Rotator zdjęć

Główna treść strony 2013

Rocznicowy sierpień, rocznicowy wrzesień

Cud nad Wisłą w 1920 roku, potem wybuch II wojny światowej w 1939, Powstanie Warszawskie w 1944 i Porozumienie Sierpniowe w 1980 – to niezwykle ważne wydarzenia w najnowszej historii Polski.
1 września 1939 roku Niemcy zaatakowały Polskę. Ostrzał Westerplatte, ataki z morza, ziemi i powietrza zmieniły oblicze powakacyjnego września. Potem atak ZSRR i sześć lat trudnej, bezlitosnej wojny, która w efekcie przyniosła śmierć ponad 78 milionom ludzi na całym świecie. Wojny, podczas której jednak nie gasła nadzieja, że Polska stanie się suwerenna. To tęsknota za wolnością dała początek państwu podziemnemu, to marzenia o wolności inicjowały ruchy oporu i zrywy powstańcze.
Zdawać się mogło że marzenia o niepodległej Polsce ziszczą się w 1945 roku, wraz z podpisaniem dokumentów o końcu wojny. Nie potrzeba było jednak wiele czasu, żeby przekonać się, że ówczesnym sprzymierzeńcom nie na rękę była wolność Polski. Walka w rzeczywistości trwała nadal – tyle, że hitlerowskiego wroga zastąpiła Armia Czerwona.
Rozpoczął się kolejny rozdział niewoli spowity strachem i niepewnością. Cenzura, podsłuchy, prześladowania, manipulacja, deptanie wartości, tak wyglądała polska codzienność pod czerwonym płaszczem. I mogłaby wyglądać jeszcze długo, gdyby nie ludzie, którzy wierzyli, że Polska wolna, to nie tylko cne marzenia, lecz rzeczywistość, która może się spełnić poprzez stawienie czoła systemowi komunistycznemu. Stąd już niedługa droga do sierpnia 80. – masowych strajków i wystąpień protestacyjnych, które dały początek Solidarności, a potem trwałym przemianom społeczno – ustrojowym w PRL.
31 sierpnia 1980 r. rząd zawarł tzw. porozumienia sierpniowe, akceptując 21 istotnych dla obywateli ówczesnej Polski postulatów, które niezaprzeczalnie wpłynęły na kształt poźniejszej demokracji.

 

  • -

wstecz