Rotator zdjęć

Główna treść strony 2013

Stowarzyszenie Miłośników Skubianki gościło przyjaciół z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach.

Tradycyjnie już w okresie przedświątecznym Stowarzyszenie Miłośników Skubianki gościło przyjaciół z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach.

Po serdecznym powitaniu, aby wprowadzić się w świąteczny nastrój i godnie przywitać Świętego Mikołaja, zaczęliśmy śpiewać kolędy i pastorałki. Mikołaj najwyraźniej usłyszał nasze kolędowanie, gdyż wkrótce przybył z workiem pełnym prezentów. Okazało się jednak, że wspólne śpiewanie to za mało i aby otrzymać podarunek trzeba było już indywidualnie powiedzieć wierszyk, zaśpiewać piosenkę czy w inny sposób przekonać Mikołaja, że się na prezent zasługuje. A że kreatywności nie brakowało - było przy tym dużo radości i śmiechu. Nie obyło się oczywiście bez wspólnego zdjęcia z Mikołajem i mamy nadzieję, że nasz dostojny gość będzie miło wspominał ten wieczór i będzie nas chętnie odwiedzał w kolejnych latach.

Ważnym tegorocznym akcentem było wspólne śpiewanie kolęd także poza siedzibą SMS - w kościele w Woli Kiełpińskiej oraz w legionowskim ratuszu podczas spotkania poświęconego osobom niepełnosprawnym. Po trzech wspólnie spędzonych dniach żal było się rozstawać, mamy jednakże nadzieję niebawem znów się zobaczyć.

Beata Bieniek

 

Mikołaj w Skubiance

Sołtys Marek Biliński oraz przedstawiciele Rady Sołeckiej Skubianki tradycyjnie przed Świętami Bożego Narodzenia odwiedzili najstarszych mieszkańców wsi. Seniorzy nie kryli wzruszenia i zaskoczenia - otrzymali mnóstwo ciepłych życzeń świątecznych i noworocznych oraz drobne upominki.

Grudniowy numer Informatora

Kiermasz świąteczny

Świąteczne stroiki, choinki, ręcznie robione bombki, ozdoby choinkowe, decoupagowe i filcowe cudeńka, biżuteria, świąteczne potrawy – 15 grudnia na serockim rynku w ramach świątecznego jarmarku można było poczuć atmosferę świąt i kupić przedmioty – na prezenty, na świąteczny stół. I choć deszcz nie zachęcał do wychodzenia z domu, można powiedzieć, że jarmark cieszył się zainteresowaniem. Będziemy starać się, aby z roku na rok jego formuła coraz bardziej zachęcała zarówno sprzedawców jak i klientów do udziału.


Agnieszka Woźniakowska

 

Wigilia w Skubiance

Do Świąt Bożego Narodzenia pozostało jeszcze kilka dnia, ale w atmosferę świąteczną wprowadzają nas już coroczne spotkania wigilijne.

15 grudnia 2013 roku w Skubiance odbyło się spotkanie wigilijne , w którym wzięli udział mieszkańcy  wsi. Gospodarzem spotkania był sołtys Skubianki Marek Biliński  Na wigilię przybyli również goście -  Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki, Zastępca Burmistrza Józef Zając, seroccy radni z przewodniczącym Arturem Borkowskim oraz Ks. Tadeusz Wołowiec. Po krótkiej modlitwie gospodarze spotkania oraz zaproszeni goście, przy dźwiękach kolęd,  podzielili się opłatkiem i złożyli sobie świąteczne i noworoczne życzenia. Uczestnicy spotkania spędzili miły wieczór, w magicznej atmosferze, przy rozświetlonej choince i suto zastawionym stole.

Referat Komunikacji Społecznej

Wigilia z serockimi Kołami Gospodyń Wiejskich

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia – to magiczny czas , wieczerza wigilijna, życzenia, świąteczny nastrój, prezenty – zgodnie z tradycją spędzimy ten czas w gronie rodzinnym. Jednak już teraz  świątęczną atmosferę przybliżają nam liczne spotkania wigilijne, na których dzielimy się opłatkiem z osobami dla nas ważnymi.

12 grudnia 2013 roku odbyło się spotkanie opłatkowe Kół Gospodyń Wiejskich, działających na terenie gminy Serock, zorganizowane przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie, Doradztwo Rolnicze w Serocku.

Była to okazja do podzielenia się opłatkiem, złożenia życzeń świątecznych i noworocznych, wspólnych rozmów i oderwania się od przedświątecznej krzątaniny. Na stole znalazły się przepyszne dania wigilijne przygotowane przez gospodynie. Atmosferę umilały kolędy – śpiewane wspólnie przez uczestników spotkania.

Referat Komunikacji Społecznej

W dniu 09.12.2013 r. wybrano nowy zarząd Klubu Sportowego Sokół Serock

Udzielone absolutorium, nowe wybory i większy skład Zarządu Klubu!

W poniedziałek 09.12.2013 r. w budynku Ośrodka Kultury w Serocku odbyło się sprawozdanie zdawczo-wyborcze Klubu Sportowego Sokół Serock. O godzinie 18.00 sala wypełniła się ponad 40-osobową grupą członków i sympatyków K.S. Sokół Serock. Przyjęto porządek obrad i punkt po punkcie omawiano sprawy związane z działalnością klubu. Poprzez głosowanie udzielono absolutorium ustępującemu Zarządowi Klubu, a następnie zaproponowano kandydatury na członków nowego zarządu. Przegłosowano pozytywnie także wniosek o zwiększenie ilości owych członków z 5 do 7 osób. Kandydatur do nowego zarządu było 9: Artur Borkowski, Jerzy Cybulski, Jan Jankowski, Piotr Mulik, Mariusz Rosiński, Dariusz Śledziewski, Mariusz Śledziewski, Antoni Wieczorek i Leszek Wierzbowski. W drodze tajnego głosowania 32 uprawnionych członków Klubu wybrano 7 członków nowego zarządu. Następnie wybrani udali się na naradę i zgodnie ze Statutem K.S. Sokół Serock dokonali podziału obowiązków członków zarządu w nowej kadencji. Od 09.12.2013 r. w skład Zarządu K.S. Sokół Serock wchodzą:

Prezes Zarządu – Artur Borkowski,

Wiceprezes Zarządu – Leszek Wierzbowski,

Sekretarz Zarządu – Mariusz Śledziewski,

Skarbnik – Dariusz Śledziewski,

Członkowie Zarządu – Piotr Mulik, Mariusz Rosiński, Antoni Wieczorek.

Uczestnicy zebrania gorąco powitali nowy zarząd i w kilku słowach dyskutowali o nowych kierunkach rozwoju klubu, jak i jego dotychczasowym dorobku.

Nowemu Zarządowi Klubu Sportowego Sokół Serock życzymy samych sukcesów!

 

 

Nowowiejski wieczór gruziński

7 grudnia 2013r. w Nowej Wsi odbył się wieczór gruziński. Organizatorami spotkania byli poseł RP Zenon Durka oraz Stowarzyszenie Sympatyków Nowej Wsi. Gośćmi honorowymi spotkania byli Ambasador Gruzji w Rzeczypospolitej Polskiej Nikoloz Nikolozishvili  oraz Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki Wśród zaproszonych gości znaleźli się również Zastepca Burmistrza  Józef Zając, Proboszcz  parafii pw. Narodzenia NMP w Popowie ks. Remigiusz Stacherski oraz członkowie i przyjaciele Stowarzyszenia Sympatyków Nowej Wsi. Gospodarzami spotkania byli Marzena i Grzegorz Sikorscy.

Imprezę otworzyli organizatorzy spotkania – poseł Zenon Durka oraz prezes Stowarzyszenia Sympatyków Nowej Wsi Dariusz Stradomski. Na początku goście mieli okazję zapoznać się z działalnością i osiągnięciami Stowarzyszenia, o których opowiedziała Irena Buczyńska. Póżniej nadeszła pora na opowieść o Gruzji w wykonaniu członków Nowowiejskiego Klubu Podróżnika – Marty Rogowskiej Stradomskiej, Kuby Stradomskiego oraz Doroty i Bartka Wasiak. Podróżnicy w sposób barwny, z ogromnym poczuciem humoru opowiedzieli o swojej wyprawie do Gruzji. Uczestnicy spotkania mogli rozbudzić swoją wyobraźnie, oglądając pokaz zdjęć z wyprawy. Ambasador Gruzji wyraził swoją radość , że Gruzja staje się krajem turystycznie popularnym w Polsce. Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki wyraził nadzieję , że w niedalekiej przyszłości nawiąże się współpraca pomiędzy Gminą Serock i gminą gruzińską, bądź tez pomiędzy miejscowościami.

Spotkanie odbyło się w sympatycznej atmosferze, wielu uczestników wieczoru gruzińskiego już dzisiaj planuje wakacyjną wyprawę do Gruzji.

Samorządowy Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Wójta Gminy Wieliszew

6 grudnia w Hali Sportowej w Wieliszewie samorządowcy z powiatów nowodworskiego i legionowskiego uczestniczyli w Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Wójta Gminy Wieliszew.  Do turnieju zgłosiło się 6 drużyn podzielonych na dwie grupy eliminacyjne, których skład był następujący:

GRUPA I:

 • Nowy Dwór Mazowiecki Miasto
 • Gmina Wieliszew
 • Powiat Nowodworski

GRUPA II:

 • Legionowo Miasto
 • Gmina Serock
 • Gmina Nieporęt

Mecze w grupach były rozgrywane w systemie „każdy z każdym”. Zwycięzcy grup zmierzyli się ze sobą w meczu o pierwsze miejsce, natomiast zespoły z drugich miejsc zagrały o trzecie miejsce w turnieju. Mecz o trzecie miejsce zakończył się zwycięstwem Gminy Serock, która pokonała Powiat Nowodworski. W finale spotkali się samorządowcy z Nowego Dworu Mazowieckiego i Gminy Nieporęt, lepsi okazali się Ci pierwsi i to do nich trafił Puchar.

 

Źródło: http://www.nowodworski.pl/367,aktualnosci.html?wiecej=2066&wiecej_news=1

IV spotkanie z dr.Sławomirem Jakubczakiem

Zapraszamy na kolejne spotkanie z dr. Sławomirem Jakubczakiem w ramach projektu "Historia miejsc i ludzi - budowa i umacnianie tożsamości lokalnej". Tematem tego wykładu będzie "Serock w epoce porozbiorowej do 1914 r., czasy Napoleona i powstań narodowych".
 

14 grudnia 2013 r.
godz. 15.00
Gimnazjum im. R. Traugutta 68
Serock

 

Kolejne wyróznienia dla Miasta i Gminy Serock

BIG InfoMonitor wraz z Biurem Informacji Kredytowej oraz Związkiem Banków Polskich przyznają przedstawicielom gmin wyróżnienia „Gmina dbająca o finanse mieszkańców”.
Wyróżnienia dedykowane są głównie przedstawicielom Jednostek Samorządu Terytorialnego i Przedsiębiorstw Komunalnych, które przystąpiły do "Programu Ochrony Finansów Samorządów" oraz "Dłużnik Alimentacyjny". W tym roku wyróżnienie przyznano dla Miasta i Gminy Serock.

"Certyfikat Członka Rady Pracodawców Wydziału Architektury Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie" jest efektem współdziałania Urzędu Miasta i Gminy w Serocku z ww. uczelnią w ramach Porozumienia o Wzajemnej Współpracy podpisanego w 2011 roku.


 

Kiszenie kapusty i andrzejkowe wróżby w Kole Gospodyń Wiejskich w Skubiance

Kapustę kiszono w Polsce już w XV wieku. Może nie wiedziano wtedy, że jest źródłem witaminy C, ale wiedziano, że zapobiega szkorbutowi.
W andrzejkowy wieczór panie z Koła gospodyń Wiejskich zaprosiły na tradycyjne kiszenie kapusty znajomych, a wśród nich gospodynie z KGW w Dosinie i Maryninie. 60 kilogramów kapusty, 40-letnia drewniana beczka i ręczny szatkownik znalezione u pani Janeczki, wielki drąg do ubijania, obecność sołtysa i… można było zacząć pracę. Czyścili główki kapusty, wycinali kapuściane głąby, szatkowali jeden przez drugiego, a czas umilało im wspólne śpiewanie i opowieści seniorek, które służyły radą i doświadczeniem. Dobrze ubita i udeptana przez młodą dziewczynę kapusta, przyciśnięta kamieniem ukiśnie do świąt. Będzie w sam raz na wigilijną kapustę i sylwestrowy bigos.

Po ciężkiej pracy przyszedł czas na zabawę przy andrzejkowych wróżbach. Lanie wosku, zwłaszcza przez panie ”wolnego stanu”, sprawiało wszystkim wiele radości, a cienie fantazyjnych woskowych figurek oglądane na ścianie przepowiadały wyłącznie dobrą przyszłość.

Tekst KGW w Skubiance

Zapraszamy na Mikołajki

Mikołajki z Krasnalem Pikselem z programu "Budzik" TVP 1
8.12.2013 (niedziela), godz. 15.30 - rynek w Serocku

Tylu Mikołajów ilu Serocczan
uroczyste 'zapalenie' choinki
wizyta św. Mikołaja
gry i zabawy
konkurs na najlepszy strój św. Mikołaja

 

Przydzielono część mieszkań w budynku wielorodzinnym przy ul. Konwaliowej w Jadwisinie

W dniu 5 grudnia Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Sylwester Sokolnicki wręczył najemcom skierowania do lokali komunalnych w nowo wybudowanym budynku wielorodzinnym przy ul. Konwaliowej w Jadwisinie. Pierwsza grupa lokatorów podpisze umowy najmu i odbierze klucze do przydzielonych lokali 6 grudnia. Zespół ds. Opiniowania Przydziału Lokali Mieszkalnych będzie kontynuował prace nad przydziałem pozostałych do zasiedlenia mieszkań w tym budynku.

 

Ostrzeżenie o silnym wietrze

OSTRZEŻENIE Nr 102
Zjawisko: Silny wiatr
Stopień zagrożenia: 2

Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych i Komercyjnych
Obszar: Województwo mazowieckie
Ważność: od 2013-12-05 18:00:00 do 2013-12-07 10:00:00

Przebieg: Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru, południowo-zachodniego i zachodniego, o średniej prędkości od 35 km/h do 55 km/h, w porywach do 95 km/h. Maksymalne porywy wiatru spodziewane są w nocy z czwartku na piątek i w piątek, kiedy to wiatr w porywach może osiągać prędkość do 110 km/h. Od rana dnia 07.12.2013 wiatr stopniowo będzie słabł do średniej prędkości do 35 km/h, a w porywach do 80 km/h. Od nocy z czwartku na piątek występować będą przelotne opady śniegu, a silny i porywisty wiatr powodował będzie zawieje śnieżne.

Prawdopodobieństwo: 90%

Uwagi: Z uwagi na dynamiczną sytuację meteorologiczną ostrzeżenie może zostać zaktualizowane.
Czas wydania: 2013-12-04 22:39:00
Synoptyk: Michał Ogrodnik

Zapraszamy na jarmark świąteczny

15 grudnia 2013 r. godz. 10.00 - 14.00 - rynek miejski w Serocku.

Wielki Przedświąteczny Kiermasz:

artykuły świąteczne i nie tylko
ozdoby
prezenty
zabawki
choinki
mała gastronomia
świąteczna muzyka
garmażeria

STOISKO HANDLOWE GRATIS.

Ze względów organizacyjnych osoby, które chciałyby sprzedawać swoje rzeczy, proszone są o potwierdzenie uczestnictwa wraz z podaniem wielkości stoiska, pod nr tel. 22 782 88 35, w godz. 8.00 - 16.00.

Informujemy, że w przypadku braku zainteresowania wystawców, kiermasz się nie odbędzie.

Listopadowy numer Informatora

KLIKNIJ TUTAJ, aby pobrać

Podsumowanie wyników egzaminu gimnazjalnego i sprawdzianu w klasie szóstej sz.p.

Aby zobaczyć podsumowanie, KLIKNIJ TUTAJ.

Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych przez Miasto i Gminę Serock za rok szkolny 2012/2013

W roku szkolnym 2012/2013 gmina realizowała zadania oświatowe wynikające z ustawy:
 o samorządzie gminnym, o systemie oświaty, Karta Nauczyciela oraz aktów wykonawczych wydanych na ich podstawie.   

Podsumowanie - TUTAJ.

 

Awans zawodowy nauczycieli

W dniu 28 listopada 2013 roku w Urzędzie Miasta i Gminy Serock odbyło się posiedzenie czterech komisji egzaminacyjnych, powołanych przez Burmistrza Miasta i Gminy Serock, dla nauczycieli ubiegających się o stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego.

Do egzaminu przystąpiły trzy nauczycielki wychowania przedszkolnego z Samorządowego Przedszkola im. Krasnala Hałabały w Serocku: Pani Beata Agacińska, Pani Anna Kurcz i Pani Anna Szymańska oraz jedna nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej z Zespołu Szkół w Zegrzu -   Pani Małgorzata Paliszewska.  

Wszystkie Panie zdały egzamin na stopień nauczyciela mianowanego, wykazały się wiedzą i umiejętnościami niezbędnymi do uzyskania wyższego  stopnia awansu zawodowego.  

Serdecznie gratulujemy i życzymy satysfakcji z wykonywanej pracy.

Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli

Wyróżnieni za oddawanie krwi

23 listopada br. w legionowskim Ratuszu odbyły się uroczystości z okazji obchodów Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK (22-26 listopada), w czasie których także liczni żołnierze Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu zostali wyróżnieni za oddawanie krwi. W przedsięwzięciu tym uczestniczył Prezydent Miasta Legionowo Roman Smogorzewski, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Serock Józef Zając, Dyrektor Generalny Polskiego Czerwonego Krzyża Jerzy Zaborowski, Honorowy Prezes Oddziału Rejonowego PCK w Legionowie Zygmunt Pryszmont, Komendant WKU Warszawa Śródmieście podpułkownik Adam Bednarz, przedstawiciel Komendanta Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki podpułkownik Mieczysław Hucał, przedstawiciele lokalnych władz i instytucji, prezesi lokalnych klubów HDK PCK, zaproszeni goście, licznie zgromadzeni honorowi krwiodawcy, ich rodziny i okoliczni mieszkańcy. Uroczystość prowadził Prezes Zarządu Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Legionowie Tadeusz Kowalewski, który w swoim przemówieniu podziękował wszystkim zaangażowanym w honorowe krwiodawstwo za tę jakże ważną działalność. Podczas uroczystości wręczone zostały liczne wyróżnienia. Na wniosek Oddziału Rejonowego PCK w Legionowie Minister Zdrowia nadał Odznakę Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu jako wyraz podziękowania za wieloletnie, szczególne zasługi w rozwoju Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża plutonowemu Robertowi Kowalewskiemu z Klubu HDK przy Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, zrzeszającego najwięcej osób w Powiecie Legionowskim. Wręczone zostały także Odznaki Honorowego Polskiego Czerwonego Krzyża, które otrzymali starszy sierżant Marek Świderski (III stopnia), starszy sierżant Kazimierz Śniadek (IV stopnia) oraz Krzysztof Turczyński (IV stopnia), oraz liczne Odznaki Zasłużony Honorowy Dawca Krwi za oddanie ponad 18, 12, 6 i 5 litrów krwi.
Zarząd Główny PCK w Warszawie składając wyrazy podziękowania za pomoc w propagowaniu idei honorowego krwiodawstwa i nadał Medal 55-lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK Urzędowi Miasta w Legionowie oraz Urzędowi Miasta i Gminy w Serocku oraz 12 osobom. Wręczone zostały także liczne dyplomy jako podziękowanie za pomoc w propagowaniu idei Czerwonokrzyskiej w tym Honorowego Krwiodawstwa PCK oraz nagrody rzeczowe dla laureatów konkursu plastycznego i poetyckiego zorganizowanego z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa. Najaktywniejszym krwiodawcą został starszy chorąży Andrzej Jankowski z Klubu HDK PCK przy Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Uroczystość uświetniły zespół Piena Voce z Nieporętu, orkiestra strażacka z Chotomowa, laureaci konkursu poetyckiego oraz Zespół Second Hands z Warszawy. Krew jest ciągle potrzeba, to stwierdzenie jest ciągle aktualne. Osoby oddając krew, oddają też cząstkę siebie. Tym przyczyniają się do ratowania życia innych osób które straciły własną w wyniku wypadku lub zabiegu operacyjnego. Ludzie z zaburzeniami krzepnięcia krwi czy też po groźnych oparzeniach i urazach, a także pacjenci z chorobami rozrostowymi i nowotworowymi, w trakcie i po chemioterapii potrzebują jej codziennie. Dla właśnie tych osób organizowane są akcje honorowego oddawania krwiodawstwa.

***

Działalność Oddziału Rejonowego PCK w Legionowie w 2013r.

Na terenie powiatu przeprowadzono 44 otwarte akcje poboru krwi (w tym przez PCK 38),  w czasie których oddano 543 litry krwi (PCK 429). Honorowych dawców krwi było 1515, a oddało 1179 osób w tym zrzeszonych w 9 klubach 479 krwiodawców. Prowadzona była szeroko pojętą profilaktyka zdrowotna na temat honorowego krwiodawstwa i udzielania pierwszej pomocy w szkołach, zorganizowane zostało 8 pogadanek i prelekcji, dwa razy zawody dla szkól ponadgimnazjalnych, w których uczestniczyło około 156 uczniów. Zorganizowano 2 konkursy plastyczne i 1 poetycki dla uczniów szkół z Powiatu Legionowskiego, których tematem było szerzenie idei honorowego krwiodawstwa wśród młodzieży. W tych  konkursach wzięło udział 148 uczniów. Odbył się także koncert charytatywny na rzecz pomocy 5 rodzinom. Za uzyskane środki finansowe z tego przedsięwzięcia zostały zakupione przybory szkolne, ubrania zimowe, sprzęt AGD, meble, a następnie zostały zekazane dla w/w rodzin przez 5 ośrodków pomocy społecznej z Powiatu Legionowskiego. Najaktywniejsi krwiodawcy z Klubu HDK PCK przy CSŁiI w Zegrzu: ppłk Adam Bednarz (oddał 57 600 ml), mjr rez. Grzegorz Foryszewski (44 160), mjr rez. Wiesław Wesołowski (33 410), st. chor. Mirosław Posłuszny (30 110), Jerzy Maraszek (27 880), plut. Robert Kowalewski (27 350), st. sierż. Rafał Dzbański (23 400), mł. chor. Marek Olszewski (23 400), st. sierż. Świderski Marek (21 630), kpt. Michał Głogowski (21 430), chor. Zbigniew Sikora (20 700), st. chor. Andrzej Jankowski (19 350) oraz ppłk Mieczysław Hucał (18 050).

Tekst i zdjęcia: kpt. Krzysztof Baran

 

 

Wystawa prac z Rybaczówki w ratuszu miejskim w Serocku

Od 26 listopada w serockim ratuszu można podziwiać wystawę prac wykonanych techniką decoupage, które powstały w Domu Pracy Twórczej „ Rybaczówka”. Założycielką tego miejsca i jednocześnie autorką większości prac jest Marlena Radomska.

Decoupage jest sposobem ozdabiania przedmiotów za pomoca wycinanek z papieru. Każdy może się jej nauczyć, wymaga to jedynie cierpliwości i czasu. Dzięki zastosowaniu techniki decoupage można  nadać przedmiotom z najbliższego otoczenia nowy wygląd i charakter lub wykonać prezenty dla najbliższych według własnego pomysłu.

Wystawa potrwa do 13 grudnia  - serdecznie zapraszamy

Gminny Konkurs Plastyczny "Motyw Bożonarodzeniowy''

Andrzejkowy bal studentów Uniwersytetu III Wieku

W czwartkowy listopadowy wieczór (21.11.2013r.) osiemdziesięciu studentów Legionowskiego Uniwersytetu III Wieku z Legionowa, Serocka i Nasielska spotkało się na wspólnej zabawie andrzejkowej w Zajeździe Pauza w Maryninie. Integracyjną  zabawę  otworzył i powitał gości Dyrektor  LUTW dr Roman Biskupski. Przy akompaniamencie sympatycznego duetu „A&A” studenci bawili się wspaniale. Nawet bogato i pięknie zastawione stoły, przygotowane przez sympatyczną załogę lokalu nie były w stanie długo zatrzymać gości, którzy tańczyli na wypełnionym po brzegi parkiecie. Wigor i kondycja studentów legionowskiego Uniwersytetu III Wieku są doskonałym przykładem, że nie tylko sprawny umysł, ale także aktywność fizyczna może nam towarzyszyć w każdym wieku.

Organizatorem spotkania była filia LUTW z Serocka

Wielki sukces przedszkolnych "Niedźwiadków"

13 listopada 2013 roku odbyła się V edycja konkursu „Zdrowie w bajce” w kategorii przedszkola. Do powiatowego konkursu zgłosiło uczestnictwo wiele przedszkoli z całego powiatu legionowskiego w tym również Samorządowe Przedszkole im. Krasnala Hałabały w Serocku. Po wielogodzinnych przesłuchaniach komisja konkursowa wyłoniła trójkę zwycięzców w której znalazły się i nasze dzielne 5-latki z grupy „Niedźwiadków”, które z piosenką „Wesołe Skrzaty” wywalczyły II miejsce w tym konkursie. Gratulujemy zwycięskiej grupie z naszego przedszkola: Zuzi M, Kamilce K, Oliwii M, Julci S, Oli W, Karince S, Kamilkowi Sz, Danielkowi R, Szymonkowi B, Maciusiowi Ś oraz Pani Hani Trzopek i Beacie Agacińskiej za przygotowanie wychowanków do występu.

Samorządowe Przedszkole w Serocku

Miłośnicy gminy spotkali się w Zegrzu

16 listopada już po raz trzeci spotkaliśmy się na wykładzie dr. Sławomira Jakubczaka, w ramach projektu „Historia miejsc i ludzi – budowa i umacnianie tożsamości lokalnej”. Zgromadzeni w  dawnym budynku Kasyna w Zegrzu, wysłuchali referatu przybliżającego etymologię nazwy osiedla, jego dziejów, historię kościoła i cerkwi, okoliczności powstania twierdzy rosyjskiej. Prowadzący przybliżył również sylwetki osób związanych z Zegrzem – Sasina ze Smardzewa, Jerzego Strumiłły, Antoniego, Kazimierza i Józefa Krasińskich. Z wielkim zainteresowaniem słuchacze obejrzeli stare fotografie budynków, mostów, czy uwiecznione na zdjęciach wydarzenia.

Uczestnikom dziękujemy za przybycie i już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 14 grudnia o godz. 15.00 w Gimnazjum im. Romualda Traugutta w Serocku.

(Nie) zwykła bohaterka

Zadziwiający jest fakt, jak w ‘zwykłym’ świecie, pomiędzy ‘zwykłymi’ zdarzeniami dzieją się sprawy zupełnie niezwykłe. Codzienność rodzi bohaterów.


 7 listopada – Ania Helwich – 17 letnia uczennica Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Włodzimierza Wolskiego w Serocku z pewnością zapamięta na długo. Idąc do szkoły zauważyła na drodze leżącego mężczyznę. Kiedy podbiegła do niego, okazało się, że mężczyzna nie oddycha. Niewiele myśląc Ania zaczęła go reanimować, czym – jak się później okazało - uratowała mu życie. Kiedy przyjechała karetka, pewna, że mężczyzna, którego ratowała jest już bezpieczny, jakby nigdy nic poszła do szkoły.
Kilka dni trwały ‘poszukiwania’ tajemniczej dziewczyny, która uratowała życie mężczyźnie. Po odnalezieniu, media okrzyknęły Anię ‘zwykłą bohaterką’. Zwykłą, bo gest Ani nie był dla niej czymś nadzwyczajnym, a naturalnym odruchem, wyrazem empatii. Bohaterstwo Ani oraz jej opanowanie w sytuacji gdy inni nie wiedzieli co robić, było możliwe dzięki umiejętnościom, jakie zdobyła na kursie z pierwszej pomocy, które odbyła w siedzibie legionowskiego WOPRu.


Gratulujemy Ani odwagi i przekonania, że wśród tłumu warto dojrzeć tego, kto potrzebuje pomocy i że z tłumu ludzi warto być tym, kto ma odwagę tej pomocy udzielić. Mamy nadzieję, że ten bohaterski czyn będzie pięknym przykładem dla innych. Jednocześnie zachęcamy do korzystania z kursów udzielania pierwszej pomocy.

 

 • http://www.gazetaecho.pl/
  http://www.gazetaecho.pl/

"Na świętego Marcina najlepsza gęsina"

"Na Świętego Marcina najlepsza gęsina” – w myśl tego starego przysłowia ludowego, 11 listopada w Urzędzie Miasta w Legionowie zorganizowano degustację i prezentację regionalnych potraw z gęsiny i z gęsiną. W reprezentacji gminy Serock znalazły się przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z Dosina oraz ze Skubanki. Przygotowane przez Panie stoiska obfitowały w regionalne smakołyki, wśród których znalazły się pasztety, smalec z gęsiną, zupy na wywarze z gęsiny i pierogi z gęsiną. Jako dodatek pojawił się chleb własnego wypieku, a na deser - dla zmiany smaku i dopełnienia rozkoszy podniebienia - można było skosztować sernika. Dla wszystkich, którzy lubią nowe wyzwania i nie spoczywają na laurach w dziedzinie edukacji pojawiła się dodatkowa atrakcja – a mianowicie nauka pisania prawdziwym gęsim piórem, którą przekazywały Panie ze Stowarzyszenia Jachranka. Mimo listopadowej aury i świątecznej leniwej atmosfery "Marcinowe” uroczystości cieszyły się ogromnym zainteresowaniem licznie przybyłych.
Mieszkańcom Skubianki szczególnie bliskie są tradycje związane z gęsiami, bowiem – jak mówią Panie z KGW w Skubiance: „nazwa wsi wywodzi się z tradycji skubania gęsi na poduchy i pierzyny, okolice-bowiem- jest zasobna w wodę a jak mówi staropolskie przysłowie: wodę tylko gęsi lubią”.

 

Monika Krajewska, KGW w Dosinie, KGW w Skubiance, Stowarzyszenie "Jachranka"

 

Pomóżmy kotom!

Pomóżmy kotom odebranym z pseudohodowli w Jadwisinie.

Spotkanie z sołtysami

W dniu 12 listopada 2013 roku odbyło się organizowane cyklicznie przez Burmistrza Miasta i Gminy Serock spotkanie z sołtysami sołectw z terenu gminy. Pierwsza cześć spotkania poprowadzona została przez Burmistrza Miasta i Gminy Serock i miała na celu  przekazanie aktualnych informacji dotyczących działalności Urzędu Miasta i Gminy w Serocku. Omówione zostały m.in. tematy dotyczące funduszu sołeckiego, komunikacji lokalnej a także odszkodowań za szkody łowieckie, wyrządzane przez zwierzynę łowną w uprawach rolnych.

W drugiej części spotkania wzięli udział przedstawiciele Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Pani Małgorzata Zofińska – Dyrektor Placówki Terenowej KRUS w Nowym Dworze Mazowieckim przybliżyła sołtysom temat dotyczący dofinansowania składki emerytalno-rentowej z budżetu państwa dla rolnika, domownika oraz osoby będącej członkiem rodziny rolnika lub domownika w okresie sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem,  zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 26 lipca 2013 roku o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Pani Teresa Krzyczkowska – Doradca rolno – środowiskowy MODR omówiła ogólne zasady integrowanej ochrony roślin.

Spotkanie posłużyło omówieniu bieżących tematów nurtujących mieszkańców i jak zawsze spotkało się z dużym zainteresowaniem sołtysów.

Święto Niepodległości na sportowo

Przed nami - obchody Święta Niepodległości na sportowo. KLIKNIJ TUTAJ, aby poznać szczegóły.

Świąteczna iluminacja świetlna na serockim ratuszu

Podczas świątecznego weekendu można podziwiać niepodległościową iluminację świetlną na serockim ratuszu. Biało czerwona flaga będzie dekorować ratusz do 11 listopada. Zapraszamy!

Mamy Niepodległą - wyślij (e) kartkę

Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej akcji społecznej "Mamy Niepodległą!". Akcja polega na bezpłatnym wysyłaniu przez obywateli Rzeczypospolitej okolicznościowych życzeń - w postaci tradycyjnej drukowanej kartki pocztowej oraz w formie e-kartki i neokartki - do bliskich i znajomych z okazji Narodowego Święta Niepodległości obchodzonego w dniu 11 listopada.

Pomysłodawcą i autorem koncepcji akcji jest Artur Matys – Kierownik Działu Promocji i Komunikacji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Więcej o akcji TUTAJ

E-kartki możesz wysłać TUTAJ

Miasto i Gmina Serock otrzymała dofinansowanie na usuwanie azbestu

"Usuwanie i unieszkodliwianie azbestu z terenu Miasta i Gminy Serock w 2013 r. dofinansowano przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w formie dotacji, w kwocie 51.474,44 zł".

Miasto i Gmina Serock otrzymała dofinansowanie na pielęgnację pomników przyrody

"Pielęgnacja pomników przyrody na terenie gminy Miasto i Gmina Serock dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w warszawie, w formie dotacji, w kwocie 10.650,00zł".

Informacja dotycząca odbioru odpadów biodegradowalnych

W związku z licznymi pytaniami mieszkańców, dotyczącymi zwiększenia częstotliwości odbioru odpadów ulegających biodegradacji, (głównie liści), uprzejmie informujemy, że zwiększenie częstotliwości podrożyłoby znacząco koszty funkcjonowania systemu, a to z kolei przekładałoby się na wyższą opłatę za odbiór odpadów.

Dlatego też dla osób, dla których zaproponowana częstotliwość jest niewystarczająca, stworzona została możliwość przekazywania odpadów roślinnych, w tym liści, bez dodatkowych opłat do funkcjonujących od 1 lipca 2013 roku Punktów Selektywnego Odbierania Odpadów Komunalnych.

Przypominamy, że PSZOKI-i znajdują się w bazie Miejsko – Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Serocku, ul. Nasielska 21 (czynny codziennie w godzinach 7.00 – 17.00) i Gminnego Składowiska Odpadów w Dębem (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 15.00).

 

Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

Podsumowanie pierwszego kwartału funkcjonowania nowego modelu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie gminy Serock

Zgodnie ze złożonymi deklaracjami, gminnym systemem odbierania odpadów komunalnych objętych zostało 5464 nieruchomości. Z prowadzonej w urzędzie ewidencji wynika, że jeszcze nie wszyscy właściciele nieruchomości złożyli deklaracje – do około 100 właścicieli nieruchomości zostały już wysłane upomnienia. Spośród nieruchomości objętych zorganizowanym przez gminę odbiorem odpadów 3448 nieruchomości to nieruchomości zamieszkałe na stałe, natomiast 2016 nieruchomości to nieruchomości zamieszkałe sezonowo.

Podsumowując pierwszy kwartał gminnego systemu odbioru odpadów w liczbach:

•    w lipcu odebrano 162,94 tony zmieszanych odpadów komunalnych i 96,56 ton odpadów opakowaniowych. Ogółem odpady opakowaniowe poddane recyklingowi stanowiły 37,21 % zebranych odpadów.
•    w sierpniu odebrano 175,40 ton zmieszanych odpadów komunalnych, 95,45 ton odpadów opakowaniowych i 38 ton odpadów ulegających biodegradacji.. Ogółem odpady opakowaniowe poddane recyklingowi stanowiły 30,90 % odebranych odpadów, natomiast odpady ulegające biodegradacji 12,30 % odebranych odpadów.
•    we wrześniu odebrano 170,50 ton zmieszanych odpadów komunalnych i 149,25 ton odpadów opakowaniowych. Odpady opakowaniowe poddane recyklingowi stanowiły 46,67 % odebranych odpadów.

Z przedstawionego podsumowania ilości przekazanych przez mieszkańców odpadów wynika, że odpady opakowaniowe stanowią duży procent całości odpadów. To bardzo dobrze, ponieważ jako gmina musimy wywiązać się z nałożonych rozporządzeniami unijnymi poziomów odzysku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, gminy w całej Polsce muszą dążyć do tego aby jak najmniej odpadów komunalnych trafiało na składowiska odpadów, natomiast jak największa ich ilość poddawana była odzyskowi.

Podsumowując pierwszy kwartał funkcjonowania systemu od strony praktycznej tj. biorąc pod uwagę w ostatnim okresie najczęstsze pytania mieszkańców dotyczące zwiększenia częstotliwości odbioru odpadów ulegających biodegradacji uprzejmie informujemy, że zwiększenie częstotliwości podrożyłoby znacząco koszty funkcjonowania systemu, a to z kolei przekładałoby się na wyższą opłatę za odbiór odpadów. Dlatego też dla osób, dla których zaproponowana częstotliwość jest niewystarczająca, stworzona została możliwość przekazywania odpadów ulegających biodegradacji bez dodatkowych opłat do Punktów Selektywnego Odbierania Odpadów Komunalnych, z których jeden został utworzony na bazie Miejsko – Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Serocku, ul. Nasielska 21 (czynny codziennie w godzinach 7.00 – 17.00) a drugi na terenie Gminnego Składowiska Odpadów w Dębem (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 15.00).

Ponieważ rozpoczyna się sezon grzewczy przypominamy mieszkańcom o obowiązującym
zakazie spalania odpadów w piecach domowych.

Spalanie m. in odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, głównie butelek typu PET, worków foliowych, starych mebli, butów, drewna lakierowanego, wielomateriałowych opakowań po sokach, mleku, odpadów gumowych jest źródłem wielu niebezpiecznych zanieczyszczeń.
Podczas spalania z kominów wydobywają się toksyczne związki chemiczne takie jak: dioksyny, chlorowodór, cyjanowodór, fenole, benzen, formaldehyd oraz metale ciężkie, które nieodwracalnie niszczą nasze zdrowie i zanieczyszczają nasze najbliższe otoczenie. Są przyczyną występowania wielu chorób, obniżają naszą odporność, mogą również generować choroby nowotworowe.
Piece domowe nie są przystosowane do spalania śmieci, gdyż proces spalania odpadów wymaga znacznie wyższych temperatur. Spalanie w takich warunkach powoduje osadzanie się tzw. mokrej sadzy w przewodach kominowych, a to może prowadzić do zapalenia się instalacji grzewczej, popękania komina, zaczadzenia, a w najgorszym przypadku do pożaru  budynku mieszkalnego. Spalanie odpadów  w piecach jest także przyczyną odkładania się szkodliwych substancji w glebie i w wodach gruntowych, które powodują zatruwanie warzyw i owoców uprawianych  w przydomowych ogródkach.  
 
Spalanie odpadów jest karalne, ale przede wszystkim ma ogromny ujemny wpływ na stan środowiska i zdrowie ludzi.


Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

 

Hubertusowe spotkanie

Jesień, to czas  Hubertusów - święta myśliwych, leśników i jeźdźców -  organizowanych na zakończenie sezonu jeździeckiego. Zgodnie z tradycją,  sięgającą XV wieku  w stajniach, czy stadninach  koni odbywa się pogoń za „lisem”. Jest nim jeździec z przypiętym do lewego ramienia lisim ogonem. Ten, kto wykaże się w czasie pogoni świetną jazdą konną i zerwie lisią kitę. w następnym roku będzie sam pełnił zaszczytną rolę „lisa”. Tak zwykle bywa, ale w Stadninie Koni Sarmacya w Ludwinowie Zegrzyńskim już od 4 lat tradycja hubertusów ma inne oblicze. Pod hasłem „Hubertus inaczej” spotykają się bardzo młodzi jeźdźcy, uczący się trudniej sztuki jazdy konnej, ich rodzice i wiele innych osób, które po prostu lubią konie.

W tegorocznej, IV edycji „Hubertusa inaczej”, dziewczynki i dziewczyny ubrane w oryginalne stroje były oceniane przez sędziów za wykonanie wyznaczonych zadań jeździeckich oraz dowolnego programu do wybranej przez siebie muzyki - dwie z nich ex aeqo zostały w tym roku „liskami” w wyniku plebiscytu publiczności. Natomiast liczni chętni do biegania na własnych nogach wzięli udział w pokonywaniu specjalnie przygotowanego toru  przeszkód. Na uczestników konkursów czekały pamiątkowe  kotyliony (floo) i dyplomy, a na zwycięzców filcowane medale, statuetki  i nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy hubertusowego spotkania, korzystając z pięknej jesiennej aury, świetnie się bawili, a  energię do kibicowania i zabawy zdobywali w polowej „restauracji”. Organizatorka Magdalena Jakubowska-Gniadek jak zwykłe zmobilizowała do czynnej pomocy we własnoręcznym przygotowaniu dyplomów,  medali, nagród i biesiady wielu znajomych miłośników koni z Serocka, gmin ościennych i Warszawy. W biesiadzie wśród wielu przybyłych gości nie zabrakło zaprzyjaźnionych sołtysów z Ludwinowa Zegrzyńskiego i Cupla.

 

Październikowy numer Informatora

Historycznie o Wierzbicy

W ramach projektu „Historia miejsc i ludzi – budowa i umacnianie tożsamości lokalnej” odbyło się w świetlicy socjoterapeutycznej w Wierzbicy kolejne spotkanie z dr. Sławomirem Jakubczakiem. W trakcie wykładu, którego tematem były dzieje tej wsi i jej właścicieli przedstawione zostały informacje dotyczące np.: pierwszej wzmianki o Wierzbicy w dokumencie z 1349 roku, czy nadania sołectw  w Wierzbicy i Dierżeninie, w 1389 r. przez biskupa płockiego. W historię wsi wplecione zostały losy właścicieli, zarządców i dzierżawców dóbr wierzbickich np.: Wojszczyków, Marczewskich, Kościeszów, Bielskiego, Krętowicza czy ostatniej właścićielki Wierzbicy Marii z Dłużewskich Borkowskiej. Nie zabrakło wątku romantycznej miłości  i związku Benigny i generała Małachowskiego. Stare mapy pokazały jak zmieniało się położenie wsi względem Narwi, jakie szlaki komunikacyjne przebiegały opodal wywierając wpływ na rozwój Wierzbicy. Były w niej niegdyś 2 karczmy, których tradycję kontynuuje restauracja „Złoty Lin”, były cegielnie – pierwsza funkcjonowała już w 1 poł. XIX w., a cegła z Wierzbicy na początku XX w. posłużyła do renowacji serockiego kościoła. Był most, na którym jeszcze w XIX obowiązywały taryfy za przejazd czy przeprowadzenie krowy, przetrwała do dzisiaj przydrożna kapliczka mimo, że w czasie II wojny światowej zabudowa wsi była dwukrotnie zniszczona. Dowiedzieliśmy się także, że 1-majowe pochody, całkiem niedawno, otwierała Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna z Wierzbicy.

Serdecznie dziękujemy za obecność, zainteresowanie, uwagi i rozmowy, a także za przyniesione zdjęcia i dokumenty rodzinne. Już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie, 16 listopada w Klubie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu o godz 15:00. Tematem wykładu będzie Zegrze – historia i główne zabytki.

Dofinansowanie projektu:
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.” Operacja realizowana przez Miasto i Gminę Serock pt. „Historia miejsc i ludzi – budowa i umacnianie tożsamości lokalnej”,  której celem jest zorganizowanie cyklu 10 spotkań w rożnych częściach gminy, poruszających tematykę historii danego obszaru; współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 - LEADER z zakresu małych projektów w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” osi 4 – LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

II spotkanie z cyklu "Historia miejsc i ludzi", zapraszamy do Wierzbicy

II spotkanie z dr. Sławomirem Jakubczakiem, w ramach projektu "Historia miejsc i ludzi -  budowa i umacnianie tożsamości lokalnej" odbędzie się 26 października 2013 r. o godz. 15.00, tym razem w Wierzbicy. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do przyniesienia starych fotografii i innych materiałów, które po skopiowaniu mogłyby posłużyć do wystawy wieńczącej projekt.

Szmaciankowy Dom w serockim ratuszu

Od 22 października do 5 listopada zapraszamy mieszkańców do obejrzenia wystawy w serockim ratuszu  - Szmaciankowy Dom. W Szmaciankowym Domu można znaleźć piękne i niepowtarzalne elementy wystroju wnętrz, szmaciane lale, artykuły dekoracyjne dla dzieci. Autorkami tych projektów są Marlena Dobosz oraz Janina Nowacka. Wszystkie przedmioty, prezentowane na wystawie są wykonane ręcznie z największą starannością, w większości przypadków w pojedynczych egzemplarzach..

Wszystkie prezentowane przedmioty można zakupić po zakończeniu wystawy. Wszystkie ceny podane są w formularzu rezerwacji. Należy je zarezerwować telefonicznie nr tel 532- 351- 663 lub mailowo marlena.dobosz@op.pl

W Stanisławowie – dynia w roli głównej

19 października w Stanisławowie pierwszoplanową rolę grała dynia. Warzywo to było głównym bohaterem dwóch konkursów – "Najpiękniejsza Dynia” oraz „Potrawa z Dyni”. Oprócz tych atrakcji przedstawiciele gminnych miejscowości mogli wziąć udział w 1.Zawodach Sołectw o Puchar Jesieni.Organizatorami i pomysłodawcami imprezy byli: Sołectwo Stanisławowo, OSP Stanisławowo oraz Urząd Miasta i Gminy w Serocku.

Najlepszą potrawę z dyni oceniała komisja w składzie: Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki, Józefa Kaczmarczyk oraz Jolanta Kaczmarska. Decyzja nie była łatwa, ponieważ wszystkie 30 potraw wyglądało pięknie i smakowało wybornie. Po burzliwej naradzie jury przyznało 3 nagrody oraz 2 wyróżnienia. Wyróżnienia otrzymały: Małgorzata Gotowiec oraz Anna Godzińska, I i III miejsce zajęło stowarzyszenie „Nasza Borówka” z Borowej Góry za sałatkę i placki z dyni, II miejsce zdobyła Ewa Janicka, która przygotowała konfiturę z dyni.

Mieszkańcy przynieśli ze sobą dynie, które wyhodowali w swoich ogródkach – warzywa miały różne kształty, kolory i rozmiary. Komisja konkursu „Najpiękniejsza Dynia” również nie miała łatwego wyboru. Jury w składzie: Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Serock Józef Zając, Stanisława Wroniak oraz Mariusz Pielach. I miejsce zajęło Stowarzyszenie „Nasza Borówka” z Borowej Góry, II miejsce należało do Teresy Suska, III miejsce zdobył Krzysztof Pielach. Ponadto komisja postanowiła wyróżnić 2 osoby: Joannę Grzegorczyk oraz Aleksandrę Pielach za ciekawe i inspirujące okazy dyni.

Po dyniowych atrakcjach rozpoczęły się zmagania sołectw w konkursach sprawnościowych. Pogoda i humory dopisały. Zmagania sołectw oceniała komisja w składzie: Anna Romanowska – sołtys Stanisławowa, Mariusz Pielach oraz Marek Skrzydlak. Konkurencje były bardzo oryginalne, do najciekawszych należały: rzut butem strażackim w dal, oraz bieg z dynią. Puchar Jesieni w I Zawodach Sołectw w Stanisławowie zdobyło Sołectwo Jadwisin, II miejsce zajęło sołectwo Stanisławowo, III miejsce należało do sołectwa Guty.

I Zawody Sołectw o Puchar Jesieni i Święto Dyni przeszły do historii. Sołectwo Stanisławowo zaprasza na kolejne spotkanie, które odbędzie się w przyszłym roku w drugą sobotę października.

 

 

Spinningowe Mistrzostwa Polski

W tym roku Mistrzostwa Polski w Wędkarstwie Spinningowym, które w dniach 18-20 października rozgrywane były na Zalewie Zegrzyńskim, zgromadziły 131 seniorów,
w tym członków kadry narodowej oraz 22 juniorów. Organizatorem mistrzostw był Zarząd Okręgu Mazowieckiego PZW a sędzią głównym mistrzostw Pan Waldemar Grzelak.

Pogoda nie sprzyjała zawodnikom, zwłaszcza pierwszego dnia zawodów kiedy padał deszcz i wiał silny wiatr, jednak najlepsi dawali sobie radę. Łowili szczupaki i 22-30-centymetrowej długości okonie. Po dwóch dniach wśród seniorów z dużą przewagą prowadził członek kadry narodowej Maciej Żejmo z Okręgu Olsztyn, który wygrał obie tury: w Zegrzu i Pogorzelcu. Jego trofeum były 3 szczupaki, w tym ryba długości 76 cm i 5 okoni. Na drugim miejscu plasowali się ex aequo z czterema punktami sektorowymi: Hubert Cygler z Klubu WKS Szóstka Warszawa – pogromca szczupaka, 22 okoni oraz 69-centymetrowego bolenia i Damian Litwiński z Klubu Mistrall Fishing Team Warszawa, który przedstawił komisji sędziowskiej 3 szczupaki i 5 okoni. Cała trójka miała duże szanse na zwycięstwo.

Ostatecznie w klasyfikacji indywidualnej zwyciężył zawodnik Okręgu Mazowieckiego PZW, Hubert Cygler, który trzeciego dnia był najlepszy w sektorze „Zegrze” dzięki złowieniu 11 okoni. Kolejne miejsca na podium zajęli – kadrowicz Maciej Żejmo oraz Józef Wyspiański (ZO Wałbrzych). Wśród juniorów zwyciężył Brunon Akonom (ZO Zielona Góra), przed Maciejem Pietrzakiem (ZO Leszno) i Igorem Dziubałtowskim (ZO Piotrków Trybunalski).

Największą rybę zawodów, szczupaka 84 cm, wyholował Robert Aniserowicz reprezentujący Okręg Nadnoteckiego PZW. Nagrodę Fair Play przyznano Emilowi Misztalowi za sportowe i etyczne zachowanie.

Nagrody podczas zakończenia mistrzostw 20 października w Serocku wręczał zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Serock Józef Zając.

Grupa rodzinna Al-Anon zaprasza na mityngi!

Jeżeli picie bliskiej ci osoby przeszkadza ci normalnie żyć - przyjdź do nas!

Grupa Al-Anon "Serock" rozpoczyna swoją działalność. Spotkania będą odbywały się w każdą sobotę o godz. 16.00 w Domu Parafialnym, przy ul. Farnej 5. Pierwsze spotkanie 9 listopada. Mityng otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

Spis wszystkich grup znajduje się na stronie www.al-anon.org.pl

Kulinarnie w Nasielsku z akcentem serockim

11 października w kinie Niwa w Nasielsku odbyło się szkolenie „Produkt tradycyjny, regionalny i lokalny elementem promocji i szansą rozwoju regionu”. Organizatorem przedsięwzięcia byli Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie, Terenowy Zespół Doradczy w Pomiechówku oraz Burmistrz Nasielska. Po spotkaniu odbyło się spotkanie z laureatami konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego dla mazowieckich producentów żywności za najlepszy produkt roku oraz tegorocznymi laureatami XIII edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” – Smaki Regionów, którzy otrzymali prestiżową nagrodę (lub nominację) w konkursie „Perła 2013” dla najlepszych produktów oraz potraw i dań.
Serock reprezentowały: Koło Gospodyń Wiejskich w Dosinie, Koło Gospodyń Wiejskich w Maryninie oraz Wspólnota Lokalna Powiatu Legionowskiego, których przedstawicielki - laureatki konkursów - zaprezentowały i wystawiły do degustacji swoje zwycięskie potrawy i produkty.

Warunki handlu przy serockim cmentarzu w dniach 28 - 31 października 2013 r.

Urząd Miasta i Gminy w Serocku informuje, że podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku będzie  możliwość handlu w pobliżu cmentarza w Serocku.

Opłaty za miejsca handlowe będą pobierane w dniach 28 – 31 października 2013 r. wg stawki gminnej ustalonej uchwałą Rady Miejskiej w Serocku, tj. 4 zł za każdy m2 powierzchni.

Ponadto przypominamy, że sprzedawcy zobowiązani są do utrzymania czystości w obrębie stanowiska handlowego w czasie i po zakończeniu handlu.

Referat Spraw Obywatelskich

Wielki sukces Michalinki

5 października odbył się finał konkursu plastycznego „Raz Dwa Trzy – Kryjesz TY! Zabawy bez komputera z Gazetą Powiatową”. Tego dnia zwycięzcy wraz z organizatorami spotkali się na sali widowiskowej w legionowskim ratuszu, aby wspólnie świętować, wręczyć nagrody, otworzyć wystawę pokonkursową, a także coś przekąsić.
Najważniejsi tego dnia byli oczywiście zwycięzcy konkursu. Najmłodsza – 3 letnia Michalinka Mendyk z Samorządowego Przedszkola w Serocku, która zajęła I miejsce w kategorii Przedszkola i Zerówki, dzielnie poradziła sobie z wejściem na scenę. Nasi tegoroczni absolwenci również zostali nagrodzeni: Mikołaj Szymański zajął 3 miejsce, Krzysztof Kurcz otrzymał wyróżnienie przyznane przez komisję konkursową, a Jakub Jaskulski wyróżnienie w głosowaniu sms. Dzieci odbierały dyplomy, nagrody i uściski dłoni od wręczających, następnie wędrowały z powrotem do rodziców na widownię.
Po głównej uroczystości redaktor naczelna, dziękując dzieciom za udział w konkursie, nauczycielom na dopingowanie swoich uczniów oraz partnerom konkursu za wsparcie, zaprosiła gości na słodki poczęstunek do atrium ratusza, gdzie rozstawiona była wystawa pokonkursowa. Kolejną niespodzianką były książeczki, które zespół Gazety Powiatowej wydał na pamiątkę konkursu. W książeczce zaprezentowane są wszystkie prace, które można do końca października oglądać na wystawie w ratuszu. Znajdują się tam także opisy niektórych zabaw, które zainspirowały dzieci do stworzenia rysunków. Każdy mógł zabrać książeczkę do domu.
Serdecznie gratulujemy i czekamy na kolejne osiągnięcia!


Samorządowe Przedszkole w Serocku i Szkoła Podstawowa nr 8 w Legionowie otrzymały nagrody dla najaktywniejszych w konkursie placówek (zestawy akcesoriów szkolnych (m.in.: regaliki, półki, wieszaki, tablice korkowe, globusy, ramki plakatowe zatrzaskowe, pachołki gimnastyczne, tablice edukacyjne).

źródło:www.gazetapowiatowa.pl

 • Michalinka Mendyk odbiera nagrodę
  Michalinka Mendyk odbiera nagrodę
 • Krzyś Kurcz pozuje przy swojej pracy
  Krzyś Kurcz pozuje przy swojej pracy

Zawody Pierwszej Pomocy na serockim rynku

W sobotę 5 pażdziernika na serockim rynku odbył się II etap Zawodów Pierwszej Pomocy, zorganizowany przez Oddział Rejonowy PCK w Legionowie. W zajęciach uczestniczyła młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z powiatu legionowskiego.

Głównym celem przedsięwzięcia była nauka i kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród młodzieży oraz uświadamianie jak ważna jest specjalistyczna wiedza potrzebna dla ratowania ludzkiego życia.
 
Pierwsze miejsce w Zawodach Pierwszej Pomocy zajęła drużyna z Serocka - PZSP
drugie miejsce - PZPS W Legionowie, ul. Targowa
trzecie miejsce - Liceum Salezjańskie z Legionowa
czwarte miejsce - Zespół Szkół - Komornica
 
Nagrodę za I miejsce - puchar oraz upominki dla wszystkich uczestników zawodów, w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Serock wręczyła Kierownik Referatu Spraw Obywatelskich Magdalena Łoniewska.
 

Szczepienia przeciwko grypie - pilotażowy program SPZOZ w Serocku

Z inicjatywy burmistrza Miasta i Gminy Serock Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Serocku wdrożył pilotażowy program szczepień przeciwko grypie. Objęto nim  osoby w wieku 65 i 65+ czyli urodzone w 1948 i wcześniej. Szczepienia dla tej grupy osób są bezpłatne.

Dla pozostałych mieszkańców  gminy Serock usługa szczepienia dostępna jest w cenie 35,00 zł (cena obejmuje szczepionkę i szczepienie)

Wykonywane są  w SPZOZ w Serocku i Ośrodku Zdrowia w Dębem.

Informacja podana przez SPZOZ w Serocku.

 

Impreza integracyjna w Jadwisinie

W sobotę 5 października na terenie ośrodka letniego wypoczynku OSiR przy Szkole Podstawowej w Jadwisinie odbyła się  impreza integracyjna dla mieszkańców.

Na dzieci, czekały już od wczesnego poranka liczne atrakcje: malowanie buziek, dmuchana zjeżdżalnia, zamek z piłkami, ring sumo, wata cukrowa, owoce, ciasta i słodycze, chlebek ze smalczykiem i przepyszna grochówka z kuchni polowej, którą przygotowały sympatyczne Panie Marysie !!.

W kontekście zbliżającego się święta 11 Listopada na terenie ośrodka powstał posterunek powstańczy, z replikami broni, umundurowaniem i osprzętem z okresu II wojny światowej.  W składzie grupy powstańczej, pod komendą Janka, byli m.in. czterej rodzeni bracia Dubiel, mieszkańcy Jadwisina, wraz z koleżanką. Grupa, oprócz tego że edukowała, to starała się również zaopatrzyć gości we flagi narodowe, których fundatorem był organizator.

Przez cały czas trwania imprezy nad oprawą muzyczną czuwał "DJ Czaro", natomiast o godzinie piętnastej wystąpił zespół "K.Martin". Na scenie mogliśmy również zobaczyć i posłuchać utalentowanego Bartłomieja Szymborskiego z Jadwisina, który śpiewa, gra na klawiszach, altówce i potrafi perfekcyjnie rozruszać publiczność!!! W konkursie tanecznym poprowadzonym przez muzyka, bezkonkurencyjna okazała się Wiktoria Fryś.

Było również kilka stoisk handlowych, na których można było kupić sobie wyroby rzeźbiarskie, baloniki lub pyszny i zdrowy miód od lokalnego pszczelarza oraz zjeść niedrogo pyszny bigosik, bądź karkówkę czy kiełbaskę.

W godzinach 13:30 - 14:30 odbył się mecz  piłki nożnej, pomiędzy zawodnikami "weteranami" a "młodymi wilkami" z Jadwisina. Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem zawodników z "brzuszkami" 12 do 7. Przez cały czas trwania imprezy organizowane były różne konkurencje sportowe, w których nagrody zdobyli: Kasia Lisiecka, Oliwier Ciruk , Piotruś Lisiecki , Kuba Gajos, Jakub Kopacz.

Impreza zakończyła się około godziny osiemnastej wspólną zabawą przy ognisku i scenie.

Gorące podziękowania dla sponsorów oraz osób, dzięki którym, akcja pod tytułem ,,Impreza integracyjna Mieszkańców Jadwisina” mogła się odbyć.

Spotkanie zostało zorganizowane z wykorzystaniem środków z budżetu Miasta i Gminy Serock w ramach  Funduszu Sołeckiego przy osobistym zaangażowaniu radnego, Rafała Tyki i sołtysa Jadwisina, Jarosława Pielacha.

Organizatorzy

 

Budowa chodnika przy ul. Nasielskiej w Serocku

W dniu 03.10.2013 r. ruszyły prace związane z budową chodnika w ciągu drogi powiatowej Nr 1805W – ul. Nasielska w Serocku. Inwestorem robót jest Starostwo Powiatowe w Legionowie – zarządca drogi. Koszt realizacji inwestycji wyniesie 130.037,53 zł. Realizacja przedmiotowej inwestycji współfinansowana jest przez gminę Serock. Kwota dofinansowania wynosi 50% wysokości kosztów. Wykonawcą wyłonionym w trybie przetargu nieograniczonego jest firma Bruk Parakiewicz Roman z siedzibą w Legionowie przy ul. Jasnogórskiej 26. Termin wykonania robót: 8 tygodni od dnia wprowadzenia na budowę. Zakres robót obejmuje wykonanie chodnika długości 245 mb na odcinku od wiaduktu do ul. Słonecznej Polany oraz budowę zjazdów indywidualnych do posesji oraz zjazdu na ul. Podleśną. Ze szczegółowym zakresem inwestycji można zapoznać się pod linkiem: http://bip.powiatlegionowski.pl/bip/196_splegionowo/fckeditor/file/ 2013/przetargi/Budowa%20chodnika/PROJEKT_budowlano_wykonawczy.pdf

Wszelkie uwagi oraz zapytania dotyczące realizacji przedmiotowej inwestycji prosimy kierować do Wydziału Inwestycji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Legionowie, pod nr tel. 22 764 0 512,  22 764 0 514 lub  22 764 0 562.

 

Niecodzienne spotkanie- „Kaleka czy cool - awy”

Uczniowie Gimnazjum w Serocku uczestniczyli w warsztatach terapeutycznych poświęconych zmianie wizerunku osób niepełnosprawnych.
10 września szkołę odwiedziło Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza, którego prezesem jest pan Marek Sołtys. Fundacja, którą reprezentował  realizuje program mający na celu integrację  z osobami  niepełnosprawnymi. Szczególną uwagę poświęca ona problemom osób poruszających się na wózkach oraz barierom na jakie napotykają w codziennym życiu.
Do kluczowych zadań wychowawczych  gimnazjum w Serocku należy integracja środowiska szkolnego ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. Dodatkowym aspektem wspierającym celowość działania szkoły jest priorytet Mazowieckiego Kuratora Oświaty, mówiący o  kształceniu osób niepełnosprawnych w szkołach ogólnodostępnych.
Spotkanie w gimnazjum było więc okazją do pogłębienia  wiedzy gimnazjalistów w sposób teoretyczny i praktyczny.  Pomogło w tym profesjonalne prowadzenie warsztatów przez pana Marka Sołtysa i jego asystentów. Niebagatelną rolę odegrał też pies rasy labrador, który swoimi umiejętnościami zachwycił wszystkich zgromadzonych.
Ponadto młodzież mogła przekonać się  jak wyglądają codzienne zmagania każdego „wózkowicza” . Podjęła próbę pokonania przeszkód  na wózku inwalidzkim, zdobywając przy tym  „coolawiackie prawo jazdy”, ćwiczyła sposoby komunikacji z niesłyszącymi oraz pokonywała trudności architektoniczne, z jakimi spotykają się niewidomi.
Alternatywne podejście do niepełnosprawności  proponowane przez prowadzącego zajęcia, pozwoliło uczniom zmienić lub utrwalić właściwe postrzeganie osób z dysfunkcjami.
Społeczność szkolna z ogromnym zaangażowaniem wzięła udział w spotkaniu i tuż po zajęciach wyraziła swoje zadowolenie i chęć udziału w kolejnym tego typu przedsięwzięciu. Miejmy nadzieję, iż nabyte podczas warsztatów umiejętności nie pozwolą młodzieży na wykluczanie osób niepełnosprawnych ze swojego otoczenia.
                                    
Tekst przyg. Małgorzata Kozera, Edyta Walczak
 

Przebudowa ulicy Pułku Radio w Zegrzu

W dniu 25 września 2013r. w drodze przetargu nieograniczonego wyłoniono wykonawcę przebudowy ulicy Pułku Radio w Zegrzu. Zamówienie zostało udzielone firmie ZARBUD Arkadiusz Zaręba, z siedzibą w miejscowości Ołdaki Stefanowo 7B/3, 06-126 Gzy. Umowa na realizację zadania zostanie podpisana w dniu 3 października 2013r .

Planowana przebudowa będzie obejmowała remont odcinka głównego ulicy Pułku Radio (około 30mb) oraz kompleksową przebudowę jezdni na odcinkach, które obecnie wykonane są z trylinki. W ramach inwestycji  zostaną wybudowane 32 miejsca parkingowe oraz chodniki umożliwiające komunikację pieszych. W rejonie objętym przebudową wykonane będzie również nowe oświetlenie uliczne.

Rozpoczął się odbiór eternitu z terenu Miasta i Gminy Serock

Już po raz szósty mieszkańcy naszej gminy mają możliwość bezpłatnego przekazania odpadów zawierających azbest. Zadanie pn. „Usuwanie i unieszkodliwianie azbestu z terenu Miasta i Gminy Serock w 2013 roku” realizowane jest dzięki otrzymaniu przez gminę dotacji z Wojewódzkiego oraz Narodowego  Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Odbiorem eternitu, zgodnie z umową zawartą z gminą zajmuje się Firma PHUP EURO-GAZ.
Pozyskana przez gminę dotacja w kwocie 51.474,44 zł pozwoli na odbiór i przekazanie do utylizacji przeszło 125 ton eternitu. W latach 2008 – 2012 z terenu gminy, dzięki dotacji przekazane zostało do unieszkodliwienia już prawie 500 ton eternitu.
Zachęcamy osoby, które do tej pory nie złożyły jeszcze wniosku, a są zainteresowane bezpłatnym zabraniem eternitu z ich posesji do składania wniosków na 2014 rok.
Druk wniosku dostępny jest w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku, pok. nr 11 lub na stronie internetowej www.serock.pl w zakładce dokumenty i wnioski – ochrona środowiska.  
Informacje można uzyskać w Referacie Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa,
pod nr tel. 22 782-88-39 i 22 782-88-40.

Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

 

Pielęgnacja pomników przyrody na Miasta i Gminy Serock

Z początkiem września rozpoczęta została realizacja zadania polegającego na pielęgnacji pomników przyrody na terenie naszej gminy.
Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody od 2009 roku, nadzór nad pomnikami przyrody sprawuje gmina. W ubiegłym roku sporządzona została inwentaryzacja pomników przyrody z terenu gminy, w której przedstawione zostały zalecenia dotyczących zabiegów pielęgnacyjnych niezbędnych do wykonania na poszczególnych pomnikach przyrody.
Spośród przeszło 70 pomnikowych drzew, pielęgnacji poddane zostaną 33 pomnikowe drzewa najpilniej potrzebujące pomocy: 11 drzew z miejscowości Zegrze, 5 drzew z miejscowości Karolino, po 4 drzewa z miejscowości Wola Kiełpińska, Serock, Dębe, po 2 drzewa z miejscowości Jadwisin i Łacha oraz 1 drzewo z miejscowości Kania Nowa.
Przeprowadzana obecnie pielęgnacja pomników przyrody na terenie gminy przyczyni się do poprawy stanu zdrowotnego drzew, poprawi wygląd i kondycję drzew. Pozwoli to na zachowanie pomników przyrody w dobrym stanie przez kolejne lata, co z kolei wpłynie na poprawę bezpieczeństwa osób przebywających w sąsiedztwie pomników, a także będzie miało znaczący wpływ ma podniesienie walorów przyrodniczych gminy.
Zadanie zostanie zrealizowane przy udziale środków pochodzących z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – w kwocie 10.650 zł.

Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

 

Wrześniowy numer Informatora

Awaria autobusu komunikacji lokalnej

Urząd Miasta i Gminy w Serocku, informuje, że w dniu dzisiejszym na trasie Serock – Zalesie Borowe – Jachranka – Serock miała miejsce awaria autobusu.
W trakcie rozmowy telefonicznej z przewoźnikiem uzyskaliśmy informację, że wszystkie pozostałe kursy w dniu dzisiejszym będą realizowane zgodnie z rozkładem jazdy.
Za utrudnienia przepraszamy.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Z inicjatywą ustanowienia Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka wystąpił w czerwcu tego roku rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Idee tę poparło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Sejm, który przyjął uchwałę ustanawiającą dzień 20 września Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Termin obchodów Dnia Przedszkolaka nie jest przypadkowy. Druga połowa września to czas, gdy dzieci w przedszkolu mają już za sobą okres adaptacyjny, wtedy też organizowane są uroczyste pasowania na przedszkolaka. Pierwsze lata życia każdego człowieka warunkują jego dalszy rozwój i mają wyraźny wpływ na jego sukces w dorosłym życiu.


Naszym przedszkolakom życzymy, aby zabawy przedszkolne zaszczepiły w nich na zawsze potrzebę bycia wielkimi odkrywcami, zadającymi coraz to nowe pytania i poszukującymi na nie odpowiedzi. Ponadto wielkiej wyobraźni, ciągłego uśmiechu oraz zabaw, które dają radość.

 

Najlepsza Potrawa Tradycyjna - rozstrzygnięcie konkursu w Woli Kiełpińskiej

W dniu 19.09.2013r. w Woli Kiełpińskiej już po raz szósty odbył się konkurs kulinarny Najlepsza Potrawa Tradycyjna. Jak zwykle było wystawnie, elegancko i przede wszystkim smacznie. Wszak to o smak głównie chodziło w tym konkursie, ale nie tylko. Wymyślne aranżacje prezentowanych na 4 stołach potraw, ciast, nalewek również robiły wrażenie na expertach od smaków, pracujących w komisjach powołanych przez prowadzącą spotkanie panią Teresę Krzyczkowską  z terenowej placówki MODR działającej w Woli Kiełpińskiej. Konkurs miał zasięg powiatowy, a udział zgłosiło w nim 52 uczestników. Cieszy bardzo zwiększająca się każdego roku ilość uczestników konkursu, w tym panów.

Imprezę swoją obecnością zaszczycili: Artur Pozorek – Pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. osób niepełnosprawnych, Krzysztof Zaniewski – przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego – Departament Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich, Andrzej Różyczki – Dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego, Robert Wróbel – Wicestarosta legionowski, Anna Siewierska przedstawiciel Mazowieckiego Doradztwa Rolniczego w Warszawie, Anna Gajewska – Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Alicja Zakrzewska – Kierownik Terenowego Zespołu Doradczego w Legionowie, Małgorzata Zofińska – Kierownik Powiatowego Oddziału KRUS w Nowym Dworze Mazowieckim, Józef Zając - zastępca burmistrza Miasta i Gminy Serock,Józef Lutomirski - Wiceprzewodniczący Rady Miasta i Gminy Serock, radni Miasta i Gminy Serock,ksiądz Proboszcz Parafii Zegrze z siedzibą w Woli Kiełpińskiej – Tadeusz Wołowiec, sołtysi z terenu gminy Serock, Marian Malinowski - Komendant Gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych, Albert Jaworski – Prezes LGD Zielone Mosty Narwi, przedstawiciele stowarzyszeń: Wspólnota Lokalna Powiatu Legionowskiego, Miłośników Skubianki i Nasza Borówka, Grzegorz Jaworski – przedstawiciel Związku sadowników terenu gminy Serock, Halina Nałęcz Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Marynino razem z członkiniami tego koła, przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich Dosin i Skubianka, Joanna Folwarska  wraz z Zespołem  Śpiewno-Tanecznym SMS, który zachwycił przybyłych gości swoimi występami.

Wyniki konkursu

Komisja oceniająca 24 potrawy jarskie i pólmięsne przyznała kolejno miejsca :

1. Pani Jadwiga Wołynik za rosół królewski z kury zagrodowej,

2. Pani Magdalena Wyrzykowska za zupę Pasibrzucha

3. Pani Ewa Tyszkiewicz za masełko ziołowe.

Komisja oceniająca 18 produktów  ciasta i chleby  w składzie przyznała kolejno miejsca :

1. Pani Marlena Radomska za chleb wilkowski,

2. Pani Marianna Makowska za ciasto orzechowe

3. Pani Joanna Folwarska za ciasto słodkie wakacje.

Komisja oceniająca 12 wyrobów i potraw mięsnych  w składzie przyznała kolejno miejsca:

1. Pani Mariola Kościesza za kaczkę nadziewana jabłkami z sosem chrzanowo-żurawinowym,

2. Pani Janina Jakubowska za boczek zapiekany w chlebie,

3. Pan Włodzimierz Skośkiewicz za schab z beczki..

Komisja oceniająca 14 napojów i nalewek przyznała kolejno miejsca :

1. Pani Mariola Suska za nalewkę księżycowe zazule,

2. Pani Elżbieta Rasińska za nalewkę rajskie jabłuszko

3. Pan Tadeusz Oleksiak za nalewkę żubr na polanie jeżynowej.

Dodatkowo nagrodę wyróżnienie przyznano pani Dorocie Dyga za knedle z grzybami.

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Stowarzyszenie Wspólnota Powiatu Legionowskiego nagrodził dyplomem uznania nestorki Koła Gospodyń Wiejskich Dosin Panią Karolinę Szczesną za długoletnią i aktywną pracę na rzecz środowiska wiejskiego i współdziałanie z doradztwem rolniczym.

Nagrody dla laureatek konkursu i  upominki dla uczestniczek ufundowało Stowarzyszenie Wspólnota Powiatu Legionowskiego. Swoje nagrody dla laureatek wręczył również Pan Andrzej Różycki Dyrektor Terenowego Oddziału Agencji Rynku Rolnego.

Nagrodę wyróżnienie ufundował anonimowy darczyńca.

Swoje upominki dla członków zespołu SMS ufundował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i Stowarzyszenie wspólnota Powiatu Legionowskiego.

Na imprezie swoje ciekawe stoisko z wyrobami zaprezentowała Pani Marlena Radomska. Cieszyło się ono dużym zainteresowaniem.

Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy. 

Święto zegrzyńskiego Centrum

Święto zegrzyńskiego Centrum
13 września 2013 roku odbył się uroczysty apel z okazji święta Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki (CSŁiI) w Zegrzu, które jest obchodzone na pamiątkę sformowania Obozu Wyszkolenia Oficerów Wojsk Łączności.
Tegoroczne święto rozpoczęło się Mszą Świętą o godz. 10.00 w Kościele Garnizonowym w Zegrzu p.w. Świętego Gabriela Archanioła, odprawioną przez księdza majora Kryspina Raka, z udziałem licznie zgromadzonych żołnierzy i pracowników Centrum.
Następnie punktualnie o godz. 12.00 na placu apelowym dowódca uroczystości major Cezary Semeniuk, złożył meldunek o gotowości pododdziałów do święta Komendantowi Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki pułkownikowi Ireneuszowi Furze. W uroczystościach uczestniczyło wielu znamienitych gości m.in.: Szef Zarządu G-6 Wojsk Lądowych pułkownik Karol Gulbas, Szef Oddziału Szkolnictwa Wojskowego Wojsk Lądowych pułkownik Zbigniew Błażewicz, Dowódca Brygady Wsparcia Dowodzenia WKP-W pułkownik Krzysztof Król, Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski, byli komendanci szkoły oficerskiej i CSŁiI, komendanci i dowódcy jednostek wojskowych Garnizonu Zegrze, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, instytucji i służb mundurowych, Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności generał brygady rezerwy Edmund Smakulski, Prezes Oddziału Rejonowego PCK w Legionowie Tadeusz Kowalewski, rodzina patrona Centrum generała brygady Heliodora Cepy – Edward i Zofia Potkowscy, dzieci z zaprzyjaźnionych szkół oraz uczestnicy kursów. Najważniejszymi jednak osobami podczas święta byli oczywiście żołnierze oraz pracownicy wojska Centrum.
„W dniu dzisiejszym mija kolejna rocznica, kiedy w Zegrzu rozpoczęto szkolenie kadr łączności na potrzeby Wojska Polskiego. Tym samym dzień ten stał się dniem szczególnym – świętem naszego Centrum. Te 94 lata to cała historia rozwoju łączności w Wojsku Polskim, a współcześnie również rozwoju informatyki. Tu szkoleni byli pierwsi łącznościowcy, którzy tak bardzo przyczynili się do zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej w 1920r. To tu w latach 30-tych ubiegłego wieku wiedzę zdobywali łącznościowcy, którzy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej. Druga połowa XX wieku to dynamiczny rozwój szkolenia w Zegrzu. Od 1997 roku funkcjonuje w tych murach CSŁiI. Szczególnie ważnym rokiem dla tego ośrodka szkolenia był rok 2011r, kiedy to Centrum przyjęło imię znakomitego łącznościowca II Rzeczypospolitej oraz okresu powojennego – gen. bryg. Heliodora Cepy. Obecnie Centrum szkoli specjalistów łączności i informatyki dla wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych, także na potrzeby PKW. Z każdym rokiem Centrum poszerza swoją ofertę szkoleniową wychodząc naprzeciw potrzebom Sił Zbrojnych. Szczególną wartością Centrum są ludzie. Żołnierze i pracownicy wojska, którzy codzienną służbą i pracą pomnażają jego dorobek. Z tego miejsca dziękuję wszystkim za dotychczasowy włożony wysiłek w rozwój CSŁiI. Każdy z was swoją służbą i pracą utrwala dobre imię naszego Centrum zarówno w strukturach Sił Zbrojnych, jak również w społeczeństwie wśród którego przecież funkcjonujemy”- powiedział do zebranych w swoim przemówieniu Komendant CSŁiI pułkownik Ireneusz Fura. Podziękował za współpracę również przełożonym, rodzinie patrona Centrum, władzom samorządowym oraz dowódcom jednostek i instytucji wojskowych, centralnych MON oraz  Garnizonu Zegrze.
Zabrał głos także pułkownik Karol Gulbas, który w imieniu Dowódcy WL podziękował żołnierzom i pracownikom Centrum za wzorową służbę i pracę dla dobra Wojsk Lądowych, jednocześnie złożył serdeczne życzenia pomyślnej realizacji zadań szkoleniowych i wychowawczych, a także satysfakcji z wykonywanej pracy oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.
Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków służbowych Prezydent Rzeczypospolitej odznaczył „Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę” podpułkownika Karola Sawickiego. Natomiast za długoletnią, wzorową służbę lub pracę w Wojsku Polskim, Minister Obrony Narodowej nadał „Srebrny Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”: majorowi Lucjanowi Grelowi, starszemu chorążemu Piotrowi Sarnie, „Brązowy Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” starszemu sierżantowi Rafałowi Dzbańskiemu, Ninie Maludy-Stolarz, Brygidzie Olszewskiej, chorążemu Piotrowi Pechcie, chorążemu Bogdanowi Rynkowskiemu oraz sierżantowi Pawłowi Stańkowskiemu.
W uznaniu zasług położonych w dziedzinie rozwoju i umacnianiu obronności Rzeczypospolitej Polskiej Minister Obrony Narodowej nadał „Srebrny Medal Za Zasługi dla Obronności Kraju” chorążemu Andrzejowi Nowackiemu, „Brązowy Medal Za Zasługi dla Obronności Kraju” kapitanowi Tomaszowi Surwiłło oraz sierżantowi Arturowi Cienkowskiemu.
Ponadto Dowódca Wojsk Lądowych wyróżnił Odznaką Honorową Wojsk Lądowych podpułkownika Karola Sawickiego oraz podpułkownika Mieczysław Hucała, Tytułem Honorowym Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej z Odznaką Tytułu honorowego – III stopnia – został wyróżniony major Adam Harko, chorąży Piotr Pechta oraz młodszy chorąży Urszula Paradowska. Ponadto Komendant Centrum przyznał Odznakę Pamiątkową Centrum: majorowi  Wojciechowi Pochmarze, kapitanowi Bartłomiejowi Sadowskiemu oraz szeregowemu Jarosławowi Świerczyńskiemu. Wręczone zostały także listy gratulacyjne, akty mianowań oraz nagrody za uzyskanie wysokich wyników w wykonywaniu zadań służbowych dla kadetów służby przygotowawczej.
Za długoletnią działalność na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża zarząd główny PCK w Warszawie – nadał Odznakę  Honorową PCK IV stopnia chorążemu Zbigniewowi Sikorze,  oraz młodszemu chorążemu Rafałowi Dzbańskiemu. Natomiast w dowód uznania za bezinteresowne długoletnie – honorowe oddawanie krwi, Mazowiecki Oddział Krzyża w Warszawie nadał odznakę Zasłużony Honorowy Dawca Krwi dla starszego chorążego Andrzej Jankowskiego, plutonowego Tomasza Sala, starszego szeregowego Andrzeja Gozdura, starszego szeregowego Marka Skibowskiego oraz szeregowego kadeta Beatę Śniadek. Ponadto Prezes Oddziału Rejonowego PCK w Legionowie Tadeusz Kowalewski  wręczył pułkownikowi Furze Medal 55-lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK dla Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki za wieloletnią aktywną działalność na rzecz rozwoju Ruchu Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.

