Rotator zdjęć

Główna treść strony 2012

Fakty na temat schroniska dla zwierząt w miejscowości Chrcynno

Szanowni Państwo,
W związku z kierowanymi do Urzędu Miasta i Gminy w Serocku sygnałami w sprawie rzekomych nieprawidłowości, jakie mają miejsce w schronisku w miejscowości Chrcynno, do którego kierowane są bezpańskie psy odławiane z terenu gminy Serock, informujemy, że schronisko w Chrcynnie podlega stałemu nadzorowi Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz częstym kontrolom w zakresie poprawności prowadzenia schroniska. Informacje kierowane do urzędu, przez osoby, którymi kieruje najprawdopodobniej chęć poprawy losu zwierząt w schroniskach, nie znajdują potwierdzenia w opiniach organów sprawujących nadzór nad schroniskiem, przeciwnie odpowiedzi jakie uzyskaliśmy od Burmistrza Nasielska i Powiatowego Lekarza Weterynarii potwierdzają, iż schronisko działa w oparciu o Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt, a wszystkie wykryte w czasie kontroli uchybienia są na bieżąco usuwane. 
Schronisko w miejscowości Chrcynno jest jedynym, które od kilku lat składa ofertę na realizację przedmiotowego zadania. Gmina przed podpisaniem umowy ze schroniskiem wymaga dokumentów potwierdzających, że schronisko działa zgodnie z prawem, a w czasie trwania umowy pracownicy urzędu cyklicznie wizytują schronisko. Jako gmina do tej pory nigdy nie zostaliśmy zawiadomieni przez organy sprawujące nadzór o jakichkolwiek nieprawidłowościach w działalności schroniska w Chrcynnie.
Jedno jest pewne - nie ma schronisk idealnych. Schronisk jest za mało w stosunku do potrzeb i są przepełnione. W każdym z nich czworonogi będą się czuły jak w wiezieniu i to nigdy nie będzie ich prawdziwy, wymarzony dom. Wiemy wszyscy, że tak naprawdę bezpańskie zwierzęta nigdy nie są niczyje i podstawowy problem leży tak naprawdę nie w jakości i ilości schronisk, tylko w głowach i sercach ludzi, którzy nie potrafią lub nie chcą zadbać o swoje zwierzęta i wyrzucając je z domu, czy z obejścia,  zgotowują im taki właśnie los.
Aby zapobiegać bezdomności zwierząt, od tego roku, rozpoczęliśmy jako gmina akcję „Pies czeka na człowieka”, której założeniem jest to, aby jak najmniej zwierząt z terenu naszej gminy trafiało do schroniska, a jak najwięcej znalazło dom i kochającego właściciela. Do dnia dzisiejszego udało nam się podpisać 11 umów adopcyjnych, dzięki którym pieski znalazły nowy dom, bez porównania lepszy niż pobyt w schronisku.
Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

 

wstecz