Rotator zdjęć

Główna treść strony PYTANIA I ODPOWIEDZI

Na jaką pomoc mogą liczyć osoby, które przyjechały z Ukrainy?

  • Osoby przyjeżdżające z Ukrainy mogą liczyć na pomoc w zakresie NFZ i służby zdrowia – jeżeli jest taka potrzeba, mogą zgłaszać się do szpitali i przychodni. Informacje o pomocy medycznej w gminie Serock znajdziesz TUTAJ, obowiązuje rejestracja.
  • W przypadku chęci podjęcia pracy zarobkowej - prosimy o cierpliwość, czekamy na uregulowanie kwestii prawnych. 

  • Na ten moment Urząd Miasta i Gminy w Serocku nie udziela wsparcia finansowego.

Czy muszę gdzieś zgłosić prawnie pobyt uchodźców w moim domu?

Na ten moment - NIE. Mieszkańcy gminy Serock, którzy przyjęli uciekinierów z Ukrainy w swoich domach nie mają obowiązku rejestracji pobytu osób z Ukrainy w swoim mieszkaniu czy domu.

Czy przyjmując rodzinę pod swój dach tworzymy jakąkolwiek osłonę prawną dla osoby udostępniającej mieszkanie?

W przypadku przyjęcia osób pod swój dach Urząd Miasta i Gminy w Serocku nie jest stroną, nie ma zatem możliwości wsparcia lub pośredniczenia w ewentualnych późniejszych sporach.

Jak długo obywatele Ukrainy mogą przebywać na terenie Polski bez żadnego statusu (czy obowiązuje zasada 15 dni)? Po jakim czasie muszą/mogą wystąpić o status uchodźcy?

Z informacji, którymi dysponujemy na ten moment wynika, że nikt z osób przyjeżdżających do Polski nie zostanie odesłany do Ukrainy w stanie wojny. Sytuacja jest dynamiczna, niebawem wejdzie w życie ustawa, która ureguluje te kwestie, o czym będziemy Państwa informować. Uciekinierzy z Ukrainy będą mieli zagwarantowany pobyt w Polsce na specjalnych zasadach. 

Chciałbym pomóc jako wolonatriusz, gdzie powinienem się zgłosić?

Wszystkie osoby, które chciałyby w jakikolwiek sposób bezpłatnie wesprzeć obywateli Ukrainy przebywających w gminie Serock, proszeni są o przesłanie maila z ofertą na adres: ukraina@serock.pl

Gdzie prowadzona jest zbiórka przedmiotów, żywności itp.?

Zbiórkę rzeczową prowadzi Stowarzyszenie Pomocna Dłoń Serock przy wsparciu wolontariuszy i w porozumieniu z Urzędem Miasta i Gminy w Serocku. Z magazynu w Woli Kiełpińskiej kierowane są na bieżąco rzeczy do ośrodków na terenie gminy Serock, w których przebywają Ukraińcy. Również osoby, które kwaterują obywateli Ukrainy w swoich domach, mogą zgłosić się do stowarzyszenia o wsparcie.

Magazyn znajduje się w Woli Kiełpińskiej (adres: Szadki 6) i jest otwarty w dniach:
poniedziałek - piątek - godz. 16.00-20.00
sobota - godz. 9.00-13.00
niedziela - nieczynny.

Najpilniejszymi potrzebami są artykuły chemiczne, pielęgnacyjne, ale także opatrunkowe i żywność z długim terminem ważności. 
Na fanpejdżach stowarzyszenia i Urzędu Miasta i Gminy Serock ogłaszane są również bieżące zbiórki, prosimy o śledzenie stron na Facebooku. 

Chciałbym przekazać wsparcie finansowe, jak mogę to zrobić?

Stowarzyszenie Pomocna Dłoń Serock prowadzi także zbiórkę pieniężną pod adresem: https://zrzutka.pl/7a4z3e.

Dla osób, które wolą przelewy tradycyjne - dane do wpłaty:
Stowarzyszenie Pomocna Dłoń Serock
ul. Szaniawskiego 50a/13 Jadwisin
05-140 Serock

Jakich formalności należy dopełnić jeżeli mieszkańcy decydują się na zakwaterowanie osób z Ukrainy?

Mieszkańcy Miasta i Gminy Serock nie muszą dopełniać jakichkolwiek formalności związanych z udostępnieniem swojej przestrzeni osobom z Ukrainy – jest to w pełni wola i decyzja mieszkańców, gmina nie jest stroną. 

Chciałbym zorganizować transport na Ukrainę, czy muszę go gdzieś zgłaszać?

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych uruchomiła całodobową infolinię, na której uzyskacie Państwo wsparcie w tym temacie:  22 899 89 21. Potrzebne informacje można znaleźć także na stronie: https://pomagamukrainie.gov.pl/ 

 

Powrót do topu strony