Tegoroczne święto było szczególnie wyjątkowe, ponieważ po raz pierwszy w historii Centrum odbyła się defilada wojskowych pojazdów, które następnie ustawiły się na placu apelowym, a każdy chętny mógł je obejrzeć z bliska.
Po defiladzie otwarta została siedziba Zarządu Głównego i Oddziału Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności przez Prezesa Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności generała brygady rezerwy Edmunda Smakulskiego. W przedsięwzięciu uczestniczył także m.in. Komendant CSŁiI pułkownik Fura oraz Prezes Oddziału Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności podpułkownik Mieczysław Hucał. Siedziba Związku zlokalizowana jest w reprezentacyjnym miejscu Bloku Szkolnego CSŁiI. Generał brygady Smakulski podziękował wszystkim za przychylność i życzliwość w stosunku do ich starań oraz wyraził nadzieję, że to miejsce zostanie siedzibą związku przez wiele kolejnych lat.
W obchodach święta Centrum w ramach Dnia Otwartego Koszar licznie uczestniczyli dzieci z zaprzyjaźnionych szkół. Dzień ten był dla nich doskonałą okazją, żeby obejrzeć bazę dydaktyczną Centrum, wojskowy sprzęt łączności i informatyki oraz Salę Tradycji. Przygotowano również punkty informacyjno-promocyjne Centrum oraz Oddziału Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności, na których wszyscy mogli uzyskać informacje na temat służby wojskowej, także w Narodowych Sił Rezerwowych.

tekst i zdjęcia: kpt. Krzysztof Baran

 

Urząd gminy Jabłonna zaprasza do udziału w konkursach

Zapraszamy do udziału w konkursach
Wszystkich kreatywnych amatorów turystyki i ekologii mieszkających i przebywających na obszarze Lokalnej Grupy Rybackiej Zalew Zegrzyński zapraszamy do udziału w konkursach ekologicznym i turystycznym. W ramach zintegrowanej kampanii promocyjnej obszaru LGR ZZ: ZAPRZYJAŹNIJ SIĘ Z ZALEWEM! przygotowaliśmy dla Państwa dwa konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.
Nagraj film
Zadaniem uczestników jest przygotowanie filmu instruktażowego o tym w jaki sposób segregować odpady komunalne. Dobre praktyki promujące proekologiczne zachowania można przedstawić za pomocą jednego materiału filmowego – o segregacji wszystkich odpadów, bądź trzech filmików mówiących oddzielnie o segregacji papieru, szkła oraz plastiku i metali.
Zaplanuj wycieczkę
Drugi konkurs – turystyczny, ma na celu promowanie walorów turystycznych LGR ZZ. Czekamy zarówno na tradycyjne, jak i multimedialne przewodniki, w których znajdą się informacje o tym jakie ciekawe miejsca można zwiedzić w obszarze Lokalnej Grupy Rybackiej Zalew Zegrzyński w ciągu jednego dnia.
Organizatorem konkursów jest Referat Promocji Gminy Urzędu Gminy Jabłonna.
Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniająca inwestycje w zrównoważone rybołówstwo.

Konkursy trwają do 31 października 2013 r.
Szczegóły znajdują się w regulaminach i na www.jablonna.pl

Podsumowanie wakacyjnych przedsięwzięć w gminie Serock

Sprawozdanie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Serocku z sezonu wakacyjnego 2013

14 różnych imprez, 26 turniejów i konkursów, 5 przedsięwzięć sportowo-rekreacyjnych sprawiło, że ponad 1000 osób aktywnie uczestniczyło w naszych działaniach. Liczby te mówią same za siebie, a trzeba jeszcze dodać niezliczonych kibiców tych wszystkich imprez. Mamy więc nieukrywaną satysfakcję, że nasze propozycję są ciekawe, urozmaicone i atrakcyjne, a mieszkańcy naszej gminy, goście i turyści chętnie w nich uczestniczą.
W tym roku postawiliśmy nie tylko na nasze sztandarowe imprezy takie jak spływy kajakowe, liga siatkówki plażowej, dyskoteki, turnieje sportowo-rekreacyjne czy nocne podchody. Staramy się aby nasze propozycje były coraz lepsze i trafiały do jak najszerszego grona odbiorców. Nową propozycją były I Serockie Regaty Żeglarskie w klasie OPEN zorganizowane na zakończenie lata  z okazji 50-lecia Jeziora Zegrzyńskiego. W ramach regat odbyły się trzy wyścigi żeglarskie w okolicach serockiej plaży, w których wzięło udział siedem jachtów.  Wszystkie ekipy walczyły o prestiż i piękny puchar. Pozytywny odbiór zarówno kibiców jak i miłośników żeglarstwa daje nam motywację aby również w następnym roku zorganizować podobną imprezę z jeszcze większym rozmachem i z co najmniej podwojoną liczbą uczestników.
Imprezą okazjonalną ale najbardziej złożoną i logistycznie najtrudniejszą był finał obchodów 60-lecia działalności sportowej pod egidą Klubu Sportowego „Sokół” Serock. Dwudniowa impreza miała charakter zarówno galowy (ponad dwustuosobowa lista zaproszonych oficjalnych gości), jak również piknikowo-sportowy. W czasie imprezy odbyły się pokazy sekcji tenisa stołowego oraz mecze piłkarskie w różnych kategoriach wiekowych. W serockim, sportowym święcie wzięły udział drużyny piłkarskie z Pomorzanina Serock, Polonii Warszawa oraz Lechii Dzierżoniów. Rocznicowe uroczystości były niepowtarzalną okazją spotkania się z wieloma zasłużonymi, byłymi zawodnikami serockiego klubu, jak również możliwością konfrontacji i wymiany poglądów pomiędzy pokoleniami.
Nowością, która została wprowadzona już od początku czerwca i będzie trwała do końca września jest udostępnienie obiektów sportowych położonych na Stadionie Miejskim w Serocku we wszystkie weekendy oraz święta. Równoczesne pojawienie się w tych terminach animatora sportu i rekreacji, który dba o bezpieczeństwo korzystających oraz organizuje przeróżne gry i zabawy, bardzo przypada do gustu wszystkim uczestnikom aktywnego spędzania wolnego czasu.
Dzięki rewitalizacji Plaży Miejskiej w Serocku, również animator sportu i rekreacji w tym miejscu miał większe możliwości do organizacji aktywnego wypoczynku. Powstało przecież wielofunkcyjne boisko ze sztucznej trawy, boisko do siatkówki plażowej, stoły tenisowe czy elementy siłowni zewnętrznej. Wszystko to  w połączeniu  z możliwością wynajęcia sprzętu sportowego, organizacją gier, zabaw i turniejów doskonale wypełniło czas osobom, które nie tylko korzystały z kąpieli słonecznych ale również preferowały aktywny wypoczynek.  
Dużym przedsięwzięciem były wakacyjne obozy sportowe zarówno te organizowane poza naszą gminą jak i te, które po raz pierwszy zorganizowaliśmy w zmodernizowanym Ośrodku Wypoczynku Letniego w Jadwisinie. Nasi tenisiści stołowi wyjechali na tygodniowe obozy szkoleniowe do Jeżewa lub Międzyzdrojów, a drużyna piłkarska „trampkarzy”U-14, wspólnie ze Stowarzyszeniem UKS Sokół Serock, na tygodniowy obóz kondycyjny do Krasnobrodu. Z bazy w OWL w Jadwisinie skorzystali piłkarze nowo tworzonej   II drużyny seniorskiej Sokół OSiR Serock, którzy przygotowywali się do nowego sezonu w rozgrywkach B-klasy oraz drużyna „orlików” U-10, która zaraz po obozie przystąpiła do pierwszych w swojej karierze rozgrywek ligowych MZPN-u.
Tegoroczne wakacje można zaliczyć do bardzo udanych ze względu na ilość zrealizowanych przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Serocku imprez i przedsięwzięć oraz sprzyjającą słoneczną  pogodę.

Podsumowanie sezonu wakacyjnego podopiecznych Zespołu Świetlic Socjoterapeutycznych przy OPS w Serocku

Program wakacyjny dla podopiecznych świetlic socjoterapeutycznych realizowany był w lipcu, i rozpoczął się zajęciami  stacjonarnymi w Świetlicy Socjoterapeutycznej w Wierzbicy. Gościliśmy u nas pasjonatów – decoupage, mistrza carvingu, cukiernictwa i zawodowych fotografów. Oprócz bardzo ciekawych zajęć stacjonarnych  organizowane były wycieczki  do skansenu wsi łowickiej, muzeum kolejnictwa oraz ogrodu botanicznego w Powsinie. Wiele radości sprawił wyjazd do Parku Wodnego "Warszawianka" w Warszawie.
Program  wakacyjny został zakończony 5 dniowym pobytem w ośrodku "Caritas" w Popowie. Dzieci korzystały tutaj z basenu, uczestniczyły w rozgrywkach sportowych z grupami z Białorusi i Ukrainy. Atrakcją były codzienne dyskoteki, ognisko z muzykowaniem oraz turniej rycerski w Czersku. Z tej formy spędzenia wakacji skorzystało 50 dzieci.
Zorganizowano również kolonię letnią dla 25 dzieci w Jastrzębiej Górze. Kolonia odbyła się w dniach 1-14 sierpnia. W czasie pobytu dzieci nad morzem dopisała wspaniała pogoda. Dofinansowanie pobytu dzieci na kolonii oraz programu wakacyjnego organizowanego przez świetlice socjoterapeutyczne  pochodziło ze środków finansowych uzyskanych z opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholu.

 

W czasie letnim  Ośrodek Kultury w Serocku miał wiele propozycji dla osób w każdym wieku.

Sezon letni rozpoczęliśmy 22 czerwca imprezą plenerową „Wianki 2013” oraz konkursem plastycznym „Ekologiczny wianek nocy Świętojańskiej” na plaży w Serocku.   Impreza oraz konkurs plastyczny zostały zrealizowane w ramach działania 413. Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów - „WIANKI 2013" - LGD  „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego” -  współfinansowane zostały ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Ośrodek Kultury był również współorganizatorem imprezy pn. „Wianki” w miejscowościach Cupel i Kania Nowa.

Dnia 30 czerwca w Sali widowiskowej miał miejsce pokaz spektaklu pt. „Tangoo?” w wykonaniu Teatru „Impresja” oraz spektaklu pt. „unikalność w wykonaniu „Teatru po 40”.

07 lipca na rynku w Serocku odbył się koncert galowy XXII Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych „Kupalnocka 2013”. Impreza została zrealizowana w ramach działania 413. Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów - „KUPALNOCKA 2013" - LGD  „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego” -  współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Ośrodek Kultury był także współorganizatorem imprezy festynu „Krzyśki”, który odbył się 27 lipca w Nowej Wsi.

12 lipca w Ośrodku Kultury w Serocku na zaproszenie CSłiI w Zegrzu odbył się koncert zespołu „Trio Acoustic”.


Dnia 13 lipca Ośrodek Kultury w Serocku zorganizował imprezę w ramach 60-lecia OSP w Stanisławowie.

14 lipca w Serocku na Grodzisku barbarka odbył się koncert Anny Osmakowicz, promujący płytę „bez Ciebie”.

21 lipca na Skwerze Litewskim w Serocku odbyły się warsztaty rzemieślnicze na podgrodziu „To barbarki robota”, których OK był współorganizatorem.


3 sierpnia na plaży w Serocku została zorganizowana impreza pn. „Piknik Rodzinny”. Impreza zrealizowana była w ramach działania 413. Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów - „Piknik Rodzinny 2013" - LGD  „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego” -  współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Dnia 7 sierpnia Ośrodek Kultury zorganizował wyjazd do Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach obchodów 69 Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego.


W dniach 12-13 sierpnia w Ośrodku Kultury w Serocku odbył się X Jubileuszowy Przegląd Piosenki Wojska Polskiego.

14 sierpnia w Zegrzu odbył się festyn z okazji Święta Wojska Polskiego.

W dniu 18 sierpnia na serockim rynku odbył się spektakl pt. „Opowieść o Robinsonie Cruzoe”.


1 września w Ośrodku Kultury w Serocku programem artystycznym upamiętniliśmy rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Zwieńczeniem imprez organizowanych przez Ośrodek Kultury w Serocku były obchody „Święta Darów Ziemi”, które odbyły się 7 września w Woli Kiełpińskiej. Impreza pt. Święto Darów Ziemi została zrealizowana w ramach działania 413. Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów - „Święto Darów Ziemi” - LGD „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego” - współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
 

Sprawdźcie datę ważności swojego dowodu osobistego

Dokładnie 12 lat temu wprowadzono w Polsce nowe dowody osobiste. W 2001 roku zaczęto wydawać nowe dowody osobiste w formie plastikowych kart, a nie jak to miało miejsce wcześniej, papierowych książeczek. Większość dowodów osobistych wydawanych jest na okres 10 lat. Wyjątkiem są dokumenty dla osób nieletnich (wydawane na okres 5 lat) i bezterminowe dla osób powyżej 65 roku życia.

Po upływie 10 lat należy swój dowód osobisty wymienić, w przeciwnym razie traci on ważność. Datę ważności swojego dokumentu należy sprawdzić w prawym dolnym rogu strony z fotografią. W przypadku gdy kończy się termin ważności dowodu należy złożyć wniosek o wymianę oraz dwa aktualne zdjęcia w Urzędzie Miasta i Gminy Serock. Jeśli chce się mieć pewność, że nowy dowód osobisty będzie gotowy na czas, wniosek należy złożyć co najmniej 6 tygodni przed upływem daty ważności poprzedniego.

Z wnioskiem trzeba zgłosić się osobiście, nie możemy zlecić tego innej osobie, nawet upoważnionej notarialnie. Wyjątkiem są osoby obłożnie chore lub posiadające I grupę inwalidzką, w tym przypadku upoważniony pracownik udaje się do petenta celem załatwienia formalności.
 

Referat Spraw Obywatelskich

IX Zlot Pojazdów Zabytkowych „Kobyłka –Wołomin” - przystanek w Serocku.

W sobotę 7 września po godz. 14:00 serocki rynek był miejscem kolejnego zlotu pojazdów mechanicznych. Tym razem gościliśmy miłośników samochodów, motocykli i pojazdów militarnych, które zostały wyprodukowane przed 1985 rokiem. Mogliśmy podziwiać pięknie utrzymane i odrestaurowane auta - wiele z nich miało żółte tablice rejestracyjne. Mogą je zdobyć właściciele samochodów zabytkowych, czyli takich, które mają co najmniej 25 lat lub są unikatowe. Kryterium wieku nie zawsze musi być spełnione, ale trzeba udowodnić, że pojazd np.: powstał w bardzo krótkiej serii, jest prototypem, wykorzystano w nim oryginalne rozwiązania techniczne, jest związany z ważnymi wydarzeniami historycznymi lub należał do sławnej osoby. Wyjątkowo traktuje się też sytuacje, w których pojazd ma być istotnym uzupełnieniem istniejącej już kolekcji, obejmującej co najmniej trzy samochody. Oczywiście, wszystko trzeba szczegółowo udokumentować, a pojazd musi być w większości oryginalny (co najmniej w 75 proc., w tym główne podzespoły).
W Serocku zatrzymało się na 1,5 - godzinną przerwę ponad 100 pojazdów: Fiaty  125 i 126P, Wartburgi, Trabanty, Warszawy Syrenki, Polonezy, Citroeny, Tatry, Moskwicze, Ople, Volkswageny, Mercedesy i pojazdy wielu innych marek.
Publiczność zgromadzona na rynku wybrała w konkursie elegancji 3 auta: Citroena, Tatrę z 1948 r i stylowego Opla z przyczepą. Ich właściciele otrzymali z rąk Tadeusza Kanownika, sekretarza Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, ufundowane przez burmistrza Miasta i Gminy Serock, okolicznościowe statuetki. Wśród goszczących w naszym mieście uczestników zlotu była 92 letnia weteranka szos pani Kazimiera Różycka, której przekazaliśmy okolicznościowy upominek.
Organizatorem zlotu było Wołomińskie Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Motoryzacji.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć niezwykłych pojazdów i ukrytych w nich elementów przypominających czasy, w których królowały nie tylko na polskich drogach.
 

Zostań wolontariuszem "Szlachetnej paczki"

W gminie Serock po raz trzeci rusza ogólnopolski projekt „Szlachetna Paczka”, którego pomysłodawcą jest krakowski ksiądz – Jacek Stryczek. Założeniem projektu jest udzielanie tzw. „mądrej pomocy” – odpowiadającej na potrzeby konkretnej rodziny i dającej jej, oprócz pomocy materialnej, nadzieję na lepsze jutro.

„Szlachetna Paczka” łączy rodziny w potrzebie, darczyńców i wolontariuszy. I właśnie ci ostatni są w tym momencie bardzo potrzebni, ze swym otwartym na innych sercem i pozytywną energią.

I Ty możesz pomóc
Aby zostać wolontariuszem należy mieć ukończony 18 rok życia, odrobinę wolnego czasu, dobrą wolę i wrażliwość na potrzeby innych oraz zarejestrować się na stronie www.superw.pl.

Więcej informacji na stronie www.szlachetnapaczka.pl.

W okresie przedświątecznym organizowana będzie zbiórka potrzebnych przedmiotów i żywności dla konkretnych rodzin z terenu gminy.

Serdecznie zapraszamy na IV Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej

Serdecznie zapraszamy na IV Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej
Sołectw, organizowany przez LGD „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego” 7
września 2013 r. na placu przy OSP w Skrzeszewie (ul. Kościelna 78).
Uroczyste otwarcie Festiwalu nastąpi o godz. 12:00

7 sołectw wytypowanych przez Gminy członkowskie z obszaru LGD będzie
rywalizowało w trzech kategoriach konkursowych:

1. Prezentacja Stoiska:
- działalność sołectwa
- zanikający zawód

2. Smaki, kuchnia regionalna:
- różnorodność potraw, wypieków, napojów, które będą dostępne na stoisku
za darmo

3. Występ sceniczny:
- dorobek artystyczny
- legenda o sołectwie
- ciekawy człowiek
- osiągnięcia - rozwój sołectwa

W konkursie wezmą udział następujące sołectwa:

1. Sołectwo Dąbrówka (Gmina Dąbrówka)
2. Sołectwo Suchocin (Gmina Jabłonna)
3. Sołectwo Nieporęt (Gmina Nieporęt)
4. Sołectwo Wolica (Gmina Radzymin)
5. Sołectwo Nowa Wieś (Gmina Serock)
6. Sołectwo Popowo Parcele (Gmina Somianka)
7. Sołectwo Michałów-Reginów (Gmina Wieliszew)


Zapraszamy do kibicowania naszym przedstawicielom!

 

 

Sprzedaż biletów miesięcznych Lokalnej Komunikacji Autobusowej

Sprzedaż biletów miesięcznych Lokalnej Komunikacji Autobusowej odbywa się:

 • za pośrednictwem kierowców,
 • w kasie dworca autobusowego w Pułtusku.

Ważne, aby przy zakupie biletu miesięcznego podać:

- dane osobowe, tj. imię, nazwisko, adres,

- trasę przejazdu, tj. należy podać nazwy przystanków autobusowych od… do …,

-  kserokopię ważnej legitymacji szkolnej upoważniającej do zakupu biletu ulgowego.

Ceny biletów miesięcznych wynoszą :

 • 35 zł ulgowy,
 • 70 zł normalny.

Ceny biletów jednorazowych wynoszą:

 • 1,50 zł ulgowy,
3 zł normalny.

Zapraszamy na Święto Darów Ziemi

Zakończenie lata na serockiej plaży

31 sierpnia na plaży miejskiej odbyła się impreza kończąca sezon letni. 
Relacja TUTAJ

Nowy rok szkolny

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Po wakacyjnym odpoczynku dzieci i młodzież wróciły do szkoły.

Mamy nadzieję, że będzie to dla was dobry rok, pełen sukcesów, a wakacje przyjdą szybciej niż myślicie :)

IX Zlot Pojazdów Zabytkowych

Wołomińskie Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Motoryzacji zaprasza na
IX Zlot Pojazdów Zabytkowych „Kobyłka – Wołomin”
który odbędzie się w dniach 7-8 września 2013 r.

 

Program:
7 września 2013 r., (sobota):
g.  9.00 – rozpoczęcie zlotu przy ul. Ks. Marmo w Kobyłce
g. 11.30 - wyjazd na trasę zlotu
g. 12.00- 13.00 – Radzymin; konkurs elegancji przy Radzymińskim Ośrodku Kultury i Sportu
g. 14.00-15.30 – konkurs elegancji na rynku w Serocku
g. 16.00-17.00 – prezentacja pojazdów na rynku w Pułtusku
g. 17.00 - przejazd do bazy noclegowej w Ośrodku Wczasowo - Kolonijnym "Koszelanka"
od g. 19.00 - integracja: koncert zespołu „Fuzzle”, "dansing", konkursy

8 września 2013 r., (niedziela):
g. 12.00 - opuszczenie bazy noclegowej i przejazd do Niegowa
g. 12.30 - 13.30 - zwiedzanie zabytkowego młynu „Nowość” w Niegowie
g. 14.30 - zakończenie Zlotu w Pubie "Taaka Ryba" w Wołominie, wręczenie nagród

Do udziału zapraszamy wszystkich miłośników weteranów szos (samochodów, motocykli, pojazdów militarnych), które zostały wyprodukowane przed 1985 rokiem, o wysokim poziomie oryginalności, z aktualnym badaniem technicznym oraz polisą OC (dopuszczamy możliwość startu młodszych pojazdów po uzgodnieniu z organizatorem). Przejazd między poszczególnymi etapami zlotu odbywać się będzie w kolumnie. Łączna trasa zlotu (2 dni) wyniesie około 160 kilometrów.
Przypominamy, iż każdy uczestnik zlotu jest „normalnym” uczestnikiem ruchu drogowego – pojazd powinien mieć więc ważne ubezpieczenie OC, przegląd techniczny, a kierowca być trzeźwy i uprawiony do jego prowadzenia!
Koszt udziału w zlocie wynosi 10 złotych od załogi (bez względu na liczbę osób). W ramach wpisowego zapewniamy materiały zlotowe, poczęstunek na trasie zlotu oraz nagrody
w konkurencjach i konkursach).

Baza noclegowa została zlokalizowana w znanym z ubiegłorocznych zlotów Ośrodku Wczasowo – Kolonijnym „Koszelanka” k. Łochowa ), znajdującym się około 8 km od Łochowa i około 30 km od Wyszkowa. Ośrodek znajduje się nad rzeką Liwiec, w środku lasu i ma niesamowity klimat i urok, dysponuje miejscami noclegowymi dla około 150 osób
w bardzo atrakcyjnych cenach (od 15 zł). Istnieje możliwość rozbicia namiotu lub rozstawienia przyczepy campingowej. Rezerwacja noclegów pod nr tel. (25) 675 13 88
(do g. 16.00) lub 694 759 085. Ważna informacja: na terenie Ośrodka nie ma sklepu spożywczego, dlatego też zakupy należy zrobić wcześniej. Będzie na to czas np. w Serocku
i Pułtusku.

Ze względów organizacyjnych ilość uczestników w konkursie elegancji, który odbędzie się
w Radzyminie w pierwszym dniu zlotu, została ograniczona do 20 załóg. Zapisy przyjmowane są drogą elektroniczną, pod adresem karolbonski@o2.pl lub ewentualnie pod numerem tel. 667 215 769 (najchętniej sms, proszę o podanie imienia i nazwiska, miejscowości, danych kontaktowych, nazwy pojazdu i jego roku produkcji). Po uzyskaniu 20 zgłoszeń utworzona zostanie lista rezerwowa. Do wygrania jest puchar Burmistrza Radzymina. Drugi konkurs elegancji odbędzie się na rynku w Serocku i będą brać w nim udział wszystkie pojazdy. Zwycięzca zostanie wyłoniony przez publiczność. Nagrodę ufundował Burmistrz Serocka.

Dla celów organizacyjnych należy zgłaszać chęć uczestnictwa w zlocie drogą elektroniczną pod adresem: karolbonski@o2.pl lub telefonicznie, pod nr 667 215 769 (podając: imię i nazwisko, ilość członków załogi, pojazd wraz z datą jego produkcji, miejscowość oraz dane kontaktowe. Więcej informacji, a także relacje z poprzednich Wołomińskich Zlotów Pojazdów Zabytkowych na www.old-timers.powiatwolominski.pl.

trasa 07.09.2013

trasa 08.09.2013

 

Mistrzostwa świata w klasie Cadet

Mistrzostwa Świata 2013 w klasie Cadet, które odbyły  się w belgijskim Nieuwpoort  przeszły do historii.  Port Morza Północnego zrobił na mnie ogromne wrażenie. Kanał  łączący slip z brzegiem morza, który przez 6 dni regat pokonywaliśmy dwukrotnie,  jest  dłuższy niż szerokość naszego Zalewu.
Ukraina, Wielka Brytania, Białoruś, w takiej kolejności ustawili się zawodnicy na podium tegorocznych Mistrzostw.
Najlepszą polską załogą okazał się Piotrek z Pawłem z Wrocławia- zajęli 6 miejsce a my (Mateusz Zaremba z Marcelem Krajewskim)-zajęliśmy 8 miejsce w flocie Promotional.
Bartek z Krystianem zajęli 19 miejsce, Ania z Patrycją 28, Maciek z Erykiem 29, Mikołaj z Frankiem 33, Kasia z Anią 43, Paweł z Tytusem 46. W obydwu flotach startowało 103 zawodników z 11 krajów między innymi z Australii, Argentyny.
Wyniki jakie Polacy osiągnęli były poniżej założeń i oczekiwań. Spory wpływ na nasze wyniki miały specyficzne warunki. Fala która czasami osiągała prawie 3 metry w połączeniu z wiatrem do 6 stopni Beauforta i prądem który codziennie ustawiał się pod innym katem do kierunku wiatru, to mix który najnormalniej w świecie wymaga przygotowania i obycia, natomiast w Polsce nawet na Bałtyku nie ma tak ciężkich warunków. Tak też w Nieuwpoort   gdy tylko przychodził lekki wiatr od brzegu i mała fala i akurat prąd ustawał,   sporo Polaków meldowało się w pierwszej dwudziestce.
Ja jestem zadowolony z siebie, gdyż  kontuzja ręki na początku sezonu, dwa tygodnie gipsu i trzy tygodnie rehabilitacji wytrąciło mnie z treningów. Rywalizacja z zawodnikami z całego świata to świetna sprawa. Żadne zgrupowanie nie daje możliwości walki z tak wieloma świetnymi zawodnikami, a i presja psychiczna jest podczas Mistrzostw Świata zdecydowanie inna niż gdziekolwiek. Każdy z pewnością przywiózł z powrotem do Polski mnóstwo przeżyć i doświadczeń nie tylko żeglarskich. Atmosfera podczas całej tej imprezy znakomita i na zakończenie wymiana koszulek z zawodnikami z innych krajów, kontynentów pozostanie w mej pamięci na długo.

Mateusz  Zaremba

 

Podsumowanie konkursów ogrodowych

W dniu 27 sierpnia 2013 roku komisja konkursowa zakończyła prace polegające na ocenie posesji i balkonów, zgłoszonych do konkursów „Mój balkon – moja pasja” i „Moja posesja-moja pasja”. Odwiedziliśmy wszystkie zgłoszone do konkursu posesje i obejrzeliśmy wszystkie zgłoszone balkony. Komisja przyznawała punkty m.in. za ogólne wrażenie, różnorodność posadzonych roślin ale także za oryginalność i pomysłowość rozwiązań i wkład własnej pracy. Każdy zgłaszający udowodnił nam, że jego posesja lub balkon są rzeczywiście prawdziwą pasją, na rozwijanie której przeznaczana jest niemalże każda chwilka wolnego czasu. Dobór roślin, dbałość o ich odpowiednią pielęgnację, aranżowanie miejsc wypoczynku na działkach, sprawia, że oglądając Państwa nieruchomości zobaczyliśmy miejsca, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także pozwalają na wspaniały relaks i bezpośredni kontakt z przyrodą.

W kategorii na najpiękniejszą zabudowaną nieruchomość przyznano:
I miejsce – Joanna Zając, Serock
II miejsce – Bogdan Błoński, Serock,
III miejsce – Teresa Sawicka, Nowa Wieś
Dodatkowo przyznano 3 wyróżnienia:
Barbara Wiśniewska - Serock, Anna Ostaszewska – Ludwinowo Zegrzyńskie, Anna Brandebura – Ludwinowo Zegrzyńskie

W kategorii na najpiękniejszy balkon:
I miejsce – Mateusz Wyszyński, Serock
II miejsce – Elżbieta Bilińska, Ludwinowo Zegrzyńskie

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.
Zgodnie z regulaminem konkursu każdy z uczestników otrzyma dyplom, a laureaci i wyróżnieni nagrody. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi podczas obchodów „Święta Darów Ziemi” w Woli Kiełpińskiej w dniu 8 września 2013 r.
 

 • I miejsce - Joanna Zając, Serock
 • II miejsce - Bogdan Błoński, Serock
 • III miejsce - Teresa Sawicka, Nowa Wieś
 • Wyróżnienie - Barbara Wiśniewska, Serock
 • Wyróżnienie - Anna Ostaszewska, Ludwinowo Zegrzyńskie
 • Wyróżnienie - Anna Brandebura, Ludwinowo Zegrzyńskie
 • I miejsce - Mateusz Wyszyński, Serock
 • II miejsce - Elżbieta Bilińska, Ludwinowo Zegrzyńskie

13 - tysięczny mieszkaniec w gminie Serock

Z wielką przyjemnością informujemy, że 27 sierpnia 2013 roku w ramach akcji zachęcającej do zameldowania się na terenie miasta i gminy Serock, został nagrodzony laureat - trzynastotysięczny mieszkaniec gminy Serock. Aktualnie nasza gmina liczy już ponad 13.000 mieszkańców. Laureatem kolejnej edycji akcji ,,Zamelduj się w gminie Miasto i Gmina Serock” jest noworodek Miłosz Franciszek Kwiatkowski, w imieniu którego specjalnie ufundowane nagrody odebrała wspólnie cała rodzina Państwa Kwiatkowskich, którym przy tej okazji serdecznie gratulujemy narodzin syna i zdobycia nagrody w akcji. Nagrodę główną czyli voucher na obiad  ufundowała nowo otwarta Tawerna Tramonti, słynąca ze świetnie przyrządzanej pizzy.

Jednocześnie informujemy, że w ciągu każdego roku, liczba mieszkańców naszej gminy wzrasta średnio o ok. 300 osób.

Akcja zachęcająca do meldowania się na terenie naszej gminy trwa do końca tego roku. Na meldujących się czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez sponsorów z terenu gminy Serock.   Cieszy nas, że nowi mieszkańcy, pochodzący spoza terenu gminy, doceniają rekreacyjne walory obszaru Serocka, bogatą przyrodę oraz możliwości jakie stwarza dobrze rozwinięta infrastruktura.

Gmina Serock nie jest już tylko miejscem odwiedzanym w sezonie wakacyjnym, czy w weekendy. Coraz więcej osób decyduje się zostać tu na zawsze. Chcesz przyczynić się do jej rozwoju? Zamelduj się w gminie Serock- to jest Twoje miejsce!   

Referat Spraw Obywatelskich

XX Krajowe Dni Ziemniaka w Poświętnem z dosińskim akcentem

W dniach 24-25 sierpnia 2013r. Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Radzikowie oraz Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie zorganizowali po raz XX Krajowe Dni Ziemniaka w Poświętnem. Oprócz prezentacji i promocji odmian i materiału siewnego, wystawy i pokazów maszyn, zwiedzania poletek demonstracyjnych miał miejsce konkurs kulinarny „Ziemniaczane Smaki”. Odbywał się on w dwóch kategoriach: potrawa z ziemniaków surowych i potrawa z ziemniaków gotowanych. Z oddziału warszawskiego  MODR  imprezę reprezentowały Panie z gminy Serock: Halina Nałęcz zam. Marynino i Iwona Garbulińska zam. Dosin. Mimo dużej konkurencji nasze panie mogą poszczycić się udanym udziałem w konkursie. Iwona Garbulińska otrzymała I nagrodę w kategorii potrawa z ziemniaków gotowanych za OKRĘŻNIAKI. Organizatorzy imprezy ufundowali upominek w postaci kuchenki mikrofalowej. Serdecznie gratulujemy.

Teresa Krzyczkowska

Serock bierze udział w konkursie „Terra Flower Power -Najpiękniej Ukwiecone Miasto w Polsce”

88 miast walczy o tytuł najpiękniej ukwieconego miasta w Polsce. Jednym z nich jest Serock. Od wielu lat pracownicy Miejsko- Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnejw Serocku na co dzień dbają o przestrzeń, w której Państwo przebywają. Otaczająca nas zieleń, prawidłowo założona i pielęgnowana dodaje uroku  naszemu otoczeniu oraz pozytywnie działa na nasze zmysły. Mieszkańcy oraz przebywający na ternie gminy Serock goście mogą podziwiać pięknie ukwiecone skwery, bulwar, park oraz trakt spacerowy.
W aplikacji dostępnej na profilu Inspirowani Naturą na Facebooku można oddać głos na najpiękniejsze ukwiecenie i tym samym pomóc naszemu miastu w walce o nagrody i tytuł „Najpiękniej Ukwieconego Miasta w Polsce”. Głosowanie trwa do 31 sierpnia 2013r.
Podajemy Państwu link do aplikacji, wystarczy polubić profil Inspirowani Naturą i oddać swój głos.

https://apps.facebook.com/click_contest/?fanpage=4536&lang=pl&photoid=33072

OSiR zaprasza na spływ kajakowy

Prognozy pogody na najbliższy weekend zachęcają, by wykorzystać go na ostatnie letnie przygody. Zapraszamy na spływ kajakowy rzeką Wkrą - 20 km. Nie potrzeba być 'kajakarzem', ba, nie potrzeba nawet umieć pływać (choć umiejętność mile widziana ;)), by dobrze się bawić 'na kajakach'.
Zapisy w Ośrodku Sportu i Rekreacji. Są jeszcze wolne miejsca. Zapraszamy :)

Orkiestra Nadarzyn pokazała siłę

18 sierpnia w gorące południe serocki rynek stał się sceną dla muzyków z najlepszej orkiestry (z orkiestr OSP) w Polsce.

Zobaczcie galerię, przeczytajcie relację TUTAJ

Obchody Święta Wojska Polskiego w Zegrzu - zapraszamy

Śnięte ryby w zegrzyńskim "oczku"

W dniu 11 sierpnia 2013 r.  po burzowym poprzednim dniu i deszczowej nocy w zamkniętym akwenie wodnym potocznie zwanym oczkiem wodnym w Zegrzu wystąpiło masowe śnięcie ryb.
Informacja o dziwnym zachowaniu się ryb tzn. gwałtowne ruchy, szybkie podpływanie pod powierzchnię wody i tzw. "dzióbkowanie" - łapanie powietrza, przewracanie się i śnięcie, pojawiała się w godzinach rannych dnia 11 sierpnia i jej źródłem byli okoliczni wędkarze.
Do gminy oficjalna informacja o masowym śnięciu ryb i prośba o pomoc dotarła z Oddziału Mazowieckiego Polskiego Związku Wędkarskiego o godzinie 8.15.
W trybie pilnym na polecenie Burmistrza - Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego podjął decyzję o uruchomieniu akcji ratowania ryb w akwenie i zbierania już śniętych ryb przez gminne jednostki OSP.
W porozumieniu z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej do akcji skierowane zostały jednostki OSP Serock, OSP Wola Kiełpińska i OSP Gąsiorowo, które około godziny 10.00 rozpoczęły działania ratownicze. Z ramienia Komendy Powiatowej PSP Legionowo na miejscu zdarzenia koordynatorem działań był asp. sztab. Tomasz Kołodziński.
Zabezpieczenie miejsca prowadzenia akcji poprzez wyłączenie z ruchu odcinka drogi - tzw grobli w Zegrzu i wyznaczenie objazdu dokonali wspólnie funkcjonariusze Komisariatu Policji w Serocku i Straży Miejskiej.
Akcja ratownicza polegała na dotlenieniu pompami i kurtynami wodnymi dotkniętego przyduchą akwenu. W trakcie działań Komenda Powiatowa PSP w Legionowie zadysponowała dodatkowo do akcji jednostki OSP Legionowo, Nieporęt i Kąty Węgierskie z kurtynami wodnymi i pompami. Ponadto łodzie motorowe gminnych jednostek OSP i PZW pływały po akwenie wzruszając i dotleniając wodę.
Działania ratownicze straży pożarnych i korzystna zmiana pogody /lekki wiatr i obniżenie temperatury/przyniosły pozytywny skutek. Około godziny 12-13  ryby przestały podpływać do brzegu i dzióbkować.
Pomiar tleny w zbiorniku dokonany przez przedstawicieli WIOŚ i PZW jednoznacznie wskazywał na poprawę dotlenienia akwenu.
Niestety skutki przyduchy były tragiczne. Już dnia 11 sierpnia strażacy gminnych jednostek OSP i członkowie PZW zebrali około 200 - 250 kg. śniętych ryb. Były to głównie ogromne tołpygi i leszcze. W dniu 12 sierpnia członkowie PZW zebrali jeszcze ponad tonę ryb, które stopniowo wy-pływały na powierzchnię. Martwe okazy ważyły nawet 50-60 kg. Codziennie zebrane ryby odbierane były przez firmę utylizacyjną.
W ocenie przedstawicieli WIOŚ i władz PZW najbardziej prawdopodobną przyczyną wystąpienia przyduchy i śnięcia ryb były niekorzystne warunki pogodowe. Wiarygodna i ostateczna przyczyna śnięcia ryb określona zostanie po wszechstronnej analizie próbek wody pobranych przez przedstawicieli WIOŚ z różnych części zbiornika.
Akcja ratowania i zbierania śniętych ryb w niedzielę dnia 11 sierpnia trwała do godziny 15. 45. Słowa uznania należą się wszystkim strażakom jednostek OSP i PSP uczestniczącym w akcji, władzom i członkom Oddziału Mazowieckiego PZW,  jednostce WOPR, Straży Miejskiej i Komisariatowi Policji w Serocku.
Działania ratownicze osobiście obserwowali  Starosta Legionowski Jan Grabiec oraz Bur-mistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki
Z ramienia gminy działania koordynował z-ca Szefa Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Edward Kowalewski. Na miejscu zdarzenia byli Kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego  Jan Wielechowski i Prezes Legionowskiego WOPR Krzysztof Jaworski.

