Rotator zdjęć

Główna treść strony 2014

Podziękowania za wspólny rok

Początek roku zwykle skłania do podsumowań ostatnich dwunastu miesięcy i analizowania podjętych w tym czasie działań. Jest też dobrym momentem na przekazanie wyrazów wdzięczności tym, których życzliwość towarzyszyła nam w tym czasie.

Serdecznie dziękuję wszystkim mieszkańcom i sympatykom gminy Serock, którzy czynnie angażowali się w życie serockiego samorządu. Dziękuję za wszelkie wsparcie, słowa uznania i konstruktywną krytykę. Za inicjatywy lokalne i Państwa udział w przedsięwzięciach gminnych. Za wszystkie pytania przesłane przez formularz Pytań do burmistrza, dostarczone wnioski,  i osobiste rozmowy – które pozwoliły mi i pracownikom Urzędu Miasta i Gminy Serock oraz jednostek organizacyjnych dostrzec problemy, z jakimi się Państwo zmagają i określić Wasze potrzeby. Wszystkie te działania są dobrym przykładem budowania społeczeństwa obywatelskiego, świadomego swojego potencjału, gotowego go wykorzystać. Społeczeństwa współodpowiedzialnego za kreowanie miejsca zamieszkania, które będzie odpowiadało naszym wspólnym potrzebom.

Wierzę, że nowy – 2015 rok – przyniesie Państwu wiele pomyślności, sukcesów osobistych i zawodowych, a mnie i moim współpracownikom pozwoli cieszyć się Państwa wsparciem w realizacji planów na najbliższe dwanaście miesięcy.  

Burmistrz Miasta i Gminy Serock
Sylwester Sokolnicki

Serocka Lokalna Komunikacja Autobusowa w styczniu 2015 funkcjonuje bez zmian

Zmiany planowane są od 01.02.2015 r, o czym poinformujemy Państwa wkrótce.

31 grudnia 2014 - KASA w UMiG w Serocku czynna będzie do godz 12:00

Informujemy, że w dniu 31 grudnia 2014 roku, kasa w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku będzie czynna w godz. 8:00 - 12:00

Bank Spółdzielczy w Legionowie - oddział w Serocku przy ul. Rynek 4 - będzie czynny tego dnia do godz. 13:00.

Żołnierze Mazowsza na polach Austerlitz

2 grudnia 1805 na polach Austerlitz (obecnie Słowkovo u Brna w Czechach) armia pod wodzą Napoleona Bonaparte, stoczyła bitwę z wojskami III koalicji antyfrancuskiej. Przeciw armi Napoleona wystąpiły wojska Franciszka Cesarza Austrii i Aleksandra Cara Rosji, dlatego bitwa ta nazywana jest „Bitwą trzech cesarzy”.

Odwieczny wróg Francji, Wielka Brytania nie angażowała się bezpośrednio w walki na kontynencie europejskim, jednak gotowa była do finansowania każdego, kto chciał zaszkodzić Francji Napoleona. W wyniku zabiegów dyplomatycznych Brytyjczyków zawiązano sojusz, do którego dołączyły Austria, Rosja, Szwecja i Królestwo Neapolu. Plan zakładał atak przeciwko Francji od północy na Księstwo Hanower, Bawarię sojuszniczkę Francji od wschodu i północne Włochy od południa i wschodu. Była to największa operacja militarna obejmująca swym zasięgiem tereny od morza Śródziemnego do Bałtyku i Morza Północnego. Niestety synchronizacja działań na tak dużych przestrzeniach w czasach, gdy przesłanie wiadomości między dowódcami wymagało wielu godzin, a czasami nawet dni było niemożliwe. Opóźnienia w przygotowaniu wojsk do działania oraz brak kompetencji dowódców doprowadziło do sukcesywnego rozbijania poszczególnych armii koalicji przez wojska francuskie. Klęska Austriaków w Bawarii, niepowodzenie w Hanowerze Brytyjczyków i Szwedów, doprowadziło do opanowania Austrii. Jednak udało się wojskom austriackim i rosyjskim połączyć na terenie Czech, co dało im znaczną przewagę nad armią francuską. W bitwie pod Austerlitz 71,5 tyś. żołnierzy francuskich pokonało 92 tyś. Austriaków i Rosjan. Armia III koalicji utraciła 1/3 swoich wojsk, a pozostała część zamieniła się w masę maruderów, nad którymi nikt nie panował.

29 listopada obchodziliśmy 209 rocznicę bitwy, w której uczestniczyło około 900 rekonstruktorów, 60 koni i 15 armat. Rekonstrukcja bitwy odbywała się na stoku wzgórza Santon, z którego szczytu dowodził Napoleon. Do dzisiaj na tym wzgórzu stoi kapliczka, którą można zobaczyć na każdym obrazie przedstawiającym Napoleona pod Austerlitz. Mimo niskiej temperatury i bardzo silnego wiatru, który potęgował chłód, rekonstrukcję oglądało kilka tysięcy widzów.

Rekonstruktorzy z Polski wystawili batalion (około 140 osób), który walczył po stronie wojsk francuskich. Pod Austerlitz nie zabrakło 8 pułku piechoty Księstwa Warszawskiego z Borowej Góry. Podczas bitwy odpieraliśmy szarże austriackich dragonów i walczyliśmy z regimentami piechoty rosyjskiej. Każda bitwa to kolejna przygoda, poznanie ciekawych ludzi i miejsc. Dlatego jeżeli interesujesz się historią skontaktuj się z nami. Stowarzyszenie przygotowuje się do organizacji Grupy Rekonstrukcyjno-Historycznej odtwarzającej tradycję polskich pułków z okresu wojny o granice II Rzeczpospolitej. Zapraszamy do wspólnej zabawy i współpracy (e-mail: kfalk@poczta.onet.pl).

Krzysztof Falkowski

 

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

24 i 31 grudnia kasa urzędu czynna krócej

Informujemy, że w dniach 24 grudnia Bank Spółdzielczy w Legionowie przy ul. Rynek 4 czynny będzie do godziny 12.00, w związku z czym kasa Urzędu Miasta i Gminy Serock czynna będzie do godziny 11.00.

Natomiast 31 grudnia Bank będzie czynny do godziny 13.00, a kasa urzędu do godziny 12.00.

Wigilia Przedsiębiorców w serockim ratuszu

W piątek 19 grudnia w ratuszu miejskim w Serocku zapanował wigilijny, świąteczny nastrój. Piękne kolędy wykonane przez solistki Zespołu Incanto, Klaudię Krawczyk i Joannę Gorczyńską przy akompaniamencie prowadzącej zespół pani Mai Radomskiej – powitały licznie przybyłych na coroczne spotkanie wigilijne lokalnych przedsiębiorców.

Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki oraz  Zastępca Burmistrza Józef Zając, doceniając całoroczną pracę wszystkich serockich przedsiębiorców, tradycyjnie wyróżnili  kilku lokalnych liderów.

W tym roku zostali nimi:

 • Tomasz Zejdler (Usługi Ślusarskie) - za stworzenie, konsekwentny rozwój firmy i przekazanie rodzinnej tradycji na polu przedsiębiorczości
 • Sławomir Wójcik - za konsekwentny rozwój gospodarstwa sadowniczego i kontynuowanie rodzinnych tradycji rolniczych

Za wzorowe prowadzenie firmy wyróżnieni zostali:

 • Robert Dukowski PPHU Meblo- Koncept
 • Hubert Dawidczyk Firma Handlowo – Usługowa „HELIOS” Centrum Ogrodniczo – Wędkarskie
 • Jerzy Wichowski Wimet – Rury Stalowe

Wzruszającym momentem podczas spotkania było dzielenie się opłatkiem i składanie świątecznych życzeń.

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Informacja o przyjęciu interesantów w dniu 22.12.2014

Informujemy, że 22.12.2014 r. (poniedziałek) burmistrz Sylwester Sokolnicki nie będzie przyjmował interesantów. Za utrudnienia przepraszamy.

Centrum komunikacyjne PKP Wieliszew obsłuży mieszkańców gminy Serock i Wieliszew

W dniu 16 grudnia w urzędzie Gminy Wieliszew obyło się spotkanie, w którym uczestniczyli urzędnicy zajmujący się na co dzień problematyką transportu w obu gminach: Anita Kubalska z Urzędu Miasta i Gminy Serock oraz Katarzyna Greśkiewicz i Bernard Ziemak z Urzędu Gminy Wieliszew. Tematem spotkania był rozwój zrównoważonego transportu zbiorowego w gminach Serock i Wieliszew. W obu samorządach istnieją linie dowozowe do stacji PKP w Legionowie, których częstotliwość jest systematycznie zwiększana. Linie finansowane są w dużej mierze z budżetów gmin i cieszą się wzrastającą popularnością wśród mieszkańców.

Urzędnicy widząc nadmierne obłożenie dworca w Legionowie chcą utworzyć węzeł komunikacyjny przy stacji Wieliszew, która jest najbliższą stacją dla obu gmin. Na przystanku autobusowym Cegielnia w Michałowie-Reginowie zatrzymuje się wieliszewska linia L10 jak i gminne linie z Serocka. Wspomniany przystanek od stacji kolejowej, z której bieg zaczynają pociągi SKM linii S3 i S9 oraz zatrzymują się pociągi KM linii RE92 dzieli dystans około 7 minut pieszo. Od 14.12. liczba połączeń SKM obsługujących wspomnianą stację została zwiększona w dni powszednie do 14. Intencją spotkania było skrócenie czasu podróży pasażerów z obu gmin. Skorzystanie ze stacji Wieliszew pozwala na pominięcie korka na drodze prowadzącej do wiaduktu w Legionowie. Pasażer wsiadający do pociągu w Wieliszewie ma do dyspozycji oczekujący na stacji pociąg, w którym jest jeszcze duża ilość miejsc siedzących.

Podczas spotkania pojawiły się nowe pomysły rozwoju wspólnego transportu. Mieszkaniec Wieliszewa czy np. Michałowa-Reginowa będzie mógł wykupić bilet miesięczny i jednorazowy na serockie linie dowożące do Legionowa w tej samej cenie, co mieszkaniec Serocka. Dzięki wypracowanemu rozwiązaniu i uwzględnieniu przystanku „Cegielnia” w rozkładach jazdy autobusów gminy Serock, jej mieszkańcy będą mieli ułatwiony dostęp do pociągów SKM finansowanych przez gminę Wieliszew, natomiast mieszkańcy gminy Wieliszew będą mogli korzystać z autobusów dowożący do Legionowa oraz Serocka.

Obie gminy wciąż pracują nad polepszaniem oferty przewozowej dla mieszkańców i deklarują dalece idącą współpracę przy doskonaleniu systemu transportowego.
 

 

UWAGA!!! Zmiany kursowania Lokalnej Komunikacji Autobusowej w dniu 24.12.2014 r.

UWAGA!!!
Zmiany kursowania Lokalnej Komunikacji Autobusowej w dniu 24.12.2014 r.


Trasa nr I – ostatni kurs: Serock ul. Pułtuska Sala Widowiskowa godz. 16.00
Trasa nr II – ostatni kurs: Serock ul. Pułtuska Sala Widowiskowa godz. 15.30
Trasa nr IV – ostatni kurs: Serock ul. Pułtuska Park godz. 17.30
Trasa Serock – przez Zegrze – Legionowo SKM
– ostatni kurs: Serock ul. Pułtuska Sala Widowiskowa godz. 16.00
– ostatni kurs: Legionowo – Serock godz. 17.10

Pozostałe kursy bez zmian.

Dodatkowe informacje można uzyskać:
Z-ca Kierownika
Referatu Spraw Obywatelskich
Anita Kubalska
tel. 22 782 88 25

 

e-Deklaracje dla płatników

Od 1 stycznia 2015 r. wchodzą w życie nowe obowiązki wynikające ze zmian do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mające zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2014 r.

Wprowadzone zmiany nakładają na płatników i inne podmioty niepełniące funkcji płatnika, obowiązane do sporządzania i przekazywania informacji o dochodach osób fizycznych nowy - wyłącznie elektroniczny sposób przesyłania do urzędów skarbowych deklaracji, informacji i rocznych obliczeń podatku za osoby fizyczne np. za pracowników. Oznacza to obowiązek ich przesyłania w formie dokumentu elektronicznego.

Wyjątkowo ww. podmioty przesyłające informacje do urzędów skarbowych dla nie więcej niż 5 podatników mogą nadal składać te dokumenty w formie papierowej, z zastrzeżeniem, że dokumentów tych nie składa w ich imieniu biuro rachunkowe. W tym wypadku obowiązuje ich krótszy termin (o miesiąc) w stosunku do terminu określonego dla przesyłania urzędom skarbowym dokumentów elektronicznych tj. 31 stycznia.

Mamy nadzieję, że poniższe informacje pozwolą na zapoznanie się z wprowadzonymi obowiązkami i zmianami oraz na prawidłowe wywiązanie się z obowiązków względem administracji podatkowej.

http://www.finanse.mf.gov.pl

Aby przejść do serwisu z informacjami kliknij TUTAJ
Zobacz również: Nowe zasady składania dokumentów w urzędach skarbowych - pigułka wiedzy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - TUTAJ
 

Dochody własne - ranking gmin

Serwis Samorządowy PAP opublikował ranking gmin (z komentarzem) z najwyższymi i najniższymi dochodami własnymi. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem pod tym LINKIEM. Gmina Serock uplasowała się na 222 miejscu z dochodem na mieszkańca wynoszącym w 2013 roku 2075,87 zł. Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje gmina Kleszczów z dochodem własnym 44392,11, na najniższym natomiast gmina Jarocin z dochodem 387,48 zł.

Oddaj krew, zapraszamy na akcję krwiodawstwa

 • -

Ogłoszenie o rozpoczęciu postępowania o udzielenie zamówienia


OGŁOSZENIE O ROZPOCZĘCIU POSTĘPOWANIA
 O UDZIELENIE ZAMÓWIENIA

Urząd Miasta i Gminy w Serocku zaprasza  wszystkich chętnych przewoźników,
do składania ofert w postępowaniu na:

Świadczenie usług w zakresie wykonywania
lokalnego transportu zbiorowego osób – komunikacji autobusowej
na terenie Miasta i Gminy Serock.
Wszelkie niezbędne informacje dotyczące ww. zamówienia znajdą Państwo TUTAJ.

"Niedziela bez teleranka" -33. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Wprowadzenie stanu wojennego w grudniu 1981 roku należy do najbardziej dramatycznych wydarzeń w powojennej historii Polski. Nie słabną dyskusje wśród historyków i polityków nad oceną celowości jego wprowadzenia. Rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zwykło się w mediach tytułować „niedzielą bez teleranka”. To określenie zapewne przypomina emocje towarzyszące Polakom 13 grudnia 1981 roku, kiedy od 6.00 rano w telewizji puszczano co chwilę przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował o wprowadzeniu stanu wojennego. Dzieci nie rozumiały, czemu nie będą mogły obejrzeć ulubionego „teleranka”, dorosłym trudno było im wytłumaczyć groźbę wojny, tym bardziej, że sami nie wiedzieli, z czym ów stan się wiąże, a jeżeli wojna, to z kim.

Władze komunistyczne, obawiając się jej utraty w związku z silnymi działaniami Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, 13 grudnia na mocy podjętej niejednogłośnie uchwały Rady Państwa z 12 grudnia, na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, wprowadziły stan wojenny. Podjęcie decyzji o jego wprowadzeniu argumentowano jednak groźbą zamachu stanu, załamaniem gospodarki, możliwością interwencji ze strony radzieckiej.

O północy z soboty na niedzielę oddziały ZOMO rozpoczęły aresztowania przedstawicieli opozycji, uznanych za groźnych dla bezpieczeństwa państwa. Wyłączono obiekty teletransmisyjne i centrale telefoniczne, wprowadzono cenzurę korespondencji. Zakazano organizowania strajków, zgromadzeń działalności związkowej i społecznej. Zdeponowano broń i amunicję rezerwistów. Wprowadzono godzinę milicyjną oraz zakaz wyjazdów zagranicznych, zawieszono zajęcia szkolne, wprowadzono system kartkowej dystrybucji artykułów pierwszej potrzeby. Ulice zapełniły się czołgami, codziennie słychać było strzały do demonstrantów, rozgorzały zamieszki. Już pierwszego dnia internowano blisko 3,5 tysiąca osób. Ostatecznie ich liczna wzrosła do 10000. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, zniesiony 22 lipca 1983 roku.

Instytut Pamięci Narodowej organizuje kampanię społeczną upamiętniającą ofiary stanu wojennego, przez symboliczne zapalenie w oknie świeczki 13 grudnia o 19.30. Zachęcamy Państwa do włączenia się do tej inicjatywy. Więcej o akcji TUTAJ.

 

I sesja nowo wybranej Rady Miejskiej w Serocku

I sesja nowo wybranej Rady Miejskiej w Serocku - na kadencję 2014-2018 - została zwołana  przez Komisarza Wyborczego w Warszawie, 1 grudnia 2014 r.

Obrady sesji rozpoczął zgodnie z przepisami prawa najstarszy wiekiem radny senior obecny w trakcie sesji, pan Kazimierz Sosnowski. Powitał on uczestników uroczystej sesji wśród, których byli obecni nowo wybrani Radni Rady Powiatu z Gminy Serock: Janina Osińska, Anna Gajewska i Sebastian Sikora.

Na wstępie nowo wybrani Radni Rady Miejskiej w Serocku oraz wybrany po raz siódmy na stanowisko Burmistrza Miasta i Gminy Serock, Sylwester Sokolnicki, złożyli uroczyste ślubowanie.

Zgodnie z zaleconym przez Komisarza Wyborczego porządkiem obrad, wybrano Komisję Skrutacyjną, która czuwała nad przeprowadzeniem wyborów na Przewodniczącego  Rady oraz jego zastępców.

W tajnym głosowaniu wybrano ponownie na Przewodniczącego Rady Miejskiej w Serocku pana Artura Borkowskiego. Po przyjęciu insygniów poprowadził on dalszą część sesji.

Zastępcami Przewodniczącego Rady zostali  wybrani, również ponownie, pani Agnieszka Oktaba i pan Józef Lutomirski.

Zaproponowany przez Komisarza Wyborczego porządek obrad został rozszerzony o punkt dotyczący wyboru stałych komisji Rady Miejskiej w Serocku.

Dokonano następującego wyboru składów komisji:

Komisja Rewizyjna

 1. Jolanta Kaczmarska (Przewodnicząca)
 2. Stanisław Krzyczkowski (Wiceprzewodniczący)
 3. Sławomir Osiwała
 4. Mariusz Rosiński
 5. Gabriela Książyk
 6. Kazimierz Sosnowski

Komisja Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów

 1. Józef Lutomirski (Przewodniczący)
 2. Krzysztof Bońkowski (Wiceprzewodniczący)
 3. Włodzimierz Skośkiewicz
 4. Artur Borkowski
 5. Jolanta Kaczmarska
 6. Bożena Kalinowska

Komisja Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej

 1. Włodzimierz Skośkiewicz (Przewodniczący)
 2. Krzysztof Zakolski (Wiceprzewodniczący)
 3. Stanisław Krzyczkowski
 4. Jarosław Pielach
 5. Marek Biliński
 6. Kazimierz Sosnowski

Komisja Kultury, Oświaty i Sportu

 1. Mariusz Rosiński (Przewodniczący)
 2. Agnieszka Oktaba (Wiceprzewodnicząca)
 3. Sławomir Osiwała
 4. Artur Borkowski
 5. Jarosław Pielach
 6. Krzysztof Zakolski

Komisja Spraw Obywatelskich  

 1. Agnieszka Oktaba (Przewodnicząca)
 2. Gabriela Książyk (Wiceprzewodnicząca)
 3. Bożena Kalinowska
 4. Krzysztof Bońkowski
 5. Marek Biliński
 6. Józef Lutomirski

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Gratulacje od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

25 listopada Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski skierował gratulacje do Burmistrza Miasta i Gminy Serock z okazji wyboru na funkcję Burmistrza.

 • -

Zaproszenie do udziału w konkursie pt. „Karski. Niech świat się dowie…”

Państwowa Instytucja Kultury w Legionowie zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału  w konkursie pt. „Karski. Niech świat się dowie…”

 • -

Wyróżnienie dla Ośrodka Pomocy Społecznej w Serocku

W dniu 25 listopada 2014 r., kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Serocku Anna Orłowska - podczas konferencji Gotowość do zmiany w funkcjonowaniu mazowieckiej pomocy społecznej i aktywnej integracji zorganizowanej pod patronatem Wojewody Mazowieckiego i Marszałka Województwa Mazowieckiego - odebrała wyróżnienie przyznane dla Ośrodka Pomocy Społecznej w Serocku przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

Wyróżnienie zostało przyznane za wdrażanie nowego modelu działań Ośrodka Pomocy Społecznej opartego m.in. na pozyskiwaniu środków zewnętrznych na realizację projektów pomocy społecznej oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi.

OPS

 • -

Huczne 25. urodziny Konwencji o Prawach Dziecka

„Niech się wreszcie każdy dowie

I rozpowie w świecie całym,

Że dziecko to także człowiek,

Tyle, że jeszcze mały.”

Dokładnie dziś - 20 listopada 2014 roku mija 25. rocznica uchwalenia przez Organizację Narodów Zjednoczonych Konwencji o Prawach Dziecka. Z tej okazji cała społeczność Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Serocku oraz zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć niebywałe widowisko przygotowane przez Samorząd Uczniowski. Już po wejściu do sali dało się wyczuć radosną atmosferę wyczekiwania czegoś niecodziennego. Barwne dekoracje, flagi, stroje z wielu stron świata … i nikt się nie zawiódł. Było obłędnie kolorowo, wesoło i z przytupem!

Opiekunka Samorządu Uczniowskiego – pani Katarzyna Tulin w pierwszej kolejności powitała wszystkie dzieci, bo to one są tego dnia najważniejsze. Następnie przywitała zgromadzonych gości: zastępcę burmistrza - pana Józefa Zająca, inspektor do spraw oświaty - panią Jadwigę Stradomską, panią dyrektor Gimnazjum w Serocku - Małgorzatę Szczerba, przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum, przedstawicieli Samorządów Uczniowskich z zaprzyjaźnionych szkół podstawowych w Zegrzu i Jadwisinie wraz z opie-kunami oraz gospodarzy dzisiejszej uroczystości: panią dyrektor Krystynę Affek, radę pedagogiczną oraz pracowników obsługi i administracji.

Na tę wyjątkową uroczystość został także zaproszony Rzecznik Praw Dziecka. Otrzymaliśmy od niego listowną odpowiedź, że w tym czasie przebywa na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Yorku poświęconym 25. rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Myślami na pewno był z nami.

Następnie prowadząca uroczystość krótko przypomniała, że minęło 67 lat od uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, a Konwencja o Prawach Dziecka obowiązuje w Polsce od 1991 roku i nagle … porwała nas muzyka, śpiew i taniec. Piosenkę Majki Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są” śpiewali zgromadzeni w sali widzowie, a w jej rytm wirował na scenie kolorowy tłum małych artystów. Następnie usłyszeliśmy wiersz, który wszystkim przypomniał podstawowe prawa dzieci. Kolejny utwór „Krzyknij nie!” w jasny i przystępny sposób pokazał dzieciom, w jakich konkretnych sytuacjach mają prawo, a nawet powinny zdecydowanie protestować. Potem nastąpiły poruszające wyznania skierowane do mamy i taty, aby ich nie poniżali, nie lekceważyli, pozwolili być sobą, wybierać własną drogę. Wyznania zakończyły się przepięknym podsumowaniem: „Kochaj mnie, żebym umiał kochać – uczę się życia … od ciebie.”   

Po porcji spraw poważnych znów zabrzmiała piosenka z repertuaru Majki Jeżowskiej „Dłonie”. Klaskanie „na raz … na dwa …” nie wszystkim się z początku udawało, ale z pomocą grupy gorących aktorów i tancerek wpadliśmy we właściwy rytm. Następnie uczniowie zaprezentowali dwa wiersze, które obrazowo pokazały, że nic w naturze nie jest jednakowe. Dzięki różnicom w wyglądzie, języku, ubiorach czy zabawach - na świecie nie jest nudno! Natomiast wszystkie dzieci, mimo swej różnorodności, mają to samo pragnienie, aby wszędzie panował pokój. Fantastycznym podsumowaniem tych utworów stała się kolejna piosenka Majki Jeżowskiej „Kolorowe dzieci”. Śpiewakom i tancerzom towarzyszyła tym razem grupa naszych piłkarzy oraz tęczowy korowód dzieci z całego świata: z krajów arabskich, z Chin, z Afryki, z USA, z Japonii, z Australii … długo by wymieniać.

Nie zapomniano także o dzieciach niepełnosprawnych, wiersz „Dla wszystkich słońce świeci” wyraźnie nam o tym przypomniał. Dzieci dotknięte kalectwem często nie mają przyjaciół. A przecież

„Kiedy jesteś sam jak palec, świat wygląda dość paskudnie,

 Bo o smutki dużo łatwiej, a o radość znacznie trudniej.”

Jak ważna jest przyjaźń w życiu każdego człowieka, i tego małego, i dorosłego, opowiedziała piosenka Krzysztofa Antkowiaka „Przyjaciel wie”. Wtedy dzieci z różnych stron świata wyraziły swoje pragnienia: miłości, radości, szczerości, przyjaźni, zrozumienia, czułości. Wykorzystując dzisiejszą okazję, poprosiły dorosłych, by zrozumieli, że one też potrafią myśleć rozsądnie i dbać o swoją przyszłość, a do swoich rówieśników apelowały:

 „Nie wiadomo, nie wiadomo wcale,

 Co w życiu ciebie czeka.

  I ty też możesz wyrosnąć

  Na wielkiego człowieka.”  

Tę myśl pięknie zilustrowała piosenka Ryszarda Wojtyłło „Bo co może mały człowiek”, która została brawurowo zaśpiewana i zatańczona przez najmłodszych wykonawców.

I nastąpiło grande finale, na scenie pojawił się tajemniczy czerwony kwiat. Zabrzmiał utwór Piotra Rubika „To cała prawda” w przepięknym wykonaniu pani Barbary Klik oraz pani Ewy Stradomskiej. Tancerki rozchyliły jedwabne płatki kwiatu i… wyłoniła się dziewczyna, która z całą mocą wtórowała wokalistkom:

„Masz prawo kochać, masz prawo śnić!
  Masz prawo śpiewać, masz prawo żyć!
  Masz prawo marzyć teraz i tu!
  Na przekór kłamstwu, na przekór złu!”

Ten niebywale efektowny występ zaparł wszystkim dech w piersiach! Patrzyliśmy i słu-chaliśmy oniemiali. Oklaskom nie było końca.

25. urodziny Konwencji o Prawach Dziecka na długo pozostaną w naszej pamięci. Okazało się, że poważne i trudne sprawy można przybliżyć nawet małym dzieciom w przejrzysty a jednocześnie niebanalny sposób.

Było niezwykle kolorowo, radośnie, dynamicznie i na wysokim poziomie. Autorkom inscenizacji – paniom: Katarzynie Tulin, Barbarze Klik, Kamili Mosak, Małgorzacie Gańskiej Niemczyk, Samorządowi Uczniowskiemu oraz wszystkim wykonawcom z klas od II do VI należy się szóstka z plusem!

Edyta Łagowska

                                                                          

                                                                                                                 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Grażyna Kowalczyk – Dyrektor Generalny Hotelu Narvil Hotelarzem Roku 2014

Grażyna Kowalczyk – Dyrektor Generalny Hotelu Narvil Conference & Spa otrzymała nagrodę Hotelarza Roku w kategorii Dyrektor Generalny Hotelu Niezależnego.  Rozdanie nagród odbyło się podczas przedwczorajszej gali w Hotelu Sofitel Victora w ramach drugiej edycji konferencji Hotel & Tourism Trends organizowanej przez „Hotelarza” i Horwath HTL.

Grażyna Kowalczyk jest od ponad 20 lat związana z hotelarstwem. Za­czy­nała w hotelach sieci Orbis jako recepcjonistka w hotelach Grand, Solec, Novotel i  Vera. Przez kolejne lata awanso­wa­ła, przechodząc przez wszystkie szczeble kariery jako hotelarz. Jesienią 1996 roku obję­ła stanowisko specjalisty do spraw mar­ke­tingu, a potem kierownika tego działu w ho­telu Vera Orbis. Orbis to długi i – jak sama podkreśla - ważny etap zdobywania doświadczeń, wiedzy i kariery.

Do 2011 pracowała w czterogwiazdkowym hotelu Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim, w którym przez dziewięć lat była dyrektorem generalnym. Wcześniej przez prawie dwa lata była dyrektorem ds. marketingu i sprzedaży hotelu Best Western Mazurkas i MCC Mazurkas Conference Centre. W marcu 2011 objęła funkcję dyrektora generalnego Hotel Narvil Conference & SPA Hotelu Roku 2014 wg HRS.pl oraz Top Hotel 2014 wg portalu Hotele.pl                           

OFICJALNE WYNIKI WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH 2014 - protokoły

Poniżej zamieszczamy protokoły z wyborów 16 listopada 2014 w Mieście i Gminie Serock

Burmistrz dziękuje wyborcom

Dziękuję Państwu za udział w wyborach samorządowych i wysoką frekwencję wynoszącą 56,03%.

Serdecznie dziękuję też za zaufanie, wyrazy poparcia i wszystkie oddane na mnie głosy, a także za głosy oddane na reprezentantów Komitetu Wyborczego Wyborców Sylwestra Sokolnickiego.

Jako świadomi wyborcy z rozwagą, odpowiedzialnością i troską o naszą gminę zadecydowaliście Państwo o sukcesie lub porażce kandydatów. Tym nowo wybranym serdecznie gratuluję.

Zdaję sobie sprawę z ogromu potrzeb, zadań i czekających wyzwań. Będę je realizował przy Państwa wsparciu, korzystając ze zdobytej wiedzy, doświadczeń i kompetencji – dla dobra Miasta i Gminy Serock.

Raz jeszcze dziękuję za zaufanie

Burmistrz Miasta i Gminy Serock
Sylwester Sokolnicki

WSTĘPNE WYNIKI WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH 2014 r. - dane z obwodowych Komisji Wyborczych

Dziękujemy Państwu za tak liczny udział w wyborach samorządowych - niezależnie od przekonań politycznych i preferencji. Państwa postawa jest pięknym przykładem funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego i wyrazem troski o przyszłość naszej gminy. Nowym Radnym Rady Miejskiej w Serocku serdecznie gratulujemy, życząc owocnej pracy na rzecz mieszkańców i sympatyków Miasta i Gminy Serock.

 • -

Głosujmy w wyborach samorządowych - 16 listopada 2014

Zachęcam Państwa do wzięcia udziału w wyborach samorządowych już w najbliższą niedzielę, 16 listopada 2014 roku. Udział w wyborach to nasze prawo i jednocześnie obywatelski obowiązek.  

Zaprezentujmy tego dnia postawę świadomych obywateli.
Biorąc udział w wyborach samorządowych - bez względu na preferencje wyborcze - mamy wpływ na kreowanie otaczającej Nas rzeczywistości.

Piątek jest ostatnim dniem kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi. O północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza, która potrawa do zakończenia głosowania w niedzielę, czyli do godz. 21:00. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7:00.

W wyborach samorządowych Polacy będą wybierać blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Burmistrz Miasta i Gminy Serock
Sylwester Sokolnicki

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości

Serockie obchody Narodowego Święta Niepodległości, swoją główną odsłonę miały, tradycyjnie 11 listopada.

Święto rozpoczęła uroczysta Msza św. w kościele parafialnym, w której udział wzięli obok mieszkańców i władz samorządowych gminy, przedstawiciele różnych instytucji i środowisk oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się: poseł na sejm RP Zenon Durka oraz radni powiatu legionowskiego.

Dalsza część uroczystości odbyła się już na serockim rynku, gdzie pod tablicą pamiątkową na ścianie ratusza, zgromadziły się poczty sztandarowe reprezentujące Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – Koło w Legionowie, Ochotnicze Straże Pożarne i gminne placówki oświatowe, harcerzy z 13 Wodnej Drużyny Harcerskiej "Horn", a także Kompania Reprezentacyjna Żołnierzy Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz grupa rekonstrukcyjna Żołnierzy Mazowsza, która uświetniła uroczystość salwą honorową.

Historię walk niepodległościowych narodu polskiego przybliżył zgromadzonym w historyczno - poetyckim wystąpieniu Tomasz Gęsikowski, dyrektor Ośrodka Kultury w Serocku.

W krótkim powitaniu, burmistrz Sylwester Sokolnicki podziękował przybyłym za spontaniczne włączenie się w obchody 96 rocznicy odzyskania niepodległości przez Ojczyznę. Następujący po  powitaniu Apel Pamięci wprowadził niezwykłe wzruszenie wśród uczestników uroczystości przywołując pamięć tych, którzy zginęli za wolność i suwerenność Rzeczypospolitej.

Kolejnym punktem uroczystości było złożenie pod tablicą pamiątkową kwiatów, którego dokonali przedstawiciele powiatowych i gminnych instytucji oraz różnych środowisk społecznych.

Po części oficjalnej można było posilić się wojskową grochówką, obejrzeć sprzęt wojskowy z CSŁiI w Zegrzu oraz zwiedzić wystawę okolicznościową w serockim ratuszu pt. "Reduta Ordona na nowo odkryta". Uczestników uroczystości w podniosły nastrój wprowadzały towarzyszące wydarzeniu  pieśni wojskowe, które rozbrzmiewały na serockim rynku.

Uroczystości zakończył koncert z okazji Święta Niepodległości, który odbył się w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Serocku. Relacja z koncertu Tutaj:

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Serocku z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Serocku, odbyła się 10 listopada w ratuszu, w przeddzień gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Miłym gestem, porzedzającym spotkanie, przygotowanym przez serockich gimnazjalistów, było przypinanie uczestnikom sesji symbolicznych biało - czerwonych kokard.

Na wstępie uroczystości, radni, sołtysi, przedstawiciele instytucji samorządowych i zaproszeni goście wysłuchali wystąpień nawiązujących do 96 rocznicy odzyskania przez Rzeczpospolitą suwerenności państwowej w 1918 r.

Ta ważna dla Polaków rocznica stała się okazją do uhonorowania - złotymi i srebrnymi medalami „Za zasługi dla obronności kraju” - rodziców, których co najmniej troje dzieci pełniło czynną służbę wojskową. Zasłużonym, medale przyznane decyzją Ministra Obrony Narodowej, wręczył płk Adam Bednarz, Wojskowy Komendant Uzupełnień z WKU Warszawa Śródmieście.

Uroczyste spotkanie poświęcone niepodległościowej rocznicy było doskonałym momentem do uhonorowania kilku mieszkańców gminy, których działania zasługują na publiczne wyróżnienie, ze względu na ich znaczenie dla społeczności lokalnej. Gratulacje, podziękowania i okolicznościowe statuetki przyjęli:
- pani Bogusława Molenda – „w podziękowaniu za pracę i zaangażowanie na rzecz dzieci i młodzieży z gminnych świetlic środowiskowych”
- pan Paweł Kozarzewski – „w podziękowaniu za osiągnięcia w dziedzinie sportu”
- pan Tomasz Kalisiak – „w podziękowaniu za kształtowanie postaw patriotycznych lokalnej społeczności”.

Na zakończenie sesji, tradycyjnie, wręczono pierwsze dowody osobiste sześciu młodym mieszkańcom miasta i gminy Serock, którzy w 2014 roku ukończyli 18 lat.

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Dokończenie budowy ochronnego systemu kanalizacyjnego Zalewu Zegrzyńskiego na terenach Gmin Nieporęt i Serock – wchodzących w skład Aglomeracji Serock, w celu przeciwdziałania degradacji krajobrazu i środowiska przyrodniczego na Mazowszu

Beneficjent: Miasto i Gmina Serock i Gmina Nieporęt

Tytuł projektu: "Dokończenie budowy ochronnego systemu kanalizacyjnego Zalewu Zegrzyńskiego na terenach Gmin Nieporęt i Serock – wchodzących w skład Aglomeracji Serock, w celu przeciwdziałania degradacji krajobrazu i środowiska przyrodniczego na Mazowszu"
Wartość dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego:

81,43% kosztów kwalifikowanych
W dniu 18 września 2013 roku Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Serocku  podpisali umowę na realizację ważnych dla regionu inwestycji.
Projekt, w który Gmina Nieporęt występuje jako Lider, a Gmina Serock jako Partner, realizowany jest w ramach Indykatywnego Wykazu Indywidualnych Projektów Kluczowych dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dokończona zostanie budowa ochronnego systemu kanalizacyjnego Jeziora Zegrzyńskiego w Gminie Nieporęt i Serock. Pozwoli to na to likwidację szamb na terenie prywatnych posesji i w licznych ośrodkach wypoczynkowych, leżących nad Jeziorem Zegrzyńskim. Wpłynie to na poprawę czystości wody w zbiorniku i na ochronę jego środowiska.

Projektem na terenie gminy Serock objęta jest budowa sieci kanalizacji grawitacyjno – tłocznej wraz  z przepompowniami ścieków w Serocku, Dębe, Jadwisinie, Borowej Górze i Stasim Lesie.

W ramach niniejszego projektu zrealizowano:

-  budowę sieci kanalizacji sanitarnej wraz  z przepompownią ścieków w ulicy Wyzwolenia w Serocku,

- budowę sieci kanalizacji grawitacyjno – tłocznej wraz z przepompownią ścieków w miejscowości Dębe,

- budowę sieci kanalizacji sanitarnej w ulicy Dojazdowej i Okrężnej w Jadwisinie.

 

Obecnie budowana w ramach tego projektu jest sieć kanalizacji grawitacyjno – tłocznej w Borowej Górze i Stasim Lesie. Łączna długość kanałów sanitarnych przewidzianych do budowy w systemie grawitacyjnym z rur PCV  to 6595 m, na kanałach zostaną zlokalizowane betonowe studzienki rewizyjne. Długość kanału tłocznego z rur PE to 2 x 879 m. Wykonawcą robót jest firma „DEXTROL” sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi, z którą w dniu 21.08.2013 roku została podpisana umowa.
Termin wykonania umowy – do dnia 31 marca 2015 roku.


„Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013"

 

 • -
 • -
  Budowa kanału grawitacyjnego w ulicy Dzikiej Róży
 • -
  Budowa przejść poprzecznych przez ulicę Nasielską
 • -
  Budowa kanału grawitacyjnego w ulicy Długiej

Zaproszenie do uczestnictwa w Obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Serocku

Burmistrz Miasta i Gminy Serock wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej zapraszają do uczestnictwa w uroczystych Obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Serocku, które odbędą się 11 listopada 2014 r.

O godz. 11.00 odbędzie się Uroczysta Msza św. w Kościele Parafialnym w Serocku. O godz. 12.00 na placu przy ratuszu będzie miał miejsce Apel Pamięci, po ktorym nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą pamięci poległych i pomordowanych za Ojczyznę.  Od godz. 10.00 na rynku będzie można obejrzeć prezentację sprzętu zegrzyńskiego Centrum Szkolenia Łączości i Informatyki.

 • -

96 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

Rangę święta państwowego nadano Świętu Niepodległości w 1937 roku ustawą z dn. 23 kwietnia. Miało ono być okazją do uczczenia odzyskania suwerenności państwowej przez Polskę w 1918 roku - po 123 latach zaborów - oraz zakończenia I wojny światowej.

Wybór 11 listopada, na dzień obchodów odzyskania niepodległości uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej.

Do czasu wybuchu II wojny światowej obchody państwowe tego swięta odbyły się dwa razy: w 1937 i 1938 r. Od 1939 roku święto nie było obchodzone, bowiem podczas okupacji niemieckiej w latach 1939 - 1945  jawne świętowanie polskich świąt państwowych było niemożliwe. Organizatorzy przygotowywanych konspiracyjnie obchodów rocznicy 11 listopada, głównie w ramach małego sabotażu, byli narażeni na dotkliwe represje.

W 1945 ustanowiono Narodowe Święto Odrodzenia Polski obchodzone 22 lipca, w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN, i jednocześnie zniesiono Święto Niepodległości. W okresie PRL obchody rocznicy odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada organizowane były nielegalnie przez środowiska niepodległościowe w tym piłsudczykowskie. Organizatorzy i uczestnicy tych uroczystości często byli represjonowani przez ówczesne władze państwowe. Wyjątek stanowiły lata 1980–1981, kiedy za sprawą działalności związku zawodowego „Solidarność” przywrócono Świętu Niepodległości należne miejsce w świadomości społecznej.

