy jazdy koni - dzygitówki , maszyny rolnicze i wziąć udział w  zorganizowanym przez Mazowieckie To i Owo pierwszym konkursie żywności tradycyjnej pn. „Mazowsze od kuchni 2017”. Ku zaskoczeniu organizatorów do kulinarnej rywalizacji zgłosiło się aż 40 osób. Laureaci konkursu zostali  nagrodzeni w czasie trwania festynu cennymi nagrodami ufundowanymi przez sponsorów, m.in. Burmistrza Miasta i Gminy Serock.

Oczekiwanym punktem programu były występy zespołów Bayera i Lider Dance, które spotkały się z żywym odbiorem publiczności i niewątpliwie sprzyjały świetnej, dożynkowej zabawie. Złowrogie prognozy pogody nie sprawdziły się, deszcz wspólnymi siłami został przegnany tuż przed rozpoczęciem festynu.  Zgromadził on wyjątkowo dużo gości, którzy bawili się przy lubianych rytmach w świątecznej atmosferze, korzystali z wielu dostępnych atrakcji i cieszyli się zaskakująco przyjazną aurą dożynkowego jarmarku.

Dziękujemy gospodarzom, pszczelarzom, myśliwym, wędkarzom, przedstawicielom instytucji i szkół związanych z gminą oraz wszystkim innym mieszkańcom i sympatykom gminy za liczny udział i dobrą, wspólną, zabawę. Szczególne podziękowania składamy Wszystkim, którzy przygotowali efektowne kosze i wieńce dożynkowe. Zapraszamy do ich oglądania na wystawie w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku.

 

 • autor: Referat Komunikacji Społecznej
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Święto Darów Ziemi w Woli Kiełpińskiej - 3 września 2017 od godz. 11:30

Serdecznie zapraszamy Państwa w ramach tegorocznych obchodów 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich do udziału w Święcie Darów Ziemi, które odbywa się w Woli Kiełpińskiej.

Tradycyjnie, coroczne dożynki otwiera uroczysta Msza św.  (11:30) z udziałem władz samorządowych, mieszkańców i zaproszonych gości. Po Mszy św. przedstawiciele sołectw, instytucji i stowarzyszeń, w barwnym korowodzie prowadzonym przez orkiestrę dętą, niosą wieńce oraz kosze dożynkowe na miejsce festynu. Po okolicznościowych przemówieniach i podzieleniu się chlebem, przychodzi czas na wręczanie nagród laureatom konkursów i wspólną zabawę przy muzyce - w tym roku zagrają dla nas zespoły Bayera i Lider Dance.  Jak zwykle zapraszamy do stoiska promocyjnego Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, do stoisk rzemieślniczych, ogrodniczych,  gastronomicznych, na pokazy jazdy konnej, sprzętu rolniczego, do udziału w konkursach i zabawach.

Podczas tegorocznego Święta Darów Ziemi odbędzie się I Konkurs Żywności Tradycyjnej „Mazowsze od kuchni” organizowany przez tygodnik Mazowieckie To i Owo. Konkurs obejmuje trzy kategorie: prosto z pieca (wyroby piekarnicze i cukiernicze), słoiki nie tylko na zimę (przetwory owocowe, warzywne, mięsne i inne), swojskie napitki (nalewki, nastójki, miody i wina). Jury oceniać będzie smak, ale również wygląda i estetykę podania. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Miasto i Gmina Serock jest partnerem konkursu. Dodatkowe informacje, formularz zgłoszeniowy i regulamin, dostępne są na stronie http://jarmark24.pl/mazowsze-od-kuchni oraz w papierowych wydaniach tygodnika Mazowieckie To i Owo.

Zapraszamy

 

 • -
 • -

Informacja o przystąpieniu do sporządzania zmiany mpz części wsi Dębe

Zgodnie z przekazywanymi dotychczas informacjami, w dniu 31 sierpnia 2017 roku, Rada Miejska w Serocku przyjęła przedstawiony przez Burmistrza Miasta i Gminy w Serocku projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, obejmującego sąsiedztwo dawnego składowiska odpadów we wsi Dębe.

Podjęta uchwała rozpoczyna proces opracowywania nowego planu miejscowego dla tego terenu. W procesie tym będziemy dążyć do osiągnięcia rozwiązań zapewniających właściwą ochronę okolicznych terenów, przy jednoczesnym zachowaniu potencjału rozwojowego zapoczątkowanej na tym obszarze strefy gospodarczej. Dlatego też już teraz pragniemy Państwa zaprosić do dyskusji nad rozwiązaniami jakie powinny zostać, dla tego obszaru zdefiniowane.

Poza mieszkańcami okolicznych terenów, nasze zaproszenie kierujemy szczególnie do właścicieli terenów objętych opracowaniem i przedsiębiorców tam funkcjonujących. Mamy nadzieję, wspólnie z Państwem, wprowadzić zmiany, które stworzą dogodne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej na terenie naszej gminy.

Mamy nadzieję, że dzięki intensywnej pracy, wspólnie wypracujemy rozwiązania satysfakcjonujące wszystkie strony zaangażowane w proces opracowania nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu.

Zmiana godzin przyjęcia interesantów w dniu 4 września

Informujemy, że 4 września Burmistrz Sylwester Sokolnicki  będzie przyjmować interesantów w godzinach 13.30 - 16.00. Za utrudnienia przepraszamy.

Przerwa w dostawie wody dla wsi Gąsiorowo

W dniu 31 sierpnia (czwartek) w godzinach 9.00 - 12.00 nastąpi przerwa w dostawie wody dla odbiorców we wsi Gąsiorowo. Przerwa spowodowana jest planowaną modernizacją sieci wodociągowej.

Za utrudnienia przepraszamy.

 • autor: Miejsko-Gminny Zakład Wodociągowy

Korekty miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego gminy Serock

Na podstawie siedmiu uchwał Rady Miejskiej w Serocku podjętych w kwietniu i czerwcu 2017 roku, zapoczątkowano proces korekty zapisów obowiązujących uchwał w sprawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które obowiązują na terenie miasta Serock oraz sołectw: Borowa Góra, Dosin, Dębinki, Izbica, Jachranka, Karolino, Ludwinowo Zegrzyńskie, Marynino, Skubianka i Stasi Las.

Prace prowadzone w obrębie przedmiotowych dokumentów obejmują swoim zakresem wyłącznie ustalenia dotyczące zasad realizacji infrastruktury technicznej i nie będą oddziaływać na możliwości zagospodaorwania poszczególnych działek. Ustalenia te mają natomiast kluczowe znaczenie dla gminy w procesie projektowania i uzyskiwania pozwoleń na budowę sieci uzbrojenia terenu. Zadaniem opracowywanych zmian jest uproszczenie procesu przygotowawczego, poprzedzającego budowę sieci kanalizacyjnych i wodociągowych na terenie gminy Serock.

Pierwsze projekty opracowywanych dokumentów są obecnie przygotowywane do przedstawienia pod ocenę Gminnej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.

Pierwotnym założeniem podjętych przez Radę Miejską uchwał o przystąpieniu do sporządzania zmian obowiązujących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego było również usunięcie z tych dokumentów regulacji w zakresie zasad i warunków sytuowania wolnostojących nośników reklamowych. Ich usunięcie pozwoliłoby ujednolicić obowiązujący na terenie gminy system zarządzania przestrzenią publiczną. Sprawa została jednak negatywnie oceniona przez Wojewodę Mazowieckiego, który posiadając uprawnienia nadzorcze względem działań władz samorządowych, wydał rozstrzygnięcia nadzorcze uchylające podjęte w sprawie uchwały Rady Miejskiej w Serocku, w części, w której dotyczyły one usunięcia z obowiązującego planu zasad i warunków sytuowania nośników reklamowych. Wojewoda oparł swój pogląd na stanowisku, że skoro obowiązujące przepisy nie dają Radzie uprawnień do ustalania tych zasad w miejscowym planie, to również ich wyeliminowanie z obowiązującego planu pozostaje poza zakresem kompetencji Rady Miejskiej.

Ponieważ rozstrzygnięcia nadzorcze Wojewody dotyczyły wyłącznie zmian w zakresie warunków i zasad realizacji nośników reklamowych, podjęte zmiany miejscowych planów będą kontynuowane w pozostałym zakresie.

Ref. Gospodarki Gruntami, Planowania Przestrzennego i Rozwoju

Stany skupienia - kolejny mural z cyklu WODAWIL

W ramach programu „WODAWIL” ściśle związanym z szeroko pojętą wodą i jej znaczeniem w życiu człowieka, pojawił się drugi mural na elewacji stacji wodociągowej we wsi Stasi Las.

Tematem przewodnim tej grafiki jest hasło „STANY SKUPIENIA”. Jeżeli podejdziemy do tego tematu z czysto naukowego punktu widzenia, to wiemy że woda może występować w przyrodzie w trzech stanach: stałym, ciekłym i gazowym  (obrazują to poszczególne ściany budynku stacji wodociągowej). Naukowcy odkryli co prawda czwarty stan skupienia – plazma - ale są na razie na etapie udowadniania powyższej teorii. Wymienione wcześniej stany skupienia to nic innego jak różne sposoby połączeń cząsteczek.

Poszczególne STANY SKUPIENIA odpowiadają również za stany naszych myśli, zachowania, ruchu … życia. Lód czyli stan twardy,  zimny, kruchy, łatwy do zniszczenia, jest często odzwierciedleniem stan złego nastroju. Ciecz czyli to co płynie, swobodnie unosi, uspokaja jest dostosowane do kształtu ale jest też niszczycielskie jako żywioł i jako kropla, jednocześnie najbardziej poukładane i uporządkowane jest oazą spokoju. Gaz czyli stan najbardziej nieuporządkowany, chaotyczny, nie dający się w nic zamknąć wymykający się z każdych ram często swoim charakterem wybuchowy.

W przyszłym roku planuje się wykonanie kolejnych murali w innych miejscowościach.

Pierwszy mural z cyklu WODAWIL. Ogólnie informacje o projekcie.

 • autor: Miejsko-Gminny Zakład Wodociągowy
 • -
 • -

Rekultywacja nieczynnego składowiska w Dębem

Gminne składowisko odpadów powstało w 1996 roku. Do czerwca 2013 roku na składowisko przywożone były odpady komunalne z terenu miasta i gminy Serock. Po wejściu w życie nowego systemu odbierania odpadów komunalnych, składowisko zostało zamknięte, a odpady są deponowane poza terenem gminy Serock.

Po zakończeniu eksploatacji Miejsko–Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Serocku wykonał projekt rekultywacji składowiska oraz uzyskał wszelkie do tego niezbędne decyzje i uzgodnienia od Marszałka Województwa Mazowieckiego i Starosty Legionowskiego. Jako zarządzający składowiskiem MGZGK cały czas prowadzi monitoring zarówno składowiska jak i terenu wokół składowiska.

Zgodnie z udzielonym zezwoleniem marszałka, rekultywacja składowiska, zaplanowana została na lata 2017 – 2019. Polegać będzie na ukształtowaniu i wyrównaniu korony składowiska, ułożeniu warstwy wyrównawczej, uszczelniającej i drenującej, a następnie obsypaniu całości nieczynnego składowiska warstwą ziemi, na której posiane zostaną określone gatunki traw i posadzone drzewa.

W najbliższych dniach planowane jest rozpoczęcie prac rekultywacyjnych polegających na wyrównaniu i ukształtowaniu korony składowiska materiałem takim jak gruz, kamienie i gleba. Rekultywacja, zgodnie z definicją ma na celu przywrócenie wartości użytkowych i przyrodniczych terenom zdegradowanym.

MGZGK

 • -

Uczciliśmy wybuch II wojny światowej i rocznicę porozumien sierpniowych

31 sierpnia spotkaliśmy się na serockim rynku, aby przypomnieć rocznice agresji Niemiec (1 września) i Związku Radzieckiego (17 września) na Polskę oraz rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, które otworzyły drogę do Wolności. Przedstawiciele władz samorządowych, szkół, stowarzyszeń i placówek gminnych złożyli pod tablicą pamiątkową kwiaty i zapalili symboliczne znicze.

 

78. rocznica wybuchu II wojny światowej

23 sierpnia 1939 r. został zawarty pakt o nieagresji pomiędzy III Rzeszą a ZSRR, znany także jako pakt Ribbentrop-Mołotow. Ów dokument zakładał pomoc technologiczną oraz umowę handlową pomiędzy tymi państwami. Jednakże w dodatkowym tajnym protokole określono podział Europy Środkowo-Wschodniej na dwie strefy wpływów: niemiecką i radziecką.

Niemcy zakładali, że wojna z Polską potrwa maksymalnie dwa tygodnie. Planowali wygrać przy użyciu doktryny Blitzkriegu, który zakładał połączone uderzenie niemieckiego lotnictwa, piechoty i zagonów pancernych na pozycje obronne Polaków, przełamanie ich, okrążenie i jak najszybsze dotarcie do Warszawy. Atak na Rzeczpospolitą nazwali „Fall Weiss” („Plan Biały”).

Jako pretekst do wypowiedzenia wojny miała posłużyć przeprowadzona 31 sierpnia prowokacja gliwicka. Esesmani przebrani w polskie mundury zaatakowali budynek radiostacji i nadali komunikat w języku polskim nawołujący Polaków do antyniemieckiego powstania na Śląsku.

Atak na Polskę rozpoczął się 1 września po godzinie 4 rano. Niemieckie lotnictwo zbombardowało przyczółki mostowe w Tczewie i miasto Wieluń. Pancernik Schleswig-Holstein ostrzeliwał polską placówkę wojskową na Westerplatte, utrzymała się ona mimo oblężenia aż tydzień.

3 września nasi sojusznicy – Wielka Brytania oraz Francja wypowiedzieli wojnę Niemcom, lecz nie rozpoczęli żadnych działań zbrojnych...

Początkowo walki polsko-niemieckie rozgrywały się na całej granicy państwa. Największe z nich to bitwa pod Mławą, Mokrą oraz Wizną. 8 września pierwsze niemieckie jednostki dotarły do Warszawy. W dniach 9 -19 września rozegrała się największa bitwa Kampanii Wrześniowej, bitwa nad Bzurą. Celem bitwy było związanie walkami niemieckich dywizji by odciągnąć je od pościgu za wycofującymi się polskimi armiami i dać stolicy czas na przygotowanie obrony. Warszawa broniła się do 28 września.

17 września na wschodnie ziemie II Rzeczypospolitej wkroczyła Armia Czerwona. ZSRR wydało notę: „Warszawa przestała istnieć jako stolica Polski. Rząd polski rozpadł się i nie przejawia żadnych oznak życia. Oznacza to, iż państwo polskie i jego rząd faktycznie przestały istnieć. Wskutek tego traktaty zawarte między ZSRR a Polską utraciły swą moc. (…) Rząd radziecki nie może również pozostać obojętnym w chwili, gdy bracia tej samej krwi, Ukraińcy i Białorusini, zamieszkujący na terytorium Polski i pozostawieni swemu losowi, znajdują się bez żadnej obrony.” (Nota ministra spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesława Mołotowa w sprawie wkroczenia wojsk radzieckich na terytorium zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi przekazana ambasadorowi polskiemu w Moskwie, Moskwa, 17.09.1939 r.).

Naczelny wódz – Edward Śmigły-Rydz rozkazał unikania walk z Armią Czerwoną, a jednocześnie nakazał ocalałym jednostkom Wojska Polskiego przedostanie się do Rumunii i na Węgry a stamtąd do Francji. Rząd polski także wycofał się do granicy z Rumunią lecz został tam internowany.

Po kapitulacji Warszawy najdłużej bronił się Hel bo aż do 2 października. W dniach 2 -5 października pod Kockiem miała miejsce ostatnia bitwa kampanii wrześniowej z udziałem regularnych jednostek WP.

 

Serock we wrześniu ’39 r.

W wyniku bombardowania 5 września zniszczona została kamienica Jakowa Rosenberga, która znajdowała się na rogu ulic 3 maja i Kościuszki – obecnie w jej miejscu stoi DH „Wodnik”. W piwnicach kamienicy schowali się Serocczanie i uciekinierzy z Nasielska. Pod gruzami budynku zginęło od 50 do 70 osób.

Już 8 września Niemcy zaczęli przeprowadzać akcję wysiedlenia mieszkańców narodowości żydowskiej z miasta. W wyniku wysiedlenia Serock utracił prawie 50 % mieszkańców.
 

