Rotator zdjęć

Główna treść strony 2013

CZTERDZIEŚCI LAT MINĘŁO..., czyli kilka akapitów o wspaniałym jubileuszu w Szkole Podstawowej w Serocku

Jak co roku, w lutym, cała społeczność Szkoły Podstawowej w Serocku świętowała Dzień Patrona. Jednakże 19 lutego 2013 roku był wyjątkowym dniem w życiu naszej szkoły. Złożyło się na to kilka niezmiernie ważnych jubileuszy. Tego dnia uroczyście obchodziliśmy 40-lecie nadania naszej szkole imienia Mikołaja Kopernika. Rok 2013 to również czas, kiedy przypada 540 rocznica urodzin oraz 470 rocznica śmierci wielkiego, polskiego astronoma.

 Było nam niezmiernie miło gościć na tej niecodziennej uroczystości pana Józefa Zająca – zastępcę Burmistrza Miasta i Gminy Serock, panią Alicję Melion – dyrektora Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli, pana Marka Szajdę – przewodniczącego Komisji Oświaty, Panią Jadwigę Stradomską – inspektora ds. oświaty, panią Katarzynę Bodzon – przedstawicielkę Rady Rodziców oraz dyrektorów szkół i przedszkoli z terenu gminy Serock – panie: Małgorzatę Kolon, Małgorzatę Szczerbę, Danutę Prusinowską, Marię Jacak, Barbarę Tomczak, Barbarę Kołecką oraz pana Lesława Kozania. Szczególnie serdecznie powitaliśmy pana Mirosława Jarosińskiego oraz panią Bogumiłę Kuleszę, którzy w minionych latach pełnili funkcję dyrektorów naszej placówki. Na naszej uroczystości gościli także byli członkowie rady pedagogicznej oraz pracownicy administracji i obsługi, którzy na stałe wpisali się w historię tej szkoły, a teraz przebywają na zasłużonym odpoczynku.

Pani Małgorzata Gańska-Niemczyk wraz z panem Markiem Gorczyńskim  wprowadzili zgromadzonych w zakres tematyczny tego nietuzinkowego spotkania. Zaproszeni goście dowiedzieli się, że w kronice Szkoły Podstawowej w Serocku z Roku Pańskiego 1973 w dniu 1 października odnotowano,  że Kuratorium Okręgu Szkolnego  w Warszawie  nadało szkole  imię Mikołaja Kopernika i zatwierdziło nazwę: Zbiorcza Szkoła Gminna im. Mikołaja Kopernika w Serocku.

 Od tamtego wydarzenia minie niedługo czterdzieści lat. To piękny jubileusz. Ranga tej uroczystości wymagała od nas podjęcia wspólnych działań i  garści pomysłów.

 Dlatego postanowiliśmy przygotować się do niej jak najlepiej.  Stwierdziliśmy, że najlepszym sposobem będzie opracowanie projektu edukacyjnego pod tytułem Od imienin do urodzin. Jak słusznie zauważyli wnikliwi czytelnicy, nasze świętowanie rozpoczęliśmy 6 grudnia 2012 r. , czyli w dniu imienin Mikołaja pod hasłem – Każdy patron ma swojego patrona.  

 Następnie według ustalonego terminarza realizowaliśmy kolejne zadania, które spełniły oczekiwania najbardziej wybrednych uczniów, bo dzięki nim mogli coś odkryć, poznać i dowieść.

 Najmłodsi z naszej szkoły wykonali portrety  patrona Kopernika, czyli świętego Mikołaja. Uczniowie poznali także członków rodziny astronoma i dla każdego przygotowali wyjątkowe miejsce na genealogicznym drzewie. Klasy III - dzięki przyborom plastycznym oraz bogatej wyobraźni - wybrały się na wspaniałą wycieczkę w przestrzeń kosmiczną. Z uwagą słuchały legend o Toruniu i prowadziły zażarte dyskusje, która opowieść jest najciekawsza.

 Podążaliśmy również śladami Mikołaja Kopernika, wytyczając na mapie trasę jego wędrówki. Dzięki temu zadaniu uczniowie poznali uroki europejskich metropolii z czasów odrodzenia.

 Zgłębialiśmy tajniki renesansowego menu. Według receptury toruńskich cukierników uczniowie piekli pyszne pierniki, a jeszcze inni obdarzyli naszego patrona pracą plastyczna zatytułowaną Tort urodzinowy dla astronoma.

Wytrawni plastycy projektowali renesansowy kubeczek, wykonali też portret astronoma i znaczek z jego podobizną. Natomiast uczniowie, którzy mają lekkie pióro, pisali pełne humoru opowiadanie o tym, jak zdobyli rakietowe prawo jazdy. Redagowali również życzenia z okazji imienin i urodzin zacnego astronoma na własnoręcznie wykonanych pocztówkach.

 Nie lada wyzwaniem był konkurs wiedzy o Mikołaju Koperniku dla uczniów klas III i IV – VI. Trzeba było przeczytać wiele uczonych dzieł, zrobić notatki, a następnie przyswoić ważne wiadomości.

Warto zaznaczyć, że zorganizowaliśmy Szkolne Centrum Nauki Kopernik, w którym młodzi naukowcy – pod bacznym okiem nauczycielki przyrody pani Anny Zdunek - Sokołowskiej - przedstawiali młodszym kolegom zadziwiające doświadczenia. Zademonstrowali im m.in.

