Urząd Miasta i Gminy w Serocku

Wyszukiwarka

Menu

Banery

niepodleglosc

Nawigacja:

Treść strony

Tenisowe emocje w Hotelu Narvil

W czasie weekendu 15-16 lipca mogliśmy kibicować uczestnikom III Narvil Gentlemen’s Tennis Cup. Wydarzenie to odbyło się Hotelu Narvil w Serocku pod znakiem tenisowych rozgrywek z Aktorskim Klubem Tenisowym. Zawodom patronował Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki. Po zaciętych meczach deblowych wyłoniono zwycięskie pary.

I. Karol Stopa i Ryszard Szurkowski

II. Tomasz Gęsikowski i Piotr Skarga

III. Karol Strasburger i Piotr Mulik

Gratulujemy zwycięzcom.

Źródło: hotel Narvil

Najlepsi kolarze pojawią się w Serocku

Już 23 lipca br. (niedziela) mieszkańcy Serocka będą świadkami zmagań kolarskich na najwyższym poziomie. Tego dnia w dawnym mieście Królewskiej Korony toczyć się będzie rywalizacja o tytuły w Mistrzostwach Polski Masters i Cyklosport w wyścigu ze startu wspólnego. Impreza będzie jednym z elementów obchodów 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi.

Organizatorem tegorocznej edycji mistrzostw jest Żyrardowskie Towarzystwo Cyklistów, mające duże doświadczenie w organizacji różnego rodzaju wyścigów kolarskich. Do najbardziej znanych należy prestiżowy cykl ŻTC BIKE RACE. Impreza rozpocznie się o godz. 8.00 uroczystą ceremonią otwarcia zawodów.

W tym roku poza zmaganiami najlepszych mastersów, przygotowano też szeroką gamę innych kategorii, dzięki czemu każdy amator dwóch kółek, bez względu na prezentowany poziom oraz wiek, będzie mógł spróbować swoich sił na szosie. W programie zawodów znalazły się między innymi wyścigi w kategorii Cyklosport, w których wystartują kobiety i mężczyźni w wieku od 18-29 lat. Punktualnie o godz. 10.00 rusza I tura zawodników, która rozpocznie wyścigi dla Amatorów. Następnie do rywalizacji przystąpią panowie i panie z wyższych kategoriach wiekowych. II tura startuje o 11:30. Zobaczymy w niej zawodników rywalizujących w kategoriach M50A i B oraz M60A i B. Na 12:30 zaplanowano uroczystość dekoracji zwycięzców wszystkich kategorii Mistrzostw dla Amatorów.

Po zmaganiach Amatorów przyjdzie pora na bardziej utytułowanych kolarzy. Od godziny 14:00 odbywać się będą wyścigi Mistrzostw Polski masters w kategoriach M30, CM20, M40A i B. Na trasie pojawią się najlepsi rodzimi szosowcy, medaliści nie tylko krajowych, ale też międzynarodowych zawodów. Wielu z nich to gwiazdy polskiego kolarstwa minionych lat. Jednego możemy być pewni – rywalizacja będzie przebiegać na najwyższym sportowym poziomie. Dekorację zwycięzców MP Masters i Cyklosport zaplanowano na godz. 18:00. Warto nadmienić, że tego samego dnia w Serocku odbędą się również Mistrzostwa Polski branży IT. Całe wydarzenia ma wyjątkowy charakter, albowiem zostało objęte patronatem włodarzy miasta z okazji przypadającej na ten rok 600. rocznicy nadania praw miejskich Serockowi.

Proces zgłaszania się do zawodów jest bardzo prosty. Zawodnicy startujący w kategorii Masters muszą dokonać rejestracji w internetowej bazie cyklu SUPER PRESTIGE - ŻTC BIKE RACE (www.ztc.pl), natomiast Amatorzy w internetowej bazie cyklu FIT RACE - ŻTC BIKE RACE (www.ztc.pl). Następnie należy wysłać zgłoszenie do Mistrzostw na adres ztc@onet.eu. Ostatni element zapisywania się do wyścigu to wniesienie opłaty startowej w wysokości 60 zł. Biuro zawodów będzie otwarte w sobotę w godz. 17.00-22.00 oraz w niedzielę, ale tylko w wyznaczonych godzinach dla danych kategorii wiekowych.

Komunikat Prasowy ŻTC BIKE RACE

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.ztc.pl.  oraz http://www.osir.serock.pl/

Kontakt dla mediów:

Przemysław Popek
p.popek@projektkomunikacja.pl
tel. 534 171 799

Michał Hasik
m.hasik@projektkomunikacja.pl
tel. 535 999 689

 

 

Wystawa obrazów Stanisława Witolda Bieniasa w serockim ratuszu

W dniach 17 – 30 lipca w ratuszu można podziwiać wystawę obrazów Stanisława Witolda Bieniasa.

Stanisław Witold Bienias (ur. 1948 r.)

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Studia ukończył w Katedrze profesorów P. Biegańskiego i A. Tomaszewskiego. Po ukończeniu studiów poświęcił się całkowicie malarstwu, nie zerwał jednak zupełnie z dziedziną swojej uniwersyteckiej edukacji. W jego twórczości często pojawiają się tematy starej polskiej architektury na tle malowniczych pejzaży, przedstawianych w różnych porach roku. W 1983 r. otrzymał uprawnienia ministra kultury i sztuki w dziedzinie malarstwa sztalugowego. Od 1980 r. jest członkiem organizacji plastyków warszawskich.

Wystawiał swoje prace na kilkudziesięciu wystawach w Polsce, Kanadzie, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Królewcu i kilkakrotnie w Serocku.

Artysta-malarz zaprasza do swej pracowni, która znajduje się w gminie Serock, w miejscowości Cupel przy ul. Grabowej 1. W położonej nad starorzeczem Bugu pracowni można zobaczyć ciekawe portrety, pejzaże z okolic Serocka, Mazowsza, Kurpiowszczyzny, ale także fragmenty starej Warszawy). stanislaw_witold_bienias@op.pl  telefon: 798-768-175, (22) 793-10-83. 

 

Zapraszamy do oglądania.

 

 

 

Weekendowe wydarzenia w gminie Serock 15 - 16 lipca

W najbliższy weekend, zapraszamy na:

 • III Narvil Gentlemen’s Tennis Cup – turniej tenisowy w Hotelu Narvil. Wezmą w nim udział znani gentlemani ze świata sztuki, sportu i biznesu.
   
 • Koncert poetycko-muzyczny „Pod Brzozami” odbędzie się 15 lipca
  o godz. 19.00 w Nowej Wsi. Zapraszają: Fundacja Nowa Wieś i Stowarzyszenie Sympatyków Nowej Wsi

 

 • Ludwiki 2017 – koncert zespołu Aż po Świt, zawody sołectw, spektakl dla dzieci, zabawa taneczna oraz inne atrakcje w Ludwinowie Zegrzyńskim, 15 lipca od godz. 16.00

 

 • Mateusz Smoczyński Quintet – wystąpi w niedzielę 16 lipca w ramach cyklu spotkań „Fontanny muzyki”. Koncert rozpoczyna się o godz. 18.00 przed serockim ratuszem.

 

 • Kiermasz rzeczy używanych - w niedzielę 16 lipca w godz. 9.00 – 14.00, Odbędzie się tradycyjnie na serockim rynku – stanowiska handlowe są bezpłatne.

 

 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku przy ul. Św. Wojciecha 1.
  Ta nowo powstała placówka o charakterze muzealnym ukazująca dzieje naszego miasta i gminy zaprasza w sezonie letnim w piątki, soboty i niedziele w godz. 11.00 – 17.00. Zwiedzanie izby jest bezpłatne.
   

 

 

 

Dofinansowanie Izby Pamięci i Tradycji Rybackich

10 lipca br. pomiędzy Miastem i Gminą Serock a Zarządem Województwa Mazowieckiego podpisana została umowa o dofinansowanie projektu pn. Wyposażenie Izby Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku w ramach zadania: “Rewitalizacja i adaptacja zabytkowego budynku dawnej szkoły na Izbę Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku.” Wartość inwestycji to kwota 530 600,00 zł, z czego przyznane dofinansowanie ze środków RPO WM 2014-2020 będzie stanowiło 69% kwoty wydatków kwalifikowanych. Zakres projektu, w tym prac inwestycyjnych kwalifikujących się do objęcia wsparciem, dotyczył zakupu i montażu wyposażenia ekspozycyjnego w celu poprawy oferty kulturalno- edukacyjnej na terenie gminy Serock.  

 • autor: Referat Przygotowania i Realizacji Inwestycji

To Barbarki robota - VI edycja warsztatów rzemieślniczych już za nami

Skwer Litewski w Serocku był już po raz 6. miejscem warsztatów rzemieślniczych na podgrodziu – To Barbarki robota. Miejsce to historyczne, pamiętające przejście wojsk litewskich pod Grunwald w 1410 roku. Tu właśnie, nad brzegiem Narwi, u stóp wzgórza Barbarką zwanego, od średniowiecza rozwijały się rzemiosła wszelkie, transport rzeczny i  handel jarmarczny. Dzięki ich rozkwitowi Serock 600 lat temu uzyskał prawa miejskie od księcia mazowieckiego Janusza I Starszego.

Tegoroczne warsztaty barbarkowe, były jak zwykle pełne atrakcji i roboty. Każdy, bez względu na wiek i płeć, mógł malować, lepić z gliny, wyczarować papierowe kwiaty, czy zwierzaka z siana. Z pomocą rękodzielników można było zrobić filcową zakładkę, świecznik ze słoika, owocowego szaszłyka, no i sakiewkę na świeżo wybijanego serockiego dukata.
Nad brzegiem rzeki uczyli swego fachu łucznik, kowal i przybyli z dalekiego Ulanowa przedstawiciele flisackiej braci. Flisacy instruowali m.in. jak ciąć kłodę wielką „dwuosobową” piłą, a w nagrodę ofiarowali odcięty z  niej plaster opieczętowany stemplem Bractwa Flisackiego. Budowali też model galara, który znajdzie swe miejsce w nowo otwartej Izbie Pamięci i Tradycji flisackich w Serocku.

Na serockich warsztatach nie mogło zabraknąć wojów piastowskich, którzy gościli nas w swoim obozowisku i kuchni, opowiadali o rycerskim fachu i toczyli boje niemal krwawe. Ich obyczaje łagodziła słowiańska muzyka, a pląsy średniowiecznych tancerzy angażowały zapracowanych uczestników warsztatów w chwilach przerwy między zajęciami. Było coś dla ducha, było też coś dla ciała i nie chodzi tu tylko o wspaniałości przygotowane przez gospodynie z  gminnych Kół Gospodyń Wiejskich oraz początkujące na barbarkowym spotkaniu Stowarzyszenie SMS ze Skubianki. Pierwszy raz mieliśmy okazję oglądać  i wziąć udział w zajęciach Archerobiku przygotowanych przez Kingę – instruktorkę ćwiczeń wszelakich poprawie sylwetki, kondycji oraz zdrowia służących. Było pracowicie, historycznie, relaksowo i wesoło. Każdy mógł zrobić coś własnoręcznie, kupić coś na pamiątkę, zrobić piękne zdjęcia i pomyśleć ... o początkach serockich dziejów.

Dziękujemy za przybycie, wspólną robotę i zabawę. Bez dzieci, mam, tatusiów, babć, dziadków, cioć, wujków, wczasowiczów, kolonistów, turystów, rzemieślników, rekonstruktorów, instruktorów - słowem Wszystkich Państwa, warsztaty na serockim podgrodziu nie miałyby tak niezwykłego klimatu. Zapraszamy serdecznie za rok.

Nasze warsztaty wpisały się w jubileuszowe obchody 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich. Były też jednym z wydarzeń, realizowanego w Powiecie Legionowskim, projektu Stolica Kultury Mazowsza.

Dziękujemy naszym Partnerom za przychylność i wsparcie.

Ref. Komunikacji Społecznej, Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku

 

Galeria zdjęć TUTAJ

Weekend w Serocku

W weekend 8-9 lipca 2017 zapraszamy:

do GĄSIOROWA - 8 LIPCA, gdzie w godzinach 18.40 - 24.00 odbędzie się Otwarcie kompleksu sportowo - rekreacyjnego.
W programie:

- pokaz ujeżdżania koni
- przejażdżki bryczką dla dzieci
- animacje dla dzieci i oprowadzanie na koniu
- wspólna zabawa przy ognisku
- mecz piłki nożnej
- dyskoteka

do MARYNINA na Plac Zabaw, gdzie 8 LIPCA nastąpi otwarcie altanki sołeckiej, sfinansowanej z funduszu sołeckiego wsi Karolino i Marynino.

W programie, od godziny 17.00:

- bezpłatne atrakcje dla dzieci - dmuchańce, wata cukrowa, balony, malowanie buziek
- grill i dobra zabawa

na WARSZTATY RZEMIEŚLNICZE NA PODGRODZIU "TO BARBARKI ROBOTA", 9 LIPCA na Skwerze Litewskim:

Barbarkowe warsztaty organizowane u stóp wzgórza grodowego, które było świadkiem powstawania i rozwoju Serocka już od wieków średnich, przyciągają z roku na rok coraz więcej gości.

Dzieci i młodzież, ale również dorośli, chętnie biorą udział w rożnego rodzaju zajęciach i pokazach. Odwiedzają obozowisko średniowiecznych wojów, oglądają walki rycerskie, biorą udział w zabawach historycznych, smakują swojskie potrawy.

Więcej o Barbarce - TUTAJ

Zapraszamy również do obejrzenia wystawy prac malarskich wykonanych przez dzieci, młodzież i dorosłych pod kierunkiem Pauliny Nowaczyk - Pisarskiej "W świecie baśni" oraz do odwiedzenia Izby Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku.

Szczegóły wszystkich przedsięwzięć - na plakatach poniżej.

Zapraszamy na warsztaty barbarkowe

9 lipca 2017 roku, już po raz szósty spotkamy się na Warsztatach rzemieślniczych na podgrodziu „To Barbarki robota”.
Barbarkowe warsztaty organizowane u stóp wzgórza grodowego, które było świadkiem powstawania i rozwoju Serocka już od wieków średnich, przyciągają z roku na rok coraz więcej gości.

Dzieci i młodzież, ale również dorośli, chętnie biorą udział w rożnego rodzaju zajęciach i pokazach. Odwiedzają obozowisko średniowiecznych wojów, oglądają walki rycerskie, biorą udział w zabawach historycznych, smakują swojskie potrawy.

Warsztaty i pokazy
W tym roku podczas warsztatów będzie można zrobić kwiaty z bibuły i krepiny, pomalować kubeczki, zrobić koronki i inne szydełkowe cuda, ulepić gliniany garnuszek, czy upleść wianek. Będzie można również wykonać zabawkę z sianka, zakładkę z filcu czy skórzaną sakiewkę na świeżo bitego serockiego dukata.

Nie zabraknie również różnego rodzaju pokazów, które poprowadzą: wikliniarz, pszczelarze, czy serockie gospodynie, które zadbają o strawę i napitki. Przedsięwzięcie będzie także dobrą okazją, aby odwiedzić Cytrynowe Królowe, kowala, łucznika i pojeździć na kucyku.  

Zabierzcie do domów
Jak co roku podczas Barbarkowych warsztatów będzie można nabyć różnego rodzaju wyroby rękodzielnicze, pamiątki oraz przysmaki.

Obozowiska i atrakcje
Przy Placu Litewskim funkcjonować będzie obozowisko średniowieczne, w którym można podejrzeć żywot niewiast i dzielnych wojów. Rycerze zaprezentują swoją zbrojownię oraz kilkakrotnie stoczą niekrwawe boje.

Nad wodą natomiast będą czekali szkutnicy z Bractwa Flisackiego w Ulanowie – opowiedzą o tradycjach flisackich, które również w Serocku były przez wieki silne. Zaprezentują model galara i pouczą, jak zbudować własny.  

Chcąc wpisać się w trend zdrowego i aktywnego stylu życia, zaprosimy gości do ARCHEROBIKU, który poprowadzi Kinga Frąckiewicz – instruktor fitnessu. I choć ćwiczenia będą jak najbardziej współczesne, to jednak po części nawiążą do słowiańskich klimatów.   

Warsztatom towarzyszyć będzie szum Narwi, słowiańska muzyka i dobra zabawa. P.s. na wszelki wypadek zabierzcie parasole.

Poniżej plakat i mapka sytuacyjna.

 

Umorzenie postępowania w sprawie kompostowni

Szanowni Państwo, informujemy, iż w związku ze złożonym w dniu 30 czerwca br. pismem Zakładu Kształtowania Terenów Zielonych Marek Włodarczyk, w sprawie wycofania przez Inwestora wniosku o wydanie decyzji - o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na realizacji kompostowni na działce o nr ew. 100/2 obr. Dębe,  Burmistrz Miasta i Gminy Serock wydał w dniu dzisiejszym decyzję o umorzeniu w całości postępowania administracyjnego ww. sprawie.

Niniejsza decyzja zostanie doręczona stronom postępowania zgodnie z zapisami ustawy Kodeks postępowania administracyjnego i ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Ref. Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa

 

Mobilny przewodnik turystyczny po Powiecie Legionowskim

Bezpłatna aplikacja mobilna Powiat Legionowski to informacja turystyczna i przydatne turystom narzędzie w twoim smartfonie czy tablecie. Już dziś pobierz ją ze sklepu Google Play lub AppStore.                                                                          

Powiat Legionowski przygotował dla swoich mieszkańców i odwiedzających region gości aplikację, w której zebrane są wszelkie informacje, przydatne osobom, które chcą tu wypocząć. Informacja turystyczna obejmuje bazę noclegów, gastronomii, wypożyczalni sprzętu turystycznego, opis atrakcji i wiele innych, które zainteresują zarówno tych, którzy chcą wypoczywać aktywnie, jak i miłośników leniwego polegiwania na plaży.

Planowanie i nawigacja

Jeszcze zanim przybędziecie do powiatu legionowskiego, możecie zaplanować swój pobyt przy pomocy aplikacji Powiat Legionowski. Wystarczy wybrać atrakcje, które chcecie odwiedzić i dodać je do planera wycieczek.

Nie wiecie, jak do nas trafić? To żaden problem! Wystarczy wybrać z bazy miejsc w aplikacji to, do którego chcecie dotrzeć i skorzystać z przycisku „nawiguj”. Aplikacja, wykorzystując mapy Google w systemie Android i AppleMaps w systemie iOS, doprowadzi Was tam, gdzie chcecie dojechać. Funkcja nawigacji doprowadzi Was również do najbliższego w stosunku do Waszej lokalizacji punktu szlaku turystycznego lub rowerowego, do którego chcecie trafić.

Unikalne narzędzie dla żeglarzy

Jezioro Zegrzyńskie, położone w powiecie legionowskim, to największy akwen wodny na Mazowszu i raj dla wodniaków i wędkarzy. Aplikacja oferuje miłośnikom żeglowania i innych sportów wodnych unikalne narzędzie: mapę żeglowną. Oznaczono na niej głębokości zbiornika i punkty niebezpieczne. Jeśli włączycie aplikację podczas waszych rejsów po jeziorze, wbudowane w mapę alerty ostrzegą Was, gdy znajdziecie się w odległości około 80-100 metrów od przeszkody.

Wirtualnie po powiecie

O tym, jak pięknie jest w powiecie legionowskim i nad Jeziorem Zegrzyńskim możecie się przekonać jeszcze zanim do nas zawitacie. Aplikacja Powiat Legionowski oferuje bowiem moduł wirtualnej rzeczywistości, tzw. VR, w którym można obejrzeć panoramy sferyczne wielu miejsc w naszym regionie. Jedyne, czego do tego potrzebujecie, to gogle do wirtualnej rzeczywistości.  Jeśli jednak nie posiadacie okularów do VR nic straconego, ponieważ panoramy z powiatu są dostępne w aplikacji również w wersji do oglądania bez nich.

Zapraszamy do korzystania z aplikacji i cieszenia się wypoczynkiem w powiecie legionowskim. Jeśli macie uwagi do aplikacji, zapraszamy do kontaktu na powiat@legionowski.pl.

 

 

 • autor: powiat-legionowski.pl

Grupa z Dzierżoniowa odpoczywa w Serocku

W ramach wymiany partnerskiej z miastem Dzierżoniów, w Serocku przebywa ponad czterdziestoosobowa grupa dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Tradycyjnie jednym z punktów programu pobytu było spotkanie z Burmistrzem Miasta i Gminy Serock, podczas którego uczestnicy obejrzeli film promocyjny oraz zapoznali się z historią i współczesnym charakterem Serocka. Wspólne zdjęcie - zrobione przed Urzędem Miasta i Gminy Serock, to pamiątka, którą już teraz z pozdrowieniami mogą przesłać swoim bliskim.

Życzmy udanego, pełnego wrażeń wypoczynku.

Awaria autobusu

Z powodu awarii autobusu o godz. 14.35 na trasie Legionowo-Serock-Łacha, kurs o godz. 15.10 (Legionowo-Serock) zostanie wydłużony do miejscowości Łacha.

Rezygnacja inwestora z budowy kompostowni w Dębem

Szanowni Państwo, z uwagi na duże zainteresowanie mieszkańców gminy tematem prowadzonego przez Burmistrza Miasta i Gminy Serock postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia, polegającego m.in. na realizacji kompostowni w Zakładzie Kształtowania Terenów Zielonych Marek Włodarczyk na działce nr ew. 100/2 obr. Dębe, informujemy, iż w dniu dzisiejszym do Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, wpłynęło pismo Inwestora modyfikujące poprzednio złożony wniosek, w którym Inwestor rezygnuje z zamiaru budowy kompostowni.

O dalszym przebiegu postępowania będziecie Państwo na bieżąco informowani.

Komendant Straży Miejskiej złożył ślubowanie

W związku z powierzeniem obowiązków komendanta Straży Miejskiej w Serocku, Pan Adam Krzemiński złożył uroczyste ślubowanie o treści: ,,Ślubuję uroczyście służyć Państwu i wspólnocie lokalnej, chronić porządek publiczny i bezpieczeństwo ludzi, przestrzegać porządku prawnego i dyscypliny służbowej, dbać o etykę i dobre imię służby. Tak mi dopomóż Bóg".

Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów zawodowych.

Weekend w Serocku

W pierwszy wakacyjny weekend zapraszamy na Dyskotekę na plaży miejskiej - 1 lipca, w godzinach 20.00 - 24.00.

2 lipca natomiast rozpoczynamy tegoroczny cykl Fontann muzyki. O godzinie 18.00 przy fontannie na rynku wystąpią wokaliści Teatru Sabat: Mariusz Jaśko, Agnieszka Wojciechowska i Tomasz Czerski, którzy przeniosą nas muzycznie od Opola aż po Broadway.

2 lipca na serockim rynku odbędzie się również kolejny kiermasz rzeczy używanych. Zapraszamy w godzinach 9.00 - 14.00, stanowiska handlowe gratis.

W ratuszu miejskim można oglądać wystawę prac malarskich wykonanych przez dzieci, młodzież i dorosłych pod kierunkiem Pauliny Nowaczyk - Pisarskiej.

Zapraszamy również do nowo otwartej Izby Pamięci i Tradycji Rybackich, placówki o charakterze muzealnym, gdzie opowiadamy historię Serocka i okolic.

 

Rada Miejska w Serocku udzieliła Burmistrzowi Miasta i Gminy absolutorium

30 czerwca podczas XXXIV sesji Rady Miejskiej w Serocku, po zaprezentowaniu przez Skarbnika Miasta i Gminy Serock Monikę Ordak sprawozdania z wykonania budżetu za 2016 rok i przedstawieniu pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, pod głosowanie poddano uchwałę Nr369/XXXIV/2017 w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Miasta i Gminy Serock za 2016 rok. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych, którzy za przyjęciem uchwały głosowali jednogłośnie.