Porozumienia sierpniowe

1 sierpnia 1980 roku władze Polski Ludowej wprowadziły podwyżkę cen mięsa. Owe działanie spowodowało falę strajków w kraju. Największy odbył się w Stoczni Gdańskiej im. Lenina; kierował nim Lech Wałęsa. W całym kraju powstały Międzyzakładowe Komitety Strajkowe. MKS w Gdańsku wysunął 21 postulatów, wśród  których było prawo do strajku, do tworzenia niezależnych, samorządowych związków zawodowych, a także postulat dotyczący uwolnienia więźniów politycznych. PZPR zatwierdziła postulaty stoczniowców w obawie przed strajkiem generalnym - odpisano je 30 sierpnia w Szczecinie, i 31 sierpnia w Gdańsku oraz 3 października w Jastrzębie Zdroju.

Strajkujący odnieśli duży sukces wymuszając na władzy pewne ustępstwa. MKS-y w późniejszym czasie przekształciły się w NSZZ „Solidarność”. Organizacja ta miała charakter niepodległościowy i masowy. Działalność związku została zdelegalizowana  po ogłoszeniu stanu wojennego w roku 1981.

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Weekendowe wydarzenia w gminie Serock 26 - 27 sierpnia

Zapraszamy do skorzystania z wielu atrakcyjnych propozycji przygotowanych na najbliższą sobotę i niedzielę:

 • ZAKOŃCZENIE WAKACJI na plaży miejskiej w Serocku 26.08.17 - od godz. 10:00 królować będzie sport: siatkówka, streetbasket, tenis stołowy, beach korfball, gry i zabawy dla dzieci oraz pokazy flyboard – organizatorem wydarzenia jest Ośrodek Sporu i Rekreacji w Serocku.
 • TURNIEJ „6” PIŁKARSKICH W GĄSIOROWIE – 26.08.2017 od godz. 15:00 – zaprasza Ośrodek Sportu i Rekreacji w Serocku.
 • WARSZTATY Z ROBOTYKI - 26.08.2016 od godz. 15:00 na plaży miejskiej w Serocku, bezpłatne warsztaty organizuje i przyjmuje na nie zapisy Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku.
 • DYSKOTEKA na plaży miejskiej w Serocku – 26.08.2017 w godz. 20:00 – 24:00 zabawę poprowadzi DJ Ardiano – imprezę organizuje Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku.
   
 • PIKNIK SPOŁECZNO-INTEGRACYJNY W JADWISINIE – „Bezpieczna szkoła - bezpieczny powrót z wakacji” - 27.08.2017 w godz. 9:00 – 22:00 przy ul. Szkolnej 46. Przygotowano wiele atrakcji sportowych i kulturalnych jak np. turniej piłkarski z udziałem drużyn Sokoła Serock, II Planetarny Festiwal Nauki, pokaz uzbrojenia brygady antyterrorystycznej. Wypoczynkowi sprzyjać będzie strefa rekreacyjno-sportowa Ministerstwa Sportu i Turystyki, a wspólnej, rodzinnej zabawie konkursy, animacje, występy artystyczne i dyskoteka. Patronat honorowy nad wydarzeniem przyjął Minister MSWiA Mariusz Błaszczak.
 • FONTANNY MUZYKI – 27 lipca godz18:00,– na serockim rynku wystąpi The Time Quartet, na spotkanie z muzyką światową i filmowa zaprasza CKiC w Serocku. Impreza odbywa się w ramach projektu Stolica Kultury Mazowsza.
 • WOJNA MIŁOŚĆ, ŚMIERĆ - wystawa w serockim ratuszu, upamiętniająca wybuch powstania warszawskiego i II wojny światowej.
 • IZBA PAMIĘCI I TRADYCJI RYBACKICH w Serocku przy ul. Św. Wojciecha 1. Nowo powstała placówka o charakterze muzealnym, ukazująca dzieje naszego miasta i gminy, zaprasza w sezonie letnim w piątki, soboty i niedziele w godz. 11.00 – 17.00. Zwiedzanie izby jest bezpłatne.
 • REJSY PROMOCYJNE PO JEZIORZE ZEGRZYŃSKIM - na mieszkańców i gości odwiedzających Serock we wszystkie soboty, niedziele i święta, przy serockim molo, przy plaży miejskiej czeka statek „Albatros”. Statek zabiera na pokład 35 pasażerów. Rejsy o godz. 11:00, 12:00, 13:00. Bilety ulgowe w cenie 10 zł. (dzieci 4-14 lat i seniorzy) i normalne w cenie 15 zł, dostępne są u kapitana statku przed każdym rejsem.
 • Biała sobota – 26.08.2017 – w przychodni Goldenmed Serock, ul. Pułtuska 53D
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Spotkanie władz gminy z członkami stowarzyszenia „Czysta Gmina Serock”

Wobec inicjatywy Burmistrza Miasta i Gminy w Serocku, rozpoczynającej zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego grunty w obrębie dawnego gminnego składowiska odpadów w Dębem, w dniu 23 sierpnia 2017 roku, w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku odbyło się spotkanie władz gminy z członkami stowarzyszenia „Czysta Gmina Serock”.

W trakcie spotkania szczególny nacisk położono na konieczność koordynacji wzajemnych działań w skomplikowanym procesie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Obie strony zgodziły się, że zasadniczym celem rozpoczynanej zmiany jest wykluczenie możliwości zlokalizowania na przedmiotowym terenie przedsięwzięć niebezpiecznych dla otoczenia i środowiska przyrodniczego gminy. Zwrócono również uwagę na konieczność zapewnienia priorytetu pracom nad sporządzeniem projektu nowego planu zagospodarowania.

Przedstawiciele stowarzyszenia przekazali Burmistrzowi Miasta i Gminy w Serocku własny projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzania zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tego obszaru. Postulaty zgłaszane zarówno w treści dokumentu, jak i podnoszone w jego uzasadnieniu, jako cenna inicjatywa obywatelska, będą brane pod uwagę podczas opracowywania nowego miejscowego planu zagospodarowania tego terenu.

 • autor: Referat Gospodarki Gruntami, Planowania Przestrzennego i Rozwoju

Oddaj krew - 23 sierpnia - w Serocku lub Zegrzu

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Zapraszamy na kiermasz rzeczy używanych

Zapraszamy na kiermasz rzeczy używanych, który odbędzie się w najbliższą niedzielę (20 sierpnia) na serockim rynku w godzinach 9.00 - 14.00.

 • -

W Zegrzu powstał mural historyczny

Inspiracją do namalowania muralu była chęć zagospodarowania pustych ścian budynków garażowych przez zaprezentowanie na nich w formie dzieła wielkoformatowego bogatej historii Zegrza.

Mural zajmuje powierzchnię 200m2. Podzielony został na kilka części, z których każda przedstawia osobną scenę nawiązującą do wydarzeń i osób, które w historii Zegrza się pojawiły i miały wpływ na obecny charakter tej znanej nad Jeziorem Zegrzyńskim miejscowości.

Inicjatorem przedsięwzięcia był Przewodniczący Zarządu Rady Osiedla Zegrze Mariusz Kusiak oraz Radny Rady Miejskiej w Serocku Sławomir Osiwała.
Autorem i wykonawcą projektu jest Rafał Roskowiński (autor projektu muralu historycznego w Legionowie). W wykonaniu malowidła pomagała mu Katarzyna Jurga.

O zegrzyńskim muralu opowiemy więcej wkrótce. Już dziś jednak chcieliśmy zaprosić Państwa do oglądania tego oryginalnego dzieła sztuki ulicznej, które z pewnością stanie się nie tylko atrakcją turystyczną, ale również trwałym elementem edukacji społecznej.

Mural został sfinansowany ze środków Miasta i Gminy Serock, Powiatu Legionowskiego i Pałacu Zegrzyńskiego.

Dziękujemy Panu Mariuszowi Kusiakowi, Panu Sławomirowi Osiwale oraz wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie muralu za społeczne zaangażowanie i działania podejmowane w kierunku podnoszenia atrakcyjności turystycznej gminy Serock.

Poniżej zamieszczamy wypowiedź pana Mariusza Kusiaka na temat tego społeczno-artystyczno-edukacyjnego poruszenia w Zegrzu:

W dniu 17.08.2017r zakończyły się prace przy muralu w Zegrzu.

Na ten moment czekaliśmy 316 dni czyli od momentu powstania pomysłu do końca realizacji przedsięwzięcia. Efekt przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Ale po kolei.

04.10.2016 r. Przewodniczący Zarządu Rady Osiedla Zegrze Mariusz Kusiak oraz Radny Rady Miejskiej w Serocku Sławomir Osiwała zastanawiali się jak uatrakcyjnić zegrzyńskie Osiedle i jego okolice tak, aby były bardziej przyjazne dla mieszkańców i przyjezdnych gości.

Zainspirowani muralami w Serocku - nawiązującymi do historii i rodowodu tego miasta - oraz muralem powstającym na murach Narodowego Centrum Kryptologii w Legionowie, wymyślili aby na szarym murze budynków garażowych zlokalizowanych przy ul. Groszkowskiego (u zbiegu z ul. Drewnowskiego) powstał mural przedstawiający historię Zegrza od roku 1821. Historię, która jest najbardziej „namacalna” dzięki istniejącym zabytkom i dokumentom.

28.10.2016 r. To data pierwszego kontaktu z artystą i twórcą legionowskiego muralu pn. „750 metrów chwały oręża Polskiego” Rafałem Roskowińskim. Dwa tygodnie później doszło do spotkania w terenie, a w połowie stycznia powstała koncepcja muralu, która oprócz historii Zegrza miała przedstawiać elementy architektoniczne Serocka.

07.02.2017 r. odbyło się spotkanie z burmistrzem Miasta i Gminy Serock Sylwestrem Sokolnickim. W spotkaniu uczestniczyli Sławomir Osiwała, Mariusz Kusiak, Rafał Roskowiński i Katarzyna Sykus z Fundacji Gdańska Szkoła Muralu. Przedstawiono koncepcję Panu Burmistrzowi, któremu najwyraźniej już na tym etapie pomysł się spodobał. W trakcie rozmowy Burmistrz słusznie zauważył, aby nie „przeplatać Zegrza z Serockiem”, gdyż dla widza niezwiązanego z gminą ten przekaz może być nieczytelny. Postanowiliśmy więc, aby w Zegrzu pojawiła się tylko historia tej miejscowości z serockim akcentem w postaci wizerunku ratusza i herbu gminy. Stwierdzenie Burmistrza „wchodzimy w to” dało nam siłę do działania i zielone światło do realizacji przedsięwzięcia.

08.03.2017r Rozpoczęliśmy konsultację historyczną z Panem dr. Mirosławem Pakułą. Przygotowane materiały przekazaliśmy artyście.

09.03.2017r Przewodniczący Zarządu Rady Osiedla zwrócił się do Dyrektora Agencji Mienia Wojskowego z prośbą o bezpłatne użyczenie i wykorzystanie ścian budynku pod mural, na co w dniu 18.04.2017 r. uzyskał zgodę.

11.04.2017 r. Rafał Roskowiński skończył prace przy projekcie - już sam projekt budził w nas entuzjazm.

12.04.2017 r. Doszło do ponownego spotkania z Burmistrzem Sylwestrem Sokolnickim w celu zaprezentowania projektu. Projekt spotyka się z aprobatą władz samorządowych.

21.04.2017 r. Przewodniczący Zarządu Rady Osiedla zwrócił się z wnioskiem do Burmistrza Miasta i Gminy Serock o wsparcie naszej inicjatywy i pomoc w jej realizacji. W trakcie spotkań roboczych ustaliliśmy zakres prac jakie mieszkańcy Zegrza muszą zrobić we własnym zakresie, a czym zajmie się gmina. Przed nami było sporo pracy, bo mur popękany, a działka wokół garaży porośnięta kłującymi krzewami z wystającymi korzeniami. Mieliśmy wielkie obawy czy sprostamy zadaniu, ale nie ustaliśmy w działaniach. Musieliśmy zatknąć przysłowiowy sztandar na szczycie.

15.07.2017r. Zorganizowaliśmy prace społeczne i przystąpiliśmy do usunięcia kilku drzew zagrażających nieruchomości – ich korzenie wrosły w fundamenty budynku, a konary kładły się na dach. W realizacji tych prac wspierał nas Kierownik Budowy Tomasz Dymczak z Inżynierii Rzeszów, która prowadziła budowę kanalizacji na naszym Osiedlu. Ciężki sprzęt był bardzo przydatny w wyrywaniu starych karp drzew i usuwaniu kłujących krzewów. W tzw. międzyczasie Pan Andrzej Łukaszczyk pieczołowicie naprawiał mur przed planowanym malowaniem. Pomimo zaangażowania mieszkańców i ciężkiej pracy w upale stwierdziliśmy, że nie zdążymy przygotować terenu na umówiony termin.

Wobec powyższego Sławomir Osiwała, zwrócił się z prośbą do Burmistrza Sylwestra Sokolnickiego o wsparcie. Dwa dni później uzyskaliśmy je i teren został doprowadzony do stanu jakiego oczekiwaliśmy.

05.08.2017r Na pierwszym planie pojawił się Rafał Roskowiński wraz z Katarzyną Jurgą. Nastąpił upragniony moment czyli pierwsze pociągnięcie pędzlem. Prace trwały nawet w nocy, ponieważ przed Rafałem Roskowińskim była jeszcze realizacja projektów w innych punktach naszego kraju. Z dnia na dzień pojawiały się nowe elementy muralu, a całość dzieła zadziwiała nas. Przechodzący mieszkańcy z zainteresowaniem śledzili powstawanie malowidła. Można było poczuć ich dumę i przywiązanie do miejsca z tak bogatą historią. Samochody zwalniały, ludzie zatrzymywali się, robili zdjęcia, podchodzili, pytali. I właśnie o to chodziło – by wzbudzić zainteresowanie tym wydarzeniem artystycznym i historią Zegrza.

Warto było zabiegać, warto było starać się. Po prostu było warto.

Dziękujemy serdecznie Panu Burmistrzowi za okazane wsparcie i poparcie inicjatywy lokalnej. Zapewniamy, że dla nas ten mural jest bardzo ważny, nie tylko z punku widzenia estetycznego ale przede wszystkim jest wyrazem naszej identyfikacji z miejscem, w którym żyjemy.

 

Dziękujemy Staroście Legionowskiemu Panu Robertowi Wróblowi za pozytywne przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o sfinansowanie projektu.

Dziękujemy Pani Prezes Agnieszce Sinczak właścicielce Pałacu Zegrzyńskiego za pomoc w realizacji przedsięwzięcia. Mamy nadzieję na dalszą współpracę.

Dziękujemy Dyrektorowi Agencji Mienia Wojskowego Panu Piotrowi Kudlickiemu za udostępnienie ściany budynku należącego do Skarbu Państwa. Wypowiedziane słowa „przecież to wy budujecie i kształtujecie swoją przestrzeń” zachowamy w pamięci.

Serdecznie dziękujemy kierownikowi Muzeum Historycznego w Legionowie - Filia "Piaski" Panu  dr. Mirosławowi Pakule za pomoc w doprecyzowaniu chronologii i przygotowaniu materiałów o treści historycznej, które posłużyły do stworzenia projektu muralu.

Dziękujemy Rafałowi Roskowińskiemu i Katarzynie Jurdze za wspaniałe przeniesienie projektu na ściany garażu. Jesteśmy pełni podziwu i wyrażamy wielkie uznanie dla Waszego talentu.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Zegrza, którzy brali udział w pracach na rzecz Osiedla związanych z realizacją muralu, za potężny trud włożony w uporządkowanie terenu.

Dziękujemy Kierownikowi Budowy Inżynierii Rzeszów Panu Tomaszowi Dymczakowi i jego niezłomnym pracownikom za wspaniałą pracę jaką wykonują na terenie Osiedla w związku z budową kanalizacji oraz za życzliwość jaką okazują mieszkańcom pomagając im w realizacji czynności przekraczających ich zakres obowiązków.

I wreszcie na koniec celowo i z premedytacją. Dziękujemy mieszkańcom Zegrza. Mural powstał dla Was. Bądźcie dumni ze swojej historii i tradycji. Utożsamiajcie się z gminą. Współpracujmy. Współpracujmy a osiągniemy więcej celów niż nam się wydaje. Nie zamykajmy się w swoich domach i nie patrzmy na czubek własnego nosa. Zegrze jest nasze i mamy obowiązek o nie dbać.

