Rotator zdjęć

Główna treść strony 2019 rok

Serock dla zrównoważonego rozwoju

W ubiegłym roku Miasto i Gmina Serock rozpoczęła realizację programu edukacyjnego Serock dla zrównoważonego rozwoju. Oprócz wielopłaszczyznowej edukacji ekologicznej nieodłącznym elementem programu jest propagowanie i pokazywanie ważnych inicjatyw „na własnym podwórku”. Jedną z nich jest walka z problemem wszechobecnych śmieci, głównie plastiku.

Tworzywa sztuczne w zależności od rodzaju rozkładają się od 100 do 1000 lat. Do wyprodukowania jednej reklamówki potrzebna jest jedna sekunda, człowiek używa jej przeciętnie 30 minut natomiast czas jej rozłożenia wynosi ponad 400 lat. Te kilka liczb powinno uzmysłowić nam wszystkim z jak ważnym problemem się stykamy.

Przypominamy, że w marcu 2019 r. Parlament Europejski przyjął tzw. „dyrektywę plastikową” (w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko), zgodnie z którą od 2021 r. będzie obowiązywać zakaz obrotu 10 produktami plastikowymi jednorazowego użytku, które mają bezpieczne dla środowiska zamienniki (talerzyki, widelce, łyżki, noże, mieszadła, słomki, patyczki kosmetyczne, patyczki do balonów, styropianowe pudełka i kubki). Nie czekamy na wejście w życie zaostrzonych przepisów.

Już od 1 października 2019 r. w serockim urzędzie i miejskich jednostkach nie będzie już plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku a woda w plastikowych butelkach zastępowana będzie wodą z kranu lub w szklanych, możliwych do recyklingu, butelkach. Przy zbiornikach z wodą znajdujących się na każdym piętrze w urzędzie znajdują się plastikowe kubeczki. Niebawem znikną i one. Zostaną zastąpione papierowymi zamiennikami. W dalszej kolejności zakaz stosowania plastików obejmie także imprezy organizowane przez gminę.

To już kolejny krok serockich urzędników w promocji ekologicznych zachowań.

Wiosną serocki urząd wyposażony został w kosze do segregacji odpadów dzięki czemu blisko 80 osobowy zakład pracy aktywnie promuje segregację odpadów. Z okazji Dnia bez Opakowań Foliowych każdy zainteresowany mógł zaopatrzyć się w urzędzie w torby wielokrotnego użytku. Ekologiczny transport to temat realizowany przez nas za pośrednictwem wypożyczalni rowerów, skuterów i samochodów. W niedalekiej przyszłości planujemy wdrożenie korzystania z papieru, ale tylko takiego, który pochodzi z recyklingu makulatury. Trudno wyobrazić sobie pracę urzędu bez papieru, ale można z niego korzystać w sposób przyjazny środowisku.

Zapraszamy wszystkich do współuczestnictwa w akcji „Serock dla zrównoważonego rozwoju” w dowolnie wybranej przez siebie formule.

Instytucje i firmy gorąco zachęcamy do przyłączenia się do ograniczenia używania plastikowych opakowań, także poprzez umożliwienie zakupów towarów na wagę do własnych opakowań, i większy nacisk na segregację odpadów. Zapraszamy także do udziału w naszych ekologicznych inicjatywach jako sponsorzy.

Osoby prywatne każdego dnia mogą udowadniać sobie i innym, że łatwo mogą promować ekologiczny styl życia. Korzystając z toreb wielokrotnego użytku, pakując jedzenie na wynos, czy artykuły na wagę do własnych opakowań czy też kupując tzw. wielopaki.

  • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

wstecz