Urząd Miasta i Gminy w Serocku

Wyszukiwarka

Menu

Banery

niepodleglosc

Nawigacja:

Treść strony

To Barbarki robota - VI edycja warsztatów rzemieślniczych już za nami

Skwer Litewski w Serocku był już po raz 6. miejscem warsztatów rzemieślniczych na podgrodziu – To Barbarki robota. Miejsce to historyczne, pamiętające przejście wojsk litewskich pod Grunwald w 1410 roku. Tu właśnie, nad brzegiem Narwi, u stóp wzgórza Barbarką zwanego, od średniowiecza rozwijały się rzemiosła wszelkie, transport rzeczny i  handel jarmarczny. Dzięki ich rozkwitowi Serock 600 lat temu uzyskał prawa miejskie od księcia mazowieckiego Janusza I Starszego.

Tegoroczne warsztaty barbarkowe, były jak zwykle pełne atrakcji i roboty. Każdy, bez względu na wiek i płeć, mógł malować, lepić z gliny, wyczarować papierowe kwiaty, czy zwierzaka z siana. Z pomocą rękodzielników można było zrobić filcową zakładkę, świecznik ze słoika, owocowego szaszłyka, no i sakiewkę na świeżo wybijanego serockiego dukata.
Nad brzegiem rzeki uczyli swego fachu łucznik, kowal i przybyli z dalekiego Ulanowa przedstawiciele flisackiej braci. Flisacy instruowali m.in. jak ciąć kłodę wielką „dwuosobową” piłą, a w nagrodę ofiarowali odcięty z  niej plaster opieczętowany stemplem Bractwa Flisackiego. Budowali też model galara, który znajdzie swe miejsce w nowo otwartej Izbie Pamięci i Tradycji flisackich w Serocku.

Na serockich warsztatach nie mogło zabraknąć wojów piastowskich, którzy gościli nas w swoim obozowisku i kuchni, opowiadali o rycerskim fachu i toczyli boje niemal krwawe. Ich obyczaje łagodziła słowiańska muzyka, a pląsy średniowiecznych tancerzy angażowały zapracowanych uczestników warsztatów w chwilach przerwy między zajęciami. Było coś dla ducha, było też coś dla ciała i nie chodzi tu tylko o wspaniałości przygotowane przez gospodynie z  gminnych Kół Gospodyń Wiejskich oraz początkujące na barbarkowym spotkaniu Stowarzyszenie SMS ze Skubianki. Pierwszy raz mieliśmy okazję oglądać  i wziąć udział w zajęciach Archerobiku przygotowanych przez Kingę – instruktorkę ćwiczeń wszelakich poprawie sylwetki, kondycji oraz zdrowia służących. Było pracowicie, historycznie, relaksowo i wesoło. Każdy mógł zrobić coś własnoręcznie, kupić coś na pamiątkę, zrobić piękne zdjęcia i pomyśleć ... o początkach serockich dziejów.

Dziękujemy za przybycie, wspólną robotę i zabawę. Bez dzieci, mam, tatusiów, babć, dziadków, cioć, wujków, wczasowiczów, kolonistów, turystów, rzemieślników, rekonstruktorów, instruktorów - słowem Wszystkich Państwa, warsztaty na serockim podgrodziu nie miałyby tak niezwykłego klimatu. Zapraszamy serdecznie za rok.

Nasze warsztaty wpisały się w jubileuszowe obchody 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich. Były też jednym z wydarzeń, realizowanego w Powiecie Legionowskim, projektu Stolica Kultury Mazowsza.

Dziękujemy naszym Partnerom za przychylność i wsparcie.

Ref. Komunikacji Społecznej, Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku

 

Galeria zdjęć TUTAJ

Wstecz

Copyright 2009-2017 - Urząd Miasta i Gminy Serock. Wszelkie prawa zastrzeżone.