Święto Niepodległości w dniu 11 listopada zostało przywrócone w okresie transformacji systemowej przez Sejm PRL, ustawą z 15 lutego 1989 roku, pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”.

 

Decyzja Starosty Legionowskiego na odzysk odpadów w Dębinkach definitywnie unieważniona !!!

Pod koniec 2012 roku i w 2013 roku, jak zapewne Państwo pamiętają głośna była sprawa kontrowersyjnej decyzji Starosty Legionowskiego zezwalającej na odzysk odpadów, polegający na wykorzystaniu odpadów do wypełnienia wyrobiska poeksploatacyjnego kruszywa naturalnego „Dębinki II” i „Dębinki IV” w Maryninie. Zezwolenie zostało wydane pomimo wyrażonej przez Burmistrza Miasta i Gminy Serock w postanowieniu negatywnej opinii w tej sprawie.

Przypomnijmy, że zgodnie z decyzją Starosty Legionowskiego wyrobiska „Dębinki II” i „Dębinki IV” miały zostać wypełniane odpadami, m.in. żużlami, popiołami paleniskowymi, gruzem, ziemią – odpadami, które wprawdzie zgodnie z przepisami mogą być wykorzystywane do wypełniania terenów niekorzystnie przekształconych, takich jak nieeksploatowane wyrobiska, jednakże z zachowaniem określonych warunków. W ocenie urzędu, a także wielu mieszkańców gminy, wypełnianie wyrobisk odpadami stwarza zagrożenie niekontrolowanego napływu odpadów, mogących mieć negatywny wpływ dla środowiska naturalnego. Dlatego też przedmiotowa decyzja została przez Burmistrza Miasta i Gminy Serock oprotestowana i do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, jako organu nadrzędnego skierowany został 31 października 2012 roku wniosek o stwierdzenie nieważności przedmiotowej decyzji.

Po wielu miesiącach oczekiwania Samorządowe Kolegium Odwoławcze w dniu 30 grudnia 2013 roku wydało decyzję stwierdzającą nieważność decyzji Starosty Legionowskiego, jako wydanej z rażącym naruszeniem prawa. Organ odwoławczy odniósł się do rażącego naruszenia przepisów ustawy o odpadach, a także przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Pomimo stwierdzenia nieważności decyzji Starosty Legionowskiego, przedsiębiorca w dniu 17 stycznia 2014 roku złożył do SKO wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, a jednocześnie nie zważając na unieważnioną Decyzję Starosty Legionowskiego i nie czekając na Orzeczenie SKO w sprawie złożonego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, rozpoczął już, prowadzone od kilku dni działania, polegające na nawożeniu odpadów w postaci popiołów z Elektrociepłowni. Ponieważ organem, do którego kompetencji należy kontrola przedsiębiorcy jest Starosta Legionowski, w dniu dzisiejszym 6 listopada 2014 roku, przeprowadzona została wspólna kontrola, w której brali udział zarówno pracownicy Starostwa Powiatowego, jak i pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Serocku. Wstępne wnioski z kontroli dowodzą, iż przedsiębiorca prowadzi swą działalność, niezgodnie z przepisami. Dodatkowo, co ma kluczowe znaczenie dla sprawy, w dniu dzisiejszym wpłynęła do Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, Decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 4 listopada 2014 roku, która utrzymała w mocy uprzednią decyzję SKO z dnia 30 grudnia 2013 roku, a tym samym definitywnie unieważniła decyzję Starosty Legionowskiego na odzysk odpadów.

Decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego jest ostateczna. Wszelkie działania przedsiębiorcy polegające zatem na nawożeniu odpadów do wypełniania wyrobisk pożwirowych Dębinki II i Dębinki IV poczynione zostały przez przedsiębiorcę z naruszeniem prawa. Urząd Miasta i Gminy Serocku będzie prowadził dalsze działania, zmierzające do wstrzymania działalności, która zagraża środowisku naturalnemu i nie jest akceptowana przez mieszkańców.

O wszelkich informacjach w przedmiotowej sprawie będziemy zawiadamiać Państwa na bieżąco.

 

XII Bieg Niepodległości w Serocku już za nami

W serockiej tradycji właśnie to sportowe wydarzenie otwiera czas obchodów Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku odbyło się już 26 października, w pięknej jesiennej aurze. Do startu w zawodach, których trasy wiodły wokół rynku i nad brzegiem Jeziora Zegrzyńskiego, zgłosili się  nie tylko mieszkańcy miasta i gminy Serock, ale również mieszkańcy okolicznych gmin, miast np. Legionowa i Warszawy oraz goście z odleglejszych rejonów kraju. Zawody jak zwykle miały swój start i metę na serockim rynku, gdzie tuż obok funkcjonowało „miasteczko” dla zawodników. Każdy zawodnik po biegu mógł w nim uzupełnić stracone  kalorie. Na starcie zagrzewał biegaczy do walki Piotr Mulik, Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Serocku, wspomagany przez Sylwię Gruchałę, znaną florecistkę, zdobywczynię 2 medali olimpijskich. Po biegach dzieci i młodzieży oraz „silnie obsadzonym” biegu rodzinnym, demonstrowała ona swój sportowy ekwipunek, opowiadała o treningach i broni, którą walczy.

Zgodnie z przewidywaniami, w kolejnych biegach tj. Serockiej Dysze i Nordic Walking, zawodnicy pokazali świetne przygotowanie sportowe, niezwykłą kondycję, hart ducha, zdrową rywalizację, radość z pokonania własnych słabości i zwycięstwa. Tu czekały na zawodników oklaski, gratulacje, słowa podziwu, a także medale, drobne upominki i jabłka - podarowane przez licznych sponsorów.

Dekoracji uczestników biegów dokonywali wspólnie z burmistrzem, Sylwestrem Sokolnickim, pani Sylwia Gruchała i dyrektor OSiR-u. Na zakończenie wśród zawodników losowano nagrody od sponsorów, którym serdecznie - za okazaną przy realizacji zawodów pomoc - dziękujemy.

Ref. Komunikacji Społecznej

Relacja Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz wyniki zawodów TUTAJ

GALERIA ZDJĘĆ

Balonowa Misja Kosmiczna - Fokus One - Kosmos w 3 D już 26.10.2014 w Serocku

W imieniu Adama Kity i Mateusza Zaremby

Zapraszamy na start pierwszego w Polsce i prawdopodobnie na świece balonu stratosferycznego nagrywającego w technologii 3D i HD.

26.10.2014 roku o godzinie 10:00 w  Serocku przy ul.Warszawskiej 44  wzniesiemy balon meteorologiczny z kilkoma kamerami, w tym 2 GoPro Hero nagrywające w 3D. Balon będzie wypełniony helem. Cały lot potrwa około 2-3 godzin. Sześcienna kapsuła podczepiona do balonu wzniesie się na około 35 km z ładunkiem około 3 kg.  Z takiej wysokości widać krzywiznę Ziemi i stratosferę (niebieska otoczka nad planetą). Balon przebędzie około 30 km. w poziomie.

 

 

 • -

Pojechali szynobusem z Legionowa do Zegrza Południowego

Starosta legionowski Jan Grabiec oraz Koleje Mazowieckie, zorganizowali wspólnie konferencję SZYNOBUSEM DO ZEGRZA.
Jej celem było zwrócenie uwagi na problemy komunikacyjne w powiecie oraz dyskusja o kwestiach organizacyjnych, technicznych i finansowych, warunkujących reaktywację połączenia kolejowego Legionowo – Zegrze. Spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele samorządów lokalnych powiatu legionowskiego, Kolei Mazowieckich, Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie, Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie, Biura Drogownictwa Komunikacji Urzędu m.st Warszawy oraz stowarzyszenia Transportu Publicznego, odbyło się 22 października 2014 r.

Dyskusja nad ideą przywrócenia od wielu lat zaniechanego połączenia kolejowego do Zegrza Południowego, toczyła się już od chwili wyruszenia z dworca PKP Legionowo i pokazała, że determinacja wszystkich zainteresowanych reaktywacją tej linii kolejowej jest duża.

fot. źródło-  https://www.facebook.com/ZadroznyPiotr

 • -

Zapraszamy przedstawicieli firm rodzinnych z całego powiatu legionowskiego na konferencję

 

BURMISTRZ MIASTA I GMINY SEROCK oraz STAROSTA LEGIONOWSKI

zapraszają przedstawicieli firm rodzinnych z całego powiatu legionowskiego

na bezpłatną konferencję

 07.11.2014 r. (piątek) o godzinie 17.00

w Sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Serocku
ul. Rynek 21, sala nr 33, I piętro

 

Każdego dnia napotykamy wiele przeszkód, z którymi pozostajemy sami…
W całym kraju firmy rodzinne łączą się ze sobą po to, aby wzajemnie się wspierać
 i pokonywać trudności. Przyłącz się do nas i zacznij działać wspólnie!

Prosimy o potwierdzenie swojego uczestnictwa
 mailowo a.gwizdalska@jars.pl bądź telefonicznie 0 608-469-800

Wszyscy uczestnicy proszeni są o zabranie ze sobą wizytówek oraz materiałów promujących swoje firmy.

Serdecznie zapraszamy

Serock – Miastem Przyjaznym Dużym Rodzinom

20 października w Krakowie odbył się I Kongres „Karty Dużej Rodziny – perspektywy i wyzwania”. Podczas kongresu Burmistrz Miasta I Gminy Serock Sylwester Sokolnicki odebrał nagrodę Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”.

Organizatorami tego wydarzenia byli  Forum Samorządowe na rzecz Dużych Rodzin oraz Miasto Kraków.Gościem honorowym Kongresu był Prezydent RP Bronisław Komorowski. Patronat honorowy objął Minister pracy i Polityki Społecznej.

 I Kongres jest kontynuacją wcześniejszych konferencji na temat Kart Dużej Rodziny, powstających  w miastach i gminach i był on okazją do pierwszego spotkania wokół tematu od niedawna wprowadzonej Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Idea Karty Dużej Rodziny łączy bardzo różne środowiska: rodzin wielodzietnych, samorządowców z całego kraju, przedstawicieli władz państwowych a także przedsiębiorców i firmy prywatne, udzielające zniżek.

Serockie działania zostały wyróżnione ze względu na pionierskie rozwiązania, tak bardzo ważne dla  rodzin wielodzietnych. Nagroda Zarządu Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” została przyznana Miastu Serock za wprowadzenie oryginalnej „Serockiej Karty Dużej Rodziny 3+”, zawierającej m.in. 50% zniżkę za zaopatrzenie w wodę i za czynsz w lokalach, wchodzących w skład zasobów Miasta a także wprowadzenie świadczenia w wysokości 100zł na rozpoczęcie roku szkolnego dla każdego dziecka z rodziny wielodzietnej. Miasto Serock otrzymało również tytuł honorowy Miasto Przyjazne Dużym Rodzinom

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

II edycja Zawodów Pierwszej Pomocy odbyła się w Serocku

W sobotę 18 października na serockim rynku odbyła się II edycja Zawodów Pierwszej Pomocy, zorganizowane przez Oddział Rejonowy PCK w Legionowie.                                 

Patronat nad zawodami objął Starosta Legionowski Jan Grabiec oraz Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki. W zawodach uczestniczyła młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu legionowskiego.

Zawody prowadził Prezes Oddziału Rejonowego PCK w Legionowie Pan Tadeusz Kowalewski, sędzią głównym był Piotr Fonder z OSP Jabłonna.

Głównym celem przedsięwzięcia była nauka i kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród młodzieży oraz uświadamianie jak ważna jest specjalistyczna wiedza potrzebna dla ratowania ludzkiego życia. Zawody polegały na udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanym w zaaranżowanych sytuacjach.

Zadania, które wyglądały na trudne, nie sprawiły uczestnikom większych problemów. Świetnie wiedzieli oni bowiem co i w jaki sposób zrobić aby pomóc osobie, która potrzebowała pomocy. W zawodach wzięło udział 23 uczniów z 5 szkół z naszego powiatu.


Najlepsza okazała się drużyna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Legionowie, II Liceum Ogólnokształcące, ul. Królowej Jadwigi 11 w składzie: Rafał FERENC, Wojciech WRÓBEL, Natalia JARZĘBOWSKA, Konrad RZEWUSKI

 • Drugie miejsce zajęli uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Legionowie, ul. Piłsudskiego 26.
 • Na trzecim miejscu uplasował się Zespół Szkół Salezjańskich z Legionowa, ul. Mickiewicza 35a.
 • Na czwartym miejscu uplasował się Powiatowy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku.
 • Na piątym miejscu znalazł się zespół Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2

w Legionowie, Gimnazjum nr 2, ul. Królowej Jadwigi 11.

Konkurs indywidualny wygrali uczniowie:

 • I miejsce – Rafał FERENC - Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Legionowie, II Liceum Ogólnokształcące,
 • II miejsce – Tomasz KOPYTKO - Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Legionowie,
 • III Miejsce – Julia KOWALSKA - Szkół Salezjańskich z Legionowa.

Gratulujemy!

Podczas zawodów na okolicznym targowisku zasłabła kobieta, świadkowie poszukiwali lekarza, a widząc naszą obecność poprosili o pomoc. Nie trzeba było nikogo wskazywać aby udzielił pomocy. Natychmiast kilku obecnych sędziów – doświadczonych ratowników -  udało się by tej pomocy udzielić. Do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego przy kobiecie byli ratownicy.    

Oddział Rejonowy PCK w Legionowie dziękuje Starostwu i Gminie Serock za pomoc w organizacji tych zawodów, członkom Klubu HDK PCK przy CSŁiI w Zegrzu  i strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych i Wojskowej Straży Pożarnej z naszego powiatu za przygotowanie stanowisk i zaaranżowanie wypadków, oraz prowadzenie całych zawodów.

http://youtu.be/ACsuhzIEyxU - link do wideo z turnieju

Oddział Rejonowy PCK w Legionowie

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Powiat Legionowski w TVP Historia - dzisiaj 16.30

Regiony z historią to cykl programów , prezentujących atrakcje historyczne w różnych częściach Polski. Już dziś o 16.30 odbędzie się premiera odcinka o powiecie legionowskim.

Film „Regiony z historią – powiat legionowski” prezentuje miejsca pamięci i obiekty historyczne w całym powiecie legionowskim, przez które przebiega Turystyczny Szlak Patriotyczny Polski Walczącej. Pokazano w nim m.in. warte odwiedzenia obiekty historyczne na terenie gmin Jabłonna, Nieporęt i Serock.

Serdecznie zapraszamy do oglądania.

 • -

Informacja dotycząca przyjęć interesantów przez burmistrza, dnia 20.10.2014 r.

Dnia 20 października, w godz. 12:00 – 15:00 interesantów będzie przyjmował wyłącznie Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Serock, Józef Zając.

Za zaistniałą sytuację przepraszamy

Uroczyste zakończenie obchodów 90-lecia powołania Yacht Klubu Polski Warszawa w Ośrodku Żeglarskim w Jadwisinie

90 lat temu w odrodzonej, wolnej, II Rzeczypospolitej Polskiej, z inicjatywy Komandora Antoniego Aleksandrowicza, powołano do życia pierwsze żeglarskie stowarzyszenie, które pod nazwą Yacht Klub Polski zarejestrowano w Warszawie, w 1924 roku. Stanowiło ono wówczas nie tylko bazę szkoleniową dla młodzieży zainteresowanej żeglarstwem, ale również było miejscem, w którym tę młodzież wychowywano - w duchu patriotycznym, w duchu przywiązanie do tradycji narodowych i polskiej bandery.

Mimo upływu 90 lat Yacht Klub Polski Warszawa zachował swe naczelne miejsce w rozbudowującej się nieustanie, w kraju i poza jego granicami, strukturze YKP – obecnie to 15 Klubów w kraju i 5 polonijnych. Nadal wśród wielu celów statutowych realizuje, jak przed laty, cele wychowawcze i pielęgnuje polskie tradycje żeglarskie. „Członkowie klubu żeglują po morzach i oceanach całego świata, przestrzegając zasad etyki, etykiety żeglarskiej oraz tradycji, a słowa Honor i Ojczyzna stawiają na pierwszym miejscu” – to słowa obecnego Komandora ZG YKP J. M. Tabera. Rozwinięta baza żeglarska i regatowo-szkoleniowa, której dwa ośrodki znajdują się nad Jeziorem Zegrzyńskim w Jadwisinie i Nieporęcie oraz siedziba Klubu w Warszawie, służą doskonale jego członkom .

11 października, na terenie Ośrodka Żeglarskiego im. Komandora Tadeusza Schucha w Jadwisinie odbyło się uroczyste zakończenie obchodów jubileuszowych z okazji 90-lecia powołania Yacht Klubu Polski Warszawa. Uroczystości te były okazją do odznaczenia zasłużonych członków Klubu oraz osób wspierajacych jego działalność Odznaką Jubileuszową 90-lecia YKP. Wśród odznaczonych znaleźli się Starosta Legionowski, Jan Grabiec oraz Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Sylwester Sokolnicki.
W czasie spotkania dokonano ceremonii zakończenia letniego sezonu żeglarskiego oraz obchodów 90-lecia istnienia Klubu, a także – podniesieniem Bandery YKP - rozpoczęto zimowy sezon żeglarski 2014/2015.

Gratulujemy wspaniałej historii, wychowania pokoleń żeglarzy w duchu polskiej tradycji żeglarskiej.                 
Życzymy dalszego rozwoju bazy żeglarskiej, zachowania tradycyjnych wartości w nowoczesnym świecie, a ponadto wyłącznie pomyślnych wiatrów.

(Fotografie zostały udostępnione przez YKPW)

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej upamiętnia rocznicę powstania pierwszego w naszym kraju ministerstwa oświaty - Komisji Edukacji Narodowej (dawniej Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca) Była ona pierwszą w Europie władzą oświatową funkcjonującą podobnie do obecnego ministerstwa oświaty. Powstała 14 października 1773 roku, na wniosek Stanisława Augusta Poniatowskiego. Święto oświaty i polskiego szkolnictwa wyższego zostało ustanowione w 1972 roku. Wówczas zgodnie z postanowieniami Karty Praw i Obowiązków Nauczyciela nosiło nazwę Dnia Nauczyciela. Obecna nazwa - Dzień Edukacji Narodowej funkcjonuje od 1982 roku.

 

Zgodnie z tradycją,
 w tym dniu, składamy wszystkim nauczycielom, pracownikom placówek edukacyjnych, uczniom i studentom najserdeczniejsze życzenia.
 Niech proces nauki będzie nie tylko okazją do przekazywania i zdobywania wiedzy oraz wymiany doświadczeń, ale również źródłem obustronnych korzyści i satysfakcji płynących z kształtowania młodych charakterów, rozwijania talentów i pasji.

Życzymy, by czas spędzony w szkołach pozostawił miłe wspomnienia na całe życie.

 

 

Informacje dotyczące handlu przy serockim cmentarzu w dniach 28 - 31 października 2014 r.

Urząd Miasta i Gminy w Serocku informuje, że podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku będzie  możliwość handlu w pobliżu cmentarza w Serocku.

Opłaty za miejsca handlowe będą pobierane wyłącznie w dniach 28 – 31 października 2014 r. wg stawki gminnej ustalonej uchwałą Rady Miejskiej w Serocku, tj. 4 zł za każdy m2 powierzchni.

Ponadto przypominamy, że sprzedawcy zobowiązani są do utrzymania czystości w obrębie stanowiska handlowego w czasie i po zakończeniu handlu.

Referat Spraw Obywatelskich

16.10.2014 r. - spotkanie w sprawie zmiany organizacji ruchu na ul. Książęcej w Jadwisinie

Urząd Miasta i Gminy w Serocku zaprasza na spotkanie w sprawie zmiany organizacji ruchu na ul. Książęcej w Jadwisinie. Spotkanie odbędzie się w dniu 16.10.2014 r. (czwartek) o godz. 18.00 w Sali Konferencyjnej, w Urzędzie Miasta i Gminy, ul. Rynek 21, piętro I, sala Nr 33.

Na spotkaniu przedstawione zostaną możliwe do zastosowania rozwiązania - z zakresu inżynierii ruchu – w celu ograniczenia uciążliwości wynikających z nadmiernego ruchu pojazdów poruszających się po przedmiotowej ulicy.

Celem spotkania jest wypracowanie wspólnego stanowiska mieszkańców i zarządcy drogi w kwestii poprawy bezpieczeństwa ruchu (ograniczenie prędkości) i zmniejszenia natężenia ruchu pojazdów na ulicy Książęcej.

 

Stanowisko IHAR-PIB O/Jadwisin w sprawie „Międzywiejskiego Domu Kultury” w Jadwisinie

W związku z artykułem pt. „Radny walczy o Międzywiejski Dom Kultury”, opublikowanym przez portal Legio 24 oraz prowadzoną przez jednego z radnych Rady Miejskiej w Serocku akcją społeczno - propagandową dotyczącą utworzenia wspomnianej placówki w Jadwisinie, dnia 2 października 2014 r., do burmistrza Miasta i Gminy Serock wpłynęło pismo kierownika oddziału Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Jadwisinie. Ze względu na interes społeczny mieszkańców - wprowadzanych, zdaniem nadawcy, w błąd przez radnego - kierownictwo jadwisińskiego oddziału IHAR–PIB sprzeciwiło się stanowczo jego działaniom.

Prosząc o interwencję w tej sprawie, zwrócono uwagę na następujące kwestie:

1. Radny prowadzi na terenie gminy akcję propagandową w formie referendalnej, dotyczącą możliwości wykorzystania budynku byłego hotelu IHAR-PIB w Jadwisinie na cele kulturalne, bez uzgodnienia tych poczynań z właścicielem budynku, którym pozostaje IHAR –PIB, a także bez uwzględnienia stanu technicznego budynku zakwalifikowanego wyłącznie do rozbiórki.

2. Współtworząc ww. artykuł w Legio 24  radny wprowadza w błąd tak dziennikarza i niezorientowanych w sprawie mieszkańców, jak też czytelników, bezpodstawnie zapewniając ich o możliwości decydowania, o remoncie i przeznaczeniu nieruchomości będących własnością Instytutu. Stwarza jednocześnie nieistniejący, nieprawdziwy obraz stanu budynków oraz funkcjonowania instytutu, w którym prowadzone są nieustannie badania nad ziemniakiem, a zatrudnienie znajduje blisko 30 osób.

 

Podzielamy stanowisko kierownictwa IHAR-u uznającego działania radnego jako nieuprawnione i wprowadzające w błąd opinię publiczną. Argumentację zaś, którą przedstawia radny w artykule jako podstawę i cel swoich działań oraz jego opinie wyrażane na temat zasadności wyborów inwestycji i wydatkowania pieniędzy z Funduszu Odnowy Wsi i Obszarów Wiejskich przez władze samorządowe Serocka, pozostawiamy bez komentarza.

Referat Komunikacji Społecznej

 

 

Zmiany w komunikacji autobusów Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej „POLONUS” w Warszawie

Urząd Miasta i Gminy w Serocku, uprzejmie informuje, że z dniem 22.09.2014 r. Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej „POLONUS” w Warszawie Spółka Akcyjna, zawiesza następujące kursy:

1. Kurs relacji Ostrołęka – Warszawa z godziny 10:15, odjazd z Serocka o godz.11:49
2. Kurs relacji Warszawa – Szczytno godz. 05:45, odjazd z Serocka o godz. 06:41
3. Kurs relacji Szczytno – Warszawa z godz.10:45 na odcinku Szczytno – Ostrołęka

Powyższe kursy po zmianach będą wykonywane następująco:

Kurs relacji Warszawa – Ostrołęka o godz. 7:00
Kurs relacji Ostrołęka – Warszawa o godz. 12:30

Pozostałe kursy wykonywane będą bez zmian.

Światowy Dzień Seniora

Światowy Dzień Seniora to wyjątkowo okazja by do ludzi, którzy pamięcią sięgają daleko w przeszłość, skierować serdeczne słowa wdzięczności i życzenia na przyszłość.

Przyjmijcie Państwo podziękowania za Wasze rady i doświadczenia, którymi  dzielicie się z nami każdego dnia. Za Waszą życzliwość, pomoc w życiu codziennym i sytuacjach kryzysowych, za wszelkie dobro, którym zostaliśmy obdarowani.   

Życzymy Państwu, aby kolejnym latom i dniom towarzyszyło przede wszystkim zdrowie, wdzięczność bliskich oraz ich czuła opieka.

Konferencja "Po sąsiedzku"

Firmy rodzinne to szczególna grupa przedsiębiorstw. Są wyjątkowe, bo w swojej działalności kierują się przede wszystkim wartościami takimi, jak trwanie, uczciwość i przyzwoitość. Spotkania „PO SĄSIEDZKU” mają służyć temu, by poznać swoich sąsiadów, poznać ludzi, którzy są optymistyczni, przedsiębiorczy, mają pomysły i je realizują, ludzi sukcesu. Bo przecież sukcesem jest już samo prowadzenie biznesu oraz utrzymywanie z tego siebie, swojej rodziny, a często także grupy pracowników i ich rodzin.

Powiat Legionowski wspólnie z ogólnopolskim Stowarzyszeniem Inicjatywa Firm Rodzinnych podejmuje próbę zbudowania środowiska firm rodzinnych w powiecie legionowskim, środowiska zintegrowanego, aktywnego i skutecznego w osiąganiu założonych celów. W związku z powyższym, Starosta Legionowski zaprasza na konferencję „Firmy rodzinne... PO SĄSIEDZKU”. Spotkanie odbędzie się 8 października 2014 r. o godz. 10.00 w sali konferencyjnej legionowskiego Ratusza.

Konferencja, w której weźmie udział prof. Andrzej Blikle - prezes ogólnopolskiego Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, a także przedstawiciele: Powiatowej Izby Gospodarczej, Powiatowego Urzędu Pracy, Lokalnej Grupy Działania „Zalew Zegrzyński”, Instytutu Energetyki Odnawialnej, ma stać się okazją do dyskusji oraz wymiany doświadczeń. Poruszone zostaną między innymi tematy: pomocy dla przedsiębiorców, jaką oferują wyżej wymienione instytucje, funduszy unijnych oraz potencjału tkwiącego w wykorzystaniu źródeł energii odnawialnej. Ciekawie zapowiada się panel dyskusyjny, który poprowadzi starosta Jan Grabiec.


W programie:
10.00 - Rozpoczęcie spotkania, przywitanie gości
          Jan Grabiec, Starosta Legionowski oraz Roman Smogorzewski, Prezydent Miasta Legionowo
10.15 - „Minuta dla każdego”
           przedsiębiorcy się przedstawiają
11.00 - Firmy rodzinne w społeczeństwie i gospodarce
           prof. Andrzej Blikle, prezes stowarzyszenia IFR
11.30 - Firmy rodzinne jako czynniki stabilizacji oraz rozwoju społeczności lokalnych.
            Udział lokalnych przedsiębiorców w procesach zamówień publicznych.
           Roman Smogorzewski, Prezydent Miasta Legionowo
11.45 - Dlaczego warto być w organizacji przedsiębiorców
           Krystyna Reszka, Powiatowa Izba Gospodarcza
12.00 - Formy pomocy dla małych firm
           Elżbieta Szczepańska, Powiatowy Urząd Pracy
12.15 - Fundusze unijne. Przykłady dobrych praktyk
           Edward Trojanowski, Lokalna Grupa Działania
12.30 - Energia odnawialna w skali lokalnej: gospodarstwa domowe jako prosumenci  i spółdzielnie 
           energetyczne
           Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej
13.00 - Stąd jesteśmy i tutaj chcemy zapuszczać korzenie - panel dyskusyjny
            prowadzenie Jan Grabiec, Starosta Legionowski
14.00 - Podsumowanie, zakończenie części oficjalnej, zaproszenie na kolejne spotkanie firm rodzinnych
           Anna Gwizdalska, firma JARS

Serdecznie zapraszamy!


Przedstawicieli firm rodzinnych uprzejmie prosimy o potwierdzenie udziału w konferencji do dnia 6 października pod adresem e-mail: k.leszczynska@powiat-legionowski.pl lub tel. 22 7640 425.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Serock na antenie TVP Warszawa !!!

Zapraszamy do obejrzenia reportażu z cyklu "Gminy zależne od rybactwa - Serock". Program zostanie wyemitowany w piątek - 26 września o godz. 17.45 w TVP Warszawa!

Zapraszamy!!!

30 września 2014 r.-mija termin zapłaty III raty z tytułu korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.

Referat Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta i Gminy w Serocku przypomina wszystkim przedsiębiorcom,  prowadzącym sprzedaż napojów alkoholowych na terenie naszej gminy, że do 30 września 2014 r.  są zobowiązani do dokonania opłaty III raty z tytułu korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.

Mistrzostwa Wojska Polskiego Spartakiada Jesienna

Od 29 września do 3 października 2014r. w na obiektach szkoleniowych Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki (CSŁiI) w Zegrzu oraz 1 Brygady Pancernej w Warszawie-Wesołej odbędą się Mistrzostwa Wojska Polskiego Spartakiada Jesienna.

W sportowych zmaganiach weźmie udział 10 reprezentacji z następujących jednostek Wojska Polskiego: 11 Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu (Dowództwo Generalne RSZ 1), 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie (Dowództwo Generalne RSZ 2), 16 Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu (Dowództwo Generalne RSZ 3), Sił Powietrznych (Dowództwo Generalne RSZ 4), Marynarki Wojennej (Dowództwo Generalne RSZ 5), Inspektoratu Wsparcia SZ RP (Dowództwo Generalne RSZ 6), Dowództwa Garnizonu Warszawa, Żandarmerii Wojskowej, Instytucji Centralnych MON oraz reprezentacji uczelni wojskowych.

Mistrzostwa mają na celu wyłonienie najlepszych struktur organizacyjnych pod względem wyszkolenia z wychowania fizycznego i sportu oraz najlepszych żołnierzy-sportowców w pokonywaniu Ośrodka Sprawności Fizycznej, biegu patrolowym, strzelaniu z broni etatowej z pistoletu wojskowego i karabinka oraz biegach przełajowych.

Program mistrzostw przedstawia się następująco:

29.09.2014r. (poniedziałek)

- 9.00 – uroczyste otwarcie mistrzostw (plac apelowy CSŁiI Zegrze),

 

30.09.2014r. (wtorek)

- 9.00-14.00 – pokonywanie OSF indywidualnie – I bieg (CSŁiI Zegrze),

- 8.00-16.00 –  strzelanie z PW indywidualnie (strzelnica w Warszawie-Rembertowie),

- 8.30-16.00 – strzelanie z kbk AK indywidualnie (strzelnica w Warszawie-Rembertowie),

- 16.00-20.00 – pokonywanie OSF indywidualnie - II bieg (CSŁiI),

 

01.10.2014r. (środa)

- 9.00-14.00 – bieg patrolowy indywidualnie (1BPanc Warszawa-Wesoła),

- 9.00-14.00 – bieg przełajowy konkurencje indywidualne (teren CSŁiI Zegrze),

 

02.10.2014r. (czwartek) (Dzień Otwartych Koszar)

- 9.00-14.00 – pokonywanie OSF – I i II bieg zespołowy (CSŁiI Zegrze),

- 8.00-16.00 – strzelanie z PW drużynowo (strzelnica w Warszawie-Rembertowie),

- 16.00-18.00 – bieg przełajowy sztafety (teren CSŁiI Zegrze),

- 8.30-16.00 – strzelanie z kbk AK drużynowo (strzelnica w Warszawie-Rembertowie),

- 16.00-18.00 – bieg patrolowy zespołowo (1BPanc Warszawa-Wesoła),

 

03.10.2014r. (piątek)

- 10.00 – uroczyste zakończenie zawodów (plac apelowy CSŁiI Zegrze).

Organizatorem zawodów jest Inspektorat Szkolenia Dowództwa Generalnego RSZ, natomiast wykonawcą tego przedsięwzięcia sportowego jest Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. Najbardziej widowiskową konkurencją jest pokonywanie zespołowe Ośrodka Sprawności Fizycznej. W celu jej obejrzenia w ramach Dnia Otwartych Koszar (2 października 2014r. w godz. 9.00-14.00) zapraszamy wszystkich chętnych do przybycia do CSŁiI (Zegrze, ul. Juzistek 2).

Do udziału w zawodach serdecznie zapraszamy także przedstawicieli mediów. Akredytacje prowadzi oficer prasowy CSŁiI kapitan Krzysztof Baran, nr tel. 722 380 054, e-mail: cslii.rzecznik@wp.mil.pl. W zgłoszeniu które proszę przysłać do 25 września 2014r. do godz. 15.00, należy podać imię i nazwisko, nazwę redakcji, numer legitymacji prasowej oraz telefonu kontaktowego.

Tekst i zdjęcia: kpt. Krzysztof Baran

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Darami ziemi gospodarze podziękowali za tegoroczne plony

Trudno oprzeć się wrażeniu, że odchodzące lato upodobało sobie Wolę Kiełpińską na miejsce swojej ostatniej zjawiskowej prezentacji. To już kolejny rok, kiedy zgromadzonym na Święcie Darów Ziemi towarzyszy  piękna pogoda, sprawiając, że przyniesione przez przedstawicieli sołectw i gminnych instytucji dożynkowe kosze i wieńce pod sceną wyglądają jeszcze bardziej efektownie.

W dziękczynieniu za tegoroczne plony
Dary ziemi zostały najpierw złożone na ołtarzu kościoła w Woli Kiełpińskiej i pobłogosławione przez księdza Andrzeja Marchlewskiego, który – nota bene – dzień wcześniej podczas uroczystego ingresu oficjalnie objął stanowisko proboszcza parafii w Woli Kiełpińskiej.
Po dziękczynieniu na uroczystej Eucharystii, ofiarujący dary przeszli w korowodzie na plac koło kościoła, gdzie jak co roku odbywał się festyn.

Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki – gospodarz uroczystości – powitał towarzyszących mu na scenie przybyłych gości: Zenona Durkę - Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Przemysława Cichockiego – reprezentującego wicepremiera Janusza Piechocińskiego, Radosława Rybickiego - Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego, Edwarda Trojanowskiego – Prezesa Zarządu Związku Stowarzyszeń Partnerstwa Zalewu Zegrzyńskiego, Artura Borkowskiego – Przewodniczącego Rady Miejskiej w Serocku, księdza Andrzeja Marchlewskiego i księdza Mieczysława Zdanowskiego oraz wszystkich uczestników Święta Darów Ziemi. Wspólnie powitaliśmy również Tomasza Gęsikowskiego, który 1 września objął stanowisko Dyrektora Ośrodka Kultury w Serocku.

Na ludowo i nie tylko
Po symbolicznym podzieleniu dożynkowego chleba i występie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Pułtusk, przy dźwiękach której na niebie prezentował się i okazjonalnym napisem witał zgromadzonych Mistrz Świata w motoparalotniarstwie Paweł Kozarzewski, rozpoczęła się tegoroczna zabawa. Publiczność skutecznie rozruszał Paweł Stasiak z zespołem PAPA D, przypominając największe przeboje zespołu znanego kiedyś jako Papa Dance, ale również wykonując nowe utwory zespołu. Okazuje się, że grupa, która istnieje na polskiej scenie muzycznej od trzydziestu lat, ma w gminie Serock wielu fanów – nie tylko tych, którzy pamiętają ich pierwsze lata działalności.

Po konkursach sportowych na Najsprawniejsze sołectwo, w których przedstawiciele sołectw musieli wykazać się sprawnością pokonując prowadzoną taczką przygotowany tor przeszkód, czy zmierzyć się między sobą - grupowo - na prowizorycznych nartach, na scenę zaproszono laureatów konkursów gminnych. Wyniki konkursów przedstawiamy poniżej. Nie sposób jednak nie wspomnieć w tym momencie o sołectwie Jadwisin, które poprzedniego dnia zdeklasowało innych uczestników Festiwalu Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw w Starych Załubicach, zdobywając Grand Prix. To był szczęśliwy weekend dla Jadwisina, bowiem sołtys Jarosław Pielach odebrał również tego dnia kilka nagród w konkursach gminnych. Serdecznie gratulujemy.

Podczas tej efektownej uroczystości, którą kultywujemy regionalne tradycje, nie mogło zabraknąć występu Ludowego Zespołu Artystycznego „Serock”. Polki, kujawiaki, oberki – choć prezentowane nie po raz pierwszy – przykuły uwagę publiczności, gromadząc pod sceną - szczególnie - bliskich członków zespołu oraz jego sympatyków.
Tegoroczną biesiadę w Woli Kiełpińskiej zakończył występ zespołu Larmodzieje, prezentując polskie utwory biesiadne i porywając do tańca ostatnich uczestników festynu.

Dziękujemy za obecność
Festynowi towarzyszyły oczywiście stoiska promocyjne i gastronomiczne. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa zabytkowych aut i motorów sołtysa Jadwisina Jarosława Pielacha, czy zwierzęta (piękne kury i króliki) prezentowane przez Stowarzyszenie Hodowców Drobiu Rasowego czubatka Polska, które reprezentowała m.in. Prezes stowarzyszenia, Wanda Rakoczy z Serocka.
Jak co roku przedastawiciele Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Jadwisinie zaprezentowali różnorodne okazy ziemniaków i przygotowane pyszności kulinarne, którymi częstowali uczestników tegorocznego święta.
Równie chętnie uczestnicy odwiedzali również stoisko Pawła Kozarzewskiego, wysłuchując opowieści o jego pasji – motoparalotniarstwie i odniesionych w tej dyscyplinie sukcesach.

W imieniu Burmistrza Sylwestra Sokolnickiego dziękujemy obecnym na tegorocznym Święcie Darów Ziemi w Woli Kiełpińskiej za wspólną zabawę. Trudno wymienić wszystkie osoby i instytucje, do których kierujemy słowa szczerego uznania, mamy jednak nadzieję, że przyjmiecie tę naszą - niewypowiedzianą - wdzieczność. Dziękujemy wszystkim wystawcom, członkom gminnych Kół Gospodyń Wiejskich za przygotowane stoiska gastronomiczne i współpracę, sponsorom nagród oraz wszystkim, którzy wsparli organizację tegorocznej uroczystości. Serdecznie pozdrawiamy tych, którzy odwiedzili nasze stoisko promocyjne, biorąc udział w zabawach. Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok.

GALERIA FOTOGRAFICZNA TUTAJ


Laureaci konkursów:
W konkursie na Najsprawniejsze sołectwo udział wzięły cztery drużyny. Pierwsze miejsce i vouchery na kolację w Instytucie Rozwoju Biznesu zdobyło sołectwo Skubianka, drugie miejsce i vouchery na kolację w Hotelu Pan Tadeusz zdobyło sołectwo Jadwisin, trzecie miejsce i vouchery na basen i kręgle w Hotelu Narvil przypadły sołectwu Stanisławowo. PSB Mrówka ufundowało także dla laureatów trzech pierwszych miejsc taczki, które uczestnicy wykorzystywali wcześniej w konkursie sprawnościowym.

W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy nagrody zdobyli: pierwsze miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Maryninie, drugie miejsce – sołectwo Ludwinowo Dębskie, trzecie miejsce – sołectwo Dosin. W konkursie na najpiękniejszy dożynkowy kosz: pierwsze miejsce przypadło Borowej Górze, drugie – sołectwu Bolesławowo, trzecie miejsce - sołectwu Kania Polska. Nagrodę publiczności zdobyło sołectwo Jadwisin.
Nagrody dla laureatów, w postaci biletów na spektakl w Teatrze Kwadrat, dotowane zostały przez ”Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Przypominamy także laureatów konkursu „Moja posesja moja pasja”:

I miejsce w kat. zabudowana nieruchomość - ogród p. Anny Cieślak z Dosina
I miejsce w kat. zabudowana nieruchomość - ogród p. Cecylii Rosolskiej z Serocka
II miejsce w kat. zabudowana nieruchomość - ogród p. Jadwigi Jońskiej z Jadwisina
III miejsce w kat. zabudowana nieruchomość - ogród p. Moniki Raszyńskiej ze Stasiego Lasu
Wyróżnienie w kat. zabudowana nieruchomość - ogród p. Ilony Godlewskiej z Jachranki
I miejsce w kat. działka rekreacyjna - ogród p. Tadeusza Pontka z Nowej Wsi
Wyróżnienie w kat. gospodarstwo rolne - p. Wiesława Kopka z Jachranki

Gratulacje i podziękowania za współpracę, od Burmistrza Miasta i Gminy Serock odebrały również przedstawicieli gminnych Kół Gospodyń Wiejskich.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

Referat Komunikacji Społecznej

 

 • -

Grand Prix dla Jadwisina w V Festiwalu Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw

Kolorowy Jadwisin – reprezentujący gminę Serock - zwyciężył w rywalizacji 7 sołectw z gmin położonych w  obszarze Lokalnej Grupy Działania Związku Stowarzyszeń „Partnerstwa Zalewu Zegrzyńskiego”. Dąbrówka, Jabłonna, Nieporęt, Radzymin, Serock, Somianka, Wieliszew były reprezentowane przez wybrane wsie.

