Rotator zdjęć

Główna treść strony Odpowiedzi na pytania do burmistrza Miasta i Gminy Serock

Pytanie:

Radze zająć się w pierwszej kolejności odpowiednim oświetleniem swojej gminy, a nie namawiać mieszkańców do glosowania na rzecz Nieporętu. Poza tym proszę się zainteresować odpowiedziami na wszystkie zadawane Państwu pytania, a nie wybierać tylko łatwe tematy.

Miłej pracy.

Roman, (1.10.2020 r.)

Odpowiedź:

Szanowny Panie Romanie,

Zachęcanie mieszkańców Gminy Serock do wsparcia projektu „Bezpieczne przejścia dla pieszych” w Nieporęcie, bo pewnie to ma Pan na myśli,  nie jest chyba niczym niestosownym. Realizacja tego przedsięwzięcia poprawi także bezpieczeństwo kierowców pochodzących z naszej Gminy przejeżdżających przez Gminę Nieporęt. Myślę, że dlatego warto oddać głos, aby w ten sposób wesprzeć projekt naszych sąsiadów. Jednocześnie pragnę zapewnić Pana, że Miasto i Gmina Serock również stara się o środki zewnętrzne na realizację projektów oświetleniowych. Przykładem są choćby zrealizowane w ostatnim czasie w ramach środków pochodzących z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2020” niezwykle istotne dla bezpieczeństwa i poprawy jakości życia mieszkańców inwestycje polegające na budowie oświetlenia drogowego gminnych ulic: Oliwkowej w miejscowości Dosin i Spacerowej  w miejscowości Kania Nowa oraz dróg w miejscowościach Guty oraz Zabłocie. W ubiegłym roku natomiast dzięki dofinansowaniu ze środków Funduszu Dróg Samorządowych wybudowana została wraz z oświetleniem ul. Książęca w miejscowości Jadwisin. Tym samym zapewniam Pana oraz wszystkich mieszkańców, że nie ustajemy w boju i sięgamy po środki zewnętrzne do wszystkich instytucji, z których mamy realną szansę pozyskania dofinansowania gminnych przedsięwzięć. Dokładamy również wszelkich starań, aby motywować i wspierać zarządców dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych w przygotowaniu i realizacji kolejnych inwestycji drogowych na terenie naszej Gminy.

W poruszonej przez Pana kwestii udzielania odpowiedzi na tylko wybrane pytania, pragnę zapewnić, że nie wybieramy tylko łatwych tematów. Odpowiedzi  udzielane są na wszystkie „pytania do Burmistrza”. Poruszane przez Państwa sprawy są sprawdzane i analizowane, a odpowiedzi umieszczane w odpowiedniej zakładce na gminnej stronie internetowej. Niekiedy jednak bywa, że niezbędne jest głębsze poznanie istoty problemu oraz zasięgnięcie opinii instytucji kompetentnych w rozstrzygnięciu danej sprawy, dlatego termin publikacji odpowiedzi na pytanie nieco się wydłuża.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pytanie:

Dzień  dobry !

Szanowny Panie Burmistrzu czy w planach jest położenie kostki lub asfaltu na naszej ulicy Okrężnej w Jadwisinie ? Jeśli nie, to czy można włączyć do planu inwestycji, mamy radnego, ale niestety nie działa prężnie na rzecz rozwoju miejscowości i pewnie nawet nic do planów nie zgłasza, nie udziela się wcale na sesjach, tylko odsiaduje cicho kolejne sesje. Tak na marginesie, to dobrym rozwiązaniem jest zapisywanie przebiegu sesji.

Pozdrawiam serdecznie.

W Panu cała nadzieja.

Janusz (3.10.2020 r.)

Odpowiedź:

Szanowny Panie Januszu,

Niestety musze poinformować, iż w planach inwestycyjnych Miasta i Gminy Serock na najbliższe lata nie znajduje się budowa nawierzchni ul. Okrężnej w miejscowości Jadwisin. Przedmiotowa droga tylko w części stanowi własność Gminy a pozostała część jest własnością osób prywatnych. W związku z tym działania zmierzające do przygotowania i realizacji powyższej inwestycji Gmina będzie mogła podjąć dopiero po uregulowaniu stanu prawnego gruntów przeznaczonych pod przedmiotową drogę. Pragnę również zwrócić uwagę, iż podobna sytuacja dotyczy ul. Dojazdowej, która jest połączeniem ul. Okrężnej z ul. Szaniawskiego. 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Odpowiedzi na cztery „pytania do Burmistrza” od: Krzysztof (26.09.20202); Grzegorz (20.10.2020); Maksymilian (19.10.2020); Jarosław (20.10.2020)

1. Pytanie – Krzysztof (26.09.20202)

Panie Burmistrzu

W piątek 25.09.2020 o godz. 17.00 wypadek na drodze dwupasmowej w Zegrzu w kierunku Serocka spowodował olbrzymi korek gigant. Od ronda w Zegrzu policja kierowała wszystkich przez most w Dębe. Dojazd do Serocka zajął nam dosłownie1,5 godziny !!! Możliwy był tylko dojazd do Zegrza leżącego w naszej gminie i na tym koniec, bo dalej wyjazd w Zegrzu na dwupasmówkę zamknięty był do skrętu na Jachrankę. Nie byłoby najmniejszego problemu, gdyby nasza gmina zadbała wreszcie o polaczenie droga lokalna Zegrza z Jadwisinem. Pierwsza opcja to przedłużenie o dosłownie 1 kilometr drogi lokalnej z Jadwisina od Akacjowej do parkingu przy Szkole Wojskowej w Zegrzu, druga to od lat przekładane bez uzasadnienia polaczenie ul. Na Skarpie z ul. Juzistek w Zegrzu.Dla dobra nas wszystkich proszę o pilne polaczenie tych miejscowości droga lokalna. W ten piętek uniknęlibyśmy powrotu w gigantycznym korku z Legionowa do Serocka i straty 1,5 godziny czasu. Jeszcze nie raz przekonamy się jak potrzebne jest polaczenie tych miejscowości droga lokalna. W mojej opinii jest to bardzo ważna inwestycja dla wszystkich mieszkańców gminy. Proszę o odpowiedz na stronie, jak i kiedy planowana jest realizacja tego polaczenia.

2. Pytanie – Grzegorz (20.10.2020)

Szanowny Panie Burmistrzu, Gminy,

jak wielu mieszkańców gminy często przemierzam trasę z Warszawy do Serocka. Dziś po raz kolejny, w krótkim odstępie czasu od poprzedniego zdarzenia, z powodu wypadku za groblą w Zegrzu, ruch w kierunku Serocka skierowano przez osiedle wojskowe w Zegrzu Północnym. Jak się Pan na pewno domyśla wszystkie auta stanęły znów w dużym korku z powodu braku dojazdu jakąkolwiek inną drogą lokalną do Jadwisina. Moje pytanie brzmi, dlaczego do tej pory nikt z gminy, z radnych nie wpadł na prosty pomysł lub najzwyczajniej w świecie nie wyciągnął wniosków w temacie konieczności polaczenia wewnętrznie drogi lokalnej na styku Zegrza Północnego i Jadwisina? Dlaczego droga asfaltowa wzdłuż głównej trasy s61 urywa się w pewnym momencie w polu i nie dochodzi do parkingu w Zegrzu przy szkole wojskowej ? Proszę o poważne rozważenie połączenia tych dwóch dróg, wystarczy nawet prowizoryczne utwardzenie przejazdu tego około 1/2 KM odcinka.

Dziękuję za zajęcie się rozwiązaniem tej sprawy.

3. Pytanie – Maksymilian (19.10.2020)


Dzień Dobry Szanowny Panie Burmistrzu,

Czy mógłby Pan rozważyć powstanie brakującego 1 km odcinka drogi lokalnej biegnącej tuz przy chodniku, równolegle do drogi nr 61 przy ul. Warszawskiej na odcinku Zegrze Płn. - Jadwisin ? Wylanie asfaltem tego niespełna 1 km odcinka umożliwiłoby przedostanie się np. W czasie blokady drogi 61 lub korków na wysokości Zegrza, aż do wszystkich miejscowości naszej gminy. Objazd byłby możliwy poprzez ul Akacjową, aż do wiaduktu w Jadwisinie.

Pytanie – Jarosław (20.10.2020)

Szanowny Panie Burmistrzu,

W związku z kolejnym wypadkiem na wysokości grobli w Zegrzu i objazdem w korku przez Zegrze płn. Kolo kościoła, proszę o odpowiedz na pytanie jaka jest szansa stworzyć choćby prowizoryczne polączenie drogą lokalną miejscowości Zegrze płn. I Jadwisin ?
Zauważyłem, że asfalt drogi lokalnej biegnący wzdłuż Drogi S61 urywa sie raptem w polu.
Wczoraj znów utknąłem w korku jak inni kierowcy próbując dostać się do Serocka. Dlaczego nie zostało zapewnione to polaczenie przy przebudowie drogi S 61 ?
Proszę rozważyć chociaż prowizoryczny przejazd do ul. Akacjowej.

Odpowiedź na ww. 4 pytania:

Szanowni Państwo,

Odcinek drogi biegnącej wzdłuż drogi krajowej nr 61 jest tzw. „drogą serwisową”, czyli drogą o znaczeniu lokalnym biegnącą wzdłuż drogi o wyższej kategorii. Istotą tworzenie tego typu dróg jest zapewnienie połączenia drogom podporządkowanym z drogą główną w sposób gwarantujący minimalizację ilości punktów przecięcia drogi głównej z drogami podrzędnymi. Zasady kształtowania sieci dróg nie wskazują jako konieczności ani nawet zalecenia budowania drogi tzw. „serwisowej” wzdłuż jezdni głównej na odcinku między punktami umożliwiającymi wjazd na jezdnię główną praktycznie w całości poza obszarem zurbanizowanym.

Ponadto pas drogowy drogi krajowej nie zabezpiecza gruntu z przeznaczeniem pod takie połączenie komunikacyjne (istniejący chodnik usytuowany jest praktycznie w granicy pasa drogowego).

Jako alternatywę dla drogi krajowej w przyszłym roku planujemy wybudować połączenie Jadwisina z Zegrzem drogą stanowiącą przedłużenie ul. Ogrodowej aż do ul. Juzistek.

Pytanie – Jolanta (26.10.2020)

Jestem mieszkanką Woli Kiełpińskiej. Moje pytanie dotyczy możliwości podłączenia budynków mieszkalnych do istniejącej oczyszczalni ścieków przy szkole podstawowej. Czy efektywność pracy przedmiotowej oczyszczalni jest w pełni wykorzystana (m.in. miesiące letnie). Jaka jest szansa na ewentualną modernizację ciągu technologicznego oczyszczalni w celu podłączenia budynków mieszkalnych?

Odpowiedź:

Szanowna Pani, w odpowiedzi na Pani zapytanie informuję, że Gmina planuje zlecenie opracowania koncepcji technicznej i kosztowej rozbudowy kanalizacji sanitarnej w oparciu o istniejącą oczyszczalnię ścieków znajdującą się na terenie szkoły podstawowej w Woli Kiełpińskiej. Po opracowaniu ww. koncepcji i po przeanalizowaniu kosztów oraz zakresu zasięgu będziemy mogli wskazać nieruchomości, które mogłyby być włączone do przedmiotowej oczyszczalni ścieków.

 

Pytanie –Sławomir (3.10.2020)

Dzień dobry.