Przyjęciem uchwały Nr 370/XXXIV/2017 Rady Miejskiej w Serocku udzielono Burmistrzowi Miasta i Gminy Serock absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2016 rok. Podobnie jak powyżej za udzieleniem absolutorium głosowali wszyscy obecni na sesji radni.

Udzielenie absolutorium stanowi pozytywną ocenę organu stanowiącego gminy (Rady Miejskiej) dla działań burmistrza w zakresie stopnia realizacji budżetu oraz gospodarności i celowości przy wykonaniu budżetu.

Informacja dotycząca rozprawy administracynej w kwestii realizacji kompostowni w ZKTZ M. Włodarczyk

W dniu 27 czerwca 2017 roku odbyła się w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Serocku rozprawa administracyjna w sprawie prowadzonego przez Burmistrza Miasta i Gminy Serock postępowania administracyjnego, dotyczącego wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia, polegającego na realizacji kompostowni na działce nr ew. 100/2 obręb 4 w miejscowości Dębe.

Tutejszy organ prowadzi postępowanie na wniosek inwestora – Zakładu Kształtowania Terenów Zielonych Marek Włodarczyk z siedzibą w Serocku przy ul. Nasielskiej 26.

Inicjatorem spotkania był Burmistrz Miasta i Gminy Serock. Celem rozprawy, o której zawiadomiony został Inwestor, i w której udział mógł wziąć każdy zainteresowany prowadzonym przez gminę postępowaniem, było zapewnienie społeczeństwu czynnego udziału w prowadzonym postępowaniu. Niestety w rozprawie nie uczestniczył nikt z ramienia Inwestora.

Uczestnicy rozprawy mieli możliwość uzyskania informacji o prowadzonym postępowaniu, planowanym zamierzeniu Inwestora, a także możliwość wnoszenia uwag i wniosków do planowanego przez Inwestora przedsięwzięcia.

Informujemy, że wszystkie wniesione przez Państwa uwagi oraz wnioski w toczącym się postępowaniu zostaną przekazane Inwestorowi celem ustosunkowania się do nich. Z chwilą uzyskania odpowiedzi, zostaniecie Państwo o tym fakcie powiadomieni.

Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że celem rozprawy było wysłuchanie głosu mieszkańców na temat zamierzenia inwestora. Państwa cenne uwagi zgłoszone podczas rozprawy zostaną rozpatrzone przed wydaniem decyzji kończącej prowadzone przez gminę postępowanie administracyjne.

Bardzo dziękujemy Państwu za tak liczne uczestnictwo w rozprawie - wzięło w niej udział 220 osób.

Państwa udział w spotkaniu był niewątpliwie wyrazem aktywności i zdolności do samozorganizowania się wokół ważnego dla społeczności lokalnej zagadnienia. Pokazał, że bez udziału instytucji samorządowych i niezależnie od nich mieszkańcy gminy Serock, jako społeczeństwo obywatelskie, chcą i potrafią określić oraz poruszyć na forum społecznym ważne dla nich problemy i dążyć do ich rozwiązania. Podchodzą do tego rzeczowo korzystając z pomocy ekspertów, działają wieloaspektowo, wykorzystują własną wiedzę i umiejętności, analizują powstały problem w sposób merytoryczny i odpowiedzialny.

Było to dla nas niezwykle ważne doświadczenie, które pokazało niedoskonałości zwłaszcza w obszarze komunikacji z mieszkańcami, a szczególnie z sołtysami i radnymi. Stosowanie bardziej skutecznych sposobów informowania społeczności lokalnej mogłoby zapewne zapobiec powstawaniu zaistniałej sytuacji.

Doceniamy Państwa zaangażowanie, które jest wyrazem troski nie tylko o sprawy własne, ale również o sprawy ważne dla innych mieszkańców gminy. Szczególne podziękowania kierujemy do osób, które merytorycznie przygotowały się do dyskusji, przedstawiając rzeczowe argumenty, zgłaszając uwagi i wnioski do dokumentacji w pow. sprawie. Dziękujemy Państwu za zaprezentowanie obywatelskiej postawy, za poświęcony sprawie czas i troskę o interes społeczności lokalnej.

Z przykrością zauważamy jednak, że rozprawa administracyjna, która z założenia powinna być apolityczna, została wykorzystana przez kilka osób do osobistych wystąpień o charakterze politycznym. Korzystając z okazji do zaistnienia w przestrzeni publicznej, zaprezentowały one swoje partykularne interesy przedkładając je ponad kwestię rozwiązania istotnego problemu społecznego.

Poniżej przedstawiamy protokół z rozprawy, jednocześnie prosząc osoby, które zabierały głos w dyskusji, a nie zostały do końca spotkania o podpisanie protokołu - jest on dostępny w Referacie Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa – parter pokój nr 11, w godzinach pracy urzędu tj. pon. 8.00-18.00, wtorek – piątek w godzinach 8.00-16.00.

 

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

Serock Folkowo

I było jak „W mojem ogródecku” (…)

Serock Folkowo, to kolejna już w tym roku propozycja kulturalna dla mieszkańców Miasta i Gminy Serock. W niedzielne popołudnie 25 czerwca na placu przy CKiCZ zabrzmiały dźwięki klasycznych instrumentów: skrzypiec, klarnetu, akordeonu, kontrabasu, grandy, które przyciągnęły miłośników ludowej muzyki i tańca. W tym dniu Serock gościł artystów wielu narodowości i kultur: od bałkańskiej, gruzińskiej, indyjskiej po naszą - rodzimą.

Scenariusz wydarzenia był pełen artystycznych atrakcji.
Zespół trzech utalentowanych Gruzinów - Georgian Dance Company „Daisis” zachwycił energiczną, nietuzinkową i niezwykłą choreografią.

Piękne tancerki, barwne i błyszczące stroje oraz niezwykła choreografia zespołu Mohini Indian Dance Group przeniosły publiczność  w klimaty tańca Indyjskiego i bollywoodzkiego.

Wśród gwiazd nie mogło zabraknąć naszych rodzimych artystów - podopiecznych CKiCZ - zespołu „Mały Serock” oraz zespołu Alexia Mini „Oriental Dance”.

Chór Miasta i Gminy Serock Cantores Adalberti zaprezentował  zupełnie nowy repertuar, już nie sakralny, poważny ale  folklorystyczny.  Przepiękne pieśni  „Kurdesz”, Dumka Bohuna”, czy „W mojem ogródecku” idealnie wpisały się w tematykę  całego wydarzenia.

Zupełną niespodzianką artystyczną okazał się zespół wokalno – instrumentalny Sharena, który zabrał widzów w podróż przez bałkańskie rytmy Serbii, Bułgarii , Bośni i Albanii, ubogacone  żydowską i cygańską nutą.

Niedzielne przedsięwzięcie uświetnił zespół folklorystyczny  pieśni i tańca „Mały Śląsk”, działający w Centrum Kultury  „Karolinka” w naszym mieście partnerskim - Radzionkowie. Zachwycił swoimi pieśniami, m.in. „Nie wyjdę ja za mąż”, „Czerwone Jagody”, tańcem „Trojak” czy „ Duet z Kujaw” i barwnymi, śląskimi strojami.

Największą gwiazdą wieczoru, na którą czekali seroccy fani, był Zespół „VOŁOSI”, który na naszej scenie występował nie pierwszy raz. Wirtuozeria artystów, mistrzowska zabawa dźwiękiem  - niezwykle ekspresyjny koncert instrumentów smyczkowych wręcz hipnotyzował zgromadzoną pod sceną publiczność.  

To kolejne bogate w ludowe propozycje wydarzenie kulturalne. Szczególnego uroku dodała mu obecność Conrado Moreno jako prowadzącego. Jego osobowość sceniczna wyraźnie przypadła do gustu serockiej publiczności.

Dziękujemy organizatorom za ciekawą wędrówkę po świecie folkloru.

 

Pełna fotorelacja TUTAJ

 

 

"W świecie baśni" - wystawa w serockim ratuszu

W dniach 26 czerwca - 13 lipca w ratuszu można podziwiać wystawę prac malarskich wykonanych przez dzieci, młodzież oraz dorosłych pod kierunkiem Pauliny Nowaczyk-Pisarskiej.

Zapraszamy do oglądania

Jublileuszowy V Zlot MERC-INTEGRA 2017

W sobotnie popołudnie, 24 czerwca, już po raz piąty mieliśmy okazję podziwiać plejadę Mercedesów. Ponad 140 aut tej marki zagościło tradycyjnie na serockim rynku. Pasjonaci mercedesów zjeżdżają tutaj z całej Polski, z rodzinami, ze znajomymi, czy jako przedstawiciele Klubów Mercedasa np. z Radomia i z Łodzi. Dołączają do nich niezrzeszeni posiadacze tych aut, którzy chcą przez wspólny przejazd w kolumnie i udział w serockim spotkaniu zademonstrować więź licznej mercedesowej wspólnoty. Mazowiecki Zlot Merc-Integra gromadzi największą liczbę miłośników samochodów marki Mercedes w kraju. W czasie tegorocznego jubileuszowego zlotu prezentowały się np. dwa czerwone Mercedesy W 126 co, według organizatorów zlotu Pani Anny Masiak oraz jej dwóch synów Marcina i Szymona, jest rzadkością. Najstarsze auto – Mercedes W123 z 1979 roku  - przyjechało z przemiłym 89-letnim właścicielem. Na rynku pojawił się też autentyczny karawan, którego posiadacze postanowili zachować wyposażenie auta zgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem.
Cieszymy się, że ilość odwiedzających Serock Mercedesów rośnie z każdym rokiem – w pierwszym zlocie było ich 34. Jesteśmy ciekawi, ile zaprezentuje się ich na rynku w przyszłym roku.

 

Weekend w Serocku

W pierwszy wakacyjny weekend zapraszamy do wzięcia udziału w Wiankach organizowanych w Kani Nowej - 24 czerwca. Na serockim rynku, natomiast, tego dnia odbędzie się zlot samochodów marki Mercedes - MERC-INTEGRA.

25 czerwca zapraszamy na Serock Folkowo, na plac przy Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku.
To doskonała okazja, aby poznać folklor różnych krajów.

Szczegóły przedsięwzięć na plakatach poniżej.
 

Jak co weekend na Jezioro Zegrzyńskie w rejs wypłynie statek Albatros. Szczegóły TUTAJ.

W sobotę i niedzielę z Warszawy do Serocka można przypłynąć tramwajem wodnym. Szczegóły TUTAJ.

Zobacz, jakie atrakcje czekają na turystów - TUTAJ.

Zachęcamy również do odwiedzenia Izby Pamięci i Tradycji w Serocku, w godzinach:

wtorek, czwartek - godz. 10.00 - 15.00
piątek, sobota, niedziela - 11.00 - 17.00.

 

 

„Realizacja kompostowni pryzmowej w Zakładzie Kształtowania Terenów Zielonych na działce nr ew. 100/2 obr. 4 Dębe”

W związku z docierającymi do Urzędu Miasta i Gminy w Serocku sygnałami o rosnącym zainteresowaniu oraz zaniepokojeniu mieszkańców planowaną realizacją kompostowni pryzmowej w Zakładzie Kształtowania Terenów Zielonych Marek Włodarczyk na działce nr ew. 100/2 obr. 4 Dębe, uprzejmie informujemy, iż gmina prowadzi postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Postępowanie zostało wszczęte na wniosek Inwestora – Zakładu Kształtowania Terenów Zielonych Marek Włodarczyk, który planuje realizację ww. przedsięwzięcia na terenie działki, będącej jego własnością.

Przed wydaniem decyzji analizie podlega zarówno zgodność planowanego przedsięwzięcia z przepisami prawa w zakresie oceny oddziaływania na środowisko, a także zgodność przedsięwzięcia z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego gminy.

Starania Inwestora o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach są pierwszym etapem, jaki jest wymagany przed ubieganiem się Inwestora o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów. Zezwolenie takie wydaje starosta powiatu, na terenie którego miałoby być realizowane przedsięwzięcie.

Z przedłożonej przez Inwestora dokumentacji wynika, iż na terenie działki nr ew. 100/2 obr. Dębe, na której od wielu lat, w oparciu o zezwolenie Starosty Legionowskiego na zbieranie odpadów, Inwestor prowadzi działania związane z zagospodarowaniem odpadów, planowana jest przez Inwestora realizacja kompostowni kontenerowej. Cykl kompostowania zgodnie z założeniami  miałby trwać łącznie 6-8 tygodni, gdzie faza intensywnego kompostowania w kontenerach prowadzona byłaby przez 14 dni, a następnie dalszy proces kompostowania przebiegałby przez okres 4 - 6 tygodni w pryzmach, znajdujących się pod zadaszonymi wiatami.

Zaplanowana na dzień 27 czerwca 2017 roku o godzinie 10.00, w siedzibie tut. Urzędu rozprawa administracyjna, w której będzie brał udział Inwestor, a w której może wziąć każdy zainteresowany prowadzonym, opisanym powyżej postępowaniem, ma na celu zapewnienie społeczeństwu czynnego udziału w prowadzonym postępowaniu. Uczestnicy rozprawy będą mieli możliwość uzyskania informacji o prowadzonym postępowaniu, planowanym zamierzeniu Inwestora, a także będą mieli możliwość wnoszenia uwag do planowanego przez Inwestora przedsięwzięcia. Uwagi zgłaszane podczas rozprawy zostaną rozpatrzone przed wydaniem decyzji kończącej prowadzone przez gminę postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Wszystkich Państwa zainteresowanych szczegółowymi informacjami w sprawie, zachęcamy do zapoznania się z aktami sprawy prowadzonego postępowania administracyjnego, które są do wglądu w Referacie Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa – parter pokój nr 11, w godzinach pracy urzędu.

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

Całodobowe ambulatorium w Legionowie

21 czerwca br. starosta legionowski oraz przedstawiciele wszystkich gmin powiatu podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia całodobowego ambulatorium, które mieścić będzie się w budynku NZOZ „Legionowo” przy ul. Sowińskiego 4. Placówka świadczyć będzie całodobową, nieodpłatną pomoc chirurgiczną i ortopedyczną dla mieszkańców powiatu legionowskiego. Pacjenci wymagający bardziej specjalistycznej pomocy lub hospitalizacji będą przewożeni do warszawskich szpitali ambulansem znajdującym się na wyposażeniu ambulatorium.

Utworzenie ambulatorium sprawi, że część pacjentów będzie mogła skorzystać ze świadczeń medycznych na miejscu, bez konieczności udawania się do szpitalnych oddziałów ratunkowych. Uruchomienie ambulatorium zaplanowano po nowym roku. Jego działanie finansowane będzie z budżetów powiatu i gmin. Jednocześnie podjęte zostaną starania mające na celu przeniesienie ciężaru finansowania tej nowej na terenie powiatu usługi medycznej na Narodowy Fundusz Zdrowia.

 • autor: Powiat Legionowski

Wianki w Serocku

„Poznałem dziewczyna jak biała lelija,
która samej wiosny po wodzie rozwija”

Dźwięki liry korbowej rozbrzmiewające podczas koncertu Kapeli ze Wsi Warszawa, występy i warsztaty taneczne. Tak 17.06 rozpoczęliśmy na plaży w Serocku obchody Nocy Świętojańskiej.

Istnieje wiele zwyczajów, które towarzyszą jej obchodom. Jednym z nich jest puszczanie wianków na wodę, które według wierzeń pozwala wywróżyć zamążpójście i miłość, czy też staropanieństwo. Dawniej wianki plecione były ze zwykłej słomy, w którą wplatano kwiaty. W późniejszych czasach nabierały nowych form. O zwyczajach i sposobach tworzenia opowiedziały Bogusława Żaczkiewicz i Elżbieta Gelert. Przeprowadziły również warsztat, podczas którego powstały niezwykle kreatywne prace. Najpiękniejsze kompozycje zostały wyróżnione w konkursie, a później wszystkie wypuszczone na wodę.

Podczas Wianków wystąpiły również grupy taneczne. Zespół Mohini Indian Dance Group, zaprezentował układy tańca hinduskiego. Kalina Duwadzińska, Magdalena Inglot i Małgorzata Gawrońska występują razem od 2008r. Regularnie wyjeżdżają na warsztaty do Indii, gdzie pod okiem uznanych mistrzów doskonalą się w klasycznych tańcach indyjskich. Ich biżuteryjne, wyszywane złotymi nićmi stroje cudownie dopełniają każdy występ. Po pokazie grupa Mohini zaprosiła publiczność na warsztaty. Swoje taneczne umiejętności zaprezentowały również grupy taneczne zespołu Alexia z Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku.

Podczas gdy wianki spływały w dół Narwi na scenie pojawili się niezwykli goście – Kapela ze Wsi Warszawa. Zespół istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się nowe interpretacje muzyki tradycyjnej terenu Mazowsza. Kapela wykorzystuje dawne instrumenty takie jak cymbały, suka biłgorajska czy lira korbowa i tradycyjne techniki gry i śpiewu ale ich aranżacje są pełne inwencji. Zespół jest niezwykle charyzmatyczny i energetyczny. Ich siłą są koncerty, których zespół zagrał setki, głównie poza Polską. Dziękujemy im serdecznie za niezapomniany występ w Serocku.

Na zakończenie, aby uczcić święto wody i ognia nad nurtem Narwi rozbłysły sztuczne ognie.

Dziękujemy także naszemu Patronowi Medialnemu Folk24.pl

Dla wszystkich którzy mają niedosyt muzyki folkowej zapraszamy w najbliższą niedzielę 25.06.17r. na plac przy Centrum Kultury w Serocku 

Pełna fotorelacja TUTAJ

 • autor: Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku

Weekend w Serocku

W długi weekend czerwcowy zapraszamy do korzystania z poniższych atrakcji:

Jak co weekend na Jezioro Zegrzyńskie w rejs wypłynie statek Albatros. Będzie można nim popływać również w czwartek - w Boże Ciało. Szczegóły TUTAJ.

Do Serocka natomiast, tramwajem wodnym z Warszawy będzie można przypłynąć w sobotę i niedzielę oraz dodatkowo w piątek - 16 czerwca. Szczegóły TUTAJ.

Zachęcamy również do odwiedzenia Izby Pamięci i Tradycji w Serocku, w godzinach:

czwartek - 15 czerwca - godz. 12.00 - 15.00
piątek, sobota, niedziela - 11.00 - 17.00.

W sobotę, 17 czerwca, od 10.00 do 16.00 na plaży miejskiej w Serocku, na całe rodziny czekać będzie wiele atrakcji sportowych i rekreacyjnych. Przygotowano również zabawy i konkursy dla najmłodszych. A od godziny 18.00 - zapraszamy na część artystyczną Wianków z koncertem gwiazdy wieczoru - Kapeli ze wsi Warszawa. Szczegóły na plakatach poniżej.

18 czerwca, w niedzielę, zapraszamy na - cieszący się wielką popularnością - kiermasz rzeczy używanych, podczas którego mogą Państwo sprzedać wystawione przez siebie przedmioty lub nabyć coś po atrakcyjnej cenie. Ale umówmy się - to także dobra okazja do integracji, nic tak bowiem nie łączy, jak dobre interesy.

Niedzielne popołudnie warto spędzić w Wierzbicy, na lokalnych Wiankach.

Zachęcamy również do korzystania z atrakcji turystycznych - szczegóły TUTAJ.

Awaria autobusu

Z powodu awarii autobusu relacji Dębe Fort - Legionowo, godz. 7:40 - kurs będzie opóźniony o 15 minut.

15 czerwca zapraszamy do Izby Pamięci

15 czerwca Izba Pamięci i Tradycji Rybackich czynna będzie w godzinach 12.00 - 15.00. Zapraszamy do zwiedzania.

Zapraszamy do Serocka

Z serockiego rynku ulice rozchodzą się we wszystkie strony miasta. Taki układ Serock odziedziczył po Średniowieczu. Zapraszamy do wędrówki po mieście, które chociaż ma wiele nowoczesnych rozwiązań, to nie zapomina o swoim rodowodzie.


Rynek. Serce miasta. Choć drogi uparcie chcą nas zaprowadzić stąd we wszystkie kierunki, warto zatrzymać się tu na chwilę. W miejscu, w którym niegdyś odbywały się jarmarki kwitnie życie – nie tylko w dni targowe, ale również podczas odbywających się tu w sezonie letnim imprez i spotkań muzycznych. W cukierni Pychotka można przekąsić coś słodkiego, ale również zobaczyć kolekcję urokliwych filiżanek, a w pobliskiej naleśnikarni obejrzeć kolekcję barwnych talerzy.
Ratusz, który otwarto w 1997 roku, jest jednym z symboli miasta.

Izba Pamięci i Tradycji Rybackich – to placówka jak najbardziej współczesna, ale multimedialna ekspozycja opowiada o dawnych dziejach miasta. Warto tu zajrzeć, aby poznać historię Serocka i jego mieszkańców. Obok Izby znajduje się mural historyczny przedstawiający rodowód miasta.

Grodzisko Barbarka – wzgórze, na którym w średniowieczu funkcjonował gród dziś znajduje się nieco na uboczu, ale to położenie nie umniejsza jego rangi. Wręcz przeciwnie – mieszkańcy pamiętają, że to ono dało początek miastu. O życiu pierwszych Serocczan opowiada tablica informacyjna znajdująca się u stóp Barbarki oraz makieta średniowiecznego grodziska. Ze szczytu rozpościera się widok na połączenie rzek Bug i Narew.

Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie - od XVI wieku służył mieszkańcom nie tylko jako dom modlitwy, ale również jako miejsce schronienia podczas bitew i wojen. To jeden z najstarszych zabytków na Mazowszu. Niegdyś nosił wezwanie św. Wojciecha – patrona Serocka.

Plaża. Średniowiecze nie znało plażowania, ale życie ówczesnych Serocczan koncentrowało się wokół wody. Nad rzeką, którą niegdyś spławiano tratwami towary, współcześnie znajduje się wiele atrakcji turystycznych. Dziś flisaków już tu nie spotkamy, ale po rzece popływać można: kajakami, łódkami, żaglówkami, skuterami wodnymi, statkiem ALBATROS, czy tramwajem wodnym, który przypływa tu z Warszawy. Narew, to również raj dla wędkarzy.
Plaża miejska, to dobre miejsce na odpoczynek. Darmowe leżaki, boiska do gier, wodny plac zbaw i molo, które służy plażowiczom jako tło dla selfie – warto tu przyjechać samemu lub z rodziną. 

Trakt spacerowy prowadzi do urokliwych jarów nad rzekę i na Plac Litewski, gdzie latem odbywają się warsztaty rzemieślnicze. Można stąd dojść również do głównej ulicy miasta (przy której znajduje się dawny zajazd pocztowy, lokalne i ogólnopolskie sklepy, lokale gastronomiczne). Trzecia droga prowadzi z Traktu w okolice domu, w którym nocował Picasso. Dalej biegnie ścieżka krajoznawczo – turystyczna prowadząca do serockich hoteli, a jeszcze dalej do rezerwatów przyrody i miejsc historycznych. Spacerować jest więc gdzie. Jest też gdzie jeździć na rowerze – przez gminę prowadzą cztery szlaki rowerowe, o łącznej długości prawie 90 km.

Serock, to niewielka gmina, ale z wielkim potencjałem, wieloma atrakcjami turystycznymi i kulturalnymi. Możesz zwiedzić ją samemu lub w towarzystwie przewodnika.

Pilnie poszukujemy domów dla szczeniaczków

Pilnie poszukujemy domów dla uroczych szczeniaków w wieku około 2 miesięcy, które zostały znalezione 6 czerwca 2017 r. w miejscowości Marynino na terenie opuszczonej działki. Wśród szczeniaków są trzy pieski i jedna suczka. Szczeniaczki, raczej będą małe, ewentualnie wielkości do kolan, zostały już odrobaczone i odpchlone.

Szczeniaki są energiczne, chętne do zabawy, uwielbiają przebywać w towarzystwie człowieka. Osoby chętne do adopcji szczeniaków prosimy o kontakt z Referatem Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa 22 782 88 40/39.