Mariusz Kusiak

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Zapraszamy pary obchodzące jubileusz małżeństwa

MAMY ZASZCZYT ZAPROSIĆ DOSTOJNYCH JUBILATÓW

NA UROCZYSTE OBCHODY JUBILEUSZU
60, 50 i 25-LECIA  MAŁŻEŃSTWA,
KTÓRE ODBĘDĄ SIĘ
W NIEDZIELĘ 17 WRZEŚNIA 2017 R.
W SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ NADZIEI
W POPOWIE KOŚCIELNYM.
UROCZYSTEJ MSZY ŚWIĘTEJ O GODZ. 11.00
PRZEWODNICZYĆ BĘDZIE
J. E. ABP SALVATORE PENNACCHIO,
NUNCJUSZ APOSTOLSKI W POLSCE
W OBECNOŚCI
BISKUPA PIOTRA LIBERY,  BISKUPA PŁOCKIEGO.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM OBCHODÓW JUBILEUSZU
ORAZ WSZELKIE INFORMACJE SĄ DOSTĘPNE
W URZĘDZIE STANU CYWILNEGO W SEROCKU POKÓJ NUMER 20
LUB POD NUMEREM TELEFONU: 22 782 88 32.

ZAPRASZAMY !

 

INFORMACJA O ZAMIERZONEJ ZMIANIE MIEJSCOWEGO PLANU ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO CZĘŚCI WSI DĘBE

W związku z licznymi nieścisłościami pojawiającymi się w przekazie informacji na temat obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Serock, obejmującego m.in. teren dawnego składowiska odpadów we wsi Dębe oraz jego najbliższego sąsiedztwa informujemy, że do porządku obrad najbliższej sesji Rady Miejskiej w Serocku, planowanej w ostatnim tygodniu sierpnia br., Burmistrz Miasta i Gminy Serock zgłosi inicjatywę uchwałodawczą, dotyczącą zapoczątkowania procesu zmiany tego planu miejscowego.

Pozytywne rozpatrzenie uchwały przez Radę Miejską będzie stanowiło podstawę do uruchomienia procesu planistycznego, który doprowadzi do uchwalenia nowego miejscowego planu zagospodarowania tego terenu. 

Zamierzona inicjatywa ma za zadanie zapobieżenie potencjalnym negatywnym następstwom obecnie obowiązującego planu, a także stanowi odpowiedź na postulaty społeczności lokalnej, dotyczące konieczności przeprowadzenia zmiany obowiązującego dokumentu. Planowana zmiana, w założeniu, uniemożliwi powstanie na terenie gminy przedsięwzięć niepożądanych, ze względu na ich potencjalny wpływ na stan środowiska naturalnego, krajobrazu i komfort życia mieszkańców. 

Odnosząc się do sygnałów docierających do Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, wg. których obecnie obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza powstanie na tym terenie składowiska odpadów o powierzchni ok. 15 ha pragniemy Państwa poinformować, że tereny wokół dawnego składowiska przeznaczone są w myśl obowiązującego planu miejscowego pod zabudowę przemysłowo – usługową. Wprowadzona funkcja umożliwia wykorzystanie tych terenów na cele związane z szeroko rozumianą działalnością gospodarczą (np. handel, różnego rodzaju usługi), co też obserwujemy. Obecnie obowiązujący plan dopuszcza na tym terenie również prowadzenie działalności z zakresu gospodarowania odpadami, jednakże w celu ograniczenia intensywności jej występowania, plan wprowadził ograniczenie powierzchniowe, zgodnie z którym może ona stanowić do 40% powierzchni działek budowlanych. Obowiązujący plan nie przewiduje powstania na tym terenie nowego składowiska odpadów.

Ponieważ sformułowane w dotychczas obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego narzędzia ochrony ładu przestrzennego zdają się w niewystarczającym stopniu spełniać swoją rolę, podjęto decyzję o przystąpieniu do sporządzania jego zmiany. 

Granice zamierzonej zmiany planu przedstawia poniższa grafika, opracowana na bazie obowiązującego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

 

 • autor: Refeart Gospodarki Gruntami, Planowania Przestrzennego i Rozwoju
 • -

Droga Wola Kiełpińska - Skubianka wyremontowana

Zakończyła się kolejna inwestycja drogowa Powiatu. Odcinek drogi nr 1803W łączący Wolę Kiełpińską, Dosin i Skubiankę od 9 sierpnia jest już otwarty dla kierowców.    

Przebudowa była kontynuacją wykonanego przez Powiat Legionowski w ubiegłym roku remontu jezdni i pobocza w Woli Kiełpińskiej na odcinku od drogi krajowej nr 62 do cmentarza. Na całym 1300-metrowym odcinku drogi nawierzchnia jezdni najpierw została sfrezowana na głębokość ok. 3 cm, a następnie przykryta dwoma warstwami z mieszanki mineralno-asfaltowej o łącznej grubości 8 cm. Na jezdni namalowano oznakowanie poziome. Drogę poszerzono o pobocze wykonane z kruszywa łamanego. Odwodnienie przebudowanej drogi będzie odbywało się jak dotychczas - powierzchniowo w utwardzone kruszywem pobocze.
Równa i dobrze oznakowana droga to inwestycja w wygodę i bezpieczeństwo jej użytkowników

Remont rozpoczął się 20 czerwca br. i prowadzony był przez wyłonioną w przetargu firmę Polhild z Legionowa. Koszt inwestycji wyniósł prawie pół miliona złotych, z czego 170 tysięcy to dofinansowanie pochodzące z Miasta i Gminy Serock.

 • autor: powiat-legionowski.pl
 • -

Chcesz wziąć udział w nagraniu programu "Twoja twarz brzmi znajomo"?

Masz możliwość wzięcia udziału w jednym z największych show telewizji Polsat.

Zgłoszenia imienne można przesyłać na adres mailowy: promocja@serock.pl.
Udział w nagraniu jest bezpłatny, ilość miejsc ograniczona.
Nagranie wstępnie planowane jest na godzinę 10, więc pod studiem na ulicy Łubinowej w Warszawie należy być ok godz 9.30. Nagranie potrwa ok 6-7 godzin, ale będą oczywiście przerwy dlatego można sobie zabrać jedzenie i picie. Na miejscu jest też bufet gdzie można zakupić coś do jedzenia i picia. Wiek uczestników to minimum 15 lat.

 

 • -

Zapraszamy na festyn w Zegrzu

14 sierpnia w Zegrzu odbędzie się festyn z okazji Święta Wojska Polskiego. Od godziny 17.00 czekać będzie na Państwa moc atrakcji:
konkursy z nagrodami, loterie, przedstawienie i koncerty. A po festynie - dyskoteka.

Zapraszamy również do odwiedzenia Izby Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku - placówki o charakterze muzealnym z multimedialną ekspozycją poświęconą dziejom miast a i okolic. Placówka będzie czynna również 15 sierpnia, w godzinach 11.00 - 15.00.

Szczegóły na plakatach poniżej.

 • -
 • -

Wciąż usuwane są skutki czwartkowej nawałnicy

Szanowni Państwo,

czwartkowe nawałnice wyrządziły wiele szkód w całej Polsce. Zniszczenia nie ominęły również gminy Serock. W wielu miejscach wciąż nie ma prądu, lub jest tylko jedna faza. W niektórych miejscowościach wichury powaliły i połamały drzewa, pozrywały linie telekomunikacyjne, poniszczyły słupy wysokiego napięcia. Od wczorajszego ranka wiele służb nieustannie pracuje nad usunięciem szkód. Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość.

IMGW ostrzega przed kolejnymi potężnymi burzami. 

Prosimy o niepozostawianie niezabezpieczonych przedmiotów na balkonach, tarasach i terenie posesji. Każdy przedmiot stanowi zagrożenie dla naszego mienia, zdrowia i życia. Dziś na wielu posesjach wiatr porwał trampoliny, rzucając je na ogrodzenia, bramy, samochody. 

Starajmy się zaparkować samochody z dala od drzew i prowizorycznych zadaszeń. 

W piątek kolejne upały. Zachęcamy do wystawienia przy bramach i budynkach misek z wodą dla spragnionych zwierząt. Pamiętajmy, aby jak najczęściej poić zwierzęta przebywające na naszych posesjach. Nie zostawiajmy czworonogów w rozgrzanym samochodzie. To samo tyczy się oczywiście dzieci - nawet 10 minutowe przebywanie w zamkniętym samochodzie w wysokiej temperaturze może doprowadzić do śmierci. Jeśli widzisz dziecko, dorosłą osobę lub zwierzę zostawione w czasie upału a aucie - reaguj! Wezwij ochronę obiektu, zadzwoń po Straż Miejską lub Policję, lub w razie konieczności - zbij szybę. 

Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności na rzekach i w lasach. W razie zbliżającej się burzy należy jak najszybciej udać się w bezpieczne miejsce. Jeśli nie ma takiego miejsca, a sytuacja na to pozwala - zadzwoń po pomoc - Straż Miejską, WOPR lub Policję. 

W czasie burzy i po niej zwróćmy uwagę czy ktoś z naszych bliskich lub sąsiadów nie potrzebuje pomocy medycznej lub w usuwaniu zniszczeń.

W Urzędzie Miasta i Gminy Serock czynny jest nocny dyżur. Wszelkie awarie i zagrożenia można zgłaszać pod numerem 22 782 88 41. Całodobowo można dzwonić również na Komisariat Policji w Serocku - 22 782 75 07. Warto zapamiętać alarmowy numer do Straży Miejskiej - 986. Numer do legionowskiego WOPR - 22 767 91 11, 695 889 010.

 

 

Atrakcje weekendowe

W najbliższy weekend zapraszamy na:

- III Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej Powiatu Legionowskiego. W serockim kościele, 6 sierpnia o godzinie 10.00 wystąpią: Anna Wróbel i Jan Bokszczanin w koncercie Harmonia sfer.

- kolejne spotkanie z cyklu FONTANNA MUZYKI na serockim rynku. 6 sierpnia o godzinie 18.00 wystąpi dla Państwa Gaban Azul.
Feria stylów prezentowana przez grupę 'Gabán Azul', przywodzi na myśl skojarzenia przede wszystkim z muzyką meksykańską, ale nie brak także wpływów karaibskich - salsowych oraz brazylijskich. Mieszanka ta, doprawiona solidną dawką improwizacji, daje nieprawdopodobną muzyczną ucztę: czasami porywającą, a momentami romantyczną. Zespół wykonuje autorskie kompozycje Gabriela Hernandez Rizo.

- KIERMASZ RZECZY UŻYWANYCH - 6 sierpnia w godzinach 9.00 - 14.00. Stoisko handlowe gratis. Przyjdź, kup, sprzedaj, wymień się.

Zapraszamy również do odwiedzenia Izby Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku.

Turystów zachęcamy do zapoznania się z atrakcjami, jakie czekają w gminie Serock. Przeczytaj TUTAJ.

 • -
 • -
 • -
 • -

Uczciliśmy 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia na serockim rynku odbyły się uroczystości związane z 73. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Przedstawiciele władz samorządowych, szkół gminnych, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz różnych organizacji i stowarzyszeń z terenu gminy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą pamięci.
O godz. 17.00, w godzinę „W” w całej Polsce zawyły syreny. Minutą ciszy oddano hołd Bohaterom, którzy walczyli w Powstaniu.
Zgromadzeni na rynku obejrzeli inscenizację teatralną w wykonaniu Kariny Seweryn, Artura Gotza i Andrzeja Precigsa oraz serockiej młodzieży: Katarzyny Lipskiej, Karoliny i Pauliny Bartnikowskich. Emocjonujący spektakl ukazywał życie mieszkańców powstańczej Warszawy. Opiekę artystyczną nad spektaklem sprawował Tomasz Gęsikowski - dyrektor Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku.
Uroczystość zakończyło wspólne śpiewanie piosenek powstańczych.

W serockim ratuszu można oglądać wystawę fotografii powstańczych opatrzonych wierszami poetów z czasów II wojny światowej.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Rocznica Powstania Warszawskiego

Informujemy, że w dniu 1 sierpnia o godz. 17.00 na terenie gminy zostaną uruchomione syreny alarmowe w celu oddania hołdu i uczczenia pamięci bohaterskich żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego oraz mieszkańców stolicy, poległych i zamordowanych w czasie Powstania Warszawskiego.

Piknik jakiego w Serocku jeszcze nie było

W roku jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi poprzez różnego rodzaju przedsięwzięcia zabieramy Państwa w historyczną podróż przez dzieje naszego miasta, które – jak wiemy – sięgają Średniowiecza. Piknikiem Historycznym, 30 lipca, chcieliśmy w szczególny sposób uczcić tegoroczną rocznicę, powracając do średniowiecznego, napoleońskiego i międzywojennego Serocka.  

Opowiadaniu historii towarzyszy pewna magia. Nie sposób bowiem przedstawić dawne dzieje bez mentalnego przeniesienia się w inną rzeczywistość. Piknikowa opowieść historyczna była wyjątkowa z jednego powodu: stworzyli ją ludzie, którzy nie tylko są historycznymi zapaleńcami, ale również mają misję, aby swą historyczną wiedzą dzielić się z innymi. Podczas przedsięwzięcia zaprezentowali się: Grupa rekonstrukcyjna Templum Temporis, Żołnierze 8. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, Żołnierze Zgrupowania Zegrze, Stowarzyszenie Miłośników Skubianki oraz Zespół Tańców Dawnych Belriguardo. Ważną rolę w tej opowieści odegrali również uczestnicy Pikniku, którzy tak licznie przybyli na serocki rynek, by wspólnie świętować jubileusz miasta.

O historii z impetem
Grupę średniowiecznych wojów mieliśmy okazję podglądać już niejednokrotnie na warsztatach barbarkowych. Wiedzieliśmy jednak, że ci dzielni mężowie na podgrodziu nie pokazali jeszcze wszystkiego. Że mają jeszcze niejednego asa w przedramienniku. Nie myliliśmy się. Zainteresowanie, jakie wzbudzili wśród piknikowej publiczności jest doskonałym potwierdzeniem tego, że współcześni Serocczanie chętnie spotkaliby się ze średniowiecznymi przodkami.

Niejeden śmiałek rwał się, aby stanąć z rycerzami w szranki. Niejedno dziecko stawiło czoła przerażającemu smokowi. Niejedna niewiasta, w końcu, pod okiem urokliwej kucharki poznawała tajniki średniowiecznej kuchni.

Żar lał się nie tylko z nieba, ale również z żądnej walk gawiedzi skandującej imiona rycerzy walczących na… życie i życie. O tym, co się działo pod zbrojami rycerzy – wiedzą tylko ich giermkowie, którzy cucili tychże po widowiskowych walkach – podobno jednych zmógł upał, innych czarna zaraza.

Żołnierze 8. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, to niepisani potomkowie serockich napoleończyków. Dumni i szarmanccy zarazem. Odważni (bo jak inaczej nazwać tych, którzy obcują z czarnym prochem wsypując go do armaty i karabinów, a pamiętajmy, że czarny proch jest bezpieczny tylko wtedy, kiedy decyduje o tym jego właściciel) ale i czerpiący radość z biwakowania. Swoją wiedzą ochoczo dzielili się z gośćmi zapewne z nadzieją na owocny werbunek młodych żołnierzy lub pomocnych markietanek.

Żołnierze Zgrupowania Zegrze nie tylko prezentowali swój żołnierski ekwipunek, ale również zapraszali do pancernego wozu bojowego. Dzieciaki i dorośli z zapałem wymachiwali szablami i mierzyli z karabinów pod okiem rekonstruktorów.

Gwarno i barwnie było na uliczce żydowskiej, przygotowanej przez Stowarzyszenie Miłośników Skubianki. Można tu było spotkać bardzo poczciwych Żydów – chętnie karmiących wszystkich zgłodniałych uszami Hamana i pojących spragnionych orzeźwiającą lemoniadą; raczących humorem i pokojowym pozdrowieniem.

Żydowskie dzieci grały w dawne gry i zapraszały do zabaw, a w przerwach szyły wianki w zakładzie krawieckim.

Gorąca atmosfera
Piknik był pełen atrakcji i pełen prezentacji. Mogliśmy obejrzeć tańce dawne, pokaz mody dawnej oraz żonglerkę flagami w wykonaniu grupy Belriguardo, występy piosenek żydowskich w wykonaniu Stowarzyszenia Miłośników Skubianki, widowiskowe turnieje rycerskie i wystrzały z armaty. Można było również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w zabytkowym samochodzie Pana Zejdlera, zakupić gliniane, filcowe i „średniowieczne” pamiątki. Można było zakuć niepoczciwych w dyby i wcielić się w rolę kata, ale uspokajamy – żadna głowa tego dnia nie poleciała.

Na pikniku była również okazja do skosztowania dawnych potraw. Ale posilić można się było również  w jednym z lokali gastronomicznych, które na tę okazję przygotowały specjalne serockie potrawy.

Piknik zakończył się fenomenalnym, plenerowym koncertem grupy klezmerskiej Saleh.