Edward Kowalewski
Zarządzanie Kryzysowe

Pokazy strażackie podczas dnia otwartego OSP w Serocku

Podczas dnia otwartego 10 sierpnia 2013 r. strażacy z jednostki  OSP Serock chcieli  pokazać na czym polega ich służba i praca. Wszyscy chętni mogli przyjść  do strażnicy i zobaczyć z bliska sprzęt strażacki będący na wyposażeniu stowarzyszenia, oraz umundurowanie specjalne używane w trakcie akcji ratowniczo - gaśniczych. Tego dnia druhowie byli do dyspozycji odwiedzających. Wyjaśniali zainteresowanym zasady działania sprzętu oraz warunki jego zastosowania. Chętnie odpowiadali na pytania związane z zawodem strażaka, sprzętem specjalistycznym, wozami bojowymi. Ciekawscy i odważni, zarówno ci młodsi jak również trochę starsi, mogli na chwilę stać się strażakami wkładając kask i próbując własnych sił przy obsłudze prądownicy wodnej - potocznej sikawki. Strażacy nie zapomnieli również o pokazie ratownictwa drogowego, podczas którego zademonstrowali skuteczność posiadanego sprzętu w trakcie uwalniania zakleszczonych w samochodzie Fiat 126 P pasażerów. Prezentacja miała podwójny wymiar - była przestrogą dla tych, którzy traktują  kodeks drogowy oraz podstawowe zasady bezpieczeństwa na drodze jak spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz jednocześnie uświadomiła zebranym jak trudna jest codzienna praca strażaka.

Krzysztof Kita

Fot – Sławomir Czerwiński – Naczelnik OSP Serock

Ośrodek Kultury w Serocku otrzymał Certyfikat pn. „Europejski Rejestr Renomowanych”

Miło nam poinformować, że Ośrodek Kultury w Serocku z dniem 30 lipca otrzymał Certyfikat pn. „Europejski Rejestr Renomowanych”, który daje prawo do udziału w Programie Gospodarczo-Konsumenckim Euro Renoma. Wyróżnienie Ośrodka jest efektem pozytywnego wyniku badań wizerunkowych przeprowadzonych na terenie województwa mazowieckiego.
Certyfikat to wyróżnienie oraz oznaka prestiżu, wśród konkurencji, podkreślenie wysokiego poziomu działalności oraz zwiększenie zaufania potencjalnych klientów.

Podsumowanie pierwszego miesiąca funkcjonowania nowego modelu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie gminy Serock

Od 1 lipca 2013 roku, zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zaczął w naszej gminie funkcjonować nowy system odbierania odpadów komunalnych.

Po pierwszym miesiącu trudno jeszcze o pełną ocenę sprawności funkcjonowania nowego modelu gospodarki odpadami. Na jego ustabilizowanie, zmianę przyzwyczajeń mieszkańców, na pewno potrzeba nieco więcej czasu.

Aby system działał sprawnie potrzebna jest dobra współpraca nie tylko urzędu gminy i przedsiębiorcy odbierającego odpady komunalne, ale przede wszystkim z uwagi, iż system został stworzony z myślą o mieszkańcach, to sprawność działania systemu opiera się na współuczestniczeniu w jego organizacji przez mieszkańców.

Podsumowując pierwszy miesiąc działania w naszej gminie nowego modelu gospodarki odpadami nasuwają się pierwsze ważne spostrzeżenia, na które należy zwrócić uwagę:

 

 • Po pierwsze HARMONOGRAM

Nie wszyscy mieszkańcy gminy stosują się do opracowanego harmonogramu. Poszczególne rodzaje odpadów należy wystawiać w określonych w harmonogramie terminach. Jest to istotne nie tylko ze względów porządkowo – estetycznych ale również organizacyjnych, ponieważ odbiór poszczególnych rodzajów odpadów odbywa się za pomocą różnych środków transportu – inne samochody mogą odbierać odpady zmieszane, inne odpady segregowane.

 

 • Po drugie SEGREGACJA

W nowym systemie gospodarki odpadami komunalnymi niezwykle ważna jest prawidłowa segregacja odpadów. O zasadach segregacji pisaliśmy już niejednokrotnie, stale są dostępne na stronie internetowej urzędu, ale również do każdego właściciela nieruchomości trafi ulotka dotycząca segregacji.

Prawidłowa segregacja jest ważna ponieważ od tego uzależniona jest wysokość opłaty za odbieranie odpadów. Mieszkańcy którzy segregują będą płacić mniej za odbieranie odpadów. Nie należy zatem w workach na segregację mieszać odpadów podlegających segregacji z odpadami, które do odpadów segregowanych nie powinny trafiać. Poza tym od poprawności segregacji zależy osiągnięcie przez gminę odpowiednich, nałożonych ustawowo, poziomów odzysku poszczególnych rodzajów odpadów segregowanych.  

 

 • Po trzecie STOPIEŃ ZAPEŁNIENIA WORKÓW

Worki z odpadami segregowanymi wystawiamy wtedy, gdy są napełnione.

Jeśli w danym miesiącu, w terminie odbioru odpadów segregowanych nie uda się zapełnić worka odpadami, prosimy dopełniać worek odpadami przez kolejny miesiąc i wystawić go dopiero wówczas gdy będzie zapełniony (np. w kolejnym miesiącu gdy wypada termin odbioru odpadów segregowanych).

Ważne jest również aby zgniatać odpady np. butelki plastikowe, przed wrzuceniem do worka.  Pozwala to na ograniczanie ich objętości i tym samym zostawienie miejsca w worku na kolejne odpady. Minimalizowanie objętości odpadów oraz dbałość o wystawianie worków zapełnionych jest ważne ze względów ekonomicznych i ekologicznych.

 

 • Po czwarte GODZINY ODBIORU ODPADÓW i REKLAMACJE

Odbiór odpadów prowadzony jest przez przedsiębiorcę w godzinach 800-2000. Prosimy zatem o wystawianie odpadów w dniu odbioru do godziny 800 rano i zgłaszanie reklamacji o nieodebranych odpadach, nie wcześniej niż dzień po planowanym odbiorze przez przedsiębiorcę.

Większość odnotowanych w lipcu reklamacji zgłaszanych przez mieszkańców była nieuzasadniona i związana była z wystawianiem odpadów w terminach niezgodnych z harmonogramem lub w godzinach niezgodnych z godzinami odbioru.

 

 • Po piąte ODPADY Z DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

W ramach zorganizowanego systemu odbierania odpadów komunalnych, odbierane są odpady od mieszkańców, powstające w gospodarstwach domowych. Przypominamy, że instytucje oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą, w wyniku, której powstają odpady komunalne, zobowiązani są do zawierania indywidualnych umów na odbieranie odpadów.

Referat Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa

Spacer po Serocku - ciekawe miejsca!

Z inicjatywy Burmistrza Miasta i Gminy Serock rozpoczęto akcję znakowania ciekawych historycznie i turystycznie miejsc w Serocku oraz na terenie całej gminy pod hasłem "Spacer po Serocku".

Zainstalowano  dwie tablice w Serocku, pierwsza stanęła na zabytkowym, średniowiecznym, serockim rynku, kolejna pojawiła się na ogrodzeniu posesji przy ul. Rybaki i informuje o tym, że w drewnianym, białym domku przebywał niegdyś znany malarz Pablo Picasso.

W planie kolejne tablice informacyjne, które będą sukcesywnie umieszczane na terenie miasta i gminy. Urząd Miasta  i Gminy jest otwarty na wszelkie sugestie mieszkańców, dotyczące wyboru nowych lokalizacji tablic i wskazania ciekawych miejsc zarówno w Serocku jak i na terenie całej gminy.

Referat Komunikacji Społecznej pok. nr 10, 20

Galeria rzeźby w Jadwisinie

W Jadwisinie, przy ul. Szaniawskiego 29 od kilku dni można podziwiać wystawę rzeźb Pana Janusza Dłużniewskiego. Artysta ma 60 lat, pochodzi z miejscowości Dzierżenin, swoją kolekcję rzeźb zaczął tworzyć 13 lat temu. Pan Janusz rzeźbi w drewnie, głównym tematem prac jest niedostatek w niektórych regionach świata oraz ekologia. Stąd takie tytuły rzeźb jak "Głodny Etiopczyk " ,"Głód" lub "Chroń nasza planetę". Artysta tworzy również poezję o tematyce ekologicznej.

 

"Miną lata, pokolenia  

dorosną wnuki i co im powiesz?                                                                                  

Że tam drzewa rosły? Zielone, wspaniałe?                                                                     

Że ptaki na nich żyły, jak istoty rajskie                                                                           

a tam gdzie ta pustynia było bagno wielkie,                                                                  

 gdzie życie tętniło, dzikie wszechobecne?                                                           

Pokażesz naszym wnukom przyrodę na obrazku?                                                     

Spytają ciebie dziadku, gdzie byłeś? Co robiłeś?                                                    

 Będziesz opowiadał - ja nic nie zrobiłem, byli ekolodzy…                                                                        

 Będziesz się tłumaczył, lecz nie spojrzysz w oczy….”

Fragment wiersza autorstwa Janusza Dłużniewskiego pt. "Ekologia dziadka"

 

Wśród rzeźb, należących do kolekcji można także znaleźć prace o tematyce sakralnej.  Na co dzień Pan Dłużniewski wraz z zoną prowadzą sklep w Jadwisinie, a po godzinach pracy artysta oddaje się swoim pasjom.

Zapraszamy do obejrzenia kolekcji rzeźb.

Referat Komunikacji Społecznej

II Kiermasz Rzeczy Używanych na serockim rynku

W minioną niedzielę, 28 lipca, na serockim rynku odbył się kiermasz rzeczy używanych. Impreza odbyła się już drugi raz. Na rynku pojawiło się  około 60 sprzedających i wielu kupujących.

Mimo niesprzyjającej pogody, kiermasz cieszył się dużym powodzeniem. Prognozy zapowiadały słoneczny dzień, jednak ok godz. 10.00 na stragany poleciały strugi deszczu. W mgnieniu oka na rynku zrobiło się pusto. Sprzedawcy chowali się z asortymentem gdzie popadnie. Gdy jednak po godzinie na nowo zaświeciło słońce, na kiermasz powrócili wszyscy - którzy nie dali się odstraszyć pogodzie.

Największy asortyment stanowiły ubrania i zabawki, jednak nie brakowało też innych różnorodnych przedmiotów i ciekawych kolekcji. To już drugi zorganizowany przez Referat Spraw Obywatelskich kiermasz -  już teraz zapraszamy na trzeci, który odbędzie się 25 sierpnia.

Zapraszamy

Refeart Spraw Obywatelskich

Przysięgali na sztandar

26 lipca bieżącego roku 217 kadetów służby przygotowawczej z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki (CSŁiI) w Zegrzu, podczas uroczystego apelu złożyło przysięgę wojskową na sztandar.

Kadeci na co dzień są cywilnymi studentami ponad 70 polskich uczelni, z tego najwięcej, bo prawie połowa uczy się w Akademii Obrony Narodowej. Na początku lipca bieżącego roku w zegrzyńskiej „kolebce łączności”, jako ochotnicy rozpoczęli swą przygodę z mundurem. Za nimi ponad trzy tygodnie szkolenia podstawowego, podczas którego poznali podstawy żołnierskiego „abecadła”. W tym roku, w sierpniu i wrześniu czekają ich jeszcze dwa kolejne miesiące szkolenia podstawowego. Następym okresem ich służby będzie szkolenie specjalistyczne, które odbędą podczas następnych wakacji. Po ukończeniu szkolenia przygotowawczego i odbyciu pierwszych ćwiczeń rotacyjnych NSR będą mianowani na pierwszy stopień podoficerski – kaprala Wojska Polskiego.

W uroczystości uczestniczyło wielu znamienitych gości, m.in.: Rektor Komendant Akademii Obrony Narodowej generał dywizji Bogusław Pacek, Szef Wojsk Aeromobilnych Wojsk Lądowych generał brygady pilot Dariusz Wroński, przedstawiciele Departamentu Kadr MON pułkownik Adam Kępiński i Szefa Zarządu Szkolenia SG WP pułkownik Waldemar Zakrzewski, Zastępca Prezydenta Miasta Legionowo Piotr Zadrożny, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Serock Józef Zając, Prezes Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności generał brygady rezerwy Edmund Smakulski, kierownicza kadra naukowo-dydaktyczna AON, dowódcy jednostek wojskowych Garnizonu Zegrze oraz okolicznych, przedstawiciele lokalnych władz, służb mundurowych, instytucji, rodziny, bliscy oraz znajomi składających przysięgę kadetów.

Uroczystość prowadził major Cezary Semeniuk, który punktualnie o godz. 10.00 złożył meldunek o gotowości pododdziałów. Kompania honorowa została wystawiona przez batalion zabezpieczenia, a dowodził nią kapitan Piotr Osiński.

Komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu pułkownik Ireneusz Fura w swoim przemówieniu powiedział do zebranych kadetów: „Dzień dzisiejszy jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w Waszym życiu. Jednak przysięga wojskowa to nie tylko uroczystość i nie tylko słowa Roty. To przed Waszymi przełożonymi i bliskimi świadczycie o waszym patriotyzmie oraz gotowości do najwyższych zobowiązań wobec ojczyzny i narodu. Tym aktem zostaniecie zobowiązani do gotowości poniesienia najwyższych poświęceń wobec Polski”. Życzył im także żołnierskiego szczęścia, powodzenia oraz wytrwałości w realizacji własnych planów, a ich bliskim złożył szczególne wyrazy uznania i podziękowania.

Następnie słowa przysięgi wojskowej wypowiedziało 217 kadetów (w tym 61 kobiet). Zaszczytu złożenia przysięgi na sztandar dostąpili następujący szeregowi kadeci: Paweł Małkowski, Jakub Jaworski, Paweł Kapalski oraz Patryk Marcinkiewicz.

Zabrał głos także generał dywizji Bogusław Pacek, który w swoim przemówieniu powiedział że: „To szczególny moment i dla tych którzy przyjechali dzisiaj towarzyszyć bohaterom tego dnia i dla samych składających przysięgę.Człowiek przeżywa tak ważny dzień zaledwie kilka razy w życiu. Dzisiaj, studenci ponad 70 uczelni w Polsce składają przysięgę ojczyźnie – Polsce. Przed chwilą usłyszeli wszyscy powtarzane słowa o wierności, o obronie granic, ale także o konstytucji, o służeniu państwu. Bo Patria – Ojczyzna nasza potrzebuje swoich synów, potrzebuje także córek, by służyły w różny sposób”. Na zakończenie pogratulował bliskim i życzył wszystkiego najlepszego kadetom w dalszej służbie. Ze strony przysięgających kadetów zabrała głos szeregowy kadet Karolina Kozieł, która podziękowała za szkolenie i przygotowanie ich do przysięgi. Po słowach przysięgi ksiądz podpułkownik Rawiński udzielił błogosławieństwa kadetom.

Za uzyskanie bardzo dobrych wyników w szkoleniu oraz wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych Komendant Centrum wyróżnił listem gratulacyjnym szeregowych kadetów: Krzysztofa Hanczka, Macieja Paszyna, Kacpra Semeniuka, Patryka Marcinkiewicza, Agnieszkę Wiktorowicz-Korcz oraz Waldemara Szweda. Po defiladzie pododdziałów widzowie mogli obejrzeć praktyczne pokonywanie Lądowego Toru Przeszkód (jedynego takiego obiektu w Polsce), nowoczesny sprzęt łączności oraz odwiedzić punkty promocyjno-informacyjne zegrzyńskiego Centrum i AON. Uroczystość zakończyła się wykonaniem wspólnego, pamiątkowego zdjęcia. Kadeci po zdaniu broni i otrzymaniu przepustek, spotkali się ze swoimi bliskimi oraz znajomymi zaproszonymi na przysięgę, po czym udali się na długo wyczekiwane przepustki.

Tekst i zdjęcia: kapitan Krzysztof Baran

Krzyśki 2013

27 lipca w sobotę, Nowa Wieś zamieniła się w stolicę country. Mieszkańcy i turyści wzięli udział w festynie „Krzyśki 2013”. Gospodarzami imprezy byli Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki, Prezes Stowarzyszenia Sympatyków Nowej Wsi Dariusz Stradomski oraz Sołtys Nowej Wsi Józef Sawicki.

Już o godz. 9.00 rozpoczęły się atrakcje sportowe – zawody piłkarskie i wędkarskie. O godz 15.00 odbyła się Msza Święta Polowa , podczas której tradycyjnie, na Św. Krzysztofa poświęcono wszystkie pojazdy, które przybyły na tę uroczystość. Szczególną atrakcję stanowił pokaz jaguarów, zorganizowany przez Stowarzyszenie Sympatyków Nowej Wsi oraz Jaguar Club Poland.

Po zakończeniu mszy św. Gospodarze dokonali otwarcia festynu „Krzyśki 2013”, który w tym roku zorganizowany został w stylu country. Wokół rozbrzmiewała muzyka country, a w Nowej Wsi pojawiły się urocze kowbojki i przystojni kowboje. Podczas festynu można było posmakować regionalnych wyrobów kulinarnych, obejrzeć stoiska twórców ludowych oraz wziąć udział w przygotowanych grach i zabawach.

Burmistrz Miasta i Gminy Serock nadał imię boisku sportowemu, które od soboty nosi wdzięczną nazwę „Sokolik”. Ponadto Nowa Wieś, w sobotę 27 lipca zyskała kolejne osoby w „Alei Przyjaciół”. Swoje tablice odsłonili Katarzyna Gartner – kompozytorka oraz Kazimierz Mazur – aktor i reżyser.

Po części oficjalnej na scenie pojawił się Genady Ishakow oraz solistka zespołu Venus. Uczestnicy imprezy bawili się pod gwiazdami do 1.00 w nocy.

Zlot Jaguarów w Serocku

W minioną sobotę, 27 lipca, o godzinie 14, na serocki rynek zjechały jaguary. Zlot zorganizowany był przez Stowarzyszenie Sympatyków Nowej Wsi oraz Jaguar Club Poland. Gości, mieszkańców i turystów powitał zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Serock Józef Zając wraz z Prezesem Stowarzyszenia - Panem Dariuszem Stradomskim. Burmistrz otworzył imprezę i życzył wszystkim dobrej zabawy. Właściciele zaprezentowali swoje auta, chętnie dyskutowali  o szczegółach motoryzacyjnych, pozwolili także wsiąść do  pojazdów. Po krótkim postoju pojazdy wyruszyły w eleganckim korowodzie na festyn "Krzyśki" do Nowej Wsi, tam wzięły udział w święceniu pojazdów oraz we wspólnej zabawie.

29 sierpnia - zmiana godzin przyjęć interesantów przez burmistrza

W najbliższy poniedziałek, 29.07.2013 r. Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki, będzie przyjmował interesantów w godzinach 11.30 – 14.00.

Za zmianę przepraszamy.

Zaproszenie na szkolenie dla przedsiębiorców - 29.07.2013 r.

Najbliższe spotkanie odbędzie się w dniu 29.07.2013 o godz. 16.15 w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku. Szkolenie skierowane jest do przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczęli prowadzenie własnej działalności gospodarczej i chcieliby pozyskać środki, by móc rozwijać prowadzoną firmę.

Spotkanie społeczności Nowej Wsi z burmistrzem i komendantem policji

19 lipca br., na zaproszenie sołtysa Józefa Sawickiego, odbyło się w Nowej Wsi spotkanie, na które licznie przybyli stali mieszkańcy oraz osoby zamieszkujące na terenie wsi głównie w okresie letnim. Zaproszeni również na spotkanie: burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki oraz  komendant Komisariatu Policji w Serocku Grzegorz Napiórkowski, udzielali odpowiedzi na nurtujące zebranych pytania. Poruszane kwestie dotyczyły głównie:

- odbioru odpadów bytowych i segregowanych
- zaśmiecania nabrzeży Jeziora Zegrzyńskiego
- zagrożenia, które odczuwają mieszkańcy z powodu złego stanu zapór bocznych (wałów przeciwpowodziowych) rzeki Bug
-  spraw związanych z codziennym bytowaniem.

Dziękujemy za zorganizowanie spotkania, przekonani o  pożytkach płynących dla wszystkich Stron dyskusji dotyczącej spraw  społeczności Nowej Wsi.

Ref. Kom.Społ.

-

Zlot Jaguarów na rynku w Serocku

27 lipca 2013 r., w sobotę, o godz. 14.00 na serockim rynku będzie można oglądać jaguary. Właściciele pojazdów należą do "Jaguar Club Poland".  Po krótkim postoju pojazdy wyruszą w eleganckim korowodzie na festyn "Krzyśki" do Nowej Wsi - tam wezmą udział w święceniu pojazdów. Pokaz jaguarów będzie stanowił dodatkową atrakcję imprezy.

Stoisko promocyjne "Dzień Ziemi 2013"

Dzieci z Dzierżoniowa w Serocku

Od 9 do 16 lipca w Serocku – w ramach wakacyjnej wymiany miast partnerskich, przebywa 40-osobowa grupa dzieci z Dzierżoniowa. Dziś, 11 lipca wycieczka spotkała się w ratuszu z zastępcą burmistrza Józefem Zającem, który opowiedział gościom o Serocku – jego historii i atrakcjach. W czasie pobytu dzieci zwiedzą m.in. stadion w Warszawie, Serock oraz Jadwisin, w którym są zakwaterowane.

Ochotnicy przyjęci do służby

1 i 2 lipca 2013 roku 220 studentów - ochotników (w tym 64 kobiety) zostało przyjętych do służby przygotowawczej na potrzeby korpusu podoficerów w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki (CSŁiI) w Zegrzu.

To pierwsze tego rodzaju, szkolenie studentów w służbie przygotowawczej na potrzeby korpusu podoficerów do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR). Większość z nich to studenci Akademii Obrony Narodowej w Warszawie o kierunkach m.in.: obronności, zarządzania i dowodzenia, bezpieczeństwa narodowego oraz logistyki. Tam też swoje umiejętności praktyczne zdobywali i nabywać będą w trakcie zajęć praktycznych w ramach przedsięwzięć Studenckiej Akademii Polowej lub Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Pozostali studenci są z innych wyższych uczelni, m. in.: Uniwersytetu Wrocławskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Akademii Marynarki Wojennej, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Ochotnicy w biurze przepustek zegrzyńskiego Centrum stawili się punktualnie, zgodnie z karatami powołania. Następnie grupami łącznicy zaprowadzili ich do punktu żywienia, na pierwszy posiłek wojskowy, później do punktu przyjęcia osób, gdzie m.in. potwierdzili swoje dane personalne. Kolejnym etapem było spotkanie z psychologiem i podoficerem sekcji wychowawczej, a na samym końcu wizyta w punkcie logistycznym, w którym czekał lekarz, fryzjer i prysznic. Pod okiem logistyków ochotnicy przymierzali także otrzymane mundury, dopasowywali berety i wojskowe buty.

Ostatnim etapem przyjęcia do służby był przemarsz do budynku Ośrodka Szkolenia Podstawowego, który przez najbliższe miesiące będzie ich drugim domem. Tam odbędą szkolenie podstawowe, które powinno im umożliwić adaptację do służby wojskowej oraz opanowanie podstawowej wiedzy, umiejętności i nawyków z zakresu szkolenia ogólnowojskowego. Większość z nich chce zostać żołnierzami zawodowymi, dużą rolę odgrywają także u wielu z nich tradycje rodzinne. Jest to z pewnością dla wielu z nich początek ciekawej przygody z wojskiem. Ochotnicy w tym dniu stali się żołnierzami, otrzymali tytuł kadeta i rozpoczęli szkolenie w służbie przygotowawczej, po której ukończeniu otrzymają możliwość podpisania kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych. Pierwszy krok na drodze do służby w NSR mają już zatem sobą, kolejnym będzie przysięga wojskowa, której słowa wypowiedzą 26 lipca 2013 r.


Tekst i zdjęcia: kpt. Krzysztof Baran

Z 'Gazetą Wyborczą' w Serocku

W minioną niedzielę – 7 lipca, Serock odwiedziła wycieczka, zorganizowana przez ‘Gazetę Wyborczą’, w ramach promowania naszego miasta przez jubileusz 50-lecia jeziora Zegrzyńskiego w ‘Gazecie Stołecznej’. Wycieczka przyjechała starym autobusem – tak zwanym ogórkiem. Uczestnicy poznali historię Serocka, zwiedzili kościół, następnie udali się wąwozem na Barbarkę, po czym traktem spacerowym nad wodą powędrowali zrelaksować się na zmodernizowaną plażę. Tam rozbity był namiot ‘Gazety Wyborczej’, w którym działała mobilna redakcja portalu gazeta.pl. Gdy wycieczkowicze zmierzali do autobusu, zatrzymali się w ratuszu, obejrzeć wystawę fotografii ‘Przewodnicy dusz’ Marty Rosolskiej. Niewątpliwie cykl artykułów ukazujących się w ‘Gazecie Wyborczej’ oraz towarzyszące im przedsięwzięcia są doskonałą okazją do promocji gminy i zaproszenia turystów do wspólnego świętowania.

 

Przeczytaj także relację Gazety Wyborczej:
KLIKNIJ TUTAJ

Weź kurs na Serock - zapraszamy na rejsy

Tramwajem wodnym z Warszawy do Serocka
 
Tak jak w poprzednich latach będzie można skorzystać z rejsów turystycznych – z Warszawy do Serocka oraz po Jeziorze Zegrzyńskim.
W całodzienny, pasjonujący rejs Wisłą i Kanałem Żerańskim do Serocka statek „Zefir" wypływa o godz. 9.00 z przystanku Cypel Czerniakowski, pokonuje śluzę Kanału Żerańskiego i w południe przybija do molo w Serocku. Po mniej więcej półtoragodzinnej przerwie (od ok. godz. 12.15 do ok. godz. 13.45) statek wypływa w rejs powrotny do Warszawy i około godziny 19.00 cumuje na Cyplu Czerniakowskim.
 
„Zefir” będzie pływał w soboty i niedziele od 1 maja do 31 sierpnia oraz 30 maja i 15 sierpnia.
 
Za rejs do Serocka trzeba zapłacić 36 zł (ulgowy - 18 zł), a za przejażdżkę tramwajem wodnym – 18 zł (ulgowy – 9 zł).
 
Źródło: www.ztm.waw.pl

Zapraszamy na rejsy po Jeziorze Zegrzyńskim


Statek „Albatros” będzie czekał na Państwa przy serockim molo. Wypłynie w 3 rejsy wycieczkowe dziennie we wszystkie soboty, niedziele, wolne dni i święta, w godz. 11.00, 12.00,13.00.
Sponsorowane przez Miasto i Gminę Serock rejsy weekendowe będą trwały od 1 czerwca do 30 sierpnia.
Bilety do nabycia wyłącznie u kapitana statku przed rejsem. Ceny biletów: 11 zł. od osoby dorosłej i 9 zł. od seniorów oraz dzieci i młodzieży do lat 14.
Zapraszamy na 45-minutowe, wycieczkowe rejsy po jeziorze i Narwi, byście Państwo mogli odpocząć i poznać uroki regionu Jeziora Zegrzyńskiego.

 

Zasady odbioru odpadów

W przypadku  zbiórki odpadów segregowanych worki należy  wystawić w dniu odbioru do godz. 8.00 w widocznym miejscu przed posesją. W sytuacji, gdy na posesji lub działce brak jest numeru i nazwy ulicy, wystawiane worki nalezy oznakować w sposób umozliwiający identyfikowanie rodziny segregującej i wpisanie jej do ewidencji. Jesli worki nie zostana odebrane w wyznaczonym terminie nalezy powiadomic o tym fakcie Miejsko-Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Serocku, ul. Nasielska 21, tel. 22 782 75 73 (od poniedzialku do piątku, w godz. 7.00 - 15.00).

Odpady wielkogabarytowe należy wystawić w dniu odbioru do godz. 8.00 w widocznym miejscu przed posesją. Jeśli jednak zdarzy się, że gabaryty nie zostaną odebrane w wyznaczonym dniu, należy zgłosić to do MGZGK w Serocku. Istnieje również możliwość bezpłatnego oddania odpadów wielkogabarytowych na terenie MGZGK w Serocku, ul. Nasielska 21, w godz. 7.00 - 15.00 od poniedziałku do piatku.

Harmonogramy odbioru odpadów kliknij tutaj

Zasady odbioru odpadów

W przypadku  zbiórki odpadów segregowanych worki należy  wystawić w dniu odbioru do godz. 8.00 w widocznym miejscu przed posesją. W sytuacji, gdy na posesji lub działce brak jest numeru i nazwy ulicy, wystawiane worki nalezy oznakować w sposób umozliwiający identyfikowanie rodziny segregującej i wpisanie jej do ewidencji. Jesli worki nie zostana odebrane w wyznaczonym terminie nalezy powiadomic o tym fakcie Miejsko-Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Serocku, ul. Nasielska 21, tel. 22 782 75 73 (od poniedzialku do piątku, w godz. 7.00 - 15.00).

Odpady wielkogabarytowe należy wystawić w dniu odbioru do godz. 8.00 w widocznym miejscu przed posesją. Jeśli jednak zdarzy się, że gabaryty nie zostaną odebrane w wyznaczonym dniu, należy zgłosić to do MGZGK w Serocku. Istnieje również możliwość bezpłatnego oddania odpadów wielkogabarytowych na terenie MGZGK w Serocku, ul. Nasielska 21, w godz. 7.00 - 15.00 od poniedziałku do piatku.

Harmonogramy odbioru odpadów od 01.07.2013 r. Kliknij tutaj

Mistrzostwa WP zakończone

28 czerwca bieżącego roku w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu uroczyście w obecności sztandaru wojskowego, kompanii honorowej zakończyły się Mistrzostwa Wojska Polskiego w sporcie powszechnym.

W uroczystości otwarcia uczestniczył Szef Zarządu Szkolenia P-7 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał brygady Franciszek Kochanowski, przedstawiciel Szefa Szkolenia Wojsk Lądowych pułkownik Jerzy Kociałkowski,  Komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki pułkownik Ireneusz Fura, Szef Zarządu Wychowania Fizycznego i Sportu Dowództwa Wojsk Lądowych podpułkownik Marek Oleszczuk  oraz prawie 400 żołnierzy i trenerów Wojska Polskiego uczestniczących w tym przedsięwzięciu sportowym. Uroczystość prowadził major Cezary Semeniuk, Szef Sekcji Gotowości Bojowej i Mobilizacyjnej.

W zawodach swoich przedstawicieli wystawiły następujące reprezentacje: Wojska Lądowe 1, Wojska Lądowe 2, Wojska Lądowe 3, Wojska Lądowe 4, Siły Powietrzne, Marynarka Wojenna, Dowództwo Garnizonu Warszawa, Inspektorat Wsparcia SZ, Wojska Specjalne, Żandarmeria Wojskowa, Instytucje Centralne Ministerstwa Obrony Narodowej, Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Marynarki Wojennej, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych oraz Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych. W zawodach wzięli udział żołnierze wyłonieni w drodze eliminacji. Mistrzostwa odbyły się na obiektach szkoleniowych  Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Warszawie-Wesołej.

Pułkownik Fura w swoim przemówieniu do zebranych podziękował  za udział w zawodach, osiągnięcie wysokich wyników, duże zaangażowanie a także co było ważne przestrzeganie warunków bezpieczeństwa – na Mistrzostwach nie było poważniejszych urazów. Życzył także bezpiecznych powrotów do garnizonów.

„Rywalizacji towarzyszył duch sportu i koleżeństwa, występowali najlepsi z najlepszych Myślę, że w tych zawodach wygrali ci co stoją na placu, bo już zakwalifikowanie do Mistrzostw to jest bardzo duże wyróżnienie i świadczy o osiąganiu wysokich wyników” powiedział generał brygady Kochanowski do uczestników zakończenia Mistrzostw. Następnie odbyło się wręczenie medali, pucharów oraz nagród rzeczowych.

Za zaangażowanie i duży wkład pracy w organizację generał brygady Kochanowski uhonorował medalem pamiątkowym: pułkownika Ireneusza Furę, podpułkownika Mirosława Wysoczańskiego, majora Andrzeja Stefańskiego, kapitana Mariusza Ściechurę, kapitana Tomasza Smyla, kapitana Marka Liszewskiego, chorążego Zbigniewa Sikorę oraz młodszego chorążego Marka Olszewskiego.

Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów oraz wykonaniem pamiątkowych fotografii.

Klasyfikacja końcowa:

Pokonywanie Ośrodka Sprawności Fizycznej

Wyniki indywidualne:

1. kpr. Adam Marcinkowski                    –Wojska Lądowe 1
2. kpr. Dominik Zientarski                      –Wojska Lądowe 3
3. st. szer. Dominik Gałązka                   – Wojska Lądowe 1

Wyniki zespołowe:
1. Wojska Lądowe 1
2. Wojskowa Akademia Techniczna
3. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych

Bieg patrolowy


Wyniki indywidualne:
1. sierż. Mariusz Borychowski               - Wojska Lądowe 2
2. st. szer. Jarosław Druciarek                - Wojska Lądowe 1
3. kpr. Rafał Wójcik                                -Wojska Lądowe 2

Wyniki zespołowe
1. Wojska Lądowe 2
2. Wojska Lądowe 1
3. Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych

Strzelanie z PW

Wyniki indywidualne
1. kpr. Artur Zyśk                                    -Wojska Lądowe 2
2. kpr. mar. Radosław Kowalczyk          - Marynarka Wojenna
3. ppor. Marek Mirowski                         -Wojska Lądowe 1

Wyniki drużynowe
1. Dowództwo Garnizonu Warszawa
2. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych
3. Wojska Lądowe 2

Strzelanie z kbk AK

Wyniki indywidualne:
1. st. szer. Łukasz Szostak                  - Wojska Lądowe 1
2. st. szer. Leszek Sobieralski             - Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych
3. st. szer. Jakub Pieczyński                - Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych

Wyniki drużynowe
1. Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych
2. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych
3. Wojskowa Akademia Techniczna

Tekst i zdjęcia: kpt. Krzysztof Baran

Zdjęcia: kpt. Krzysztof Baran, Jacek Szustakowski

 

 

Mój balkon - moja pasja, moja posesja - moja pasja

Już po raz czwarty ogłaszamy konkurs na najpiękniejszy balkon i najpiękniejszy ogród. Zapraszamy do udziału.

 

Turniej piłkarski z Orłami Górskiego w Jadwisinie

1 czerwca na boisku przy Szkole Podstawowej w Jadwisinie, odbył się Turniej Piłki Nożnej Szóstek z okazji Dnia Dziecka, którego nie po raz pierwszy, pomysłodawcą i koordynatorem był Rafał Tyka. Dużą atrakcją okazał się być również mecz rozegrany na szkolnym stadionie pomiędzy drużynami ORŁÓW GÓRSKIEGO, a Oldboyami z Gminy Serock.
 
W pierwszej kategorii wiekowej do lat osiemnastu, podzielonej na dwie grupy zmierzyły się ze sobą drużyny: Grupa pierwsza: FC Troglodyci, Korona Zegrze, UKS Sokół OSIR Serock, Top Szpadel, Jasna Strefa. Grupa druga: A Melanż Trwa, # TEAM, Zegrze Mazowsze, # Rajfajzen. W zmaganiach sportowych rywalizowali ze sobą zawodnicy w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii wiekowej powyżej lat osiemnastu zagrały drużyny: GKS Łacha, Legion Kani, Sokółki(jedyna żeńska drużyna, której zawsze gorąco kibicujemy), Weterani, Młode Wilki. – Od samego początku rywalizacja między zawodnikami była bardzo zacięta i pasjonująca, ale prowadzona w atmosferze Fair Play, zadbali o to sędziowie pan Marcin Rakowski i pan Piotr Plechawski, a także sędzia techniczny pan Mariusz Krzyczkowski i Janusz Rykowski, dla których wielkie podziękowania za pomoc w organizacji turnieju – mówi Rafał Tyka. Rywalizacja w grupach była bardzo wyrównana, a sam turniej stał na wysokim poziomie sportowym, czego efektem była znikoma różnica punktowa pomiędzy zespołami. – Oglądając półfinały i finały, a także mecze o trzecie miejsca, można było dostać palpitacji serca!, nie zabrakło niczego co jest najpiękniejszym w piłce nożnej, pięknych goli, wspaniałych parad bramkarskich, gry do upadłego i emocjonujących konkursów rzutów karnych. Wielkie podziękowania dla wszystkich zawodników za obecność, a przede wszystkim za serce do gry!, zwłaszcza dla najmłodszych, którzy sobie tak dzielnie radzili w rywalizacji ze starszymi kolegami – opowiada koordynator turnieju. Na szczególne słowa uznania zasługują za swoją postawę na boisku Kasia Lisiecka i Kacper Sitek, oraz cała drużyna Top Szpadel z Jadwisina.
    