Tegoroczny festiwal odbył się, w słonecznej i niezwykle gorącej atmosferze, podgrzewanej występami scenicznymi, które towarzyszyły tłumom gości przybyłych na to  niezwykłe wydarzenie. Współorganizatorem festiwalu ukazującego potencjał tkwiący w mieszkańcach sołectw był laureat zeszłorocznej festiwalowej rywalizacji, Stare Załubice z gminy Radzymin.

Sołectwa prezentujące swe osiągnięcia, historię, różne aktywności, rękodzieło, kulinaria i siebie samych jako mieszkańców utożsamiających się z miejscem, w którym żyją, stworzyły niezwykłe, odmienne i niepowtarzalne stoiska. Prezentacje stoisk oraz smaki kuchni regionalnych oceniane były przez 3-osobowe kapituły. Występy sceniczne poddane były ocenie 4- osobowego jury, a całość kreacji przygotowanych przez sołectwa oceniali goście, których głosami przyznano nagrodę publiczności – otrzymało ją sołectwo Stare Załubice.

Publiczność żywo uczestnicząca w świetnej zabawie, krzepiła się w stoiskach sołectw mnóstwem własnoręcznie przygotowanych przez mieszkańców potraw, ciast, napojów i napitków.

Stoisko Jadwisina - najwyżej ocenione przez kapitułę, zdobyło I miejsce w tej kategorii. Przygotowane siłami mieszkańców wspieranych przez sołtysa Jarosława Pielacha było niezwykle ciekawą, intrygującą, harmonijną i atrakcyjną prezentacją dorobku, aktywności i umiejętności mieszkańców, a także funkcjonujących w Jadwisinie IHAR-u i Klubu Mila.

Smaki kuchni jadwisińskiej, były tak rewelacyjne, że przyciągały nieprzerwanie tłumy zgłodniałych gości – kapituła festiwalu nagrodziła je oczywiście I miejscem w tej kategorii.

Występ sceniczny – otrzymał II lokatę w tej kategorii.  Zwrócił uwagę widzów i kapituły brawurowym wykonaniem piosenki „Kolorowy Jadwisin” przygotowanej przez mieszkańców specjalnie na festiwal i wyśpiewanej przez mieszkankę Jadwisina Alicję Herod. Wszystkich oczarowała gra jadwisińskich muzyków, występy Zespołu Violinki i Oli Szymborskiej,  urokliwy taniec Alexii.

Podsumowaniem rywalizacji sołectw było uroczyste wręczenie pucharów, nagród i dyplomów przez Prezesa Zarządu LGD, Edwarda Trojanowskiego oraz przedstawicieli kapituł w poszczególnych kategoriach.

Sołtys zwycięskiej wsi Jadwisin, Jarosław Pielach, odebrał z nieukrywaną radością 3 puchary:
- I miejsce za prezentacje stoiska,
- I miejsce za smaki kuchni regionalnej,
- II miejsce za występ sceniczny
ora  nagrodę GRAND PRIX

Mieszkańcy Jadwisina i gminy Serock w towarzystwie burmistrza, Sylwestra Sokolnickiego i zastępcy burmistrza, Józefa Zająca przyjęli owacyjnie to spektakularne zwycięstwo, które oznacza, że gmina Serock będzie gospodarzem przyszłorocznego festiwalu.

Gratulujemy Jadwisinowi wielkiego sukcesu.

Galeria fotografii TUTAJ

Zapraszenie na Festiwal Ryb - 7 września w Klubie Mila w Zegrzynku.

Klubu Mila oraz Fundacja Bookamore orazapraszają serdecznie na Festiwal Ryb, który odbędzie się w niedzielę 7 września w Klubie Mila w Zegrzynku.
 
Początek o godz. 11.00. Pogoda zamówiona, nastroje piknikowe trzeba zabrać ze sobą. Przewidzianych jest wiele atrakcji kulinarnych.
 • -

Uczciliśmy polskie rocznice

31 sierpnia 2014 roku, o godzinie 18.00 spotkaliśmy się na serockim rynku, by wspólnie uczcić polskie rocznice.

Wrzesień nieodłącznie wiąże się z ważnymi dla Polski wydarzeniami historycznymi. W bieżącym roku jest on szczególnie uroczysty, bowiem obchodzimy okrągłe rocznice tych wydarzeń. 1 września mija 75 rocznica napaści Niemiec na Polskę, co zapoczątkowało II wojnę światową. 17 września – to także 75 rocznica - ataku Związku Sowieckiego na Polskę. Z tymi wydarzeniami wiąże się rocznica przypadająca na 27 września, kiedy zaczęło funkcjonować Polskie Państwo Podziemne.

Wrześniowe rocznice są również dobrą okazją, by wspomnieć o 34. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, które de facto zapoczątkowały powstanie „Solidarności”, a w dalszej kolejności – przemiany roku 1989, związane z nimi reformy i obalenie komunizmu.

W czasie niedzielnej uroczystości nauczyciele z Zespołu Szkół w Zegrzu wprowadzili zgromadzonych w tematykę historyczną, związaną z obchodzonymi rocznicami. Przedstawiciele oświaty, gminnych straży pożarnych i stowarzyszeń złożyli pod tablicą pamiątkową wiązanki i znicze – symbol pamięci i wdzięczności Bohaterom, którzy walczyli o Wolną Polskę. Na rynku stanął symboliczny pomnik, zabrzmiały pieśni patriotyczne, okolicznościowy wiersz, wśród zgromadzonych dało się słyszeć rozmowy o zagrożonych dziś wartościach. Dziś, kiedy Europa i świat stoją w obliczu niepokoju, wartości takie jak Wolność i Patriotyzm nabierają szczególnego znaczenia. Obecność mieszkańców zgromadzonych tego dnia na rynku jest pięknym świadectwem solidarności i zaangażowania w ocalanie historii. W imieniu władz samorządowych serdecznie dziękujemy za Państwa udział w uroczystości.

Do 14 września w Urzędzie Miasta i Gminy można oglądać wystawę „Znaki Państwa Polskiego” – zapraszamy.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Informacja o dojeździe uczniów do placówek specjalnych

Zmiany w rozkładach jazdy

Informujemy, że z dniem 1.09.2014 r. nastąpią zmiany w rozkładzie jazdy na liniach:
1.Serock - przez Zegrze -  Legionowo KM
Przystanek: Serock ul. Pułtuska Sala Widowiskowa zmiana odjazdu autobusu  z 7.20 na 7.10
2. Trasa nr 2
Przystanek: Serock ul. Pułtuska Sala Widowiskowa zmiana odjazdu autobusu  z 6.10 na 6.00

Wybory samorządowe 2014

Tegoroczne wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. W tym dniu będziemy głosować na radnych (gmin, powiatów i województw samorządowych), a także na wójtów (burmistrzów i prezydentów miast).

Wybory samorządowe w 2014 roku odbędą się po raz pierwszy na podstawie ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2011 r. nr 21, poz. 112 z późn. zm.), która sposób kompleksowy reguluje zagadnienia wyborcze.

Najbardziej rewolucyjna zmiana dotyczy wyborów samorządowych do rad gmin, które nie są miastami na prawach powiatu. Wprowadzono w nich okręgi jednomandatowe. Oznacza to, że w każdym okręgu wyborczym zostanie wybrany jeden radny. Wygra ten, który uzyska największą liczbę głosów.

Wszystkie ważne terminy i czynności które przed wyborami muszą zostać wykonane przez administrację centralną, organy wyborcze, a także przez partie polityczne i inne organizacje, które zamierzają wystawić własnych kandydatów znajdują się w kalendarzu wyborczym.  Kalendarz ten zawiera również terminy ważne dla wyborców. Wskazują one m.in., do kiedy wyborca niepełnosprawny może wyznaczyć pełnomocnika do głosowania czy zażądać, aby gmina dostarczyła mu pakiet służący do korespondencyjnego oddania głosu.

Wszelkie informacje dotyczące przeprowadzenia wyborów samorządowych na terenie gminy Serock znajdą Państwo TUTAJ .

Przeczytaj również:

Nowe zasady głosowania w wyborach samorządowych

Dofinansowanie proekologicznych systemów grzewczych

Z przyjemnością informujemy, że Rada Miejska w Serocku, w dniu 30 czerwca 2014 roku, przyjęła uchwałę w sprawie określenia zasad dofinansowania wymiany systemów grzewczych na systemy proekologiczne na terenie gminy Miasto i Gmina Serock. Przewidujemy, że dofinansowywanie przedsięwzięć polegających na wymianie systemów grzewczych na systemy proekologiczne wpłynie na wzrost zainteresowania mieszkańców wymianą przestarzałych nieekologicznych systemów grzewczych i docelowo będzie miało wpływ na poprawę jakości powietrza w naszej gminie.
Uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Warszawie, a następnie po ogłoszeniu jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego weszła w życie na początku sierpnia.
Zainteresowanych zapraszamy do składania wniosków o udzielenie dofinansowania.

Wszystkie niezbędne informacje znajdą Państwo TUTAJ bądź otrzymają w Referacie Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa tel. 22 782 88 40.

 

 

Uczcijmy wspólnie polskie rocznice

Wrzesień nieodłącznie wiąże się z ważnymi dla Polski wydarzeniami historycznymi. W bieżącym roku będzie on szczególnie uroczysty, bowiem obchodzić będziemy okrągłe rocznice tych wydarzeń. 1 września mija 75 rocznica napaści Niemiec na Polskę, co zapoczątkowało II wojnę światową. 17 września – to także 75 rocznica - ataku Związku Sowieckiego na Polskę. Z tymi wydarzeniami wiąże się rocznica przypadająca na 27 września, kiedy zaczęło funkcjonować Polskie Państwo Podziemne.

Wrześniowe rocznice są również dobrą okazją, by wspomnieć o 34. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, które de facto zapoczątkowały powstanie „Solidarności”, a w dalszej kolejności – przemiany roku 1989, związane z nimi reformy i obalenie komunizmu.

Dziś, kiedy Europa i świat stoją w obliczu niepokoju, wartości takie jak Wolność i Patriotyzm nabierają szczególnego znaczenia. Poprzez zaplanowane na 31 sierpnia uroczystości chcemy upamiętnićte ważne dla Polski i świata wydarzenia. O godzinie 18.00 spotkamy się pod tablicą pamiątkową zamieszczoną na ścianie Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, przypominając zgromadzonym tło historyczne obchodzonych rocznic i związanych z nimi bohaterów lokalnych. Uroczystości towarzyszyć będzie warta żołnierzy i harcerzy pod tablicą. Na rynku stanie symboliczny pomnik, rozbrzmią pieśni patriotyczne. Składane przez przedstawicieli różnych środowisk kwiaty i palone pod tablicą znicze będą wyrazem naszej wdzięczności poległym Bohaterom za walkę o wolną Polskę. W Urzędzie Miasta i Gminy będzie można obejrzeć okolicznościową wystawę „Znaki Państwa Polskiego”, wypożyczoną z Muzeum Niepodległości.

Zachęcam Państwa do włączenia się w obchody uroczystości poprzez udział i złożenie symbolicznej wiązanki kwiatów, czy zapalenie pod tablicą zniczy. Państwa obecność będzie pięknym świadectwem solidarności i zaangażowania w ocalanie historii.

Z nadzieją na Państwa przychylność, łączę wyrazy szacunku.

Burmistrz miasta i Gminy Serock
Sylwester Sokolnicki

Zapisy osób i grup składajacych kwiaty lub znicze prowadzi Ośrodek Kultury w Serocku - (w celach porządkowych) - bardzo prosimy o kontakt pod nr 22 782 80 70.

 

Katalog internetowy w bibliotece miejskiej

Informujemy, że od 13 sierpnia 2014 r. Biblioteka w Serocku posiada katalog internetowy.
System Biblioteczny MATEUSZ, który u nas funkcjonuje, niesie ze sobą wiele możliwości. Chcemy przybliżyć Państwu niektóre z nich.
Część księgozbioru biblioteki jest dostępna tylko na miejscu. Pozostałe pozycje książkowe oraz czasopisma można wypożyczyć na okres 30 dni. Książki do wypożyczenia można zarezerwować oraz obejrzeć długość kolejki oczekujących. Długość kolejki do jednej pozycji nie może przekraczać 5 osób. Jeżeli dostępne są np. 2 egzemplarze danego tytułu, maksymalnie wyniesie ona wtedy 2 x 5 - 10 osób. W polu DOSTĘPNOŚĆ widzimy, czy można wypożyczyć daną pozycję, czy też jest dostępna tylko na miejscu.
 

Więcej informacji TUTAJ,

aby przejść do katalogu, kliknij TUTAJ

Informacja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Legionowie

Sprawcy kradzieży odnalezieni

System monitoringu, działający w Urzędzie Miasta i Gminy Serock pomógł odnaleźć sprawców kradzieży plansz wystawy na serockim molo.

W nocy z 9/10 sierpnia b.r. skradziono 4 plansze wystawy "Nie śmiecę na relaksie". Czynność została zarejestrowana na taśmach monitoringu miejskiego, co pozwoliło na szybką identyfikację sprawców, wobec których zostaną wyciągnięte konsekwencje prawne.

Całodobowy system monitoringu miejskiego pozwala również m.in. na odnajdowanie kierowców, którzy uciekają z miejsca kolizji drogowych, sprawców aktów wandalizmu, kradzieży, bójek na terenie gminy. Wszystko po to, aby mieszkańcy i turyści mogli się czuć bezpiecznie.

Urząd Skarbowy w Legionowie organizuje spotkanie dla przedsiębiorców

Urząd Skarbowy w Legionowie organizuje spotkanie dla przedsiębiorców branży gastronomicznej 6 sierpnia 2014r.

Szczegóły znajdują się pod linkiem

http://www.is.waw.pl/Download/PlikiDoPobrania/8/895/zaproszenie.pdf

Żołnierze Rekonstruktorzy z Serocka bronili twierdzy Wisłoujście

26 lipca żołnierze rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Żołnierze Mazowsza” udali się do Gdańska, gdzie wzywała ich powinność. Do Gdańska zamierzała wedrzeć się armada angielskich okrętów, które chciały uprowadzić zgromadzone zasoby finansowe armii Napoleona. Obrońcy twierdzy Wisłoujście poprosili o pomoc, na którą odpowiedziały regimenty z Polski, Czech, Litwy i Niemiec. W działaniach wzięło udział 280 rekonstruktorów, trzy galeony (Czarna Perła, Regina i Lew) oraz liczna artyleria z twierdzy. Anglicy próbowali wedrzeć się do Gdańska podszywając się pod okręt holenderski. Zdrada została wykryta przez załogę twierdzy i do boju włączyły się okręty gdańskie. Na pokładzie „Reginy” zamusztrowany był nasz oddział, tym razem jako strzelcy piechoty morskiej. Anglicy wysadzili desant i przystąpili do szturmu twierdzy. Okręty gdańskie wraz załogą twierdzy Wisłoujście dzielnie broniły się. Po prawie godzinnej bitwie szturm został odparty a angielski okręt poddał się.

Nasza grupa liczyła 11 żołnierzy, trzy markietanki oraz jednego chłopca okrętowego. Było to dla nas bardzo ciekawe doświadczenie. Na kilka godzin cofnęliśmy się w czasy, które często stanowią tło dla są scenariuszy filmowych. Czuliśmy się przez chwilę jak prawdziwi piraci z Karaibów. Podczas bitwy byliśmy marynarzami, którzy nie tylko walczyli z wrogiem, ale również z żywiołem. Uciekający pokład, okręty które muszą manewrować, bezsilność kiedy wróg się oddala, a my musimy wykonać kolejne zwroty itp. Ciekawym doświadczeniem był szkwał z deszczem, który uderzył w okręty podczas bitwy. Po bitwie z wypiekami na twarzy, każdy opowiadał o wrażeniach. Ponieważ okręty były wyposażone w działa morskie, to połączenia ognia muszkietowego i armatniego dawało fantastyczne efekty. Dodatkowo wybuchy pirotechniczne w wodzie i w obrębie twierdzy ubarwiły rekonstrukcję.

Po raz kolejny przekonaliśmy się, że udział w rekonstrukcji dostarcza wrażeń, które trudno jest opisać słowami, trzeba ich doświadczyć.

"Żołnierze Mazowsza"

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Powstanie Warszawskie - Pamiętamy...

63 dni chwały... dni, w których przyjaźń zastępowała broń, a kilka chwil szczęścia całe życie. A wszystko po to, by pokazać światu, czym dla Polaka jest wolność.

Mieszkańcy Serocka i turyści wzięli udział w uroczystościach, poświęconych 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbyły się w Serocku 1 sierpnia 2014

W Ośrodku Kultury w Serocku 1 sierpnia, o godz. 14.00 odbyły się zajęcia plastyczne dla rodzin, podczas których uczestnicy wykonali szablony z hasłami powstańczymi, które następnie posłuyły do wykonania haseł na bruku w pobliżu tablicy pamiątkowej na serockim rynku.

O godz. "W" 17.00  - rozległy się syreny alarmowe, następnie na serockim rynku rozbrzmiewała muzyka powstańcza. Delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamięci.

Z rynku w Serocku po godz. 17.00 wyruszył Rowerowy Rajd Pamięci - uczestnicy rajdu pokonają ok. 20 km z biało-czerwonymi opaskami powstańczymi.

Wieczorem  o godz. 19.30 w Ośrodku Kultury w Serocku, w sali widowiskowej odbył się program poetycko - muzyczny w wyk. aktorów Teatru Impresja i Teatru po 40 z Klubu CSŁiI w Zegrzu

Zapraszamy do obejrzenia wystawy, poświęconej Powstaniu Warszawskiemu - "Byliśmy Wolnością". Ekspozycję stanowią 42 fotografie z Powstania Warszawskiego, pochodzące z Muzeum Powstania Warszawskiego. Zdjęcia przedstawiają życie codzienne powstańców, walkę a także wzruszające momenty z życia uczestników powstania. Oglądając wystawę można również poszerzyć swoją wiedzę historyczną czytając opracowanie na ten temat oraz kartki z kalendarza, na których znajdują się informacje dotyczące każdego dnia powstania.

Wystawa potrwa do 18 sierpnia 2013 - ratusz w Serocku. Zapraszamy!

Dla uczczenia 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego od czwartku - 31 lipca zapraszamy do zapalania zniczy pod płytą pamiątkową na ścianie serockiego ratusza.

Znicze będą dostępne bezpłatnie.

 

Referat Komunikacji Społecznej

63 dni chwały... dni, w których przyjaźń zastępowała broń, a kilka chwil szczęścia całe życie. A wszystko po to, by pokazać światu, czym dla Polaka jest wolność.

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Serocku rozpoczęto, składając wieniec  pod tablicą pamięci. 

Zapraszamy na wystawę, poświęconą Powstaniu Warszawskiemu - "Byliśmy Wolnością". Ekspozycję stanowią 42 fotografie z Powstania Warszawskiego, pochodzące z Muzeum Powstania Warszawskiego. Zdjęcia przedstawiają życie codzienne powstańców, walkę a także wzruszające momenty z życia uczestników powstania. Oglądając wystawę można również poszerzyć swoją wiedzę historyczną czytając opracowanie na ten temat oraz kartki z kalendarza, na których znajdują się informacje dotyczące każdego dnia powstania.

Jednocześnie podczas trwania wystawy, na telebimie w holu urzędu odtwarzany jest film "Kanały" - relacje powstańców z tamtego okresu.

Ośrodek Kultury w Serocku 7 sierpnia organizuje wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego dla mieszkańców; szczegóły na stronie www.serock.pl

Wystawa potrwa do 18 sierpnia 2013 - ratusz w Serocku. Zapraszamy!

Referat Komunikacji Społecznej

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Zajęcia plastyczne dla rodzin - malowanie szablonów z hasłami powstańczymi na serockim rynku.1 sierpnia 2014r. Zajęcia zorganizowane zostały przez Ośrodek Kultury w Serocku

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Ochody 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na serockim rynku

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Fala wysokich temperatur nad Polską

W najbliższych dniach będziemy mieć do czynienia z falą wysokich temperatur w ciągu dnia w przedziale od 29°C do 32° C.

Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Utrzymujące się wysokie temperatury mogą powodować bowiem duże straty materialne, w szczególności w rolnictwie oraz stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia.

Na bieżąco z treścią  ostrzeżeń można  zapoznać się na stronie http://www.pogodynka.pl/polska/ostrzezenia lub http://www.meteoalarm.pl/ 

 

Złożą przysięgę na sztandar

1 sierpnia 2014r. (piątek) 216 studentów służby przygotowawczej na potrzeby korpusu podoficerów do NSR (w tym 60 kobiet) wypowie słowa przysięgi wojskowej, podczas uroczystego apelu w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Głównymi bohaterami uroczystości będą studenci, którzy na początku lipca br. rozpoczęli jako ochotnicy szkolenie podstawowe w zegrzyńskim Centrum. Ponad połowa z nich uczy się na Akademii Obrony Narodowej, a pozostali na innych polskich wyższych uczelniach.

Uroczysty apel z okazji przysięgi wojskowej rozpocznie się o godz. 10:00, podczas którego 216 kadetów (w tym 60 kobiet) w obecności swoich bliskich, przyjaciół i zaproszonych gości, wypowie słowa roty przysięgi na zegrzyński sztandar.

Na zakończenie uroczystości odbędzie się defilada pododdziałów i nowoczesnych pojazdów łączności i informatyki, które po przejechaniu przed trybuną ustawią się na placu, tak aby każdy zainteresowany mógł je obejrzeć. Natomiast studenci po zdaniu broni i otrzymaniu przepustek będą mogli spotkać się ze swoimi bliskimi oraz znajomymi zaproszonymi na przysięgę.

Dla zainteresowanych służbą wojskową, zorganizowany będzie także punkt informacyjno-promocyjny. Do udziału w przysiędze zapraszamy także przedstawicieli mediów Akredytacje prowadzi oficer prasowy CSŁiI kapitan Krzysztof Baran, nr tel. 722 380 054, e-mail: rzecznik.cslii@wp.mil.pl. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, nazwę redakcji, numer legitymacji prasowej oraz numer telefonu kontaktowego.

Tekst: kpt Krzysztof Baran

Zdjęcia: kpt Krzysztof Baran

 • -
 • -

„Krzyśki„– czyli świetna zabawa w nowowiejskim wydaniu.

Sobotnie „Krzyśki” w Nowej Wsi, to już V edycja tej wiejskiej imprezy w niepowtarzalnym stylu. Imprezy zorganizowanej z rozmachem, 26 lipca 2014, pod egidą Burmistrza Miasta i Gminy Serock, Sołtysa i Stowarzyszenia Sympatyków Nowej Wsi przy wsparciu Ośrodka Kultury w Serocku.

Sołtys i Stowarzyszenie z pomocą mieszkańców - tych „swoich” i tych jeszcze całkiem nie tak dawno „miastowych”, stworzyli imprezę, która połączyła religijny obyczaj z tradycyjnym jarmarkiem i wiejską zabawą w nowoczesnym wydaniu. Imprezę zaspokajającą różne gusta i potrzeby zebranych.

Mieszkańcy i goście pomodliwszy się najpierw w czasie Mszy Polowej celebrowanej przez ks, dr. Remigiusza Stacherskiego, proboszcza parafii w Popowie Kościelnym, powierzyli swe pojazdy opiece św. Krzysztofa - patrona kierowców i Nowej Wsi. Ceremonii święcenia aut, i motorów, które przed imprezą zajechały na serocki rynek, dokonał - nie żałując wody święconej, błogosławieństw i uśmiechów - również ks. Stacherski.

Jak to przy takich corocznych, wyczekiwanych imprezach bywa, był czas na powitanie zacnych gości wśród, których znalazł się zastępca burmistrza, Józef Zając oraz Przyjaciele  Nowej Wsi, ci  z dłuższym stażem i ci nowo mianowani. Był również czas na wyróżnienie zasłużonych dla środowiska osób. Podziękowania państwu Zofii i Andrzejowi Rakowskim oraz odchodzącemu na emeryturę Dyrektorowi Ośrodka Kultury w Serocku, Piotrowi Kowalczykowi złożyli: prezes Stowarzyszenia  Sympatyków Nowej Wsi, Dariusz Stradomski oraz sołtys, Józef Sawicki.
Następnie odbyła się ceremonia, która mogła odbyć się jedynie  w Nowej Wsi, ponieważ tylko tu jest „Aleja Przyjaciół Nowej Wsi”. Do grona tych Przyjaciół dołączyła Agata Steczkowska i ks. dr Remigiusz Stacherski,  Osoby ujmujące skromnością i uśmiechem. I choć działają w pozornie różnych sferach życia jakimi są muzyka i religia, to jednak łączy je działanie dla dobra innych ludzi. Wzruszającego przyjęcia do zacnego grona Przyjaciół  dokonała, w otoczeniu gości, mieszkańców i letników, pani Irena Buczyńska.

Po powitaniach, wyróżnieniach i wzruszeniach przyszła pora na tzw. część artystyczną. Do wspólnej zabawy, liczenia Krzyśków, udziału w loterii, lotów balonem i korzystania z licznych atrakcji zachęcali ze sceny Anna Mazurkiewicz i prezenter Radia Hobby, Kamil Górski.

Zaczęło się od afrykańskich rytmów. Wygrywającej je czwórce zafascynowanych kulturą afrykańska bębniarzy udało się nawet namówić nowowiejską publiczność do śpiewów w nieznanym narzeczu. Kolejny wykonawca, pan Mirosław Wójciuk, przeniósł słuchaczy w świat operetki, wodewilu i rytmów, które były znane niemal wszystkim. To wystarczyło, by uczestnicy imprezy - nie zrażeni upałem i unoszącym się spod nóg pyłem z wysuszonej słońcem ziemi – ruszyli do tańca. Kolejny występ -  Kapeli Staśka Wielanka -  przypadł do gustu nie tylko starszej części widowni i na dobre rozkręcił zabawę  już przed zapowiedzianą dyskoteką. Tę poprowadził DJ Radia Hobby w towarzystwie śpiewającej i wspólprowadzącej całe spotkanie, solistki zespołu Venus, Anny Mazurkiewicz.

W lipcowy, sobotni wieczór w  Nowej Wsi impreza była „w dechę” - jak ”u cioci na imieninach” byli goście i nowowiejska rodzina. Zapraszamy na kolejna spotkanie już za rok - tegoroczne Krzyśki pokazały, że impreza na dobre wpisała się w kalendarz serockich przedsięwzięć kulturalnych i przyciąga licznych uczestników z całej gminy.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

W 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Serocku zawyją syreny alarmowe

Szanowni  Państwo

Urząd Miasta i Gminy w Serocku  informuje, iż  w dniu 1 sierpnia br. z uwagi na przypadającą  70. rocznicą  wybuchu Powstania Warszawskiego o godz. 17.00  zostaną włączone syreny alarmowe usytuowane na strażnicach gminnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz budynku stacji uzdatniania wody w Jachrance.

Jest to czas, aby przez krótką chwilę oddać hołd powstańcom, którzy pokazali światu, że wolność jest dla nich wartością najwyższą.

 

Życzenia z okazji Święta Policji

Składamy Policjantom, a także ich bliskim, serdeczne życzenia z okazji Święta Policji oraz przypadającej w tym roku 95. rocznicy powołania policji państwowej.

95 lat temu – 24 lipca 1919 roku - Sejm II Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o Policji Państwowej, powołując do życia niezwykle ważną dla odradzającego się państwa polskiego formację, stojącą na straży bezpieczeństwa obywateli.
W misję zawodową Policji wpisane są odwaga, empatia, gotowość poświęcenia własnego zdrowia i życia dla dobra drugiego człowieka. Święto Policji jest więc doskonałą okazją do podziękowania wszystkim Policjantom za trud wkładany w codzienną służbę na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom naszej gminy, jak również za wsparcie z Państwa strony przy okazji organizacji różnego rodzaju imprez.

Niech Państwa niezachwianej odpowiedzialności za losy innych, poczuciu obowiązku za ich bezpieczeństwo i rzetelności w wykonywaniu obowiązków służbowych, towarzyszy przekonanie o słuszności Waszych działań oraz poczucie spełnienia i satysfakcji z ich wykonywania.

Piknik Rodzinny w Gąsiorowie

19 lipca, w upalną sobotę w Gąsiorowie odbył się Piknik Rodzinny. Organizatorami imprezy byli: OSP Gąsiorowo, sołtys wsi oraz Ośrodek Kultury w Serocku.

Wśród gości znaleźli się Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki, Zastępca burmistrza Józef Zając, oraz Prezes OSP Robert Walkowski. Piknik odbył się w centrum wsi na terenie OSP Gąsiorowo.

O godz. 17.00 odbyła się msza św. polowa dla uczestników wydarzenia, po mszy św. głos zabrali sołtys wsi Wiesław Żmijewski, burmistrz Sylwester Sokolnicki, oraz prezes OSP - którzy dokonali otwarcia imprezy i życzyli wszystkim wspaniałej zabawy

W pikniku rodzinnym wzięło udział mnóstwo uczestników.  Mieszkańcy, działkowicze oraz ich goście wysłuchali koncertu „Biesiady Polskiej”, który dostarczył mnóstwa wrażeń i radości uczestnikom imprezy  W programie imprezy nie zabrakło również atrakcji dla dzieci, które miały możliwość zabawy na dmuchanych zjeżdżalniach, skosztowania lodów i waty cukrowej a także spróbować swych sił na strzelnicy wojskowej lub ‘pogalopować” na kucyku, który mimo wysokiej temperatury dzielnie woził pociechy na swym grzbiecie. Uczestnicy imprezy mogli odwiedzić liczne stoiska, które stanęły na terenie pikniku. O to aby goście nie byli głodni zadbały gospodynie z gminnych kół gospodyń.

Na zakończenie Pikniku Rodzinnego odbyła się zabawa taneczna, która potrwała do późnych godzin nocnych.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Podsumowanie konkursu "Moja posesja - moja pasja"

W dniu 18 lipca 2014 roku komisja konkursowa zakończyła prace polegające na ocenie posesji, zgłoszonych do konkursu „Moja posesja – moja pasja”. Punkty były przyznawane przez komisję  m.in. za ogólne wrażenie, różnorodność posadzonych roślin ale także za oryginalność i pomysłowość rozwiązań, a także wkład własnej pracy. Każdy zgłaszający udowodnił nam, że jego posesja jest prawdziwą pasją, na rozwijanie której przeznaczana jest niemalże każda chwila wolnego czasu. Dobór roślin, dbałość o ich odpowiednią pielęgnację, aranżowanie miejsc wypoczynku na działkach, sprawia, że oglądając Państwa nieruchomości zobaczyliśmy miejsca, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także pozwalają na wspaniały relaks i bezpośredni kontakt z przyrodą.

 

W kategorii na najpiękniejszą zabudowaną nieruchomość przyznano dwa równorzędne I miejsca, które zdobyły Pani Anna Cieślak z Dosina oraz Pani Cecylia Rosolska z Serocka.

II miejsce przyznano Pani Jadwidze Jońskiej z Jadwisina, a III Pani Monice Raszyńskiej ze Stasiego Lasu.

Dodatkowo Pani Ilonie Godlewskiej z Jachranki przyznano wyróżnienie.

W kategorii na najpiękniejszą działkę rekreacyjną I miejsce zdobył Pan Tadeusz Pontek z Nowej Wsi, natomiast w kategorii gospodarstwo rolne Pani Wiesławie Kopka z Jachranki przyznano wyróżnienie.

 

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.

Zgodnie z regulaminem konkursu każdy z uczestników otrzyma dyplom, a laureaci i wyróżnieni nagrody. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi podczas obchodów „Święta Darów Ziemi” w Woli Kiełpińskiej w dniu 7 września 2014 r.

 

I miejsce w kat. zabudowana nieruchomość - ogród p. Anny Cieślak z Dosina

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

I miejsce w kat. zabudowana nieruchomość - ogród p. Cecylii Rosolskiej z Serocka

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

II miejsce w kat. zabudowana nieruchomość - ogród p. Jadwigi Jońskiej z Jadwisina

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

III miejsce w kat. zabudowana nieruchomość - ogród p. Moniki Raszyńskiej ze Stasiego Lasu

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Wyróżnienie w kat. zabudowana nieruchomość - ogród p. Ilony Godlewskiej z Jachranki

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

I miejsce w kat. działka rekreacyjna - ogród p. Tadeusza Pontka z Nowej Wsi

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Wyróżnienie w kat. gospodarstwo rolne - p. Wiesława Kopka z Jachranki

 • -
 • -
 • -
 • -

Rada Seniorów Miasta i Gminy Serock spotkała się na I posiedzeniu

W dniu 17 lipca 2014, w ratuszu odbyło się I posiedzenie Rady Seniorów Miasta i Gminy Serock, zwołane zgodnie ze statutem rady, przez burmistrza Sylwestra Sokolnickiego. W czasie tego spotkania Rada ukonstytuowała się wybierając na przewodniczącego - pana Kazimierza Nizińskiego, na jego zastępcę – pana Zdzisława Hirsza, a na sekretarza rady – pana Stefana Woźniaka.

Ustawa o samorządzie gminnym po zmianie dokonanej ustawą z 11 października 2013 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym (Dz. U. z2013 r.,poz.1318) w art.5c ust. 2 daje prawo tworzenia gminnych rad seniorów mających charakter organu opiniotwórczego, doradczego i inicjatywnego. Środowisko seniorów, korzystając z możliwości jakie stworzyła ww. ustawa, przekazało 20 grudnia 2013 roku na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Serock oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Serocku, wniosek o powołanie gminnej rady seniorów – podpisało się pod nim 57 osób.

Burmistrz Miasta i Gminy Serock, popierając inicjatywę społeczną seniorów, przedłożył Radzie Miejskiej w Serocku projekt uchwały w sprawie powołania Rady Seniorów Miasta i Gminy Serock oraz nadania jej Statutu. Przyjęcie tej uchwały, 31 marca 2014 r. pod nr 438/XLVIII/2014, dało podstawy do powołania składu osobowego Rady Seniorów, według zasad określonych w Statucie oraz rozpoczęcia oczekiwanych przez środowisko seniorów prac merytorycznych.

Skład Rady Seniorów Miasta i Gminy Serock:

 1. Maria Chmielewska
 2. Zdzisław Hirsz
 3. Irena Krawczyk
 4. Elżbieta Kurowska-Żydak
 5. Halina Nałęcz
 6. Kazimierz Niziński
 7. Janina Osińska
 8. Stefan Woźniak
 9. Stanisława Wroniak
 10. Bożenna Zalewska

Rada Seniorów poprzez umożliwienie jej wyrażenia swoich opinii dotyczących potrzeb środowiska osób starszych, wychodzenia z inicjatywą i doradztwem, pozwoli z pewnością zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej. Pozwoli także zaktywizować osoby starsze w działaniach na rzecz lokalnej społeczności i umożliwi organom gminy korzystanie z bogatego doświadczenia życiowego i wiedzy osób starszych.

Dokumenty związane z powołaniem Rady Seniorów Miasta i Gminy Serock.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Aby wyrobić paszport czy zarejestrować auto - umów się telefonicznie na spotkanie w legionowskich urzędach

Bez kolejki? To możliwe!
Chcesz wyrobić paszport lub zarejestrować samochód, a nie możesz pozwolić sobie na stanie w długiej kolejce?                                                                             

Przypominamy o możliwości telefonicznego ustalenia terminu spotkania w celu złożenia wniosku paszportowego (Wydział Obsługi) oraz rejestracji pojazdu, odbioru dowodu rejestracyjnego, wyrobienia wtórnika dowodu rejestracyjnego, wyrobienia wtórnika tablicy rejestracyjnej, uzyskania zaświadczenia, zgłoszenia zbycia pojazdu, czasowego wycofania pojazdu z ruchu, wyrejestrowania pojazdu (Wydział Komunikacji).

Datę wizyty w Wydziale Komunikacji możesz ustalić także przez Internet, wypełniając wniosek, po otrzymaniu którego urzędnik skontaktuje się z Tobą telefonicznie.

 
Zachęcamy do korzystania z wprowadzonych usprawnień.
 

 • -

Zbiórki publiczne po nowemu – zmiana od 18 lipca 2014 r.

Nie będzie już urzędowych zgód na zbiórki publiczne – to obywatele, a nie urzędnicy będą decydować o tym, jaka akcja dobroczynna warta jest wsparcia – a w podjęciu decyzji, jaką akcję wesprzeć, pomoże im przejrzysty, ogólnopolski portal internetowy ZBIÓRKI.GOV.PL

Nowa ustawa o zbiórkach publicznych została opublikowana 17 kwietnia 2014 r. i wejdzie w życie po 3 miesiącach.

Nowa ustawa dotyczyć będzie tylko takich zbiórek, gdzie nie ma śladów przepływu środków, a darczyńca pozostaje anonimowy.

1) Zbieranie na dobre cele przez przelewy na konto – gdzie przepływ pieniędzy jest rejestrowany – nie będzie podlegało regulacji dotyczącej zbiórek publicznych.

2) Także dla tych zbiórek – organizowanych w przestrzeni publicznej, gdzie darczyńca  i zbierający nie znają się . 

3) Teraz informacje o zbiórkach i sprawozdania z nich przechowywane są w urzędzie.  Na mocy nowej ustawy będą dostępne online dla wszystkich.

 

 

To Barbarki robota - III edycja warsztatów na serockim podgrodziu

Trudno oprzeć się wrażeniu, że ci, którzy uczestniczyli w warsztatach rzemieślniczych - „To Barbarki robota”, 13 lipca na podgrodziu w Serocku, przenieśli się tego dnia w zupełnie inną – średniowieczną  rzeczywistość.

Historia Serocka nieodłącznie związana jest z grodziskiem Barbarka, na którym w XI wieku zaczęła powstawać pierwsza serocka osada wraz z podgrodziem. Rozwijająca się już wówczas na podgrodziu działalność rzemieślników przyczyniała się do rozwoju gospodarczego i urbanistycznego.

Warsztaty na podgrodziu są okazją do podglądania, jak żyli średniowieczni mężowie i niewiasty. W osadzie Grupy Wojów Piastowskich „Jantar” można było m.in. uzyskać pamiątkową monetę, wybitą na „zlecenie”. Wojowie zaprezentowali zgromadzonym rycerskie stroje i uzbrojenie, a potem przystąpili do pokazowych walk – niezwykle widowiskowych, wywołujących zdumienie szczególnie najmłodszej publiczności. Młodzi śmiałkowie mieli możliwość zmierzenia się  z największym „wrogiem” piastowskich wojów i ścięcia mu głowy. A właściwie jej - chodzi bowiem o złośliwą cebulę, która  - jak mówił woj Albert – w nikczemny sposób doprowadza od wieków ludzi do łez. Młodzi wojownicy rozprawili się z nią definitywnie, toporem „rozwalając” na strzępy. 

Grupa Belriguardo prezentowała dawne tańce – sentymentalne i żywiołowe, radosne, przepełnione pozytywnymi emocjami. Barwne , efektowne stroje kobiet wirowały w rytm muzyki, tworząc niepowtarzalny klimat, który zachęcił do tańca wielu śmiałków z publiczności. Ich wystąpienie dopełnił pokaz żonglerki flagami.

W tle grupa z Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu tworzyła ogromny wizerunek św. Wojciecha – niełatwą i czasochłonną - metodą batiku.

Przedsięwzięcie organizowane przez Referat Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta i Gminy Serock, to nie tylko możliwość podglądania średniowiecznej osady, ale również wzięcia udziału w różnego rodzaju warsztatach. Na dwunastu stoiskach swoje pasje i dzieła rąk własnych prezentowali miłośnicy prac plastycznych, biżuterii witrażowej, szydełkowania, ceramiki i filcowania, rzeźbiarstwa, wikliniarstwa, czy pszczelarstwa. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty robienia kwiatów z krepiny, malowania barwnych kafelków, plecenia wianków czy ślimaków z sianka. Ich uczestnicy z dumą prezentowali swoje własnoręcznie wykonane cudeńka.

