Rotator zdjęć

Główna treść strony 2019 rok

Pomnik na grobie ze szczątkami znalezionymi w Zegrzu

W czerwcu 2017 roku podczas prac związanych z Kompleksową przebudową systemu kanalizacji w Zegrzu wykonawca robót znalazł szczątki ludzkie na terenie dz. nr ew. 111/42 obręb Jadwisin, o  czym niezwłocznie poinformował Inwestora, Policję i Prokuraturę. Prokuratura nakazała wstrzymać pracę związane z budową kanalizacji i przeprowadzić badania archeologiczne. W lipcu 2017 roku  Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Warszawie wydał decyzję zezwalającą na przeprowadzenie badań archeologicznych. Podczas badań na terenie dawnego cmentarza parafialnego w Zegrzu udokumentowano 170 pochówków.

Jednak w wyniku przeprowadzonych badań antropologicznych wydzielono łącznie szczątki 280 osób. Duża część szczątków zalegała w tzw. warstwie cmentarzyskowej, przemieszanej warstwie z dużą ilością kości powstałej w wyniku niszczenia starszych pochówków przez młodsze. Jak wykazały badania archeologiczne najstarsze pochówki sięgają pierwszej połowy XIII wieku natomiast najmłodsze możemy datować na połowę XIX wieku. Jednak najwięcej pochówków możemy datować na okres od XVI do XVII wieku. Sam cmentarz funkcjonował do ok. 1890 roku, kiedy to teren Zegrza został wykupiony przez władze carskie na potrzeby budowy Twierdzy Zegrze. Wtedy też część pochówków została przeniesiona na nowo założony cmentarz w Woli Kiełpińskiej (głównie pochówki najzamożniejszych rodzin oraz pochówki z terenu kościoła).

W dniu  26.11.2018 roku szczątki po badaniach antropologicznych zostały pochowane w sześciu trumnach na cmentarzu w Woli Kiełpińskiej. W 2019 roku na zlecenie Gminy został wykonany pomnik, który znajduje się w 7 sektorze Cmentarza parafii Świętego Antoniego w Woli Kiełpińskiej.

 

  • autor: Referat Przygotowania i Realizacji Inwestycji
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

wstecz