Panie Burmistrzu mam pytanie dot. szeroko omawianej strategii rozwoju miasta i gminy Serock. W dokumentach gminnych i w wypowiedziach władz gminy można znaleźć stwierdzenia, że jednym w celów rozwojowych gminy i miasta jest ściągnięcie nowych mieszkańców, którzy osiedlą się na terenie gminy. W tym celu, jak rozumiem, uległy zmianie plany zagospodarowania przestrzennego i tereny pomiędzy ul. Warszawską a obwodnicą (za wyjątkiem działek inwestycyjnych i terenów leśnych) zostały przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną i wielorodzinną. Na tym terenie zlokalizowane są drogi wewnętrzne będące własnością gminy i właścicieli prywatnych oraz drogi gminne. I tutaj mam pytanie dot. systemu dróg, a konkretnie doprowadzenia ich do stanu używalności. W jakiej perspektywie czasowej władze gminy planują wybudowanie drogi utwardzonej, która oznaczona jest nr działki 140804_4.0013.63/3 (przedłużenie ul. Karolińskiej) oraz dróg wewnętrznych będących własnością gminy (np. ul. Stokrotki i Niepodległości). Obecny stan tych dróg uniemożliwia prowadzenie inwestycji ponieważ po deszczu stają się one nieprzejezdne i dojazd sprzętu budowalnego lub dowóz materiałów budowlanych staje się niemożliwy. Natomiast korzystanie z dróg tymczasowo utwardzonych przez gminę (np. część ulicy Stokrotki od ul. Warszawskiej), w celu np. dowozu materiałów budowlanych, zdecydowanie utrudnia życie mieszkańcom znajdujących się tam już nieruchomości lub też jest niemożliwe choćby z uwagi na ciasne dwa zakręty.

Odpowiedź:

Szanowny Panie Sławomirze,
w kwestii budowy wewnętrznych dróg gminnych ulic: Stokrotki i Niepodległości oraz drogi w granicach ewidencyjnych działki ewid. nr 63/3 obr. 13 w miejscowości Serockinformuję, że w planach inwestycyjnych Miasta i Gminy Serock na najbliższe lata nie znajduje się realizacja w/w zadań. Przedmiotowe drogi przebiegają w części przez tereny jeszcze niezabudowane, gdzie proces urbanizacji dopiero się rozpoczął, a co za ty idzie nie są w pełni wyposażone w infrastrukturę techniczną. Budowa drogi przed zakończeniem tego typu prac jest ekonomiczne nieuzasadniona, gdyż będzie ona niszczona przy okazji budowy bądź rozbudowy w/w infrastruktury. Dodatkowo ruch drogowy związany z realizacją kolejnych inwestycji przyczyni się do szybkiej degradacji jej nawierzchni.

Ponadto pragnę również zwrócić uwagę na fakt, iż nie do wszystkich działek przeznaczonych pod drogi Gmina posiada tytuł prawny. Tak jest w przypadku wskazanej przez Pana drogi dojazdowej od strony ul. Zakroczymskiej.Stanowiące drogę działkiewid. nr 63/3 obr. 13 oraz 57/3 obr. 14 zgodnie z obowiązującym dla tego obszaru miejscowym planem zagospodarowania przestrzennegosą tylko częścią terenu przeznaczonego pod drogę publiczną klasy „D” o łącznej szerokości w liniach rozgraniczających 15 m, natomiast grunty zarezerwowane na poszerzenie drogi są sukcesywnie wydzielane z sąsiadujących z nią działek stanowiących własność osób prywatnych. W celu osiągnięcia niezbędnej do realizacji wnioskowanej inwestycji pełnej szerokości pasa drogowego, konieczne jest wydzielenie jego poszerzenia z pozostałych przyległych do działki drogowej prywatnych nieruchomości, a następnie przeniesienie prawa własności na rzecz Gminy.

Niemniej zapewniam Pana, że wszelkie prace zakresu bieżącego utrzymania dróg gminnych, w tym zachowania ich przejezdności, są prowadzone przez Miejsko – Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Serocku zgodnie z harmonogramem ustalonym po dokonaniu przeglądu dróg z terenu Gminy Serock oraz w miarę zgłaszanych potrzeb. Warto w tym miejscu jednak dodać, że nośność dróg gruntowych nie jest dostosowana do ruchu ciężkiego w związku z czym występują pewne ograniczenia w ich dostępności o czym mówią znaki drogowe zakazujące wjazdu pojazdów o dmc powyżej wartości wskazanej na znaku. W takiej sytuacji, w celu umożliwienia np. dostarczenia materiałów budowlanych w związku z realizowaną prywatną inwestycją mieszkaniową, inwestor zobowiązany jest uzyskać zgodę zarządcy drogi na przejazd pojazdu ciężarowego po drogach do tego nieprzystosowanych. W takiej sytuacji, to wnioskodawca odpowiada za stan techniczny drogi i utrzymanie jej przejezdności.

Mając na uwadze powyższe, Pana sygnał zostanie zweryfikowany i przekazany odpowiedniemu podmiotowi celem przeprowadzenia właściwych prac.

Pytanie – Robert (17.10.2020)

Szanowny Panie, czy są plany budowy kanalizacji we wsi Marynino? I drugie pytanie, jeśli nie ma takich planów to, czy budowa szamba wymaga zgody urzędu gminy?

Odpowiedź:

W odpowiedzi na Pana zapytanie informuję, że z uwagi na uwarunkowania techniczne nie planujemy budowy sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Marynino.

Odpowiadając na drugie pytanie informuję, że budowa zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe (szamba) nie wymaga zgody Gminy. Przedmiotowe przedsięwzięcia tj. budowę zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe o pojemności do 10m3 zgodnie z ustawą Prawo budowlane należy zgłosić w Wydziale Architektury w Starostwie Powiatowym w Legionowie, ulica Gen. Wł. Sikorskiego 11, 05- 119 Legionowo.

Pytanie – Marzena (27.09.20)

Szanowni Włodarze szukałam na stronie gminy ile ludności zamieszkuje miejscowości w gminie, niestety bez skutku.
Uprzejmie proszę o zamieszenie w odpowiedzi ile ludności zamieszkuje miejscowości w naszej gminie.
I drugie pytanie czy gmina posiada informacje nt. Budowy Lidla na granicy Borowej Góry i Zegrza przy trasie 61 przy zakręcie na Skubiankę.
Dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedź:

Szanowna Pani,
dziękuję za sugestię w sprawie liczby mieszkańców. Informację tę zamieściliśmy w zakładce: Dla mieszkańca: O Serocku: Podstawowe Dane.
Na dzień 31 grudnia 2019 roku na terenie Miasta i Gminy Serock zameldowanych na pobyt stały było 14 471 osób, w mieście 4 389, w samej gminie: 10 082 osób.

Odnosząc się do drugiego pytania informuję, że Urząd Miasta i Gminy w Serocku nie dysponuje informacjami dotyczącymi planów budowy  sklepu Lidl na granicy Borowej Góry i Zegrza przy drodze krajowej 61.

Pytanie - Ewa (30.09.2020)

Dzień dobry, Panie Burmistrzu czy na ul. MIŁEJ jest przewidziane dokończenie budowy latarni? Obecnie są tylko do około połowy ulicy, pozostała część ulicy pozostaje bez jakiegokolwiek światła, biorąc pod uwagę skracający się dzień i dzieci wracające późno do domu rodzi to liczne problemy. Mając na względzie bezpieczeństwo moich dzieci proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

Odpowiedź:

Szanowny Pani Ewo,
w odpowiedzi na zadane pytanie informuję,  iż oświetlenie ulicy Miłej zostało wykonane na istniejących słupach sieci energetycznej zasilającej w energię elektryczną Państwa nieruchomości. W związku z tym oświetla ono odcinek drogi, gdzie na etapie wykonania dostępna była ww. infrastruktura umożliwiająca montaż opraw oświetleniowych. Ponadto należy zauważyć, że nieruchomości w dalszej części ulicy nie są jeszcze w pełni zabudowane,  a ruch pojazdów i pieszych odbywa się większości w kierunku ul. Pułtuskiej,  gdzie oświetlenie  jest.  W celu rozbudowy sieci oświetlenia niezbędne jest opracowanie dokumentacji projektowej oraz zabezpieczenie w budżecie Gminy odpowiednich środków finansowych na realizację inwestycji tj. budowę linii kablowej wraz ze słupami oświetleniowymi. Na obecną chwilę takie zadanie nie znajduje się w planach inwestycyjnych Miasta i Gminy Serock. Niemniej zapewniam Panią, iż  w miarę postępującej dalszej zabudowy nieruchomości znajdujących się przy ulicy Miłej oraz możliwości finansowych Gminy, będziemy rozważali budowę oświetlenia drogi w kierunku ul. Traugutta w kolejnych latach.

 

Pytanie- Mariola (15.09.20)

Panie Burmistrzu jako, że interesuje się Pan gazyfikacja Lachy i Gąsiorowa, proszę o ustalenie kiedy zostanie rozpoczęta gazyfikacja ul. Okrężnej w Jadwisinie. W Starostwie sprawa pozwolenia na budowę jest zakończona. Inwestor podaje kolejny termin realizacji, teraz do końca września 2020. Jako, że nadal nic się nie dzieje proszę o ustalenie kiedy rozpocznie się budowa.

Odpowiedź:

Szanowna Pani,
w odpowiedzi na zadane pytanie informuję, że budowa gazociągu w ul. Okrężnej w Jadwisinie nie jest inwestycją gminną. Niemniej w związku z Pani prośbą Urząd Miasta i Gminy w Serocku zwrócił się do Polskiej Spółki Gazownictwa o udzielenie informacji w tej sprawie, jednak do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy odpowiedzi.  

Pytanie- Janusz (15.09.2020)

W nawiązaniu do niekonkretnej i wymijającej odpowiedzi na pytanie Pana Marcina dot. nieustannie przesuwanego terminu realizacji drogi łączącej ul. Ogrodową Jadwisin z ul. Juzistek Zegrze, proszę o podanie mieszkańcom konkretnego i ostatecznego terminu realizacji. Inwestycja, do której osoby administrujące gminą mają lekceważący stosunek, jest niezwykle ważna dla ogółu społeczności lokalnej z całej gminy jak również dla rozwoju ruchu turystycznego. Proszę o wyjaśnienie jaki zmiany zachodzą w zakresie planu zagospodarowania przestrzennego, które to stanęły na drodze do realizacji tej drogi. Proszę o jasna i pełną odpowiedz. Nie ładnie traktuje się mieszkańców w tej gminie.

Odpowiedź:

Szanowny  Panie Januszu,
zapewne nawiązuje Pan do udzielonej odpowiedzi na pytanie Pana Mariana z dnia 09.08.2020r. informującej, że trwająca procedura zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, mającego wpływ na realizację połączenia drogowego ul. Ogrodowej w Jadwisinie z ul. Juzistek w Zegrzu, nie pozwala na podanie konkretnego terminu jej rozpoczęcia. Nie jest ona w żadnym stopniu odpowiedzią wymijającą lecz powiadamiającą na jakim etapie są prace związane z przygotowaniem do rozpoczęcia budowy drogi.

Zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, które mają wpływ na realizacje tej inwestycji dotyczą parametrów jezdni i chodników na obszarze objętym procedurą. Ustalenia zawarte w obecnie obowiązującym planie dopuszczają na terenach przeznaczonych pod drogi publiczne klasy technicznej „L” szerokość jezdni nie mniejszą niż 6 metrów oraz obligują do zrealizowania chodnika przynajmniej z jednej strony jezdni. Nowe zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ustalają szerokość pasa ruchu nie mniejszą niż 2,75 m - z możliwością jej zmniejszenia o 0,25 m na zasadach przewidzianych przepisach z zakresu dróg publicznych, oraz nie nakazują realizacji chodnika na wszystkich terenach przeznaczonych pod drogi publiczne. Zapisy te pozwalają zaprojektować geometrię drogi tak, aby w istniejących liniach rozgraniczających uzyskać maksymalną jej funkcjonalność.

Zgodnie z procedurą związaną ze sporządzeniem i uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w dniach od 30 września do 22 października projekt planu został wyłożony do publicznego wglądu. Do dnia 05 listopada br. możliwe jest wniesienie uwag do projektu, po czym nastąpi ich rozpatrzenie przez Burmistrza z ewentualnym wprowadzeniem zmian wynikających z rozpatrzonych uwag. Uchwalenie planu przez Radę Miejską w Serocku przewidywane jest na koniec bieżącego roku. Wtedy będzie można określić konkretny termin rozpoczęcia realizacji przedmiotowej inwestycji. Zakładamy jednak, że nastąpi to w przyszłym roku.