Nie zabrakło również pyszności kulinarnych przygotowanych przez gminne gospodynie. Na stoisku promocyjnym UMiG Serock można było uzyskać m.in. pamiątkowy barbarkowy drewniany widelec i pieczątkę okolicznościową.

Frekwencja jak zwykle zadziwiła organizatorów – kolejny raz dając przekonanie, że wpisanie „warsztatów barbarkowych” w kalendarz serockich imprez, to naprawdę dobry wybór. Mnóstwo pozytywnych komentarzy i ciepłych słów, które nam Państwo przekazaliście były najlepszym podziękowaniem za organizację warsztatów na Skwerze Litewskim.

Serdecznie dziękujemy w imieniu swoim oraz Burmistrza Miasta i Gminy Serock za Waszą obecność i dobrą zabawę. Wszystkim wystawcom, którzy przyjęli nasze zaproszenie, współorganizatorom, członkom osady słowiańskiej i zespołu tańca dawnego – gorąco dziękujemy.

Postaramy się, aby w przyszłym roku „barbarkowa robota” dostarczyła jeszcze więcej wrażeń i niezapomnianych przeżyć.
Do zobaczenia za rok.

Zapraszamy do GALERII

 

Reaguj na dziecko w zamkniętym samochodzie na parkingu!

Co zrobić, gdy zobaczymy samochód stojący na słońcu, a w jego wnętrzu duszące się dziecko? Jedno jest pewne – musimy reagować i udzielić pomocy.

Media często w okresie letnim zasypują nas informacjami o dzieciach zamkniętych w samochodach na parkingach przed sklepami wielkopowierzchniowymi.

Pamiętasz tragedię w Rybniku?

Na terenie naszej gminy mamy kilka sklepów z dużymi parkingami dla klientów. Nie bądź obojętny. Nie toleruj bezmyślności drugiego człowieka i reaguj!!! Nie dopuść do tragedii.

Pamiętaj również, żeby – w czasie upałów - nie zostawiać w samochodzie zwierząt.

Jeśli zobaczysz zamknięte w samochodzie dziecko, bądź zwierzę - dzwoń (nawet, jeśli wyda Ci się, że nic im nie zagraża - odpowiednie służby to sprawdzą i zareagują):
 

Straż Miejska 603 – 873 – 290

Policja 22  782 – 75 – 07

połączenie alarmowe 112Wystarczy zaledwie 15 minut w zamkniętym, przegrzanym samochodzie, żeby dziecko doznało zagrażających życiu urazów mózgu i nerek. Amerykańska kampania "One Decision" ma zapobiec bezmyślności rodziców, którzy zostawiają swoje dzieci w aucie podczas upałów.

Polecam poniższy link:

https://www.youtube.com/watch?v=XNDWN8KDVSM

 

Komendant Straży Miejskiej
Cezary Tudek

 

Krwiodawcy łączcie się, brakuje krwi!

Komunikat!
W związku z dramatycznie małą ilością krwi potrzebną do zabiegów medycznych i ratowania ludzkiego życia prosimy wszystkich krwiodawców o zgłaszanie się od punktów pobrań krwi i płytek krwi.
 
 
Bogusława Kacprowicz
OR PCK Legionowo
ul. Piłsudskiego 3/9
05-120 Legionowo
tel. 22 774 22 67

Rada Miejska w Serocku udzieliła Burmistrzowi Miasta i Gminy absolutorium

30 czerwca podczas LI sesji Rady Miejskiej w Serocku, po zaprezentowaniu przez Skarbnika Miasta i Gminy Serock Monikę Ordak sprawozdania z wykonania budżetu za 2013 rok i przedstawieniu pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, pod głosowanie poddano uchwałę Nr 470/LI/2014 w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Miasta i Gminy Serock za 2013 rok. W głosowaniu udział wzięli wszyscy radni, za przyjęciem uchwały głosowało 10 radnych, przeciw – 5 z klubu radnych Porozumienie i Dialog.


Przyjęciem uchwały Nr 471/LI/2014 Rady Miejskiej w Serocku udzielono Burmistrzowi Miasta i Gminy Serock absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2013 rok. Podobnie jak powyżej za udzieleniem absolutorium głosowało 10 radnych, przeciw – 5 z klubu radnych Porozumienie i Dialog.

Udzielenie absolutorium stanowi pozytywną ocenę  organu stanowiącego gminy (Rady Miejskiej) dla działań burmistrza w zakresie stopnia realizacji budżetu oraz gospodarności i celowości przy wykonaniu budżetu.

 • -
 • -

Prezentacja do sprawozdania z wykonania budżetu za 2013 rok

W zakładce Multimedia znajdą Państwo prezentację do sprawozdania z wykonania budżetu Miasta i Gminy Serock za 2013 rok. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Aby zobaczyć dokument, kliknij TUTAJ

Filia LUTW z Serocka w grodzie Kopernika

Na zakończenie roku akademickiego filia Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Serocku zorganizowała w dniu 25 czerwca dla słuchaczy i sympatyków Uniwersytetu jednodniową wycieczkę do starego nadwiślańskiego Torunia. Gród Kopernika przywitał nas słoneczną pogodą, urzekł swoim pięknem oraz bogatą historią. Spacer po Starym Mieście rozpoczęliśmy oczywiście od pomnika Mikołaja Kopernika. Zwiedziliśmy Ratusz,  jedną z trzech zachowanych gotyckich świątyń w zespole staromiejskim, bardzo ciekawy Kościół Mariacki, podziwialiśmy Kamienicę pod Gwiazdą, Dom Kopernika i wiele innych. Odbyliśmy też wirtualną podróż po rozgwieżdżonym niebie w toruńskim Planetarium. Na pamiątkę przywieźliśmy toruńskie pierniki. Dzisiaj po nich zostało już tylko wspomnienie. Miłe wspomnienie. 

W wyciecze oprócz słuchaczy i sympatyków filii LUTW w Serocku uczestniczyli także członkowie Serockiego Klubu Fotograficznego F8.

Informacja i fotografie - Stefan Woźniak

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Ostrzeżenie: Intensywne opady deszczu

Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych i Komercyjnych
Obszar: Województwo mazowieckie
Ważność: od 2014-06-30 10:00:00 do 2014-07-01 00:00:00
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów od 15 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm. Najwyższe sumy opadów przewiduje się w subregionach południowym, centralnym i wschodnim. Maksymalne natężenie opadów przewidywane jest na godziny późno popołudniowe i wieczorem. Miejscami, głównie w subregionach południowym i wschodnim, możliwe będą również burze.
Prawdopodobieństwo: 80%

 

Informacja o godzinach przyjęć interesantów w dniu dzisiejszym

Informujemy, że w dniu dzisiejszym (30.06.2014 r.) Burmistrz Miasta i Gminy Serock będzie przyjmował interesantów w godzinach 11.00 – 13.15.
Za utrudnienia przepraszamy.

 

Spędź wakacje w gminie Serock

Zapraszamy do spędzenia wakacji w gminie Serock. Serockie placówki przygotowały wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży:

Zapraszamy na przedsięwzięcia kulturalno - rekreacyjne

 • 09.08.2014 - Piknik Rodzinny -  Serock
 • 14.08.2014 - Święto Wojska Polskiego, festyn - Zegrze

 

oraz na Rejsy po Jeziorze Zegrzyńskim i Narwi:

Statek będzie czekał na Państwa przy serockim molo. Wypłynie w 3 rejsy wycieczkowe dziennie we wszystkie soboty, niedziele, wolne dni i święta, w godz. 11.00, 12.00. 13.00. Sponsorowane przez Miasto i Gminę Serock rejsy weekendowe będą trwały od 1 czerwca do 31 sierpnia. Bilety do nabycia wyłącznie u kapitana statku przed rejsem. Ceny biletów: 15 zł. od osoby dorosłej i 10 zł. od seniorów oraz dzieci i młodzieży do lat 14.

Serockie Wianki

Noc Kupały, Noc Świętojańska, najdłuższy dzień w roku, najkrótsza noc, inauguracja lata i „Wianki” – z tych wszystkich powodów mieszkańcy i goście Serocka spotkali się 21 czerwca, tradycyjnie na plaży miejskiej. Tu, jak zwykle, Ośrodek Kultury przygotował występy swoich wychowanków. Najmłodsi artyści – urocze misie, duszki i tancerki – zachwycili scenicznymi kreacjami, piękne solistki podarowały widzom zgromadzonym wokół sceny piosenki romantyczne i budzące wzruszenie, a „obywatel G” zaskoczył swym dynamicznym wykonaniem znanego wszystkim przeboju. Zespoły taneczne, których występy były swoistym supportem owianego tajemnicą widowiska wieczoru, pokazały młodych serockich tancerzy z najlepszej strony.

Tymczasem jury dokonało oceny zgłoszonych do konkursu „wianków ekologicznych”. Doceniło ich pomysłowość, rodzinne lub osobiste wykonanie i przede wszystkim urodę. Dla wszystkich uczestników konkursu były dyplomy, dla zwycięzców nagrody, a dla widzów uśmiechy tych, którzy prezentowali z dumą swe wianki na scenie.

A potem, z udziałem aktorów teatru „Makata” wspieranych przez LZA Serock, przenieśliśmy się do czasów, w których ludowe obrzędy i wróżby „pomagały” - mniej lub bardziej skutecznie ale z pewnością radośnie – w „zaplanowaniu” przyszłości panien i kawalerów. Muzykanci, wiedźmy, wodnik – trąbita, roztańczone dziewczyny kuszące niczym nimfy krzepkich młodzieńców. Oni - w tę jedyną, niezwykłą, najdłuższą w roku Noc Kupały – zalecając się niemal bez opamiętania, dzielnie znosili dziewczęce kpiny, żarty czy też otrzeźwiające polewanie wodą. Święto ognia i wody - dźwięki muzyki, porykiwanie trąby, nawoływania, śmiechy, skoki przez ogień, totemy, maski, wianki wkładane na głowy widzów, tańce wokół symbolicznego słupa z czterema umajonymi sznurami, zadziwienie, radość - tak po prostu, magia Nocy Świętojańskiej…. I puszczanie wianków na wodę przez…. krzepkich kawalerów, którzy zanurzali się w rzece bez termoizolacyjnych pianek! Wszystko po to, by wianki niesione nurtem Narwi wyłowić i znaleźć swoją drugą połówkę, i żyć długo i szczęśliwie.

A potem były tańce i sztuczne ognie, i pierwszy letni deszcz.

Ref. Komunikacji Społecznej

Zapraszamy do GALERII

 

 

Z Mercedesem w roli głównej - II Mazowiecki Zlot Merc – Integra zawitał do Serocka

W sobotę, 21 czerwca, serocki rynek był jednym z miejsc na trasie II Mazowieckiego Zlotu Merc - Integra. Już od godz. 15.00 rynek wypełniły auta tej znanej i cenionej na świecie marki. Podziw budziły klasyczne linie zabytkowych egzemplarzy z żółtymi tablicami, świadczącymi o tym, że auta mają w sobie wyłącznie oryginalne części i podzespoły. Zachwycały swą niezawodnością, popularne zwłaszcza wśród taksówkarzy, niemal niezniszczalne „Beczki”, a także piękny kabriolet za skórzanym wnętrzem, do którego ukradkiem przymierzało się kilku posiadaczy nieco skromniejszych modeli. Uwagę przyciągał wóz o tradycyjnej linii karoserii, lecz niecodziennym designerskim stylu. Klapy silnika i bagażnika tego egzemplarza sprawiały bowiem wrażenie celowo pordzewiałych, by można było na nich zamieszczać różne intrygujące napisy. Otwarte maski pozwalały  ciekawskim odkryć, co mercedesom daje moc i siłę, co sprawia, że mają tylu wiernych użytkowników. Błysk lakieru, nienaganne chromy, alufelgi, stylowe atrapy, oryginalne znaki marki Mercedes, szyk i elegancja, prestiż i hobby. Wszystko to można było poczuć i podziwiać w Serocku póki auta nie wyruszyły w kierunku Popowa, gdzie zmierzały pod dowództwem komandora zlotu, Wiesława Masiaka.

Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy za rok.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

I Triathlon Serocki - 230 ludzi z żelaza pływało, jechało na rowerach i biegało w czasie niezwykłych zawodów

Informacje o I serockim triathlonie pojawiały się od kilku miesięcy na stronach internetowych i portalach społecznościowych, budząc zainteresowanie zawodników i mieszkańców. Zbliżał się powoli termin imprezy, jakiej jeszcze w Serocku nie było. Mieszkańcy powiadamiani przez organizatora (Friends of Sports) o mających nastąpić w niedzielę, 15 czerwca, utrudnieniach komunikacyjnych na terenie miasta i gminy Serock zwykle okazywali wyrozumiałość oraz zainteresowanie spodziewanym przybyciem 230 IRONMANÓW. Tylu  bowiem zapowiedziało swój start w serockich wyścigach triathlonowych. Już 14 czerwca w sobotę, wieczorem przygotowano dla nich wygrodzoną w pobliżu rynku i strzeżoną w nocy strefę zmian, w której do 19:30 zobowiązani regulaminem zawodów, musieli pozostawić rowery. Tego wieczora czekało ich jeszcze na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji odebranie pakietów startowych w biurze zawodów, odprawa i pasta party – czyli kaloryczny, „makaronowy” posiłek. A potem sen, w którymś z 20 serockich ośrodków lub hoteli i wczesna pobudka, by zjeść posiłek na 3 godziny przed startem do wyścigu pływackiego w Jeziorze Zegrzyńskim.

Na długo przed planowanym startem do pierwszego wyścigu pływackiego ½ IM (ironmena) – na dystansie 2 km – molo i plaża zapełniały się kibicami, wśród których byli przyjaciele i rodziny zawodników. Gdy 30 śmiałków - odzianych w neoprenowe pianki - w chłodny, pochmurny poranek wchodziło do zimnej wody, widzowie na ich widok dostawali zapewne „gęsiej skórki”. Niedługo po starcie z wody opodal mola i dwukrotnym pokonaniu oznaczonego bojami odcinka trasy oklaskiwaliśmy ich gdy wybiegali po macie antypoślizgowej z wody. Zrzucając okulary i czepki, jedni boso inni w pospiesznie założonych na mokre stopy butach, biegli w górę skarpy nadnarwiańskiej do strefy zmian. Tam po szybkim przebraniu w strój kolarski czekał ich 90 kilometrowy wyścig (4 pętle po 22,5 km). Trudny i wymagający ciągłej uwagi i koncentracji zawodników, gdyż odbywał się w ruchu kołowym po ruchliwych drogach gminnych. Dzięki pomocy policji (z KPP Legionowo i KP Serock), wojska (żołnierzy z GSŁiI w Zegrzu), wolontariuszy i empatycznych kibiców, którzy starali się uprzedzać zawodników o nawrotach, niebezpieczeństwach i utrudnieniach udało się sytuacje niebezpieczne ograniczyć do minimum.

W czasie, gdy 30 zawodników pokonywało własne zmęczenie i 90-kilometrowy dystans rowerowy, na plaży pojawiła się niemal 200 osobowa grupa zawodników, którzy zapisali się do udziału w wyścigach ¼ IM. Ta wielka grupa uśmiechniętych pań i panów czas przed startem spędzała na pomaganiu innym zawodnikom w zapinaniu strojów pływackich, smarowaniu kremami, dawaniu mniej doświadczonym ironmenom ostatnich rad i rozgrzewce.

A potem zaczęło się niezwykłe widowisko, gdy na powierzchni wody migały setki pomarańczowych czepków, spod których chwilami wynurzały się twarze zawodników, a ramiona wyglądające jak czarne skrzydła ptaków cięły wodę raz po raz, by jak najszybciej pokonać dystans 1 kilometra. Zawodnicy nie pozwolili zbyt długo cieszyć się tym pięknym widokiem i wkrótce, ku zdziwieniu widzów oczekujących przy wyjściu z wody, pojawiły się jako pierwsze niczym nimfy wodne dwie piękne zawodniczki. W ślad za nimi wybiegali z wody kolejni zawodnicy kierując się do strefy zmian, by wyruszyć rowerami na dystans 45 km (2 pętle). Wszyscy zawodnicy pokonywali tę samą trasę mijając się wielokrotnie na kolejnych jej pętlach. Widzowie odróżniali zawodników startujących na ½ IM od startujących na1/4 IM po niebieskich nr startowych, gdyż ci drudzy mieli nr na pomarańczowym tle.

Po wyczerpującym wyścigu kolarskim czekała na zawodników urokliwie położona, w dużej części nad brzegiem jeziora, trasa biegowa - odpowiednio ponad 21 km dla ½ IM i ponad 10,5 km dla ¼ IM. Zawodnicy z pewnością długo będą wspominać nie tylko nadrzeczne krajobrazy, ale również niekończący się, stromy podbieg schodami w Ośrodku Instytutu Rozwoju Biznesu – tu wyznaczono bowiem „nawrotkę” ulicą Wyzwolenia w kierunku centrum miasta, gdzie na rynku przy ratuszu czekała na Ironmenów meta oraz posiłek i rekreacja w strefie finiszera.

Oczekujący na zawodników kibice tak na rynku, jak i na trasie wyścigów, dopingowali zawodników krzycząc np.: „Dajesz, dajesz, dalej będzie lepiej J”, „Dasz radę synku!”, „Super, super tato!”, „Jesteś the best”, klaskali i robili dużo hałasu mobilizującego zmęczonych ludzi z żelaza. W punktach odżywczych rozstawionych na trasach wyścigów o zawodników troszczyli się harcerze - wolontariusze z hufca ZHP z Makowa Mazowieckiego. Mieli oni również swój namiot na rynku, gdzie tuż obok, gospodynie z Dosina i Stowarzyszenia „Woda i Wiatr” serwowały zgłodniałym kibicom własnoręcznie przygotowane pyszności. W trakcie wielogodzinnego oczekiwania na zakończenie triathlonu i dekorację zawodników zapowiedzianą na godz.15:30, można było nie tylko oglądać pokaz Zumby, lecz spróbować własnych sił w tańcu pod okiem instruktorki.
Gdy przyszła pora na ogłoszenie wyników zawodów, Marcin Fabiszewski z Friends of Sports, jako główny autor tego pozytywnego, sportowego zamieszania oraz Sylwester Sokolnicki, Burmistrz Miasta i Gminy Serock, jako gospodarz gminy i fundator pucharów będących nagrodami burmistrza, udekorowali zwycięzców na podium.

Co prawda, to nie sportowe trofea czynią z nich Ironmanów lecz pragnienie pokonywania własnych słabości i ograniczeń dzięki żmudnym, długotrwałym i systematycznym treningom oraz odpowiedniej diecie. Mamy jednak nadzieję, że pamiątkowe medale, które otrzymali wszyscy zawodnicy, statuetki i puchary, a także mnóstwo zdjęć zostaną miłą pamiątką z serockich zawodów triathlonowych.

Dziękujemy organizatorom, współorganizatorom, sponsorom, policji, wojsku, harcerzom i wolontariuszom za udział w realizacji pierwszych zawodów triathlonowych w Serocku. Gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy zawodnikom i kibicom i zapraszamy za rok.

Zapraszamy do oglądanie zdjęć w galerii stworzonej dla triathlonu.

GALERIA

Ponownie bezpłatne badania USG dla dzieci

W dniach 23-25 czerwca 2014 w ramach akcji "NIE nowotworom u dzieci" zapraszamy na bezpłatne badania usg dla dzieci w wieku 9 miesięcy - 6 lat.

Zapisy w dniach 18 czerwca 2014 w godz. 9.00 - 15.00, tel. 22 764 05 00 Liczba miejsc ograniczona.

23 czerwca 2014 - Wieliszew ul. Modlińska 65 (przy hali sportowej)
24 - 25 czerwca - Legionowo ul. Sikorskiego 11 (przy starostwie powiatowym)

www.powiat-legionowski.pl
www.frm.org.pl

 • -

Zapraszamy na plażę miejską

Zapraszamy dzieci na wodny plac zabaw na serockiej plaży. Mnóstwo zabawy i ochłody dostarczą wodne urządzenia.

Przypomnijmy:
W ramach zadania "Zagospodarowanie nabrzeża Zalewu Zegrzyńskiego" w roku 2013 wykonano boisko do siatkówki plażowej, boisko do koszykówki z nawierzchnią syntetyczną, naziemne kładki drewniane, pomost pływający, plażę trawiastą i piaszczystą wraz z punktem natryskowym oraz punkt widokowy. Zamontowane również zostały ławki, leżaki, stoły betonowe z szachownicami, stoły do tenisa, kosze na śmieci, tablice informacyjne, stojaki na rowery, maszty flagowe oraz stanowisko ratownika. Powstała  piramida wspinaczkowa- linarium oraz siłownia zewnętrzna.

W roku 2014 zrealizowano roboty związane z remontem budynku WOPR, budową wodnego placu zabaw dla dzieci, oświetlenia i nagłośnienia. Realizacja całej inwestycji została dofinansowana w kwocie 500 tyś. zł z Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007 – 2013.

 

 • -
 • -
 • -

Serock kolejny raz laureatem XIII Turnieju Wiedzy Turystyczno – Ekologicznej o Obszarze Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego

Dnia 6 czerwca 2014 roku  w Radzymińskim Ośrodku Kultury i Sportu odbył się finał XIII Turnieju Wiedzy Turystyczno-Ekologicznej o obszarze Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego ”- dofinansowany ze środków unijnych w ramach PO Ryby 2007 – 2013.

Organizatorem tej cyklicznej imprezy był, podobnie jak w latach ubiegłych, Związek Gmin Zalewu Zegrzyńskiego, któremu przewodniczy Sylwester Sokolnicki - Burmistrz Miasta i Gminy Serock, pod honorowym patronatem  Mazowieckiego  Kuratora Oświaty. Bezpośredniej organizacji etapu finałowego podjęła się gmina Radzymin, w imieniu której realizował to zadanie Pan Michał Kamiński – dyrektor Biblioteki w Radzyminie.

W szranki stanęło 7 drużyn  z gmin: Dąbrówka, Jabłonna, Legionowo, Nieporęt, Radzymin, Serock, Wieliszew, wchodzących w skład Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego. Uczestnicy wykazali się wiedzą ze znajomości rejonu w zakresie krajoznawstwa, turystyki, historii poszczególnych gmin, a także z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa w tym uprawiania turystyki, aktywnych form wypoczynku, podstawowej wiedzy żeglarskiej. W ramach zadania praktycznego uczestnicy przygotowali własnoręcznie wykonany folder o swojej gminie i zaprezentowali go, a następnie namalowali specjalnymi farbami podkoszulkę i czapkę promującą gminę.

Po zaciętej ale szlachetnej rywalizacji między drużynami wyniki ogłosiło jury w składzie: Cezary Wnuk – Przewodniczący, Halina Grzelak, Władysław Kolatorski, Anna Rasińska, Maciej Budek.

I miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum im. Witolda Zglenickiego w Woli Kiełpińskiej w  składzie:  Izabela Kolon, Oliwia Śniadała, Klaudia Szymańska, Anna Pińczuk. Drużyna, którą przygotowała do turnieju pani Magdalena Olkowska.  - po raz drugi laureat Turnieju na przestrzeni ostatnich trzech lat - zdobyła nagrodę główną  (tablety dla każdego z czterech uczestniczek).

II miejsce zajęła drużyna z Publicznego Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrówce w składzie: Olga Malinowska, Urszula Jabłońska, Natalia Rossa, Patryk Stankiewicz, których opiekunką była Monika Rossa. W nagrodę otrzymali aparaty fotograficzne firmy Nikon.

III miejsce wywalczyła sobie drużyna z Gminnego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wieliszewie w składzie: Julian Kwiatkowski, Natalia Mostowiec, Aleksandra Mięgoć, Joanna Lepa, których opiekunem był Bogumił Makowski. Nagrodą dla nich były MP-4.

Dla dyrektorów szkół, których drużyny zajęły trzy pierwsze miejsca przypadły w udziale puchary.

Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia w postaci zegarków sportowych.

Nagrody dla wszystkich uczestników wręczył także Prezes „Lokalnej Grupy Rybackiej Zalew Zegrzyński” Pan Edward Trojanowski.        

Czas w hali sportowej upływał przy dobrej, młodzieżowej muzyce, a na koniec po rozstrzygnięciu wszyscy posilili się obiadem.

Turniej, jako cykliczna impreza organizowana przez Związek Gmin Zalewu Zegrzyńskiego  jest sprawdzoną formą popularyzacji wśród młodzieży szkolnej wiedzy o regionie. Bardzo przydatną była, poprzedzająca etap regionalny, wycieczka po terenie. Dzięki niej młodzież poznała funkcjonowanie zapory w Dębem, z bliska obejrzała zabytki historyczne i ekologiczne, nauczyła się rozróżniać gatunki drzew i orientować w terenie. Turniej pomaga zwiększyć aktywność poznawczą, ale przede wszystkim integruje młodzież z gmin należących do Związku.

Z pewnością przyniósł wszystkim, szczególnie uczestnikom, dużo emocji jak też dobrej zabawy.

Przygotowała: Halina Kolibabska
Kierownik biura Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem

OSTRZEŻENIE NUMER 144/II/2014
BURZE Z GRADEM


Stopień zagrożenia: 1
Ważność: od godz. 13:00 dnia 06-06-2014 do godz. 23:50 dnia 06-06-2014
Obszar: województwo mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie.
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 30l, lokalnie z gradem do 2cm, a także porywistym wiatrem do 75km/h, burze mogą utrzymywać się do pierwszej części nocy.


Skutki: łamanie gałęzi; ryzyko utraty życia; ryzyko wybuchu pożaru; utrudnienia komunikacyjne; zaburzenia w pracy urządzeń elektrycznych.
Uwagi: Brak.

Dyżurny prognosta: Dariusz Wierzbicki (centrum@meteosky.eu)
Ostrzeżenie wydano: 06-06-2014 godz. 11:26
Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky Sp. z o.o.

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy na budynku przy ul. Farnej

2 czerwca 2014 r. uczestnicy uroczystej Mszy świętej z okazji 25-lecia Wolności zgromadzili się przy budynku przy ul. Farnej 5, w którym przed dwudziestoma pięcioma laty odbywały się spotkania członków Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Serocku. Pamiątkowa tablica na budynku informuje o tym fakcie i przypomina, że Serocczanie aktywnie uczestniczyli w procesie odzyskiwania Wolności. Członkowie Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” wnieśli ogromny wkład w zwycięskie wybory 4 czerwca 1989 r., które przyniosły Polsce demokrację i  odrodzenie samorządu lokalnego.

 Odsłonięcia tablicy dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Serock w towarzystwie Sławomira Jakubczaka, który w kilku słowach przypomniał tę trudną dla Polaków historię sprzed roku 1989.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Rok 1989 - rok przełomu

Rok 1989 - ROK PRZEŁOMU

O zasadniczej zmianie sytuacji Polski w ciągu 1989 roku przesądziły trzy wydarzenia: obrady Okrągłego Stołu trwające od 6 lutego do 5 kwietnia, wybory do Sejmu i Senatu z 4 czerwca oraz utworzenie 12 września rządu przez wywodzącego się z „Solidarności” premiera Tadeusza Mazowieckiego.

 

Przy Okrągłym Stole liczyły się dwie strony: „Solidarność”, która po 13 grudnia 1981 r. za główny cel walki uznała powrót do legalnego działania i liczyła się z tym, że trzeba będzie porozumieć się z władzami, oraz PZPR, która od lat powtarzała jak mantrę, że „Solidarności” już nie ma i nigdy nie będzie. Zarys kompromisu ustalono wcześniej: „Solidarność” zostanie zalegalizowana, a w zamian za to weźmie udział w nie w pełni wolnych wyborach i chcąc nie chcąc, udzieli w ten sposób władzom legitymizacji. Podczas szczegółowych negocjacji powstały projekty ostrożnych reform kilkunastu dziedzin życia publicznego. Po czterech latach próby eksperyment pokojowego współistnienia władzy i opozycji miał zostać poszerzony: następne wybory w pełni wolne, zniesienie ograniczeń praw obywatelskich, dalsze reformy ustroju politycznego i gospodarczego.

 

Zainteresowanie społeczeństwa obradami Okrągłego Stołu było umiarkowane. Oceniano, że każda ze stron ma po około 15 procent aktywnych zwolenników, a 70 procent narodu pogrążone jest w apatii: pustki w kieszeniach, pustki w sklepach, codzienne trudności, brak osobistych perspektyw i niewiara, że cokolwiek zmieni się na lepsze. Od zdławienia „Solidarności” minęło siedem lat wypełnionych czarną propagandą antyopozycyjną. A relacje z obrad w oficjalnych mediach nie sprzyjały przekonaniu o przełomowym znaczeniu Okrągłego Stołu.

 

Termin wyborów wyznaczono na 4 czerwca. „To był po prostu dramat – wspominał Jacek Kuroń. – Jak nie mając pieniędzy, logistycznego zaplecza i organizacyjnych struktur można w dwa miesiące zorganizować, przeprowadzić i wygrać kampanię wyborczą w 40-milionowym kraju, w którym od 40 lat nie odbyły się normalne wybory? Nie można! Zwłaszcza że druga strona miała i pieniądze, i zaplecze, i nieźle działające struktury”.

 

Kierowanie kampanią Solidarność powierzyła Komitetowi Obywatelskiemu – 120 indywidualistom, uczonym, artystom, działaczom katolickim, którzy spotkali się wcześniej zaledwie kilka razy. I stał się cud: w całym kraju powstało kilkaset lokalnych Komitetów Obywatelskich. Do pracy kilkanaście godzin na dobę stanęło tysiące wolontariuszy z maszynami do pisania, przyborami malarskimi, krzesłami i czajnikami. Mury pokryły solidarnościowe plakaty. Podziemne powielacze wydobyto z ukrycia i drukowano ulotki, gazetki i foldery. Na ulicach pojawiły się improwizowane punkty informacyjne, a agitatorzy wciągali przechodniów do dyskusji. Pomocni byli księża, którzy udostępniali lokale parafialne i zachęcali do udziału w wyborach. Zapanował entuzjazm porównywalny z założycielskim okresem „Solidarności”.

Tadeusz Mazowiecki pytany, po co był Okrągły Stół, odparł: „Żeby stworzyć przestrzeń wolności”. A wolność jest zaraźliwa. Wybory stworzyły okazję, aby społeczeństwo wzbiło się na podmiotowość i odzyskało samo siebie. „Solidarność” nie mogła ich wygrać, ale zdobyła wszystko, co było możliwe. A władza straciła pewność siebie. Senat, z jednym wyjątkiem solidarnościowy, uzmysławiał, jak wymuszony i niereprezentatywny jest skład Sejmu. Bronisław Geremek powiedział: „Wchodząc w wybory, nie mieliśmy poczucia tej siły, którą uzyskaliśmy w ich rezultacie". Trzy miesiące później powstał pierwszy po wojnie niekomunistyczny rząd (choć z udziałem ministrów z PZPR). Sławni aktorzy przypominali nam: "Jesteśmy wreszcie we własnym domu". Odzyskaliśmy państwo.

29 grudnia 1989 roku nastąpił formalny koniec epoki PRL. Nasz kraj odzyskał historyczną nazwę: Rzeczpospolita Polska i według konstytucyjnej definicji nie był już „państwem socjalistycznym”, lecz demokratycznym państwem prawa. Z Konstytucji wykreślono artykuły o przewodniej roli PZPR i sojuszu ze Związkiem Radzieckim, a orzeł w godle znów miał koronę. Dzień wcześniej Sejm uchwalił „plan Balcerowicza” – pakiet ustaw zapowiadający zmianę ustroju gospodarczego z „socjalistycznego” na wolnorynkowy.

 

http://www.prezydent.pl/

Uroczysta sesja z okazji jubileuszu 25 lat Wolności

Dwadzieścia pięć lat temu, 4 czerwca 1989 roku, odbyły się pierwsze w powojennej Polsce częściowo wolne wybory parlamentarne. Były one efektem rozmów przy Okrągłym Stole, w wyniku których uzgodniono szereg zmian politycznych, gospodarczych i społecznych.
27 maja 1990 przeprowadzono pierwsze wolne wybory samorządowe. Wydarzenia te zapoczątkowały długotrwały proces odzyskiwania Państwa i budowy jego struktur.

Wspólnie ku Wolności
2 czerwca 2014 roku osoby, które uczestniczyły w procesie budowy samorządu serockiego, wykorzystując Wolność, jaką dały Polakom przemiany ustrojowe, spotkały się na uroczystej sesji Rady Miejskiej, aby wspólnie świętować 25 lat Wolności. Patronat nad uroczystością objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Po uroczystej Mszy świętej uczestnicy zatrzymali się przy budynku przy ul. Farnej 5, w którym przed dwudziestoma pięcioma laty odbywały się spotkania członków Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Serocku. Pamiątkowa tablica na budynku informuje o tym fakcie i przypomina, że Serocczanie aktywnie uczestniczyli w procesie odzyskiwania Wolności. Odsłonięcia tablicy dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Serock w towarzystwie Sławomira Jakubczaka, który w kilku słowach przypomniał tę trudną dla Polaków historię sprzed roku 1989.
Wokół Wolności koncentrowały się przemówienia gości zgromadzonych na sesji Rady Miejskiej w ośrodku szkoleniowo – wypoczynkowym Exploris. Uroczystość swoją obecnością uświetnili: Senator RP Anna Aksamit, Poseł na Sejm RP Jadwiga Zakrzewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego Jarosław Kalinowski, Doradca Prezydenta RP Tomasz Nałęcz, Zastępca Dyrektora Kancelarii Marszałka Województwa Mazowieckiego Katarzyna Kręźlewicz, Ambasador Republiki Azerbejdżanu w Polsce Hasan Hasanov, Starosta Powiatu Legionowskiego Jan Grabiec, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Legionowskiego Olga Wierzbicka, Rektor Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku Adam Koseski. Zaproszenie na sesję przyjęli również Radni Rady Miejskiej wszystkich kadencji od 1990 roku, Przedstawiciele Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Serocku, Przedstawiciele samorządów, wojska, policji, straży pożarnych, duchowni, dyrektorzy szkół, sołtysi, przedstawiciele stowarzyszeń. Towarzyszyły nam również delegacje z naszych partnerskich miast i gmin: Ignaliny, Lanskroun, Radzionkowa, Dzierżoniowa, a także Quby z Azerbejdżanu i gminy Głyboczyca z Ukrainy.

Wystąpienia gości stworzyły emocjonalne tło wspomnień o trudnej drodze do Wolności. Podsumowując proces przemian jakie zaszły w Polsce w ciągu 25 lat nie sposób nie zauważyć, że tworzące się społeczeństwo obywatelskie wykorzystało szanse jakie Polsce dała zmiana ustroju. Jak ogromne zmiany zaszły nie tylko na poziomie administracji ale także w świadomości społeczeństwa obrazuje dzisiejszy charakter Serocka – miasta, które – jak mówił profesor Nałęcz – „dwadzieścia pięć lat temu było szare, a dziś jest barwną perłą na Mazowszu”.

Wykorzystujemy szanse
Nie byłoby tak silnych pozycji samorządów, gdyby nie obywatelskie społeczeństwo, świadome swej roli w tworzeniu wspólnoty lokalnej. Uroczysta sesja była okazją do uhonorowania grupy osób, które w gminie Serock dbają o rozwój kultury i sportu. Za wysokie osiągnięcia w dziedzinie kultury nagrodzeni zostali: Sławomir Jakubczak i Monika Misiura, za wysokie osiągnięcia w dziedzinie sportu – Marek Stamirowski, Maciej Stolarski, Michał Krasnowski i Adrian Koza.
Ważnym punktem w procesie budowy samorządów jest nawiązywanie kontaktów z innymi samorządami w Polsce i zagranicą – wzajemna współpraca na wielu płaszczyznach, połączona z ochroną dziedzictwa narodowego i tożsamości lokalnej, poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań. Podczas uroczystej sesji postawiliśmy kolejny krok na drodze międzynarodowej współpracy. Podpisany list intencyjny z ukraińską gminą Głyboczyca, którą reprezentował Wójt Gminy Sergiy Viktorovych Sokalskyy, zainicjował współpracę z nowym partnerem gminy Serock. Wójt głyboczyckiej gminy wyraził nadzieję, że współdziałanie w takich dziedzinach jak m.in. oświata, sport, gospodarka zaowocują wieloma dobrymi rozwiązaniami dla obu samorządów.
Tegorocznemu jubileuszowi 10-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej towarzyszą rocznice nawiązania współpracy Miasta i Gminy Serock z litewskim rejonem Ignalina – 15 lat, czeskim miastem Lanskroun – 15 lat i polskim miastem Dzierżoniów – 10 lat. Z tej okazji przedstawiciele powyższych samorządów podpisali deklaracje dalszej współpracy. Podpisy na dokumentach złożyli Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Henrikas Šiaudinis  - Zastępca Mera Ignaliny, Mgr. Stanislava Švarcová – Burmistrz Miasta Lanskroun, Marek Piorun – Burmistrz Miasta Dzierżoniów. Miasto Dzierżoniów uhonorowane zostało tego dnia Medalem za zasługi dla Miasta i Gminy Serock.
Dziękując za zaproszenie do Serocka przedstawiciele Azerbejdżanu na czele z Zastępcą Przewodniczącego Władzy Wykonawczej Miasta Quba Hasanovą Afet Xalid podkreślili, jak ważną postacią w historii ich państwa był Witold Zglenicki – związany z historią Serocka (i pochowany na cmentarzu w Woli Kiełpińskiej), odkrywca złóż i pionier wydobywania ropy z dna morskiego. Z Baku „uczynił naftowe Eldorado“. Przedstawiciele obu samorządów wyrażają nadzieję, że wizyta w Serocku zainicjuje dobrą współpracę między miastami.
W imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Serock Sylwestra Sokolnickiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Serocku Artura Borkowskiego dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystej sesji za obecność, podzielenie się wspomnieniami, refleksjami o zmianach, jakie zaszły w Serocku w ciągu 25 lat, za Wasze zaangażowanie w budowę silnego serockiego samorządu.
Krótką relację z uroczystości można było obejrzeć w Kurierze Mazowieckim.

Referat Komunikacji Społecznej

 

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Barwnie, energicznie, radośnie na festynie z okazji Wojciechowego Świętowania.

Dzień Dziecka w tym roku w Serocku wyglądał wyjątkowo. 1 czerwca na serockim rynku odbył się festyn z okazji Wojciechowego Świętowania.
O godzinie 14.30 mieszkańcy i sympatycy Serocka wyruszyli ze stadionu miejskiego na rynek w barwnym korowodzie, który w tym roku miał motyw bajkowy.
Smerfy, misie, złote rybki, czarodzieje i czarodziejki i mnóstwo innych bajkowych postaci - tańczyły w rytm piosenek, okrzyków, pozdrawiały mieszkańców. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za cudowne przebrania i dobrą zabawę! Szczególne podziękowania dla przedstawicieli delegacji z Ignaliny, Lanskroun, Radzionkowa, Dzierżoniowa, rejonu Głuboczyca (Ukraina) i miasta Quba (Azerbejdżan).

Po powitaniu uczestników przez Burmistrza Miasta i Gminy Serock Sylwestra Sokolnickiego rozpoczęła się część rozrywkowa festynu. Na scenie zaprezentowaly się zespoły i soliści z terenu Miasta i Gminy Serock.

Po godzinie 18.00 wyjątkowy spektakl "In Blue" przeniósł najmłodszych w świat fantazji i pięknej beztroski. Wspaniała gra barw, dźwięków, świateł i efektów wizualnych wywołała zdumienie nie tylko wśród dzieci, ale i towarzyszących im dorosłych.

Na dzieci czekały również inne atrakcje - na stoiskach promocyjnych, m.in. Urzędu Miasta i Gminy w Serocku oraz Starostwa Powiatowego w Legionowie - mogły powalczyć o pamiątkowe gadżety. Ponadto na rynku dostępne były dmuchane zamki, bańki mydlane, konkursy, zabawy.

W ratuszu można było obejrzeć wystawę malarską Państwa Dybowskich, a przed ratuszem - wystawę "25 lat Wolności. Budowa Samorządu Serockiego" - poświęconą przemianom, jakie zaszły w gminie od 1989 roku.

Relację z festynu komentowano na żywo, z plaży miejskiej w Serocku, w wieczornym wydaniu Kuriera Mazowieckiego.

Amatorzy rock'n'rolla bawili się przy muzyce zespołu The Postman - grającego m.in. covery przebojów Beatlesów.

A potem już niecierpliwe oczekiwanie na gwiazdę wieczoru, zespół Poparzeni Kawą Trzy, który przyjechał do Serocka prosto z sopockiego festiwalu TopTrendy.

