Rotator zdjęć

Główna treść strony 2022 rok

Podsumowanie roku w inwestycjach

Kolejny rok licznych wyzwań powodowanych niespodziewanymi czynnikami zewnętrznymi dobiega końca. Branża budowlana, a co za tym idzie - nasza inwestycyjna sfera działalności – odczuła to mocno. Zarówno braki kadrowe w firmach wykonawczych, nagłe wzrosty cen będące wynikiem inflacji, niepewności na rynku budowlanym ale także niepewności polityczno-gospodarcze, mocno zachowawcze i bezpieczne podejście oferentów startujących w ogłaszanych przetargach… to wszystko powodowało, że niezwykle trudne było zrealizowanie zadań - szczególnie oceniając to pod kątem wielkości środków planowanych na poszczególne z nich. Mimo, że udało się w tym roku sporo przedsięwzięć zrealizować z dużym udziałem dofinansowań (boisko w Jadwisinie – ponad 7,2 mln, zagospodarowanie brzegu Jeziora w Zegrzu - ponad 3,15 mln, budowa ul. Słonecznej w Stasim Lesie – ponad 1,3 mln, ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż ul. Zakroczymskiej – ponad 0,5 mln i kilka mniejszych), to kwoty przeznaczone na tzw. „wkłady własne” a także inwestycje realizowane bez udziału środków zewnętrznych mocno obciążyły budżet Gminy. Mamy nadzieję, że w Państwa ocenie są to środki dobrze spożytkowane.

Bardzo ważnym przedsięwzięciem, które udało się zrealizować w mijającym roku jest rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Kiełpińskiej. To zadanie cieszy szczególnie - bo kilka „pokoleń przedszkolaków” czekało na taki obiekt. Realizacja tego zadania jest oczywiście konsekwentną kontynuacją modernizacji placówek oświatowych na terenie naszej gminy, która będzie miała swój ciąg dalszy w kolejnych latach.

Równie ważnym obszarem działań inwestycyjnych jest infrastruktura kanalizacyjna. W tym roku udało się wybudować sieci w ulicach Bursztynowej i Szmaragdowej w Jadwisinie oraz w ul. Brzozowej w Dosinie (oba zadania przy udziale środków pozyskanych z WFOŚiGW). Oprócz tego zostało zlecone opracowanie kolejnych projektów kanalizacji sanitarnej (w rejonie ul. Wyzwolenia, Polnej i Traugutta  w Serocku, a także Głównej i Radziwiłłów w Stasim Lesie i Ludwinowie Zegrzyńskim), których formalna finalizacja przewidziana jest na kolejny rok.

Realizowaliśmy też inwestycje drogowe, w ramach których powstała chociażby nawierzchnia na ul. Słonecznej w Stasim Lesie czy ścieżka rowerowa w ciągu ul. Zakroczymskiej (oba zadania z udziałem środków zewnętrznych).

W tym roku udało się też opracować kilka projektów modernizacji dróg  (m. in. Frezji w Skubiance, Borówkowa w Borowej Górze, Leśne Echo w Woli Smolanej, Norwida w Serocku) budowy oświetleni drogowych (m.in.  Cupel ul. Łąkowa, Łacha ul. Koszykowa).

Mimo licznych zadań zrealizowanych w latach poprzednich i w roku bieżącym (tych wymienionych powyżej i nie wymienionych) -  potrzeby naszych mieszkańców, a także nieustanny  rozwój gminy każe nie ustawać w pracy nad kolejnymi nowymi, ale też tymi rozpoczętymi już przedsięwzięciami.

Przyszły rok jawi się jako jeszcze bardziej wymagający niż ten dobiegający końca - głównie z ekonomicznego punktu widzenia  - dlatego mamy ogromną nadzieję że uda nam się znaleźć sposób na to, aby nie musieć w sposób negatywny modyfikować przyszłorocznych planów inwestycyjnych.

Oferta na półkolonie zimowe

 • półkolonie zimowe

Budżet na 2023 r. przyjęty jednogłośnie

21 grudnia 2022 r., podczas LXI sesji Rady Miejskiej w Serocku, Radni jednogłośnie przyjęli Wieloletnią Prognozę Finansową Miasta i Gminy Serock na lata 2023-2042 oraz Uchwałę Budżetową Miasta i Gminy Serock na 2023 rok w kształcie zaproponowanym przez Burmistrza.