 

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

Przy Izbie Pamięci posadzono drzewo 600-lecia

Przy Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku posadzono jedno z drzew 600-lecia. Zasadzenia jarząbu szwedzkiego dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Serock oraz pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Serock i jednostek organizacyjnych. Pamiątkowy certyfikat odebrały Beata Roszkowska - kierownik Referatu Komunikacji Społecznej oraz Anita Kubalska - kierownik Referatu Administracyjno - Gospodarczego.

Przypominamy, że w referacie Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa można odbierać certyfikaty uprawniające do odbioru wcześniej zarezerwowanych sadzonek, w ramach akcji Drzewo 600-lecia.

Tak świętujemy jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich

Tegoroczny Jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi, to bez wątpienia wielkie święto mieszkańców i sympatyków miasta. Od dawna przygotowujemy się do jego obchodów, mając na uwadze nie tylko działania promocyjne, ale również wszelkie wydarzenia kulturalne, sportowe czy społeczne.

W 2016 roku przygotowaliśmy jubileuszowy logotyp oraz dwa murale nawiązujące do symboli miasta i jego historii. Zorganizowaliśmy konferencję naukowo-historyczną „Serock i Mazowsze na przestrzeni wieków”. Uruchomiliśmy jubileuszową stronę internetową www.historia.serock.pl i wydaliśmy niezwykły kalendarz ścienny na 2017 r. z dwunastoma fotografiami stanowiącymi montaż zdjęć współczesnych z historycznymi. Informator Gminy Serock zyskał nowy layout, a co miesiąc ukazują się w nim wywiady z mieszkańcami, którzy chcą podzielić się swoimi wspomnieniami o dawnym Serocku.

Jubileusz jest widoczny również w małej architekturze miasta. W centrum informują o nim billboardy promocyjne, ze zdjęciami lotniczymi autorstwa Pawła Kozarzewskiego, a przy obwodnicy – billboardy, które wykonaliśmy wspólnie z Hotelem Narvil – partnerem jubileuszowych obchodów. Na serockim rynku zakopana została kapsuła czasu, którą przyszli mieszkańcy otworzą w 2056 roku. Na ścianie urzędu zamontowano tablicę upamiętniającą tegoroczne obchody. W chodniku przy ratuszu znajdują się włazy kanalizacyjne z okolicznościowym tłoczeniem, a w parku miejskim posadzono jedno z drzew 600-lecia. 

To właśnie w ramach akcji Drzewo 600-lecia rozdaliśmy mieszkańcom i instytucjom 600 drzew, które stanowić będą żywe pomniki pamięci o naszym jubileuszu.

Z wiosną przypomnimy o Akcji Dynia 600-lecia, w której zachęcamy do wyhodowania super dyni. Będzie można ją pokazać na Jubileuszowym Święcie Dyni (7.10.2017 r. w Stanisławowie).

Jubileuszowy rok 2017  zaczęliśmy wielkim koncertem inauguracyjnym, w gościnnym Hotelu Narvil Conference & Spa, gdzie na zaproszenie burmistrza przybyły setki mieszkańców i sympatyków Serocka, a 21 lutego spotkaliśmy się na uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Serocku z okazji obchodów tegorocznego jubileuszu naszego miasta.

30 kwietnia podczas uroczystej Mszy świętej Biskup Piotr Libera przekazał mieszkańcom dekret papieski, potwierdzający patronat św. Wojciecha nad miastem. Po Eucharystii, wśród wielu znamienitych gości, mieszkańców i sympatyków Serocka została otwarta Izba Pamięci i Tradycji Rybackich – placówka o charakterze muzealnym, w której za pomocą multimedialnej ekspozycji opowiadamy historię gmin i okolic. 

7 maja w ramach Wojciechowego świętowania odbył się Bieg 600-lecia, w którym udział wzięli mieszkańcy Serocka ubrani w koszulki, których barwy odpowiadały kolorom serockiej flagi. 

Festyn z okazji Święta Patrona Serocka św. Wojciecha, które w tym roku odbyło się 27 maja, poprzedził barwny korowód mieszkańców i sympatyków gminy Serock. Motywem przewodnim tegorocznego korowodu była historia Serocka, uczestnicy swoimi strojami i prezentacjami nawiązali więc do różnych wydarzeń z dziejów miasta i gminy. Podczas festynu na rynku, odbyła się inscenizacja przekazania praw miejskich przez księcia mazowieckiego Janusza I Starszego w 1417 roku, koncert piosenek 600-lecia, a na koniec wystąpił zespół Blue Cafe. 

Na pamiątkę tegorocznych obchodów możecie Państwo zakupić w serockim Urzędzie Pocztowym jubileuszową kartkę, a do 23 czerwca również ostemplować ją okolicznościowym datownikiem. W Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich mogą Państwo otrzymać pamiątkową naklejkę na samochód, a na stoisku promocyjnym towarzyszącym gminnym przedsięwzięciom – wybitą specjalnie na tę okoliczność monetę, mapę turystyczną czy inne publikacje i gadżety, darowane osobom, które w konkursach i zabawach wykażą się znajomością Serocka i jego historii. 

Przy ratuszu miejskim do końca sezonu letniego można oglądać wystawę outdoorową „600 lat doświadczeń”, a niebawem na serockiej stronie udostępnimy do oglądania film historyczny opowiadający o historii Serocka od średniowiecza oraz o budowanym przez jego mieszkańców potencjale. 

Do wielkiego świętowania przyłączają się również placówki gminne. Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Serocku przeprowadziła Innowację pedagogiczną "Serock – miasto moje, a w nim...” z okazji 600 - lecia nadania praw miejskich naszemu miastu. Przez cały rok uczniowie poznawali historię miasta, a nauczyciele przygotowali różnorodne zajęcia tematyczne. 25 maja, natomiast, w placówce odbył się finał Innowacji, podczas którego mieliśmy okazję między innymi obejrzeć niezwykły spektakl ukazujący dzieje flisaków i serockiej Barbary. W ramach innowacji powstały także publikacje, które można obejrzeć w bibliotece szkolnej i bibliotece miejskiej: "Bliżej korzeni - wspomnienia mieszkańców serocka spisane przez brać szkolną ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Serocku z okazji 600-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu", "Jak to z Zabłockim było - serockie legendy" oraz "Nadnarwiańskie panta rhei, czyli strofy o Serocku i dla serocka". Szkoła Podstawowa w Serocku ma również swoją kapsułę czasu. Uczniowie wraz z nauczycielami zakopali ją na 50 lat.

Także serockie przedszkolaki poznawały historię miasta, biorąc udział w spacerach z przewodnikiem oraz w zajęciach przygotowanych przez wychowawców. Zwieńczeniem programu "Serock widziany oczami przedszkolaka" było wydanie publikacji o tym samym tytule, w której zaprezentowano prace plastyczne dzieci, ukazujące najważniejsze miejsca historyczne w mieście. Dzieci zasadziły również przy przedszkolu Drzewo 600-lecia.

Najbliższym wydarzeniem, towarzyszącym obchodom 600-lecia będzie Piknik Historyczny - 30 lipca – podczas którego grupy rekonstrukcyjne z okresów: średniowiecznego, napoleońskiego, niepodległościowego i  międzywojennego odtworzą w różnych częściach serockiego rynku ważne okresy z historii miasta.

Informacje o wszelkich wydarzeniach znajdziecie Państwo na  plakatach i banerach, na naszych stronach internetowych: www.serock.pl oraz www.historia.serock.pl w miesięczniku Informator Gminy Serock, na fanpejdżach funkcjonujących na Facebooku: Urząd Miasta i Gminy w Serocku oraz Informator Gminy Serock.

Zachęcamy również do ściągnięcia aplikacji Blisko na smartfony, przez którą będziemy przekazywać informacje o planowanych wydarzeniach oraz zapisanie się do newslettera na stronie www.serock.pl. 

Obejrzyj wykłady z konferencji historycznej - TUTAJ

Zobacz listy gratulacyjne i pamiątki przekazane z okazji 600-lecia - TUTAJ

Materiały filmowe z wydarzeń - TUTAJ
 

4 czerwca 1989 roku zaczął się nowy etap w powojennej historii Polski

W wyniku porozumień Okrągłego Stołu, 4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu i w pełni wolne do Senatu. 

Spektakularne zwycięstwo "Solidarności" oraz późniejsze wydarzenia zapoczątkowały szereg zmian nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Na pamiątkę tych wyborów 4 czerwca obchodzony jest jako Dzień Wolności i Praw Obywatelskich. 

Okazjonalny datownik w serockim Urzędzie Pocztowym

Do 23 czerwca w serockim Urzędzie Pocztowym na kartkach pocztowych można otrzymać okazjonalny datownik. To kolejna z pamiątek w ramach jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi.

Ćwiczenie RENEGADE

W dniu 6 czerwca 2017 r. odbędzie się ćwiczenie RENEGADE z wykorzystaniem systemów alarmowania ludności. Nadany zostanie sygnał alarmowy (syrena) dotyczący zagrożenia z powietrza.

 • autor: Referat Zarządzania Kryzysowego Obrony Cywilnej i Bezpieczeństwa

Atrakcje na Dzień Dziecka w gminie Serock

Spektakl z okazji Dnia Dziecka w sali widowiskowej w Serocku (biletowany), festyn w Zegrzu, Skubiance i Woli Kiełpińskiej, to oferta na najbliższy weekend, nie tylko dla najmłodszych, ale również dla całych rodzin:

Najlepsze życzenia z okazji Dnia Dziecka

Drogie Dzieci, te małe i te duże
życzymy Wam, aby Dzień Dziecka był pełen atrakcji, zabaw i radości, 
a całe dzieciństwo - beztroskie i szczęśliwe.

Niech wszystko, co się dzieje w tych najmłodszych latach zostanie w pięknych wspomnieniach,
a przeżywane wśród najbliższych dni będą dobrym początkiem Waszej życiowej drogi. 

Wszystkiego najcudowniejszego!

Rozdano 600 drzew na 600-lecie nadania praw miejskich Serockowi!

Informujemy, że dobiega końca akcja ,,Drzewo 600-lecia”, której celem było rozdanie 600 sadzonek drzew na 600-lecie nadania praw miejskich Serockowi. Zgodnie z założeniem akcji posadzone drzewa będą żywą i trwałą pamiątką jubileuszu, a także sposobem integracji z historią naszego miasta i pamiątką na lata a nawet i przyszłe pokolenia.

W ramach akcji zostało złożonych 600 deklaracji udziału, z czego drzewo z numerem 1 zostało uroczyście posadzone w Parku Miejskim w Serocku, a symboliczne drzewo z numerem 600 posadzone zostanie przy Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku.

Do wyboru uczestnicy mieli cztery gatunki drzew:

 • Kasztanowiec czerwony
 • Lipa drobnolistna
 • Jarząb szwedzki
 • Głóg pośredni (odmiana ‘Paul’s Scarlet’)

Obecnie jesteśmy na etapie wydawania sadzonek osobom, które złożyły deklaracje udziału w akcji. Większość sadzonek została już odebrana. Wszystkie drzewa opatrzone są okolicznościowym certyfikatem, upamiętniającym otrzymanie i posadzenie drzewa.

Osoby, które jeszcze nie odebrały sadzonki, zapraszamy w pierwszej kolejności po odbiór pamiątkowego certyfikatu do Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa – parter pokój nr 11, który uprawnia do odbioru okolicznościowego drzewka. Zakupione przez gminę sadzonki są do odbioru w Szkółce Ogrodniczej w Borowej Górze przy ulicy Nasielskiej 41.

Zorganizowana przez nas akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszej gminy oraz osób zamieszkujących gminę sezonowo. W akcję włączały się całe rodziny, wśród uczestników były także placówki oświatowe, instytucje i przedsiębiorcy.

W ramach akcji, prosimy uczestników o zdjęcia z sadzenia drzewek. Wszystkie przesłane fotografie posłużą nam do stworzenia pamiątkowej galerii.

Duże zainteresowanie i miłe słowa, które usłyszeliśmy od uczestników akcji ,,Drzewo 600-lecia”,  motywuje nas do podejmowania kolejnych akcji dotyczących szeroko pojętej ochrony środowiska i ekologii, dlatego zapraszamy Państwa do obserwowania naszej strony internetowej, gdzie na bieżąco będziemy Państwa informowali o naszych działaniach.

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

Bądź na bieżąco z informacjami z gminy

Jeżeli chcesz być na bieżąco z informacjami z gminy, zachęcamy do skorzystania z SMSowego powiadamiania (tradycyjne telefony komórkowe), mobilnej aplikacji (smartfony) oraz mailowego newslettera:

Aplikacja BLISKO:

• jeśli masz smartfona pobierz bezpłatną aplikację BLISKO
• wpisz w wyszukiwarce swoją miejscowość
• sprawdź z jakich kanałów komunikacji korzystają nadawcy (Aplikacja Blisko, SMS, E-mail)
• jeśli chcesz otrzymywać wiadomości SMS lub E-mail, zarejestruj się przez formularz on-line
• w każdej chwili możesz zmieniać swoje ustawienia: nadawców i ich serwisy, kanały komunikacji

Wiadomości SMS:

• tradycyjne krótkie komunikaty tekstowe dostępne na wszystkie typy telefonów komórkowych
• rejestracja przez formularz on-line lub kod SMS

Newsletter:

Kliknij w metkę znajdującą się po prawej stronie serwisu www.serock.pl (lub bezpośrednio w bramkę informacyjną na dole strony). Wpisz swój adres i postępuj zgodnie z instrukcją.

Nie pozwól, żeby coś Ci umknęło.

 

Wojciechowe świętowanie

Festyn organizowany z okazji święta Patrona Serocka, a także Dnia Samorządu Terytorialnego,  to najbardziej oczekiwane przedsięwzięcie z kalendarza serockich imprez. Każdego roku, pod koniec maja, mieszkańcy i sympatycy Serocka gromadzą się na stadionie miejskim, by w barwnym korowodzie przemaszerować na rynek i tam uczestniczyć w wydarzeniach Wojciechowym Święcie.


Świętujemy 600-lecie
Tegoroczne Wojciechowe Świętowanie stanowiło część obchodów jubileuszu 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich, dlatego w tym roku korowód miał tło historyczne.  27 maja, wyruszyli w nim - jak zwykle - przedstawiciele serockiej społeczności.  Na czele korowodu szli włodarze gminy w towarzystwie świętego Wojciecha, pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Serocku oraz jednostek organizacyjnych, prezentując symbole gminne i okolicznościowe transparenty. Za nimi podążali ukwieceni seniorzy, mali flisacy i świtezianki, rycerze, serockie kasztelanki, pocztylion pod eskortą żołnierzy napoleońskich, żydowski orszak ślubny z przedwojennego Serocka, a nawet serocki średniowieczny gród. W korowodzie kroczyli dumnie również sportowcy, uczniowie i przedszkolaki, początkujący artyści, harcerze, wędkarze, strażacy, przedstawiciele stowarzyszeń. Pojawiły się też pojazdy różne, od fury przez, rowery, motory, wozy strażackie na aucie z początku XX wieku skończywszy. Wszyscy uczestnicy korowodu, pozdrawiani na ulicach miasta przez licznych obserwatorów, na rynku byli witani przez władze samorządowe i świętego Wojciecha, z którym po korowodzie można było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Prowadzący imprezę Conrado Moreno, zaprosił na wstępie serocką publiczność do wspólnego obejrzenia filmu promocyjnego, opowiadającego historię Serocka i prezentującego budowany przez jego mieszkańców potencjał.
Następnie, przy ratuszu miejskim wystawiona została inscenizacja przedstawiająca nadanie praw miejskich Serockowi przez księcia Mazowieckiego Janusza I. W spektaklu nie zabrakło staropolskich tańców wykonanych przez piękne białogłowy oraz widowiskowych walk toczonych przez dzielnych rycerzy.  „Historyczny” akt lokacji, w obecności pary książęcej, został przekazany Burmistrzowi Miasta i Gminy Serock Sylwestrowi Sokolnickiemu. Dziękując uczestnikom korowodu za ogromne zaangażowanie i wysoki poziom prezentacji Burmistrz zaprosił gości do wspólnej zabawy. Część artystyczną festynu, wykonaniem najdawniejszej polskiej pieśni religijnej – Bogurodzica, zapoczątkował występ Chóru Miasta i Gminy Serock Cantores Adalberti w towarzystwie Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II pod batutą Jana Krutula.

Kolejnym punktem programu, prowadzonego przez Marka Sierockiego, był występ grupy Szafa Gra, która zaprezentowała „piosenki 600-lecia”. Publiczność świetnie bawiła się przy największych hitach nie tylko polskiej muzyki. Festyn zakończył występ gwiazdy wieczoru – zespołu Blue Cafe i pokaz fajerwerków.

Moc atrakcji na rynku
Tego dnia na serockim rynku z myślą o mieszkańcach i gościach, już od południa, w stoisku Poczty Polskiej można było nadać jubileuszową kartkę z Serocka, przygotowaną specjalnie na tę okoliczność, odatowaną  datownikiem okolicznościowym oraz ostemplowaną stemplem Poczty Specjalnej. Swoje stoisko promocyjne miało na rynku również Starostwo Powiatowe w Legionowie.
W namiocie promocyjnym Miasta i Gminy Serock chętni mogli wziąć udział w konkursach i zabawach, otrzymać gadżet, pyszne serockie jabłuszko i pamiątkową monetę 600-lecia.

Tego dnia odbył się również I Półmaraton Zegrzyński, organizowany przez Związek Gmin Zalewu Zegrzyńskiego. Start biegu miał miejsce w Wieliszewie, natomiast metę wyznaczono w Serocku przy Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, gdzie odbyła się dekoracja zwycięzców.

Dziękujemy Państwu za tak liczny udział w korowodzie, przepiękne stroje i barwne prezentacje. Dziękujemy za wspólną zabawę na festynie i zapraszamy do udziału w kolejnych przedsięwzięciach w ramach obchodów jubileuszu 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich. Najbliższa – serockie Wianki –17 czerwca na plaży miejskiej.

 

 • autor: Referat Komunikacji Społecznej

Zakończenie Półmaratonu Zegrzyńskiego w Serocku

I Półmaraton Zegrzyński organizowany przez Związek Gmin Zalewu Zegrzyńskiego miał swój finisz przy Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku. Ponad 200 maratończyków wystartowało z Wieliszewa, by przebiec urokliwymi trasami nad jeziorem do naszego miasta. Uroczystej dekoracji zwycięzców biegu dokonali dwaj włodarze -  uczestnik półmaratonu, wójt Wieliszewa, Paweł Kownacki i Burmistrz Serocka, Sylwester Sokolnicki.

Gratulujemy wszystkim zawodnikom

Życzenia z okazji Dnia Matki

Wszystkim Mamom z okazji ich święta
życzymy dużo ciepła, radości i satysfakcji z każdej chwili
poświęconej wychowaniu dzieci.
Dziękujemy w ich imieniu za anielską cierpliwość,
stalowe nerwy i wytrwałość.
Niech miłość i wdzięczność dzieci
będzie największą nagrodą za Wasz wysiłek.

Ze Szkołą Podstawową w Serocku świętujemy 600-lecie

Niezwykła uroczystość odbyła się 25 maja w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Serocku. Innowacja pedagogiczna z okazji 600-lecia nadania praw miejskich naszemu Serockowi była formą uczczenia jubileuszu miasta, w ramach której przez ponad rok w serockiej placówce organizowane były różnego rodzaju lekcje i zajęcia tematyczne poświęcone historii Serocka.

Więcej o projekcie – poniżej.

Dziś chcielibyśmy jednak podzielić się z Państwem relacją fotograficzną z tej pięknej uroczystości, podczas której zaprezentowane zostało sprawozdanie z innowacji, chór szkolny wykonał krótki recital piosenek serockich, uczniowie biorący udział w konkursach szkolnych otrzymali nagrody, a na koniec uczniowie i zaproszeni goście obejrzeli barwny spektakl ukazujący dzieje flisaków i serockiej Barbary. W scenariusz widowiska autorka Pani Ewa Żmijewska wplotła serockie ciekawostki, a wątek miłości flisaka i Barbary można uznać za jedną z legend miejskich. Legendy, wiersze i wspomnienia mieszkańców Serocka zostały zresztą zebrane i wydane w formie publikacji, które możemy obejrzeć w Bibliotece miejskiej i szkolnej.

Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Krystynie Affek, Pani Barbarze Pszczole – zastępcy dyrektora, wszystkim nauczycielom i pracownikom Szkoły Podstawowej zaangażowanym w realizację Innowacji i przygotowanie dzisiejszej uroczystości. Największe podziękowania składamy uczniom, którzy z ogromnym zaangażowaniem i wielkim entuzjazmem zaprezentowali się podczas akademii, a także wszystkim uczniom biorącym udział w konkursach okolicznościowych zorganizowanych przez szkołę w Serocku.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mój mały Serock

Serock to magiczne miasto,

kto tu mieszka, to dobrze o tym wie,

że w naszym miasteczku wiele się dzieje.

Jest dużo zieleni, kwiatów i przestrzeni,

wszędzie widać ład i porządek,

bo jest to uroczy Mazowsza zakątek.

Tutaj Bug z Narwią się spotyka,

a piękna plaża i molo turystów wita.

Jest też średniowieczny rynek brukowany,

i nowy wspaniały ratusz murowany.

Wokół mnóstwo kamieniczek i zabytki

i piękny kościół górujący nad wszystkim.

Serock, choć mały, to bardzo miły,

tu me marzenia się spełniły.

Tu mój dom i szkoła, i me serce małe.

Kocham to miasto wspaniałe!

Tak o Serocku, o swojej "Małej Ojczyźnie" napisała uczennica z klasy IV b.

Wielu wybitnych badaczy, filozofów, pisarzy próbowało bliżej określić, czym jest „Mała Ojczyzna”. Chciałabym przytoczyć definicję filozofa Leszka Kołakowskiego, który pisał, że „mała ojczyzna” „To miasto, czy wieś, w której się urodziliśmy, to środek świata. To przestrzeń niewielka, w której się obracamy - nasze domy, ulice, cmentarze, kościoły, to przestrzeń niewielka wielkim wysiłkiem ludzkim zbudowana, przez wojny niszczona i odbudowywana, to centrum świata. Myślę, że dla większości naszych uczniów i wychowanków Serock jest właśnie takim centrum świata. Dlatego też, nawiązując do tegorocznego jubileuszu Serocka, postanowiliśmy zrealizować innowację pedagogiczną, której nadaliśmy poetycki tytuł "Serock - miasto moje, a w nim..." wzięty z pięknej piosenki Czesława Niemena "Sen o Warszawie

Uznaliśmy to za dobry pomysł, gdyż w trakcie swojej pracy pedagogicznej zaobserwowaliśmy, iż uczniowie z ciekawością i zaangażowaniem odnoszą się do tego, co jest im bliskie. Są ciekawi historii i tradycji rodzinnych, a to przekłada się później na ich zainteresowania najbliższą okolicą, regionem, a następnie dziejami narodu polskiego.

Autorką innowacji jest p. Ewa Żmijewska – nauczycielka języka polskiego, a wspierał ją zespół nauczycieli: Elżbieta Borkowska, Małgorzata Gańska-Niemczyk, Monika Melnicka-Bachańska, Teresa Dytyniak, Krystyna Affek oraz cała rada pedagogiczna.

Projekt miał służyć kształtowaniu u uczniów tożsamości lokalnej i regionalnej, poznawaniu historii oraz zwyczajów i tradycji naszej „Małej Ojczyzny” - Serocka. Myślę, że ten cel został w pełni zrealizowany, co zostało zobrazowane w prezentacji przedstawiającej wszystkie działania objęte innowacją.

Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem poznawali historię Serocka, gdyż należy on do najstarszych miast mazowieckich, a jego dzieje są niezwykle bogate i interesujące. W działania innowacyjne zaangażowali się nie tylko uczniowie, ale cała rada pedagogiczna, rodzice, pracownicy szkoły. Efektem tej pracy jest bogata ekspozycja prac uczniowskich oraz materiałów historycznych, do obejrzenia których zachęcam. Opracowaliśmy też zbiory wierszy uczniowskich, spisaliśmy pomysły na legendy o Serocku, przeprowadziliśmy rozmowy z ciekawymi ludźmi, dla których właśnie Serock stał się „centrum świata”. Z ich ust padło wiele pięknych słów. Pojawiły się też przesłania:

- Przyszli mieszkańcy Serocka powinni mieć otwarte serca. Powinni pomagać sobie nawzajem, a szczególnie tym, którzy pracują dla dobra tego środowiska i ich dzieci.

- Przyszłym mieszkańcom Serocka życzę, żeby byli ludźmi sprawiedliwymi, żeby kochali swoje miasto, dbali o jego rozwój, troszczyli się o współmieszkańców, dostrzegali potrzeby dzieci, młodzieży i przedstawicieli najstarszego pokolenia. Apeluję, aby ci, którzy przyjdą po nas, troszczyli się o historię tej metropolii, przekazywali ją swoim dzieciom i pielęgnowali prawdę historyczną. Marzę o tym, żeby mieszkańcy naszego miasta tworzyli wspólnotę serockich bratnich dusz.

Podziękowania:

 • Ewa Żmijewska - autorka innowacji

 • Elżbieta Borkowska, Małgorzata Gańska-Niemczyk, Monika Melnicka-Bachańska, Teresa Dytyniak, Krystyna Affek - zespół nauczycieli odpowiedzialny za realizację

 • p. Anecie Nasalskiej, chórowi i zespołowi SP i Gimnazjum

 • uczniom występującym w inscenizacji oraz ich rodzicom

 • wychowawcom świetlicy oraz całej Radzie Pedagogicznej oraz pracownikom szkoły

 • paniom z Referatu Komunikacji Społecznej UMiG - p. Beacie Roszkowskiej i Agnieszce Woźniakowskiej – za całoroczne wparcie w realizacji innowacji

 • wszystkim uczestnikom konkursów oraz ich rodzicom

Za wsparcie finansowe i materialne:

 • Rada Rodziców

 • Artur Arbaszewski – najemca sklepiku szkolnego

 • p. Marek Portasiewicz – rodzic ucznia z kl. V b

 • Artur Ochenkowski – rodzic ucznia klasy III c

 • p. Mariusz Rosiński - za pomoc w przygotowaniu upominków

 • p. Agnieszka Oktaba – rodzic uczniów kl. VI a i IV c

 • P. Mirosławowi Świerczyńskiemu – za obsługę poligraficzną

 

Krystyna Affek - dyrektor Szkoły Podstawowej im. M.Kopernika w Serocku

 

Zapraszamy do wspólnego świętowania

W sobotę, 27 maja spotkamy się na serockim rynku z okazji Wojciechowego Świętowania i Dnia Samorządu Terytorialnego. Będzie to kolejne wydarzenie w ramach obchodów jubileuszu 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich.

Korowód

Tegoroczny festyn tradycyjnie poprzedzi korowód setek mieszkańców Miasta i Gminy Serock, którzy wystąpią tym razem w stylizacjach nawiązujących do wielowiekowej historii naszego miasta.
Serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w korowodzie, który o godzinie 17:00 wyruszy ze stadionu miejskiego i przejdzie na rynek, gdzie wspólnie będziemy uczestniczyć w kolejnych atrakcjach przygotowanych na Wojciechowy festyn.

Festyn

Tego wieczoru obejrzymy inscenizację przedstawiającą nadanie praw miejskich Serockowi oraz koncert piosenek 600-lecia. Na scenie zaprezentuje się Chór Miasta i Gminy Serock Cantores Adalberti i Chór Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Grupa wokalno-aktorska "Szafa gra" z udziałem Marka Sierockiego. Festyn zakończy się koncertem zespołu Blue Cafe.

Poczta Specjalna

Z myślą o mieszkańcach i gościach już od 12:30 otwarte zostanie na rynku specjalne, okolicznościowe, stoisko Poczty Polskiej, na którym będzie można nadać jubileuszową kartkę z Serocka.

Poczta Specjalna dedykowana jest kolekcjonerom filatelistom, ale nie tylko. Wszyscy, którzy chcą w nietypowy sposób upamiętnić udział w Wojciechowym festynie 27 maja 2017 roku, towarzyszącym obchodom jubileuszu 600 lecia nadania praw miejskich Serockowi, mogą już od 12:30 przygotować swoją przesyłkę do Poczty Specjalnej. Wydana specjalnie na tą okazję kartka okolicznościowa zostanie na pocztowym stoisku zaopatrzona w znaczek (odpłatnie), odatowana datownikiem okolicznościowym oraz ostemplowana stemplem Poczty Specjalnej. Następnie wszystkie przesyłki powędrują do worka pocztowego i zostaną przeniesione w korowodzie, ze stadionu do Urzędu Pocztowego w Serocku,  przez pracownika Poczty Polskiej w stroju Pocztyliona z 1854 roku. Kolejne przesyłki będą przyjmowane w stoisku pocztowym na rynku do godziny 19:00.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z tej wyjątkowej okazji.

Stoisko promocyjne

Na stoisku promocyjnym Miasta i Gminy Serock - wszyscy, którzy wezmą udział w zabawach i konkursach, otrzymają pamiątkowy gadżet. To także okazja, żeby otrzymać pamiątkową monetę 600-lecia.

Po korowodzie zapraszamy przed ratusz, gdzie będzie można zrobić sobie na  pamiątkę zdjęcie ze świętym Wojciechem.

Izba Pamięci i Tradycji Rybackich

Od 11.00 do 17.00 (jak zawsze w weekend) zapraszamy do zwiedzania Izby Pamięci i Tradycji Rybackich - placówki o charakterze muzealnym, w której poprzez multimedialną ekspozycję prezentujemy najważniejsze dzieje Serocka i okolic.

Kibicujemy biegaczom

Tego dnia odbędzie się również I Półmaraton Zegrzyński organizowany przez Związek Gmin Zalewu Zegrzyńskiego. Start biegu nastąpi w Wieliszewie, natomiast metę wyznaczono w Serocku przy Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych (ul. Wolskiego 8, opodal serockiego rynku). Zakończenie biegu przewidziano do godziny 12:00.

 

 

27 maja - Dzień Samorządu Terytorialnego

27 maja
Dzień Samorządu Terytorialnego

Dzień Samorządu Terytorialnego, to święto uchwalone przez Sejm RP w 2000 r., obchodzone  na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych w Polsce. W 1990 roku utworzono gminy, jako wspólnoty mieszkańców z mocy prawa, z odrębnym budżetem i mieniem komunalnym. Wprowadzono bezpośrednie wybory do rad gminnych, odpowiedzialność lokalną władzy wykonawczej (wójta, burmistrza) przed odpowiednią władzą legislacyjną (rada gminy), samodzielność finansową ośrodków samorządowych, kontrolę władzy wykonawczej nad lokalną administracją (urzędem gminy). Po 45 latach rządów komunistycznych Polska stała się krajem w pełni demokratycznym, a 27 maja 1990 roku przeprowadzono pierwsze w pełni wolne, demokratyczne wybory samorządowe. Powstała także gmina Serock, a w pierwszych demokratycznych wyborach, na burmistrza Miasta i Gminy Serock, wybrano Sylwestra Sokolnickiego.

W 1998 roku, w drugim etapie reformy samorządowej, powstał samorządowy powiat i województwo. Dzisiaj przed samorządem stoją nowe wyzwania, wyzwania podnoszone  poprzeczką europejską, wyzwania na rzecz rozwoju lokalnego. Nadajemy tym wyzwaniom kształt współpracy z mieszkańcami naszej gminy, poszanowaniem ich praw i dbałością o ich dobro.

Zmiany w organizacji ruchu w dn. 27.05.2017 r.

W dniach 26 – 28  maja 2017 r. przy ul. Rynek w Serocku na czas imprezy „ Wojciechowe świętowanie ” wprowadza się czasową zmianę organizacji ruchu drogowego, która będzie następująca:

26 maja 2017 od godz. 15.00 – 28 maja 2017 r. do godz. 12.00

całkowite wyłączenie z ruchu ul. Rynek pomiędzy ul. Kościuszki a ul. 11-go  Listopada (usytuowana scena pomiędzy ul Rynek 17 i 11-go Listopada 8)

27 maja 2017 r. od godz. 8.00 do godz. 23.00

- zakaz parkowania i od 14.00 całkowite wyłączenie z ruchu ul. Rynek pomiędzy ul. Poniatowskiego, a ul. Farnej (odcinek przy posesji Rynek od nr  12  do  nr 16)

- zakaz parkowania i od 14.00 całkowite wyłączenie z ruchu ul. Rynek pomiędzy ul. Wolskiego, a ul. Brukową (odcinek przy posesji Rynek od nr  1  do  nr 7)

27 maja 2017 r. od godz. 14.00 do godz. 17.30

- wyłączenie z ruchu ul. Kościuszki w części przeznaczonej na miejsca parkingowe /trasa korowodu – prosimy o nie parkowanie pojazdów na całej długości ulicy Kościuszki/

Ruch pojazdów w w/w okresie w okolicy Rynku odbywać się będzie ulicami: Kościuszki (wjazd), Poniatowskiego, Św. Wojciecha, Farna, Rynek (przy posesji nr 8 – 11), Brukowa, Retmańska, Zdrojowa, Wolskiego i 11-go Listopada (wyjazd). Mając na uwadze powyższe zwracam się do Państwa z prośbą o zaparkowanie swoich pojazdów w miejscu innym niż wyłączone z ruchu. Przepraszamy za czasowe utrudnienia w ruchu zapraszając jednocześnie do wzięcia udziału w imprezie.

 • autor: Komendant Straży Miejskiej w Serocku

Atrakcje na weekend

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z atrakcji weekendowych:

AKCJA KRWIODAWSTWA
20 maja (sobota) w godz. 9.30 - 13.30
przy Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku
 

Noc Muzeów w Muzeum Historycznym w Legionowie
20 maja 9sobota)

Szczegóły:  TUTAJ

Zwiedzanie Izby Pamięci i Tradycji Rybackich
sobota, niedziela, godz. 11.00 - 17.00.

Więcej: TUTAJ

Warszawa i Serock – Sezon wiślanej żeglugi

1 maja ruszył sezon wiślanej żeglugi, a wraz z nią rozpoczęły swoje rejsy Warszawskie Linie Turystyczne. Wśród nich znajdują się m.in. wycieczki po Jeziorze Zegrzyńskim statkiem Zefir do Serocka (statek odpływa z przystanku Żerań Cementownia, dojazd autobusami linii 705, 735 i 126 oraz pociągami SKM linii S3). Za rejs do Serocka trzeba zapłacić 36 zł (ulgowy – 18 zł). Statek „Zefir" wypływa o godz. 9.30 z przystani na Kanale Żerańskim w okolicy przystanku Cementownia 02. O godzinie 12.30 przybija do brzegu w Serocku, aby o 14.30 wyruszyć do Warszawy. Rejs kończy się około godziny 18.00. Godziny te, poza rozpoczęciem wycieczki, mogą ulec zmianie. „Zefir" zabiera na pokład 110 pasażerów. Na statku znajduje się grill oraz bufet z ciepłymi i zimnymi napojami. W tym sezonie zaplanowana została dodatkowa atrakcja - statek dopłynie aż do zapory w Dębem. Znajdujące się na terenie Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu Jezioro Zegrzyńskie to prawdziwy raj dla wędkarzy oraz amatorów sportów wodnych. W Serocku wycieczkowicze mają około dwugodzinną przerwę na spacer czy odpoczynek na plaży. Trasa rejsu prowadzi fragmentem wodnego szlaku Batorego.

Więcej informacji na temat wiślanej żeglugi na stronie www.mazowsze.travel

Szczegóły dotyczące rozkładu rejsów, sprzedaży biletów TUTAJ  

 

 

 

 

 

 

Starosta Legionowski z wizytą w izbie

Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku cieszy się dużym zainteresowaniem. Kolejni goście, którzy odwiedzają placówkę wypowiadają się o jej ekspozycji z uznaniem. Do osób, które odwiedziły izbę, 16 maja dołączyli Starosta Powiatu Legionowskiego Robert Wróbel oraz Wicestarosta Jerzy Zaborowski, którzy w towarzystwie Burmistrza Miasta i Gminy Serock Sylwestra Sokolnickiego obejrzeli ekspozycję.

Mamy nadzieję, że serocka Izba Pamięci wzbogaci ofertę turystyczną i kulturalną powiatu legionowskiego, stając się interesującą atrakcją dla turystów i mieszkańców okolicznych miejscowości.

Gminny dzień strażaka

Uroczyste gminne obchody Dnia Strażaka połączone z jubileuszem 85 rocznicy po-wstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Kiełpińskiej odbyły się w dniu 13 maja 2017 r. w Sali Widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku.
Zgodnie ze scenariuszem uroczystość obejmowała część oficjalną i artystyczną – występ Kabaretu Kopydłów „Tak jest Komendancie”.

W uroczystości uczestniczyli Strażacy Ochotnicy ze wszystkich gminnych jednostek OSP /Gąsiorowa, Serocka, Woli Kiełpińskiej i Stanisławowa/ w towarzystwie żon i osób towarzyszących.

Ponadto gminne Święto Dnia Strażaka zaszczycili swoją obecnością:
st. Bryg. Arkadiusz Pich - Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Legionowie,
mł. chor. Andrzej Woźniak – Komendant Wojskowej Straży Pożarnej w Zegrzu,
dh. Jacek Cendrowski - Prezes Zarządu  Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Legionowie, Koło nr 5,
a także, Pan Artur Borkowski - Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku oraz radni Rady Miejskiej w Serocku.

W wystąpieniu okolicznościowym Burmistrz Miasta i Gminy Serock przywitał wszystkich gości, którzy zechcieli osobiście uczestniczyć w uroczystych obchodach Dnia Strażaka w Serocku i jubileuszu 85 lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Kiełpińskiej.
Burmistrz Miasta i Gminy w krótkich słowach odniósł się do szczególnej roli jaką pełnią strażacy ochotnicy w niesieniu pomocy poszkodowanym oraz w ratowaniu ludzi i mienia. Po-informował zebranych o osiągnięciach gminnych jednostek OSP oraz o planach ich doposażenia. Pogratulował dotychczasowych osiągnięć szczególnie jubilatom z Woli Kiełpińskiej oraz złożył życzenia w związku z obchodzonym świętem i jubileuszem. Nie zabrakło okolicznościowych prezentów, które odebrali Prezesi Zarządów OSP z terenu gminy.

W imieniu jednostki OSP w Woli Kiełpińskiej – współorganizatora i jubilata, referat nt. „Historia OSP w Woli Kiełpińskiej” wygłosił druh Andrzej Mękarski. Z poruszeniem przekazywał najistotniejsze informacje z przeszłości jednostki. Ochotnicza Straż Pożarna z Woli Kiełpińskiej to jedna z najstarszych Ochotniczych Straży Pożarnych na Mazowszu.

Osobiste życzenia dla strażaków w trakcie uroczystości przekazali:
bryg. Arkadiusz Pich – Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Legionowie
Pan Artur Borkowski - Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku

Pisemne gratulacje i życzenia dla Strażaków Ochotników z terenu gminy nadesłali Mini-ster Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, Prezes Zarządu Głównego ZOSP RP dh. Waldemar Pawlak, Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSPRP dh Antoni Tarczyński.
Z okazji obchodzonego święta i jubileuszu 85 lecia OSP w Woli Kiełpińskiej w trakcie uroczy-stości zostali odznaczeni  niżej wymienieni Strażacy ochotnicy:

1)    Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Głównego Związku Ochotniczych Straży Po-żarnych Rzeczypospolitej Polskiej nr 283/41/2017 z dnia 06.04.2017r. ZŁOTYM ZNAKIEM ZWIĄZKU został wyróżniony druh Jerzy Trześniewski.

2)    Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej nr 5/2017 z dnia 21.03.2017r.
 ZŁOTYM MEDALEM ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA  zostali wyróżnieni:
- druh Jarosław Brzeziński;
- druh Mirosław Kaczmarczyk;
- druh Waldemar Lewandowski;
- druh Waldemar Kęsak;

SREBRNYM MEDALEM ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA  zostali wyróżnieni:
- druh Dariusz Kaczmarczyk;
- druh Andrzej Mękarski;

BRĄZOWYM MEDALEM ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA  zostali wyróżnie-ni:
- druh Waldemar Sowiński;
- druh Łukasz Zapiór;

3)    Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej nr 1/WS/2017 z dnia 20.04.2017r.
   ODZNAKĄ WZOROWY STRAŻAK zostali wyróżnieni:
- druh Andrzej Nowicki;
- druh Piotr Puzio;

4)    Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej nr 1/2017 z dnia 20.04.2017r.

ODZNAKĄ „ZA WYSŁUGĘ LAT” zostali wyróżnieni:

Za 50 lat pełnienia służby w OSP:
- druh Stefan Brzeziński;
- druh Jerzy Malinowski
Za 45 lat pełnienia służby w OSP:
- druh Stanisław Krzyczkowski;;
- druh Zbigniew Rokicki;
Za 35 lat pełnienia służby w OSP:
- druh Tomasz Skoroszewski;
Za 30  lat pełnienia służby w OSP:
- druh Waldemar Kęsak;
Za 25 lat pełnienia służby w OSP:
- druh Robert Walkowski;
- druh Jarosław Malinowski;
- druh Krzysztof Malinowski;
Za 20 lat pełnienia służby w OSP:
- druh Mirosław Kaczmarczyk;
- druh Waldemar Lewandowski;
- druh Jarosław Brzeziński;
Za 15 lat pełnienia służby w OSP:
- Dariusz Kaczmarczyk;
Za 10 lat pełnienia służby w OSP:
- druhna  Kamila Walczak;
- druh Andrzej Mękarski;
- druh Waldemar Sowiński;

Na podstawie wyżej wymienionej uchwały
ZŁOTĄ ODZNAKĄ „MŁODZIEŻOWA DRUŻYNA POŻARNICZA” zostali wyróżnieni:
- druh Sławomir Lewandowski,
- druh Grzegorz Pawlak;
SREBRNĄ ODZNAKĄ „MŁODZIEŻOWA DRUŻYNA POŻARNICZA” zostali wyróżnieni:
- druh Marcin Guzowski;
- druh Przemysław Szczęsny;
BRĄZOWĄ ODZNAKĄ „MŁODZIEŻOWA DRUŻYNA POŻARNICZA” zostali wyróżnieni:
- druh Kamil Maciejewski;
- druhna Aleksandra Malinowska;
- druh Mateusz Malinowski;
- druhna Luiza Srebnik;
- druhna Anita Żarnoch;
- druh Aleks Kovalenko;

Aktu wręczenia medali i odznaczeń dokonali wspólnie Burmistrz Miasta i Gminy Serock Pan Sylwester Sokolnicki, Z-ca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej brygadier Arkadiusz Pich oraz Prezes Miejsko Gminnego Zarządu OSPRP druh Marian Mali-nowski.

W imieniu odznaczonych i wyróżnionych podziękował druh Waldemar Lewandowski z OSP w Woli Kiełpińskiej. Bardzo sympatycznym elementem uroczystości było podziękowanie wieloletniemu członkowi OSP w Serocku druhowi Sławomirowi Królowi za długotrwałą służbę. Podziękowanie wygłosił Naczelnik OSP w Serocku druh Sławomir Czerwiński. Na pamiątkę wieloletniej służby druh Sławomir Król otrzymał piękną replikę bojowego samochodu ratowniczo-gaśniczego.  
  Organizatorem i gospodarzem części artystycznej było Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku.
Tradycyjnie z okazji tego święta, część artystyczną pełną humoru i zabawy wypełnił pro-gram kabaretowy. W tym roku dla strażaków wystąpił Kabaret Kopydłów „Tak jest Komendancie”. Aktorzy rozbawili publiczność programem pełnym inteligentnych i zabawnych dialogów.
Artyści z humorem opowiadali o sprawach ważnych i codziennych. Po koncercie goście mogli spędzić czas podczas miłych rozmów przy słodkim poczęstunku, nie zabrakło także wspaniałych tortów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • autor: Referat Zarządzania Kryzysowego, Obrony Cywilnej i Bezpieczeństwa

Międzynarodowy Dzień Rodzin

Wszystkim serockim rodzinom
życzymy mnóstwa ciepła płynącego z domowych ognisk,
jak najwięcej czasu spędzanego wspólnie w rodzinnym gronie.
Zrozumienia, mnóstwa pięknych wzruszeń
i sił do pokonywania trudności.

Weekend w Serocku

13 maja - od godziny 17.00 - 18.30

WIECZÓR Z BIBLIOTEKĄ W SEROCKU

od godz. 19.00 - SPOTKANIE Z TOMASZEM LERSKIM

Szczegóły na plakacie poniżej.

Pierwsi goście w Izbie Pamięci

9 maja oficjalnie udostępniliśmy Izbę Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku zwiedzającym. Pierwszymi gośćmi, którzy odwiedzili placówkę byli uczniowie trzeciej klasy szkoły podstawowej w Serocku. Pani Marlena Strojecka - pracownik Izby - oprowadziła dzieci po ekspozycji i wprowadziła je w historię Serocka. Zachęciła dzieciaki do niejednokrotnego odwiedzania Izby - ekspozycja bowiem jest tak skonstruowana, że za każdym razem można się skupić na różnych jej treściach.

Burmistrz Sylwester Sokolnicki podziękował najmłodszym za zainteresowanie historią, zachęcił dzieci do dzielenia się pamiątkami oraz poprosił, aby odwiedzać Izbę z rodzicami.

Przypominamy, że Izba Pamięci i Tradycji Rybackich jest czynna we wtorki i czwartki w godz. 10.00 - 15.00 oraz w piątki, soboty i niedziele w godz. 11.00 - 17.00. Wstęp bezpłatny.

 

Piknik Ekologiczny na serockim rynku

W dniu 7 maja 2017 roku, na Rynku Miejskim w Serocku, już po raz piąty odbył się Piknik Ekologiczny.

W ramach pikniku zorganizowane zostało Ekostoisko, które jak zwykle miało funkcję edukacyjną. Dzięki przeprowadzanym w stoisku zabawom i konkursom wszyscy uczestnicy pikniku mogli poszerzyć swoją wiedzę z dziedziny edukacji ekologicznej, dowiedzieć się m.in. jak ważna jest idea recyklingu, prawidłowej segregacji odpadów i właściwego postępowania z elektro-odpadami. Udział w konkursach nagradzany był ekoupominkami i sadzonkami kwiatów ogrodowych.

Ekoupominki mogły odebrać również osoby, które przyniosły do stoiska zużyte baterie i nakrętki od butelek plastikowych. Wszystkie zebrane nakrętki przekażemy na szczytny cel.

Dodatkowo osoby, które w dniach poprzedzających piknik dostarczyły do Miejsko – Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Serocku zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, podczas trwania imprezy, mogły odebrać sadzonki krzewów ozdobnych i kwiatów ogrodowych.

Kulinarnie Piknik Ekologiczny wzbogacały niezawodne Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Gutów, Marynia, Dosina i Skubianki, które przygotowały eko-smakołyki m.in. pyszne ciasta, pierogi, krokiety i chleb ze smalcem.

Podczas pikniku, chętni mogli wziąć udział w warsztatach z decoupage, które prowadziła Pani Danuta Steczka – Rękodzieło Artystyczne oraz w warsztatach tworzenia kwiatów z krepiny, które prowadziły nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Jadwisinie. Dodatkowo piknikowi towarzyszyła barwna wystawa prac o tematyce ekologicznej, których autorami byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jadwisinie.