Pytanie- Barbara (15.09.2020)

Panie Burmistrzu
Proszę o interwencje w odpowiednim organie polegającą na postawieniu dosłownie 1 latarni na styku zjazdu z wiaduktu w Jadwisinie na ulice Długą w Stasim Lesie. Na chodniku po zmroku jest bardzo ciemno i bardzo niebezpiecznie. Zjazd powinien być oświetlony żeby zapewnić bezpieczeństwo pieszym. Latarnie można usytuować tak żeby oświetlała zjazd, a jednocześnie stała na terenie gminy. Może Pan radny Lutomirski się zajmie. 

Odpowiedź:

Szanowna Pani Barbaro,
przyjrzymy się zgłoszonemu problemowi niedostatecznego oświetlenia zjazdu z wiaduktu we wskazanej przez Panią lokalizacji oraz rozważymy możliwość dobudowania z istniejącej sieci oświetlenia drogi gminnej ul. Długiej dodatkowego punktu świetlnego doświetlającego ten obszar.

Pytanie – Jacek (8.09.2020)

Proszę uprzejmie o informację, kiedy planowane jest dokończenie modernizacji ul. Głównej w Stasim Lesie. Pierwszy odcinek drogi został zmodernizowany blisko 5 lat temu i wówczas Urząd Gminy deklarował zainteresowanie kontynuacją tej inwestycji, wraz z wybudowaniem na tym odcinku kanalizacji. Obecny stan tej drogi jest fatalny i niebezpieczny (choćby przykład lipcowego wypadku), utrudniony jest ruch pieszych przez brak chodnika i oświetlenie, które albo nie działa, albo zarośnięte sąsiadującym zadrzewieniem, albo świeci bardzo słabą barwą. Jest to odcinek drogi o bardzo dużym natężeniu ruchu, z uwagi na lokalizację jednego z najczęściej odwiedzanych w okolicy sklepów, dużego zagęszczenia zabudowy, lokalizację gminnej trasy transportowej LKA, czy lokalizację firm jak np. ZUK, domu opieki, inne. Proszę o informację czy inwestycja ta znajduje się w planach Gminy i w jakim terminie realizacji, a jeśli nie to czy Gmina rozważa zainteresowanie umiejscowieniem tej inwestycji w swoich planach. Proszę uprzejmie o komentarz.

Odpowiedź:

Szanowny Panie Jacku,
w odpowiedzi na zadane pytanie pragnę poinformować, że zgodnie z przyjętą zasadą, którą kierujemy się przy planowaniu inwestycji drogowych na terenie Gminy, budowa nawierzchni drogi jest realizowana po wyposażeniu  jej w pełną infrastrukturę podziemną. Dlatego ul. Główna w Stasim Lesie została przebudowana tylko na odcinku, gdzie taka infrastruktura, w tym kanalizacja sanitarna już się znajduje. Budowa drogi przed zakończeniem tego typu prac jest ekonomiczne nieuzasadniona, ponieważ będzie ona niszczona przy okazji budowy bądź rozbudowy ww. infrastruktury.

Wobec powyższego, ze względu na fakt iż na przedmiotowym odcinku drogi nie ma jeszcze wybudowanej kanalizacji sanitarnej, nie jesteśmy w stanie podać konkretnego terminu modernizacji drogi. Niemniej rozważamy rozpoczęcie zadania związanego z budową kanalizacji sanitarnej w tamtym obszarze poprzez opracowanie koncepcji budowy sieci. Odpowiedni wniosek o wprowadzenie tego zadania do budżetu Gminy na 2021 rok zostanie przedstawiony Radzie Miejskiej w Serocku na etapie tworzenia planów inwestycyjnych na następne lata.

Jednocześnie pragnę zapewnić, że do chwili kompleksowej przebudowy opisywanego odcinka ulicy Głównej, Gmina dołoży wszelkich starań, aby utrzymać ją w należytym i niestwarzającym zagrożenia dla wszystkich uczestników ruchu stanie technicznym.

Pytanie – Stanisław (26.09.2020)

Panie Burmistrzu, czy jest szansa na poprawę stanu ścieżki rowerowej od ulicy Zegrzyńska do przystanku autobusowego przy Juzistek w Zegrzu. Krzewy zarastają ścieżkę wystarczyłoby tylko przyciąć krzewy bo trudno w czasie jazdy minąć się z drugim rowerzystą, ktoś musi uciekać w krzaki by uniknąć zderzenia. Jakoś służby zajmujące sią porządkiem rzadko zaglądają na tą rowerową ścieżkę. Pozdrawiam

Odpowiedź:

Szanowny Panie Stanisławie,
ścieżka rowerowa na odcinku od przystanku autobusowego przy DK61 w Zegrzu do ul. Zegrzyńskiej jest przejezdna na całej długości.

Nie mniej jednak, zostaną wykonane prace polegające na przycięciu zakrzaczeń w najbardziej newralgicznych i przewężonych punktach „czerwonego” szlaku rowerowego.

Prace przeprowadzone będą w sezonie jesienno-zimowym 2020/2021.

Pytanie – Sławomir (11.09.2020)

Szanowny Panie Burmistrzu,
jestem mieszkańcem Borowej Góry ul. Krótka 9F. Jest to droga prywatna (własność kilku mieszkańców), ale co jest w tym przypadku b. istotne, jest przedłużeniem ul. Długiej (od nr 98 do nr 98 C), która jest drogą gminną. Niestety wjazd, jak również ww. odcinek drogi gminnej są w bardzo złym stanie, co może stanowić poważne zagrożenie dla ruchu drogowego w okresie jesiennym jak i zimowym. Czy w tej sytuacji, wzorem lat ubiegłych, można liczyć na podjęcie w tej sprawie przez gminę stosownych działań.
Łączę wyrazy szacunku
S. Strzałkowski
P.S. Osoba nadzorująca remont dróg w gminie twierdzi, że ww. odcinek ul. Długiej jest własnością prywatną i w związku z tym nie podlega "jurysdykcji".

Odpowiedź:

Szanowny Panie Sławomirze,

droga zlokalizowana miedzy ul. Krótką a ul. Długą w Borowej Górze (dz. nr  102/8, 101/13) stanowi własność prywatną.
Informuję, że Burmistrz Miasta i Gminy jako zarządca dróg gminnych ma obowiązek realizacji zadań, które mają na celu utrzymanie, remont oraz budowę dróg będących własnością gminy lub zaliczonych do kategorii dróg gminnych.

Wobec powyższego, z uwagi, iż gmina nie jest ani właścicielem przedmiotowej drogi ani Burmistrz nie jest jej zarządcą, nie ma podstaw prawnych aby przeznaczać środki publiczne na utrzymanie, remont czy budowę dróg prywatnych.

W świetle powyższego obowiązek dbania o stan techniczny spoczywa na jej właścicielach.

 

Pytanie – Andrzej (2.09.2020)

W trosce o bezpieczeństwo dzieci powracającym ze szkoły zadaję Panu pytanie. Kiedy ktoś mądrze wyznaczy i oznakuje przystanek dla wysiadających szczególnie dzieci powracających ze szkoły miejscowości Nowa Wieś. Pismem PRI.721.1.75.2017.TK z dnia 13 lipca 2017 r. ówczesny Burmistrz zwrócił się do ówczesnego Starosty o rozwiązanie tego problemu. Zjednaj skrajnej nieodpowiedzialności za przystanek którego nie było namalowano skrajnie nieodpowiedni przystanek o długości około 40 m a do przejścia trzeba się cofnąć też ok 40 m to znaczy że wysiadający musi pokonać około 80 m dodatkowo oczywiście nikt z niego przejścia nie korzysta. Dziś byłem światkiem jak dwoje maluchów czekało na lukę miedzy pędzącymi samochodami aby przebiec przez jezdnię. Dziwię się że nikt ze służb tego nie zauważa jak również nie zauważ osoba odpowiedzialna za dowóz dzieci która ogranicza swój obowiązek do siedzenia na przednim siedzeniu. Jak rozwiązać problem jest proste przenieść przystanek na szerszy odcinek drogi na pograniczu posesji o nr 29 i 27 a przejście namalować od strony wschodniej a w przyszłości zbudować tam zatoczkę zgodnie z pismem które wcześniej przywołałem. Problem ten był opisany w gazecie powiatowej nr 29 z dnia 18 lipca 2017 r. Przydała by się również wyspa spowalniająca I jeszcze jedna sprawa. Obniżono pobocze w miejscu obecnego przystanku po to żeby wysiadający w czasie deszczu wpadali w wodę. Proszę o odpowiedź czy będzie coś w tej sprawi zrobione.

Odpowiedź:

Szanowny Panie Andrzeju,
mając  na uwadze Pana sugestię dotyczącą zmiany obecnej lokalizacji przejścia dla pieszych po stronie zachodniej przystanku autobusowego mieszczącego się na wysokości posesji ul. Serocka 29, pragnę poinformować, że skierowaliśmy do zarządcy drogi - Zarządu Powiatu w Legionowie, wniosek o rozważenie możliwości przeniesienia przejścia na odcinek drogi pomiędzy przystankami tak, aby ułatwić korzystanie z niego pasażerom komunikacji autobusowej przemieszczającej się w obydwu kierunkach trasy.

Złożyliśmy również wniosek o uwzględnienie w projekcie budżetu Powiatu Legionowskiego na przyszły rok wykonania peronu przystankowego bądź zatoki autobusowej dla istniejącego przystanku na wysokości posesji  ul. Serocka 29, oraz budowy ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż drogi powiatowej nr 1809 na odcinku od skrzyżowania z drogą krajową DK62 w miejscowości Łacha do miejscowości Nowa Wieś, gdzie byłaby kontynuacją przebiegającego przez wieś chodnika.

Jednocześnie zapewniam Pana, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest dla nas priorytetem, dlatego wszystkie zaobserwowane lub zgłoszone problemy komunikacyjne staramy się w ramach posiadanych kompetencji rozwiązać sami, bądź przekazać do organów zajmujących się zarządzaniem ruchu na drogach.

Pytanie – Anna (20.09.2020)

Szanowni Państwo,
czy ktoś się interesuje stanem zabawek i ogólnie stanem placów zabaw na terenie miasta?
Plac zabaw przy przedszkolu za przystankiem na Pułtuskiej to coś strasznego. Zluzowane i sparciałe schodki, czy tak dbamy o bezpieczeństwo naszych dzieci? Jakim cudem przechodzi to przez przeglądy. Kto za to odpowiada?
Kiedy ten plac zostanie zmodernizowany?

Odpowiedź:

Szanowna Pani Anno,
plac zabaw przy ul. Pułtuskiej w Serocku administruje Miejsko – Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej. Zakład regularnie przeprowadza przeglądy techniczne, wymienia piasek w piaskownicach oraz dba o czystość. Plac ten jest najliczniej odwiedzanym przez rodziców z dziećmi oraz niekiedy przez osoby przebywające tam w innych celach.

Duża liczba osób użytkujących plac zabaw oraz jego niewłaściwe użytkowanie wpłynęło na jego szybsze zużycie, uszkodzenie zabawek, stan zieleni wokół oraz czystość i porządek. Miejsko - Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Serocku dołoży starań aby, zabawki były w miarę potrzeby naprawiane w jak najszybszym czasie.

Nad koncepcją przebudowy placu zabaw pracuje Referat Przygotowania i Realizacji Inwestycji Urzędu Miasta i Gminy Serock.

 

Pytanie – Andrzej (26.09.2020)

Panie Burmistrzu już drugi dzień mieszkańcy Borowej Góry przy ulicy Brzozowej pozbawieni są ulicznego oświetlenia. Czy my płacimy inne podatki niż mieszkańcy tej miejscowości przy ulicy Lipowej?! Za co ta kara? Gdzie są odpowiednie służby temu powołane?!

Andrzej

Odpowiedź: 

W odpowiedzi na zadane pytanie dotyczące braku oświetlenia drogowego ulicy Brzozowej w miejscowości Borowa Góra informuję, że było to spowodowane poważną awarią układu zasilania oświetlenia. Otrzymane od mieszkańców w sobotni wieczór zgłoszenie dotyczące usterki oświetlenia w rejonie ulic: Brzozowej, Lipowej, Sosnowej i Rumiankowej zostało natychmiast przekazane do firmy zajmującej się konserwacją oświetlenia drogowego na terenie Miasta i Gminy Serock, po czym jeszcze tej samej nocy jej pracownicy podjęli działania mające na celu zlokalizowanie i usunięcie przyczyny awarii. Jednak ze względu na uszkodzenie linii zasilającej szafę oświetleniową,  niezbędna okazała się interwencja Pogotowia Energetycznego, które odłączając napięcie umożliwiło przystąpienie do prac. Zakres prac naprawczych oraz konieczność wymiany uszkodzonych elementów instalacji elektrycznej spowodowały wydłużenie czasu naprawy do dnia 28 września tj. do poniedziałku. Na obecną chwilę oświetlenie drogowe we wskazanym w pytaniu rejonie działa.

