Rotator zdjęć

Główna treść strony 2013

Rocznice majowe

2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
 
Ustanowione przez Sejm w lutym 2004 r. jest jednym z najmłodszych świąt państwowych, co w żaden sposób nie umniejsza jego randze. Obchodzone 2 maja kieruje nasze myśli ku narodowym symbolom, które towarzyszą nam od wieków, a o których nazbyt często, w naszej historii, musieliśmy milczeć.
Dziś inaczej. Zawieszenie flagi na balkonach i w oknach domów nie grozi sankcjami, nie trzeba ich pospiesznie ściągać przed świętem 3 maja, by nie rozgniewać władzy.

Dziś możemy w ten sposób, bez lęku, podkreślać naszą przynależność  do kraju. Mimo to wielu z nas do wywieszenia flagi wciąż podchodzi z dystansem. Zachęcamy wszystkich, by 2 maja to uczynić, a na co dzień docenić fakt, że żyjemy w czasach, które nie odżegnują się od narodowych symboli.

3 Maja – Konstytucja 3 Maja

Uchwalona  3 maja w 1791 roku w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczpospolitej Obojga Narodów, pierwsza  w Europie i druga na świecie, uchwalona  w zasadzie zamachem stanu, konstytucja 3 maja bez wątpienia odegrała znaczącą rolę w późniejszych ruchach demokratycznych na świecie. Grupa ścisłych zwolenników konstytucji, w tym jej twórcy król Stanisław August, Ignacy Potocki, Scipione Piattoli, Hugo Kołłątaj, Stanisław Małachowski, wykorzystując fakt trwania ferii  wielkanocnych i nieobecności wielu posłów, w konspiracji przed stronnictwem hetmańskim – spotkała się w Pałacu Radziwiłłów, by przygotować scenariusz konstytucji.
3 maja 1791 r. na Zamku Królewskim marszałek sejmu Małachowski pyta zebranych, co najbardziej zagraża Rzeczpospolitej, odpowiedź brzmi jednoznacznie: konsternacja wojsk rosyjskich, przeszkadzanie reform. Wszyscy są zgodni, że pomóc może jedynie Konstytucja.
Konstytucja, będąca kompromisem między stronnictwem królewskim, a patriotycznym przyniosła ze sobą gruntowane reformy państwowe. Wprowadzała dziedziczność tronu, znosiła złote wolności, zgubne liberum veto oraz podział na Koronę i Wielkie Księstwo Litewskie. W konstytucji widoczne są również wpływy oświeceniowe, jak na przykład myśl Monteskiusza o trójpodziale władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Powołanie instytucji odpowiedzialności parlamentarnej ministrów, instytucje kontrasygnaty, prawo o miastach to kolejne dokonania ustawy zasadniczej z 1971 roku. Konstytucja uderzyła w interesy magnaterii, wzmacniając tym samym pozycję szlachty średniej, wzięła również pod opiekę  chłopów, łagodząc najgorsze  nadużycia pańszczyzny.
Jej twórcy podejmując się trudnego zadania reformy państwa chylącego  się ku upadkowi wyparli istniejącą anarchię na rzecz demokratycznej monarchii konstytucyjnej.
Konstytucja obowiązywała do 1792 r., obalona przez Targowicę.

8 maja - Dzień Zwycięstwa

To był dzień zwycięstwa nad nazizmem i kilkuletnim koszmarem, jaki ogarniał cały świat. Jednocześnie dzień klęski narodów wschodniej Europy, oddanych przez zachodnich aliantów pod sowieckie panowanie. Kiedy 8 maja 1945 roku o godzinie 15.00 ogłoszono koniec wojny światowej, spodziewano się, że jeszcze długo nie będziemy cieszyć si8ę wolnością. W 1945 roku na konferencjach w Jałcie oraz Poczdamie rządy Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, w porozumieniu z ZSRR, oddały państwa Europy Środkowej i Wschodniej w sowiecką strefę wpływów. Dla nas oznaczało to jedno – znowu nie byliśmy wolni. Pozostało tak aż do 1989 r. kiedy rozpoczęliśmy budowanie polskiej demokracji. Ale wtedy 8 maja 1945 r. Polska , która zbrojnie uczestniczyła w większości kampanii wojennych i bitew II wojny światowej, odniosła niepodważalny triumf.

27 Maja – Dzień Samorządu terytorialnego

27 maja obchodzony jest jako Dzień Samorządu Terytorialnego. W Polsce został reaktywowany w 1990 roku – wówczas utworzono gminy, jako wspólnoty mieszkańców z mocy prawa, z odrębnym budżetem i mieniem komunalnym. Demokratyzacja rozpoczęta w latach 1989-1990,  to działania na rzecz przechodzenia od systemu ,,realnego socjalizmu’’, do gospodarki rynkowej, decentralizacji władzy państwowej i reaktywowania samorządu terytorialnego. Wprowadzono bezpośrednie wybory rad gminnych, odpowiedzialność lokalną władzy wykonawczej (wójta, burmistrza) przed odpowiednią władzą legislacyjną (rada gminy), samodzielność finansową ośrodków samorządowych, kontrolę władzy wykonawczej nad lokalną administracją (urzędem gminy).    
W wyniku obrad Okrągłego Stołu, już w 1990 roku Sejm kontraktowy przyjął ustawę o samorządzie terytorialnym. Kiedy po 45 latach rządów komunistycznych Polska stała  się krajem w pełni demokratycznym, kiedy 27 maja 1990 roku przeprowadzono pierwsze w pełni wolne, demokratyczne wybory samorządowe, powstała także gmina Serock, a w pierwszych demokratycznych wyborach, na burmistrza Miasta i Gminy Serock, wybrano Sylwestra Sokolnickiego. W 1998 roku, w drugim etapie reformy samorządowej, powstał samorządowy powiat i województwo. Dzisiaj przed samorządem stoją nowe wyzwania, wyzwania podnoszone poprzeczką europejską, wyzwania na rzecz rozwoju lokalnego. Nadajemy tym wyzwaniom kształt współpracy z mieszkańcami naszej gminy, poszanowaniem ich praw i dbałością o ich dobro.
27 maja obchodzony jest jako Dzień Samorządu Terytorialnego.
 


 

wstecz