Rotator zdjęć

Główna treść strony 2017

W Zegrzu powstał mural historyczny

Inspiracją do namalowania muralu była chęć zagospodarowania pustych ścian budynków garażowych przez zaprezentowanie na nich w formie dzieła wielkoformatowego bogatej historii Zegrza.

Mural zajmuje powierzchnię 200m2. Podzielony został na kilka części, z których każda przedstawia osobną scenę nawiązującą do wydarzeń i osób, które w historii Zegrza się pojawiły i miały wpływ na obecny charakter tej znanej nad Jeziorem Zegrzyńskim miejscowości.

Inicjatorem przedsięwzięcia był Przewodniczący Zarządu Rady Osiedla Zegrze Mariusz Kusiak oraz Radny Rady Miejskiej w Serocku Sławomir Osiwała.
Autorem i wykonawcą projektu jest Rafał Roskowiński (autor projektu muralu historycznego w Legionowie). W wykonaniu malowidła pomagała mu Katarzyna Jurga.

O zegrzyńskim muralu opowiemy więcej wkrótce. Już dziś jednak chcieliśmy zaprosić Państwa do oglądania tego oryginalnego dzieła sztuki ulicznej, które z pewnością stanie się nie tylko atrakcją turystyczną, ale również trwałym elementem edukacji społecznej.

Mural został sfinansowany ze środków Miasta i Gminy Serock, Powiatu Legionowskiego i Pałacu Zegrzyńskiego.

Dziękujemy Panu Mariuszowi Kusiakowi, Panu Sławomirowi Osiwale oraz wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie muralu za społeczne zaangażowanie i działania podejmowane w kierunku podnoszenia atrakcyjności turystycznej gminy Serock.

Poniżej zamieszczamy wypowiedź pana Mariusza Kusiaka na temat tego społeczno-artystyczno-edukacyjnego poruszenia w Zegrzu:

W dniu 17.08.2017r zakończyły się prace przy muralu w Zegrzu.

Na ten moment czekaliśmy 316 dni czyli od momentu powstania pomysłu do końca realizacji przedsięwzięcia. Efekt przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Ale po kolei.

04.10.2016 r. Przewodniczący Zarządu Rady Osiedla Zegrze Mariusz Kusiak oraz Radny Rady Miejskiej w Serocku Sławomir Osiwała zastanawiali się jak uatrakcyjnić zegrzyńskie Osiedle i jego okolice tak, aby były bardziej przyjazne dla mieszkańców i przyjezdnych gości.

Zainspirowani muralami w Serocku - nawiązującymi do historii i rodowodu tego miasta - oraz muralem powstającym na murach Narodowego Centrum Kryptologii w Legionowie, wymyślili aby na szarym murze budynków garażowych zlokalizowanych przy ul. Groszkowskiego (u zbiegu z ul. Drewnowskiego) powstał mural przedstawiający historię Zegrza od roku 1821. Historię, która jest najbardziej „namacalna” dzięki istniejącym zabytkom i dokumentom.

28.10.2016 r. To data pierwszego kontaktu z artystą i twórcą legionowskiego muralu pn. „750 metrów chwały oręża Polskiego” Rafałem Roskowińskim. Dwa tygodnie później doszło do spotkania w terenie, a w połowie stycznia powstała koncepcja muralu, która oprócz historii Zegrza miała przedstawiać elementy architektoniczne Serocka.

07.02.2017 r. odbyło się spotkanie z burmistrzem Miasta i Gminy Serock Sylwestrem Sokolnickim. W spotkaniu uczestniczyli Sławomir Osiwała, Mariusz Kusiak, Rafał Roskowiński i Katarzyna Sykus z Fundacji Gdańska Szkoła Muralu. Przedstawiono koncepcję Panu Burmistrzowi, któremu najwyraźniej już na tym etapie pomysł się spodobał. W trakcie rozmowy Burmistrz słusznie zauważył, aby nie „przeplatać Zegrza z Serockiem”, gdyż dla widza niezwiązanego z gminą ten przekaz może być nieczytelny. Postanowiliśmy więc, aby w Zegrzu pojawiła się tylko historia tej miejscowości z serockim akcentem w postaci wizerunku ratusza i herbu gminy. Stwierdzenie Burmistrza „wchodzimy w to” dało nam siłę do działania i zielone światło do realizacji przedsięwzięcia.

08.03.2017r Rozpoczęliśmy konsultację historyczną z Panem dr. Mirosławem Pakułą. Przygotowane materiały przekazaliśmy artyście.

09.03.2017r Przewodniczący Zarządu Rady Osiedla zwrócił się do Dyrektora Agencji Mienia Wojskowego z prośbą o bezpłatne użyczenie i wykorzystanie ścian budynku pod mural, na co w dniu 18.04.2017 r. uzyskał zgodę.

11.04.2017 r. Rafał Roskowiński skończył prace przy projekcie - już sam projekt budził w nas entuzjazm.

12.04.2017 r. Doszło do ponownego spotkania z Burmistrzem Sylwestrem Sokolnickim w celu zaprezentowania projektu. Projekt spotyka się z aprobatą władz samorządowych.