Podczas Pikniku Ekologicznego zaprezentowała się Szkółka bylin ze Skubianki „Ogrody o Zielonych Progach” prowadzona przez Biankę i Przemka Godlewskich. Wszyscy zainteresowani mogli nie tylko zakupić wyhodowane w szkółce sadzonki roślin, ale również mogli skorzystać z profesjonalnych porad ogrodniczych.

Piknik ekologiczny, pomimo lekko kapryśnej pogody cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, a jego organizacja pokazała, że impreza na stałe wpisała się do kalendarza imprez organizowanych przez Urząd Miasta i Gminy w Serocku.

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

Bieg Wojciechowy i Piknik Ekologiczny przyciągnęły tłumy

7 maja na serockim rynku odbył się V Bieg Wojciechowy. Mieszkańcy i sympatycy Serocka oraz amatorzy aktywności fizycznej mogli wziąć udział w Biegu 600-lecia, zmierzyć się w Biegu Rodzinnym, Biegu z książką, Biegu na dystansie 10 km oraz Marszu Nordic Walking. Na zwycięzców czekały efektowne nagrody ufundowane przez sponsorów, a na wszystkich uczestników - pamiątkowe medale.

Jak co roku biegom towarzyszył Piknik Ekologiczny, podczas którego można było m.in. uzyskać informacje o selektywnej zbiórce odpadów i działaniach proekologicznych podejmowanych na terenie gminy Serock. Można było również odebrać sadzonkę i upominki za przekazane elektrośmieci, baterie i nakrętki oraz spróbować ekosmakołyków przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich.

Wyniki TUTAJ .

Szczegółowa relacja z biegu na stronie Ośrodka Sportu i Rekreacji TUTAJ

Fotorelacja Fundacji Przetarty Szlak TUTAJ

8 maja - Dzień Zwycięstwa

To był dzień zwycięstwa nad nazizmem i kilkuletnim koszmarem, jaki ogarnął cały świat. Kiedy 8 maja 1945 roku o godzinie 15.00 ogłoszono koniec wojny światowej, nie spodziewano się, że jeszcze długo nie będziemy cieszyć się  wolnością. W 1945 roku na konferencjach w Jałcie oraz Poczdamie rządy Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, w porozumieniu z ZSRR, oddały państwa Europy Środkowej i Wschodniej w sowiecką strefę wpływów. Dla nas oznaczało to jedno – znowu nie byliśmy wolni. Pozostało tak aż do 1989 r. kiedy rozpoczęliśmy budowanie polskiej demokracji. Ale wtedy 8 maja 1945 r. Polska, która zbrojnie uczestniczyła w większości kampanii wojennych i bitew II wojny światowej, odniosła niepodważalny triumf.

Święto ustanowione zostało w 2015 roku „w celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami”. Narodowy Dzień Zwycięstwa jest świętem państwowym.

 

Zapraszamy do zwiedzania Izby Pamięci i Tradycji Rybackich

Od 9 maja zapraszamy do zwiedzania nowo otwartej Izby Pamięci i Tradycji Rybackich. 

Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku, to placówka o charakterze muzealnym. W zrewitalizowanym budynku dawnej szkoły utworzono nowoczesną multimedialną ekspozycję, poświęconą dziejom Serocka i okolic.

adres placówki:

Serock, ul. św. Wojciecha 1
tel. 22 768 32 95
izbapamieci@serock.pl

godziny otwarcia:

wtorek, czwartek  10:00 – 15:00 
piątki, soboty i niedziele – 11:00 – 17:00

W uzasadnionych przypadkach, dla grup zorganizowanych, po wcześniejszym uzgodnieniu możliwe jest udostępnienie ekspozycji w innym niż ww. czasie. (tel. do Izby - 22 768 32 95 lub tel. do Ref. Komunikacji Społecznej UMiG w Serocku - 22 782 88 43).

Opis ekspozycji TUTAJ

Regulamin Izby w załączeniu.

4 maja Dzień Strażaka

Z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka wszystkim strażakom
Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie gminy Serock,
składamy najserdeczniejsze życzenia.
Niech nie opuszcza Was odwaga, niech dopisuje zdrowie i kondycja
pozwalające nieść pomoc potrzebującym w ratowaniu ich życia, zdrowia i mienia.
Życzymy, by wdzięczność płynąca od tych, którzy owej pomocy doświadczyli
dawała nowe siły do służby dla dobra innych.
Niech nie zabraknie Wam wszelkiej pomyślności
w zamierzeniach zawodowych i osobistych.

Przekazanie dekretu papieskiego mieszkańcom Serocka oraz otwarcie Izby Pamięci i Tradycji Rybackich

Eucharystia, którą 30 kwietnia 2017 roku celebrował Biskup diecezji płockiej Piotr Libera miała szczególnie podniosły charakter. Ordynariusz przekazał mieszkańcom Serocka, na ręce Burmistrza Sylwestra Sokolnickiego, dekret papieski potwierdzający patronat św. Wojciecha nad miastem. Dokument ten jest ważnym elementem w budowaniu tożsamości lokalnej i edukacji historycznej mieszkańców.

Postać tego świętego i męczennika od wieków istniejąca w świadomości Serocczan znajduje potwierdzenie w herbie miasta, pierwotnym wezwaniu serockiego kościoła oraz zachowanych dokumentach historycznych sygnowanych wizerunkiem św. Wojciecha. Podczas Mszy świętej, sprawowanej za parafian, koncelebrowanej przez Księdza Dariusza Rojka – proboszcza parafii pw. św. Anny w Serocku oraz Księdza Andrzeja Marchlewskiego – proboszcza parafii pw. św. Antoniego w Woli Kiełpińskiej - wystawione zostały relikwie świętego Wojciecha. Liturgię uświetniły wzruszające występy  aktorów Teresy Lipowskiej i Tomasza Gęsikowskiego, serockiego Chóru „Cantores Adalberti” i Chóru Centrum myśli Jana Pawła II.    

Ksiądz Biskup w homilii w niezwykły sposób przedstawił najważniejsze dzieje Serocka w wymiarze duchowej opieki świętego Wojciecha. Również temat wzruszającego przemówienia Burmistrza Sylwestra Sokolnickiego, oscylował wokół postaci patrona Serocka – dekret papieski stanowi piękną klamrę jego wielowiekowego patronowania miastu i jego mieszkańcom.

Po Mszy świętej nastąpiło otwarcie pierwszej placówki o charakterze muzealnym pod nazwą Izba Pamięci i Tradycji Rybackich, gdzie w zrewitalizowanej starej szkole powstaje nowoczesna multimedialna ekspozycja poświęcona dziejom Serocka. Przygotowanie ekspozycji było wielkim dziełem szerokiego grona osób, wśród których wymienić należy serockiego regionalistę, doktora Sławomira Jakubczaka, od wielu, wielu lat związanego z Serockiem, inicjującego i wspierającego działania mające na celu krzewienie historii gminy, doktora Mirosława Pakułę, kierownika Filii Muzeum Historycznego w Legionowie, który wsparł nas swą wiedzą dotyczącą nie tylko historii Zegrza oraz doktora habilitowanego Jacka Emila Szczepańskiego, twórcę i dyrektora Muzeum Historycznego w Legionowie wspierającego nasze działania korektą merytoryczną i życzliwymi sugestiami.

Podczas otwarcia placówki Burmistrz Sylwester Sokolnicki nawiązał do historii gminy i przedsięwzięć jakie podjęliśmy w kierunku krzewienia jej dziejów. Izba Pamięci i Tradycji Rybackich jest jednym z nich. W jednym miejscu zgromadziliśmy obszerny materiał o dziejach Serocka i okolic, historie związanych z gminą postaci, zaprezentowaliśmy kopie najważniejszych dokumentów, zabytków archeologicznych, artefaktów.

Biskup Piotr Libera dokonał poświęcenia Izby. Goście, którzy odwiedzili placówkę przekazali organizatorom mnóstwo słów uznania, za które serdecznie dziękujemy.

Przedsięwzięcie swą obecnością uświetnili: Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł z małżonką, włodarze miast i gmin z terenu powiatu legionowskiego, włodarze miast partnerskich Serocka: Radzionkowa, Dzierżoniowa, litewskiej Ignaliny, czeskiego Lanskroun, włoskiego Celleno i węgierskiego Balatonalmadi, zaproszeni goście i mieszkańcy gminy.  Serock odwiedzili również członkowie Bractwa Flisackiego z Ulanowa, reprezentując Burmistrza tego miasta.

Otwarcie Izby Pamięci, to dopiero początek historycznej przygody. Mamy nadzieję, że inicjowane za jej pośrednictwem przedsięwzięcia przyciągną wielu miłośników historii regionu oraz sprawią, że mieszkańcy gminy Serock będą się identyfikowali z tą placówką, zachowując i przekazując innym pamięć o ważnych wydarzeniach.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy outdoorowej na serockim rynku "600 lat doświadczeń" oraz wystawy wewnętrznej w holu ratusza, poświęconej postaci św. Wojciecha. Na serockim rynku znajdują się też włazy kanalizacyjne z okolicznościowym logotypem.

Do zwiedzania Izby Pamięci i Tradycji Rybackich zapraszamy już w maju. Więcej informacji o placówce znajdą Państwo TUTAJ

Zapraszamy do zapoznania się z treścią listów okolicznościowych, gratulacji, życzeń oraz obejrzenia upominków przekazanych przez Gości uczestniczących w uroczystościach jubileuszowych mieszkańcom Miasta i Gminy Serock, za pośrednictwem Pana Burmistrza Sylwestra Sokolnickiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Serocku Artura Borkowskiego https://www.serock.pl/2206,2017?tresc=13692

 • autor: Referat Komunikacji Społecznej

Rozpoczęliśmy wielkie świętowanie

Obchody 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich to wielkie święto miasta i jego mieszkańców, to wędrówka  przez jego historię i refleksja nad jej znaczeniem dla współczesnego Serocka. 

29 kwietnia miało miejsce kolejne ważne wydarzenie  w tegorocznym kalendarzu  jubileuszowych obchodów 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich, odbywające się pod patronatem Prezydenta RP, Andrzeja Dudy.  Była to uroczysta sesja Rady Miejskiej w Serocku inaugurująca czas Wojciechowego  Świętowania. Serocki samorząd nadał mu szczególną rangę  zapraszając znamienitych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Rozpoczynający sesję Przewodniczący Rady Miejskiej, Artur Borkowski  oraz Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Sylwester Sokolnicki nawiązali w swych wystąpieniach do dziejów miasta i jego współczesności, nierozłącznie związanych od średniowiecza z patronatem Świętego Wojciecha. Okolicznościowe listy i przemówienia kolejnych mówców: ministra Andrzeja Dery - sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, attache ds. prasy i kultury Gabora Lagzi, reprezentujacego panią ambasador Węgier w Polsce Orsoyę Zsuzsannę Kovacs, Posła  Jana Grabca, przedstawiciela Wojewody Mazowieckiego Andrzeja Kalinowskiego - Radnego Miasta Legionowo, Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego - Radosława Rybickiego, przedstawiciela Starosty Powiatu Legionowskiego - Roberta Wróbla, dr. Sławomira Jakubczaka oraz przedstawiciela rodziny Grosbardów potomków dawnych żydowskich mieszkańców Serocka, wskazywały  na bardzo liczne atuty naszego miasta, których na co dzień jako jego mieszkańcy często nie dostrzegamy.  Przedstawiciele miast partnerskich Serocka z włoskiego Celleno, litewskiej  Ignaliny, czeskiego Lanskroun, Dzierżoniowa i Radzionkowa opowiadali  o wieloletniej, owocnej współpracy i serdecznych związkach jakie łączą nasze społeczności. Nie szczędzono komplementów serockim włodarzom gratulując rozkwitu  miasta i gminy, dostrzegając jego zrównoważony rozwój zaplanowany z poszanowaniem niezwykłych walorów krajobrazowych i dziedzictwa historycznego,  wykorzystujący jednocześnie zdobycze współczesności. Wiele serdecznych słów uznania przekazano również pod adresem serockiej społeczności, która bierze czynny udział w życiu społecznym gminy wpływając na jej integrację, a także  budowanie pozytywnego wizerunku. Wyrazem wdzięczności dla tych osób było wyróżnienie dziewięciu wyjątkowych mieszkańców zaangażowanych dawniej lub  dzisiaj w działania dla dobra społeczności serockiej Medalem za Zasługi dla Miasta i Gminy Serock. Uczestnicy uroczystości mieli okazję obejrzeć  film opowiadający w skrócie dzieje Serocka, zrealizowany przy współpracy z mieszkańcami, jak również mogli pogłębić swą wiedzę o św. Wojciechu w czasie wykładu poświęconego naszemu Patronowi.

Ważnym wydarzeniem uroczystej sesji z okazji jubileuszu i Święta serockiego Patrona było podpisanie Porozumienia Partnerskiego z Węgierskim miastem  Balatonalmadi. W obecności przedstawiciela pani Ambasador Węgier w Polsce, burmistrz Balatonalmadi Janos Keszey oraz Burmistrz Serocka, Sylwester Sokolnicki  podpisali dokument rozpoczynający współpracę między samorządami i społecznościami  naszej gminy i węgierskiego, balatońskiego kurortu.

Po podniosłych wydarzeniach uroczystej sesji przyszedł czas na kolejne wydarzenia uświetniające jubileusz 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich. W obecności ekip telewizyjnych, w towarzystwie zacnych gości i mieszkańców dokonano uroczystego posadzenia w parku miejskim jednego z sześciuset Drzew 600-lecia. Mamy nadzieję, że ta okazała sadzonka dębu będzie świadkiem następnych wieków historii naszego miasta.

Kolejne wydarzenie tego dnia  nawiązywało tak do współczesności, jak i do przyszłości naszego miasta, a szczególnie jego mieszkańców.  Na serockim rynku została umieszczenia Kapsuła Czasu, do której uroczyście - 16 delegacji reprezentujących środowiska oświatowe, serockich seniorów, jednostki samorządowe  - złożyło pamiątki dla przyszłych mieszkańców Serocka. Umieszczono w niej listy, okazjonalne wiersze, fotografie, rysunki, laurki, zdjęcia, plakaty, karty z kronik, statuty, uchwały, przesłania, medale, materiały promocyjne i wiele innych przedmiotów, które w 1100. urodziny św. Wojciecha, przypadające w 2056 roku, odkryją przyszli mieszkańcy Serocka. Dziękujemy pomysłodawcom i fundatorom kapsuły Państwu Magdzie i  Cezaremu Kawałowskim.

Po tej miłej uroczystości nastąpiło  jeszcze odsłonięcie  tablicy pamiątkowej umieszczonej na ścianie serockiego ratusza, upamiętniającej  tegoroczny jubileusz potwierdzenia lokacji miasta w 1417 roku.

Zwieńczeniem uroczystego  dnia było wspólne spotkanie mieszkańców i gości w ratuszu przy wielkich tortach 600-lecia.

 

 

 • autor: Referat Komunikacji Społecznej

Majowe rocznice i święta

1 maja
12. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej

1 maja 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Jednak zanim to nastąpiło, nasz kraj musiał przejść długą drogę, aby wstąpić do unijnych struktur. Pierwszym krokiem było podpisanie 16 grudnia 1991 roku Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie pomiędzy Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi. W czerwcu 1993 szefowie państw i rządów krajów wspólnotowych w czasie szczytu w Kopenhadze potwierdzili, iż przystąpienie krajów Europy Środkowej i Wschodniej do UE jest wspólnym celem, ale uwarunkowanym spełnieniem przez te kraje tzw. kryteriów kopenhaskich. Symbolicznym momentem było złożenie przez Polskę formalnego wniosku o członkostwo: przesłanego (faksem) 5 kwietnia 1994 roku przez premiera Waldemara Pawlaka do siedziby Rady Unii Europejskiej oraz następnie złożonego 8 kwietnia 1994 r. w Atenach przez ministra spraw zagranicznych Andrzeja Olechowskiego na ręce greckiej prezydencji. Właściwe negocjacje rozpoczęły się 3 kwietnia 1998 roku, a ich pierwszy etap polegał na porównaniu prawa polskiego z prawem unijnym. Ukoronowaniem negocjacji był szczyt Rady Europejskiej, który odbył się 12–13 grudnia 2002 r. w Kopenhadze. Podjęto wtedy ostateczną decyzję dotyczącą polskiego członkostwa w UE. Dopełnieniem działań dyplomatów było podpisanie 16 kwietnia 2003 roku w Atenach traktatu akcesyjnego i jego późniejsza akceptacja w ogólnonarodowym referendum przeprowadzonym 7–8 czerwca 2003 roku. Traktat został następnie ratyfikowany przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w dniu 23 lipca 2003 r. W efekcie 1 maja 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. (źródło: http://telewizjarepublika.pl/12-rocznica-wejscia-polski-do-unii-europejskiej,32945.html)

2 maja
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Święto państwowe ustanowione zostało przez Sejm w lutym 2004 r. Obchodzone 2 maja kieruje nasze myśli ku narodowym symbolom – znakom państwa polskiego, które towarzyszą nam od wieków, które są zewnętrznym emblematem naszej przynależności narodowej. Zachęcamy wszystkich, by 2 maja uczcić Święto Flagi wywieszając ją, doceniając fakt, że żyjemy w czasach, które nie odżegnują się od narodowych symboli.

3 maja
Konstytucja 3 maja

Ustawa Rządowa, czyli Konstytucja 3 Maja, była drugą na świecie, a pierwszą w Europie ustawą zasadniczą. Uchwalona na Sejmie Czteroletnim w 1791 roku przez stronnictwo patriotyczne jako rezultat kompromisu ze stronnictwem królewskim, była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczpospolitej po I rozbiorze - ustalała podstawy ustroju nowożytnego w Polsce.

Historyczna sesja izb połączonych obradująca 3 V 1791 w Sali Senatorskiej na Zamku Królewskim obfitowała w gwałtowne spory i dramatyczne gesty ze strony zwolenników i przeciwników konstytucji. Przekupiony poseł kaliski Jan Suchorzewski wielokrotnie występował przeciwko projektowi, którego nie czytałem wprawdzie, ale który, jak mi mówiono, „wywraca wolność polską”. Ostatecznie król zaprzysiągł konstytucję na ręce bpa krakowskiego Feliksa Turskiego, dodając: „Przysięgałem Bogu, żałować tego nie będę”. Następnie w kolegiacie św. Jana nastąpiło powtórne zaprzysiężenie konstytucji, jako wyraz sankcji ze strony Kościoła katolickiego. Ustawa Rządowa została uchwalona (bez dokładnego przeliczenia głosów) w nadzwyczajnym trybie, przy zastosowaniu uproszczonej procedury, co uzasadnia twierdzenie, że akt ten doszedł do skutku w drodze swoistego zamachu stanu. Protestacja opozycjonistów (4 V 1791) okazała się bezskuteczna. Po dokonaniu oblaty w grodzie warszawskim Ustawa Rządowa stała się z dniem 5 V 1791 aktem prawnie obowiązującym. Uchwalona tego samego dnia Deklaracja Stanów Zgromadzonych uchyliła moc prawną aktów sprzecznych z konstytucją. Upamiętnieniem uchwalenia konstytucji miał być kościół „najwyższej Opatrzności poświęcony”. (Za prof. dr. hab. Marianem Kallasem)

Konstytucja, będąca kompromisem między stronnictwem królewskim a patriotycznym przyniosła ze sobą gruntowane reformy państwowe. Wprowadzała dziedziczność tronu, znosiła złote wolności, zgubne liberum veto oraz podział na Koronę i Wielkie Księstwo Litewskie. W konstytucji widoczne są również wpływy oświeceniowe, jak na przykład myśl Monteskiusza o trójpodziale władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Powołanie instytucji odpowiedzialności parlamentarnej ministrów, instytucje kontrasygnaty, prawo o miastach to kolejne dokonania ustawy zasadniczej z 1971 roku. Konstytucja uderzyła w interesy magnaterii, wzmacniając tym samym pozycję szlachty średniej, wzięła również pod opiekę chłopów, łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Jej twórcy podejmując się trudnego zadania reformy państwa chylącego się ku upadkowi, wyparli istniejącą anarchię na rzecz demokratycznej monarchii konstytucyjnej. Konstytucja obowiązywała do 1792 r., obalona przez Targowicę.

8 maja
Dzień Zwycięstwa

To był dzień zwycięstwa nad nazizmem i kilkuletnim koszmarem, jaki ogarnął cały świat. Kiedy 8 maja 1945 roku o godzinie 15.00 ogłoszono koniec wojny światowej, nie spodziewano się, że jeszcze długo nie będziemy cieszyć się  wolnością. W 1945 roku na konferencjach w Jałcie oraz Poczdamie rządy Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, w porozumieniu z ZSRR, oddały państwa Europy Środkowej i Wschodniej w sowiecką strefę wpływów. Dla nas oznaczało to jedno – znowu nie byliśmy wolni. Pozostało tak aż do 1989 r. kiedy rozpoczęliśmy budowanie polskiej demokracji. Ale wtedy 8 maja 1945 r. Polska, która zbrojnie uczestniczyła w większości kampanii wojennych i bitew II wojny światowej, odniosła niepodważalny triumf.

27 maja
Dzień Samorządu Terytorialnego

Dzień Samorządu Terytorialnego to święto uchwalone przez Sejm RP w 2000 r., obchodzone  na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych w Polsce. W 1990 roku utworzono gminy, jako wspólnoty mieszkańców z mocy prawa, z odrębnym budżetem i mieniem komunalnym. Wprowadzono bezpośrednie wybory do rad gminnych, odpowiedzialność lokalną władzy wykonawczej (wójta, burmistrza) przed odpowiednią władzą legislacyjną (rada gminy), samodzielność finansową ośrodków samorządowych, kontrolę władzy wykonawczej nad lokalną administracją (urzędem gminy). Po 45 latach rządów komunistycznych Polska stała się krajem w pełni demokratycznym, a 27 maja 1990 roku przeprowadzono pierwsze w pełni wolne, demokratyczne wybory samorządowe. Powstała także gmina Serock, a w pierwszych demokratycznych wyborach, na burmistrza Miasta i Gminy Serock, wybrano Sylwestra Sokolnickiego.

W 1998 roku, w drugim etapie reformy samorządowej, powstał samorządowy powiat i województwo. Dzisiaj przed samorządem stoją nowe wyzwania, wyzwania podnoszone  poprzeczką europejską, wyzwania na rzecz rozwoju lokalnego. Nadajemy tym wyzwaniom kształt współpracy z mieszkańcami naszej gminy, poszanowaniem ich praw i dbałością o ich dobro.

Odbierz i wywieś flagę

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Narodowej. To dzień, w którym nasze mysli biegną ku narodowym symbolom – znakom państwa polskiego, które towarzyszą nam od wieków, a które są zewnętrznym emblematem naszej przynależności narodowej. Zachęcamy wszystkich, by 2 maja uczcili Święto Flagi wywieszając ją, doceniając fakt, że żyjemy w czasach, które nie odżegnują się od narodowych symboli.

Z tej właśnie okazji Urząd Miasta i Gminy w Serocku zaprasza wszystkich mieszkańców do odbioru bezpłatnych flag, dostępnych w Referacie Administracyjno-Gospodarczym (parter pok. nr 2) w godzinach pracy urzędu.

Wojciechowe Świętowanie

29 kwietnia 2017 r. (sobota) o godz. 10.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury i czytelnictwa w Serocku odbędzie się uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Po sesji zasadzone zostanie w parku miejskim „Drzewo 600-lecia”, pierwsze z 600. drzew, które mieszkańcy Miasta i Gminy Serock posadzą w tym roku na swoich posesjach. Tego samego dnia odbędzie się również odsłonięcie tablicy upamiętniającej wyjątkowy jubileusz, a na rynku umieszczona zostanie „kapsuła czasu”, pamiątka dla następnych pokoleń Serocczan.

