Rotator zdjęć

Główna treść strony 2022 rok

Jak ograniczyć marnowanie jedzenia

W dzisiejszych czasach, coraz częściej słyszymy o tematach związanych z ekologią, możemy spotkać się z pojęciem „less waste”, czyli ruch, podejście, czy wręcz styl życia, który zakłada znaczne ograniczenie ilości produkowanych śmieci w trosce o dobro planety. Dotyka to również kwestii wyrzucania jedzenia. Marnotrawstwo żywności dotyczy nas wszystkich, jednak coraz więcej mówi się o sposobach na rozwiązanie tego problemu.

W Polsce marnujemy ok. 5 mln ton żywności rocznie. Do strat i marnowania żywności dochodzi zaczynając od produkcji rolniczej, przez przetwórstwo i dystrybucję, aż do konsumpcji. Odpowiedzialne za marnotrawstwo żywności są wszystkie te podmioty. Konsumenci indywidualni odpowiadają za ponad 60% tego marnotrawstwa to ok 76 kg na osobę rocznie, dlatego należy skoncentrować się na ograniczeniu strat w naszych domach.

Warto wprowadzać w swoje życie proste rozwiązania, które zapobiegają marnowaniu żywności. Niestety wyrzucone jedzenie to nie tylko zmarnowane składniki, ale i zmarnowana woda i energia potrzebna do wytworzenia tego jedzenia. Tymczasem do wyprodukowania 1 kg ziemniaków potrzebnych jest 300 l wody, a do produkcji 1 kg wołowiny – od 5 000 do 10 000 l. Te zasoby marnotrawimy, wyrzucając pożywienie. Trzeba pamiętać o tym, że jeśli wyrzucamy jedzenie, to w koszu tak naprawdę lądują nasze pieniądze. Płacimy zarówno podaż zakupu produktów jak również płacimy później za wytworzone odpady.

Podstawowym powodem wyrzucania jedzenia jest kupowanie ponad miarę. Organizując świąteczną kolację czy obiad, trzeba dobrze przemyśleć, ile produktów musimy kupić, aby wystarczyło dla wszystkich gości. Nie kupujmy więcej niż potrzebujemy.

Jeśli jednak uważamy, że większa ilości jedzenia jest nam niezbędna, zwróćmy uwagę na trwałość tych produktów, które kupujemy. W pierwszej kolejności podawajmy to, co najszybciej może się zepsuć, zostawiając na później produkty, które można z powodzeniem przechować dłużej w lodówce lub zamrozić.

5 prostych sposobów na ograniczenie marnowania żywności w te święta:

  • Twórz listy zakupów, a unikniesz marnotrawstwa żywności.
  • Zjedz posiłek przed pójściem do sklepu.
  • Naucz się kreatywnie wykorzystywać resztki w kuchni.
  • W odpowiedni sposób przechowuj żywność.
  • Nie gotuj ponad miarę.

Podczas Bożego Narodzenia zwracajmy uwagę na to, czy nie kupujemy zbyt  
             wiele i czy część z 12 potraw nie wyląduje w koszu na śmieci.

wstecz