Efektowne wejście w płomieniach ognia, zabawa światłami, dźwiękami, dymem i "lametowy deszcz". Energiczne dźwięki i mnóstwo pozytywnej energii przekazanej przez Poparzonych tym, którzy bawili się pod sceną. "Byłaś dla mnie wszystkim", "Kawałek do tańca", "Pięć minut", "Chyba się zakochałem" - zdawało się, że nie ma nikogo, kto by nie znał tych przebojów.

Festyn zakończył się pokazem sztucznych ogni.
Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę i miłe słowa, które usłyszeliśmy od Was na naszym stoisku.

Zapraszamy do oglądania zdjęć z wydarzenia w galerii.

Referat Komunikacji Społecznej

 

Zapraszamy na sponsorowane rejsy po Jeziorze Zegrzyńskim „Albatrosem” od 1 czerwca

Statek będzie czekał na Państwa przy serockim molo. Wypłynie w 3 rejsy wycieczkowe dziennie we wszystkie soboty, niedziele, wolne dni i święta, w godz. 11.00, 12.00. 13.00. Sponsorowane przez Miasto i Gminę Serock rejsy weekendowe będą trwały od 1 czerwca do 31 sierpnia. Bilety do nabycia wyłącznie u kapitana statku przed rejsem. Ceny biletów: 15 zł. od osoby dorosłej i 10 zł. od seniorów oraz dzieci i młodzieży do lat 14.

Zapraszamy na wycieczkowe rejsy po jeziorze i Narwi, byście Państwo mogli odpocząć i poznać uroki regionu Jeziora Zegrzyńskiego.

 

 

„Smaczny i zdrowy festiwal majowy” w Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku

28 maja 2014 roku w Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych  w Serocku odbył się już po raz kolejny konkurs gastronomiczny, w którym wzięły udział szkoły gimnazjalne z powiatów pułtuskiego i legionowskiego. Tym razem był to „Smaczny i zdrowy festiwal majowy”, a oprócz konkurencji gastronomicznej uczestnicy zmagali się również w kategorii sportowej oraz w quizie na temat zdrowego stylu życia.

W konkursie wzięło udział 12 zespołów, wśród których znaleźli się uczniowie z  Gimnazjum nr 4 w Legionowie, Gimnazjum nr 2 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Legionowie reprezentowane przez 8 drużyn. Publiczne Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Dzierżeninie z dwoma zespołami uczestników oraz uczniowie Gimnazjum reprezentujący Powiatowy Zespół Szkół i Placówek  w Legionowie.

Patronat nad imprezą objęli: Kurator Mazowiecki, Starosta Powiatu Legionowskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Serock

Po długich obradach jury w składzie: Izabela Lis -młodszy specjalista do spraw personalnych- hotel „Narvil”, Tomasz Lisowski – Kierownik Referatu Edukacji w Starostwie Powiatowym w Legionowie, Anna Socha Kierownik Referatu Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta i Gminy w Serocku oraz Marek Szajda nauczyciel wychowania fizycznego w PZSP w Serocku ogłosiło wyniki konkursu.

Ponieważ majowe orzeźwające potrawy, które prezentowali laureaci konkursu cieszyły się uznaniem jury i wspaniale wpisują się w letni, upalny sezon, który mamy przed sobą, uczestnicy zdecydowali się zdradzić nam swoje receptury, które prezentujemy poniżej.

 

III Miejsce

Gimnazjum nr 2 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Legionowie, drużyna nr 8

Menu:

Sałatka z serem gorgonzola, mango i granatem z dressingiem śliwkowym

Składniki, 2 porcje:

 • rukola z roszponką
 • sól, pieprz
 • ½ owocu granata
 • 1 mango
 • 200-250 g. gorgonzola

Sos śliwkowy:

 • 3 łyżki powideł śliwkowych
 • 1 łyżka soku z cytryny
 • 1 łyżeczka octu ryżowego lub winnego
 • sól i pieprz
 • szczypta suszonego tymianku lub 1 łyżeczka listków świeżego

Przygotowanie:

 • Wszystkie składniki sosu śliwkowego umieścić w garnuszku, zagotować a następnie gotować jeszcze przez około 1 - 2 minuty.
 • Obrać granata i wyłuskać ziarenka. Obrać mango i pokroić na kawałki.
 • Na talerze wyłożyć rukolę z roszponką, doprawić solą i pieprzem, ułożyć kawałki mango i posypać granatem. Skropić sosem śliwkowym.

 

Koktajl z mango z mlekiem kokosowym i sokiem z limonki

Składniki, 2 - 4 porcje:

• 1 dojrzałe mango

• 200 ml mleka kokosowego

• sok z 1 limonki

• 1 szklanka wody mineralnej

• 1 i 1/2 łyżki cukru*

* wodę i cukier można zastąpić sokiem jabłkowym, winogronowym lub pomarańczowym, ale wówczas smak mleka kokosowego i mango nie będą już tak intensywne. Można też użyć wody kokosowej.

 

Przygotowanie:

Mango obrać ze skórki, obkroić miąższ od pestki, włożyć go do kielicha blendera stojącego. Dodać mleko kokosowe (puszkę z mlekiem przed otworzeniem wstrząsnąć celem wymieszania zawartości). Dodać sok z limonki, wodę i cukier. Miksować przez około minutę na wysokich obrotach aż otrzymamy gładki i raczej płynny, a nie gęsty napój.

 

II Miejsce

Publiczne Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Dzierżeninie, drużyna nr 12

Menu:

Sałatka owocowa: truskawki, winogrona, ananas, brzoskwinia, banan, gruszka, sok z cytryny, mięta;

Koktajl: banany, sok z cytryny, mleko, syrop malinowy.

 

I Miejsce

Gimnazjum w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek w Legionowie, drużyna nr 10

Menu:

Wiosenna Radość

Składniki:

 • Mieszanka sałat
 • 1 duża gruszka
 • 60 g sera gorgonzola lub pleśniowego
 • 100 g migdałów
 • Pestki granatu

Sos :

 • 3 łyżki oliwy z oliwek
 • 1 łyżka octu winnego (lub sok z cytryny)
 • 1 łyżeczka musztardy
 • 1 czubata łyżeczka miodu
 • Szczypta soli i pieprzu

Sposób przygotowania:

Sałatę umyć i osuszyć. Gruszkę umyć, przekroić na pół, usunąć gniazda nasienne i pokroić w plastry. Migdały uprażyć na suchej patelni. Ser pokroić w drobną kostkę.

Przygotować sos.

Sałatę ułożyć  na talerzu. Na sałacie położyć plastry gruszki. Posypać je uprażonymi migdałami, serem i pestkami granatu. Całość polać sosem.

 

Chwila Wytchnienia

Składniki:

 • ½ truskawek
 • 400ml jogurtu naturalnego
 • 2 łyżeczki cukru
 • opakowanie śmietany 36%

Sposób przygotowania:

Umyte truskawki zmiksować, Dodać do nich jogurt i cukier, ponownie zmiksować. Śmietanę kremówkę ubić aż do otrzymania konsystencji bitej śmietany. Truskawki przelac do szklanki. Udekorować bitą śmietaną.

 

Morska Przygoda

Składniki:

 • 1-2 opakowania paluszków surimi
 • ogórek zielony
 • świeży koperek

Sos:

 • jogurt naturalny
 • sok z ½ cytryny
 • 1/3 szklanki majonezu
 • świeży koperek
 • ½ łyżki cukru
 • szczypta soli i pieprzu

Sposób przygotowania:

Wymieszać majonez z jogurtem i sokiem z cytryny. Dodać część koperku oraz sól, pieprz i cukier do smaku. Ogórek pokroić w kostkę. Zalać go przygotowanym sosem i wstawić do lodówki – ogórek z sosem najlepiej przygotować dzień wcześniej lub kilka godzin przed podaniem sałatki. Ogórek wyjąć z lodówki, dodać do niego pokrojone paluszki surimi. Całość przystroić koperkiem. Sałatkę można podawać z bagietką.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Informacja o przyjęciach interesantów

Informujemy, że w związku z serockimi obchodami jubileuszu 25 lat Wolności - 2 czerwca 2014 r., Burmistrz Miasta i Gminy Serock przyjmował będzie interesantów w dniu 3 czerwca (wtorek) w godzinach 12.00 - 15.00. Za utrudnienia przepraszamy.

Czasowa zmiana organizacji ruchu w dniach 31 maja - 2 czerwca

W dniach 31 maja 2014 r. do 2 czerwca 2014 r  przy ul. Rynek w Serocku na czas imprezy  "Wojciechowe świętowanie” wprowadza się czasową zmianę organizacji ruchu drogowego:


31 maja 2014 (od godz. 14.00) – 2 czerwca 2014 (do godz. 2.00)
całkowite wyłączenie z ruchu ul. Rynek pomiędzy ul. Kościuszki a ul. 11-go  Listopada
/usytuowana scena pomiędzy ul Rynek 17 i ul. 11-go Listopada 8/

 

1 czerwca 2014 od godz. 8.oo do godz. 23.00  
- całkowite wyłączenie z ruchu ul. Rynek pomiędzy ul. Poniatowskiego a ul. Farną
/odcinek przy posesji Rynek od nr  12  do  nr 16 /
- całkowite wyłączenie z ruchu ul. Rynek pomiędzy ul. Wolskiego a ul. Brukową
/odcinek przy posesji Rynek od nr  1  do  nr 7 /

      
Ruch pojazdów w ww. okresie w okolicy Rynku odbywać się będzie ulicami: Kościuszki (wjazd), Poniatowskiego, Św. Wojciecha, Farna, Rynek (przy posesji nr 8 – 11), Brukowa, Retmańska, Zdrojowa, Wolskiego i 11-go Listopada (wyjazd).

Mając na uwadze powyższe zwracam się do Państwa z prośbą o zaparkowanie swoich pojazdów w miejscu innym niż wyłączone z ruchu.

Przepraszamy za czasowe utrudnienia w ruchu zapraszając jednocześnie do wzięcia udziału w imprezie.

Komendant Straży Miejskiej
w Serocku

 

Dzień Samorządu Terytorialnego

Dzień Samorządu Terytorialnego obchodzony jest corocznie 27 maja, w rocznicę pierwszych wolnych wyborów samorządowych w Polsce i wejścia w życie ustawy o samorządzie terytorialnym. Ówczesne prawo, wraz z ustawą z dnia 22 marca 1990 r. o terenowych organach rządowej administracji ogólnej ukształtowało dualistyczny (rządowy i samorządowy) model ustroju administracji publicznej w terenie.


Jedynym szczeblem samorządu terytorialnego była wtedy gmina. Ustawa nadała jej osobowość prawną i umożliwiła ochronę sądową samodzielności. Jako organy gminy wskazano: radę oraz kilkuosobowy zarząd z wójtem, burmistrzem lub prezydentem na czele. Samorząd otrzymał prawo do posiadania mienia komunalnego oraz wyposażony został w dochody własne dodatkowo uzupełnione subwencjami i dotacjami z budżetu państwa.


Od 1990 roku mamy nie tylko nowe struktury i prawo, ale także nowy sposób myślenia obywateli, bardziej świadomych swoich praw i obowiązków. Wiedzących, że mają realny wpływ na różne obszary codziennego życia, na to, co dzieje się w ich „małych ojczyznach”.
Obecnie w Polsce samorząd terytorialny jest trójszczeblowy. Najniższy i podstawowy szczebel to gmina, następnie lokalny - powiat oraz regionalny - województwo. Każdy z nim ma swoje własne, określone odpowiednią ustawą zadania. Podstawowymi aktami prawnymi dotyczącymi ustroju jednostek samorządu terytorialnego są: ustawa o samorządzie terytorialnym, ustawa o samorządzie powiatowym oraz ustawa o samorządzie województwa. Zakres tych zadań wciąż ulega poszerzeniu. Podstawową jednostką samorządu terytorialnego jest gmina, Gmina wykonuje wszystkie zadania samorządu terytorialnego nie
zastrzeżone dla innych jednostek samorządu terytorialnego.

Zgodnie z art. 16 Konstytucji RP samorząd terytorialny uczestniczy w sprawowaniu władzy publicznej. Wyraża się to w wykonywaniu nie tylko zadań własnych, tj. przypisanych jednostkom samorządu terytorialnego, lecz także realizacji zadań zleconych z zakresu administracji rządowej.

źródło: bip.jezow.pl

Życzymy Samorządowcom wielu sukcesów, pomyślności i nieustającej satysfakcji z pracy na rzecz społeczności lokalnych.

 

Niekorzystne prognozy meteorologiczne dla Mazowsza – burze, grad, a nawet możliwe trąby powietrzne

OSTRZEŻENIE Nr 37

Zjawisko: Burze z gradem
Stopień zagrożenia: 1


Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych i Komercyjnych

Obszar: Województwo mazowieckie

Ważność: od 2014-05-27 12:00:00 do 2014-05-28 00:00:00

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz, podczas których opady deszczu wyniosą od 15 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm, a wiatr osiągnie w porywach do 80 km/h. Lokalnie opady gradu.

Prawdopodobieństwo: 80%

Uwagi: Brak.

Czas wydania: 2014-05-27 08:20:00

Synoptyk: Jakub Gawron

OSTRZEŻENIE NUMER 138/II/2014
BURZE Z GRADEM

Stopień zagrożenia: 2

 

Ważność: od godz. 09:00 dnia 27-05-2014 do godz. 00:00 dnia 28-05-2014

Obszar: województwo kujawsko-pomorskie, łódzkie, mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie.

 Przebieg: W rejonie ww. województw prognozuje się występowanie silnych i gwałtownych burz, którym towarzyszyć mogą intensywne opady deszczu od 20 do 40 mm, lokalnie opad gradu o wielkości do 2-3 cm i wiatr wiejący w porywach od 70 do 80 km/h z kierunków wschodnich i północno wschodnich.
W rejonie ww. województw zachodzi duże ryzyko występowania silnych nawałnic. Nie wykluczone są trąby powietrzne i tornada.

Skutki: awarie i uszkodzenia napowietrznych linii przesyłowych; łamanie i wyrywanie drzew z korzeniami; ryzyko utraty życia; ryzyko wybuchu pożaru; uszkodzenia budynków i dachów; utrudnienia komunikacyjne; zaburzenia w pracy urządzeń elektrycznych.

Uwagi: Brak.

Dyżurny prognosta: Jacek Markiewicz (centrum@meteosky.eu)
Ostrzeżenie wydano: 27-05-2014 godz. 03:46
Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky Sp. z o.o.

 

Wyniki głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w gminie Serock

Poniżej podajemy link prowadzący do opublikowanych wyników:

Wyniki głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w gminie Serock

 • -

Turystyczny szlak patriotyczny "Polski Walczącej" cd. - czarnym szlakiem historii

Po prezentacji szlaków czerwonego i zielonego przyszła kolej na trasę oznaczoną kolorem czarnym – szlak południowo-wschodni „Polski Walczącej” na terenie powiatu legionowskiego.

Wszystkie szlaki znajdują się pod adresem:   http://www.szlak.powiat-legionowski.pl/

Szlak czarny jest najbogatszy w miejsca pamięci narodowej, ale również atrakcyjny dla miłośników przyrody i osób „polujących” na piękne krajobrazy. Podążając nim odwiedzimy 35 punktów związanych z walką Polaków o niepodległość, a także miejsca bezpośrednio przylegające do rezerwatów przyrody. Zwiedzimy liczne zabytki – m.in. pałac w Jabłonnie i kościół w Nieporęcie. Trasa przystosowana jest dla rowerzystów.

Wypadki zamiast Powstanie

Ruszamy ze stacji PKP Legionowo Przystanek. Idąc wzdłuż torów na zachód docieramy do miejsca, gdzie legionowscy i chotomowscy powstańcy 1 sierpnia 1944 r. wykoleili niemiecki pociąg. Wokół składu 3 sierpnia rozegrała się bitwa, w której hitlerowcy ponieśli straty. Zginął również polski dowódca – por. Stefan Krasiński „Kacper”.

Podążając dalej docieramy do Chotomowa. W miejscowości, której historia sięga XIV w., zwiedzamy jeden z najbardziej malowniczych cmentarzy w powiecie legionowskim i neogotycki kościół z 1863 r. W chotomowskiej nekropolii spoczęło wielu zasłużonych dla lokalnej społeczności mieszkańców. Najstarsze zachowane nagrobki sięgają lat 50. XIX stulecia. Na początku XX stulecia na chotomowskim cmentarzu złożono na wieczny spoczynek Wincentego Rapczyńskiego – uczestnika wypadków 1863 r. Ze względu na carską cenzurę kamieniarz nie użył słów „powstanie styczniowe”. Chotomowski kościół został ufundowany przez hr. Maurycego Potockiego. Podczas wojny świątynia uległa poważnemu uszkodzeniu. W odbudowanym kościele znajdujemy tablice pamiątkowe poświęcone pochodzącym z Chotomowa i okolic żołnierzom Polskiej Organizacji Wojskowej oraz Armii Krajowej. Do walki z hitlerowskim najeźdźcą nawiązuje również pomnik w centrum miejscowości. Wykonany w kształcie powstańczej barykady, zwieńczony przez figurę orła w koronie, został ufundowany w 1961 r. przez towarzyszy broni i mieszkańców Chotomowa.

Dalej kierujemy się na zachód. Trasą wśród Lasów Chotomowskich docieramy do pasma wydm Gór Chotomowskich, na których 28 lutego 1943 r.  w do dziś niewyjaśnionych okolicznościach zostało zamordowanych czterech żołnierzy AK. Ich ofiarę upamiętnia żelazny krzyż osadzony na biało-czerwonej szachownicy.

Zmieniamy klimat wędrówki. Kręta trasa prowadzi wśród bogatego drzewostanu z bujnym runem. Docieramy do wydmy zwanej Górą Konwaliową z uwagi na bogato występujące, objęte ochroną konwalie majowe. Sielankową atmosferę ponownie przerywa wizyta w miejscu przypominającym tragiczny okres hitlerowskiej okupacji. Szóstym punktem czarnego szlaku jest pomnik upamiętniający Polaków rozstrzelanych w Lasach Chotomowskich,wybudowany w 1973 r. Ofiarami hitlerowskiego terroru byli m.in. więźniowie warszawskiego Pawiaka.

Dalej docieramy na obrzeża rezerwatu Jabłonna. Przeważa w nim drzewostan sosnowy uzupełniony ciekawymi okazami dębu szypułkowego. Wkraczamy do Jabłonny - miejscowości, o której pierwsze świadectwa pisemne wspominają w 1339 r. W XVI w. w Jabłonnie wybudowano drewniany dwór. Znaczenie wsi istotnie wzrosło po przeniesieniu stolicy do Warszawy. W latach 1774-1784 biskup Michał Poniatowski wybudował w Jabłonnie okazałą, nowoczesną rezydencję letnią.

Alfa i Skiba

Zwiedzanie Jabłonny czarnym szlakiem „Polski Walczącej” zaczynamy od wizyty na cmentarzu, na którym złożono szczątki majora Leona Ulatowskiego, odznaczonego Krzyżem Virtuti Militari za udział w bitwie pod Kościuchnówką (1916 r.), żołnierza Legionów Polskich, dowódcy 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej. Tutaj pochowani są żołnierze września 1939 r., tutaj spoczęli zabici podczas transportu konspiracyjnej broni żołnierze Armii Krajowej Mieczysław Stępnowski „Alfa” i Stanisław Felicki „Skiba”.

Kierujemy się w stronę Wisły. Na wale przeciwpowodziowym odnajdujemy dobrze zachowane niemieckie stanowisko karabinu maszynowego, a następnie idąc wzdłuż rzeki wałem docieramy do imponującego zespołu pałacowo-parkowego z XVIII w. Na teren znajdujący się obecnie pod opieką PAN wchodzimy tylną furtą. W pałacu bywał książę Józef Poniatowski. Na prawym skrzydle budynku widnieje tablica poświęcona walkom o wyzwolenie Warszawy w styczniu 1945 r. Tablice pamięci poświęcone bohaterom II wojny światowej znajdujemy również na kolejnych obiektach historycznych na szlaku – urzędzie gminy (niegdyś XIX-wieczny zajazd) i kościele parafialnym. Pomiędzy oboma budynkami stoi przypominający kształtem powstańczą barykadę pomnik Armii Krajowej.

Przeprawa przez Wisłę

Znaki czarne prowadzą nas główną ul. Modlińską na wschód, do zabytkowego, pochodzącego z pocz. XIX w. budynku poczty. W jego sąsiedztwie odnajdujemy dwa pomniki – jeden poświęcony poległym żołnierzom Wojska Polskiego i mieszkańcom Jabłonny, drugi dedykowany pontyfikatowi Jana Pawła II i dziełu „Solidarności”. Następnie szlak prowadzi nas ponownie nad Wisłę, do prywatnej piaskarni, na terenie której, po uzyskaniu pozwolenia właściciela, możemy obejrzeć miejsce przeprawy żołnierzy AK na drugi brzeg Wisły. Po zakończeniu działań powstania warszawskiego w Legionowie, na początku września 1944 r. ppłk Roman Kłoczowski „Grosz” zdecydował o wysłaniu wsparcia dla walczącej stolicy. W celu przebicia się do Warszawy został sformowany dobrze uzbrojony batalion, który wyruszywszy z Choszczówki skierował się w stronę Puszczy Kampinowskiej. Wykonanie tego zadania wymagało pokonania patrolowanej przez niemieckie jednostki Wisły. Po wielu przygodach polskim żołnierzom udało się przedostać na drugi brzeg. Batalion 8 września zameldował się u dowódcy Grupy Kampinos.

Grupa Księcia Konstantego Radziwiłła

Opuszczając piaskarnię ponownie kierujemy się w stronę głównej ul. Modlińskiej, przy której oglądamy zachowane do dzisiaj ślady ostrzału prowadzonego w 1944 r. podczas wyzwalania Jabłonny przez polskie i radzieckie wojska. Następnie przekraczając ruchliwy trakt i przechodząc przez nowo wybudowane osiedle mieszkaniowe wchodzimy do Lasów Legionowskich. W pobliżu znajduje się rezerwat Bukowiec, gdzie rosną rzadko spotykane okazy czarnej brzozy. Szlak prowadzi nas wśród mogił nieznanych ofiar hitlerowskiego terroru. Większość ciał po wojnie ekshumowano, ale część grobów pozostawiono nietkniętymi oznaczywszy je z szacunkiem. Docieramy do miejsca, gdzie w okresie wojny stała gajówka Bukowiec, będąca w okresie powstania warszawskiego punktem koncentracji żołnierzy AK. W godzinie „W” zgłosiło się tutaj kilkuset gotowych do walki powstańców. Po budynku pozostały wzniesienia i fragmenty fundamentów.
Opuszczając Lasy Legionowskie kierujemy się wzdłuż torów kolejowych w stronę stacji PKP Legionowo. Na osiedlu Piaski warto odwiedzić filię Muzeum Historycznego. Po przekroczeniu drogi krajowej nr 61 osiągamy miejscowości: Łajski Grudzie, Stanisławów Drugi i Wola Aleksandra. Niedługo po wejściu na teren Lasów Nieporęckich docieramy do pomnika postawionego w miejscu, w którym w okresie powstania warszawskiego Niemcy rozstrzelali grupę Polaków – osób cywilnych i żołnierzy AK. Dalej odwiedzamy kolejne miejsce hitlerowskiego mordu – tutaj została rozstrzelana powstańcza grupa księcia Konstantego Radziwiłła.

Na Placu Wolności

Docieramy na nieporęcki cmentarz. Pierwsze wzmianki o Nieporęcie pochodzą z końca XIV w. Po przeniesieniu stolicy do Warszawy król Zygmunt III Waza wybrał Nieporęt na swoją rezydencję. Bywali tu: Władysław IV i Jan Kazimierz. W nieporęckiej nekropolii pochowani są m.in. rozstrzelani przez Niemców żołnierze AK - synowie hrabiego Zdzisława Grocholskiego. W sąsiedztwie cmentarza stoi jeden z najcenniejszych zabytków powiatu legionowskiego – wybudowany w latach 1661-1667 kościół, będący wotum dziękczynnym za wygraną wojnę ze Szwecją. Przed nim na Placu Wolności stoi tablica poświęcona żołnierzom AK. Rośnie tutaj „Dąb Wolności”, posadzony w okresie międzywojennym na pamiątkę wyzwolenia z jarzma zaborców. Wzrok przykuwa również kapliczka „Solidarności”, którą społeczność lokalna utworzyła spontanicznie przetwarzając NSZZ-owską tablicę informacyjną na miejsce kultu religijnego.

Z Placu Wolności kierujemy się w stronę Kanału Królewskiego. Przekraczając go i idąc wzdłuż jego linii brzegowej kierujemy się w stroną malowniczych łąk. Na jednej z nich, w czasie okupacji było zorganizowane zrzutowisko broni. Przyjmowało ono nie tylko uzbrojenie, ale również alianckich skoczków spadochronowych.

Ostatni rozstrzelany. Przez UB

Idąc dalej na południe docieramy do Stanisławowa Pierwszego, gdzie do dziś miejscowej ludności służą wykorzystywane na froncie zachodnim, położone tuż po II wojnie światowej na rzece Czarna mosty Baileya. Na chwilę wracamy do Izabelina, aby odwiedzić kapliczkę upamiętniającą działalność „Solidarności”. Potem ponownie przekraczamy Kanał Królewski, aby dotrzeć do Kątów Węgierskich. Tutaj znajdujemy mogiłę nieznanego żołnierza – według przekazów ustnych jest to grób pochodzący z września 1939 r. Po opuszczeniu Kątów Węgierskich szlak czarny łączy się z ulicą Strużańską, by po ponownym przekroczeniu Kanału Królewskiego zaprowadzić nas do miejsca, w którym ostatnią walkę stoczyli żołnierze AK „Alfa” i „Skiba”. Podchorążowie zginęli 17 czerwca 1943 r. podczas osłaniania transportu broni. Dzięki odważnej i niezłomnej postawie „Alfy” i „Skiby” partyzancka broń została ocalona, jednak za wierność przysiędze i ojczyźnie młodzi żołnierze zapłacili życiem.

Wędrówkę szlakiem czarnym kończymy idąc skrajem Rezerwatu Puszcza Słupecka, który jest ostoją wielu zagrożonych gatunków, m.in. wawrzynka wilczełyko i żmii zygzakowatej. Oznakowanie prowadzi nas do ostatniego punktu – mogiły rozstrzelanego żołnierza (według umieszczonej na krzyżu tablicy w 1947 r. zamordowany tu został polski oficer, według przekazów ustnych oprawcami byli funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa).

 

Realizacja projektu odbywa się w ramach Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” w ramach środka 4.1. Rozwój obszarów zależnych od rybactwa z wyłączeniem realizacji operacji polegających na funkcjonowaniu lokalnej grupy rybackiej (LGR) oraz nabywaniu umiejętności i aktywizacji lokalnej społeczności. Całkowita wartość projektu to 115 303,99 zł z czego wartość dofinansowania wynosi 82 842,05 zł.

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Zapraszamy na szkolenie dla przedsiębiorców

Zapraszamy  na szkolenie dla przedsiębiorców z gminy Serock. Szkolenia organizowane są w ramach podpisanej umowy o współpracy pomiędzy Urzędem Miasta i Gminy w Serocku, a Fundacją eBiznes Club.

Spotkanie odbędzie się w dniu 26 maja 2014 o godz. 16.15 w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku.

Spotkanie obejmować będzie następujące zagadnienia:
•    Przedsiębiorcy poznają opis zasad aplikowania o środki w ramach:
a)   Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich,
b)   Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego,
c)   Lokalnej Grupy Rybackiej Zalew Zegrzyński.
d)   Powiatowego Urzędu Pracy.
•    Omówiona zostanie specyfika realizacji projektów finansowanych ze środków UE.
•    Omówione zostaną prawa i obowiązki beneficjenta realizującego projekty unijne.
•    Omówione zostaną przykładowe projekty realizowane w Gminie Serock.

Każdemu uczestnikowi szkolenia zostanie przekazana wiedza, która z pewnością wpłynie pozytywnie na dalszy rozwój firmy.

 

40 lat Koła Gospodyń Wiejskich w Dosinie

Obserwując działanie Koła Gospodyń Wiejskich w Dosinie nie trudno zauważyć, że codzienność toczy się tutaj jakby obok życiowego galimatiasu i tego, czym zasypują nas media. Otwarty dla wszystkich dom Pani Marzeny Nowakowskiej – przewodniczącej koła, za którego progiem gospodarze częstują gości domowej roboty smakołykami, znany jest w całej gminie. Rozmowom i radości zdaje się tu nie być końca. Podobnie jest w innych gminnych kołach gospodyń wiejskich, ale to na Dosinie koncentruje się dziś uwaga, bowiem KGW Dosin świętuje w tym roku jubileusz 40-lecia.

17 maja dosińskie gospodynie zaprosiły sympatyków na piknik z okazji swojego święta. Przybyłych powitała Pani Marzena Nowakowska. Zaprezentowała historię koła i zaprosiła do wspólnej zabawy, koncentrując wzrok przybyłych na stołach, gdzie pierogi Pani Karoliny, żurek Pana Jerzego, ciasta, sałatki, a obok stół wiejski i pyszności z grilla.
40 lat w historii świata, to niewiele, ale w życiu człowieka, to długi okres – zauważył burmistrz Sylwester Sokolnicki, gratulując członkiniom koła ogromnego potencjału, który widać w ich działalności, entuzjazmu, jaki towarzyszy im na co dzień oraz nieposkromionej energii w realizowaniu swoich pasji. I dziękując za pomoc i zaangażowanie z jakim niejednokrotnie spotykamy się podczas gminnych przedsięwzięć, konkursów, spotkań.

W Dosinie bez wątpienia ogromną wagę przykłada się do tradycji. Członkowie koła spotykają się przed różnymi świętami i uroczystościami, pieką, gotują, smażą, robią efektowne dekoracje, a ich pracy towarzyszą niekończące się rozmowy, wymiana doświadczeń i dbałość o to, by folklor wpleść we współczesność. Młode żony i matki z zapałem chwytają słowa swoich dojrzałych koleżanek, zapamiętują receptury, wykorzystują ich wiedzę do podnoszenia swoich umiejętności. Po to, by za „40 lat”  można było tu poczuć tę samą atmosferę i zagarnąć trochę radości, która nieść się będzie po gospodarstwie.
Życzymy członkom Koła Gospodyń Wiejskich, aby Waszej działalności towarzyszyły nieposkromiony entuzjazm, wdzięczność tych, dla których pracujecie, a wszystko, co dla Was ważne przyniosło spełnienie.

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

„Juzistki” - kobiety łącznościowcy zegrzyńskiego ośrodka szkolenia

Ciekawostką jest fakt, że wśród słuchaczy zegrzyńskiego Centrum Wyszkolenia Łączności w latach 1927-1936 występowały także kobiety. Szkoliły się one na  specjalnych kursach dla personelu pomocniczego, tzw. juzistek (od nazwy aparatu telegraficznego Hughes’a).

W latach 1929-1934 odbyło się 7 kursów (od trzeciego do dziewiątego), na których przeszkolono 293 słuchaczki. Szkolenia te przeznaczone dla personelu pomocniczego czyli tzw. juzistek zorganizowały wspólnie: Ministerstwo Spraw Wojskowych oraz Ministerstwo Poczt i Telegrafów. Czas jego trwania określono na 10 miesięcy i podzielono na 4 okresy szkoleniowe, a mianowicie:

- okres I - 8-tygodniowy, eliminacyjny, w którym uczestniczki podlegały weryfikacji, co do uzdolnień oraz możliwości percepcyjnych, zapewniających pomyślne jego ukończenie;

- okres II - 12-tygodniowy, zapewniający przede wszystkim przygotowanie teoretyczne;

- okres III - 12-tygodniowy, obejmujący głównie naukę umiejętności praktycznych;

- okres IV - 10-tygodniowy, podczas którego doskonalono się w zakresie obsługi sprzętu oraz prowadzenia korespondencji telegraficznej i telefonicznej.

Aby móc przystąpić do egzaminu wstępnego należało złożyć podanie przez szefa (dowódcę) wojsk łączności do ministra spraw wojskowych. Pewną pulę miejsc zarezerwowało dla siebie Ministerstwo Poczt i Telegrafów, stąd też część kandydatek prośby składała do kierownictwa tego resortu.

Kwalifikacje przeprowadzano w kilku etapach. Pierwszy polegał na wstępnej weryfikacji. Odrzucano tu przede wszystkim osoby, które nie spełniały podstawowych warunków. W trakcie drugiego dokonywano badań lekarskich i oceniano sprawność fizyczną. Trzeci etap polegał na badaniu sprawności rąk. Po ich pomyślnym przejściu, przystępowano do sprawdzania posiadanej wiedzy ogólnej z języka polskiego, geografii ogólnej i Polski, historii polski, nauki o Polsce współczesnej, matematyki i fizyki. Zadawane pytania oceniano jako trudne. Każda z kandydatek musiała posiadać szeroki zakres wiedzy, zwłaszcza, że konkurencja była bardzo duża, a przyjmowano zaledwie 40-42 osoby.

Podczas trwania szkolenia uczestniczki podlegały kilkukrotnemu sprawdzeniu wiadomości w postaci tzw. repetycji okresowych i na zakończenie egzaminowi z przedmiotów specjalistycznych. Po pomyślnym ukończeniu kursu uczestniczki otrzymywały skierowania do pracy w konkretnym urzędzie pocztowym. Tylko pojedyncze osoby kierowano do pracy w sztabach oddziałów lub związków taktycznych.

Kurs pomocniczego personelu kobiecego bezpośrednio podlegał komendantowi ośrodka. Jego kadrę dowódczą stanowiły także kobiety, kierowane przez I wiceministra spraw wojskowych. Pierwszą komendantką była Wanda Giertz, którą na tym stanowisku zastąpiła w 1930 r. Elżbieta Gliwicz-Daniłowska. Do pomocy miały one szefową kursu, która prowadziła też zajęcia z wychowania fizycznego i zapewne z tego powodu wyznaczał ją dyrektor Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego.

Szkolenie zwykle zaczynało się w październiku, a kończyło w drugiej połowie sierpnia roku następnego.  Przed rozpoczęciem nauki słuchaczki miały obowiązek złożyć pisemną deklarację, w której oświadczały, że po jej zakończeniu co najmniej przez 3 lata będą pracowały w służbie państwowej, a z chwilą ogłoszenia mobilizacji natychmiast zgłoszą się do dyspozycji szefa łączności Naczelnego Dowództwa WP. W przypadku, gdyby nie podporządkowały się tym wymaganiom, musiały zwrócić koszty poniesione na ich edukację.

Warunki, które musiały spełniać kandydatki, aby mogły ubiegać się o przyjęcie były następujące:

- ukończone 19 lat i nie przekroczone 25 lat;

- ukończone co najmniej 6 klas szkoły średniej;

- obywatelstwo polskie;

- ukończone przysposobienie ogólnowojskowe;

- bardzo dobre zdrowie, a zwłaszcza brak upośledzenia wzroku i słuchu, poprawna wymowa i odpowiednia długość palców u rąk;

Oprócz tego, ministerstwa ustaliły listę preferencji. Spełnienie jednego z punktów powodowało zwiększenie szans przyjęcia na kurs. Dotyczyło to osób, które były:

- sierotami po żołnierzach WP, poległych lub zmarłych w wyniku pełnienia obowiązków służbowych;

- córkami inwalidów;

- córkami żołnierzy zawodowych WP lub sierotami pozostającymi pod ich prawną opieką;

- sierotami po urzędnikach państwowych;

- sierotami po obywatelach polskich, którzy byli ofiarami wojny;

- córkami urzędników państwowych.

Kurs „juzistek” miał ogromną popularność w wielu środowiskach Polski. Sądzić należy, że przyczyniły się do tego warunki, które zaoferowano w Zegrzu. Otóż każda ze słuchaczek otrzymywała uposażenie w wysokości 50 zł miesięcznie, bezpłatne umundurowanie i zakwaterowanie, ryczałt na zakup pomocy szkolnych, bezpłatną opiekę lekarską, 4-tygodniowy urlop płatny po ukończeniu kursu i 50% zniżkę przy przejazdach III klasą kolei państwowych. Dla większości uczestniczek, wywodzących się z rodzin niezbyt zamożnych lub będących sierotami, wymienione przywileje miały ogromne znaczenie. Kształcenie nie obciążało budżetów ich rodzin czy opiekunów.

W czasie szkolenia słuchaczki opanowywały wiedzę i umiejętności z 22 przedmiotów, na które przeznaczono łącznie 1680 godzin. W zdecydowanej większości były to przedmioty specjalistyczne. Obok takich jak: nauka o elektryczności, encyklopedia teletechniki, regulamin służby ruchu telegraficznego, które w zasadzie nie różniły się pod względem stopnia trudności od wykładanych w trakcie innych kursów i już tu omawianych, pojawiły się nowe, właściwe dla szkolenia juzistek. Należały do nich: ćwiczenia w telegrafowaniu aparatami juza oraz korespondencja juzem, stukawką i morsem na sieci szkolnej; ćwiczenia na aparatach Morsea; ćwiczenia w telegrafowaniu stukawkami; poczta i administracja; państwowy regulamin służby ruchu telegraficznego i telefonicznego, krajowy i międzynarodowy.

Zdecydowanie najwięcej , ponieważ aż 33% ogółu godzin, przeznaczono na praktyczną pracę na urządzeniach. Nauka telegrafowania podzielona została na cztery etapy. W ciągu pierwszego, trwającego 5 miesięcy, ćwiczono obsługę praktyczną aparatu juza. W drugim, jednomiesięcznym, trenowano synchronizowanie aparatów juza, przesyłanie telegramów o treści  różnojęzycznej i szyfrowej, przy czym słuchaczki musiały już stosować regulamin służby ruchu. W etapie trzecim, w siódmym i ósmym miesiącu nauki, ćwiczono przesyłanie telegramów o treści różnojęzycznej i zaszyfrowanej, zawierających od 400 do 600 słów. W czwartym, trwającym miesiąc, dalej wprawiano się w przesyłaniu telegramów, a ponadto podejmowano pierwsze próby pracy na stacji juza, morse’a i stukawkowej, początkowo w wewnętrznej sieci szkolenia, każdego dnia w grupach liczących 20 osób, słuchaczki wyjeżdżały na praktykę do Głównego Urzędu Telegraficznego do Warszawy.

Celem szkolenia w pracy na aparatach Morse’a było opanowani i biegłe nadawanie od 60 do 90 znaków na minutę, natomiast ćwiczeń w telegrafowaniu stukawkami- przesyłanie telegramów na słuch, w tempie od 60 do 100 liter na minutę.

Przedmiot poczta i administracja, realizowany w wymiarze 200 godzin, rozpoczynał się zajęciami nt. dziejów poczty światowej i polskiej.   W dalszej kolejności przechodzono do omawiania problemów związanych bezpośrednio z funkcjonowanie tej instytucji. I tak nauczano m.in. kwestii dotyczących przesyłek pocztowych, warunków ich przyjmowania, przechowywania, przesyłania i doręczania. Następnie nauczano zasad działania zleceń pocztowych, listów wartościowych i paczek. Prowadzono też zajęcia na temat prenumeraty prasy, procedury związanej z ekspediowaniem różnego rodzaju przesyłek, a także prawnych zasad funkcjonowania poczty.

W ramach regulaminu służby ruchu telegraficznego dokładnie poznawano przepisy korespondencji w wymianie krajowej i zagranicznej. Uwagę słuchaczek zwracano na przestrzeganie zasad tajemnicy treści zawartych w przekazach telegraficznych i rozmowach telefonicznych, znajomość konwencji międzynarodowych i odpowiedzialności poczty za tę korespondencję.

Pozostałe przedmioty z grupy ogólnokształcących i ogólnowojskowych były w zdecydowanej mniejszości. Chodziło o pracę kulturalno-oświatową, w której dominowały zajęcia z historii i geografii Polski oraz języki obce, których poznanie było potrzebne do bezbłędnego nadawania tekstów telegramów po niemiecku, francusku i rosyjsku.

Uwagę zwracano także na wychowanie fizyczne i sporty. Odmiennie niż to miało miejsce np. podczas kursów podoficerskich, w programie wymieniono konkretną ilość godzin oraz realizowaną tematykę. Był on niezwykle bogaty w różnego rodzaju ćwiczenia gimnastyczne, gry sportowe, a także uczył organizowania wycieczek turystycznych. Obok praktyki, prowadzono zajęcia teoretyczne, których tematyka obejmowała wiadomości z metodyki nauczania wychowania fizycznego, a szczególnie: jak prowadzić trening, zaprawę, jak instruować, dostosowywać ćwiczenia do wieku ćwiczących i jak poprawiać błędy występujące w trakcie ich wykonywania.