Budżet gminy jest podstawowym instrumentem zarządzania finansami gminy. W związku z powyższym projekt budżetu oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej podlegał opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie oraz stałych Komisji Rady Miejskiej w Serocku. Zarówno Regionalna Izba Obrachunkowa, jak również stałe Komisje Rady pozytywnie zaopiniowały projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2023-2042 oraz projekt uchwały budżetowej na 2023 rok.

Prezentacja budżetu na 2023 rok - TUTAJ
Relację z sesji mogą Państwo obejrzeć TUTAJ

Grudniowy numer Informatora

Ostatni w tym roku numer Informatora Gminy Serock jest już dostępny w sklepach i punktach dystrybucji, na terenie gminy.
Udostępniamy go też poniżej, w formacie pdf.

Życzymy miłej lektury i świątecznie Państwa pozdrawiamy!

 

Redakcja

 • Informator grudzień

Jak ograniczyć marnowanie jedzenia

W dzisiejszych czasach, coraz częściej słyszymy o tematach związanych z ekologią, możemy spotkać się z pojęciem „less waste”, czyli ruch, podejście, czy wręcz styl życia, który zakłada znaczne ograniczenie ilości produkowanych śmieci w trosce o dobro planety. Dotyka to również kwestii wyrzucania jedzenia. Marnotrawstwo żywności dotyczy nas wszystkich, jednak coraz więcej mówi się o sposobach na rozwiązanie tego problemu.

W Polsce marnujemy ok. 5 mln ton żywności rocznie. Do strat i marnowania żywności dochodzi zaczynając od produkcji rolniczej, przez przetwórstwo i dystrybucję, aż do konsumpcji. Odpowiedzialne za marnotrawstwo żywności są wszystkie te podmioty. Konsumenci indywidualni odpowiadają za ponad 60% tego marnotrawstwa to ok 76 kg na osobę rocznie, dlatego należy skoncentrować się na ograniczeniu strat w naszych domach.

Warto wprowadzać w swoje życie proste rozwiązania, które zapobiegają marnowaniu żywności. Niestety wyrzucone jedzenie to nie tylko zmarnowane składniki, ale i zmarnowana woda i energia potrzebna do wytworzenia tego jedzenia. Tymczasem do wyprodukowania 1 kg ziemniaków potrzebnych jest 300 l wody, a do produkcji 1 kg wołowiny – od 5 000 do 10 000 l. Te zasoby marnotrawimy, wyrzucając pożywienie. Trzeba pamiętać o tym, że jeśli wyrzucamy jedzenie, to w koszu tak naprawdę lądują nasze pieniądze. Płacimy zarówno podaż zakupu produktów jak również płacimy później za wytworzone odpady.

Podstawowym powodem wyrzucania jedzenia jest kupowanie ponad miarę. Organizując świąteczną kolację czy obiad, trzeba dobrze przemyśleć, ile produktów musimy kupić, aby wystarczyło dla wszystkich gości. Nie kupujmy więcej niż potrzebujemy.

Jeśli jednak uważamy, że większa ilości jedzenia jest nam niezbędna, zwróćmy uwagę na trwałość tych produktów, które kupujemy. W pierwszej kolejności podawajmy to, co najszybciej może się zepsuć, zostawiając na później produkty, które można z powodzeniem przechować dłużej w lodówce lub zamrozić.

5 prostych sposobów na ograniczenie marnowania żywności w te święta:

 • Twórz listy zakupów, a unikniesz marnotrawstwa żywności.
 • Zjedz posiłek przed pójściem do sklepu.
 • Naucz się kreatywnie wykorzystywać resztki w kuchni.
 • W odpowiedni sposób przechowuj żywność.
 • Nie gotuj ponad miarę.

Podczas Bożego Narodzenia zwracajmy uwagę na to, czy nie kupujemy zbyt  
             wiele i czy część z 12 potraw nie wyląduje w koszu na śmieci.

Trenuj z Wojskiem w ferie - w Zegrzu

W ferie w Szkole Podoficerskiej SONDA w Zegrzu odbędą się szkolenia w ramach akcji „TRENUJ Z WOJSKIEM W FERIE”. Zajęcia zaplanowane zostały na 4 i 18 lutego 2023 r. w godzinach 8.00-16.00.

„Trenuj z Wojskiem w Ferie”, to akcja, w ramach której będą realizowane jednodniowe szkolenia o charakterze obronnym i okołowojskowym.Wytypowane jednostki wojskowe będą szkolić chętne osoby przede wszystkim z takich zagadnień, jak: posługiwanie się bronią palną, udzielanie pierwszej pomocy, terenoznawstwo i survival, walka wręcz czy ochrona przed skażeniami.      

