Rotator zdjęć

Główna treść strony 2012

Gotowość Serocka w sytuacji zagrożenia naturalnego

W środę, 12 września, w serockim ratuszu odbyło się robocze spotkanie dotyczące przygotowania gminy do przeciwdziałania zagrożeniom naturalnym, w oparciu o doświadczenia ostatnich pięciu lat. Gospodarzem spotkania, w którym wzięli udział m.in.  starosta powiatu legionowskiego, Jan Grabiec, wójt gminy Wieliszew, Paweł Kownacki, z-ca dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej w Warszawie ds. zarządu zlewni w Dębem, Zenon Chęć,  kierownik referatu zarządzania kryzysowego starostwa powiatowego w Legionowie, Tadeusz Dziuba, specjaliści od zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej ze starostwa powiatowego, Urzędu Gminy Jabłonna, Urzędu Gminy Wieliszew, Urzędu Miasta Legionowo oraz Gminy Nieporęt był Sylwester Sokolnicki.
W spotkaniu uczestniczyli ponadto: przedstawicielka Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Legionowie kpt. Aleksandra Kempczyńska, Komendant Komisariatu Policji w Serocku komisarz Rafał Trzaskoma, pani Anna Romanowska sołtys wsi Stanisławowo oraz przedstawiciele gminnych jednostek OSP.
Pierwszym punktem spotkania było omówienie zdarzeń  kryzysowych w gminie Serock z podziałem na  ich rodzaje, z przedstawieniem ich konsekwencji oraz z uwzględnieniem wykorzystanych w akcjach ratowniczych środków oraz poniesione w związku z tym koszty. Dominujące na terenie gminy są zagrożenia powodziowe – w ciągu ubiegłych 5 lat dwukrotnie były podejmowane akcje ratownicze nimi powodowane, kiedy wzbierała woda  w Narwi i Bugu. W 2007 r (luty – marzec). Zagrożenie powodziowe związane było z powstawaniem zatorów lodowych w miejscach rozległych wypłyceń u ujścia rzeki Bug do  Narwi i na odcinku Kania Nowa - Kania Polska. Cztery lata później sytuacja powodziowa była znacznie poważniejsza. Bug osiągnął stan porównywalny z tym najwyższym w historii rzeki, a odnotowanym podczas powodzi 1979 r. Na terenie gminy dochodzi także do podtopień, które dotykają gospodarstw oraz terenów rolnych i sadowniczych.
Analizując zagrożenia naturalne  związane z położeniem w bliskości Jeziora Zegrzyńskiego nie wolno zapominać o przydusze, która stanowi  poważne zagrożenie natury ekologicznej.  Latem 2009. r.   doszło do przyduchy w Jeziorze Zegrzyńskim oraz w Bugu i jego dopływać. Poziom stężenia tlenu wynosił wówczas poniż 4 mg/l. Sytuacja ta spowodowana była wysoką temperaturą powietrza oraz  gnijącymi mokrymi trawami, zmywanymi podczas ulew i burz z łąk. W trakcie akcji ratunkowej zebrano i zutylizowano 5870 kg śniętych ryb.
Podczas środowego spotkania  zostały przedstawione wnioski wynikające z przeprowadzania akcji ratowniczych związanych z zagrożeniami naturalnymi, które miały miejsce na terenie całego powiatu legionowskiego w ciągu minionych 5 lat. Tadeusz Dziuba, kierownik referatu zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Legionowie podkreślił, iż położenie gmin powiatu Legionowskiego oraz  wieloletnie zaniedbania  w utrzymywaniu całego systemu rowów melioracyjnych jak również prognozowane podnoszenie się poziomu wód gruntowych – to wszystko sprawia, ze ryzyko  występowania zagrożenia powodziowego na terenie powiatu jest bardzo duże. Realne jest tez zagrożenie powodzią katastrofalną dlatego też ważne jest utrzymywanie należytego stanu technicznego wałów przeciwpowodziowych na Narwi i Wiśle oraz zapór bocznych wzdłuż Jeziora Zegrzyńskiego. W przypadku zagrożenia przyduchą bardzo istotny jest stały i systematyczny monitoring stanu wód jeziora oraz jego dopływów, zwiększenie nakładów na gospodarkę wodno-ściekową, wzmocnienie nadzoru nad urządzeniami melioracyjnymi oraz nadzoru gmin nad usuwaniem odpadów stałych i płynnych z indywidualnych gospodarstw domowych, jak również kompleksowe zwiększanie retencji wód. Podsumowując swoją prezentacje, Tadeusz Dziuba określił główne  zadania gmin z zakresu obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego zwracając szczególna uwagę na:
a)stały monitoring niekorzystnych zjawisk i zdarzeń mających wpływ na bezpieczeństwo powszechne mieszkańców powiatu;
b) prowadzenie ciągłej analizy zdarzeń kryzysowych mogących wystąpić  na terenie powiatu;
c) ostrzeganie i alarmowanie mieszkańców o możliwości wystąpienia zjawisk niebezpiecznych dla życia i mienia dążąc do powiadamiania maksymalnej liczby mieszkańców;
Ponadto:
a) gromadzenie  niezbędnego sprzętu i materiałów do zapobiegania, prowadzenia akcji ratunkowych i usuwania skutków zagrożeń spowodowanych siłami natury oraz działalnością człowieka;
b) prowadzenie akcji edukacyjno – szkoleniowej  wśród mieszkańców powiatu;
c) posiadanie aktualizowanego wykazu firm, hurtowni posiadających niezbędny sprzęt do  prowadzenia akcji ratunkowych.
Plany naprawy zapór bocznych rzek Bug, Narew i Zalewu Zegrzyńskiego oraz prowadzenia prac bagrowniczych u ujścia rzeki Bug do Narwi przedstawił z-ca dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej w Warszawie ds. zarządu zlewni w Dębem Pan Zenon Chęć. W   jego ocenie prace bagrownicze na 5 kilometrowym ujściowym odcinku rzeki Bug oraz prace naprawcze zapór bocznych w granicach naszej gminy są bardzo prawdopodobne już w 2013 r. Jest to bardzo dobra wiadomość.
W drugiej części spotkania, jego uczestnicy udali się do magazynu przeciwpowodziowego i OC w Stanisławowie, gdzie umożliwiono uczestnikom spotkana zapoznanie się z wyposażeniem, zabezpieczeniem, organizacją pracy oraz sposobami prowadzenia ewidencji i dokumentacji gminnego magazynu przeciwpowodziowego i obrony cywilnej.
Żywo dyskutowano nad zasadnością, asortymentem i wielkością zapasów sprzętowych i materiałowych utrzymywanych w gminnych magazynach do prowadzenia akcji ratowniczych

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

wstecz