Oceniając program nauki oraz treści występujących w nim przedmiotów należy stwierdzić, że spełniał on oczekiwania zarówno samych uczestniczek, jak również ich przyszłych pracodawców. Był to niewątpliwie jeden z najstabilniejszych programów szkoleń, odbywających się w zegrzyńskim ośrodku.

Zgodnie z wytycznymi, na kurs w większości były przyjmowane kandydatki wywodzące się z rodzin niezbyt zamożnych. Główne motywy, które skłaniały do uczestniczenia w kursie były przede wszystkim natury ekonomicznej i rodzinnej, a mianowicie: ciężkie warunki materialne, zmuszające do rezygnacji z kontynuowania nauki w szkołach publicznych, brak wolnych miejsc pracy, chęć pomocy materialnej rodzinie, względnie młodszemu rodzeństwu oraz możliwość uzyskania stałego zatrudnienia po ukończeniu kursu. Jednak generalnie na kurs wstępowały osoby, którym brak środków materialnych, wynikający z różnych przyczyn, nie zapewniał godnej egzystencji. W wielu przypadkach chodziło też o rodzeństwo pozostające  na utrzymaniu tych młodych kobiet. Zatem podjęcie nauki w Zegrzu było jedną z niewielu szans na poprawę swojego bytu.

Kurs kobiecego personelu pomocniczego był niewątpliwie ewenementem w szkolnictwie wojskowym II Rzeczypospolitej, ale tez łączność, jak żaden inny rodzaj wojsk, nadawała się do tych działań. Kobiety mogły zajmować w niej różne stanowiska tak w czasie pokoju, jak również wojny. W Zegrzu zostały dość gruntownie przygotowane w zakresie prowadzenia łączności telegraficznej i telefonicznej- cywilnej i wojskowej. Zasiliły kadry urzędów pocztowych w całej Polsce. Ważnym aspektem tej kwestii, który należy podkreślić, to pomoc udzielana w ten sposób uczestniczkom, w dużej liczbie przypadków sierotom po poległych żołnierzach, córkom urzędników państwowych. Popularność tego kursu przerosła oczekiwania jego organizatorów.

Kursy, podczas których szkolono podoficerów zawodowych oraz kobiecy personel pomocniczy, prowadzono w Zegrzu przez 18 lat, od 1921 do 1939 roku. W tym czasie zorganizowano 63 różnego rodzaju szkolenia, których absolwentami zostało 2927 żołnierzy zawodowych.

 

Fragment ze wspomnień juzistki Elżbiety Szuca-Marcinkowskiej:

Emerytowana nauczycielka, była pracownica Poczty Polskiej w Gdańsku w latach 1936–1939, juzistka, harcerka, członkini ZWZ AK, więźniarka Stutthofu, żona, matka, babcia. Tak wiele treści, tak wiele przeżyć i tak wiele ciężkich doświadczeń nie złamało jednak tej, ponad 90-letniej dziś, drobnej, ale energicznej, dystyngowanej, ciepłej i czarującej osoby. Swoją opowieść zaczyna od domu rodzinnego pod Iławą, gdzie mieszkała w dużym majątku ziemskim z rodzicami, czterema siostrami i dwoma braćmi (była najmłodsza). Dom wspomina, jako ciepłą przystań, dającą poczucie bezpieczeństwa i wpajającą solidne podstawy do dorosłego życia. To właśnie tu nauczyła się, co znaczą słowa Polska, patriotyzm, wiara w Boga, rodzina, duma narodowa i silna wola zmagania się z przeciwnościami. Mając 14 lat, wyjechała do szkoły, do Torunia - to był pierwszy dłuższy pobyt poza rodzinnym domem i pierwsze doświadczenia w kierunku samodzielności. Potem było Państwowe Seminarium Nauczycielskie w Toruniu, które ukończyła w 1934 roku. Niestety, jako nauczycielka nie mogła znaleźć pracy, nawet po bezpłatnej, rocznej praktyce w jednej z wiejskich szkół na Pomorzu. Miała dwa wyjścia: pojechać na Podlasie, bo tam podobno była praca dla nauczycieli lub szukać innego zawodu. Związanie z rodziną sprawiło, że zdecydowała się pozostać na Pomorzu. W 1935 roku moja siostra Klara i szwagier mieszkali w Gdyni i pracowali na polskiej poczcie. Właściwie to oni załatwili mi pracę telefonistki na polskiej poczcie w Gdyni – wspomina Elżbieta Szuca- Marcinkowska. – I choć była to bardzo nowoczesna centrala, to jednak praca sama w sobie nie była spełnieniem moich marzeń. Chciałam pracy twórczej, miałam głowę pełną ideałów, a tu musiałam prawie mechanicznie łączyć rozmowy telefoniczne, siedząc przy centralce. Moi przełożeni dostrzegli chyba moje dylematy, bo w 1935 roku jako jedną z trzech wysłali mnie na kurs telegraficzny w Centrum Wykształcenia Łączności w Zegrzu. Najpierw były egzaminy w Warszawie, gdzie spośród 300 kandydatek na kurs przyjęto zaledwie 35, w tym wszystkie pracownice z Gdyni. Tu uczyła się obsługiwać nowoczesne maszyny telegraficzne, takie jak aparaty juza. Stała się wiec juzistką. Po 10 miesiącach życia w koszarach, chodzenia w mundurze, stawiania się na apelach i musztrach, Elżbieta Szuca-Marcinkowska ukończyła w 1936 roku Centrum Wykształcenia Łączności. Jednak pomimo wojskowego rygoru i regulaminu, bardzo mile wspomina ten okres, bo były to czasy nauki, ale również młodzieńczej radości życia. Po kursie i krótkim urlopie otrzymała rozkaz wyjazdu do Gdańska.

Wojsko zatrudniało 50 procent kursantów, a pozostałych zatrudniało Ministerstwo Telegrafu – dodaje Elżbieta Szuca-Marcinkowska. – Okazało się, że w poczcie polskiej Gdańsku przy pl. Heweliusza były dwa wolne miejsca i razem z koleżanką z kursu zdecydowałyśmy się na nie. Miałam 21 lat, ale już wtedy wiedziałam, że w Gdańsku nie będzie mi lekko. To była bardzo odpowiedzialna praca, szczególnie w takiej placówce, jaką była poczta polska w Gdańsku. Do końca grudnia 1936 roku miałyśmy się zameldować w nowym miejscu pracy. Niestety, spóźniłyśmy się na umówioną godzinę spotkania i zaraz na początku pan naczelnik wypomniał nam nasze zachowanie. Mówił, jaka czeka nas praca, że to bardzo odpowiedzialne zajęcie i prestiżowa, bardzo ważna dla Polski placówka, że obowiązuje nas dyscyplina, że musimy dobrze pracować, musimy być uczciwe i musimy być prawdziwymi patriotkami.

Na początku wynajęła pokój u niemieckiej rodziny, potem – razem z koleżanką – kolejną stancję, również u Niemców. Kiedy w maju 1937 roku z okazji święta narodowego wywiesiły polską flagę, właściciele wypowiedzieli im mieszkanie. Pod koniec roku wynajęły więc trzypokojowe mieszkanie, niedaleko dworca gdańskiego. Właścicielom nie przeszkadzało, że są Polkami i patriotkami. Mieszkały tam do samego końca – do października 1939 roku.

Praca na poczcie była czterozmianowa, co czwarty dzień przypadał dyżur nocny. Elżbieta Szuca-Marcinkowska obsługiwała na zmianę dwie juzy i morsa. Przyjmowała i nadawała telegramy, często szyfrowane. Lubiła tę pracę i bardzo polubiła ludzi, którzy tam pracowali. Z wieloma się zaprzyjaźniła. Jej głównym przełożonym był naczelnik Józef Wąsik, ciepły człowiek i sprawiedliwy szef. Dyrektorem był wówczas Jan Michoń, ale nie widywała go zbyt często. Na kilka miesięcy przed wybuchem wojny przyszedł pan Wąsik i przedstawił nam Konrada Guderskiego, jako nowego pracownika z Warszawy, który będzie mi pomagał i czasem mnie zastępował – mówi Elżbieta Szuca-Marcinkowska. Miałam go traktować jak przełożonego i wykonywać jego polecenia. W rzeczywistości miał przecież kierować obroną placówki. Podczas nocnych dyżurów trzeba było również obsłużyć centralę telefoniczną. Którejś nocy przyszedł pan Konrad Guderski i zapytał mnie, czy mam może przygotowanie sanitarne. Byłam harcerką, potem na kursie miałam przysposobienie wojskowe, więc mogłam być sanitariuszką. Zapytał też, czy widok krwi by mnie zdenerwował i powiedział, że w razie czego, żeby ustawiać się tak, aby nie być w świetle okna i chronić się za grubymi ścianami. W ten sposób próbował mnie przygotowywać na to, co miało wkrótce nastąpić. Kiedy jeździłam z wizytami do Klary do Gdyni, już mówiło się, że będzie wojna. Zdawałam sobie sprawę, że nadchodzą ciężkie czasy. Kiedyś przyszło polecenie, aby wszystkie rodziny pocztowców wyjechały z Gdańska, dla bezpieczeństwa. Tak wyjechała rodzina pana Alfonsa Flisykowskiego, który mieszkał na poczcie i rodzice moich przyjaciół, pań 31 sierpnia 1939 roku Elżbieta Szuca-Marcinkowska miała dyżur do godziny 20.00, jej przyjaciółka do 21.00. Po nich telegraf objął Bernard Binnebesel.

Od kilku dni w mieszkaniu wynajmowanym przez przyjaciółki nocowało również rodzeństwo Wielochów, Julia i Antoni. O godzinie 4.45 usłyszeli warkot samolotów, huk dział i strzały karabinów. W radio podawano komunikat o wybuchu wojny. Z trwogą myśleliśmy, co dalej. Koleżanka zaczynała swój dyżur o 8.00 rano, więc powiedziałam jej, że sama nie pójdzie – wspomina Elżbieta Szuca-Marcinkowska.  Przed 8.00 wybrałyśmy się do urzędu. Przeszłyśmy jedną ulicę, usłyszałyśmy strzały i zobaczyłyśmy szlabany. Ktoś powiedział, że do poczty nie ma dojścia. Widziałyśmy dym w oddali, tam gdzie była poczta. Wróciłyśmy do domu. Około południa przyszła po nas policja. Wylegitymowali nas i zabrali moją przyjaciółkę, mnie i Antoniego Wielocha, bo też był pocztowcem. Jego siostra Julia została, ponieważ miała gdański paszport i pracowała w niemieckiej firmie. Zabrali nas do rewiru przy dworcu. Tam czekaliśmy kilka godzin, a potem zaprowadzili nas do Wiktoriaschule, gdzie zbierali aresztowanych Polaków. Obraz był straszny: zakrwawieni, zbici, zmaltretowani Polacy, krzyczący z bólu, stłoczeni w jednej sali. Trzymano nas tam do wieczora. Zabrano nam wszystkie dokumenty, ale kobiety wypuszczono do domu. Kolega, którego z nami zabrano, został i ślad po nim zaginął do końca wojny. W domu przyjaciółki postanowiły jeszcze kilka dni poczekać, a potem, mimo braku dokumentów, ruszyć do swoich rodzin poza Gdańskiem. Wieści o poczcie na pl. Heweliusza były straszne. Potajemnie dowiedziały się, że ich koledzy i przyjaciele z nocnej zmiany zginęli na miejscu lub w wyniku poparzeń i ran, a pozostałych rozstrzelano po farsie sfingowanego procesu.

Już w październiku udało się Elżbiecie Szucy-Marcinkowskiej otrzymać przepustkę i wyruszyć do Gdyni, do siostry Klary. Jej przyjaciółka również powędrowała do swojej rodziny, nie widziały się aż do końca wojny. Po kilku tygodniach pani Elżbieta wyjechała do rodziców pod Iławę, tam spędziła kilka miesięcy, chorowała, pracowała, pomagała rodzinie. W końcu dostała nakaz wyjazdu na roboty rolne – szczęśliwie niedaleko rodzinnych stron. Pracowała przy drobiu u dobrej i porządnej niemieckiej rodziny, która dbała i troszczyła się o swoich robotników.

Byłam młoda i nie chciałam się czuć zniewolona, ciągle mnie gnało, by wrócić na Pomorze i coś robić dla Polski – dodaje pani Elżbieta. – Z pomocą brata lekarza udało mi się uzyskać zwolnienie z robót i wyjechać do Gdyni w 1941 roku. Tam po jakimś czasie wstąpiłam do ZWZ AK. A w 1942 roku aresztowano mnie i wysłano do obozu w Stutthofie. Byłam tam do samego końca, do wyzwolenia w kwietniu 1945 roku. Przeżyłam marsz śmierci, przesłuchania, bicia, choroby i straszny głód, ale nigdy się nie załamałam. Pomogły mi w tym silna wola, zasady wyniesione z domu rodzinnego, harcerskie wychowanie i wiara w Boga. Codziennie trzeba było ten maleńki kawałek chleba, który dostawałyśmy, dzielić na kolację i zostawić część na śniadanie. Głód był wieki, a głód bardzo boli – wiem, jak ciężko było z nim żyć. My, harcerki, a było nas kilkadziesiąt, w obozie opiekowałyśmy się tymi, które się załamywały. W ukryciu śpiewałyśmy pieśni polskie, piosenki harcerskie, opowiadałyśmy budujące historie, wspominałyśmy ważne chwile, obchodziłyśmy święta narodowe – wszystko oczywiście w ukryciu. Starałyśmy się stworzyć pewną namiastkę życia rodzinnego.


Po wojnie Elżbieta Szuca-Marcinkowska znów zamieszkała w Gdyni. Powróciła też do nauczycielstwa. Swojego męża poznała w 1946 roku, rok później wyszła za mąż. W 1948 roku urodziła syna – dziś inżyniera z doktoratem – a trzy lata później córkę, która obecnie jest inżynierem w Porcie Gdynia. Ma czworo wnucząt: dwóch wnuków i dwie wnuczki. Od ponad 40 lat jest wdową i choć mieszka sama codziennie widuje się z rodziną. Tradycyjnie raz w tygodniu wszyscy zjeżdżają się na obiad do babci Eli, który – oczywiście – przygotowuje ona sama. Energia i chęci sprawiają, że często piecze też różne słodkie smakołyki dla najbliższych. Pani Elżbieta wciąż tak samo mocno kocha Gdynię i cały swój kraj. I tylko czasem smutnieje, kiedy powracają wspomnienia tamtych mrocznych czasów i tragicznych zdarzeń

Zdjęcia: archiwum CSŁiI

Tekst: plut. Iwona Banaszek

 

 • -
 • -

Ostrzeżenie o intensywnych opadach deszczu

OSTRZEŻENIE Nr 31
Zjawisko: Intensywne opady deszczu
Stopień zagrożenia: 1

Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych i Komercyjnych
Obszar: Województwo mazowieckie
Ważność: od 2014-05-15 15:00:00 do 2014-05-17 06:00:00

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Strefa opadów będzie przemieszczać się od południowego wschodu do centrum województwa. Prognozowane sumy opadów: 1. Od godz. 15:00 15.05 do godz. 6:00 16.05 w subregionie południowym 10-20 mm, lokalnie do 30 mm, na pozostałym obszarze do 10 mm. 2. Od godz. 6:00 16.05 do godz. 6:00 17.05 w subregionach: południowym, wschodnim, centralnym i zachodnim 20-30 mm, lokalnie do 40 mm, na pozostałym obszarze do 10 mm.
 

Prawdopodobieństwo: 90%
Uwagi: W zależności od rozwoju sytuacji stopień oraz okres ważności ostrzeżenia może ulec zmianie.
Czas wydania: 2014-05-14 14:27:00
Synoptyk: Katarzyna Bednarek

 

15 maja - Międzynarodowy Dzień Rodzin

Międzynarodowy Dzień Rodzin – święto obchodzone 15 maja. Ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 września 1993 r. Celem obchodów jest pogłębienie świadomości społeczeństwa na temat problemów rodziny.

Rodzina, jako instytucja społeczna pozostaje w kręgu ciągłego zainteresowania wielu naukowców i specjalistów: socjologów, psychologów, pracowników socjalnych, pedagogów oraz wielu innych dziedzin nauki i praktyki. Wszystkie nauki w nieustannych badaniach nad rodziną wypracowały liczne, mniej lub bardziej szczegółowe, definicje określające rodzinę i jej charakter.

Pamiętajmy jednak, że bez względu na różnorodne definicje rodzina niezmiennie jest uważana za największą wartość.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Rodzin życzymy przede wszystkim wzajemnej miłości, życzliwości, zrozumienia jak również: wyrozumiałości, zaufania, tolerancji, szacunku, uznania wzajemnych potrzeb oraz wielu tak bardzo potrzebnych kompromisów.

 

Strażackie święto w Serocku

Uroczyste gminne obchody Dnia Strażaka odbyły się w dniu 10 maja 2014 r. w Sali Widowiskowej Ośrodka Kultury w Serocku. Po raz  pierwszy strażacy ochotnicy świętowali w nowej, bardziej kameralnej formule.

Zgodnie ze scenariuszem, uroczystość obejmowała część oficjalną i artystyczną.

W uroczystości uczestniczyli Strażacy Ochotnicy ze wszystkich gminnych jednostek OSP w Gąsiorowie, Serocku, Woli Kiełpińskiej i Stanisławowie wraz żonami i osobami towarzyszącymi - około 150 osób.

Ponadto gminne Święto Dnia Strażaka zaszczycili swoją obecnością: st. bryg. Mieczysław Klimczak - Komendant Powiatowy PSP w Legionowie, ppłk. Adam Bednarz – Wojskowy Komendant  Uzupełnień Warszawa Śródmieście, dh. Jacek Cendrowski - Prezes Zarządu  Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Legionowie, Koło nr 5, a także Artur Borkowski - Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku, kilku radnych i sołtysów z terenu gminy.

W wystąpieniu okolicznościowym Sylwester Sokolnicki, Burmistrz Miasta i Gminy Serock  przywitał wszystkich uczestników uroczystości oraz złożył gorące życzenia i gratulacje wszystkim strażakom ochotnikom z terenu gminy w dniu ich święta.

Osobiste życzenia dla strażaków w trakcie uroczystości przekazali: Komendant Powiatowy państwowej Straży Pożarnej w Legionowie, Prezes Zarządu  Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Legionowie.

Pisemne gratulacje i życzenia dla Strażaków Ochotników z terenu gminy nadesłali ponadto: dh Waldemar Pawlak - Prezes Zarządu Głównego ZOSP RP oraz płk Tadeusz Likus - Szef Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej.

W trakcie części oficjalnej strażacy ochotnicy zostali odznaczeni i wyróżnieni:

Uchwałą  Prezydium Zarządu Oddziału  Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa  Mazowieckiego,
Srebrnym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa odznaczony został dh Jan Sajnóg.
Brązowym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa zostali odznaczeni: dh Krzysztof Brejnakowski, dh Paweł Sieńkowski, dh Janusz Sieńkowski, dh Rafał Pawlak.

Uchwałą  Prezydium Zarządu Oddziału  Miejsko – Gminnego  Związku OSP RP w Serocku  nadano Odznakę za wysługę lat członkom Ochotniczej Straży Pożarnej w Gąsiorowie: dh Januszowi Sieńkowskiemu - 20 lat, dh Emilowi Pawlakowi - 10 lat, dh Sławomirowi Dunikowskiemu - 5 lat, dh Krzysztofowi Brejnakowskiemu - 5 lat.

Złotą i Srebrną odznakę Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej nadano członkom Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej działającej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gąsiorowie:

Złotą odznakę wręczono: dh Joannie Dyga, dh Annie Greśkiewicz.
Srebrną odznakę wręczono: dh Kamilowi Zalewskiemu, dh Marcinowi Grześkiewiczowi, dh Grzegorzowi Pawlakowi.

Wspólne spotkanie Strażaków Ochotników z terenu gminy, a także ich żon i najbliższych im osób uświetnił występ kabaretu „OTTO” owacyjnie przyjęty przez zebranych.

Galerię zdjęć można obejrzeć TUTAJ.

 

Serockie gospodynie laureatkami Konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego !

8 maja 2014 r. w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom VII edycji Konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego dla mazowieckich producentów żywności za najlepszy produkt roku 2013. Podczas gali można było wysłuchac występu Mlodziezowej orkiestry z Dzierzgowa a także skosztować nagrodzonych produktów podczas degustacji.

W tegorocznej edycji konkursu nagrodzone zostały dwie przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Maryninie. Laur Marszałka otrzymały: Pani Wiesława Kacperska, która jest autorką "Chruścików mazowieckich" oraz Pani Halina Nałęcz za nalewkę "Borówczankę leśną". Gratulujemy sukcesu!!!!

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Zmiany w rozkładzie jazdy lokalnej komunikacji autobusowej na trasie Serock – Zegrze (Osiedle) – Legionowo SKM

Burmistrz Miasta i Gminy Serock informuje, że od dnia 12 maja 2014 roku autobusy relacji Serock – Zegrze (Osiedle) – Legionowo SKM będą realizowały kursy według nowego rozkładu jazdy.

 

 

Przypominamy: do 7 maja przyjmujemy zgłoszenia do udziału w korowodzie

Zapraszamy do udziału w corocznym korowodzie z okazji Święta Patrona Serocka - św. Wojciecha.

 

"Wojciechowe Świętowanie" odbędzie się w dn. 01.06.2014r.  na rynku w Serocku

Aby wziąć udział w korowodzie należy przesłać kartę zgłoszeniową do dn. 7 maja 2014 roku,  pocztą, faksem lub pocztą elektroniczną (liczy się data wpływu):

-pocztą na adres:

Ośrodek Kultury w Serocku

ul. Pułtuska 35

05-140 Serock

-faksem na numer:

22 782 80 71

-pocztą elektroniczną na adres e-mail:

            biuro@kultura.serock.pl

      

Karta zgłoszenia do pobrania:

EKOstoisko 2014

W dniu 4 maja 2014 roku, na Rynku Miejskim w Serocku zorganizowane zostało edukacyjne EKOstoisko Urzędu Miasta i Gminy w Serocku.

Organizacja stoiska miała na celu podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci, młodzieży oraz mieszkańców Miasta i Gminy Serock., wzbogacanie wiedzy o pozytywnym wpływie wszelkich działań proekologicznych, propagowanie idei recyklingu, prawidłowej segregacji odpadów i właściwego postępowania z elektro-odpadami.

W stoisku przeprowadzane były konkursy ekologiczne – krzyżówki, łamigłówki, quizy, a każdy kto wziął udział w konkursie otrzymywał ekoupominek, np. komplet kredek ekologicznych, czy ekologiczną torbę na zakupy.

Oprócz przeprowadzanych konkursów ekoupominki mogły odebrać osoby, które przyniosły do stoiska zużyte baterie i nakrętki od butelek plastikowych. Dodatkowo osoby, które w dniach 14 - 30 kwietnia dostarczyły do Miejsko – Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Serocku zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny i odebrały kupon mogły w odebrać sadzonki kwiatów ogrodowych. Sadzonki oraz odbiór zebranego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zapewniła firma Zakład Kształtowania Terenów Zielonych Marek Włodarczyk. Osoby, które oddały w wyznaczonym terminie elektrośmieci dostawały od firmy również eko – torby na zakupy.

Kulinarnie Stoisko wspierały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Marynia, Dosina i Skubianki, które przygotowały eko-smakołyki m.in. pyszne ciasta, pierogi z kaszą gryczaną, szpinakiem, kapustą i grzybami i przepyszną grochówkę, dzięki której można się było rozgrzać w ten słoneczny choć nieco chłodny dzień.

Stoisko, organizowane już po raz drugi cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem i mamy nadzieję, że na stałe wpisze się do kalendarza imprez organizowanych przez Urząd Miasta i Gminy w Serocku.

 

Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Kolejny etap rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych

5 maja br. w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych zostały wywieszone listy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia i listy kandydatów niezakwalifikowanych.


Potwierdzenie woli zapisu
Jeśli dziecko znajduje się na liście zakwalifikowanych do przyjęcia niezbędne jest złożenie, do 15 maja br. w przedszkolu/szkole potwierdzenia woli zapisu dziecka do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej (druk potwierdzenia woli zapisu można uzyskać w każdym przedszkolu i szkole oraz na stronie internetowej www.serock.pl).
Brak potwierdzenia woli zapisu będzie oznaczał skreślenie dziecka z listy zakwalifikowanych.
16 maja br. w przedszkolach i szkołach zostaną opublikowane listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.
 

Alicja Melion
Dyrektor ZOSiP

Porozumienie krwiodawców i Oddziału Zegrze

29 kwietnia br. w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki podpisane zostało porozumienie pomiędzy Klubem HDK „Legion”, Klubem HDK przy CSŁiI oraz Oddziałem Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności.

W spotkaniu uczestniczył Komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki pułkownik Ireneusz Fura, Prezes Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności generał brygady rezerwy Edmund Smakulski, Prezes Klubu HDK przy CSŁiI Tadeusz Kowalewski, Dyrektor Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Wojskowej Pan Krzysztof Kukla, Prezes Klubu HDK „Legion” plutonowy Robert Kowalewski, Prezes Klubu HDK przy CSŁiI Pan Grzegorz Foryszewski,  Prezes Oddziału Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności podpułkownik Mieczysław Hucał, członkowie Zarządów i Klubów.

Pułkownik Fura zabierając głos podkreślił, że „oddawanie krwi jest bardzo potrzebne, a w Zegrzu funkcjonowało ono już od początku lat 80. i od tego czasu oddano tutaj ponad 11 tys. litrów krwi”. Zabrał głos także generał brygady Smakulski, który powiedział że „Oddział Zegrze wykonując bardzo dobrze swoje zdania statutowe, w ramach tego porozumienia będzie wspierał wspólnie z Klubami HDK ten szczytny cel jakim jest oddawanie krwi, propagując w ten sposób honorowe krwiodawstwo”.                                                                                                                                                                                                                              Celem podpisanego porozumienia jest wzajemna pomoc w upowszechnianiu idei krwiodawstwa oraz tradycji i historii wojsk łączności. Porozumienie pomiędzy Klubami i Oddziałem zostało podpisane przez Prezesa Klubu HDK „Legion” plutonowego Roberta Kowalewskiego, Prezesa Klubu HDK przy CSŁiI Pana Grzegorza Foryszewskiego oraz Prezesa Oddziału Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności podpułkownika Mieczysława Hucała.     

Kluby HDK zobowiązały się w miarę swoich możliwości do współudziału w organizacji i realizacji przedsięwzięć z zakresu popularyzacji tradycji i historii łączności wojskowej. Ponadto celem tej współpracy jest pomoc w realizacji imprez charytatywnych mających na celu niesienie bezinteresownej pomocy oraz  kształtowania pozytywnego wizerunku żołnierza polskiego. Natomiast Oddział Zegrze ŚZPŻŁ ma się przyczynić  do udzielania pomocy w zakresie prowadzenia wśród społeczności lokalnych akcji informacyjno-promocyjnych, propagowania materiałów promujących honorowe krwiodawstwo dostarczonych przez Kluby HDK oraz uczestniczenia w najważniejszych momentach działalności stron i w życiu mieszkańców danego regionu.

***

Klub HDK „Legion” jest bardzo prężnie działającą organizacją powstałą niedawno, bo 12 stycznia 2014 roku, a jego prezesem jest plutonowy Robert Kowalewski, żołnierz Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. Jest to stowarzyszenie mające na celu niesienie pomocy potrzebującym, propagowanie działań związanych z honorowym krwiodawstwem oraz zdrowym stylem życia. Celem Klubu jest także tworzenie nowych komórek na obszarach, gdzie nie ma jeszcze żadnego klubu oraz docieranie do niezrzeszonych Krwiodawców. Rozpoczął on swoją działalność w Legionowie, Nowym Dworze Mazowieckim, Serocku oraz w Białobrzegach, gdzie zainteresowani zostali  ludzie chcący wesprzeć to przedsięwzięcie w początkowej fazie działalności.

Rezultatem prac ma być stworzenie Klubu dającego możliwość dołączenia do niego poprzez Internet, prowadzenie ewidencji członków klubu i zrzeszonych w nim honorowych dawców krwi jak również wolontariuszy PCK według „Regulaminu Klubów Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża”. Najważniejszym elementem tej działalności miałoby być uruchomienie systemu zniżek "Legion Dawcom" na obszarach działania Klubu przez prywatnych przedsiębiorców, urzędy czy inne stowarzyszenia kierowane dla krwiodawców zrzeszonych w klubach HDK PCK. W marcu 2014 roku do Klubu  należało już 192 członków, wśród których są także żołnierze Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.

Więcej o działalności Klubu HDK "Legion" jest na stronie internetowej >>link<< 

 

Tekst: kpt. Krzysztof Baran

Zdjęcia: kpt. Krzysztof Baran

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Zapowiedź przerwy w dostawie prądu w dniach 5 i 6 maja 2014 r., w: Wierzbicy, Skubiance, Jadwisinie.

PGE Dystrybucja S.A Oddział Warszawa Rejon Energetyczny Legionowo informuje,

że od dnia 01.02.2014 nie będą wywieszane ogłoszenia w terenie.

Informacje o planowych wyłączeniach zamieszczane będą w tygodniku TO i OWO Legionowo i Tygodniku Nowodworskim oraz na stronie internetowej miast i gmin

 

To już trzeci rok funkcjonowania komunikacji lokalnej

Wiosną 2012 roku Urząd Miasta i Gminy Serock rozpoczął przygotowania do uruchomienia Pilotażowej Komunikacji Lokalnej. Po zakończeniu procedury przetargowej i wyborze przewoźnika z dniem 1 sierpnia 2012 roku uruchomione zostały dwie linie autobusowe nr 1 i nr 2 łączące Serock z takimi miejscowościami jak: Karolino, Szadki, Wola Kiełpińska, Bolesławowo, Dębe, Izbica, Jachranka, Skubianka, Dosin, Zegrze, Borowa Góra, Jadwisin, Stasi Las. Głównym założeniem było skomunikowanie jak największej liczby miejscowości z Serockiem jako miejscem docelowym, bądź miejscem przesiadki. Początkowo zainteresowanie komunikacją pilotażową było niewielkie, jednak w miarę upływu czasu ”zielone” busiki coraz bardziej wypełniały się pasażerami. Było to argumentem do rozszerzenia Pilotażowej Komunikacji Lokalnej o kolejne miejscowości. I tak z dniem 15 października 2012 roku uruchomiono linie nr 3 i nr 4, obejmujące miejscowości: Wierzbica, Łacha i Gąsiorowo. Biorąc pod uwagę sugestie i prośby mieszkańców w czerwcu 2013 roku uruchomiono sobotnią komunikację lokalną obejmującą dwie linie (po cztery kursy dziennie). Na podstawie danych dotyczących sprzedanych biletów okazało się, że w 2012 roku z komunikacji lokalnej skorzystało 7393 osoby, zaś w 2013 roku ponad 33 tysiące. Od początku funkcjonowania komunikacji lokalnej cena biletów nie uległa zmianie. Bilety normalne kosztują: jednorazowy - 3 zł, miesięczny - 70 zł; a bilety ulgowe kosztują:, jednorazowy - 1,50 zł, miesięczny – 35zł. Istnieje możliwość złożenia niezbędnych dokumentów do wydania pierwszego biletu miesięcznego w urzędzie, a nie jak dotychczas w kasie biletowej Dworca Autobusowego w Pułtusku.


Kolejnym etapem rozszerzenia komunikacji lokalnej było uruchomienie połączenia z Serocka do SKM w Legionowie. Początkowo organizację tego zadania powierzono w całości firmie przewozowej. Jednak z uwagi na wysokie ceny biletów, jak również szereg zastrzeżeń dotyczących jakości świadczonej usługi, w kwietniu tego roku Urząd Miasta i Gminy przejął rolę organizatora linii komunikacyjnej Serock – Zegrze Osiedle - Legionowo SKM. Obecnie realizowanych jest 8 kursów dziennie do Legionowa i z powrotem do Serocka. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie połączenia są dostosowane do rozkładu jazdy pociągów SKM, który dość często ulega zmianom. Każde kolejne dostosowanie rozkładu jazdy autobusów, to konieczność uzyskania wielu pozwoleń – ich uzyskanie wymaga wiele czasu. Również w kwietniu Urząd Miasta i Gminy przejął rolę organizatora linii komunikacyjnej na trasie Dębe, Jachranka, Dosin, Zegrze Osiedle, Legionowo SKM. Przewoźnik realizuje dziesięć kursów dziennie do Legionowa i z powrotem do Dębego.


Dzięki Państwa sugestiom i propozycjom podejmujemy działania mające na celu zwiększenie funkcjonalności Lokalnej Komunikacji Autobusowej. Naszym celem jest, by dostępność, jak i jakość świadczonych usług były coraz lepsze. Oczywiście potrzeby w tym zakresie musimy dostosować do możliwości finansowych gminy, Należy pamiętać, że komunikacja lokalna jest finansowana z budżetu gminy i jakiekolwiek rozszerzenie usług komunikacyjnych powoduje ograniczenie wydatków na inne zadania, zwłaszcza inwestycyjne. Wdzięczni jesteśmy Państwu za wszelkie uwagi, które na bieżąco analizujemy i w miarę możliwości wprowadzamy w życie. Jednak realizacja wielu z nich wymaga czasu. Zatem prosimy o cierpliwość.

Referat Spraw Obywatelskich

 

27 kwietnia - Uroczystość Kanonizacji Błogosławionego Jana Pawła II

Uroczystość Kanonizacji Błogosławionych Jana Pawła II i Jana XXIII odbędzie się 27 kwietnia 2014 w Watykanie,  podczas której dwaj błogosławieni papieże: Jan Paweł II oraz Jan XXIII, zostaną ogłoszonymi świętymi Kościoła katolickiego.

Jan Paweł II zostanie kanonizowany dziewięć lat po śmierci i trzy lata po beatyfikacji. Będzie to pierwsza podwójna kanonizacja papieży w XXI wieku i zarazem pierwsza kanonizacja głowy Kościoła od czasu kanonizacji Piusa X w 1954.

Karol Wojtyła został wybrany na Biskupa Rzymu o godzinie 18.18, 16 października 1978 roku. Następnie w hołdzie dla swych poprzedników przybrał imię Jan Paweł II. oraz złożył przysięgę wierności od kardynałów. W tym czasie z pieca na tyłach Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się biały dym, a na Placu Św. Piotra wśród czekających ludzi rozległa się radosna wrzawa. O godzinie 18.44 na plac wkracza Gwardia Szwajcarska, a na centralnym balkonie wychodzącym na plac, pojawia się kardynał Pericle Felici i woła: "Oznajmiam wam radosną nowinę. Habemus Papam! - mamy papieża. A gdy tłum przycichł dodaje: "Carolum Sanctae Romanae Ecclesiae Cardinalem Wojtyla Ioannem Paulum Secundum!
W tłumie ludzi nie wiedzieli kto to jest, lecz ktoś krzyknął radosnym głosem "To Polak". Następnie nowy papież pojawił się w oknie w czerwonym ornacie i uśmiechem na twarzy i przemówił po włosku: "...Najwybitniejsi kardynałowie powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z dalekiego kraju, z dalekiego, ale jednocześnie jakże bliskiego poprzez komunię w chrześcijańskiej wierze i tradycji (...). Nie wiem czy będę umiał dobrze się wysłowić w waszym... naszym języku włoskim. Gdybym się pomylił, poprawcie mnie". Następnie po raz pierwszy pobłogosławił Urbi et Orbi (miastu i światu).

Jan Paweł II był papieżem przez 26 i pół roku (9666 dni), beatyfikował i kanonizował o wiele więcej osób niż jakikolwiek poprzedni papież. Według danych na październik 2004 r. ogłosił on błogosławionymi w sumie 1340 osób, ponadto powołał więcej kardynałów, niż którykolwiek z jego poprzedników. Charakterystycznym elementem pontyfikatu Jana Pawła II były liczne podróże zagraniczne. Odbył ich 104, odwiedzając wszystkie zamieszkane kontynenty. W wielu miejscach, które odwiedził Jan Paweł II, nigdy przedtem nie postawił stopy żaden papież. Jan Paweł II odbył 8 pielgrzymek do naszej Ojczyzny. Jan Paweł II chętnie spotykał się z młodymi ludźmi i poświęcał im dużo uwagi. Papież widział w młodych przyszłośc narodów, dlatego też starał się z całych sił aby jego nauki docierały do jak najszerszej rzeszy młodzieży. Zmarł 2 kwietnia 2005 po zakończeniu Apelu Jasnogórskiego, w pierwszą sobotę miesiąca i wigilię Święta Miłosierdzia Bożego.

Uroczysta kanonizacja bł. Jana Pawła II i Jana XXIII rozpocznie się o godz 10:00 na placu św. Piotra. Na fasadzie Bazyliki Świętego Piotra będą wisiały te same portrety dwóch papieży, które były podczas ich beatyfikacji. W tej uroczystości wezmą udział dwie kobiety uzdrowione za wstawiennictwem Jana Pawła II - s. Marie Simon-Pierre Normand oraz Floribeth Mory Diaz. Podczas uroczystej kanonizacji wystawione będą relikwie dwóch papieży. Po uroczystości pielgrzymi pomodlą się przy grobach obu świętych papieży w Bazylice św. Piotra. Życzymy naszym rodakom godnego przeżywania tych doniosłych wydarzeń. zarówno tam w Watykanie jak i w Polsce,. Aby uświetnić to wydarzenie zachęcamy do wywieszenia flag papieskich.

Szybki Pit -akcja legionowskiego Urzędu Skarbowego w serockim ratuszu

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie informuje, że w bieżącym roku zostaną uruchomione w siedzibach gmin punkty, gdzie przy wsparciu pracownika Urzędu Skarbowego podatnik będzie miał możliwość złożyć zeznanie podatkowe drogą elektroniczną. 

Punkt w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku (05-140 Serock, ul. Rynek 21) będzie funkcjonował w dniach 24-25 (czwartek, piątek) oraz 28-30 (poniedziałek, wtorek, środa) kwietnia 2014 r. w godz. 8.00- 15.00

 

Życzenia Wielkanocne

Radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

 • -

Imprezy Mazowsza 2014 - otwarcie wystawy "Mazovian Events 2014."

15 kwietnia 2014 w Sali Koncertowej Galerii Porczyńskich  w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy outdoorowej "Imprezy Mazowsza / Mazovian Events 2014".

Wystawa stanowi projekt długofalowych działań promocyjnych metodą "street education" - dla zrównoważonego rozwoju Polski i Mazowsza. Na ulicach Warszawy , na kolorowych planszach wystawy będzie można znaleźć informacje o najciekawszych i najbardziej barwnych imprezach, jakie będą miały miejsce na Mazowszu w nadchodzącym sezonie wiosenno-letnim. Do projektu zgłosiły się takie miejscowości jak Radom, Siedlce, Kozienice  i wiele innych. Mając na uwadze bogate kalendarium wydarzeń, które odbędą się w naszej gminie, wśród partnerów wystawy nie mogło zabraknąć Serocka. i najciekawszych imprez, wśród których znalazły się Piknik Ekologiczny, Święto patrona Serocka św. Wojciecha, Wianki, Barbarka oraz Święto Darów Ziemi

Wystawa będzie „wędrować„ po ulicach Warszawy, promując jednocześnie wyszczególnione imprezy . Events of Masovia pojawią się kolejno na Placu Bankowym, w podcieniach Galerii Porczyńskich, na ogrodzeniu Stadionu Narodowego, przy ul. Karowej oraz w Mazowieckim Porcie Lotniczym w Modlinie.

Uroczyste otwarcie wystawy poprowadził Tadeusz Woszczyński oraz pomysłodawczyni i autorka przedsięwzięcia Eliza Hanisch. Po oficjalnym otwarciu wystawy zaproszeni goście wysłuchali recitalu „Positive energy” w wykonaniu  kompozytora i pianisty, twórcy muzyki filmowej, Artura JanaYakimiaka. Była to niepowtarzalna okazja, aby usłyszeć zarówno znane jego wielbicielom, jak i najnowsze, tegoroczne kompozycje artysty, grającego prawdziwie żywą "muzykę jaźni".

