Rotator zdjęć

Główna treść strony 2018

Miasto i Gmina Serock wykonuje zadania w zakresie opieki nad bezdomnymi zwierzętami i zapobiegania bezdomności zwierząt

Dotyczy to przede wszystkim realizacji ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, a także ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, a także innych ustaw.

Na podstawie art. 11 ust 1 ustawy o ochronie zwierząt zapobieganie bezdomności zwierząt i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy do zadań własnych gmin. Zgodnie z art.11 ust 3 zabrania się odławiania zwierząt bezdomnych bez zapewnienia im miejsca w schronisku dla zwierząt, chyba, że zwierzę stwarza poważne zagrożenie dla ludzi lub innych zwierząt. Oznacza to, że gminy są zobligowane do zawierania stosownych umów zapewniających zwierzętom bezdomnym ze swojego terenu miejsca w schronisku.

Realizując ustawowy obowiązek, Miasto i Gmina Serock w dniu 7 grudnia 2017 r. na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Miasta i Gminy Serock zamieściła zaproszenie do złożenia oferty cenowej na zadanie pn. „Transport i objęcie opieką w schronisku bezdomnych zwierząt, pochodzących z terenu miasta i gminy Serock w 2018 r.” W zaproszeniu określono termin składania ofert, precyzyjnie określono przedmiot zamówienia oraz wskazano kryterium oceny ofert.

 

Procedura wyboru schroniska przeprowadzona została zgodnie z ustawą o finansach publicznych oraz Regulaminem postępowania przy udzielaniu zamówień poniżej 30 000 EURO w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku przyjętym Zarządzeniem Nr 18/2014 Burmistrza Miasta i Gminy Serock z dnia 5 czerwca 2014 roku w sprawie wprowadzenia regulaminu postępowania przy udzielaniu zamówień poniżej 30 000 euro w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku.

 

W wyznaczonym terminie składania ofert wpłynęła 1 oferta złożona przez Schronisko Dla Bezdomnych Zwierząt Dworakowski Zygmunt i Grażyna Jadwiga Dworakowska – spółka cywilna. Złożona oferta spełniła wymagania Zamawiającego określone w formularzu ofertowym oraz mieściła się w kwocie jaką Zamawiający może przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Niemniej jednak przed podjęciem rozstrzygnięcia zapoznano się szczegółowo z wystąpieniem pokontrolnym NIK Delegatura w Olsztynie znak LOL.410.001.03.2016-P-16-058 dostępnym na stronie www.nik.gov.pl (http://www.nik.gov.pl) dotyczącym warunków panujących w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Radysach s.c.

 

W dniu 29 grudnia 2017 r., z wymienionym powyżej podmiotem zawarta została umowa na transport i objęcie opieką w schronisku bezdomnych zwierząt, pochodzących z terenu Miasta i Gminy Serock w 2018 r. W zawartej umowie znalazły się szczegółowe zapisy dotyczące obowiązku m.in. zapewnienia właściwego transport, zapewnienia właściwych warunków bytowania, kompleksowej obsługi weterynaryjnej, przeprowadzanie obligatoryjnej sterylizacji/kastracji zwierząt przyjętych do schroniska, zgodnie z zaleceniem lekarza weterynarii, prowadzenie ewidencji psów przyjętych do schroniska czy też przekazywanie zwierząt do adopcji.

 

Jednocześnie przypominamy, że osoba, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną lub Policję (art. 9a ustawy).

Ponadto, zwracamy uwagę na art. 10a ust 3 ustawy o ochronie zwierząt, który stanowi, że zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację opiekuna lub właściciela oraz art. 77 Kodeksu wykroczeń - Art. 77. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

 

W tym miejscu należy podkreślić, że mieszkańcy mają możliwość oznakowania swoich zwierząt domowych trwałym oznakowaniem elektronicznym na koszt gminy. Straż Miejska posiada czytnik chipów, więc w przypadku każdej podejmowanej interwencji możliwe jest sprawdzenie czy pies posiada właściciela. W głównej mierze od woli posiadaczy zwierząt w zakresie ich oznakowania zależeć będzie szybkie odnalezienie właściciela zwierzęcia, z powodu którego została podjęta interwencja.

wstecz