Nagrody dla dzieci
Rywalizacja w turnieju zakończyła się następująco: Grupa młodsza: 1 miejsce JASNA STREFA (nagroda komplet strojów Adidasa), 2 miejsce #RAJFAJZEN( komplet piłek), 3 miejsce A MELANŻ TRWA(komplet piłek). Grupa starsza: 1 miejsce MŁODE WILKI( komplet strojów Umbro), 2 miejsce WETERANI, 3 miejsce LEGION KANI. Najlepszym strzelcem grupy młodszej został Jakub Jastrzębski (16 bramek), bramkarzem Karol Tomaszewski, nagrodę Fair Play otrzymała dziewczęca drużyna Sokółek. Najlepszym strzelcem grupy starszej został Kamil Gerek (6 bramek), natomiast najlepszym bramkarzem został bramkarz MŁODYCH WILKÓW. Zawodnicy za tak zwane „pudło” otrzymali również medale, puchary, statuetki, za miejsca poza podium koszulki, ochraniacze, getry, czapki, itp. W zabawie uczestniczyły też dzieci z domu dziecka, które od Rafała Tyka otrzymały worki sportowe, okoliczne medale, i słodycze. Radny nie zapomniał oczywiście o miejscowej szkole, wręczając na ręce pana Piotra komplet ortalionów dla sportowej reprezentacji szkoły w Jadwisinie.
4:2 dla Orłów
Podczas turnieju o godzinie 13.30 został również rozegrany mecz pomiędzy drużynami ORŁÓW GÓRSKIEGO, a Oldboyami z Gminy Serock. Mecze z drużyną św. Pamięci Kazimierza Górskiego, na terenie gminy Serock, stają się powoli tradycją, dzięki panu Andrzejowi Skibie, społecznikowi i propagatorowi piłki nożnej wśród najmłodszych. Gospodarze okazali się bardzo gościnni, ulegając Orłom 2:4. W drużynie Orłów, której kierownikiem jest Dariusz Górski, zagrali między innymi Lesław Ćmikiewicz, Ryszard Milewski, Piotr Czachowski, Jerzy Kraska i gościnnie premier Jan Krzysztof Bielecki, Mariusz Milewski, Grzegorz Szamotulski i inni.
Podziękowania dla sponsorów
– Na koniec gorące podziękowania dla zawodników za walkę i serce do gry, dla rodziców, dziadków, wujków, cioci i wszystkich którzy, tak licznie dopingowali zawodniczkom i zawodnikom, a także przede wszystkim współorganizatorom bez których tak naprawdę turniej by się nie odbył – mówi Rafał Tyka. Wśród sponsorów znaleźli się IST SPORT-DYSTRYBUTOR SPRZĘTU SPORTOWEGO-Warszawa Karczma POD STRZECHĄ z Dzierżenina, Zajazd ZŁOTY OKOŃ z Serocka, SKLEP GROSZEK z Borowej Góry, Salon fryzjersko-kosmetyczny STARS z Jadwisina, DELTA GROUP-Transport Chorych, Grażyna Woźnicka, Grzegorz Wrzesiński, Rafał Rakowski, Sklep AGD Sławomir Wroniak z Serocka, Sklep U Włada z Serocka, Sklep Wędkarski CAMARO z Zegrza Południowego, Stacja Lotos z Serocka, Zajazd PAUZA i Seba-Pol z Szadek, Dragon-GAZ z Woli Kiełpińskiej, Sklep U EDZIA z Zegrza, Restauracja Bosman Monika i Grzegorz Tyczyńscy. Współorganizatorzy dyrektor szkoły podstawowej w Jadwisinie Maria Jacak i Marzena Nowakowska dziękują też Dyrektorowi Ośrodka Sportu w Serocku, Piotrowi Mulikowi, za przygotowanie boiska, zapewnienie wody i pomieszczenia na nagrody.

 

"Wyprawka szkolna" 2013/2014

W 2013 roku z pomocy finansowej w postaci zakupu podręczników, książek pomocniczych i materiałów dydaktycznych - w ramach rządowego programu "Wyprawka szkolna" - skorzysta, według wstępnych danych, 168 uczniów uczęszczających do szkół na teranie Miasta i Gminy Serock.

Zapraszamy na plażę miejską, sezon otwarty!!!!!

22. czerwca zakończono pierwszy etap prac związanych z zagospodarowaniem nabrzeża Zalewu Zegrzyńskiego wraz z pomostami w obrębie plaży. Ogólna powierzchnia całego obiektu wynosi 10 000 m2. Zakończono budowę boiska  do koszykówki o nawierzchni z trawy syntetycznej, odpornej na mróz i wysokie temperatury, mieszkańcy mogą korzystać także z boiska do plażowej piłki siatkowej , a także ze stołów do tenisa . Wykonany został pomost pływający o nawierzchni drewnianej, na pływakach polietylenowych, przymocowany stalowymi palami kotwicznymi. Pomost połączony jest z terenem przy pomocy trapu na stalowym wsporniku. Na terenie zbudowano drewniane kładki naziemne usytuowane do 30cm ponad powierzchnią terenu, które mogą być wykorzystane także jako siedziska . Na obiekcie zostały posadzone krzewy, pnącza i byliny.  Ciąg dalszy prac związanych z zagospodarowaniem nabrzeża Jeziora Zegrzyńskiego będzie wznowiony we wrześniu.

Ostrzeżenie meteorologiczne: burze z gradem

OSTRZEŻENIE NUMER 88/II/2013


BURZE Z GRADEM
Stopień zagrożenia: 1
Ważność: od godz. 14:40 dnia 25-06-2013 do godz. 00:00 dnia 26-06-2013

Obszar: województwo kujawsko-pomorskie, łódzkie, mazowieckie, podlaskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie.

Przebieg: Występują i nadal występować będą burze w trakcie, których głównym zagrożeniem będą opady deszczu do 40mm, lokalnie grad do 3cm, wiatr w porywach do 80km/h.

Skutki: łamanie gałęzi; ryzyko utraty życia; ryzyko wybuchu pożaru; utrudnienia komunikacyjne; zaburzenia w pracy urządzeń elektrycznych.

Uwagi: Brak.

Dyżurny prognosta: Dariusz Wierzbicki (centrum@meteosky.eu)
Ostrzeżenie wydano: 25-06-2013 godz. 14:09
Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky Sp. z o.o.

Motocyklowy Rajd na orientację - 29 czerwca na serockim rynku- zapraszamy

Serockie Powitanie Lata z Banitami Azjatyckich Motocykli
czyli
Motocyklowy Rajd na Orientację

 


Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa wszystkich motocyklistów

W dniu 29.06.2013 Banici Azjatyckich Motocykli przy wsparciu Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, organizują motocyklowy rajd na orientację.  

Trasa rajdu liczy około 70km i wiedzie przez teren miasta i gminy Serock oraz region Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego.
Uczestnicy Rajdu będą mieli za zadanie objechać wyznaczone punkty kontrolne i na każdym z nich wykonać określone zadania.
Zadania będą miały ścisły związek z obiektami w których będą zlokalizowane punty kontrolne, można się również spodziewać zadań lub pytań bardziej związanych z motocyklami lub konkurencji sportowych.
Za wykonanie zadań będą przyznawane punkty, które po podliczeniu będą decydowały o miejscu zajętym w rajdzie (czas przejazdu również będzie liczony ale nie jest decydujący, ważne jest tylko żeby ukończyć rajd do wyznaczonej godziny).
Zdobywcy pierwszych trzech miejsc zostaną nagrodzeni pucharami ufundowanymi przez Urząd Miasta i Gminy Serock.


Rajd ma być zabawą połączoną ze zwiedzaniem zatem punkty kontrolne będą łatwe do odnalezienia a ponadto uczestników wyposażymy w mapki terenu. Mamy nadzieję, że chętnych nie zabraknie.

Chętnych zapraszamy do zapoznania się z regulaminem i agendą imprezy (do pobrania poniżej),
prosimy również o zgłoszenie swojego udziału w rajdzie mailem, na adres: rajd@banici.pl

Startujemy w sobotę 29-06-2013 o godzinie 10:00 w Ośrodku OSiR w Jadwisinie
wskazówki dojazdu od strony Warszawy

Szczegóły rajdu: http://www.banici.pl/rajd/

Serockie gospodynie nagrodzone w konkursie

W dniu 22 czerwca 2012r. Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Poświętne było gospodarzem XIII Edycji konkursu kulinarnego „ Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Konkurs odbywał się dwutorowo: Najlepszy Regionalny i Lokalny Produkt Żywnościowy oraz gastronomiczny Najlepsze Danie i Potrawa   Regionalna i Lokalna. Wzorem lat ubiegłych w konkursie tym uczestniczyły Panie z terenu gminy Serock oraz Stowarzyszenie Wspólnota Lokalna Powiatu Legionowskiego. Panie godnie zaprezentowały swoje kulinarne zdolności. Produkty Pań zostały nagrodzone przez Przewodniczącą Kapituły Krajowej Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego  Panią  Izabelę  Byszewską i Hannę Szymanderską. I nagrodę w kategorii produkty i przetwory pochodzenia roślinnego zdobyła Pani Iwona Garbulińska zam. Dosin za gryczaki z grzybami, Wyróżnienie za napoje regionalne otrzymała Pani Halina Nałęcz zam. Marynino za  nalewkę żenicha różana. Nominację do Perły 2013 i udział w ogólnopolski konkursie kulinarnym „ Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” otrzymała Pani Marzena Nowakowska zam. Dosin za chleb gryczany na zakwasie. W konkursie gastronomicznym Stowarzyszenie Wspólnota Lokalna Powiatu Legionowskiego uległo tylko PPHU Aksamit –gospodarstwo agroturystyczne Rancho Aksamitka i otrzymało II nagrodę za zupę grzybowa z kluseczkami i zegrzyńskiego sandacza zapiekanego w śmietanie na warzywach z pietruszkową posypką. Nagrody rzeczowe zostały wręczone przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika.

 

MODR Warszawa
Teresa Krzyczkowska

II miejsce dla Grupy Teatralnej Remiza w Finale 13. Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Amatorskich

21-22 czerwca w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu odbył się Finał 13. Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Amatorskich. W Finale mogły wziąć udział zespoły, które zdobyły pierwsze miejsca w eliminacjach rejonowych. Zespoły oceniano w kategorii teatrów dziecięcych (szkoła podstawowa) oraz w kategorii teatrów młodzieżowych (gimnazja, licea).
 22 czerwca odbyła się część prezentacji teatrów dziecięcych podczas, której zaprezentowało się dziewięć grup teatralnych, a wśród nich Grupa Teatralna „Remiza” z Ośrodka Kultury w Serocku, która zdobyła II miejsce za inscenizację spektaklu pt. „Igraszki z diabłem”.
Serdecznie gratulujemy młodym artystom Dominice Broniszewskiej, Julii Jaskulskiej, Gustawowi Klyszcz, Michalinie Krzepkowskiej, Marii Matuszewskiej, Julii Pawlak, Nikodemowi Samsel, Karolinie Skwarskiej, Natalii Szachnie, Zofii Trześniewskiej, Julii Zbikowskiej oraz Annie Kutkowskiej -  instruktorce i reżyserowi spektaklu.

Zapraszamy na II zegrzyński rajd rowerowy

Rajd odbędzie się 7 lipca 2013 r.

Zapisy na rajd trwają do 28.06.2013r. w OSIR

Limit miejsc 30 osób.

Start godz.12:00 Rynek w Serocku.

Trasa po gminie Serock ok 30km.

Jak się przygotować na upały

Festyn w Skubiance za nami

W minioną sobotę 15.06.2013r. w Skubiance odbył się Festyn. Organizowane już trzeci raz święto Skubianki rozpoczęło się o godz. 14.00, turniejem piłkarskim sześciu drużyn. Oficjalne otwarcie festynu nastąpiło o godz. 16.00, przywitaniem gości z zastępcą burmistrza Józefem Zającem na czele. Następnie ruszył konkurs , w którym główną wygraną był rower. Można było wygrać również piłki oraz dwa miesięczne kursy fitness. Było wiele atrakcji, które cieszyły się dużym zainteresowaniem: pokazy straży pożarnej w Woli Kiełpińskiej, pokazy crossowe zawodników Pucharu Polski, występy Incanto w składzie Zuzia Misiura, Ola Kuzawińska i Beata Bilińska pod kierunkiem pani Mai Radomskiej, występy zespołu Familij Contry, pokazy motolotni, wesołe miasteczko oraz  konkursy dla najmłodszych. Całość festynu kulinarnie uświetniła gastronomia Koła Gospodyń Wiejskich oraz zawodowego kucharza – mieszkańca Skubianki. Pogoda dopisała, a festyn zgromadził wielu gości.

Straż Miejska w Serocku zaprasza do udziału w I akcji pn.: „Nie daj szansy złodziejowi – oznakuj swój rower”

Od dnia 15 lipca 2013 roku Straż Miejska zaprasza mieszkańców Miasta i Gminy Serock do bezpłatnego znakowania swoich rowerów. Znakowanie odbywać  się będzie w Siedzibie Straży Miejskiej w Serocku ul. Rynek 21 w godzinach pracy funkcjonariuszy po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.


Właściciel jednośladu powinien posiadać przy sobie dowód potwierdzający tożsamość oraz dowód zakupu lub kartą gwarancyjną.

Wszelkich informacji udziela Straż Miejska w Serocku pod numerami                          

tel. (22)782-72-92, 603-873-290

 

Serock Gminnym Liderem Recyklingu !!!

17 czerwca 2013 roku, w siedzibie Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, podczas konferencji pod patronatem Senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej odbyło się uroczyste wręczenie statuetek „Gminny Lider Recyklingu”.

Statuetki wręczane były laureatom konkursu promującego dobre praktyki selektywnej zbiórki i zagospodarowania odpadów komunalnych. Konkurs organizowany był przez Fundację Promocji Gmin Polskich we współpracy z Serwisem Samorządowym PAP i miał zasięg ogólnopolski. W Konkursie punktowane było m.in. zaangażowanie i wkład samorządu lokalnego w budowę i rozwój selektywnej zbiórki, rodzaje selektywnie zbieranych odpadów , sposób i skuteczność segregacji.  Miło nam poinformować, że Gmina Miasto i Gmina Serock znalazła się w gronie 21 laureatów, wyłonionych spośród 160 gmin, biorących udział w konkursie.

Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

 

Wręczenie nagród laureatom konkursów ekologicznych

15 czerwca 2013 roku, w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród uczniom z terenu gminy, biorącym udział w gminnych konkursach ekologicznych, organizowanych przez Burmistrza Miasta i Gminy Serock:

1. „Listy dla Ziemi” – konkurs współorganizowany z Fundacją ARKA, adresowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych

2. „Jestem EKO” – konkurs adresowany do uczniów szkół gimnazjalnych

3. „Dziecięce rady na odpady” – konkurs adresowany do uczniów szkół podstawowych.

Konkursy przeprowadzone zostały w maju. Pełną listę laureatów i wyróżnionych publikowaliśmy już na naszej stronie internetowej oraz majowym Informatorze Gminy Serock.

Łącznie w konkursach wzięło udział blisko 300 uczniów, spośród których wyłonione duże grono bo aż 78 osób, które zostały laureatami lub zdobyły wyróżnienia w konkursach. Wszyscy laureaci zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami turystyczno – sportowymi (namioty, plecak, śpiwory, piłki, zestawy do gry w badmintona), natomiast wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomamy i eko – upominki.

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursach, zapraszamy do kolejnych, a laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy.

 

Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

 

Zlot mercedesów w Serocku! Zapraszamy!

22 czerwca na serockim rynku będzie można oglądać mercedesy, które wezmą udział w I Mazowieckim Zlocie Merc-Integra.Samochody zaczną się ustawiać na zabytkowym, brukowanym rynku już przed godziną 15.00. Zapraszamy do oglądania nowszych i starszych aut. Głównymi organizatorami tej imprezy są Pan Wiesio i synowie oraz TOM 481, współorganizatorami wydarzenia są: autoryzowany serwis Mercedes Benz Zbigniew Nowakowski,  Urząd Miasta i Gminy w Serocku, Ośrodek Kultury w Serocku, Urząd Gminy w Somiance oraz Caritas Popowo.

Właściciele mercedesów chętnie podyskutują o szczegółach motoryzacyjnych ich aut, pozwolą wsiąść do ich pojazdów, w programie również korowód aut ulicami Serocka.

Dzien Dziecka w Zegrzu

8 czerwca w słoneczne popołudnie rozpoczął się festyn z okazji Dnia Dziecka zorganizowany przez Klub Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki (CSŁiI).

Współorganizatorem tego kulturalnego przedsięwzięcia był zegrzyński Zespół Szkół, Oddział w Zegrzu Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności, Wojskowa Straż Pożarna oraz Batalion Zabezpieczenia. Festyn odbył się na terenie Zespołu Szkół, a rozpoczął się od godzinnego bloku artystycznego, podczas którego wystąpili: Ludowy Zespól Artystyczny „Mały Serock”, Formacja Taneczna „Efekt” z Ośrodka Kultury w Serocku, Dziecięcy Zespół „Violinki” ze Szkoły Podstawowej w Jadwisinie, Grupa „Motylki” z Samorządowego Przedszkola w Zegrzu, Anna Życińska i Beata Bilińska z Zespołu Szkół w Zegrzu, Formacje Taneczna „4U”i „4U Junior”, Anna Życińska, Kinga Polny, Nikola Marcinow oraz Julia Ciemińska z Klubu CSŁiI.

Następnie Kierownik Klubu (Betina Dubiel) zaprosiła małych i dużych uczestników do wspólnej zabawy. Podczas trzygodzinnego bloku animacyjno – rekreacyjnego można było sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie na laserowym symulatorze strzelań „Czantoria”, zapoznać się ze sprzętem chemicznym oraz jego działaniem na stanowisku „Mały chemik”, obejrzeć wóz Wojskowej Straży Pożarnej. Natomiast na stanowisku promocyjno-informacyjnym zainteresowani mogli uzyskać informacje i materiały promocyjne dotyczące służby wojskowej.  

Na festynie zagościli również kolorowi animatorzy, którzy w bardzo interesujący sposób wyprowadzali uczestników w zakamarki sztuki cyrkowej. Można było także wykonać kolorową biżuterię oraz płaskorzeźby z gliny na stanowisku plastycznym przygotowanym przez Starszą Instruktor Klubu Centrum Panią Ewę Łopatniuk.

Wspaniałą atrakcją dla dzieci była ogromna dmuchana zjeżdżalnia „Bajdocja” oraz zestaw dla przedszkolaków. Rada Rodziców Szkoły Podstawowej zafundowała milusińskim tor „Robstep”, który przyciągał rzesze małych i dużych odbiorców oczywiście. Zespół Szkół w Zegrzu przygotował małą gastronomię, więc każdy mógł posilić się, po zmaganiach z atrakcjami.

Najważniejsze, że dopisała nam pogoda i uśmiech nie schodził z twarzy dzieci, a to przecież najlepsza zapłata za trud w przygotowaniu przedsięwzięcia.

Jako Główny Instruktor – Kierownik Klubu serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie festynu i wraz ze swoimi pracownikami zapraszam za rok.

Tekst: Betina Dubiel

Zdjęcia: kpt. Krzysztof Baran, Ewa Łopatniuk, Katarzyna Sobiecka-Tomporowska,

Młodzież z Liceum im Ruy Barbosy odwiedziła Serock

11 czerwca 2013 roku Burmistrz Miasta i Gminy Serock gościł w ratuszu grupę uczniów z 50. Liceum Ogólnokształcącego im. Ruy Barbosy w Warszawie. Serocki ratusz odwiedziła klasa II, o profilu matematyczno-geograficznym. Młodzież miała okazję uzyskać informacje na temat Miasta i Gminy Serock,  obejrzeć film promocyjny a także  zapoznać się z bogatą ofertą turystyczną naszej gminy. Podczas spotkania z Burmistrzem Sylwestrem Sokolnickim uczniowie mogli zadawać pytania, dotyczące inwestycji w  gminie, sprawowania urzędu burmistrza,  i in. Młodzież z warszawskiego liceum zwiedziła ratusz, w tym również gabinet Burmistrza, gdzie nadarzyła się niecodzienna okazja zajęcia miejsca w fotelu burmistrza przez młodych ludzi. Wizytę uczniów zakończył spacer po Serocku, podczas którego obejrzeli plażę miejską i molo, Barbarkę, średniowieczny rynek i kościół. Zachwycona urokiem miasta młodzież postanowiła regularnie odwiedzać Serock.

Referat Komunikacji Społecznej

Zapraszamy na Wianki

W programie m.in. widowisko obrzędowe, puszczanie wianków na wodę, koncerty zespołów Flash Creep i Mega Dance, dyskoteka

Poznaj swojego dzielnicowego Straży Miejskiej

Do grupy podstawowych i najważniejszych zadań w codziennej pracy strażnika miejskiego należy kontakt i współpraca z mieszkańcami gminy. Realizacja tych zadań ma na celu przede wszystkim pomoc w rozwiązywaniu pojawiających się problemów mieszkańców oraz poprawę bezpieczeństwa i porządku w mieście. Aby usprawnić pracę strażników i podnieść standard wykonywanych przez nich zadań Straż Miejska w Serocku decyzją Komendanta stosuje podział gminy na rewiry (dzielnice), za które odpowiedzialni są poszczególni, wyznaczeni strażnicy dzielnicowi. Główną ideą opowiadającą się za takim rozwiązaniem jest fakt, że stały dzielnicowy jest rozpoznawany przez społeczność lokalną, zna problemy i bolączki trapiące jego rewir, potrafi szybko rozpoznać pojawiające się zagrożenia oraz skutecznie interweniować w celu ich wyeliminowania.

Strażnicy Dzielnicowi przyjmują interesantów w godzinach służby po wcześniejszym kontakcie telefonicznym pod numerem (22)782-72-92, 603-873-290.
W sprawach pilnych poza godzinami pracy dzielnicowych z danego rewiru, interwencję podejmuje patrol interwencyjny.

 

Do podstawowych zadań strażnika dzielnicowego należy m.in. :
 
1. Pełnienie służby dzielnicowego w wyznaczonych rewirach. Służba ta jest realizowana poprzez patrolowanie dzielnicy( rewiru)  z uwzględnieniem realizacji ustawowych zadań straży miejskiej oraz innych obowiązków wynikających z zakresu obowiązków służbowych.
2. Inicjowanie i uczestnictwo w działaniach mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawisk kryminogennych.
3. Prowadzenie rozpoznania powierzonego rewiru pod kątem wykrywania zjawisk i zdarzeń mających wpływ na stan porządku i bezpieczeństwa publicznego.
4. Realizacja zadań związanych z wyeliminowaniem wykrytych zagrożeń. Współpraca w tym zakresie z właściwymi podmiotami.
5. Kontrolowanie przestrzegania przepisów prawa powszechnego jak i prawa lokalnego.
6. Kontaktowanie się z mieszkańcami. Inicjowanie takich spotkań oraz uczestnictwo w spotkaniach ze społecznością lokalną organizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, szkoły lub inne podmioty działające w zakresie poprawy bezpieczeństwa.
7. Zbieranie i gromadzenie informacji dotyczących podległego terenu w zakresie: zjawisk patologicznych ich lokalizacji, rozmiaru i natężenia konfliktów społecznych, osób bezdomnych lub innych osób potrzebujących wsparcia i pomocy.
8. Kontrola szkół i innych placówek oświato-wychowawczych. Przeciwdziałanie zjawiskom demoralizacji dzieci i młodzieży. Kontrola placów zabaw. Współdziałanie w tym zakresie z patrolem szkolnym.
9. Prowadzenie działań kontrolnych w miejscach szczególnie narażonych na powstawanie zachowań niezgodnych z prawem takich jak: bazary, targowiska, rejony lokali gastronomicznych, kluby i dyskoteki, miejsca gromadzenia się młodzieży, opuszczonych obiektów, parków i skwerów, terenów leśnych, przejść między ulicami i budynkami, podwórek.
10. Realizacja skarg wpływających do straży miejskiej od mieszkańców swojego terenu.
11. Informowanie społeczności lokalnej o występujących zagrożeniach.
12. Utrzymywanie kontaktów i współpraca z organizacjami i osobami, które ze względu na charakter prowadzonych przez siebie działań mają istotny wpływ na funkcjonowanie społeczności lokalnej.
13. Kontrola punktów sprzedaży i podawania alkoholu szczególnie pod względem: sprzedaży alkoholu osobom nieletnim i nietrzeźwym, braku informacji o szkodliwości spożywania alkoholu, posiadania aktualnych zezwoleń na sprzedaż alkoholu.
14. Egzekwowanie od właścicieli zwierząt domowych obowiązków mających na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczaniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku.

 

wykaz strażników dzielnicowych

Imię i nazwisko

Rewir

St.str. Andrzej Mieciek

osiedle Wojskowe Zegrze

 

St.str. Paweł Wiewióra

Jachranka, Jadwisin, Skubianka, , Izbica, Dębe, Ludwino Dębskie, Stanisławowo, Zabłocie, Guty, Bolesławowo

St. Daniel Bręgoszewski

Wola Kiełpińska, Wola Smolana, Szadki, Ludwinowo Zegrzyńskie, Marynino, Karolino, Stasi Las, Borowa Góra, Dosin, Zalesie Borowe

St. str. Bogdan Dytyniak

Serock

St.str. Krzysztof Malinowski

Wierzbica, Cupel, Łacha, Kania Nowa, Kania Polska, Gąsiorowo, Dębinki

Święto Rodzin w Woli Kiełpińskiej

W minioną niedzielę, 9 czerwca odbyło się "Święto Rodzin’’ w Woli Kiełpińskiej. Mimo niesprzyjającej, deszczowej pogody festyn zgromadził wiele osób. Uroczystą inauguracją święta była msza w intencji rodzin, w parafii pw. św Antoniego. Po mszy, goście udali się na plac przy plebani, gdzie zostali przywitani przez inicjatorów przedsięwzięcia ks. Proboszcza Tadeusza Wołowca oraz Burmistrza Miasta i Gminy Serock Sylwestra Sokolnickiego.

Część artystyczną rozpoczęła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Joniec, następnie biesiadę góralską – ale nie tylko – zaprezentowała Kapela Góralska Jonitki. Przybyłych bawili również: Aleksandra Kuzawińska, Beata Bilińska, Zuzanna Misiura z Ośrodka Kultury w Serocku, Chór Parafialny z Woli Kiełpińskiej, przedszkolaki oraz dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Kiełpińskiej, Stowarzyszenie Miłośników Skubianki a także Bartosz Krzemiński. Nie brakowało niespodzianek. Dla dzieci przygotowano niespodziankę - wielki tort, który został podzielony i rozdany uczestnikom festynu. Po zjedzeniu tortu przyszedł czas na program animacyjno-bajkowy w wykonaniu Teatru Muzycznego "JaHa" pt. "Budzenie Królewny Marudy’’. Nie zabrakło też śpiewających rodzin  Krzemińskich i Godlewskich, a na koniec zaś, dobrej muzyki rockowej w wykonaniu zespołu Alex with Revenge. Imprezę prowadził konferansjer Janusz Laskowski.

Wszyscy przybyli na festyn mogli wziąć udział w licznych konkursach i zabawach przygotowanych na terenie plebani. Mimo nieciekawej pogody, było wesoło i radośnie. To był dobry czas na wspólne rodzinne świętowanie. O wszystkie atrakcje postarali się organizatorzy: Parafia Zegrze w Woli Kiełpińskiej, Urząd Miasta i Gminy w Serocku oraz Ośrodek Kultury w Serocku.

 

źródło: www.kultura.serock.pl

Komendant Straży Miejskiej w Serocku przyjmuje interesantów

Informujemy, iż Komendant Straży Miejskiej w Serocku przyjmuje interesantów w każdy poniedziałek w godzinach 16.00-18.00 oraz środę 10.00- 12.00. w siedzibie Straży Miejskiej, pok.nr 22.

Sprawy nagłe, wymagające interwencji komendanta Straży Miejskiej poza dniem przyjęcia mieszkańców, prosimy zgłaszać telefonicznie pod nr 22 782 72 92, 603-873-290.

"Świadomość materii" - wystawa w serockim ratuszu

8 czerwca 2013 roku w ratuszu miejskim odbył się wernisaż wystawy Państwa Dybowskich. Wystawa pt. „Świadomość materii”, to już trzecie przedsięwzięcie artystów w Serocku, ale pierwsze ich wspólne. Autorzy grafik i obrazów opowiedzieli o swoim doświadczeniu artystycznym, o tym, co było inspiracją dla prezentowanych prac, rozmawiali ze zgromadzonymi gośćmi.
Wystawę w holu ratusza będzie można oglądać do końca czerwca.

 

Młodzież z Ignaliny odpoczywa w Serocku

Od 4 do 10 czerwca w Serocku – w ramach wakacyjnej wymiany międzynarodowej przebywa grupa dzieci z litewskiej Ignaliny. 7 czerwca - 40 – osobowa grupa spotkała się w ratuszu z zastępcą burmistrza Józefem Zającem, który opowiedział gościom o Serocku. W ramach pobytu młodzież odwiedzi Warszawę, Pułtusk, spędzi czas w Serocku oraz w Jadwisinie, gdzie jest zakwaterowana.

W tym samym czasie młodzież z gminy Serock przebywa w Ignalinie.

 

Zapraszamy przedsiębiorców do wsparcia programu Serocka Karta Dużej Rodziny 3+

Niemal każdy z nas dostrzega jak z jednej strony obniża się poziom życia obywateli, zaś z drugiej strony brak jest w polityce społecznej państwa rozwiązań systemowych  służących ochronie najuboższych.

Z mojej inicjatywy  w ubiegłym roku wdrożono program Serocka Karta Dużej Rodziny 3+, który zawiera pakiet działań osłonowych mających  przynajmniej w części  pomóc rodzinom wielodzietnym z terenu naszej gminy. Rodziny wielodzietne są tą grupą społeczną, jaka boryka się z bardzo wieloma problemami finansowymi i życiowymi związanymi z utrzymaniem i wychowaniem dzieci.

W ramach tego programu rodziny wielodzietne mają możliwość  skorzystania z dodatkowych świadczeń pieniężnych  i ulg w opłatach za czynsz mieszkaniowy, wodę, pobyt dziecka w przedszkolu oraz udział w imprezach i zajęciach organizowanych przez Ośrodek Kultury i Ośrodek Sportu.

W tym miejscu zwracam się do Państwa o włączenie się w pomoc rodzinom wielodzietnym. Pomoc ta dotyczyłaby przyznania zadeklarowanej ulgi  przy  korzystaniu z wybranych usług przez te rodziny. Przyznając ulgę również Państwo jako podmiot działalności gospodarczej włączycie się w pomoc dla rodzin wielodzietnych, a przy tym   będziecie mogli odnieść konkretne korzyści - zyskacie nowych klientów, którzy dotąd ze względu na ograniczone środki finansowe nie korzystali z tych usług. Informacja o firmach, które włączą się do programu Serocka Karta Dużej Rodziny 3+ będzie zamieszczona na stronie internetowej miasta i gminy, co również przyczyni się do  promocji firmy.


Wyrażam nadzieję, że zyskam w Państwa firmie partnera w realizacji przedsięwzięcia, jakim jest program Serocka Karta Dużej Rodziny 3+.

                                                         Z poważaniem

                                      Burmistrz Miasta i Gminy Serock
                                            Sylwester Sokolnicki

Deklaracja przystąpienia do programu dostępna jest na stronie internetowej Ośrodka Pomocy Społecznej w Serocku www.ops.serock.pl w zakładce Pomoc Społeczna - programy osłonowe - Serocka Karta Dużej Rodziny 3+ - załącznik Nr 4.
 

 

Sezon inwestycyjny w pełni

1. Zagospodarowanie nabrzeża Zalewu Zegrzyńskiego w Serocku
Obecnie trwają prace związane z zagospodarowaniem północnej części plaży w Serocku, które zakończą się w końcu czerwca br. W tym etapie będzie wykonane boisko do koszykówki ze sztuczną nawierzchnią, ścieżki, kładki, pomosty, oświetlenie, stoły do ping-ponga, a przede wszystkim zostanie wymieniony piasek na plaży wraz z jej powiększeniem. Na okres wakacyjny „nowa plaża” zostanie udostępniona mieszkańcom i turystom, zaś prace budowlane zostaną wstrzymane.

2. Budynek wielorodzinny z mieszkaniami socjalnymi w Jadwisinie
Zakończył się pierwszy etap budowy budynku, tj. wykonano stan surowy zamknięty. Budynek jest przykryty dachem i zamontowane są okna oraz wykonane są instalacje wewnętrzne. Rozpoczęto prace elewacyjne i wewnętrzne prace wykończeniowe.

3. Przebudowa wodociągu i budowa chodnika w Wierzbicy
Zrealizowano 80% budowy wodociągu. Obecnie trwają prace przełączeniowe dotychczasowych i nowych użytkowników. Nowy wodociąg zastąpi dotychczas funkcjonujący wodociąg azbestocementowy. Po zakończeniu robót instalacyjnych kontynuowana będzie budowa chodnika w pasie drogi gminnej nr 180416W.

4. Budowa kanalizacji w Jadwisinie
Przedsięwzięcie to obejmuje swym zakresem duży obszar miejscowości począwszy od budowy sieci kanalizacji w ulicach Dojazdowej i Okrężnej wraz z przepompownią ścieków oraz budową nowej przepompowni ścieków przy ulicy Konwaliowej i siecią kanalizacji grawitacyjnej w ulicy Dworkowej.
Działanie te w znaczny sposób wpłyną na uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie Jadwisina.

5. Droga w ul. Miłosza w Serocku
Trwają ostatnie prace wykończeniowe prowadzone w ramach przebudowy ul. Czesława Miłosza. Inwestycja - poza wykonaniem nawierzchni z kostki betonowej - obejmowała również budowę sieci wodociągowej  wraz z odcinkami sieci umożliwiającymi przyłączenie okolicznych posesji do wodociągu. Są to co prawda działki jeszcze niezagospodarowane, ale takie wykonanie sieci wodociągowej na etapie przebudowy ulicy, pozwoli w przyszłości uniknąć niszczenia nowo wybudowanej nawierzchni podczas robót instalacyjnych.

 

 • Zagospodarowanie nabrzeża Jeziora Zegrzyńskiego w Serocku
 • Budynek wielorodzinny z mieszkaniami socjalnymi w Jadwisinie
 • Przebudowa wodociągu i budowa chodnika w Wierzbicy
 • Budowa kanalizacji w Jadwisinie
 • Droga w ul. Miłosza w Serocku

Dzień dziecka w Jadwisinie

1 czerwca br. żołnierze Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki (CSŁiI) w Zegrzu uczestniczyli w 5. Pikniku Rodzinnym z okazji Dnia Dziecka w Szkole Podstawowej w Jadwisinie.

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Światowy Związek Polskich Żołnierzy Łączności – Oddział w Zegrzu, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, Burmistrza Miasta i Gminy Serock, Radę Rodziców i Szkołę Podstawową w Jadwisinie. W programie pikniku m.in. znalazło się miasteczko wojskowe, występy zespołów muzycznych i tanecznych, loterie i licytacje, ścianka wspinaczkowa miasteczko gastronomiczne, mecz Orłów Górskiego oraz Oldbojów Serock. Liczne atrakcje przyciągnęły dużą liczbę osób z okolic, a środki finansowe zebrane z licytacji i stoisk spożywczych zostały przeznaczone na cel charytatywny - Szkołę Podstawową w Jadwisinie.


W tym przedsięwzięciu uczestniczył dowódca batalionu zabezpieczenia zegrzyńskiego Centrum podpułkownik Mieczysław Hucał, także Prezes Oddziału w Zegrzu Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności.


W ramach pikniku zorganizowane zostało miasteczko wojskowe, a liczni zwiedzający mogli obejrzeć nowoczesny sprzęt łączności cyfrowej: Zautomatyzowany Wóz Dowodzenia ZWD-3 na pojeździe Honker, Aparatownię Wielokanałowego Radiodostępu Simpleksowego AWRS na Star 1466. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zaprezentowane radiostacje pola walki: radiostacja Harris 5800H/400W na pojeździe Honker, plecakowa radiostacja RRC-9211 oraz RF-5800H-MP za pomocą których wszyscy chętni mogli nawiązać łączność.


Zwiedzający, z których dużą część stanowiły dzieci, mogli także przez chwilę poczuć się jak prawdziwi żołnierze: strzelając za pomocą laserowych symulatorów Czantoria, wykonując rzut granatem na celność czy też patrolując w oporządzeniu wojskowym na punkcie kontrolnym „Check Point”. Zorganizowane zostało także stanowisko „Mały chemik”, na którym zaprezentowany był sprzęt obrony przed bronią masowego rażenia, a najmłodsi mogli „przymierzyć” maski przeciwgazowe i odzież ochronną. Natomiast na stanowisku promocyjno-informacyjnym, zainteresowani mogli uzyskać informacje i materiały promocyjne dotyczące służby wojskowej.


Dużym zainteresowaniem cieszył się także pokaz ratowania osoby poszkodowanej w kolizji drogowej. Wojskowa Straż Pożarna z Zegrza zaprezentowała profesjonalne działanie w miejscu wypadku oraz wysoki poziom wyszkolenia. „Wycięcie elementów pojazdu, wyciągnięcie i udzielenie pomocy poszkodowanej” – to m.in. zostało zaprezentowane przez zegrzyńskich strażaków, którzy niedawno zajęli pierwsze miejsca w zawodach pożarniczych na szczeblu Wojskowej Delegatury Przeciwpożarowej w Warszawie.


Udział żołnierzy i sprzętu wojskowego w tego typu przedsięwzięciu był ich doskonałą promocją, oraz z pewnością uatrakcyjnił obchody Dnia Dziecka w Jadwisinie i przyciągnął wiele osób. Mamy nadzieję, że na kolejnym tego typu przedsięwzięciu żołnierzy z zegrzyńskiego Centrum z pewnością nie zabraknie.

Tekst i zdjęcia: kpt. Krzysztof Baran

 

"Święto rodzin " - zaproszenie

9 czerwca w Woli Kiełpińskiej zapraszamy na festyn "Święto rodzin". O godz. 12.00 w kościele w Woli Kiełpińskiej odbędzie się msza święta w intencji rodzin. Od godz. 13.00 na placu przy plebanii rozpocznie się  festyn. Imprezę poprowadzi Janusz Laskowski, w programie liczne atrakcje, m.in. Młodziezowa orkiestra Dęta OSP Joniec, Kapela Góralska JONTKI, zespoły lokalne, widowisko muzyczno-teatralne, wesołe miasteczko, kuchnia regionalna, zabawa taneczna. Impreza potrwa do godz. 19.00.

Dzień dziecka na stadionie miejskim

Choć weekendowa pogoda zaskakiwała swoją zmiennością, ci którzy wybrali się na sobotni piknik z okazji Dnia Dziecka na brak aury nie mogli narzekać. Przed publicznością zgromadzoną na stadionie miejskim w Serocku zaprezentowały się zespoły działające przy Ośrodku Kultury w Serocku. Gości powitali organizatorzy i gospodarze przedsięwzięcia – burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Serocku Piotr Mulik oraz dyrektor Ośrodka Kultury w Serocku Piotr Kowalczyk.  
O godzinie 11.00 rozpoczął się turniej „6 piłkarskich” Mini Euro. Zainaugurowany w ubiegłym roku przy okazji Euro 2012 turniej i w tym roku zgromadził wielu uczestników – chłopców z roczników 2000 i 2001 z miast partnerskich Serocka: Dzierżoniowa i Radzionkowa oraz z zaprzyjaźnionego Kluczborka i Wyszkowa. Rozgrywkom towarzyszyła dobra zabawa.
Również na dzieci, które ten dzień postanowiły spędzić na pikniku czekało wiele atrakcji - gry, zabawy, dmuchane zamki, zjeżdżalnie, trampoliny.
Mali uczestnicy stwierdzili, że fajnie być dziećmi.