30 kwietnia 2017 r. (niedziela) o godz. 11.00 odbędzie się uroczysta Msza święta, podczas której Biskup Diecezji Płockiej Piotr Libera dokona przekazania Dekretu Papieskiego potwierdzającego patronat św. Wojciecha, postaci od wieków istniejącej w świadomości Serocczan i widniejącej w herbie miasta. Uroczystości tej towarzyszyć będzie występ aktorów, Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Chóru Miasta i Gminy Serock „Cantores Adalberti”.

Tego samego dnia odbędzie się uroczyste otwarcie Izby Pamięci i Tradycji Rybackich, placówki o charakterze muzealnym. Jej podstawowym celem będzie ochrona dziedzictwa historycznego i kulturowego regionu poprzez gromadzenie i udostępnianie zbiorów. Nowoczesny charakter ekspozycji muzealnej, będzie opierać się na multimedialnym i interaktywnym przekazie.

 

 

 

Zapraszamy na Wojciechowe Świętowanie

23 kwietnia to uroczystość Św. Wojciecha - biskupa, patrona Polski. Św. Wojciech to również patron Serocka.
Uroczystości związane z Wojciechowym świętowaniem rozpoczniemy za tydzień. Poniżej znajdą Państwo zaproszenie na uroczystości inaugurujące to świętowanie. Festyn z okazji Święta Patrona odbędzie się 27 maja.
Zapraszamy serdecznie!

Zapisz się do newslettera

Startujemy z nową funkcją na naszej stronie - newsletter.
Jeżeli chcą Państwo być na bieżąco z informacjami z gminy, zapraszamy do zapisania się do listy subskrybentów. Aby to zrobić należy kliknąć w metkę "newsletter" po prawej stronie i w bramce rejestracji wpisać swój adres mailowy.
Mamy nadzieję, że ta forma komunikacji pozwoli nam być w jeszcze lepszym kontakcie.

 

 • autor: Referat Komunikacji Społecznej

Życzenia wielkanocne

Rozdano pierwsze sadzonki „Drzewa 600-lecia”!

Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa informuje, że w dniu 11 kwietnia 2017 r.  w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku uroczyście rozpoczęliśmy wydawanie sadzonek „Drzewa 600-lecia” – akcji towarzyszącej obchodom 600 – lecia nadania praw miejskich Serockowi. Na specjalne zaproszenie Burmistrza Sylwestra Sokolnickiego, okolicznościową sadzonkę odebrali przedstawiciele instytucji działających na terenie gminy Serock, delegacje szkół, przedstawiciele różnych środowisk społecznych oraz mieszkańcy. Akcję rozpoczęło krótkie przemówienie burmistrza dotyczące przebiegu akcji, symboliki posadzenia drzewa z uwzględnieniem jego roli w ekosystemie, zwłaszcza w świetle obecnych przepisów ustawy o ochronie przyrody, zezwalających niestety na nieprzemyślaną wycinkę drzew. Burmistrz podkreślił także, że sadząc drzewo wpisujemy się w historię naszej gminy, dając temu wyraz dla kolejnych pokoleń.

Mieszkańcy z uśmiechem i ogromnym zainteresowaniem odbierali sadzonki. Akcja spotkała się z wielkim uznaniem wśród przybyłych gości, słyszeliśmy wiele miłych słów od wszystkich obecnych. Każda z przybyłych osób otrzymała pamiątkowy imienny certyfikat upamiętniający obchody posadzenia drzewa, a także wybraną sadzonkę.

Ogromne zainteresowanie akcją pokazuje jak wiele osób utożsamia się z naszą małą ojczyzną, jak wiele osób chce tworzyć jej historię, że takie hasła jak przyroda, ekologia, ekosystem nie są nikomu obce.

Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie. Mamy nadzieję że drzewa, które posadzicie na swojej nieruchomości będą kojarzyły się z Naszym Serockiem, że będą wspomnieniem wspaniałych chwil i  będą kojarzyły się z ważną rocznicą 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi. Mamy także nadzieję, że będziecie Państwo przekazywali następnym pokoleniom historię związaną z sadzonką.

Kolejne sadzonki będą wydawane od wtorku 18 kwietnia 2017 r. W pierwszej kolejności należy odebrać imienny certyfikat – w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku, w Referacie Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa – parter pokój nr 11, z którym następnie należy udać się do szkółki ogrodniczej w Borowej Górze, przy ul. Nasielskiej 41 po wybraną w deklaracji udziału w akcji sadzonkę drzewa. Szkółka jest oznaczona specjalnym banerem, który ułatwi Państwu trafienie do niej. Sadzonki będzie można odbierać w podanych godzinach: poniedziałek – piątek 9.00 – 18.00, sobota 9.00 – 17.00, niedziela 9.00 – 15.00, z wyłączeniem dni świątecznych.

Wszystkie osoby, które odebrały sadzonkę bardzo prosimy o przesłanie pamiątkowej fotografii z jej posadzenia wraz z osobami, które uczestniczyły w sadzeniu. Zdjęcia trafią do pamiątkowej kroniki. Zdjęcia prosimy wysyłać na adres e-mail: ochronasrodowiska@serock.pl lub na fanpage Urzędu Miasta i Gminy w Serocku.

Osoby, które chciałyby jeszcze otrzymać okolicznościową sadzonkę, a do tej pory nie przyłączyły się do akcji, zachęcamy do złożenia deklaracji, którą zamieszczamy poniżej. Informujemy, że pozostało niewiele sadzonek, więc należy się śpieszyć. Do wyboru pozostały jeszcze sadzonki następujących gatunków: lipa drobnolistna, kasztanowiec czerwony a także jarząb szwedzki.

Więcej informacji na temat akcji dostępnych jest w Referacie Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa pod numerem telefonu: 22 782 88 40.

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
 • banner przy szkółce

Tajemnicza postać w wodach Narwi

UWAGA! W ostatnich dniach jeden z mieszkańców gminy spotkał w Serocku tajemniczą postać. Dostaliśmy maila o zaskakującej treści: „Spacerowałem sobie w kierunku Jadwisina nadrzeczną ścieżką, korzystając z pierwszych wiosennych promieni słońca. Nic nie zakłócało towarzyszącej mi ciszy. Zmęczony dość długą wędrówką, chciałem odpocząć na ławce przy dzikiej plaży. Nagle mój wzrok przykuła postać kobiety o pięknej figurze - niewiasta wygrzewała się na piasku, twarz skierowaną miała ku słońcu, nie widziała mnie. Mała tak piękne włosy, że nie mogłem oderwać od nich oczu. Kiedy spostrzegła, że ją obserwuję w jednej chwili zniknęła. Dam sobie rękę uciąć, że miała wielki rybi ogon! Wskoczyłbym za nią do wody, ale z wrażenia nie mogłem dać kroku. Proszę o pomoc w znalezieniu informacji, kim mogła być ta postać”.  

Dotarliśmy do źródeł opisujących podobne spotkania na terenie gminy z postaciami, o których autorzy mówią „ni to kobieta, ni ryba”. Najprawdopodobniej są to legendarne nimfy wodne zamieszkujące wody Narwi i Jeziora Zegrzyńskiego. Tę, którą spotkał nasz mieszkaniec nazwaliśmy Narwiana.

Temat jest jednak tak gorący i tak zaskakujący, że podjęliśmy kroki, aby sprawdzić autentyczność przekazanego zgłoszenia. O postępach będziemy informować Państwa na bieżąco.

Piknik ekologiczny już 7 maja!

Zapraszamy wszystkich na Piknik Ekologiczny który odbędzie się na Rynku Miejskim w Serocku w dniu 7 maja 2017 roku. W ramach pikniku zorganizowane zostanie EKOSTOISKO, w którym będzie można wziąć udział w konkursach z dziedziny ekologii, poszerzyć wiedzę w zakresie recyklingu, prawidłowej segregacji odpadów, a także właściwego postępowania z elektro – odpadami. Udział w konkursach nagradzany będzie ekoupominkami i sadzonkami kwiatów ogrodowych. Dodatkowo każdy, kto w dniu Pikniku Ekologicznego przyniesie do EKOSTOISKA co najmniej 30 plastikowych nakrętek od butelek lub co najmniej 10 zużytych baterii, zostanie nagrodzony gadżetem ekologicznym.

W EKOSTOISKU będzie można odebrać również sadzonki roślin oraz ekoupominki za oddane w dniach od 3 do 28 kwietnia 2017 roku do Miejsko – Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Serocku, ul. Nasielska 21. elektroodpady (uszkodzone, niesprawne urządzenia np. lodówki, telewizory, pralki, żelazka).

Do udziału w pikniku zaproszone zostaną firmy ogrodnicze z terenu naszej gminy, które będą udzielać porad ogrodniczych, a kulinarnie Piknik Ekologiczny wzbogacą koła gospodyń wiejskich z terenu gminy.

 • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

Do wydzierżawienia budynek pod działalność handlową lub usługową

Burmistrz Miasta i Gminy Serock informuje, że posiada do wydzierżawienia nieruchomość zabudowaną budynkiem parterowym, zlokalizowaną przy drodze krajowej nr 62 Serock - Nowy Dwór Mazowiecki, w sąsiedztwie OSP w Woli Kiełpińskiej.

Dobra lokalizacja, obok przystanek autobusowy, po przeciwnej stronie drogi kościół, w odległości ok. 120 m szkoła.

Przedmiotowa nieruchomość stanowi część działki nr 86/4 z obrębu Szadki.

Powierzchnia pod dzierżawę – 578 m2.  Powierzchnia budynku  - 109 m2.

W budynku: sala sprzedażowa, zaplecze/magazyn, toaleta, wszystkie media.

Przed budynkiem, na przedmiotowej nieruchomości parking.

Dobre miejsce do prowadzenia działalności handlowej lub usługowej.

 

Dodatkowych informacji dotyczących ww. nieruchomości można uzyskać w Referacie Gospodarki Gruntami, Planowania Przestrzennego i Rozwoju Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, ul. Rynek 21 (pok. nr 50 i 52) lub telefonicznie: /22/ 782-88-29, 782-88-31.

 

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2 kwietnia 2017 roku, na tydzień przed 77. rocznicą zbrodni katyńskiej na serockim rynku odbyły się uroczystości poświęcone Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wcześniej w kościele parafialnym wierni modlili się w intencji poległych w Katyniu oraz za tych, którzy zginęli przed siedmiu laty w katastrofie smoleńskiej.

Zebrani na rynku, przy tablicy pamięci, usłyszeli krótki rys historyczny zbrodni, wysłuchali wspomnień jednego z więźniów i wzruszającej piosenki, opowiadającej o emocjach więźnia tuż przed śmiertelnym strzałem. Po uroczystym apelu pamięci i salwie honorowej oddanej przez żołnierzy Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, przedstawiciele gminnych instytucji złożyli pod tablicą kwiaty i zapalili znicze.

Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe gminnych instytucji, kompania honorowa CSŁiI w Zegrzu oraz reprezentacja serockich harcerzy – 13 WWDH Horn.

Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna – NKWD ZSRS – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski. Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Egzekucję więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. Władze ZSRS postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych jeńców, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali żarliwymi patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Polskę.

Źródło. http://katyn.ipn.gov.pl/

 

 

 

Remont ul. Kościuszki w Serocku

Urząd Miasta i Gminy w Serocku informuje, że w dniach od 03.04.2017 r. do 14.04.2017r. prowadzone będą prace związane z budową kanalizacji deszczowej i remontem nawierzchni ul. Kościuszki w Serocku.

W związku z inwestycją w tych dniach ulica Kościuszki w Serocku będzie zamknięta dla ruchu.

Jednocześnie zwracamy się z prośbą o usunięcie do godz. 6.00 dnia 03.04.2017 r. pojazdów parkujących w ciągu ul. Kościuszki.

W związku z planowanym zamknięciem ul. Kościuszki - ulicą 11-go Listopada będzie odbywał się ruch dwukierunkowy.

W celu umożliwienia sprawnego jej wprowadzenia prosimy o usunięcie do godziny 6.00 dnia 03.04.2017 r. pojazdów parkujących również w ul. 11-go Listopada.

Organizację ruchu na czas robót przedstawia załącznik.

Za utrudnienia przepraszamy.

 • autor: Referat Przygotowania i Realizacji Inwestycji

Zmiana lokalizacji przystanku przy ulicy Groszkowskiego w Zegrzu

W związku z prowadzonymi pracami przy budowie sieci kanalizacji sanitarnej w Zegrzu od dnia 5 kwietnia 2017 roku zostanie przestawiony przystanek autobusowy w okolice skrzyżowania ulic Drewnowskiego i Groszkowskiego.

Przystanek autobusowy zostanie przywrócony w miejsce pierwotne po wykonaniu kanału w ulicy Groszkowskiego, po około 2 miesiącach.  

ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY.

 • autor: Referat Przygotowania i Realizacji Inwestycji

Dni Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2 kwietnia 2017 r. - zapraszamy, do udziału w uroczystościach poświęconych Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, które odbędą się w Serocku  
godz. 11:00 - Msza św. w kościele parafialnym
godz. 12:00 - Apel pamięci na serockim rynku  

Zachęcamy Państwa do składania kwiatów oraz zapalenia symbolicznych zniczy pod płytą pamięci przy ratuszu.

Zgłoszenia osób i delegacji, które chciałyby dokonać uroczystego złożenia kwiatów w czasie uroczystości 2 kwietnia, prosimy kierować do Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku osobiście w godzinach pracy centrum, tel. pod nr. 22 782 80 70 lub e-mailowo biuro@kultura.serock.pl

5 kwietnia o godz. 12:00 - zapraszamy do sali widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku na wykład dr Jolanty Załęczny pt. „ Zbrodnia Katyńska”

Uroczystym obchodom rocznicy katyńskiej towarzyszyć będzie wystawa outdoorowa na rynku pt. „Seroccy Katyńczycy”.

Zgromadzenie Ogólne ZMP - spotkanie samorządowców w Serocku

Tegoroczne Zgromadzenie Ogólne delegatów do Związku Miast Polskich odbyło się w atmosferze obchodów jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi oraz 100-lecia współpracy i partnerstwa miast, którą zapoczątkował w 1917 roku powstały na ziemiach polskich pod zaborem rosyjskim Związek Miast Królestwa Polskiego, zarejestrowany następnie jako Związek Miast Polskich.

W obradach Zgromadzenia Ogólnego ZMP wzięło udział 300 samorządowców, prezydentów, burmistrzów, przewodniczących Rad Miejskich z miast członkowskich.

Wśród gości pojawili się: Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, Andrzej Maciejewski, przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Piotr Zientarski, przewodniczący senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Wiesław Mariusz Raboszuk, wicemarszałek województwa mazowieckiego, Paweł Mucha, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP (który na ręce Pana Burmistrza przekazał mieszkańcom Serocka życzenia od Prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji jubileuszu 600-lecia).

Podczas pierwszego dnia (wtorek) delegaci z miast członkowskich ZMP, m.in. przyjęli sprawozdania z działalności w minionym roku, projekt budżetu oraz wypracowali wnioski do programu działania Związku w roku 2017. Przeprowadzone zostały wybory uzupełniające do Zarządu ZMP. Reprezentanci władz lokalnych miast dyskutowali o aktualnej sytuacji samorządu terytorialnego oraz pracowali nad stanowiskiem środowiska samorządowego w tej sprawie.

Na zakończenie obrad pierwszego dnia Kamil Durczok przedstawił wystąpienie „Zło w Internecie. Czarny PR i hejt - czy można z nim wygrać?”.

Drugiego dnia spotkania w Serocku samorządowcy rozmawiali o Kodeksie Urbanistyczno-Budowlanym i przyjęli stanowisko w tej sprawie.

Przedsięwzięciu towarzyszyło stoisko promocyjne Urzędu Miasta i Gminy Serock, w którym samorządowcy z całej Polski mogli usłyszeć o walorach regionu, skosztować serockich precli, czy jabłek z lokalnego sadu oraz otrzymać publikacje promocyjne.
Na wstępie zgromadzenia zaprezentowany został nowy film, opowiadający o historii Serocka.

W imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Serock serdecznie dziękujemy za słowa uznania oraz przekazane gratulacje i życzenia z okazji jubileuszu 600-lecia.

na podstawie: http://www.zmp.poznan.pl

Atrakcyjne działki gminne na sprzedaż

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą nieruchomości stanowiących własności gminy Miasto i Gmina Serock przeznaczonych do sprzedaży. Wśród wystawionych nieruchomości można znaleźć działki położone w samym Serocku, jak również w okolicznych miejscowościach.

Szczegółowe informacje o nieruchomościach TUTAJ

Dodatkowe informacje można uzyskać w Referacie Gospodarki Gruntami, Planowania Przestrzennego i Rozwoju Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, ul. Rynek 21 (pok. 50 i 52) lub telefonicznie (22) 782 88 28 lub (22) 782 88 31.

Zmiana przewoźnika – od 01.04.2017 r. nowe bilety miesięczne Lokalnej Komunikacji Autobusowej

Urząd Miasta i Gminy w Serocku informuje, iż w związku z podpisaniem umowy z nowym przewoźnikiem obsługującym Lokalną Komunikację Autobusową na lata 2017 -2018, od dnia 01.04.2017r. nastąpi zmiana dotychczasowych biletów miesięcznych normalnych oraz ulgowych.

Zakupu nowych biletów u nowego przewoźnika, tj. PKS Tarnobrzeg Sp. z o.o. dokonać będzie można bezpośrednio u kierowców autobusów, bądź po wcześniejszym zamówieniu:
- telefonicznie pod nr tel. 667-662-409
- e-mailowo: kasa2tbb@wp.pl (DW: dominik.rzeznik@pmks.tarnobrzeg.pl )
- osobiście w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku, Rynek 21, pok. 2.

Zamówione bilety będzie można odebrać u kierowców autobusów wg wcześniejszych ustaleń oraz w wersji do samodzielnego wydruku za pośrednictwem poczty e-mail lub telefonicznie za pośrednictwem MMS.


Ważne !!!
Przy zakupie pierwszego biletu miesięcznego wymagane są szczegółowe dane takie jak: imię i nazwisko, adres zamieszkania, nr dowodu/ nr legitymacji oraz w przypadku biletu szkolnego ulgowego numer PESEL.

Przy zakupie biletu w kolejnych miesiącach wystarczy podanie wyłącznie imienia i nazwiska oraz rodzaju biletu (normalny czy ulgowy).

Mateusz Zalewski wśród najlepszych młodych tenisistów stołowych w Polsce

W  dniach 10-12 marca w hali sportowej im. Andrzeja Grubby w Gdańsku odbyło się 3 Grand Prix Polski Młodziczek i Młodzików. W turnieju wziął udział Mateusz Zalewski – jedenastoletni tenisista stołowy z gminy Serock, który pierwsze sportowe kroki stawiał pod okiem Pani Barbary Klik, a potem Pana Zbigniewa Chodkowskiego – trenera Sokoła Serock. Obecnie Mateusz mieszka w internacie, uczy się w zielonogórskiej szkole i gra w klubie ZKS Drzonków z Zielonej Góry.

Mateusz w tym turnieju od razu zaprezentował się w turnieju głównym, ponieważ po dwóch poprzednich Grand Prix posiadał limit punktów i nie musiał przechodzić eliminacji, które odbyły się w piątek. Pierwszy etap liczył szesnaście grup po czterech zawodników w każdej grupie. Mateusz swoją grupę wygrał i z pierwszego miejsca wkroczył do pierwszej rundy, w której zmierzył się Dawidem Michną z Sierakowic wygrywając 3:0 (7,9,3). Na Mateusza w 1/8 finału czekał Miłosz Plewik z Lublina, którego Serocczanin pokonał swobodnie 3:0 ( 1,5,7). 1/4 finału to najważniejszy mecz w turnieju, bowiem zwycięzca z tego pojedynku ma zapewniony medal. To był najlepszy mecz Mateusza. Zawodnik z Bydgoszczy - Aleksander Majchrzak - nie miał szans. Mateusz zwyciężył 3:0 (2,4,3).

W półfinale Mateusz musiał uznać wyższość swojego kolegi z klubu Filipa Krzywniaka, kończąc mecz z wynikiem 0:3. To był dobry turniej i ogromny sukces. Mateusz pierwszy rok występuje w kategorii młodzików  i gra z chłopcami starszymi o rok! Obecnie przygotowuje się do majowym Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostw Polski w Krośnie.

Mateuszowi i jego rodzicom gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki za powodzenie w kolejnych turniejach.

 

 • źródło: http://www.pzts.pl
  źródło: http://www.pzts.pl

Michał Malinowski w "Tańcu z gwiazdami"

Michał Malinowski - młody aktor, znany szczególnie z seriali "Barwy szczęścia', "Na dobre i na złe", "Na Wspólnej" - pochodzący z Zalesia Borowego występuje w obecnej edycji "Tańca z Gwiazdami". Michał tańczy w parze z Agnieszką Kaczorowską. Do kolejnych odcinków przechodzą pary, które uzyskają odpowiednią ilość głosów od telewidzów. Dlatego w imieniu Michała zachęcamy do głosowania  na niego i Agnieszkę, wysyłając podczas trwania programu SMS o treści 4 na numer: 7370.

Życzenia z okazji Dnia Kobiet

W Dniu Kobiet

wszystkim Paniom

życzymy dużo radości,

ciepła, zadowolenia z ról,

jakie pełnią w życiu osobistym

i zawodowym

oraz wdzięczności od najbliższych.

Obyście – Drogie Panie

potrafiły swoim szczęściem,

pięknem i wyjątkowością

zarażać innych,

sprawiając, że codzienność będzie spokojna,

pełna ciepła i pozytywnych emocji.

Wystawa fotograficzna "Kobiety"

Zapraszamy do obejrzenia wystawy fotograficznej Marty Ciszkowskiej, pt. "Kobiety".

Marta Ciszkowska - od urodzenia związana z Serockiem.
Aparatem fotograficznym czaruje rzeczywistość, tworząc niebanalne sesje, szczególnie kobiece, noworodkowe, dziecięce, rodzinne, ciążowe. Zajmuje się również fotografią kreatywną.
Wystawa kobiety jest fotograficzną opowieścią o pięknie, sile i wyjątkowości pań. Przedstawia klimatyczne portrety dwunastu kobiet, uwiecznionych w lekkim półmroku, z którego wydobywające się światło nieśmiało otula kobiece twarze.

W imieniu autorki fotografii serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy.

Wystawa dostępna jest w holu ratusza w dniach 6 marca - 7 kwietnia.

Kartka pocztowa na pamiątkę

W roku jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi w serockim Urzędzie Pocztowym można zakupić kartkę okolicznościową. Cena kartki: 1 zł.

Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych

Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę Miasto i Gmina Serock na rok szkolny 2017/2018 rozpocznie się pod koniec marca bieżącego roku z uwagi na zmiany w prawie oświatowym, ale już w pierwszej połowie marca zapraszamy dzieci sześcioletnie i ich rodziców na spotkania otwarte w oddziałach przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Serocku oraz w Szkole Podstawowej w Zegrzu.

Terminy spotkań w poszczególnych placówkach oświatowych:
1. Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Serocku zaprasza w dniu 9 marca 2017 r. o godz. 17 30
2. Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Zegrzu zaprasza  w dniu 9 marca 2017 r.o godz. 17 30

 

Tak dzieci i młodzież bawiły się podczas ferii w serockich placówkach

Ferie w Gminnym Zespole Świetlic Środowiskowych

W dniach od 13 do 17 lutego 2017 r. Gminny Zespół Świetlic Środowiskowych zorganizował program feryjny w formie półkolonii. Program był adresowany do dzieci, które są wychowankami świetlic środowiskowych.
 Celem półkolonii było między innymi :
- integracja wychowanków Świetlic Środowiskowych z Wierzbicy, Woli Kiełpińskiej i Jadwisina,
- popularyzacja historii regionu mazowieckiego,
- aktywne i bezpieczne spędzanie wolnego czasu.
Program półkolonii zapewnił dzieciom wiele atrakcji poprzez udział w warsztatach historycznych, lekcjach muzealnych, warsztatach cukierniczych oraz kino.
W półkoloniach wzięło udział 30 dzieci.