Uczestnikami szkolenia mogą być osoby w wieku 15-65 lat (osoby poniżej 18 lat – za pisemną zgodą rodzica/opiekuna), posiadające wyłącznie obywatelstwo polskie i niebędące obywatelem innego kraju.

Szkoła Podoficerska SONDA w Zegrzu w ramach kampanii „Trenuj z Wojskiem w Ferie” zorganizuje szkolenia w dniach:

 • 4 lutego 2023 r. w godzinach 8.00-16.00 (max. 150 szkolonych)
 • 18 lutego 2023 r. w godzinach 8.00-16.00 (max. 150 szkolonych)

Każdy uczestnik po szkoleniu otrzyma certyfikat oraz będzie miał szansę zdobyć pamiątkową monetę.

Więcej informacji można znaleźć pod linkiem: https://spsonda.wp.mil.pl/pl/pages/trenuj-z-wojskiem/

Uczestnictwo w szkoleniu należy zgłaszać:

 • mailowo spsonda@ron.mil.pl
 • telefonicznie 281-883-048, 727-019-053
  Od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 13.00.

Życzenia świąteczne

Świąteczne odwiedziny uczniów

19 grudnia serocki urząd, ale także inne gminne placówki, odwiedzili przedstawiciele szkoły podstawowej w Jadwisinie. Uczniowie przynieśli świąteczne życzenia i własnoręcznie zrobione stroiki. W urzędzie życzenia dla wszystkich mieszkańców przyjęli Burmistrz Artur Borkowski i Zastępca Burmistrza Marek Bąbolski.
 
Serdecznie dziękujemy!
 • spotkanie świąteczne uczniów
 • spotkanie świąteczne uczniów

Batlejemskie Światło Pokoju

Harcerze z 13 WWDH "Horn" przekazali dziś na ręce Sekretarza Rafała Karpińskiego Betlejemskie Światło Pokoju. 🕯
Moment zapalania Światła Betlejemskiego jest wyjątkowy. Jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei.
Dla tej idei harcerze potrafili zatrzymać się na chwilę i zapalić światło pokoju w naszym urzędzie.
Celem akcji jest dzielenie się radosną nowiną i krzewienie największych uniwersalnych wartości braterstwa i pokoju.
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje zapalenie Betlejemskiego Światła Pokoju od 1991 roku. Harcerze niosą lampiony
ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów- do wszystkich, którzy chcą je przyjąć Historia zaczęła się w Betlejem,
gdzie w Grocie Narodzenia Pańskiego płonie wieczny ogień.
 
Dziękujemy!
 • Betlejemskie Światło Pokoju, Harcerze
 • Betlejemskie Światło Pokoju, Harcerze
 • Betlejemskie Światło Pokoju, Harcerze
 • Betlejemskie Światło Pokoju, Harcerze
 • Betlejemskie Światło Pokoju, Harcerze
 • Betlejemskie Światło Pokoju, Harcerze

SEROCKA WIGILIA

18 grudnia na serockim rynku odbyło się XXV Spotkanie Wigilijne.
Można było odwiedzić świąteczne kramy pełne pysznych dań, które kusiły swoim zapachem i smakiem oraz stoiska z wyrobami artystycznymi takimi jak bombki, stroiki, wyroby z drewna, ceramika artystyczna, wyroby pszczelarskie oraz gotowe tekstylne upominki świąteczne.
Dzięki gorącym napojom i posiłkom łatwiej było przetrwać w mroźniej aurze. Gości poczęstowano też gorącym świątecznym barszczykiem.
W magię świąt wprowadziły występy zespołów z CKiCZ: Kantyczki, Wesołe nutki, zespół In Canto, chór Cantores Adalberti oraz Księdza Rafała i Przyjaciół. Dzieci, młodzież i dorośli swoimi występami rozpromieniły cały serocki rynek, gdzie mimo mrozu każdy z ochotą włączał się we wspólne kolędowanie. Podzielo się opłatkiem, a Burmistrz Artur Borkowski złożył najserdeczniejsze życzenia wszystkim mieszkańcom Miasta i Gminy Serock. Wokół rozpościerała się magiczna atmosfera nadchodzących świąt. A dzięki wszystkim zebranym cały rynek był już mocno świąteczny.
 
Dziękujemy Wszystkim za przybycie.
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii
 • fotorelacja z wigilii

Sport w gminie Serock

Dotacja ARiMR