Rotator zdjęć

Główna treść strony Letni weekend

Weekend w Serocku

28 sierpnia na mieszkańców i sympatyków Serocka czeka event na plaży miejskiej - Pożegnanie Wakacji, podczas którego przez szereg atrakcji będzie można wesprzeć zbiórkę na leczenie Martynki, mieszkanki gminy Serock. 

W programie:
- teatr dla dzieci pt. "Tajemniczy las",
- występy grup artystycznych,
- dmuchańce,
- warsztaty,
- kiermasz książek,
- loteria dla najmłodszych,
- stoiska z ciastami i różnymi smakołykami,
oraz wiele innych atrakcji.
 
Na terenie powiatu legionowskiego trwa Festiwal Filmowy imienia Andrzeja Kondratiuka "W oparach absurdu". 
Wśród szeregu przedsięwzięć znalazł się bal maskowy na statku, na wzór balu z kultowego "Rejsu". Odbędzie się on także 28 sierpnia w Serocku. 
 
Tak na event zaprasza organizator, Powiatowa Instytucja Kultury: "Pamiętacie zakończenie filmu "Rejs" Marka Piwowskiego? Nocny bal na statku, pod gwiazdami? Przez ekran przewijają się barwne postaci: Rak, Piłkarz, Syrenka, Indianin, Pirat, Krasnoludek, Kowboj, Kaczka, Muchomor, Kogut... W sobotę, drugiego dnia festiwalu, na plaży miejskiej w Serocku przejdziemy płynnie od plenerowego seansu kultowej komedii do balu maskowego z didżejem – na plaży i na zacumowanym statku Jagodowy Ryś. Przepustką na pokład będzie przebranie – im bardziej fantazyjne, tym lepiej! Co wybierzecie dla siebie: Kaczkę czy Muchomora? ? ZAPRASZAMY na bal!".

Więcej tutaj: https://pik.legionowski.pl/wydarzenia/item/698-festiwal-filmowy-im-andrzeja-kondratiuka-w-oparach-absurdu.html?fbclid=IwAR3xDtyyK_-OeLs70_aOLl_XDFjnrloZpXXv-eavUe-NTj7skZzz3BhIepI 
 

Ponadto, jak co weekend zapraszamy do odwiedzenia Izby Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku oraz do oglądania wystaw outdoorowych. 

 • Zakończenie wakacji
 • Festiwal Kondratiuka

Zostaw auto poza rynkiem

Nie trudno zauważyć, że serocki rynek potrzebuje oddechu. Apelujemy, abyśmy nie zmieniali go w wielki parking. Chrońmy zabytkowy bruk od zniszczeń, kupujmy produkty "bez ołowiu". Wokół rynku znajduje się kilka parkingów, na których możecie Państwo zostawić swoje auto, zachęcamy, aby to zrobić. Uwolnijmy rynek! 

 • uwolnij rynek

Promocyjne rejsy

W okresie od 5 czerwca do 5 września 2021 r. mieszkańcy i turyści odwiedzający Serock będą mogli skorzystać z cieszących się coraz większą popularnością, dofinansowanych przez Miasto i Gminę Serock, weekendowych rejsów katamaranami Albatros 1 i Albatros 2. Będzie można skorzystać również z, dofinansowanych przez Spółkę Serockie Inwestycje Samorządowe Sp. z o.o., weekendowych, rekreacyjnych rejsów turystycznych statkiem AlbatrosJednostki będą wyruszały w rejsy z serockiego molo przy plaży miejskiej, w soboty, niedziele i święta.  

 • rejsy
 • rejsy

Kąpielisko w Serocku

Kąpielisko na plaży miejskiej w Serocku przy ul. Retmańskiej otwarte jest od 26 czerwca 2020 roku  do końca wakacji. Organizatorem kąpieliska, jak co roku jest Burmistrz Miasta i Gminy Serock, natomiast zarządcą całego terenu - rozumianego potocznie, jako teren plaży w Serocku - są Serockie Inwestycje Samorządowe Sp. z o.o.

Kąpielisko będzie strzeżone przez 7 dni w tygodniu, w godz. 10:00 – 18:00, przez ratowników Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego.

