Rotator zdjęć

Główna treść strony 2013

Warsztaty "barbarkowe" juz za nami

Historia Serocka nieodłącznie związana jest z grodem „Barbarką” zwanym, który w średniowieczu dał początek miastu.  
W grodzisku i na towarzyszącym mu podgrodziu koncentrowało się życie ówczesnych mieszkańców. Podgrodzie „było z reguły zamieszkane przez rzemieślników, pracujących na potrzeby grodu. Składało się z niewielu chat, skupionych w bezpośredniej bliskości grodu, wzdłuż prowadzącej doń drogi”. (T. Zagrodzki, Serock, studium historyczno-urbanistyczne, Serock 1993). To właśnie wytwórczość rzemieślników oraz wymiana handlowa, przyczyniły się do ewolucji urbanistycznej naszego miasta.
Na serockim podgrodziu 21 lipca 2013 roku znów zatętniło życie. Zorganizowane przez Referat Komunikacji Społecznej i Ośrodek Kultury w Serocku warsztaty rzemieślnicze „To Barbarki robota” przyciągnęły wielu mieszkańców ciekawych historii początków miasta oraz turystów i sympatyków gminy, pragnących uczestniczyć w czymś wyjątkowym.
Średniowieczni wojowie rozbili na Skwerze Litewskim swoje  obozowisko - niewiasty doglądały domostw, tkały, szyły, a mężowie szykowali się do walki lub leczyli rany po wcześniejszych bojach. Okrzyki bitewne, dźwięki  oręża i błagania pokonanych „o litość” przyciągały na plac boju tłumy uczestników warsztatów. Wszyscy żywo reagowali na działania  rycerzy – był  śmiech, oklaski i westchnienia, gdy urodziwi rycerze padali jak muchy. Był też płacz milusińskich, którzy potraktowali starcia rycerzy zbyt dosłownie.

Nieopodal rzemieślnicy z pasją prezentowali i uczyli chętnych, których nie brakowało, swego rzemiosła.
12 stanowisk: zielarskie, tkackie, rzeźbiarskie, garncarskie, pszczelarskie, koronkarskie, wikliniarskie. Oprócz tego: wyroby z sianka, wyrób biżuterii, szycie lalek szmacianych, malowanie tabliczek glinianych, wyrób kwiatów z papieru – uczestnicy warsztatów mogli własnoręcznie stworzyć swoje małe dzieła.

Nie brakowało również śmiałków, którzy postanowili stawić czoła rosłym rycerzom i spróbować swoich sił w walce z nimi. Dzieci z chęcią atakowały niesforne cebule, które ciężko było rozłupać toporem. W Serocczanach bez wątpienia płynie waleczna krew, bowiem  tak rycerze, jak i cebule obłupione ze skóry, ulegali niejednemu z serockich wojów.
Rycerskie konkursy, zabawy, tańce, muzyka, stylizowane stroje – trudno oprzeć się wrażeniu, że Serock tego dnia powrócił do swoich korzeni, dając uczestnikom możliwość „przeniesienia się” w czasy średniowiecznych przodków.

Panie z Kół Gospodyń Wiejskich zadbały o podniebienia uczestników, przygotowując swojskie jadło: domowe „kołacze”, chleb na zakwasie ze smalcem, drożdżowe pierogi, kiełbasy i kaszankę własnego wyrobu, sery i mleko kozie, kiszone ogóreczki i oczywiści napitki.
Uczestnicy otrzymali od nas pamiątkowy okolicznościowy gadżet –drewnianą łyżkę, a ci, którzy wzięli udział w przygotowanych grach i konkursach – dostali w nagrodę promocyjny upominek. Wszyscy mogli też dostać serockie pocztówki z okolicznościowym barbarkowym stemplem.
Warsztaty na podgrodziu zorganizowane były po raz drugi. Na organizację pierwszych – w 2011 roku – pozyskaliśmy fundusze z Unii Europejskiej, realizując przedsięwzięcie w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007 - 2013 w zakresie małych projektów. Zainteresowanie, jakim cieszyło się to przedsięwzięcie skłoniło nas do wpisania go w tegoroczny kalendarz imprez gminnych i mamy nadzieję, że będzie organizowane co roku.

Przedsięwzięcie nie odbyłoby się, gdyby nie pomoc i ogromne zaangażowanie osób prezentujących swoje rzemiosła. Wszystkim w imieniu burmistrza Miasta i Gminy Serock oraz naszym składamy serdeczne podziękowania i mamy nadzieję, że spotkamy się również w przyszłym roku.

Zapraszamy do oglądania galerii - TUTAJ

wstecz