Rotator zdjęć

Główna treść strony 2020 rok

Teren po składowisku odpadów w Dębem

Na ostatniej sesji Rada Miejska w Serocku podjęła uchwałę o przystąpieniu do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Serock, obejmującego m.in. teren zamkniętego składowiska odpadów w Dębem. Jest to teren stanowiący własność Miasta i Gminy Serock, który po zamknięciu składowiska w przeważającej części jest nieużytkowy. Dziś podejmujemy starania, aby to zmienić, aby nieruchomość znów służyła mieszkańcom naszej gminy, choć w zupełnie innej niż poprzednio formule.

Rozpoczynana zmiana planu ma za zadanie skorygować dotychczasowe brzmienie planu, aby teren ten mógł równolegle realizować dwie funkcje, istotne z punktu widzenia społeczności gminnej.

Spółdzielnia fotowoltaiczna jako alternatywa dla tradycyjnych źródeł energii

Pierwsze zagadnienie dotyczy umożliwienia realizacji na terenie nieruchomości instalacji fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej przekraczającej 100 kW. Dziś obowiązujący plan, ze względu na ograniczenia prawne, musiał limitować maksymalną moc zainstalowanych urządzeń wytwarzających energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Dochodzimy do momentu, kiedy możliwe będzie zwiększenie tej mocy, co zamierzamy wykorzystać. Plany dotyczące realizacji na nieruchomości instalacji fotowoltaicznej związane są z trwającym procesem rekultywacji zamkniętego składowiska odpadów i możliwości połączenia obu zagadnień. Dzięki takiemu zabiegowi, możliwa będzie jednoczesna rekultywacja składowiska, jak i pozyskanie bezemisyjnego źródła energii elektrycznej, które będzie stanowiło podstawę funkcjonowania tworzonej na terenie gminy Serock spółdzielni energetycznej.

Inicjatywa utworzenia spółdzielni energetycznej zgromadziła dotychczas ok 40 osób z terenu Miasta i Gminy Serock. Trwają ostatnie prace nad projektem statutu spółdzielni i w najbliższym czasie będziemy intensywnie pracowali nad przedstawieniem założeń spółdzielni zainteresowanym, jak również nad jej rejestracją. Po uruchomieniu spółdzielni i realizacji instalacji wytwórczej energetycznej, możliwe będzie dołączenie do spółdzielni nowych członków.

Instalacja fotowoltaiczna na czaszy dawnego składowiska, to ostateczne rozwiązanie kwestii przyszłości obiektu, który dawniej był źródłem uciążliwości dla sąsiadów – Jakub Szymański, kierownik Referatu Gospodarki Gruntami, Planowania Przestrzennego i Rozwoju

  • dawne składowisko odpadów w Tarnogrodzie zabudowywane...

Gminne schronisko jako kolejne działanie wspierające opiekę nad „bezdomniakami”

Drugim zagadnieniem, jakie będzie przedmiotem analizy na etapie prac nad zmianą planu, jest stworzenie miejsca tymczasowej opieki nad zwierzętami bezdomnymi, odłowionymi na terenie Miasta i Gminy Serock.

Ustawa o ochronie zwierząt nakłada na gminy wiele obowiązków, jednym z nich jest wyłapywanie zwierząt bezdomnych i zapewnienie im niezbędnej opieki, także weterynaryjnej, a w przypadku nieodnalezienia właściciela zwierzęcia – zapewnienie im miejsca w schronisku.

Każdego roku najtrudniejszym elementem jest znalezienie schroniska, które w ramach umowy zawartej z Miastem i Gminą Serock, wyrazi chęć przyjęcia bezdomnych zwierząt.

Od blisko dwóch lat realizujemy obowiązek ustawowy kładąc nacisk na adopcje zwierząt bezdomnych, tak, aby jak najmniej z nich trafiło do schroniska.

W tym celu podjęliśmy kilka decyzji przekładających się na konkretne działania.

Pierwszą z nich było nadanie uprawnień – uchwałą Rady Miejskiej – do wyłapywania bezdomnych zwierząt funkcjonariuszom Straży Miejskiej w Serocku, by to oni każdorazowo interweniowali w sprawach zwierząt. Dotychczas zadanie to zlecane było podmiotowi zewnętrznemu.

