Rotator zdjęć

Główna treść strony Warto zobaczyć

Pozostałości fortyfikacji

W latach 1807 – 1808 na polecenie Napoleona, który uznał Serock za ważny punkt strategiczny, została wzniesiona twierdza, która razem z Modlinem i Pragą, miała bronić linii Wisły i osłaniać Warszawę.
Napoleon pierwszy raz w Serocku był, czy też raczej przejeżdżał przez miasto, 30 stycznia 1807 r., gdy jechał z Warszawy przez Pułtusk, Przasnysz i Olsztyn do swoich wojsk, mających wkrótce stoczyć wielką bitwę pod Iławą. Drugie wydarzenie miało miejsce 200 lat temu i związane jest z odwrotem Wielkiej Armii z Rosji.
Wieczorem 5 grudnia 1812 r. w Smorgoniach na Litwie Napoleon opuścił rozbitą Wielką Armię i udał się w podróż do Paryża. Dysponujemy dwoma relacjami osób, które towarzyszyły cesarzowi w tej dwutygodniowej podróży i wspominają o jego postoju w Serocku.

Decyzję o trasie przejazdu przez Księstwo Warszawskie podjęto 7 grudnia w Mariampolu
Przez Łomżę, Ostrołękę i Maków dotarł Napoleon 10 grudnia o godz. 4 rano do Pułtuska, gdzie zjadł zupę i wypił kawę. W Serocku znalazł się 10 grudnia o godz. 9 rano. Postój wynikał ze stałego rozkładu dnia. Każdego ranka pomiędzy ósmą a dziewiątą rano, jeżeli na postoju można było dostać kawę, cesarz wypijał jedną filiżankę z mlekiem. Pomimo zasp śniegu sięgających kolan, cesarz dokonał lustracji fortyfikacji Serocka.


Jedna z największych karczm w Serocku znajdowała się w pobliżu fortyfikacji i koszar, pomiędzy obecnymi ulicami 11 Listopada oraz Księcia Janusza I. W Serocku spędził około 1-1,5 godz. by o godz. 13 zameldować się w Hotelu Angielskim w Warszawie.

Dziś głównym dziedzictwem epoki napoleońskiej są zachowane fragmenty fortyfikacji, z których najlepiej zachowały się fragmenty rawelinu zachodniego, wkomponowanego w stadion miejski oraz kurtyna północno-zachodnia i bastion północny, które stały się szlakiem spacerowym. Twierdza budowana razem z Modlinem i Pragą stanowiła ważny element strategiczny w planach Napoleona i sprawdziła się w 1807 r. w wojnie z Rosją (2pp pod dow. Płk Stanisława Potockiego) oraz w 1809 r. w wojnie z Austrią, gdy twierdzą dowodził gen. Józef Niemojewski.
Do tej tradycji wpisać należy również dawny zajazd pocztowy, który chociaż zbudowany został już w czasach Królestwa Polskiego, to dla wielu pokoleń serocczan łączył się z obecnością Napoleona w Serocku.

 

  • -
  • -
  • -

wstecz

Powrót do topu strony