Serdecznie dziękujemy Państwu za udział w tym wyjątkowym przedsięwzięciu. Za wszystkie dobre słowa, wspólne świętowanie i Państwa zaangażowanie w tworzenie historii. Dziękujemy współorganizatorom i naszym partnerom za świetną współpracę.

Większość imprez jubileuszowych już za nami, ale to nie znaczy, że kończymy świętowanie. O planowanych w ramach jubileuszu inicjatywach opowiemy Państwu wkrótce.

Zdjęcia z Pikniku - TUTAJ.

 

Zapraszamy na Piknik Historyczny

Piknik historyczny, to jedna z imprez organizowanych w ramach obchodów jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi. Podczas Pikniku wyruszymy w historyczną podróż przez cztery epoki, które w historii miasta odegrały znaczącą rolę.

W średniowiecznym obozowisku będzie można podejrzeć codzienne życie pierwszych mieszkańców Serocka. Zbrojownia rycerzy, dawna kuchnia, warsztat garncarski, do tego turnieje rycerskie, gry i zabawy historyczne - z pewnością zainteresują nie tylko najmłodszych.

W drugim obozie będzie można podejrzeć żołnierzy napoleońskich i  międzywojennych - ich umundurowania, broń, wóz bojowy, armatę. Żołnierze 8. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego oraz żołnierze Zgrupowania Zegrze zaprezentują elementy musztry i werbunek.

Barwnym elementem Pikniku będzie prezentacja Zespołu Tańca Dawnego Belriguardo, którzy oprócz dawnych pląsów będą żonglować flagami oraz zaproszą na pokaz mody dawnej.

Stowarzyszenie Miłośników Skubianki zaprosi do uliczki żydowskiej. Będzie gwarno i zabawnie - tańce i śpiewy żydowskie, prezentacja zwyczajów, kramy.

W okolicznych lokalach gastronomicznych będzie można zasmakować przygotowanych specjalnie na tę okazję serockich potraw. Jakich? O tym poniżej.

Zapraszamy serdecznie!

 • -
 • -

Uczcijmy wspólnie rocznice sierpniowe

Godzina „W” – 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00 – była początkiem Powstania Warszawskiego, w którym wzięli udział żołnierze AK pochodzący niemal ze wszystkich regionów Polski. Niemcy i Sowieci po obu stronach frontu zwalczali oddziały idące Powstaniu na pomoc. Powstanie Warszawskie było walką o niepodległość całego kraju i wolność wszystkich Polaków.

1 sierpnia o 17:00, kiedy w całym kraju zawyją syreny, gdziekolwiek będziesz – zatrzymaj się, uczcij chwilą ciszy tych, którzy walczyli i ginęli za Twoją wolność. Wyjdź z domu, wysiądź z samochodu, na minutę oderwij się od pracy. Pokaż innym, że PAMIĘTASZ. Złóż hołd bohaterom.

Zapraszamy na rynek
Przez złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową oraz zapalenie symbolicznych zniczy chcemy i my uczcić pamięć Bohaterów Powstania Warszawskiego.
Zapraszamy wszystkich Państwa – mieszkańców, przedstawicieli stowarzyszeń, kół, grup, przedstawicieli gminnych instytucji 1 sierpnia na godzinę 16:50 na serocki rynek. Zachęcamy do złożenia kwiatów i zapalenia znicza pod tablicą upamiętniającą Bohaterów. Po godzinie 17.00, o której w ciszy oddamy hołd walczącym w Powstaniu, obejrzymy Inscenizację teatralną oraz zaśpiewamy piosenki powstańcze. Szczegóły na plakacie poniżej.
Zapraszamy także do ratusza, gdzie można obejrzeć wystawę okolicznościową "Wojna, miłość, śmierć".

Porozumienia sierpniowe

1 sierpnia 1980 roku władze Polski Ludowej wprowadziły podwyżkę cen mięsa. Owo działanie spowodowało falę strajków w kraju. Największy odbył się w Stoczni Gdańskiej im. Lenina; kierował nim Lech Wałęsa. W całym kraju powstały Międzyzakładowe Komitety Strajkowe. MKS w Gdańsku wysunął 21 postulatów, wśród  których było prawo do strajku, do tworzenia niezależnych, samorządnych związków zawodowych, a także postulat dotyczący uwolnienia więźniów politycznych. PZPR zatwierdziła postulaty stoczniowców w obawie przed strajkiem generalnym - odpisano je 30 sierpnia w Szczecinie, i 31 sierpnia w Gdańsku oraz 3 października w Jastrzębie Zdroju.
Strajkujący odnieśli duży sukces wymuszając na władzy pewne ustępstwa. MKS-y w późniejszym czasie przekształciły się w NSZZ „Solidarność”. Organizacja ta miała charakter niepodległościowy i masowy. Działalność związku została zdelegalizowana  po ogłoszeniu stanu wojennego w roku 1981.

Powstanie Warszawskie

Powstanie wybuchło 1 sierpnia o godz. 17.00 (Godzina „W”). Trwało 63 dni. W walkach  wzięło udział około 23 tys. żołnierzy AK z okręgu warszawskiego. Powstańców wspierali żołnierze podziemia z okolic stolicy, mi.in. z Legionowa. Walczących wspomagali bohaterscy mieszkańcy Warszawy oraz Brytyjczycy – poprzez zrzuty broni i zaopatrzenia. Armia Czerwona nie pomogła powstańcom. Polacy z Armii gen. Berlinga wbrew rozkazom przeprawiali się przez Wisłę i pomagali w powstaniu.
Żołnierze niemieccy posiadali wsparcie artylerii, czołgów i lotnictwa. Dodatkowo ściągnęli do walk w Warszawie odziały SS, RONA oraz kryminalistów Dirlewangera. Pierwsze 4 dni walk to sukcesy powstańców - opanowują część dzielnic, ujawniają się władze cywilne, wydawana jest prasa oraz Dzienniki Ustaw. Niestety Niemcy szybko przechodzą do kontrnatarcia. Zaczynają się krwawe walki, bombardowania, rozstrzeliwania rannych i ludności cywilnej. Już 8 sierpnia upada Wola, a kolejne dzielnice kapitulują we wrześniu. Do samego końca trzyma się Śródmieście i Stare Miasto.

Powstanie upadło 2 października. Do niewoli dostał się sam Komendant Główny AK – gen. Tadeusz „Bór” Komorowski oraz większość dowództwa AK, a także przedstawiciele rządu londyńskiego. W powstaniu zginęło 18 tys. żołnierzy AK, ok. 25 tys. zostało rannych. W wyniku walk i rozstrzeliwań zginęło 160 tys. cywili. Po wysiedleniu miasta z resztek ludności i po wyprowadzeniu jeńców Hitler rozkazał zrównać Warszawę z ziemią.

 • -
 • -

Informacja o wykonaniu budżetu

Informacja Burmistrza Miasta i Gminy Serock o wykonaniu budżetu za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2017 r.

Mistrzostwa Polski w Serocku za nami

23 lipca 2017 r. był wielkim kolarskim świętem w Serocku. W sportowej rywalizacji Mistrzostw Polski (masters, cyklosport, amatorów, branży IT) wzięło udział niemal 600 zawodników. Wśród nich było 40 pań. Tak wielka liczba uczestników ucieszyła organizatorów tego sportowego wydarzenia, Żyrardowskie Towarzystwo Cyklistów oraz Armag-Sport (Arkadiusz Szczerbiak). Pan Arek startował w grupie M40A na dystansie 102 km, który przejechał w czasie 02:21:44 zajmując 6. miejsce. W wyścigu przykładnie brał udział Kazimierz Kwiatkowski, prezes zarządu ŻTC od 1996 r., który w grupie M60B na dystansie 68 km zajął 3. miejsce. Dużą grupę zawodników stanowili weterani szos, panowie z grupy wiekowej 70 i 80+, którzy wzbudzali podziw swym wyglądem i kondycją. Kibicom i zawodnikom towarzyszyły ogromne emocje, ponieważ był to dzień prawdziwych sportowych zmagań na najwyższym poziomie - jednego dnia odbyły się trzy mistrzostwa – Mistrzostwa Polski Masters i Cyklosport, Mistrzostwa dla Amatorów oraz Mistrzostwa Polski branży IT w kolarstwie szosowym ze startu wspólnego. Dyrektorem zawodów był pan Wojciech Pawelec - od 2009 wiceprezes zarządu ŻTC. Partnerami Mistrzostw był Urząd Miasta i Gminy w Serocku oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Serocku.

W komunikacie prasowym ŻTC BIKE RACE znajdujemy krótką relację ze startów w serockich mistrzostwach: Jako pierwsi na trasę ruszyli zawodnicy w ramach Mistrzostw dla Amatorów, a tuż za nimi trwała zagorzała walka o tytuł najlepszego kolarza branży IT. Znakomita frekwencja oraz wysoki poziom sportowy sprawił, że walka o końcowe zwycięstwo trwała do ostatnich metrów. Wśród kobiet w kategorii Amatorów triumfowała Agata Sobota (FTI Racing Team), wśród panów Mateusz Mikulski (kategoria - M2), Michał Przybysz (M3), Przemysław Zieliński (M4 – GK Gryf Tczew), Jerzy Rostek (M5 – RT Erkado Kraśnik), Zbigniew Bukowski (M6 – Ostre Koło Lubawka). Jeżeli chodzi o Mistrzostwa Polski branży IT to najszybsi na mecie byli, wśród kobiet – Patrycja Meksa (BiekTime Team), zaś w kategoriach męskich – Przemysław Blokus (M20 – TA KO Team), Piotr Knapczyk (M30 – New Age Fitness – SklepRowerowy.pl), Paweł Światlak (M40 – Seven - Perceptus Team), Maciej Chmielewski (M50 – Polonia Warszawa MTB), Andrzej Polak (M60).

Następnie do rywalizacji stanęli mastersi. Od początku wiadomo było, że czeka na kibiców wiele ciekawych sportowych potyczek, ale najlepszy w swojej kategorii mógł być tylko jeden. Co chwilę próbowano tworzyć kolejne ucieczki bardziej udane, lub mniej. Ostatecznie tytuł Mistrza Polski wśród pań wywalczyły – Izabela Blok (CK20), Marta Gogolewska (K30 – Merx Team Wągrowiec), Magdalena Chmielewska (K40 – Warszawski Klub Kolarski). Wśród panów triumfowali – Kacper Kistowski (CM20), Michał Ładosz (M30 – KKT Hetman Lublin), Tomasz Kowalski (M40A – BIKE CENTER ATAK SPORT Świdnica), Adrian Jach (M40B – Oponeo.pl), Jarosław Chojnacki (M50A – ActiveJet), Artur Spławski (M50B – Merx Team Wągrowiec), Lechosław Michalak (M60A – GKK Grodzisk Mazowiecki), Zbigniew Ziemlewski (M60B – GOK LZS Mały Rudnik), Zbigniew Bielski (M70A – GK Gryf Tczew), Helmut Szewczyk (M70B), Zbigniew Michalski (M80+ - Retro Rowery Duda Team).

W czasie zawodów, które trwały od godziny 8:00 niemal do 19:00, konferansjerkę tradycyjnie prowadził pan Wiesław Drygała, który wielokrotnie informował zawodników i kibiców o jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi, promował walory krajobrazowe, historyczne i turystyczne naszego miasta i gminy, no i oczywiście doskonałe warunki do uprawiania kolarstwa.

Uroczystej dekoracji Mistrzów, w towarzystwie Prezesa Polskiego Związku Kolarskiego, Dariusza Banaszka dokonali Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Serock, pan Józef Zając oraz Prezes Fundacji Nova, pan Roman Wiśniewski, który dokonał również dekoracji zwycięzców z porannej tury wyścigów Amatorów i branży IT. Wszyscy zwycięzcy dostali medale i prezenty od licznych sponsorów, a mistrzowskie koszulki zwycięzcom poszczególnych kategorii zakładał własnoręcznie prezes PZKol.

Organizatorom zawodów dziękujemy za wybranie, już po raz kolejny Serocka, na miejsce niezwykłych kolarskich wydarzeń i promocję naszych walorów. Zapraszamy za rok.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Krzyśki 2017 – coroczne święto Nowej Wsi

Przy pięknej słonecznej pogodzie w sobotę 22 lipca 2017 r., odbyło się coroczne święto Nowej Wsi – KRZYŚKI. Nazwa uroczystości nawiązuje do imienia patrona Nowej Wsi – św. Krzysztofa, patrona turystów podróżników, flisaków, a słowo Krzysztof oznacza tego, co niósł Pana Jezusa. Podczas naszego świętowania odbyła się polowa msza święta w intencji mieszkańców  i przybyłych gości, którą odprawił ks. Roman Mosakowski. Jak co roku po zakończeniu mszy świętej nastąpiło święcenie licznie przybyłych  kierowców i ich pojazdów.
Od godziny 9:00 do godziny 14:00 trwał turniej szóstek piłkarskich, w którym udział wzięły cztery drużyny. Zawody, po raz trzeci, wygrała drużyna Legion Kani.
Po  uroczystym powitaniu gości przez organizatorów, odbyło się odsłonięcie tablicy w Alei Przyjaciół – w tym roku osobą nominowaną był Pan Andrzej Frajndt – piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, dziennikarz i publicysta, lider zespołu Partita.
Zespół Partita wystąpił z koncertem na naszym święcie - pojawiły  się stare przeboje jak również covery, przy których publiczność bawiła się doskonale.
Drugim zespołem, był sekstet o dźwięcznej nazwie MADRUGADA (hiszp. „poranek”), który bawił publiczność muzyką aranżowaną m.in. na styl latynoamerykański i tańcem flamenco. Zespół tworzą artyści od lat zafascynowani rdzenną muzyką hiszpańskiej Andaluzji, przeniknięci duchem ognistego flamenco, poprzez muzykę i taniec przekazali niesamowitą dawkę polsko-hiszpańsko-latynoskiej energii.
Występy artystyczne uświetnił także doskonały pokaz zumby – w wykonaniu mieszkanek Nowej Wsi  i  mieszkanek zaprzyjaźnionych z nami z sąsiednich miejscowości.
Bisom nie było końca, a dalej wszyscy do północy wyśmienicie bawili się przy muzyce dyskotekowej.

Organizatorami festynu Krzyśki byli: Urząd Miasta i Gminy w Serocku, Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Serocku, Stowarzyszenie Sympatyków Nowej Wsi, Sołectwo Nowa Wieś oraz Fundacja Nowa Wieś.

W imieniu organizatorów
Jadwiga Stradomska

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Weekendowe wydarzenia w gminie Serock 22 - 23 lipca

W najbliższy weekend, zapraszamy na:

 • Krzyśki w Nowej Wsi - 22 lipca w Nowej Wsi od 9:00 do 14:00 zaplanowano sportowe zmagania, o 16:30 odbędzie się polowa Msza św., po mszy nastąpi święcenie pojazdów i od 18:00 festyn wiejski z występami znanych zespołów, wspólną zabawą i tańcami.
   
 • Mistrzostwa Polski Masters i Cyklosport - 23 lipca w Serocku czekają nas kolarskie emocje. Centrum wydarzeń zlokalizowane będzie u zbiegu ulic Pułtuskiej i Chrobrego.

8:00 – ceremonia otwarcia Mistrzostw

9:00 - start ostry wszystkich kategorii Amatorów razem w jednej grupie startowej.
9:10 - start ostry wszystkich kategorii Mistrzostw Polski branży IT 2017
12:30 - uroczysta ceremonia dekoracji zwycięzców.

10:00 - 14:00 – start Mistrzostw Polski Masters i Cyklosport
18:00 – ceremonia dekoracji zwycięzców wszystkich kategorii MP Masters i Cyklosport - uroczyste zakończenie Mistrzostw

 • Fontanny Muzyki – 23 lipca godz18:00, tym razem na serockiej plaży, w rytmie rap – wystąpią SPINACHE i SOKOMAT
 • Wystawa obrazów Stanisława Witolda Bieniasa pt. „Portrety rodziny i przyjaciół” - można ją podziwiać w dniach 17 – 30 lipca w ratuszu
   
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku przy ul. Św. Wojciecha 1.Nowo powstała placówka o charakterze muzealnym, ukazująca dzieje naszego miasta i gminy, zaprasza w sezonie letnim w piątki, soboty i niedziele w godz. 11.00 – 17.00. Zwiedzanie izby jest bezpłatne.
   
