Rotator zdjęć

Główna treść strony 2021 rok

„Twój piec – nasze powietrze”

Ramię w ramię o czyste powietrze – podpisano umowę i porozumienia międzygminne na realizację zadania o dofinansowanie działania pod nazwą: „Twój piec – nasze powietrze”.

Wieliszew, Legionowo, Serock, Nieporęt, Dąbrówka, Jabłonna i Radzymin – te gminy łączy nie tylko bliskość Zalewu Zegrzyńskiego ale prowadzone również od dłuższego czasu na swoim terenie -  działania proekologiczne.

Siedem gmin należących do Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego postanowiło połączyć siły, by wspólnie stanąć do walki o czystsze powietrze bez smogu.

W poniedziałkowe popołudnie 5 lipca w Kompleksie Rekreacyjno-Wypoczynkowym Nieporęt Pilawa w Nieporęcie Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki wraz z przedstawicielami Legionowa, Nieporętu, Serocka, Dąbrówki, Radzymina, Jabłonny w obecności Radnej Sejmiku Województwa Mazowieckiego Anny Brzezińskiej i Starosty Powiatu Legionowskiego Sylwestra Sokolnickiego podpisali porozumienia międzygminne na realizację zadania o dofinansowanie działania pod nazwą: „Twój piec – nasze powietrze”.

Chwilę wcześniej wójt Paweł Kownacki przypieczętował dofinansowanie tegoż projektu, składając wraz z Marcinem Podgórskim Dyrektorem Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego podpisy na umowie na realizację projektu dofinansowanego w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021.

Przypomnijmy, że jakiś czas temu z  inicjatywy wójta Gminy Wieliszew Pawła Kownackiego doszło do spotkania gmin członkowskich Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego, by połączyć siły w działaniach, które sprawią, że mieszkańcy do końca 2022 roku rozstaną się z kopciuchami i zaczną oddychać powietrzem bez smogu.

Spotkanie zaowocowało wspólnym porozumieniem w kwestii jednakowych działań informacyjnych, promocyjnych i edukacyjnych.  Gmina Wieliszew  wystąpiła do Urzędu Marszałkowskiego z wnioskiem o dofinansowanie i otrzymała je w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021.

Przez najbliższe 5 miesięcy gminy należące do Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego będą wspólnie edukować swoich mieszkańców i namawiać do wymiany źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne. W tym czasie zrealizowanych zostanie szereg działań edukacyjnych, w tym pomoc w pozyskiwaniu dotacji gminnych i państwowych.

W ramach zadania na terenie gmin, które podpisały porozumienia odbędą się pikniki ekologiczne, będzie prowadzona szeroka kampania informacyjna i promocyjna, wykorzystująca tradycyjne nośniki, takie jak billboardy, jak i te najnowsze w postaci portali społecznościowych. W ramach kampanii powstanie specjalna strona internetowa, filmiki edukacyjne i spotkania z ekspertami, którzy wytłumaczą o co chodzi z tym smogiem i dlaczego jest dla nas zagrożeniem. 

Kampania edukacyjno-informacyjna „Twój piec – nasze powietrze”  będzie realizowana na terenie gmin: Serock, Nieporęt, Legionowo, Jabłonna, Wieliszew, Dąbrówka oraz Radzymin.

Celem kampanii jest wdrożenie spójnej i skutecznej informacji i edukacji, która będzie zachęcać mieszkańców wszystkich gmin do wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne.

Gminy stają właśnie ramię w ramię do walki o czyste i zdrowe powietrze bez smogu dla dobra całego społeczeństwa.

Info. ZGZZ/Wieliszew

  • Podpisanie porozumienia międzygminnego "Twój piec- nasze...
  • Podpisanie porozumienia międzygminnego "Twój piec- nasze...

wstecz