Rotator zdjęć

Główna treść strony 2017

INFORMACJA O ZAMIERZONEJ ZMIANIE MIEJSCOWEGO PLANU ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO CZĘŚCI WSI DĘBE

W związku z licznymi nieścisłościami pojawiającymi się w przekazie informacji na temat obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Serock, obejmującego m.in. teren dawnego składowiska odpadów we wsi Dębe oraz jego najbliższego sąsiedztwa informujemy, że do porządku obrad najbliższej sesji Rady Miejskiej w Serocku, planowanej w ostatnim tygodniu sierpnia br., Burmistrz Miasta i Gminy Serock zgłosi inicjatywę uchwałodawczą, dotyczącą zapoczątkowania procesu zmiany tego planu miejscowego.

Pozytywne rozpatrzenie uchwały przez Radę Miejską będzie stanowiło podstawę do uruchomienia procesu planistycznego, który doprowadzi do uchwalenia nowego miejscowego planu zagospodarowania tego terenu. 

Zamierzona inicjatywa ma za zadanie zapobieżenie potencjalnym negatywnym następstwom obecnie obowiązującego planu, a także stanowi odpowiedź na postulaty społeczności lokalnej, dotyczące konieczności przeprowadzenia zmiany obowiązującego dokumentu. Planowana zmiana, w założeniu, uniemożliwi powstanie na terenie gminy przedsięwzięć niepożądanych, ze względu na ich potencjalny wpływ na stan środowiska naturalnego, krajobrazu i komfort życia mieszkańców. 

Odnosząc się do sygnałów docierających do Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, wg. których obecnie obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza powstanie na tym terenie składowiska odpadów o powierzchni ok. 15 ha pragniemy Państwa poinformować, że tereny wokół dawnego składowiska przeznaczone są w myśl obowiązującego planu miejscowego pod zabudowę przemysłowo – usługową. Wprowadzona funkcja umożliwia wykorzystanie tych terenów na cele związane z szeroko rozumianą działalnością gospodarczą (np. handel, różnego rodzaju usługi), co też obserwujemy. Obecnie obowiązujący plan dopuszcza na tym terenie również prowadzenie działalności z zakresu gospodarowania odpadami, jednakże w celu ograniczenia intensywności jej występowania, plan wprowadził ograniczenie powierzchniowe, zgodnie z którym może ona stanowić do 40% powierzchni działek budowlanych. Obowiązujący plan nie przewiduje powstania na tym terenie nowego składowiska odpadów.

Ponieważ sformułowane w dotychczas obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego narzędzia ochrony ładu przestrzennego zdają się w niewystarczającym stopniu spełniać swoją rolę, podjęto decyzję o przystąpieniu do sporządzania jego zmiany. 

Granice zamierzonej zmiany planu przedstawia poniższa grafika, opracowana na bazie obowiązującego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

 

  • autor: Refeart Gospodarki Gruntami, Planowania Przestrzennego i Rozwoju
  • -

wstecz