Plac wodny na plaży miejskiej będzie czynny przez cały tydzień w godz. 10:00-20:00.

W ramach wakacji na sportowo, oferujemy na plaży w soboty i niedziele od godz. 10:30: gry i zabawy ruchowe, mini turnieje, rozmowy na temat zdrowego stylu życia

Budynek sanitarny otwarty będzie w godz. 10:00 - 20:00, dostępna będzie także toaleta przenośna.

Apelujemy o rozwagę i ostrożność podczas korzystania z akwenów wodnych. 
Zapamiętaj!
- nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu - najczęściej toną osoby nietrzeźwe;
- nie skacz rozgrzany do wody - przed wejściem do wody schłodź ciało, by uniknąć wstrząsu termicznego; po wejściu do wody najpierw schłodź okolicę serca,
- nie próbuj przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
- nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr;
- nie skacz do wody z dużej wysokości - takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
- podczas skurczu mięśni nie wpadaj w panikę! Staraj się wezwać pomoc, jeśli jest ktoś w pobliżu. Jeśli nie ma nikogo takiego, połóż się na plecach, spokojnie oddychaj, zegnij stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostuj nogę w kolanie, staraj się dopłynąć powoli do brzegu.
- nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze musi czuwać ktoś dorosły;
- dzieci i dorośli korzystający ze sprzętów pływających muszą mieć założony na sobie kapok;

Telefony ALARMOWE działające w razie wypadków na wodzie: 601 100 100 lub 112

Jednocześnie przypominamy, iż nadal działamy w okolicznościach, na które ma wpływ stan pandemii COVID-19. Prosimy zatem o rozwagę i stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego.

Przypominamy, że:

 1. Należy zachowywać dystans społeczny i minimalną odległość od osób postronnych, zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawa na całym obszarze obiektu, także podczas kąpieli w wodzie, jak również w czasie oczekiwania na wejście na teren kąpieliska/miejsc  okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli (z wyłączeniem osób wspólnie zamieszkujących);
 2. Należy unikać zatłoczonych plaż/miejsc lub zgromadzeń na terenie kąpieliska/ miejsc  okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli;
 3. Należy stosować środki ochrony zgodnie z regulacjami obowiązującego prawa;
 4. Zaleca się szczególnie staranne zasłanianie ust i nosa (z użyciem chusteczki) podczas kaszlu i kichania;
 5. Należy korzystać z własnego sprzętu turystycznego, przyborów toaletowych (koce, pledy, leżaki, maty, ręczniki, sprzęt do nauki lub ułatwienia pływania, sprzęt ochronny);
 6. Zaleca się szczególną dbałość o higienę rąk – częste mycia rąk wodą z mydłem oraz/lub ich dezynfekcja, po skorzystaniu z toalety, także po kontakcie z wszelkimi powierzchniami/urządzeniami publicznego użytku;
 7. Należy zachowywać czystość w otoczeniu, wyrzucać odpady do właściwych pojemników, zgodnie z zasadami segregacji, o ile to możliwe;
 8. Nie należy korzystać z kąpielisk w przypadku złego samopoczucia i podwyższonej ciepłoty ciała, infekcji oraz objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.

Wszelkie informacje dotyczące kąpieliska mogą Państwo znaleźć na stronie: https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska.
Wszelkie uwagi, pytania lub wątpliwości prosimy kierować na adres: Serockie Inwestycje Samorządowe Sp. z o.o., ul. Pułtuska 47, 05-140 Serock, e-mail:biuro@sis.serock.pl lub telefonicznie: 22 782 73 50.

Dbaj o czystość, nie zostawiaj śmieci

Na miejsce odpoczynku wybieramy czyste, przyjazne miejsca. Dołóżmy starań, aby po naszym pobycie również pozostały one niezaśmiecone i niezniszczone. Tylko dzięki naszym świadomym zachowaniom i troską o te miejsca będziemy mogli cieszyć się nimi przez cały okres wakacyjny i po nim. 