 • Rejsy Promocyjne po Jeziorze Zegrzyńskim - na mieszkańców i gości odwiedzających Serock we wszystkie soboty, niedziele i święta, przy serockim molo, przy plaży miejskiej czeka statek „Albatros”. Statek zabiera na pokład 35 pasażerów. Rejsy o godz. 11:00, 12:00, 13:00. Bilety ulgowe w cenie 10 zł. (dzieci 4-14 lat i seniorzy) i normalne w cenie 15 zł, dostępne są u kapitana statku przed każdym rejsem.
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Tenisowe emocje w Hotelu Narvil

W czasie weekendu 15-16 lipca mogliśmy kibicować uczestnikom III Narvil Gentlemen’s Tennis Cup. Wydarzenie to odbyło się Hotelu Narvil w Serocku pod znakiem tenisowych rozgrywek z Aktorskim Klubem Tenisowym. Zawodom patronował Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki. Po zaciętych meczach deblowych wyłoniono zwycięskie pary.

I. Karol Stopa i Ryszard Szurkowski

II. Tomasz Gęsikowski i Piotr Skarga

III. Karol Strasburger i Piotr Mulik

Gratulujemy zwycięzcom.

Źródło: hotel Narvil

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Najlepsi kolarze pojawią się w Serocku

Już 23 lipca br. (niedziela) mieszkańcy Serocka będą świadkami zmagań kolarskich na najwyższym poziomie. Tego dnia w dawnym mieście Królewskiej Korony toczyć się będzie rywalizacja o tytuły w Mistrzostwach Polski Masters i Cyklosport w wyścigu ze startu wspólnego. Impreza będzie jednym z elementów obchodów 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi.

Organizatorem tegorocznej edycji mistrzostw jest Żyrardowskie Towarzystwo Cyklistów, mające duże doświadczenie w organizacji różnego rodzaju wyścigów kolarskich. Do najbardziej znanych należy prestiżowy cykl ŻTC BIKE RACE. Impreza rozpocznie się o godz. 8.00 uroczystą ceremonią otwarcia zawodów.

W tym roku poza zmaganiami najlepszych mastersów, przygotowano też szeroką gamę innych kategorii, dzięki czemu każdy amator dwóch kółek, bez względu na prezentowany poziom oraz wiek, będzie mógł spróbować swoich sił na szosie. W programie zawodów znalazły się między innymi wyścigi w kategorii Cyklosport, w których wystartują kobiety i mężczyźni w wieku od 18-29 lat. Punktualnie o godz. 10.00 rusza I tura zawodników, która rozpocznie wyścigi dla Amatorów. Następnie do rywalizacji przystąpią panowie i panie z wyższych kategoriach wiekowych. II tura startuje o 11:30. Zobaczymy w niej zawodników rywalizujących w kategoriach M50A i B oraz M60A i B. Na 12:30 zaplanowano uroczystość dekoracji zwycięzców wszystkich kategorii Mistrzostw dla Amatorów.

Po zmaganiach Amatorów przyjdzie pora na bardziej utytułowanych kolarzy. Od godziny 14:00 odbywać się będą wyścigi Mistrzostw Polski masters w kategoriach M30, CM20, M40A i B. Na trasie pojawią się najlepsi rodzimi szosowcy, medaliści nie tylko krajowych, ale też międzynarodowych zawodów. Wielu z nich to gwiazdy polskiego kolarstwa minionych lat. Jednego możemy być pewni – rywalizacja będzie przebiegać na najwyższym sportowym poziomie. Dekorację zwycięzców MP Masters i Cyklosport zaplanowano na godz. 18:00. Warto nadmienić, że tego samego dnia w Serocku odbędą się również Mistrzostwa Polski branży IT. Całe wydarzenia ma wyjątkowy charakter, albowiem zostało objęte patronatem włodarzy miasta z okazji przypadającej na ten rok 600. rocznicy nadania praw miejskich Serockowi.

Proces zgłaszania się do zawodów jest bardzo prosty. Zawodnicy startujący w kategorii Masters muszą dokonać rejestracji w internetowej bazie cyklu SUPER PRESTIGE - ŻTC BIKE RACE (www.ztc.pl), natomiast Amatorzy w internetowej bazie cyklu FIT RACE - ŻTC BIKE RACE (www.ztc.pl). Następnie należy wysłać zgłoszenie do Mistrzostw na adres ztc@onet.eu. Ostatni element zapisywania się do wyścigu to wniesienie opłaty startowej w wysokości 60 zł. Biuro zawodów będzie otwarte w sobotę w godz. 17.00-22.00 oraz w niedzielę, ale tylko w wyznaczonych godzinach dla danych kategorii wiekowych.

Komunikat Prasowy ŻTC BIKE RACE

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.ztc.pl.  oraz http://www.osir.serock.pl/

Kontakt dla mediów:

Przemysław Popek
p.popek@projektkomunikacja.pl
tel. 534 171 799

Michał Hasik
m.hasik@projektkomunikacja.pl
tel. 535 999 689

 

 

 • -
 • -
 • -

Wystawa obrazów Stanisława Witolda Bieniasa w serockim ratuszu

W dniach 17 – 30 lipca w ratuszu można podziwiać wystawę obrazów Stanisława Witolda Bieniasa.

Stanisław Witold Bienias (ur. 1948 r.)

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Studia ukończył w Katedrze profesorów P. Biegańskiego i A. Tomaszewskiego. Po ukończeniu studiów poświęcił się całkowicie malarstwu, nie zerwał jednak zupełnie z dziedziną swojej uniwersyteckiej edukacji. W jego twórczości często pojawiają się tematy starej polskiej architektury na tle malowniczych pejzaży, przedstawianych w różnych porach roku. W 1983 r. otrzymał uprawnienia ministra kultury i sztuki w dziedzinie malarstwa sztalugowego. Od 1980 r. jest członkiem organizacji plastyków warszawskich.

Wystawiał swoje prace na kilkudziesięciu wystawach w Polsce, Kanadzie, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Królewcu i kilkakrotnie w Serocku.

Artysta-malarz zaprasza do swej pracowni, która znajduje się w gminie Serock, w miejscowości Cupel przy ul. Grabowej 1. W położonej nad starorzeczem Bugu pracowni można zobaczyć ciekawe portrety, pejzaże z okolic Serocka, Mazowsza, Kurpiowszczyzny, ale także fragmenty starej Warszawy). stanislaw_witold_bienias@op.pl  telefon: 798-768-175, (22) 793-10-83. 

 

Zapraszamy do oglądania.

 

 

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Weekendowe wydarzenia w gminie Serock 15 - 16 lipca

W najbliższy weekend, zapraszamy na:

 • III Narvil Gentlemen’s Tennis Cup – turniej tenisowy w Hotelu Narvil. Wezmą w nim udział znani gentlemani ze świata sztuki, sportu i biznesu.
   
 • Koncert poetycko-muzyczny „Pod Brzozami” odbędzie się 15 lipca
  o godz. 19.00 w Nowej Wsi. Zapraszają: Fundacja Nowa Wieś i Stowarzyszenie Sympatyków Nowej Wsi

 

 • Ludwiki 2017 – koncert zespołu Aż po Świt, zawody sołectw, spektakl dla dzieci, zabawa taneczna oraz inne atrakcje w Ludwinowie Zegrzyńskim, 15 lipca od godz. 16.00

 

 • Mateusz Smoczyński Quintet – wystąpi w niedzielę 16 lipca w ramach cyklu spotkań „Fontanny muzyki”. Koncert rozpoczyna się o godz. 18.00 przed serockim ratuszem.

 

 • Kiermasz rzeczy używanych - w niedzielę 16 lipca w godz. 9.00 – 14.00, Odbędzie się tradycyjnie na serockim rynku – stanowiska handlowe są bezpłatne.

 

 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku przy ul. Św. Wojciecha 1.
  Ta nowo powstała placówka o charakterze muzealnym ukazująca dzieje naszego miasta i gminy zaprasza w sezonie letnim w piątki, soboty i niedziele w godz. 11.00 – 17.00. Zwiedzanie izby jest bezpłatne.
   

 

 

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Dofinansowanie Izby Pamięci i Tradycji Rybackich

10 lipca br. pomiędzy Miastem i Gminą Serock a Zarządem Województwa Mazowieckiego podpisana została umowa o dofinansowanie projektu pn. Wyposażenie Izby Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku w ramach zadania: “Rewitalizacja i adaptacja zabytkowego budynku dawnej szkoły na Izbę Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku.” Wartość inwestycji to kwota 530 600,00 zł, z czego przyznane dofinansowanie ze środków RPO WM 2014-2020 będzie stanowiło 69% kwoty wydatków kwalifikowanych. Zakres projektu, w tym prac inwestycyjnych kwalifikujących się do objęcia wsparciem, dotyczył zakupu i montażu wyposażenia ekspozycyjnego w celu poprawy oferty kulturalno- edukacyjnej na terenie gminy Serock.  

 • autor: Referat Przygotowania i Realizacji Inwestycji
 • -
 • -

To Barbarki robota - VI edycja warsztatów rzemieślniczych już za nami

Skwer Litewski w Serocku był już po raz 6. miejscem warsztatów rzemieślniczych na podgrodziu – To Barbarki robota. Miejsce to historyczne, pamiętające przejście wojsk litewskich pod Grunwald w 1410 roku. Tu właśnie, nad brzegiem Narwi, u stóp wzgórza Barbarką zwanego, od średniowiecza rozwijały się rzemiosła wszelkie, transport rzeczny i  handel jarmarczny. Dzięki ich rozkwitowi Serock 600 lat temu uzyskał prawa miejskie od księcia mazowieckiego Janusza I Starszego.

Tegoroczne warsztaty barbarkowe, były jak zwykle pełne atrakcji i roboty. Każdy, bez względu na wiek i płeć, mógł malować, lepić z gliny, wyczarować papierowe kwiaty, czy zwierzaka z siana. Z pomocą rękodzielników można było zrobić filcową zakładkę, świecznik ze słoika, owocowego szaszłyka, no i sakiewkę na świeżo wybijanego serockiego dukata.
Nad brzegiem rzeki uczyli swego fachu łucznik, kowal i przybyli z dalekiego Ulanowa przedstawiciele flisackiej braci. Flisacy instruowali m.in. jak ciąć kłodę wielką „dwuosobową” piłą, a w nagrodę ofiarowali odcięty z  niej plaster opieczętowany stemplem Bractwa Flisackiego. Budowali też model galara, który znajdzie swe miejsce w nowo otwartej Izbie Pamięci i Tradycji flisackich w Serocku.

Na serockich warsztatach nie mogło zabraknąć wojów piastowskich, którzy gościli nas w swoim obozowisku i kuchni, opowiadali o rycerskim fachu i toczyli boje niemal krwawe. Ich obyczaje łagodziła słowiańska muzyka, a pląsy średniowiecznych tancerzy angażowały zapracowanych uczestników warsztatów w chwilach przerwy między zajęciami. Było coś dla ducha, było też coś dla ciała i nie chodzi tu tylko o wspaniałości przygotowane przez gospodynie z  gminnych Kół Gospodyń Wiejskich oraz początkujące na barbarkowym spotkaniu Stowarzyszenie SMS ze Skubianki. Pierwszy raz mieliśmy okazję oglądać  i wziąć udział w zajęciach Archerobiku przygotowanych przez Kingę – instruktorkę ćwiczeń wszelakich poprawie sylwetki, kondycji oraz zdrowia służących. Było pracowicie, historycznie, relaksowo i wesoło. Każdy mógł zrobić coś własnoręcznie, kupić coś na pamiątkę, zrobić piękne zdjęcia i pomyśleć ... o początkach serockich dziejów.

Dziękujemy za przybycie, wspólną robotę i zabawę. Bez dzieci, mam, tatusiów, babć, dziadków, cioć, wujków, wczasowiczów, kolonistów, turystów, rzemieślników, rekonstruktorów, instruktorów - słowem Wszystkich Państwa, warsztaty na serockim podgrodziu nie miałyby tak niezwykłego klimatu. Zapraszamy serdecznie za rok.

Nasze warsztaty wpisały się w jubileuszowe obchody 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich. Były też jednym z wydarzeń, realizowanego w Powiecie Legionowskim, projektu Stolica Kultury Mazowsza.

Dziękujemy naszym Partnerom za przychylność i wsparcie.

Ref. Komunikacji Społecznej, Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku

 

Galeria zdjęć TUTAJ

Weekend w Serocku

W weekend 8-9 lipca 2017 zapraszamy:

do GĄSIOROWA - 8 LIPCA, gdzie w godzinach 18.40 - 24.00 odbędzie się Otwarcie kompleksu sportowo - rekreacyjnego.
W programie:

- pokaz ujeżdżania koni
- przejażdżki bryczką dla dzieci
- animacje dla dzieci i oprowadzanie na koniu
- wspólna zabawa przy ognisku
- mecz piłki nożnej
- dyskoteka

do MARYNINA na Plac Zabaw, gdzie 8 LIPCA nastąpi otwarcie altanki sołeckiej, sfinansowanej z funduszu sołeckiego wsi Karolino i Marynino.

W programie, od godziny 17.00:

- bezpłatne atrakcje dla dzieci - dmuchańce, wata cukrowa, balony, malowanie buziek
- grill i dobra zabawa

na WARSZTATY RZEMIEŚLNICZE NA PODGRODZIU "TO BARBARKI ROBOTA", 9 LIPCA na Skwerze Litewskim:

Barbarkowe warsztaty organizowane u stóp wzgórza grodowego, które było świadkiem powstawania i rozwoju Serocka już od wieków średnich, przyciągają z roku na rok coraz więcej gości.

Dzieci i młodzież, ale również dorośli, chętnie biorą udział w rożnego rodzaju zajęciach i pokazach. Odwiedzają obozowisko średniowiecznych wojów, oglądają walki rycerskie, biorą udział w zabawach historycznych, smakują swojskie potrawy.

Więcej o Barbarce - TUTAJ

Zapraszamy również do obejrzenia wystawy prac malarskich wykonanych przez dzieci, młodzież i dorosłych pod kierunkiem Pauliny Nowaczyk - Pisarskiej "W świecie baśni" oraz do odwiedzenia Izby Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku.

Szczegóły wszystkich przedsięwzięć - na plakatach poniżej.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Zapraszamy na warsztaty barbarkowe

9 lipca 2017 roku, już po raz szósty spotkamy się na Warsztatach rzemieślniczych na podgrodziu „To Barbarki robota”.
Barbarkowe warsztaty organizowane u stóp wzgórza grodowego, które było świadkiem powstawania i rozwoju Serocka już od wieków średnich, przyciągają z roku na rok coraz więcej gości.

Dzieci i młodzież, ale również dorośli, chętnie biorą udział w rożnego rodzaju zajęciach i pokazach. Odwiedzają obozowisko średniowiecznych wojów, oglądają walki rycerskie, biorą udział w zabawach historycznych, smakują swojskie potrawy.

Warsztaty i pokazy
W tym roku podczas warsztatów będzie można zrobić kwiaty z bibuły i krepiny, pomalować kubeczki, zrobić koronki i inne szydełkowe cuda, ulepić gliniany garnuszek, czy upleść wianek. Będzie można również wykonać zabawkę z sianka, zakładkę z filcu czy skórzaną sakiewkę na świeżo bitego serockiego dukata.

Nie zabraknie również różnego rodzaju pokazów, które poprowadzą: wikliniarz, pszczelarze, czy serockie gospodynie, które zadbają o strawę i napitki. Przedsięwzięcie będzie także dobrą okazją, aby odwiedzić Cytrynowe Królowe, kowala, łucznika i pojeździć na kucyku.  

Zabierzcie do domów
Jak co roku podczas Barbarkowych warsztatów będzie można nabyć różnego rodzaju wyroby rękodzielnicze, pamiątki oraz przysmaki.

Obozowiska i atrakcje
Przy Placu Litewskim funkcjonować będzie obozowisko średniowieczne, w którym można podejrzeć żywot niewiast i dzielnych wojów. Rycerze zaprezentują swoją zbrojownię oraz kilkakrotnie stoczą niekrwawe boje.

Nad wodą natomiast będą czekali szkutnicy z Bractwa Flisackiego w Ulanowie – opowiedzą o tradycjach flisackich, które również w Serocku były przez wieki silne. Zaprezentują model galara i pouczą, jak zbudować własny.  

Chcąc wpisać się w trend zdrowego i aktywnego stylu życia, zaprosimy gości do ARCHEROBIKU, który poprowadzi Kinga Frąckiewicz – instruktor fitnessu. I choć ćwiczenia będą jak najbardziej współczesne, to jednak po części nawiążą do słowiańskich klimatów.   

Warsztatom towarzyszyć będzie szum Narwi, słowiańska muzyka i dobra zabawa. P.s. na wszelki wypadek zabierzcie parasole.

Poniżej plakat i mapka sytuacyjna.