 

Patroni honorowi wystawy: Wojewoda Mazowiecki i Marszałek Woj. Mazowieckiego

Partnerzy strategiczni : Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa Modlin, Szpital Karowa *Mazowiecki Szpital Kliniczny im. Ks. Anny MAzowieckiej

Partneer biznesowy - Hotel Narvil

 

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Powiatowy Konkurs Ortograficzny ,,Dyktando Aktywnych”

Ruszyła III edycja Konkursu Ortograficznego ,,Dyktando Aktywnych”. Głównym organizatorem konkursu jest Zespół Szkół nr 3 w Legionowie. Tegoroczny konkurs odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Legionowo i Starosty Legionowskiego.

W konkursie mogą uczestniczyć mieszkańcy Powiatu Legionowskiego, którzy ukończyli 18 lat. Zgłoszenia należy dokonać do 30 kwietnia 2014 r. osobiście w Zespole Szkół nr 3 w Legionowie lub za pośrednictwem poczty.

Konkurs przeprowadzany jest w dwóch etapach:

I etap – 10.05.2014 r. godz. 10.00, Zespół Szkół nr 3 w Legionowie, ul. Broniewskiego 7 dla wszystkich zgłoszonych w terminie uczestników.

II etap – 17.05.2014 r. godz. 10.30, sala konferencyjna w Urzędzie Miasta Legionowo, ul. Piłsudskiego 41 dla 10 uczestników, którzy w I etapie popełnili najmniejszą liczbę błędów.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 24.05.2014 r. podczas Święta Zespołu Szkół nr 3.

Regulamin konkursu oraz karta uczestnictwa do pobrania na stronach internetowych  www.legionowo.pl, www.zs3.legionowo.pl oraz www.powiat-legionowski.pl

SMSowe powiadamianie o odbiorze dowodu

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom od 1 kwietnia 2014r. został uruchomiony SMS-owy system powiadamiania mieszkańców o terminie odbioru dowodu osobistego.

Wystarczy tylko podać swój numer telefonu komórkowego. Gdy Twój dokument będzie gotowy do odbioru dostaniesz z urzędu powiadomienie SMS.

 

Referat Spraw Obywatelskich

Poparzeni Kawą Trzy w Serocku!

Lekarstwem na zgagę,
promocją w spożywczym,
tramwajem na Pragę,
napojem odżywczym,
paczką papierosów,
pasztetem kaliskim,
prezentem od losu,
byłaś dla mnie wszystkim!


Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby przeboju, który był hitem ubiegłorocznej jesieni „Byłaś dla mnie wszystkim” Poparzonych Kawą Trzy.


Poparzeni Kawą Trzy – to polski zespół rockowy, istniejący od 2005 roku. Za mikrofonem i sprzętami muzycznymi między innymi dziennikarze Radia Zet, RMF FM i Eski Rock – Wojciech Jagielski, Roman Osica, Marian Hilla, Rafał Bryndal, Krzysztof Zasada, Mariusz Gierszewski, a także Jacek Kret i Krzysztof Tomaszewski.


Ich nietuzinkowa muzyka, to mieszanka rocka, punka i ska.
Na swoim koncie mają dwa albumy – Musculus Cremaster – 2011 rok i Wezmę Cię 2013.

Czemu o nich piszemy?
Bo chcieliśmy z nieukrywaną radością poinformować Was, że 1 czerwca podczas Wojciechowego Świętowania na serockim rynku na naszej scenie zagrają powyżsi :)
Szykujcie się na dobrą zabawę, bukujcie termin na Serock!
I posłuchajcie: Kawałka do tańca, Chyba się zakochałem, czy najnowszego singla Wezmę Cię.

 

Obejrzyj teledysk WEZMĘ CIĘ

 

 • -
 • -

Weź udział w wojciechowym korowodzie 1 czerwca 2014

Zapraszamy do udziału w korowodzie podczas “Wojciechowego świętowania” w dniu 01.06.2014r. Spotkamy się w konwencji baśniowej, bajkowej, ponieważ w tym roku Święto Patrona Serocka św. Wojciecha obchodzimy w połączeniu z Dniem Dziecka.

Formularz zgłoszenia do pobrania w załączniku.
 

Głosujmy na Sołtysów z gminy Serock w plebiscycie "Nasz Sołtys - Najlepszy Gospodarz 2014"!!!

Do 20 kwietnia do północy można głosować na swoich ulubionych sołtysów w Plebiscycie "Nasz Sołtys - Najlepszy Gospodarz Powiatu Legionowskiego". Gminę Serock reprezentuje Pani Anna Romanowska - soltys Stanisławowa. Aby oddać głos na kandydaturę p. Anny Romanowskiej nalezy wysłać SMS o treści SOL.3 na nr 7148 Koszt SMSa wynosi 1,23 z Vat, można również wypełnić kupon, który znajdą Państwo w kolejnych numerach Gazety Powiatowej.

W konkursie internetowym wybieramy kolejną kategorię - Najsympatyczniejszego Sołtysa! gminę Serock reprezentują: Zofia Łaniewska - sołtys wsi Karolino, Wiesław Winnicki - sołtys wsi Dębe oraz Krzysztof Zakolski - sołtys wsi Cupel Głosowanie internetowe trwa do 20 kwietnia. Aby oddac głos - trzeba odnaleźc odpowiedni wpis na blogwiejski.gazetapowiatowa.pl i go polubić. Ilość "lajków" zdecyduje o wyłonieniu zwycięzcy!

Głosujmy na Sołtysów z gminy Serock!!!

4.rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia mija 4. rocznica katastrofy polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku, w wyniku której zginęło 96 osób. Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych RP, duchowni oraz przedstawiciele innych instytucji i grup zmierzali  na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 

Pamiętamy.

 • -
 • -
 • -
 • -

Ważne zmiany w komunikacji lokalnej

WAŻNE ZMIANY W KOMUNIKACJI LOKALNEJ

Dębe- Zegrze (Osiedle) – Legionowo SKM

Z dniem 15 kwietnia 2014 r. Miasto i Gmina Serock przejmuje rolę Organizatora linii komunikacyjnej na trasie Dębe- Zegrze (Osiedle)- Legionowo SKM. W związku z powyższym przewoźnik realizujący kursy z Dębego do SKM Legionowo, od dnia 15 kwietnia 2014 r. będzie sprzedawał bilety w dni powszednie od poniedziałku do piątku w cenie:

Bilet ulgowy na trasie Dębe- Legionowo SKM będzie kosztował:

 • 1,50 zł jednorazowy,
 • 35 zł miesięczny.

Bilet normalny na trasie Dębe- Legionowo SKM będzie kosztował:

 • 3 zł jednorazowy,
 • 70 zł miesięczny.

Rozkład jazdy jest dostępny pod wskazanym adresem: www.miasto.serock.pl w zakładce: rozkład jazdy

ZAKUP BILETÓW MIESIĘCZNYCH

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom Urząd Miasta i Gminy w Serocku uprzejmie informuje, że dokumenty niezbędne do wydania pierwszego biletu miesięcznego komunikacji lokalnej będzie można składać w tutejszym urzędzie w pokoju nr 2. Natomiast na trasie Dębe- Zegrze- SKM Legionowo u kierowcy autobusu.

Wszelkie informacje na temat biletów miesięcznych Lokalnej Komunikacji Autobusowej można uzyskać pod nr telefonu: 22 782-88-36

 

 

26. edycja targów "Wiatr i Woda"

Najpiękniejsze jachty z całej Europy, najszybsze łodzie motorowe, nowoczesny sprzęt do nurkowania, kajakarstwa, windsurfingu i wędkarstwa – to wszystko można było podziwiać na tegorocznej edycji targów „Wiatr i woda’. Ponadto dziesiątki pokazów, spotkań z mistrzami sportów wodnych i niecodziennych atrakcji czekało na miłośników aktywnego wypoczynku nad wodą i na wodzie.

Warszawskie targi WIATR I WODA są największą i najstarszą imprezą wystawienniczą branży sportów wodnych i rekreacji w Polsce – rokroczną zapowiedzią zbliżającego się sezonu. Od 3 do 6 kwietnia  2014 odbyła się już 26 edycja tych prestiżowych targów. A skoro w temacie są woda, odpoczynek i aktywność, nie mogło na targach zabraknąć też motywu Jeziora Zegrzyńskiego, które od ponad pięćdziesięciu już lat zalewa propozycjami na spędzenie wolnego czasu. Region Jeziora Zegrzyńskiego w tym roku reprezentował Związek Gmin Zalewu Zegrzyńskiego, do którego należy 7 gmin, mających swoje położenie w sąsiedztwie Jeziora Zegrzyńskiego - są to Dąbrówka, Nieporęt, Serock, Radzymin, Legionowo, Jabłonna oraz Wieliszew. Na wspólnym stoisku zainteresowani mogli znaleźć informacje o każdej z 7 gmin, dostać pamiątkowe upominki, czy posmakować serockiego specjału kulinarnego – pysznego precla. Przede wszystkim jednak zapraszaliśmy do naszych miejscowości.

Targi WIATR I WODA 5 lat temu zostały przyjęte w poczet członków INTERNATIONAL FEDERATION OF BOAT SHOW ORGANISERS. Każdego roku Targi WIATR I WODA gromadzą wystawców z Polski, Europy i świata. Odwiedza je wielotysięczne grono miłośników sportu i rekreacji, a także ci, dla których przygoda z żaglami, deską, kajakiem czy nurkowaniem dopiero się zaczyna.
Tegoroczna edycja Targów WIATR i WODA przyciągnęła rekordową liczbę firm wystawiających się na imprezie. Przeniesienie imprezy na Stadion Narodowy stworzyło nowe możliwości, zwiększyła się powierzchnia wystawiennicza oraz parkingowa.

Pozytywnie zaskoczył fakt, jak wiele osób zna Serock i się z nim utożsamia. Mnóstwo osób odwiedzających stoisko opowiadało o wakacjach, urlopach spędzanych w gminie Serock, o działkach, na które przyjeżdżają w każdym wolnym czasie, o sportach, jakie uprawiają na Jeziorze Zegrzyńskim, o przedsięwzięciach kulturalnych, w których biorą udział, o rejsach, które cieszą się wśród nich ogromnym zainteresowaniem.

Udział w targch  "Wiatr i Woda" stanowił pierwszy etap projektu realizowanego przez Związek Gmin Zalewu Zegrzyńskiego pt. "Budowanie marki Jezioro Zegrzyńskie".Wniosek został dofinansowany ze środków unijnych w ramach środka 4.1 Rozwój obszarów zależnych od rybactwa z wyłączeniem realizacji operacji polegających na funkcjonowaniu lokalnej  grupy rybackiej (LGR) oraz nabywaniu umiejętności i aktywizacji lokalnych społeczności - Program Operacyjny " Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007 - 2013".

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Światowy Dzień Zdrowia – serdeczne życzenia dla pracowników służby zdrowia

7 kwietnia przypada  Światowy Dzień Zdrowia. Ustanowiono go na pamiątkę powołania w 1948 r. Światowej Organizacji Zdrowia - organizacji ONZ odpowiedzialnej za współpracę międzynarodową w zakresie ochrony zdrowia.

Z okazji tego święta myślimy z uznaniem o wszystkich lekarzach, pielęgniarkach, ratownikach, rehabilitantach i pracownikach administracyjnych placówek służby zdrowia, którzy niosą nam pomoc, ratują życie, przynoszą ulgę w cierpieniu. Dziękujemy im dzisiaj za troskliwą opiekę, za codzienny trud i poświęcenie w staraniach o nasze zdrowie. Zawdzięczamy wszystkim Państwu bardzo wiele, bo  przecież za pracą każdego z Was stoi niejedno uratowane życie.

Mamy nadzieję, że zdrowia, któremu służycie Państwo wykorzystując swoją wiedzę i oddając ofiarną pracę, nie zabraknie wszystkich pracownikom służby zdrowia. Tego Państwu z wdzięcznością życzymy.

Szczególne serdeczne podziękowania i życzenia kierujemy w tym dniu do Dyrekcji i Personelu Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Serocku i w  Dębem. Życzymy, by praca przynosząca zdrowie i ulgę pacjentom, była również dla Państwa źródłem satysfakcji z wykonywania obowiązków zawodowych.

 

System informacji przestrzennej gminy serock

Gmina  Miasto i Gmina Serock dołączyła do grona samorządów, które posiadają serwis iMPA, czyli Internetowy Manager Punktów Adresowych.

Graficzna prezentacja naszej gminy w postaci portalu mapowego bazy punktów adresowych w odsłonie publicznej jest dostępna na stornie internetowej www.miasto.serock.pl w banerze  „MAPA GMINY ”.
Internetowa baza działa bardzo szybko, jest czytelna i nie powinna stanowić problemu nawet dla początkujących użytkowników.
Korzystając z ww. portalu mapowego mogą Państwo uzyskać informację na temat numerów działek ewidencyjnych, numerów posesji, nazw miejscowości, a także dokonać wstępnych pomiarów powierzchni nieruchomości oraz odległości.
Powyższe informacje można uzyskać poprzez moduł wyszukiwania działek i adresów.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców do korzystania z portalu mapowego, który umożliwi w wygodny i nowoczesny sposób pozyskać informacje przestrzenne.
W przypadku problemów związanych z korzystaniem z ww. programu prosimy o kontakt z Referatem Gospodarki Gruntami i Planowania Przestrzennego pod numerami tel. : 22 782-88-28 lub 22 782-88-29.

 

 • -

Zapowiedź przerwy w dostawie prądu: Dębe, Stanisławowo, Guty

08.04.14 - godz  900  1400 – Guty, Stacje transformatorowe nr: 1045 Guty II, 1044 Guty I, 1046 Guty III całe stacje

08.04.14 - godz  900  1400 - Stanisławowo, Stacje transformatorowe nr: 0046 Stanisławowo,0785 Stanisławowo Zegrzyńskie całe stacje

08.04.14 - godz  900  1400 - Dębe, Stacje transformatorowe nr: 0597 Dębe Wysypisko,1474 Dębe  PRESTO, 1052 Dębe Szlubowski, 43A0017 Dębe Szlubowski, całe stacje

Przerwy w dostawie energii elektrycznej spowodowane są koniecznością przeprowadzenia prac konserwacyjnych na urządzeniach energetycznych Przerwy w dostawie energii elektrycznej spowodowane są koniecznością przeprowadzenia prac konserwacyjnych na urządzeniach energetycznych

PGE Dystrybucja S.A Oddział Warszawa Rejon Energetyczny Legionowo informuje,

że od dnia 01.02.2014 nie będą wywieszane ogłoszenia w terenie.

Informacje o planowych wyłączeniach zamieszczane będą w tygodniku TO i OWO Legionowo i Tygodniku Nowodworskim oraz na stronie internetowej miast i gmin

 

 

 

 

Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Miasto i Gmina Serock w 2014 roku uchwalony

Rada Miejska w Serocku realizując obowiązek gminy polegający na zapobieganiu problemowi bezdomności zwierząt przyjęła uchwałą nr 438/XLVIII/2014 z dnia 31 marca 2014 roku „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Miasto i Gmina Serock w 2014 roku”.
W programie opracowanym do realizacji w 2014 roku, zachęcamy właścicieli zwierząt zamieszkujących na terenie miasta i gminy Serock do:
1. nieodpłatnego znakowania zwierząt – wystarczy, że jesteś mieszkańcem naszej gminy, możesz na podstawie odpowiedniego zlecenia pobranego z urzędu bezpłatne zaczipować zwierzę w gabinecie weterynaryjnym, z którym gmina ma zawartą umowę;
2. nieodpłatnej sterylizacji i kastracji zwierząt domowych – warunkiem skorzystania z zabiegów finansowanych przez gminę, jest wypełnienie w urzędzie oświadczenia oraz okazanie aktualnego zaświadczenia potwierdzającego zaszczepienie psa przeciwko wściekliźnie i dowodu uiszczenia opłaty od posiadania psa w wysokości 40 zł. Po dopełnieniu tych formalności właściciel zwierzęcia otrzyma skierowanie na zabieg do gabinetu weterynaryjnego, z którym gmina ma zawartą umowę. Równocześnie właściciel zwierzęcia otrzyma skierowanie na trwałe oznakowanie zwierzęcia za pomocą elektronicznego mikroprocesora.

Zabiegi sterylizacji i kastracji finansowane są również właścicielom kotów domowych oraz opiekunom kotów wolnożyjących.

No i oczywiście tak jak w ubiegłym roku, zachęcamy Państwa do przygarniania bezdomnych zwierząt, w ramach akcji „Pies czeka na człowieka” .

Więcej informacji TUTAJ

Relacja z debaty dot.opieki zdrowotnej w Serocku

Kwestia ograniczonego dostępu do  podstawowej opieki zdrowotnej jest problemem wielu samorządów, o czym mogliśmy przekonać się podczas debaty publicznej „oczekiwania pacjentów, a możliwości podstawowej opieki zdrowotnej w Serocku”, która odbyła się 2 kwietnia w serockim ratuszu.


Zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Serock Sylwestra Sokolnickiego na spotkanie przyjęli m.in. dyrektorzy placówek opieki zdrowotnej z terenu powiatu legionowskiego, farmaceuci, pracownicy Samorządowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Serocku, Radni Rady Miejskiej w Serocku, sołtysi, mieszkańcy Miasta i Gminy Serock.


Debatę poprowadziły zaproszone w roli ekspertów: Pani Lidia Spocińska - doradca w obszarze restrukturyzacji i optymalizacji procesów biznesowych w ochronie zdrowia oraz Pani Sylwia Muzal – radca prawny, związana z obsługą podmiotów prowadzących działalność leczniczą.


Niekorzystne dla SPZOZ ustawy
Pani Sylwia Muzal wprowadziła zebranych w zagadnienia dotyczące gospodarki finansowej Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej i zakres obowiązków podmiotu tworzącego.
Mecenas zwróciła uwagę, że SPZOZ z posiadanych środków i uzyskanych przychodów są zobowiązane pokrywać swoje koszty i regulować zobowiązania, czyli muszą tak prowadzić swoją działalność, aby te zobowiązania pokrywać we własnym zakresie (co reguluje  art. 52 ustawy o działalności leczniczej). „Konsekwencją takiego rozwiązania jest to, że podmiot tworzący dany SPZOZ nie może finansować bieżącej działalności SPZOZ z własnych środków finansowych. Jedyne, co może zrobić, to w momencie powstawania tego podmiotu, wyposażyć go w odpowiednie środki trwałe – aparaturę, które umożliwiły zakładowi rozpoczęcie działalności udzielania świadczeń zdrowotnych”.
Artykuł 55 ustawy o działalności leczniczej określa zamknięty katalog źródeł finansowania. SPZOZ może uzyskiwać środki finansowe z odpłatnej działalności leczniczej, chyba, że przepisy odrębne stanowią inaczej. Znaczy to tyle, że główną możliwością finansowania SPZOZ jest udzielanie świadczeń zdrowotnych na rzecz NFZ, czego konsekwencją jest uzyskiwanie tych środków finansowych na mocy kontraktów zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia. Środki finansowe uzyskane od publicznego płatnika stanowią około 90% jego przychodów.

Pani Mecenas podkreśliła także, że nie ma możliwości żeby SPZOZ udzielały odpłatnych świadczeń po wyczerpaniu kontraktów zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jedyną możliwością jest udzielanie ich wyłącznie w zakresie świadczeń niegwarantowanych oraz osobom nieubezpieczonym.

Nie trudno zauważyć więc, że problemy SPZOZ wynikają z niekorzystnych dla tych zakładów, a w rezultacie oczywiście dla pacjentów – przepisów prawa ograniczających działalność podmiotów, które udzielają świadczeń zdrowotnych.

W roku ubiegłym w SPZOZ Serock prowadzona była analiza organizacyjno-zarządcza Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Serock, z uwzględnieniem oceny prawno-ekonomicznej. Autorka analizy, Pani Lidia Spocińska przedstawiła zgromadzonym na debacie krótkie sprawozdanie.

Organizacja w serockim ośrodku zdrowia
SPZOZ Serock prowadzi podstawową opiekę zdrowotną, ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, rehabilitację narządu ruchu, fizjoterapię, profilaktykę i promocję zdrowia oraz medycynę szkolną. Atutami ośrodka zdrowia w Serocku, ale także ośrodka zdrowia w Dębem, są: dobra lokalizacja, parkingi, warunki lokalowe i infrastruktura dostosowana do wymagań sanitarnych, kompetentny personel, dobre wyposażenie gabinetów oraz fakt, że zakład nie ma zaciągniętych żadnych kredytów, pożyczek, otwartych linii kredytowych, a wobec niego nie jest prowadzone żadne postępowanie sądowe czy administracyjne.

Ponieważ - jak zauważono na początku – SP ZOZ nie może świadczyć usług odpłatnych w zakresie świadczeń gwarantowanych, głównym źródłem finansowania – jak w przypadku wszystkich SPZOZ – są umowy z NFZ, a pozostałymi: programy profilaktyczne, podnajem gabinetów, czy przychody uzyskane z badań laboratoryjnych.

Aktualne problemy w ochronie zdrowia, to kolejki osób oczekujących, nieakceptowalna dostępność usług, brak lekarzy, rosnące oczekiwania kadry medycznej, czy rosnące oczekiwania pacjentów.

O tym, że zarówno władze samorządowe jak i Dyrektor SPZOZ są świadomi problemów, z jakimi spotykają się osoby korzystające z usług ośrodka zdrowia, poinformowała dr Swietłana Jagodzińska – Dyrektor SPZOZ w Serocku. Przedstawiła zgromadzonym także kroki, jakie podejmowane są w celu ulepszenia organizacji pracy w zakładzie oraz zwiększenia satysfakcji pacjentów.

„Chory” system ochrony zdrowia
Analizowana sytuacja – podobna do sytuacji w innych SP ZOZ - nie wynika ze złego zarządzania tym zakładem, o czym świadczyły wypowiedzi dyrektorów ośrodków zdrowia z sąsiednich miast i gmin. Dr Dorota Glinicka - Dyrektor Naczelny NZOZ Legionowo oraz dr Iwona Górska – Dyrektor NZOZ Zdrowie w Legionowie  - podkreśliły, że to sytuacja w kraju wymusza na dyrektorach placówek zdrowotnych i lekarzach rozwiązania, które często są niekorzystne dla pacjentów, ale również dla personelu medycznego. Ogromnym problemem jest brak lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i lekarzy specjalistów. Często lekarz obsługuje kilka placówek w ciągu doby, co bez wątpienia wpływa na jego zmęczenie. Odpowiedzialność, jaka ciąży na lekarzach, którzy często muszą „wychwycić” ciężkie przypadki, odpowiednio zdiagnozować chorobę i przekazać pacjenta do dalszego leczenia; fakt, że pacjentów, korzystających z podstawowej opieki zdrowotnej jest coraz więcej, a lekarze nie chcą ich odsyłać do domów, bo nie są w stanie przewidzieć, czy nieudzielona tego dnia pomoc lekarska nie wpłynie na ich zdrowie lub życie – wszystko to sprawia, że lekarze pracują po godzinach, często bez przerw w ciągu pracy.

Lekarze i kadry zarządzające placówkami zdrowotnymi są świadome problemów związanych z działalnością ośrodków zdrowia. Podkreślają zgodnie, że poszukują nowych rozwiązań, aby usprawnić system świadczonych usług i organizacji pracy, jednak ich działania są ograniczone przepisami prawa. Próby jakiegokolwiek „obejścia” tych przepisów i podjęcia działań na korzyść pacjentów wiążą się z ogromnym ryzykiem i ogromną odpowiedzialnością finansową tych ośrodków. Lekarze zgodnie podkreślają, że rozwiązania, które podpowiadają im pacjenci są słuszne i chętnie by je wprowadzili, natomiast w tej chwili uniemożliwiają im to przepisy, a Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie kolejnych zmian, które już spotykają się z negatywnymi opiniami wśród kadr zarządzających SPZOZ.

Warto podkreślić, o czym wspomniał dr Krzysztof Kukla – Dyrektor Wojskowej Specjalistycznej Przychodni w Legionowie – że często dyrektorzy placówek podejmują ogromne ryzyko inwestycji – zakup dodatkowej aparatury, specjalistycznego sprzętu, wyposażenia gabinetów, natomiast realizacja tych inwestycji nie gwarantuje nowych kontraktów z NFZ powodując, że placówki zwyczajnie nie mają środków na wykorzystanie tych sprzętów. Inwestycje więc przynoszą straty finansowe i wymuszają dodatkowe środki na ich utrzymanie.

Głos mieszkańców
Mieszkańcy korzystający z usług świadczonych przez SPZOZ w Serocku i Dębem zaproponowali rozwiązania, które wpłynęłyby na polepszenie organizacji pracy, z których warto wymienić system wydawania numerków pacjentom, w celu ograniczenia wizyt poza kolejnością, wprowadzenie różnych godzin na zapisy telefoniczne i osobiste, zwrócenie większej uwagi na osoby w podeszłym wieku oczekujące na wizytę.

Część innych, zaproponowanych rozwiązań zostało od razu skomentowanych przez Radcę Prawnego Panią Sylwię Muzal, gdyż - znów - nie pozwalają na to przepisy prawa. Padła propozycja umożliwienia wprowadzenia wizyt prywatnych. Dr Swietłana Jagodzińska wyjaśniła, że podejmuje od wielu miesięcy próby zainteresowania lekarzy takim rozwiązaniem, jednak, niestety,  nie znalazła specjalistów zainteresowanych tą propozycją. Warto podkreślić również, że w tym roku uruchomiono tylko dwie specjalizacje pediatryczne w całym Mazowszu, co oznacza, że nie tylko brakuje środków na specjalizacje, ale również osób z odpowiednim wykształceniem medycznym.

Wszystkie zgłoszone podczas debaty uwagi i sugestie zostaną poddane analizie i – w miarę możliwości – wprowadzone, aby jakość świadczonych usług i organizacja pracy SPZOZ w Serocku i Dębem w jeszcze większym stopniu odpowiadały oczekiwaniom pacjentów.

Kończąc to ważne spotkanie Burmistrz Sylwester Sokolnicki oraz Pani dyrektor Swietłana Jagodzińska podziękowali uczestnikom za obecność i wszystkie zgłoszone sugestie. Wyrazili wdzięczność za zrozumienie tej trudnej dla wszystkich sytuacji i poprosili o zrozumienie dla lekarzy i personelu ośrodków zdrowia, którzy dokładają starań, by usatysfakcjonować pacjentów.   

Referat Komunikacji Społecznej

 • -
 • -
 • -

Zawieszenie linii komunikacji lokalnej

Urząd Miasta i Gminy w Serocku informuje, iż z dniem 1 kwietnia 2014 r. zostanie zawieszona linia komunikacji lokalnej dla uczniów na trasie:

- Serock- Zegrze (Osiedle) o godz. 13:45, oraz o godz. 14.20 na trasie Zegrze (Osiedle)- Serock z uwagi na to, iż z analizy 3 tygodni marca wynika, że z tych kursów sporadycznie korzystają 1-2 osoby.

Referat Spraw Obywatelskich

 

 • -

Turystyczny szlak patriotyczny "Polski Walczącej" - projekt Starostwa Powiatowego w Legionowie

Trwają ostatnie prace, w wyniku których już wiosną tego roku będzie można podążyć szlakiem prowadzącym po miejscach w powiecie legionowskim wiązanych z walką Polaków o niepodległość.
Uroczystą inaugurację tego projektu Starostwo Powiatowe w Legionowie, będące głównym organizatorem, zaplanowało na początek maja br.
Realizacja projektu odbywa się w ramach Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” w ramach środka 4.1. Rozwój obszarów zależnych od rybactwa z wyłączeniem realizacji operacji polegających na funkcjonowaniu lokalnej grupy rybackiej (LGR) oraz nabywaniu umiejętności i aktywizacji lokalnej społeczności. Całkowita wartość projektu to 115 303,99 zł z czego wartość dofinansowania wynosi 82 842,05 zł.
To jeden z pierwszych tego typu projektów w województwie mazowieckim – dostosowany do potrzeb współczesnego turysty szlak wyposażony nie tylko w ładne tablice informacyjne i kierunkowe, ale również w elektroniczną mapę tras, dostosowaną do mobilnych urządzeń typu smartphone. Również strona internetowa poświęcona Szlakowi „polski Walczącej” posiada przydatne funkcje, jakimi są np. elementy wirtualnego spaceru oraz bezpośredni dostęp do każdego z punktów trasy. Strona proponuje również ułatwienia dla osób niedowidzących – każdy z opisów  posiada lektora.

Jako pierwszy prezentujemy Szlak Centralny - zielony,
który z powodzeniem można nazwać wojskowym. Spotkamy na nim liczne fortyfikacje i koszary. Poza pamiątkami związanymi z walką Polski o niepodległość Szlak poprowadzi nas wśród atrakcji przyrodniczych i zabytków architektonicznych. W całości (jest podzielony na 4 etapy) ma długość prawie 60 km. Można go przebyć zarówno pieszo, jak i rowerem.

Wędrówkę zaczynamy w Suchocinie, na przystanku PKS. Kierujemy się w stronę Janówka Drugiego, jednak przed tą miejscowością, przed przejazdem kolejowym, zwiedzamy pozostałości fortyfikacji Dzieła nr 10.
Budowę tych dwóch betonowych fortów należących do zewnętrznej linii obrony twierdzy Modlin carskie wojska rozpoczęły w 1912 r. W czasie działań wojennych w 1915 r. nieukończone forty zostały obsadzone przez 19. kompanię Nowogieorgijewskiej Artylerii Fortecznej. Warto pamiętać, że wśród obrońców twierdzy było wielu Polaków z obszaru Królestwa Polskiego, których jesienią 1914 r. Rosjanie powołali pod broń. Betonowe forty do dziś zachowały się szczątkowo w postaci potrzaskanych wybuchami bloków.
Szlak prowadzi nas dalej, do Janówka Pierwszego, gdzie zwiedzamy kolejne fortyfikacje: Fort IV, Fort XVII b i Dzieło nr 9. Pierwszy obiekt niestety nie jest udostępniony; znajduje się w rękach prywatnych. Drugi – stoi na terenie ogródków działkowych, ale łatwo do niego dotrzeć. Trzeci -  również w rękach prywatnych, ale jego właściciel chętnie udostępnia teren turystom.
Pozostałości trzech rosyjskich fortów w Janówku należały do zewnętrznego pierścienia obrony Twierdzy Modlin. Umocnienia tworzyły Grupę Forteczną Janówek, podawaną jako przykład nowoczesnych rozwiązań w fortyfikacji carskiej. Grupa składała się ze starszego ceglano-ziemnego Fortu IV z 1887 r. oraz dwóch nowszych umocnień betonowych z lat 1912-1915, tj. Fortu nr XVII i Dzieła nr 9. W połowie sierpnia 1915 r. twierdza Modlin została otoczona przez wojska niemieckie. Obrońcy na wieść o podpisaniu kapitulacji twierdzy wysadzili umocnienia w Janówku w powietrze.
Po zwiedzeniu fortyfikacji podążamy do współczesnego kościoła pw. św. Bartłomieja w Janówku Pierwszym. Na placu przed świątynią znajdują się pomniki poświęcone poległym i zamordowanym na przejściu granicznym oddzielającym Generalną Gubernię od III Rzeszy oraz ofiarom I wojny światowej i wojny z Rosją Radziecką w 1920 r. Następnie trasa prowadzi nas przez miejscowość Góra, gdzie znajdujemy budynek klasycystycznej oficyny i ruiny XVIII-wiecznego pałacu Poniatowskich. Zaraz za tym zabytkiem przechodzimy obok malowniczego jeziora Góra, a następnie łowiska „Okoń”. Docieramy do Krubina, następnie wędrujemy do Olszewnicy Starej, gdzie odwiedzamy Skwer 11 Listopada, na którym stoi  pomnik upamiętniający odzyskanie niepodległości w 1918 r. oraz kaplica z 1857 r.
Olszewnica Stara – miejscowość, która zyskała sławę, gdy w 1778 r. książę Stanisław Poniatowski zwolnił z pańszczyzny zamożniejszych włościan ją zamieszkujących. Była to pierwsza na ziemiach Korony reforma uwłaszczeniowa. Wieś rozsławił zarządca tutejszych dóbr książęcych Józef Wybicki, w utworze „Wiadomość z Olszewnicy” i Stanisław Trembecki w poemacie „Polanka”.
Szlak prowadzi nas przez Kałuszyn do Skrzeszewa, gdzie znajdujemy dwa przydrożne krzyże z 1922 r. Następnie docieramy do skrajnych pól Poniatowa, gdzie rośnie potężny dąb „Maciek”. Tutaj również w czasie kampanii wrześniowej 1939 r. funkcjonowało polskie wojskowe lotnisko polowe.
Na przełomie sierpnia i września 1939 r. w dworze w Poniatowie kwaterowali polscy piloci ze 113., 114. i 123. Eskadry Myśliwskiej Brygady Pościgowej stacjonującej na pobliskim lotnisku polowym. W Poniatowie eskadry liczyły łącznie 48 samolotów typu P.11 i P.7. Ich głównym celem było zatrzymanie niemieckich bombowców lecących na Warszawę.  Po opuszczeniu Poniatowa przez eskadry IV/1 Dywizjonu Brygady Pościgowej w dniach 5-7 września poniatowskie lotnisko wykorzystane było przez lotnictwo Armii „Modlin”: 152. Eskadrę Myśliwską i 53. Eskadrę Obserwacyjną.
W Poniatowie znajdujemy również ruiny dworu rodziny Grocholskich, który w okresie II wojny światowej był bazą dowództwa 3. batalionu I Rejonu AK. Szlak prowadzi nas do Wieliszewa, jednej z najstarszych miejscowości regionu – najwcześniejsze pisane wzmianki o niej pochodzą z 1254 r. Z walką o niepodległość Polski ściśle związany jest cmentarz wojenny żołnierzy, którzy polegli podczas kampanii wrześniowej 1939 r.Wieliszewski cmentarz to największa w powiecie legionowskim nekropolia wojenna żołnierzy polskiego września 1939 r. Spoczywa tu około 300 bohaterskich obrońców linii Narwi, głównie z 8. i 20. Dywizji Piechoty. Pierwszych żołnierzy pochowano tu doraźnie w zbiorczej mogile już we wrześniu 1939 r. Ciała pozabijanych żołnierzy miejscowi gospodarze zwozili z okolicznych pól. Dowieziono także zwłoki żołnierzy spoza Wieliszewa – w szczególności z Ryni i Beniaminowa. Natomiast latem 1941 r. dokonano ponownej ekshumacji i pochówku z obrządkiem kościelnym, składając ciała do indywidualnych grobów. Na wieliszewską nekropolię przeniesiono również poległych żołnierzy pochowanych wcześniej w zbiorowej mogile w Poniatowie.
Na wieliszewskim cmentarzu parafialnym możemy obejrzeć pochodzącą z 1834 r. kaplicę, na której zachował się napis „Żona Mężowi”. Podczas okupacji schronienie znalazła w niej rodzina żydowska. W wieliszewskim kościele pw. Przemienienia Pańskiego odnajdziemy tablicę poświęconą żołnierzom AK. Z wieży widokowej świątyni możemy nacieszyć wzrok widokami okolicznych, malowniczych łąk okraszonych kanałami i jeziorkami. Opuszczając Wieliszew kierujemy się w stronę Zegrza Południowego. Nieopodal mostu docieramy do tablicy upamiętniającej Szare Szeregi. Potem szlak prowadzi nas w stronę jednostki wojskowej, przy której  znajdujemy tablicę poświęconą tzw. „kryzysowi przysięgowemu”.
13 lipca 1917 r. koszary w Zegrzu Południowym były świadkiem kryzysu przysięgowego w 5. Pułku Piechoty Legionów Polskich, czyli odmowy oficerów złożenia przysięgi  wierności cesarzom Niemiec i Austro-Węgier. W następstwie tej decyzji oficerowie zostali internowani w obozie w Beniaminowie, a podoficerowie i szeregowi w Szczypiornie k. Kalisza.
Wychodząc z pętli autobusowej kontynuujemy wędrówkę. Opuszczając Zegrze osiągamy Kwietniówkę, gdzie znajduje się cmentarz cywilno-wojskowy z początku XX w. Następnie kierujemy się w stronę Michałowa-Reginowa, gdzie na prywatnej posesji stoi tablica poświęcona poległemu we wrześniu 1939 r. por. Kazimierzowi Widortowi. Potem szlak prowadzi nas przez lasy w stronę Nieporętu, gdzie w 1831 r., podczas powstania listopadowego starły się wojska polskie i rosyjskie. Po obejrzeniu pola bitwy kierujemy się ku pomnikowi poświęconemu oficerom internowanym w Beniaminowie. Nieopodal znajduje się również cmentarz jeńców radzieckich i miejsce walk AK.  Trasa wiedzie nas do fortu w Beniaminowie.
Fort w Beniaminowie stanowi wartościowy przykład carskiej sztuki fortyfikacyjnej. 10 sierpnia 1915 r. wojska niemieckie zajęły fort. Przed wycofaniem się Rosjanie zdążyli wysadzić najważniejsze elementy obronne. Duże znaczenie militarne fort w Beniaminowie pełnił w czasie Bitwy Warszawskiej w 1920 r. Umocnienia bohatersko bronili żołnierze 48. Pułku Strzelców Kresowych. W nocy z 14 na 15 sierpnia 1920 r. bolszewicy podjęli dwukrotną próbę wdarcia się do fortu. W czasie walk obie strony poniosły poważne straty.
Po zwiedzeniu fortyfikacji, mijając wspaniały dąb „Jan Kazimierz”, udajemy się w kierunku Wólki Radzymińskiej. We wsi stoi pomnik lotników polskich, którzy zostali zestrzeleni przez niemieckie messerschmitty 7 września 1939 r.  Z kolei przy końcu wsi możemy obejrzeć miejsce bitwy, jaka rozegrała się tutaj w 1920 r. Wydarzeniu temu poświęcony jest również pomnik poległych Strzelców Kaniowskich, który jest ostatnim punktem podróży zielonym Szlakiem „Polski Walczącej”.
Wykorzystano fragmenty z przewodnika „Turystyczny szlak patriotyczny Polski Walczącej” na terenie powiatu legionowskiego.

 • -
 • -

"Biała sobota" w Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Legionowie !

5 kwietnia 2014 r. w Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Legionowie ul. Zegrzyńska 8 odbędzie się Biała Sobota. Tego dnia lekarze specjaliści w ramach bezpłatnych konsultacji będą przyjmować pacjentów w godzinach 10.00 - 14.00.

W ramach tzw. białej Soboty pacjenci będą mieli możliwość skorzystania z porad lekarzy wielu spacjalności. Konsultacje będą się odbywały w poradniach: ortopedycznej, osteoporozy, chirurgicznej, pulmonologicznej, urologicznej, laryngologicznej, ginekologicznej, okulistycznej, stomatologii dla dzieci i dorosłych, protetyki stomatologicznej i ortodoncji.

Do poradni ortopedycznej, osteoporozy, chirurgicznej, pulmonologiczne, urologicznej i laryngologicznej mile widziane będzie skierowanie.

ZAPRASZAMY!!!

Sukces serockich gospodyń na Targach Turystycznych w Toruniu!!!

Sukces serockich gospodyń na Targach Turystycznych w Toruniu!!!

