Rotator zdjęć

Główna treść strony 2022 rok

Majowe święta

1 maja – Międzynarodowe Święto Pracy

Święto robotników, przypadające 1 maja, było przez kilkadziesiąt lat zawłaszczone przez komunistów i z nimi kojarzone, a tymczasem obchodzono je w Polsce od czasów zaborów. Zostało ustanowione dla uczczenia protestów i masakry robotników w Chicago w 1886 roku.

Pierwsze obchody tego święta w Polsce odbyły się w 1890 roku w zaborze rosyjskim. Masowe demonstracje pierwszomajowe miały miejsce w 1905 roku. Pod odzyskaniu niepodległości przez Polskę podjęto pierwszą próbę ustanowienia 1 maja dniem wolnym od pracy. Świętem państwowym i dniem wolnym jest 1 maja od 1950 roku. Po latach komunizmu, czasów w których tego dnia odbywały się obowiązkowe pochody, święto jest obchodzone spontanicznie. Pozostaje nadal świętem państwowym i dniem wolnym od pracy.

Warto dodać, że pierwszego dnia maja w Kościele katolickim obchodzone jest, zgodnie z kalendarzem liturgicznym, wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika, patrona ludzi pracy. 1 maja to także data wejścia Polski do Unii Europejskiej. W tym roku przypada 17. rocznica tego ważnego wydarzenia.

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Drugi dzień maja był w czasach komunizmu dniem zdejmowania flag po święcie pierwszomajowym. Władze pilnowały, by ten symbol narodowy nie pojawiał się w przestrzeni publicznej 3 maja, w dniu wielkiego święta Polaków.

Po przemianie ustrojowej, 15 października 2003 roku, do laski marszałkowskiej trafił projekt zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP. Jego autorem był poseł Edward Płonka. Święto flagi zostało ustanowione na 2 maja na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku.

Tradycją stało się noszenie 2 i 3 maja kokard w barwach narodowych oraz wywieszanie flag, nie tylko na gmachach urzędowych, ale także na prywatnych domach i balkonach mieszkań. Na budynkach pojawiają się również iluminacje w barwach narodowych.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest łącznie ze Światowym Dniem Polonii.

3 maja - Święto Narodowe 3 Maja

Jedno z najważniejszych świąt państwowych, ustanowione na pamiątkę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 Maja, pojawiło się w polskim kalendarzu w 1919 roku, ale dzień ten był uważany za świąteczny już od roku w którym konstytucja powstała. Święto celebrowano także w latach zaborów.

W 1946 roku komuniści zabronili obchodów 3 Maja, a w 1951 roku oficjalnie zniesiono to święto. Dopiero w roku 1981 ponownie świętowano to historyczne wydarzenie. W stanie wojennym 3 maja odbywały się brutalnie tłumione demonstracje. Na ponowne oficjalne ustanowienie święta 3 Maja trzeba było czekać do przemiany ustrojowej. Przywrócono je ustawą z 6 kwietnia 1990 roku (weszła w życie 28 kwietnia).

4 maja – Międzynarodowy Dzień Strażaka

Święto zainicjowano w Australii dla uczczenia pamięci pięciu strażaków, którzy zginęli w 1998 roku. Po konsultacjach w gronie międzynarodowych organizacji pożarniczych ustalono termin święta na dzień wspominania św. Floriana w Kościele katolickim, patrona wszystkich strażaków.

W Polsce Dzień Strażaka jest świętem zawodowym ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2003 roku.  Obchodzi je Państwowa Straż Pożarna i jednostki ochotnicze. Na terenie Miasta i Gminy Serock funkcjonują Ochotnicze Straże Pożarne w Gąsiorowie, Serocku, Stanisławowie i Woli Kiełpińskiej oraz Wojskowa Straż Pożarna w Zegrzu.

8 maja - Narodowy Dzień Zwycięstwa

Historia święta związanego ze zwycięstwem nad Niemcami w II wojnie światowej sięga roku 1946 - wtedy odbyły się jego pierwsze obchody. Władze komunistyczne ustaliły, że uroczystości Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności będą się odbywać corocznie 9 maja.

Dopiero w 2014 roku zwrócono uwagę, że z powodu zbliżającej się 70. rocznicy zakończenia wojny, należałoby rozważyć zmianę daty święta – ustanowić je na 8 maja, tj. na dzień zakończenia walk w Europie w 1945 roku. Druga wojna światowa zakończyła się bowiem podpisaniem przez Niemcy bezwarunkowej kapitulacji  o godz. 22.30 dnia 8 maja 1945 roku. Przerwanie działań wojennych nastąpiło o godzinie 23.01.

24 kwietnia 2015 roku Sejm RP przyjął ustawę o Narodowym Dniu Zwycięstwa, jednocześnie znosząc Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności.

9 maja – Dzień Europy

9 maja jest oficjalnym dniem Unii Europejskiej. Został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali przez Roberta Schumana 9 maja 1950 roku. Proces integracji trwał  od 1951 do 1993 roku kiedy powstała Unia Europejska.

O wstąpieniu do wspólnoty Polacy zdecydowali w referendum, które odbyło się 7 i 8 czerwca 2003 roku. Za wstąpieniem do Unii opowiedziało się 77,45 % głosujących. Polska została członkiem UE 1 maja 2004 roku, a 21 grudnia 2007 roku przystąpiła do układu z Schengen znoszącego kontrole na granicach wewnętrznych państw wspólnoty.

27 maja – Dzień Samorządu Terytorialnego

Samorząd terytorialny został zniesiony przez komunistów w 1950 r. i zastąpiony radami narodowymi. Po przemianie ustrojowej przywrócono go. 27 maja 1990 r. odbyły pierwsze wolne wybory do rad gmin i miast. Ich powstanie było początkiem budowy społeczeństwa obywatelskiego. Powstała wówczas gmina Serock a na burmistrza wybrano Sylwestra Sokolnickiego. W 1998 roku, w drugim etapie reformy samorządowej, powstał samorząd powiatowy i wojewódzki.

Samorząd terytorialny stanowi wspólnotę mieszkańców, których łączy wspólna świadomość, wspólny los i wspólne cele. Samorząd umożliwia społecznościom udział w sprawowaniu władzy bezpośrednio i pośrednio. Tym samym powoduje, że władza zaspokaja bieżące potrzeby mieszkańców, jak również stwarza odpowiednie warunki dla rozwoju społecznego, kulturalnego, gospodarczego i cywilizacyjnego. Bez samorządu nie byłoby demokratycznej i nowoczesnej Polski.

wstecz