Rotator zdjęć

Główna treść strony 2021 rok

Jerzy Szaniawski - samotnik z Zegrzynka

Dziś przypada 51. rocznica śmierci wybitnego dramaturga Jerzego Szaniawskiego, postaci nietuzinkowej, którą chcemy przypomnieć nie tylko ze względu na jego wybitny dorobek, ale też z uwagi na fakt, że urodził się i część swoich dzieł stworzył w Zegrzynku (dziś Jadwisin) w gminie Serock.

Szaniawski to autor obecnie nieco zapomniany i, niesłusznie, niedoceniany w kulturalnej przestrzeni publicznej. Był autorem cieszących się uznaniem krytyków i publiczności dramatów, w swoim dorobku posiadający również opowiadania, m.in. doskonale znany wielu czytelnikom cykl z Profesorem Tutką w roli głównej, czy słuchowiska. Utalentowany i poważany, był człowiekiem zagadką. Jego twórczość jest ponadczasowa.

Jako człowiek był skryty, niewiele i niechętnie mówił o swoim życiu prywatnym. Z nielicznych relacji o nim wiemy jednak, był uważnym i troskliwym zarządcą rodzinnego majątku i życzliwym ludziom sąsiadem, który niejednokrotnie wspierał w potrzebie miejscową ludność.

To wszystko sprawia, że chcemy przywrócić pamięć o nim nie tylko mieszkańcom powiatu legionowskiego, ale znaczniej szerszej publiczności. Powiat Legionowski, Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie i Gmina Serock nawiązały współpracę, by przekaz sławiący Jerzego Szaniawskiego był mocniejszy, z większą siłą dotarł do publiczności. Choć warto zaznaczyć, że proces ten trwa już od lat, postać dramaturga była upamiętniana na wiele sposobów. Jednym z nich jest, organizowany od 2018 roku przez Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie (MOK), Festiwal Szaniawskiego Legionowo. Podczas jego drugiej odsłony w 2019 roku MOK ogłosił konkurs na plakat. Na stronie starostwa powiatu legionowskiego udostępnione zostały prace konkursowe.

Nieustannie także samorząd serocki podejmuje działania upamiętniające postać tego wielkiego pisarza. W tym roku - ze względu na obowiazujące obostrzenia - zachęcamy Państwa do obejrzenia wystawy „Miłość i rzeczy poważne. Kobiety i mężczyźni w utworach Jerzego Szaniawskiego”, która jest dostępna przy Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku.  Na kanale Izby Pamięci na youtube można obejrzeć prelekcję dr. Sławomira Jakubczaka „Nasz ziomek, pisarz rodem stąd”.

 

wstecz