15 - 16 marca 2014  roku w Centrum Targowym „PARK" w Toruniu odbyła się   IV edycja Targów Turystycznych  „WYPOCZYNEK"  2014r.   . Stoisko z Serocka zostało nagrodzone statuetką za różnorodność, wystrój i produkty regionalne

Targom tradycyjnie towarzyszył TORUŃSKI FESTIWAL SMAKÓW, którego opiekunem merytorycznym był znawca kuchni staropolskiej – profesor Jarosław Dumanowski. W tegorocznych targach wzięły udział panie z trzech Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Serock – z Dosina, Marynina, Skubianki a także przedstawicielki  gospodarstw agroturystycznych z Jadwisina, Łachy oraz Święcienicy. Serockie gospodynie przygotowały pieczywo na zakwasie, wędliny tradycyjne, bigos drwala, pierogi, placki ziemniaczane, nalewki oraz domowe ciasta. Stoisko urozmaicały też propozycje świątecznych zajączków,, kurczaczków i innych dzieł sztuki, wykonanych na szydełku lub techniką decoupagu. Pyszne jedzenie oraz barwny wystrój stoiska przyciągały rzesze zwiedzających, którzy przy okazji degustacji smakowitych potraw, mieli możliwość zapoznania się z ofertą turystyczną naszej gminy

Prezentacje kulinarne, degustacje i spotkania ze znawcami tradycji kulinarnych przypomniały zwiedzającym smak polskiej kuchni regionalnej.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Zapowiedź przerwy w dostawie prądu w: Borowej Górze, Ludwinowie Zegrzyńskim, Karolinie

21.03.14, godz. 9:00 – 14:00 - Borowa Góra - Stacja transformatorowa nr 0346 Borowa Góra ul: Nasielska, Długa, Słoneczna - cała stacja

21.03.14, godz. 9:00 – 14:00 - Ludwinowo Zegrzyńskie - Stacje transformatorowe nr: 0400 Ludwinowo Zegrzyńskie I, 0287 Ludwinowo Zegrzyńskie II, 0288 Ludwinowo Zegrzyńskie II - całe stacje

21.03.14, godz. 9:00 – 14:00 – Karolino - Stacje transformatorowe nr: 0592 Karolino/Stasi Las, 0852 Karolino całe stacje

Przerwy w dostawie energii elektrycznej spowodowane są koniecznością przeprowadzenia prac konserwacyjnych na urządzeniach energetycznych

PGE Dystrybucja S.A Oddział Warszawa Rejon Energetyczny Legionowo informuje, że od dnia 01.02.2014 nie będą wywieszane ogłoszenia w terenie.Informacje o planowych wyłączeniach zamieszczane będą w tygodniku TO i OWO Legionowo i Tygodniku Nowodworskim oraz na stronach internetowych miast i gmin.

 

 

 • -

„O architekturze w duchu zrównoważonego rozwoju” - projekt Powiatu Legionowskiego

Projekt dotyczy świadomego kształtowania ładu przestrzennego przy udziale administracji, architektów i lokalnej społeczności. Jego celem  jest promocja nowoczesnych, ekologicznych i ekonomicznych technologii budowlanych, a także podtrzymanie lokalnych tradycji architektonicznych i urbanistycznych obszaru Lokalnej Grupy Działania „Zalew Zegrzyński”, która obejmuje swoim zasięgiem powiat legionowski (Jabłonna, Nieporęt, Serock, Wieliszew), powiat wołomiński (Radzymin, Dąbrówka) oraz powiat wyszkowski (Somianka).

Pierwsza konferencja zorganizowana zostanie 3 kwietnia br. i skierowana będzie do przedstawicieli władz lokalnych oraz architektów i projektantów działających na terenie LGD.

Tutaj czytaj więcej o projekcie.

„Strategia marki Jezioro Zegrzyńskie” - warsztaty w serockim ratuszu

12 marca 2014 w serockim ratuszu odbyło się spotkanie konsultacyjne – warsztaty realizowane w ramach wniosku pt. „Strategia marki Jezioro Zegrzyńskie”.

W ubiegłym roku minęło 50 lat od momentu oddania do użytkowania Jeziora Zegrzyńskiego. Związek Gmin Zalewu Zegrzyńskiego podjął działania mające na celu uczczenie tej okrągłej rocznicy i wypracowanie jasnej wizji rozwoju terenu położonego wokół zbiornika, realizując projekt p.n. „Silna marka Jeziora Zegrzyńskiego” sfinansowany z budżetu Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego i programu PO RYBY 2007 – 2013. 

W roku 2014 Związek Gmin Zalewu Zegrzyńskiego podjął kolejne kroki dla podniesienia atrakcyjności turystycznej obszaru Jeziora Zegrzyńskiego.

Spotkanie konsultacyjne zostało dofinansowane z PROW na lata 2007 – 2013 w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” i było prowadzone przez Piotra Lutka - profesjonalnego trenera w zakresie marketingu miejsca. Posłużyło ono rozpoznaniu najważniejszych atrybutów obszaru Jeziora Zegrzyńskiego, dla określenia tożsamości marki Jezioro Zegrzyńskie.

W spotkaniu wzięło udział 45 uczestników – przedstawicieli gmin, należących do obszaru ZGZZ, przedsiębiorców a także przedstawicieli ośrodków konferencyjno-szkoleniowych, położonych nad Jeziorem Zegrzyńskim. Uczestników przywitał i dokonał otwarcia konferencji Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego i jednocześnie gospodarz-burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki

Opracowany dokument pt. Strategia marki Jezioro Zegrzyńskie, będzie praktycznym narzędziem prowadzenia działań promocyjnych i marketingowych na rzecz obszaru Jeziora Zegrzyńskiego przez wszystkie instytucje, przedsiębiorców jak też osoby prywatne. Elementem identyfikującym będzie opracowany logotyp i księga znaku, które w kolejnym etapie realizowania strategii zostaną udostępnione uczestnikom.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

15 rocznica przystąpienia Polski do NATO

12 marca mija 15 rocznica wstąpienia Polski do NATO.
NATO - Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego, to organizacja polityczno - wojskowa, która powstała w 1949 roku. Jej celem są starania o zachowanie pokoju i umocnienie bezpieczeństwa międzynarodowego. W tej chwili w skład NATO wchodzi 28 państw.

Przeczytaj TUTAJ o obchodach rocznicy w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Życzenia z okazji Dnia Kobiet

Musi być do wyboru.
Zmieniać się, żeby tylko nic się nie zmieniło.
To łatwe, niemożliwe, trudne, warte próby.
Oczy ma, jeśli trzeba, raz modre, raz szare,
czarne, wesołe, bez powodu pełne łez.

Nie ma głowy na karku, to będzie ją miała.
Czyta Jaspersa i pisma kobiece.
Nie wie po co ta śrubka i zbuduje most.

Dokąd tak biegnie, czy nie jest zmęczona.
Ależ nie, tylko trochę, bardzo, nic nie szkodzi.
Albo go kocha, albo się uparła.
Na dobre, na niedobre i na litość boską.

W.Szymborska, Portrety (fragmenty)

Z okazji Dnia Kobiet wszystkim kobietom najpiękniejszych momentów.

Od 1 kwietnia nowa taryfa za dostawę wody

Rada Miejska w Serocku na posiedzeniu w dniu 24 lutego 2014 r. podjęła uchwałę w sprawie taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę odbiorców zaopatrywanych z urządzeń wodociągowych będących w posiadaniu Miejsko – Gminnego Zakładu Wodociągowego na terenie gminy Miasto i Gminy Serock.
Taryfę za zbiorowe zaopatrzenie w wodę opracowano zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzanie ścieków oraz z przepisami wykonawczymi do tej ustawy. Cenę i stawkę opłaty abonamentowej zawartej w taryfie określono na podstawie niezbędnych przychodów dla prowadzenia działalności w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę na terenie gminy Serock.
Kalkulując taryfę w kosztach nie uwzględniono opłat amortyzacyjnych i umorzeniowych oraz zysku. Wartość niezbędnych przychodów określono tylko w oparciu o koszty eksploatacyjne i utrzymanie, koszty zakupu wody oraz należności nieregularne.
Na terenie całej gminy uwzględniono jedną taryfową grupę odbiorców.
Zaproponowana cena 1 m3 wody uwzględnia 5% wzrost w stosunku do roku poprzedniego.
Wysokość opłaty stałej określono zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Budownictwa z dnia 28 czerwca 2006 r. w sprawie określenia taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (Dz. U. 2006.127.886) w wysokości mniejszej niż 15% całości kosztów eksploatacji i utrzymania urządzeń wodociągowych.

źródło i tekst uchwały: http://www.wodociagiserock.pl/index.php/aktualnosci/items/od-1-kwietnia-nowa-taryfa-za-dostawe-wody-61.html

Ściągnij program PIT - pomożesz innym

Prawie 3 miliony złotych może zostać w powiecie, wspomóc nas, naszych bliskich i przyjaciół. Wystarczy przyłączyć się do naszej akcji! Miieszkańcy powiatu legionowskiego mają możliwość rozliczenia PIT 2013 przy użyciu specjalnego programu, przygotowanego przez Wydział Promocji Starostwa.
To pierwsza taka inicjatywa w Polsce podjęta przez władze samorządowe.                                                                                                                    
Program jest elementem kampanii pod hasłem „ZAPROCENTUJ W POWIECIE”, której ideą jest wspieranie lokalnych Organizacji Pożytku Publicznego oraz potrzebujących mieszkańców, poprzez zachęcanie podatników do przekazywania swojego 1% podatków właśnie na ich rzecz. - To olbrzymia szansa na wsparcie lokalnych organizacji i inicjatyw - mówi Jan Grabiec, starosta legionowski.
Darmowy program można ściągnąć ze strony internetowej powiatu.
W intuicyjny sposób prowadzi on użytkownika krok po kroku przez kreator rozliczenia. Zawiera przejrzystą instrukcję obsługi oraz umożliwia wysłanie PIT-u przez Internet bezpośrednio do Urzędu Skarbowego. Program daje możliwość wyboru numeru KRS Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) z terenu powiatu legionowskiego, na rzecz której podatnik chce przekazać 1% swojego podatku.
 Istnieje również możliwość wyboru OPP spoza powiatu, pod warunkiem, że prowadzą one zbiórki na rzecz mieszkańców powiatu. W sumie w kampanii udział bierze 17 podmiotów posiadających status OPP, wśród nich m.in. organizacje pomagające chorym dzieciom, bezdomnym zwierzętom czy działające na rzecz podnoszenia poziomu edukacji czy rozwoju sportu w regionie. Ponadto za pomocą dedykowanych wersji programu dostępnych na stronie podatnik będzie mógł odliczyć swój 1% na rzecz jednej z 26 osób, które zgłosiły się do Starostwa w pierwszym etapie akcji. Programy będą dostępne jutro.
Z badań Stowarzyszenia Klon/Jawor, przeprowadzonych w 2012 r., wynika, że większość osób przekazujących 1% dla organizacji pożytku publicznego, już po kilku miesiącach nie pamięta dokładnie, jakiej organizacji przekazało środki - zaledwie 39% potrafiło wymienić jej nazwę.
Z opublikowanych danych o przychodach OPP z 1% na terenie całego kraju wynika, że w 2013 r. ponad połowa tych środków przypadła 50 największym organizacjom. Stowarzyszenie Klon/Jawor zwraca uwagę, że przez to mechanizm 1% przede wszystkim buduje pozycję największych fundacji i stowarzyszeń, w niewielkim natomiast stopniu wzmacnia lokalne organizacje.
Możemy to zmienić. Razem. Zwłaszcza, gdy uświadomimy sobie, że jeśli wszyscy podatnicy z powiatu przekażą 1% na rzecz lokalnych organizacji lub osób, mogą one zebrać niemal 3 miliony złotych na pomoc innym. Warto o tym pamiętać i wypełnić PIT za pomocą naszego programu.

źródło: powiat-legionowski.pl
 

 • -
 • -

Bezpłatne szkolenia dla bezrobotnych i przedsiębiorców!

Bezpłatne szkolenia odbędą się na przełomie kwietnia i maja 2014 r. na terenie powiatu legionowskiego.
Celem projektu jest popularyzacja działalności gospodarczej opierającej się na korzystaniu z szeroko rozumianych rozwiązań teleinformatycznych, zwłaszcza z możliwości jakie daje Internet.

Więcej informacji TUTAJ

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Operacja realizowana przez Powiat Legionowski pt. „E-biznes szansą rozwoju gospodarczego obszaru LGD "Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego"”

współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 - LEADER z zakresu małych projektów w ramach

działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Serocku

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się w niedzielę, 2 marca 2014 na serockim rynku. Poprzedziła je Msza święta o godzinie 11.00 w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie w Serocku, w intencji bohaterów antykomunistycznego podziemia. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele samorządu serockiego, Stowarzyszenia "Żołnierze Mazowsza", serockich harcerzy należących do 13 Wodnej Drużyny Harcerskiej "Horn" w Legionowie oraz mieszkańcy.

Ustawą z dnia 3 marca 2011 roku został wprowadzony Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy wyklętych” obchodzony 1 marca – państwowe święto poświęcone pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
Dla wielu krajów, ludzi, organizacji – II wojna światowa zakończyła się wraz z upadkiem hitlerowskiego totalitaryzmu. Dla Polski wówczas rozpoczęła się wojna z terrorem komunistycznym. Członkowie Armii Krajowej, Narodowych Sił zbrojnych, Wolności i Niezawisłości, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, Ruchu Oporu Armii Krajowej, Konspiracyjnego Wojska Polskiego i innych formacji wojskowych wciąż prowadzili walkę – konspiracyjną, cichą, trudną. Walkę o suwerenność, honor i elementarną sprawiedliwość – niemożliwą w systemie komunistycznym.
Uczczenie tego dnia jest wyrazem szacunku dla żołnierzy powojennego podziemia za niezłomną postawę patriotyczną i niepodległościową oraz konsekwentne stawianie oporu nieakceptowanemu przez społeczeństwo ustrojowi. W ostatnich latach ta bohaterska i trudna historia coraz częściej staje się przedmiotem zainteresowania instytucji państwowych i organizacji społecznych.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Badania USG dla dzieci - ponownie!

W związku z ogromnym zainteresowaniem profilaktyką nowotworową Ambulans Fundacji Ronalda McDonalda już w czerwcu, po raz drugi w tym roku przeprowadzi bezpłatne badania USG dla najmłodszych mieszkańców powiatu legionowskiego.

Ambulans Fundacji Ronalda McDonalda to jedyny tego typu pojazd w Europie. Jest to unikalna, mobilna stacja medyczna, składająca się z dwóch gabinetów lekarskich, wyposażonych w nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny. Badania mają na celu wykrywanie nowotworów lub innych nieprawidłowości wśród dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat.

Tegoroczne badania zaplanowane zostały na początek marca i odbywać się będą w Legionowie, Łajskach i Serocku. Zapisy rozpoczęły się 26 lutego i miały trwać trzy dni, jednak liczba chętnych przerosła oczekiwania organizatorów. Już w ciągu zaledwie dwóch godziny zapełnione zostało 200 miejsc z dodatkowymi 15 miejscami rezerwowymi. Zainteresowanie było tak duże, że przeciążona centrala telefoniczna kilkukrotnie uległa awarii.

W związku z tym, że jest to jedyny taki pojazd w Polsce, oczekiwanie na jego przyjazd wynosi około półtora roku. Dodatkowo fundacja limituje jego częstotliwość tylko do 1 razu w ciągu roku. Drugi termin programu „Nie nowotworom u dzieci” w tym roku udało się uzyskać tylko dlatego, że zrezygnował z niego Urząd Dzielnicy Praga – Południe. Dzięki naszym staraniom, to właśnie Powiat Legionowski, spośród wielu chętnych samorządów, zajął miejsce warszawskiego urzędu. Badania odbędą się w dniach 24-26 czerwca 2014 r., więc do dyspozycji mieszkańców będzie kolejne 200 miejsc.

W związku z sygnałami wadliwego działania centrali, przy kolejnych zapisach zadbamy o to, aby uniknąć takich sytuacji. Proponujemy również, aby zapisów dokonywać zaraz po ich rozpoczęciu. Aby dać szanse na przebadanie większej liczby dzieci, zapisywane będą tylko te osoby, które nie wzięły udziału w marcowej edycji.

Szczegółowych informacji, dotyczących zapisów na czerwcową turę badań należy szukać na stronie www.powiat-legionowski.pl. Pojawią się one pod koniec maja lub na początku czerwca tego roku.

źródło: powiat-legionowski.pl

Informacja dot. biletów miesięcznych Lokalnej Komunikacji Autobusowej

Szanowni Państwo,

W związku z przejęciem od dnia 03.03.2014 r. przez Miasto i Gminę Serock roli Operatora na trasie Serock – SKM Legionowo – Serock informujemy, że:

· Ze względów technicznych zakup biletów miesięcznych na trasie Serock – SKM Legionowo – Serock w cenie 35 zł ulgowy i 70 zł normalny na miesiąc marzec będzie możliwy od dnia 03.03.2014 r. w kasie biletowej na Dworcu Autobusowym w Pułtusku, przedłużenie na kolejne miesiące będzie mogło odbywać się u kierowcy autobusu.

· Wszystkie wykupione w lutym bilety miesięczne na miesiąc marzec na odcinku Serock – SKM Legionowo można będzie wymienić w kasie biletowej na Dworcu Autobusowym w Pułtusku, przy jednoczesnym przeprogramowaniu em-karty oraz otrzymać zwrot nadpłaty.

· Osoby, które nie posiadają biletów miesięcznych muszą pierwszy bilet miesięczny zakupić w kasie biletowej w Pułtusku.

· Wszelkich informacji na temat biletów miesięcznych Lokalnej Komunikacji Autobusowej można uzyskać pod numerem telefonu:  23 672-44-81 w. 18.

 

Dojazd do SKM Legionowo w ramach Lokalnej Komunikacji Autobusowej

Szanowni Państwo,
Urząd Miasta i Gminy w Serocku informuje, że z dniem 03 marca 2014 r. zostają uruchomione nowe połączenia komunikacyjne w ramach Lokalnej Komunikacji Autobusowej na trasie:
- Serock – Zegrze (Osiedle)
• W okresie od dnia 03 marca 2014 r. do dnia 30 kwietnia 2014 r. uruchomiony zostanie dodatkowy kurs o godzinie 13:45 na trasie Serock – Zegrze (Osiedle) przez Karolino, Stasi Las, oraz o godzinie 14:15 na trasie Zegrze (Osiedle) – Serock przez Karolino, Stasi Las.
Szczegółowy rozkład jazdy dodatkowego kursu znajduje się TU.
- Serock – Zegrze (Osiedle)- Legionowo SKM
• Z dniem 03 marca 2014 r. Miasto i Gmina Serock przejmuje rolę Organizatora linii komunikacyjnej na trasie Serock – Zegrze (Osiedle) – Legionowo SKM.
W związku z powyższym przewoźnik realizujący kursy z Serocka do SKM Legionowo wg rozkładu jazdy, który znajduje się TU, od dnia 03 marca 2014 r.  będzie honorował bilety Lokalnej Komunikacji Autobusowej.

Bilet ulgowy na trasie Serock – Legionowa SKM będzie wynosił:
- 1,50 zł jednorazowy,
- 35 zł miesięczny.
Bilet normalny na trasie Serock – Legionowa SKM będzie wynosił:
- 3 zł jednorazowy,
- 70 zł miesięczny.

 

Jesteśmy myślami z Ukrainą

Jak wielkie było w narodach Europy na przestrzeni wieków pragnienie Wolności zapisano na kartach historii. Jak wielkie jest pragnienie Wolności dzisiaj, pokazali Ukraińcy walczący na Majdanie. Dla Wolności gotowi byli oddać to, co najcenniejsze – własne życie.
My, Polacy wiemy jak ta droga do Wolności jest długa i trudna, jakich wymaga ofiar i poświęcenia. Polskie doświadczenia mogą być przykładem dla innych Narodów dążących do zachowania narodowej tożsamości w  europejskim wymiarze. Od kilku miesięcy nasze myśli i serca są z walczącymi  o ukraińską suwerenność. Życzymy Ukrainie, by naród w swej podmiotowości - w poczuciu odpowiedzialności za Państwo i Naród - dokonał słusznych wyborów na miarę swoich oczekiwań i możliwości.

"Nie nowotworom u dzieci" - bezpłatne badania USG

5 marca  będzie można wykonaćw Serocku, w ramach akcji "Nie nowotworom u dzieci" bezpłatne badania USG dzieciom w wieku : 9 miesięcy - 6 lat.
Badania pozwolą na kompleksową ocenę stanu narządów jamy brzusznej, tarczycy i węzłów chłonnych, a u chłopców dodatkowo moszny. Badania odbęda się w ambulansie przy serockim ratuszu.

Organizatorem akcji "Nie nowotworom u dzieci" prowadzonej w dniach 4-6 marca 2014 r.  jest Starostwo Powiatowe w Legionowie.

 

 

 • -

Zapowiedź przerwy w dostawie prądu w: Skubiance, Woli Smolanej

27.02.14- 900 - 1400 – Skubiank: Stacja transformatorowa nr 1498 Skubianka Letniskoobwód n/n w kierunku ul. Akacjowej, ul. Akacjowa

04.03.14 - 900  1400 - Wola Smolana : Stacja transformatorowa nr 0677 Wola Smolana I obwód n/n w kierunku Wola Smolana 22

Przerwy w dostawie energii elektrycznej spowodowane są koniecznością przeprowadzenia prac konserwacyjnych na urządzeniach energetycznych

PGE Dystrybucja S.A Oddział Warszawa Rejon Energetyczny Legionowo informuje, że od dnia 01.02.2014 nie będą wywieszane ogłoszenia w terenie. Informacje o planowych wyłączeniach zamieszczane będą w tygodniku TO i OWO Legionowo i Tygodniku Nowodworskim oraz na stronie internetowej miast i gmin.

 

Legionowskie Photo Walk w Serockim Ratuszu

Do 21 marca w ratuszu w Serocku będzie mozna podziwiać wystawe fotograficzną - Legionowskie Photo Walk 2012/2013

Worldwide Photowalk to największy na świecie spacer fotograficzny, okazja do spotkań i wspólnych wędrówek wszystkich miłośników fotografii. I tych, którzy dopiero zaczynają  przygodę z fotografią, doświadczonych fotoamatorów, a także zawodowców. Spacery są otwarte dla wszystkich miłośników kadru, nieważne czy posługują się aparatem kompaktowym, lustrzanką czy komórką.

Inicjatorem całej akcji jest Scott Kelby amerykański fotograf, autor ponad 30 książek o fotografii, wykładowca programu Adobe Photoshop, który w 2008 roku po raz pierwszy zaprosił chętnych na wspólny spacer z aparatem po swoim mieście pod nazwą Photowalk. Idea spotkała się z tak dużym zainteresowaniem fotografików z całego świata, że narodził się pomysł organizacji takich spacerów równocześnie na całym świecie. W ten sposób Photowalk objął swoim zasięgiem 47 różnych krajów. W 2013 roku do wyboru było 1238 lokalizacji, w tym także Legionowo, w którym spacer odbył się już po raz drugi.

Pomysłodawcą i liderem legionowskiego PhotoWalk jest Marek Stor, grafik i fotograf z Łajsk, któremu przy organizacji spacerów pomagali Paweł Horąży i Dorota Milerowicz. Pierwszy legionowski spacer w 2012 roku, został zorganizowany przy udziale Erazma Domańskiego, przewodnika i kustosza Muzeum Historycznego w Legionowie. Trasa wiodła przez starszą część miasta. Zobaczyliśmy Rynek, Kozłówkę, najstarsze legionowskie wille, ciekawe murale i dawne bloki wojskowe. Spacer zakończyliśmy w filii Muzeum Historycznego na Piaskach.

Drugi spacer 5 października 2013 roku prowadził przez Legionowo nowe i nowoczesne. Spotkaliśmy się pod Ratuszem, ulicą Piłsudskiego doszliśmy do torów kolejowych, fotografowaliśmy wiadukt przy drodze nr 61 i nowoczesne budynki przy ulicy Słowackiego. Na wspólne oglądanie zdjęć ze spaceru przyjął nas gościnnie MOK. 

Prace prezentowane na wystawie są wyborem zdjęć, które powstały podczas dwóch legionowskich spacerów.

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Ruszyły zapisy na Triathlon Serock!!!

15 czerwca 2014 r.w Serocku odbędą się zawody triathlonowe. I Triathlon Serock to duże przedsięwzięcie, o olbrzymim potencjale promocyjnym. Ponad 500 zawodników zmierzy się ze sobą nawzajem i własnymi celami podczas pierwszej w tym regionie imprezy triathlonowej. Bieg, pływanie, dystans na rowerze – wszystkie trzy elementy tych wymagających zawodów zostaną zrealizowane w niezwykłej scenerii miasta Serock. Impreza odbędzie się 15 czerwca 2014 roku, zapisy ruszają już 10 marca na stronie www.triathlonserock.pl ! Organizatorami imprezy są "Friends of Sports" oraz Miasto i Gmina Serock, partnerem jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Serocku. Poniżej znajduje się link do oficjalnej strony zawodów oraz do strony na facebooku, gdzie można znaleźć szczegółowe informacje, dotyczace projektu oraz zgłosić swój udział w imprezie.

Facebook

https://www.facebook.com/triathlonserock

Strona
www.triathlonserock.pl

Zapowiedź przerwy w dostawie prądu w: Jadwisinie, Borowej Górze, Skubiance

18.02.14 – 9:00 1400 - Jadwisin gm. Serock: Stacje transformatorowe nr: 0297 Jadwisin PGR, 0388 Jadwisin Szkoła, 0902 Jadwisin II Dojazdowa, 0870 Jadwisin Osiedle, całe stacje ul: Szaniawskiego, Szkolna, Królewska, Książęca, Dojazdowa, Okrężna, Spacerowa, Dworkowa, Parkowa, Jabłoniowa, Konwaliowa, Jaśminowa, Wrzosowa, Wiśniowa, Malinowa oraz ul. Przyległe

 

19.02.14 – 8:00 -11:00:Borowa Góragm. Serock: Stacja transformatorowa nr 0032 Borowa Góra, cała stacja ul: Akacjowa, Różana, Bursztynowa, Szmaragdowa

 

27.02.14- 9:00 - 14:00 – Skubianka gm. Serock: Stacja transformatorowa nr 1498 Skubianka Letniskoobwód n/n w kierunku ul. Akacjowej, ul. Akacjowa

Przerwy w dostawie energii elektrycznej spowodowane są koniecznością przeprowadzenia prac konserwacyjnych na urządzeniach energetycznych

PGE Dystrybucja S.A Oddział Warszawa Rejon Energetyczny Legionowo informuje, że od dnia 01.02.2014 nie będą wywieszane ogłoszenia w terenie. Informacje o planowych wyłączeniach zamieszczane będą w tygodniku TO i OWO Legionowo i Tygodniku Nowodworskim oraz na stronie internetowej miast i gmin.

 

Nowe połączenia autobusowe na trasie Serock – Zegrze (Osiedle)– Warszawa Arkadia)

Od 13.01.2014 r. firma SANIMAX Transport s.c. uruchomiła nową linię autobusową na trasie Serock – Zegrze (Osiedle) – Warszawa (Arkadia). Rozkład jazdy, kliknij TU.

Cena biletu jednorazowego z Serocka do Warszawy wynosi 6 zł, z Zegrza do Warszawy 5 zł.

Informujemy ponadto, że przewoźnik honoruje wszystkie ulgi ustawowe, jak również prowadzi sprzedaż biletów miesięcznych, które są wyjątkowo korzystne dla uczniów i studentów.

Przewoźnik rozważa uruchomienie dodatkowych kursów na tej trasie. Planowane godziny odjazdu z Serocka to okolice godziny 5, 6 i 15 a powrotne z Warszawy (Bonifraterska) około 6, 10 i 16.  Prosimy, aby osoby zainteresowane przekazały swoje sugestie w zakresie godzin odjazdu autobusów na poniższy adres e-mail: biuro@sanimax.pl

Serocczanie oddali 7 litrów krwi

Ponad 7 litrów krwi udało się zebrać podczas akcji zbiórki krwi na serockim rynku w dniu 11.02.2014. Organizatorem akcji był Oddział Rejonowy PCK w Legionowie.

Do akcji zgłosiło się ponad 20 osób, po przejściu badań wstępnych krew mogło oddać 16. Te 7 litrów uratuje zapewne niejedno życie.

Jak bardzo potrzebna jest krew dowiadujemy się niestety w przykrych okolicznościach, kiedy komuś z naszych bliskich niezbędna jest transfuzja. A dziś w szpitalach krew jest na wagę złota.

Legionowscy honorowi krwiodawcy wpadli na pomysł powołania klubów regionalnych, aby zrzeszać lokalnych krwiodawców i w większym stopniu promować akcję krwiodawstwa na terenie poszczególnych gmin. Taki klub powstał też w Serocku. Już podczas wtorkowej akcji zapisało się do niego czterech członków, a kilka zadeklarowało chęć przystąpienia w najbliższym czasie.

Z czym się wiąże członkostwo w klubie? Określają to regulamin Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża Legion.

Wszystkich zainteresowanych członkostwem w klubie prosimy o kontakt z Panią Agnieszką Woźniakowską - Członka Zarządu Wspierającego Koordynatora Oddziału Serock, tel. 22 782 62 81, pokój 20 Urzędu Miasta i Gminy Serock, mail: promocja@serock.pl.

Wszelkie informacje dotyczące klubu znajdują się  na stronie: www.legionhdk.pl  oraz  facebook'u: Legion Klub HDK

Serdecznie zapraszamy.

 • -

Stypendia motywacyjne dla uczniów za pierwszy semestr roku szkolnego 2013/2014 w Mieście i Gminie Serock

Uczniowie szkół z terenu Miasta i Gminy Serock mogą otrzymać stypendia  za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe na podsumowanie pierwszego okresu nauki (I semestr) roku szkolnego 2013/2014.
 
Stypendium za wyniki w nauce może być przyznane uczniowi, który uzyskał wysoką średnią ocen w okresie (semestrze) poprzedzającym okres (semestr), w którym przyznaje się to stypendium, a stypendium za osiągnięcia sportowe może być przyznane uczniowi, który uzyskał wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu co najmniej międzyszkolnym.
Poza powyższymi kryteriami wymagane jest by uczeń uzyskał co najmniej dobrą ocenę zachowania w okresie (semestrze) poprzedzającym okres (semestr), w którym przyznaje się to stypendium.
Zasady i tryb przyznawania stypendiów wynika wprost z zapisów art. 90g ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. 2004, Nr 256, poz.2572 ze zm.) który stanowi, że:
- wysokość średniej ocen ustala powołana przez dyrektora szkoły komisja stypendialna po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i samorządu uczniowskiego,
- dyrektor szkoły zaś ustala wysokość stypendium i podejmuje decyzję o przyznaniu stypendium motywacyjnego.
W bieżącym roku szkolnym maksymalna wysokość stypendium semestralnego dla ucznia nie może przekroczyć kwoty 212,00 zł, zgodnie z art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. 2013 poz.1456 ze zm.)
W najbliższym czasie zostaną wypłacone stypendia uczniom ze środków zabezpieczonych na ten cel w budżecie gminy Miasto i Gmina Serock.

Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli              
w Serocku

Do 13.00 można oddać krew na serockim rynku

Trwa akcja zbiórki krwi na serockim rynku, zorganizowana przez Oddział Rejonowy PCK w Legionowie.
Zapraszamy do godziny 13.00.

 

 

 • -

Akcja - nadaj nazwę swojej drodze

Na przestrzeni ostatnich 20-lat lat rozwinęła się urbanizacja miasta i gminy Serock, w ślad za którą powstała nowa sieć dróg wydzielonych do działek budowlanych oraz osiedli mieszkaniowych.

Niestety, zarówno wśród istniejących jak i nowo powstałych dróg, znajdują się te, którym do tej pory nie nadano nazwy, co utrudnia nie tylko ich lokalizację ale także lokalizację nieruchomości położonych przy tych drogach.

Nadanie drogom nazwy jest zadaniem własnym gminy w ramach zaspokojenia zbiorowych potrzeb wspólnoty, przy czym kompetencje do nadania nazwy drogom publicznym i niepublicznym posiada rada gminy. W odniesieniu do dróg prywatnych zgodę na nadanie drodze nazwy muszą wyrazić jej właściciele, w przypadku braku takiej zgody, nieruchomości zlokalizowane przy drodze bez nazwy otrzymują adresy związane z numerem porządkowym budynku i nazwą ulicy z najbliższego sąsiedztwa, do którego dodatkowo dopisuje się kolejne litery alfabetu łacińskiego. Na terenie gminy (szczególnie na wsiach) występują także nieruchomości posiadające numerację porządkową od nazw miejscowości, w których są położone, i które aktualnie przylegają do nowo powstałych dróg bez nazwy.

Nadanie nazwy drodze jest ważnym czynnikiem szeroko rozumianej  komunikacji społecznej. W sytuacjach kryzysowych umożliwia policji,  pogotowiu ratunkowemu czy straży pożarnej szybką identyfikację ulicy i posesji. Nazwanie ulicy ułatwia również  prawidłowe realizowanie zasad stosowanych przy nadawaniu numeracji porządkowej nieruchomości.

Aby ułatwić lokalizację ulic i nieruchomości na terenie gminy, proponujemy Państwu zgłaszanie propozycji nadania swoim drogom nazwy.

Wybór nazwy zostawiamy Państwa inwencji, jednakże wskazane jest, aby zaproponowana nazwa korespondowała z otoczeniem, bądź z istniejącymi nazwami dróg.

Proponowana nazwa nie może już występować na terenie miasta i gminy Serock. W celu weryfikacji, prosimy o kontakt z Referatem Gospodarki Gruntami i Planowania Przestrzennego pod numerami telefonu 22 782-88-28 lub 22 782-88-29, bądź o sprawdzenie w poniżej załączonym alfabetycznym wykazie istniejących nazw ulic miasta i gminy Serock.

Złożenie przez Państwa wniosku spowoduje wszczęcie procedury zmierzającej do podjęcia przez Radę Miejską w Serocku uchwały w sprawie nadania drodze zaproponowanej nazwy.

Pragniemy również Państwa poinformować, że w odniesieniu do dróg, których właścicielem, lub w posiadaniu których jest gmina, z urzędu zostaną podjęte działania w kierunku nadania nazwy drogom. Właściciele terenów przyległych do tych dróg zostaną jednak wczesniej poproszeni o wypowiedzenie się odnośnie proponowanych nazw.

Zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w akcji nadania nazwy swojej drodze, dla najlepszych propozycji przewidujemy nagrody.

Referat Gospodarki Gruntami
i Planowania Przestrzennego

 

 

 

Akcja krwiodawstwa na serockim rynku

 • -

Serock - Gminą Przyjazną Turystom w 2014 i 2015 roku

Kapituła programu Dobre Bo Polskie przyznała tytuł "Gmina Przyjazna Turystom" na 2014 i 2015 rok Miastu i Gminie Serock.

Nasza miescowość cieszy się dużym uznaniem branży turystycznej a tytuł "Gmina Przyjazna Turystom" pozwoli zaakcentowac położenie Miasta i Gminy Serock na mapie turystycznej Polski.

Zapraszamy do wypoczynku na terenie naszej gminy!!!

 • -

Informacja dotycząca przyjęć interesantów przez burmistrza w dniu 10.02.2014 r.

W dniu 10.02.2014 r. w godz. 12:00 -15:00 interesantów będzie przyjmował wyłącznie zastępca burmistrza Józef Zając.

Odśnieżajmy dachy

Zima nie odpuszcza. Biały puch przykrył miasta i wsie. Na wielu dachach zalega gruba warstwa śniegu. Obowiązek odśnieżania ciąży na właścicielach, zarządcach i administratorach budynków, którzy powinni spowodować usunięcie śniegu i lodu z dachów, rynien, balkonów i innych elementów budowli - wszędzie tam, gdzie może to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i samego budynku. Śnieg w dużej ilości staje się bardzo ciężki, szczególnie gdy zaczyna się rozpuszczać. Aby zapobiec tragedii musimy pamiętać o jego regularnym usuwaniu.
fot. Daniel Żochowski

Nie mniejszym zagrożeniem jest także pozostawienie zaśnieżonych chodników, szczególnie w pobliżu ruchliwych ciągów komunikacyjnych. Oprócz uszkodzeń ciała na skutek upadku, omijanie zaśnieżonego miejsca lub poślizg na chodniku może się skończyć nagłym wtargnięciem pieszego na jezdnię. W takich warunkach łatwo o potrącenie i nieszczęśliwy wypadek.

Źródło: kpplegionowo.policja.waw.pl

Biała sobota w Mazowieckim Szpitalu Onkologicznym w Wieliszewie

Bezpłatne badania onkologiczne w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów odbędą się w MSO w Wieliszewie 08.lutego 2014 r. w godz. 9:00 - 14:00

 • -

Informacja dotycząca przyjęć interesantów przez burmistrza w dniu 03.02.2014 r.

W dniu 03.02.2014 r. w godz. 12:00 -15:00 interesantów będzie przyjmował wyłącznie zastępca burmistrza Józef Zając.

Bezpłatne spotkanie informacyjne z zakresu nowych przepisów podatkowych odbędzie się w Legionowie

 • -

Życzenia dla babć i dziadków

Pędzą wnuki ulicami
z ogromnymi laurkami.
Te laurki pełne kwiatków
są dla wszystkich babć i dziadków.
A dziadkowie wraz z babciami
już czekają przed domami.
Przez lornetki patrzą w dal
wystrojeni jak na bal
.

 

Kochanym babciom i dziadkom w dniu ich świąt - najlepsze życzenia.

 • -

Uwaga! Opady marznącego deszczu! Ostrzeżenie meteorologiczne!

Nr 10 Zjawisko: Opady marznące
Stopień zagrożenia: 3


Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych i Komercyjnych
Obszar: Województwo mazowieckie
Ważność: od 2014-01-20 15:00:00 do 2014-01-21 12:00:00
Przebieg: Obserwowane są i nadal będą występowały opady marznącego deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym, powodujące gołoledź. Zjawisko wystąpi głównie na obszarze subregionu południowego, centralnego i zachodniego. Ponadto, w subregionie północnym i wschodnim przewiduje się zamiecie i zawieje śnieżne spowodowane wiatrem o średniej prędkości od 20 km/h do 30 km/h, w porywach do 60 km/h.
Prawdopodobieństwo: Opady marznące 90%, Zawieje/zamiecie śnieżne 70%
Uwagi: Zmiana dotyczy okresu ważności ostrzeżenia i stopnia zagrożenia.
Czas wydania: 2014-01-20 14:52:00
Synoptyk: Ewa Łapińska

 

Zapowiedź przerwy w dostawie prądu w Wierzbicy

Przerwa w dostawie energii elektrycznej nastąpi w Wierzbicy, dnia 21 stycznia 2014 r. w godz 9:00 - 14:00 w strefie stascji transformatorowej nr 0437 Wierzbica Wieś obwód n/n kierunek Serock

 

Zmiana siedziby Ośrodka Pomocy Społecznej

Informujemy, że od 1 stycznia Ośrodek Pomocy Społecznej został przeniesiony do budynku przy ul. Kościuszki 15, (I piętro).

W chwili obecnej obowiązuje numer telefonu 22 782 61 18.

Drugi numer - 22 782 71 39 zostanie uruchomiony w terminie późniejszym, o czym poinformujemy na stronie internetowej.

Podziękowania dla mieszkańców

Drodzy mieszkańcy,
u progu nowego roku prócz planowania wydarzeń na najbliższe miesiące, sięgamy pamięcią do roku minionego. Pragnę serdecznie Państwu podziękować za  opinie, które przekazujecie w rozmowach osobistych, czy korespondencji.


Dziękuję za wszystkie sugestie, inicjatywy, wnioski, a także za konstruktywną krytykę. Państwa opinia jest dla mnie szczególnie istotna, pokazuje bowiem problemy i potrzeby społeczności lokalnej oraz służy poprawie funkcjonowania urzędu i jednostek podległych. Przepraszam za ewentualne uchybienia, błędy i niedogodności. Nie wynikają one z zaniedbywania obowiązków, lecz głównie z ilości zadań, z jakimi codziennie przychodzi mi się zmierzyć. Obiecuję jednak dołożyć wszelkich starań, by tych pomyłek było jak najmniej, a najlepiej nie było wcale.


Proszę pamiętać, że ze wszelkimi sugestiami, wątpliwościami, opiniami – możecie się Państwo zwracać mailowo, listownie, telefonicznie, ale zachęcam również do spotkań, jakie w każdy poniedziałek odbywam z interesantami w godzinach 12.00 – 15.00.
Budujmy wspólnie społeczeństwo obywatelskie.


Pozostając z nadzieją na Państwa życzliwość i przychylność w 2014 roku, życzę, aby był to dla Was dobry rok, pełen pozytywnych emocji i doświadczeń. Oby nie zabrakło w nim zdrowia oraz małych i wielkich sukcesów  - zawodowych i osobistych.

Burmistrz Miasta i Gminy Serock
Sylwester Sokolnicki

22. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Zobaczcie, co w ramach WOŚP będzie się działo w gminie Serock:
 

W ZEGRZU - KLIKNIJ TUTAJ

W JADWISINIE - KLIKNIJ TUTAJ

 • -

Przerwy w dostawie prądu - nie będzie ogłoszeń w terenie!!!

PGE Dystrybucja S.A Oddział Warszawa Rejon Energetyczny Legionowo informuje, że od dnia 01.02.2014 nie będą wywieszane ogłoszenia w terenie.

Informacje o planowych wyłączeniach zamieszczane będą w tygodniku TO i OWO        Legionowo i Tygodniku Nowodworskim oraz na stronie internetowej miast i gmin.