Rotator zdjęć

Główna treść strony 2012

Może przestraszyć, ale krzywdy nie zrobi

Jest ciepło i wilgotno, i na terenie naszej gminy zaczęły pojawiać się zaskrońce. Zaskroniec jest gatunkiem niejadowitego węża, który występuje prawie w całej Europie. Najczęściej spotykany jest nad brzegami różnych zbiorników wodnych, na terenach podmokłych ale również w lasach, parkach, ogrodach czy łąkach. Czasami zdarza się, że zaskroniec pojawi się na naszej posesji. Choć niegroźny, odstrasza i  budzi w nas niepotrzebne obawy. Gdy jest zagrożony ucieka, a jego obroną jest udawanie martwego, lub wydzielanie nieprzyjemnego zapachu.
Jak go rozpoznać? Zaskroniec ma wyodrębnioną głowę od pozostałej części ciała i charakterystyczne plamki koloru żółtego, czasem białego. Dorosłe okazy mogą osiągać długość 1,20 m. Ciało zaskrońca pokryte jest drobnymi, szorstkimi łuskami, a umaszczenie grzbietu jest szare, czasami lekko brunatne, często z ciemnymi plamkami.
Zaskrońce sa bardzo pozyteczne żywią się bowiem - między innymi gryzoniami, będącymi szkodnikami pól. Przypominamy, że jest to gatunek prawnie chroniony i wszelkie próby odłowu czy uśmiercania są przestępstwem wg polskiego prawa.

  • -

wstecz