Rotator zdjęć

Główna treść strony 2021 rok

Nie zaśmiecaj

Pozostawione w lesie butelki, śmieci w przydrożnych rowach, puszki w okolicy stawów i jezior, czy też nielegalne wysypiska śmieci z pozostawionymi na nich starymi meblami, sprzętem RTV i AGD? Na pewno dla wielu z nas taki widok nie jest obcy. Rozkład niektórych odpadów trwa czasami wiele lat, a trudno rozkładające się śmieci, pozostające w środowisku oddziałują niekorzystnie na szatę roślinną, glebę ale przede wszystkim na zwierzęta.

Stan naszego najbliższego otoczenia bezpośrednio świadczy o nas i naszej trosce o dobro wspólne, a utrzymanie porządku wymaga zaangażowania wszystkich mieszkańców. To od nas samych zależy czy otaczające nas środowisko będzie zdrowe i przyjazne. Dbajmy o utrzymanie wspólnie użytkowanych parków, boisk, chodników czy skwerów.   

Dlaczego wyrzucane „luzem” śmieci są tak niebezpieczne?

Wskutek rozkładu odpadów wytwarzane są różnego rodzaju związki chemiczne, często wykazują one właściwości toksyczne. W przeciwieństwie do legalnych składowisk odpadów, „dzikie wysypiska” nie są zabezpieczone przed ich wnikaniem w głąb gruntu. Efektem tego procesu jest zanieczyszczenie nie tylko gleby, ale także wód podziemnych i powierzchniowych.

Zdarza się, że przyciągane zapachem rozkładających się śmieci zwierzęta zostają uwięzione lub okaleczone przez odpady z ostrymi krawędziami. Często śmieci są przez zwierzęta po prostu zjadane, co w konsekwencji może prowadzić do ich śmierci.

Problem zaśmiecania niestety będzie istniał, dopóki nie wzrośnie świadomość społeczna. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z obowiązującym prawem za zanieczyszczanie lub zaśmiecanie miejsc dostępnych dla publiczności (m.in. dróg, ulic, placów, trawników czy zieleńców) może zostać nałożona przez Straż Miejską kara grzywny w  wysokości do 500 zł.

Nieustannie przypominamy mieszkańcom naszej gminy, którzy mają złożoną deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i uiszczają stosowną opłatę, o możliwości bezpłatnego przekazania wielu rodzajów odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, przy ul. Nasielskiej 21 w Serocku. PSZOK jest czynny od wtorku do soboty, w godzinach 7.00 - 15.00.

W PSZOK przyjmowane są następujące rodzaje odpadów komunalnych zebranych w  sposób selektywny:

- papier
- tworzywa sztuczne
- metale
- szkło
- meble i odpady wielkogabarytowe
- zużyte opony samochodów osobowych (maksymalnie 4 sztuki)
- zużyte baterie i akumulatory
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
- odpady budowlane i rozbiórkowe pochodzące z drobnych remontów przeprowadzanych we własnym zakresie
- przeterminowane leki i chemikalia
- bioodpady.

wstecz