 

 • -
 • -

Umorzenie postępowania w sprawie kompostowni

Szanowni Państwo, informujemy, iż w związku ze złożonym w dniu 30 czerwca br. pismem Zakładu Kształtowania Terenów Zielonych Marek Włodarczyk, w sprawie wycofania przez Inwestora wniosku o wydanie decyzji - o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na realizacji kompostowni na działce o nr ew. 100/2 obr. Dębe,  Burmistrz Miasta i Gminy Serock wydał w dniu dzisiejszym decyzję o umorzeniu w całości postępowania administracyjnego ww. sprawie.

Niniejsza decyzja zostanie doręczona stronom postępowania zgodnie z zapisami ustawy Kodeks postępowania administracyjnego i ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Ref. Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa

 

Mobilny przewodnik turystyczny po Powiecie Legionowskim

Bezpłatna aplikacja mobilna Powiat Legionowski to informacja turystyczna i przydatne turystom narzędzie w twoim smartfonie czy tablecie. Już dziś pobierz ją ze sklepu Google Play lub AppStore.                                                                          

Powiat Legionowski przygotował dla swoich mieszkańców i odwiedzających region gości aplikację, w której zebrane są wszelkie informacje, przydatne osobom, które chcą tu wypocząć. Informacja turystyczna obejmuje bazę noclegów, gastronomii, wypożyczalni sprzętu turystycznego, opis atrakcji i wiele innych, które zainteresują zarówno tych, którzy chcą wypoczywać aktywnie, jak i miłośników leniwego polegiwania na plaży.

Planowanie i nawigacja

Jeszcze zanim przybędziecie do powiatu legionowskiego, możecie zaplanować swój pobyt przy pomocy aplikacji Powiat Legionowski. Wystarczy wybrać atrakcje, które chcecie odwiedzić i dodać je do planera wycieczek.

Nie wiecie, jak do nas trafić? To żaden problem! Wystarczy wybrać z bazy miejsc w aplikacji to, do którego chcecie dotrzeć i skorzystać z przycisku „nawiguj”. Aplikacja, wykorzystując mapy Google w systemie Android i AppleMaps w systemie iOS, doprowadzi Was tam, gdzie chcecie dojechać. Funkcja nawigacji doprowadzi Was również do najbliższego w stosunku do Waszej lokalizacji punktu szlaku turystycznego lub rowerowego, do którego chcecie trafić.

Unikalne narzędzie dla żeglarzy

Jezioro Zegrzyńskie, położone w powiecie legionowskim, to największy akwen wodny na Mazowszu i raj dla wodniaków i wędkarzy. Aplikacja oferuje miłośnikom żeglowania i innych sportów wodnych unikalne narzędzie: mapę żeglowną. Oznaczono na niej głębokości zbiornika i punkty niebezpieczne. Jeśli włączycie aplikację podczas waszych rejsów po jeziorze, wbudowane w mapę alerty ostrzegą Was, gdy znajdziecie się w odległości około 80-100 metrów od przeszkody.

Wirtualnie po powiecie

O tym, jak pięknie jest w powiecie legionowskim i nad Jeziorem Zegrzyńskim możecie się przekonać jeszcze zanim do nas zawitacie. Aplikacja Powiat Legionowski oferuje bowiem moduł wirtualnej rzeczywistości, tzw. VR, w którym można obejrzeć panoramy sferyczne wielu miejsc w naszym regionie. Jedyne, czego do tego potrzebujecie, to gogle do wirtualnej rzeczywistości.  Jeśli jednak nie posiadacie okularów do VR nic straconego, ponieważ panoramy z powiatu są dostępne w aplikacji również w wersji do oglądania bez nich.

Zapraszamy do korzystania z aplikacji i cieszenia się wypoczynkiem w powiecie legionowskim. Jeśli macie uwagi do aplikacji, zapraszamy do kontaktu na powiat@legionowski.pl.

 

 

 • autor: powiat-legionowski.pl
 • -
 • -
 • -
 • -

Grupa z Dzierżoniowa odpoczywa w Serocku

W ramach wymiany partnerskiej z miastem Dzierżoniów, w Serocku przebywa ponad czterdziestoosobowa grupa dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Tradycyjnie jednym z punktów programu pobytu było spotkanie z Burmistrzem Miasta i Gminy Serock, podczas którego uczestnicy obejrzeli film promocyjny oraz zapoznali się z historią i współczesnym charakterem Serocka. Wspólne zdjęcie - zrobione przed Urzędem Miasta i Gminy Serock, to pamiątka, którą już teraz z pozdrowieniami mogą przesłać swoim bliskim.

Życzmy udanego, pełnego wrażeń wypoczynku.

 • -
 • -
 • -

Awaria autobusu

Z powodu awarii autobusu o godz. 14.35 na trasie Legionowo-Serock-Łacha, kurs o godz. 15.10 (Legionowo-Serock) zostanie wydłużony do miejscowości Łacha.

Rezygnacja inwestora z budowy kompostowni w Dębem

Szanowni Państwo, z uwagi na duże zainteresowanie mieszkańców gminy tematem prowadzonego przez Burmistrza Miasta i Gminy Serock postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia, polegającego m.in. na realizacji kompostowni w Zakładzie Kształtowania Terenów Zielonych Marek Włodarczyk na działce nr ew. 100/2 obr. Dębe, informujemy, iż w dniu dzisiejszym do Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, wpłynęło pismo Inwestora modyfikujące poprzednio złożony wniosek, w którym Inwestor rezygnuje z zamiaru budowy kompostowni.

O dalszym przebiegu postępowania będziecie Państwo na bieżąco informowani.

Komendant Straży Miejskiej złożył ślubowanie

W związku z powierzeniem obowiązków komendanta Straży Miejskiej w Serocku, Pan Adam Krzemiński złożył uroczyste ślubowanie o treści: ,,Ślubuję uroczyście służyć Państwu i wspólnocie lokalnej, chronić porządek publiczny i bezpieczeństwo ludzi, przestrzegać porządku prawnego i dyscypliny służbowej, dbać o etykę i dobre imię służby. Tak mi dopomóż Bóg".

Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów zawodowych.

 • -
 • -

Weekend w Serocku

W pierwszy wakacyjny weekend zapraszamy na Dyskotekę na plaży miejskiej - 1 lipca, w godzinach 20.00 - 24.00.

2 lipca natomiast rozpoczynamy tegoroczny cykl Fontann muzyki. O godzinie 18.00 przy fontannie na rynku wystąpią wokaliści Teatru Sabat: Mariusz Jaśko, Agnieszka Wojciechowska i Tomasz Czerski, którzy przeniosą nas muzycznie od Opola aż po Broadway.

2 lipca na serockim rynku odbędzie się również kolejny kiermasz rzeczy używanych. Zapraszamy w godzinach 9.00 - 14.00, stanowiska handlowe gratis.

W ratuszu miejskim można oglądać wystawę prac malarskich wykonanych przez dzieci, młodzież i dorosłych pod kierunkiem Pauliny Nowaczyk - Pisarskiej.

Zapraszamy również do nowo otwartej Izby Pamięci i Tradycji Rybackich, placówki o charakterze muzealnym, gdzie opowiadamy historię Serocka i okolic.

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Rada Miejska w Serocku udzieliła Burmistrzowi Miasta i Gminy absolutorium

30 czerwca podczas XXXIV sesji Rady Miejskiej w Serocku, po zaprezentowaniu przez Skarbnika Miasta i Gminy Serock Monikę Ordak sprawozdania z wykonania budżetu za 2016 rok i przedstawieniu pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, pod głosowanie poddano uchwałę Nr369/XXXIV/2017 w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Miasta i Gminy Serock za 2016 rok. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych, którzy za przyjęciem uchwały głosowali jednogłośnie.

Przyjęciem uchwały Nr 370/XXXIV/2017 Rady Miejskiej w Serocku udzielono Burmistrzowi Miasta i Gminy Serock absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2016 rok. Podobnie jak powyżej za udzieleniem absolutorium głosowali wszyscy obecni na sesji radni.

Udzielenie absolutorium stanowi pozytywną ocenę organu stanowiącego gminy (Rady Miejskiej) dla działań burmistrza w zakresie stopnia realizacji budżetu oraz gospodarności i celowości przy wykonaniu budżetu.

 • -
 • -

Informacja dotycząca rozprawy administracynej w kwestii realizacji kompostowni w ZKTZ M. Włodarczyk

W dniu 27 czerwca 2017 roku odbyła się w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Serocku rozprawa administracyjna w sprawie prowadzonego przez Burmistrza Miasta i Gminy Serock postępowania administracyjnego, dotyczącego wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia, polegającego na realizacji kompostowni na działce nr ew. 100/2 obręb 4 w miejscowości Dębe.

Tutejszy organ prowadzi postępowanie na wniosek inwestora – Zakładu Kształtowania Terenów Zielonych Marek Włodarczyk z siedzibą w Serocku przy ul. Nasielskiej 26.

Inicjatorem spotkania był Burmistrz Miasta i Gminy Serock. Celem rozprawy, o której zawiadomiony został Inwestor, i w której udział mógł wziąć każdy zainteresowany prowadzonym przez gminę postępowaniem, było zapewnienie społeczeństwu czynnego udziału w prowadzonym postępowaniu. Niestety w rozprawie nie uczestniczył nikt z ramienia Inwestora.

Uczestnicy rozprawy mieli możliwość uzyskania informacji o prowadzonym postępowaniu, planowanym zamierzeniu Inwestora, a także możliwość wnoszenia uwag i wniosków do planowanego przez Inwestora przedsięwzięcia.

Informujemy, że wszystkie wniesione przez Państwa uwagi oraz wnioski w toczącym się postępowaniu zostaną przekazane Inwestorowi celem ustosunkowania się do nich. Z chwilą uzyskania odpowiedzi, zostaniecie Państwo o tym fakcie powiadomieni.

Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że celem rozprawy było wysłuchanie głosu mieszkańców na temat zamierzenia inwestora. Państwa cenne uwagi zgłoszone podczas rozprawy zostaną rozpatrzone przed wydaniem decyzji kończącej prowadzone przez gminę postępowanie administracyjne.

Bardzo dziękujemy Państwu za tak liczne uczestnictwo w rozprawie - wzięło w niej udział 220 osób.

Państwa udział w spotkaniu był niewątpliwie wyrazem aktywności i zdolności do samozorganizowania się wokół ważnego dla społeczności lokalnej zagadnienia. Pokazał, że bez udziału instytucji samorządowych i niezależnie od nich mieszkańcy gminy Serock, jako społeczeństwo obywatelskie, chcą i potrafią określić oraz poruszyć na forum społecznym ważne dla nich problemy i dążyć do ich rozwiązania. Podchodzą do tego rzeczowo korzystając z pomocy ekspertów, działają wieloaspektowo, wykorzystują własną wiedzę i umiejętności, analizują powstały problem w sposób merytoryczny i odpowiedzialny.

Było to dla nas niezwykle ważne doświadczenie, które pokazało niedoskonałości zwłaszcza w obszarze komunikacji z mieszkańcami, a szczególnie z sołtysami i radnymi. Stosowanie bardziej skutecznych sposobów informowania społeczności lokalnej mogłoby zapewne zapobiec powstawaniu zaistniałej sytuacji.

Doceniamy Państwa zaangażowanie, które jest wyrazem troski nie tylko o sprawy własne, ale również o sprawy ważne dla innych mieszkańców gminy. Szczególne podziękowania kierujemy do osób, które merytorycznie przygotowały się do dyskusji, przedstawiając rzeczowe argumenty, zgłaszając uwagi i wnioski do dokumentacji w pow. sprawie. Dziękujemy Państwu za zaprezentowanie obywatelskiej postawy, za poświęcony sprawie czas i troskę o interes społeczności lokalnej.

Z przykrością zauważamy jednak, że rozprawa administracyjna, która z założenia powinna być apolityczna, została wykorzystana przez kilka osób do osobistych wystąpień o charakterze politycznym. Korzystając z okazji do zaistnienia w przestrzeni publicznej, zaprezentowały one swoje partykularne interesy przedkładając je ponad kwestię rozwiązania istotnego problemu społecznego.

Poniżej przedstawiamy protokół z rozprawy, jednocześnie prosząc osoby, które zabierały głos w dyskusji, a nie zostały do końca spotkania o podpisanie protokołu - jest on dostępny w Referacie Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa – parter pokój nr 11, w godzinach pracy urzędu tj. pon. 8.00-18.00, wtorek – piątek w godzinach 8.00-16.00.

 

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

Serock Folkowo

I było jak „W mojem ogródecku” (…)

Serock Folkowo, to kolejna już w tym roku propozycja kulturalna dla mieszkańców Miasta i Gminy Serock. W niedzielne popołudnie 25 czerwca na placu przy CKiCZ zabrzmiały dźwięki klasycznych instrumentów: skrzypiec, klarnetu, akordeonu, kontrabasu, grandy, które przyciągnęły miłośników ludowej muzyki i tańca. W tym dniu Serock gościł artystów wielu narodowości i kultur: od bałkańskiej, gruzińskiej, indyjskiej po naszą - rodzimą.

Scenariusz wydarzenia był pełen artystycznych atrakcji.
Zespół trzech utalentowanych Gruzinów - Georgian Dance Company „Daisis” zachwycił energiczną, nietuzinkową i niezwykłą choreografią.

Piękne tancerki, barwne i błyszczące stroje oraz niezwykła choreografia zespołu Mohini Indian Dance Group przeniosły publiczność  w klimaty tańca Indyjskiego i bollywoodzkiego.

Wśród gwiazd nie mogło zabraknąć naszych rodzimych artystów - podopiecznych CKiCZ - zespołu „Mały Serock” oraz zespołu Alexia Mini „Oriental Dance”.

Chór Miasta i Gminy Serock Cantores Adalberti zaprezentował  zupełnie nowy repertuar, już nie sakralny, poważny ale  folklorystyczny.  Przepiękne pieśni  „Kurdesz”, Dumka Bohuna”, czy „W mojem ogródecku” idealnie wpisały się w tematykę  całego wydarzenia.

Zupełną niespodzianką artystyczną okazał się zespół wokalno – instrumentalny Sharena, który zabrał widzów w podróż przez bałkańskie rytmy Serbii, Bułgarii , Bośni i Albanii, ubogacone  żydowską i cygańską nutą.

Niedzielne przedsięwzięcie uświetnił zespół folklorystyczny  pieśni i tańca „Mały Śląsk”, działający w Centrum Kultury  „Karolinka” w naszym mieście partnerskim - Radzionkowie. Zachwycił swoimi pieśniami, m.in. „Nie wyjdę ja za mąż”, „Czerwone Jagody”, tańcem „Trojak” czy „ Duet z Kujaw” i barwnymi, śląskimi strojami.

Największą gwiazdą wieczoru, na którą czekali seroccy fani, był Zespół „VOŁOSI”, który na naszej scenie występował nie pierwszy raz. Wirtuozeria artystów, mistrzowska zabawa dźwiękiem  - niezwykle ekspresyjny koncert instrumentów smyczkowych wręcz hipnotyzował zgromadzoną pod sceną publiczność.  

To kolejne bogate w ludowe propozycje wydarzenie kulturalne. Szczególnego uroku dodała mu obecność Conrado Moreno jako prowadzącego. Jego osobowość sceniczna wyraźnie przypadła do gustu serockiej publiczności.

Dziękujemy organizatorom za ciekawą wędrówkę po świecie folkloru.

 

Pełna fotorelacja TUTAJ

 

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

"W świecie baśni" - wystawa w serockim ratuszu

W dniach 26 czerwca - 13 lipca w ratuszu można podziwiać wystawę prac malarskich wykonanych przez dzieci, młodzież oraz dorosłych pod kierunkiem Pauliny Nowaczyk-Pisarskiej.

Zapraszamy do oglądania

 • -
 • -
 • -
 • -

Jublileuszowy V Zlot MERC-INTEGRA 2017

W sobotnie popołudnie, 24 czerwca, już po raz piąty mieliśmy okazję podziwiać plejadę Mercedesów. Ponad 140 aut tej marki zagościło tradycyjnie na serockim rynku. Pasjonaci mercedesów zjeżdżają tutaj z całej Polski, z rodzinami, ze znajomymi, czy jako przedstawiciele Klubów Mercedasa np. z Radomia i z Łodzi. Dołączają do nich niezrzeszeni posiadacze tych aut, którzy chcą przez wspólny przejazd w kolumnie i udział w serockim spotkaniu zademonstrować więź licznej mercedesowej wspólnoty. Mazowiecki Zlot Merc-Integra gromadzi największą liczbę miłośników samochodów marki Mercedes w kraju. W czasie tegorocznego jubileuszowego zlotu prezentowały się np. dwa czerwone Mercedesy W 126 co, według organizatorów zlotu Pani Anny Masiak oraz jej dwóch synów Marcina i Szymona, jest rzadkością. Najstarsze auto – Mercedes W123 z 1979 roku  - przyjechało z przemiłym 89-letnim właścicielem. Na rynku pojawił się też autentyczny karawan, którego posiadacze postanowili zachować wyposażenie auta zgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem.
Cieszymy się, że ilość odwiedzających Serock Mercedesów rośnie z każdym rokiem – w pierwszym zlocie było ich 34. Jesteśmy ciekawi, ile zaprezentuje się ich na rynku w przyszłym roku.