Więcej - tutaj

 

Dobrze Cię widzieć w mieście Serock - akcja Straży Miejskiej w Serocku

Od dnia 15.05.2013 r. na ternie Miasta i Gminy Serock w ramach I akcji pod hasłem „Dobrze Cię widzieć w mieście Serock”, funkcjonariusze Straży Miejskiej rozdają dzieciom zawieszki z odblaskami oraz kolorowanki o tematyce zasad korzystania z dróg publicznych. Akcja ma na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci poruszających się po zmroku oraz  naukę przepisów ruchu drogowego.

Dzień dziecka z Powstaniem Styczniowym w serockiej szkole

W związku  ze 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika w Serocku wspólnie ze Stowarzyszeniem Historyczno – Edukacyjnym im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich organizuje „Dzień Dziecka z Powstaniem Styczniowym” w dniu 04.06.2013 r. w godz. 9.00 – 13.00

Serdecznie zapraszamy!

Dzień Dziecka - 1 czerwca zapraszamy na stadion miejski

W programie:

- prezentacje dzieci i młodzieży z terenu gminy Serock

- turniej "6" piłkarskich miast partnerskich i zaproszonych gości

- miasteczko zabaw dla małych i dużych

- gastronomia

Serock - Sportową Gminą 2013

Miasto i Gmina Serock zostało wyróżnione tytułem Sportowa Gmina 2013. Wyróżnienie zostało przyznane za inwestycje w nowoczesną bazę sportową i rekreacyjną oraz skuteczne realizowanie programu rozwoju sportu i rekreacji w gminie.

Tytuł został przyznany Miastu i Gminie Serock w ramach programu promocyjnego gmin i powiatów – budujemy Sportową Polskę. Wręczenie nagród odbyło się 23 maja 2013r w siedzibie PKOL.. Nagrodę w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Serock odebrał Dyrektor OSiR Serock Piotr Mulik.

Konkursy ekologiczne- rozstrzygnięte

Konkurs „Jestem EKO – konkurs wiedzy o środowisku przyrodniczym i ekologii” przygotowany został dla młodzieży gimnazjalnej. Konkurs odbywał się w dwóch etapach. Etap I – szkolny, w którym brało udział przeszło 50 osób przeprowadzony został w szkołach, 8 maja 2013 roku. Uczniowie mieli do rozwiązania test, składający się z 30 pytań zamkniętych, obejmujących zagadnienia z zakresu środowiska przyrodniczego, ochrony przyrody oraz ekologii na poziomie gimnazjum (m. in. formy ochrony przyrody w gminie Serock, podstawy wiedzy o środowisku przyrodniczym).

Do II etapu, który został przeprowadzony 21 maja 2013 w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku, zakwalifikowało się 18 uczniów. Etap ten był oczywiście trudniejszy od pierwszego, a polegał  na rozwiązaniu testu składającego się z 20 pytań zamkniętych i 3 pytań otwartych. Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 45 minut.

Komisja Konkursowa przyznała:
I miejsce – 31 pkt - Kaja Felczak, II a Gimnazjum w Serocku,
II miejsce – 29,5 pkt - Aleksandra Kuczyńska, II b Zespół Szkół w Zegrzu,
III miejsce – 27 pkt - Marta Cesarz, II a Gimnazjum w Serocku oraz Karolina Kłosowska, III a Gimnazjum w Serocku, Klaudia Szymańska – 27 pkt, I b, Gimnazjum w Woli Kiełpińskiej,

Dodatkowo Komisja przyznała 4 wyróżnienia:
Iga Jaworska – 26 pkt, II c, Gimnazjum w Serocku,
Magdalena Nalewajek - 26 pkt, III b, Gimnazjum w Woli Kiełpińskiej,
Emilia Kamola – 26 pkt, II a, Gimnazjum w Serocku,
Adrianna Socha – 26 pkt, II a, Gimnazjum w Serocku

Zdobywcy I, II i III miejsca oraz wyróżnieni otrzymają dyplomy i nagrody, pozostali finaliści dyplomy
i upominki za udział.

Konkurs plastyczno – techniczny „Dziecięce rady na odpady” adresowany był do uczniów szkół podstawowych i podzielony został na 2 kategorie:

 • kategoria I -  uczniowie klas 0-III (w tym dzieci sześcioletnie z przedszkoli), które miały wykonać ekologiczną zabawkę dowolną techniką z wykorzystaniem materiałów ekologicznych recyklingowych (makulatura, butelki, puszki, baterie, materiał itp.).
 • kategoria II- uczniowie klas IV-VI, które również z wykorzystaniem materiałów ekologicznych recyklingowych miały wykonać przedmiot użyteczny, który mógłby znaleźć zastosowanie w życiu codziennym.

Na prace dzieci czekaliśmy do 17 maja 2013 r. Zaskoczyła nas ogromna ilość dostarczonych prac – przeszło 100, ale przede wszystkim pomysłowość dzieci, które pokazały jak wspaniałe zabawki i przedmioty funkcjonalne można wykonać z odpadów, teoretycznie już nieużytecznych, ale w których dzieci potrafiły odnaleźć piękno i uchronić je przed wrzuceniem do kosza.

Spośród ocenianych prac Komisja nagrodziła te najbardziej pomysłowe, ale także te, które docenione zostały za staranność i zgodność z tematyką konkursu.

W I kategorii wiekowej (klasy 0-III, w tym przedszkola z terenu gminy).

Komisja Konkursowa przyznała:
I miejsce – Maja Orłowska – klasa I, Szkoła Podstawowa w Jadwisinie, zabawka STRUŚ
II miejsce – Olga Prus – klasa I, Szkoła Podstawowa w Jadwisinie, zabawka SMOK,
oraz Jakub Borkowski – klasa III, Szkoła Podstawowa w Serocku, zabawka ŻYRAFA,
III miejsce – Maja Kozieł - klasa II, Szkoła Podstawowa w Jadwisinie, zabawka JEŻ
oraz Ala Błachnio – Przedszkole w Serocku, zabawka PINGWIN

Dodatkowo Komisja przyznała 10 wyróżnień:

 1. Jakub Cielenkiewicz - klasa IIa, Szkoła Podstawowa w Serocku, zabawka GRZECHOTKA,
 2. Zuzia Kłębek - Przedszkole w Serocku, zabawka WESOŁA STONOGA
 3. Natalia Wożniak - klasa III, Szkoła Podstawowa w Jadwisinie, zabawka KOSZYCZEK Z GAZET
 4. Jakub Kołak – klasa I, Zespół Szkół w Zegrzu, zabawka CZOŁG
 5. Dagmara Czestkowska - klasa IIIb, Szkoła Podstawowa w Serocku, zabawka SAMOLOT,
 6. Paweł Wiśniewski – klasa I, Szkoła Podstawowa w Serocku, zabawka ŻAGIEL
 7. Jakub Żak - klasa IIIa, Szkoła Podstawowa w Serocku, zabawka LALKA,
 8. Julia Chmura klasa I, Szkoła Podstawowa w Jadwisinie, zabawka Lalka,
 9. Oliwia Jasińska –Przedszkole w Zegrzu, zabawka LALKA
 10. Maja Janiszewska - klasa IIa, Szkoła Podstawowa w Jadwisinie, zabawka KOTEK

W II kategorii wiekowej (klasy IV-VI)

Komisja Konkursowa przyznała:
I miejsce – Weronika Krawczyk, klasa VB,  Szkoła Podstawowa w Serocku, LAMPKA
II miejsce – Zuzanna Murawska, klasa VB,  Szkoła Podstawowa w Serocku, STOJAK NA PARASOLE
III miejsce – Olga Trejber, klasa Va,  Zespół Szkolno – Przedszkolny w Woli Kiełpińskiej, KWIETNIK oraz Wiktoria Stefaniak, klasa VI, Zespół Szkół w Zegrzu, LAMPKA

Dodatkowo Komisja przyznała 6 wyróżnień:

 1. Liwia Prorok, klasa Va, Szkoła Podstawowa w Serocku, ŻYRANDOL
 2. Anna Jelonek, klasa Va, Szkoła Podstawowa w Serocku, SZAFA
 3. Mateusz Wdowiak, klasa IV, Zespół Szkół w Zegrzu, PERKUSJA
 4. Zosia Piotrowiak, klasa IVa, Szkoła Podstawowa w Jadwisinie, SZKATUŁKA
 5. Rafał Roman, klasa VB, Szkoła Podstawowa w Serocku, STOLIK
 6. Wiktoria Gutowska, klasa VIa, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Woli Kiełpińskiej, TOREBKA

Zdobywcy I, II i III miejsca oraz wyróżnieni w obu kategoriach otrzymają dyplomy i nagrody, pozostali uczestnicy konkursu dyplomy i upominki za udział.

Zwycięzcom oraz wyróżnionym w obu konkursach serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez Burmistrza Miasta i Gminy Serock.

 

Zapraszamy na rejsy po Jeziorze Zegrzyńskim

Statek „Albatros” będzie czekał na Państwa przy serockim molo. Wypłynie w 3 rejsy wycieczkowe dziennie we wszystkie soboty, niedziele, wolne dni i święta, w godz. 11.00, 12.00,13.00.
Sponsorowane przez Miasto i Gminę Serock rejsy weekendowe będą trwały od 1 czerwca do 30 sierpnia.
Bilety do nabycia wyłącznie u kapitana statku przed rejsem. Ceny biletów: 11 zł. od osoby dorosłej i 9 zł. od seniorów oraz dzieci i młodzieży do lat 14.
Zapraszamy na 45-minutowe, wycieczkowe rejsy po jeziorze i Narwi, byście Państwo mogli odpocząć i poznać uroki regionu Jeziora Zegrzyńskiego.

 

Wystawa fotograficzna na serockim molo

Na serockim molo przez całe lato będzie można oglądać wystawę fotograficzną Leny Krych –organizatora akcji „Nie śmiecę na relaksie” – organizowanej nad Jeziorem Zegrzyńskim.
Zapraszamy do oglądania fotografii podczas odpoczynku na plaży.
 

Wystawa murali w serockim parku

Do 10 czerwca w serockim Parku Miejskim oglądać będzie można wystawę murali, którą użyczyło nam Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie.
Zapraszamy.


Projekt Miejsca szczególne. Mazowsze jest rodzajem sztuki w przestrzeni publicznej zrealizowanym przez absolwentów Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, którzy studiowali także w Pracowni Technologii i Technik Malarstwa Ściennego. Opiekunem artystycznym projektu jest pracujący w tej pracowni, Sylwester Piędziejewski.

Grupa malarzy została poproszona o wykonanie obrazów na temat Mazowsza, które mają zostać zaprezentowane w różnych ośrodkach regionu. Artyści mogli nawiązać do historii, architektury, krajobrazu, lokalnych tradycji i legend, wydarzeń politycznych bądź społecznych, znanych postaci czy kultury materialnej mazowieckich miast i miasteczek.

Sylwester Piędziejewski posłużył się historycznymi czarno – białymi fotografiami ukazującymi mieszkańców podwarszawskich miasteczek. Oba zdjęcia opowiadają o ciężkich czasach i niewesołym życiu. Są też świadectwem narodowościowej różnorodności Mazowsza, które kiedyś zamieszkiwane było przez Polaków, Rosjan, Niemców i Żydów. Ta wielokulturowość stała się też inspiracją dla niemal abstrakcyjnego obrazu Piędziejewskiego.

Bartek Leszczyna wybrał jako motyw swojego obrazu stację kolejową znajdującą się niedaleko Mińska Mazowieckiego. Powstał realistyczny widok szarych nasypów i plątaniny torów niknących wśród lasu.

Do mazowieckiej natury nawiązała Magda Szymańska. Inspiracją jej pracy był widok pól z lotu ptaka; charakterystyczna mozaika geometrycznych figur, prostokątów i pasów oraz pojawiających się czasami pośród nich obiektów industrialnych. Artystka wykonała obraz zatytułowany „Mazowsze” we włoskiej technice zdobniczej sgraffito.

Miłośników starych samochodów na pewno zainteresuje obraz Pawła Stręka. Rozpoznają na nim kultowy samochód marki Warszawa M 20, ukazany przez autora en face.

Grzegorza Stępniaka zainspirowały zaś widoki regionalnej architektury. „Pocztówka z Mazowsza” jest malarskim kolażem, wizją nieistniejącego miasta, w którym uważny obserwator dostrzeże znane sobie widoki.

W projekcie biorą też udział Piotr Kolasiński, autor obrazu przedstawiającego rozmowę Himilsbacha z Maklakiewiczem i Łukasz Majcherowicz, który wykonał obraz inspirowany historią II wojny światowej i malarstwem rosyjskiego konstruktywisty, Kazimierza Malewicza.

Wszystkie obrazy są przenośne i zostały wykonane nowatorską techniką malarstwa ściennego opracowaną przez Sylwestra Piędziejewskiego.

Kuratorem projektu jest krytyk sztuki Eulalia Domanowska, a organizatorem Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie.

Źródło: http://www.mckis.waw.pl/
 

XIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny Kukiełka 2013 rozstrzygnięty!

XIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny Kukiełka 2013 na postać z wiersz Juliana Tuwima „O panu Tralalińskim” organizowany przez Klub Zastów w Warszawie został rozstrzygnięty. Jury w składzie pani Barbara Kowalczyk, pani Anna Smolak i pan Dariusz Krysiak wybrali najładniejsze prace złożone na konkurs. Wśród nagrodzonych prac znalazły się prace dzieci i młodzieży z Ośrodka Kultury w Serocku wykonane pod okiem instruktorki Pani Pauliny Nowaczyk  - Pisarskiej.

W kategorii wiekowej 7 – 10 lat

I MIEJSCE Zuzanna STRAUCHOLD, lat 10, za pracę pt. „Córka Tralalurka”

W kategorii wiekowej 11 – 13 lat

III MIEJSCE Zosia TRZEŚNIEWSKA, lat 11, za pracę pt. „Gazaciarz Tralaleciarz”

W kategorii wiekowej 14 – 16 lat

I MIEJSCE Jolanta TOMCZAK, lat 14, , za pracę pt. „Doktor Tralaloktor”

W kategorii wiekowej powyżej 17 lat

I MIEJSCE Damian Sosnowski, lat 17,  za pracę pt. „Kucharka”

Serdecznie gratulujemy!!!

Galeria zdjęć nagrodzonych prac.

 

Podsumowanie akcji "Listy dla Ziemi"

W dniach 15-30 kwietnia 2013 została przeprowadzona w placówkach oświatowych na terenie naszej gminy zorganizowana w porozumieniu z pomysłodawcą – Fundacją ekologiczną ARKA - akcja pisania LISTÓW DLA ZIEMI. Idea akcji opiera się na pisaniu przez dzieci listów tematycznych do dorosłych, dotyczących w szczególności gospodarki odpadowej i recyklingu, dbania o lasy, ekologicznego stylu życia, oszczędzania energii i wody, opieki nad zwierzętami. Przed rozpoczęciem akcji fundacja ARKA przesłała gminie prawie dwa tysiące, czyli tyle ile mamy dzieci i młodzieży w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach na terenie gminy, papierów listowych, wydrukowanych na makulaturze, plakaty dotyczące akcji oraz konspekt lekcji edukacyjnej i film, do wykorzystania przez nauczycieli przy prowadzeniu akcji.
Najciekawsze listy napisane przez dzieci i młodzież zostały do 10 maja dostarczone przez szkoły do Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, gdzie spośród przeszło 100 listów, wybraliśmy komisyjnie te najciekawsze, najpiękniejsze, z przesłaniem dzieci do wszystkich, jakie kroki musimy podejmować aby chronić Ziemię – naszą kochaną planetę.
Proste zasady, które powinniśmy wszyscy stosować, wspaniale przedstawiła w swoim liście dla ziemi Ekoludek Natalka Szachna - uczennica klasy V C ze Szkoły Podstawowej w Serocku.

EKOLUDKOWE ZASADY
1.Chodząc do sklepu, nie kupujcie plastikowych torebek. Rozkładają się chyba ze sto lat. Lepiej wziąć płócienna torbę – teraz są takie śliczne i modne.
2. Wychodząc z pokoju zgaście światło. To nic nie kosztuje, a ile możecie zyskać.
3. Zakupcie do domu żarówki energooszczędne, które posłużą na dłużej. Dzięki nim ochronimy zasoby naturalne.
4. Zepsuł Wam się telewizor. Nie wyrzucajcie go, tylko zanieście do naprawy. Będzie mniej elektrośmieci, a i Wy pewnie przyzwyczailiście się do niego.
5. Naczynia myjcie w misce, nie pod bieżącą wodą. Każda kropla jest ważna, bo nie można myśleć tylko o sobie. Kobiety w Sudanie chodzą po nią dwadzieścia kilometrów.
6. Nie używajcie zbyt wiele detergentów. Wasz talerz nie musi błyszczeć, żeby był czysty.
7. Bierzcie prysznic zamiast kąpieli. Szybko i wygodnie. Zrelaksować można się na spacerze ze mną.
8. Nie wyrzucajcie baterii i lekarstw. W wielu miejscach są do tego przeznaczone pojemniki.
Mam nadzieję, że powyższe punkty i krótkie wyjaśnienia przekonają Was do ochrony środowiska i będziecie razem ze mną najlepszymi ekoludkami na całej Ziemi.

Proste rady i zasady przedstawili również Kajetan Michoński i Natalka Pawlak, w swoich wierszowanych listach:


Mieszkańcy planety Ziemia!
Chcę powiedzieć wszystkim Wam, że o Ziemię naszą dbam, więc wy także o nią dbajcie i jej już nie zaśmiecajcie. Kiedy wszyscy duzi, mali będą o planetę dbali, wtedy będzie czym się chwalić.
Trzeba śmieci segregować i jedzenia nie marnować. Nie wyrzucać śmieci w lesie, o tym echo głośno niesie. Ja na przykład zbieram korki, mam ich chyba cztery worki. Zbieram je dla chorych dzieci oraz segreguję śmieci.
Bardzo dużo do zrobienia jest dla Ziemi, więc do dzieła. Ja wam przykład dobry daję, dbać o ziemię nie przestaję. Gdy będziemy o nią dbali, bardzo mocno się starali, wtedy będzie piękna, czysta, prawie jak bezludna wyspa, tylko pełna dobrych ludzi – eko życie się nie znudzi.
Kajetan Michoński, klasa II B, Szkoła Podstawowa w Serocku


Kochana Ziemio!
Piszę  do Ciebie bo martwię się wielce myślę, że człowiek rani Twe zielone serce. Nie dba zabrudza rozrzuca śmieci tam gdzie popadnie jak leci. Raz do lasu, raz do morza,  jeziora lub rzeki przez to świat jest smutny i kaleki. Tonie w brudzie i plastiku, którego wciąż gromadzi bezliku.
Jestem małą osóbką mam siedem lat więc żyję krótko. Wiele widziałam
i trochę wiem i nie podoba mi się co widzę.
Chcę być Twym zielonym super bohaterem nie chcę stać z boku być zwykłym zerem. Od dziś będę walczyć z zanieczyszczeniem. Wyłączę światło gdy zbędnie świeci, zakręcę wodę niech już nie leci. W parku i koło domu pozbieram wszystkie śmieci. Później je posegreguję by z makulatury ktoś zrobił tekturę lub pudełko na super adidasy a z nakrętek od butelek powstanie ekstra sweterek.
Przyrzekam Ci moja ziemio miła zrobię wszystko byś była piękna i zielenią lśniła i o swój las już nigdy się nie martwiła.

Natalka Pawlak, klasa I, Szkoła Podstawowa w Jadwisinie

To tylko niektóre z listów…

Doceniając wysiłek dzieci i młodzież, którzy aktywnie włączyli się w pisanie LISTÓW DLA ZIIEMI na terenie naszej gminy postanowiliśmy nagrodzić i wyróżnić najciekawsze prace.


W kategorii klas 0-3 Szkół podstawowych:
I miejsce – Natalia Pawlak, klasa I, Szkoła Podstawowa w Jadwisinie oraz Kajetan Michoński, klasa II b. Szkoła Podstawowa w Serocku
II miejsce – Hubert Sumiła, klasa 0, Szkoła Podstawowa w Serocku
III miejsce – Oliwia Szajda – klasa II b, Szkoła Podstawowa w Serocku
Wyróżnienia:
 Kacper Andryszczyk, Zuzia Kozłowska – uczniowie klasy III, Szkoła Podstawowa w Jadwisinie, Klaudia Jankowska, Jakub Zachmacz, Agata Karpińska – uczniowie klasy III Zespołu Szkół w Zegrzu, Emilia Zaręba, Karolina Kiedrowska – uczennice klasy I Zespołu Szkół w Zegrzu


W kategorii klas 4-6 Szkół podstawowych:
I miejsce – Natalia Szachna, klasa V c, Szkoła Podstawowa w Serocku
II miejsce – Ola Mirońska, klasa VI a, Szkoła Podstawowa w Serocku
III miejsce – Katarzyna Drzewiecka, klasa VI, Zespołu Szkół w Zegrzu
Wyróżnienia:
Gabrysia Sałata, Ewa Łaszcz, Piotr Moroz, Karolina Kowalska, Wiktoria Suszczyńska, Weronika Dąbrowska, Zuzia Wnukowska – uczniowie Szkoły Podstawowej w Jadwisinie, Ola Klos, Asia Osińska – uczennice Szkoły Podstawowej w Serocku, Patrycja Gardias, Bartek Banaszek, Paulina Suska, Gabriela Jankowska - uczniowie Zespołu Szkół w Zegrzu


W kategorii Gimnazjum:
I miejsce – Karolina Zbroniec klasa II Gimnazjum - Zespół Szkół w Zegrzu
II miejsce – Iga Jaworska – klasa II c – Gimnazjum w Serocku
III miejsce – Ola Kanigowska, Natalia Jackiewicz, klasa II Gimnazjum - Zespół Szkół w Zegrzu
Wyróżnienia:
Marta Woźniak klasa III Gimnazjum - Zespół Szkół w Zegrzu, Karolina Kłosowska, Piotr Kozłowski, Natalia Goźlińska – uczniowie Gimnazjum w Serocku.


Autorzy najciekawszych prac otrzymają upominki.
O terminie ich wręczenia powiadomimy Dyrektorów Szkół.


Dodatkowo z każdej szkoły najładniejszy list zostanie przesłany w formie skanu do Fundacji ARKA, gdzie spośród listów jurorzy wybiorą 100 listów, z całej Polski, które wezmą udział w konkursie internetowym prowadzonym na Facebooku. 90 laureatów otrzyma drobne upominki (książki, płyty, gadżety), a 10 najpopularniejszych listów otrzyma cenne nagrody ufundowane przez Lasy Państwowe.


Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji pisania LISTÓW DLA ZIEMI. Wspólnie z Fundacją ARKA mamy nadzieję, że akcja przyczyni się do budowania prawidłowych postaw ekologicznych, a przedstawione w liście Natalki Szachny - EKOLUDKOWE ZASADY będą nieodłączne dla nas wszystkich.


Dziękujemy również dzieciom i ich opiekunom z przedszkola w Zegrzu i w Serocku, które z przystąpiły do akcji, werbując do akcji pisania LISTÓW DLA ZIEMI, rodziców i nauczycieli.

Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
 

Nowa tablica w Gąsiorowie

Święty Florian w tradycji chrześcijańskiej patronuje strażakom. Mieszkańcy Gąsiorowa – tak silnie związanego ze strażą pożarną, wybrali tego świętego także na patrona swojej miejscowości.


4 maja 2013 roku w Gąsiorowie właśnie, odbyła się uroczystość przekazania mieszkańcom tablicy informacyjnej, która oprócz opisu historii i mapy miejscowości, zawiera drzeworyt św. Floriana. Tablica stanęła obok odnowionej 70-letniej kapliczki. Dla mieszkańców Gąsiorowa była to wzruszająca chwila. Obecny na uroczystości burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki życzył mieszkańcom i strażakom nieustannego wstawiennictwa św. Floriana, wyrażając przekonanie, że z tak oddanymi strażakami – nic mieszkańców gminy Serock nie spotka.  
 

Nowy dzielnicowy, nowy podział na rejony

Sierżant sztabowy Policji, Pan Marcin Kędel został mianowany nowym dzielnicowym w gminie Serock.
Od 15 maja 2013 r. obowiązuje nowy podział na rejony, które podlegają trzem dzielnicowym:

asp. Mariusz Łapiński
Komisariat Policji w Serocku
ul. Pułtuska  7, 05-140 Serock
tel.: (22) 782 75 07
tel. kom.: 600 997 278
Dzielnicowy miasta Serock


mł. asp. Piotr Bożyk
Komisariat Policji w Serocku
ul. Pułtuska  7, 05-140 Serock
tel.: (22) 782 75 07
tel. kom.: 600 997 269
Dzielnicowy miejscowości:
Łacha, Gąsiorowo, Nowa Wieś, Kania Nowa, Kania Polska, Cupel, Wierzbica, Karolino, Marynino, Szadki, Wola Smolana, Wola Kiełpińska, Święcienica, Zalesie Borowe, Guty, Stanisławowo, Ludwinowo Dębskie



sierż. szt. Marcin Kędel
Komisariat Policji w Serocku
ul. Pułtuska  7, 05-140 Serock
tel.: (22) 782 75 07
Dzielnicowy miejscowości:
Stasi Las, Borowa Góra, Ludwinowo Zegrzyńskie, Jadwisin, Dosin, Skubianka, Jachranka, Izbica, Dębe
, Zegrze
 

 • sierż. szt. Marcin Kędel, nowy dzielnicowy w gminie Serock
  sierż. szt. Marcin Kędel, nowy dzielnicowy w gminie Serock

Zapraszamy na szkolenie dla przedsiębiorców

Zapraszamy  na szkolenie dla przedsiębiorców z gminy Serock. Szkolenia organizowane są w ramach podpisanej umowy o współpracy pomiędzy Urzędem Miasta i Gminy w Serocku, a Fundacją eBiznes Club.


Spotkanie odbędzie się w dniu 13.05.2013 o godz. 16.15 w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku. Szkolenie skierowane jest do przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczęli prowadzenie własnej działalności gospodarczej i chcieliby pozyskać środki by móc rozwijać prowadzoną firmę.


Spotkanie obejmować będzie następujące zagadnienia:
•    Przedsiębiorcy poznają opis zasad aplikowania o środki w ramach:
a)    Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich,
b)    Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego,
c)    Lokalnej Grupy Rybackiej Zalew Zegrzyński.
d)    Powiatowego Urzędu Pracy.
•    Omówiona zostanie specyfika realizacji projektów finansowanych ze środków UE.
•    Omówione zostaną prawa i obowiązki beneficjenta realizującego projekty unijne.
•    Omówione zostaną przykładowe projekty realizowane w Gminie Serock.

Każdemu uczestnikowi szkolenia zostanie przekazana wiedza, która z pewnością wpłynie pozytywnie na dalszy rozwój firmy.
 

Poszukujemy domu dla bezdomnych szczeniaków!

Szczeniaki są w wieku ok. dwóch miesięcy i są bardzo sympatyczne. Pieski zostały odkleszczone, odrobaczone i odpchlone oraz zaszczepione. Osoby zainteresowane adopcją prosimy o kontakt z Referatem Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa tel. 22 782 88 40 lub 22 782 88 39.
 

Mateusz Kusznierewicz i Akademia zapraszają na dzień otwarty w Klubie Mila

W programie między innymi:
• regaty na jachtach Sigma 600 Club,
• rejsy jachtami Antila 24 dla dorosłych i dzieci,
• emocjonujące przejażdżki łodziami motorowymi,
• spływ kajakowy,
• wyprawa rowerowa,
• turniej siatkówki plażowej,
• strefa zabaw dla dzieci.

Do dyspozycji gości:
Restauracja Kapitańska oraz Chata Grillowa z nowym menu

Program dnia:

10:00 - 12:00 Rejestracja zawodników na regaty
oraz amatorski turniej piłki siatkowej w Centrum Sportów i Rekreacji
11:00 - 18:00 Atrakcje dla dzieci i dorosłych
12:00 - 20:00 Amatorski turniej piłki siatkowej
12:00 Uroczyste otwarcie regat przez Mateusza Kusznierewicza
12:00 Start I regat na jachtach Sigma 600 Club
14:00 Ogłoszenie zwycięzców I regat i wręczenie nagród
15:00 Start II regat na jachtach Sigma 600 Club
17:30 Ogłoszenie zwycięzców I regat i wręczenie nagród

Zapraszamy do spędzenia wyjątkowego, pełnego wrażeń dnia w Klubie Mila!

www.klubmila.pl/kontakt.html

„Nie śmiecę na relaksie” czyli zadbajmy o Jezioro Zegrzyńskie

1 maja rozpoczęła się akcja edukacyjna „Nie śmiecę na relaksie”, która ma na celu zachęcenie ludzi do zwracania większej uwagi na problem śmiecenia nad Jeziorem Zegrzyńskim w trakcie weekendowego wypoczynku.

Śmiecenie to najczęściej zachowanie automatyczne, bezrefleksyjne. Pozostawienie butelki na plaży czy wrzucenie plastikowej siatki do wody jest niestety zachowaniem powszechnym. Ludzie mają przekonanie, że „ktoś inny posprząta” ich śmieci i nie muszą o to dbać. Jednak jeśli wszyscy odwiedzający będą w ten sposób działać to plaża i tereny wokół Jeziora w krótkim czasie będą zanieczyszczone i pełne śmieci. Dlatego właśnie powstał pomysł akcji „Nie śmiecę na relaksie”. – Chcemy przyjaznym i optymistycznym przekazem, zwrócić uwagę na problem. Nie zostawiam śmieci jak się relaksuję, a także nie sprawia mi trudności, aby po zakończonym wypoczynku zabrać je ze sobą – mówi Lenka Krych, Organizator akcji.


Od początku maja w sklepach w Nieporęcie, Serocku, Wieliszewie i Zegrzu będzie można otrzymać bezpłatnie specjalny eko worek Jana Niezbędnego. Turyści będą mogli zabrać ze sobą taki worek, do którego zbiorą wszystkie śmieci przed powrotem do domu. Organizatorzy będą przekonywać turystów, by zbierali własne śmieci i tym samym dbali o środowisko naturalne.  – Nasze eko worki są pojemne, wytrzymałe i co ważne przyjazne dla środowiska. Wierzymy, że takie działanie jest w stanie zmobilizować ludzi do dbania o Jezioro, nad którym wypoczywają. – mówi Waldemar Kletkiewicz, Senior Brand Manager marki Jan Niezbędny.


Inicjatywa spotkała się także z dużym zainteresowaniem lokalnych władz. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Powiatu Legionowskiego i Prezydent Miasta Legionowo. Akcji partnerują także m.in. Urząd Gminy Nieporęt, Urząd Gminy Wieliszew, Urząd Miasta Legionowo, Komisariat Rzeczny Policji i Urząd Miasta i Gminy Serock. – Mamy nadzieję, że to wspólne przedsięwzięcie sprawi, że tego roku z plaży miejskiej zbierzemy mniej odpadów, że mniej śmieci zostanie wyrzuconych do Jeziora Zegrzyńskiego. Bo przecież każdy z nas chce, aby miejsce odpoczynku było przyjazne, czyste i piękne. Zadbajmy o to wspólnie – mówi Burmistrz Miasta Serocka, Sylwester Sokolnicki. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że śmieci pozostawione na brzegi Jeziora czy wrzucone do wody, stanowią także zagrożenie dla zwierząt. – Wydawać by się mogło, że niewinny papierek po cukierku czy butelka po napoju nie stanowi wielkiego zagrożenia. Niestety wrzucone do wody, stanowią niebezpieczeństwo dla zwierząt wodnych.- dodaje Kapitan Wyderka, Komisariat Rzeczny Policji.
Dodatkowo w czasie trwania akcji na molo w Serocku i Nieporęcie odbędą się także plenerowe wystawy zdjęć Jeziora Zegrzyńskiego. Zdjęcia wykonane przez organizatorów akcji, prezentują jakim magicznym i pięknym jest miejscem. Zrobione 30-letnim radzieckim aparatem analogowym Zenit, w pełni oddają uroki Jeziora. Wystawy są otwarte dla wszystkich, w trakcie wypoczynku nad Zegrzem można się przejść po molo i obejrzeć fotografie.


Więcej informacji o akcji na stronie www.facebook.com/Zegrze365dni
 

Wiosenne Spotkania ze Sztuką w Klubie Centrum

Wiosenne spotkania ze sztuką to cykl spotkań kulturalnych, które swoim odbiorcą Klub Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki (CSŁiI) proponował przez trzy kolejne miesiące luty, marzec i kwiecień br.

Spotkania rozpoczęły się programem muzycznym  pełnym humoru i rozrywki  pt. „Do góry nogami” w wykonaniu zespołu Bies Band z Przemyśla, który odbył się 21 lutego b.r

Następnie 25 marca w sali widowiskowej Klubu odbył się zjawiskowy koncert pt. „Ale…i nie tylko” aktorki Anny Sroki – Hryń w towarzystwie akordeonu, na którym akompaniował Klaudiusz Baran. Pani Anna przeniosła nas do świata francuskich kawiarenek wspaniale interpretując piosenki z repertuaru Edith Piaf.

23 kwietnia br. widzowie zostali zaproszeni do obejrzenia rodzimej produkcji w wykonaniu sekcji teatralnej Teatr Impresja pt. „Tangoo?” – gdzie młodzi artyści zmierzyli się z materią jaką jest tango.

Na zakończenie spotkań, 24 kwietnia br., z okazji zbliżających się obchodów Narodowego Święta 3 Maja i Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej do Garnizonu Zegrze został zaproszony kwartet Fuerte String Quartet z Żyrardowa w składzie Filip Szymaniak – pierwsze skrzypce, Piotr Sawicki – drugie skrzypce, Katarzyna Winnicka – altówka, Konrad Bukowian – wiolonczela oraz Marciej Klocinski – recytacja. Zaprezentowali przepiękny, oddający pokłon ojczyźnie program patriotyczny pt. „Pocałunek Matce Polsce”

Główny Instruktor – Kierownik Klubu wraz z kadrą instruktorską serdecznie dziękują publiczności  żołnierzom służby przygotowawczej do NSR, kadrze i pracownikom wojska CSŁiI i mieszkańcom Garnizonu Zegrze za aktywne uczestnictwo w spotkaniach.

Serdecznie zapraszamy do udziału w jesiennej odsłonie  spotkań  ze sztuką  - startujemy już od września.

 

 

Tekst: Betina Dubiel

Zdjęcia: Ewa Łopatniuk, Katarzyna Sobiecka-Tomporowska

Wiosenne porządki w Nowej Wsi

Po długiej zimie, w sobotę 20. kwietnia 2013 r. rozpoczęliśmy coroczne wiosenne porządki w Nowej Wsi. Wspólnymi siłami mieszkańców i członków Stowarzyszenia Sympatyków Nowej Wsi sprzątaliśmy tereny położone przy drogach, nad starorzeczem Bugu i w lesie.

Byliśmy zdumieni ilością zebranych śmieci; podstawiony przez Miejsko – Gminny Zakład Gospodarki Odpadami szybko się zapełnił, (także dzięki mieszkańcom okolicznych wiosek), ale przynajmniej lasy zyskały na tym. Po tych wiosennych porządkach wieś jest czysta i oby jak najdłużej tak było.

Akcja sprzątania została wsparta przez Urząd Miasta i Gminy Serock; dostarczono nam rękawice, worki na śmiecie i kontener, za co bardzo dziękujemy.

Dziękujemy także, wszystkim osobom, które uczestniczyły w sprzątaniu. Oby w przyszłym roku śmieci było mniej – kierujemy te słowa do tych, którzy nie umieją wcelować do własnych koszy na śmiecie.

Dariusz Stradomski

Stowarzyszenie Sympatyków Nowej Wsi

Sprzątanie Jadwisina po raz Trzeci

27 kwietnia punktualnie o godzinie 10-00 rozpoczęła się trzecia  z kolei akcja pod hasłem ,,Sprzątamy Jadwisin", której pomysłodawcą i inicjatorem jest  radny Rafał Tyka. Każdemu uczestnikowi akcji przydzielono rejon do sprzątania i zaopatrzono oczywiście w worki do segregacji śmieci oraz rękawice, które zapewnił Referat Ochrony Środowiska.
Jadwisin sprzątało kilkadziesiąt osób, były wśród nich małe dzieci, niektóre w wózkach, ale ochocze do pracy, tak jak wnuczka pani Krysi, czy malutki Adaś razem z siostrą.

Efektem pracy mieszkańców było zebranie kilkudziesięciu worków śmieci. Jest to duża ilość, ale pociesza fakt, że z roku na rok zbieranych śmieci jest  coraz mniej (trzy lata temu zebraliśmy 180 worków po 120 litrów każdy).
Cieszyć może również zaangażowanie i frekwencja dzieci, które kolejny już raz brały udział w akcji.
Wszystkie zebrane śmieci zostały szybko i sprawnie przetransportowane w jedno miejsce przez sołtysa Jarosława Pielacha.
Następnie pan sołtys zaprosił wszystkich uczestników sprzątania na smakołyki z grilla i lody, które ufundowali wspólnie z radnym.
Poczęstunek poprzedziła modlitwa i poświęcenie przez księdza Grzegorza, mieszkańca Jadwisina, nowo zakupionego namiotu dla sołectwa. Apetyt  dopisywał wszystkim uczestnikom akcji, którzy z poświęceniem i dużym wysiłkiem wspólnie sprzątali swoją miejscowość..
 

Nie wypalaj suchych traw

Zapraszamy do wzięcia udziału w korowodzie podczas Wojciechowego świętowania

Po raz drugi festyn z okazji Święta Patrona Serocka św. Wojciecha (26 maja 2013 r.) – rozpocznie się korowodem, który przejdzie ulicami Serocka – ze stadionu miejskiego na rynek.Osoby chętne do przejścia z nami w korowodzie, zapraszamy na stadion miejski, skąd o 14.30 wyruszymy w stronę serockiego rynku.

Zagraj z nami na flecie Serockiego walczyka

Zgodnie z zeszłoroczną zapowiedzią podjęcia próby bicia Światowego Rekordu Guinnessa w zespołowej grze na flecie w czasie obchodów Święta Patrona Serocka św. Wojciecha w 2013 r. zwróciliśmy się do londyńskiego biura koordynującego i weryfikującego wnioski  zgłaszających chęć bicia rekordów. Okazało się, że obecny rekord został osiągnięty przez 3742 uczestników zespołowej gry na flecie podczas imprezy w Hirosaki, Aomori, (Japonia) w dniu 31 lipca 2011 roku. Mimo iż wierzymy w spontaniczność  i zamiłowanie Serocczan do udziału w lokalnych przedsięwzięciach, czego przykładem było zeszłoroczne wspólne granie na fletach w czasie Wojciechowego Świętowania na rynku, to realnie oceniamy nasze serockie możliwości co do bicia rekordu. Rezygnacja z walki o wpis do Księgi Rekordów Guinnessa jednak nie przeszkodzi w podjęciu kolejnego muzycznego wyzwania na miarę serockich możliwości.

Zapraszamy więc już dzisiaj do wzięcia udziału w II edycji zespołowej gry na flecie, w czasie Wojciechowego festynu na rynku, 26 maja br. Niech popłyną dźwięki „Serockiego walczyka”.


