Rotator zdjęć

Główna treść strony 2021 rok

Zmiany w Lokalnej Komunikacji Autobusowej w 2022 r.

Rok 2021 zbliża się nieuchronnie ku końcowi. Przyniósł on szereg zmian w funkcjonującej dotychczas Lokalnej Komunikacji Autobusowej na terenie Miasta i Gminy Serock.

Największą z nich było wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla wszystkich pasażerów. Podyktowane zostało to przede wszystkim względami sanitarnymi. W czasach epidemicznych chcieliśmy wyeliminować obrót gotówki w autobusach, a także ograniczyć tłoczenie się pasażerów w wejściu do pojazdu. Takie rozwiązanie zmniejszyło także opóźnienia, które wcześniej wynikały z konieczności wydawania biletów. Obserwujemy obecnie bardzo duże zainteresowanie naszymi liniami, co bardzo cieszy, ponieważ przyczyniamy się do ograniczania używania samochodów osobowych.

2021 rok przyniósł także zmiany w funkcjonowaniu linii 1 i 2 (tzw. pętli), które kursują po terenie wszystkich miejscowości gminy, znajdujących się po zachodniej stronie Narwi. Linie wyruszają w przeciwnych kierunkach, w większości przypadków o podobnych godzinach, dzięki czemu dojazd do większości miejscowości  został znacznie skrócony.

Linie 3 i 4 (kursujące „za wodą”, czyli po wschodniej stronie Narwi) także zostały rozszerzone o przystanki: „Kania Polska ul. Bindugi” oraz „Serock ul. Dłużewskich”. Zmiana podyktowana była wnioskami mieszkańców.

Wprowadzono dodatkowe 3 pary kursów na linii 5 (Dębe – Legionowo – Dębe), a także 5 par kursów na linii 5 zostało rozszerzonych o dodatkowy przystanek „Dębe Ośrodek Zdrowia”. Linia 6 została rozszerzona o jeden dodatkowy kurs w godzinach porannych.

Nadchodzący rok przynosi kolejne zmiany, mające na celu ułatwić Państwu dojazd Lokalną Komunikacją Autobusową.

Przede wszystkim skupiliśmy się na rozkładach obowiązujących w weekendy i święta. Od 1.01.2022 r. na wszystkich liniach zostają wyszczególnione rozkłady obowiązujące w dni robocze, a także rozkłady obowiązujące w soboty, niedziele i święta.

Dotychczas na terenie gminy funkcjonowały linie 1A i 2A (tzw. weekendowe), które obejmowały swym zasięgiem teren całej gminy (czyli na trasie linii 1, 2 oraz 4). Długość tych linii generowała jednak problemy związane z dopasowaniem ich do godzin przyjazdów/ odjazdów linii 6/6N (Wierzbica – Serock – PKP Legionowo).

Od nowego roku linie 1A i 2A zostają wcielone do linii 1, 2 oraz 4. Obecnie linie weekendowe to łącznie 3 kursy w soboty oraz 3 kursy w niedziele i święta. Zmiana polega na dwukrotnym zwiększeniu częstotliwości kursów, tj. do 6 kursów w soboty, niedziele i święta.

Linie 3 i 4 zostają rozszerzone o nowy przystanek – „Serock ul. Kuligowskiego”, co oznacza, zmianę przebiegu trasy w kierunku powrotnym. Kursy powyższych linii nie będą już wracały od przystanku „Serock ul. Dłużewskich” tą samą drogą, a zostaną skierowane w ul. Polną, następnie ul. B. Chrobrego dojadą do przystanku „Serock Centrum 01”. Weekendowy wariant linii 4 będzie się teraz składał z 7 kursów (zamiast trzech dotychczas).

Na linii 5 dodane zostają dwie pary kursów (tj. po dwa kursy w obu kierunkach) w dni robocze, a liczba kursów w weekendy zostaje zwiększona. Obecnie kursuje 5 par kursów w soboty oraz 3 pary kursów w niedziele i święta. Od nowego roku będzie to 8 par kursów w soboty, niedziele i święta.

Linia 6 zostaje rozszerzona o kolejne dwie pary kursów, a linia 6N będzie od nowego roku kursowała po tej samej trasie co linia 6. W soboty obecnie  kursuje 9 par kursów, a w niedziele 8. Od 1 stycznia linia 6 weekendowa będzie składać z 13 par kursów w soboty, niedziele i święta.

W 2022 roku utrzymane zostają bezpłatne przejazdy Lokalną Komunikacją Autobusową.

System Informacji Pasażerskiej KiedyPrzyjedzie.pl

Od 1 stycznia 2022 roku Lokalna Komunikacja Autobusowa, której organizatorem jest Miasto i Gmina Serock, pojawi się w serwisie KiedyPrzyjedzie.pl. Jest to system informacji pasażerskiej mający na celu ułatwienie poruszania się autobusami lokalnymi. Zawierać będzie wykaz wszystkich przystanków autobusowych na terenie Gminy Serock, a także rozkłady jazdy oraz tabliczki przystankowe dla każdego przystanku. Pasażer będzie mógł sprawdzić na rozkładzie statycznym za ile czasu przyjedzie kolejny autobus, którą linię autobus realizuje oraz jakie są następne przystanki na jego trasie. Zachęcamy do pobrania aplikacji na Państwa smartfony.

Rozkłady jazdy LKA na 2022 rok TUTAJ

 

 

  • plakat promujący portal Kiedyprzyjedzie.pl

wstecz