Rotator zdjęć

Główna treść strony 2020 rok

Międzynarodowy Dzień Ziemi

Pięćdziesiąt lat temu w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy obchodzono Dzień Ziemi – święto, którego celem jest zwrócenie uwagi na kwestie związane z ochroną środowiska naturalnego, jak również promowanie proekologicznych zachowań. 22 kwietnia 1970 roku szkoły i uczelnie zorganizowały masowe protesty przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego,  w których udział wzięło ponad 20 milionów Amerykanów!

Dwadzieścia lat później zorganizowano pierwszy Międzynarodowy Dzień Ziemi, w którego obchody włączyło się 141 innych krajów, w tym także Polska.

Koordynacją Międzynarodowego Dnia Ziemi od lat zajmuje się organizacja EarthDay. Każdego roku obchodom Dnia Ziemi towarzyszy szereg wydarzeń, konferencji i spotkań skoncentrowanych wokół konkretnych tematów. 

Motywem przewodnim Dnia Ziemi 2020 jest "Działanie na rzecz klimatu”.
Jego celem jest zmobilizowanie świata do podjęcia efektywnych działań zmierzających do zminimalizowania zmian klimatu i ich skutków. Obecne zmiany klimatyczne są odczuwalne w każdym kraju na wszystkich kontynentach. Zakłócają one rozwój krajowych gospodarek oraz zagrażają życiu ludzkiemu i całym społeczeństwom. Ludzie doświadczają poważnych skutków zmian klimatycznych, w tym związanych ze zmianą wzorców pogodowych, podniesieniem poziomu morza oraz ekstremalnymi zjawiskami  pogodowymi. Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym jest wyzwaniem globalnym. Globalna rewolucja musi jednak zacząć się od jednostek.

Z racji pandemii koronawirusa tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi muszą całkowicie przenieść się do świata on-line. Do pozostania w domach w czasie Dnia Ziemi namawia Koalicja Klimatyczna: "W obliczu trwającego kryzysu klimatycznego hasło #zostańmywDomu nabiera nowego, szerszego znaczenia. Nasz wspólny Dom, Ziemia, jest poważnie zdewastowany, ale mamy jeszcze szansę wiele naprawić. Musimy jednak zabrać się do pracy już teraz – od razu". 

Wirtualne warsztaty organizuje m.in. Ministerstwo Klimatu we współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska oraz Fundacją BOŚ, a także przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wydarzenie to zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Aby wziąć udział w warsztatach należy 22 kwietnia o godz. 11:40 kliknąć w link www.dzienziemiwmk.pl. Na tej stronie znajduje się też instrukcja, jak zalogować się do czatu, aby móc zadawać pytania.

Każdy z nas, w Dzień Ziemi, robiąc nawet małą rzecz, może przyczynić się do poprawy stanu naszej planety.

Co możemy zmienić już teraz?

Kupujmy tylko najpotrzebniejsze produkty i nie marnujmy żywności, wybierajmy produkty lokalne, oszczędzajmy wodę, ograniczmy użycie plastiku – wybierajmy środki wielokrotnego użytku, poruszajmy się za pomocą roweru lub transportu publicznego zamiast samochodu.  Sprawmy,  by pomimo tego, że tegoroczny Dzień Ziemi będzie cyfrowy, był on czymś więcej, niż tylko symbolicznie obchodzonym świętem.

  • plakat - Międzynarodowy Dzień Ziemi

wstecz