 Jednocześnie zapewniam, że wszelkie awarie oświetlenia wykryte w trakcie systematycznie wykonywanych przeglądów, jak również te zgłaszane przez mieszkańców są w miarę możliwości technicznych jak najszybciej naprawiane.  

 

 

 

Pytanie – Marian (9.08.2020)

Dzień dobry, chciałbym uzyskać informację na jakim etapie jest realizacja połączenia ul. Juzistek w Zegrzu z ul. Ogrodową w Jadwisinie? Czy zeszłoroczny przetarg wyłonił wykonawcę dokumentacji? Czy została ona sporządzona? Czy zostały zabezpieczone środki na realizację prac? Kiedy planowana jest realizacja robót budowlanych?

Odpowiedź:

Szanowny  Panie,
dpowiadając na zadane pytanie dotyczące realizacji połączenia ul. Juzistek w Zegrzu z ul. Ogrodową w Jadwisinie informuję, że w wyniku zeszłorocznego postepowania o udzielenie zamówienia na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla budowy przedmiotowej drogi opracowano dokumentację.

Z uwagi na trwającą procedurę zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, mającego wpływ na realizację tej inwestycji,  rozpoczęcie budowy zaplanowane jest na kolejne lata.

 

Pytanie – Wiktor (3.09.2020)

Dzień dobry, chciałbym spytać o planowaną budowę sieci kanalizacyjnej przy ul. Stokrotki w Serocku. Czy planowana sieć kanalizacyjna uwzględnia możliwość podłączenia do niej nowo budowanych domów w dalszej części ulicy Stokrotki? Czy będzie obejmowała całą ulicę, czy tylko zabudowaną na dzień dzisiejszy?

Odpowiedź:

W odpowiedzi na Pana zapytanie informuję, że w dniu 04.09.2020 r. otworzyliśmy oferty złożone do przetargu na budowę sieci kanalizacji sanitarnej w ulicy Stokrotki w Serocku wraz z przepompownią ścieków. Obecnie jesteśmy w trakcie weryfikacji złożonych ofert i wyboru wykonawcy. Przedmiotowy przetarg obejmuje budowę sieci kanalizacyjnej w ulicy Stokrotki do działek nr ew. 37/10 i 37/19 obr.  14, gm. Serock. W chwili obecnej Gmina nie przewiduje dalszej rozbudowy sieci w ulicy Stokrotki w Serocku.

 

Pytanie – Maciej (3.08.2020)

Panie Burmistrzu,
chciałem zapytać jakie korzyści ma gmina Serock z turystów? Pytam zupełnie serio - co zyskujemy na tak gigantycznej ilości ludzi, oprócz tony śmieci w lasach i nad wodą (czy turyści ponoszą opłaty z tego tytułu, czy uprzątanie ich jest wliczone do opłaty, którą ponoszą mieszkańcy), braku wolnych miejsc dla mieszkańców do wypoczynku - szczególnie w weekend, braku wolnych miejsc do parkowania, gigantycznych cen w lokalnych sklepach i na targowisku i wszechobecnej arogancji turystów wobec mieszkańców?
Co MY jako MIESZKAŃCY zyskujemy na tym, ze gmina jest turystyczna? Z cichego, przyjemnego, czystego, urokliwego i bezpiecznego miejsca zrobił nam się przystanek dla przyjezdnych, tylko dlaczego to MY MIESZKAŃCY na tym tracimy i musimy się podporządkowywać innym, którzy tu tylko przyjeżdżają, śmiecą i odjeżdżają. Jakie ma Pan pomysły na gaszenie coraz większych niechęci mieszkańców do turystów - spowodowanych agresją i butnością tych drugich wobec Serocczan? Dlaczego musimy odczuwać goszczenie ich - w swoich podatkach?
Proszę o opublikowanie mojego pytania wraz z odpowiedzią.

Maciej

Odpowiedź:

Miasto i Gmina Serock  stały się atrakcyjne dla mieszkańców pobliskiej stolicy i turystów od czasu powstania Jeziora Zegrzyńskiego. W bieżącym roku dostrzegamy jednak wzmożone zainteresowanie gminą Serock jako miejscem wypoczynku - szczególnie w weekendy.
Wzrost ruchu turystycznego spowodował szereg zjawisk, które mieszkańcy Serocka odbierają jako uciążliwe. Są to zwłaszcza: zaśmiecanie przestrzeni miasta, terenów nadbrzeżnych, lasów czy poboczy dróg; nasilony ruch aut i motocykli; trudności z zaparkowaniem pojazdów w mieście, zakłócanie porządku i spokoju publicznego.

Dostrzegając te niepokojące zjawiska intensyfikujemy działania Straży Miejskiej we współpracy z Policją, zwiększyliśmy częstotliwość wybierania śmieci z koszy ulicznych i ścieżek pieszo-rowerowych, powiększyliśmy obszary działania MGZGK.
Świadomie podjęliśmy i planujemy szereg działań, dzięki którym możliwe jest rozproszenie ruchu turystycznego, w różne kierunki Gminy. Będziemy rozbudowywać i urozmaicać nowymi obiektami infrastrukturę rekreacyjno-sportową. Tradycyjnie zachęcamy do aktywnego spędzania czasu przy wykorzystaniu ponad 86 kilometrowej infrastruktury ścieżek pieszo-rowerowych, dofinansowujemy rejsy katamaranami i statkiem po jeziorze zegrzyńskim organizujemy spływy kajakowe itp.

Atrakcyjność naszej Gminy przyciąga nie tylko turystów, ale też przyszłych mieszkańców i inwestorów. Dzięki wpływom z podatków i opłat, pochodzących od mieszkańców i przedsiębiorców prowadzących na naszym terenie działalność gospodarczą, możliwe jest np. realizowanie wielu społecznie użytecznych inwestycji zwiększających i poprawiających infrastrukturę miasta i gminy.

Zaludnienie naszej Gminy nie maleje lecz wzrasta z powodu wielu czynników rozwojowych, jej popularność dla turystów również będzie rosła - na co Gmina nie ma bezpośredniego wpływu. Bierzemy to jednak pod uwagę planując wszelkie działania związane z rozwojem gminy.

Odpowiadając na pytanie dotyczące opłat za usuwanie pozostawionych przez turystów śmieci, należy zauważyć, że nie ma możliwości obciążania opłatami za odpady turystów i gości odwiedzających tak gminę Serock, jak i inne miasta czy miejscowości. Za zaśmiecanie miejsc publicznych, np. w przypadku porzucania śmieci poza miejscami do tego wyznaczonymi, możemy upominać lub nakładać mandaty.

Warto też zauważyć, że nie mamy prawa, we współczesnym otwartym społeczeństwie, do reglamentowania zasobów przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych czy ogólnie dostępnej infrastruktury w mieście i gminie. Ich dostępność jest taka sama bez względu na to czy odwiedzamy Serock, czy inne miejsce w Polsce.

 

Pytanie – Karolina (24.08.2020)

Panie Burmistrzu, bardzo brzydko że odpowiada Pan wybiórczo na pytania. My mieszkańcy jesteśmy społecznością i nie oczekujemy że dokona Pan preselekcji zapytań. Od sąsiadów wiem że nie odpowiedział Pan na ważne pytanie dotyczące zabetonowania gminy ogrodzeniami łamiącymi prawo miejscowe tj. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego? rozumiem że można sobie spokojnie lekceważyć zapisy prawa miejscowego. prawo miejscowe nie istnieje. bo burmistrz lekceważy głos społeczny. Panie Burmistrzu, tworzy się w pana mieście i gminie społeczeństwo bliższe szwajcarskiemu (gdzie informuje się że sąsiad wyrzucił śmieci w niedozwolonym miejscu) i to nie jest donos. Następnego dnia sąsiad dziękuję sąsiadowi że zgłosił łamanie prawa. A pan - nie ma odwagi odpisać na publiczne zapytanie. Boi się pan że społeczność betonowa pana zakrzyczy? Pozwala pan zatem na łamanie prawa miejscowego- czyli jest pan papierowym burmistrzem, który nie reaguje na wyraźne sygnały łamania prawa-ludzie w Maryninie na Żytniej za nic mają zapisy prawa miejscowego i budują płoty z prefabrykatów betonowych wysokie- nie do przejścia dla zwierząt...sąsiedzi mają w sobie wiele odwagi aby to zgłosić bo boją się zmowy milczenia władz samorządu, ostracyzmu- a pan cicho jak mysz pod miotłą publikuje uwagi innych i zapytania i lekceważy głos społeczności? proszę o wyegzekwowanie zapisów prawa miejscowego co do budowania ogrodzeń z betonu w Serocku? chyba że mamy uznać że zapisy MPZP to zwykła fikcja służąca nie wiadomo czemu? a na pewno nie są to zapisy prawa....obawiam się że więcej szwajcarskiej demokracji pan nie uświadczy w przypadku braku interwencji w tej sprawie...następne będą głosy w kolejnych wyborach a do nich omijanie pana urzędu oraz zapisów które ten urząd tworzy...

Odpowiedź:

Szanowna Pani,
w odpowiedzi na Pani wiadomość z dnia 24 sierpnia, pragnę wyjaśnić, że gmina nie jest jednostką egzekwującą przestrzeganie przepisów prawa budowlanego. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości wszelkie zapytania kierowane są do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, który to organ sprawdza zgodność prowadzonych działań z prawem budowlanym oraz miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli Pani zamiarem jest podjęcie działań wyjaśniających wobec jakiegoś konkretnego obiektu, wobec którego zauważyła Pani niezgodność z MPZP, niezbędne jest określenie lokalizacji. Ulica Żytnia, nie znajduje się na terenie Marynina, lecz na terenie miasta Serock, co faktycznie rodzi wątpliwości co do możliwości odszukania wspomnianego przez Panią ogrodzenia, ponadto trzeba wziąć pod uwagę okres realizacji inwestycji, a także wejścia w życie aktualnie obowiązującego MPZP, jako że obowiązujące przepisy nie mogą działać z mocą wsteczną (sankcjonować przedsięwzięć zrealizowanych przed wejściem w życie danych uchwał). Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego są aktami prawa miejscowego na mocy Ustawy o Planowaniu i Zagospodarowaniu Przestrzennym z dnia 23 marca 2003 (Dz. U. z 2020r. poz. 293).

Pytanie – Edward (3.08.2020)

Dzień dobry - pytanie dotyczy - ulicy Stokrotki w Serocku. Zgodnie z planem wydatków (budżetem) Gminy Serock na lata 2020 i 2021 w tym, a zawłaszcza w przyszłym roku, ma zostać wybudowana sieć kanalizacyjna - przy ul. Stokrotki. Pytanie, które pisze w imieniu mieszkańców ww. ulicy dotyczy ewentualnej inwestycji po wybudowaniu wymienionej sieci kanalizacyjnej. Czy po jej zakończeniu - Gmina planuje położenie asfaltu na naszej drodze, czy też może w inny sposób chce ją utwardzić.

Odpowiedź

W odpowiedzi na Pana wiadomość wysłaną pocztą elektroniczną w dniu 03.08.2020 r. potwierdzam, że budowa sieci kanalizacji sanitarnej w ulicy Stokrotki w Serocku wraz z przepompownią ścieków planowana jest na 2020/2021 rok. W dniu 20.08.2020 r. został ogłoszony przetarg nieograniczony na realizację przedmiotowego zadania. Odnośnie budowy drogi informuję, że w ramach ww. inwestycji przewidziane jest jedynie odtworzenie nawierzchni tłuczniem łamanym na szerokości 5 m drogi po budowie kanalizacji sanitarnej. W chwili obecnej Gmina nie planuje budowy drogi – ulicy Stokrotki w Serokcu.