Interwencji w sprawie psów od zawsze było wiele, ale w ostatnich latach zaobserwowaliśmy ich znaczny wzrost. Jasnym się stało, że trzeba szukać rozwiązania, dzięki któremu zatrzymamy kierowanie każdego wyłapanego psa wprost do schroniska. Stanowiło to problem, bo czas na odnalezienie właściciela na miejscu, tj. na terenie gminy, był bardzo krótki, liczony zaledwie w godzinach. Potem zwierzę kierowane było do schroniska i pomimo, że jego zdjęcie z opisem umieszczane było na stronie internetowej gminy, właściciel znajdował się niezwykle rzadko. Zbyt krótki był to także czas, aby znaleźć zwierzęciu nowego właściciela.

Wydawało się, że rozwiązaniem będzie stworzenie miejsca, w którym zwierzę będzie mogło być czasowo przetrzymane do czasu transportu do schroniska lub przed oddaniem do adopcji. Początkowo był to jeden kojec.

Ale skala problemu bezdomności zwierząt była tak duża, że jeden kojec nie wystarczył, aby zabezpieczyć wszystkie zgłaszane do nas „bezdomniaki”. To dlatego wiosną 2019 r. zleciliśmy wykonanie kolejnych trzech boksów i zakupiliśmy trzy budy stanowiące ich wyposażenie. Pozwoliło nam to na wydłużenie czasu koniecznego do poszukiwania właścicieli wyłapanych zwierząt lub znajdowania im nowych domów. Sytuacja uległa poprawie, bo przez cały 2019 r. do schroniska trafiły tylko dwa psy. Już wtedy pomagała nam Pani Joanna Makiedońska.

Przez kolejne miesiące udało się zorganizować system opieki nad zwierzętami przebywającymi pod czasową opieką gminy obejmujący zatrudnienie osoby sprawującej nadzór nad czystością w kojcach, utworzenie profilu facebookowego „Przygarnij z Serocka”, uznając, że będzie to skuteczniejszy kanał komunikacji niż odwiedzana na stronie internetowej zakładka oraz zapewnianie koniecznej opieki weterynaryjnej, w tym także czipowanie
i sterylizowanie/kastrowanie wyłapanych zwierząt.

Wydawało się, że wszystko jest już poukładane, także dzięki współpracy z Fundacją Pomagamy Bidom z Serocka oraz Fundacją Westy Do Adopcji.

Pomoc w zgodzie z przepisami prawa

Ale wciąż, najtrudniejszym elementem do „ułożenia” było już tylko w pełni zgodne z przepisami adoptowanie zwierząt wyłapanych z terenu gminu, po które nigdy nie zgłosił się właściciel. Na gruncie ustawy o ochronie zwierząt adopcje porzuconych zwierząt powinny odbywać się ze schroniska – po uprzednim zaczipowaniu
i sterylizacji/kastracji. Nasz gminny punkt czasowego przetrzymywania zwierząt taką właśnie funkcję schroniska de facto pełnił. Zwierzę po odłowieniu/wyłapaniu trafiało do boksu na terenie MGZGK w Serocku przy ul. Nasielskiej 21. Miało zapewnioną stosowną opiekę weterynaryjną, było ogłaszane jako zwierzę zagubione, poszukujące właściciela lub nowego domu adopcyjnego i w znakomitej większości przypadków rzeczywiście znajdowało nowy dom i nowych właścicieli/ trafiało do adopcji.

Pomysł utworzenia gminnego schroniska jest zatem tak naprawdę zalegalizowaniem stanu obecnego, z tym, że w innej lokalizacji, w pełni zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie. Nie bez znaczenia pozostaje obowiązek wynikający z ustawy o ochronie zwierząt, który dotyczy zapewnienia miejsca
w schronisku bezdomnym zwierzętom wyłapanym z terenu gminy, sprowadzający się do konieczności zawarcia stosownej umowy ze schroniskiem. Wysoki poziomu adopcji i kierowanie niewielkiej liczby zwierząt do schronisk (od stycznia 2018 r. do dziś to zaledwie 11 psów) sprawiło, że schroniska znajdujące się w niedalekiej odległości od Serocka nie chciały takich umów zawierać.

Podkreślić należy, że mówimy o realizacji schroniska 10-cio stanowiskowego, nie planujemy otwierania obiektu mającego pełnić jakąkolwiek funkcję usługowo – zarobkową. Gminne schronisko funkcjonować będzie tylko na potrzeby realizowania opieki nad bezdomnymi zwierzętami wyłapanymi z terenu Miasta i gminy Serock.

Utworzenie małego, gminnego schroniska staje się dziś niezbędne, abyśmy mogli pomóc jak największej liczbie zwierzaków znaleźć nowe domy adopcyjne - Katarzyna Szmyt, Kierownik Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

 

  • autor: Referat Gospodarki Gruntami Planowania Przestrzennego i Rozwoju

wstecz