Rotator zdjęć

Główna treść strony 2020 rok

Kolej z Zegrza do Przasnysza coraz bardziej realna

W dniu 24 czerwca 2020 roku w Przasnyszu podpisane zostało porozumienie między miastami wspólnie zainteresowanymi realizacją nowego połączenia kolejowego między Zegrzem a Przasnyszem. 

Miastami sygnatariuszami porozumienia są: Serock, Pułtusk, Maków Mazowiecki i Przasnysz.  Przyjęcie dokumentu jest konsekwencją procesu zapoczątkowanego przyjęciem przez zarządcę narodowej sieci kolejowej, spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., dokumentu ramowego pt. „Master Plan dla transportu kolejowego w aglomeracji warszawskiej” wskazującym potrzebę budowy nowego szlaku kolejowego na kierunku północnym. Konsekwencją Masterplanu było  pismo Burmistrza Miasta i Gminy Serock zapraszające do współpracy przy tym zagadnieniu miasta – potencjalnych beneficjentów nowej infrastruktury kolejowej i spotkanie z dnia 13 marca 2020 roku, zorganizowane w Makowie Mazowieckim.

Porozumienie stanowi punkt wyjścia dla dalszych starań ukierunkowanych na promowanie i rozwijanie inicjatywy budowy nowego połączenia kolejowego północnego Mazowsza z Warszawą, niezależnego względem dotychczasowych szlaków kolejowych. 

W najbliższym czasie przewidywane są kolejne rozmowy zarówno przedstawicieli wspomnianych miast, jak i potencjalnych nowych partnerów wspierających realizację przedsięwzięcia. Kolejne wydarzenia wpisujące się w rozwój tej inicjatywy planowane są już na lipiec. Prowadzone rozmowy powinny dać odpowiedź co do możliwości finansowych i organizacyjnych realizacji przedsięwzięcia.

  • autor: Referat Gospodarki Gruntami Planowania Przestrzennego i Rozwoju

wstecz