Rotator zdjęć

Główna treść strony 2016

Serock uczcił rocznicę wybuchu II wojny światowej i porozumień sierpniowych.

31 sierpnia o godz. 16.00 odbyło się uroczyste złożenie kwiatów pod płytą pamięci przy serockim ratuszu. W uroczystości upamiętniającej 77. rocznicę wybuchu II wojny światoiwej oraz 36. rocznicę porozumień sierpniowych wzieli udział przedstawiciele władz samorządowych, wojska, instytucji publicznych, szkół i organizacji pozarządowych.

36. ROCZNICA POROZUMIEŃ SIERPNIOWYCH 1980 ROKU

Sierpień 1980 był impulsem do przemian systemowych, które w ostateczności doprowadziły do upadku PRL i innych krajów demokracji ludowej z bloku wschodniego, odzyskania suwerenności przez Polskę i powstania III Rzeczypospolitej.

14 sierpnia w stoczni gdańskiej pod przywództwem Bogdana Borusewicza zorganizowano strajk w proteście przeciwko wyrzuceniu z pracy Anny Walentynowicz. Wkrótce kolejne zakłady pracy rozpoczynały strajk solidarnościowy, 16 sierpnia stworzono Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, następnego dnia sformułowano 21 postulatów MKS. Oprócz tych związanych z gospodarką, były postulaty polityczne -m.in. utworzenie wolnych związków zawodowych, przestrzeganie zagwarantowanej w konstytucji wolności słowa, zwolnienie więźniów politycznych. 21 sierpnia do Gdańska przyjechała delegacja rządowa z wicepremier Jagielskim na czele, a 24 sierpnia powołano komisję ekspercką wśród której byli m.in. Tadeusz Mazowiecki, Bronisław Geremek. Rozpoczęły się rozmowy, MKS reprezentował coraz więcej zakładów- w momencie podpisania porozumień 700. 30 sierpnia w Szczecinie podpisano porozumienia z władzą, w Gdańsku zrobiono to 31 sierpnia, władza zgodziła się na wszystkie postulaty. 17 września powstał Niezależny Związek Zawodowy „Solidarność”. Bez tego 10-milionowego ruchu społecznego nie byłoby zapewne nie tylko wolnej Polski, ale i Europy zjednoczonej w obecnym kształcie.

W rocznicę porozumień sierpniowych z 1980 r. obchodzimy w Polsce Dzień Solidarności i Wolności upamiętniający podpisanie trzech porozumień zawartych pomiędzy komitetami strajkowymi a rządem PRL.

Źródło: www.historykon.pl/www.wikipedia.pl

77. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

We wczesnych godzinach rannych 1 września 1939 r., bez wypowiedzenia wojny, Niemcy zaatakowały Polskę na całej długości granicy między obydwoma państwami. Symbolicznym początkiem drugiej wojny światowej stał się ostrzał polskiej składnicy tranzytowej Westerplatte w Gdańsku przez pancernik „Schleswig-Holstein”. Żołnierze polscy, mimo ogromnej przewagi agresora, od początku stawiali bohaterski opór. Na północy uderzenie niemieckich wojsk pancernych doprowadziło do rozbicia części wojsk Armii „Pomorze” w Borach Tucholskich oraz, mimo początkowego sukcesu pod Mławą, Armii „Modlin”. Znaczący sukces lokalny zanotowała natomiast na zachodnim odcinku frontu Wołyńska Brygada Kawalerii, która 1 września w bitwie pod Mokrą zadała duże straty niemieckiej dywizji pancernej. Na południowym zachodzie w pierwszych dniach wojny Niemcy zmusili do odwrotu Armię „Kraków”, zajmując Śląsk, i przekroczyli Karpaty, odrzucając słabą na tym odcinku obronę polską. Po wycofaniu się ze Śląska regularnych oddziałów WP do walki z Niemcami przystąpiła miejscowa samoobrona, stanowiąca prawdziwą „sól ziemi czarnej”, złożona z dawnych powstańców śląskich i harcerzy, broniła m.in. Katowic i Chorzowa. Przełamanie przez Niemców obrony granic spowodowało odwrót wojsk polskich na całym froncie. Klęska Armii „Prusy” na Kielecczyźnie, za którą w dużym stopniu odpowiadał lekceważący przeciwnika jej dowódca gen. Stefan Dąb-Biernacki, przyśpieszyła wycofanie się na linię obronną na rzekach Narew, Wisła i San. W tym czasie Warszawę opuściły władze cywilne, które udały się na wschód, a następnie na południe kraju. Za nimi wyjechał ze swoim sztabem naczelny wódz Edward Śmigły-Rydz, który wskutek źle funkcjonującej łączności stopniowo tracił realne możliwości dowodzenia wojskiem. 8 września niemieckie oddziały pancerne dotarły do Warszawy.

Marek Gałęzowski IPN „Polski wrzesień”

We wrześniu rozpoczęła się trwająca 6 lat wojna, która pochłonęła ponad 70 milionów ofiar i zaangażowała blisko 33 państwa na całym świecie. Wojna toczyła się na wszystkich frontach Europy, częściowo w Azji, w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Walczono na lądzie, w powietrzu i na wszystkich oceanach. Niemcy Adolfa Hitlera prowadziły wojnę bezwzględną, totalną, skierowaną również przeciwko ludności cywilnej. 3 września Wielka Brytania i Francja wypowiedziały wojnę Niemcom i konflikt polsko-niemiecki wkroczył w ten sposób na arenę międzynarodową. 17 września 1939 r. Armia Czerwona wkroczyła do Polski łamiąc w ten sposób polsko-sowiecki pakt o nieagresji z 1932 r., a nocą z 17 na 18 września Rząd Polski ewakuował się do Rumunii. Serock w ogniu działań wojennych znalazł się już 5 września, a to za sprawą nalotów. Do miasta oddziały okupanta wkroczyły 9 września zajmując nocą całe miasto. 5 października bitwą pod Kockiem zakończyła się trwająca od września Wojna Obronna Polski – Kampania Wrześniowa.  

 

 

 

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

wstecz