Rotator zdjęć

Główna treść strony 2020 rok

11 maja - Dzień bez śmiecenia

Każdy kolejny dzień - w domu, w pracy czy nawet na urlopie to produkcja śmieci. Każdego dnia nasze kosze wypełniają się niemalże po brzegi. Dlatego pomimo tego szczególnego czasu, choć może właśnie szczególnie teraz, proponujemy udział w Dniu bez śmiecenia. 
I, co najlepsze, wcale nie chodzi o to, żeby zrezygnować ze wszystkich udogodnień i niejednokrotnie przecież praktycznych rozwiązań. Zamiast marnować wystarczy segregować odpady, można używać urządzeń 
z akumulatorami zamiast baterii, wyłączać komputer, zakręcać kran, robić listę zakupów…

Ostatnie badania wskazują, że prawie trzy czwarte pytanych deklaruje, że segreguje śmieci, a ponad 40 proc. - oszczędza wodę – wynika z badania "Polaków portfel własny: wiosenne wyzwania” to wiemy, że statystyka niekoniecznie odzwierciedla rzeczywistość.

Dzień bez śmiecenia to pomysł wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”, przedsięwzięcia firmowanego przez PRO EUROPE (organizację zrzeszającą działające w ramach systemu Zielonego Punktu organizacje odzysku). 11 maja 2001 roku Sejm RP przyjął pakiet ustaw, regulujących m.in. obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi, obecnie zmienionych ustawą z dnia 13 czerwca 2013 roku o gospodarce opakowaniami o odpadami opakowaniowymi (Dz.U.2013, Poz. 888), rozpoczął również funkcjonowanie polski system gospodarki odpadami opakowaniowymi zorganizowany zgodnie z wytycznymi Dyrektywy UE 94/62.

Pytanie brzmi - jak będzie wyglądać Wasz dzień bez śmiecenia?
Czy to właśnie od 11 maja 2020 r. na stałe zrezygnujecie z jednorazowych torebek a może zaczniecie kompostować? Albo wymienicie w domu żarówki na energooszczędne? Możecie tez skorzystać z zerowaste - owych przepisów na niedzielny obiad. 
Cokolwiek postanowicie - ważne, żeby to nie był kaprys chwili tylko początek trwałej zmiany w myśleniu.

  • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

wstecz