Prosimy także, aby nie zostawiać odpadów komunalnych w koszach na śmieci rozmieszczonych na terenie gminy. Przypominamy, że w gminie obowiązuje system segregowania odpadów a każdy właściciel posesji zobowiązany jest do posiadania pojemnika na odpady komunalne. 

Izba Pamięci i Tradycji Rybackich

adres placówki:

Serock, ul. św. Wojciecha 1
tel. 22 768 32 95
izbapamieci@serock.pl

godziny otwarcia od 1.05.2021 r. do 30.09.2021 r.

środy, czwartki 10:00 - 15:00
piątki, soboty, niedziele  11.30 - 17.30.

 

Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku, to samorządowa placówka o charakterze muzealnym. Misją Izby jest budowanie tożsamości, wzmacnianie lokalnego patriotyzmu i więzi społecznych poprzez podnoszenie świadomości w zakresie historii oraz tradycji i kultury miasta i gminy Serock.  Ekspozycja opiera się na multimedialnym i interaktywnym przekazie, który zwiększa atrakcyjność odbioru prezentowanych treści.

W pierwszej sali rzucająca się w oczy oś czasu pozwoli prześledzić najważniejsze wydarzenia w historii Serocka.
Tu znajdziemy też informacje o etymologii nazwy miasta i o tym, jak zmieniała się na przestrzeni wieków. 
Większość informacji prezentowanych w Izbie znajduje się w dotykowych monitorach. Treści wzbogacone są zdjęciami – wiele z nich pochodzi z archiwów muzeów znajdujących się na terenie całego kraju. W pierwszej sali znajdują się informacje na temat:

 • wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie Serocka, 
 • dawnego grodu, dziś nazywanego Barbarką,
 • kościoła, zarówno tego, który istnieje do dziś, jak i kościoła Św. Ducha, który dwa wieki temu zniknął z mapy miasta,
 • powstania miasta, o jego symbolach i życiu mieszkańców w średniowiecznym Serocku
 • społeczności żydowskiej, która przed II wojną światową stanowiła ponad połowę mieszkańców miasta,
 • flisaków, rybaków i retmanów – silnie związanych przez wieki z historią Serocka
 • zasłużonych dla miasta mieszkańcach, szczególnych postaciach i rodach związanych z miastem i gminą

W tej sali znajdują się również kopie zabytków archeologicznych znalezionych podczas badań prowadzonych na grodzisku Barbarka w latach 60. XX wieku – np. pochodząca z XI wieku moneta – dirhem arabski, naczynie ceramiczne czy bransoleta o zoomorficznych kształtach. Tu też znajdują się kopie najstarszych dokumentów mówiących o Serocku, np. Falsyfikatu Mogileńskiego, dokumentu potwierdzającego nadanie praw miejskich a także innych, ważnych dla miasta.  

Na ścianach znajdują się również liczne mapy – między innymi mapa rzecznych szlaków handlowych, przy których położony był Serock, z drewnianymi makietami łódek.
W pierwszej sali prezentowany jest również krótki film przedstawiający dzieje Serocka.

 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku

Druga sala poświęcona jest historii Zegrza, powstaniom narodowym, postaci Napoleona oraz pierwszej i drugiej wojnie światowej. Znajduje się tu również interaktywna mapa będąca krótką wędrówką przez dzieje Serocka, obrazująca najważniejsze wydarzenia z jego ponad 1000-letniej historii. W gablotach prezentowane są artefakty pochodzące z dawnej kolekcji militariów Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, ofiarowane przed kilku laty Urzędowi Miasta i Gminy Serock.

 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich

Trzecia sala poświęcona jest współczesności a docelowo funkcjonować w niej będzie punkt informacji turystycznej. Na wielkim ekranie dotykowym znajduje się mapa Serocka, gdzie goście mogą znaleźć najważniejsze informacje związane z turystycznym charakterem miasta. Również w tej sali znajduje się dekret papieski potwierdzający patronat świętego Wojciecha nad miastem. Dokument przekazany został  podczas mszy świętej - 30 kwietnia 2017 roku, tego samego dnia dokonano uroczystego otwarcia Izby Pamięci. 

 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich
 • Izba Pamięci i Tradycji Rybackich
Powrót do topu strony