Pytanie – Bogdan (1.07.2020 i 19.08.2020)

Kiedy pan Burmistrz podejmie konkretne działania mające na celu zorganizowanie osiedlowej przychodni lekarskiej i apteki zlikwidowanych ponad 3 lata temu? Na osiedlu mieszka coraz więcej osób w podeszłym wieku więc rozwiązanie problemu dostępu na miejscu do placówek ochrony zdrowia jest bardzo często poruszanym postulatem na spotkaniach mieszkańców. Prosimy o kompetentną odpowiedź.

Dlaczego do tej pory nie udzielił Pan odpowiedzi na moje pytanie dotyczące przywrócenia w Osiedlu Zegrze Przychodni Lekarskiej i Apteki. Czy to taki trudny problem czy to brak Pańskiej woli w jego rozwiązaniu? Mieszkańcy Zegrza a szczególnie osoby z dziećmi oraz schorowani emeryci od dawna oczekują na powrót tych instytucji. Z poważaniem Bogdan, mieszkaniec Zegrza od 36 lat.

Odpowiedź

Szanowny Panie,
przepraszamy za zwłokę w udzieleniu odpowiedzi. Była ona spowodowana trwającymi uzgodnieniami.

Obecnie jesteśmy w końcowej fazie uzgodnień związanych z realizacją dokumentacji projektowej  w celu adaptacji lokalu na potrzeby filii Ośrodka Zdrowia w Zegrzu. Trwają również końcowe uzgodnienia z właścicielem lokalu Agencją Mienia Wojskowego  w celu doprecyzowania warunków umowy dzierżawy na lokal. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej  - 2 września - wprowadzamy również do budżetu  środki finansowe  na  realizację tego przedsięwzięcia. Wszystko zatem wskazuje, że  na przełomie roku 2020-2021 będziemy w stanie Państwu przekazać lokal i uruchomić zamiejscową placówkę SP ZOZ. Prosimy o jeszcze trochę cierpliwości.  

Pytanie - Maciej (13.07.2020)

Czy jest przewidziana rozbudowa sieci dróg rowerowych w gminie Serock poza Serockiem ?? Mieszkam w gminie od prawie 20 lat i dotychczas nie zrobiono nawet przystanków autobusowych. Za to wymieniono kostkę brukową na granitową na rynku w Serocku. Czy jako włodarz gminy zamierza Pan  dostrzec potrzeby mieszkańców całej gminy czy tylko Serocka ??

Z poważaniem

Rozgoryczony mieszkaniec Stanisławowa

Maciej

Odpowiedź:

Szanowny  Panie  Macieju,
odpowiadając na pytanie dotyczące rozbudowy sieci dróg rowerowych na terenie Miasta i Gminy Serock pragnę poinformować, że na obecną chwilę  trwają prace nad przygotowaniem projektu ścieżki pieszo - rowerowej wraz z oświetleniem LED drogi gminnej ul. Jabłoniowej w miejscowości Jadwisin finansowane z funduszu sołeckiego. Pracujemy także nad budową szlaku pieszo-rowerowego łączącego miejscowości Jadwisin i Zegrze. Zakończone zostało projektowanie pierwszego etapu, natomiast wykonanie nastąpi w 2021 roku. Kolejne etapy będą sukcesywnie realizowane w następnych latach. Zaprojektowano również kontynuację trasy rowerowej przez Serock i Wierzbicę aż do północnej granicy Gminy. Na realizację zadania złożyliśmy wniosek o przyznanie środków  z Funduszu Dróg Samorządowych i jeżeli zostanie on rozpatrzony pozytywnie, to w przyszłym roku rozpoczniemy budowę ścieżki.

Odnosząc się zaś do dalszej części pytania nie mogę się zgodzić z Pana stwierdzeniem, jakoby wszelkie inwestycje były realizowane tylko w samym mieście Serock. Oczywiście w 2017 roku powstały ponad 4 km trasy rowerowej przez miejscowości Serock i Wierzbica, ale wcześniej powstał też około kilometrowy ciąg pieszo - rowerowy łączący miejscowości Jadwisin i Zegrze (wzdłuż DK61). W miarę możliwości finansowych oraz potrzeb mieszkańców staramy się, aby były one realizowane sukcesywnie w każdej miejscowości.  Na przestrzeni  ostatnich lat oprócz inwestycji oświatowych i wodno-kanalizacyjnych  poza miastem Serock powstały liczne inwestycje drogowe takie jak m.in. budowa ul. Książęcej i przebudowa układu komunikacyjnego wraz z parkingiem przy Szkole Podstawowej w Jadwisinie, modernizacja ul. Arciechowskiej w miejscowości Cupel, czy chociażby budowa w Stasim Lesie  ul. Długiej -  na odcinku od ul. Nasielskiej do drogi krajowej nr 61. W niedalekiej perspektywie w celu poprawy układów komunikacyjnych planowane są kolejne przebudowy dróg gminnych w miejscowościach: Jadwisin, Borowa Góra, Wierzbica i Zegrze. Warto również zauważyć, iż na terenie Miasta  i Gminy Serock wiele dróg nie pozostaje w zarządzie Burmistrza i w związku tym nie do Gminy należy ich bieżące utrzymanie, remonty, budowa dróg, chodników i ścieżek rowerowych. Taka sytuacja daje ograniczone możliwości do realizacji zadań Gminy w tym zakresie. Jednak zapewniam Pana, że dokładamy wszelkich starań, aby motywować i wspierać zarządców dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych w przygotowaniu i realizacji kolejnych inwestycji drogowych, w tym ścieżek rowerowych na terenie naszej Gminy. Nieustannie prowadzimy rozmowy w tym obszarze z zarządcami w/w dróg. Planujemy ścieżki rowerowe wzdłuż drogi krajowej nr 62 – łączącą miejscowości Szadki i Serock oraz wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 622 Szadki - Zabłocie - do granicy Gminy. W ubiegłym roku zrealizowany został przez Powiat Legionowski pierwszy etap przebudowy drogi powiatowej nr 1807W na odcinku  od ul. Promyka do drogi krajowej nr 62 w miejscowości Karolino, a na obecną chwilę trwają prace nad przygotowaniem drugiego etapu prac - w kierunku do drogi krajowej nr 61.  Niebawem zostanie również przebudowana w/w droga pomiędzy skrzyżowaniami z drogą krajową nr 62  i drogą powiatową nr 1805 w miejscowościach Karolino  i Marynino. Na zlecenie Powiatu Legionowskiego opracowywana jest dokumentacja techniczna dla budowy ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż ul. Nasielskiej na odcinku od drogi krajowej nr 61 do drogi gminnej – ul. Moczydło a  następnie do skrzyżowania z drogą powiatową nr 1807W. W kolejnych etapach planowana jest budowa ww. ścieżki aż do drogi wojewódzkiej nr 622 i połączenie jej z przewidzianą ścieżką Szadki – Zabłocie.  Poza tym planowana jest przebudowa drogi powiatowej wraz z budową chodnika w miejscowości Marynino. Miasto i Gmina Serock przygotowuje także wniosek do zarządcy drogi powiatowej nr 1809W, znajdującej się  w miejscowości Nowa Wieś,  o wybudowanie w jej ciągu ścieżki rowerowej.  

Nie odbiegając daleko od tematu rozbudowy infrastruktury drogowej należy również dostrzec równie ważny obszar inwestycji przyczyniających się do poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg oraz komfortu życia mieszkańców Gminy - budowę oświetlenia drogowego. Od kilku lata w ramach zadania pn. Poprawa efektywności energetycznej na terenie gminy Serock w miejscowościach: Marynino, Stanisławowo, Skubianka, Jachranka, Zabłocie, Jadwisin, Dębe, Bolesławowo, Ludwinowo Zegrzyńskie, Święcienica, Kania Nowa i Serock wymieniono kilkaset wyeksploatowanych sodowych opraw oświetlenia drogowego na energooszczędne oprawy LED oraz dobudowano nowe punkty świetlne. Poza tym sukcesywnie opracowywane są kolejne projekty, dzięki którym kolejne drogi na terenie Gminy zyskują nową infrastrukturę oświetleniową. W samym 2020 roku zostały dotychczas zakończone roboty związane z budową oświetlenia drogi gminnej w miejscowości Borowa Góra oraz  ulic:  Błękitnej i Słoneczna Polana w miejscowości Serock, Tęczowej w miejscowości Stasi Las, drogi gminnej nr 180466W w miejscowości Bolesławowo, jak również dobiega końca budowa oświetlenia w pasie drogi wojewódzkiej nr 632 na odcinku od zapory wodnej w miejscowości Dębe do skrzyżowania z ul. Zegrzyńską. Niedługo rozpocznie się też  budowa oświetlenia drogi gminnej w miejscowości Jachranka, zaś przy współfinansowaniu ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2020” oświetlenie zyskają też ulice: Oliwkowa w miejscowości Dosin, Spacerowa w miejscowości Kania Nowa oraz drogi gminne w miejscowościach Guty i Zabłocie. Warto również wspomnieć, iż opracowana została kompletna dokumentacja projektowo - kosztorysowa dla budowy oświetlenia drogowego ulic: Nad Wąwozem w miejscowości Jadwisin, Szafirowej w miejscowości Skubianka, drogi gminnej nr 180406W w miejscowości Zalesie Borowe oraz ul. Zegrzyńskiej w miejscowości Izbica. Wobec powyższego pragnę  podkreślić, że dostrzegamy potrzeby mieszkańców całej Gminy, przez co staramy się w miarę posiadanych i możliwych do pozyskania środków finansowych sprawiedliwie planować wszelkie inwestycje gminne.

Przy tej okazji trzeba także zwrócić uwagę, jak ważny jest udział mieszkańców w planowaniu tych wszystkich zamierzeń. Wiele z nich powstało, a część zostanie zrealizowanych w przyszłości w ramach funduszu sołeckiego –  czyli środków finansowych wyodrębnianych corocznie w budżecie Gminy, zagwarantowanych dla sołectw na wykonanie inwestycji służących poprawie warunków życia ich mieszkańców. To mieszkańcy danego sołectwa znają najlepiej potrzeby swojego otoczenia i często są inicjatorami różnych ważnych przedsięwzięć. Dobrym tego  przykładem może być choćby planowana w ramach tego funduszu rewitalizacja placu zabaw w miejscowości Stanisławowo. Na obecną chwilę opracowywana jest dokumentacja projektowo - kosztorysowa na przebudowę linii średniego napięcia kolidującej z w/w inwestycją. 

Jesteśmy otwarci na propozycje. Jeżeli mieszkańcy dostrzegają konkretne  potrzeby inwestycyjne to zachęcamy do ich zgłaszania.

 

Pytanie - Sylwia (21.07.2020)

Dzień dobry, Panie Burmistrzu czy na ul. Sadowej jest przewidziane dokończenie budowy latarni? Obecnie są tylko do połowy ulicy, pozostała część ulicy pozostaje bez światła, co w przypadku dzieci wracających do domu nie jest bezpieczne ani sympatyczne. Pozdrawiam.

Odpowiedź:

Szanowna Pani,
w odpowiedzi na zadane pytanie informuję, że oświetlenie drogowe ulicy Sadowej w miejscowości Serock zostanie, w miarę możliwości finansowych Miasta i Gminy Serock,  rozbudowane w kierunku do skrzyżowania z ulicą Polną.   

Pytanie - Dariusz (29.07.2020)
Szanowny Panie Burmistrzu, proszę o odpowiedź na nastepujące pytanie.
Kiedy ktoś z MGZGK w Serocku zajmie się poprawą stanu nawierzchni ulicy Pod Lasem w Serocku.Pomimo wielokrotnych moich próśb nikt do tej pory nie zinteresował się przedmiotowym tematem. Informuję, że obecny stan drogi zagraża bezpieczeństwu w ruchu drogowym ze względu na licznie luźno zalegające kamienie które mogą spowodować uszkodzenie pojazdów , jak również są bardzo nibezpieczne w chwili kiedy jadący pojazd mija pieszych, niejednokrotnie spacerujących z małymi dziećmi.

