Rotator zdjęć

Główna treść strony Wielki Byczków

Wielki Byczków (Velkiy Bychkov)

Wielki Byczków znajduje się w powiecie Rakhiv na Zakarpaciu, w pobliżu granicy ukraińsko-rumuńskiej. To niewielkie, liczące blisko 9,5 tys. mieszkańców, miasteczko położone u podnóża Karpat, na prawym brzegu rzeki Cisy (dopływu Dunaju).

Wielki Byczków znany jest ze swojej pięknej przyrody. Z uwagi na specyficzny klimat tego miejsca, występuje tu niespotykana nigdzie indziej fauna i flora.

Pierwsza pisemna wzmianka na temat miasteczka pochodzi z II poł. XIV w jako Buchku i wywodzi się od słowiańskiego słowa oznaczającego „byka”.

Do dzisiejszego dnia zachowały się dwie legendy dotyczące pochodzenia nazwy miejscowości. W czasie kiedy osada powstawała (połowa XIV wieku), w Europie szalała Czarna Śmierć. Jeden z mieszkańców chciał za wszelką cenę uchronić swoją rodzinę i gospodarstwo przed zarazą, w tym celu asięgnął rady u szamanki, która poradziła mu co należy zrobić. Mężczyzna zaprzągł woły i otoczył swoje ziemie głębokimi rowami. Orał dużymi wołami tam, gdzie później powstał Wielki Byczków, a następnie zaprzągł cielęta i orał nimi tam, gdzie teraz jest Mały Byczków. Zaraza została powstrzymana, zaś nazwy „Wielki i Mały Byczków” pozostały.

Według innego podania, nazwa miasteczka wywodzi się od słowa „beczka”. Związane jest to z tym, że jednym z ważniejszych zajęć mieszkańców osady było wyrabianie ogromnych beczek, służących do transportu soli z Sołotwyna do środkowych Austro-Węgier. Przez pewien czas, wieś nosiła nazwę Velykyi Bochkiv. Sami mieszkańcy jednak zaprzeczają, by wersja ta była prawdziwa, twierdząc że nigdy nie nazywali osady Bochkiv, zawsze był to Bychkiv. Dodać tutaj należy również, że najstarszym zajęciem mieszkańców osady była hodowla bydła. Zaś herb wsi przedstawia mężczyznę orzącego ziemię wołem.

Największą okoliczną atrakcją Wielkiego Byczkowa jest Karpacki Rezerwat Biosfery. Rezerwat utworzony został w 1968 r. w celu ochrony unikalnych w skali Europy obszarów dzikiej przyrody. Na chronionym obszarze znajdują się najwyższe szczyty Ukrainy, alpejskie jeziora oraz wiele unikalnych gatunków roślin i zwierząt. W górskich lasach przeważają buki, drzewa iglaste, świerki, dęby i graby.

Naturalna flora jest reprezentowana przez ponad 2,8 tys. gatunków, wśród których 131 znajduje się w Czerwonej Księdze Ukrainy. Jeśli zaś chodzi o faunę, to w regionie tym zidentyfikowano ponad 4,3 tys. gatunków, wśród których 75 zapisano w Czerwonej Księdze. Można spotkać następujące zwierzęta: kret śnieżny, kret alpejski, jeleń, ryś, niedźwiedź brunatny, sarna, wilk, sowa szara.