Rotator zdjęć

Główna treść strony 2020 rok

Festiwal Filmowy im. Andrzeja Kondartiuka - zapraszamy!

Zapraszamy na niezwykły, plenerowy, wakacyjny, jedyny w swoim rodzaju Festiwal Filmowy imienia Andrzeja Kondratiuka „Ach, czego się nie robi dla sztuki”!
 
Rok po „Filmowym REJSIE” z kultową komedią w reżyserii Marka Piwowskiego proponujemy Państwu spotkanie z twórczością wybitnego, wszechstronnego reżysera, scenarzysty i operatora filmowego ‒ Andrzeja Kondratiuka.
 
W ciągu czterech letnich wieczorów – od 30 lipca do 2 sierpnia 2020 r. – w plenerowej odsłonie, blisko natury, tak cenionej przez patrona festiwalu, obejrzymy produkcje z różnych etapów twórczości artysty.
 
HARMONOGRAM Festiwalu Filmowego im. Andrzeja Kondratiuka:
 
 
30.07.2020 r., godz. 20.30, plaża miejska w Serocku:
 
‒ „Gwiezdny pył” (1982), „Wrzeciono czasu” (1995), „Słoneczny zegar” (1997).
 
31.07.2020 r., godz. 20.30, Wąwóz Szaniawskiego w Zegrzynku:
 
‒ serial (14 odcinków) „Klub profesora Tutki”.
 
01.08.2020 r., godz. 20.30, Port Pilawa w Nieporęcie:
 
‒ „Hydrozagadka” (1970), „Wniebowzięci” (1973).
 
02.08.2020 r., godz. 20.30, Jezioro Wieliszewskie:
 
‒ „Pamiętnik Andrzeja Kondratiuka” (2006).
 
 
Andrzej Kondratiuk wraz z żoną Igą Cembrzyńską wybrali na swój raj na ziemi Gzowo koło Serocka. Dlatego też pierwszy dzień festiwalu nosi tytuł „Gzowska epopeja”. Wprowadzenie do niej stanowić będzie rozmowa dziennikarki filmowej Magdaleny Felis z wieloletnią współpracowniczką Andrzeja Kondratiuka – Ajką Tarasow. Tego wieczoru na serockiej plaży obejrzymy słynne produkcje: „Gwiezdny pył” (1982), „Wrzeciono czasu” (1995) oraz „Słoneczny zegar” (1997).
 
W dorobku Andrzeja Kondratiuka znalazł się także „Klub profesora Tutki” (1966-1968) – polski serial telewizyjny na podstawie serii opowiadań Jerzego Szaniawskiego, pisarza, który urodził się w 1886 r. w Zegrzynku położonym nad brzegiem Jeziora Zegrzyńskiego. Obejrzeć wszystkie czternaście odcinków serialu w urokliwym sąsiedztwie ruin dworku Szaniawskich? – to może być niezapomniana przygoda!
 
Trzeci dzień (a właściwie wieczór) festiwalu upłynie pod znakiem kultowych komedii z czasów PRL. Wieczorem w Porcie Pilawa w Nieporęcie zobaczymy słynną „Hydrozagadkę” (1970), kręconą w tej okolicy, oraz „Wniebowziętych” (1973) – z niezapomnianym duetem Himilsbach–Maklakiewicz. Wprowadzeniem do filmów będzie rozmowa Magdaleny Felis z Maciejem Łuczakiem, autorem książki „Wniebowzięci, czyli jak to się robi hydrozagadkę”.
 
Ostatniego dnia festiwalu zaprosimy Państwa nad Jezioro Wieliszewskie na refleksyjny seans z dokumentalnym „Pamiętnikiem Andrzeja Kondratiuka” (2006).
 
Serdecznie ZAPRASZAMY!
 
 
 
‒ Musisz tyle mówić? Znam na pamięć wszystkie twoje złote myśli, wolę słuchać deszczu.
 
‒ Ja wiem, ja wiem, że ty nie lubisz, jak ja się kłócę z Bogiem.
 
‒ Nie bądź śmieszny. Myślisz, że On cię słyszy.
 
‒ Jeżeli jest, to słyszy.
 
‒ A jeżeli Go nie ma?
 
‒ Też będę wrzeszczał pod niebiosa.
 
‒ Po co?
 
‒ Żeby ludzie... żeby ludzie myślący podobnie do mnie nie czuli się osamotnieni.
 
 
(dialog z filmu „Słoneczny zegar”)
 
 
 
Organizatorzy festiwalu: Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie, Powiat Legionowski
 
Partnerzy: Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, Ośrodek Kultury w Wieliszewie, Miasto i Gmina Serock, Gmina Wieliszew, Gmina Nieporęt
 
Udział w festiwalowych pokazach jest bezpłatny, w jednym seansie może wziąć udział maksymalnie 150 osób.
 
Plenerowe pokazy filmowe w ramach festiwalu będą się odbywały zgodnie z wytycznymi zatwierdzonymi przez Główny Inspektorat Sanitarny ‒ odnoszącymi się do kin samochodowych i plenerowych ‒ przy zachowaniu dystansu społecznego.
 
 
 
  • Festiwal filmowy im. Andrzeja Kondratiuka

wstecz