Rotator zdjęć

Główna treść strony Letni weekend

Weekend w Serocku

1 sierpnia obchodzić będziemy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji tradycyjnie na serockim rynku Burmistrz Miasta i Gminy Serock oraz przedstawiciele róznych gminnych środowisk, złożą pod tablicą upamiętniająca poległych symboliczne wiązanki. O 17.00 - godzinie "W" - zawyją syreny a potem popłyną powstańcze piosenki. 

 • powstanie warszawskie
 • plakat

Zostaw auto poza rynkiem

Nie trudno zauważyć, że serocki rynek potrzebuje oddechu. Apelujemy, abyśmy nie zmieniali go w wielki parking. Chrońmy zabytkowy bruk od zniszczeń, kupujmy produkty "bez ołowiu". Wokół rynku znajduje się kilka parkingów, na których możecie Państwo zostawić swoje auto, zachęcamy, aby to zrobić. Uwolnijmy rynek! 

 • uwolnij rynek

Promocyjne rejsy

W okresie od 5 czerwca do 5 września 2021 r. mieszkańcy i turyści odwiedzający Serock będą mogli skorzystać z cieszących się coraz większą popularnością, dofinansowanych przez Miasto i Gminę Serock, weekendowych rejsów katamaranami Albatros 1 i Albatros 2. Będzie można skorzystać również z, dofinansowanych przez Spółkę Serockie Inwestycje Samorządowe Sp. z o.o., weekendowych, rekreacyjnych rejsów turystycznych statkiem AlbatrosJednostki będą wyruszały w rejsy z serockiego molo przy plaży miejskiej, w soboty, niedziele i święta.  

 • rejsy
 • rejsy

Kąpielisko w Serocku

Kąpielisko na plaży miejskiej w Serocku przy ul. Retmańskiej otwarte jest od 26 czerwca 2020 roku  do końca wakacji. Organizatorem kąpieliska, jak co roku jest Burmistrz Miasta i Gminy Serock, natomiast zarządcą całego terenu - rozumianego potocznie, jako teren plaży w Serocku - są Serockie Inwestycje Samorządowe Sp. z o.o.

Kąpielisko będzie strzeżone przez 7 dni w tygodniu, w godz. 10:00 – 18:00, przez ratowników Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego.

Plac wodny na plaży miejskiej będzie czynny przez cały tydzień w godz. 10:00-20:00.

W ramach wakacji na sportowo, oferujemy na plaży w soboty i niedziele od godz. 10:30: gry i zabawy ruchowe, mini turnieje, rozmowy na temat zdrowego stylu życia

Budynek sanitarny otwarty będzie w godz. 10:00 - 20:00, dostępna będzie także toaleta przenośna.

Apelujemy o rozwagę i ostrożność podczas korzystania z akwenów wodnych. 
Zapamiętaj!
- nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu - najczęściej toną osoby nietrzeźwe;
- nie skacz rozgrzany do wody - przed wejściem do wody schłodź ciało, by uniknąć wstrząsu termicznego; po wejściu do wody najpierw schłodź okolicę serca,
- nie próbuj przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
- nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr;
- nie skacz do wody z dużej wysokości - takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
- podczas skurczu mięśni nie wpadaj w panikę! Staraj się wezwać pomoc, jeśli jest ktoś w pobliżu. Jeśli nie ma nikogo takiego, połóż się na plecach, spokojnie oddychaj, zegnij stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostuj nogę w kolanie, staraj się dopłynąć powoli do brzegu.
- nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze musi czuwać ktoś dorosły;
- dzieci i dorośli korzystający ze sprzętów pływających muszą mieć założony na sobie kapok;

Telefony ALARMOWE działające w razie wypadków na wodzie: 601 100 100 lub 112

Jednocześnie przypominamy, iż nadal działamy w okolicznościach, na które ma wpływ stan pandemii COVID-19. Prosimy zatem o rozwagę i stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego.

Przypominamy, że:

 1. Należy zachowywać dystans społeczny i minimalną odległość od osób postronnych, zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawa na całym obszarze obiektu, także podczas kąpieli w wodzie, jak również w czasie oczekiwania na wejście na teren kąpieliska/miejsc  okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli (z wyłączeniem osób wspólnie zamieszkujących);
 2. Należy unikać zatłoczonych plaż/miejsc lub zgromadzeń na terenie kąpieliska/ miejsc  okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli;
 3. Należy stosować środki ochrony zgodnie z regulacjami obowiązującego prawa;
 4. Zaleca się szczególnie staranne zasłanianie ust i nosa (z użyciem chusteczki) podczas kaszlu i kichania;
 5. Należy korzystać z własnego sprzętu turystycznego, przyborów toaletowych (koce, pledy, leżaki, maty, ręczniki, sprzęt do nauki lub ułatwienia pływania, sprzęt ochronny);
 6. Zaleca się szczególną dbałość o higienę rąk – częste mycia rąk wodą z mydłem oraz/lub ich dezynfekcja, po skorzystaniu z toalety, także po kontakcie z wszelkimi powierzchniami/urządzeniami publicznego użytku;
 7. Należy zachowywać czystość w otoczeniu, wyrzucać odpady do właściwych pojemników, zgodnie z zasadami segregacji, o ile to możliwe;
 8. Nie należy korzystać z kąpielisk w przypadku złego samopoczucia i podwyższonej ciepłoty ciała, infekcji oraz objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.