Starszy Wychowawca
Barbara Wróblewska

 

Ferie w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Serocku

Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował bogatą ofertę dla miłośników aktywnego wypoczynku w ferie. Dzieci i młodzież uczestniczyły w wyjazdach, brały udział w turniejach, zjeżdżały na sankach na specjalnie przygotowanej do tego górce. Dodatkową atrakcją były piłkarzyki oraz dart w sali klubowej OSiR. W ramach ferii OSiR zorganizował:
13 lutego: Turniej gier i zabaw ruchowych klas I-III i IV-VI szkół podstawowych
16 lutego: Turniej piłki siatkowej szkół podstawowych
21 lutego: Turniej piłki siatkowej szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
22 lutego: wyjazd do Aquaparku Warszawianka na warszawskim Mokotowie
24 lutego: Turniej piłki nożnej szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz turniej tenisa  stołowego
Oprócz turniejów i wyjazdów dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach z animatorami na terenie szkół w naszej gminie.
W dniach 12-19 lutego odbyło się także zimowisko dla dzieci ze szkół z terenu naszej gminy, w ramach wymiany miast partnerskich z Dzierżoniowem. Grupa uczestniczyła w atrakcjach zapewnionych przez naszych partnerów z Dzierżoniowa. Dzieci i młodzież odwiedził Wrocław, jeździły na łyżwach, jednak największą atrakcją była możliwość nauki jazdy na nartach. W tym roku warunki do nauki były wyśmienite.

 

Ferie w szkołach

W dniach 13 – 24 lutego 2017r. podczas ferii zimowych szkoły zorganizowały 41 wyjazdów, w których uczestniczyło 1130 uczniów. Uczniowie wyjeżdżali do:
- kina, Parku Trampolin, Domu Zagadek, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Planetarium, sal zabaw, oraz na:
- basen, kręgle, lodowisko i ściankę wspinaczkową.
Te formy wypoczynku cieszyły się największym zainteresowaniem.
Odbywały się także zajęcia stacjonarne w szkołach. Uczniom spędzającym ferie w miejscu zamieszkania zaproponowano zajęcia:
- plastyczne,
- kulinarne,
- muzyczne,
- sportowe,
- warsztaty robotyki.
Jednakże szkoła jako miejsce odbywania zajęć była już mniej atrakcyjna i cieszyła się mniejszym zainteresowaniem.
Dziękujemy za skorzystanie z naszej oferty i zapraszamy za rok.  

Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli

 

Ferie w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku

Centrum Kultury i Czytelnictwa, jak co roku przygotowało interesujący program na aktywne i ciekawe  spędzenie ferii w Serocku.  

Akcję „Zima w mieście” rozpoczęliśmy od zajęć plastycznych poprowadzonych przez instruktorów Fundacji Nowolipki, podczas których dzieci poznały kulturę i sztukę innych krajów. Dzieci wykonały maski inspirowane danymi kulturami i krajami. Drugie zajęcia plastyczne poprowadziła ilustratorka bajek Aleksandra Michalska-Szwagierczak. Zajęcia te połączono z formą warsztatów bajkoterapii. Najpierw wspólnie wysłuchaliśmy bajki o Duchu Gór, a potem uczestnicy pod czujnym okiem ilustratorki wykonali prace plastyczne.
Kolejną propozycją na radosne spędzanie czasu były spektakle teatralne, które cieszyły się największą popularnością. Zaproszono aktorkę i lalkarkę Natalię Leszczyńską z zabawkami, która przedstawiła nam własne interpretacje bajek z serii „Poczytaj mi mamo”. Drugi spektakl był opowieścią polarną z elementami edukacyjnymi, jak dbać o środowisko. Po spektaklu poprowadzono dodatkowo animacje i zabawy taneczne dla dzieci. Równie wysoką frekwencję miał pokaz iluzjonistyczny, który zaprezentowała Marta Jasińska (jedna z niewielu kobiet iluzjonistek). Zakończeniem każdego tygodnia były seanse filmowe z bajkami: „Strażnicy Marzeń”, „Epoka lodowcowa”, „Masza i Niedźwiedź”, „Star Wars”.
Przygotowano także warsztaty astronomiczne, które poprowadziły studentki z Politechniki Warszawskiej. Warsztaty te obejmowały część naukową i zabawową. Drugą propozycją o podobnej metodzie pracy były warsztaty fotograficzne, podczas których dzieci poznały historię fotografii, a potem indywidualnie wywołały zdjęcia metodą naświetlania w przygotowanej do tego ciemni.
Poza zajęciami, które odbywały się w Centrum Kultury odbyły się także dwa wyjazdy - do Galerii Figur Stalowych i Muzeum Geologicznego.
Dzieci chętnie brały udział w zajęciach w Bibliotece, podczas których wspólnie czytano i malowano. Wszystkie atrakcje związane były z tematyką książek i baśni.
W czasie „Zimy w Mieście” Centrum Kultury i Czytelnictwa odwiedziły 932 osoby.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Ustawą z dnia 3 lutego 2011 roku został wprowadzony Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony 1 marca jako święto państwowe ustanowione dla uczczenia pamięci członków antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. To dzień, który jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za ich męstwo, niezłomną postawę patriotyczną i przywiązanie do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest także formą zadośćuczynienia za ból i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r. 

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia, w 1951 r., w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Źródło: ipn.gov.pl

Wystawa pt. „Czas Niezłomnych. Polskie podziemie niepodległościowe 1944-1956.” będzie dostępna w serockim ratuszu w terminie od 27 lutego do 5 marca.

1 marca 2017 r. o godz. 12.00  w sali widowiskowej CKiC w Serocku odbędzie się spotkanie z dr. Wojciechem Łukaszewskim na temat "Żołnierze Niezłomni Mazowsza Północnego 1944 - 1953". Serdecznie zapraszamy.

 

Ruszają zapisy na Bieg Wojciechowy

Impreza odbędzie się w niedzielę 7 maja 2017 roku.

Start imprezy biegowej – godz. 12.15

W ramach V Biegu Wojciechowego odbędą się:

 1. historyczny bieg 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi na dystansie około 600m.
 2. bieg rodzinny na dystansie ok. 330 m.,
 3. bieg z książką na dystansie ok. 330 m.,
 4. bieg główny na dystansie 10 km dla kobiet i mężczyzn,
 5. marsz Nordic Walking na dystansie 5 km

Więcej informacji TUTAJ.

Korowód historyczny - spotkanie organizacyjne 1.03.2017 r. godz. 15:00 w ratuszu

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu dotyczącym organizacji korowodu historycznego z okazji 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich, podczas Wojciechowego Świętowania w dniu 27 maja 2017 r. (sobota).

Spotkanie odbędzie się 1 marca 2017 r. (środa) o godz. 15.00  w sali konferencyjnej (I piętro) UMiG w Serocku.

 • autor: Referat Komunikacji Społecznej

Honorowy Patronat Prezydenta RP nad obchodami Jubileuszu 600-lecia

Jubileusz 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich jest dla nas wszystkich wydarzeniem szczególnym. Tym bardziej miło jest nam poinformować, iż obchody tego niezwykłego jubileuszu objął swoim Honorowym Patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Serocku z okazji 600-lecia nadania praw miejskich

Uroczysta część XXX sesji Rady Miejskiej w Serocku, która odbyła się 21 lutego 2017 r. w sali widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, została poświęcona obchodom 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich. Przewodniczący Rady Artur Borkowski powitał przedstawicieli samorządów powiatu legionowskiego, służb mundurowych, Ochotniczych Straży Pożarnych, duchownych, szkół i przedszkoli, gminnych stowarzyszeń oraz obecnych na sesji gości.

W wystąpieniu okolicznościowym Przewodniczący Rady przedstawił historyczny zarys dziejów Serocka, w którym szczególnie zwrócił uwagę na procesy związane z powstawaniem i rozwojem miasta, budowaniem społeczeństwa lokalnego i jego tożsamości, które w dużej mierze zdecydowały o współczesnym charakterze Miasta i Gminy Serock.

Wystąpienie Burmistrza Miasta i Gminy Serock Sylwestra Sokolnickiego również nawiązywało do historii Serocka i jego dawnych mieszkańców, z doświadczenia których korzystamy obecnie. Pielęgnując wielowiekowe tradycje i dbając o miejsca, które dały początek miastu decydujemy o jego współczesnym charakterze. Burmistrz przypomniał przedsięwzięcia, jakie w ramach obchodów jubileuszu zostały zorganizowane do tej pory oraz zaprosił gości na zaplanowane na ten rok uroczystości i wydarzenia:
- 30 kwietnia święto Patrona Serocka św. Wojciecha, podczas którego będzie miało miejsce przekazanie dekretu papieskiego oraz otwarcie Izby Pamięci i Tradycji Rybackich  
- 27 maja dzień Samorządu terytorialnego na Rynku w Serocku, które będzie próbą odtworzenia nadania praw miejskich,
- 30 lipca piknik historyczny z prezentacją grup rekonstrukcyjnych poszczególnych epok na rynku w Serocku.

W dalszej części sesji miały miejsca wystąpienia zaproszonych gości. Jerzy Zaborowski, Wicestarosta Powiatu Legionowskiego zwrócił uwagę na znaczenie społeczeństwa obywatelskiego w życiu miast i gmin, podkreślając, że zintegrowane, aktywne społeczeństwo, czerpiąc z doświadczeń przodków w dużej mierze determinuje rozwój samorządów. Zwrócił uwagę również na ważność reformy administracyjnej sprzed 18 lat, w wyniku której utworzono powiaty. Społeczeństwo czterech gmin tworzących Powiat Legionowski łączą dziś wspólne wartości i cele, a ich działania opierają się na owocnej współpracy władz samorządowych, które podejmują zadania na rzecz promocji i rozwoju regionu.

Paweł Kownacki, Wójt Gminy Wieliszew, gratulując pięknego jubileuszu 600-lecia określił Serock jako perłę wśród lokalnych samorządów. Zwracając uwagę na dobre relacje łączące sąsiednie samorządy życzył władzom Serocka i jego mieszkańcom udanego świętowania tej ważnej rocznicy.  

Również Jarosław Chodorski, Wójt Gminy Jabłonna podkreślił znaczenie przepięknej historii Serocka  i procesu budowania społeczności lokalnej. Wyraził uznanie dla zaangażowania mieszkańców w obchody jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi oraz na ręce władz samorządowych złożył mieszkańcom serdeczne życzenia z okazji jubileuszu.
Okolicznościowe wystąpienia zakończyła wypowiedź Pani Małgorzaty Kuźniewicz–Czerko, Przewodniczącej Rady Miejskiej w Serocku I Kadencji w latach 1990-1994. Podkreśliła ona szczególne znaczenie jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi dla współczesnych mieszkańców gminy. Wskazując na wydarzenia ostatnich 30 lat, na przestrzeni których gmina Serock dokonała radykalnych przemian społeczno-gospodarczych, podkreśliła, że Serock jest stawiany za wzór wśród innych samorządów. Podziękowała za wysiłek podejmowany przez radnych, władzę wykonawczą oraz urzędników w budowanie pozytywnego wizerunku Miasta i Gminy Serock.  

Podczas sesji uhonorowano mieszkanki Miasta i Gminy Serock, które zdobyły nagrody i wyróżnienia w Mazowieckim Konkursie Serów Zagrodowych zorganizowanym przez Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego przy współudziale Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie. Gratulacje odebrały nagrodzone Panie: Jadwiga Tyska, Regina Rataj oraz Dorota Dyga.

Rada Miejska w Serocku podjęła okolicznościową Uchwałę w sprawie inauguracji obchodów jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi. Na zakończenie części uroczystej XXX sesji Rady Miejskiej w Serocku wystąpił chór Cantores Adalberti, któremu dyrygował Pan Jan Krutul.

W imieniu Przewodniczącego Rady Miejskiej w Serocku Artura Borkowskiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Serock serdecznie dziękujemy za obecność na uroczystej sesji Rady Miejskiej oraz zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych w ramach jubileuszu.

 

Podniebny Mistrz z Serocka

18 lutego 2017 roku poznaliśmy zwycięzcę 2. plebiscytu na 10. najlepszych polskich sportowców lotniczych - Cumulusy 2016.


Wielu Polaków to uznawani na całym świecie, niekwestionowani Mistrzowie w różnych dyscyplinach sportów lotniczych. Często bywa i tak, że są Oni bardziej znani poza granicami naszego kraju, niż w Polsce. Plebiscytem CUMULUSY 2016 organizatorzy chcieli docenić Ich talent, pasję, ambicję, sportowe zacięcie, konsekwentny trening i najwyższej klasy umiejętności lotnicze. To także doskonała  okazja, by podziękować Im za pełne zaangażowanie i nieustępliwą walkę podczas zawodów, za niesamowite emocje, jakie dzięki Nim przeżywamy, a także za godne reprezentowanie Polski i zdobyte trofea w sezonie 2016.

Zwycięzca plebiscytu został ogłoszony podczas Gali Finałowej, która odbyła się 18 lutego w Airport Hotel Okęcie.
Miło nam poinformować, że został nim PAWEŁ KOZARZEWSKI – motoparalotniarz z naszej gminy, który zgromadził największą ilość głosów! To kolejna ważna nagroda naszego lokalnego mistrza.

Pawłowi serdecznie gratulujemy wszystkich sukcesów sportowych, a Państwa zapraszamy do obejrzenia materiału o plebiscycie CUMULUSY 2016 (TUTAJ) . Poniżej zamieszczamy również wywiad z Pawłem Kozarzewskim z pierwszego tegorocznego numeru Informatora Gminy Serock.

Źródło: cumulusy.pl

 

Odwiedź Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to innowacyjne narzędzie, mające służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców, w wersji pilotażowej będzie funkcjonowało na terenie garnizonu stołecznego Warszawy, Podlasia i Pomorza. Później swoim zasięgiem obejmie również cały kraj. „Mapa” jest dostępna na stronie internetowej Komendy Stołecznej Policji, a jej obsługa została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł z niej skorzystać każdy obywatel.

Informacje wykorzystywane w mapie zagrożeń opierają się na trzech filarach:

 • w pierwszym filarze gromadzone są informacje z policyjnych systemów informatycznych;
 • drugi filar to część interaktywna z bezpośrednim udziałem mieszkańców, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych;
 • trzeci filar opiera się o informacje pozyskane od obywateli z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Mapy zostały opracowane w oparciu o informacje własne Policji, czyli m.in. statystyki policyjne, a także na podstawie informacji przekazanych przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych oraz w oparciu o wyniki badań opinii publicznej oraz informacje różnych instytucji.

Na mapie znajdą się informacje m.in. o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie: kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, rozbój, uszkodzenie rzeczy, wymuszenie, bójka, pobicie, uszczerbek na zdrowiu, oszustwo na wnuczka i na policjanta oraz przestępstwa na tle seksualnym, przestępstwa narkotykowe związane z posiadaniem i udzielaniem innej osobie środków odurzających lub substancji psychotropowych, przestępczość nieletnich, uwzględnione zostały także wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwoli na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w miejscach wskazanych przez mieszkańców regionu.

Podczas tworzenia mapy zagrożeń na terenie całego kraju przeprowadzono ponad 11 tysięcy spotkań, podczas których mieszkańcy zgłaszali swe uwagi, mówili o potrzebach i zagrożeniach w swojej okolicy. W spotkaniach wzięło udział ponad 217 tysięcy osób.

Źródło: www.policja.waw.pl

Więcej informacji oraz Mapa TUTAJ

 

Serockie billboardy w nowej odsłonie

Od kilku dni w przestrzeni miejskiej i na terenie gminy pojawiły się nowe odsłony billboardów zawierające okolicznościowy logotyp przygotowany z okazji rocznicy 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich. Te powstałe przy współpracy z Hotelem Narvil Conference & Spa znajdują się  przy wjazdach do miasta z obwodnicy Serocka, a billboardy gminne, z pięknymi zdjęciami lotniczymi naszego mistrza Polski w Motoparalotniarstwie Pawła "Lojaka" Kozarzewskiego,  w centrum miasta przy ul. Pułtuskiej.

Nowe bilbordy to nie jedyne efekty działań promocyjnych związanych z serockim jubileuszem. Tegoroczny Jubileusz to bez wątpienia wielkie święto mieszkańców i sympatyków miasta. Od dawna przygotowujemy się do jego obchodów mając na uwadze nie tylko działania promocyjne, ale również wszelkie wydarzenia kulturalne, sportowe czy społeczne.

W 2016 roku przygotowaliśmy jubileuszowy logotyp oraz dwa murale nawiązujące do symboli miasta i jego historii. Zorganizowaliśmy konferencję naukowo-historyczną „Serock i Mazowsze na przestrzeni wieków”. Busy, kursujące w ramach Autobusowej Komunikacji Lokalnej, zostały oklejone naklejką z jubileuszowym logotypem, a mieszkańcy dostają małe naklejki na swoje prywatne samochody. Uruchomiliśmy jubileuszową stronę internetową www.historia.serock.pl i wydaliśmy niezwykły kalendarz ścienny na 2017 r. z dwunastoma fotografiami stanowiącymi montaż zdjęć współczesnych z historycznymi. Informator Gminy Serock zyskał nowy layout i będą się w nim ukazywać wywiady z mieszkańcami, którzy zechcą podzielić się swoimi wspomnieniami o dawnym Serocku.

Serockim obchodom towarzyszy akcja Drzewo 600-lecia. Zapraszamy do niej mieszkańców oraz instytucje, by na własnej posesji posadzili jedno z 600 drzew certyfikowanych z okazji obchodów 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich. Będą to drzewa  4 gatunków, które wzbogacą miejscowy ekosystem.

Z wiosną przypomnimy o Akcji Dynia 600-lecia, w której zachęcamy do wyhodowania super dyni. Będzie można ją pokazać na Jubileuszowym Święcie Dyni (7.10.2017 r. w Stanisławowie).

Jubileuszowy rok 2017  zaczęliśmy wielkim koncertem inauguracyjnym, w gościnnym Hotelu Narvil Conference & Spa, gdzie na zaproszenie burmistrza przybyły setki mieszkańców i sympatyków Serocka, a 21 lutego spotkamy się na uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Serocku z okazji obchodów tegorocznego jubileuszu naszego miasta.

W kalendarzu przedsięwzięć na 2017 rok zaplanowaliśmy wydarzenia, które uświetnią obchody i co niezwykle istotne, przypomną ważne postaci oraz momenty w dziejach naszego miasta - w Serocku bowiem dbamy o budowanie tożsamości lokalnej i chcemy, by mieszkańcy identyfikowali się ze społecznością, którą współtworzą. Najważniejsze z tych wydarzeń to:

- Przekazanie serockiej społeczności dekretu papieskiego potwierdzającego patronat św. Wojciecha oraz otwarcie pierwszej placówki muzealnej w gminie pod nazwą Izba Pamięci i Tradycji Rybackich -30 kwietnia.

- Święto Patrona Serocka św. Wojciecha. Festyn na rynku - 27 maja - tradycyjnie poprzedzi korowód – w tym roku obowiązkowo w stylu  historycznym. W części artystycznej wydarzenia odbędzie się inscenizacja przekazania praw miejskich przez księcia mazowieckiego Janusza I Starszego w 1417 roku.

-  Piknik Historyczny -30 lipca gdzie grupy rekonstrukcyjne z okresów: średniowiecznego, napoleońskiego, niepodległościowego i  międzywojennego odtworzą w różnych częściach serockiego rynku ważne okresy z historii miasta.

Do udziału w ww. i wielu innych tegorocznych wydarzeniach jak np. Bieg Wojciechowy 600-lecia (7 maja), odsłonięcie tablicy upamiętniającej jubileusz na ratuszu, czy zamknięcie kapsuły czasu na rynku serdecznie zapraszamy.

Informacje o wszelkich wydarzeniach znajdziecie Państwo na  plakatach i banerach, na naszych stronach internetowych: www.serock.pl oraz www.historia.serock.pl w miesięczniku Informator Gminy Serock, na fanpejdżach funkcjonujących na Facebooku: Urząd Miasta i Gminy w Serocku oraz Informator Gminy Serock.

Zachęcamy również do ściągnięcia aplikacji Blisko na smartfony, przez którą będziemy przekazywać informacje o planowanych wydarzeniach.

 

Światłowód w Serocku

Informujemy, że firma Orange Polska zadeklarowała zamiar budowy światłowodowej sieci internetowej na terenie miasta Serock. Obecnie prowadzone są badania popytowe. Decyzja o podjęciu inwestycji przez Orange uzależniona będzie od potwierdzonego przez mieszkańców zapotrzebowania na usługi. Im więcej osób zadeklaruje chęć skorzystania z oferty, tym większe będzie prawdopodobieństwo budowy Orange Światłowodu 300 MBit/s.

Więcej informacji TUTAJ

Deklaracja do pobrania TUTAJ

Styczniowy numer Informatora Gminy Serock

Ustawa "metropolitalna" - komunikat Rady Miejskiej w Serocku

W związku ze złożeniem do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej poselskiego projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, dotyczącego stworzenia na obszarze tworzącym metropolię warszawską nowego rodzaju jednostki samorządu terytorialnego o charakterze metropolitalnym, w dniu 9 lutego 2017r. odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Rady Miejskiej w Serocku. W trakcie posiedzenia komisji, Rada Miejska w Serocku wyraziła zaniepokojenie nad trybem prowadzonych prac nad przedmiotowym projektem ustawy. Brak konsultacji z przedstawicielami samorządów lokalnych, a przede wszystkim z mieszkańcami gmin, których proponowana zmiana dotyczy wzbudza szczególne zaniepokojenie. W związku z powyższym Rada Miejska w Serocku informuje, iż podejmie stanowisko w formie uchwały w przedmiotowej sprawie na najbliżej sesji Rady Miejskiej w Serocku w dniu 21 lutego 2017 r. 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku
Artur Borkowski

Rozbudowa budynku przedszkola w Serocku

W związku z rosnącymi potrzebami dotyczącymi zapewnienia właściwej opieki dla naszych najmłodszych, w zeszłym roku została podpisana umowa na realizację dokumentacji projektu dla zadania pod ww. nazwą. Głównym celem rozbudowy budynku przedszkola jest budowa obiektu posiadającego:

 1. salkę do zajęć ruchowych (sportowo - rekreacyjnych) wraz z niezbędną komunikacją, z zapleczem na sprzęt i szatnią. Salka przeznaczona będzie  dla dzieci przedszkolnych i młodszych klas szkolnych (I - III).
 2. salę do zajęć specjalistycznych dla dzieci, w której można będzie prowadzić terapie integracji sensorycznej o wymiarach ok. 7m x 5m,
 3. pomieszczenie gospodarcze, do przechowywania drobnego sprzętu – magazynek sportowy,
 4. zagospodarowanie istniejącego terenu zielonego pomiędzy budynkiem przedszkolnym a szkołą w formie ciągu komunikacyjnego oraz placu zabawa dla dzieci najmłodszych,
 5. remont ciągów pieszych oraz kanalizacji deszczowej wokół budynku przedszkola,
 6. remont elewacji całego budynku przedszkola wraz z wymianą obróbek blacharskich, rur spustowych itp,
 7. zagospodarowanie terenu „dziedzińca” w środku budynku przedszkola.

Na obecną chwilę udało się wypracować koncepcję architektoniczną wraz z układem pomieszczeniem i bryłą budynku. W tej chwili trwają prace nad projektem budowlanym na podstawie, którego uzyskamy pozwolenia na budowę.

W tym roku chcemy zakończyć fazę projektowo – kosztorysową celem zaplanowania dalszych działań zmierzających do rozpoczęcia budowy w latach przyszłych.

Poniżej przedstawiamy kilka wizualizacji oraz rzut układu pomieszczeń budynku.