Odpowiedź:

Szanowny Panie Dariuszu,
w odpowiedzi na Pana zapytanie odnośnie stanu nawierzchni ul. Pod Lasem w Serocku , informuję, że na chwilę obecną na w/w drodze gruntowej  nie stwierdzono zagrożenia bezpieczeństwa ruchu w postaci luźno zalegających kamieni.

Stan drogi będzie na bieżąco monitorowany i w przypadku zaistnienia konieczności naprawy nawierzchni , będą dokonywane prace naprawcze w ramach bieżącego utrzymania dróg gruntowych na trenie Miasta i Gminy Serock.

 

Pytanie - Kamila (10.07.2020)

Czy planowana jest budowa chodników w Arciechowie? Dwie trasy prowadzące do Załubic idą przez las przez co mama z dzieckiem idzie po ruchliwe drodze.

Odpowiedź:

Szanowny Pani Kamilo,

Niestety nie mogę udzielić odpowiedzi na zadane przez Panią pytanie, gdyż miejscowość Arciechów znajduje się poza obszarem Miasta i Gminy Serock, na terenie sąsiedniej Gminy Radzymin. Proszę więc zwrócić się po informację w tej sprawie do tamtejszych władz samorządowych.

Pytanie - Marek (23.07.2020)
Witam serdecznie,
Panie Burmistrzu już kilkukrotnie pojawiają się w pytaniach do Pana problemy z bezpieczeństwem ruchu drogowego na terenie gminy. W dalszym ciągu pomimo upływu kilku tygodni nie zaobserwowałem zmian ani jakichkolwiek akcji prewencyjnych ze strony służb mundurowych a wieczorno-nocne rajdy trwają tak jak trwały. Bezkarność kierowców zaczyna skutkować wypadkami jaki miał miejsce w nocy 23.07 w Stasim Lesie.Niepokojąca jest bezradność naszej lokalnej Policji oraz Straży Miejskiej która z nieznanych mi powodów nie widzi i nawet nie słyszy ryku silników czy odgłosu palonych opon. Pana proszę o nie odsyłanie mnie do Krajowej Mapy Zagrożeń - to lista pobożnych życzeń a nie realna prośba o podjęcie działań zatem bardzo proszę o pomoc w zajęciu się tą sprawą.

Odpowiedź:
Panie Marku,
Straż Miejska w Serocku wspomaga lokalną Policję, jednak ingerencja strażnika w ruch drogowy jest ograniczona. Strażnik może interweniować w przypadku gdy kierowca nie zastosował się do zakazu ruchu w obu kierunkach lub naruszył przepisy o zatrzymaniu lub postoju pojazdu. Zakres tych uprawnień został określony w art. 129b ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017r. poz. 1260 z późn. zm.) Pomimo braku możliwości zatrzymania do kontroli motocykla strażnicy podejmują działania interwencyjne podczas postoju – parkowania, upominając i pouczając kierujących motocyklem o zachowaniach na drodze zgodnych z przepisami. 

Pytanie - Tadeusz (16.07.2020)

Szanowny Panie Burmistrzu
na początek pragnę serdecznie podziękować za wyrównanie ul. Piaskowej.
Czy można liczyć, że do czasu utwardzenia tej ulicy, będzie ona wyrównywana chociaż raz na kwartał?
Pozdrawiam
Tadeusz

Odpowiedź:

Szanowny Panie Tadeuszu,
gruntowa nawierzchnia ul. Piaskowa w Nowej Wsi została wyrównana i uzupełniona kruszywem w połowie lipca br.Stan drogi będzie na bieżąco monitorowany i w przypadku zaistnienia konieczności naprawy , będą zlecane kolejne prace naprawcze w ramach bieżącego utrzymania dróg gruntowych.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pytanie – Andrzej (19.06.2020)

Dlaczego wyznaczając parking przed blokiem Pułtuska 27a oraz Pułtuska 27 nie wyznaczono miejsc parkingowych dla inwalidy. Jestem mieszkańcem bloku 27a i mam problem z za parkowaniem samochodu blisko wejścia do klatki schodowej ponieważ najbliższy parking dla inwalidy znajduje się w odległości około 100 m, a mam problemy z chodzeniem - oczywiście posiadam orzeczenie o inwalidztwie w stopniu znacznym. Przepisy dokładnie to określają, że na każdym parkingu przed blokiem muszą być miejsca dla osób z niepełnosprawnością.  Bardzo proszę o wyznaczenia miejsc dla inwalidy. Przepisy precyzyjną to dokładnie.

Jest to rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. (Dz. U. 2002 Nr 75, poz. 690 z późn. zm.) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a konkretnie § 18, zgodnie z którym:

 „1. Zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy, miejsca postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne.

  1. Liczbę i sposób urządzenia miejsc postojowych należy dostosować do wymagań ustalonych w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, z uwzględnieniem potrzebnej liczby miejsc, z których korzystają osoby niepełnosprawne”.

Andrzej Szerszeń
Mieszkaniec Serocka ul Pułtuska 27A m 13

Odpowiedź:

Szanowny Panie Andrzeju,

w odpowiedzi na zadane przez Pana pytanie dotyczące braku miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych przed budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi Pułtuska 27 i Pułtuska 27A, pragnę poinformować, że w oparciu o opracowany projekt stałej organizacji dla dróg wewnętrznych w rejonie wskazanych przez Pana budynków zostały dotychczas utworzone dwa stanowiska postojowe dla osób niepełnosprawnych przed blokiem mieszkalnym Pułtuska 27, natomiast kolejne dwa takie stanowiska zostaną w najbliższym czasie wybudowane i oznakowane w rejonie parkingu pomiędzy blokami mieszkalnymi Pułtuska 27 i Pułtuska 27A.

 

Pytanie – Ewa (18.06.2020)

Szanowny Panie Burmistrzu,
czy jest możliwość żeby na ul. Pałacowej w miejscowości Stasi Las postawiono latarnie? Ułatwiłoby to nam poruszanie się po zmroku i poczulibyśmy się bezpieczniej.

Z wyrazami szacunku, mieszkańcy ul. Pałacowej.

Odpowiedź:

Szanowni Państwo, mieszkańcy ul. Pałacowej,
w odpowiedzi na zadane pytanie muszę niestety poinformować, że w budżecie gminnym na najbliższe lata nie została zaplanowana inwestycja związana z budową oświetlenia drogowego na ulicy Pałacowej w Stasim Lesie. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że oświetlenie drogi znacząco poprawiłoby bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców, jednak ze względu na ograniczone środki finansowe Gminy nie jesteśmy w stanie na bieżąco realizować wszystkich zgłaszanych przez Państwa potrzeb. Ponadto na obecną chwilę Miasto i Gmina Serock nie posiada tytułu prawnego do nieruchomości stanowiącej drogę, umożliwiającego realizację przedmiotowej inwestycji.

 

 

 

Pytanie - Andrzej (20.05.2020)

Witam Panie Burmistrzu

Chciałem poruszyć kwestie związaną z parkowaniem samochodów na ulicy Traugutta przy nowym bloku róg ulic Polna – Traugutta. Samochody są parkowane na chodniku (bez pozostawienia 1,5m dla pieszych, przejazd z wózkiem dziecięcym jest bardzo utrudniony) oraz na poboczu po drugiej stronie. W trakcie inwestycji budowy drogi była informacja o instalowaniu znaków zakazu zatrzymywania. Takowych znaków brak. Samochody parkują bardzo blisko skrzyżowań co stanowi zagrożenie w ruchu drogowym, niszczą pobocze. Czy inwestor domu mieszkalnego nie powinien zapewnić miejsc postojowych (garażowych) dla mieszkańców? Ruch na ulicy zwiększ się i jazda w korytarzu między samochodami zaparkowanymi po jednej i drugiej stronie ulicy jest bardzo utrudniony i niebezpieczny. Często samochody parkują niemal cała szerokością na ulicy aby zapewnić wymagane przejście chodnikiem. Proszę wpłynąć na rozwiązanie problemu (dotyczy w szczególności inwestora, który powinien zapewnić miejsca postojowe) i zwrócić uwagę na bezpieczeństwo ruchu w tej części ulicy Traugutta. Z tym wiąże się również zagadnienie budowy spowalniaczy na ulicy. Bardzo często pojazdy poruszają się z dużą prędkością przekraczająca 50 km/h na co pozwala nowa nawierzchnia.

Z poważaniem

Andrzej

 Odpowiedź:

Szanowny Panie Andrzeju,

informuję, że problem związany z parkowaniem samochodów w rejonie ulic Polnej i Traugutta został przez nas zauważony i jesteśmy w trakcie analizy możliwości wprowadzenia rozwiązań mających na celu uregulowanie tej kwestii. Obowiązująca dla ulicy Traugutta stała organizacja ruchu co prawda wprost nie zabrania postoju i parkowania pojazdów na chodniku, niemniej jednak reguluje to ustawa z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym. Określa ona, w jakich sytuacjach jest dozwolone zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku przy zachowaniu minimalnej szerokości przejścia dla pieszych oraz w jakiej minimalnej odległości od skrzyżowania obowiązuje zakaz parkowania. Na wszelkie zgłoszone sygnały bądź zaobserwowane przypadki nieprawidłowego pozostawienia pojazdu we wskazanej lokalizacji zostaje podjęta interwencja Straży Miejskiej.

Wobec poruszonej kwestii niewystarczającej ilości miejsc parkingowych dla mieszkańców wielorodzinnego budynku u zbiegu ulic Polnej i Traugutta należy zauważyć, że Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12  kwietnia 2012r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mówi, że inwestor wznoszący budynek wielorodzinny powinien zapewnić stanowiska postojowe oraz wskazuje szczegółowe zasady dotyczące usytuowania miejsc parkingowych na działce.  Na etapie wydawania pozwolenia na budowę przez organ architektoniczno-budowlany, którym dla Miasta i Gminy Serock jest Starosta Legionowski, weryfikowana jest zgodność projektu budowlanego inwestycji z obowiązującymi przepisami prawa, natomiast zgodność wybudowanych obiektów z zatwierdzonym projektem budowlanym weryfikuje Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego po zgłoszeniu przez inwestora zakończenia budowy. W związku z tym nieuwzględnienie w projekcie przewidzianej prawem dostatecznej liczby miejsc postojowych uniemożliwiłoby inwestorowi uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę, a po jej zakończeniu pozwolenia na użytkowanie budynku mieszkalnego.

Bywa jednak, że nawet wybudowanie przez inwestora wymaganej przez prawo ilości miejsc parkingowych nie zaspokaja potrzeb mieszkańców, zwłaszcza budynków wielorodzinnych. Często się zdarza, że określona liczba miejsc postojowych w odniesieniu do jednego lokalu mieszkalnego nie jest tożsamą z liczbą samochodów należących do jego mieszkańców. Powoduje to pozostawiania pojazdów w miejscach do tego nieprzeznaczonych, nierzadko z naruszeniem przepisów ruchu drogowego. Zapewniam Pana, że bezpieczeństwo uczestników ruchu pieszego, jak i kołowego jest dla nas priorytetem, dlatego  dołożymy starań, aby rozwiązać problem.

W kwestii zamontowania progów zwalniających na ulicy Traugutta pragnę  poinformować, że na etapie projektowania i budowy drogi nie było brane pod uwagę zainstalowanie tego typu urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Powinny one się znajdować we wszystkich tych miejscach, w których ruch samochodów stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pieszych. W przypadku omawianej ulicy zastosowane oznakowanie, odpowiadająca parametrom drogi publicznej  szerokość jezdni i chodnika znacząco wpływają na bezpieczeństwo uczestników ruchu. Również niewielkie odległości pomiędzy skrzyżowaniami ulicy Traugutta z drogami wewnętrznymi wymuszają na kierowcach zachowanie szczególnej ostrożności. Należy także zauważyć, że progi zwalniające są skutecznym środkiem ograniczającym prędkość, ale ich zainstalowanie przynosi również negatywne skutki. Uciążliwości związane ze zwiększonym hałasem, oraz emisją spalin pojazdów przekraczających próg zdecydowanie pogarszają  jakość życia mieszkańców pobliskich posesji.