Wszelkie informacje dotyczące kąpieliska mogą Państwo znaleźć na stronie: https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska.
Wszelkie uwagi, pytania lub wątpliwości prosimy kierować na adres: Serockie Inwestycje Samorządowe Sp. z o.o., ul. Pułtuska 47, 05-140 Serock, e-mail:biuro@sis.serock.pl lub telefonicznie: 22 782 73 50.

Dbaj o czystość, nie zostawiaj śmieci

Na miejsce odpoczynku wybieramy czyste, przyjazne miejsca. Dołóżmy starań, aby po naszym pobycie również pozostały one niezaśmiecone i niezniszczone. Tylko dzięki naszym świadomym zachowaniom i troską o te miejsca będziemy mogli cieszyć się nimi przez cały okres wakacyjny i po nim. 

Prosimy także, aby nie zostawiać odpadów komunalnych w koszach na śmieci rozmieszczonych na terenie gminy. Przypominamy, że w gminie obowiązuje system segregowania odpadów a każdy właściciel posesji zobowiązany jest do posiadania pojemnika na odpady komunalne. 

Izba Pamięci i Tradycji Rybackich

adres placówki:

Serock, ul. św. Wojciecha 1
tel. 22 768 32 95
izbapamieci@serock.pl

godziny otwarcia od 1.05.2021 r. do 30.09.2021 r.

środy, czwartki 10:00 - 15:00
piątki, soboty, niedziele  11.30 - 17.30.

 

Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku, to samorządowa placówka o charakterze muzealnym. Misją Izby jest budowanie tożsamości, wzmacnianie lokalnego patriotyzmu i więzi społecznych poprzez podnoszenie świadomości w zakresie historii oraz tradycji i kultury miasta i gminy Serock.  Ekspozycja opiera się na multimedialnym i interaktywnym przekazie, który zwiększa atrakcyjność odbioru prezentowanych treści.

W pierwszej sali rzucająca się w oczy oś czasu pozwoli prześledzić najważniejsze wydarzenia w historii Serocka.
Tu znajdziemy też informacje o etymologii nazwy miasta i o tym, jak zmieniała się na przestrzeni wieków. 
Większość informacji prezentowanych w Izbie znajduje się w dotykowych monitorach. Treści wzbogacone są zdjęciami – wiele z nich pochodzi z archiwów muzeów znajdujących się na terenie całego kraju. W pierwszej sali znajdują się informacje na temat:

 • wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie Serocka, 
 • dawnego grodu, dziś nazywanego Barbarką,
 • kościoła, zarówno tego, który istnieje do dziś, jak i kościoła Św. Ducha, który dwa wieki temu zniknął z mapy miasta,
 • powstania miasta, o jego symbolach i życiu mieszkańców w średniowiecznym Serocku
 • społeczności żydowskiej, która przed II wojną światową stanowiła ponad połowę mieszkańców miasta,
 • flisaków, rybaków i retmanów – silnie związanych przez wieki z historią Serocka
 • zasłużonych dla miasta mieszkańcach, szczególnych postaciach i rodach związanych z miastem i gminą

W tej sali znajdują się również kopie zabytków archeologicznych znalezionych podczas badań prowadzonych na grodzisku Barbarka w latach 60. XX wieku – np. pochodząca z XI wieku moneta – dirhem arabski, naczynie ceramiczne czy bransoleta o zoomorficznych kształtach. Tu też znajdują się kopie najstarszych dokumentów mówiących o Serocku, np. Falsyfikatu Mogileńskiego, dokumentu potwierdzającego nadanie praw miejskich a także innych, ważnych dla miasta.  

Na ścianach znajdują się również liczne mapy – między innymi mapa rzecznych szlaków handlowych, przy których położony był Serock, z drewnianymi makietami łódek.
W pierwszej sali prezentowany jest również krótki film przedstawiający dzieje Serocka.

 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku

Druga sala poświęcona jest historii Zegrza, powstaniom narodowym, postaci Napoleona oraz pierwszej i drugiej wojnie światowej. Znajduje się tu również interaktywna mapa będąca krótką wędrówką przez dzieje Serocka, obrazująca najważniejsze wydarzenia z jego ponad 1000-letniej historii. W gablotach prezentowane są artefakty pochodzące z dawnej kolekcji militariów Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, ofiarowane przed kilku laty Urzędowi Miasta i Gminy Serock.

 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich

Trzecia sala poświęcona jest współczesności a docelowo funkcjonować w niej będzie punkt informacji turystycznej. Na wielkim ekranie dotykowym znajduje się mapa Serocka, gdzie goście mogą znaleźć najważniejsze informacje związane z turystycznym charakterem miasta. Również w tej sali znajduje się dekret papieski potwierdzający patronat świętego Wojciecha nad miastem. Dokument przekazany został  podczas mszy świętej - 30 kwietnia 2017 roku, tego samego dnia dokonano uroczystego otwarcia Izby Pamięci. 

 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich
Powrót do topu strony