Urząd Miasta i Gminy w Serocku

Wyszukiwarka

Menu

Banery

niepodleglosc

Nawigacja:

Treść strony

Stanisławowo na Festiwalu Sołectw

Już po raz ósmy, Lokalna Grupa Działania Zalew Zegrzyński zorganizowała Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw. Wydarzenie miało miejsce 9 września 2017 r. na terenie zespołu pałacowo-parkowego PAN w Jabłonnie.

Miasto i Gminę Serock reprezentowało Stanisławowo. Stoisko promocyjne tej miejscowości, zgodnie z jej tradycjami, miało wystrój dyniowo-strażacki. Dynie stanowiły nie tylko elementy dekoracji i pełniły rolę naczyń, ale były również składnikiem niemal wszystkich potraw i napojów. Właśnie za oryginalne, dyniowe smakołyki Stanisławowo otrzymało III miejsce w kategorii smaki kuchni regionalnej. Dyniowe były także konkursy rysunkowe z nagrodami. Przyciągały one do stoiska mnóstwo dzieci, które w zamian za rysunki losowały m.in. małe modele samochodów strażackich. Duże modele strażackich aut, wraz z księga pamiątkową OSP w Stanisławowie – prowadzoną od 1953 r. – i pucharami zdobytymi przez strażaków były częścią wystroju stoiska. O historii i społeczności Stanisławowa można było przeczytać, że: obecnie liczy ono 170 mieszkańców, a jego rodowód sięga początków XIX wieku i związany jest z dobrami rodziny Krasińskich. W latach powojennych powołano tu Ochotniczą Straż Pożarną, która funkcjonuje do dzisiaj angażując do strażackiej służby dużą część lokalnej społeczności. Mieszkańcy Stanisławowa zawsze byli aktywni w działaniach dla dobra wspólnoty. Budowali drogę, elektryfikowali wieś, założyli spółkę wodną, kółko rolnicze, zbudowali świetlicę wiejską, strażnicę OSP, boisko i plac zabaw. Każdego roku jesienią organizują Święto Dyni. 7 października br. zapraszają na wyjątkową edycję tej imprezy plenerowej w Stanisławowie, bowiem spośród zgłoszonych do konkursu dyń największa uzyska miano dyni 600-lecia!

Festiwal jest imprezą cykliczną organizowaną od 2010 roku w pierwszej połowie września na terenie jednej z gmin wchodzących w skład Lokalnej Grupy Działania Zalew Zegrzyński. Festiwal ma na celu pobudzenie aktywności i integrację mieszkańców sołectw z gmin położonych w regionie Jeziora Zegrzyńskiego oraz uspołecznienie działań na rzecz rozwoju wsi i obszarów zależnych od rybactwa. Służy również prezentacji dorobku społecznego i kulturalnego poszczególnych sołectw oraz miejscowego rękodzieła i regionalnych potraw.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział siedem sołectw: Sołectwo Guzowatka (Gmina Dąbrówka), Sołectwo Boża Wola (Gmina Jabłonna), Sołectwo Stanisławów Drugi (Gmina Nieporęt), Sołectwo Stanisławowo (Gmina Serock), Sołectwo Wólka Somiankowska (Gmina Somianka), Sołectwo Góra (Gmina Wieliszew), Sołectwo Cegielnia (Gmina Radzymin), które rywalizowały ze sobą w następujących kategoriach: prezentacja stoiska, smaki, kuchnia regionalna, występ sceniczny.

Dziękujemy pani sołtys Annie Romanowskiej i towarzyszącym jej mieszkankom Stanisławowa (Mirosławie Gajewskiej, Annie Ugodzińskiej, Karolinie Szajkowskiej oraz Paulinie Szajkowskiej) za przygotowanie festiwalowej prezentacji i gratulujemy kulinarnego sukcesu.

Zapraszamy także do przeczytania relacji TUTAJ

Wstecz

Copyright 2009-2018 - Urząd Miasta i Gminy Serock. Wszelkie prawa zastrzeżone.