Wobec powyższego informuję, iż na obecną chwilę nie przewidujemy montażu progów zwalniających na przedmiotowej ulicy. Jednak w trosce o bezpieczeństwo użytkowników drogi, jak również  mieszkańców pobliskich nieruchomości, przeanalizujemy wskazany przez Pana problem.

Pytanie – Grażyna (12.05.2020)

Jako mieszkanka ul. 11-go Listopada chciałabym się dowiedzieć czy są w planie tzw. garby na naszej ulicy? Ostatni weekend dał jasno do zrozumienia, że bez tego się nie obejdzie. Poziom hałasu z przejeżdżających samochodów a zwłaszcza motorów (często do godzin nocnych) nie daje nam normalnie funkcjonować. Ja wiem, że Serock jest nastawiony na turystykę i rozumiem to, ale czy dla nas mieszkańców, którzy z tego powodu ponoszą negatywne konsekwencje (brak możliwości odpoczynku – w ciągu jednej godziny między 13-15 w sobotę przejechały ulicą 232 samochody!!!) są przewidziane jakieś zniżki np. podatków?

Odpowiedź:

Szanowna Pani Grażyno,

obecny układ komunikacyjny na ulicy 11-go Listopada nie daje możliwości zastosowania progów zwalniających, które skutecznie rozwiązałyby przedstawiony w pytaniu problem. Odbywający się po prawej stronie jezdni jednokierunkowy ruch kołowy w kierunku ulicy Pułtuskiej oraz wyznaczona strefa parkingowa po lewej stronie jezdni sprawiają, że wygarbienie na jezdni mogłoby być zlokalizowane tylko na części jezdni, gdzie odbywa się ruch.  W sytuacji, w której byłoby na pasie obok niezajęte przez zaparkowany pojazd wolne miejsce postojowe, kierowcy omijaliby próg zwalniający. Ponadto, biorąc pod uwagę, że drogą poruszają się autobusy komunikacji szkolnej, obowiązujące przepisy dotyczące szczegółowych warunków technicznych dla urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach dopuszczają  zastosowanie ściśle określonego rodzaju progów wyspowych. Ten typ progu również nie jest zamontowany na całej szerokości jezdni, lecz w postaci wyspy lub wysp na jezdni, umożliwiając w ten sposób przejazd autobusów. W naszym przypadku mogłaby być to tylko wyspa na pasie drogi przeznaczonym dla ruchu pojazdów.

Przedstawione powyżej rozwiązania nie przyniosłyby oczekiwanego efektu, a wręcz przeciwnie, jeszcze większe zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu i uciążliwość dla mieszkańców. Próby omijania „przeszkody” oraz wymuszona dynamika jazdy pojazdów - hamowanie i przyspieszanie, spotęgowałaby powstawanie nadmiernego hałasu oraz wzrost emisji spalin, zdecydowanie pogarszając jakość życia mieszkańców pobliskich domostw. Odnosząc się natomiast do Pani opinii, iż miasto Serock nastawione jest na turystykę, czego rzekome negatywne konsekwencje ponoszą mieszkańcy, pozwolę sobie nie zgodzić się z tym poglądem. Oczywiście liczne atrakcje turystyczne, a przede wszystkim urokliwy Rynek i położona nieopodal Plaża Miejska przyciągają gości spoza naszego miasta i gminy, ale przede wszystkim skierowane są do naszych mieszkańców.  Bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców Serocka są dla nas najważniejsze. Dlatego właśnie  w okolicy rynku miejskiego, w tym na ulicy 11- Listopada został wprowadzony ruch jednokierunkowy. Takie rozwiązanie pozwala na zminimalizowanie utrudnień w ruchu w godzinach szczytu i w weekendy, zachowując jego płynność przy zapewnieniu większej ilości miejsc postojowych. Natomiast poprzez rozbudowę sieci ścieżek rowerowych zachęcamy mieszkańców, jak i odwiedzających stolicę naszej gminy turystów do częstszego poruszania się rowerem.

Dziękuję za wszystkie dochodzące od Państwa niepokojące  sygnały i spostrzeżenia. Poddajemy je analizie i przekazujemy do odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i kontrolę ruchu drogowego na terenie Miasta i Gminy  służb: Komisariatowi Policji w Serocku oraz Straży Miejskiej. Proszę również wszelkie zaobserwowane naruszenia przepisów ruchu drogowego oraz niestosowne zachowania użytkowników dróg, w szczególności w godzinach nocnych, na bieżąco zgłaszać do wyżej wymienionych służb,  aby mogły natychmiast zareagować.

Zachęcam również do korzystania z interaktywnego narzędzia, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz zgłaszanie zaistniałych w konkretnym miejscu zdarzeń. Mapa pomaga  wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Policja weryfikuje sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, podejmuje odpowiednie działania.

Informuję również, że obowiązujące regulacje prawne dotyczące zwolnień i ulg w podatkach nie przewidują możliwości wprowadzenia zniżek w podatkach  w opisanej przez Panią w pytaniu sytuacji.

Pytanie- Elżbieta (30.04.2020)

Mieszkam w Maryninie już od 12 lat. Przez ten czas nie zauważyłam, żeby wykonywane były jakiekolwiek inwestycje zauważalne w tej wsi. Prześledziłam również WPF gminy Serock, tam również nie znalazłam nic na ten temat. W uchwale budżetowej na 2020r. zaplanowano jedynie remont placu zabaw, nie pierwszy zresztą raz. Zastanawiam się na jakie inwestycje możemy liczyć za nasze odprowadzane podatki. Chyba na żadne. Za czasów Pana poprzedniego burmistrza i obecnego nic konkretnego nie otrzymaliśmy. Myślę, że chyba czas na zrezygnowanie z oczekiwań ale również z przekazywania podatku PIT na te gminę . nadmienię, że nie mamy chodnika, nie mamy kanalizacji, nie mamy dobrego zasięgu w odbiorze sieci Internet, rozmowy telefoniczne są marnej jakości – obecnie w czasie pracy zdalnej ponosimy dodatkowe duże koszty, żeby móc wykonywać tę pracę. Kobiety z wózkami spacerują po szosie, dzieci na rolkach również jeżdżą slalomem między samochodami na ulicy. Zastanawiam się jak to możliwe, że w XXI wieku, przy tylu możliwościach pozyskiwania środków, w okolicach stolicy było tak biednie w infrastrukturze. W związku z tym ja jak  i moja rodzina oraz znajomi wyrejestrujemy się z Urzędu Skarbowego w Legionowie a przeniesiemy do innych Urzędów, bo mamy taką możliwość. Moim zdaniem dobrym gospodarzem jest ktoś, kto dba o wszystkich mieszkańców gminy i widzi ich potrzeby a nie tylko wybranych. Z poważaniem Elżbieta.

Odpowiedź:

Szanowna Pani Elżbieto,

Nie mogę się zgodzić z zawartym w Pani pytaniu stwierdzeniem, że na przestrzeni ostatnich lat nie powstały w Maryninie zauważalne dla wsi inwestycje. W miarę możliwości finansowych oraz potrzeb mieszkańców staramy się, aby inwestycje gminne były realizowane sukcesywnie w każdej miejscowości. W 2017 roku  w ramach zadania pod nazwą „Poprawa efektywności energetycznej gminy” w Maryninie zostało  zmodernizowane oświetlenie drogowe. Wymieniono stare oprawy sodowe na nowoczesne i energooszczędne lampy LED oraz dobudowano nowe punkty świetlne. Oprócz wyżej wymienionych zadań mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, w 2016 roku na terenie sukcesywnie doposażanego placu zabaw w Maryninie, została wykonana altana wraz zagospodarowaniem publicznego terenu dla mieszkańców Marynina i Karolina na potrzeby spotkań sołeckich. Na obecną chwilę trwają przygotowania do rewitalizacji placu zabaw. Dotychczas został wykonany projekt, który przewiduje utworzenie strefy zabawowej z podziałem na grupy wiekowe, boiska wielofunkcyjnego, siłowni zewnętrznej i parkingu.  W tym roku w ramach funduszu sołeckiego planowana jest jego częściowa realizacja. Natomiast aktualnie został ogłoszony przetarg w na budowę sieci wodociągowej w miejscowości Karolino i Marynino, będącej kolejnym etapem dużego zadania pn. „Budowa magistrali wodociągowej w Serocku ul. Żytnia, Marynino, Karolino, Dębinki”, którego realizacja zdecydowanie wpłynie na jakość życia mieszkańców.

Niestety położenie Marynina determinuje brak działań ze strony Gminy w zakresie infrastruktury drogowej i kanalizacyjnej. Wynika to z faktu, że znajdujące się w obrębie miejscowości drogi nie są gminnymi oraz brak jest kolektora ściekowego umożliwiającego budowę sieci w tej miejscowości. Główne drogi Marynina są w Zarządzie Powiatu Legionowskiego i to do niego należy bieżące utrzymanie, remonty, budowa dróg i chodników. Taka sytuacja daje mało przestrzeni do realizacji zadań Gminy. Jednak zapewniam Panią, że dokładamy wszelkich starań, aby motywować i wspierać zarządcę dróg powiatowych w przygotowaniu i realizacji kolejnych inwestycji drogowych na terenie naszej Gminy, w tym w Maryninie. Prowadzone są rozmowy w sprawie budowy ciągu pieszo – rowerowego m.in. w miejscowości, w której Pani mieszka. Niebawem zostanie przebudowany przez Powiat Legionowski odcinek drogi powiatowej nr 1807W w miejscowościach Karolino i Marynino, od skrzyżowania z drogą powiatową nr 1805 do skrzyżowania z droga krajową nr 62.  W zakresie tego zadania jest również budowa przejścia dla pieszych, chodnika oraz utwardzenie poboczy.

W kwestii niedostatecznego zasięgu i jakości sygnału sieci internetowych i telefonicznych informuję, że staramy się tworzyć dogodne warunki dla rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej. Na mocy podpisanego przez Burmistrza Miasta i Gminy w Serocku oraz Orange Polska S.A. listu intencyjnego rozpoczęto współpracę w celu budowy światłowodowej sieci internetowej na terenie Miasta i Gminy Serock. Obszar i zakres realizowanej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa inwestycji dostępny jest na stronie internetowej  inwestora, a zarazem operatora sieci - Orange Polska S.A.

W kwestii pozyskiwania środków zewnętrznych na inwestycje infrastrukturalne informuję, że w Mieście i Gminie Serock z udziałem środków unijnych zostało zrealizowanych wiele zadań, np.:  budowa dróg, oświetlenia drogowego i sieci kanalizacyjnych. Należy jednak wiedzieć, że każdy wniosek o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wiąże się ze spełnieniem wielu warunków. W  przypadku budowy kanalizacji jednym z takich warunków jest określona ilość mieszkańców podłączonych na każdy kilometr wybudowanej sieci. Zbyt mała ilość przyłączonych nieruchomości dyskwalifikuje taki wniosek.

Oczywiście każdy z nas ma prawo głośno wypowiadać swoje uwagi, a także okazywać niezadowolenie z poziomu i zakresu realizacji inwestycji. Starajmy się jednak obiektywnie patrzeć na działania, które czasami nie dotyczą naszego bliskiego sąsiedztwa, ale nam służą i przyczyniają się do rozwoju całej Gminy. Przecież na co dzień w dużej części  korzystamy z obiektów oświatowych, sportowych, kulturalnych mimo, że nie znajdują się w naszej miejscowości. Natomiast wpływy z podatków lokalnych, PIT oraz CIT niestety oprócz sfinansowania inwestycji muszą zostać przeznaczone na wydatki bieżące związane m.in. z utrzymaniem dróg, terenów rekreacyjnych i oświetlenia drogowego.

Pytanie - Rafał (1.05.2020)

Witam Panie Burmistrzu

Jestem na etapie kupna domku w zabudowie szeregowej w Serocku na ulicy Słodkiej. Chciałem uzyskać informację od dewelopera, lecz skierował mnie do władz gminy. W jakim czasie i czy gmina ma w planach budowę oświetlenia i utwardzenia ulicy Słodka.  Ulica w ok. 80% jest zabudowana i byłem w szoku, że nie ma latarni. Też oglądałem domki przy ulicy Bajkowej w Serocku i zauważyłem roboty oświetleniowe na ulicy Słoneczna Polana przy której pobudowane są dwa domy. Szanowny Panie Burmistrzu proszę o szybka i rzetelną odpowiedź.