Poniżej zamieszczamy nutki i liczymy na Państwa udział w tym przedsięwzięciu.
 

 • Muzyka - Marian Różycki
  Muzyka - Marian Różycki

Z serockiego "Sokoła" do Ekstraklasy

Dzierżenin. Mała wieś leżąca mniej więcej w połowie drogi między Serockiem a Pułtuskiem, licząca - według danych z Wikipedii z 2009 roku - 356 mieszkańców. To właśnie tam dorastał i wychowywał się Konrad Wrzesiński. Chłopak, który rok temu zbierał pierwsze szlify na poziomie trzeciej ligi, a dzisiaj jest brany pod uwagę przy ustalaniu wyjściowego składu na mecze T-Mobile Ekstraklasy. Poznajcie jego historię.

CAŁY SEROCK KIBICUJE

W Dzierżeninie od najmłodszych lat można go było spotkać tylko z piłką przy nodze. Potwierdza to Arkadiusz Siemiński, obecnie trener pierwszego zespołu Sokoła Serock, który wówczas często jeździł w rodzinne strony Konrada. W Serocku już wtedy wiedzieli, że w położonej kilka kilometrów dalej wsi rośnie chłopak z piłkarską pasją. Nie musieli jednak namawiać go na grę w Sokole - w 2001 roku z własnej inicjatywy zjawił się ze swoim tatą na organizowanym co dwa lata naborze.

Był jednym z najmniejszych, najchudszych i najdrobniejszych, co poniekąd zostało mu do dzisiaj. Imponował przede wszystkim techniką - starał się "czarować" zwodami tak, jak robił to jego idol, Brazylijczyk Ronaldinho. Nigdy nie bał się podejmować na boisku nieszablonowych decyzji. Nieważne, czy za przeciwnika miał swojego rówieśnika z małego klubu, czy wielokrotnego reprezentanta Polski, Sebastiana Milę. Wrzesiński przed przyjściem do klubu grał na podwórku przeważnie ze starszymi od siebie, ale w Sokole trenerzy z obawy o jego zdrowie unikali "wypożyczania" go do starszych roczników. - Wiadomo, jak się gra ze starszymi. Bardziej fizycznie - powiedział Siemiński.

Konrad od małego był sumienny, przykładał się, nigdy nie spóźniał się na treningi. Nawet, gdy wiedział, że z różnych powodów nie będzie mógł przyjść na jakieś zajęcia, robił wszystko, żeby jednak na nich być. Z Dzierżenina do Serocka dojeżdżał zazwyczaj z tatą. Niby tylko osiem kilometrów, ale dla ośmiolatka to jednak coś.

Trenerem rocznika 1993 w Sokole był wówczas Ryszard Świątecki. W klubie wiele razy mieli do niego pretensje, że ustawienie i całą taktykę podporządkowuje tylko pod jednego chłopca - Konrada. - Ale inaczej się nie dało - przekonuje Siemiński. Wrzesiński, który obecnie jest skrzydłowym, zaczynał jako napastnik lub ofensywny pomocnik.

Sokół Serock to klub założony w 1953 roku. Piłkarz Polonii jest pierwszym wychowankiem w jego historii, który zagrał na najwyższym szczeblu rozgrywek. - Już na klubowym spotkaniu wigilijnym zasugerowałem, że niedługo może to nastąpić, bo Konrad zagrał kilka minut w jakimś sparingu. Później, gdy wyjechał na zimowe zgrupowanie z pierwszą drużyną, wszyscy byli podekscytowani. Bardzo mu kibicujemy i na bieżąco śledzimy jego postępy - mówił Siemiński. - W sierpniu organizujemy obchody 60-lecia klubu. Konrad jest jednym z zaproszonych i na pewno zostanie w jakiś sposób uhonorowany - powiedział Leszek Wierzbowski, który od lat działa społecznie na rzecz Sokoła.

Czytaj więcej

Sytuacja powodziowa w Mieście i Gminie Serock - 18 kwietnia 2013 r.

Zgodnie z zarządzeniem nr 71/B Burmistrza Miasta i Gminy Serock, od godziny 16.00 dnia 15 kwietnia 2013 r. obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe w sołectwach Kania Polska, Kania Nowa, Cupel i Nowa Wieś.

Wysoki stan wody w rzece Bug przekraczający stany ostrzegawcze i alarmowe utrzymuje się nadal na całej długości rzeki, a  w Wyszkowie stan alarmowy przekroczony jest od 12 kwietnia 2013 r.

W granicach obszaru objętego odpowiedzialnością gminy najwyższy stan wody utrzymuje się w miejscowości Kania Polska. Długotrwałe utrzymywanie się tak wysokiego poziomu skutkuje nadmiernym przesiąkaniem zapór bocznych. Monitorowaniem stanu wody w rzece i oceną zniszczeń dokonywanych przez bobry i napierającą wodę zajmują się pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Zarząd Zlewni Narwi w Dębem oraz Straż Miejska w Serocku.

Od dnia 18 kwietnia wszystkie rozpoznane miejsca uszkodzeń, na bieżąco zabezpieczane są workami z piaskiem  .

Zgodnie z informacją Biura Prognoz Hydrologicznych Kraków Sekcja Hydrologii Operacyjnej w Warszawie do dnia 20 kwietnia na terenie województwa mazowieckiego obowiązuje 3 stopień zagrożenia hydrologicznego.

Prognozy  Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z dnia 18 kwietnia, dotyczące stanu wody w rzece Bug przewidują na najbliższe dni tj. 19, 20 i 21 kwietnia wzrost stanu wody w rzece Bóg na wodowskazach we Frankopolu i Wyszkowie o około 15 cm łącznie.

Przyrost stanu wody szczególnie w Wyszkowie w bezpośredni sposób wpłynie na podwyższenie się stanu wody w miejscowości Kania Polska i Kania Nowa.

Stan pogotowia przeciwpowodziowego wprowadzony w dniu 15 kwietnia przez Burmistrza Miasta i Gminy Serock jest w tej sytuacji nadal zasadny i obowiązuje aż do dowołania.

Aktualne informacje dotyczących zagrożenia powodziowego można uzyskać pod numerem telefonu: 22 782 -65-88, 22 782 88 41 w godz. 8.00 – 16.00; po godz. 16.00 pod nr tel.: 22 782 -65-88

 

Oddaj odpady, odwiedź stoisko, odbierz ekoupominek

Oddaj odpady, odwiedź stoisko, odbierz ekoupominek

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia „Stoiska promocyjnego – Dzień Ziemi 2013”, zorganizowanego w dniu 28 kwietnia 2013 r. na Rynku Miejskim w Serocku pod hasłem „Nowe zasady na nasze odpady”.

W ekologicznym stoisku będą mogli Państwo uzyskać informacje na temat nowego systemu odbierania odpadów komunalnych, zasad postępowania z elektroodpadami oraz zasad prawidłowego zagospodarowania odpadów powstających w gospodarstwach domowych. Stoisko zostało dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

• każdy, kto w dniach od 2 do 26 kwietnia 2013 roku, przyniesie elektroodpady do Miejsko – Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Serocku, ul. Nasielska 21 otrzyma kupon uprawniający do odbioru w stoisku promocyjnym sadzonek roślin oraz ekoupominków
• każdy, kto w dniu 28 kwietnia 2013 roku przyniesie do stoiska co najmniej 10 plastikowych nakrętek od butelek, zostanie nagrodzony gadżetem ekologicznym
• każdy, kto w dniu 28 kwietnia 2013 roku przyniesie do stoiska co najmniej 3 zużyte baterie, zostanie nagrodzony gadżetem ekologicznym.
Dodatkowo, każdy z odwiedzających stoisko będzie mógł wziąć udział w EKO – konkursach (m.in. konkurs na najlepsze hasło ekologiczne oraz innych konkursach ekologicznych). Każda z osób, która weźmie udział w konkursie zostanie nagrodzona upominkiem ekologicznym.
 

Dzień Ziemi 2013, zapraszamy do włączenia się w sprzątanie gminy

„Planeta Ziemia jest naszym największym dobrem. Cały świat jest domem dla wszystkich ludzi, więc wszyscy powinniśmy dbać o to, żeby był piękny.”
W dniach 15-27 kwietnia 2013 roku na terenie naszej gminy zostanie przeprowadzona akcja wiosennego sprzątania gminy. Celem akcji jest nie tylko uprzątnięcie zalegających śmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych, ale także wzrost naszej świadomości ekologicznej, a tym samym kształtowanie w nas postaw społecznych, które owocują wspólną dbałością o środowisko. Zachęcamy wszystkich: zorganizowane grupy mieszkańców, dzieci, młodzież, wszelkie organizacje społeczne do włączenia się w wiosenne porządki.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z Referatem Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, tel: 22 782-88-39 i 22 782-88-40, e-mail: ochronasrodowiska@serock.pl,  w celu ustalenia terminu oraz obszaru sprzątania.
Urząd zapewni odpowiednią ilość worków i rękawic oraz odbiór zebranych śmieci.

SMS "wykręciło" II miejsce w konkursie TVNu!

Wielki sukces odniosło Stowarzyszenie Miłośników Skubianki w konkursie „Pokaż, że wszędzie się kręci TVN”. 1939 osób oddało głosy na zgłoszone przez SMS nagranie wersji TVNowej ramówki, dzięki czemu uplasowało się ono na II miejscu w konkursie!
Laureaci otrzymają nagrodę rzeczową – bon o wartości 3000 zł na zakupy dowolnych artykułów w sklepach RTV/AGD. SMS planuje zakup profesjonalnych słuchawek, które pomogą dzieciakom rozwijać zdolności wokalne. Dodatkowo 5 osób ze stowarzyszenia będzie mogło zasiąść na widowni jednego z odcinków programu X-Factor.

Gratulujemy Miłośnikom tego wielkiego sukcesu!
 

Nasz Sołtys – Najlepszy Gospodarz. Plebiscyt zakończony!

Za nami pierwszy w historii powiatu legionowskiego, wielki plebiscyt Gazety Powiatowej na najlepszego sołtysa. 9 kwietnia zakończyło się głosowanie finałowe, zwycięzcami zostali:

w kategorii - sołectwo do 500 mieszkańców: Krzysztof Zakolski, sołectwo Cupel, gmina Serock
w kategorii - sołectwo ponad 500 mieszkańców: Jan Sołtys, sołectwo Łajski,  gmina Wieliszew

Gratulujemy!

Zwycięzcy otrzymują tytuł „Nasz Sołtys – Najlepszy Gospodarz Powiatu Legionowskiego” oraz laptopy ufundowane przez Starostę Legionowskiego i Bank Spółdzielczy w Legionowie.

Przypomnijmy. Plebiscyt rozpoczął się 15 stycznia. Głosowanie w pierwszym etapie trwało do 8 marca, a  największą liczbę głosów otrzymali, przechodząc jednocześnie do drugiego etapu: w gminie Jabłonna - Zbigniew Czech z Suchocina oraz Artur Oleksiak z Chotomowa, w gminie Nieporęt - Adam Banaszek z Izabelina oraz Stanisław Rębelski z Józefowa, w gminie Serock – Krzysztof Zakolski z Cupla oraz Maria Chmielewska z Wierzbicy, w gminie Wieliszew – Leszek Kleiman z Kałuszyna oraz Jan Sołtys z Łajsk.

Wszyscy zwycięzcy pierwszego etapu otrzymują tytuły „Nasz Sołtys – Najlepszy Gospodarz” oraz tablety ufundowane przez władze samorządowe gmin: Jabłonna, Nieporęt, Serock i Wieliszew.

Mamy także nagrody dla głosujących!
Najcenniejszą z nich, ufundowaną przez BDC Bike z Legionowa, jest rower o wartości 1300 zł. Otrzyma go jedna z osób, która wpisała na kuponie do głosowania najciekawsze uzasadnienie swojego wyboru, dwie kolejne osoby, które także podały ciekawe uzasadnienia oraz trzy osoby głosujące drogą sms-ową, otrzymają cyfrowe ramki do zdjęć. W sprawie wręczenia nagród dla głosujących, z każdym skontaktujemy się telefonicznie w ciągu dwóch kolejnych tygodni (do 30 kwietnia).

Wręczenie dyplomów i nagród sołtysom, odbędzie się 7 września na Festiwalu Aktywności Społecznej i Zawodowej Sołectw, organizowanym przez Lokalną Grupę Działania. Ta barwna impreza odbędzie się w tym roku w Skrzeszewie, na dożynkach Gminy Wieliszew.  Oficjalne zaproszenia dotrą do wszystkich, gdy tylko będziemy bliżej terminu wydarzenia. Jako patron medialny Festiwalu już dziś gorąco zapraszamy!

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy wszystkim! Zwycięzcom w pierwszej kolejności, ale także tym, którym nie udało się przejść do finału. Czytelnikom Gazety Powiatowej dziękujemy za tak liczny udział w naszej zabawie, za telefony do redakcji, za wizyty, za rozmowy. I najważniejsze, dziękujemy wszystkim sołtysom, którzy zgodzili się opowiedzieć o swojej pracy, kłopotach, trudnych sprawach, ale i o radościach dnia codziennego, zainteresowaniach, planach na przyszłość. To dla nas bardzo ciekawe doświadczenie. Bądźmy w kontakcie, zgłaszajcie do nas tematy trudne – może będziemy mogli pomóc, zachęcamy także do dzielenia z swoimi sukcesami, pomysłami na rozwój sołectw. Do zobaczenia w terenie!

Dziękujemy naszym patronom i partnerom plebiscytu, dzięki Wam mógł się odbyć.
Patroni Plebiscytu: Starosta Legionowski Jan Grabiec, Wójt Gminy Jabłonna Olga Muniak, Wójt Gminy Nieporęt Maciej Mazur, Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki, Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki oraz Prezes Lokalnej Grupy Działania Edward Trojanowski.
Partnerem Głównym plebiscytu był Bank Spółdzielczy w Legionowie.
Plebiscyt wspierali także: Drukarnia Ejko Druk, BDC Bike Banaszek Duda Company, Centrum Handlowe Anna Nieporęt.

Wernisaż wystawy "Królewiec - piękno miasta, którego nie ma"

„Wszystko, co piękne jest, przemija (…) szlachetne miasta, ras przypływy, siwe paryże, czy marsylie żółtawe prędko trzeba żegnać” – trudno nie zgodzić się z Grzegorzem Turnauem, przeglądając na kartach historii opowieści o miastach i krainach, które niegdyś cieszyły się świetnością, a dziś już nie istnieją. Jednym z takich miast jest Królewiec – słynny dziś przede wszystkim z legendarnej już bursztynowej komnaty, która najprawdopodobniej podczas drugiej wojny światowej została wywieziona i ukryta.
15 kwietnia 2013 roku w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku odbył się wernisaż wystawy „Królewiec – piękno miasta, którego nie ma”. Wystawa fotografii dawnego miasta – które dziś funkcjonuje pod nazwą Kaliningrad – sprowadzone przez Marka Gołkowskiego – Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Kaliningradzie wzbogacona została o akwarele i rysunki Królewca autorstwa Stanisława Witolda Bieniasa – malarza, który od kilkunastu lat współpracuje z Urzędem Miasta i Gminy w Serocku.
Wystawa zabrała zgromadzonych na wernisażu gości w krótką, refleksyjną podróż do tego pięknego miasta. Miasta, którego już nie ma.

Zapraszamy do oglądania -
ekspozycja potrwa do 5 maja 2013 r.

Królewiec
– to dawne miasto – założone w 1255 roku przez Zakon Kawalerów Mieczowych. Niezwykle barwne, pełne gotyckich zamków, dworów i pałaców. Wraz z Gdańskiem i Elblągiem Królewiec miał ogromny wpływ na rozwój gospodarczy dawnej Polski. Swoim bogactwem i dynamizmem górował nad całą pruską krainą.
Po II wojnie światowej, która niemal doszczętnie zniszczyła miasto, Królewiec został włączony do ZSRR, rok później zmieniono jego nazwę na Kaliningrad. I choć po wojnie miasto udało się odbudować, piękne budowle, ze słynną bursztynową komnatą i wyjątkową atmosferą odeszły w zapomnienie.
 

 • Zastępca burmistrza Józef Zając wita patrona wystawy -...
 • Marek Gołkowski - Konsul Generalny RP w Kaliningradzie...

Zasady udzielania dotacji dla podmiotów prowadzących żłobki

Z inicjatywy Burmistrza Miasta i Gminy Serock w dniu 27 marca b.r. została podjęta uchwała Nr 310/XXXIV/2013  w sprawie wysokości i zasad ustalania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki. Dotacja na każde dziecko objęte opieką żłobka w wymiarze powyżej 5 godzin dziennie wynosi 12 zł za każdy dzień pobytu dziecka w żłobku. Uchwała ta jest kolejną po Serockiej Karcie Dużej Rodziny 3+ mającą na celu poprawę warunków życia i wspieranie rodzin z dziećmi przez samorząd lokalny.

We wrześniu 2012 r. na terenie gminy Serock powstała pierwsza tego typu placówka -   niepubliczny żłobek „Wesołe Żabki” w Jadwisinie ul. Szkolna 71 prowadzony przez Centrum Treningu i Rozwoju Psychologicznego Aleksandra Szygendowska-Biskupska.  

Podjęta uchwała jest ofertą dla istniejącej już placówki a, co za tym idzie dla rodziców, których dzieci są objęte opieką tego żłobka, a także  dla podmiotów, które w przyszłości zamierzają rozpocząć  taką działalność na terenie gminy.

 

Wręczenie nagród w konkursie fotograficznym "Jezioro Zegrzyńskie w zimowym obiektywie"

4 kwietnia 2013 r. w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku miało miejsce wręczenie nagród w konkursie fotograficznym "Jezioro Zegrzyńskie w zimowym obiektywie". Zgromadzeni na wydarzeniu uczestnicy konkursu żartowali, że zima celowo czekała na ten dzień, by uroczystość mogła odbyć się w zimowej scenerii.
Nagrody i poziękowania za udział w konkursie wręczyli Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokonicki oraz Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Leszek Bagiński.

Wszystkim uczestnikom jeszcze raz serdecznie dziękujemy za udział w przedsięwzięciu.

19, 22 i 23 kwietnia cytomammobus czeka na panie przed serockim ratuszem

Centrum Onkologii - Instytut Marii Skłodowskiej-Curie podaje, że "Statystyki dotyczące zgłaszania kobiet na badania profilaktyczne są niezadowalajace. Nadal dużo kobiet nie wykonuje badań. Powszechny udział kobiet w badaniach przesiewowych może w istotny sposób wpłynąć na obniżenie wskaźnika umieralności z powodu raka piersi i raka szyjki macicy.
Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy zapewniają bezpłatne badania mammograficzne dla ubezpieczonych kobiet w wieku 50-69 lat oraz bezpłatne badania cytologiczne dla pań w wieku 25-59 lat..
Na terenie miasta i gminy Serock, na dzień 1 marca 2013, 2565 kobiet kwalifikowało się do wykonania bezpłatnego badania cytologicznego, a 913 mammograficznego".

Zadbaj o swoje zdrowie, pomyśl o sobie i swojej rodzinie! Nie odkładaj tego na później, teraz możesz zrobić badania blisko domu!

Urząd Miasta i Gminy w Serocku i Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie zaprasza Panie na  badania do nowoczesnego cytomammobusu ustawionego przy ratuszu, ul. Rynek 21 w Serocku w dniach  19, 22 i 23 kwietnia 2013r.

Na bezpłatne badanie mammograficzne zapraszamy Panie w wieku 50-69 lat, które w przeciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej profilaktycznej mammografii.

Rejestracja pod nr 22-546-22-10, 22-546-32-88

Mammografia w dniach:
19 i 22 kwietnia w godz. 1200-1730,
23 kwietnia w godz. 1030-1730
Na bezpłatne badanie cytologiczne zapraszamy Panie w wieku 25-59 lat, które  w przeciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonanej profilaktycznej cytologii.

Bez rejestracji.

Cytologia  w dniach:
19, 22 i 23 kwietnia w godz. 1030-1800

Prosimy o przyniesienie ze sobą dowodu osobistego i dowodu ubezpieczenia.

 

 

Rozpoczynamy budowę chodnika w Wierzbicy

22 marca podpisaliśmy umowę z firmą ZARBUD Arkadiusz Zaręba, na budowę chodnika w pasie drogi gminnej Nr 180416W w Wierzbicy. Wykonawca został wyłoniony w trybie przetargu nieograniczonego zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych. Wprowadzenie na budowę zaplanowano na 3 kwietnia, natomiast zakończenie zadania na 30 lipca. W ramach inwestycji zostanie wykonany chodnik z kostki betonowej grubości 6 cm o łącznej długości 1038 mb, 32 sztuki zjazdów indywidualnych z kostki betonowej grubości 8 cm oraz przebudowana zostanie jezdnia o nawierzchni asfaltowej na długości 93 mb. W ramach inwestycji zostanie również wykonane oznakowane oraz odwodnienie chodnika w postaci cieków przykrawężnikowych i podchodnikowych.

Budowa chodnika stworzy przyjazne warunki do życia mieszkańcom oraz turystom.

Na ww. zadanie przyznano pomoc finansową w wysokości 216.700,00 zł z działania ,,Odnowa i rozwój wsi” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013.

 

Serock biega w 8. Półmaratonie Warszawskim

21 kilometrów i 97,5 metra. Kiedyś dla większości z nas przebiegnięcie dystansu półmaratonu to było bardzo, bardzo odległe marzenie. Dziś jest już rzeczywistością.

W niedzielę 24 marca, pomimo pięciu stopni na minusie, na błonia Stadionu Narodowego w Warszawie zjechały dziesiątki tysięcy ludzi. Samych biegaczy i biegaczek było ponad dziesięć tysięcy, wraz z nimi kibice: rodzice, małżonkowie, dzieci, znajomi. Rekordowa frekwencja – trzy tysiące osób więcej niż w roku ubiegłym. Tuż przed godziną dziesiątą z głośników wybrzmiewa „Sen o Warszawie”, a w sercu (i w oczach) czuć wzruszenie. Maciej Kurzajewski i Beata Sadowska dają sygnał do startu. Biegacze ruszają z Mostu Poniatowskiego. Dwadzieścia pięć minut mija zanim ostatni zawodnicy przekroczą linię startu. Kolorowa fala biegaczy podąża Nowym Światem, Bonifraterską, Wybrzeżem Kościuszkowskim, Czerniakowską, Belwederską, Alejami Ujazdowskimi w kierunku mety, usytuowanej w tym roku na błoniach Stadionu Narodowego. Na trasie dopingują biegaczy kibice („równaj krok, będzie lżej”), turyści biją brawo, a zespoły muzyczne podgrzewają niską temperaturę głośną muzyką. Tysiące wolontariuszy z poświęceniem podają wodę i powerade’a.  

Serock reprezentowany był w stolicy przez czternaście osób z grupy Serock Biega z hotelem Narvil Conference&Spa. Ubrani w jednolite białe koszulki klubowe z nadrukowaną nazwą klubu, nasi zawodnicy budzili nieukrywane zainteresowanie. Wszyscy zameldowali się na mecie, osiągając czasy od 1 godziny 32 minut do 2 godzin 15 minut. Szczególne gratulacje należą się Tomkowi, Jarkowi oraz Kubie, dla których udział w 8. Półmaratonie Warszawskim był debiutem na dystansie 21 kilometrów. Bardzo ładny wynik osiągnęła Sylwia, tym razem jedyna startująca w naszym gronie kobieta, która ukończyła bieg z wynikiem poniżej dwóch godzin. Radość na mecie, gesty zwycięstwa, łzy szczęścia i upragniony medal – dla takich chwil warto żyć.

Najszybszym biegaczem, a co za tym idzie zwycięzcą 8. Półmaratonu Warszawskiego okazał się Martin Muia Mukule z Kenii, który zawody zakończył z wynikiem 01:02:49. Pierwszą kobietą na mecie była Olga Kalendarova-Ochal z czasem 01:14:04, tym samym zdobywając Mistrzostwo Polski w Półmaratonie.

Na liście wyników półmaratonu znaleźć też można innych mieszkańców gminy Serock. Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby, z którymi  jeszcze nie mieliśmy okazji spotkać się na biegowych trasach oraz te, które chciałyby zacząć swoją przygodę z bieganiem. Pięć tygodni, które pozostały do I Biegu Wojciechowego w Serocku, to czas, który z pewnością pozwoli na przygotowanie się i pokonanie dystansu 5 km. W zamian gwarantowana satysfakcja, uśmiech na twarzy, podziw znajomych i… pamiątkowy medal! Zapraszamy na wspólne treningi.
 
Rafał Gliwa
www.serockbiega.pl
 

I turnus zakończył szkolenie podstawowe

Żołnierze pierwszego w tym roku turnusu służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR) zakończyli szkolenie podstawowe, a jego podsumowaniem był egzamin, który został przeprowadzony 20 i 21 marca 2013 roku.


Na początku stycznia prawie 220 ochotników, w ramach pierwszego w tym roku turnusu, rozpoczęło w Centrum służbę przygotowawczą do NSR. Przez blisko trzy miesiące elewi zdobywali wiedzę oraz umiejętności, stanowiące podstawę żołnierskiego rzemiosła. Podsumowaniem intensywnego szkolenia podstawowego był przeprowadzony w dniach 20 i 21 marca egzamin końcowy. W części teoretycznej żołnierze zmierzyli się z pisemnym testem, sprawdzającym wiedzę z zakresu przedmiotów określonych Programem Szkolenia Podstawowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Pytania dotyczyły m.in. łączności, regulaminów, taktyki oraz szkolenia inżynieryjno - saperskiego.
Część praktyczna obejmowała egzamin z wychowania fizycznego, strzelanie z karabinka kbk AKMS (zaliczone kilka dni wcześniej w trakcie zajęć programowych) oraz przeprowadzony w formie pętli taktycznej sprawdzian umiejętności ze szkolenia bojowego. Na tym etapie na elewów czekały takie zadania, jak m.in. pokonanie terenu na polu walki skokami i czołgając się, przygotowanie do pracy i nawiązanie łączności przy pomocy radiostacji, ładowanie magazynka nabojami oraz częściowe rozkładanie i składanie broni. Ponadto przyszli żołnierze NSR musieli wykazać się praktyczną wiedzą i umiejętnościami z terenoznawstwa, obrony przed bronią masowego rażenia, rozpoznania i armii innych państw oraz szkolenia medycznego. Ostatnim, i bez wątpienia najbardziej wyczerpującym elementem pętli było wykonanie pojedynczego okopu do strzelania z broni indywidualnej z postawy leżącej, zgodnie z normą ze szkolenia inżynieryjno - saperskiego. Podczas egzaminu elewi spotkali się z niesprzyjającą pogodą – ich wykonywane czynności utrudniał mróz, wiatr i padający śnieg. Pomimo tych trudności radzili sobie dobrze, co świadczy że nie stracili czasu podczas szkolenia podstawowego, a ich przełożeni rzetelnie je realizowali.
I turnus czeka teraz jeszcze miesięczne szkolenie specjalistyczne, w czasie którego zdobędą wiedzę oraz umiejętności praktyczne, wymagane dla specjalności łącznościowych. Otrzymają również możliwość podpisania kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych w różnych jednostkach wojskowych. Zegrzyńskie Centrum opuszczą pod koniec kwietnia 2013 roku.


Tekst i zdjęcia: kpt. Krzysztof Baran
 

Serockie gospodynie na targach w Toruniu

16- 17 marca 2013  roku w Centrum Targowym „PARK" w Toruniu odbyła się   III edycja Targów Turystycznych  „WYPOCZYNEK"  2013,  
Targom tradycyjnie towarzyszył TORUŃSKI FESTIWAL SMAKÓW, którego opiekunem merytorycznym był znawca kuchni staropolskiej – profesor Jarosław Dumanowski. Prezentacje kulinarne, degustacje i spotkania ze znawcami tradycji kulinarnych przypomniały zwiedzającym smak polskiej kuchni regionalnej.
W tegorocznych targach wzięły udział panie z trzech Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Serock – z Dosina, Marynina, Skubianki a także przedstawicielki  gospodarstw agroturystycznych z Jadwisina i Łachy. Serockie gospodynie przygotowały pieczywo na zakwasie, wędliny tradycyjne, pierogi, placki ziemniaczane, nalewki oraz domowe ciasta. Pyszne jedzenie oraz barwny wystrój stoiska przyciągały rzesze zwiedzających, którzy przy okazji degustacji smakowitych potraw, mieli możliwość zapoznania się z ofertą turystyczną naszej gminy.
 

Pierwszy etap plebiscytu zakończony

Zgodnie z zapisami regulaminu, w dniu jutrejszym miały zostać ogłoszone wyniki, czyli nazwiska 8 sołtysów, którzy przeszli do drugiego etapu oraz rozpocząć głosowanie finałowe. Z uwagi na fakt, iż wciąż docierają do redakcji kupony (wysłane pocztą, z datą stempla pocztowego 08.03.2013), podjęta została przez Organizatora decyzja o zmianie regulaminu w § 2 - „Czas trwania, etapy, wręczenie nagród” w punktach 1, 2 i 3, oraz w § 3 - „Zasady uczestnictwa, głosowanie” w punkcie 5. Zmiana polega na przesunięciu o tydzień daty ogłoszenia wyników pierwszego etapu - podane zostaną nie 12 marca, ale 19 marca - w tym samym dniu rozpocznie się głosowanie finałowe i potrwa do 9 kwietnia.

Patronat Honorowy nad plebiscytem objęli: Starosta Legionowski Jan Grabiec, Wójt Gminy Jabłonna Olga Muniak, Wójt Gminy Nieporęt Maciej Mazur, Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki, Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki oraz Prezes Lokalnej Grupy Działania Edward Trojanowski.

 

Dzień Kobiet w serockim Ośrodku Kultury

7 marca w Ośrodku Kultury w Serocku odbyło się spotkanie z okazji Dnia Kobiet.  Na zaproszenie burmistrza Miasta i Gminy Serock, Sylwestra Sokolnickiego przybyło niemal 100 pań, którym złożył  serdeczne życzenia. Wspólne świętowanie poprzedził program artystyczny specjalnie na tę okazję przygotowany przez grupę „Popera”. Po jej występach, zakończonych bisem, każda z pań miała okazję spróbować swoich sił wokalnych w karaoke albo skorzystać usług manikiurzystki. Biesiadowanie i rozmowy przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez panie z naszej gminy oraz Ośrodek Kultury trwały do późnego wieczora. Na zakończenie spotkania każda z uczestniczek wieczoru została obdarowana różą. Uroczystość była świetną okazją do spotkania i integracji pań z naszej gminy. Cieszy nas fakt, że to spotkanie było efektem współpracy wielu środowisk. Serdeczne podziękowania za inicjatywę i pomoc podczas organizacji składamy na ręce Pani Agnieszki Oktaby. Jej pomysły i zaangażowanie stworzyły miłą atmosferę.

 

Kantyczki wygrały

W poniedziałek 25 lutego zakończyły się trzydniowe przesłuchania w XVII Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej “Rozśpiewany Wawer”. Profesjonalne juryw składzie Dominika Świątek, Bartosz Kuśmierczyk i Stanisław Waszak wysłuchało 219 solistów i 20 zespołów.

Miło nam poinformować, że zespół Kantyczki z Ośrodka Kultury w Serocku zajął I miejsce w kategorii 11-13 lat.
Serdecznie gratulujemy dziewczynkom: Kasi Lipskiej, Paulinie Śledziewskiej, Julii Pawlak oraz Instruktorce Monice Misiurze oraz życzymy dalszych sukcesów.

Ośrodek Kultury w Serocku
 

Debata społeczna nt. bezpieczeństwa w Zegrzu

25 lutego 2013 r. o godz. 18.30 w Zegrzu, z inicjatywy Komendanta Komisariatu Policji w Serocku, przy wsparciu rady Osiedla Zegrze odbyła się debata społeczna, dotycząca bezpieczeństwa na terenie osiedla. W debacie uczestniczyło kierownictwo Policji, dzielnicowy, Komendant Straży Miejskiej, Dowódca Jednostki Wojskowej oraz licznie przybyli mieszkańcy.

W trakcie spotkania przedstawiono charakterystykę przestępczości na terenie podległym Komisariatowi Policji w Serocku w latach 2008-2012. Głównym tematem spotkania były zaistniałe w Zegrzu przestępstwa kradzieży z włamaniem do mieszkań. Mieszkańcy podzielili się swoimi uwagami oraz oczekiwaniami  wobec  Policji i Straży Miejskiej.

Poruszano także tematy dotyczące bezpieczeństwa osób starszych, szczególnie zagrożonych m.in. przestępstwami oszustw metodą „na wnuczka”.

Komendant Komisariatu Policji w Serocku dziękuje wszystkim obecnym na debacie mieszkańcom za wskazane uwagi i zachęca do dalszej współpracy na rzecz bezpieczeństwa.

Telefon kontaktowy do dzielnicowego asp. Mariusza Łapińskiego 600 997 278.

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego "Jezioro Zegrzyńskie w zimowym obiektywie"

26 lutego 2013 roku w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny „Jezioro Zegrzyńskie w zimowym obiektywie”. Zimowe krajobrazy Jeziora Zegrzyńskiego, samotne ławeczki oczekujące odpoczynku spacerowiczów, kryształki lodu odbijające promienie zachodzącego słońca - trzydzieści prac - malowniczych, tajemniczych, emocjonujących. Komisja konkursowa miała niełatwe zadanie.

Po weryfikacji zgłoszonych prac i sprawdzeniu ich zgodności z regulaminem konkursu (punkt: warunki i zasady uczestnictwa w konkursie) jury w składzie:

1. Sylwester Sokolnicki – Burmistrz Miasta i Gminy Serock
2. Leszek Bagiński - Dyrektor RZGW Warszawa
3. Beata Roszkowska –Urząd Miasta i Gminy w Serocku
4. Marta Rosolska – Rosolska Photography
5. Mikołaj Madejak – portal www.jezioro.zegrzynskie.pl

wybrała 3 zwycięskie prace:


I miejsce – „Idzie mgła” – fot. Leszek Błachnio
II miejsce – „Lśnienie jeziora” – fot. Robert Socha
III miejsce – „Zimowy spokój” – fot. Dorota Klimaszewska


Postanowiono przyznać także 5 wyróżnień następującym osobom:


1. „Przypłyńcie po mnie – samotność zimowa” – fot. Agnieszka Ramu – Bredek
2. „Zimowa sielanka” – fot. Jacek Biegajski
3. „Uśpione drzewo” – fot. Dominik Kubalski
4. „Zimowe diamenty na Zalewie” – fot. Jerzy Maciej Maciejewski
5. „Dzieło bobra” – fot. Lucyna Dąbrowska

Za udział w konkursie serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, zwycięzcom – gratulujemy.

O terminie odbioru nagród laureatów poinformujemy telefonicznie.

Wszystkie prace zgłoszone do konkursu będzie można oglądać na wystawie pokonkursowej w holu Urzędu Miasta i Gminy w Serocku od dnia 11.03.2013 r.


 

 • I miejsce - "Idzie mgła" - fot. Leszek Błachnio
  I miejsce - "Idzie mgła" - fot. Leszek Błachnio
 • II miejsce - "Lśnienie jeziora" - fot. Robert Socha
  II miejsce - "Lśnienie jeziora" - fot. Robert Socha
 • III miejsce - "Zimowy spokój" - fot. Dorota Klimaszewska
  III miejsce - "Zimowy spokój" - fot. Dorota Klimaszewska
 • Wyróżnienie - "Przypłyńcie po mnie - samotność zimowa" -...
  Wyróżnienie - "Przypłyńcie po mnie - samotność zimowa" - fot. Agnieszka Ramu - Bredek
 • Wyróżnienie - "Zimowa sielanka" - fot. Jacek Biegajski
  Wyróżnienie - "Zimowa sielanka" - fot. Jacek Biegajski
 • Wyróżnienie - "Uśpione drzewo" - fot. Dominik Kubalski
  Wyróżnienie - "Uśpione drzewo" - fot. Dominik Kubalski
 • Wyróżnienie - "Zimowe diamenty na Zalewie" - fot. Jerzy...
  Wyróżnienie - "Zimowe diamenty na Zalewie" - fot. Jerzy Maciej Maciejewski
 • Wyróżnienie - "Dzieło bobra" - fot. Lucyna Dąbrowska
  Wyróżnienie - "Dzieło bobra" - fot. Lucyna Dąbrowska

Obwieszczenie Ministra Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej

CZTERDZIEŚCI LAT MINĘŁO..., czyli kilka akapitów o wspaniałym jubileuszu w Szkole Podstawowej w Serocku

Jak co roku, w lutym, cała społeczność Szkoły Podstawowej w Serocku świętowała Dzień Patrona. Jednakże 19 lutego 2013 roku był wyjątkowym dniem w życiu naszej szkoły. Złożyło się na to kilka niezmiernie ważnych jubileuszy. Tego dnia uroczyście obchodziliśmy 40-lecie nadania naszej szkole imienia Mikołaja Kopernika. Rok 2013 to również czas, kiedy przypada 540 rocznica urodzin oraz 470 rocznica śmierci wielkiego, polskiego astronoma.

 Było nam niezmiernie miło gościć na tej niecodziennej uroczystości pana Józefa Zająca – zastępcę Burmistrza Miasta i Gminy Serock, panią Alicję Melion – dyrektora Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli, pana Marka Szajdę – przewodniczącego Komisji Oświaty, Panią Jadwigę Stradomską – inspektora ds. oświaty, panią Katarzynę Bodzon – przedstawicielkę Rady Rodziców oraz dyrektorów szkół i przedszkoli z terenu gminy Serock – panie: Małgorzatę Kolon, Małgorzatę Szczerbę, Danutę Prusinowską, Marię Jacak, Barbarę Tomczak, Barbarę Kołecką oraz pana Lesława Kozania. Szczególnie serdecznie powitaliśmy pana Mirosława Jarosińskiego oraz panią Bogumiłę Kuleszę, którzy w minionych latach pełnili funkcję dyrektorów naszej placówki. Na naszej uroczystości gościli także byli członkowie rady pedagogicznej oraz pracownicy administracji i obsługi, którzy na stałe wpisali się w historię tej szkoły, a teraz przebywają na zasłużonym odpoczynku.

Pani Małgorzata Gańska-Niemczyk wraz z panem Markiem Gorczyńskim  wprowadzili zgromadzonych w zakres tematyczny tego nietuzinkowego spotkania. Zaproszeni goście dowiedzieli się, że w kronice Szkoły Podstawowej w Serocku z Roku Pańskiego 1973 w dniu 1 października odnotowano,  że Kuratorium Okręgu Szkolnego  w Warszawie  nadało szkole  imię Mikołaja Kopernika i zatwierdziło nazwę: Zbiorcza Szkoła Gminna im. Mikołaja Kopernika w Serocku.

 Od tamtego wydarzenia minie niedługo czterdzieści lat. To piękny jubileusz. Ranga tej uroczystości wymagała od nas podjęcia wspólnych działań i  garści pomysłów.

