Rotator zdjęć

Główna treść strony 2012

W przygotowaniu do rewolucji śmieciowej

Od 1 lipca 2013 roku odpady komunalne wytwarzane przez właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, stają się własnością gminy. Do tego czasu wszyscy, którzy mają podpisane indywidualne umowy na odbieranie odpadów, będą musieli je rozwiązać.
Gmina w ramach wnoszonej przez mieszkańców opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zorganizuje ich odbiór, a także sprawować będzie nadzór nad sprawnym działaniem systemu oraz nad prawidłowym zagospodarowaniem odpadów.
Wysokość opłaty będzie uzależniona od ilości osób zamieszkujących nieruchomość, a także od tego czy odpady będą zbierane i odbierane w sposób selektywny. Mieszkańcy, którzy będą segregować śmieci, będą płacić niższą opłatę.
Podstawą do przygotowania i wdrożenia nowego systemu na terenie naszej gminy jest uchwalenie przez Radę Miejską w Serocku, w terminie do końca bieżącego roku szeregu uchwał.
Zgodnie z pierwszą uchwałą, która podjęta została przez Radę Miejską w Serocku na sesji w dniu 16 października 2012 r. określono częstotliwość odbierania odpadów z nieruchomości. W zabudowie jednorodzinnej odpady komunalne zmieszane będą odbierane raz na dwa tygodnie, a z budynków wielorodzinnych 2 razy w tygodniu. Odpady segregowane odbierane będą z dotychczasową częstotliwością, czyli raz w miesiącu z budynków jednorodzinnych, natomiast z bloków
z częstotliwością dostosowaną do potrzeb wspólnoty, jednak nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Odpady wielkogabarytowe w tym zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny odbierane będą bez względu na rodzaj zabudowy 2 razy w roku.
Dodatkowo, zgodnie z uchwałą 4 razy w roku odbierane będą odpady zielone oraz utworzone zostaną 2 punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych odbierane będą, gdzie będą mogli Państwo przekazać różne rodzaje odpadów problematycznych, jak chociażby chemikalia, pozostałości farb, opony. Punkty powstaną na terenie Miejsko – Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Serocku, przy ulicy Nasielskiej 21 oraz na terenie Składowiska Odpadów Komunalnych w miejscowości Dębe.
Wszelkie bieżące informacje, dotyczące wdrażania nowego systemu mogą Państwo uzyskać
w Referacie Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, pokój nr 11, tel.: 22 782 88 40, 22 782 88 39.

tekst uchwały

wstecz