Rotator zdjęć

Główna treść strony 2019 rok

9 sposobów na życie bez plastiku

Każdy z nas wie, że z zużycia plastikowych jednorazówek powstaje ogromna ilość odpadów. W naszych oceanach, ale także na wysypiskach śmieci, jest już ich dużo za dużo. To jednak nie powstrzymuje nas przed sięgnięciem po nie po raz kolejny. Według brytyjskiego dziennika The Guardian w ciągu jednej minuty na całym świecie kupujemy ich około 1 miliona!

Podczas gdy większość butelek z wodą czy napojami produkuje się z odzyskiwannego politereftalanu etylenu (PET), to i tak trafiają one najczęściej albo do oceanów albo na wysypiska śmieci. Według The Guardian, w 2016 recyclingowi poddano ich mniej niż połowę. Zaś w Stanach Zjednoczonych, znajdujących się w czołówce „krajów – śmieciarzy”, plastikowe butelki, wraz ze słomkami i opakowaniami po chipsach, są głównym składnikiem wszystkich wyrzucanych przez społeczeństwo odpadów.

Według ekologicznej organizacji Ocean Conservancy, trwałość niektórych plastikowych wyrobów jest tak duża, że nawet po 400 latach będzie je można rozpoznać po kształcie. Jednocześnie „ilość tych, których nie poddano recyclingowi, a które trafiają do naszych oceanów, już dawno osiągnęła poziom krytyczny i jest przyczyną poważnych problemów środowiskowych i gospodarczych” – twierdzą przedstawiciele organizacji.

Plastikowe kawałki unoszące się w oceanicznych wodach są szkodliwe dla ponad 700 gatunków zwierząt morskich. Niestety, przynajmniej 17% z nich znajduje się na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych, a 10% myli je z pożywieniem.

Ostatnie dwa lata przyniosły kolosalną zmianę świadomości w zakresie szkodliwego wpływu plastiku na środowisko naturalne. Każdy z nas z powodzeniem może te zmianę świadomości przekuć w konkretne a przecież niebywale proste działania. Są nimi:
1.    noś własną siatkę na zakupy
2.    wielokrotne butelki na wodę
3.    noś własny kubek
4.    pakuj drugie śniadanie w pojemnik wielokrotnego użytku
5.    nie zgadzaj się na posiłki z jednorazowymi sztućcami
6.    zrezygnuj z pakowania produktów w plastik
7.    zwolnij – nie jedz na wynos
8.    przechowuj resztki z posiłku w szklanych słoikach
9.    podziel się wiedzą z innymi

Tym niemniej zapraszamy do zapoznania się z zupełnie odmiennym punktem widzenia na plastik – ciekawe stanowisko znajdziecie Państwo pod tym linkiem:

https://businessinsider.com.pl/firmy/strategie/virginie-helias-z-procterandgamble-o-plastiku-ekologia-vs-pandg/7x4xrgq?utm_source=detal_viasg_businessinsider&utm_medium=synergy&utm_campaign=allonet_detal_popularne&srcc=ucs&utm_v=2

 

wstecz