Rotator zdjęć

Główna treść strony 2020 rok

Uwaga! Susza - dbajmy o wodę

Susza: prezydent ostrzega przed brakiem wody; IMWG wprowadza nowy typ ostrzeżenia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy wprowadza nowy typ ostrzeżenia: przed suszą hydrologiczną.

Zmiana ma związek z pogłębiającym się zagrożeniem suszą w Polsce. Od 1 maja 2020 r. nowe ostrzeżenia będą opracowywane i wydawane w okresie od 1 maja do 31 października oraz publikowane w serwisach internetowych IMGW-PIB a także m.in. na stronie www.stopsuszy.imgw.pl

Jak wyjaśniono w komunikacie, susza hydrologiczna, powszechnie zwana niżówką hydrologiczną, to okres obniżonych zasobów wód powierzchniowych w stosunku do sytuacji przeciętnej z wielu lat. Susza hydrologiczna jest z reguły kolejnym etapem pogłębiającej się suszy atmosferycznej i rolniczej.

Samorządy zgłaszają problemy z szacowaniem ewentualnych szkód wywołanych suszą

Podstawę prawną do wydania nowego ostrzeżenia stanowi art. 378 ust. 4 pkt. 3 ustawy Prawo Wodne z 20 lipca 2017 r. oraz pkt. 3 załącznika do rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie ostrzeżeń, prognoz, komunikatów, biuletynów i roczników państwowej służby hydrologiczno-meteorologicznej i państwowej służby hydrogeologicznej z 28 czerwca 2019 r.

Tymczasem w środę, 22 kwietnia, odbyła się wideokonferencja prezydenta Andrzeja Dudy z ministrami: rolnictwa, środowiska, klimatu oraz gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Dotyczyła ona gospodarki wodnej, ochrony środowiska i klimatu.

Minister Gróbarczyk: dodatkowe ponad 150 mln na walkę z suszą, jest projekt specustawy

"Prosimy o racjonalną gospodarkę wodą; musimy przywiązywać do tego wagę; jeżeli nie będziemy mieli w najbliższym czasie opadów deszczu, to sytuacja może stać się niebezpieczna" - powiedział prezydent Andrzej Duda po rozmowie. Wskazał, że w Polsce widać "symptomy suszy" i sytuacja będzie zależeć w najbliższym czasie od wysokości opadów w maju. Prezydent poinformował, że obecnie poziom wilgotności ściółki leśnej wynosi 20 proc., gdy spadnie poniżej 10 proc., trzeba będzie wprowadzić zakaz wstępu do lasów.

"Jeżeli nie będziemy mieli w najbliższym czasie opadów deszczu, sytuacja może stać się niebezpieczna" - mówił prezydent.

fot. w miniaturce -  budowany Most Południowy. Fot.PAP/L.Szymański, źródło.

  • autor: https://samorzad.pap.pl

wstecz