Rotator zdjęć

Główna treść strony 2013

Przysięgali na sztandar

26 lipca bieżącego roku 217 kadetów służby przygotowawczej z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki (CSŁiI) w Zegrzu, podczas uroczystego apelu złożyło przysięgę wojskową na sztandar.

Kadeci na co dzień są cywilnymi studentami ponad 70 polskich uczelni, z tego najwięcej, bo prawie połowa uczy się w Akademii Obrony Narodowej. Na początku lipca bieżącego roku w zegrzyńskiej „kolebce łączności”, jako ochotnicy rozpoczęli swą przygodę z mundurem. Za nimi ponad trzy tygodnie szkolenia podstawowego, podczas którego poznali podstawy żołnierskiego „abecadła”. W tym roku, w sierpniu i wrześniu czekają ich jeszcze dwa kolejne miesiące szkolenia podstawowego. Następym okresem ich służby będzie szkolenie specjalistyczne, które odbędą podczas następnych wakacji. Po ukończeniu szkolenia przygotowawczego i odbyciu pierwszych ćwiczeń rotacyjnych NSR będą mianowani na pierwszy stopień podoficerski – kaprala Wojska Polskiego.

W uroczystości uczestniczyło wielu znamienitych gości, m.in.: Rektor Komendant Akademii Obrony Narodowej generał dywizji Bogusław Pacek, Szef Wojsk Aeromobilnych Wojsk Lądowych generał brygady pilot Dariusz Wroński, przedstawiciele Departamentu Kadr MON pułkownik Adam Kępiński i Szefa Zarządu Szkolenia SG WP pułkownik Waldemar Zakrzewski, Zastępca Prezydenta Miasta Legionowo Piotr Zadrożny, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Serock Józef Zając, Prezes Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności generał brygady rezerwy Edmund Smakulski, kierownicza kadra naukowo-dydaktyczna AON, dowódcy jednostek wojskowych Garnizonu Zegrze oraz okolicznych, przedstawiciele lokalnych władz, służb mundurowych, instytucji, rodziny, bliscy oraz znajomi składających przysięgę kadetów.

Uroczystość prowadził major Cezary Semeniuk, który punktualnie o godz. 10.00 złożył meldunek o gotowości pododdziałów. Kompania honorowa została wystawiona przez batalion zabezpieczenia, a dowodził nią kapitan Piotr Osiński.

Komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu pułkownik Ireneusz Fura w swoim przemówieniu powiedział do zebranych kadetów: „Dzień dzisiejszy jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w Waszym życiu. Jednak przysięga wojskowa to nie tylko uroczystość i nie tylko słowa Roty. To przed Waszymi przełożonymi i bliskimi świadczycie o waszym patriotyzmie oraz gotowości do najwyższych zobowiązań wobec ojczyzny i narodu. Tym aktem zostaniecie zobowiązani do gotowości poniesienia najwyższych poświęceń wobec Polski”. Życzył im także żołnierskiego szczęścia, powodzenia oraz wytrwałości w realizacji własnych planów, a ich bliskim złożył szczególne wyrazy uznania i podziękowania.

Następnie słowa przysięgi wojskowej wypowiedziało 217 kadetów (w tym 61 kobiet). Zaszczytu złożenia przysięgi na sztandar dostąpili następujący szeregowi kadeci: Paweł Małkowski, Jakub Jaworski, Paweł Kapalski oraz Patryk Marcinkiewicz.

Zabrał głos także generał dywizji Bogusław Pacek, który w swoim przemówieniu powiedział że: „To szczególny moment i dla tych którzy przyjechali dzisiaj towarzyszyć bohaterom tego dnia i dla samych składających przysięgę.Człowiek przeżywa tak ważny dzień zaledwie kilka razy w życiu. Dzisiaj, studenci ponad 70 uczelni w Polsce składają przysięgę ojczyźnie – Polsce. Przed chwilą usłyszeli wszyscy powtarzane słowa o wierności, o obronie granic, ale także o konstytucji, o służeniu państwu. Bo Patria – Ojczyzna nasza potrzebuje swoich synów, potrzebuje także córek, by służyły w różny sposób”. Na zakończenie pogratulował bliskim i życzył wszystkiego najlepszego kadetom w dalszej służbie. Ze strony przysięgających kadetów zabrała głos szeregowy kadet Karolina Kozieł, która podziękowała za szkolenie i przygotowanie ich do przysięgi. Po słowach przysięgi ksiądz podpułkownik Rawiński udzielił błogosławieństwa kadetom.

Za uzyskanie bardzo dobrych wyników w szkoleniu oraz wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych Komendant Centrum wyróżnił listem gratulacyjnym szeregowych kadetów: Krzysztofa Hanczka, Macieja Paszyna, Kacpra Semeniuka, Patryka Marcinkiewicza, Agnieszkę Wiktorowicz-Korcz oraz Waldemara Szweda. Po defiladzie pododdziałów widzowie mogli obejrzeć praktyczne pokonywanie Lądowego Toru Przeszkód (jedynego takiego obiektu w Polsce), nowoczesny sprzęt łączności oraz odwiedzić punkty promocyjno-informacyjne zegrzyńskiego Centrum i AON. Uroczystość zakończyła się wykonaniem wspólnego, pamiątkowego zdjęcia. Kadeci po zdaniu broni i otrzymaniu przepustek, spotkali się ze swoimi bliskimi oraz znajomymi zaproszonymi na przysięgę, po czym udali się na długo wyczekiwane przepustki.

Tekst i zdjęcia: kapitan Krzysztof Baran

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

wstecz