 • autor: Referat Przygotowania i Realizacji Inwestycji

Obejrzyj wykłady z konferencji historycznej

Zapraszamy do obejrzenia cyklu wykładów wygłoszonych podczas konferencji "Serock i Mazowsze na przestrzeni wieków", która odbyła się 22 listopada 2016 roku.

Część pierwsza konferencji dostępna TUTAJ, pozostałe części sa do wyboru w menu po prawej stronie.

Wielkie show 600-lecia

Niedzielny koncert był wyjątkowy z dwóch powodów. Po pierwsze – rozpoczynał wielkie świętowanie jubileuszu 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich, po drugie – po raz pierwszy tak wielu Serocczan zgromadziło się w jednej sali na przedsięwzięciu zorganizowanym specjalnie dla Nich.

Koncert inauguracyjny, na który Burmistrz Miasta i Gminy Serock zaprosił mieszkańców i sympatyków Serocka odbył się 29 stycznia 2017 roku w Hotelu Narvil Conference & Spa. I to właśnie hotelowi Narvil – współorganizatorowi przedsięwzięcia i naszemu partnerowi w obchodach 600-lecia już na początku chcemy serdecznie podziękować za dobra współpracę, życzliwość i wysoki poziom organizacji eventu.

Niedzielnym wieczorem w sali jednego z najnowocześniejszych hoteli w Polsce spotkało się blisko sześćset osób. Liczba sześćset jest w tym roku, jak widać, symboliczna. Gości powitał gospodarz przedsięwzięcia burmistrz Sylwester Sokolnicki oraz Pani Grażyna Kowalczyk – dyrektor generalny Hotelu Narvil. Uczestnicy show zgromadzeni przed sceną, na której aktorzy teatrów muzycznych zaprezentowali najbardziej znane hity musicalowe, mogli poczuć się jak jubilaci, dla których przygotowano specjalny występ. Wyeksponowany na ścianach sali i korytarza logotyp 600-lecia oraz prezentacja fotografii z tegorocznego gminnego kalendarza promowały jubileusz miasta.

Goście obejrzeli barwne, muzyczne widowisko. W brodwayowskim show znalazły się utwory m.in. z musicali: "Hair", "Cabaret", "Cats", "Grease", "The Phantom of the Opera", "New York, New York", "Sweet Charity", "Notre Dame de Paris", "My Fair Lady", "Evita", "Chicago", "Fiddler on the roof"  oraz z repertuaru niezapomnianych amerykańskich gwiazd: Barbry Streisand, Franka Sinatry, Lizy Minnelli, Olivii Newton - John, Paula Anki, Deana Martina, Andy Williamsa. Wykonali je Piotr Bajtlik , Anna Sokołowska, Łukasz Lech, Mariusz Jaśko, Marta Wilk, Janusz Kruciński, Tomasz Czerski i Jakub Oczkowski. Solistom towarzyszyło krakowskie studio tańca „Styl” pod kierownictwem Iwony Florczyk.

Podczas przerwy koktajlowej dało się słyszeć rozmowy na tematy najróżniejsze. Nie zabrakło słów podziwu nad hotelem, który wielu z Państwa miało możliwość odwiedzić po raz pierwszy, a także ciepłych słów w kierunku organizatorów eventu, za które najserdeczniej Państwu dziękujemy. Dziękujemy również za tak liczne przybycie i za ogromne zainteresowanie koncertem (warto dodać, że na liście rezerwowej zapisanych było jeszcze ponad dwieście osób – mamy nadzieję, że następne przedsięwzięcia wynagrodzą Państwu niemożność wzięcia udziału w niedzielnej Rewii). To był dla nas wielki zaszczyt spotkać się z Wami tego wieczoru i wspólnie świętować piękny jubileusz naszego miasta.

Wierzymy, że zaplanowane na cały rok przedsięwzięcia spotkają się z równie wielkim Państwa zainteresowaniem i już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w nich.

Współorganizatorami niedzielnego koncertu byli: Centrum Kultury i Czytelnictwa oraz Referat Komunikacji Społecznej UMiG Serock.

 

 • autor: Referat Komunikacji Społecznej

Serock - gmina atrakcyjna inwestycyjnie

W publikacji "Atrakcyjność inwestycyjna regionów 2016" przygotowanej na zlecenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w Instytucie Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej województwo mazowieckie zostało uznane za najbardziej rozwinięte ekonomicznie i najbardziej atrakcyjne inwestycyjnie województwo, dystansując wszystkie regiony Polski. Wśród najlepszych gmin znalazła się gmina Serock otrzymując złotą gwiazdę, czyli najwyższe wyróżnienie, co oznacza najwyższą ocenę wszystkich analizowanych sekcji gospodarczych w danym powiecie lub gminie. We wszystkich wybranych sekcjach, tj. gospodarka narodowa, przemysł, handel i naprawy, zakwaterowanie i gastronomia oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna gmina Serock otrzymała najwyższą ocenę A.

Raport powstały pod kierunkiem prof. dr hab. Hanny Godlewskiej-Majkowskiej to już kolejna edycja publikacji o atrakcyjności regionów. Raporty te przygotowywane są corocznie od 2008 r.

 

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie: http://www.paiz.gov.pl/publikacje/wojewodztwa

 • autor: Referat Gospodarki Gruntami, Planowania Przestrzennego i Rozwoju

Bądź na bieżąco z informacjami z gminy

Mobilny system informacji SISMS

Od kilku lat Urząd Miasta i Gminy Serock oferuje mieszkańcom bezpłatny system informacji SMS, za pomocą którego przekazujemy najważniejsze informacje z gminy. Wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników w tym roku poszerzamy usługi informacyjne  o możliwość pobrania aplikacji mobilnej na smartfony.

Bezpłatny system informacji lokalnej działa już w kilkuset gminach i miastach.
Za jego pomocą samorządy i różne podmioty przekazują na bieżąco informacje o sprawach wpływających na komfort życia mieszkańców. System pozwala na komunikację kanałami (do wyboru): SMS oraz przez aplikację Blisko.

Wybierz system powiadamiania i bądź na bieżąco z informacjami z Urzędu Miasta i Gminy Serock.

UWAGA: Prosimy, aby wybrać tylko jedną usługę – użytkownicy tradycyjnych telefonów komórkowych – usługę informacyjną sms, natomiast użytkownicy smartfonów aplikację BLISKO. Ściągając aplikację BLISKO mają Państwo możliwość podania swojego numeru telefonu, wówczas będziecie mogli również otrzymywać wiadomości SMS.

Aplikacja BLISKO:

• jeśli masz smartfona pobierz bezpłatną aplikację BLISKO
• wpisz w wyszukiwarce swoją miejscowość
• sprawdź z jakich kanałów komunikacji korzystają nadawcy (Aplikacja Blisko, SMS, E-mail)
• jeśli chcesz otrzymywać wiadomości SMS lub E-mail, zarejestruj się przez formularz on-line
• w każdej chwili możesz zmieniać swoje ustawienia: nadawców i ich serwisy, kanały komunikacji

Wiadomości SMS:

• tradycyjne krótkie komunikaty tekstowe dostępne na wszystkie typy telefonów komórkowych
• rejestracja przez formularz on-line lub kod SMS

Szczegóły rejestracji na plakacie poniżej:

 

Zaszczytne 152 miejsce w rankingu najbogatszych gmin.

Ministerstwo Finansów co roku publikuje wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jest to wskaźnik G, który mówi o wielkości dochodów osiąganych z podatków lokalnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca gminy. Źródła dochodów, które stanowią o wielkości  tego wskaźnika to: podatek od nieruchomości, podatek rolny, podatek leśny, podatek od środków transportowych.

Ranking pokazuje dochody 2.478 gmin w Polsce. Średni krajowy dochód na jednego mieszkańca wyniósł 1.596,67 zł. Najwyższy dochód i pierwsze miejsce w rankingu osiągnęła gmina Kleszczów z dochodem 34.825,79 zł na jednego mieszkańca. To około 22 razy więcej niż średnia krajowa. Po raz kolejny to gmina Kleszczów jest najbogatszą  gmina w kraju.

Najniższy dochód przypadł gminie Radogoszcz z woj. małopolskiego. W tej gminie dochód na jednego mieszkań wyniósł 424,77 zł .

W województwie mazowieckim najbogatszą gminą jest gmina Nadarzyn  o dochodzie 4.923,92 zł zajmując 10 miejsce, następnie na 11 miejscu jest gmina Kampinos z dochodem 4.490,53 zł. Najbiedniejszą  w woj., mazowieckim  jest gmina Rusinów z dochodem na jednego mieszkańca w wysokości 440,57 zł. 

Z gmin powiatu legionowskiego Gmina Nieporęt osiągnęła  dochód w wysokości 2.712,83 zł  na jednego mieszkańca, co plasuje ją na 59 miejscu wśród najbogatszych gmin. Wieliszew zajął 96 miejsce z dochodem 2.395,24 zł na jednego mieszkańca. Nasza Gmina Serock znalazła się na 152 miejscu, z dochodem na jednego mieszkańca 2.140,66 zł.  Zwrócić należy uwagę, że dochód ten z roku na rok systematycznie wzrasta (w roku 2015 gmina zajęła 187 miejsce z dochodem 1.757,60 zł ). Kolejne miejsca w rankingu zajęły Gmina Jabłonna - 202 miejsce z dochodem 1.997,77 zł na jednego mieszkańca oraz miasto Legionowo - 297 miejsce z dochodem 1.767,95 zł.

Wśród najbogatszych gmin znalazły się ponadto :

Rząśnia woj. Łódzkie o dochodzie 8.090,04 zł,

Mielnik woj. Podlaskie o dochodzie 6.168,21 zł,

Polkowice woj. dolnośląskie  o dochodzie 6.108,40 zł,

Jerzmanowa woj. dolnośląskie  o dochodzie  5.975,16 zł.

Dane do rankingu pochodzą ze sprawozdań PDP jednostek samorządu terytorialnego  za 2015 rok i  są podstawą do ustalenia subwencji ogólne i wyrównawczej na 2017 roku dla jednostek samorządu terytorialnego.

      

Koncert „Z kolędą przez świat”

13 stycznia 2017 r. w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku odbył się muzyczny koncert pt. „Z kolędą przez świat”. Chór i Zespół Instrumentalny Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Serocku wraz z opiekunami zaprosili melomanów w muzyczną podróż dookoła świata.

Zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać kolęd w języku polskim, angielskim, hiszpańskim, portugalskim, włoskim, francuskim, niemieckim oraz ukraińskim.

Słuchacze nagrodzili artystów gromkimi brawami i owacjami na stojąco. Były bisy, gratulacje i podziękowania.

Cieszymy się, że mogliśmy z wieloma osobami podzielić się swoją pasją i radością, którą dają wspólne śpiewanie i granie. Ogromną przyjemność sprawiła nam też możliwość zaprezentowania naszej pracy na deskach sali widowiskowej.

Życzymy wszystkim dużo szczęścia w Nowym Roku.

 • autor: Julia - chórzystka

Dzień Babci i Dziadka!

Wszystkim Babciom i Dziadkom

życzymy dużo zdrowia,

młodzieńczej energii

oraz pociechy z wnuków.

Nadziei w to, że każdy

dzień będzie lepszy!

Wielka orkiestra, wielkie sumy również w gminie Serock!

Około 36 tysięcy złotych ze sztabu w Jadwisie oraz ponad 25 tysięcy złotych, garść Euro i około kilograma centów ze sztabu w Serocku popłynęło do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku w całej Polsce zabrała rekordową sumę ponad 62 milionów złotych!  

15 stycznia 2017 roku odbył się 25 finał WOŚP. Tysiące wolontariuszy zbierało środki na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz na zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom.

W gminie Serock w tym roku działały dwa sztaby. W Serocku zorganizowany przez Panią Agnieszkę Oktabę i  Olgę Rawę-Siarkowską, którym towarzyszyło grono bliskich i przyjaciół oraz w Jadwisinie,  gdzie szefową sztabu była Pani Monika Krajewska, wspierana m.in. przez dyrekcję, grono pedagogiczne i Radę Rodziców Szkoły Podstawowej im. J.Szaniawskiego w Jadwisinie oraz Sołectwo Jadwisin.

Atrakcji było co niemiara
Zarówno w Serocku, jak i w Jadwisinie organizatorzy – jak co roku - zadbali o moc atrakcji. Jak co roku nie zabrakło również ogromnego zaangażowania mieszkańców, dzięki którym w programie znalazły się występy lokalnych artystów, na salach można było skosztować smaczne potrawy przygotowane przez lokalne podmioty gastronomiczne, koła gospodyń i osoby prywatne oraz kupić lub wylicytować wiele różnych przedmiotów i usług przekazanych przez lokalnych fundatorów.
W Jadwisinie wystąpili muzycy, aktorzy, sportowcy, zespoły: SMS Skubianka, Violinki, pani Karolina Bilińska z zespołem, pani Alicja Herod, pan Janusz Godlewski, pan Bartłomiej Krzemiński. Na scenie odbyły się również pokazy tańca i pantomimy oraz niezwykły pokaz baristy z Palarni Kawy „Praska”.

O kulinarną część przedsięwzięcia zadbały: Tradycyjne Koło Gospodyń z Dosina, Smażalnia „Cicha Zatoka” z Wierzbicy, znana wszystkim Pani Małgosia oraz dzieci z rodzicami – mieszkańcy Jadwisina.
Również w Serocku na gości czekało wiele atrakcji. Na scenie zaprezentowali się: dzieci z Samorządowego Przedszkola im. Krasnala Hałabały w Serocku, Violinki, SMS Skubianka oraz artyści z Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku: Kantyczki, Incanto, Alexia oraz dziecięca grupa fitness pod opieką pani Katarzyny Tulin. Tego dnia wystąpili również: chór Szkoły Podstawowej w Serocku oraz gwiazda wieczoru – zespół Aż po świt. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz szermierki w wykonaniu medalistów olimpijskich, mistrzostw świata i Europy, z Robertem Andrzejukiem na czele. Chętni mogli spróbować swoich sił w szermierczym starciu z najlepszymi. Harcerze – za szkołą – zorganizowali punkt strzelniczy. Sztab w Serocku wsparli również seroccy strażacy ochotnicy, którzy między innymi przygotowali pokazy pierwszej pomocy i organizowali przejazdy wozem strażackim. Dużym zainteresowaniem cieszyły się licytacje Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności odział Zegrze prowadzone przez prezesa stowarzyszenia.

Ukłon w stronę wolontariuszy
Sukces Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy leży w dobrej woli ludzi – tych, którzy tego dnia kwestują, występują, fundują przedmioty i usługi na licytacje, wspierają organizatorów, jak i tych, którzy przekazują środki finansowe. W Serocku i Jadwisinie kwestowało kilkudziesięciu wolontariuszy – najczęściej dzieci i młodzieży. Jeszcze więcej osób bezpłatnie wsparło organizatorów sztabów. Dzięki nim wszyscy, którzy przyszli tego dnia na finał mieli zapewnioną dobrą zabawę. Przede wszystkim jednak – mogli dorzucić grosik do jednej z największych skarbonek w Polsce.

 • autor: Referat Komunikacji Społecznej

15 stycznia zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

 SZTAB WOŚP w JADWISINIE

Gramy i gotujemy dla Orkiestry i dla Was
w Szkole Podstawowej w Jadwisinie 15 stycznia 2017

od 13:00 do 19:00

Na scenie wystąpią muzycy, aktorzy, sportowcy, zespoły SMS Skubianka, Violinki,  pani Karolina Bilińska z zespołem, pani Alicja Herod, pan Janusz Godlewski, pan Bartłomiej Krzemiński. Odbędą się pokazy tańca i pantomimy. Pomiędzy występami artystów zaprosimy na licytację upominków od sponsorów takich, jak sprzęt AGD firmy Kenwood, kolacja dla dwóch osób w Restauracji Złoty Okoń w Serocku,  koszulki sportowców, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i wiele, wiele innych atrakcyjnych okazji.

ATRAKCJE

 • Loteria fantowa – ogromne ilości upominków od sponsorów i darczyńców na rzecz Fundacji - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
 • Niezwykły pokaz Baristy z Palarni Kawy „Praska”

NA OBIAD - DO NAS

 • Tradycyjne Koło Gospodyń  z Dosina zaprosi smakoszy na pyszne flaczki,  pierogi, paszteciki, chleb ze smalcem i ogórkami z domowej  spiżarni
 • Smażalnia „Cicha Zatoka” z Wierzbicy zaserwuje smażoną rybę z frytkami i surówką
 • Do kawiarenki z ciastami, kawą i herbatą zaproszą rodzice  i dzieci
 • Pani Małgosia poda jak zwykle swoje specjały bigos i grochówkę.

IMPREZĘ ORGANIZUJĄ: Szkoła Podstawowa  im. J. Szaniawskiego  w Jadwisinie, Sołectwo  Jadwisin, Rada RodzicówSzkoły Podstawowej w Jadwisinie

                                                                                                                                                                                                                                 SZTAB WOŚP w Serocku

Zapraszamy na 25 finał WOŚP
 do sali sportowej Powiatowego Zespołu Szkół
Ponadgimnazjalnych
 w Serocku przy ul. Wolskiego 8

15 stycznia od godz. 13:00

W tym roku przygotowaliśmy wiele atrakcji!
Tradycyjnie będzie można posłuchać i obejrzeć występy naszych lokalnych talentów, posmakować pyszności przygotowane przez lokale gastronomiczne oraz samych mieszkańców Gminy Serock.

Dobra zabawa ma towarzyszyć szczytnemu celowi
– zbieramy pieniądze na pomoc medyczną dla maluszków i seniorów.

 • Wspieramy Orkiestrę wrzucając pieniądze do puszek wolontariuszy lub biorąc udział w licytacjach wielu atrakcyjnych gadżetów; będą to m.in. koszulki 25 finału WOSP, vouchery na usługi fryzjerskie i kosmetyczne oraz wiele innych niespodzianek.
 • Szczegóły prezentujemy na stronie Sztabu WOŚP Serock na Facebooku  https://www.facebook.com/wospserock

W PROGRAMIE

 • Rozpoczynamy z najmłodszymi – grupą z Samorządowego Przedszkola im. Krasnala Hałabały. Wystąpią Violinki, SMS oraz grupy z Centrum Kultury i Czytelnictwa: Kantyczki, Incanto i Alexia. Na scenie zobaczymy również Chór ze Szkoły Podstawowej w Serocku oraz Grupę Sołtysek i Sołtysów z Gminy Serock.
 • Gwiazdą wieczoru będzie zespół  muzyczny „Aż po świt” www.facebook.com/AzpoSwit
 • Podczas imprezy odbędą się pokazy pierwszej pomocy
 • Będzie malowanie buziek dla dzieci i profesjonalny makijaż dla dorosłych

KWESTOWANIE

 • Przez cały czas trwania imprezy na hali oraz na ulicach Serocka będzie kwestowało 25 wolontariuszy z puszkami - najmłodsza wolontariuszka ma 5 lat.
 • Wspierać Nas będzie jeszcze większy zespół wolontariuszy pomagający w organizacji całej imprezy.

NIE MOŻE CIĘ TU ZABRAKNĄĆ – PRZYJDŹ I ZAGRAJ Z NAMI DLA  RATOWANIA ŻYCIA DZIECI
I GODNEJ OPIEKI MEDYCZNEJ SENIORÓW

Zapraszamy Wszystkich Ludzi Dobrego Serca!

Czekamy na zgłoszenia par na Złote Gody

Osoby, które zawarły związek małżeński w 1967 r. i w 2017 roku obchodzą tzw. Złote Gody, mogą zostać odznaczone medalem za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznawanym przez Prezydenta RP.

Czekamy na Państwa zgłoszenia do końca lutego 2017 r. w Urzędzie Stanu Cywilnego w Serocku pokój nr. 20, tel.22 782 88 32

 • autor: Urząd Stanu Cywilnego

Uwaga! Awaria wodociągu

Uwaga! Awaria wodociągu przy ul Pułtuskiej 12! Awaria jest w trakcie usuwania, naprawa powinna zakończyć się do godziny 15:00. Ze względu na trudne warunki pogodowe prosimy o cierpliwość i zrozumienie dla pracowników usuwających awarię.
(data: niedziela, 8.01.2017).

Koncert Inauguracyjny - informacje dla gości

KONCERT INAUGURACYJNY

obchodów 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi

 • Od dnia 16 stycznia 2017 r. zapraszamy po odbiór zarezerwowanych wcześniej ZAPROSZEŃ do pokoju nr 12 w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku w godz. pracy urzędu.
 • Koncert odbędzie się w Hotelu Narvil Conference & Spa w Serocku dnia 29 stycznia 2017 r. (niedziela) o godz. 18.00.
 • Możliwy bezpłatny dojazd na koncert o godz. 17.20 z rynku przed ratuszem.
 • Nieodpłatny parking wielopoziomowy przed hotelem
 • Zajmowanie miejsc na Sali koncertowej od godz. 17.30, po okazaniu imiennych zaproszeń.
 • Szatnia (bezpłatna) obowiązkowa w Sali Akwarium na parterze.
 • Koncert adresowany jest do widzów dorosłych oraz młodzieży powyżej 13 roku życia.

PROGRAM

18.00 – rozpoczęcie koncertu „Rewii musicalowej” z udziałem aktorów teatrów muzycznych

Piotr Bajtlik – wokalista, aktor warszawskich scen m.in.: Teatru Polskiego, Teatru Polonia, Teatru Sabat, Teatru Buffo. Znany z seriali „M jak miłość” i „Plebania”.
Anna Sokołowska - wokalistka, aktorka. Współpracuje z warszawskim Teatrem Polonia, a obecnie jest solistką Teatru Sabat Małgorzaty Potockiej w Warszawie.
Łukasz Lech - aktor i współtwórca sceny muzycznej krakowskiego Teatru Faktu. Jeden z autorów cyklu programów rozrywkowych „Ludzie Estrady”.
Mariusz Jaśko - wokalista, aktor. Współpracował m.in.: z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatrem Broadway w Szczecinie. Obecnie jest solistą warszawskiego Teatru Sabat.
Marta Wilk - wokalistka, aktorka, współpracowała z chorzowskim Teatrem Rozrywki. Obecnie prowadzi działalność koncertową występując z recitalami w Polsce i za granicą.
Janusz Kruciński - aktor, wokalista współpracujący m.in.: z warszawskimi Teatrami Roma i Rampa, chorzowskim Teatrem Rozrywki oraz Operą na Zamku w Szczecinie.
Tomasz Czerski – solista teatru Sabat.
Jakub Oczkowski - solista teatrów muzycznych, koncertujący w Polsce i za granicą. W Serocku zaprezentował się wspaniale podczas „Fontanny Muzyki” oraz Koncertu z okazji Święta Niepodległości.

Solistom towarzyszy krakowskie studio tańca „Styl” pod kierownictwem Iwony Florczyk.

19.00 – przerwa koktajlowa w holu głównym

19.30 – II część Koncertu

Wieczór Kolęd w Szkole Podstawowej w Serocku pt. „Z kolędą przez świat”

W środę 21 grudnia w naszej szkole odbył się po raz drugi Wieczór Kolęd. W tym roku członkowie Chóru oraz Zespołu Instrumentalnego Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Serocku zabrali licznie zgromadzonych gości w niezapomnianą podróż dookoła świata. Młodzi artyści zaprezentowali w ośmiu językach fantastyczne aranżacje znanych i nieznanych kolęd oraz piosenek bożonarodzeniowych z różnych zakątków świata. Niezwykle barwny montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów i nauczycieli dostarczył wielu emocji, wprawiając publiczność w prawdziwie świąteczny nastrój. Ogromną radość sprawiły nam owacje na stojąco i bisy. Ponownie wystąpimy w piątek 13 stycznia o godz. 19.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku. Już teraz wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy.

 • autor: Szkoła Podstawowa w Serocku
Copyright 2009-2017 - Urząd Miasta i Gminy Serock. Wszelkie prawa zastrzeżone.