Odpowiedź:

Szanowny Panie Rafale,

przy planowaniu budżetu gminy podstawą jest właściwe zaplanowanie inwestycji. Ten długotrwały i złożony proces ma służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkańców oraz przyczyniać się do rozwoju społecznego i gospodarczego gminy. Wskazane ustawowo zadania własne gminy to nie tylko inwestycje infrastrukturalne i komunalne podnoszące standard życia i bezpieczeństwo mieszkańców. To szeroki zakres spraw związanych z funkcjonowaniem gminy, które muszą być pokryte z jej budżetu składającego się z wpływów z podatków lokalnych, PIT, CIT oraz subwencji ogólnej i dotacji celowych z budżetu państwa. Tworząc plany inwestycyjne, w pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć środki finansowe na wydatki bieżące, pokrycie toczących się inwestycji oraz tych zaplanowanych już na najbliższe lata. Podjęcie więc  decyzji o wprowadzeniu do realizacji nowych zadań jest ściśle związane z wysokością dochodów gminy, które z kolei są uwarunkowane sytuacją gospodarczą kraju. 

Niestety perspektywa nadciągającego ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa, znacząco ograniczy możliwości inwestycyjne samorządów, w tym również naszej gminy. Na obecną chwilę nie jesteśmy w stanie określić na ile już zaplanowane w budżecie inwestycje będą mogły być zrealizowane w terminie oraz czy możliwe będzie wprowadzenie zupełnie nowych zadań. Dlatego w kwestii budowy oświetlenia ulicy Słodkiej w Serocku z przykrością muszę podtrzymać stanowisko gminy przekazane w udzielonych w tej sprawie odpowiedziach na pytania Pana Jacka z dnia 9 marca 2019 r., oraz Pana Tomasza z 26 listopada 2019 r., iż w najbliższej perspektywie finansowej Miasta i Gminy Serock nie planowana będzie budowa oświetlenia oraz nawierzchni Państwa ulicy, a związku z trudną sytuacją gospodarczą w kraju nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że takie zadanie w najbliższych latach pojawi się w planie finansowym. Oczywiście wiemy, że wszystkie inwestycje służące zaspokojeniu potrzeb mieszkańców naszej gminy są jak najbardziej zasadne i ważne. Niestety  ich realizacja przy ograniczonym budżecie musi się wiązać z dokonaniem pewnych wyborów. Proszę być pewnym, że kwestia oświetlenia ulicy Słodkiej jest nam znana i będzie rozważana w kolejnych latach. Dlatego jeszcze raz proszę o cierpliwość i zrozumienie.

 

Pytanie – Ewa (7.05.2020)

Witam Panie Burmistrzu, zwracam się z pytaniem od kiedy zostanie wznowiony handel na targowisku w Serocku - chodzi o handel rzeczami przemysłowymi; obecnie wznowiono handel artykułami spożywczymi i warzywami. Piszę w imieniu swoim i kupców, którzy od lat handlowali na targowisku na rynku, latami. Pozdrawiamy.

Odpowiedź:

Szanowna Pani,
ograniczenia w handlu na targowisku w Serocku zostają utrzymane do 17 maja 2020 r. Od poniedziałku 18 maja przywracamy możliwość sprzedaży m.in. produktów przemysłowych. Proszę jednak o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, tj. zachowywanie dwumetrowej odległości oraz zasłanianie ust i nosa, a także o korzystanie z rękawiczek oraz o dezynfekcję dłoni. Płyny odkażające znajdują się w zamontowanych na studzienkach dozownikach.

 

Pytanie - Robert (24.04.2020)

Proszę o informację czy planowana jest budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Brzozowej w Borowej Górze (ulica graniczna z Dosinem)? Jeśli tak, kiedy ta inwestycja jest planowana (przetarg, realizacja, zakończenie)?

Odpowiedź:

Szanowny Panie Robercie,
w odpowiedzi na Pana pytanie informuję, że w latach 2016 - 2018 opracowaliśmy projekt sieci kanalizacji sanitarnej obejmujący Dosin, Borową Górę ( w tym ulicę Brzozową), Jachrankę, Skubiankę i Izbicę. Projekt zakłada budowę ponad 10 kilometrów sieci kanalizacji sanitarnej oraz 5 przepompowni ścieków. Gmina w 2016 roku aplikowała o przyznanie środków zewnętrznych na realizację przedmiotowej inwestycji, niestety ich nie otrzymała. Z tego względu ww. zadanie Gmina będzie realizowała w etapach ze środków własnych. W budżecie Gminy na rok 2020/2021 przewidziano realizację pierwszego etapu tj. budowę sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przepompownią ścieków w ulicy Jasnej w Jachrance. Natomiast ze względu na obecną sytuację w kraju wynikającą z pandemii Koronawirusa nie mamy pewności, że uda nam się rozpocząć inwestycję w zaplanowanym terminie. Pozostałe etapy mogą również ulec przesunięciu i mogą być realizowane w późniejszym terminie.

Pytanie - Krzysztof (31.03.2020)

Dzień Dobry otrzymałem odpowiedz od urzędu PRI.1.17.2020.tk w sprawie prośby o nie wydawania zezwolenia na zajęcia pasa drogowego przez cukiernie przy ul Rynek 3. Mam nadzieję, że jeżeli taki wniosek wpłynie w przyszłości będzie rozpatrzony również pod kątem sytuacji w jakiej znaleźliśmy się wszyscy czyli zagrożenia epidemii koronawirusa, Mieszkam na parterze wiec osoby, które spożywają posiłki, kichają, kaszlą itp. pod oknami stanowią zagrożenie dla zdrowia mojego i innych również jak mam nadzieje po opanowaniu epidemii. Mam nadzieję, że Urząd podejmie właściwe decyzje.
z poważaniem Krzysztof K.

Odpowiedź:

Szanowny Panie Krzysztofie,

odnosząc się do powyższego pytania pragnę Pana zapewnić, iż po ewentualnym otrzymaniu wniosku o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego na potrzeby prowadzenia działalności gastronomicznej zostanie on poddany gruntownej analizie pod kątem zgodności oczekiwań wnioskodawcy z obowiązującymi przepisami prawa z uwzględnieniem obecnych zasad bezpieczeństwa w związku z panującą pandemią COVID-19.

Ograniczenia funkcjonowania  określonych instytucji lub zakładów pracy, czasowe ograniczenie określonych zakresów działalności przedsiębiorców oraz obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych określone zostały w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii  z dnia 19 kwietnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 697 ze zm.).

 

Pytanie – Marek (4.04.2020)

Panie Burmistrzu, kiedy będę mógł korzystać z drogi łączącej Jadwisin z Zegrzem jadąc ulicą Ogrodową z Jadwisina. Już nie możemy się doczekać. Nad woda tez brak jakiego przyzwoitego, bezpiecznego przejścia. Tylko patrzeć jak budowane tu wille pogrodzą sią do samej wody. Proszę wykonać ścieżkę tak, żeby wszyscy mogli korzystać z nadbrzeża na tym odcinku.
Życzę Panu mądrych i skutecznych decyzji.
Spokojnych Świąt.
Marek z Jadwisina

Odpowiedź

Mam nadzieję, że już niedługo będzie można korzystać z drogi łączącej ul. Ogrodową z Zegrzem. Na budowę brakującego odcinka przygotowany jest już projekt. Obecnie jesteśmy na etapie uzyskiwania, niezbędnych do realizacji, decyzji administracyjnych. Liczymy, że uda się je uzyskać jeszcze  tym roku i tym samym rozpocząć realizację zadania.

Odnosząc się do drugiego Pana pytania – niestety nie wynika z niego o jaki konkretnie odcinek nadbrzeża  chodzi. Postaram się jednak odpowiedzieć na nie, traktując je szerzej – w odniesieniu do całego odcinka od Jadwisina do Zegrza. Otóż trwają obecnie prace mające na celu umożliwienie mieszkańcom korzystanie z terenu wzdłuż brzegu jeziora Zegrzyńskiego na odcinku od Jadwisina do Zegrza. Sytuacja jest jednak skomplikowana ze względu na konieczność wejścia w posiadanie przez Gminę gruntów, które w chwili obecnej nie stanowią jej własności. W związku z tym, konieczne jest sfinalizowanie negocjacji prowadzonych z kilkoma podmiotami a następnie przeprowadzenie wielu zabiegów formalnych. Niemniej jednak obecnie zostało zlecone opracowanie dokumentacji technicznej budowy końcowego jej fragmentu -  w miejscowości Zegrze, na terenach, co do których kwestia udzielenia prawa dysponowania nieruchomością na cele budowlane jest rozwiązana. Następne odcinki będą projektowane sukcesywnie w miarę pozyskiwania niezbędnych gruntów.  

Pytanie – Maciej (04.04.2020)

Dzień dobry, jestem na etapie zakupu działki w Nowej Wsi przy ul. Letniskowej. Mam pytanie jakie są możliwości podłączenia do miejskiej wody, kanalizacji oraz gazu? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Z poważaniem Maciej

Odpowiedź

Z przykrością informuję, że ul. Letniskowa w Nowej Wsi nie jest wyposażona w  infrastrukturę techniczną, o którą Pan pyta. Najbliżej położone sieci wodociągowa i elektroenergetyczna występują w ul. Serockiej, z którą ul. Letniskowa ma bezpośrednie połączenie. W celu ustalenia sposobu przyłączenia do tych sieci, należy wystąpić bezpośrednio do ich gestorów (sieć wodociągowa – Miejsko Gminny Zakład Wodociągowy w Serocku, sieć elektroenergetyczna – PGE Legionowo) w celu weryfikacji możliwości i ewentualnego ustalenia warunków przyłączenia.

Sieć gazowa  w omawianym rejonie nie występuje.

Pytanie – Barbara (29.03.2020)

Panie Burmistrzu,
kiedyś mogliśmy korzystać ze ścieżki z Jadwisina do samego Zegrza idąc nad samym Jeziorem. Aktualnie spacerując nad brzegiem Jeziora można dojść tylko do starej przepompowni wody za Geovitą w Jadwisinie, dalej niestety ścieżka nie została przez Gminę udrożniona.
Kiedy można oczekiwać, ze Gmina przygotuje ten brakujący krótki odcinek ?
I drugie pytanie kiedy powstanie droga łącząca ul. Ogrodowa z Zegrzem ?
Pozdrawiam wiosennie!
Mieszkanka Barbara

Odpowiedź

Szanowna Pani Barbaro

Mamy świadomość, że połączenie Jadwisina i Zegrza ścieżką rekreacyjną biegnącą wzdłuż brzegu jeziora Zegrzyńskiego jest sprawą istotną dla mieszkańców obu tych miejscowości. Dlatego też ponownie podjęliśmy próbę zrealizowania takiego zadania. Sytuacja jest jednak skomplikowana ze względu na konieczność wejścia w posiadanie przez Gminę gruntów, które w chwili obecnej nie stanowią jej własności. W związku z tym, konieczne jest sfinalizowanie negocjacji prowadzonych z kilkoma podmiotami a następnie przeprowadzenie wielu zabiegów formalnych, zanim można będzie rozpocząć procedury ściśle ukierunkowane na realizację całego odcinka ścieżki. Niemniej jednak obecnie zostało zlecone opracowanie dokumentacji technicznej budowy końcowego jej fragmentu -  w miejscowości Zegrze, na terenach, co do których kwestia udzielenia prawa dysponowania nieruchomością na cele budowlane jest rozwiązana. Następne odcinki będą projektowane sukcesywnie w miarę pozyskiwania niezbędnych gruntów.  

Jeżeli natomiast chodzi o drogę łączącą ul. Ogrodową z Zegrzem informuję, że na budowę przygotowany jest już projekt. Obecnie jesteśmy na etapie uzyskiwania niezbędnych do realizacji decyzji administracyjnych. Mamy nadzieję, że uda się je uzyskać jeszcze w tym roku i tym samym rozpocząć realizację zadania.