Rotator zdjęć

Główna treść strony 2012

Mniej czadu - apel wojewody mazowieckiego

Początek okresu jesienno-zimowego to także początek sezonu ogrzewania mieszkań, uszczelniania drzwi i okien, a nawet czasami zakrywania otworów wentylacyjnych. Niestety, również z tym okresem wiąże się wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla – czadem, kończących się często zgonem.  Dlatego też,  wspomniane wcześnie czynności – tak wydawałoby się proste i naturalne  wymagają rozwagi i wiedzy, aby nie dopuścić do nieszczęścia, jakim jest zatrucie czadem, czyli tlenkiem węgla.  Czad powstaje – w pewnym uproszczeniu  wówczas, kiedy do spalania zabraknie tlenu i zamiast dwutlenku węgla, powstaje tlenek węgla. Przy oddychaniu  tlenek węgla łączy się na stałe z krwią, która wówczas nie dostarcza  niezbędnego do życia tlenu. Następuje zatrucie. Potem śmierć.
Czadu nie można „wyczuć” ponieważ nie ma on zapachu. Nie można go zobaczyć, bo jest niewidoczny. Aby się przed nim ustrzec, praktycznie jedynym sposobem jest  przezorne postępowanie przy korzystaniu z domowych palenisk, w których występuje płomień i proces palenia – nieważne czego – gazu, węgla, oleju czy drewna. Warunkiem dobrego spalania jest dostarczenie do paleniska dużej ilości powietrza i sprawdzony komin, który wyciąga dym i gazy powstałe przy spalaniu. Równocześnie w miejsce zużytego przy spalaniu powietrza należy zapewnić  dopływ świeżego powietrza do mieszkania poprzez uchylone okno, kratki w drzwiach i inna kratki nadmuchowe.
Te oczywiste, ale nie zawsze przestrzegane zasady, które mogą ustrzec przez zatruciem czadem można ująć w dwóch zdaniach:
- przewody kominowe muszą być sprawne – muzą wyciągać spaliny
- musi istnieć stał dopływ świeżego powietrza z zewnątrz.
Aby spełnić ww. warunki należy zadbać o regularne, fachowe  przeglądy kominów, przewodów wentylacyjnych i urządzeń grzewczych.  Warto pomyśleć również o zainstalowaniu specjalnych czujników - detektorów czadu, ostrzegających o niebezpieczeństwie.
Apeluję więc do wszystkich mieszkańców Mazowsza o przezorność w korzystaniu z urządzeń grzewczych.

 

Dariusz Piątek

wicewojewoda mazowiecki

wstecz