 Dlatego postanowiliśmy przygotować się do niej jak najlepiej.  Stwierdziliśmy, że najlepszym sposobem będzie opracowanie projektu edukacyjnego pod tytułem Od imienin do urodzin. Jak słusznie zauważyli wnikliwi czytelnicy, nasze świętowanie rozpoczęliśmy 6 grudnia 2012 r. , czyli w dniu imienin Mikołaja pod hasłem – Każdy patron ma swojego patrona.  

 Następnie według ustalonego terminarza realizowaliśmy kolejne zadania, które spełniły oczekiwania najbardziej wybrednych uczniów, bo dzięki nim mogli coś odkryć, poznać i dowieść.

 Najmłodsi z naszej szkoły wykonali portrety  patrona Kopernika, czyli świętego Mikołaja. Uczniowie poznali także członków rodziny astronoma i dla każdego przygotowali wyjątkowe miejsce na genealogicznym drzewie. Klasy III - dzięki przyborom plastycznym oraz bogatej wyobraźni - wybrały się na wspaniałą wycieczkę w przestrzeń kosmiczną. Z uwagą słuchały legend o Toruniu i prowadziły zażarte dyskusje, która opowieść jest najciekawsza.

 Podążaliśmy również śladami Mikołaja Kopernika, wytyczając na mapie trasę jego wędrówki. Dzięki temu zadaniu uczniowie poznali uroki europejskich metropolii z czasów odrodzenia.

 Zgłębialiśmy tajniki renesansowego menu. Według receptury toruńskich cukierników uczniowie piekli pyszne pierniki, a jeszcze inni obdarzyli naszego patrona pracą plastyczna zatytułowaną Tort urodzinowy dla astronoma.

Wytrawni plastycy projektowali renesansowy kubeczek, wykonali też portret astronoma i znaczek z jego podobizną. Natomiast uczniowie, którzy mają lekkie pióro, pisali pełne humoru opowiadanie o tym, jak zdobyli rakietowe prawo jazdy. Redagowali również życzenia z okazji imienin i urodzin zacnego astronoma na własnoręcznie wykonanych pocztówkach.

 Nie lada wyzwaniem był konkurs wiedzy o Mikołaju Koperniku dla uczniów klas III i IV – VI. Trzeba było przeczytać wiele uczonych dzieł, zrobić notatki, a następnie przyswoić ważne wiadomości.

Warto zaznaczyć, że zorganizowaliśmy Szkolne Centrum Nauki Kopernik, w którym młodzi naukowcy – pod bacznym okiem nauczycielki przyrody pani Anny Zdunek - Sokołowskiej - przedstawiali młodszym kolegom zadziwiające doświadczenia. Zademonstrowali im m.in.

 • jak oddzielić pieprz od mąki,
 • dlaczego świeczka gaśnie, a jajko skacze,
 • jak przy udziale lusterka i wody otrzymać tęczę,
 • jak zrobić mieszankę wybuchową, mając do dyspozycji wywar z czerwonej kapusty, kwasek cytrynowy i proszek do pieczenia.

Cóż to była za lekcja! Pojawiło się na niej  sto przeróżnych pytań i sto zaskakujących odpowiedzi.

Na lekcjach muzyki uczniowie poznali muzyczne przeboje z epoki renesansu oraz  opanowali piosenkę o Toruniu, którą zaprezentowali podczas uroczystej akademii. Gołym okiem widać, że dzięki naszemu patronowi  uczniowie stali się prawdziwymi obywatelami renesansu. Bo jakże można być biernym w przededniu święta takiego patrona, który dzięki swoim ambicjom sięgnął gwiazd. Efekty zrealizowanych przedsięwzięć zaproszeni goście mogli  podziwiać na specjalnie przygotowanej wystawie.                      

 Podsumowaniem projektu Od imienin do urodzin było wręczenie przez Panią Alicję Widawską i Panią Edytę Łagowską nagród i dyplomów uczniom, którzy szczególnie wyróżnili się w licznych konkursach wewnątrzszkolnych oraz dwóch konkursach na szczeblu gminnym.

W dalszej części uroczystości głos zabrała p. dyrektor Krystyna Affek, która odwołując się do słów Mikołaja Kopernika: ...myśli uczonego są niezależne od sądu ogółu - ponieważ dążeniem uczonego jest szukanie we wszystkim prawdy... stwierdziła, że to dobry patron, właściwy autorytet dla naszych uczniów, wzór do naśladowania na miarę współczesnych czasów. To patron, który uczy odwagi, odpowiedzialności za podejmowane czyny, każe być aktywnym, prowokuje do podejmowania nowych wyzwań, poznawania świata, zdobywania wszechstronnego wykształcenia, realizowania wielu pożytecznych i satysfakcjonujących działań. Taka postawa człowieka-humanisty jest bardzo pożądana we współczesnym świecie i staramy się czynić ją treścią naszych edukacyjno-wychowawczych starań. Następnie p. dyrektor, korzystając z bardzo rzetelnego źródła – kroniki szkolnej, przypomniała najważniejsze wydarzenia z ostatnich 40 lat funkcjonowania naszej placówki.

Na zakończenie pierwszej, oficjalnej części uroczystości głos zabrał Pan Józef Zając. Przypomniał zebranym, że nasza szkoła była liderem w poszukiwaniu duchowego opiekuna, ponieważ jako pierwsza w gminie Serock wybrała swojego patrona, który towarzyszy jej już od czterdziestu lat. Pan burmistrz przekazał na ręce pani dyrektor Krystyny Affek pamiątkową statuetkę z życzeniami „…wielu sukcesów i pomyślnego rozwoju pod patronatem wybitnego astronoma”.

 Drugą część jubileuszowej uroczystości rozpoczęło wręczenie pamiątkowych statuetek z portretem Mikołaja Kopernika. Otrzymali je byli dyrektorzy naszej szkoły – pan Mirosław Jarosiński, pan Janusz Plewko, pani Bogumiła Kulesza, obecna pani dyrektor Krystyna Affek oraz Burmistrz Miasta i Gminy - Sylwester Sokolnicki. W imieniu wyróżnionych głos zabrał Pan Mirosław Jarosiński, który podziękował za docenienie wkładu pracy poprzednich dyrektorów naszej szkoły oraz ich współpracowników. Ze wzruszeniem podkreślił, iż z wielką przyjemnością uczestniczył w tak miłej uroczystości. Zwrócił się także bezpośrednio do dzieci mówiąc, aby naśladowali swojego patrona, byli dobrymi uczniami oraz  szanowali swoich nauczycieli.

Po czym na scenie pojawili się ubrani w renesansowe  stroje przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i poprowadzili uroczystą galę wręczania pamiątkowych statuetek. Po raz czwarty przyznano „Kopernikówki” dla najlepszych uczniów w danej dziedzinie nauki.

Część artystyczną uroczystości rozpoczął renesansowy taniec, który przeniósł wszystkich do czasów Kopernika. Następnie sceną zawładnęli mali aktorzy, którzy zaprezentowali historyczny spektakl autorstwa p. Ewy Żmijewskiej pt. O tych, którzy głosili prawdę. O swoim poszukiwaniu prawdy opowiedzieli: Mikołaj Kopernik, Święty Wojciech oraz Włodzimierz Wolski.

Zacny jubilat otrzymał od dzieci laurkę, statuetkę Superpatrona oraz muzyczny upominek – piosenkę o Toruniu.

Jubileuszową uroczystość uświetniły: występ chóru prowadzonego przez panią Bogusławę Segiet oraz choreografia w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem pań: Ewy Modzelewskiej,  Katarzyny Tulin i Barbary Klik.

To wspaniałe wydarzenie na długo pozostanie  w pamięci naszej oraz zaproszonych gości. Z niecierpliwością czekamy na spełnienie słów Świętego Wojciecha:

I daj tej szkolnej rodzinie

Za dziesięć lat złoty jubileusz świętować

 Ewa Żmijewska i Edyta Łagowska

 

Dziękujemy za udział w konkursie fotograficznym!!!

15 lutego 2013 r. minął termin nadsyłania prac na konkurs fotograficzny "Jezioro Zegrzyńskie w zimowym obiektywie". Wpłynęło 30 prac konkursowych, wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział .Pragniemy poinformować, że rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 26 lutego - po tym terminie ogłosimy nazwiska zwycięzców i termin wręczenia nagród.

Inwestycje serockie w lutym

Podpisana umowa na rozbudowę sieci kanalizacyjnej z przepompownią ścieków w Jadwisinie

12 lutego podpisaliśmy umowę na zadanie pod nazwą: rozbudowa sieci kanalizacyjnej z przepompownią ścieków w Jadwisinie. Wykonawcą robót jest Zakład Usług Budowlanych INWOKAN Tomasz Mianowski z Wyszkowa, wybrany w trybie przetargu nieograniczonego zgodnie z ustawa Prawo zamówień publicznych. Zakres robót obejmuje:

1. budowę sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej w ul. Szaniawskiego, Dworkowej i Konwaliowej w Jadwisinie o łącznej długości ok. 300 mb.,

2. budowę kanału tłocznego- dwa kanały o długości 390,6 mb każdy,

3. budowę i montaż przepompowni ścieków,

4. wykonanie 15 sztuk przyłączy kanalizacji sanitarnej,

5. zasilenie przepompowni wraz z instalacją elektryczną,

6. rozbiórkę istniejącej przepompowni i nieczynnej oczyszczalni ścieków.

Wprowadzenie na budowę nastąpi 27 lutego, natomiast termin zakończenia ustalono na koniec lipca.  Za wykonanie robót objętych umową ustalono wynagrodzenie ryczałtowe na podstawie kosztorysu ofertowego w wysokości 679.206,00 zł brutto.

Inwestycja w części zostanie dofinansowana przez Agencję Nieruchomości Rolnych.

Prace przy budowie budynku wielorodzinnego w Jadwisinie

Prace murarskie na budowie w Jadwisinie postępują w dość szybkim tempie, dzięki czemu widać już ogólny zarys docelowego wyglądu pierwszej kondygnacji budynku. Zakończono prace związane z montażem instalacji wod-kan. Firma budowlana jest w trakcie budowy ścian nośnych oraz wylewki chudego betonu pod posadzki.  

Referat Przygotowania
i Realizacji Inwestycji 

 

 

Oddali krew

12 lutego 2013 odbyła się akcja poboru krwi  w Serocku, w której uczestniczyli także łącznościowcy Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. 

Na pokładzie autobusu do poboru krwi z warszawskiego Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (WCKiK) 21 osób oddało łącznie prawie 10 litrów tego życiodajnego płynu, potwierdzając chęć niesienia pomocy innym. Krew jest przecież potrzebna dla osób, które straciły własną w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, z zaburzeniami krzepnięcia, po oparzeniach i urazach. Potrzebują ją także pacjenci z chorobami rozrostowymi i nowotworowymi, w trakcie i po chemioterapii.

Krew na rynku w Serocku była zbierana m.in. dla potrzebującego dziecka jednego z jego mieszkańców. W tej akcji HDK uczestniczyli mieszkańcy gminy i miasta Serock, żołnierze i pracownicy wojska Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki oraz 26 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zegrzu. Pobór krwi sprawnie zorganizował wiceprezes Klubu HDK przy CSŁiI starszy chorąży Mirosław Posłuszny, który oddał łącznie już ponad 29 litów krwi i jest także posiadaczem najwyższego odznaczenia Polskiego Czerwonego Krzyża - „Kryształowego Serca”, przyznanego mu za wybitne zasługi w rozwoju Ruchu Honorowego Krwiodawstwa. Uczestniczył w niej także dowódca batalionu zabezpieczenia CSŁiI podpułkownik Mieczysław Hucał, Prezes Oddziału Zegrze – Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności (oddał łącznie 16,5 litra krwi).        

Kolejna taka akcja poboru krwi odbędzie się 14 marca 2013 r. w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz 21 marca 2013 r. w Legionowie.

Zapraszamy!

Tekst i zdjęcia: kpt. Krzysztof Baran

Zaproszenie na "I Jadwisińskie spotkanie kobiece"

Zapraszamy do Centrum Treningu i Rozwoju Psychologicznego, ul. Szkolna 71 w Jadwisinie, na "I jadwisińskie spotkanie kobiece", które  odbędzie się w dniu 23 lutego sobota w g. 14.00 do 16.00. Szczegóły o jadwisińskich spotkaniach kobiecych dostępne są na stronie:
www.ctirp.pl/kobietyserock.php
Naszym gościem podczas najbliższego spotkania będzie stylistka i makijażystka, która przeprowadzi warsztaty  makijażu i stylizacji.
Spotkanie jest bezpłatne. Obowiązują zapisy. Zgłoszenie należy wysłać na adres kontakt@ctirp.pl . W ramach oferty są jeszcze  cztery wolne miejsca. Istnieje możliwość zapisu na listę rezerwową.
Zapraszam Aleksandra Szygendowska-Biskupska
 

Tak minęły ferie w gminie Serock

Minęły ferie zimowe. Był to czas wielu ciekawych propozycji Ośrodka Kultury, Ośrodka Sportu  i Rekreacji, a także poszczególnych szkół, które przygotowały ciekawą ofertę dla naszych dzieci i młodzieży.

Wiele atrakcji przygotował dla dzieci i młodzieży Ośrodek Kultury w Serocku.

Dzieci spędziły czas na ciekawych wyjazdach do:  

-Manufaktury Cukierków w Warszawie., gdzie uczestnicy mogli zobaczyć cały proces tworzenia małych słodkich dzieł sztuki. Cukierki oraz lizaki wykonywane były metodą z XVII wieku.
-kina „Targówek” na film animowany pt. „Prawie jak gladiator”
-Centrum Nauki Kopernik, w którym dzieciaki samodzielnie mogły przeprowadzać eksperymenty, dzięki którym skomplikowane zjawiska zachodzące w przyrodzie stały się zrozumiałe – nauka połączona ze świetną zabawą.

Ośrodek Kultury przygotował ponadto wiele atrakcji dla dużych i małych w Serocku:

Spektakl teatralny w wykonaniu Teatru Lalek Igraszka pt. "Złote Jajko"- to ciekawa opowieść przedstawiona za pomocą dobrej muzyki, autorskich piosenek śpiewanych na żywo, wspaniałej gry aktorskiej, a przede wszystkim za pomocą miłych dla oka lalek. Na zakończenie każdy mógł z bliska przyjrzeć się kukiełkom oraz porozmawiać z aktorami.

Magiczny pokaz Ludmiły i Inki Kalachevskich - wspaniały pokaz magii na wesoło, tańca z wężami i ogniem w wykonaniu Ludmiły dał niezapomniane wrażenia. Było mnóstwo  zabawy i śmiechu podczas czarowania, a także wyczarowywania zwierząt. Dzieci miały okazję spróbować swych sił w pokazach iluzji. Inka zaprezentowała niesamowity i efektowny pokaz hula-hop oraz poprowadziła emocjonujący konkurs sprawnościowy w kręceni kołami z udziałem dzieci. Z pewnością ten występ zostanie długo we wspomnieniach uczestników.

Ciekawą formą spędzania czasu były dni z Ośrodkiem Kultury, podczas których dzieci poznały tajemnice animacji filmowej oraz dubbingu, spędziły aktywnie czas na grach i zabawach przygotowanych przez instruktorki Panią Ilonę Piątaki i Annę Kutkowską.

Podczas zajęć Fununiversity dzieci poczuły się jak prawdziwi naukowcy, natomiast podczas warsztatów cyrkowych poznały tajniki żonglerki, klaunady, ekwilibrystyki oraz plastyki ciała.
Warsztaty plastyczne prowadzone przez Panią Paulinę Nowaczyk-Pisarską stały się okazją do stworzenia wielu małych dzieł sztuki, a także masek i rekwizytów na bale karnawałowe.

Ośrodek Kultury gościł także nietypowego aktora - psa o imieniu Ramzes, jednego z odtwórców  głównej roli popularnego serialu "Komisarz Alex". Podczas spotkania dzieciaki dowiedziały się wielu rzeczy o tresurze zwierząt oraz  jak wygląda praca naszego aktora na planie serialu.

Wiele zabawy i radości dały piątkowe bale maskowe prowadzone przez klaunów i klaunetki, w których udział brały nie tylko dzieci, ale i ich opiekunowie.

Mamy nadzieję, że wspomnienia z ferii spędzonych w Ośrodku Kultury pozostaną w pamięciach dzieci na długo, i obiecujemy, że postaramy się, abyście w ciągu roku też się nie nudzili.  
 

Zima nie musi być nudna, szczególnie, kiedy możemy spędzić ją aktywnie. Dzieciom i młodzieży, którzy lubią sport i aktywność Ośrodek Sportu i Rekreacji w Serocku zaproponował wiele możliwości spędzenia wolnego czasu podczas zimowych ferii.

Otwarte zajęcia sportowo – rekreacyjne w szkołach na terenie gminy (w których udział wzięło ponad 280 osób), dart, tenis stołowy, piłkarzy ki, czy możliwość skorzystania z kawiarenki – dzieciaki dobrze wiedzą, że znajdą tu coś dla siebie. Ale ponieważ wiemy, że w Serocku młodych amatorów sportów jest wielu, chcieliśmy młodym pasjonatom zaproponować coś, co rozwinie ich wiedzę na temat sportu i pozwoli poznać szerszą arenę sportową.
1 lutego zorganizowaliśmy wyjazd na mecz piłki siatkowej Plus Ligi Mężczyzn. Młodzi kibice energicznie dopingowali swoich faworytów i obserwowali szczegóły gry siatkarzy. 8 lutego natomiast zabraliśmy młodych sportowców na Stadion Narodowy, gdzie młodzi mogli sprawdzić akustykę stadionu, zwiedzić szatnię, w której do meczów Mistrzostw Europy przygotowywali się Cristiano Ronaldo, czy Robert Lewandowski. Specjalne wycieczki tematyczne opracowywane zostały i prowadzone przez ekspertów znających Stadion Narodowy od podszewki.
W terminie 27 stycznia -3 lutego odbył się wyjazd w ramach wymiany miast partnerskich- grupa wybranych uczniów wyjechała na tygodniowe ferie do zaprzyjaźnionego Dzierżoniowa. Uczestnikom dopisała przede wszystkim piękna zimowa pogoda. Dzieci uczyły się i doskonaliły jazdę na nartach i snowbordzie.

A w Serocku ponadto rozgrywki- turnieje dla dzieci i młodzieży: dart, w którym wygrał Patryk Jakubowski oraz Maja Kochańska, tenis stołowy – w kategorii Szkoła Podstawowa zwyciężyli Aleksandra Tananis oraz Jakub Dytyniak, w kategorii gimnazjum zaś – Magdalena Kilik i Jakub Gajosa, w kategorii open – Arkadiusz Krawczyń. W turnieju piłkarzyków wzięło udział 6 drużyn- wygrała para Marek i Maja.
5 drużyn chłopców ze Szkół Podstawowych i Gimnazjów rywalizowało w turnieju trójek piłkarskich. Uczestnicy nadali swoim drużynom wymyślne nazwy, z których część nawiązywała do najlepszych klubów na świecie. Poziom sportowy również nie zawiódł, choć prócz ducha walki liczyło się zadowolenie sportowców.  Turniej z kompletem zwycięstw na koncie wygrała drużyna Ganja Mafia w składzie: Patryk Tyka, Rafał Choszcz, Jakub Sawicki.
Uczestnicy poszczególnych turniejów otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale, nagrody rzeczowe oraz słodkości.

5 lutego w szkole podstawowej miały odbyć się zawody wioślarskie, jednak z powodu braku chętnych nie udało się ich zrealizować. (Nie rezygnujemy jednak z planów i spróbujemy je zorganizować w innym terminie.)

Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował również miejsca do samodzielnej zabawy na świeżym powietrzu.
Przy budynku nadal działała saneczkowa górka a przy szkole podstawowej lodowisko.
Wszystkim uczestnikom, którzy spędzili u nas ferie – serdecznie dziękujemy i zapraszamy na nasze zajęcia również podczas trwania roku szkolnego.
 

Zakaz stosowania materiału siewnego odmian GMO

Główny Inspektor informuje, że 28 stycznia 2013 r. weszły w życie akty prawne regulujące sprawy zakazu uprawy odmian roślin zmodyfikowanych genetycznie: 

 • ustawa o nasiennictwie z dnia 9 listopada 2012 r (Dz. U. z 2012, poz.1512) oraz
 • wydane na podstawie art. 104 ust. 9 tej ustawy, 2 rozporządzenia Rady Ministrów:
 • w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON810,
 • w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego ziemniaka Amflora

Te akty prawne nakładają na Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa nowe zadania polegające na sprawowaniu nadzoru nad stosowaniem materiału siewnego oraz sprawowanie kontroli przestrzegania zasad i obowiązujących wymagań w zakresie stosowania materiału siewnego.

Producenci rolni, którzy nie zastosują się do powyższych przepisów będą podlegali określonym sankcjom.

W celu uniknięcia wszelkich nieporozumień podczas działań kontrolnych apeluję do wszystkich uprawiających kukurydzę aby zadbali o przechowywanie dokumentów zakupu materiału siewnego kukurydzy oraz etykiet urzędowych, którymi oznakowane są wszystkie opakowania tego materiału. Dokumenty te będą podlegały sprawdzeniu podczas przeprowadzanych przez PIORiN kontroli przestrzegania zakazu stosowania materiału siewnego, w tym odmian zmodyfikowanych genetycznie. Jednocześnie przypominam, że brak etykiety na opakowaniu świadczy o nielegalnym pochodzeniu materiału siewnego.

Kierownik WIORiN Oddział Nowy Dwór Mazowiecki
Danuta Ostaszewska

 

„Mamo, Tato, wolę wodę!”.

Samorządowe Przedszkole im. Krasnala Hałabały w Serocku zdobyło Patronat Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Mamo, Tato, wolę wodę!”.
Jest to wyróżnie dla placówek, które najlepiej przeprowadziły zajęcia edukacyjne oraz wykazały się szczególną dbałością o promowanie wśród swoich podopiecznych zdrowego trybu życia oraz właściwego odżywiania. Znaleźliśmy się w gronie
22 wyróżnionych placówek w województwie mazowieckim. Program „Mamo, Tato, wolę wodę!” został zainicjowany przez Żywiec Zdrój S.A. w 2009 roku. Jego celem jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie dziecka oraz wspieranie rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. Nowym elementem jest konkurs na przedszkola pod patronatem programu „Mamo, Tato, wolę wodę!”.

Do tegorocznej edycji przyłączyły się 1443 placówki z całej Polski, a 236 z nich otrzymało tytuł patronacki. Przedszkola ubiegające się o patronat programu otrzymały pakiety z materiałami edukacyjnymi, na podstawie których musiały przeprowadzić zajęcia wprowadzające dzieci w świat wody
Zakwalifikowaliśmy się do II etapu konkursu, który rozpoczął się już 1 lutego 2013 roku i trwać będzie do31 maja 2013r.

Partnerami merytorycznymi programu „Mamo, tato, wolę wodę!” są Instytut Żywności i Żywienia oraz Instytut Matki i Dziecka. IV edycja została także objęta patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej.

Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta i Gminy Serock w 2013 roku

Urząd Miasta i Gminy w Serocku opracował projekt pn. Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta i Gminy Serock w 2013 roku i przekazuje do zaopiniowania, zgodnie z art. 11a ust. 7 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003 r. nr 106 poz. 1002 z późń. zm.), organizacjom społecznym działającym na obszarze gminy, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.
Zachęcamy do zapoznania się w ww. dokumentem i przesłania swoich uwag do projektu programu poprzez wypełnienie załączonego formularza.
Wypełniony i podpisany, przez upoważnionego przedstawiciela organizacji, o której mowa powyżej, formularz prosimy kierować na adres:

Urząd Miasta i Gminy w Serocku
ul. Rynek 21
05-140 Serock

Termin składania uwag upływa z dniem 28 lutego 2013 r.

Wizualizacja koncepcji programowo-przestrzennej Centrum Rekreacji przy ul. Pułtuskiej

Koncepcja ta powstała na podstawie wniosków i propozycji mieszkańców zgłaszanych do Urzędu Miasta i Gminy w Serocku w latach 2010-2011.

Wstępne rozwiązania projektowe zostały udostępnione w celu dalszych konsultacji ze społecznością lokalną.

Szczegóły rozwiązań i szerszy opis dostępny jest w Referacie Przygotowania i Realizacji Inwestycji pok. nr 42 II piętro.

Uwagi dotyczące koncepcji prosimy kierować również drogą e-mailową: inwestycje@serock.pl

Referat Przygotowania i Realizacji Inwestycji
 

 • Elewacja kompleksu sportowego od strony ul.Pułtuskiej
  Elewacja kompleksu sportowego od strony ul.Pułtuskiej
 • Elewacja od strony terenu wewnętrznego ośrodka
  Elewacja od strony terenu wewnętrznego ośrodka
 • Strefa kawiarni
  Strefa kawiarni
 • Widok kompleksu sportowego od strony terenu wewnętrznego...
  Widok kompleksu sportowego od strony terenu wewnętrznego ośrodka
 • Elewacja szczytow hali sportowej
  Elewacja szczytow hali sportowej
 • Widok kompleksu sportowego od ul. Pułtuskiej
  Widok kompleksu sportowego od ul. Pułtuskiej
 • Mapa centrum rekreacji
  Mapa centrum rekreacji

Obwieszczenie Starosty Legionowskiego o wszczęciu postępowania o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej: Budowa ul. Wąskiej w Serocku

Obwieszczenie Starosty Legionowskiego o wszczęciu postępowania o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej: Budowa ul. Wąskiej w Serocku wraz ze zjazdami.

Spotkanie przy Szopce w Nowej Wsi

Święta Bożego Narodzenia to okres o wyjątkowej atmosferze – choinki, światełka, życzenia, prezenty. To czas kultywowania tradycji, do których należą m/in szopki, kolędnicy i duszpasterskie wizyty w domach katolickich.
Społeczność Nowej Wsi i jej sympatycy postanowili w tym roku wystawić tradycyjną Szopkę w centralnym punkcie wsi. Piękną Szopkę, z figurami Marii, Św. Józefa, żłóbkiem i pasterzem, wypożyczył nam Proboszcz naszej parafii, za co składamy serdeczne podziękowania. Wykonane przez mieszkańców kolorowe oświetlenie Szopki budziło wśród okolicznych mieszkańców i przejezdnych gości duże zainteresowanie, a ciepły świąteczny nastrój udzielał się wszystkim.
W sobotni zimowy wieczór piątego stycznia, przy Szopce spotkali się mieszkańcy wsi i Ksiądz Proboszcz, aby złożyć sobie serdeczne noworoczne życzenia i wspólnie zaśpiewać kilka pięknych polskich kolęd.
Po nastrojowym spotkaniu wszyscy obecni udali się na wspólne przyjęcie, kolędowanie i zabawę.
Atrakcją wieczoru było między innymi słuchanie polskich kolęd granych i śpiewanych w gorących hiszpańskich rytmach oraz pokazy slajdów przypominających ubiegłe imprezy organizowane w naszej wsi. Biesiada i zabawa do późnych godzin nocnych, dowiodły, że potrafimy pracować, świętować i bawić się do ostatnich sił.
W czasie tej zabawy narodził się pomysł – bawimy się dalej razem. Z pomysłem takiej zabawy wyszedł sołtys Józef Sawicki, który zapowiedział zorganizowanie w karnawale Balu Sołtysa w Nowej Wsi. .
Zachęcamy do wspólnego działania, aby życie na wsi stało się ciekawsze. My mamy już naszą Aleję Sympatyków; może będziemy mieli coroczne Szopki i Bale Kostiumowe Sołtysa Nowowiejskich. I te, jak tradycyjne Krzyśki staną się dla mieszkańców Nowej Wsi imprezami, na które się czeka i, które długo wspomina.

 

Żłobek i przedszkole w Jadwisinie

W Jadwisinie ul. Szkolna 71,  od czerwca 2012r. działa nowy oddział Centrum Treningu i Rozwoju Psychologicznego, w ramach którego  prowadzi działalność żłobek, klub Malucha  i przedszkole "Wesołe żabki" . "Centrum" prowadzone  jest przez zespół psychologów, terapeutów i pedagogów i innych specjalistów. Oferuje usługi w zakresie opieki nad dziećmi a także  terapii, pomocy psychologicznej, konsultacji, szkoleń oraz  zajęć rozwojowych dla  dla dzieci i rodzin. Placówka świadczy pomoc szeroko rozumianą kobietom. Wszelkie informacje na temat nowego  miejsca znajdują się na stronie internetowej  www.ctirp.pl pytania nalezy kierować na adres mailowy kontakt@ctirp. pl lub nr telefonu 694 499 377.

 

Odśnieżajmy dachy po intensywnych opadach śniegu - apel Wojewody Mazowieckiego

Przekazujemy Apel Wojewody Mazowieckiego w sprawie odśnieżania dachów - nie tylko w obiektach wielkopowierzchniowych.

Budowa budynku wielorodzinnego z mieszkaniami socjalnymi w Jadwisinie

Rozpoczęła się realizacja jednego z ważniejszych zadań inwestycyjnych w tegorocznym budżecie gminy. Do końca roku powstanie wielorodzinny budynek z 20 mieszkaniami socjalnymi wykończonymi ,,pod klucz”. Gmina na to zadanie otrzyma dotację z Agencji Nieruchomości Rolnych w wysokości 65% poniesionych kosztów związanych z realizacją obiektu. Obecnie wykonawca przygotował plac budowy i rozpoczął prace ziemne.

Utraciłeś dokumenty, nie ryzykuj, zastrzeż je w banku

Sprawdź datę ważności swojego dowodu osobistego

Nowo podpisane umowy na gminne inwestycje

1. Przebudowa drogi ul. Pułtuskiej od ul. Zielonej do ul. Pogodnej z budową chodnika w trakcie projektowania

7 stycznia 2013 r. podpisaliśmy umowę na wykonanie dokumentacji projektowo- kosztorysowej na w/w inwestycję. Umowa została podpisana z firmą Projektowanie Komunikacyjne KOM-PROJEKT s.c. Józef Mrugalski z Makowa Mazowieckiego. Prace projektowe potrwają do końca maja br. 

2. Inwestycja wodociągowa w Wierzbicy

16 stycznia br. podpisaliśmy umowę na przebudowę wodociągu azbestocementowego w Wierzbicy. Wykonawcą robót będzie Zakład Usług Budowlanych INWOKAN Tomasz Mianowski z Wyszkowa. Zakres wykonywanych robót obejmuje budowę sieci wodociągowej w drodze gminnej z rur PVC o średnicy 160 mm- 90 mm, o długości 1315 mb oraz sieć wodociągową z rur PVC o średnicy 110 mm, o długości 95 mb. Zadanie obejmuje również budowę nowych przyłączy wodociągowych i przebudowę istniejących o średnicy 40 mm – 42 sztuki. Budowa sieci wodociągowej wyeliminuje z eksploatacji istniejący awaryjny wodociąg z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, a także zapewni lepsze zaopatrzenie w wodę poprzez zwiększenie średnicy rur, natomiast budowa nowych przyłączy oraz przebudowa istniejących stworzy możliwość zasilenia posesji zlokalizowanych wzdłuż realizowanej inwestycji w wodę lepszej jakości. Zakończenie całej inwestycji jest planowane na 30 czerwca br. 

Ref. Przygotowania i Realizacji Inwestycji    

21. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w gminie Serock

„Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki  medycznej seniorów” – pod takim hasłem odbył się tegoroczny, 21. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pieniądze ze zbiórki przeznaczone zostaną na sprzęt medyczny dla dzieci oraz – po raz pierwszy w historii akcji – dla seniorów. W przedsięwzięcie organizowane przez Jurka Owsiaka zaangażowało się 1,8 tys. sztabów oraz 120 tys. wolontariuszy kwestujących w setkach miast  całej Polski.

W naszej gminie działały dwa sztaby – w Jadwisinie, który przekazał orkiestrze 16.670 zł i w Serocku, skąd popłynęło 15 tys. zł. Przedsięwzięcie wsparły  m.in. lokalne zespoły, działające przy Ośrodku Kultury w Serocku, dzieci i młodzież z gminnych placówek edukacyjnych, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, policjanci, strażacy, żołnierze.
Występy, pokazy, loterie, wspólna zabawa- atrakcji  w lokalnych sztabach nie brakowało. Nie zabrakło również darczyńców biorących udział w licytacji i osób wrzucających monety do puszek wolontariuszy. Każdy, kto wsparł choćby groszem dzieło WOŚP tradycyjnie otrzymał czerwone serduszko.
Na zakończenie - oczywiście - światełko do nieba – widowiskowy pokaz sztucznych ogni i obietnice, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra za rok. I grać będzie do końca świata i o jeden dzień dłużej.
Szczegółowe relacje ze sztabów w Jadwisinie i Serocku już niebawem.

Migawki ze sztabu WOŚP w Jadwisinie będzie można obejrzeć w sobotę, 19 stycznia o godz. 8.00, w programie Nasza Armia na kanale tvp1.
 

 • sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Jadwisinie
  sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Jadwisinie
 • sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Serocku
  sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Serocku

KOLEJNY ETAP PLANÓW MIEJSCOWYCH – DYSKUSJA PUBLICZNA. SEKCJA F1 OBRĘB JADWISIN

W dniu 10 stycznia 2013 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Serock przeprowadzono dyskusję publiczną nad przyjętymi rozwiązaniami w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Serock sekcja F1 obejmującego obręb Jadwisin.
W dyskusji uczestniczyło 10 osób zainteresowanych zmianami w dotychczas obowiązującym planie, firmę urbanistyczną sporządzająca plan miejscowy reprezentowało trzech projektantów.
Ze strony urzędu w dyskusji brali udział: Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki, Kierownik Referatu Gospodarki Gruntami i Planowania Przestrzennego Joanna Gwadera oraz  podinspektor ds. planowania przestrzennego Jolanta Ozdarska.
Tytułem wstępu Burmistrz wskazał na konieczność wykonania planu miejscowego, podyktowaną przede wszystkim potrzebą zwiększenia możliwości inwestycyjnych obszaru, w szczególności po uwolnieniu terenów zamkniętych na obszarze Zegrza, a także określenia zasad kształtowania ładu przestrzennego przy założeniu uporządkowania i rewitalizacji istniejącego zainwestowania oraz umiejętnego jej uzupełniania.
Następnie projektanci przystąpili do omówienia planu wskazując rozwiązania przestrzenne i założenia zawarte w projekcie planu. Ze względu na szczególny charakter terenu objętego różnymi formami ochrony (rezerwaty, skarpy, liczne zabytki i pomniki przyrody) oraz zmiany przepisów w tym zakresie, ustalenia planu kładą nacisk na uszczegółowienie zasad ochrony obiektów zabytkowych i ochrony przyrody.
Zgodnie z ustaleniami dokumentu tereny na obszarze planu wyznacza się pod realizację funkcji: mieszkaniowej i rekreacyjnej, usługowej i działalności gospodarczej. Główny projektant planu, jako rzecz bardzo ważną, przybliżył zgromadzonym całą procedurę planistyczną i zaprosił zebranych do dyskusji nad rozwiązaniami przyjętymi w planie.
Uczestnicy dyskusji zaczęli zadawać pytania dotyczące głównie infrastruktury technicznej oraz spraw indywidualnych, na które na bieżąco udzielono im odpowiedzi.
Dyskusję zakończono informując ponownie zgromadzonych o możliwości składania pisemnych uwag do projektu planu.

PRZYPOMINAMY: Projekt planu dla sekcji F1 obręb Jadwisin wyłożony będzie do publicznego wglądu do dnia 4 lutego 2013r., natomiast uwagi do projektu można zgłaszać do dnia 22 lutego 2013r. Zgłoszone uwagi podlegają rozpatrzeniu przez Burmistrza Miasta i Gminy Serock w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Po rozpatrzeniu uwag Burmistrz przedstawia Radzie Miejskiej projekt planu wraz z nieuwzględnionymi uwagami. Rada Miejska rozpatruje uwagi a następnie uchwala  plan.
Po uchwaleniu planu, dokumentację planistyczną przekazuje się do Wojewody, który w ramach prowadzonego nadzoru prawnego ją weryfikuje.  W przypadku pozytywnej opinii, uchwała kierowana jest do publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego i po 14 dniach od ogłoszenia, plan zaczyna obowiązywać.

Referat Gospodarki Gruntami
i Planowania Przestrzennego

Bilety miesięczne na przejazd Lokalną Komunikacją Autobusową kupimy u kierowcy

Urząd Miasta i Gminy w Serocku uprzejmie informuje, że od 01.01.2013 roku sprzedaż biletów miesięcznych upoważniających do przejazdu Lokalną Komunikacją Autobusową będzie prowadzona przez kierowców.
 
Informuje się również, że:
• cena biletu normalnego wynosi 70 zł,
• cena biletu ulgowego wynosi 35 zł po okazaniu legitymacji szkolnej lub innego dokumentu upoważniającego do zakupu biletu ulgowego.

Zaproszenie na bezpłatne badania mammograficzne

16 stycznia 2013 r. w Serocku odbęda się bezpłatne badania mammograficzne dla pań w  wieku 50 - 69 lat.
Mammobus w tym dniu ustawiony będzie przy ratuszu.

Szkolenia metodyczne dla nauczycieli ze szkół z terenu Miasta i Gminy Serock

4 stycznia 2013 roku w Szkole Podstawowej w Serocku odbędą się szkolenia metodyczne dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych, ścisłych i przyrodniczych ze szkół naszej gminy.  Zajęcia będa prowadzone przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
Organizacja tego typu szkolenia ma na celu wsparcie pedagogów w ich codziennej pracy. Nauczyciele będą mogli podnieść swoje kompetencje dydaktyczne, wychowawcze   i umiejętności praktyczne oraz uzyskać poradę specjalistów - metodyków nauczania.
 

Zegrzyńscy czwartoklasiści na lekcjach z Multibookiem

W Szkole Podstawowej w Zegrzu dla czwartoklasistów nauka matematyki to sama przyjemność. Na lekcje przynoszą tylko zeszyt i ćwiczenia. Gruby i ciężki podręcznik zostaje w domu.
Na każdej lekcji wykorzystywana jest tablica interaktywna i dzięki temu zadania nie są nudne. Można sprawdzić odpowiedź, powiększyć bogate ilustracje, skorzystać z interakcji, obejrzeć animacje, zrobić geometryczny rysunek. Wiedza sama wchodzi do głowy. Wszystkie te możliwości daje multibook z którego uczniowie codziennie korzystają na lekcjach.
Praca domowa jest samą przyjemnością. Dzieci odrabiają zdania domowe na platformie edukacyjnej i przesyłają nauczycielowi do sprawdzenia. Mają możliwość sprawdzania swoich wyników zaraz po wysłaniu i poprawiania ewentualnych błędów. Jak sami mówią matematyka to ich ulubiony przedmiot i mamy nadzieję, że to zauroczenie „królową nauk” zostanie im na dłużej.
Multibook i tablica interaktywna  są także wykorzystywane na lekcjach przyrody. To kolejny przedmiot, gdzie szeroko wdrażane są metody z wykorzystaniem multimediów. Zdecydowanie podwyższa to atrakcyjność zajęć dla dzieci i powoduje, że wiedza i umiejętności nabywane są przez uczniów szybciej i dłużej pozostają w pamięci.

Agnieszka Kamińska