Rotator zdjęć

Główna treść strony Serock dla zrównoważonego rozwoju

Serock dla zrównoważonego rozwoju

Na początku marca br. Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa rozpoczął realizację programu edukacyjnego pn. „Serock dla zrównoważonego rozwoju”.

Celem programu jest budowanie świadomości społeczeństwa – mieszkańców miasta i gminy Serock o konieczności wdrażania zasady zrównoważonego rozwoju w codziennym życiu jako obowiązku każdego z nas.

Czym jest „rozwój zrównoważony”?

To zaspokajanie potrzeb obecnego pokolenia bez umniejszania szans rozwojowych przyszłych generacji, to jedna z definicji, które zresztą można mnożyć. Pojęcie „zrównoważony rozwój” to efekt prac konferencji z Rio, przeniesiony do polskiego prawa. Temat aktualny i bardzo szeroki, wymagający wsparcia systemowego, bo problemów środowiskowych nie ubywa, ale w głównej mierze ich początek i koniec znajduje się na poziomie jednostki.

Powoduje to konieczność systematycznego, ale „odcinkowego” szkolenia uczestników programu, wskazywania konkretnych czynności, które stanowić będą rzeczywiste wdrażanie zasady zrównoważonego rozwoju w wielu różnorakich obszarach. Nie da się tego wszystkiego zrobić „ na raz”, dlatego poszczególne bloki tematyczne a są nimi m.in. segregacja odpadów, walka z niska emisją, ochrona przyrody, „zero waste”, czyli życie bez śmiecenia, GOZ, realizować będziemy dla różnych odbiorców w różny sposób.

Z wizytą w Szkole Podstawowej im. Jerzego Szaniawskiego w Jadwisinie

W dniu 7 marca 2019 r.  odwiedziliśmy dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jerzego Szaniawskiego w Jadwisinie, z którymi rozmawialiśmy o segregacji odpadów. Okazuje się, że te małe szkraby doskonale znają kolory pojemników przyporządkowanych do poszczególnych grup odpadów.

Światowy Dzień Wody w Samorządowym Przedszkolu im. Krasnala Hałabały

22 marca br. „Światowy Dzień Wody” świętowaliśmy razem z przedszkolakami z Samorządowego Przedszkola im. Krasnala Hałabały w Serocku. To z nimi rozmawialiśmy o tym, czym jest woda, komu i do czego jest potrzebna i czemu trzeba ją oszczędzać.

Skrzydlaty odlot w Serocku

W dniu 26 marca 2019 r,,  już po raz drugi, zaprosiliśmy do Serocka Teatr Kultureska, tym razem z przedstawieniem „Skrzydlaty Odlot”. Jest to spektakl ekologiczny dla dzieci, pełen dobrego humoru i treści edukacyjnych. Poprzez dobrą zabawę dzieci miały szansę pogłębić swoją świadomość ekologiczną. W akcję spektaklu wplecione są treści związane z tematem smogu, niskiej emisji i ochrony powietrza.

Do końca roku szkolnego 2018/2019 zostało jeszcze kilka tygodni, wiele miejsc do odwiedzenia i tematów do „obgadania”.

Czekajcie na nas!

Zapraszamy wszystkich chętnych do stworzenia razem z nami logo naszego programu!. Hasło przewodnie – rozwój zrównoważony. Wszelkich szczegółowych informacji udzielamy pod numerami telefonów 22 782 88 39/40. propozycje prosimy przesyłać na adres mailowy: ochronasrodowiska@serock.pl w terminie do 14 czerwca 2019r.