Rotator zdjęć

Główna treść strony 2020 rok

15 maja - Dzień Niezapominajki

Dzień Niezapominajki - święto przyrody i ekologii, obchodzimy od kilkunastu lat 15 maja. Inicjatorem i pomysłodawcą święta był Andrzej Zalewski - redaktor radiowej Jedynki, prowadzący EkoRadio.

W dosłownym tłumaczeniu niezapominajka, to z języka greckiego „mysie uszko” (mys-mysz i us-uszko). W Polsce często nazywana jest niezabudką. To kwiat, który najczęściej kojarzymy z dzieciństwem, sielskimi widokami i bieganiem po łące.

W tym dniu promujemy szczególnie walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną, przypominamy o potrzebie jej ochrony.
O ochronie środowiska warto pamiętać nie tylko „od święta”. Każdy z nas może w prosty sposób przyczynić się do poprawy jego stanu, a przynajmniej do jego niepogarszania. Wystarczy segregować odpady, oszczędzać wodę, dbać i pielęgnować zieleń wokół swojego miejsca zamieszkania, ale też w terenach ogólnodostępnych. Warto wymienić nieekologiczne ogrzewanie na bardziej przyjazne środowisku rozwiązanie, czy inwestować w odnawialne źródła energii.

Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji, lokalnych tradycji - „małej i wielkiej Ojczyzny”. Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy czy mieście, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie. Do tradycji obchodów weszło, by w tym dniu wykonać kartki pamięci, uczestniczyć w konkursach wiedzy ekologicznej, piosenki wiosennej czy układania polnych kwiatów w bukietach.

Co roku w święcie biorą udział różne podmioty w tym leśnicy, pszczelarze, rolnicy, szkoły, przedszkola i każdy, kto tylko czuje taką potrzebę.

  • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
  • Niezapominajka

wstecz