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Weekend w Serocku

W pierwszy wakacyjny weekend zapraszamy do wzięcia udziału w Wiankach organizowanych w Kani Nowej - 24 czerwca. Na serockim rynku, natomiast, tego dnia odbędzie się zlot samochodów marki Mercedes - MERC-INTEGRA.

25 czerwca zapraszamy na Serock Folkowo, na plac przy Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku.
To doskonała okazja, aby poznać folklor różnych krajów.

Szczegóły przedsięwzięć na plakatach poniżej.
 

Jak co weekend na Jezioro Zegrzyńskie w rejs wypłynie statek Albatros. Szczegóły TUTAJ.

W sobotę i niedzielę z Warszawy do Serocka można przypłynąć tramwajem wodnym. Szczegóły TUTAJ.

Zobacz, jakie atrakcje czekają na turystów - TUTAJ.

Zachęcamy również do odwiedzenia Izby Pamięci i Tradycji w Serocku, w godzinach:

wtorek, czwartek - godz. 10.00 - 15.00
piątek, sobota, niedziela - 11.00 - 17.00.

 

 

 • -
 • -
 • -
 • -

„Realizacja kompostowni pryzmowej w Zakładzie Kształtowania Terenów Zielonych na działce nr ew. 100/2 obr. 4 Dębe”

W związku z docierającymi do Urzędu Miasta i Gminy w Serocku sygnałami o rosnącym zainteresowaniu oraz zaniepokojeniu mieszkańców planowaną realizacją kompostowni pryzmowej w Zakładzie Kształtowania Terenów Zielonych Marek Włodarczyk na działce nr ew. 100/2 obr. 4 Dębe, uprzejmie informujemy, iż gmina prowadzi postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Postępowanie zostało wszczęte na wniosek Inwestora – Zakładu Kształtowania Terenów Zielonych Marek Włodarczyk, który planuje realizację ww. przedsięwzięcia na terenie działki, będącej jego własnością.

Przed wydaniem decyzji analizie podlega zarówno zgodność planowanego przedsięwzięcia z przepisami prawa w zakresie oceny oddziaływania na środowisko, a także zgodność przedsięwzięcia z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego gminy.

Starania Inwestora o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach są pierwszym etapem, jaki jest wymagany przed ubieganiem się Inwestora o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów. Zezwolenie takie wydaje starosta powiatu, na terenie którego miałoby być realizowane przedsięwzięcie.

Z przedłożonej przez Inwestora dokumentacji wynika, iż na terenie działki nr ew. 100/2 obr. Dębe, na której od wielu lat, w oparciu o zezwolenie Starosty Legionowskiego na zbieranie odpadów, Inwestor prowadzi działania związane z zagospodarowaniem odpadów, planowana jest przez Inwestora realizacja kompostowni kontenerowej. Cykl kompostowania zgodnie z założeniami  miałby trwać łącznie 6-8 tygodni, gdzie faza intensywnego kompostowania w kontenerach prowadzona byłaby przez 14 dni, a następnie dalszy proces kompostowania przebiegałby przez okres 4 - 6 tygodni w pryzmach, znajdujących się pod zadaszonymi wiatami.

Zaplanowana na dzień 27 czerwca 2017 roku o godzinie 10.00, w siedzibie tut. Urzędu rozprawa administracyjna, w której będzie brał udział Inwestor, a w której może wziąć każdy zainteresowany prowadzonym, opisanym powyżej postępowaniem, ma na celu zapewnienie społeczeństwu czynnego udziału w prowadzonym postępowaniu. Uczestnicy rozprawy będą mieli możliwość uzyskania informacji o prowadzonym postępowaniu, planowanym zamierzeniu Inwestora, a także będą mieli możliwość wnoszenia uwag do planowanego przez Inwestora przedsięwzięcia. Uwagi zgłaszane podczas rozprawy zostaną rozpatrzone przed wydaniem decyzji kończącej prowadzone przez gminę postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Wszystkich Państwa zainteresowanych szczegółowymi informacjami w sprawie, zachęcamy do zapoznania się z aktami sprawy prowadzonego postępowania administracyjnego, które są do wglądu w Referacie Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa – parter pokój nr 11, w godzinach pracy urzędu.

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

Całodobowe ambulatorium w Legionowie

21 czerwca br. starosta legionowski oraz przedstawiciele wszystkich gmin powiatu podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia całodobowego ambulatorium, które mieścić będzie się w budynku NZOZ „Legionowo” przy ul. Sowińskiego 4. Placówka świadczyć będzie całodobową, nieodpłatną pomoc chirurgiczną i ortopedyczną dla mieszkańców powiatu legionowskiego. Pacjenci wymagający bardziej specjalistycznej pomocy lub hospitalizacji będą przewożeni do warszawskich szpitali ambulansem znajdującym się na wyposażeniu ambulatorium.

Utworzenie ambulatorium sprawi, że część pacjentów będzie mogła skorzystać ze świadczeń medycznych na miejscu, bez konieczności udawania się do szpitalnych oddziałów ratunkowych. Uruchomienie ambulatorium zaplanowano po nowym roku. Jego działanie finansowane będzie z budżetów powiatu i gmin. Jednocześnie podjęte zostaną starania mające na celu przeniesienie ciężaru finansowania tej nowej na terenie powiatu usługi medycznej na Narodowy Fundusz Zdrowia.

 • autor: Powiat Legionowski
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Wianki w Serocku

„Poznałem dziewczyna jak biała lelija,
która samej wiosny po wodzie rozwija”

Dźwięki liry korbowej rozbrzmiewające podczas koncertu Kapeli ze Wsi Warszawa, występy i warsztaty taneczne. Tak 17.06 rozpoczęliśmy na plaży w Serocku obchody Nocy Świętojańskiej.

Istnieje wiele zwyczajów, które towarzyszą jej obchodom. Jednym z nich jest puszczanie wianków na wodę, które według wierzeń pozwala wywróżyć zamążpójście i miłość, czy też staropanieństwo. Dawniej wianki plecione były ze zwykłej słomy, w którą wplatano kwiaty. W późniejszych czasach nabierały nowych form. O zwyczajach i sposobach tworzenia opowiedziały Bogusława Żaczkiewicz i Elżbieta Gelert. Przeprowadziły również warsztat, podczas którego powstały niezwykle kreatywne prace. Najpiękniejsze kompozycje zostały wyróżnione w konkursie, a później wszystkie wypuszczone na wodę.

Podczas Wianków wystąpiły również grupy taneczne. Zespół Mohini Indian Dance Group, zaprezentował układy tańca hinduskiego. Kalina Duwadzińska, Magdalena Inglot i Małgorzata Gawrońska występują razem od 2008r. Regularnie wyjeżdżają na warsztaty do Indii, gdzie pod okiem uznanych mistrzów doskonalą się w klasycznych tańcach indyjskich. Ich biżuteryjne, wyszywane złotymi nićmi stroje cudownie dopełniają każdy występ. Po pokazie grupa Mohini zaprosiła publiczność na warsztaty. Swoje taneczne umiejętności zaprezentowały również grupy taneczne zespołu Alexia z Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku.

Podczas gdy wianki spływały w dół Narwi na scenie pojawili się niezwykli goście – Kapela ze Wsi Warszawa. Zespół istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się nowe interpretacje muzyki tradycyjnej terenu Mazowsza. Kapela wykorzystuje dawne instrumenty takie jak cymbały, suka biłgorajska czy lira korbowa i tradycyjne techniki gry i śpiewu ale ich aranżacje są pełne inwencji. Zespół jest niezwykle charyzmatyczny i energetyczny. Ich siłą są koncerty, których zespół zagrał setki, głównie poza Polską. Dziękujemy im serdecznie za niezapomniany występ w Serocku.

Na zakończenie, aby uczcić święto wody i ognia nad nurtem Narwi rozbłysły sztuczne ognie.

Dziękujemy także naszemu Patronowi Medialnemu Folk24.pl

Dla wszystkich którzy mają niedosyt muzyki folkowej zapraszamy w najbliższą niedzielę 25.06.17r. na plac przy Centrum Kultury w Serocku 

Pełna fotorelacja TUTAJ

 • autor: Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Weekend w Serocku

W długi weekend czerwcowy zapraszamy do korzystania z poniższych atrakcji:

Jak co weekend na Jezioro Zegrzyńskie w rejs wypłynie statek Albatros. Będzie można nim popływać również w czwartek - w Boże Ciało. Szczegóły TUTAJ.

Do Serocka natomiast, tramwajem wodnym z Warszawy będzie można przypłynąć w sobotę i niedzielę oraz dodatkowo w piątek - 16 czerwca. Szczegóły TUTAJ.

Zachęcamy również do odwiedzenia Izby Pamięci i Tradycji w Serocku, w godzinach:

czwartek - 15 czerwca - godz. 12.00 - 15.00
piątek, sobota, niedziela - 11.00 - 17.00.

W sobotę, 17 czerwca, od 10.00 do 16.00 na plaży miejskiej w Serocku, na całe rodziny czekać będzie wiele atrakcji sportowych i rekreacyjnych. Przygotowano również zabawy i konkursy dla najmłodszych. A od godziny 18.00 - zapraszamy na część artystyczną Wianków z koncertem gwiazdy wieczoru - Kapeli ze wsi Warszawa. Szczegóły na plakatach poniżej.

18 czerwca, w niedzielę, zapraszamy na - cieszący się wielką popularnością - kiermasz rzeczy używanych, podczas którego mogą Państwo sprzedać wystawione przez siebie przedmioty lub nabyć coś po atrakcyjnej cenie. Ale umówmy się - to także dobra okazja do integracji, nic tak bowiem nie łączy, jak dobre interesy.

Niedzielne popołudnie warto spędzić w Wierzbicy, na lokalnych Wiankach.

Zachęcamy również do korzystania z atrakcji turystycznych - szczegóły TUTAJ.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Awaria autobusu

Z powodu awarii autobusu relacji Dębe Fort - Legionowo, godz. 7:40 - kurs będzie opóźniony o 15 minut.

15 czerwca zapraszamy do Izby Pamięci

15 czerwca Izba Pamięci i Tradycji Rybackich czynna będzie w godzinach 12.00 - 15.00. Zapraszamy do zwiedzania.

Zapraszamy do Serocka

Z serockiego rynku ulice rozchodzą się we wszystkie strony miasta. Taki układ Serock odziedziczył po Średniowieczu. Zapraszamy do wędrówki po mieście, które chociaż ma wiele nowoczesnych rozwiązań, to nie zapomina o swoim rodowodzie.


Rynek. Serce miasta. Choć drogi uparcie chcą nas zaprowadzić stąd we wszystkie kierunki, warto zatrzymać się tu na chwilę. W miejscu, w którym niegdyś odbywały się jarmarki kwitnie życie – nie tylko w dni targowe, ale również podczas odbywających się tu w sezonie letnim imprez i spotkań muzycznych. W cukierni Pychotka można przekąsić coś słodkiego, ale również zobaczyć kolekcję urokliwych filiżanek, a w pobliskiej naleśnikarni obejrzeć kolekcję barwnych talerzy.
Ratusz, który otwarto w 1997 roku, jest jednym z symboli miasta.

Izba Pamięci i Tradycji Rybackich – to placówka jak najbardziej współczesna, ale multimedialna ekspozycja opowiada o dawnych dziejach miasta. Warto tu zajrzeć, aby poznać historię Serocka i jego mieszkańców. Obok Izby znajduje się mural historyczny przedstawiający rodowód miasta.

Grodzisko Barbarka – wzgórze, na którym w średniowieczu funkcjonował gród dziś znajduje się nieco na uboczu, ale to położenie nie umniejsza jego rangi. Wręcz przeciwnie – mieszkańcy pamiętają, że to ono dało początek miastu. O życiu pierwszych Serocczan opowiada tablica informacyjna znajdująca się u stóp Barbarki oraz makieta średniowiecznego grodziska. Ze szczytu rozpościera się widok na połączenie rzek Bug i Narew.

Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie - od XVI wieku służył mieszkańcom nie tylko jako dom modlitwy, ale również jako miejsce schronienia podczas bitew i wojen. To jeden z najstarszych zabytków na Mazowszu. Niegdyś nosił wezwanie św. Wojciecha – patrona Serocka.

Plaża. Średniowiecze nie znało plażowania, ale życie ówczesnych Serocczan koncentrowało się wokół wody. Nad rzeką, którą niegdyś spławiano tratwami towary, współcześnie znajduje się wiele atrakcji turystycznych. Dziś flisaków już tu nie spotkamy, ale po rzece popływać można: kajakami, łódkami, żaglówkami, skuterami wodnymi, statkiem ALBATROS, czy tramwajem wodnym, który przypływa tu z Warszawy. Narew, to również raj dla wędkarzy.
Plaża miejska, to dobre miejsce na odpoczynek. Darmowe leżaki, boiska do gier, wodny plac zbaw i molo, które służy plażowiczom jako tło dla selfie – warto tu przyjechać samemu lub z rodziną. 

Trakt spacerowy prowadzi do urokliwych jarów nad rzekę i na Plac Litewski, gdzie latem odbywają się warsztaty rzemieślnicze. Można stąd dojść również do głównej ulicy miasta (przy której znajduje się dawny zajazd pocztowy, lokalne i ogólnopolskie sklepy, lokale gastronomiczne). Trzecia droga prowadzi z Traktu w okolice domu, w którym nocował Picasso. Dalej biegnie ścieżka krajoznawczo – turystyczna prowadząca do serockich hoteli, a jeszcze dalej do rezerwatów przyrody i miejsc historycznych. Spacerować jest więc gdzie. Jest też gdzie jeździć na rowerze – przez gminę prowadzą cztery szlaki rowerowe, o łącznej długości prawie 90 km.

Serock, to niewielka gmina, ale z wielkim potencjałem, wieloma atrakcjami turystycznymi i kulturalnymi. Możesz zwiedzić ją samemu lub w towarzystwie przewodnika.

Zachęcamy do obejrzenia filmu promocyjnego opowiadającego o 600-letnich doświadczeniach Serocka - KLIKNIJ TUTAJ.

 • -

Pilnie poszukujemy domów dla szczeniaczków

Pilnie poszukujemy domów dla uroczych szczeniaków w wieku około 2 miesięcy, które zostały znalezione 6 czerwca 2017 r. w miejscowości Marynino na terenie opuszczonej działki. Wśród szczeniaków są trzy pieski i jedna suczka. Szczeniaczki, raczej będą małe, ewentualnie wielkości do kolan, zostały już odrobaczone i odpchlone.

Szczeniaki są energiczne, chętne do zabawy, uwielbiają przebywać w towarzystwie człowieka. Osoby chętne do adopcji szczeniaków prosimy o kontakt z Referatem Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa 22 782 88 40/39.

 

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Przy Izbie Pamięci posadzono drzewo 600-lecia

Przy Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku posadzono jedno z drzew 600-lecia. Zasadzenia jarząbu szwedzkiego dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Serock oraz pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Serock i jednostek organizacyjnych. Pamiątkowy certyfikat odebrały Beata Roszkowska - kierownik Referatu Komunikacji Społecznej oraz Anita Kubalska - kierownik Referatu Administracyjno - Gospodarczego.

Przypominamy, że w referacie Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa można odbierać certyfikaty uprawniające do odbioru wcześniej zarezerwowanych sadzonek, w ramach akcji Drzewo 600-lecia.

 • -
 • -
 • -
 • -

Tak świętujemy jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich

Tegoroczny Jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi, to bez wątpienia wielkie święto mieszkańców i sympatyków miasta. Od dawna przygotowujemy się do jego obchodów, mając na uwadze nie tylko działania promocyjne, ale również wszelkie wydarzenia kulturalne, sportowe czy społeczne.

W 2016 roku przygotowaliśmy jubileuszowy logotyp oraz dwa murale nawiązujące do symboli miasta i jego historii. Zorganizowaliśmy konferencję naukowo-historyczną „Serock i Mazowsze na przestrzeni wieków”. Uruchomiliśmy jubileuszową stronę internetową www.historia.serock.pl i wydaliśmy niezwykły kalendarz ścienny na 2017 r. z dwunastoma fotografiami stanowiącymi montaż zdjęć współczesnych z historycznymi. Informator Gminy Serock zyskał nowy layout, a co miesiąc ukazują się w nim wywiady z mieszkańcami, którzy chcą podzielić się swoimi wspomnieniami o dawnym Serocku.