  • jak oddzielić pieprz od mąki,
  • dlaczego świeczka gaśnie, a jajko skacze,
  • jak przy udziale lusterka i wody otrzymać tęczę,
  • jak zrobić mieszankę wybuchową, mając do dyspozycji wywar z czerwonej kapusty, kwasek cytrynowy i proszek do pieczenia.

Cóż to była za lekcja! Pojawiło się na niej  sto przeróżnych pytań i sto zaskakujących odpowiedzi.

Na lekcjach muzyki uczniowie poznali muzyczne przeboje z epoki renesansu oraz  opanowali piosenkę o Toruniu, którą zaprezentowali podczas uroczystej akademii. Gołym okiem widać, że dzięki naszemu patronowi  uczniowie stali się prawdziwymi obywatelami renesansu. Bo jakże można być biernym w przededniu święta takiego patrona, który dzięki swoim ambicjom sięgnął gwiazd. Efekty zrealizowanych przedsięwzięć zaproszeni goście mogli  podziwiać na specjalnie przygotowanej wystawie.                      

 Podsumowaniem projektu Od imienin do urodzin było wręczenie przez Panią Alicję Widawską i Panią Edytę Łagowską nagród i dyplomów uczniom, którzy szczególnie wyróżnili się w licznych konkursach wewnątrzszkolnych oraz dwóch konkursach na szczeblu gminnym.

W dalszej części uroczystości głos zabrała p. dyrektor Krystyna Affek, która odwołując się do słów Mikołaja Kopernika: ...myśli uczonego są niezależne od sądu ogółu - ponieważ dążeniem uczonego jest szukanie we wszystkim prawdy... stwierdziła, że to dobry patron, właściwy autorytet dla naszych uczniów, wzór do naśladowania na miarę współczesnych czasów. To patron, który uczy odwagi, odpowiedzialności za podejmowane czyny, każe być aktywnym, prowokuje do podejmowania nowych wyzwań, poznawania świata, zdobywania wszechstronnego wykształcenia, realizowania wielu pożytecznych i satysfakcjonujących działań. Taka postawa człowieka-humanisty jest bardzo pożądana we współczesnym świecie i staramy się czynić ją treścią naszych edukacyjno-wychowawczych starań. Następnie p. dyrektor, korzystając z bardzo rzetelnego źródła – kroniki szkolnej, przypomniała najważniejsze wydarzenia z ostatnich 40 lat funkcjonowania naszej placówki.

Na zakończenie pierwszej, oficjalnej części uroczystości głos zabrał Pan Józef Zając. Przypomniał zebranym, że nasza szkoła była liderem w poszukiwaniu duchowego opiekuna, ponieważ jako pierwsza w gminie Serock wybrała swojego patrona, który towarzyszy jej już od czterdziestu lat. Pan burmistrz przekazał na ręce pani dyrektor Krystyny Affek pamiątkową statuetkę z życzeniami „…wielu sukcesów i pomyślnego rozwoju pod patronatem wybitnego astronoma”.

 Drugą część jubileuszowej uroczystości rozpoczęło wręczenie pamiątkowych statuetek z portretem Mikołaja Kopernika. Otrzymali je byli dyrektorzy naszej szkoły – pan Mirosław Jarosiński, pan Janusz Plewko, pani Bogumiła Kulesza, obecna pani dyrektor Krystyna Affek oraz Burmistrz Miasta i Gminy - Sylwester Sokolnicki. W imieniu wyróżnionych głos zabrał Pan Mirosław Jarosiński, który podziękował za docenienie wkładu pracy poprzednich dyrektorów naszej szkoły oraz ich współpracowników. Ze wzruszeniem podkreślił, iż z wielką przyjemnością uczestniczył w tak miłej uroczystości. Zwrócił się także bezpośrednio do dzieci mówiąc, aby naśladowali swojego patrona, byli dobrymi uczniami oraz  szanowali swoich nauczycieli.

Po czym na scenie pojawili się ubrani w renesansowe  stroje przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i poprowadzili uroczystą galę wręczania pamiątkowych statuetek. Po raz czwarty przyznano „Kopernikówki” dla najlepszych uczniów w danej dziedzinie nauki.

Część artystyczną uroczystości rozpoczął renesansowy taniec, który przeniósł wszystkich do czasów Kopernika. Następnie sceną zawładnęli mali aktorzy, którzy zaprezentowali historyczny spektakl autorstwa p. Ewy Żmijewskiej pt. O tych, którzy głosili prawdę. O swoim poszukiwaniu prawdy opowiedzieli: Mikołaj Kopernik, Święty Wojciech oraz Włodzimierz Wolski.

Zacny jubilat otrzymał od dzieci laurkę, statuetkę Superpatrona oraz muzyczny upominek – piosenkę o Toruniu.

Jubileuszową uroczystość uświetniły: występ chóru prowadzonego przez panią Bogusławę Segiet oraz choreografia w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem pań: Ewy Modzelewskiej,  Katarzyny Tulin i Barbary Klik.

To wspaniałe wydarzenie na długo pozostanie  w pamięci naszej oraz zaproszonych gości. Z niecierpliwością czekamy na spełnienie słów Świętego Wojciecha:

I daj tej szkolnej rodzinie

Za dziesięć lat złoty jubileusz świętować

 Ewa Żmijewska i Edyta Łagowska

 

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

wstecz