21.04.2017 r. Przewodniczący Zarządu Rady Osiedla zwrócił się z wnioskiem do Burmistrza Miasta i Gminy Serock o wsparcie naszej inicjatywy i pomoc w jej realizacji. W trakcie spotkań roboczych ustaliliśmy zakres prac jakie mieszkańcy Zegrza muszą zrobić we własnym zakresie, a czym zajmie się gmina. Przed nami było sporo pracy, bo mur popękany, a działka wokół garaży porośnięta kłującymi krzewami z wystającymi korzeniami. Mieliśmy wielkie obawy czy sprostamy zadaniu, ale nie ustaliśmy w działaniach. Musieliśmy zatknąć przysłowiowy sztandar na szczycie.

15.07.2017r. Zorganizowaliśmy prace społeczne i przystąpiliśmy do usunięcia kilku drzew zagrażających nieruchomości – ich korzenie wrosły w fundamenty budynku, a konary kładły się na dach. W realizacji tych prac wspierał nas Kierownik Budowy Tomasz Dymczak z Inżynierii Rzeszów, która prowadziła budowę kanalizacji na naszym Osiedlu. Ciężki sprzęt był bardzo przydatny w wyrywaniu starych karp drzew i usuwaniu kłujących krzewów. W tzw. międzyczasie Pan Andrzej Łukaszczyk pieczołowicie naprawiał mur przed planowanym malowaniem. Pomimo zaangażowania mieszkańców i ciężkiej pracy w upale stwierdziliśmy, że nie zdążymy przygotować terenu na umówiony termin.

Wobec powyższego Sławomir Osiwała, zwrócił się z prośbą do Burmistrza Sylwestra Sokolnickiego o wsparcie. Dwa dni później uzyskaliśmy je i teren został doprowadzony do stanu jakiego oczekiwaliśmy.

05.08.2017r Na pierwszym planie pojawił się Rafał Roskowiński wraz z Katarzyną Jurgą. Nastąpił upragniony moment czyli pierwsze pociągnięcie pędzlem. Prace trwały nawet w nocy, ponieważ przed Rafałem Roskowińskim była jeszcze realizacja projektów w innych punktach naszego kraju. Z dnia na dzień pojawiały się nowe elementy muralu, a całość dzieła zadziwiała nas. Przechodzący mieszkańcy z zainteresowaniem śledzili powstawanie malowidła. Można było poczuć ich dumę i przywiązanie do miejsca z tak bogatą historią. Samochody zwalniały, ludzie zatrzymywali się, robili zdjęcia, podchodzili, pytali. I właśnie o to chodziło – by wzbudzić zainteresowanie tym wydarzeniem artystycznym i historią Zegrza.

Warto było zabiegać, warto było starać się. Po prostu było warto.

Dziękujemy serdecznie Panu Burmistrzowi za okazane wsparcie i poparcie inicjatywy lokalnej. Zapewniamy, że dla nas ten mural jest bardzo ważny, nie tylko z punku widzenia estetycznego ale przede wszystkim jest wyrazem naszej identyfikacji z miejscem, w którym żyjemy.

 

Dziękujemy Staroście Legionowskiemu Panu Robertowi Wróblowi za pozytywne przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o sfinansowanie projektu.

Dziękujemy Pani Prezes Agnieszce Sinczak właścicielce Pałacu Zegrzyńskiego za pomoc w realizacji przedsięwzięcia. Mamy nadzieję na dalszą współpracę.

Dziękujemy Dyrektorowi Agencji Mienia Wojskowego Panu Piotrowi Kudlickiemu za udostępnienie ściany budynku należącego do Skarbu Państwa. Wypowiedziane słowa „przecież to wy budujecie i kształtujecie swoją przestrzeń” zachowamy w pamięci.

Serdecznie dziękujemy kierownikowi Muzeum Historycznego w Legionowie - Filia "Piaski" Panu  dr. Mirosławowi Pakule za pomoc w doprecyzowaniu chronologii i przygotowaniu materiałów o treści historycznej, które posłużyły do stworzenia projektu muralu.

Dziękujemy Rafałowi Roskowińskiemu i Katarzynie Jurdze za wspaniałe przeniesienie projektu na ściany garażu. Jesteśmy pełni podziwu i wyrażamy wielkie uznanie dla Waszego talentu.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Zegrza, którzy brali udział w pracach na rzecz Osiedla związanych z realizacją muralu, za potężny trud włożony w uporządkowanie terenu.

Dziękujemy Kierownikowi Budowy Inżynierii Rzeszów Panu Tomaszowi Dymczakowi i jego niezłomnym pracownikom za wspaniałą pracę jaką wykonują na terenie Osiedla w związku z budową kanalizacji oraz za życzliwość jaką okazują mieszkańcom pomagając im w realizacji czynności przekraczających ich zakres obowiązków.

I wreszcie na koniec celowo i z premedytacją. Dziękujemy mieszkańcom Zegrza. Mural powstał dla Was. Bądźcie dumni ze swojej historii i tradycji. Utożsamiajcie się z gminą. Współpracujmy. Współpracujmy a osiągniemy więcej celów niż nam się wydaje. Nie zamykajmy się w swoich domach i nie patrzmy na czubek własnego nosa. Zegrze jest nasze i mamy obowiązek o nie dbać.

Mariusz Kusiak

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

wstecz