Jubileusz jest widoczny również w małej architekturze miasta. W centrum informują o nim billboardy promocyjne, ze zdjęciami lotniczymi autorstwa Pawła Kozarzewskiego, a przy obwodnicy – billboardy, które wykonaliśmy wspólnie z Hotelem Narvil – partnerem jubileuszowych obchodów. Na serockim rynku zakopana została kapsuła czasu, którą przyszli mieszkańcy otworzą w 2056 roku. Na ścianie urzędu zamontowano tablicę upamiętniającą tegoroczne obchody. W chodniku przy ratuszu znajdują się włazy kanalizacyjne z okolicznościowym tłoczeniem, a w parku miejskim posadzono jedno z drzew 600-lecia. 

To właśnie w ramach akcji Drzewo 600-lecia rozdaliśmy mieszkańcom i instytucjom 600 drzew, które stanowić będą żywe pomniki pamięci o naszym jubileuszu.

Z wiosną przypomnimy o Akcji Dynia 600-lecia, w której zachęcamy do wyhodowania super dyni. Będzie można ją pokazać na Jubileuszowym Święcie Dyni (7.10.2017 r. w Stanisławowie).

Jubileuszowy rok 2017  zaczęliśmy wielkim koncertem inauguracyjnym, w gościnnym Hotelu Narvil Conference & Spa, gdzie na zaproszenie burmistrza przybyły setki mieszkańców i sympatyków Serocka, a 21 lutego spotkaliśmy się na uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Serocku z okazji obchodów tegorocznego jubileuszu naszego miasta.

30 kwietnia podczas uroczystej Mszy świętej Biskup Piotr Libera przekazał mieszkańcom dekret papieski, potwierdzający patronat św. Wojciecha nad miastem. Po Eucharystii, wśród wielu znamienitych gości, mieszkańców i sympatyków Serocka została otwarta Izba Pamięci i Tradycji Rybackich – placówka o charakterze muzealnym, w której za pomocą multimedialnej ekspozycji opowiadamy historię gmin i okolic. 

7 maja w ramach Wojciechowego świętowania odbył się Bieg 600-lecia, w którym udział wzięli mieszkańcy Serocka ubrani w koszulki, których barwy odpowiadały kolorom serockiej flagi. 

Festyn z okazji Święta Patrona Serocka św. Wojciecha, które w tym roku odbyło się 27 maja, poprzedził barwny korowód mieszkańców i sympatyków gminy Serock. Motywem przewodnim tegorocznego korowodu była historia Serocka, uczestnicy swoimi strojami i prezentacjami nawiązali więc do różnych wydarzeń z dziejów miasta i gminy. Podczas festynu na rynku, odbyła się inscenizacja przekazania praw miejskich przez księcia mazowieckiego Janusza I Starszego w 1417 roku, koncert piosenek 600-lecia, a na koniec wystąpił zespół Blue Cafe. 

Na pamiątkę tegorocznych obchodów możecie Państwo zakupić w serockim Urzędzie Pocztowym jubileuszową kartkę, a do 23 czerwca również ostemplować ją okolicznościowym datownikiem. W Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich mogą Państwo otrzymać pamiątkową naklejkę na samochód, a na stoisku promocyjnym towarzyszącym gminnym przedsięwzięciom – wybitą specjalnie na tę okoliczność monetę, mapę turystyczną czy inne publikacje i gadżety, darowane osobom, które w konkursach i zabawach wykażą się znajomością Serocka i jego historii. 

Przy ratuszu miejskim do końca sezonu letniego można oglądać wystawę outdoorową „600 lat doświadczeń”, a niebawem na serockiej stronie udostępnimy do oglądania film historyczny opowiadający o historii Serocka od średniowiecza oraz o budowanym przez jego mieszkańców potencjale. 

Do wielkiego świętowania przyłączają się również placówki gminne. Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Serocku przeprowadziła Innowację pedagogiczną "Serock – miasto moje, a w nim...” z okazji 600 - lecia nadania praw miejskich naszemu miastu. Przez cały rok uczniowie poznawali historię miasta, a nauczyciele przygotowali różnorodne zajęcia tematyczne. 25 maja, natomiast, w placówce odbył się finał Innowacji, podczas którego mieliśmy okazję między innymi obejrzeć niezwykły spektakl ukazujący dzieje flisaków i serockiej Barbary. W ramach innowacji powstały także publikacje, które można obejrzeć w bibliotece szkolnej i bibliotece miejskiej: "Bliżej korzeni - wspomnienia mieszkańców serocka spisane przez brać szkolną ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Serocku z okazji 600-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu", "Jak to z Zabłockim było - serockie legendy" oraz "Nadnarwiańskie panta rhei, czyli strofy o Serocku i dla serocka". Szkoła Podstawowa w Serocku ma również swoją kapsułę czasu. Uczniowie wraz z nauczycielami zakopali ją na 50 lat.

Także serockie przedszkolaki poznawały historię miasta, biorąc udział w spacerach z przewodnikiem oraz w zajęciach przygotowanych przez wychowawców. Zwieńczeniem programu "Serock widziany oczami przedszkolaka" było wydanie publikacji o tym samym tytule, w której zaprezentowano prace plastyczne dzieci, ukazujące najważniejsze miejsca historyczne w mieście. Dzieci zasadziły również przy przedszkolu Drzewo 600-lecia.

Najbliższym wydarzeniem, towarzyszącym obchodom 600-lecia będzie Piknik Historyczny - 30 lipca – podczas którego grupy rekonstrukcyjne z okresów: średniowiecznego, napoleońskiego, niepodległościowego i  międzywojennego odtworzą w różnych częściach serockiego rynku ważne okresy z historii miasta.

Informacje o wszelkich wydarzeniach znajdziecie Państwo na  plakatach i banerach, na naszych stronach internetowych: www.serock.pl oraz www.historia.serock.pl w miesięczniku Informator Gminy Serock, na fanpejdżach funkcjonujących na Facebooku: Urząd Miasta i Gminy w Serocku oraz Informator Gminy Serock.

Zachęcamy również do ściągnięcia aplikacji Blisko na smartfony, przez którą będziemy przekazywać informacje o planowanych wydarzeniach oraz zapisanie się do newslettera na stronie www.serock.pl. 

Obejrzyj wykłady z konferencji historycznej - TUTAJ

Zobacz listy gratulacyjne i pamiątki przekazane z okazji 600-lecia - TUTAJ

Materiały filmowe z wydarzeń - TUTAJ
 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

4 czerwca 1989 roku zaczął się nowy etap w powojennej historii Polski

W wyniku porozumień Okrągłego Stołu, 4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu i w pełni wolne do Senatu. 

Spektakularne zwycięstwo "Solidarności" oraz późniejsze wydarzenia zapoczątkowały szereg zmian nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Na pamiątkę tych wyborów 4 czerwca obchodzony jest jako Dzień Wolności i Praw Obywatelskich. 

Okazjonalny datownik w serockim Urzędzie Pocztowym

Do 23 czerwca w serockim Urzędzie Pocztowym na kartkach pocztowych można otrzymać okazjonalny datownik. To kolejna z pamiątek w ramach jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi.

 • -

Ćwiczenie RENEGADE

W dniu 6 czerwca 2017 r. odbędzie się ćwiczenie RENEGADE z wykorzystaniem systemów alarmowania ludności. Nadany zostanie sygnał alarmowy (syrena) dotyczący zagrożenia z powietrza.

 • autor: Referat Zarządzania Kryzysowego Obrony Cywilnej i Bezpieczeństwa

Atrakcje na Dzień Dziecka w gminie Serock

Spektakl z okazji Dnia Dziecka w sali widowiskowej w Serocku (biletowany), festyn w Zegrzu, Skubiance i Woli Kiełpińskiej, to oferta na najbliższy weekend, nie tylko dla najmłodszych, ale również dla całych rodzin:

 • -
 • -
 • -
 • -

Najlepsze życzenia z okazji Dnia Dziecka

Drogie Dzieci, te małe i te duże
życzymy Wam, aby Dzień Dziecka był pełen atrakcji, zabaw i radości, 
a całe dzieciństwo - beztroskie i szczęśliwe.

Niech wszystko, co się dzieje w tych najmłodszych latach zostanie w pięknych wspomnieniach,
a przeżywane wśród najbliższych dni będą dobrym początkiem Waszej życiowej drogi. 

Wszystkiego najcudowniejszego!

Rozdano 600 drzew na 600-lecie nadania praw miejskich Serockowi!

Informujemy, że dobiega końca akcja ,,Drzewo 600-lecia”, której celem było rozdanie 600 sadzonek drzew na 600-lecie nadania praw miejskich Serockowi. Zgodnie z założeniem akcji posadzone drzewa będą żywą i trwałą pamiątką jubileuszu, a także sposobem integracji z historią naszego miasta i pamiątką na lata a nawet i przyszłe pokolenia.

W ramach akcji zostało złożonych 600 deklaracji udziału, z czego drzewo z numerem 1 zostało uroczyście posadzone w Parku Miejskim w Serocku, a symboliczne drzewo z numerem 600 posadzone zostanie przy Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku.

Do wyboru uczestnicy mieli cztery gatunki drzew:

 • Kasztanowiec czerwony
 • Lipa drobnolistna
 • Jarząb szwedzki
 • Głóg pośredni (odmiana ‘Paul’s Scarlet’)

Obecnie jesteśmy na etapie wydawania sadzonek osobom, które złożyły deklaracje udziału w akcji. Większość sadzonek została już odebrana. Wszystkie drzewa opatrzone są okolicznościowym certyfikatem, upamiętniającym otrzymanie i posadzenie drzewa.

Osoby, które jeszcze nie odebrały sadzonki, zapraszamy w pierwszej kolejności po odbiór pamiątkowego certyfikatu do Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa – parter pokój nr 11, który uprawnia do odbioru okolicznościowego drzewka. Zakupione przez gminę sadzonki są do odbioru w Szkółce Ogrodniczej w Borowej Górze przy ulicy Nasielskiej 41.

Zorganizowana przez nas akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszej gminy oraz osób zamieszkujących gminę sezonowo. W akcję włączały się całe rodziny, wśród uczestników były także placówki oświatowe, instytucje i przedsiębiorcy.

W ramach akcji, prosimy uczestników o zdjęcia z sadzenia drzewek. Wszystkie przesłane fotografie posłużą nam do stworzenia pamiątkowej galerii.

Duże zainteresowanie i miłe słowa, które usłyszeliśmy od uczestników akcji ,,Drzewo 600-lecia”,  motywuje nas do podejmowania kolejnych akcji dotyczących szeroko pojętej ochrony środowiska i ekologii, dlatego zapraszamy Państwa do obserwowania naszej strony internetowej, gdzie na bieżąco będziemy Państwa informowali o naszych działaniach.

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Bądź na bieżąco z informacjami z gminy

Jeżeli chcesz być na bieżąco z informacjami z gminy, zachęcamy do skorzystania z SMSowego powiadamiania (tradycyjne telefony komórkowe), mobilnej aplikacji (smartfony) oraz mailowego newslettera:

Aplikacja BLISKO:

• jeśli masz smartfona pobierz bezpłatną aplikację BLISKO
• wpisz w wyszukiwarce swoją miejscowość
• sprawdź z jakich kanałów komunikacji korzystają nadawcy (Aplikacja Blisko, SMS, E-mail)
• jeśli chcesz otrzymywać wiadomości SMS lub E-mail, zarejestruj się przez formularz on-line
• w każdej chwili możesz zmieniać swoje ustawienia: nadawców i ich serwisy, kanały komunikacji

Wiadomości SMS:

• tradycyjne krótkie komunikaty tekstowe dostępne na wszystkie typy telefonów komórkowych
• rejestracja przez formularz on-line lub kod SMS

Newsletter:

Kliknij w metkę znajdującą się po prawej stronie serwisu www.serock.pl (lub bezpośrednio w bramkę informacyjną na dole strony). Wpisz swój adres i postępuj zgodnie z instrukcją.

Nie pozwól, żeby coś Ci umknęło.

 

Wojciechowe świętowanie

Festyn organizowany z okazji święta Patrona Serocka, a także Dnia Samorządu Terytorialnego,  to najbardziej oczekiwane przedsięwzięcie z kalendarza serockich imprez. Każdego roku, pod koniec maja, mieszkańcy i sympatycy Serocka gromadzą się na stadionie miejskim, by w barwnym korowodzie przemaszerować na rynek i tam uczestniczyć w wydarzeniach Wojciechowym Święcie.


Świętujemy 600-lecie
Tegoroczne Wojciechowe Świętowanie stanowiło część obchodów jubileuszu 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich, dlatego w tym roku korowód miał tło historyczne.  27 maja, wyruszyli w nim - jak zwykle - przedstawiciele serockiej społeczności.  Na czele korowodu szli włodarze gminy w towarzystwie świętego Wojciecha, pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Serocku oraz jednostek organizacyjnych, prezentując symbole gminne i okolicznościowe transparenty. Za nimi podążali ukwieceni seniorzy, mali flisacy i świtezianki, rycerze, serockie kasztelanki, pocztylion pod eskortą żołnierzy napoleońskich, żydowski orszak ślubny z przedwojennego Serocka, a nawet serocki średniowieczny gród. W korowodzie kroczyli dumnie również sportowcy, uczniowie i przedszkolaki, początkujący artyści, harcerze, wędkarze, strażacy, przedstawiciele stowarzyszeń. Pojawiły się też pojazdy różne, od fury przez, rowery, motory, wozy strażackie na aucie z początku XX wieku skończywszy. Wszyscy uczestnicy korowodu, pozdrawiani na ulicach miasta przez licznych obserwatorów, na rynku byli witani przez władze samorządowe i świętego Wojciecha, z którym po korowodzie można było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Prowadzący imprezę Conrado Moreno, zaprosił na wstępie serocką publiczność do wspólnego obejrzenia filmu promocyjnego, opowiadającego historię Serocka i prezentującego budowany przez jego mieszkańców potencjał.
Następnie, przy ratuszu miejskim wystawiona została inscenizacja przedstawiająca nadanie praw miejskich Serockowi przez księcia Mazowieckiego Janusza I. W spektaklu nie zabrakło staropolskich tańców wykonanych przez piękne białogłowy oraz widowiskowych walk toczonych przez dzielnych rycerzy.  „Historyczny” akt lokacji, w obecności pary książęcej, został przekazany Burmistrzowi Miasta i Gminy Serock Sylwestrowi Sokolnickiemu. Dziękując uczestnikom korowodu za ogromne zaangażowanie i wysoki poziom prezentacji Burmistrz zaprosił gości do wspólnej zabawy. Część artystyczną festynu, wykonaniem najdawniejszej polskiej pieśni religijnej – Bogurodzica, zapoczątkował występ Chóru Miasta i Gminy Serock Cantores Adalberti w towarzystwie Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II pod batutą Jana Krutula.

Kolejnym punktem programu, prowadzonego przez Marka Sierockiego, był występ grupy Szafa Gra, która zaprezentowała „piosenki 600-lecia”. Publiczność świetnie bawiła się przy największych hitach nie tylko polskiej muzyki. Festyn zakończył występ gwiazdy wieczoru – zespołu Blue Cafe i pokaz fajerwerków.

Moc atrakcji na rynku
Tego dnia na serockim rynku z myślą o mieszkańcach i gościach, już od południa, w stoisku Poczty Polskiej można było nadać jubileuszową kartkę z Serocka, przygotowaną specjalnie na tę okoliczność, odatowaną  datownikiem okolicznościowym oraz ostemplowaną stemplem Poczty Specjalnej. Swoje stoisko promocyjne miało na rynku również Starostwo Powiatowe w Legionowie.
W namiocie promocyjnym Miasta i Gminy Serock chętni mogli wziąć udział w konkursach i zabawach, otrzymać gadżet, pyszne serockie jabłuszko i pamiątkową monetę 600-lecia.

Tego dnia odbył się również I Półmaraton Zegrzyński, organizowany przez Związek Gmin Zalewu Zegrzyńskiego. Start biegu miał miejsce w Wieliszewie, natomiast metę wyznaczono w Serocku przy Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, gdzie odbyła się dekoracja zwycięzców.

Dziękujemy Państwu za tak liczny udział w korowodzie, przepiękne stroje i barwne prezentacje. Dziękujemy za wspólną zabawę na festynie i zapraszamy do udziału w kolejnych przedsięwzięciach w ramach obchodów jubileuszu 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich. Najbliższa – serockie Wianki –17 czerwca na plaży miejskiej.

 

 • autor: Referat Komunikacji Społecznej
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -